ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το φατνόσπιτο (χωροχρονική & πολεοδομική μελέτη)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντως, ρε παιδιά, μου αρέσει που τόσο καιρό, τώρα, αναζητείται αν ένα κείμενο, έχει πιστοποιητικό γνησιότητας, αν και το έχουν δει αλλού, όπως
λέει η φιλη pyramid, αλλά πάλι ,παίζεται αν ειναι αληθινό
ή μαιμού...Μύλος με το κείμενο,,,,
Τελείωσε...Σε ότι διαφωνούμε το κάνουμε μαιμού και ξεμπερδεύουμε,
που να ασχολούμαστε τώρα......
Αλλά και βέβαια, τις βαρύγδουπες εκφράσεις του στύλ "το κείμενο
είναι για ορισμένους φανατικούς"διέπεται απο την πλέρια δημοκρατικότητα, του με ότι συμφωνουμε είναι αλήθεια,ενώ με ότι διαφωνουμε, εσύ είσαι απατεώνας....
Και γ@@ώ τους λογαριασμούς....
Απλά, τόσο ....κότες είναι ορισμένοι, που δεν αναλαμβάνουν, μια φορά
να πουν, "ναι, έτσι είναι, όπως τα λές";
Τόσος εγωισμός, διώχνει την αλήθεια....
Την πραγματική, όχι τη βολική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στήριξες την τοποθέτησή σου στο ότι αυτά για την Αγία Γραφή τα είπε ένας καθηγητής πανεπιστημίου τον οποίο ανέφερες σε κάθε ευκαιρία.

Αγαπητε μου φιλε, δεν ειναι μονο αυτα. Εχω πει και αλλα.

quote:
Δηλ. ήταν άξια προσοχής λόγω του ότι ένας άνθρωπος με την συγκεκριμένη ιδιότητα τα υποστήριζε.
Πιθανόν να τα είπε, πιθανόν όχι.

Πως γινεται να μην τα ειπε και να αναφερεται απο καποιους στο διαδυκτιο. Θα μπορουσαν αυτοι να μην αναφερουν καθολου το ονομα του ή το πανεπιστημιο. Γιατι να μπουν σε τετοιο ''ρισκο''?

quote:
Το κείμενο που διάβασα (τρέχοντας) είναι φτιαγμένο για γραπτό λόγο και όχι προφορικό. Επίσης έχω την εντύπωση ότι έχω διαβάσει κομμάτια του σε διάφορα βιβλία. Επιπλέον ένα καθηγητής πανεπιστημίου δύσκολα θα έλεγε
«Τα συγκλονιστικά γραπτά του Μωυσή, των Προφητών και των Αποστόλων, αφού διέσχισαν ανέπαφα τους αιώνες, βρίσκονται στα χέρια μας έτσι όπως τα χάραξε η πέννα των σπουδαίων αυτών ανδρών. Εκείνος που ανοίγει τις σελίδες της Βίβλου για να αντλήσει το ζωντανό νερό της
πίστης μένει για μια ακόμη φορά έκθαμβος μπροστά στο μεγαλείο του Θεού του. Ο παντοδύναμος Δημιουργός είπε και εκτέλεσε.»

Ποιος επιστήμονας θα έλεγε «Ο παντοδύναμος Δημιουργός είπε και εκτέλεσε»? ούτε οι γιαγιάδες δεν τα λένε αυτά.



Μα αφου τα στηριζει σε στοιχεια αυτα που λεει.

quote:
Όταν λοιπόν κάτι τόσο φανερά φτιαγμένο το παραθέτεις ως κείμενο κάποιου καθηγητή πανεπιστημίου λογικά είπε ο zip διάφορα.
Κατά την άποψή μου βεβαίως.



Σεβαστη η αποψη σου, αλλα για να πεις ''φτιαγμενο'' ή ''παραποιημενο'' ενα κειμενο πρεπει και να το αιτιολογησεις. Τα παραπανω δεν ειναι αιτιολογηση. Πρεπει να βρουμε πως το ειπε, και πως αυτο μεταφερθηκε. Αυτο ομως ειναι προβλημα για οσους το αμφισβητουν. Αυτοι και ας βγαλουν ακρη. Βεβαια ειναι ολοφανερο οτι τα στοιχεια αυτα του καθηγητη δεν βολευουν καποιους. Οκ . Τι να κανουμε? Αυτα τα στοιχεια υπαρχουν ομως. Ειναι πολυ συγκεκριμενα. Το λαθος του Ζιπ ειναι οτι μη εχοντας αποδειξεις κατηγορησε εμενα προσωπικα. Λοιπον θα περιμενω απο τον Ζιπ. Εκεινος μιλησε για παραποιηση και καλειτε να το αποδειξει. Ας μας φερει στοιχεια που ερχονται σε αντιθεση με τα λεγομενα του καθηγητη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[font=Trebuchet MS]Το κείμενο είναι φως φανάρι πως είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα ορισμένων φανατικών. Κι ο Χρηστίδης, δεν φημίζεται για τον φανατισμό του στο Πανεπιστήμιο. Αντιθέτως, είναι πολύ χύμα τύπος. Πολύ δύσκολα θα έλεγε τέτοιες βλακείες. Δεν λέγονται τέτοια πράγματα από το στόμα ενός επιστήμονα, ιδιαίτερα του Χρηστίδη. Είναι φανερό πως υπάρχει μαγείρεμα. Και μάλιστα μεγάλο ... πολύ μεγάλο ... Αφ' ενός αυτό, αφ' ετέρου υπάρχει 100% παρανομία εκ μέρους των κατασκευαστών αυτού του εγγράφου.

Ωραια λοιπον. Αποδειξε το. Επειδη δεν σε βολευει δηλαδη? Δεν νομιζω να ειναι φανατισμος οταν μιλας με στοιχεια. Αντιθετως, φανατισμος ειναι οταν μιλας χωρις στοιχεια οπως εσυ.

quote:
1ον : δεν γνωρίζουμε ΑΝ έγινε αυτή η διάλεξη. Θα μας απαντήσει το Α.Π.Θ γι' αυτό (αν μας απαντήσει βέβαια και δεν θεωρήσει το όλο θέμα γελοίο - που είναι δηλ).

Ακομα απανταει βλεπω..........
Εσυ δεν θελεις να γνωριζεις. Ειναι ποτε δυνατον να δημοσιευεται μια διαλεξη που ποτε δεν εγινε? Και μαλιστα επωνυμα?

quote:
2ον : Δεν γνωρίζουμε ΑΝ όσα αναφέρονται σ' αυτό το pdf όντως τα είπε ο καθηγητής.

Και παλι εσυ δεν θελεις να γνωριζεις. Και παλι η δημοσιευση ηταν επωνυμη.

quote:
3ον : Το pdf αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο φόρουμ που ισχυρίζονται αυτοί που το βρήκαν, ότι το βρήκαν εκεί. Είναι στην ουσία ανύπαρκτο! Κι εγώ αύριο μπορώ να φτιάξω ένα pdf και να πω πως το βρήκα σε ένα παλιό forum που τώρα δεν υπάρχει, κι εκεί μέσα να γράφω ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ, ότι αυτά τα είπαν επιστήμονες, ειδικοί, και δεν συμμαζεύεται! Είναι κωμικο-τραγικό δηλ. το γεγονός! Αν είναι δυνατόν ... !!!???

Για γελια και για κλαματα ειναι αυτο που λες. Αφου οταν δημοσιευτηκε στην ιστοσελιδα του ''μικρου ποιμνιου'' ηδη υπηρχε στο φοκους. Οποτε ο καθενας μπορουσε να το βρει τοτε. Τωρα το αν σημερα (λογο της αναβαθμισης) δεν υπαρχει, δεν σημαινει οτι δεν υπηρξε τοτε. Και παλι δεν θα ελεγαν τιποτα για το φοκους.

quote:
4ον : Δεν είναι επίσημο έγγραφο του Α.Π.Θ, δεν φέρει διακριτικά ή σφραγίδες του Πανεπιστημίου, δεν είναι επίσημη έκδοσή του συνεπώς, ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ αυτές οι πληροφορίες να θεωρούνται "επιστημονικές" και να φέρουν την βαρύτητα, την εγκυρότητα και την γνησιότητα ενός Πανεπιστημίου, ιδιαίτερα της εμβέλειας του Αριστοτέλειου που θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα Πανεπιστήμια παγκοσμίως.

Μα αφου ηταν διαλεξη. Τωρα αν θες να μας πεις οτι λεει ψευτικα στοιχεια ο Χριστιδης που δεν ισχυουν, να σου πω οτι υπαρχουν και στην βιβλιογραφια αλλα και ο ιδιος ο Χριστιδης τα στηριζει αυτα που λεει. Τωρα αν δεν θεωρεις την φιλολογια επιστημη, προβλημα σου.


quote:
5ον : Είναι 100% προϊόν κατασκευής ("This pdf format and layout was made with Macintosh and Adobe tools in Athens, Pefki, July 2005").

Ε,αποδειξε το τοτε. Δεν ειναι φανατισμος να επιμενεις σε κατι που δεν μπορεις να αποδειξεις? Αλλα σου ειπα οτι αυτα υπαρχουν και στην βιβλιογραφια.


quote:
6ον : Το ύφος του κειμένου δεν είναι ύφος προφορικού λόγου (εφ' όσον πρόκειτε περί προφορικής διάλεξης) αλλά κάνει μπαμ από μακρυά πως είναι γραπτός λόγος.

Χρησιμοποιηθηκαν τα στοιχεια του Χριστιδη και ο γενικος κορμος. Τα οποια μεταφερθηκαν στον γραπτο λογο. Αφου το λενε καθαρα. Δεν παραποπιηθηκαν τα στοιχεια. Δεν υπηρχε λογος να γινει κατι τετοιο. Διαφορετικα γιατι να μπουν σε περιπετειες λεγοντας για τον Χριστιδη και το ΑΠΘ?

quote:
7ον ΑΝ υποθέσουμε πως έγινε αυτή η διάλεξη, ΑΝ υποθέσουμε πως έγινε ΕΝΤΟΣ του χώρου του Πανεπιστημίου κι όχι σε κάποια ημερίδα ή σε κάποια εκδήλωση ή σε κάποια φιλική συγκέντρωση, ΤΟΤΕ το pdf αυτό είναι προϊόν παράνομης ηχογράφησης, είναι προϊόν υποκλοπής πνευματικών δικαιωμάτων καθώς ούτε υπογράφεται από τον ίδιο τον καθηγητή, ούτε από την πρυτανεία του Πανεπιστημίου.

Είναι φανερό πως εξυπηρετεί συμφέροντα φανατικών χριστιανών (αφού διατίθεται & διανέμεται στο internet όχι από την επίσημη εκκλησία της Ελλάδος αλλά από αμφιβόλου - αιρετικής φύσεως - προέλευσης ιστοσελίδες).



Αυτο ειναι ''προβλημα'' του ''μικρου ποιμνιου'' και οχι δικο μου. Εμενα τα στοιχεια με ενδιεφεραν. Τα οποια υπαρχουν στην βιβλιογραφια (ξαναλεω).
Αν θες μπορω να σου φερω στοιχεια και απο την επισημη ιστοσελιδα της εκκλησιας και αλλες ορθοδοξες σελιδες επισης επισημες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 23:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
europaios2, κόψε ρε φίλε τις μαλακίες & ξεκόλλα ... Δεν υπάρχει άλλο nickname, ένα έχω.

Άλλα φανερώνουν αυτά που έγραψες......και τα γραπτά μένουν.......τα άτιμα!


Αγαπητέ Robben προσπαθείς να συνεννοηθείς με τον zip? Εδώ είχε ανοίξει ένα θέμα στο οποίο ισχυριζόταν ότι ήταν διχασμένη προσωπικότητα.......τα λέω καλά zip?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 08:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, τοτε τα πραγματα ειναι σοβαρα.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 11:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben

quote:
Αγαπητε μου φιλε, δεν ειναι μονο αυτα. Εχω πει και αλλα.

Δεν είπα ότι είπες μόνο αυτά, είπα ότι στήριξες την τοποθέτησή σου (εννοείται σε σχέση με όσα λέει το pdf) στο ότι τα είπε ένας καθηγητής πανεπιστημίου. Στηρίχθηκες στην ιδιότητα του ανθρώπου για να ενδυναμώσεις την θέση σου.
Οπότε δεν θα συζητήσει κανείς για όσα λέει το pdf εάν δεν διευκρινιστεί ότι όντως τα υποστηρίζει ένας καθηγητής πανεπιστημίου, εάν δεν διευκρινιστεί είναι σαν να μην τα παρέθεσες.

Μπορείς όμως να πεις «εγώ θεωρώ ορθά αυτά που αναφέρονται στο συγκεκριμένο pdf και θα πάρω τις βάσεις από εκεί για να αναπτύξω την θέση μου», άρα δεν θα υπάρχει και θέμα.


quote:
Πως γινεται να μην τα ειπε και να αναφερεται απο καποιους στο διαδυκτιο. Θα μπορουσαν αυτοι να μην αναφερουν καθολου το ονομα του ή το πανεπιστημιο. Γιατι να μπουν σε τετοιο ''ρισκο''?

Στο διαδίκτυο γράφει ο κάθε ένας ότι του καπνίσει και αυτός είναι ο λόγος που όλοι ελέγχουμε τις πηγές. Ένα κείμενο σε pdf, φτιαγμένο από κάποια θρησκευτική κίνηση, που αναφέρει ότι το πήρε κάποια στιγμή από το focus και στο οποίο τώρα δεν υπάρχει, δεν φαίνεται και τόσο αξιόπιστο.

quote:
Μα αφου τα στηριζει σε στοιχεια αυτα που λεει.

Σε ποια ακριβώς στοιχεία στηρίζει την θέση του «Ο παντοδύναμος Δημιουργός είπε και εκτέλεσε» ή «Ο Λόγος του Θεού αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά διαχρονικός και αναλλοίωτος.»
Αυτές οι φράσεις δεν μπορεί να ειπωθούν από επιστήμονα ή τουλάχιστον δεν μπορεί να ειπωθούν όπως τις διαβάσαμε. Δεν είναι δουλειά του να προσηλυτίζει ούτε να δίνει διαβεβαιώσεις περί της αξιοπιστίας σε πιστούς.


quote:
Σεβαστη η αποψη σου, αλλα για να πεις ''φτιαγμενο'' ή ''παραποιημενο'' ενα κειμενο πρεπει και να το αιτιολογησεις. Τα παραπανω δεν ειναι αιτιολογηση. Πρεπει να βρουμε πως το ειπε, και πως αυτο μεταφερθηκε. Αυτο ομως ειναι προβλημα για οσους το αμφισβητουν. Αυτοι και ας βγαλουν ακρη. Βεβαια ειναι ολοφανερο οτι τα στοιχεια αυτα του καθηγητη δεν βολευουν καποιους. Οκ . Τι να κανουμε? Αυτα τα στοιχεια υπαρχουν ομως. Ειναι πολυ συγκεκριμενα. Το λαθος του Ζιπ ειναι οτι μη εχοντας αποδειξεις κατηγορησε εμενα προσωπικα. Λοιπον θα περιμενω απο τον Ζιπ. Εκεινος μιλησε για παραποιηση και καλειτε να το αποδειξει. Ας μας φερει στοιχεια που ερχονται σε αντιθεση με τα λεγομενα του καθηγητη.

Μα γιατί είναι πρόβλημα για όσους αμφισβητούν? Εάν εγώ θέλω να πείσω ότι είμαι αστροναύτης θα πρέπει εσύ να μου αποδείξεις ότι δεν είμαι?

Δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για το επιχείρημα «Βεβαια ειναι ολοφανερο οτι τα στοιχεια αυτα του καθηγητη δεν βολευουν καποιους.»

Κατά την άποψή μου ο zip δεν καλείται να αποδείξει τίποτα.

Το πρόβλημα δεν είναι η διαφωνία με τα γενικά στοιχεία του κειμένου αλλά ότι κάποιος έδωσε θρησκευτική κατεύθυνση στα λεγόμενα και αυτός ο κάποιος υποστηρίζεις ότι είναι ένας επιστήμονας.

----------------------------------------------------------------------------
Θεωρώ ότι είμαι εξαιρετικά σαφής, πραγματικά δεν έχω κάτι άλλο να γράψω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 12:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ειναι το θέμα φιλη pyramid,ότι κάποιοι είναι υπο κρίσην
ότι λένε κι άλλοι, πετάνε ότι αρλούμπες θέλουν και πρέπει
να τις δεχομαστε, γιατί είναι άτομα, κατα την δική σας
φυσικά εκτίμηση...
Καταλαβαίνεις πόσο παράλογο δείχνει αυτό, για να μην πω χειρότερα;
Γιατί κάποιοι πρέπει να αποδείξουν ότι κάτι υπάρχει κι όχι οι
άλλοι, που λένε ότι δεν υπάρχει;
Υπάρχει κάποια κλήρωση και καποιοι χάνουν και κάποιοι κερδίζουν
και δεν χρειάζεται να στηρίζουν αυτά που λένε;
Εντάξει, είναι καλό πράγμα να στηρίζεις τον φίλο σου, αλλά, μην του
κάνεις και κακό...
Καλά είναι καμιά φορά να τρώμε τα μούτρα μας...Μας μαθαίνει να βλέπουμε καλύτερα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 13:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Robben

Ωραια λοιπον. Αποδειξε το. [Δεν έχω να αποδείξω τίποτε. Ενημέρωσα όσους έπρεπε. Απο' δω και πέρα, δεν με απασχολεί τι θα κάνουν οι αρμόδιοι.] Επειδη δεν σε βολευει δηλαδη? Δεν νομιζω να ειναι φανατισμος οταν μιλας με στοιχεια. [Ποια στοιχεία ρε ;;; Τα κατασκευασμένα ;;;] Αντιθετως, φανατισμος ειναι οταν μιλας χωρις στοιχεια οπως εσυ.

Ακομα απανταει βλεπω.......... [Μην αγχώνεσαι λέμε ...]
Εσυ δεν θελεις να γνωριζεις. Ειναι ποτε δυνατον να δημοσιευεται μια διαλεξη που ποτε δεν εγινε? Και μαλιστα επωνυμα? [Τι επώνυμα ρε ;;; Είσαι σοβαρός ;;; Επειδή μέσα στο pdf γράφουν αυτοί ότι αυτά τα είπε ο καθηγητής, σημαίνει ότι τα είπε κιόλας ;;; Έγω στα χέρια μου ένα pdf από μια άλλη διάλεξη του Χρηστίδη που λέει ακριβώς τα αντίθετα! Θες να στο φέρω ; Θες ;;; Αύριο κιόλας θα το 'χεις ... είστε γελοίοι αγόρι μου ... γελοίοι ... !]


Και παλι εσυ δεν θελεις να γνωριζεις. Και παλι η δημοσιευση ηταν επωνυμη. [Ρε άνθρωπέ μου, υπάρχει απόδειξη πως αυτά τα είπε ο κ. καθηγητής ;;; Υπογράφει το κείμενο ο κ. καθηγητής ;;; Λέει πουθενά πως το κείμενο αυτό είναι της πρυτανείας του Α.Π.Θ ;;; Είσαι ηλίθιος ή τον παριστάνεις ;;;]

Για γελια και για κλαματα ειναι αυτο που λες. Αφου οταν δημοσιευτηκε στην ιστοσελιδα του ''μικρου ποιμνιου'' ηδη υπηρχε στο φοκους. [ Χαχαχαχα! Ναι, ε; Και που το ξέρεις εσύ αυτό ;;;] Οποτε ο καθενας μπορουσε να το βρει τοτε. [Ναι, ΤΟΤΕ! ΤΟΤΕ! Τώρα ;;;] Τωρα το αν σημερα (λογο της αναβαθμισης) δεν υπαρχει, δεν σημαινει οτι δεν υπηρξε τοτε. Και παλι δεν θα ελεγαν τιποτα για το φοκους.[άντε ρε φίλε ... βρες άλλο κόσμο να δουλέψεις ... άντε μπράβο ...]

Μα αφου ηταν διαλεξη. [ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ;;; ΠΩΣ;;; Επειδή ένας φανατικός έγραψε πως αυτά είναι από διάλεξη, σημαίνει πως είναι ;;; ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΟΒΑΡΟΣ ;;;] Τωρα αν θες να μας πεις οτι λεει ψευτικα στοιχεια ο Χριστιδης που δεν ισχυουν, να σου πω οτι υπαρχουν και στην βιβλιογραφια αλλα και ο ιδιος ο Χριστιδης τα στηριζει αυτα που λεει. Τωρα αν δεν θεωρεις την φιλολογια επιστημη, προβλημα σου. [Την φιλολογία την θεωρώ επιστήμη. Την κατασκευασμένη φιλολογία όμως, sorry man, δεν την θεωρώ]

Ε,αποδειξε το τοτε. [ΤΙ να αποδείξω ρε φίλε, πας καλά ;;; Αφού το κείμενο το γράφει αυτό. "WAS MADE" λέει, φτιάχτηκε, κατασκευάστηκε, τι να αποδείξω ;;; Θες να σου αποδείξω ότι η Γη είναι στρόγγυλη ;;; Ρε, τι κολλήματα έχετε εσείς οι χριστιανοφασίστες ! πω ... ρε παιδί μου ... ] Δεν ειναι φανατισμος να επιμενεις σε κατι που δεν μπορεις να αποδειξεις? Αλλα σου ειπα οτι αυτα υπαρχουν και στην βιβλιογραφια [Ποια βιβλιογραφία ;;; Για φέρ' την να δούμε ...]

Χρησιμοποιηθηκαν τα στοιχεια του Χριστιδη και ο γενικος κορμος.[Ωπ! Καινούργια κολοτούμπα! Μάλιστα ... ο γενικός κορμός, τα κλαδιά ;;; ποιανού ήταν τα κλαδιά ;;; (χαχαχα) φίλε ... είστε για τα πανηγύρια!] Τα οποια μεταφερθηκαν στον γραπτο λογο. Αφου το λενε καθαρα. Δεν παραποπιηθηκαν τα στοιχεια. Δεν υπηρχε λογος να γινει κατι τετοιο. Διαφορετικα γιατι να μπουν σε περιπετειες λεγοντας για τον Χριστιδη και το ΑΠΘ?[Αυτό θα μας το πεις εσύ ... ]

Αυτο ειναι ''προβλημα'' του ''μικρου ποιμνιου'' και οχι δικο μου. Εμενα τα στοιχεια με ενδιεφεραν. Τα οποια υπαρχουν στην βιβλιογραφια (ξαναλεω).[Κι εγώ ξαναλέω : φέρ' τα! Φέρε βιβλιογραφία που να αποδεικνύει τα αριθμητικά δεδομένα που εμφανίζονται στο pdf και που τα χρησιμοποιεί ο υποτιθέμενος καθηγητής του Α.Π.Θ, κ. Χρηστίδης. Άντε ντε ... ] Αν θες μπορω να σου φερω στοιχεια και απο την επισημη ιστοσελιδα της εκκλησιας και αλλες ορθοδοξες σελιδες επισης επισημες. [Την εκκλησία σας & τους παπάδες σας, τα 'χω γραμμένα στα παπάρια μου, οπότε είτα τα φέρεις, είτε όχι ... καταλαβαίνεις, χέστηκα πατόκορφα!]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 17:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι ρε σύ zip, ότι ξέρουμε ότι μπορείς να μας
γράφεις όλους στα..παπάρια σου, γιατί έχεις ασυλία...Είσαι
το χαιδεμένο εδώ μέσα κι ότι και να γράψεις δεν σε ακουμπά κανείς...
Αυτό είναι το θέμα ρε φίλε κι όχι απλά ότι δεν ξέρεις να απαντήσεις σε ότι σε ρωτάνε....
Αυτή τη δημοκρατία που σε έκανε τόσο αθυρόστομο, είναι που λέω
απαράδεκτη.....Γιατί φέρεσαι κυριολεκτικά εκτός εαυτού,αλλά,είπαμε,
το χαιδεμένο και γι αυτό κακομαθημένο, μπορεί, άλλοι, όχι....Τι να κάνουμε, ουδείς τέλειος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 17:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireve μου
Εγώ, είμαι ένα άτομο, δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι όταν γράφεις
«κατα την δική σας
φυσικά εκτίμηση...»

Επιπλέον εγώ δεν έκρινα κανέναν, πόσο μάλιστα σε ότι κι αν είπε. Όπως είδες δεν πήρα μέρος στην όλη συζήτηση σχολίασα μόνο το θέμα του κουτσομπολιού αλλά αφού ο Robben ζήτησε την άποψή μου επί του θέματος του την είπα.

Δεν στηρίζω τον φίλο μου, κάνω τοποθετήσεις όταν, όπου και όπως θεωρώ ορθό να κάνω. Ναι πιθανόν να ξενίζει όπως το κάνω και να θεωρείται μονόπλευρο αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα. Όποιος θέλει κι έχει τα επιχειρήματά του ας μου απαντήσει όπως εκείνος νομίζει σωστό και θα δω πως θα διαχειριστώ την απάντηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 20:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου pyramid, σε καλώ να μου πεις αν βλέπεις μια
συμπεριφορά "ημετέρων" ή όχι με ορισμένα άτομα σε ότι
αφορά την ελευθεροστομία και αγένεια τους, προς άλλους
συνφορουμίτες τους, ενώ όταν οι άλλοι ( μή ημέτεροι) αντιδρούν, απο το φόρουμ και φιλοι τους,ζητάνε αριθμό ..φορολογικού μητρώου...
Δείχνει άσχημο γι αυτούς που το κανουν, δείχνει αλλαζονία,
δείχνει περηφάνεια...
Όσο ψηλά ανέβει κανείς, τόσο πιο μεγάλο πονο θα προκαλέσει η
πτώση του....Και το θέμα είναι να βλέπει κανείς πότε πέφτει...
Αν θέλει να ξανασηκωθεί....
Αν με εννοείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 20:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Γιατί κάποιοι πρέπει να αποδείξουν ότι κάτι υπάρχει κι όχι οι
άλλοι, που λένε ότι δεν υπάρχει;

Διότι η ύπαρξη αποδεικνύεται, με καταγραφές, αναφορές, ντοκουμέντα, φωτογραφίες κλπ.

Την ανυπαρξία (μιλάω γενικά, μην μου πεις για φανταστικά πρόσωπα που αναφέρονται ως πραγματικά, διότι αυτό είναι θέμα ισχυρισμών) πώς την αποδεικνύει κανείς, κατά τη γνώμη σου;

Για να σε διευκολύνω, θα σου δώσω ένα παράδειγμα, που νομίζω ότι χρειάζεσαι:

Αν κάποιος ισχυριστεί ότι εσύ κάποτε έκανες φυλακή κι εσύ το αρνείσαι, ποιός πρέπει να αποδείξει αυτό που λέει;;

Εσύ ή αυτός;


Με τη "λογική" σου, θα πρέπει να συγκεντρώνεις χαρτιά, από παντού που να αποδεικνύουν ότι δεν καταδικάστηκες ποτέ;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 23:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου Γιάετ, αυτό που έγραψα, ήταν γιατί να απολογούνται
οι μισοι και οι άλλο μισοί να κανουν κοπάνα...Εσύ έπιασες
τίποτε με την ...αντένα σου απο τέτοιες ..διακρίσεις;
Γιατί είσαι πολυ έξυπνος για να το αρνηθείς και πολυ ειλικρινής
για να κλείσεις τα μάτια....
Υπάρχουν λοιπόν, διακρίσεις στην τοποθέτηση, αλλά και στην
ανταλλαγή απόψεων και θέσεων....
Δεν γίνεται διάλογος, όταν βγάζεις εξ αρχής τον άλλο ψεύτη, για
θέσεις που πιστεύουν οι περισσότεροι άνθρωποι...Πές του τουλάχιστον
ότι έμαθε λάθος, όχι ότι κάνει λάθος...Βάλε μια βάση για αλήθεια
κι όχι ποιός είναι ο ωραίος της υπόθεσης....
Δεν βαρέθηκαν κάποιοι να είναι συνέχεια ωραίοι;
Διδάσκει και το άσχημο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 02:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Γιατί είσαι πολυ έξυπνος για να το αρνηθείς και πολυ ειλικρινής
για να κλείσεις τα μάτια....

Με εκπλήσσεις. Σε άλλο θέμα μόλις μς χαρακτήρισες πνευματώδη, εδώ έξυπνο και ειλικρινή (!!!). Εσύ είσαι ή φτιάξατε ομάδα κι εσείς, όπως οι ευρωπαίοι;;;

Αισθάνεσαι καλά ή μήπως σκοπεύεις να μου ζητήσεις δανεικά;;;

Για να δούμνε τι λες παρακάτω.

quote:
Αγαπητε μου Γιάετ, αυτό που έγραψα, ήταν γιατί να απολογούνται
οι μισοι και οι άλλο μισοί να κανουν κοπάνα...

Δεν έγραψες για απολογία, έγραψες για αποδείξεις και μάλιστα αναρωτήθηκες γιατί θα πρέπει να αποδεικνύουν αυτοί που ισχυρίζονται ύπαρξη και όχι αυτοί που υποστηρίζουν το αντίθετο

"Γιατί κάποιοι πρέπει να αποδείξουν ότι κάτι υπάρχει κι όχι οι
άλλοι, που λένε ότι δεν υπάρχει;
"

αυτό έγραψες και αυτό σχολίασα, με βάση τη δική μου λογική.

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι προσωπικές σου κρίσεις και έχεις κάθε δικαίωμα να τις εκφράζεις. Αν είναι σωστές ή όχι είναι άλλο θέμα.

Εχω ξαναγράψει ότι ο καθένας χαρακτηρίζεται απ' τα μηνύματά του και το ύφος του και το δικαίωμα των άλλων εξαντλείται εκεί. Βγάζεις συμπέρασμα για κάποιον, σωστό ή λάθος και αυτό είναι όλο.

Να ζητάμε όμως χωροφύλακες και λογονόμους και να γκρινιάζουμε, δε νομίζω ότι είναι και πολύ έξυπνο ούτε αξιοπρεπές. Εκτός αν το κάνουμε για να καλύψουμε δικές μας αδυναμίες και να διασκεδάσουμε την εικόνα που φτιάχνουν για εμάς, στον διάλογο.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 08:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα χερια σου αγαπητέ μου Γιάετ, πρέπει να είναι πολύ
καθαρά...Απο το συχνό πλύσιμο....
Ρε φίλε, για ισονομία και δημοκρατία μιλάμε, πάλι στη
ζούγκλα, όπου όποιος προλάβει πρόλαβε, είσαι;
Έχουμε διάλογο ή πόλεμο;Υπαρχουν κι οι ανάλογες αντιδράσεις
και λιγότερο έργο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 10:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο internet, ο κάθε ένας απίθανος έχει την δυνατότητα να ισχυρισθεί ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ! Έρχεται ο Robben και μας παρουσιάζει ένα pdf. Τι είναι αυτό το αρχείο ; Το είδε ; Έλεγξε την γνησιότητά του ; την εγκυρότητά του ; OXI! Απλώς επειδή αναφέρει κάποια πράγματα που τον βολεύουν, το οικειοποιήθηκε και το αποδέχτηκε. Άλλωστε, το παραδέχεται ο άνθρωπος : " Εμενα τα στοιχεια με ενδιεφεραν". Ρε φίλε, ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ότι αυτά τα στοιχεία είναι έγκυρα ;;; Επειδή κάποιοι ισχυρίζονται πως ΚΑΠΟΥ, ΚΑΠΟΤΕ, τα είπε ένας καθηγητής Πανεπιστημίου ;;; Ήσουν εσύ παρόν στην υποτιθέμενη διάλεξη ;;; Τα άκουσες εσύ αυτά ;;; Ήσουν εκεί ;;; ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ αν έγινε αυτή η διάλεξη ;;; Δηλ. με τόση ευκολία δέχεσαι ΌΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ στο διαδίκτυο ;;; Τι να σου πω ρε Robben ;;; ... ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ρε φίλε ... ;;; Δηλ. έτσι και βρω εγώ "στοιχεία" που να λένε πως ο Ιησούς είναι ντιγκιντάγκας, α, ok, τα δέχομαι, μόνο αυτά με ενδιαφέρουν ... τι φανατισμός είναι αυτός ρε φίλε ;;; τι λογική είναι αυτή ... ;;; !!! Απορώ ρε φίλε, πραγματικά, απορώ ...

Κατ' αρχήν αυτό το αρχείο (το pdf) αναφέρεται σε μια δημοσίευση ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Λένε οι κατασκευαστές του ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ! Αλλά τώρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Κι εγώ μπορώ να πω, πως κάποτε υπήρχε σε μια ιστοσελίδα ένα άρθρο που έλεγε πως ο Ιησούς ήταν γκέϊ και μάλιστα είχε και φωτογραφίες. Αλλά δυστυχώς, τώρα, η ιστοσελίδα αυτή δεν υπάρχει! Είναι σοβαρά πράγματα αυτά ; Είναι ; Ο κάθε τενεκές, εξυπηρετώντας συμφέροντα δικά του, οικειοποιείται αναφορές, αντιγράφει, παραποιεί, διαστρεβλώνει, κάνει ότι γουστάρει. Αυτό τι σημαίνει ; Πως εγώ και ο κάθε αναγνώστης ή χρήστης του internet είναι υποχρεωμένος να δέχεται την κάθε παπαριά του άλλου ; Δηλ. το pdf αυτό, είναι γελοίο. Οι κατασκευαστές του, οι οποίοι ως φαίνεται είναι οι ίδιοι που έχουν την ιστοσελίδα της "Εκκλησίας του μικρού ποιμνίου", ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ έναν καθηγητή Πανεπιστημίου. Και χρησιμοποιούν "στοιχεία" που ισχυρίζονται πως διατυπώθηκαν σε μια προφορική διάλεξη του ιδίου του καθηγητή. Δηλ. το θέμα είναι κωμικο-τραγικό!

Κι έρχεται και ο Robben και μας λέει πως αυτά τα στοιχεία είναι "Πανεπιστημιακά". Ρε φίλε, ξέρεις τι σημαίνει "πανεπιστημιακό στοιχείο" ; Ξέρεις ; Κατ' αρχήν, ένα στοιχείο (οποιοδήποτε) για να χαρακτηρισθεί "Πανεπιστημιακό", πρέπει να φέρει την έκδοση της πρυτανείας του Πανεπιστημίου. Αυτό το pdf, είναι τέτοιο στοιχείο ; Επίσης πρέπει να φέρει την ανάλογη βιβλιογραφία. Που είναι η βιβλιογραφία ;;; Ακόμη και να προήλθε από μια προφορική διάλεξη, ο ίδιος ο Χρηστίδης, θα ανέφερε την σχετική βιβλιογραφία του. Δεν τα έβγαλε όλα αυτά τα στοιχεία από το κεφάλι του. Μελέτησε, αναζήτησε. Θα παρέθετε λοιπόν και την σχετική βιβλιογραφία του, ΠΟΥ τα βρήκε αυτά, ΠΟΙΟΣ τα είπε, ΠΟΙΕΣ μελέτες έγιναν για να συγκεντρωθεί αυτός ο όγκος των αριθμητικών δεδομένων, γενικώς δηλ. κάθε πληροφορία που θα μπορούσε να βοηθήσει τον σπουδαστή ή τον μελετητή της Αγίας Γραφής.

Ξαναρωτάω : ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ;;; Δεν ντρέπεστε λίγο ;;; Τσίπα δεν έχετε ;;; Για ποιο πράγμα προσπαθείτε να πείσετε την κοινή γνώμη ;;; Αντιθέτως, οι ενέργειές σας αυτές, προκαλούν το αίσθημα της κοινής γνώμης. Αν σας φέρω εγώ ένα pdf που να λέει πως ο Ιησούς είναι γκέϊ, θα το δεχτείτε έτσι ... αβίαστα ;;; Χωρίς να το ερευνήσετε ;;; Χωρίς να αναζητήσετε την πηγή του ;;; την πιστότητά του ;;; την εγκυρότητά του ;;; Δηλ. ΤΙ πράγματα είναι αυτά ρε ;;; Τι τενεκέδες είστε ... !!!;;;

Ρωτάς :

quote:
Robben

Αφου το λενε καθαρα. Δεν παραποπιηθηκαν τα στοιχεια. Δεν υπηρχε λογος να γινει κατι τετοιο. Διαφορετικα γιατι να μπουν σε περιπετειες λεγοντας για τον Χριστιδη και το ΑΠΘ?


Θα σου πω : Κατ' αρχήν, γιατί δεν μπορεί κανένας απλός χρήστης ή αναγνώστης να τους ελέγξει. Μόνο κάποιοι αρμόδιοι, κάποιες υπηρεσίες ίσως και η αστυνομία μπορεί να ελέγξει την πλαστογραφία τους, αν υπάρχει. Το να λες πως εγώ αυτά τα βρήκα σε ένα φόρουμ αλλά τώρα δεν υπάρχουν, τους καλύπτει - όσο δηλ. μπορεί να τους καλύψει - αλλά άντε εσύ ως αναγνώστης / χρήστης να βρεις τι πραγματικά έγινε. Λες "Το λένε καθαρά". Δεν το λένε καθαρά φίλε. Αλλά και καθαρά να το λένε, εσύ τους πιστεύεις ;;; Έτσι ... αβίαστα ;;; επειδή το λένε ;;; Κι εγώ λέω πως είσαι βλαμμένος. Επειδή το λέω, ισχύει ;;; Δηλ. περιμένεις να κάνει κάποιος διάλογο μαζί σου, κατ' αυτόν τον τρόπο ;;;

Χρησιμοποιούν τον Χρηστίδη. Λένε "εμείς αυτά τα βρήκαμε" τάχαμ, "δεν είναι δικά μας", "βρείτε την σχετική δημοσίευση στο focus!". Εμ, έλα όμως που αυτή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Κι αυτό εσύ το λες στοιχείο και μάλιστα "πανεπιστημιακό" ;;;

Φίλε, συγκεντρώσου ... συγκεντρώσου !!! Όσο και να χτυπάς τον πωπωρίκο σου χάμω, ΌΤΙ ΚΙ ΑΝ ΛΕΣ, ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΘΑ ΠΕΙΣ, αυτά τα "στοιχεία" που χρησιμοποιείς από το συγκεκριμένο pdf, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ και δεν γνωρίζουμε ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΑ & ΕΓΚΡΙΤΑ! Συν πως είναι και ΠΑΡΑΝΟΜΑ αλλά αυτό άσ' το σε κάποιους άλλους να το αποφασίσουν. Συνεπώς, ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΑ, είναι σαν να μην τα έχεις παραθέσει, δεν λαμβάνονται υπ' όψην μιας σοβαρής & τεκμηριωμένης θέσης και το μόνο που κάνουν είναι να παραπληροφορούν & να προπαγανδίζουν έναντι και υπέρ κάποιων φανατικών. Με τις υγείες σου ...

υ.γ : Επί της ευκαιρίας, να ρωτήσω ξανά τους υπέυθυνους του esoterica.gr ΑΝ μπορώ να δημοσιεύσω την σχετική αλληλογραφία. Μπορώ ;;;

Για το ζήτημα της εγκυρότητας και νομιμόμητας των "στοιχείων" που παραθέτει ο χρήστης Robben, κανονικά θα έπρεπε η διαχείριση του esoterica.gr να ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ την διάδοσή τους μέσω των ιστοσελίδων της δημόσιας αγοράς του ή θα έπρεπε τουλάχιστον να εκδόσει μια σχετική ανακοίνωση / θέση. Αυτή είναι μια προσωπική άποψη. Δεν μπορεί ο κάθε απίθανος να χρησιμοποιεί / διαδίδει πληροφορίες αντιποιώντας το όνομα ενός Ανωτάτου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος και μάλιστα παγκοσμιού φήμης και παγκοσμίου αναγνώρισης. Ξαναλέω : αυτό είναι μια προσωπική θέση, άποψη και σκέψη και θα ήθελα να ληφθεί σοβαρά υπ' όψην από τους συντελεστές αυτού του γνωστού στα Μ.Μ.Ε χώρου. Αν εγώ αύριο δώσω μέσα από το esoterica.gr ένα link που να παραπέμπει σε αμφιβόλου προελεύσεως δραστηριότητες κάποιων, αυτό θα διατηρηθεί ;;; Δεν θα υπάρξει παρέμβαση / διόρθωση / διαγραφή του ;;; Απλώς ... αναρρωτιέμαι ... Το συγκεκριμένο αρχείο κατά πάσα πιθανότητα είναι ΠΡΟΪΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ μιας αίρεσης, της "Εκκλησίας του Μικρού Ποιμνίου". Τόσο η χρήση του από την ίδια την αίρεση, όσο και η παραπομπή του από την www.christianity-science.gr/ (στην οποία γίνεται αναφορά της αρχικής του πηγής) είναι αμφιβόλου νομιμότητος. Κατά την άποψή μου η διάδοσή του και μέσα από τις σελίδες του esoterica.gr, θα πρέπει να αποτελέσει θέμα για τους υπεύθυνους και τους συντελεστές του χώρου αυτού.


Edited by - zip on 29/06/2009 11:59:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 11:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα στοιχεια πονανε καποιους που εξακολουθουν να λενε πραγματα που δεν μπορουν να αποδειξουν. Ομως υπαρχει και η διεθνης βιβλιογραφια (που σαφως θα αμφισβητηθει και αυτη............).

Τα παντα ειναι επωνυμα και ξακαθαρα. Τηλεφωνα υπαρχουν κτλ. Ρωτα το ΄΄μικρο ποιμνιο''.

Υγ. Εκεινος που αμφισβητει καλειτε και να αποδειξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 12:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben,

Περιμένουμε να μας φέρεις την "Διεθνή Βιβλιογραφία" ... Το αν θα αμφισβητηθεί ή όχι, δεν μπορείς να το γνωρίζεις εκ των προτέρων, ούτε αυτό μπορεί να αποτελέσει λόγο για να μην το κάνεις. Σοβαρέψου ρε φίλε επιτέλους ! Φέρ' την πρώτα και μετά βλέπουμε ...

Σου είπα : Δεν υπάρχει τίποτε για να αποδείξω. Το pdf είναι πλαστό, κατασκευασμένο, λέει ξεκάθαρα "This pdf format and layout was made ... κτλ". Τι άλλη απόδειξη θέλεις ; Για τα υπόλοιπα δεν είμαι εγώ αρμόδιος. Όσοι έπρεπε να ενημερωθούν, ενημερώθηκαν. Απο 'κει κι έπειτα είναι δική τους δουλειά, όχι δική μου! Να ρωτήσω το "Μικρό Ποίμνιο" ;;; Θα αστειεύεσαι βέβαια ...

Και για να τελειώνουμε με την καραμελίτσα σου : ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ PDF ΑΝ αυτά είναι ΓΝΗΣΙΑ, ΕΓΚΥΡΑ & ΕΓΚΡΙΤΑ! Κανένα απολύτως! Δεν αμφισβητώ τα στοιχεία, αμφισβητώ την γνησιότητα & την εγκυρότητα του εγγράφου στο οποίο βρίσκονται αυτά γραμμένα. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις ; Απλό είναι, γραμμένο στα Ελληνικά! Αν εσύ έβρισκες το ευαγγέλιο του Ματθαίου γραμμένο σε χαρτί, θα αποδεχόσουν πως αυτό το έγραψε ο Ματθαίος ;;; Αν το pdf αποδειχθεί πως είναι νόμιμη & επίσημη έκδοση του Α.Π.Θ, κανένα πρόβλημα, θα αποδεχτώ και όσα αναφέρονται εκεί κανονικότατα! Προς το παρόν όμως, εφ' όσον δεν μπορείς να μας αποδείξεις την γνησιότητα και την εγκυρότητα αυτού του εγγράφου ... τα "στοιχεία" αυτά κι ότι αναφέρεται εκεί μέσα είναι για τα σκουπίδια!

Πήγαινε λοιπόν αλλού για να κοροϊδέψεις τον κοσμάκη και να βρεις άλλους αφελείς, άλλα προβατάκια να μαζέψεις στο μαντρί σου ... άϊ μπράβο πασά μου, άϊ μπράβο ...


Edited by - zip on 29/06/2009 12:46:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 12:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκεινος που αμφισβητει καλειτε και να αποδειξει.

ωραία!! εγώ είμαι ο θεός ο δημιουργός των πάντων οποίος με αμφισβητεί καλείτε να αποδείξει το αντίθετοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 12:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένω απάντηση [απ' όλους τους αναγνώστες, όσοι θέλουν να απαντήσουν] :

Αν κάποιος από σας, έβρισκε μια μεταφορά σε γραπτό κείμενο
μιας προφορικής διδασκαλίας του Ιησού γραμμένη σε χαρτί ιλουστρασιόν,
θα αποδεχόταν τον Ιησού ως πραγματικό εκφραστή αυτής της έκδοσης ;;;


Edited by - zip on 29/06/2009 13:02:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 13:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ήδη στο mail μου, την απάντηση από το Γραφείο Διασύνδεσης του Α.Π.Θ, σχετικά με τις μπούρδες του εν λόγω pdf που χρησιμοποιεί με τόση άνεση και χάρη ο Robbenάκος και που προσπαθεί μετά κόπων και βασάνων να μας πείσει για την εγκυρότητα των "επιστημονικών του στοιχείων". (χαχαχαχαχα!)

Παρακαλώ, για μια ακόμη φορά τους υπεύθυνους του χώρου να μου δώσουν την άδεια για να δημοσιεύσω την σχετική αλληλογραφία, η οποία μπορεί ανά πάσα στιγμή να ελεγθεί για την αυθεντικότητά της (κανένα πρόβλημα!) και η οποία αποδεικνύει περίτρανα την παραπληροφόρηση & παραπλάνηση του μέλους Robben προς τους αναγνώστες και χρήστες, μέσα από τους δημόσιους χώρους συζητήσεων του esoterica.gr, παραπληροφόρηση που γίνεται προς εξυπηρέτηση συμφερόντων και έχει ίδιον όφελος.

Εννοείται, πως η σχετική αλληλογραφία διατίθεται και μπορεί να προωθηθεί στα mailboxes των ενδιαφερομένων, όταν και όποτε αυτή ζητηθεί.

Κανένα απολύτως πρόβλημα! Άντε να δούμε τώρα ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ο αγαπητός Robben... ΆΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ... Και να δούμε, ποιος θα γελάσει τώρα φίλε ... άντε να δούμε ... Εγώ πάντως, εξακολουθώ να συμβουλεύω τους κατασκευαστές αυτού του pdf, να το "κατεβάσουν". Επιφυλάσσομαι στο μέλλον για την απάντηση και του ίδιου του κ. καθηγητή. Απο 'κει κι έπειτα, ότι νομίζουν αυτοί οι κύριοι ας κάνουν ... ποσώς με ενδιαφέρει. Το Α.Π.Θ στην απάντησή του είναι ξεκάθαρο! "Τα στοιχεία αυτά δεν είναι αξιόπιστα", αναφέρει το γραφείο Διασύνδεσης και ο υπεύθυνος κ. Ανέστης Παρχαρίδης. Στην διάθεσή σας το mail, για όποιον αμφισβητεί την απάντηση του Α.Π.Θ.

trexagireve, θες να σου στείλω το mail να ανοίξεις λίγο τα στραβά σου ;;; europaios2 ;;; μήπως το θες εσύ ;;; ... τενεκέδες, ε, τενεκέδες ... που νομίζετε πως μπορείτε να παίζετε με ένα Πανεπιστήμιο ...


Edited by - zip on 29/06/2009 14:58:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 15:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πρώτη φορά φίλε zip, βρίσκεσαι σε μια κατάσταση, που
βρέθηκαν κι άλλοι και ειδικά για σένα και τωρα, σε ενοχλεί
το ότι δεν είναι όλα ξεκάθαρα, όταν εσύ, πρώτος, έχεις ανοίξει
ειδικά θέματα, μόνο και μόνο για να κοροιδέψεις αυθαιρετώντας...
Όταν εσύ λοιδωρούσες αρχές και θέσεις άλλων....Ισως είναι ένα καλό μάθημα για σένα...
Εσύ νομίζεις ότι παίζεις με το πανεπιστήμιο και τη λογική των
άλλων...Δηλαδή, το πανεπιστήμιο, αποκηρύσσει το κειμενο;Δηλαδή,
το ίδιο το κείμενο και οι θέσεις του, δεν μπορούν να συζητηθούν,
εδώ και τόσο καιρό, γιατί δεν ...φοράει κράνος, δεν έχει πιστοποιητικό γνησιότητας;
Οι δικές σου..εκτιμήσεις, περι Λαζάρου, Ιούδα και φατνόσπιτων, είναι
βασισμένα σε αληθινά γεγονότα, ή απλές εκτιμήσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 15:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Δηλαδή, το πανεπιστήμιο, αποκηρύσσει το κειμενο;


Δεν ξέρω τι εννοείς με την φράση "αποκηρύσσει", πάντως το γραφείο διασύνδεσης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ο υπεύθυνός του κ. Ανέστης Παρχαρίδης, αναφέρει πως τα στοιχεία που αναφέρονται στο συγκεκριμένο pdf, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ! Αυτό έχω στα χέρια μου, αυτό μπορώ να σου πω! Μάλιστα, το ίδιο το γραφείο διασύνδεσης του Α.Π.Θ προωθεί / κοινοποιεί σήμερα το ίδιο το mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση του ίδιου του κ. καθηγητή και αναμένει απάντηση από τον ίδιο για περισσότερες πληροφορίες. Θες να στο στείλω να το διαβάσεις με τα ίδια σου τα ματάκια ;;; Καταλαβαίνεις Ελληνικά ; ε;

Καταλαβαίνεις ;;;

quote:
trexagireve

Δηλαδή, το ίδιο το κείμενο και οι θέσεις του, δεν μπορούν να συζητηθούν, εδώ και τόσο καιρό, γιατί δεν ...φοράει κράνος, δεν έχει πιστοποιητικό γνησιότητας;


Ρε άνθρωπε, άλλο πράγμα είναι να συζητηθούν κι άλλο πράγμα είναι να παρουσιάζονται αυτά σαν Πανεπιστημιακά στοιχεία! Το καταλαβαίνεις αυτό ;;; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ στις δικές μου τις απόψεις, δεν οικοιοποιήθηκα έναν καθηγητή Πανεπιστημίου, εξέφρασα αμιγώς προσωπικές απόψεις. Δεν τα παρουσίασα αυτά ως στοιχεία Πανεπιστημίου, ούτε είπα πως αυτά που λέω φέρουν το βάρος ενός Ανωτάτου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος! Συγκεντρώσου ρε παπάρα! Συγκεντρώσου! Εγώ παρέθεσα προσωπικές απόψεις και παρέθεσα ιστοσελίδες του διαδικτύου που είναι αξιόπιστες όπως π.χ από το Υπουργείο Εξωτερικών του Ισραήλ (MFA), όχι pdf's κατασκευασμένα από αιρέσεις, ούτε κείμενα υποκλοπής από τυχάρπαστους αιρετικούς και φανατικούς!


Edited by - zip on 29/06/2009 15:32:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 15:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben

quote:
. Εκεινος που αμφισβητει καλειτε και να αποδειξει.

Δεν γνωρίζω αν θα συνεχίσεις την... αποστολή σου στο παρόν φόρουμ, αλλά οφείλω να σου πω ότι αυτό που λες είναι μεγάλη ανοησία και γι' αυτό δεν εφαρμόζεται (ευτυχώς) πουθενά.

Επίσης δεν αντέχει σε οποιοδήποτε επίπεδο διαλόγου με ανθρώπους που διαθέτουν από ελάχιστη λογική και πάνω...

Απ' ότι φαίνεται οι περισσότεροι χριστιανοί του φόρουμ, πίνετε μόνο... αγιασμό και δεν τον "σηκώνετε"!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 16:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Τα χερια σου αγαπητέ μου Γιάετ, πρέπει να είναι πολύ
καθαρά...Απο το συχνό πλύσιμο....

Δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω με τις φαντασιώσεις του κάθε βαρεμένου εδώ μέσα, αγαπητέ…

Αν εσάς σας κυνηγούν φαντάσματα, είναι πρόβλημα δικό σας και του γιατρού που σας παρακολουθεί.

quote:
Ρε φίλε, για ισονομία και δημοκρατία μιλάμε, πάλι στη
ζούγκλα, όπου όποιος προλάβει πρόλαβε, είσαι;

Μην μπερδεύεις τη δημοκρατία με την ανοησία, είναι διαφορετικά πράγματα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 16:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Robben

Εχω δωσει τα στοιχεια του Πανεπιστημιου και ευτυχως τα γραπτα μενουν.

από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10203, σελ. 8, Απεστάλη: 25/05/2009, 18:03:55


Τώρα - μετά από έναν μήνα - μπορώ να σου το πω ευθέως, με - πίστεψέ με! - πολύ μεγάλη ανακούφιση και δικαίωση :

Έχεις δώσει παπαριές & ευτυχώς αυτές οι παπαριές που έχεις δώσει είναι δημοσιευμένες σε ένα δημόσιο forum και μπορούν όλοι να βλέπουν ΤΙ έχεις πει, ΠΟΤΕ το είπες και ΠΟΙΟΥΣ εκθέτεις!

Δυστυχώς για σένα και για όσους υπάρχουν πίσω από αυτό το pdf, το ίδιο το Α.Π.Θ, λέει πως αυτά που έχεις δώσει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ! Και κάτσε ακόμη ... περιμένουμε από τον ίδιο τον κ. καθηγητή να μας πει τι έχεις δώσει ... κάτσε, θα έχει ακόμη πολύ πλάκα η υπόθεση. Βασικά, σε συμβουλεύω να πας αλλού να πουλήσεις το παραμυθάκι σου, "να φύγετε! να πάτε αλλού!" που λέει κι ο παππούς στην T.V. Άντε μπράβο ... άντε μπράβο παλικάρι μου. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται, ερευνούν και αναζητούν πραγματικά. Άντε μπράβο ...


Edited by - zip on 29/06/2009 17:20:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 17:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος

Δεν γνωρίζω αν θα συνεχίσεις την... αποστολή σου στο παρόν φόρουμ, αλλά οφείλω να σου πω ότι αυτό που λες είναι μεγάλη ανοησία και γι' αυτό δεν εφαρμόζεται (ευτυχώς) πουθενά.


Άφησέ τον, άφησέ τον ... Ας συνεχίσει, no problem, ας συνεχίσει ... μη μου το χαλάς! Έχει να πέσει ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ! ΜΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 20:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου zip, χάνεις την ψυχραιμία σου, φαίνεται και
δεν καταλαβαίνεις πως εκτίθεσαι...Το κείμενο έχει κάποιες
θέσεις, επ αυτών έχεις άποψη;Γιατί, ότι δικαιολογία και
να χρησιμοποιείς κάθε φορά, απλά δεν μπορείς να συζητήσεις,
ή να απαντήσεις...Όλο προφάσεις εν..αμαρτίαις...
Φίλε Γιάπετ, τα..καθαρά χέρια έχουν να κάνουν με το ότι νίπτεις
συχνά τας χείρας σου και κοιτάς αλλού, όταν ξέρεις πότε
κάποιοι υπερβαίνουν τα όρια...
Απλά πράγματα, αλλά, τόσο πολύπλοκοι χα;ρακτήρες, δεν μπορείτε
να δείτε τα απλά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 21:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακολουθουν βιβλιογραφια και λινκς που δειχνουν την αξιοπιστια των στοιχειων που εφερα…………………..


Η Καινή ∆ιαθήκη διασώζεται σε περίπου 5.300 αντίγραφα του Αρχαίου Ελληνικού
κειµένου.

Βιβλιογραφια.
1.Από τα βιβλιο του F F Bruce ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ
Είναι άραγε αξιόπιστα;
2."The case for Christ" του Lee Strobel , τριτο κεφαλαιο.


Τα χειρογραφα των λοιπων μεταφρασεων (24.000)

Βιβλιογραφια
1."The case for Christ" του Lee Strobel , τριτο κεφαλαιο.

Αρχαια ελληνκα χειρογραφα…………….

Μεγαλογράμματοι κώδικες της Καινής Διαθήκης Διασώζονται 318 χειρόγραφα

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9_%CE%BA%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%82_%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7%CF%82

Βιβλιογραφια 1.Kurt Aland and Barbara Aland. The Text of the New Testament: An Introduction to the Critical Editions and to the Theory and Practice of Modern Textual Criticism. 2.Grand Rapids, Michigan, 1995.Aland, Kurt, M. Welte, B. Köster and K. Junack. Kurzgefasste Liste der griechischen Handschriften des Neuen Testaments. Berlin, New York: Walter de Gruyter, 1994.

Το κείµενο που έχουµε στα χέρια µας είναι γνήσιο και καθαρό σ’ ένα
ποσοστό 98,33%.
Γνησιοτητα κειμενου καινης διαθηκης (κατά ποσο είναι το ιδιο το σημερινο με το αρχικο)

Βιβλιογραφια
1.Frederic Kenyon, The Bible and Archeology (Αγία Γραφή και αρχαιολογία), New York: Harper, 1940, σελ. 288.
2.Norman L. Geisler και William E. Nix, A General Introduction to the Bible (Γενική εισαγωγή στην Αγία Γραφή), 1968, ανατύπ., Chicago: Moody Press, 1980, σελ. 367

Παπυροι συλλογες
Ο πάπυρος της συλλογής του John Ryland

http://en.wikipedia.org/wiki/Papyrus_32


Βιβλιογραφια
1.Arthur Surridge Hunt, Catalogue of the Greek Papyri in the John Ryland Library I, Literatury Texts (Manchester 1911), pp. 10-11.


Ο πάπυρος Bodmer II,

http://www.earlham.edu/~seidti/iam/tc_pap66.html

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/442281/Papyrus-Bodmer-II

Βιβλιογραφια
1.Encyclopædia Britannica.


οι πάπυροι Chester Beatty

http://en.wikipedia.org/wiki/Chester_Beatty_Papyri

Βιβλιογραφια 1.Bruce, F.F. "The Chester Beatty Papyrii," The Harvester 11 (1934): 163-164.
2. "Chester Beatty Papyri". 'The Anchor Bible Dictionary. vol. 1. Doubleday: 1992. pp. 901–903
3.Kenyon, Frederic G.. "Chapter 9--The Age of Discoveries (continued): The Chester Beatty Papyri." The Story of the Bible. London: J. Murray, 1936.
4.Kenyon, Frederic G. The Chester Beatty Biblical Papyri: Descriptions and Texts of Twelve Manuscripts on Papyrus of the Greek Bible. London: Emery Walker Ltd., 1933, 1937. Fasciculus I: General Introduction, Fasciculus II: The Gospels and Acts, Fasciculus III, Supplement: Pauline Epistles.


Οι κωδικες……………………………
ο Βατικανός κώδικας,

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82_%CE%9A%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82
Βιβλιογραφια 1.F. G. Kenyon, Our Bible and the Ancient Manuscripts (4th ed.), London 1939. 2.S. Kubo, P72 and the Codex Vaticanus, S & D XXVII, Salt Lake City, 1965. 3.C. M. Martini, Il problema della recentionalita del Codice B alla Luce del Papiro Bodmer XIV (P75), Analecta biblica 26, Roma, 1966. 4.B. M. Metzger, Manuscripts of the Greek Bible: An Introduction to Palaeography, Oxford University Press, Oxford 1981.Ph. B. Payne – P. Canart, The Originality of Text-Critical Symbols in Codex Vaticanus, Novum Testamentum, Vol. 42, Fasc. 2 (Apr., 2000), ss. 105-113. 5.T. C. Skeat, The Codex Vaticanus in the 15th Century, JTS 35 (1984), 454-465.B. H. Streeter, The Four Gospels. A Study of Origins, Oxford 1924. 6. C. Vercellonis, J. Cozza, Bibliorum Sacrorum Graecus Codex Vaticanus Roma 1868.


ο Σιναϊτικός κώδικας που γράφτηκε γύρω στο 350 µ.Χ.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%8A%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CE%9A%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82

Βιβλιογραφια
1.Henry Barclay Swete, The Old Testament in Greek according to the Septuagint, 1909/1912.


Ο Αλεξανδρινός κώδικας

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%82_%CE%9A%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82

Βιβλιογραφια 1.F.G. Kenyon, Our Bible and the Ancient Manuscripts (4th ed.), London 1939. 2.Bruce Metzger, The Text Of The New Testament: Its Transmission, Corruption and Restoration, 1968 etc, Oxford University Press.


τον κώδικα του Εφραίµ του Σύρου, επίσης των αρχών του 5ου αιώνα

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CF%88%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%95%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%BC_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A3%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%85

Βιβλιογραφια 1.Hatch, William Henry, The Principal Uncial Manuscripts Of The New Testament, The University of Chicago Press, Chicago, 1939. 2.F.G. Kenyon, Our Bible and the Ancient Manuscripts (4th ed.), London 1939. 3.Bruce M. Metzger, Manuscripts of the Greek Bible: An Introduction to Palaeography, Oxford University Press, Oxford 1981. 4.Ph. Comfort, Encountering the Manuscripts: An Introduction to New Testament Paleography and Textual Criticism, Broadman & Holman Publishers, 2005.


Κώδικας του Beza.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82_%CE%92%CE%AD%CE%B6%CE%B1

Βιβλιογραφια
1.J. R. Harris, Codex Bezae: A Study of the so-called Western Text of the New Testament. Cambridge: University Press, 1891. 2.F. G. Kenyon, Our Bible and the Ancient Manuscripts (4th ed.), London 1939. 3.B. M. Metzger, Manuscripts of the Greek Bible: An Introduction to Palaeography, Oxford University Press, Oxford 1981. 4.D. C. Parker, Codex Bezae: An Early Christian Manuscript and its Text. Cambridge: University Press, 1992. 5.Codex Bezae, Studies from the Lunel Colloquium, June 1994, ed. D.C. Parker & C.-B. Amphoux, Leiden: Brill, 1996.


Τα χιλιαδες παραθεματα.
Βιβλιογραφια
1.Δεσπότης Σ. Σωτήριος, Ο Κώδικας των Ευαγγελίων, Άθως, Αθήνα 2007, σελ. 52.


Τελος, ενα λινκ για οποιον ενδιαφερετε………………………………….
http://www.cbc.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=152&Itemid=1

Ο καθηγητης Bruce Metzger.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_Metzger


Υγ.
Για την ακρίβεια των στοιχείων πρέπει πάντοτε να θυµόµαστε ότι ο
αριθµός αυτός πολύ γρήγορα µεταβάλλεται καθώς προστίθενται νέα ευρήµα-
τα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 21:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα τι έκανες τώρα κι εσύ φίλε Robben..
Δεν το ξέρεις,αλλά, με αύτό που έκανες, θα κάνουμε πολύ καιρό
πάλι να ξαναδιαβάσουμε
τον αγαπητό μας ζιπαριστό φίλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy