ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Γυναίκες και φιλοσοφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 20:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
manos
quote:
pixeldream,7 τέλος στις εμβαθύσεις σου....?....διαιωνίζεις την εμβαθυνσή σου χαααχαχαχαχαχαχαχ

Η ΔΙΑΙΩΝΗΣΗ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΗ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΕΥΤΙΚΑ ΓΕΛΙΑ...ΞΕΡΩ ΝΑ ΓΕΛΑΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΓΕΛΙΑ - ΚΟΝΣΕΡΒΑ.

quote:
αμ αυτό δεν ήταν ρυάκι,χείμαρος εμβαθύσεων ήταν που σε έπνιξε....χααχαχαχαχαχαχαχαχα

ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΛΑΛΕΙΣ.

quote:
κοίταξε αν θές να μείνεις στην ερημιά που σου προσφέρουν τα σκοτάδια σου,δικό σου πρόβλημα....δεν θα με παρασύρεις.....

ΠΟΙΟΣ ΡΑΒΕΙ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ;...ΓΙΑ ΘΥΜΗΣΕ ΜΟΥ...Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΗ...OTAN ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΥΣΙΟ...ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ;...ΕΡΗΜΟΣ!! ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΩ...ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ.

quote:
σταματώ εδώ τον ανούσιο απ'την μεριά σου διάλογο/μονόλογο.....

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ...ΕΦΕΡΕΣ ΤΟ ΑΝΟΥΣΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ...ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

quote:
παρουσιάζοντας τα γραφωμενά σου με την απολυτότητα της σκέψης σου.....όπως απευθύνθηκες ή απευθύνεσαι ,δείχνεις πως δεν μπορείς τα μικρά γραμματάκια...γιατί δεν έχεις επιχειρήματα....

ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΡΙΝΕΙΣ...ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΑΚΟΜΑ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ;...ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΦΟΥΛ ΠΑΠΑΤΖΑΣ;

quote:
υ.γ υπάρχουν και ξέφωτα στα δάση.......όπως και κουκουβάγιες...για οδηγοί.......και εσύ δεν είσαι κουκουβάγια....

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...ΕΧΩ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ...ΠΡΟΣΕΞΕ...ΜΗΝ ΚΑΕΙΣ...ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ.

ΓΙΑ ΟΔΗΓΟΙ...ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΟΔΗΓΑΩ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ;...ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ...ΒΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΣΟΣ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΦΩΤΙΑ...ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΝ ΕΑΥΤΟ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙΣ.

ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΛΕΞΗ...ΠΡΟΣ ΛΕΞΗ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΨΗΛΑ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΤΑΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ...ΕΣΥ;...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕΣ;

ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΧΑΡΗ...ΘΑ ΣΕ ΛΥΠΗΘΩ.

ΦΙΛΙΚΑ...ΑΚΟΜΑ...ΤΟ ΑΝΕΛΕΗΤΟ PIXEL.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 21:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πεπρωμένο το χαράζουμε εμείς.

Δεν ξέρω αν το πεπρωμένο το δημιουργούμε/δημιουργήσαμε εμείς ή κάποια άλλη δύναμη το δημιούργησε για εμάς.
Νιώθω όμως σα να είμαστε ανίσχυροι να ξεφύγουμε από αυτό και μπορούμε μόνο να κάνουμε μικρές προσωπικές αποκλίσεις από την πορεία που ήδη έχει προδιαγεγραφεί για εμάς.
Μια αίσθηση σα να έχουμε μια μικρή ελευθερία κινήσεων...που όμως θα μπορούσε να αλλάξει τα πάντα.
Μια αμελητέα αλλαγή στο "βηματισμό" μας και ίσως μας οδηγήσει σε ένα ολότελα διαφορετικό "μονοπάτι".
Πώς όμως μπορούμε να ξέρουμε ότι δεν ηταν αυτό και το προγραμματισμένο μονοπάτι που θα ακολουθούσαμε εξ΄αρχής;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 21:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΚΥΒΕΛΗ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,
ΛΕΝΕ ΠΩΣ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ.
ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 21:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχάς να πώ πως η ιδέα περί θέματος δεν ήταν προϊόν δικής μου έμπνευσης,έχω παραθέσει και το σχετικό τόπικ:)

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 08/06/2005 23:16:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάνο η ιδέα δεν ήταν δική σου στο γέννημα της.
Στο παρόν τόπικ όμως εσύ είσαι ο εισηγητής.
Επέλεξε λοιπόν αν θέλεις ένα από τα τέσσερα θέματα που τέθηκαν.
Ας κάνουμε μια φιλοσοφική συζήτηση που να μην αναλώνεται στην προσωπικότητα και τις συμπάθειες και αντιπάθειες του καθενός.
Ας προσπαθήσουμε να αποδείξουμε στην πράξη πως όλοι όσοι κοπτόμαστε για τη φιλοσοφία τόσο πολύ,
δυνάμεθα να φιλοσοφήσουμε χωρίς να είναι επίκεντρο ο εαυτός μας αλλά η αλήθεια.
Φυσικά αυτό δεν απευθύνεται προσωπικά στο Μάνο
για κάποιο άλλο λόγο πέρα από την πρότασή του.
Κατά τα άλλα είναι μια παράκληση προς όλους,
να υπερασπιστούμε στην πράξη τα όσα ως τώρα θεωρητικά αναλύσαμε,
αλλά και για να βρούμε αυτό που ψάχνουμε συμμετέχοντας σε ένα τέτοιο φόρουμ.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kswtikoula μου,αντι-προτείνω ,μόλις με το καλό έρθεις ,αν μπορέσεις να παραστείς στο εργαστήρι που δημιουργούμε,για να μας πείς ότι όμορφες απόψεις έχεις ,πάνω σε οποιοδήποτε θεματάκι:)

1η Ενημερωτική Συνάντηση για το "Εργαστήρι Φιλοσοφικού-Μεταφυσικού Διαλόγου"
<http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6297>


να προσέχεις τον εαυτόν σου ,καλό βραδάκι σε όλες/όλους

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 09/06/2005 00:03:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 11:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ 10 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΙ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΩΝ....

ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ...
ΑΣ ΛΥΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ EMAILS..

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΗΛΘΕ ΚΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ????
(ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΩΣ ΔΗΜΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡYΤΕΡΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ)

ΑΠΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

axilmar
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 18:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους axilmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προβλημα δεν ειναι η ικανοτητα των γυναικων (ειναι και παραειναι ικανες να φιλοσοφησουν), αλλα η θεση που δεχονται να εχουν στην κοινωνια. Εχω συνταντησει πολλες "χαζες" γυναικες, επιφανειακες, που δεν μπορουν να σκεφτουν λογικα, που ολη την ημερα ειναι με τα ζωδια και τις αστρολογους...φταινε αυτες; οχι. Η κοινωνια φταιει: τις κανει μη σκεπτομενα οντα.

Γυναικες, σηκωστε την φωνη σας και ξεσηκωθειτε εναντια στην λαιλαπα αυτη που σας εχει πολιτες Β διαλογης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 20:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες φίλε!
Έτσι είναι όπως τα λες.
Η γυναίκα φοβάται πως αν πάψει να είναι το αντικείμενο του πόθου και γίνει το υποκείμενο των δικών της επιθυμιών,
θα χάσει τη θυληκότητά της.
Τα στερεότυπα αιώνων συνωμοτούν ταυτόχρονα και φτάσαμε στη σημερινή εποχή που η γυναίκα έχει τη δυνατότητα στον δυτικό τουλάχιστον κόσμο να αυτοδιατεθεί
και έχει μείνει μετέωρη.
Έχει μάθει πως πρέπει να είναι η μούσα,
δεν είναι τυχαίο που η γυναίκα δημιουργός δεν μπορεί να επικαλεστεί και η ίδια έναν άντρα ως πηγή έμπνευσης.
Γιατί απλά δεν προβλέπεται σε αυτή την κοινωνία η γυναίκα δημιουργός,
παρά μόνο η μούσα.
Κι όμως πόση θυληκότητα έχει μια γυναίκα που πατά στα πόδια της,
πιστεύει στον εαυτό της,
υποστηρίζει τα πιστεύω της και πάνω απ'όλα
υπερασπίζεται το δικαίωμά της να έιναι απόλυτα θυληκή
και ταυτόχρονα ολοκληρωμένος άνθρωπος.

Και ένα παράπονο προς όλους,
η πρακτική φιλοσοφία γιατί ναυάγησε?
Μήπως κανείς από μας δεν φιλοσοφεί?
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον νομίζω να αναλύαμε κάποιο από τα θέματα.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 04:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARG
quote:
ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ...

ΚΙ ΟΜΩΣ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ...ΓΕΜΑΤΕΣ ΟΥΣΙΑ...ΑΝ ΔΙΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΣΠΟΜΟΝΟΛΟΓΟ.

quote:
ΔΥΝΑΤΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ????

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ...ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ.
ΟΠΟΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ...ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ;
Η ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΥΝΟΡΑ.
Η ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΡΙΑ...ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ...ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΦΙΛΙΚΑ...ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΘΑΡΜΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 12:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΡΙΑ...ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ...ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
Γεια σου καλό μου πιξελάκι!!!

Εξίσου φιλικά
Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 13:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αxilmar γεια σου.Δεν νομιζω οτι η κοινωνια κανει τις γυναικες χαζες και μη σκεπτομενα οντα,απο μονες τους γινονται οσες ειναι να γινουν.
Η κοινωνια και κυριως τα μεσα μαζικης ενημερωσης αυτο το σκοπο εχουν ,την πληρη αποβλακωση και προβατοποιηση ολων ανεξαρτητως φυλου.

Το ποιος θα την πατησει ειναι προσωπικη επιλογη.
Τωρα για τα ζωδια η ερωτηση τι ζωδιο ειναι κανεις συνηθιζεται στις κουβεντες [Δεν μου φαινεται και κριτιριο βλακειας].
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 13:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι η κοινωνία -για την ελληνική θα μιλήσω γιατί παραέξω μπορεί να είναι λίγο διαφορετικά- που μεγάλωσε τις μάνες μας και τις γιαγιάδες μας κάνουν τις γυναίκες όχι χαζές αλλά ρηχές.

Μπορεί να υπάρχουν δυνατότητες, όταν όμως "επιβάλλεται" να κανεις shopping therapy, είσαι μεταξύ πεντικιουρ και κομμωτηρίου, όταν πάρεις ένα κιλό και αρχίζεις να λιμοκτονάς γιατί πώς θα πάς στην παραλία με ψωμάκια, όταν η μάνα σου σε ζαλίζει μέχρι λιποθυμίας με ατάκες του στυλ "κοίτα αμα περάσεις τα 25 ασε τα πολλά διαβάσματα και τις φιλοσοφίες και κοίταν να τυλίξεις κανέναν τώρα που γυαλίζεις" λές και είσαι προϊόν για πούλημα, ΤΟΤΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΣΑΝ ΝΑ ΓΥΡΝΑΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΗΓΑΔΙ ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ.

Ο "προορισμός της γυναίκας... και όλα τα παρόμοια" έχει γίνει βραχνάς για τη μέση σκεπτόμενη ελληνίδα που θέλει και κάτι παραπάνω από το να τρέχει απο κατάστημα καλλυντικών σε κομμωτήριο για να "γυαλίζει".

Να πω και ένα ευτράπελον: όταν γινόταν η δίκη της 17Ν, και αρχισαν οι διαδικασίες να παντρευτεί ο Κουφοντίνας με την Αγγελική η μάνα μου είπε την εξης θανατερή ατάκα: "ΒΛΕΠΕΙΣ? ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΑΓΓΕΛΙΚΟΥΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ"


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 14:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel
quote:
"ΒΛΕΠΕΙΣ? ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΑΓΓΕΛΙΚΟΥΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ"

ΚΑΙ ΕΣΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ;
ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΜΒΙΤΣΑ;
ΤΣ! ΤΣ! ΤΣ! ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΑΤΗΤΗΡΙΟ;
ΜΑ ΚΑΛΑ...ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;

kswtikoula
quote:
Γεια σου καλό μου πιξελάκι!!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΞΩΤΙΚΟΥΛΙ.

quote:
Μήπως κανείς από μας δεν φιλοσοφεί?
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον νομίζω να αναλύαμε κάποιο από τα θέματα.

ΣΩΣΤΑ.

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ...Ο ΔΡΑΚΟΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΔΡΑΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΗΛΥΚΟ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 14:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι ειναι οπως τα λες gretel.Εγω οταν στα 25 μου εφυγα απο το σπιτιμου και πηγα να μεινω μονη μου στο διπλανο προαστειο γιατι μου
ειχαν κανει το κεφαλι κουδουνι με ολα αυτα ξερεις τι εκανε η μαμα μου? Με επαιρνε 4 φορες την ημερα τηλεφωνο για να μου θυμισει το
καθηκοντολογιο της γυναικας για <<σπιτι>>.
Μερικοι ομως επαναστατουν .Για το shopping therapy ομολογω οτι κατα καιρους μου αρεσει[οταν εχω χρημα για ξοδεμα
Οι δρακοι ειναι ερμαφροδιτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 15:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nst
quote:
Οι δρακοι ειναι ερμαφροδιτοι.

ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΚΕΨΗ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 15:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η σκέψη και η ψυχή είναι ερμαφρόδιτα.
Αν οι διαφορές των δύο φίλων ήταν τόσο χαοτικά μεγάλες,
θα αποτελούσαν τον άνθρωπο και την ανθρωπίνα ως άλλο είδος.
Το ότι και τα δύο φύλα είναι τα πρόσωπα του ανθρώπου,
αποδεικνύει ότι απλά διαφέρουν,
αλλά δεν καθίσταται κανένα ανώτερο ή κατώτερο.
Ακόμη και στη μυϊκή δύναμη υπάρχουν πολλές γυναίκες που υπερτερούν κάποιων αντρών
και στη χαζομάρα άντρες που υπερτερούν κάποιας αμοιβάδας.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 17:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ pixeldream ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ...ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ.
ΟΠΟΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ...ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ;
Η ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΥΝΟΡΑ.
Η ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΡΙΑ...ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ...ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ....
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΛΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥΣ.....

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ pixeldream ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ ΕΙΤΕ ΑΝΔΡΑΣ ΕΙΤΕ ΓΥΝΑΙΚΑ EINAI....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 18:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εμείς οι γυναίκες η αλήθεια είναι οτι παίρνουμε περίεργες στροφές.Θα μπορούσαμε τον άντρα που δεν μας ανοίγει την πόρτα να τον χαρακτηρίσουμε ως αναίσθητο και στον ίδιο άντρα που μας ανοίγει την πόρτα να του καταλογήσουμε οτι μας θεωρεί αδύναμες να το κάνουμε οι ίδιες...Εχουμε ένα ακατανόητο για τους άντρες σύνολο απο φίλτρα και περνάμε απο εκεί μέσα τα πάντα,του στύλ:τι εννοούσε τώρα με αυτό που είπε και γιατί είχε αυτό το ύφος όταν το είπε και τι σήμαινε αυτό το ανεπαίσθητο χαμογελάκι και...............Δεν σημαίνει οτι δεν σκεφτόμαστε και την αρχική ιδέα,αλλά βουτώντας σε συναισθήματα εμάς και συνήθως και τους απέναντι..
Ασε που έχουμε και τις ορμόνες μας για δικαιολογία(ή μήπως είναι απλά η φύση μας;)Και άσε έχω νεύρα έχω περίοδο,και όταν δεν έχουμε περίοδο είμαστε κάπως πάλι γιατί περιμένουμε περίοδο και άντε ψάξε να μας βρείς...
Μας καταδικάζω;Εγώ οχι αλλά το ίδιο μας το κορμί παίζει ντόμινο..
Οι άντρες πάλι έχουν έναν ακατανόητα(για εμάς)απλό τρόπο να βλέπουν τα πράγματα,του στύλ:ναι,οχι,σιωπή...............Δεν σημαίνει οτι δεν σκέφτονται,απλά δεν χάνονται σε λαβύρινθους..
Μπορούμε να φιλοσοφήσουμε;Ναι βέβαια και μπορούμε,σίγουρα απο άλλη οδό(για να μην πω οδούς)και φτάνουμε πάντα σε λύση;..........

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 22:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σωστή η Θείτσα!!

Όσο για τη λακωνικότητα των περισσότερων αντρών ορθώς επισημαίνεις ότι δεν σημαίνει και έλλειψη σκέψης.Ίσα-ίσα,τα λίγα λόγια σε αρκετές περιπτώσεις δείχνουν άνθρωπο με βαθιά αντίληψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 02:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR
quote:
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ....

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΗ ΨΥΧΗ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΛΑΒΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ...ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ.

quote:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΛΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥΣ.....

ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...ΣΥΝΗΘΩΣ...ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΡΙΖΑ ΚΑΙ ΤΟ "ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ;"...ΣΥΝΗΘΩΣ "ΠΑΤΑΜΕ" ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ...ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

ΕΝΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ/ΣΚΕΨΗ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΜΗΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΕΚΕΙ...ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ ΓΚΑΡΑΖ ΜΟΥ...ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ//ΘΑ ΠΑΡΚΑΡΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΕΔΩ...ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΟΔΟΣ ΓΚΑΡΑΖ...ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΩ.


..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 21:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΗ ΨΥΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ [ΚΑΙ] ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 17:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι και φίλες γεια σας!

Είμαι σχετικά καινούργιος στο esoterica και γράφω πρώτη φορά σε αυτό το forum.

Εχω προσωπική εμπειρία από τη σχέση των γυναικών με τη φιλοσοφία, αφού εδώ και κάμποσα χρόνια διοργανώνω παρείστικες φιλοσοφικές βραδυές, με ελεύθερη συμμετοχή αντρών - γυναικών.

Αυτό που έχω παρατηρήσει, μετά από τόσες συγκεντρώσεις, είναι ότι ενώ στην αρχή είμαστε όλοι μαζί, συνήθως κάπου στην πορεία η συζήτηση "σπάει" και ανοίγονται "φυλετικά πηγαδάκια", με άντρες και γυναίκες να συζητούν φαινομενικά διαφορετικά θέματα. Σα συντονιστής των βραδυών προσπαθώ να το αποφεύγω αυτό, αλλά βλέπω ότι είναι βαθύτερη εσωτερική ανάγκη των συμμετεχόντων.

Τα αντρικά "πηγαδάκια" είναι πιο ξερά ορθολογιστικά, αφηρημένα φιλοσοφικά, εστιασμένα. Τα γυναικεία "πηγαδάκια" κάπου είναι πιο "φλου". Τα θέματα πηγαίνουν συνήθως πιο εύκολα στη μεταφυσική παρά στη φιλοσοφία.

Επειδή όπως είπε και μία άλλη φίλη, η ψυχή μας περιέχει και αρσενικές και θηλυκές ενέργειες (και ειδικά η δική μου ψυχή είναι έμπλεη θηλυκής ενέργειας) επωφελούμαι και από τα 2 πηγαδάκια. Οταν θέλω να το "ψάξω" μένω στα αντρικά πηγαδάκια. Οταν θέλω να επικοινωνήσω εσωτεριικά και να ζεσταθώ συναισθηματικά, πηγαίνω στα γυναικεία πηγαδάκια.

Κατά περιόδους, έρχονται γυναίκες στις συναντήσεις που ενδιαφέρονται περισσότερο για το "κοζερί" της κατάστασης παρά για την πνευματική τους ανάταση. Αυτές, πάλι, μαζεύονται συνήθως σε μία ιδιαίτερη γωνιά και κάνουν κοινωνικό σχολιασμό για τον ένα και άλλο παριστάμενο.

Πάντως, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν γυναίκες που ανταγωνίζονται αντάξια τους άντρες σε αυτές τις φιλοσοφικές συζητήσεις μας, αλλά σε γενικές γραμμές οι γυναίκες φαίνεται να αποζητούν την "εσωτερική επικοινωνία" περισσότερο από το απλό "συνδιαλέγεσαι".

Αστροψυχή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 22:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Αστροψυχή ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΒΑΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΩΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ, ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ....

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ (ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑΝ)....

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΛΛΑ.
ΝΑ ΤΟΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΗΤΕΡΑ
ΣΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ....

ΣΤΗΝ ΝΕΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2008, 15:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Thelxinoy - αλλά δεν νομίζεις ότι εμείς οι γυναίκες αναζητάμε περισσότερο την δική σας επιβεβαίωση;

Όσων αφορά την επιβεβαίωση που μηλάς, εξαρτάτε πως το θέτεις, πρέπει να αναλίσεις τι ακριβώς εννοείς.

quote:
Thelxinoy - Ο τρόπος με τον οποίο ο Νίτσε τώρα συσχετίζει τις γυναίκες με την κοινή γνώμη μας ‘κάνει’ να φαινόμαστε τελείως ανασφαλείς, γι’ αυτό και δεν συμφωνώ μαζί του, αν και νομίζω ότι κατά βάθος ότι έλεγε(για τις γυναίκες) το έλεγε επειδή ήταν πληγωμένος (από γυναίκες), και όπως και ο περισσότερος ανδρικός πληθυσμός, όταν πληγώνεται προσπαθεί να μειώσει αυτόν που τον πλήγωσε για να νιώσει ο ίδιος καλύτερα!!! Εσύ τι άποψη έχεις περί του θέματος;

Για τον Νίτσε πρέπει πρώτων να πληροφοριθείς αν πραγματικά είχε την εξείς γνώμη, μήπως εννοούσε κάτι άλλο;

Τώρα αν πάρουμε ως υπόθεση την συσχέτιση των γυναικών με την κοινή γνώμη θα διαφωνίσω κι εγώ διότι όπως ίδει έχει δοθεί είναι ο άνθρωπος και όχι το φίλο που πέζει ρόλο. Είμαστε απ΄τη φύση διαφορετικοί, δεν μπορούμε να πράξουμε το ίδιο. Δεν συμαίνει όμως ότι εμείς οι γυναίκες είμαστε το αδύνατο φίλο με αναφορά στις γνώσις.

-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 13:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΒΕΛΗ έχεις τις απόψεις μου ναι, το μέλλον το κάνουμε κι εμείς και ο Θεός. Καταλήγουμε εκεί που μας οδηγεί.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.484375
Maintained by Digital Alchemy