ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 25 Mαρτίου 2016-25 Μαρτίου 2023:Η επταετία του Αντίχριστου!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2016, 22:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι μπερδεύεσαι ΝΙΚΟΜΑΧΕ
και δε θα μείνω στο μέλος Julius Caesar
Για να το πάμε και λίγο παρακάτω,
γιατί βλέπω οτι πολλοί αγχώνεστε για την εικόνα του φόρουμ προς τα έξω

Το ότι δεν συμφωνείς εσύ κι εγώ με το τάδε δόγμα/αίρεση/άποψη δε σημαίνει οτι πρέπει να αποκλειστεί καθένας που έχει αντίθετη άποψη !
Εν έτη 2016, οποιοσδήποτε είναι σε θέση να καταλάβει οτι το mouse δεν είναι τρωκτικό,
γνωρίζει οτι στα φόρουμ μπορεί να μπει ο καθένας και να καταθέσει μιαν άποψη.
Τώρα αν αυτή η άποψη (η όποια άποψη) είναι αποδεκτή, έχει βάσεις επιστημονικες, ηθικές, θρησκευτικές κτλ
αυτο δεν απασχολεί καθόλου μα καθόλου, τόσο το φόρουμ όσο και τον επισκέπτη,
ξέρεις τι τον προβληματιζει(?)
να μπω εγω να γράψω μια μπαρούφα, και να εχει πάει 50 σελίδες και να έχει ανοιχτεί και Νο2 και Νο3!
αυτο είναι η εικόνα ενός φόρουμ!

Αυτο γίνετε και στο δικό μας το φόρουμ δυστυχώς
είναι η αλήθεια οσο κι αν πονάει!
Και ξέρεις γιατί πονάει εμένα προσωπικά?
γιατί υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν αξιόλογα μέλη που αναλώνονται στο να γεμίζουν σελίδες επι σελίδων σε μια μπαρούφα... ενώ θέματα (πχ) του ΑΜΕΙΝΙΑ: "Ελεύθερη αγορά.Όρια αυτής.Οριοθέτηση της ψαλίδας πλούτου.Ο ηθικός παράγοντας" και ο "ασταθής δίσκος" του DSM, το Islam Vs World (αυτο ούτε καν υπάρχει) ....είναι στο πουθενά!
Το αν γυρίζει ο ήλιος γύρω απο τη γη όμως, μας "ενδιαφέρει"... ο λόγος? μα για εκτόνωση φυσικά και πλακιτσα...

Αυτη είναι η εικόνα ενός φόρουμ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, τα μέλη της, οχι τo troll της.


edit:(το όνομα ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είναι φανταστικό)
(οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματική όλα τα ονόματα και οι ιστορίες που αναφέρονται είναι προϊόντα φαντασίας)

ικανοποιημένοι;

Edited by - AitheroVamon on 29/01/2016 23:18:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2016, 22:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(το όνομα ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είναι φανταστικό)

Ναι, εκπροσωπεί τα...αξιόλογα μέλη!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2016, 23:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκου φανταστικό το όνομα Νικόμαχος! Δηλαδή είναι καλλίτερο από το Ιάσονας ή το Έκτορας? Ήμαρτον...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2016, 23:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλετε να επικοινωνήσω με τον αστροστόλο και να ζητήσω να στείλουν ένα σκάφος στο Θησείο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2016, 23:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι μωρέ... απλά διακτίνησε μας μέχρι την Αφροδίτη

Edited by - Heretic on 29/01/2016 23:53:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2016, 00:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το συνιστώ.Εχει 380 C αυτή την εποχή.

Στον Νιμπίρου αν θέλεις ευχαρίστως.Είναι και απόλυτο σκοτάδι και δεν θα φαίνεται πόσο άσχημος είσαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2016, 03:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα δεν είναι να κρύψουμε τους άσχημους. Να ανεχθούμε τους απροσάρμοστους είναι. Το πρόβλημα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2016, 06:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι οι πλανήτες είναι ζωντανές οντότητες, τα'χουμε πει αυτά...για να αποκαλέσουμε κάτι 'ζωντανό' δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχει δύο χέρια, δύο πόδια και τα συναφή...θέλει λίγο ευρύτητα αντίληψης βέβαια για να γίνει αυτό κατανοητό.


Από εκεί και πέρα, άνοιξε κανά κιτάπι να δεις ότι ακόμα και η θρησκεία που πιστεύεις τους πλανήτες τους θεωρούσε ολοζώντανους! η διαφορά είναι ότι από δημιουργηθέντες θεοί -κατά Πλάτωνα και Αριστοτέλη- οι πλανήτες εκπίπτουν σε υποδεέστερους αστρικούς δαίμονες κατά τον χριστιανισμό.


Εγώ θα ήθελα να σεβαστώ τις απόψεις σας(ακόμη και τις παραισθήσεις και τα ψυχολογικά κάποιου γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουν εκκεντρικότητες), αλλά δεν μου δίνετε την ευκαιρία.

Να σου πω την αλήθεια δεν με πειράζουν αυτά που πιστεύεις.

Αλλά αν εσύ ρίχνεις τα χαρτιά, μιλάς στα άστρα και τους πλανήτες, πιστεύεις σε δεμένες στο σώμα ψυχές...ο άλλος λέει ότι τον κυνηγούν σαύρες, ότι προσγειώνονται διαστημόπλοια στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου, ότι ήπιε καφεδάκι με εξωγήινους... και μετά λέτε για τις δικές μου απαράδεχτες εξωφρενικές απόψεις... τί να κάνω και εγώ; Να μην στη πω δηλαδή αφού μου την λες;

Και όλα αυτά όπως είπα σε μια κατηγορία Μύθος και Θρησκεία. Πως είναι δυνατόν τώρα οι άνθρωποι του σάιτ να φτιάχνουν αυτή την κατηγορία... και να λέει ο άλλος ότι προστατεύει τον κόσμο από θρησκόληπους και παλαβούς σαν και εμένα(και αυτόν)... Προστατεύει τον Μύθο και την Θρησκεία από τους μυθόπληκτους και θρησκόπληκτους;

Εγώ παραδέχομαι ότι απόψεις μου είναι εξωφρενικές για τους πολλούς, χαίρω πολύ, αλλά αυτοί δεν ασχολούνται με μύθους και θρησκείες παρά με την καθημερινότητα. Εσύ το παραδέχεσαι ότι οι απόψεις σου είναι εξωφρενικές για τους πολλούς και ότι τρως κράξιμο;

Σαν να μου φαίνεται ότι ανταγωνιζόμαστε ποιανού η άποψη είναι πιο λογική ή επιστημονική ή μάλλον... προσπαθείς να πεις ότι οι χριστιανοί είχαν παράλογες απόψεις, ενώ όλοι οι μύθοι ήταν στην πραγματικότητα συμβολικοί και επιστημονικοί. Αυτό δεν είναι;

Εγώ δεν συμμετέχω σε τέτοιο ανταγωνισμό, ούτε το βλέπω οπαδικά. Δεν με πειράζουν οι πιστοί στα σύμβολα κτλ αλλά δεν μου δίνουν την ευκαιρία να τους σεβαστώ, γιατί δεν σέβονται τις κυριολεκτικές πεποιθήσεις του αρχαίου κόσμου. Για παράδειγμα την πεποίθηση ότι πρόκειται για πραγματικές ερωτικές ενώσεις οντοτήτων(Γη - Ουρανός), όπως μεταξύ ανθρώπων, και όχι για χημικές ενώσεις στοιχείων.

Γι' αυτό λέω, όσοι πραγματικά σέβονται τον αρχαίο κόσμο και όχι μόνο μια μικρή περίοδός του(ακμή φιλοσοφίας), δεν θα πρέπει να στραβώνουν λογικά. Και εξάλλου πως είναι δυνατόν ένας φυσιολάτρης να μισεί τόσο τον γεωκεντρισμό, αφού λατρεύει την μητέρα Γη;

ΥΓ
Ένας άλλος σε φόρουμ είχε πει ότι ξύπνησε μέσα στα μεσάνυχτα και άκουσε καμπάνες. Μετά εμφανίστηκαν παπάδες με ποδιές χασάπη και μπαλτάδες και άρχισαν να τον σφάζουν τελετουργικά καθώς ψέλνανε. Και έπειτα ξύπνησε καταιδρωμένος...

Αυτό κυριολεκτικά συνέτριψε τον Νικόμαχο, ρίχνοντάς τον από την πρώτη θέση πίσω αρκετούς βαθμούς στον πίνακα βαθμολογίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2016, 18:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μετά την σαββατιάτικη βόλτα σου φίλε Dying Incubus θα ήθελα αν θες να μου εξηγήσεις και κάτι άλλο.

Υποτίθεται τόσο καιρό που είμαι στο σάιτ, ότι σας έχω δει τους περισσότερους να μιλάτε ενάντια σε οργανώσεις δογματικές. Έξω από τα κοτέτσια, τα χοιροστάσια κτλ.

Γιατί λοιπόν κακοχαρακτηρίζομαι εγώ και ο Χριστιανός Ορθόδοξος ως άτομα που δεν ξέρουμε τί είμαστε και που ανήκουμε; Ως άτομα που έχουμε μπερδέψει τα πάντα;

Κάθε "αίρεση" δημιουργεί τα δικά της πιστεύω.

Εάν λοιπόν έχετε το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεστε όπως θέλετε ή ως άτομα που δεν ανήκουν πουθενά, εγώ γιατί δεν το έχω;

Δεν μπορώ να διαλέξω από κάθε ιδεολογία αυτό που με εκφράζει και να φτιάξω το δικό μου καινούργιο "αιρετικό" μίγμα απόψεων;

Γιατί λοιπόν εγώ να είμαι κρυφομάρτυρας της Σκοπιάς ή άτομο που βρίσκεται σε νοητική σύγχυση, και ο Χριστιανός Ορθόδοδος ψευτοορθόδοξος αιρετικός; Δεν μπορούμε απλά να πιστεύουμε αυτό που θέλουμε και να αυτοπροσδιοριζόμαστε όπως θέλουμε, όπως και εσείς;

Τί έχεις να πεις για αυτό;

ΥΓ Και γιατί παρέκαμψες ΟΛΗ ΤΗΝ "ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ" για να αναφερθείς σε ένα άτομο, τον Αρίσταρχο; Δεν βρίσκετε τίποτε ενδιαφέρον στις παγανιστικές θρησκείες και τα έθιμα, παρά μόνο σε φιλοσόφους και παρατηρητές;

Θα ήταν πολύ περίεργο άτομα σαν τον Ρασσιά, που μιλάνε για αναβίωση, να περιορίζονται σε φιλόσοφους που τάχα συμβαδίζουν με την παρέρχουσα "επιστήμη" της εποχής μας.

Αναβίωση συγκεκριμένης δογματικής φιλοσοφίας ή παγανιστικής αντίληψης για τον κόσμο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 11:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος με αποκαλεί "ψευτορθοδοξο αιρετικό"; Και που είναι το " ψευτο" και που το "αιρετικό";;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 12:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος με αποκαλεί "ψευτορθοδοξο αιρετικό"; Και που είναι το " ψευτο" και που το "αιρετικό";;;



Δεν ξέρω αν στο έχουν πει κατά γράμμα, αλλά αυτό εννοούν.

Η απορία μου είναι - δεν το ήξερες;

Και γιατί να θιχτείς φίλε; Αν είσαι αληθινός, δεν σε νοιάζει τί λένε οι ψεύτικοι(που είναι τάχα ενάντια σε ταμπέλες, αλλά ταμπελοποιούν όλους τους άλλους)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 15:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος με αποκαλεί "ψευτορθοδοξο αιρετικό"; Και που είναι το " ψευτο" και που το "αιρετικό";;;



Αν και δεν σε αποκαλώ έτσι, βλέπω (αν κρίνω από τα ποστ σου) ότι μπορεί κάποιος να το αιτιολογήσει πολύ ευκόλα, αν θέλει:
"ψεύτο" γιατί δείχνεις έναν αντιχριστοκεντρισμό. Η Ορθοδοξία είναι Χριστοκεντρική κι όχι "αντιχριστοκεντρική"
"αιρετικό" είναι προσπαθείς να βάλεις σε ημερομηνίες προβλέψεις αφού ούτε η Εκκλήσία ούτε οι γραφές συνιστούν κάτι τέτοιο.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 15:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιουλιε,panpam,
ποτέ δεν ειπα οτι ειμαι και ο ''θερμοτερος'' ορθοδοξος χριστιανος του κοσμου,ουτε διεκδικω ''δαφνες'' σωτηριας....Αλλα αιρετικο δεν με λες,με την εννοια οτι δεν λεω κατι που αντικρουει στο ΔΟΓΜΑ ουτε διδασκω καινη διδασκαλια γυρω απο τον Αντίχριστο και τα εσχατα....Παντα παραθετω την Πατερικη διδασκαλια και την ορθοδοξη παρακαταθηκη γυρω απο το θεμα....Οπως εχω αναφερει πολλακις,την δουλεια του ''εκχριστιανισμου του κοσμου'' θα την κανουν οι 2 προφητες,με παγκοσμιο κηρυγμα 3,5 ετων!Δικη μου υποθεση είναι να βρω ΠΟΤΕ θα εμφανιστουν και να πεσω ΜΕΣΑ σε αυτο!Ολα τα υπολοιπα θα μας τα πουν με το νι και με το σιγμα,οι προφητες.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 15:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ιουλιε,panpam,
ποτέ δεν ειπα οτι ειμαι και ο ''θερμοτερος'' ορθοδοξος χριστιανος του κοσμου,ουτε διεκδικω ''δαφνες'' σωτηριας....Αλλα αιρετικο δεν με λες,με την εννοια οτι δεν λεω κατι που αντικρουει στο ΔΟΓΜΑ ουτε διδασκω καινη διδασκαλια γυρω απο τον Αντίχριστο και τα εσχατα....Παντα παραθετω την Πατερικη διδασκαλια και την ορθοδοξη παρακαταθηκη γυρω απο το θεμα....Οπως εχω αναφερει πολλακις,την δουλεια του ''εκχριστιανισμου του κοσμου'' θα την κανουν οι 2 προφητες,με παγκοσμιο κηρυγμα 3,5 ετων!Δικη μου υποθεση είναι να βρω ΠΟΤΕ θα εμφανιστουν και να πεσω ΜΕΣΑ σε αυτο!Ολα τα υπολοιπα θα μας τα πουν με το νι και με το σιγμα,οι προφητες.....



Μπορείς να είσαι ότι θες και να αυτοπροσδιορίζεσαι όπως θες.

Πέρα από την panpam η οποία έδωσε μια λογική απάντηση, δίχως προσωπικές προσβολές, δεν ξέρω γιατί πρέπει να σε ανησυχεί τί λένε οι άλλοι.

Δηλαδή σε πειράζει που άτομα τα οποία ήταν τάχα ενάντια σε δόγματα, σε είπαν αιρετικό; Ίσα ίσα, αυτό θα έπρεπε να σε κάνει να γελάς, αφού είναι υποκριτές. Σιγά τώρα τα σπουδαία άτομα και εσύ ο "χαζός" μπροστά τους.

Εγώ φίλε καθώς και κάθε σοβαρός, έχω σκάσει στα γέλια με τις αντιφατικότητες τους.

Γελάνε που είμαι γεωκεντριστής, ενώ αυτοί τάχα δεν είναι. Όλη τους η ύπαρξη στρέφεται γύρω από τις γήινες κτήσεις και την δόξα τους στην Γη. Ακόμα στην Γη είναι, ως γήινοι μιλάνε, ποια εποχή των διαστημικών "ταξιδιών" και ποια "φτερά απελευθέρωσης" και "ανέλιξης";

Εγώ βέβαια είμαι γεωκεντριστής με άλλη έννοια την οποία δεν θέλησαν να καταλάβουν, όχι αυτή της εξέλιξης και της προσκόλλησης στην ύλη, αλλά εκείνη της πίστης στο αναλλοίωτο και αιώνιο. Είμαι δηλαδή όχι υπέρ της ύπαρξης που στριφογυρίζει ατελείωτα στερημένη στον κόσμο της σαμσάρα, αλλά υπέρ του σταθερού και αναλλοίωτου. Επιπλέον κανείς δεν ένιωσε ποτέ ότι περπατά σε μια σφαιρική Γη, ούτε ότι στριφογυρίζει. Και όλες οι μετρήσεις και παρατηρήσεις είναι από την Γη...

Και εγώ είμαι ο μόνος γεωκεντριστής, την εποχή που όλοι πλέον ζουν στα ουράνια.

Αν κάτι με πειράζει φίλε, αυτή είναι η υποκρισία του κόσμου όλου, το τί θα πουν λίγα άτομα δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι ότι όλος ο κόσμος βαδίζει στην υποκρισία και αυτό θα έπρεπε να σε ανησυχεί αν είσαι ειλικρινής.

Και ο Θεός δεν βιάζεται δυστυχώς να επέμβει, αλλά μας έχει παρατήσει εδώ να μας τυραννούνε οι κακοί άνθρωποι.

Δεν ξέρω τί να πω, να είσαι καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 16:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιουλιε,
η προσκολληση στην ''υλη'' ειναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ και δεν εξαιρουνται ΟΥΤΕ οι χριστιανοι απο αυτη!
Κανεις δεν ''εξαιρειται''!Συνεπως,μιλαμε για κατι που ειναι το πιο διαδεδομενο και συχνοτερο συναντωμενο στον κοσμο!Ακομα και ο γραφων (εγω) προσκολλημενος στις βιοτικες αναγκες ειμαι,τι να πω,ψεμματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 18:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ιουλιε,
η προσκολληση στην ''υλη'' ειναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ και δεν εξαιρουνται ΟΥΤΕ οι χριστιανοι απο αυτη!
Κανεις δεν ''εξαιρειται''!Συνεπως,μιλαμε για κατι που ειναι το πιο διαδεδομενο και συχνοτερο συναντωμενο στον κοσμο!Ακομα και ο γραφων (εγω) προσκολλημενος στις βιοτικες αναγκες ειμαι,τι να πω,ψεμματα;



Η αλήθεια είναι πως είμαι κάπως μπερδεμένος σχετικά με την θεώρηση του Χριστιανισμού πάνω στην ύλη.

Δεν έχω ξεκάθαρη θέα για το πως την θεωρεί. Από την μια ο Θεός δημιουργεί τον κόσμο, δηλαδή ασχολείται με την ύλη.

Από την άλλη ο Ιησούς προσκαλεί τους 12 μαθητές Του να καθήσουν κοντά Του, στο ουράνιο βασίλειο με τον Πατέρα.

Και πολλοί ορθόδοξοι λένε ότι δεν θα υπάρχει ανάγκη για φαγητό και νερό στον νέο κόσμο(νέοι ουρανοί, νέα γη), σαν να λένε πως δεν θα έχουμε πλέον σώματα αλλά θα ζούμε μόνο ως πνεύματα.

Αλλά λέει επίσης ο Χριστός πως οι φτωχοί και οι ταπεινοί θα χορτάσουν και θα κληρονομήσουν την Γη.

Επομένως δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο σε εμένα.

Οι μάρτυρες του Ιεχωβά έχουν μια ενδιάμεση ερμηνεία. Διαχωρίζουν τους ανθρώπους ανάμεσα σε αυτούς που έχουν προορισμό για τον Ουρανό και σε αυτούς που προορίζονται για την Γη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 10:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θέση της ορθοδοξης πίστης ως προς την ύλη καταδεικνύεται από τον ορισμό που έχει δώσει για την ΑΜΑΡΤΙΑ.Αλήθεια,έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς σας το Τι είναι Αμαρτία;Ξέρουμε όλοι πανω-κατω Ποιες είναι οι αμαρτίες,αλλά τον ορισμό της,τον έχουμε;Γιατί λέμε,ο τάδε και ο δείνα αμαρτησε,τι εννοούμε με αυτο;Περιμένω απαντήσεις και μετά θα παραθεσω και τον ορισμό....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 10:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Παντα παραθετω την Πατερικη διδασκαλια και την ορθοδοξη παρακαταθηκη γυρω απο το θεμα....
Αν νομίζεις ότι το κάνεις αυτό κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.
Η Πατερική διδασκαλία είναι σαφής:
1. μην περιμένεις τον αντίχριστο αλλά τον Χριστό!
2. μην βάζεις ημερομηνίες στον Θεό
Εσύ τι κάνεις;
1. Περιμένεις τον αντίχριστο εναγωνίως
2. βαζεις ημερομηνίες

Άρα....
κάνε την πράξη μόνο σου...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 15:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν νομίζεις ότι το κάνεις αυτό κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.
Η Πατερική διδασκαλία είναι σαφής:
1. μην περιμένεις τον αντίχριστο αλλά τον Χριστό!
2. μην βάζεις ημερομηνίες στον Θεό
Εσύ τι κάνεις;
1. Περιμένεις τον αντίχριστο εναγωνίως
2. βαζεις ημερομηνίες
Άρα....
κάνε την πράξη μόνο σου...

panpam,
τον Χριστο περιμενω!Στην Δευτερα Παρουσια Του!Αλλα για να ερθει ο Χριστος,το εχει λυσει ο Αποστολος Παύλος απο τον 1ο αιωνα,πρωτα πρεπει να ερθει ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ!
Και δεν βαζω ΚΑΜΙΑ ημερομηνια!Οι ημερομηνιες ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ απο ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ!Δεν ξυπνησα ενα πρωι και μου ηρθε θεια επιφωτηση οτι θα εμφανιστει στις μερες μας ο Αντι!Μονες τους ερχονται σε ΜΕΝΑ,δεν παω ΕΓΩ σε αυτες!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 16:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
τον Χριστο περιμενω!Στην Δευτερα Παρουσια Του!Αλλα για να ερθει ο Χριστος,το εχει λυσει ο Αποστολος Παύλος απο τον 1ο αιωνα,πρωτα πρεπει να ερθει ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ!
Και δεν βαζω ΚΑΜΙΑ ημερομηνια!Οι ημερομηνιες ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ απο ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ!Δεν ξυπνησα ενα πρωι και μου ηρθε θεια επιφωτηση οτι θα εμφανιστει στις μερες μας ο Αντι!Μονες τους ερχονται σε ΜΕΝΑ,δεν παω ΕΓΩ σε αυτες!!!


"δεν είμαι τρελός, είμαι ο γιατρός"...

By the way, η επιστολή στην οποία αναφέρεσαι (Θεσσαλονικείς Β') είναι μάλλον ψευδεπίγραφη. Όχι ότι θ'αλλαζε βέβαια κάτι αν ήταν γνήσια αλλά λέμε τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 19:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...Παντα παραθετω την Πατερικη διδασκαλια και την ορθοδοξη παρακαταθηκη γυρω απο το θεμα....
Αν νομίζεις ότι το κάνεις αυτό κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.
Η Πατερική διδασκαλία είναι σαφής:
1. μην περιμένεις τον αντίχριστο αλλά τον Χριστό!
2. μην βάζεις ημερομηνίες στον Θεό
Εσύ τι κάνεις;
1. Περιμένεις τον αντίχριστο εναγωνίως
2. βαζεις ημερομηνίες

Άρα....
κάνε την πράξη μόνο σου...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Δίκιο δεν έχει; Πρώτα έρχεται ο Αντίχριστος κατά τις Γραφές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 07:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LOL!

Μου αρέσει Χριστιανέ Ορθόδοξε που σου λέει ο απρόσκλητος* ότι πιστεύεις μια ψευδεπίγραφη επιστολή 2000 χρόνων, ενώ αυτός πιστεύει στα όνειρα και βγάζει συμπέρασμα από αυτά. Τί ηλίθιος! Και στο λέει και με μια ειρωνεία.

Αυτοί δηλαδή βγάζουν νόημα από τα εκατοντάδες ακατανόητα και διφορούμενα σύμβολα και ερμηνεύουν τα σκοτεινά όνειρα με 100% επιτυχία. Την επόμενη φορά που θα θέλω να μάθω την εξήγηση του κάθε ονείρου μου, θα τρέξω στην χαρτορίχτρα κώσταινα.

*έχει την απαίτηση να γράφει στα θέματά μας ότι κοπριά θέλει και όταν εμείς πάμε να του μιλήσουμε φιλικά σε κάποιο άλλο θέμα, μας λέει κοπριά. Τί παλιάνθρωπος. Και ενώ τον βρίσανε όλοι, συνεχίζει να χρησιμοποιεί πληθυντικό, ενώ εμείς ήμασταν οι μόνοι που τον υποστηρίξαμε. Πλέον δεν πρόκειται να τον υποστηρίξω, αλλά τον αφήνω να χαθεί στον εγωισμό του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 10:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

...Παντα παραθετω την Πατερικη διδασκαλια και την ορθοδοξη παρακαταθηκη γυρω απο το θεμα....
Αν νομίζεις ότι το κάνεις αυτό κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.
Η Πατερική διδασκαλία είναι σαφής:
1. μην περιμένεις τον αντίχριστο αλλά τον Χριστό!
2. μην βάζεις ημερομηνίες στον Θεό
Εσύ τι κάνεις;
1. Περιμένεις τον αντίχριστο εναγωνίως
2. βαζεις ημερομηνίες

Άρα....
κάνε την πράξη μόνο σου...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Δίκιο δεν έχει; Πρώτα έρχεται ο Αντίχριστος κατά τις Γραφές.



Πουθενά δεν συνιστούν οι γραφές "αντιχριστολαγνεία" ούτε ημερομηνιολαγνεία.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 12:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντα ο μισοκαλος είχε τον τρόπο να αλλοιώνει τις Γραφες και να δημιουργεί σύγχηση στον κόσμο περί των αληθινών γεγονότων που πρόκειται να συμβούν.Η εποχή μας δεν αποτελεί εξαίρεση,καθώς είναι ελάχιστοι αυτοί που κατεχουν
την αλήθεια και θα πνιγούν και αυτοί στο συμφερτο του όχλου.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 13:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πουθενά δεν συνιστούν οι γραφές "αντιχριστολαγνεία" ούτε ημερομηνιολαγνεία.

Για να καταλαβεις panpam,
ποσο ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ειναι αυτο που μολις εγραψες,θα σε παω πισω,στην εποχη του Χριστου,οπου οι Εβραιοι ακριβως επειδη δεν ειχαν ''ημερομηνιολαγνεια'' δεν καταλαβαν για την εποχη τους οτι ειχε ερθει ο Μεσσιας τους,και τον σταυρωσαν!Γιατι;Γιατι ενω ειχαν την προφητεια του Δανιηλ για τις 7 και 62 εβδομαδες,κανενας γραμματεις ή Φαρισαιος,δεν την ''ερμηνευσε'' σωστα,ωστε να καταλαβει οτι ο Μεσσιας ειχε ερθει και να πιστεψει σε Αυτον,επειδη ακριβως και τοτε,τα θεωρουσαν ολα αυτα ''ημερομηνιολαγνειες''!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 13:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θελω να πω με αυτο;
Οτι η μακακία που εγινε τοτε,παει να γινει (πάει),να γινει και σημερα!Οπως και τοτε,στην ΠΡΩΤΗ ελευση,δεν καταλαβανε οτι προκεται για τον Χριστο,οι ''ιερεις'' εκεινης της εποχης,το ιδιο συναντα κανεις και σημερα,οτι δεν θα καταλαβουνε την ΔΕΥΤΕΡΗ έλευση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 15:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

LOL!

Μου αρέσει Χριστιανέ Ορθόδοξε που σου λέει ο απρόσκλητος* ότι πιστεύεις μια ψευδεπίγραφη επιστολή 2000 χρόνων, ενώ αυτός πιστεύει στα όνειρα και βγάζει συμπέρασμα από αυτά. Τί ηλίθιος! Και στο λέει και με μια ειρωνεία.

Αυτοί δηλαδή βγάζουν νόημα από τα εκατοντάδες ακατανόητα και διφορούμενα σύμβολα και ερμηνεύουν τα σκοτεινά όνειρα με 100% επιτυχία. Την επόμενη φορά που θα θέλω να μάθω την εξήγηση του κάθε ονείρου μου, θα τρέξω στην χαρτορίχτρα κώσταινα.

*έχει την απαίτηση να γράφει στα θέματά μας ότι κοπριά θέλει και όταν εμείς πάμε να του μιλήσουμε φιλικά σε κάποιο άλλο θέμα, μας λέει κοπριά. Τί παλιάνθρωπος. Και ενώ τον βρίσανε όλοι, συνεχίζει να χρησιμοποιεί πληθυντικό, ενώ εμείς ήμασταν οι μόνοι που τον υποστηρίξαμε. Πλέον δεν πρόκειται να τον υποστηρίξω, αλλά τον αφήνω να χαθεί στον εγωισμό του.



Julius Caesar, θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις στο μέλλον τέτοιου είδους εμπρηστικά κι απαράδεκτα μηνύματα που στρέφονται επί προσωπικού προς τους υπόλοιπους συνομιλητές σου.






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 19:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Την επόμενη φορά που θα θέλω να μάθω την εξήγηση του κάθε ονείρου μου, θα τρέξω στην χαρτορίχτρα κώσταινα.


μωρή κότα, σε αγνόησα μία-δύο και συνεχίζεις...

θέλεις να το σοβαρέψουμε ρε γελοίο υποκείμενο;


Λοιπόν...καταρχάς κομμένα τα Julius και Xristo El...


Από σήμερα θα σε φωνάζω Χρήστο Aνδρεαδάκη...

Και ξέρεις γιατί;; επειδή έτσι σε λένε...

Και σε ξεβρακώνω επί τόπου κόπρε...έψαξα μία ώρα στο ίντερνετ σήμερα και βρήκα τα σκατά σου πάντου γελοίε...


Εδώ και 10 χρόνια έχεις λερώσει άπειρα φόρουμ καθυστερημένε Ανδρεαδάκη. Το metafysiko ήταν το τελευταίο...

ήδη από το 2006 άλλαξες πέντε nicks στο rocking.gr που έγραφες άπειρες ξευτυλισμένες ασυναρτησίες, διαρκώς σε διαγράφανε και σε είχαν σιχαθεί όλοι...με το ίδιο ακριβώς στυλ, αισχρό μονοπώλιο με βομβαρδισμό ρατσιστικών μαλακιών...


10 χρόνια ρε συγκαμμένε??

Ρε μέχρι και από το αμερικάνικο φόρουμ των Manowar σε διαγράψανε!!!!


και επί τόπου μπαίνω να ανεβάσω όλα τα γελοία πράματα που έχεις γράψει, θα πέσει τρελό γέλιο...


Και τελικά αδίκησα τον Heretic που σε έβρισε χοντρά. Μάλλον έχει δίκιο, πρέπει να υπάρχει χοντρό πρόβλημα στην οικογένεια. Από 18 χρονών να λερώνεις κάθε φόρουμ με σκατά...10 χρόνια...και αυτά ότι και καλά 'στο στρατό δεινοπάθησα' είναι ηλίθιες δικαιολογίες...πάντα προβληματικός ήσουν και οι γονείς σου είτε κουβαλάνε μεγάλο μερίδιο ευθύνης είτε έδειξαν αμέλεια στα θέματά σου (10 χρόνια επίσης αιώνιος φοιτητής στα ΤΕΙ αθηνών, και αυτό κάτι δείχνει)...

Θα στο πω λοιπόν μία και τελευταία φορά, υπάρχουν άνθρωποι που το αγαπάμε αυτό το φόρουμ...και τις επανειλημμένες κοπριές σου τις ανεχτήκαμε τρία χρόνια...ως εδώ...Ώρα να εξαφανιστείς! Και αν δεν έχεις την αξιοπρέπεια γελοίε να εξαφανιστείς από σήμερα θα είσαι πάρα πολύ κόσμιος και πάρα πολύ μετρημένος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 19:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχα δώσε πόνο kost!!! Σπαθί Σαμουράι κουβαλάνε κι άλλοι βλέπω.

btw Αυτός ΤΕΙ Αθήνας;;; Εχεις δει τις μονάδες που έχει; Χρηστάρα, πως μπήκες; Με βαθμολογία απο ΕΠΑΛ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 19:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

περιμένω να βγάλει κιχ Heretic ο βλαμμένος είτε να συνεχίσει να ρίχνει την ίδια κοπριά από δω κι από κει, και θα πέσει κι άλλο γέλιο...έλεος πια με το καρκίνωμα αυτό...αφού δεν τον διαγράφουν μια και καλή να ηρεμήσουμε, και αφού δεν έχει την αξιοπρέπεια να φύγει επιτέλους, θα τον πηγαίνω κι εγώ πλέον τοίχο-τοίχο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy