ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
olakala
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 23:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olakala  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα...
Λοιπον,θα ανοιξω τις πορτες το χρςμα που μου προκαλει τα πιο ευχαριστα συναισθηματα και φανταζομαι οτι θα εχει κατι ωραιο απο πισω


Ροζ-απο πισω βρισκεται ενα μεγαλο παιδικο δωματιο γεματο κουκλακια...παρα πολυ φωτεινο και στο κεντρο καθεται ενα κοριτσακι και παιζει με τις κουκλες του..εχει ενα μεγαλο παραθυρο και εχει θεα ενα καταγαλανο ουρανο

ασπρη-μεσα εχει ενα αρχοντικο δωματιο βιβλιοθηκης..μια τεραστια απο παλιο ξυλο βιβλιοθηκη γεματη χοντρες εγκυκλοπαιδειες,ενα γραφειο στο κεντρο,τζακι αναμμενο και ενα χρυσο ανακλιντρο

μπλε-το μονο που υπαρχει ειναι ενα καταπρασινο λιβαδι μεχρι εκει που φτανει το ματι


μαυρη-απο πισω υπαρχει μια θεοσκοτεινη σπηλια και τα ξεχασμενα προσωπικα αντικειμενα δειχνουν οτι καποιος ζουσε εκει..μια κουβερτα και μαγειρικα σκευητο χειροτερο στη σπηλια ειναι οτι ειναι τοσο χαμηλη που δε χωραει μεσα ορθιος ανθρωπος


Αυτα...Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 02:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Άλος...

Σαφώς κάποια στιγμή μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε και από πιο κοντά...
Θα ήταν και ακόμα πιο ενδιαφέρον τα ομαδικά τεστ, που είναι πραγματικά εκπληκτικά...

quote:
Για μένα κάθε εμπόδια είναι μέν σημάδι αλλα απο την άλλη άμα είναι
για την κατάκτηση της αυτογνωσίας έστω και μέσω άλλων και μέσω
ψυχολογικών τέστ...γιατί όχι ?

Εάν πραγματικά το βλέπεις και το αισθάνεσαι έτσι, γιατί όχι;
Φυσικά ας συνεχιστεί. Εάν νομίζεις οτι αυτά τα τεστ σε βοηθούν ή μπορούν να σε βοηθήσουν έστω και απειροελάχιστα τότε αξίζει να συνεχίσουμε...

Να είσαι καλά...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 02:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μορφέα, συγχαρητήρια και πάλι για τα τεστ !!!

Έχετε λοιπόν έναν κύβο...
Πείτε μου τι χρώμα είναι
και από τι υλικό αποτελείται...

Είναι κόκκινος και ξύλινος.

Τοποθετήστε τον στο πλαίσιο και πείτε μου ακριβώς σε ποιά θέση τον βάλατε (πχ, πάνω δεξιά, κάτω δεξιά, πάνω αριστερά, κέντρο, κάτω αριστερά κ.λ.π.)

Τον έβαλα στο κέντρο.

Έχετε μια σκάλα...
Πείτε μου τι χρώμα είναι
και από τι υλικό αποτελείται...

Είναι μελί - χρυσαφί και αποτελείται από ξύλο.

Τοποθετήστε την σκάλα στο αρχικό πλαίσιο, όπως σας έρθει αυθόρμητα εκείνη τη στιγμή και πείτε μου πως την τοποθετήσατε στο πλαίσιο και ποιά η σχέση της με τον κύβο που έχετε επίσης ζωγραφίσει στο πλαίσιο αυτό, (πχ αν είναι απέναντι, αριστερά ή δεξιά από τον κύβο και εάν εφάπτεται μαζί του)

Την τοποθέτησα κάτω στο κέντρο και φθάνει μέχρι τον κύβο.

Επίσης πείτε μου πως οραματίζεστε την σκάλα...

Έχει ανοδική πορεία.

Αφού τα κάνετε όλα αυτά... φανταστείτε οτι έχετε ένα άλογο (περιγράψτε το)

Είναι καφέ, με γυαλιστερό χρώμα, περήφανο, στητό, επιβλητικό.

Έρχεται λοιπόν μια τρομερή καταιγίδα, κεραυνοί, αστραπές, τυφώνες, τσουνάμι (το παρακάνα ε; )
Έχετε λοιπόν το άλογο, τον κύβο και την σκάλα, τι κάνετε μόλις βλέπετε αυτήν την κατάσταση;


Η σκάλα με βοηθάει να ανέβω γρήγορα στο άλογο. Παίρνω και τον κύβο μαζί μου και φεύγω μακριά...

Υ.Γ. Το τσουνάμι μου άρεσε πολύ !!!



Φιλικά


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 02:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, επιτέλους ήρθε η ώρα του τρίτου τεστ που μάλλον είναι από τα τελευταία σε τέτοιο επίπεδο και θα προχωρήσω μετά σε πιο... πνευματικά τεστ...

Επίσης πρέπει να πω οτι κάποια στοιχεία από το δεύτερο σκέλος του τεστ που θα παραθέσω τα έχω προσθέσει από ανάλογο τεστ στο forum
www.greekastrology.gr

Λοιπόν...


ΖΩΓΡΑΦΊΣΤΕ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΊΣΤΕ Η ΚΑΝΤΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΙΣ 4 ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΌΥ Μπορείτε να ζωγραφίσετε, να γράψετε, ή να κάνετε οτιδήποτε θέλετε εσείς, είναι τελείως ελεύθερο...

Το μόνο δεσμευτικο είναι οτι οι ζωγραφιές σας πρέπει να γίνουν με σειρά.

Πρέπει απαραιτήτως η πρώτη ζωγραφιά ή σχήμα ή ότι θέλετε να είναι στην πάνω αριστερά πάνω πλευρά του σταυρού, συνεχίζετε στην δεξιά πάνω πλευρά, συνεχίζετε στην αριστερή κάτω πλευρά και τελειώνετε στην κάτω δεξιά πλευρά όπως τον βλέπετε.

Και για τις τέσσερεις ζωγραφιές σας ή δημιουργήματά σας εν πάση περιπτώσει, γράψτε κι τι σημαίνει αυτό για εσάς.

Το δεύτερο σκέλος του τεστ χρεάζεται μόνο να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις, αιτιολογώντας βέβαια την κάθε σας απάντηση...

Ποιό είναι το αγαπημένο σου ζώο; (γιατί;)

Ποιό είναι το δεύτερο αγαπημένο σας ζώο(γιατί;)

Ποιό είναι το αγαπημένο σας πτηνό;(γιατί;)

Σου αρέσει ο καφές; (γιατί;)

Σου αρέσει το γυαλί; (γιατί;)

Σου αρέσει η σοκολάτα; (γιατί;)

Είσαι μόνος στο δάσσος, είναι νύχτα, ακούς τους λύκους να φωνάζουν, είσαι μόνο σου....
Τι κάνεις;

Περπατάς ξένοιαστος σε ένα καταπράσσινο λιβάδι και ξαφνικά 4 τοίχοι έρχονται προς το μέρος σου και σε κλείνουν. Πως αισθά;νεσαι, τι κάνεις; Τι βλέπεις στον ουρανό;

Περπατάς κάπου και ξαφνικά βρίσκεις έναν ψηλό τοίχο μπροστά σου, αδιέξοδο, τι κάνεις;

Παρακαλώ αιτιολογείστε τις απαντήσεις σας. Και να θυμάστε οτι όσο πιο αυθόρμητες οι απαντήσεις, τόσο πιο αποτελεσματικό θα είναι και το τεστ στον καθένα.

Να είστε καλά

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 04:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητέ Μορφέα
Και πάλι συγχαρητίρια για το πολύ καλό τεστ.
Λοιπόν έχουμε και λέμε, για το πρώτο σκέλος.
Λόγου το ότι δεν τα πάω και πολύ καλά με την ζωγραφική, έγραψα.

Πάνω αριστερά: Γνώση των πάντων.
Για μένα είναι πολύ σημαντικό και θέλω να ξέρω όσο ποιο πολλά μπορω, όχι για να το παίζω ξερόλας αλλα για να μπορώ να γινομαι καλύτερος και να γνωρίζώ καλύτερα τον εαυτό μου.

Πάνω δεξιά: Μαγεία.
Θα ήθελά πολύ να γυρίσω στα χρόνια εκείνα που πίστευα οτι υπάρχει η μαγεία του άμπρα κατάμπρα.Μακάρι να υπήρχε και τι δεν θα έδινα να μάθω την χρήση της.

Κάτω δεξιά: Πραγματικότητα.
Η πεζή πραγματικότητα του κόσμου οπου ήρθα, τίποτα δεν είναι και τόσο ενδιαφέρον,δεν μου αρέσει.

Κάτω αριστερά: Επιβίωση.
Εδώ πρέπει να ξεχάσω τα άλλα και να μάθω όσο και αν είναι δύσκόλο οτι πρέπει α επιβιώσω.Είται το επέλεξα είτα όχε είμαι εδώ και θα παλέψω.

[imghttp://members.aol.com/roberth616/archives/gl-dreams.jpg][/img]

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 04:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το δεύτορ σκέλος του τεστ.

Ποιό είναι το αγαπημένο σου ζώο; (γιατί;)
Είναι το άλογο γιατί έχει μεγάλη δύναμη και το θεωρώ πανέμορφο.

Ποιό είναι το δεύτερο αγαπημένο σας ζώο(γιατί;)
Ο Αετός γιατί έχει την ικανότητα να πετάει, και τρέκεται πάντα περήφανος.

Ποιό είναι το αγαπημένο σας πτηνό;(γιατί;)
Ο μυθικός Φοίνικας γιατί ήταν πάντα τυλιγμένος στις φλόγες και είχαι την δυνατότητα να αναγεννηθεί απο τις στάχτες του.

Σου αρέσει ο καφές; (γιατί;)
Όχι γιατί είναι πικρός.

Σου αρέσει η σοκολάτα; (γιατί;)
Ναι και το ρόφημα και αυτή του περιπτέρου, το ρόφημα γιατι με κρατάει ζεστό και γιατι είναι η αγαπημένη μου συνήθεια, και αυτή του περιπτέρου γιατί είναι γλυκιά και μου αρέσει καθώς λιώνει στο στόμα.(μου άνοιξε η όρεξη.)

Είσαι μόνος στο δάσσος, είναι νύχτα, ακούς τους λύκους να φωνάζουν, είσαι μόνο σου....
Τι κάνεις;
Σκαρφαλώνω πάνω σε ένα δέντρο ώστε να μην κινδυνεύω και αφήνω τον εαυτό μου ελεύθερο να νοιώση αυτο που ποτέ δεν έχει νοιώσει,προσπαθώ να γίνω ένα με αυτούς και να νοιώσω αυτο που και αυτοί νοιώθουν.

Περπατάς ξένοιαστος σε ένα καταπράσσινο λιβάδι και ξαφνικά 4 τοίχοι έρχονται προς το μέρος σου και σε κλείνουν. Πως αισθά;νεσαι, τι κάνεις; Τι βλέπεις στον ουρανό;
Γιατι μου το κάνουν αυτό, τι έκανα? Ποτε δεν μου άρεσε να με κλείνουν, είμαι ελεύθερος,Θα προσπαθήσω να δραπετεύσω.Βλέπω στον ουράνο τα άστρα να λάμπουν και τα ζηλέβω που αυτά είναι ελεύθερα και βλέπουν τόσα και εγω είμαι εδω μέσα στους τέσσερις τοίχους.

Περπατάς κάπου και ξαφνικά βρίσκεις έναν ψηλό τοίχο μπροστά σου, αδιέξοδο, τι κάνεις;
Θα προσπαθήσω να σκαρφαλώσω και να περάσω απο την άλλη μεριά όσο δύσκολο και αν είναι , για δύο λόγους, για να ικανοποιήσω την περιέργια μου, και αφού πήρα αυτόν τον δρόμο κάποιο λόγο θα είχα, θα φτάσω ως το τέλος ο κόσμος να χαλάσει.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 09:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παμε λοιπον και ο Θεός βοηθός........
Πάνω αριστερή πλευρά:
Ενα μπουκέτο τριαντάφυλα χρώματος ΄μώβ-ροζέ καιαπαλή μυρουδιά απο αναρριχόμενη τριανταφυλιά,μπουκέτα μπουκέτα,πυκνά κι όμορφα!Τα λουλούδια με τα χρώματα τους με τις μυρουδιές του,δημιουργουν μέσα μου μια αλλη αίσθηση της μορφιας και της ζωης της ίδιας,γενικά, αλλά και της ανθρώπινης ύπαρξης.
Πάνω δεξιά πλευρά:Θα γράψω την λέξη "ψΥΧΗ" για μενα είναι ό,τι πρεπει να γνωρίσει ο άνθρωπος για να πει οτι ζει,ότι υπάρχει, έχοντας μια όμορφη σχεση με τον εαυτο του,σχέση αρμονίας.Όλο αυτό θα το έβαζα μεσα σε ένα ακουαρελίστικο χρώμα των αποχρόσεων του γαλάζιου με λίγο κίτρινο για να λάμψει να ακτινοβολίσει,το ακουαρελίστικο το τονίζω ,δενθα έβαζα λάδι ας πουμε ούτε τεμπερα!

Κάτω αρίστερα:Θα ζωγραφιζα κρίνα λευκά και θα έγραφα την λεξη "ΑΛΗΘΕΙΑ".Και εννοώ την δική μου αλήθεια,αυτή που πάντα ξέρω γαι μενα,αυτή που άλλοτε τολμώ να πω με σαφήνεια κι αλλοτε να την αποκαλύπτω με΄κώδικες, αλλά ουδέποτε καταφερνω να την αποσιωπησω,ουδέποτε καταφερνω να την απομακρύνω σαν να μην υπαρχει,αυτην την αληθεια που με κανει να ματώνω αλλά με δυναμωνει ταυτόχρονα γιατι έρχομαι σε αρμονία με την ψυχη μου.

Κάτω δεξιά:Θα έγραφα τις λεξεις ΑΓΑΠΗ-ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, ΑΓΑΠΗ - ΕΡΩΤΑΣ.
Μονο με την αγάπη μπορω να νοιώθω γεματη ,δυνατή,αισιόδοξη,γαληνια,με την αγαπη όχι ΜΌΝΟ προς εναν άνθρωπο ,αλλα προς ότι με περιτρυγίρίζει ορατο και μή,αγάπη γαι τον ήλιο ,τα στερια τα λουλούδια,αγαπη γαι τους ανθρωπους καικυρίως αγάπη για οσους με πικραναν(καμιαφορά ακόμη με συλλαμβανω να νοιώθω θυμό)ΚΑΙ ΕΔΩ μπαίνει και η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ,μόνο αν προσπαθησεις να κατανοησεις τότε μπορεις και να συγχωρεσεις.
Οσο για την ΑΓΑΠΗ -ΕΡΩΤΑΣ...δεν καταφερα να απομονωσω αυτα τα δυο ακόμη και τωρα στα 47 μου χρονια.Τι πεζή που είμαι τελικά...
και παντελως ξεστρατισμενη..

Αγαπημενο ζώο είναιτ το ελάφι,γιατί είναι αθώο στο βλεμμα του είναι όμορφο,γρήγορα και γαιτι τα βρίσκει ο χαρος ότανσκύβουν για νερό.

Δεύτερο η γατα,είναι χαδιάρα,γουργουραει,βγαζει τα νυχια της αν χρειαστει και ειναι ανεξαρτητη.

Πτηνό:O γλαρος αλλά ο Ιωνάθαν γιατι ξεφυγε απο τις συνηθισμενες πτήσεις,γιατι δοκίμασε,γιατι τολμησε γιατι έκανε βουτιες γαιτι τελικά ειδε τονκόσμο απο ψηλα κι ειχε στρογγυλεμενη άποψη,γιατι ζει στο νερο!
Ο καφες:χμ κάνω ομοιπαθητική,και έκοψα έναν και μοναδικό καφε ελληνικο βαρύ καφέ που επινα καθε πρωί,ΑΛΛΑ αν νοιώσω οτι μου συμβαίνει κατι υπεροχο,{θυμαμαι πριν παω να βγαλω την χολη μου,αφου ΄έκανα όλες τις εξετασεςιεισαγωγής,την κοπανησα απο το Νοσοκομειο, πηγα σπιτι έκαν εναν διπλο ελληνικο τον απολαυσα στην βεραντα μου κα μετα πηγα στο δωματιο,συγνώμη γαι την παρένθεση}κάνω έναν ελληνικό και ας καει και το παλιάμπελο,μαρεσει η γεμάτη γεύση ,οκαφες που δαγκώνω ...και αντιπροσωπεύει το απαγορευμενο,το περιεκτικό,το ...δενξεω να το εκφρασω...
Το γιαλί,όταν ειναι πεντακάθαρο,όταν μπορει να το διαπερασει το βλεμμα και να χαθει στηνκαθαρότητα του,αντιθετα το βρωμικο με απωθει.Επισης δεν θελω το γιαλι που εχει γωνίες το θελω στρογγυλεμενο.
Η σοκολατα:Ναι ότανειναι ιδιαίτερη,και με αμύγδαλο,μαρεσει η υπερβολη της γλυκας της,μου δίνει την αισθηση της πολυτελειας της στιγμης,με τον απλουστερο τρόπο.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 10:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΕΧΙΖΩ....

ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ:Σκαρφαλώνω σε ένα ψηλό ψηλο δέντρο και ξαπλωνω σε μια γωνια κλαδιών και απλώνομαι ...εχω πιστη οτι τιποτα δενθα μου συμβει.

Πως αισθανομαι όταν με κλεισουν 4 τοιχοι,Εγλωβισμενη, το πρωτο συναίσθημα,σηκώνω το βλεμμα στον ουρανό κι αντικρυζω τον ήλιο και σκαρφαλώνω.Θα βγω σιγουρα απο μεσα εκει.

Δενυπαρχουν αδιέξοδα,θα βρω τρόπο να ρίξω τον τοιχο, να σκαρφαλώσω πανω του και να περασω στο πισω μερος του,αρκει να συγκεντρωσω τις δυναμεις μου,να πιστεψω μεσα μου σε αυτες.

Καλη δυναμη Μορφεα!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 14:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν καλέ μου Μορφέα,
Πάνω αριστερά στο σταυρό έκανα μία μαργαρίτα (φύση, άνοιξη,ζωή). Πάνω δεξιά μιά θάλλασσα (γαλήνη, ελευθερία). Κάτω αριστερά ένα παιδάκι(χαρά,ζωή μέλλον προσδοκία). Κάτω δεξιά ένα σπιτάκι(ζεστασιά, ασφάλεια, θαλπωρή). Αγαπημένο ζώο ο σκύλος γιατί είναι φίλος, μας αγαπάει χωρίς όρους και εξαρτάται από εμας σαν τα παιδιά. Αγαπημένο πτηνό το καναρίνι. Μου αρέσει το κίτρινο χρώμα του και υπάρχει στα σπίτια σα σύντροφος του ανθρώπου. Ο καφές μου αρέσει πρώτα για τη μυρωδιά του, τη γεύση του και είναι κάτι συντροφικό.
Το γυαλί δε μου αρέσει γιατί είναι άχρωμο και λίγο ψυχρό. Τη σοκολάτα τη λατρεύω. Είναι γλυκιά, λιώνει σιγά στο στόμα αφήνοντας τη γεύση της για πολύ ώρα, και μου φτιάχνει τη διάθεση.
Στο δάσος με τους λύκους, θα φοβηθώ πολύ και θα άναζητήσω την πιό σύντομη έξοδο να φύγω τρέχοντας. Στο λιβάδι με τους τοίχους. Ξαφνιάζομαι και σκέφτομαι ότι δεν είναι δυνατόν κάποιο αστείο θα είναι. Κοιτάζω τον ουρανό που είναι γαλάζιος με ένα δυό μικρά άσπρα συννεφάκια. Κατα περίεργο τρόπο νοιώθω χαρούμενη γιατι πιστεύω ότι όπως ήρθαν οι τοίχοι έτσι θα φύγουν και κάτι καλό θα μου αποκαλύψουν.
Στο δρόμο με τον τοίχο. Θα προσπαθήσω να δω από τις άκρες του τοίχου (δεξιά και αριστερά) τι υπάρχει από πίσω και αν υπάρχει τρόπος να περάσω. Αν όχι θα ψάξω τρόπο να βρεθώ επάνω στον τοίχο να δω τι υπάρχει από την άλλη πλευρά, και ανάλογα με το τι θα δω, θα πράξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sotiriamaria
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 15:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sotiriamaria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]καλησπερα και συγχαρητηρια για το τριτο τεστ...περιμενω ανυπομονα για τα υπολοιπα.αλλα ας δωσω πρωτα τις δικες μου απαντησεις.λοιπον στο πρωτο σκελος με τον σταυρο ζωγραφισα αριστερα πανω ενα μπαλονι που για μενα δηλωνει το οτι οσο μεγαλωνει ενας ανθρωπος αποκτα ολο και περισσοτερες εμπειριες και γνωση αλλα επισης και την υπομονη των ανθρωπων απεναντι σε διαφορες καταστασεις και στουσ αλλους ανθρωπους.πανω δεξια ζωγραφισα εναν ηλιο γιατι ο ηλιος ειναι λαμπερος και δινει το φως του στο σκοταδι,τιποτα δεν μενει κρυπτον υπο το φως του ηλιου.κατω αριστερα ζωγραφισα ενα σπιτιγιατι το σπιτι για μενα σημαινει ασφαλεια και αγαπη.και τελος κατω δεξια ζωγραφισα μια μαργαριτα και εναν κρινο γιατι η μαργαριτα μου εκφραζει γαληνη και ηρεμια κ ο κρινος την αγνοτητα.επισης ειναι απο τα αγαπημενα μου λουλουδια.
Στο δευτερο σκελος εχω απαντησει ως εξης στις ερωτησεις:το αγαπημενο μου ζωο ειναι ο σκυλος γιατι ειναι ο πιο πιστος φιλος του ανθρωπου,ειναι εξυπνος και εκδηλωνει τα συναισθηματα του.το δευτερο αγαπημενο μου ζωο ειναι το αλογο γιατι ειναι ομορφο και ηρεμο και αν δεν το πειραξεις δεν σε πειραζει.στην ερωτηση με το αγαπημενο πτηνο,δεν μου αρεσουν καθολου τα πτηνα γιατι τα φοβαμαι.τωρα για τον καφε μπου αρεσει αλλα οχι παντα,μου αρεσει σε συγκεκριμενες φασεις πχ το πρωι που ξυπναω και μετα το φαγητο.μπορει βεβαια να ειναι καθαρα συνηθειες απο αυτες που δεν μπορεις να κοψεις.το γυαλι μου αρεσει γιατι μπορεις να δεις μεσα απο αυτο και ταυτοχρονα σου εξαπτει την φαντασια γιατι μπορεις να κανεις πολλα πραγματα με το γυαλι,μπορεις να το επεξεργστεις οπως θελεις.τελος η σοκολατα μου αρεσει παρα πολυ κιολας γιατι μου ικανοποιει την γευση και εξαφανιζει την πικρα.τωρα ειμαι στο δασος και ακουω του ς λυκους...τι κανω?τρομαζω αλλα συνεχισω την πορεια μου στο δασος λιγο πιο γρηγορα,τωρα αν με συναντησουν οι λυκοι αυτο δεν το γνωριζω.στην ερωτηση για τους 4 τοιχους πανικοβαλλομαι λιγο,ψαχνω για πιθανη εξοδο αλλα στο τελος προσπαθω να προσαρμοστω.βλεπω τον γαλαζιο ουρανο με λιγα συννεφα και αφηνω την φαντασια μου και τον νου να ταξιδεψουν μαζι τους ξεχνοντας ετσι για λιγο την μοναξια μου αλλα και τον περιορισμο μου.τελος στην τελευταια ερωτηση ακουμπαω τα χερια μου και το αφτι μου πανω στον τοιχο μπας και καταλαβω τι εχει απο πισω και μετα γυριζω παλι πισω.
αυτες ηταν οι απαντησεις μου...ευχαριστω και παλι τον καλο μας τον μορφεα για τα τεστ και για τον χρονο που καταναλωνει για να μελετησει τις απαντησεις μας και να μας απαντησει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 16:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν ζωγραφίζω κατά σειρά ένα μαγικό ραβδί, μία πεντάλφα, μια καρδιά και ένα μαστίγιο.

Τα δύο πρώτα σημαίνουν για μένα μαγική γνώση, η καρδιά είναι φανερό τί σημαίνει και το μαστίγιο δίπλα είναι "και με το καλό και με το μαστίγιο".

Ο πάνθηρας. Με γοητεύει η δύναμή του και η ευλυγισία του.
Ο λύκος.

Η κουκουβάγια

Ο καφές γιατί με ξυπνάει
το γυαλί γιατί μπορώ να βλέπω μέσα απ'αυτό
Δε μ'αρέσει η σοκολάτα

Οι λύκοι μου αρέσουν δεν τους φοβάμαι θα προσπαθούσα να δω που είναι

Βλέπω τον ουρανό γαλανό και τον ήλιο κατευθείαν πάνω από το κεφάλι μου
βλέπω πουλιά να πετάνε.

Ψάχνω να βρω τρόπο να σπάσω τον τοιχο για να περάσω από την άλλη πλευρά.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 18:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...
Στο 1ο τετράγωνο ζωγραφισα κάτι απροδιοριστο και ενα μάτι στο βάθος...είναι σωλήνες που ενωνονται μεταξύ τους με γραμμές. Είναι το αγρυπνο μάτι που τα παρακολουθεί όλα.Ισως είμαι κι εγω που τα βλέπω όλα και μπερδευομαι!
Στο 2ο τετράγωνο ζωγραφισα ενα τοπίο: δάσος πυκνό και ενα ποταμάκι όπου στην ακρη είναι κάποιος ξαπλωμένος. Θα μου άρεσε να με΄νω μονιμα σε ενα τετοιο μερος.
Στο 3ο τετράγωνο ένα ερωτικό γράμμα σε πάπυρο μία πένα με χυμμένο μελάνι πάνω στον πάπυρο και ενα λιωμένο αναμένο κερι.Είναι μία εικονα που με ευχαριστεί να σκέφτομαι, με συγκινεί!
Στο 4ο τετράγωνο δεν ζωγράφισα τιποτε...Είναι γιατί ξαφνικά ενιωσα την ματαιοδοξία στα πάντα!

1.Ποιό είναι το αγαπημένο σου ζώο; (γιατί;)
H γάτα. Eίναι όμορφα ζώα,με όμορφο τρίχωμα, περήφανες, δεν υπακουουν σε αφεντικά,κάνουν ότι θέλουν και παράλληλα είναι αξιολάτρευτες και αρέσκονται σε χάδια και αγάπη.

Ποιό είναι το δεύτερο αγαπημένο σας ζώο(γιατί;)
Η τίγρης.Είναι σαν τις γάτες αλλά είναι παράλληλα και ζώα άγρια που ζουν χωρίς τους ανθρώπους και δεν έχουν ανάγκη κανεναν και τιποτα!/i]

Ποιό είναι το αγαπημένο σας πτηνό;(γιατί;)
Χμ δεν ξέρω....μάλλον τα σπουργιτια...Τα συμπαθώ, είναι ελευθερα και παλευουν με αντίξοες συνθηκες για να επιβιώσουν!Ζουν ομαδικά και έχουν πολύ γλυκιά φωνούλα!

Σου αρέσει ο καφές; (γιατί;)
Ναι. Είναι μια συνηθεια που δεν θα κόψω ποτέ!

Σου αρέσει το γυαλί; (γιατί;)
Ναι.Eίναι διάφανο, λαμπερό, ευθραστο.Mε εντυπωσιαζει που φτιαχνετε από άμμο!

Σου αρέσει η σοκολάτα; (γιατί;)
Οχι ιδιαίτερα.Είναι πικρή και έχει βαριά γεύση...Μιλάμε για την αληθινή σοκολάτα και οχι για τις σοκολάτες με προσθήκη ζάχαρησ και γάλατος και γευσεων έτσι?

Είσαι μόνος στο δάσσος, είναι νύχτα, ακούς τους λύκους να φωνάζουν, είσαι μόνο σου....
Τι κάνεις;
Κάθομαι κάτω από ένα δέντρο.Τυλίγω με τα χέρια μου το σώμα μου και κρύβω το κεφάλι μου ανάμεσα στα γόνατά μου!Κουράζομαι...απελευθερώνω το κεφαλι μου και κρυος αερας με παγώνει.Σηκώνομαι και με τις μυτες των ποδιών μου και προσπαθω να βρω το μονοπάτι για το χωριό, ακουγοντας πάντα τους λύκους για να μη ν τους συναντήσω στο διάβα μου.

Περπατάς ξένοιαστος σε ένα καταπράσσινο λιβάδι και ξαφνικά 4 τοίχοι έρχονται προς το μέρος σου και σε κλείνουν. Πως αισθά;νεσαι, τι κάνεις; Τι βλέπεις στον ουρανό;
Mε πιάνουν τρομερά νεύρα.Εκνευρίζομαι που είναι η αιτία να διακόψω την υπέροχη βόλτα μου. Προσπαθώ με κάθε τρόπο να ανεβω στους τοίχους και να τους αποφυγω ή αν δεν τα καταφέρνω σκάβω με μανία το χώμα για να κάνω τουνελ να ξεφυγω.Γυρίζω προς τα πάνω και βλέπω εκατομυρια αστέρια να λάμπουν στον ουρανό, καθομαι λιγο τον χαζευω...ενα δακρυ κυλά στα γεμάτα χώμα μαγουλά μου, το σκουπίζω και συνεχίζω την αποφυλάκιση μου!!!

Περπατάς κάπου και ξαφνικά βρίσκεις έναν ψηλό τοίχο μπροστά σου, αδιέξοδο, τι κάνεις;
[i]Περπατάω παράλληλα με τον τοίχο, μήπως βρω κάποια είσοδο για να συνεχίσω τον δρόμο μου ή μήπως βρω και κάποιον βράχο ή κάτι έτσι ώστε να σκαρφαλώσω και να δω πίσω από τον τοίχο και αποφαζίζω αν θα παω μπροστα ή θα παω σε άλλη κατευθυνση!

Καλή υπομονή!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 19:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταυρός: Ζωγράφισα έναν σταυρό αρκετά παχύ (όχι απλά δυο γραμμές που τέμνονται ), και πριν προλλάβω να διαβάσω τί ζητούσε το τεστ παρακάτω, έβαλα ένα κύκλο (μια σφαίρα) στο κέντρο του.
Πάνω αριστερά ζωγράφισα μια καρδιά, που για μένα συμβολίζει την αγάπη.
Πάνω δεξιά, ένα λουλούδι, απλά μου φάνηκε ότι ταίριαζε εκείνη τη στιγμή. Αν πρέπει να εξηγήσω τι σημαίνει για μένα, θα έλεγα την άνοιξη, την ξενοιασιά, την αναγέννηση.
Κάτω αριστερά ζωγράφισα ένα γυναικείο προφίλ, στραμμένο προς στον σταυρό. Συμβολίζει εμένα.
Κάτω δεξιά ζωγράφισα ένα μάτι, κοιτάει λίγο προς τα πάνω και δεξιά. Συμβολισμός ίσως, της ψυχής ;

Ποιό είναι το αγαπημένο σου ζώο; (γιατί;)
Αγαπημένο ζώο : η τίγρης. ‘Ομορφο ζώο, φαίνεται χαδιάρικο, με μαλακό τρίχωμα, όμορφα μάτια, αλλά είναι και γρήγορο, δυνατό κι επικίνδυνο όταν πρέπει.

Ποιό είναι το δεύτερο αγαπημένο σας ζώο(γιατί;)
Δεύτερο αγαπημένο ζώο : ο σκύλος. Πιστός, τρυφερός, με ανθρώπινες ιδιότητες.

Ποιό είναι το αγαπημένο σας πτηνό;(γιατί;)
Χμμμ... Κανένα πτηνό δεν είναι το αγαπημένο μου. Άντε, να πω το σπουργίτι. Γιατί έρχονται συχνά σπουργιτάκια στο παράθυρό μου και φαίνονται μικρά και αβοήθητα.

Σου αρέσει ο καφές; (γιατί;)
Καφές : Funny you should ask.. Ανέκαθεν μού άρεσε πολύ ο καφές, κι έπινα πολύ. Πριν λίγους μήνες όμως ξαφνικά άλλαξαν χωρίς λόγο τα γούστα μου και δεν μου αρέσει τόσο πολύ η γεύση του πλέον, οπότε πίνω αραιά και πού.

Σου αρέσει το γυαλί; (γιατί;)
Γυαλί: Μου αρέσει γιατί είναι διάφανο – δίνει την αίσθηση της καθαριότητας, της αλήθειας.

Σου αρέσει η σοκολάτα; (γιατί;)
Σοκολάτα : Βεβαίως και μου αρέσει : -) Γιατι...χμμμ... μου αρέσει η γεύση της! Πλούσια και γεμάτη!

Είσαι μόνος στο δάσσος, είναι νύχτα, ακούς τους λύκους να φωνάζουν, είσαι μόνο σου....
Τι κάνεις;
Ανάβω φωτιά, κλείνομαι μέσα στη σκηνή μου με ένα φακό παραμάσχαλα και μένω ξύπνια όλο το βράδι ευχομενη να φοβηθούν τη φωτιά και να μην πλησιάσουν.

Περπατάς ξένοιαστος σε ένα καταπράσσινο λιβάδι και ξαφνικά 4 τοίχοι έρχονται προς το μέρος σου και σε κλείνουν. Πως αισθά;νεσαι, τι κάνεις; Τι βλέπεις στον ουρανό;
Νιώθω εγκλωβισμένη, θέλω να βγω, αναρωτιέμαι πως στο καλό εμφανίσθηκαν οι τοίχοι ξαφνικά. Ο ουρανός είναι γαλάζιος και ο ήλιος λαμπερός, και προσπαθώ να σκαρφαλώσω για να βγω.

Περπατάς κάπου και ξαφνικά βρίσκεις έναν ψηλό τοίχο μπροστά σου, αδιέξοδο, τι κάνεις;
Προσπαθώ να σκαρφαλώσω και πάλι, να δω τι έχει από πίσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 10:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω..πω.. συμετοχή... Μορφέα το δεύτερο αγαπημένο μου ζώο που ξέχασα να γράψω είναι το ζαρκάδι. Μου αρέσει που ζεί ελεύθερο, δεν είναι επιθετικό και έχει εκφραστικό βλέμμα.
Μορφέα θέλω νε σε ρωτήσω αν αυτά τα τέστ αφορούν την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Επίσης εγώ ξαφνιάστηκα και με κάποιες απαντήσεις που έδωσα. Πχ δεν είχα ποτέ πριν σκεφτεί ότι αγαπημένο μου πτηνό είναι το καναρίνι. Εάν το σκεφτόμουν λίγο θα έλεγα τον αετό αλλά το καναρίνι μου βγήκε πολύ αυθόρμητα πριν προλάβω να το σκεφτώ. Είναι αυτός ο τρόπος που είναι ο σωστός να απαντάμε; Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα. Τολμώ να σου πώ ότι η απάντηση στο προηγούμενο με τάραξε λίγο (γιατί ήταν αλήθεια) και μάλιστα μου έδωσε την ώθηση να ξεκινήσω μιά διαδικασία επίλυσης του προβλήματος. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 12:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
......σκέφτηκα πως..........περα απο την αγωνία μου για τα παιδιά μου,πως αν ήταν σήμερα η τελευταία μερα της ζωής μου θα έφευγα περήφανη για μενα,θα εφευγα ευχαριστημενη για όσα έκανα παλιά κι όσα έκανα πριν ενα λεπτο,θα ενοιωθω ευτυχισμενη κι έχει κι εναν υπέροχο καιρο για να εχεις μνημες ηλιου και καθαρότητας μνημες μυρουδιάς απο βρεγμενο χώμα με ξύλο απο πευκο.
Είναι το αποτέλεσμα απο το τεστ καλε μην βαλετε με το νου σας ότι τελειωσε η ζωή μου εδω....
Καλό μηνα σε όλους μας,και θα ειναι!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 14:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι τα συγχαρητήριά μου αγαπητε Μορφέα
Είσαι άπεκτος.


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 17:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Γιώτα, πράγματι οι παντήσεις των τεστ πρέπει να είναι οι αυθόρμητες και όχι οι αγαπημένες μας. Για αυτό πολύ καλά έκανες.

Όσον αφορά την διάρκεια αυτού του τεστ...

Κάποια κομμάτια είναι συνολικά για τον άνθρωπο και κάποια κομμάτια αφορούν την συγκεκριμένη περίοδο της ζωής του. Συνήθως σε αυτά τα κμμάτια γράφω "αυτήν την περίοδο". Ωστόσο αυτή η περίοδος συνήθως είναι μεγάλη δηλαδή από 1 χρόνο μέχρι και 10. Εκτός και εάν το άτομο περνάει μια κρίση στην ζωή του η οποία τον αλλάζει πολύ.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 17:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο Γαλάζια σφαίρα... ΄
Ευχαριστώ πολύ Μορφέα

Η αλήθεια είναι οτι αυτό το τεστ είναι πιο περιεκτικό αλλά και πιο βαθύ από τα άλλα δύο

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olakala
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 22:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olakala  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα!!!
Ας δώσω κι εγώ τις απαντήσεις μου για το δεύτερο τεστ!
Λοιπόν, ο κύβος είναι καφέ χρώματος,απο ξυλο και τον τοποθετώ στο κέντρο του πλαισιου!Η σκαλα ειναι ασπρο χρωμα μεταλλικη και βρισκεται κατω απο τον κυβο στη δεξια γωνια!Μοιαζει λες και κοιταει τον κυβο με λαχταρα να τον φτασει
Το αλογο ειναι μεγαλοπρεπο,με ασπρο γυαλιστερο τριχωμα και καφε πλουσια ουρα..Με το που πιανει καταιγιδα το πρωτο που μου ρχεται ειναι να καβα;λησω το αλογο και να φυγω να προστατευτω..θα παρω μαζι μου στην τσεπη μου τον κυβο και θα παρατησω τη σκαλα....
Αυτα και ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
olakala
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 23:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olakala  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και παλι...Καταρχας να πω οτι οι απαντησεις στο πρωτο τεστ ηταν ιδιαιτερα ευστοχες!!!Συγχαρητηρια Μορφεα! (Ειδικοτερα για τη ρπζ και μαυρη πορτα!

Όσον αφορα το τριτο τεστ τωρα...
Στο σταυρο εχω βαλει πρωτα μια καρδια.Δεν ξερω ακριβως τι συμβολιζει!ερωτα και αγαπη υποθετω.Διπλα ενα σκυλακι..Αυτο μου ηρθε χωρις λογο!Ίσως γιατι τους εχς ιδιαιτερη αδυναμια..Απο κατω ζωγρφισα ενα δρομο..μια αποσταση που πρεπει να διανυσω,ανηφορικη δυστυχως...
Διπλα ζωγαφισα τη μαμα μου..Όπως για πολλους,ειναι το σημαντικοτερο ατομο στη ζωη μου και το μεγαλυτερο μου στηριγμα!


Το δευτερο σκελος..
1.Σκυλακι γιατι ειναι ο πιο πιστος φιλος,δεν προκειται ποτε να σε προδωσει και δειχνει ανιδιοτελη αγαπη χωρις να ζηταει παλατια..
2.Το κουνελακι γιατι ειναι χνουδωτο και χουχουλιαρικο..
3.Περιστερι γιατι μου δινει την εντυπωση ενος πολυ καθαρου,ελευθερου και αθωου πλασματος
4.πολυ!!εκτος το οτι μου αρεσει η γευση του παει πολυ και με το τσιγαρο!!!!
5.Οχι γιατι σπαει πολυ ευκολα και δεν μπορω αρκετα τα αιματα...
6.μου αρεσει γιατι ειναι γλυκια και γεμιζει το στομα...
7.Στο δασος θα κρυβομουν καπου και θα ετρεμα απο το φοβο..
8.Με πιανει πανικος γιατι εχω κλειστοφοβια..περιμενω το θανατο και δε νομιζω οτι θα προλαβω να κοιταξω τον ουρανο..Επειδη ομως θα ειναι μηχανικη κινηση νατον κοιταξω,βλεπω τα τελευταια ασπρα συννεφακια και λιγα πουλια να πετανε
9.Όσο για τον τοιχο,θα προσπαθησω να δω αν υπαρχει διεξοδος απο το πλαι..αν οχι,θα προσπαθησω να σκαρφαλωσω..αν και παλι δεν τα καταφερω,θα γυρισω πισω

ΕΥχαριστω πολυ πολυ για την προσοχη και καλη συνεχεια!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 14:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι Μορφέα!Επεσες μεσα σε όλα, αν και μάλλον απάντησα μόνη μου στις περισσοτερες ερωτήσεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 01:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ φίλε Μορφέα
Αφού δεν απάντάει κάποιος άλλος στο τεστ
προχώρα στο επόμενο
(δοσε θάρρος στον χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι).

φιλικά πάντα


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 15:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Μορφέα,

δεν έχω απαντήσει ακόμα σε στο τεστ του-της όλα καλά διότι έχω πήξει στην δουλειά και ήμουν πολύ κουρασμένος αυτές τις μέρες. Μόλις απαντήσω σε αυτό το τεστ θα προχωρήσω στο καινούργιο..

Να είσαι καλά

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 02:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Μορφέα ! Απαντώ στο δεύτερο τεστ.

ΖΩΓΡΑΦΊΣΤΕ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΊΣΤΕ Η ΚΑΝΤΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΙΣ 4 ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΌΥ Μπορείτε να ζωγραφίσετε, να γράψετε, ή να κάνετε οτιδήποτε θέλετε εσείς, είναι τελείως ελεύθερο...

Στο επάνω μέρος του σταυρού ζωγράφισα μία καρδιά. Για μένα σημαίνει αγάπη, ηρεμία, δημιουργία. Στη δεξιά πλευρά ζωγράφισα ένα λουλούδι. Για μένα σημαίνει ομορφιά και τάξη. Στην αριστερή πλευρά ζωγράφισα ένα τόξο με ανοδική πορεία. Για μένα σημαίνει επίτευξη στόχων, επιτυχία. Στο κάτω μέρος ζωγράφισα μία τριγωνική βάση με ανοδική πορεία. Για μένα σημαίνει σταθερότητα και σιγουριά.

Ποιο είναι το αγαπημένο σου ζώο; (γιατί;)

Το αγαπημένο μου ζώο είναι η γάτα. Γιατί είναι ανεξάρτητη, διαθέτει προσωπικότητα και είναι κοντά σου επειδή το θέλει εκείνη !!!

Ποιο είναι το δεύτερο αγαπημένο σας ζώο; (γιατί;)

Το δεύτερο αγαπημένο μου ζώο είναι ο σκύλος. Γιατί είναι πιστός, αξιοπρεπής και σου ανταποδίδει τη φιλία του !

Ποιο είναι το αγαπημένο σας πτηνό; (γιατί;)

Το αγαπημένο μου πτηνό είναι ο αετός. Γιατί είναι ελεύθερος, κυρίαρχος και κατακτητής...

Σου αρέσει ο καφές; (γιατί;)

Μου αρέσει, γιατί ...με ξυπνάει το πρωί !

Σου αρέσει το γυαλί; (γιατί;)

Μου αρέσει το απλό, το φίνο, το λιτό γυαλί (να μη βγάζει... μάτι δηλαδή) !

Σου αρέσει η σοκολάτα; (γιατί;)

Μου αρέσει, γιατί είναι θρεπτική και δυναμωτική !

Είσαι μόνος στο δάσος, είναι νύχτα, ακούς τους λύκους να φωνάζουν, είσαι μόνος σου.... Τι κάνεις;

Θα καθίσω κάτω από ένα δέντρο και θα περιμένω να ξημερώσει... Τώρα, αν μου εμφανιστεί κάποιος λύκος θα προσπαθήσω να τον «εξημερώσω» ή να τον κάνω σύμμαχό μου, με τον έλεγχο του νου...

Περπατάς ξένοιαστος σε ένα καταπράσινο λιβάδι και ξαφνικά 4 τοίχοι έρχονται προς το μέρος σου και σε κλείνουν. Πως αισθάνεσαι, τι κάνεις; Τι βλέπεις στον ουρανό;

Όπως ήρθαν έτσι ξαφνικά, έτσι και θα φύγουν ! Θα καθίσω να περιμένω... Από πάνω βλέπω έναν καταγάλανο ουρανό...

Περπατάς κάπου και ξαφνικά βρίσκεις έναν ψηλό τοίχο μπροστά σου, αδιέξοδο, τι κάνεις;

Θα μου εξάψει την περιέργεια ! Τι πραγματικά να κρύβεται από πίσω... Ίσως ανοίξω μία χαραμάδα για να κρυφοκοιτάξω...



Φιλικά


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 03:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου Μορφεα,
να ξεκινησω απο το πρωτο τεστ,
για να βγει καποιο συμπερασμα διαδοχικα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 09:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά Άντζι...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 12:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3o test

Άνω αριστερά: κύκλος σημαίνει προστασία
Άνω δεξιά: σταυρός σημαίνει άμυνα
Κάτω αριστερά: τετράγωνο σημαίνει λογική
Κάτω δεξιά: τρίγωνο σημαίνει κατεύθυνση

1ο ζώο: τίγρης γιατί είναι επιβλητική και αθόρυβη
2ο ζώο: σκύλος γιατί είναι πιστός φίλος
πτηνό: περιστέρι γιατί διακρίνω στα ζευγάρια συντροφικότητα.
καφές: μου αρέσει μόνο γιατί ταιριάζει με τσιγάρο
γυαλί: δεν μου αρέσει γιατί σπάει εύκολα
σοκολάτα: μου αρέσει μία συγκεκριμένη που την έτρωγα μικρή, γιατί μου θυμίζει εκείνα τα χρόνια.

λύκοι: ανεβαίνω σε ένα δέντρο και παραμένω εκεί μέχρι την αυγή ώστε να διακρίνω καλύτερα πως μπορώ να προχωρήσω ασφαλής
4 τοίχοι: αισθάνομαι φόβο, εξετάζω εάν μπορώ να βγω σκαρφαλώνοντας, βλέπω μόνο το μπλε του ουρανού και παίρνω δύναμη να συνεχίσω την προσπάθεια απεγκλώβισης.
1 τοίχος: γυρίζω πίσω και βρίσκω άλλο δρόμο για να πάω εκεί που θέλω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 23:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Μορφέα επειδή δεν είχα δει τα τεστ θα τα γράψω και τα δύο μαζί και αν θες μου απαντάς.
Ι]
Βάζω τον κύβο στο κέντρο, είναι ρόζ και μοιάζει με πούφ. Μπορείς δηλαδή να καθίσεις επάνω.
Την σκάλα την τοποθετώ δεξιά του κύβου καθώς τον βλέπουμε, στην άκρη του πλαισίου. Είναι μεταλλική και σπαστή, γκρί ανοιχτό του αλουμίνιου.
Το άλογο το φαντάζομαι ογκώδες καφέ σκούρο με μεγάλη φουντωτή χαίτη και ουρά.
Αν γίνουν όσα λες το παίρνω και φεύγουμε.
--------------------------------------------------------
2]
Αριστερά επάνω του σταυρού ζωγραφίζω ένα σπίτι με κεραμίδια και δέντρα.
Για μένα αυτό είναι μια βάση, ένα καταφύγιο.
Δεξιά επάνω ζωγραφίζω την θάλασσα και ένα ιστιοφόρο ανάμεσα σε κύματα.
Μου αρέσει η απεραντοσύνη της και η αίσθηση ελευθερίας που δίνει.
Αριστερά κάτω ζωγραφίζω τον ήλιο. Τον λατρέυω.
Δεξιά κάτω ζωγραφίζω λουλούδια με πολλά χρώματα και παιδάκια.
Για να ζωντανέψει λιγο το τοπίο.

Α] Οι γάτες γιατί μου αρέσουν σαν υφή και τις θεωρώ έξυπνες και χαριτωμένες.
Β] Οι σκύλοι γιατί είναι φίλοι και σύντροφοι.
Γ] Ο αητός επειδή συμβολίζει την δύναμη.
Β] Μόνο ο νες μου αρέσει επειδή έχει ωραία γεύση και προκαλεί ευεξία.
Γ] Το γυαλί μου αρέσει σε διακοσμητικά και σε τραπέζια επειδή είναι διάφανο και συνεχίζεται η συνέχεια του χώρου. Σε μεγάλες εκτάσεις δεν μου αρέσει και δεν συμπαθώ τα γυάλινα κτήρια.
Δ]Η σοκολάτα μου αρέσει πολύ. Η γεύση της.
Ε]Αν δεν μπορώ να ξεφύγω, προσπαθώ να ανέβω σε κανένα δένδρο.
Ζ]Αν με κυκλώσουν 4 τοίχοι υποθέτω ότι θα πανικοβληθώ, βλέπω το γαλάζιο του ουρανού και αρχίζω να σκέφτομαι πως θα βγώ από εκεί.
Η]Αν βρω τον τοίχο θα δώ τι πιθανότητα υπάρχει να τον ανέβω και να φύγω.
Αφού εξαντλήσω όλες τις προσπάθειες θα γυρίσω πίσω.

Εν αναμονή…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 12:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού αμφιταλαντεύτηκα αρκετά για το αν θα κάνω το τέστ αυτό
Το πήρα απόφαση και προχωρώ…

Φίλε Μορφέα …
Στην επάνω αριστερή πλευρά του σταυρού ζωγράφισα έναν δρόμο
Στενό σαν αυτόν του επαρχιακού ορεινού δικτύου φιδογυριστό και
Με πολλές καμπές και κλίσεις , γράφοντας και την λέξη Ταξίδι .
Μου αρέσουν αυτοί οι δρόμοι να τους ταξιδεύω με οδηγούν πάντα κάπου
Που δεν είναι για πολλούς …
Δεξιά ζωγράφισα μια Μοτοσυκλέτα γράφοντας «μέσο φυγής στο όνειρο»
Και είναι αυτό ακριβός …
Κάτω αριστερά ζωγράφισα έναν ορεινό όγκο αποτελούμενο από πολλές κορυφές
Σε διάφορα ύψη και προοπτικές , γράφοντας παριδίπλα « Περιπέτεια , Μαγεία , Ελευθερία»…
Και τέλος δεξιά μια απέραντη θάλασσα , μόνο θάλασσα .
Είναι γαλήνη η θάλασσα και πάντα μου προσφέρει θαλπωρή και ασφάλεια

Στο δεύτερο σκέλος τώρα :


Ποιό είναι το αγαπημένο σου ζώο; (γιατί;) Το δελφίνι … και γιατί αυτό ; Είναι Ελεύθερο , ανεξάρτητο , δείχνει πάντα χαρούμενο (ακόμη κι όταν δεν είναι) και ταξιδεύει …

Ποιό είναι το δεύτερο αγαπημένο σας ζώο(γιατί;) Το Άλογο . Έχει μια υπερηφάνεια μια αρχοντιά που λίγα ζώα την δείχνουν .
Ποιό είναι το αγαπημένο σας πτηνό;(γιατί;) Το Γεράκι … γιατί ποτέ δεν θα συναντήσει τον λύκο … ( και με θλίβει αυτό )

Σου αρέσει ο καφές; (γιατί;) Ο καφές … μια συντροφιά που σαν την ανάσα είναι απαραίτητος . Ένας Διπλός Ελληνικός για Καλημέρα πάντα φέρνει στο νού ταξίδια και μέρη αγαπημένα όμορφα ξημερώματα δίπλα στο κύμα παρέα με την φωτιά που απόμεινε από το βράδυ …

Σου αρέσει το γυαλί; (γιατί;) Διάφανο , καθαρό , ακόμη και να λερωθεί πάντα με λίγο νερό ξαναβρίσκει την καθαρότητά του

Σου αρέσει η σοκολάτα; (γιατί;) Μμμμ!! Η γάλακτος και η Αμυγδάλου
Μου φέρνουν στο νού τα παιδικά μου χρόνια , τις σκανταλιές και την ανεμελιά , που είχαμε σαν παιδιά !!


Είσαι μόνος στο δάσσος, είναι νύχτα, ακούς τους λύκους να φωνάζουν, είσαι μόνο σου....
Τι κάνεις; Συνεχίζω την περιπλάνηση μου , μου αρέσουν οι λύκοι και δεν τους φοβάμαι , πιστεύω ότι θα καταλάβουν ότι είμαι ένας από αυτούς…

Περπατάς ξένοιαστος σε ένα καταπράσσινο λιβάδι και ξαφνικά 4 τοίχοι έρχονται προς το μέρος σου και σε κλείνουν. Πως αισθάνεσαι, τι κάνεις; Τι βλέπεις στον ουρανό; Νευρικότητα νιώθω … εγκλωβισμένος , κάτι μεταξύ οργής και τρόμου
Στον ουρανό κοιτώ τα πουλιά που πετούν ελεύθερα και με κυριεύει η θλίψη .

Περπατάς κάπου και ξαφνικά βρίσκεις έναν ψηλό τοίχο μπροστά σου, αδιέξοδο, τι κάνεις; Έδώ στέκομαι … αναζητώ τρόπο να τον περάσω . Ξεκουράζομαι λίγο και ξανά προσπαθώ μέχρι να βρεθεί κάτι …

Γιατι τώρα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sentna
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 13:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sentna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σε ολους!!!
θα ξεκινησω και εγω καθυστερημενα με τις πορτες...
λοιπον...
πρωτα ειναι η ροζ που ανοιγωντας τη με βλεπω με το φιλο μου σε ενα επισης ροζ περιβαλλον που μοιαζει με το υπνοδωματιο μου..
μετα η μαυρη που την ανοιγω κ βλεπω νυχτα σε ενα δασος με σταυρους και φερετρα...νεκρους..
μετα τη λευκη που οταν την ανοιγω με τυλιγει ενα απιστευτο φως και ενα γλυκο αερακι,σηκωνω τα χερια μου κοιταζω διπλα μου το φιλο μου που κανει το ιδιο...και νιωθω ηρεμια..
μετα τη μπλε..βλεπω θαλασσα ηρεμη που σου δινει την εντυπωση οτι μπορεις να περπατησεις επανω και γενικα ηλιο και καθαρο ουρανο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy