ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εξέλιξη εναντίον Δημιουργίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 01:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε παιδιά δεν υπάρχει αναμεσά μας κανένας δημιουργιστής; Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε τις απόψεις του και τα επιχειρηματά του εναντίον της θεωρία της εξέλιξης και υπέρ της δημιουργίας από τον Θεό (ή από εξωγήινους!!! υπάρχει ΚΑΙ αυτή η άποψη)...

Εγώ φίλε μου δεν είμαι δημιουργιστής, αλλά μπορώ να τον υποδυθώ άμα θες (και μου αφήσετε λίγες μέρες για διάβασμα)!

Πάντως Χριστιανός είμαι, οπότε το υπόβαθρο υπάρχει.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 02:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α ναι?Φαντάζομαι οτι τα δακτυλα στα πτερύγια των δελφινιών,το γεγονος οτι έχουν πνεύμονες κτλ δεν σημαίνει οτι κάποτε ήταν ζώα της ξηράς που πέρασαν στην θάλασσα αλλά ενα βίτσιο του Ποσειδώνα που ήθελε να στολίσει το συγκεκριμένο είδος γιατι ενα κοπάδι κατούρησε την γενειάδα του.

quote:
Από που προήλθε (ποιό είδος;;) ο εξελιγμένος πρόγονος. Πρέπει από τα λέγόμενα των υποστηρικτών της θεωρίας να ήταν πιο εξελιγμένος από τον πίθηκο αλλά να προήλθε από κατώτερο εξελικτικά ζώο. Κάτι δεν πάει καλά εδώ δεν νομίζετε . Άσε που από αυτά που θυμάμαι κανένας οργανισμός στην φύση δεν έχει ακολουθήσει, μέχρι τώρα, τελείως ανάποδες εξελικτικές οδούς.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Πού βλέπεις την ανάποδη εξελικτική οδό;


quote:
Υπάρχει συμμετρία και ώς προς τον αριθμό Φ, (αναλογία ενός οστού προς το επόμενο κτλ) αλλα αυτό είναι ανεξήγητο μέχρι τώρα.

Οπως είπα υπάρχει μια σκέψη ότι μπορεί να οφείλεται στην βαρύτητα. Υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα μας πουν στα σίγουρα αν υπάρχει σχέση ή όχι.

quote:
Δεν μπορεί μια επιστημονική θεωρία να στηρίζεται, κατα το μεγαλύτερο μέρος της σε εικασίες, είναι απαράδεκτο. Είναι σαν να στηρίζουμε την θεωρία του αιθέρα (που πολλοί ακόμα και σήμερα υποστηρίζουν).

Υπάρχει και η έρευνα του DNA που κάτι δείχνει...


quote:
Αυτό αντιβαίνει στην θεωρία της εξέλιξης!!! δεν το ξέρεις αυτό. Εννοείται ότι μπορεί να συμβεί σύμφωνα με την θεωρία . Μπορεί να εξελιχθούν σε παρόμοια μορφή. Έχεις ακουστά την παράλληλη εξέλιξη

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Ο διαχωρισμός έγινε πρίν από 12εκ χρόνια (η τελευταία χρονολόγηση που μας δίνουν).
Τι είναι η παράλληλη εξέλιξη; Μόνο της παράλληλη εξέλιξη αλληλοεξαρτημένων ειδών γνωρίζω αλλά αυτή είναι άλλο πράγμα.


"Η αρχαιολογική χρονολόγηση μας λέει ότι η διαφοροποίηση των πιθήκων από τους ανθρωποειδείς έγινε πριν από 27 εκατομμύρια χρόνια, περίπου. Αλλά νεώτερες έρευνες με τη βοήθεια της βιομοριακής χρονολόγησης δείχνουν ότι ο διαχωρισμός έγινε πολύ-πολύ μετά, πριν από 12 εκατ. χρόνια. Από αυτόν δε τον διαχωρισμό σχηματίστηκε χωριστά ο γορίλας, ο χιμπαντζής και οι ανθρωποειδείς."
http://www.physics4u.gr/articles/2005/originofhuman1.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 09:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό δεν το κατάλαβα. Πού βλέπεις την ανάποδη εξελικτική οδό;
o άνθρωπος ακολούθησε την εξέλιξη σε κάτι ανώτερο και ο πίθηκος σε κάτι κατώτερο (εκτός βέβαια αν δέχεσαι ότι το ανθρωποειδές ήταν απλά ζωόμορφο και κατώτερο εξελικτικά από τον πιθηκο οπότε μπορείς να αγνοήσεις αυτό που είπα γιατί αφορά συγκεκριμένη περίπτωση).
quote:
Α ναι?Φαντάζομαι οτι τα δακτυλα στα πτερύγια των δελφινιών,το γεγονος οτι έχουν πνεύμονες κτλ δεν σημαίνει οτι κάποτε ήταν ζώα της ξηράς που πέρασαν στην θάλασσα αλλά ενα βίτσιο του Ποσειδώνα που ήθελε να στολίσει το συγκεκριμένο είδος γιατι ενα κοπάδι κατούρησε την γενειάδα του.
Ωραίος τρόπος....
Το παράδειγμα είναι υποθετικό (για την υποστήριξη της μεμβράνης) αλλά ισχύει (μηχανικά και υδροδυναμικά τουλάχιστον). Δεν έχω δει κανέναν πίθηκο να βγάζει πτερύγια ούτε κανένα είδος ανθρώπου που ζεί στη θάλασσα. Με αυτό το σκεπτικό οι πολυνήσιοι έπρεπε να έχουν βράγχια..
quote:
Οπως είπα υπάρχει μια σκέψη ότι μπορεί να οφείλεται στην βαρύτητα.
Η αναλογία Φ ισχύει άσχετα με τον προσανατολισμό των άκρων και μην ξεχνάς ότι τα ψάρια που έχουν παρόμοιες αναλογίες, έχουν τον σκελετό τους κάθετα στο διάνυσμα της βαρύτητας. Μάλλον η βαρύτητα είναι άσχετη με τις αναλογίες. Αλλά και πάλι άποψή μου είναι
quote:
Υπάρχει και η έρευνα του DNA που κάτι δείχνει...
Ναί τό ότι τα γονίδιά σου είναι κατά 99% παρόμοια με του παπαγάλλου.. Και τί έγινε δηλαδή!! Σημαίνει ότι όλα τα ζώα έχουν παρόμοια κατασκευή, αυτό το ξέρουμε ήδη... Αποδείξεις ψάχνουμε, ενδείξεις έχει όσες θες αλλά και 10000000000000 ενδείξεις να βρούμε δεν έχει σημασία θέλουμε μόνο 1 απόδειξη για να είμαστε σίγουροι. Γιατί τις 10000000000000 ενδείξεις, μόνο μιά απόδειξη για το ΑΝΤΙΘΕΤΟ τις καταρρίπτει όλες αν με εννοείς.
quote:
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Ο διαχωρισμός έγινε πρίν από 12εκ χρόνια (η τελευταία χρονολόγηση που μας δίνουν).
Τι είναι η παράλληλη εξέλιξη; Μόνο της παράλληλη εξέλιξη αλληλοεξαρτημένων ειδών γνωρίζω αλλά αυτή είναι άλλο πράγμα.[quote] Μπορεί να κάνω λάθος στον όρο αλλά είναι η θεωρία που εξηγεί την εξέλιξη ειδών που ήταν γεωγραφικά απομονομένα (και κατά συνέπεια γενετικά) και είχαν κοινό πρόγονο, όπως στην Αυστραλία για παράδειγμα σε σχέση με τα είδη της Ασίας..
[quote]"Η αρχαιολογική χρονολόγηση μας λέει ότι η διαφοροποίηση των πιθήκων από τους ανθρωποειδείς έγινε πριν από 27 εκατομμύρια χρόνια, περίπου. Αλλά νεώτερες έρευνες με τη βοήθεια της βιομοριακής χρονολόγησης δείχνουν ότι ο διαχωρισμός έγινε πολύ-πολύ μετά, πριν από 12 εκατ. χρόνια. Από αυτόν δε τον διαχωρισμό σχηματίστηκε χωριστά ο γορίλας, ο χιμπαντζής και οι ανθρωποειδείς."
Ακριβώς αυτήν την ασυνέπεια μεταξύ των μετρήσεων εννοούσα ότι γίνονται πειραματικά λάθη στα εργαστήρια και είναι επισφαλή πολλά συμπεράσματα....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 09:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Walker

quote:

Εγώ φίλε μου δεν είμαι δημιουργιστής, αλλά μπορώ να τον υποδυθώ άμα θες (και μου αφήσετε λίγες μέρες για διάβασμα)!
Πάντως Χριστιανός είμαι, οπότε το υπόβαθρο υπάρχει.


Μην είσαι τόσο πρόθυμος. Οι περισσότεροι βιολόγοι και χριστιανοί που ξέρω
δεν έχουν κανένα προβλημα να συμβιβάσουν την εξελικτική βιολογία με την δράση του
Θεού ώς δημιουργού.

Ο Θεός εποίησε με σοφία όλους τους φυσικούς νόμους (και τη φυσική επιλογή) ωστέ να δημιουργηθεί ο άνθρωπος. Νομίζω οτι αυτή είναι η θέση τόσο την καθολικής, όσο και της ορθόδοξης εκκλησίας., όσο και της πλειοψηφίας των προτεσταντικών εκκλησιών. Μονο κάτι βλαμένοι φονταμενταλιστές αμερικάνοι έχουν πρόβλημα.

Για τον περονοσπορο.

Αν έχεις να προτείνεις κάποια θεωρία η οποία να στηρίζεται απο περισότερες "ενδειξεις" απο την εξελικτική βιολογία, προτεινέ την. Το να λές "η εξέλιξη είχαι κενά αρα είναι λάθος" δεν είναι δημιουργικό ούτε προάγει τη γνώση.

Ο Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Πές μας ποιό είναι το καλύτερο, αυτό που στηρίζεται απο περισότερες "ενδείξεις" απο οτι η εξελικτική βιολογία και θα εγκαταλείψουμε ευχαρίστως το καλό.


Αγγελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 10:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι περισσότεροι βιολόγοι και χριστιανοί που ξέρω
δεν έχουν κανένα προβλημα να συμβιβάσουν την εξελικτική βιολογία με την δράση του Θεού ώς δημιουργού.

Ο Θεός εποίησε με σοφία όλους τους φυσικούς νόμους (και τη φυσική επιλογή) ωστέ να δημιουργηθεί ο άνθρωπος. Νομίζω οτι αυτή είναι η θέση τόσο την καθολικής, όσο και της ορθόδοξης εκκλησίας., όσο και της πλειοψηφίας των προτεσταντικών εκκλησιών. Μονο κάτι βλαμένοι φονταμενταλιστές αμερικάνοι έχουν πρόβλημα.



Τα είπες όλα !!!
Ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα, σε σχέση μ' αυτό το επίπλαστο δίλημμα.

Να προσθέσω μόνο 2 πράγματα :

1. Η απουσία αντινομίας μεταξύ της ύπαρξης Δημιουργού και φυσικών νόμων, δεν υπάρχει μόνο στη χριστιανική θεολογική (σοβαρή θεολογική εννοώ και όχι θεολογούσα) αντίληψη, αλλά και στην αρχαία φιλοσοφία. Ας ρίξει μια ματιά κανεις στον Ηράκλειτο και τον Πλάτωνα. Θα διαπιστώσει μια "επιστημονική" προσέγγιση που αγγίζει την ουσία των πιό σύγχρονων επιστημονικών θεωριών και μια φιλοσοφικο-θεολογική που υπερβαίνει κατά πολύ την τέτοια σύγχρονη σκέψη. (το ίδιο ισχύει και για το Ταο και το Ζεν, κατά τη γνώμη μου).

2. Η διαμάχη που συντηρείται, έχει κατά την άποψή μου πολιτικά και όχι επιστημονικά ή φιλοσοφικο-θεολογικά αίτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 11:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Περονόσπορε,

θα ΄θελα μια μικρή παρατήρηση να κάνω στα λεγόμενά σου, και συγκεκριμένα στο ότι :

quote:
o άνθρωπος ακολούθησε την εξέλιξη σε κάτι ανώτερο και ο πίθηκος σε κάτι κατώτερο (εκτός βέβαια αν δέχεσαι ότι το ανθρωποειδές ήταν απλά ζωόμορφο και κατώτερο εξελικτικά από τον πιθηκο οπότε μπορείς να αγνοήσεις αυτό που είπα γιατί αφορά συγκεκριμένη περίπτωση).

Αυτό που λες δεν ισχύει γιατί ο κοινός πρόγονος στον οποίο αναφερόμαστε είναι σαφώς ΚΑΙ προγενέστερος ΚΑΙ κατώτερος εξελικτικά και από τα δύο είδη. Όταν λέμε "κοινό πρόγονο" σαφώς και δεν εννοούμε ούτε το homo neanderthalensis, ούτε το homo erectus, αλλά ένα είδος ακόμη παλαιότερο. Οι εξελικτικές οδοί ανθρώπου και πιθήκου έχουν χωρίσει πολύ πριν από τα προαναφερθέντα είδη και καθένας ακολούθησε διαφορετικό μονοπάτι. Και παρόμοια διαφορετικά μονοπάτια ακολούθησαν σαφώς και όλα τα υπόλοιπα πρωτεύοντα (γορίλες κλπ). Στο είχα αναφέρει και σε προηγούμενο μήνυμά μου νομίζω : Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεσαι με το ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ συμπέρασμα που ακούγεται από εδώ κι από εκεί "Ο άνθρωπος προήλθε από τον πίθηκο", κάτι που ασφαλώς δεν μπορεί να συμβαίνει!

Τα παραπάνω με κάθε καλή διάθεση φυσικά και στα πλαίσια της συζήτησης...(Μη θεωρήσεις ότι σου πάω κόντρα πάλι...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 15:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην είσαι τόσο πρόθυμος. Οι περισσότεροι βιολόγοι και χριστιανοί που ξέρω
δεν έχουν κανένα προβλημα να συμβιβάσουν την εξελικτική βιολογία με την δράση του
Θεού ώς δημιουργού.

Ο Θεός εποίησε με σοφία όλους τους φυσικούς νόμους (και τη φυσική επιλογή) ωστέ να δημιουργηθεί ο άνθρωπος. Νομίζω οτι αυτή είναι η θέση τόσο την καθολικής, όσο και της ορθόδοξης εκκλησίας., όσο και της πλειοψηφίας των προτεσταντικών εκκλησιών. Μονο κάτι βλαμένοι φονταμενταλιστές αμερικάνοι έχουν πρόβλημα.


Της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, φίλε Άγγελε.
Εγώ βέβαια λέω, Άγγελε, πως η ΠΔ δεν είναι ούτε βιβλίο βιολογίας, ούτε Ιστορίας, ούτε Φυσικής, για να έχει στόχο να μας πει το ΠΩΣ φτιάχθηκε ο κόσμος. Άλλο ήθελε να μας πει ο ποιητής όταν έγραφε την Γένεση.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 25/11/2005 15:43:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 15:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα είπες όλα !!!
Ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα, σε σχέση μ' αυτό το επίπλαστο δίλημμα.

Κοιτάζοντας ένα βιβλίο θρησκευτικών Λυκείου σχετικά με το θέμα, απ'ότι παρατηρώ και η διδασκαλία της Εκκλησίας (ή τέλος πάντων των θεολόγων που έγραψαν το βιβλίο) είναι ότι το κείμενο είναι ότι η "ασυμβατότητα" που προέκυψε είναι φαινομενική.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 19:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα στο σημείο αυτό να παραθέσω άλλο ένα link στη συζήτησή μας, τα περιεχόμενα του οποίου προσωπικά βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέροντα.

Πρόκειται για μια ανασκόπηση των επιχειρημάτων των λεγόμενων "δημιουργιστών" και των πολεμίων της "εξέλιξης των ειδών" καθώς και τις απαντήσεις που μπορούν να δοθούν σ' αυτά.

http://evowiki.org/index.php/List_of_creationist_arguments#Epistemology

Ρίξτε μια ματιά...Πιστεύω αξίζει τον κόπο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 21:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πριν δούμε από ποιους οργανισμούς προέρχεται ο άνθρωπος πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτός - όπως και κάθε άλλο ζώο σήμερα - δεν κατάγεται από καμιά σύγχρονη μορφή ζώου πχ από τον σημερινό χιμπατζή ή τον πίθηκο. Κατάγεται από προγενέστερες μορφές που δεν υπάρχουν σήμερα. Επομένως, κάνουν σκόπιμο 'λάθος' οι συντηρητικοί θρησκευόμενοι κύκλοι, που κατηγορούν τους δαρβινιστές ότι δέχονται οι δεύτεροι την καταγωγή του ανθρώπου από τον πίθηκο.

quote:
Μονο κάτι βλαμένοι φονταμενταλιστές αμερικάνοι έχουν πρόβλημα.


Σε πληροφορώ Άγγελε ότι έχω συναντήσει και Έλληνα οπαδό της "δημιουργίας". Και μάλιστα μορφωμένο...

quote:
Εγώ βέβαια λέω, Άγγελε, πως η ΠΔ δεν είναι ούτε βιβλίο βιολογίας, ούτε Ιστορίας, ούτε Φυσικής, για να έχει στόχο να μας πει το ΠΩΣ φτιάχθηκε ο κόσμος. Άλλο ήθελε να μας πει ο ποιητής όταν έγραφε την Γένεση.

Nαι αλλά όμως κάνει σαφέσταση αναφορά για το ΠΩΣ φτιάχθηκε ο κόσμος και ο άνθρωπος. Και για όποιον παίρνει στην κυριολεξία τα λεγομένα του κειμένου της (πολλοί το κάνουν ακόμα και στις μέρες μας) αυτό αποτελεί ένα μείζον πρόβλημα σε σχέση και με την διάδοση της επιστημονικής θεωρίας της εξέλιξης των ειδών.Η θρησκευτική θέση της ΠΔ λέει ότι ο ανθρωπός δημιουργήθηκε(ξεχωριστά από το υπόλοιπα ζώα) από τον Θεό από το χώμα(!) και με την εμφύσηση της ψυχής μέσα του (ενώ η γυναίκα Εύα έγινε από τα πλευρά του Αδάμ!!!) και ότι ο άνθρωπος είναι "
εικόνα" Θεού.
Η επιστημονική θέση μας λέει ότι ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα παραπάνω και περισσότερο από ένα ιδιαίτερα εξελιγμένο είδος ζώου(καμία σχεσή δηλάδη με την ανώτερη θρησκευτική έννοια της εικόνας Θεού κλπ) που έφτασε σε αυτό το σημερινό σημείο μέσα από επίπονη και μακροχρόνια αυτόματη και καθ'όλα φυσική εξελικτική διαδικασία μέσω της φυσικής επιλογής και των διαδοχικών μεταλλάξεων του DNA.
Όπως και να το κάνουμε οι δύο απόψεις(θρησκευτική vs επιστημονική) για τη δημιουργία του κόσμου και του ανθρώπου έρχονται σήμερα σε ευθεία αντιπαράθεση με την επιστημονική θέση να υποβιβάζει δραματικά τον άνθρωπο στο επίπεδο του ζώου.

Τι ήθελε να μας πει ο ποιητής λοιπόν κύριε ...δημιουργηστά;


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 21:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μόνο ένσταση, φίλε skeptic...

quote:
επιστημονική θέση να υποβιβάζει δραματικά τον άνθρωπο στο επίπεδο του ζώου.

Η επιστήμη δεν υποβιβάζει τον άνθρωπο, ούτε αυτός είναι ο σκοπός της, ούτε και φυσικά να έρθει σε αντιπαράθεση με τις θρησκείες...

Σκοπός της επιστήμης ήταν και θα είναι--έτσι πρέπει δηλαδή να είναι--η ΑΛΗΘΕΙΑ...Και, στην περίπτωσή μας, η επιστήμη επαλήθευσε ότι ο άνθρωπος προέρχεται από και ανήκει κι αυτός στην ίδια τη φύση που τον περιβάλλει, όσο κι αν κάποιοι εξακολουθούν να μην το δέχονται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 22:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκοπός της επιστήμης ήταν και θα είναι--έτσι πρέπει δηλαδή να είναι--η ΑΛΗΘΕΙΑ...

To ίδιο ακριβώς επιδιώκει και η θρησκεία, από διαφορετική οπτική γωνία βέβαια.
Κάποιες στιγμές όμως (και αυτό συμβαίνει στις μέρες μας) τα δύο συστήματα αναζήτησης της αλήθειας έρχονται σε αναπόφευκτη σύγκρουση, αυτό θα πρέπει να το παραδεχτείς...

Επίσης θα ήθελα να επισημάνω ότι εκτός από τους φονταμενταλιστές προτεστάντες της Αμερικής και οι Μάρτυρες του Ιεχωβά έχουν αναπτύξει εκπληκτική προπαγάνδα μέσα από τα βιβλία-φυλλάδια τους εναντίον της θεωρίας της εξέλιξης και υπέρ της δημιουργίας από το Θεό.
Έχω δει σχετικά κείμενα τους. Γράφουν απίστευτα πράγματα. (ατεκμηρίωτα στην πλειοψηφία τους βέβαια)


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke

Edited by - skeptic on 25/11/2005 22:51:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 22:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θέσω εγώ ένα ερώτημα;
Μιας και ψάχνοντας για την θεωρία της εξέλιξης, φάνηκε πως ουσιαστικά η εξέλιξη δεν έχει αποδειχτεί, τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο βασίζεται για να θεωρηθεί αληθινή;

Από την άλλη, εγώ ξέρω έναν δεύτερο νόμο θερμοδυναμικής, ο οποίος μας λέει πως το σύμπαν ρέπει προς την αταξία. Πως είναι δυνατόν μια θεωρία να υποστηρίζει πως υπάρχουν αντικείμενα στο σύμπαν τα οποία να ρέπουν προς την τάξη, όταν τα πάντα τείνουν να καταρρεύσουν σιγά σιγά;
Είναι εμφανές ότι δεν εννοώ αυστηρά και μόνο την βιολογική εξέλιξη, αλλά γενικότερα την ιδέα της εξέλιξης του σύμπαντος (big bang πχ, διαστολή, αστρική σκόνη να σχηματίζει ηλιακά συστήματα κλπ).

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 23:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την άλλη, εγώ ξέρω έναν δεύτερο νόμο θερμοδυναμικής, ο οποίος μας λέει πως το σύμπαν ρέπει προς την αταξία. Πως είναι δυνατόν μια θεωρία να υποστηρίζει πως υπάρχουν αντικείμενα στο σύμπαν τα οποία να ρέπουν προς την τάξη, όταν τα πάντα τείνουν να καταρρεύσουν σιγά σιγά;

Το ερώτημα που θέτεις, αγαπητέ WWalker, μπορεί να απαντηθεί πιστεύω αν σκεφτείς το εξής :

Ναι μεν η εντροπία του σύμπαντος τείνει να αυξάνεται, αλλά οι ζώντες οργανισμοί χρησιμοποιούν στοιχεία του περιβάλλοντός τους για την παραγωγή ενέργειας, η οποία είναι εκείνη που τους συντηρεί στη ζωή, συνεπώς συντηρεί την τάξη μέσα τους, ταυτόχρονα όμως μέσω του μεταβολισμού τους και της κατανάλωσης των προϊόντων του τείνουν να αυξάνουν την εντροπία γύρω τους. Χωρίς την παραγωγή της ενέργειας αυτής, οι οργανισμοί αποσυντίθενται, όπως είναι και η αναπόφευκτη μοίρα τους όταν αυτοί πεθαίνουν. Αυτό μπορείς να το επεκτείνεις και διαχρονικά φυσικά και να συμπεριλάβεις και τη δημιουργία των νέων, πιο εξελιγμένων ειδών : Το ίδιο το φαινόμενο της ζωής είναι μία "πράξη" ενάντια στην αύξηση της εντροπίας του σύμπαντος και οι οργανισμοί επιβιώνουν μέχρι να είναι σε θέση να αντιτίθενται σ' αυτήν.

Edited by - durden_alie on 26/11/2005 00:07:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 23:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιες στιγμές όμως (και αυτό συμβαίνει στις μέρες μας) τα δύο συστήματα αναζήτησης της αλήθειας έρχονται σε αναπόφευκτη σύγκρουση, αυτό θα πρέπει να το παραδεχτείς...

Φίλε skeptic, δεν έχω φυσικά πρόβλημα να το παραδεχτώ αυτό και σαφώς το αναγνωρίζω...

Αυτό που θέλησα να κάνω σαφές από την αρχή του θέματος ήταν ότι αυτή η "κόντρα" δεν είναι κάτι που αφορά την επιστήμη, η οποία "κοιτά τη δουλειά της"...Αν οι θρησκείες έχουν πρόβλημα με τα συμπεράσματα της επιστημονικής έρευνας, αυτό είναι δικό τους θέμα και όχι των επιστημόνων που καταλήγουν σ' αυτά...Γι' αυτό και θεώρησα την αντιπαράθεση αυτή ολίγον τι "πλασματική" και θα τις έδινα μεγαλύτερη αξία αν ήταν μια "κόντρα" δύο αντικρουόμενων επιστημονικών θεωριών...

Κατά τα άλλα συμφωνούμε

Edited by - durden_alie on 25/11/2005 23:31:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 23:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H θεωρία της βιολογικής εξέλιξης της ζωής δεν παραβιάζει με κανέναν τρόπο τον 2ο νόμο της θερμοδυναμικής ισορροπίας γιατί η αύξηση της τάξης που παρατηρείται από την ανάπτυξη νέων εξελιγμένων ειδών ζωής εξισορροπείται από την ακόμα μεγαλύτερη αύξηση εντροπίας σε άλλο σημείο του κλειστού συστήματος.
Περισσότερα για το θέμα εδώ:
http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw1.html
http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw2.html
http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw3.html
http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw4.html


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 00:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερώτημα που θέτεις, αγαπητέ WWalker, μπορεί να απαντηθεί πιστεύω αν σκεφτείς το εξής :

Ναι μεν η εντροπία του σύμπαντος τείνει να αυξάνεται, αλλά οι ζώντες οργανισμοί χρησιμοποιούν στοιχεία του περιβάλλοντός τους για την παραγωγή ενέργειας, η οποία είναι εκείνη που τους συντηρεί στη ζωή, συνεπώς συντηρεί την τάξη μέσα τους. Χωρίς την παραγωγή της ενέργειας αυτής, οι οργανισμοί αποσυντίθενται, όπως είναι και η αναπόφευκτη μοίρα τους όταν αυτοί πεθαίνουν. Αυτό μπορείς να το επεκτείνεις και διαχρονικά φυσικά και να συμπεριλάβεις και τη δημιουργία των νέων, πιο εξελιγμένων ειδών : Το ίδιο το φαινόμενο της ζωής είναι μία "πράξη" ενάντια στην αύξηση της εντροπίας του σύμπαντος και οι οργανισμοί επιβιώνουν μέχρι να είναι σε θέση να αντιτίθενται σ' αυτήν.


Νομίζω διευκρίνισα πως δεν στένεψα αυτό το οποίο υποστηρίζω στα πλαίσια της βιολογικής εξέλιξης και μόνο (βλέπεις η εξέλιξη έχει πολλά ποδάρια )
Δεκτό αυτό που λες, αν και απ'ότι καταλαβαίνω προυποθέτει πως η φυσική επιλογή θεωρείται δεδομένη και αποδεκτή, σωστά;

Ένας προβληματισμός:
Μιλώντας από γενετικής απόψεως, η λογική υποδεικνύει πως η φυσική επιλογή θα είχε την τάση να επιλέγει έναν μεγάλο αριθμό απογόνων, και όχι μεγαλύτερη διάρκεια ζωής για ένα ζώο. Η εξέλιξη θα έπρερε όχι να επιλέγει την πολυπλοκότητα, την διάρκεια ζωής ή ακόμη ακόμη της ποιότητα ζωής, αλλά τις περισσότερο απλές συνήθειες επιβίωσης για διάρκεια και γονιμότητα κατά την διάρκεια των περιόδων αναπαραγωγής.
Εγώ πάντως παρατηρώ πως τα ζώα τα οποία θα έπρεπε να είναι εξελικτικά ανώτερα, είναι γενικότερα περισσότερο επιρρεπή στο να εκλίψουν/εξαφανιστούν. Τέτοια ζώα έχουν μικρό αριθμό απογόνων, και περιορισμένες περιόδους αναπαραγωγής.
Κάπου εδώ νομίζω σκαλώνει η εξέλιξη πάνω στην φυσική επιλογή, ή κάνω λάθος κάπου;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 00:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H θεωρία της βιολογικής εξέλιξης της ζωής δεν παραβιάζει με κανέναν τρόπο τον 2ο νόμο της θερμοδυναμικής ισορροπίας γιατί η αύξηση της τάξης που παρατηρείται από την ανάπτυξη νέων εξελιγμένων ειδών ζωής εξισορροπείται από την ακόμα μεγαλύτερη αύξηση εντροπίας σε άλλο σημείο του κλειστού συστήματος.
Περισσότερα για το θέμα εδώ:
http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw1.html
http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw2.html
http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw3.html
http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw4.html


Ενδιαφέρον.

quote:
Η ενέργεια του ηλιακού φωτός εισήλθε στο νερό προερχόμενη από το εξωτερικό περιβάλλον του συστήματός μας. Αν στο σύστημά μας, συμπεριλάβουμε και τον ήλιο, η διαθέσιμη ενέργεια έχει ελαττωθεί και η εντροπία έχει αυξηθεί, όπως απαιτείται από το Δεύτερο Θερμοδυναμικό Νόμο.

Αυτός το ρίχνει στον ήλιο το όλο θέμα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 00:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε WWalker,

Δεκτοί σαφώς όλοι σου οι προβληματισμοί, άλλωστε κι εγώ και όλοι οι συνομιλητές δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να προβληματιζόμαστε και να ψάχνουμε για απαντήσεις...

Αρχικά θα διευκρινίσω το εξής : Αν παρακολούθησες και την προηγούμενη συζήτησή μου με τον Περονόσπορο, αυτό που νομίζω ότι βγαίνει ως συμπέρασμα είναι ότι η εξέλιξη είναι ένα φαινόμενο ΔΕΔΟΜΕΝΟ και εκεί που η επιστήμη προσπαθεί να ρίξει φως είναι στους μηχανισμούς που συμμετέχουν σ' αυτό, φυσικά, χωρίς να τα γνωρίζει όλα. Αυτό στο οποίο όμως η επιστήμη έχει καταλήξει είναι ότι οι οργανισμοί δεν παύουν να εξελίσσονται--το πως, είναι μια άλλη ιστορία και υπάρχουν οι διάφορες ερμηνείες.

Θα προσπαθήσω, με όσα γνωρίζω, να σου δώσω κάποιες απαντήσεις και αν υπάρχει η οποιαδήποτε διαφωνία, να τη συζητήσουμε.

quote:
Η εξέλιξη θα έπρερε όχι να επιλέγει την πολυπλοκότητα, την διάρκεια ζωής ή ακόμη ακόμη της ποιότητα ζωής, αλλά τις περισσότερο απλές συνήθειες επιβίωσης για διάρκεια και γονιμότητα κατά την διάρκεια των περιόδων αναπαραγωγής.

Η πολυπλοκότητα των οργανισμών προκύπτει από την ανάγκη αυτών για επιβίωση σε ένα περιβάλλον διαρκώς μεταβαλλόμενων συνθηκών. Οι αλλαγές του κλίματος, η μετανάστευση των οργανισμών κλπ είναι αυτές που καθιστούν αναγκαία την εμφάνιση νέων χαρακτηριστικών με στόχο την επιβίωση. Εάν οι οργανισμοί αναπτύξουν τις νέες τους μορφές, επιβιώνουν, αλλιώς, εξαφανίζονται. Από εκεί και πέρα, η εξέλιξη, όπως έχουμε ξαναπεί στο θέμα αυτό, "αντιπαθεί" ο,τιδήποτε το περιττό, γι' αυτό και οι οργανισμοί δίνουν την εντύπωση ότι "είναι ακριβώς όπως θα 'πρεπε να είναι" για να επιβιώσουν. Και λέω "δίνουν την εντύπωση" επειδή μπορούμε να βρούμε χαρακτηριστικά οργανισμών τα οποία με την πάροδο των χρόνων εξαφανίζονται. Πχ στον άνθρωπο, οι 3οι γομφίοι, ένα "εξελικτικό κατάλοιπο" που ανήκει στην κατηγορία των λεγόμενων "υπολειματικών οργάνων". Μάλλον λοιπόν θα λέγαμε ότι η εξέλιξη "επιλέγει" την απλότητα, στα πλαίσια φυσικά που αυτή επιτρέπει την επιβίωση του οργανισμού.

quote:
Εγώ πάντως παρατηρώ πως τα ζώα τα οποία θα έπρεπε να είναι εξελικτικά ανώτερα, είναι γενικότερα περισσότερο επιρρεπή στο να εκλίψουν/εξαφανιστούν. Τέτοια ζώα έχουν μικρό αριθμό απογόνων, και περιορισμένες περιόδους αναπαραγωγής.

Το ότι ένα είδος γεννά μικρό αριθμό απογόνων δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι περισσότερο επιρρεπές σε εξαφάνιση. Ίσα ίσα θα λέγαμε ότι ζώα που είναι επιρρεπή είναι εκείνα που γεννούν μεγάλο αριθμό απογόνων, έτσι ώστε να εξασφαλιστεί η διαιώνιση του είδους τους. Το πόσους απογόνους γεννά κάθε είδος έχει να κάνει μ' αυτό, όπως και με το πόσο ψηλά βρίσκεται στη λεγόμενη "τροφική αλυσίδα", τους φυσικούς εχθρούς του κλπ, ώστε να εξασφαλίζεται η ισορροπία. Πχ ο ελέφαντας, με λίγους έως κανέναν φυσικό εχθρό γεννά λίγους απογόνους, γιατί ακριβώς η επιβίωσή του δεν απειλείται από άλλα είδη.

Ελπίζω να σου έδωσα κάποιες απαντήσεις και παρακαλώ αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι ακόμη, ευχαρίστως να τον ακούσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 01:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρχικά θα διευκρινίσω το εξής : Αν παρακολούθησες και την προηγούμενη συζήτησή μου με τον Περονόσπορο, αυτό που νομίζω ότι βγαίνει ως συμπέρασμα είναι ότι η εξέλιξη είναι ένα φαινόμενο ΔΕΔΟΜΕΝΟ και εκεί που η επιστήμη προσπαθεί να ρίξει φως είναι στους μηχανισμούς που συμμετέχουν σ' αυτό, φυσικά, χωρίς να τα γνωρίζει όλα. Αυτό στο οποίο όμως η επιστήμη έχει καταλήξει είναι ότι οι οργανισμοί δεν παύουν να εξελίσσονται--το πως, είναι μια άλλη ιστορία και υπάρχουν οι διάφορες ερμηνείες.

Εδώ είναι το πρόβλημα.
Την θεωρούμε δεδομένη την εξέλιξη, όπως ακριβώς ένας πιστός θεωρεί δεδομένο το θεόπνευστο της βίβλου του για να την αναλύσει.
Κι όμως, για να θεωρηθεί δεδομένη, και όχι απλώς μια "πιθανή" θεωρία, θα έπρεπε να έχει επιβεβαιωθεί πειραματικά. Όμως, αυτό δεν είναι ανθρωπίνως δυνατό (να κάτσουμε κανα-δυο εκ. χρόνια να δούμε πως θα εξελιχθούμε), οπότε ούτε λίγο ούτε πολύ μιλάμε για μια εικασία η οποία δεν έχει (και δεν μπορεί) να επιβεβαιωθεί πειραματικά.
Κάποια χειροπιαστή απόδειξη υπάρχει; Τα περί ομοιοτήτων μεταξύ των ειδών και spelling differences στην έλικα του DNA, είναι λίγο πολύ γνωστά και δεν αποτελούν υποκατάστατο της εργαστηριακής επιβεβαίωσης.

Εγώ βασικά σκέφτομαι ότι μπορεί να αναχθεί το όλο θέμα με την θεωρία του Δαρβίνου στο κλίμα της εποχής: κοσμοιστορικές αλλαγές συνέβεναν πριν 1,5 αιώνα, υπήρχε γενικότερα ένας αέρας αλλαγής και προόδου, και τους ενέπνευσε να υιοθετήσουν την αντίληψη ότι το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει και στην φύση. Και μιας και κάτι τέτοια ριζώνουν εύκολα ως προιόντα του κλίματος της εποχής, η αντίληψη πέρασε ως σήμερα σιγά σιγά, και έχει τυπωθεί κιόλας στα νέα μυαλά.
Σκέφτομαι το ότι γερές αποδείξεις για κάτι τέτοιο, βασιζόμενες στο DNA ας πούμε που είναι το τελευταίο "όπλο" της εξέλιξης, είναι κάπως βεβιασμένες: έρχονται να επιβεβαιώσουν μια θεωρία η οποία έγινε αποδεκτή χωρίς την χειροπιαστή απόδειξη. Για παράδειγμα, το DNA θέλει κάπου 10.000 χρόνια για να καταρρεύσει εντελώς. Κι όμως, υπάρχουν τόσο πολλά πετρώματα βασιζόμενα και στο DNA τους που χρονολογούνται γύρω στα 100.000 και βάλε χρόνια. Προφανώς οδηγούμαστε σε εσφαλμένη εκτίμηση της ηλικίας του πετρώματος, και σε αντιλήψεις οι οποίες καλλιεργήθηκαν χωρίς να είναι ορθες.

quote:
quote: Η εξέλιξη θα έπρερε όχι να επιλέγει την πολυπλοκότητα, την διάρκεια ζωής ή ακόμη ακόμη της ποιότητα ζωής, αλλά τις περισσότερο απλές συνήθειες επιβίωσης για διάρκεια και γονιμότητα κατά την διάρκεια των περιόδων αναπαραγωγής.

Η πολυπλοκότητα των οργανισμών προκύπτει από την ανάγκη αυτών για επιβίωση σε ένα περιβάλλον διαρκώς μεταβαλλόμενων συνθηκών. Οι αλλαγές του κλίματος, η μετανάστευση των οργανισμών κλπ είναι αυτές που καθιστούν αναγκαία την εμφάνιση νέων χαρακτηριστικών με στόχο την επιβίωση. Εάν οι οργανισμοί αναπτύξουν τις νέες τους μορφές, επιβιώνουν, αλλιώς, εξαφανίζονται. Από εκεί και πέρα, η εξέλιξη, όπως έχουμε ξαναπεί στο θέμα αυτό, "αντιπαθεί" ο,τιδήποτε το περιττό, γι' αυτό και οι οργανισμοί δίνουν την εντύπωση ότι "είναι ακριβώς όπως θα 'πρεπε να είναι" για να επιβιώσουν. Και λέω "δίνουν την εντύπωση" επειδή μπορούμε να βρούμε χαρακτηριστικά οργανισμών τα οποία με την πάροδο των χρόνων εξαφανίζονται. Πχ στον άνθρωπο, οι 3οι γομφίοι, ένα "εξελικτικό κατάλοιπο" που ανήκει στην κατηγορία των λεγόμενων "υπολειματικών οργάνων". Μάλλον λοιπόν θα λέγαμε ότι η εξέλιξη "επιλέγει" την απλότητα, στα πλαίσια φυσικά που αυτή επιτρέπει την επιβίωση του οργανισμού.


ΟΚ, δεκτό αυτό.
Παρ'όλα αυτά, δεν θα 'πρεπε πχ όσο εξελικτικά προς τα πάνω πάμε, οι μέρες γονιμότητας πχ να αυξάνουν για ένα είδος;

Hmmmmmmmmm....
εδώ γυρνάει όμως σε κυκλική λογική, η οποία και προφανώς δεν είναι δυνατόν να ισχύει.
Δεχόμαστε πως η εξέλιξη ισχύει, για να δικαιολογήσουμε την επιλογή της απλότητας διαμέσου της εξέλιξης. Καταλαβαίνεις τι εννοώ ακριβώς;
Αν βγάλεις το πρώτο τουβλάκι στο puzzle (το υπογραμμισμένο) ο όλος συλλογισμός καταρρέει.


quote:
Το ότι ένα είδος γεννά μικρό αριθμό απογόνων δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι περισσότερο επιρρεπές σε εξαφάνιση. Ίσα ίσα θα λέγαμε ότι ζώα που είναι επιρρεπή είναι εκείνα που γεννούν μεγάλο αριθμό απογόνων, έτσι ώστε να εξασφαλιστεί η διαιώνιση του είδους τους. Το πόσους απογόνους γεννά κάθε είδος έχει να κάνει μ' αυτό, όπως και με το πόσο ψηλά βρίσκεται στη λεγόμενη "τροφική αλυσίδα", τους φυσικούς εχθρούς του κλπ, ώστε να εξασφαλίζεται η ισορροπία. Πχ ο ελέφαντας, με λίγους έως κανέναν φυσικό εχθρό γεννά λίγους απογόνους, γιατί ακριβώς η επιβίωσή του δεν απειλείται από άλλα είδη.

Κατανοητό αυτό. Μπορούμε να το αποδώσουμε στους μηχανισμούς πίσω από την τροφική αλυσίδα.

quote:
Ελπίζω να σου έδωσα κάποιες απαντήσεις και παρακαλώ αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι ακόμη, ευχαρίστως να τον ακούσουμε.

Ευχαριστώ. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι, το βρίσκω ιδιαίτερα εποικοδομητικό.

Επίσης, στο συνέδριο του '80, ο Wistar απέρριψε την θεωρία της εξέλιξης ως αντεπιστημονική, με το σκεπτικό ότι τα απολιθωμένα απομεινάρια που έβρισκαν από τους νεκρούς οργανισμούς, κάλυπταν μερικές "φάσεις" μιας εξελικτικής διαδρομής, αλλά όχι τις ενδιάμεσες μεταξύ δυο φάσεων.
Αυτό δεν αποκλείει αυτομάτως την εξέλιξη ως ιδέα;


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 12:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν την απορριπτει.Δεν είναι εύκολο να βρίσκεις απολιθώματα.Το γεγονός οτι δεν βρέθηκαν δεν σημαίνει οτι δεν βρίσκονται κάπου καταχωνιασμενα στον φλοιό της γής.Επιπλεον επειδη απαιτούνται ειδικές συνθήκες για να δημιουργηθούν ενδεχεται τα ενδιάμεσα εξελικτικα σταδια ενος είδους να μην άφησαν απολιθώματα όταν εγκατέλειψαν τον ματαιο τούτο κόσμο...

Και ναι η εξελιξη οντως απορρίτει την Π.Δ. γιαυτό και πολεμαται με λύσσα απο τους θρησκευόμενους.Η σκέψη είναι "αν αυτά που μας λεει η κοσμογονία της Π.Δ. αποδεικτούν λάθος,τότε ποιος μας λεει οτι και τα αλλα που περιεχονται μεσα σε αυτη είναι σωστά?".Τρεμουν την καταρριψη της κοσμοθεωρίας τους και γιαυτό εχουν επιδοθεί σε αυτόν τον πόλεμο που τους γελοιοποιεί.Η Αμερικη βρίσκεται σε μέγα κίνδυνο καταβυθισης στον σκοταδισμό και αν τους αφησει να κυριαρχησουν,θα πάθει αυτό που επαθε η Ελλάδα οταν οι Χριστιανοι κηρυξαν διωγμο εναντιων των φιλοσόφων και επιστημονων της.

Υπαρχουν και επιστημονες που με βαση την εξελιξη καταρρίπτουν τις ποικιλες θεογονίες-κοσμογονιες.Και γιατί όχι άλλωστε?

Οσο για τα δελφίνια...ας πουμε οτι οι πνευμονες και τα δάκτυλα μας δείχνουν ξεκαθαρα οτι κάποτε σουλατσάριζαν στην στεριά.Αυτη είναι και η πιο λογική εξήγηση.Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση του Ποσειδώνα...

Edited by - medtech on 26/11/2005 12:25:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 13:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περονόσπορε, sorry αν σε κουρασα , αλλα αν ειχες προσεξει λιγο τι ειπα, δεν θα τρελαινοσουν τοσο:

quote:
Δεν ξέρω αν η εξελικτική θεωρεία απορρίπτει την έννοια του Δημιουργου.

Δεν το ξερω ρε παιδια. Μπορει οντως ο θεος,αν υπαρχει,να έθεσε απλά τους κανονες, και μετα να εφυγε. ¨Η όπως είπε κάποιος, μπορει να εκανε τους φυσικους νομους ετσι, ωστε να δημιουργηθει ο ανθρωπος.

quote:
Σίγουρα όμως απορρίπτει τον χριστιανισμό, και γενικά της θρησκείες που βασίζονται στη βίβλο.


Εδω για μενα ειναι το ζουμι. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΞΟΥΝ η θεωρια της εξελιξης με τον χριστιανισμο. Ειναι αδυνατο. Το ενα αναιρει το αλλο.
Τα πραγματα ειναι απλα: Η βαση της θρησκειας ειναι το προπατωρικο αμαρτημα. Ο ανθρωπος ηταν στον παραδεισο, οπου δεν υπηρχε φθορα και θανατος. ΟΜΩΣ, οπως φαινεται ο ανθρωπος δημιουργηθηκε ΜΕΣΑ απο τον κυκλο της "φθορας και του θανατου". Δεν τον εφτιαξε "απο πυλο" κανενας, δεν δημιουργηθηκε εκ του μηδενος. Ειναι "προιον" της μαχης για επιβιωση, και οχι κατι "αγιο" που μολυνθηκε απο το δαγκωμα του μηλου. Η επιγνωση του, ειναι ο λογος που επιβιωσε,και οχι ο λογος που εξεπεσε απο τον παραδεισο. Τα ζωακια, ειναι τα "ξαδερφια" του που βγηκαν και αυτα νικητες, και οχι δημιουργηματα για να τον εξυπηρετουν.
Η ανατροπη που επιφερει στο δογμα η θεωρια της εξελιξης ειναι πληρης. Παιρνει την ιδιοτητα του Πλαστη απο τον ουρανο, και τη δινει πισω στη Φυση. Δειχνει ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ, την μαχη και τον πονο της δημιουργιας, και οχι το επιπλαστο "κατορθοματακι" των 7 ημερών. Εξηγει ολα τα """κακα του φυσικου κοσμου""" και την μαχη μεταξυ των ειδων, και δινει τηνπραγματικη διασταση και οχι φοβους περι σατανα κλπ.
Τωρα, αν υπαρχει καποιο αλλο ειδος θεου δεν ξερω... για τον jehobah χλωμο παντως...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 13:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ WWalker,

Λες :

quote:
Την θεωρούμε δεδομένη την εξέλιξη, όπως ακριβώς ένας πιστός θεωρεί δεδομένο το θεόπνευστο της βίβλου του για να την αναλύσει.

Φαντάζομαι αναγνωρίζεις και ο ίδιος τη μεγάλη διαφορά : Ο πιστός δέχεται αυτό που του λέει το Χ θεόπνευστο βιβλίο του χωρίς να το κρίνει--και φυσικά, αυτό το σχόλιο δεν αφορά ΟΛΟΥΣ τους πιστούς, για να μην παρεξηγηθώ. Ο επιστήμονας δέχεται κάτι όταν βλέπει μπροστά του τα στοιχεία που το στηρίζουν. Μιλάς για "εργαστηριακή επιβεβαίωση" και προφανώς εννοείς ότι θα έπρεπε να δούμε μπροστά μας τη δημιουργία νέων ειδών για να πεισθούμε. Φυσικά αυτό, αν λάβουμε υπόψη μας το χρόνο που χρειάζονται οι εξελικτικές διδικασίες για να φθάσουν στη δημιουργία νέων ειδών, είναι αρκετά δύσκολο. Αλλά όταν βλέπουμε μπροστά μας απολιθώματα οργανισμών που σήμερα δεν υπάρχουν, όταν βλέπουμε τη φυλογενετική συγγένεια στο γενετικό υλικό, όταν όλοι οι οργανισμοί χρησιμοποιούν ΤΟ ΙΔΙΟ μόριο για την διαιώνιση των χαρακτηριστικών τους, όταν έχουν την ίδια κυτταρική δομή, πιστεύω ότι όλα αυτά είναι αρκετά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μας κάνουν να αναρωτηθούμε. Αν κάποια στιγμή στο μέλλον θα το δούμε να συμβαίνει αυτό μπροστά μας, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω--αν φυσικά και ο ίδιος ο άνθρωπος δεν έχει εξελιχθεί σε κάτι καινούργιο, αλλά αυτό είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα κουβέντα...

Επαναλαμβάνω πως σκοπός της επιστήμης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ να "καθαιρέσει" το Θεό, αλλά να βρει την αλήθεια. Αυτές τις "μυστήριες οδούς" του Θεού προσπαθεί να αποκωδικοποιήσει, άσχετα αν οι θρησκείες πρόσφεραν σε όλα μέχρι τώρα έτοιμες απαντήσεις.


quote:
Για παράδειγμα, το DNA θέλει κάπου 10.000 χρόνια για να καταρρεύσει εντελώς. Κι όμως, υπάρχουν τόσο πολλά πετρώματα βασιζόμενα και στο DNA τους που χρονολογούνται γύρω στα 100.000 και βάλε χρόνια. Προφανώς οδηγούμαστε σε εσφαλμένη εκτίμηση της ηλικίας του πετρώματος, και σε αντιλήψεις οι οποίες καλλιεργήθηκαν χωρίς να είναι ορθες.

Αυτό ομολογώ πως δεν το κατάλαβα...Χρονολόγηση πετρωμάτων με το DNA; Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τί εννοείς;

quote:
Παρ'όλα αυτά, δεν θα 'πρεπε πχ όσο εξελικτικά προς τα πάνω πάμε, οι μέρες γονιμότητας πχ να αυξάνουν για ένα είδος;

Μπορείς επίσης να εξηγήσεις γιατί θα έπρεπε να συνέβαινε αυτό;

Δες και την απάντηση του medtech για το επιχείρημα της έλλειψης απολιθωμάτων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 13:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
velial

Θρησκεια είναι, μην περιμένεις λογική συνέχεια και πληρότητα σε οτι πρεσβεύει.
Ο ρόλος της είναι να γαληνέψει την ψυχή οχι να φωτίσει το πνεύμα.

Η Θρησκεία είναι καταρχήν ΠΙΣΤΗ. Και την πιστη δεν την γκρεμίζει
κανένα επιστημονικά τεκμηριωμένο δεδομένο. Εξ ορισμού.

Μαθετε να ξεχωρίζετε επιτελους τα μήλα απο τα πορτοκάλια.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΜΑΧΗ. Η επιστήμη κανει τη δουλειά της, και η θρησκεία
κανει τη δική της. Αν τώρα κάποιοι φανατικοί έχουν πρόβλημα, ας το ξεπεράσουν
Δεν είμαστε στον μεσαίωνα της ιεράς εξέτασης.


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 13:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
velial εύγε. Το τελευταίο μήνυμα σου είναι όλα τα λεφτά!
Οντως και γω πιστεύω ότι δεν μπορούν να συνυπάρξουν. Γι αυτό πολεμούν την εξελικτική θεωρία όχι ανοιχτά βέβαια για να μην θεωρηθούν φοντεμενταλιστές, αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να προκαλέσουν αμφιβολίες για την εγκυρότητα της.

Και μερικές πληροφορίες που βρήκα

Βιολογία
Ανακαλύφθηκε το αρχαιότερο DNA του πλανήτη
Παρασκευή 18 Απριλίου 2003 15:22 [Σχόλια: 3, Hits: 71]

Ομάδα επιστημόνων εντόπισε υπολλείμματα του γενετικού υλικού φυτών που υπήρχαν στη Σιβηρία προ 400.000 ετών. Το DNA, που ήταν διατηρημένο σε πάγο, είναι τρεις ή ακόμη και τέσσερις φορές πιο παλιό από κάθε άλλο αρχαίο γονιδίωμα που έχει ποτέ ανακαλυφθεί στον πλανήτη.
Σύμφωνα με το BBC, στο ίδιο χώμα όπου είχε καταψυχθεί το γενετικό υλικό βρέθηκαν και υπολλείμματα DNA μεγάλων φυτοφάγων προϊστορικών ζώων, όπως αυτών του τριχωτού μαμούθ, του ταράνδου και ενός μηρυκαστικού της αρκτικής Αμερικής. Τα κομμάτια πάγου χρονολογούνται μεταξύ 300.000 και 400.000 ετών.
Ο Τόμας Γκίλμπερτ από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης που μετείχε στη διαδικασία ανάλυσης των δειγμάτων του DNA τόνισε: «Πιστεύουμε ότι είναι το αρχαιότερο μέχρι σήμερα DNA. Έχουν υπάρξει και από άλλα άτομα σχετικοί ισχυρισμοί, ωστόσο κανείς άλλος δεν έχει σταθεί ικανός να επιβεβαιώσει τα ευρήματά του».

από το
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=16408


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 14:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οχι δεν την απορριπτει.Δεν είναι εύκολο να βρίσκεις απολιθώματα.Το γεγονός οτι δεν βρέθηκαν δεν σημαίνει οτι δεν βρίσκονται κάπου καταχωνιασμενα στον φλοιό της γής.Επιπλεον επειδη απαιτούνται ειδικές συνθήκες για να δημιουργηθούν ενδεχεται τα ενδιάμεσα εξελικτικα σταδια ενος είδους να μην άφησαν απολιθώματα όταν εγκατέλειψαν τον ματαιο τούτο κόσμο...

Αυτό είναι μια πιθανή εξήγηση, για το τι μπορεί να είχε συμβεί με τα απολιθώματα των ενδιαμέσων φάσεων.
Ούτε λίγο ούτε πολύ, ουσιαστικά "υποθέτουμε" ενδιαμέσες φάσεις, το οποίο είναι σαφώς αντεπιστημονικό.

Εγώ πάντως, πάνω στο θέμα των απολιθωμάτων, θα μεταφέρω αυτούσια την άποψη ενός παγκοσμίου φήμης παλαιοντολόγου, του Dr Etheridge του Βρετανικού μουσείου.

" Τα 9/10 της συζήτησης των υποστηρικτών της εξέλιξης είναι απλά ανοησίες, οι οποίες δεν έχουν κανένα έρεισμα βασισμένο στην παρατήρηση και απορρίπτονται ολοκληρωτικά από τα γεγονότα. Το μουσείο αυτό (μ. Βρετανίας) είναι γεμάτο (απολιθώματα) αποδείξεις της παντελούς έλλειψης αλήθειας πίσω από τις απόψεις τους. Σε αυτό το μεγάλο μουσείο, δεν υπάρχει ούτε μια ένδειξη της μετάλλαξης των ειδών."

Υπάρχει ατόφιο στην σελίδα 119 του βιβλιου "The Collapse of Evolution", του 1983 (της εποχής που έγινε και το συνέδριο για το οποίο μιλάμε).

Το θέμα είναι πιστεύω, όχι το ότι είναι πιθανό πως οι ενδιάμεσες φάσεις "δεν έχουν βρεθεί", αφού κάτι τέτοιο λίγο πολύ μπάζει από την άποψη "αν βρεθούν, τα ξαναλέμε". Το θέμα είναι ότι οι ενδιάμεσες φάσεις από την παλαιοντολογία είναι απούσες σε όλα τα σημαντικά σημεία στους εξελικτικά ανώτερους οργανισμούς.

Αντιθέτως, μπορώ να παραθέσω μια σειρά οργανισμών, των οποίων τα απολιθώματα έδειξαν πως το είδος παρέμεινε το ίδιο με το πέρασμα των χρόνων:

α) Termite [30 εκατομμύρια χρόνια].
β) Coelacanth fish [60-80 εκατομμύρια χρόνια].
γ) Ant, Nothomyrmecia macrops [100 εκατομμύρια χρόνια].
δ) Tuatara lizard [200 εκατομμύρια χρόνια].
ε) Crayfish [220 εκατομμύρια χρόνια].
ζ) Ciliate protozoa, sheathed bacteria, algae, fungal spores and plant pollen [230 εκατομμύρια χρόνια].
η) Tadpole shrimp, Lepidurus apus [250 εκατομμύρια χρόνια].
θ) Hagfish [300 εκατομμύρια χρόνια].
ι) Cockroach [300 εκατομμύρια χρόνια].
κ) Ctenophore [400 εκατομμύρια χρόνια].
λ) Onychophore [500 εκατομμύρια χρόνια].
μ) Chitons [550-600 εκατομμύρια χρόνια].
ν) Bacteria [δισεκαττομύρια χρόνια].

Με άλλα λόγια, μιλάμε για εξέλιξη, αλλά... επιλεκτική...

quote:
Φαντάζομαι αναγνωρίζεις και ο ίδιος τη μεγάλη διαφορά : Ο πιστός δέχεται αυτό που του λέει το Χ θεόπνευστο βιβλίο του χωρίς να το κρίνει--και φυσικά, αυτό το σχόλιο δεν αφορά ΟΛΟΥΣ τους πιστούς, για να μην παρεξηγηθώ.

Βασικά, οι πατέρες λένε "πιστεύω ίνα εννοήσω", το οποίο περιλαμβάνει κρίση, βασιζόμενη στην πίστη.

quote:
Ο επιστήμονας δέχεται κάτι όταν βλέπει μπροστά του τα στοιχεία που το στηρίζουν. Μιλάς για "εργαστηριακή επιβεβαίωση" και προφανώς εννοείς ότι θα έπρεπε να δούμε μπροστά μας τη δημιουργία νέων ειδών για να πεισθούμε. Φυσικά αυτό, αν λάβουμε υπόψη μας το χρόνο που χρειάζονται οι εξελικτικές διδικασίες για να φθάσουν στη δημιουργία νέων ειδών, είναι αρκετά δύσκολο.

Ακατόρθωτο...
Ακριβώς εδώ είναι το θέμα: μιλάμε για μια θεωρία η οποία δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί πειραματικά.
Τουλάχιστον θα μπορούσαμε αντ' αυτού (αντί δηλαδή να τα δούμε να εξελίσσονται), να δούμε με τι ρυθμό εξελλίσονται, αλλά εδώ μάλλον μπλέκω μαθηματικά μέσα και θα χαλάσει η σούπα.

quote:
Αλλά όταν βλέπουμε μπροστά μας απολιθώματα οργανισμών που σήμερα δεν υπάρχουν, όταν βλέπουμε τη φυλογενετική συγγένεια στο γενετικό υλικό, όταν όλοι οι οργανισμοί χρησιμοποιούν ΤΟ ΙΔΙΟ μόριο για την διαιώνιση των χαρακτηριστικών τους, όταν έχουν την ίδια κυτταρική δομή, πιστεύω ότι όλα αυτά είναι αρκετά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μας κάνουν να αναρωτηθούμε. Αν κάποια στιγμή στο μέλλον θα το δούμε να συμβαίνει αυτό μπροστά μας, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω--αν φυσικά και ο ίδιος ο άνθρωπος δεν έχει εξελιχθεί σε κάτι καινούργιο, αλλά αυτό είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα κουβέντα...

Αυτά είναι οι ενδείξεις, που όπως είπες θα μας βάλουν να ψιλιαστούμε πως κάτι περίεργο παίζει.
Επί της ουσίας όμως, όπως αναλύθηκε και πριν με τα απολιθώματα, προκύπτουν κενά τα οποία η εξέλιξη δεν τα καλύπτει.

Σε όλα τα παραπάνω εγώ ξέρεις τι λέω; Οι επιστήμονες τότε δεν ξέρανε για διπλές έλικες και αλληλουχίες βάσεων, και τα βρήκανε αξιοπερίεργα. Εμείς όμως ξέρουμε, και ξέρουμε πως τα γονίδια "παίζουν μπάλα" και μεταξύ τους, με άλλα λόγια μπορεί το ένα να επηρεάσει το άλλο. Πόσες ομοιότητες υπάρχουν στον γενετικό κώδικα; Πάρα πολλές. Φαντάζεσαι τώρα το πόσο εύκολα μπορεί να διαταραχθεί ένα χαρακτηριστικό και να "μοιάσει" στο άλλο;

Και για το άλλο τώρα, έχουμε την τάση να βλέπουμε πράγματα ως υπολείματα της εξέλιξης. Για παράδειγμα, για τα όργανα που μένουν ως υπολλείματα της εξέλιξης. Ένας γερμανός επιστήμονας, ειδικός στην ανατομία, εντόπισε και κατέγραψε κάπου 180 δομές ιστών, οι οποίες υποτίθεται ότι ήταν τα απομεινάρια της εξέλιξης. Από τον καιρό του ως σήμερα, πολλές από αυτές τις δομές, αποδείχθηκε πως ήταν σημαντικές για τον οργανισμό, άλλες δε ζωτικής σημασίας. Και όμως, το επιχείρημα αυτό χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον σαν απόδειξη της εξέλιξης.

Αποδίδεις κυρίως το ψίλιασμα για το ότι η εξέλιξη είναι σοβαρή στην συγκριτική ανατομία μεταξύ ειδών, στο ότι υπάρχουν πολλά όργανα που μοιάζουν μεταξύ τους, πολλές λειτουργίες.
Μιας και εμείς ξέρουμε (στον βαθμό που γνωρίζουμε τέλος πάντων) τι είναι γονιδίωμα και τι γονίδιο, θα πρέπει, εφόσον μιλάμε για ομοιότητες μεταξύ οργανισμών που προέκυψαν από κοινό πρόγονο (σύμφωνα με την εξέλίξη τέλος πάντων), θα πρέπει τα γονίδια που κωδικοποιούν τα χαρακτηριστικά να μοιάζουν μεταξύ τους. Στην πράξη όμως αυτό δεν συμβαίνει.
Για παράδειγμα, κοιτάμε για "ομόλογα" χαρακτηριστικά μεταξύ ερπετών, θηλαστικών, πτηνών και ανθρώπων, ως απόδειξη ότι αυτά θα μπορούν να μας προιδεάσουν για έναν κοινό πρόγονο. Τα γεγονότα όμως λένε, πως τα χαρακτηριστικά αυτά δεν είναι ομόλογα γιατί δεν κωδικοποιούνται από τα ίδια γονίδια. Αν ένας οργανισμός εξελίχθηκε από έναν άλλον, και διατήρησε μια συγκεκριμένη δομή, τότε θα ήταν αυτονόητο πως τα γονίδια που κωδικοποιούν τα ομόλογα χαρακτηριστικά θα έπρεπε να περάσουν ίδια Για παράδειγμα, στην σαύρα, τα μπροστινά ποδαράκια αναπτύσσονται στο έμβρυο μεταξύ 6ης και 9ης εβδομάδας. Για άλλα, όπως η σαλαμάνδρα την 2η και 5η, στον βάτραχο 2η-4η...
Για τα πίσω πόδια, σαύρα 25η-30η, σαλαμάνδρα 16η-18η και για τον βάτραχο 8η με 10η.
Κοινώς, μόνο στο μάτι είναι ίδια...

quote:
Επαναλαμβάνω πως σκοπός της επιστήμης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ να "καθαιρέσει" το Θεό, αλλά να βρει την αλήθεια. Αυτές τις "μυστήριες οδούς" του Θεού προσπαθεί να αποκωδικοποιήσει, άσχετα αν οι θρησκείες πρόσφεραν σε όλα μέχρι τώρα έτοιμες απαντήσεις.

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.

quote:
quote:Παρ'όλα αυτά, δεν θα 'πρεπε πχ όσο εξελικτικά προς τα πάνω πάμε, οι μέρες γονιμότητας πχ να αυξάνουν για ένα είδος;

Μπορείς επίσης να εξηγήσεις γιατί θα έπρεπε να συνέβαινε αυτό;


Φυσική επιλογή, το πως θα κάνει τους οργανισμούς πιο δυνατούς στο να επιβιώνουν.
Αν ισχύει η φυσική επιλογή (που ισχύει) εγώ το βρίσκω λογικό οι πιο κυρίαρχοι οργανισμοί, να είχαν αναπτύξει καλύτερες μεθόδους για την αναπαραγωγή (άρα, πχ, περισσότερες μέρες γονιμότητας, ίσως λιγότερες μέρες κύησης κλπ).
Αν ισχύει και η φυσική επιλογή και η εξέλιξη ταυτόχρονα, κάτι τέτοιο θα ήταν αναμενόμενο.


quote:
Αυτό ομολογώ πως δεν το κατάλαβα...Χρονολόγηση πετρωμάτων με το DNA; Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τί εννοείς;

Ναι, εργαστηριακά πειράματα δείχνουν ότι το DNA σταδιακά φθείρεται και αποσυντίθεται με τον καιρό. Με υπολογισμούς βγάλανε το ότι το DNA θα πρέπει να έχει αποσυντεθεί εντελώς μέσα στο χρονικό διάστημα που είπα παραπάνω, ωστόσο βρήκαν κομμάτια DNA τα οποία τα χρονολογούν παραπάνω από 100 χιλιάδες χρόνια ενσωματωμένα μέσα στα απολιθώματα, το οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ σημαίνει πως κάπου πατήσαμε μπανανόφλουδα στον υπολογισμό της ηλικίας των απολιθωμάτων. Βιβλιογραφία πάνω σε αυτό μπορείς να βρεις στο Nature, Τεύχος 352, 1ης Αυγούστου του 1991 σελ:381 (σώθηκα τώρα πες! )

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 14:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
velial εύγε. Το τελευταίο μήνυμα σου είναι όλα τα λεφτά!
Οντως και γω πιστεύω ότι δεν μπορούν να συνυπάρξουν. Γι αυτό πολεμούν την εξελικτική θεωρία όχι ανοιχτά βέβαια για να μην θεωρηθούν φοντεμενταλιστές, αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να προκαλέσουν αμφιβολίες για την εγκυρότητα της.

Ο Πάππας Ιωάννης Παύλος ο 2ος είχε την προσωπική άποψη πως δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ Εξέλιξης και του Ρωμαιοκαθολικού δόγματος, λέγοντας χαρακτηριστικά πως η Βίβλος στόχο έχει να σε οδηγήσει στον παράδεισο και όχι το πως αυτός φτιάχθηκε.

Τώρα τις ασυμβατότητες τις εφευρίσκετε εσείς μου φαίνεται.

quote:
Βιολογία
Ανακαλύφθηκε το αρχαιότερο DNA του πλανήτη
Παρασκευή 18 Απριλίου 2003 15:22 [Σχόλια: 3, Hits: 71]

Ομάδα επιστημόνων εντόπισε υπολλείμματα του γενετικού υλικού φυτών που υπήρχαν στη Σιβηρία προ 400.000 ετών. Το DNA, που ήταν διατηρημένο σε πάγο, είναι τρεις ή ακόμη και τέσσερις φορές πιο παλιό από κάθε άλλο αρχαίο γονιδίωμα που έχει ποτέ ανακαλυφθεί στον πλανήτη.
Σύμφωνα με το BBC, στο ίδιο χώμα όπου είχε καταψυχθεί το γενετικό υλικό βρέθηκαν και υπολλείμματα DNA μεγάλων φυτοφάγων προϊστορικών ζώων, όπως αυτών του τριχωτού μαμούθ, του ταράνδου και ενός μηρυκαστικού της αρκτικής Αμερικής. Τα κομμάτια πάγου χρονολογούνται μεταξύ 300.000 και 400.000 ετών.
Ο Τόμας Γκίλμπερτ από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης που μετείχε στη διαδικασία ανάλυσης των δειγμάτων του DNA τόνισε: «Πιστεύουμε ότι είναι το αρχαιότερο μέχρι σήμερα DNA. Έχουν υπάρξει και από άλλα άτομα σχετικοί ισχυρισμοί, ωστόσο κανείς άλλος δεν έχει σταθεί ικανός να επιβεβαιώσει τα ευρήματά του».

από το
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=16408


Αν μιλάμε για 400.000 χρόνια ή ο πάγος έχει κάνει την δουλειά του περίφημα, ή φαντάσου τι βρήκαν.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 14:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria

Βλέπω είναι μια απο τις σπάνιες φορές που διαφωνούμε.

Θα προσπαθήσω να σε πείσω και εσενα και τον velial οτι η επίσημη θρησκεία δεν προκεται
ποτέ να ανοίξει μέτωπο ενάντια στην εξελικτική βιολογία. Στοιχηματίζω μαλιστα οτι θα στρίψει λιιιιγο ανεπαίσθητα το δόγμα της ωστέ να έρχεται σε πλήρη συμφωνία με όλα οσα τεκμηριώνει η επιστημονική έρευνα σε οποιοδήποτε τομέα.

Δεδομένο 1.

Η Καθολική εκκλησία (και ενδεχομένως και η ορθόδοξη που τότε ομως ήταν υπο οθωμανικη διοικηση και είχε αλλα προβλήματα) έφαγε ένα χοντρό στραπάτσο απο την αστρονομία, οταν αποδείχτικέ (οταν δηλαδη μαζεύτηκαν αρκετές ενδείξεις ωστα να μπορούμε να πούμε "αποδείχτηκε) οτι η Γή δεν είναι το κέντρο του σύμπαντος, οτι ο Ηλιος δεν έιναι το κέντρο του συμπαντος, οτι ο Γαλαξίας μας δεν είναι το κέντρο του σύμπαντος.

Δεδομένο 2.

Οταν βγήκε το Big Bang η εκκλησία αμέσως το υιοθέτησε ψάχνοντας μαλιστα να βρει και χωρία στη βίβλο που να μοιάζουνε μετα απο αληγορικό lifting με το big bang ωστέ να μπορεί να ισχυριστει I told you so.

Δεδομενο 3.

Η επιστήμη χαρις τις καθημερινές εφαρμογές που υπάρχουν στη ζωη'του κάθε ανθρώπου, χαίρει μεγάλης εκτίμησης και κανεις ειλικρινά δεν θελει να την διώξει απο τη ζωή του. Αντίθετα οι περισσότεροι δηλώνουν χριστιανοί, αλλα εκμεταλεύονται και τις φυσικές ιδιοτητες του Latex ωστέ να μην εχει συνέπειες η όποια προγαμιαία τους αμαρτία.

Δεδομένο 4.

Η Εκκλησία ανεκαθεν έδειχνε εκπληκτική προσαρμοστικότητα στις κοινωνικές και πολιτικές συνθηκες ωστέ να βρίσκεται πάντα στην επιφάνεια.

Τι συμπεραίνουμε απο αυτά τα 4 δεδομένα ? Μα αυτό που δήλωσα στην αρχή.
Οτι τα δογματα θα σταβώσουν λιγο (θα υποστούν ένα lifting) και η θρησκεία θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα της επιστήμης.

Καμια διαμάχη δεν διαφαίνεται λοιπόν στον ορίζοντα...

Αυτά.


Αγγελος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 14:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Θρησκεία είναι καταρχήν ΠΙΣΤΗ. Και την πιστη δεν την γκρεμίζει
κανένα επιστημονικά τεκμηριωμένο δεδομένο. Εξ ορισμού.

Δηλαδη, αμα βρεθει το πτωμα, θα κανουμε πασχα παραυτα?

Τελικα, να παιρνουμε σοβαρα τη βιβλο? Εχει τελικα καμια αξια για σας το βιβλιο αυτο, ή το μονο που μετραει ειναι η πίστη και ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες? Τα περιεχομενα της Βιβλου είναι ο λογος του θεου, ή ειναι αφηρημενες εικονες χωρις νοημα? Η θεολογια σας εχει μια σταθερη βαση, ή αγεται και φερεται αναλογα με τις επιστμονικες εξελιξεις? Τελικα, μπορουμε να κρινουμε τον Χριστιανισμο με βαση αυτα που πρεσβευει, ή καθε φορα θα λεει και αλλα?
Οσο για αυτην την αποψη, οτι η βιβλος γραφτηκε για να παμε στον παραδεισο, μου φαινεται πολυ ακυρη. Δηλαδη οποιος την διαβαζει παει στον παραδεισο? Δηλαδη, αν καποιος δεν τη διαβασει, παει στην κολαση? Ή αν καποιος παραλειψει κεφαλαια, το ιδιο? Και η μεταφραση, τι γινεται με τη μεταφραση? Αν κανανε κανα λαθος στη μεταφραση, και παμε ολοι μαζι στην κολαση?

Ασοβαρα πραγματα. Αν πιστευετε οτι η βιβλος λεει την αληθεια, υπερασπιστητε την. Αν παλι νομιζετε οτι ΔΕΝ λεει την αληθεια, αλλα οδηγει στον παραδεισο, αυτο ειναι οξυμωρο. Το ψευδος ειναι ""χαρισμα"" του σατανα. Αποφασιστε.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 15:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα είναι πιστεύω, όχι το ότι είναι πιθανό πως οι ενδιάμεσες φάσεις "δεν έχουν βρεθεί", αφού κάτι τέτοιο λίγο πολύ μπάζει από την άποψη "αν βρεθούν, τα ξαναλέμε". Το θέμα είναι ότι οι ενδιάμεσες φάσεις από την παλαιοντολογία είναι απούσες σε όλα τα σημαντικά σημεία στους εξελικτικά ανώτερους οργανισμούς.

Ενδιάμεσες φάσεις υπήρξαν, αλλά δέν μπόρεσαν να επιβιώσουν.
Τα είδη μπορεί να παραμείνουν αναλλοίωτα και για εκατομμύρια χρόνια και μόνο άν οι συνθήκες διαβίωσης τους αλλάξουν δραματικά είναι δυνατόν να υποστούν κάποια απο αυτά σε ένα διαφορετικό περιβάλλον μεταλλάξεις των μεταλλάξεων ώσπου να προκύψει το νέο είδος. Μεταλλάχθηκαν για να μπορέσουν να επιβιώσουν, και τα ενδιάμεσα είδη που δέν έχουν τα προσόντα για επιβίωση θα αφανιστούν.
Τα πτηνά, τα θηλαστικά, τα ερπετά, τα πτηνά ανήκουν σε διαφορετικούς κλάδους της εξέλιξης και έχουν μεταξύ τους την μεγαλύτερη συγγένεια γι'αυτό έχουν και κοινά χαρακτηριστικά όπως τα θηλαστικά γεννάνε τα ίδια τα μωρά τους και τα θηλάζουν, ενώ τα πτηνά αναπαράγονται με αυγά και έχουν ράμφος. Οι συγκεκριμένοι διαχωρισμοί αποτελούσαν τον πρώτο κλάδο της εξέλιξης.
Στο θέμα του ανθρώπου πιστεύω οτι ακολουθήθηκε όμοια μιά γραμμή εξέλιξης απο κάποιο είδος πιθήκου συγγενή με τα υπάρχοντα που δέν κατάφερε να επιβιώσει στις μέρες μας. Αλλά ενώ με τα υπόλοιπα θηλαστικά έχει πολλές μορφολογικές ομοιότητες (δύο πόδια, δύο χέρια, μασάει την τροφή, γεννάει και θυλάζει τα μωρά) στο θέμα του μυαλού, του πνεύματος έχει τεράστιες διαφορές ακόμα και απο τον πιό εξελιγμένο πίθηκο με τον οποίο προφανώς έχει κάποια συγγένεια.
Γι'αυτό πιστεύω οτι στο τελευταίο στάδιο της εξέλιξης πρίν τον άνθρωπο έγινε κάποια εξωτερική παρέμβαση, άσχετη με την ομαλή γραμμή της εξέλιξης των ειδών που ήταν σε ισχύ έως τότε. Πιστεύω προσωπικά οτι η επέμβαση αυτή είναι γεγονός άσχετα με το εάν δέν είμαι σε θέση να γνωρίζω τί ήταν. Πείτε το θεό, πείτε το εξωγήινους, πείτε το ότι θέλετε αλλά στο θέμα του ανθρώπου η επέμβαση πάνω στην εξέλιξη έγινε.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy