ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εξέλιξη εναντίον Δημιουργίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 19:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο τη στιγμή που έχω πτυχίο φυσικής και διδακτορικό, και μου δίνει και δουλεια ένα πανεπιστήμιο, το πιο πιθανό είναι η δουλειά που έχω δημοσιέυσει να έχει γίνει σωστά ως προς τις αρχές και αν υπάρχει κάποιο σφάλμα, αυτό να είναι στις λεπτομέρειες. Ακόμα και αυτό είναι σχετικά σπάνιο, καθώς πριν τη δημοσίευση την κοίτάξανε ανώνυμοι κριτές απο το περιοδικό που τη δημοσίευσε.
Η ενστασή μου είναι στην ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ μερικών ερευνητών ως προς τον τρόπο που διεξάγουν την έρευνα. Δεν μπορεί κάτι θα έχεις υπόψιν σου, δεν μπορεί να λέω μλκίες έτσι, κάτι ξέρω και γω που δεν έχω διδακτορικό.
quote:
Φαινόσουν παρα πολύ σίγουρος για την ανικανότητα της πλειοψηφίας των επιστημόνων στην επιστημονική έρευνα. Οπως βλέπεις, οταν έρχεσαι απευθείας αντιμέτωπος με μια συγκεκριμένη επιστημονική δουλειά είναι πάρα πολύ δύσκολο να αξιολογήσεις αν έχει γίνει σωστά ή λάθος. Και αν υπάρχει λάθος ΠΟΥ είναι το λάθος.
Δυστυχώς συνεχίζω να είμαι
quote:
Οπότε νομίζω οτι η στάση σου απέναντι στις "θεωρίες" είναι λιγο αβάσιμη.
Σου έχω εξηγήσει που το βασίζω. Δεν μπορεί να αποδειχθεί μια θεωρία αλλά να καταρριφθεί. Οι Θεωρίες δεν αποδεικνύονται είναι προσεγγίσεις και τίποτα περισσότερο. Ένα ΠΕΙΡΑΜΑ (και όχι μια εικασία στυλ εξέλιξης) μπορεί να ανατρέψει μια θεωρία. Χίλια πειράματα να γίνουν αν ένα δεν συμφωνεί, η θεωρία δεν ισχύει. Εδώ τουλάχιστον συμφωνείς;;;
quote:
Και απο τη στιγμή που ΔΕΝ εχει κανείς να προτείνει καποια εναλλακτική επιστημονική θεωρία τη δεχόμαστε ώς ορθη.
Εναλλακτικές θεωρίες υπάρχουν αλλά είναι βελτιώσεις της θεωρίας της εξέλιξης και όχι αυτόνομες θεωρίες.
quote:
Ακόμα και αυτό είναι σχετικά σπάνιο, καθώς πριν τη δημοσίευση την κοίτάξανε ανώνυμοι κριτές απο το περιοδικό που τη δημοσίευσε.
Λίγους έχεις δεί να "σφάζονται" για το αν μια δημοσίευση είναι σωστή ή όχι;; (η δική σου μπορεί να είναι σωστή αλλά απάντα μου την ερώτηση). Ξέρεις πολύ καλά ότι πέφτει τρελή αμφισβήτηση μεταξύ της επιστημονικής κοινότητας σε ορισμένα θέματα και "κόντρες" μεταξύ καθηγητών, δεν μπορεί να ήρθα από το διάστημα, κάπου τα ξέρω (και δυστυχώς δεν θέλω να ονομάσω)....

Peace

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 20:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Περονόσπορε,

Έχεις ένα δίκιο σ' αυτά που λες, με την έννοια ότι είναι συχνές οι περιπτώσεις έρευνας κατευθυνόμενης από συμφέροντα, εμπλοκής των πάσης φύσεως προσωπικών φιλοδοξιών στο επιστημονικό έργο κλπ κλπ. Κανείς δεν τα αρνείται αυτά και μακάρι να ζούσαμε σ' έναν κόσμο που η έρευνα θα είχε μόνον "αγνά κίνητρα".

Θα σου πω όμως και πάλι ότι αυτό δεν αποτελεί λόγο για να φτάνουμε στο άλλο άκρο της καθολικής απόρριψης κάθε θεωρίας--πόσο μάλλον μιας θεωρίας που την αποδέχεται το σύνολο σχεδόν του επιστημονικού κόσμου. Προσωπικά, είμαι σίγουρος πως αν νέα δεδομένα προκύψουν, αν γίνει επιτέλους αυτό το "πείραμα" το οποίο λες που θα την απορρίψει, το σύνολο του επιστημονικού κόσμου θα επανεξετάσει τις απόψεις του σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, χωρίς φυσικά να αποκλείω ότι θα υπάρξουν και φωνές που θα επιμένουν στον δογματισμό τους, όπως πάντα υπήρξαν! Το "πείραμα" αυτό όμως δεν έχει γίνει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 20:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Walker

quote:
Επιστημονικά ερείσματα για τον Θεό δεν μου χρειάστηκαν και δεν θα μου χρειαστούν για έναν απλό λόγο: δεν επιθυμώ να πείσω κανέναν για τον Θεό.

Συμφωνώ 100%, και δεν θα σε βάλω να κάνεις το δικηγόρο για την απολογητική
κάποιων αλλων.

Μακάρι όλοι οι αυτοπροσδιοριζόμενοι ώς πιστοί να είχαν την ίδια θέση.
Η ιστορία της ανθρωπότητας θα ήταν σαφώς λιγότερο αιματηρή.

Νομίζω τείνουμε στο οτι απο φιλοσοφική, επιστημονική και θρησκευτική σκοπιά, δεν τίθεται "διαμαχη" μεταξύ επιστήμης και θρησκείας.

Οι "διαμάχες" που εμφανίζονται εχουν κατα τη γνώμη μου πολιτικο χαρακτήρα στοχεύοντας στην εκμετάλευση του θρησκευτικού αντανακλαστικού ωστέ να αποκτήσουν κάποιοι "εξυπνοι" επιρροή. Αλλα ΚΑΙ αυτό είναι αλλο θέμα.


Hehehe, σε αστροφυσικό εκ των Πατρών.

Και γω από κει μεριά είμαι, αλλά όχι φυσικός (ΗΥ είμαι).


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 20:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα είχα δει μια εκπομπή του Χάρδα όπου ένας γνώστος έλληνας αστροφυσικός (δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα) μιλούσε για μια νέα εξωτική παραλλαγή της θεωρίας της εξέλιξης και αναφέρονταν στην θεωρία της σποράς από το διάστημα και στην αστροβιολογία.
Υποστήριζε ότι οι βασικοί δομικοί λίθοι της ζωής στην Γή εντοπίστηκαν απο τους αστρονόμους σε ουράνια σώματα όπως πχ οι δορυφόροι του Κρόνου, Ιαπετός, Μίμας αλλά και νεφελώματα κλπ. Πρότεινε λοιπόν τη θεωρία ότι αυτά τα υλικά με κάποιο τρόπο έπεσαν στην αρχέγονη Γη και συντέλεσαν έτσι στην ανάπτυξη των πρώτων μονοκύτταρων οργανισμών.
Ο βιολόγος που ήταν καλεσμένος περιέργως ήταν έξαλος με αυτά που άκουγε από τον αστροφυσικό και έλεγε ότι θα σχίσει τα πτυχία του!
Άγγελε ξέρεις κάτι περισσότερο για το θέμα;

"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 20:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μιλούσε για μια νέα εξωτική παραλλαγή της θεωρίας της εξέλιξης και αναφέρονταν στην θεωρία της σποράς από το διάστημα και στην αστροβιολογία.

Όντως υπάρχει αυτή η θεωρία που λες, skeptic, και είναι μια αρκετά γοητευτική προσέγγιση στο θέμα της προέλευσης της ζωής, αλλά φοβάμαι ότι ακόμη δεν υπάρχουν και πολλά στοιχεία.

quote:
Ο βιολόγος που ήταν καλεσμένος περιέργως ήταν έξαλος με αυτά που άκουγε από τον αστροφυσικό και έλεγε ότι θα σχίσει τα πτυχία του!

Αν θυμάμαι καλά--να μη σας πάρω και στο λαιμό μου δηλαδή--ο συγκεκριμένος βιολόγος είπε ότι "θα σκίσει τα πτυχία του" επειδή ο αστροφυσικός, έχοντας άγνοια προφανώς από βασική βιολογία, υποστήριξε ότι ο homo sapiens έχει "διαφορετικό DNA" από τα προγενέστερα ανθρωποειδή (νεάντερνταλ κλπ)...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 21:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω καταλαβαίνεις κι εσύ ότι προσπαθούμε να κινούμαστε πάνω στις γραμμές αυτές, όσο κι αν κάποιες φορές δεν διακρίνονται ευκρινώς.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 23:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υποστήριζε ότι οι βασικοί δομικοί λίθοι της ζωής στην Γή εντοπίστηκαν απο τους αστρονόμους σε ουράνια σώματα όπως πχ οι δορυφόροι του Κρόνου, Ιαπετός, Μίμας αλλά και νεφελώματα κλπ. Πρότεινε λοιπόν τη θεωρία ότι αυτά τα υλικά με κάποιο τρόπο έπεσαν στην αρχέγονη Γη και συντέλεσαν έτσι στην ανάπτυξη των πρώτων μονοκύτταρων οργανισμών.
Ο βιολόγος που ήταν καλεσμένος περιέργως ήταν έξαλος με αυτά που άκουγε από τον αστροφυσικό και έλεγε ότι θα σχίσει τα πτυχία του!
Άγγελε ξέρεις κάτι περισσότερο για το θέμα;

Αν και ίσως ο αστροφυσικός να μίλαγε σοβαρά, η θεωρία του ότι "μας σπείρανε οι εξωγήινοι" όπως θα το εκλάβει η πλέμπα μέσα στην ημιμάθειά της και τον ενθουσιασμό, πολύ φοβάμαι πως θα προκαλέσει τον γέλωτα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 10:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και το αναφέρατε,

Ο βασικός (συχρονος) θιασώτης της πανσπερμίας ειναι ο Sir Fred Hoyle.
Ακόμα και αν ισχύει αυτό που λέει, δεν αλλάζει το γεγονος οτι
Οι ζωντανοί οργανισμοί εξελίσονται οπως περιγράφει η εξελικτική
βιολογία.

Αγγελος


Υ.Γ. Δεν θυμάται κανείς το ονομα του αστροφυσικού ?

Edited by - Angelos on 29/11/2005 10:18:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 12:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Δεν θυμάται κανείς το ονομα του αστροφυσικού ?


Νομίζω πως ήταν ο Γουδης (κατα την άποψή μου, από τους λίγους θαμώνες των συναφών εκπομπών που τιμουν τα πτυχία και τους τίτλους τους - ίσως είναι και θέμα IQ ...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 15:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Κβαντικο στοιχείο πληροφορίας.

Λοιπόν, δεν νομίζω οτι ο Γούδης ισχυρίζεται οτι το ανθρώπινο DNA έχει κατι το ιδιέταιρα διαφορετικό σε σχέση με το DNA των υπολοίπων οργανισμών που κατοικούν στον πλανήτη μας.

Επιπλέον, ο Γούδης ΔΕΝ είναι υποστηρικης της πανσπερμίας. Αν την ανέφερε την ανέφερε σαν μια απο τις πιθανές θεωρίες για την προέλευση της ζωής. Το οτι ΔΕΝ ειναι υποστηρικης προκύπτει απο τα επιστημονικά άρθρα που έχει δημοσιευσει. Κανένα απο τα άρθρα αυτά δεν σχετίζεται με την προέλευση της ζωής.

Link στο Astronomy Data System με τα άρθρα του Γουδη.
http://adsabs.harvard.edu/abstract_service.html (βαλτε Goudis εκει που λεει Αuthor)


Το γιατί τσακώθηκε με το βιολόγο δεν μπορώ να το ξέρω διοτί δεν είδα την εκπομπή.

Αγγλος

Edited by - Angelos on 29/11/2005 15:18:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 15:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως ήταν ο Γουδης

Φίλοι μου, όχι...Αν και αυτός ήταν παρών στη συγκεκριμένη εκπομπή, άλλος το πέταξε το "μαργαριτάρι", αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του...

Και θα συμφωνήσω μαζί σου, Άγγελε στο ότι :

quote:
δεν νομίζω οτι ο Γούδης ισχυρίζεται οτι το ανθρώπινο DNA έχει κατι το ιδιέταιρα διαφορετικό σε σχέση με το DNA των υπολοίπων οργανισμών που κατοικούν στον πλανήτη μας.

Είναι "γάτα" αυτός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 16:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Γούδης ήταν ο αστροφυσικός στην εκπομπή.
Το περί πανσπερμίας ούτε κι εγώ θυμάμαι ποιός το είπε.

Για την άποψη του Γούδη επί του θέματος πάντως, δεν μπορούμε να ξέρουμε, δεδομένου ότι οι ακαδημαϊκοί γενικώς αποφεύγουν να τοποθετούνται δημοσίως για επιστημονικά θέματα που δεν άπτονται του εντελώς συγκεκριμένου πεδίου της δραστηριότητάς τους (φοβούνται το κράξιμο από τους πιό "ειδικούς")Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 21:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι όντως ο Γουδή πρεπει να ήταν. Για να βοηθήσω τον είδα πρόσφατα και στις εκπομπές του Τριανταφυλόπουλου...

Δεν ξέρω αν υποστηρίζει ή όχι την θεωρία της πανσπερμίας πάντως ήταν κατηγορηματικός στο ότι οι αστρονόμοι εντόπισαν πράγματι τους αρχέγονους δομικούς λίθους της ζωής στο διάστημα(!)...

"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 22:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν ήταν ο Γούδης. Υπάρχει κανείς χμμ... Δημόπουλος ή κάπως έτσι; (Απο Δ πρέπει να αρχίζει το επίθετο του) Εμφανίστηκε μόνο εκείνη την φορά στην τουβου και δεν τον έχω ξαναδεί.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 09:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω αν υποστηρίζει ή όχι την θεωρία της πανσπερμίας πάντως ήταν κατηγορηματικός στο ότι οι αστρονόμοι εντόπισαν πράγματι τους αρχέγονους δομικούς λίθους της ζωής στο διάστημα(!)...


1) Ο Γούδης δεν την υποστηρίζει. Την δέχεται σαν πιθανότητα. Αν δεν με πιστέυεις, ρώτα τον.

2) Οι αρχέγονοι δομικοι λιθοι της ζωής οντως έχουν εντοπιστεί στο διαστημα.
Δειτε ενα αρθρο απο τον Fred Hoyle που υποστηριζει μια ενδιαφέρουσα θεωρία.
http://www.springerlink.com/media/m35eac0uxh2vwvd5tw5w/contributions/r/l/8/5/rl85553870n42500.pdf
(το προσθεσα και στα linkls μου).

Ostria
Αν ειναι ελληνας αστροφυσικός τοτε κατα 99% θα τον βρεις εδώ.
http://www.astro.auth.gr/elaset/
Υπάρχει ένας Δημοπουλος, αλλα εργάζεται στο εξωτερικό και δε νομίζω να ταξίδεψε
απο την Αγγλια για να παει στο χαρδαβέλα

Αγγελος


Edited by - Angelos on 30/11/2005 09:45:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 22:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok, ηρέμησε, σε πιστεύω...

To link με το άρθρο του Fred Hoyle δυστυχώς δεν δουλεύει, μου βγάζει 404...


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 02:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν είμαι 100% σίγουρη νομίζω ότι τον βρήκα.

Μάνος Δανέζης.
http://www.cc.uoa.gr/fasma/E_Danezis/

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που είδε την εκπομπή. Από την φωτό νομίζω ότι αυτός ήταν.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 09:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skeptic,

Τώρα μπορείς να κατεβάσεις το άρθρο. Το αποθήκευσα locally.
http://users.physics.uoc.gr/~angmis/files/Hoyle_Whickramasinghe_2003.pdf


Οστρια, μια καλή ιδέα για να αξιολογείς αστροφυσικούς είναι να ψάξεις
το ADS http://adsabs.harvard.edu/abstract_service.html
για τις δημοσιευσεις τους. υπάρχουν πολλοι που δεν διαφημίζουν
τη φάτσα τους στα κανάλια αλλα είναι επιστήμονες αστέρια.


Μακαρι να υπήρχε το ADS οταν ήμουν στο πανεπιστήμιο. Θα ειχαμε
πολλά να κουτσομπολέυουμε με τους συμφοιτητες μου.


Αγγελος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 11:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos

Καταρχήν συγνώμμη που άργησα να σου απαντήσω, αλλά έλειπα σε δύο διαδοχικά ταξίδια.

quote:
Τώρα που ηρέμησαν λίγο τα πνεύματα θα απαντήσω και σε λίγα ερωτήματα.
Cosmos 2001: γεωπόνος είμαι και έχω κάνει μαθήματα για την οικολογία που συμπεριλάμβαναν την θεωρία της εξέλιξης. Αλλά έχει τύχει να διαβάσω και βιβλία και άρθρα σε περιοδικά internet κτλ. Την ερώτηση δεν στην είχα κάνει για να πώ τίποτα υποτιμητικό για το επάγγελμά σου, ήθελα μόνο να διαπιστώσω την σχέση σου με το αντικείμενο.

Δε σε ρώτησα ποτέ το τι είσαι. Σε ρώτησα από που έχεις ενημερωθεί γιά ατην εξέλιξη. Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα που έστειλες τις τελευταίες εβδομάδες, εμμένω ακόμα πιό πολύ στην άποψή μου: Δεν ξέρεις τι λέει η θεωρία της εξέλιξης, και όσα νομίζεις ότι ξέρεις τα έχεις μάθει από πολέμιούς της.

Συγνώμμη που γίνομαι κακός αλλά δε φταίω εγώ που χρησιμοποιείς συγκεκριμένα (λάθος) παραδείγματα.

Αν πιστεύεις ότι έχω λάθος, ανάφερέ μου ένα (1) βιβλίο μόνο από το οποίο έχει ενημερωθεί.

Φιλικά
ΒΚ

ΥΓ: Σταμάτησα να είμαι μπετατζής, τώρα είμαι μοδίστρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 14:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ: Σταμάτησα να είμαι μπετατζής, τώρα είμαι μοδίστρα.
Ράβεις και συνολάκια τώρα;;; Άντε και !$@%$!%@$% δεν ντρέπεσαι να λές ψέματα για την ιδιότητά σου, όταν σε ρώτησα αν είσαι φυσικός. Φυσικά δεν ξέρεις γρι από βιοχημεία και βιολογία γενικότερα. Εγώ σου είπα τί είμαι εσύ γιατί κρύβεσαι;; (παίζει να είσαι και βιολόγος αλλά αυτή η ανωνυμία είναι πάλι απαράδεκτη γιατί βάλθηκες δηλαδή να με ξεφτιλίσεις σου έχω κάνει τίποτα ή μήπως σου πείραξα την θεωρία της εξέλιξης πάνω στην οποία εσύ προσωπικά βασίζεις τα άθεα πιστεύω σου.

Το φιλικά γιατί το γράφεις ενώ με προσβάλλεις;;

quote:
Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα που έστειλες τις τελευταίες εβδομάδες, εμμένω ακόμα πιό πολύ στην άποψή μου: Δεν ξέρεις τι λέει η θεωρία της εξέλιξης, και όσα νομίζεις ότι ξέρεις τα έχεις μάθει από πολέμιούς της.
Είναι τρόπος αυτός;; Αφού ξέρεις περισσότερα να τα λες αγόρι μου. Και να αναφέρεις την ιδιότητά σου. Τί πράγματα είναι αυτά. Είναι εντελώς ανέντιμο να περιμένεις να πώ καμμιά βλακεία για να φανείς μετά σπουδαίος. Χώρια που στις ερωτήσεις μου οι απαντήσεις σου είναι υποθετικές (ίσως, μάλλον, έτσι πρέπει να έγινε κτλ.)
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι διάολο έγινε ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ αν δεν ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ την εξέλιξη εξ' ολοκλήρου και όχι μεμονωμένα κατ' είδος Το οποίο είναι ανέφικτο και πρακτικά ανεφάρμοστο.

Θα σου θέσω το εξής ερώτημα τί θα γίνει άν ανακαλυφθεί απολίθωμα ανθρώπου (όχι ανθρωποειδούς) που έχει ηλικία 7-8 εκατομμυρίων ετών;;
Απάντησε μου ειλικρινά και ΜΕΤΑ θα απαντήσω. Η ερώτηση είναι υποθετική αλλα θα βγούν πολλά συμπεράσματα αφού την απαντήσεις.
Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με κανένα σου pοst αν δεν μου απαντήσεις αυτήν την ερώτηση.

ΥΓ. Έχω κάτι σώβρακα για μπάλωμα μοδιστρούλα μας.
Φιλικά πάντα

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 02/12/2005 15:37:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 15:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Περονόσπορε, γιατί "αρπάζεσαι" έτσι, φίλε μου; Με τον τρόπο που μιλάς, συγγνώμη κιόλας, αλλά χάνεις το δίκιο που μπορεί να έχεις.

Νομίζω ότι έγινε κατανοητό αυτό που θες να πεις, το οποίο συνοψίζεται νομίζω στο εξής :

quote:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ αν δεν ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ την εξέλιξη εξ' ολοκλήρου

και ναι, να το δεχτώ ότι δεν μπορούμε, στη σύντομη ιστορία μας, να έχουμε ΑΜΕΣΕΣ παρατηρήσεις πάνω στο φαινόμενο. Τα συμπεράσματά μας βασίζονται σε ΕΜΜΕΣΕΣ παρατηρήσεις σαφώς.

Θα πω μόνο δυο πράγματα ακόμα :

1) Η εξαξωγή συμπερασμάτων από έμμεσες παρατηρήσεις είναι πολύ συχνή στην επιστήμη και δε μειώνει την αξιοπιστία αυτής.

2) Καταλαβαίνω πολύ καλά το ερώτημα που θέτεις :

quote:
τί θα γίνει άν ανακαλυφθεί απολίθωμα ανθρώπου (όχι ανθρωποειδούς) που έχει ηλικία 7-8 εκατομμυρίων ετών;;

και ναι, θα μπορούσα να πω ότι μία τέτοια ανακάλυψη θα μας οδηγούσε σε ολική αναθεώρηση των απόψεων περί της καταγωγής του ΑΝΘΡΩΠΟΥ--αρχικά τουλάχιστον μόνο αυτού και όχι όλων των ειδών. Απλά ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι κάτι τέτοιο είναι απίθανο--πρόσεξε, ΔΕΝ λέω ότι αποκλείεται και ΠΟΤΕ δεν θα το πω--δεδομένου ότι υπάρχουν και τόσα άλλα απολιθώματα, οστά κλπ που δείχνουν το αντίθετο.

Πάντα λοιπόν "κρατάμε πισινή" και δεν δογματίζουμε, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ αυτό...Αλλά όταν όλα δείχνουν προς μια άλλη κατεύθυνση δεν καταλαβαίνω γιατί να επιμένουμε να κοιτάμε αλλού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 16:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
peronospore

Παραφέρεσαι.

Νομίζω οτι η συζήτηση σε αυτό το θέμα του skeptic εχει κυλήσει ώς τώρα πολύ ωραία και δεν έχεις κανένα λόγο να συμπεριφέρεσαι έτσι. Εγώ προσωπικά περιμένω να ζητήσεις συγνώμη απο όλους τους συνομιλητές σου.

Αν έχεις προσωπικά με τον Cosmo2001 να του στείλεις mail. Δεν νομίζω οτι οι υπόλοιποι χρωστάμε τίποτα επειδή εσύ εκνευρίζεσαι. Και δεν είναι ανώνυμος. Βαγγέλη Κρητικό τον λένε. Φαίνεται στο email του και το profil του έχει ολοκληρο link στη σελίδα του.

Αγγελος.

Edited by - Angelos on 02/12/2005 16:21:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 16:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
durden_alie και Angelos Ναί παραφέρθηκα αλλά αυτό που γράφει είναι απαράδεκτο!!!
quote:
Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα που έστειλες τις τελευταίες εβδομάδες, εμμένω ακόμα πιό πολύ στην άποψή μου: Δεν ξέρεις τι λέει η θεωρία της εξέλιξης, και όσα νομίζεις ότι ξέρεις τα έχεις μάθει από πολέμιούς της.
και δεν στρέφομαι ενάντια σε κανέναν άλλο εδω μέσα, όλοι οι υπόλοιποι μου φέρθηκαν άψογα και ελπίζω να τους φέρθηκα και εγώ έτσι.

Μα τί τον ενόχλησε δηλαδή αφού του είπα ότι εξέλιξη ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, έχει φανεί και πειραματικά, με την ΚΑΤΑΓΩΓΗ των ειδών χολαίνω και με τις πιθανότητες να συμβεί αυτό....

Να ζητήσει και αυτός συγνώμη παρακαλώ γιατί δηλώσεις του στύλ "εσύ δεν ξέρεις" δεν έχουν θέση σε forum αλλά σε αυταρχικό σχολείο. Πού στο καλό ξέρει αυτός τι ξέρω εγώ;;

quote:
Δεν νομίζω οτι οι υπόλοιποι χρωστάμε τίποτα επειδή εσύ εκνευρίζεσαι.
ξέρω ότι εκνευρίζομαι εύκολα Άγγελε, αλλά δηλώσεις τέτοιες
quote:
Συγνώμμη που γίνομαι κακός αλλά δε φταίω εγώ που χρησιμοποιείς συγκεκριμένα (λάθος) παραδείγματα.
πως τις κρίνεις δηλαδή. Αυτός πως κρίνει δηλαδή τί είναι σωστό;;
Και βιολόγος να είναι δεν αποκλείει το γεγονός να κάνει λάθος αλλά το περιορίζει.
Ας κάνω λάθος στο κάτω κάτω τί έγινε;; Γιατί να επιμένει να μου αποδείξει ότι κάνω λάθος;; Τί εγωισμός είναι αυτός. Οι απόψεις μου δεν σφάλουν επιστημονικά αλλά δεν μπορώ να πώ ότι είναι και απόλυτα αποδεκτές σαν ενδεχόμενα. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ και ίσως να έχω δίκιο έστω και με μικρή πιθανότητα, επιστήμη είναι, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Απο το υπόλοιπο forum ζητώ συγνώμη. Από τον cosmos θα δούμε...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 16:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περονοσπορε,

Απο εμένα δεκτή η συγνώμη σου, και χαίρομαι που καταλαβαίνεις το λάθος σου.
Πάντως το να σε ρωτάει "απο που διάβασες αυτά που λές για την εξελικτική βιολογία διοτι μου φαίνεται οτι δεν είναι και πολύ σωστά" δεν μου φαίνεται να είναι και τόσο προσβλητικό.

Επι της ουσίας θα ήθελα να σταθώ σε αυτό που σου είπε ο durden.
"Η εξαξωγή συμπερασμάτων από έμμεσες παρατηρήσεις είναι πολύ συχνή στην επιστήμη και δε μειώνει την αξιοπιστία αυτής."
Και να το προσυπογράψω.

Πραγματικά θα ήθελα και εγώ ειλικρινά να μάθω απο ποιά βιβλία ή άρθρα στο διαδύκτιο που διάβασες έχεις σχηματίσει την πεποίθηση οτι η εξελικτική βιολογία είναι εξολοκλήρου λαθεμένη, και τι προτείνουν οι συγγραφείς σαν εναλλακτική άποψη για την προέλευση της ζωής.

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 19:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos,

Ηρέμησε...

quote:
Χώρια που στις ερωτήσεις μου οι απαντήσεις σου είναι υποθετικές (ίσως, μάλλον, έτσι πρέπει να έγινε κτλ.)
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι διάολο έγινε ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ αν δεν ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ την εξέλιξη εξ' ολοκλήρου και όχι μεμονωμένα κατ' είδος Το οποίο είναι ανέφικτο και πρακτικά ανεφάρμοστο.

Απαντάω υποθετικά γιατί δεν ήμουν μπροστά όταν συνέβαινε το κάθε τι.

quote:
Θα σου θέσω το εξής ερώτημα τί θα γίνει άν ανακαλυφθεί απολίθωμα ανθρώπου (όχι ανθρωποειδούς) που έχει ηλικία 7-8 εκατομμυρίων ετών;;
Απάντησε μου ειλικρινά και ΜΕΤΑ θα απαντήσω. Η ερώτηση είναι υποθετική αλλα θα βγούν πολλά συμπεράσματα αφού την απαντήσεις.
Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με κανένα σου pοst αν δεν μου απαντήσεις αυτήν την ερώτηση.

Σου απαντάω απλά και μόνο γιατί με ενδιαφέρει η ερώτηση, και όχι γιατί με ενδιαφέρει αν θα ασχοληθείς μαζί μου:

Νομίζω, ότι σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να αναθεωρήσουμε πρώτα από όλα τις χρονολογίες στις οποίες θεωρούμε ότι εμφανίστηκε το κάθε είδος. Από μόνη της η ανακάλυψη δε καθιστά άκυρη την θεωρία της εξέλιξη, αν και θα την έθετε σε σοβαρή αμφισβήτηση.

Φιλικά
ΒΚ

ΥΓ: Δε σου λέω το τί επάγγελμα κάνω για λόγους αρχής. Σημασία δεν έχει το τι είναι ο καθένας αλλά το τι λέει.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 19:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν και δεν είμαι 100% σίγουρη νομίζω ότι τον βρήκα.

Μάνος Δανέζης.
http://www.cc.uoa.gr/fasma/E_Danezis/

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που είδε την εκπομπή. Από την φωτό νομίζω ότι αυτός ήταν.



Αγαπητή Ostria αρνητικόν! δεν ήταν ο Δανέζης.


Ο τ. καθηγητής και Πρόεδρος Μανιάτικων Συλλόγων Πέτρος Θεοδωρακάκος και (δεξιά) ο αστροφυσικός και ποιητής, καθηγητής Πανεπιστημίου Χρ. Γούδης

O Γουδής ήταν ο καλεσμένος στην εκπομπή του Χαρδαβέλα για την εξέλιξη και αυτός που ψιλοτσακώθηκε με τον κλασικό εξελιστή βιολόγο! (Για την ακρίβεια ο βιολόγος ποιάστηκε άγρια μόλις άκουσε αυτά που του έλεγε ο Γουδής για τη διαστημική σπορά:"με αυτά που ακούω σήμερα στο τέλος θα σχίσω τα πτυχία μου") Τώρα που είδα την φώτο του μπορώ να το επιβεβαιώσω 100%.

Ευρέθη ο ...ένοχος!


Επίσης συνιστώ ψυχραιμία. Πολιτισμένο διάλογο επιπέδου κάναμε μέχρι στιγμής, θα είναι κρίμα να το χαλάσουμε με ανούσια προσωπικά flames...


Άγγελε, ευχαριστώ για το άρθρο, θα το μελετήσω διεξοδικά καθώς με γοητεύει ιδιαίτερα η παράπλευρη εξελικτική θεωρία της διαστημικής πανσπερμίας.


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke

Edited by - skeptic on 02/12/2005 19:53:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 19:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε συγχαίρω για την ειλικρίνιά σου και ζητώ συγνώμη. Ας βάλω πάλι το προσωπείο του πολιτισμένου.
Δεν μου αρέσει όμως το ότι δεν ξέρω με ποιόν έχω να κάνω, το θεωρώ υποχρέωσή μου να δείξω ποιός είμαι στον συνομιλητή μου (με την καλή έννοια, άλλωστε δεν είμαι και τίποτα σπουδαίο). Αφού είναι επιλογή σου έστω.

quote:
Από μόνη της η ανακάλυψη δε καθιστά άκυρη την θεωρία της εξέλιξη, αν και θα την έθετε σε σοβαρή αμφισβήτηση.
Την ερώτηση δεν την έκανα για να δείξω ότι θα ανατραπεί η θεωρία της εξέλιξης, αλλα για να δείξω απλά ότι ακόμα και ένα (στην πράξη θα χρειαστούν περισσότερα αλλά ας σταθούμε στο 1) εύρημα αντίθετο με την εξέλιξη μπορεί να γίνει η "ταφόπλακά" της. Το κατά πόσο μπορεί να βρεθεί ένα τέτοιο εύρημα (έστω και να υπήρχε δηλαδή) είναι υπό συζήτηση.

Άγγελε έχω απαντήσει σε αυτά που με ρωτάς σε προηγούμενα post μου, άλλωστε δέχομαι ότι συμβαίνει εξέλιξη απλώς πιστεύω ότι παραγνωρίζουμε την σημασία της.

quote:
"Η εξαξωγή συμπερασμάτων από έμμεσες παρατηρήσεις είναι πολύ συχνή στην επιστήμη και δε μειώνει την αξιοπιστία αυτής."
Αυτό δεν είπα ότι δεν ισχύει αλλά τίποτα δεν είναι ισχυρότερο και αδιαμφισβήτητο πέρα από την άμεση παρατήρηση η οποία είναι αναντικατάστατη. (Στην αστρονομία βέβαια που ασχολείσαι είναι πιο εύκολη και πιο πρακτική η έμμεση παρατήρηση).

Φιλικά (πλέον)
Περονοτέτοιος

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 21:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Περονόσπορε γράφεις :

quote:
Την ερώτηση δεν την έκανα για να δείξω ότι θα ανατραπεί η θεωρία της εξέλιξης, αλλα για να δείξω απλά ότι ακόμα και ένα (στην πράξη θα χρειαστούν περισσότερα αλλά ας σταθούμε στο 1) εύρημα αντίθετο με την εξέλιξη μπορεί να γίνει η "ταφόπλακά" της. Το κατά πόσο μπορεί να βρεθεί ένα τέτοιο εύρημα (έστω και να υπήρχε δηλαδή) είναι υπό συζήτηση.

Ταφόπλακα στην θεωρία της εξέλιξης θα μπεί μονάχα εφόσον εμφανιστεί μιά άλλη θεωρία να μήν έχει ουδεμία σχέση με αυτήν, και θα μπορούσε να δώσει μιά απειροελάχιστα ικανοποιητική εξήγηση δια την προέλευση του ανθρώπινου και των λοιπών ζωικών ειδών. Αλλά έως τώρα δέν έχει καταφέρει κανένας επιστήμονας να δώσει την παραμικρή ένδειξη για οτιδήποτε το διαφορετικό. Τα παραμυθάκια της βίβλου με τον θεό να φυσάει στον πηλό και να δημιουργεί τον άνθρωπο κανείς δέν τα παίρνει πλέον στα σοβαρά.
Άν τυχόν και εμφανιστεί ανθρώπινο απολίθωμα έστω και 8 ή 10 ή και 20 ακόμα εκατομμυρίων ετών όπως ισχυρίζεσαι αυτό δέν σημαίνει τίποτε περισσότερο οτι η εξέλιξη βρίσκεται στο παρελθόν σε πολύ μεγαλύτερο βάθος χρόνου απο αυτό που ισχυριζόμεθα στις μέρες μας. Εμένα προσωπικώς δέν θα μου φαινόταν διόλου απίθανο κάποιος επιστήμονας να απεδείκνυε οτι το σύμπαν δημιουργήθηκε όχι πρίν 4 αλλά πρίν 20 δισεκατομμύρια χρόνια. Αλλά μιά άλλη θεωρία διαφορετική απο αυτή της εξέλιξης θα μου φαινόταν απίθανο να προσδιορισθεί.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 09:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Περονόσπορε γράφεις :

quote:
Την ερώτηση δεν την έκανα για να δείξω ότι θα ανατραπεί η θεωρία της εξέλιξης, αλλα για να δείξω απλά ότι ακόμα και ένα (στην πράξη θα χρειαστούν περισσότερα αλλά ας σταθούμε στο 1) εύρημα αντίθετο με την εξέλιξη μπορεί να γίνει η "ταφόπλακά" της. Το κατά πόσο μπορεί να βρεθεί ένα τέτοιο εύρημα (έστω και να υπήρχε δηλαδή) είναι υπό συζήτηση.

Ταφόπλακα στην θεωρία της εξέλιξης θα μπεί μονάχα εφόσον εμφανιστεί μιά άλλη θεωρία να μήν έχει ουδεμία σχέση με αυτήν, και θα μπορούσε να δώσει μιά απειροελάχιστα ικανοποιητική εξήγηση δια την προέλευση του ανθρώπινου και των λοιπών ζωικών ειδών. Αλλά έως τώρα δέν έχει καταφέρει κανένας επιστήμονας να δώσει την παραμικρή ένδειξη για οτιδήποτε το διαφορετικό. Τα παραμυθάκια της βίβλου με τον θεό να φυσάει στον πηλό και να δημιουργεί τον άνθρωπο κανείς δέν τα παίρνει πλέον στα σοβαρά.
Άν τυχόν και εμφανιστεί ανθρώπινο απολίθωμα έστω και 8 ή 10 ή και 20 ακόμα εκατομμυρίων ετών όπως ισχυρίζεσαι αυτό δέν σημαίνει τίποτε περισσότερο οτι η εξέλιξη βρίσκεται στο παρελθόν σε πολύ μεγαλύτερο βάθος χρόνου απο αυτό που ισχυριζόμεθα στις μέρες μας. Εμένα προσωπικώς δέν θα μου φαινόταν διόλου απίθανο κάποιος επιστήμονας να απεδείκνυε οτι το σύμπαν δημιουργήθηκε όχι πρίν 4 αλλά πρίν 20 δισεκατομμύρια χρόνια. Αλλά μιά άλλη θεωρία διαφορετική απο αυτή της εξέλιξης θα μου φαινόταν απίθανο να προσδιορισθεί.




Συμφωνώ απολύτως.Το είπα και το ξαναείπα οι θρησκόληπτοι έχουν λυσάξει γιατι ανατρέπει όλη την κοσμοθεωρία τους.
Εδω πέτυχα στο ιντερνετ ομάδα θρησκόληπτων Αμερικανών να προσπαθεί να αποδείξει οτι η γή είναι επίπεδη!!!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 16:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα προσωπικώς δέν θα μου φαινόταν διόλου απίθανο κάποιος επιστήμονας να απεδείκνυε οτι το σύμπαν δημιουργήθηκε όχι πρίν 4 αλλά πρίν 20 δισεκατομμύρια χρόνια.

Όχι 4. Oι τελευταίες παρατηρήσεις έδειξαν βάση της θεωρίας του BigBang και του διαστελόμενου σύμπαντος(μετατόπιση προς το ερυθρό) ότι το σύμπαν πρέπει να έχει ηλικία περιπού 13 δισεκατομμύρια χρόνια. Παλαιότερα οι επιστήμoνες πίστευαν ότι το σύμπαν είναι κατα πολύ γηραιότερο απο 15 μέχρι και 20 δις χρόνια αλλά οι νεότερες παρατηρήσεις και με τη βοήθεια του διαστημικού τηλεσκοπίου hubble τους έκαναν να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους.
Η ηλικία της γής και του ηλιακού συστήματος είναι 4.5 δις χρόνια.

quote:
Αλλά μιά άλλη θεωρία διαφορετική απο αυτή της εξέλιξης θα μου φαινόταν απίθανο να προσδιορισθεί.


Τίποτα δεν αποκλείεται. Ήδη η θεωρία της πανσπερμίας προτείνει την προέλευση και το ξεκίνημα της ζωής από το διάστημα. Η πρόβλεψη μου είναι ότι σχετικά σύντομα πολλές απόψεις και θεωρίες για το σύμπαν και την προέλευση της ζωής θα αναθεωρηθούν.

quote:
Εδω πέτυχα στο ιντερνετ ομάδα θρησκόληπτων Αμερικανών να προσπαθεί να αποδείξει οτι η γή είναι επίπεδη!!!!!!

http://www.flat-earth.org


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke

Edited by - skeptic on 03/12/2005 16:35:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy