ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 15:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπως επάνω έτσι και κάτω... Μήπως λοιπόν υπάρχουν και εκεί Διδάσκαλοι ντυμένοι την πρωβιά του αμνού με σκοπό να αποπροσανατολίσουν ή έμμεσα να προπαγανδίσουν το "κακό"?

Avallon, είναι πολύ σωστό αυτό που λες, και γι'αυτό έχω κάπου ξαναπει ότι πρέπει να έχεις και τα ανάλογα όπλα για εκεί που θα πας. Πρέπει να ξέρεις πως θα αναγνωρίσεις κάτι ή πως θα διώξεις κάτι άλλο, το μόνο που μπορώ να σου πω από δω είναι το όνομα του χριστού.

Επειδή σε αυτόν τον κόσμο, υπάρχουν άπειρες διδασκαλίες και εφ' όσον δεν έχουμε την συνείδηση αφυπνισμένη και μπορούμε να πλανεφτούμε πολύ εύκολα, γι αυτό κάποιοι Δάσκαλοι που θέλουν οι μαθητές τους να ερευνούν, τους μιλάνε για το Αστρικό. Εάν κάποιος ποτέ θα μπορούσε να επισκεφτεί τα Ακασικά Αρχεία ας πούμε, θα μπορούσε να πάρει την πραγματική γνώση για το οτιδήποτε, και αυτό δεν γίνεται δυστυχώς με φυσικό σώμα..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 13:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή απ'ότι φαίνεται ο TRENCAVEL μας εγκατέλειψε... ή μας απαντά μέσω αντιπροσώπου θα ήθελα να θέσω ένα ακόμα προβληματισμό μου ξεκινώντας απο το ποστ ενός άλλου μέλους σε κάποιο άλλο θέμα:

Crytila

quote:
Χωρίς να το ξέρω από πρώτο χέρι ακομη, θεωρώ πως το αν ενα κέντρο εσωτεριστικών σπουδών είναι λευκό ή μαύρο, μπορεί να το διαπιστώσει κανείς με σιγουριά ΜΟΝΟ στο αστρικό και όταν προχωρήσει πολύ τον Δρόμο.

Από την αρχή που ξεκινάς να εξασκείς κάποιες πρακτικές ενός εσωτεριστικού κέντρου το ρισκάρεις κάνοντας τις πρακτικές που σου δίνονται. Από την αρχή θεωρησες τον καθοδηγητή σου Δάσκαλο; Αυτό είναι φανατισμός. Σε ότι αφορά την διδασκαλία του Σαμαέλ και του Ραβολού, η μεθοδολογία για τον δρόμο της φώτισης για μένα είναι λευκή γιατί βασίζεται στα "κότσια", σε δουλειά με τον ίδια την ψυχολογία του ανθρώπου. Δύσκολος Δρόμος... Και σίγουρα όχι με ψυχοτρόπες ουσίες ή άλλες διευκόλυνσεις..


To ερώτημα που εύλογα λοιπόν γεννάται στην προκειμένη περίπτωση είναι πως μπορεί κάποιος να διακρίνει αν ο δρόμος που έχει διαλέξει ή ο Διδάσκαλός του είναι της Δεξιάς Ατραπούς...
Αφού βέβαια για να το διακρίνει θα πρέπει να έχει προχωρήσει πολύ το μονοπάτι αυτό και να έχει βγει και στο Αστρικό...
Αλλά και να βγει στο Αστρικό πως μπορεί να ξέρει ότι αυτά που βλέπει είναι η αλήθεια και όχι ψέμα?
Και αν έχει περπατήσει πολύ στο μονοπάτι και διακρίνει αργά την Αλήθεια πόσο αργά είναι πλέον για κείνον?
Υπάρχει γυρισμός?

Θα χαρώ να ακούσω όσο το δυνατόν περισσότερες πάνω σε αυτό απόψεις.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 13:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon:Επειδή απ'ότι φαίνεται ο TRENCAVEL μας εγκατέλειψε... ή μας απαντά μέσω αντιπροσώπου

μπα, δεν νομίζω ότι μας εγκατέλειψε, ούτε ότι έχει κανέναν αντιπρόσωπο (ιδιαίτερα αν εννοείς εμένα), αλλά μάλον λόγω των ημερών μπορεί να είναι διακοπές, ή να μην έχει ιδιαίτερο χρόνο.........

Οσον αφορά αυτό που έγραψε το μέλος crytila (σε ποιο τοπικ το βρηκες?), θα συμφωνήσω. Η εργασία που προτείνουν αυτοί οι Δάσκαλοι, έχει να κάνει με τον ίδιο μας τον εαυτό και γι' αυτό είναι δύσκολη και γι αυτό δεν την αποδέχονται πολλοί που τους αρέσει ο εύκολος δρόμος.....
Δεν ξέρω αν μόνο βγαίνοντας αστρικό μπορείς να καταλάβεις αν κάτι είναι κακό ή καλό, νομίζω ότι αν έχεις λίγο κρίση και διάκριση, από τα πρώτα μαθήματα θα μπορέσεις να "νιώσεις" τι παίζει. Αν κάτι σε ενδιαφέρει ή όχι. Και αν αυτό που σου δίνουν είναι της δεξιάς ή της αριστερής.......Εν πάσει περιπτώση, εάν είναι αυτό που ψάχνεις. Αν δεν είναι, λες άντε γειά!!!
Θα έλεγα ότι το οικονομικό είναι πια εξέχουσα διάκριση, και πες μου, γιατί κάποιες σχολές, βλέπε σαϊεντολογία, που πουλάνε μυήσεις με εκατομμύρια (είχα γνωστό που δεν του άρεσε η γνώση γιατί ήταν τσάμπα,(κάτι δεν του πήγαινε καλά με το τσάμπα) ενώ πήγαινε στους σαϊεντολόγους και έψαχνε να βρει 10 εκατομμύρια!!!!! για να του δώσουν μύηση........) έχουν χιλιάδες οπαδούς που τους ακολουθούν??????

Επίσης ένα άλλο must είναι να μην είσαι "κολλημένος" σε πεποιθήσεις. Να είσαι ανοιχτός για το καινούργιο.....

Και τέλος, νομίζω, πως ανα πάσα στιγμή που κάποιος θα καταλάβει ότι βαδίζει λάθος, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΡΕΙΑ. Βεβαίως και υπάρχει γυρισμός εάν το θελήσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 14:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσον αφορά αυτό που έγραψε το μέλος crytila (σε ποιο τοπικ το βρηκες?), θα συμφωνήσω.

Mα σε αυτό φυσικά που μας πρότεινες... για τον Δρ.Σαμαέλ...
Μάλλον θα πρέπει να διαβάζεις πιο προσεκτικά...
Πάντως σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.
Τώρα δε μένει να περιμένουμε και τις απαντήσεις των άλλων μελών.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 30/12/2005 14:15:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 18:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


σ αυτο το αστρικο, αιθερικο ή ο,τι αλλο, γινεται να δωσουμε ενα ραντεβου ωστε να με πεισετε οτι εκει γνωριζετε κοσμο, και μαλιστα δασκαλους για μεταπτυχιακο?

περασατε ποτε στο Αγνωστο και βρηκατε δασκαλους να σας περιμενουν?

ρωταω απ την αρχη του τοπικ, τα βιωσατε αυτα που λετε ή τα διαβασατε???

.

ευτυχισμενο το 2012!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 10:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AVALLON:
Επειδή απ'ότι φαίνεται ο TRENCAVEL μας εγκατέλειψε... ή μας απαντά μέσω αντιπροσώπου θα ήθελα να θέσω ένα ακόμα προβληματισμό μου ξεκινώντας απο το ποστ ενός άλλου μέλους σε κάποιο άλλο θέμα:

Crytila:
Χωρίς να το ξέρω από πρώτο χέρι ακομη, θεωρώ πως το αν ενα κέντρο εσωτεριστικών σπουδών είναι λευκό ή μαύρο, μπορεί να το διαπιστώσει κανείς με σιγουριά ΜΟΝΟ στο αστρικό και όταν προχωρήσει πολύ τον Δρόμο.

Από την αρχή που ξεκινάς να εξασκείς κάποιες πρακτικές ενός εσωτεριστικού κέντρου το ρισκάρεις κάνοντας τις πρακτικές που σου δίνονται. Από την αρχή θεωρησες τον καθοδηγητή σου Δάσκαλο; Αυτό είναι φανατισμός. Σε ότι αφορά την διδασκαλία του Σαμαέλ και του Ραβολού, η μεθοδολογία για τον δρόμο της φώτισης για μένα είναι λευκή γιατί βασίζεται στα "κότσια", σε δουλειά με τον ίδια την ψυχολογία του ανθρώπου. Δύσκολος Δρόμος... Και σίγουρα όχι με ψυχοτρόπες ουσίες ή άλλες διευκόλυνσεις..

AVALLON:
To ερώτημα που εύλογα λοιπόν γεννάται στην προκειμένη περίπτωση είναι πως μπορεί κάποιος να διακρίνει αν ο δρόμος που έχει διαλέξει ή ο Διδάσκαλός του είναι της Δεξιάς Ατραπούς...
Αφού βέβαια για να το διακρίνει θα πρέπει να έχει προχωρήσει πολύ το μονοπάτι αυτό και να έχει βγει και στο Αστρικό...
Αλλά και να βγει στο Αστρικό πως μπορεί να ξέρει ότι αυτά που βλέπει είναι η αλήθεια και όχι ψέμα?
Και αν έχει περπατήσει πολύ στο μονοπάτι και διακρίνει αργά την Αλήθεια πόσο αργά είναι πλέον για κείνον?
Υπάρχει γυρισμός?

Θα χαρώ να ακούσω όσο το δυνατόν περισσότερες πάνω σε αυτό απόψεις.


Αγαπητή Avallon όχι μόνον δεν σας εγκατέλειψα και ειδικά εσένα, αλλά οφείλω επιπλέον να δώσω σωρεία απαντήσεων σε ερωτήματα πολλών μελών που εκκρεμούν.

Δυστυχώς λόγω των ημερών είχα και έχω πολλές και αμετάθετες εσωτερικές και εξωτερικές υποχρεώσεις προκειμένου να σας είμαι λιγότερο ενοχλητικός και περισσότερο χρήσιμος.

Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας τις απαντήσεις της Katerinagnosis ήμουν ήσυχος ότι σας έδινε τις λίγες αυτές ημέρες που έλειψα τις καλύτερες απαντήσεις που θα μπορούσαν να δοθούν.

Οπότε ναι μεν αρνείται ότι είναι αντιπρόσωπός μου γιατί δεν είχαμε κανενός είδους προσυνεννόηση αλλά ουσιαστικά είναι, γιατί σας απαντούσε αυτά ακριβώς που θα σας απαντούσα κι εγώ και μάλιστα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που δεν την γνωρίζω προσωπικά και παρόλο που σχετιζόμαστε με αντιμαχόμενες μεταξύ τους Σχολές, ίσως είναι προφανές ότι υπάρχει διαισθητική επικοινωνία μεταξύ μας λόγω ταύτισης απόψεων κατόπιν πρακτικής εφαρμογής των ίδιων μεθόδων...

Πως αλλιώς να το εξηγήσω λογικά?

Αυτό όμως που μου προξένησε την μεγαλύτερη και θετικότερη εντύπωση αυτές τις ημέρες της απουσίας μου είναι οι δικές σου καταπληκτικές ερωτήσεις που θέτεις μετά από το μήνυμα που μου απάντησες ότι διάβασες το "Ερκόλουμπους ή ο Κόκκινος Πλανήτης".

Είναι εντελώς φανερό ότι και η απλή ακόμα ανάγνωση αυτού του βιβλίου (και πολύ περισσότερο η από μέρους σου προσπάθεια πρακτικής εφαρμογής των κλειδιών που αναφέρει) ήταν αρκετή για να προσανατολιστεί η Συνείδησή σου.

Ο Νους βέβαια όπως είναι αναμενόμενο εξακολουθεί να μην μπορεί να αντιληφθεί ακόμα ορισμένα πράγματα γιατί ανήκουν σε ανώτερους κόσμους στους οποίους μόνο η Συνείδηση έχει πρόσβαση.

Όμως από το βάθος των ερωτήσεών σου είναι οφθαλμοφανές ότι αυτές πηγάζουν καθαρά από τη Συνείδησή σου που προφανώς "κάτι ή κάποιον βρήκε εκεί πάνω" πιθανώς την ώρα που κοιμόσουν και ο Νους σου προσπαθεί να θυμηθεί και να ταξινομήσει.

Και αυτό εκδηλώνεται στο φυσικό πεδίο με τις συγκεκριμένες απορίες σου.

Με απλά λόγια για κάποιον που έχει προσπαθήσει να εξασκήσει αυτά που είναι φανερό ότι προσπάθησες κι εσύ να εξασκήσεις σε διαβεβαιώ ότι αυτά που ρωτάς ΔΕΝ είναι απλές ερωτήσεις.

Είναι ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ και μάλιστα καθαρά δεξιού τύπου.

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής το περίμενα ότι θα συνέβαινε έτσι γιατί κανένας "μαύρος" δεν θα άντεχε να διαβάσει και πολύ περισσότερο να εφαρμόσει τις πρακτικές του "Ερκόλουμπους ή ο Κόκκινος Πλανήτης" του Α.Δ. Ραβολού.

Για την ακρίβεια δεν θα άντεχε καν να επικαλεστεί το όνομά Του και την Διδασκαλία Του, πράγμα που εσύ ήδη έκανες...

Το βιβλίο αυτό είναι γραμμένο ειδικά για αυτούς που έχουν εσωτερικά μια προδιάθεση και έχουν αποδείξει ότι αξίζουν μια ευκαιρία για να μπούν στη Δεξιά Ατραπό, την μόνη που οδηγεί στην ψυχική Απελευθέρωση από τα ελαττώματά μας και στην ένωση με το πραγματικό Είναι μας που είναι η Ατομική Θεϊκή Μονάδα από την οποία προέρχεται ο καθένας μας.

Γι αυτό μόλις με ενημέρωσες ότι το διάβασες, κατάλαβα ότι είχες ήδη "κρούσει την θύρα" και ήμουν σιγουρότατος ότι ήταν πλέον ζήτημα ελάχιστου χρόνου για να σε αναλάβουν από πάνω οι πιο αρμόδιοι από εμένα.

Αυτοί που ούτε το κορδόνι των παπουτσιών τους δεν είμαι ικανός να λύσω...

Αυτός ήταν και ο λόγος που έσπευσα αμέσως να σου ζητήσω δημόσια συγγνώμη για τις επιθέσεις μου σε βάρος σου εξαιτίας του εγώ της καχυποψίας μου που πρέπει κατεπειγόντως να εξαλείψω...

Και δικαιώθηκα σχετικά με αυτό που περίμενα να συμβεί, από τα ερωτήματα και τις απορίες που άρχισες να θέτεις στα επόμενα μηνύματά σου...

Ήδη σε διαβεβαιώ ότι εσωτερικά είσαι σε σαφώς πλεονεκτικότερη θέση από εμένα.

Εκμεταλλεύσου το και μην αφήσεις να χαθεί η μοναδική αυτή ευκαιρία που σου δόθηκε...

Σύντομα είτε εγώ είτε υποθέτω η Katerinagnosis θα απαντήσουμε σε ό,τι απορίες έχεις ήδη γνωρίσει και δεν μπορείς ακόμα από μόνη σου να θυμηθείς.

Εσύ εν τω μεταξύ συνέχισε να εξασκείς τους προσανατολισμούς και τις πρακτικές που αναφέρονται στο "Ερκόλουμπους ή ο Κόκκινος Πλανήτης":

1)Κατά την διάρκεια της ημέρας:

α) Τον "Θάνατο στην Πορεία" εκδήλωσης των ελαττωμάτων με επίκληση στη Θεϊκή Μητέρα μόλις καταλάβεις ότι κάποιο ελάττωμα εκδηλώνεται μέσα σου σαν σκέψη, ή/και σαν συγκίνηση, ή/και σαν πράξη-συνήθεια.

β) Να αναρωτιέσαι με έντονη απορία αν είσαι στο φυσικό ή στο Αστρικό και (όταν δεν σε βλέπουν) να κάνεις ένα πηδηματάκι με σκοπό να αιωρηθείς.

Όσο πιο συχνά το κάνεις στο φυσικό, τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να θυμηθείς να το κάνεις και στο Αστρικό με αποτέλεσμα να αφυπνιστεί εκεί η Συνείδησή σου και βγαίνοντας από το όνειρο να συλλάβει αυτά που πραγματικά συμβαίνουν γύρω σου.

2) Κατά την διάρκεια της νύκτας:

Να προφέρεις με πολλή Συγκέντρωση και Πίστη ένα από τα 2 μάντραμ που αναφέρει, κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς για να ξεδιπλωθείς στο Αστρικό.

Όταν συνειδητοποιηθείς στο Αστρικό κάνε ένα πηδηματάκι με σκοπό να αιωρηθείς (είναι ένας καλός τρόπος για να μην σε πάρει ο ύπνος και αρχίσεις και βλέπεις πάλι όνειρα στο Αστρικό, που είναι οι νοητικές προβολές των ελαττωμάτων) και ζήτησε αμέσως από τον Θεϊκό σου Πατέρα να σε πάει στην Γνωστική Εκκλησία.

Αν σε πιάσει ενθουσιασμός επειδή τα καταφέρνεις και αιωρείσαι πρόσεχε γιατί κινδυνεύεις από τη χαρά σου να επιστρέψεις στο φυσικό σου σώμα και να ξυπνήσεις στο κρεββάτι σου.

Για ν' αποφύγεις να επιστρέψεις στο φυσικό, κρατήσου απ' ότι βρεις μπροστά σου στο Αστρικό και περίμενε για λίγο μέχρι να σου περάσει η έντονη χαρά που όλοι νοιώθουν μόλις συνειδητοποιούνται στο Αστρικό.

Μετά συνεχίζεις με αυτά που σου είπα.

Μόλις πας στη Γνωστική Εκκλησία ρώτα τους ό' τι μας ρωτάς, ή ό' τι άλλο νομίζεις.

Σίγουρα θα στα πουν καλύτερα από εμάς...

Και όχι τίποτε άλλο αλλά μετά θα μείνουμε και ...άνεργοι!

Δεν πειράζει, καλύτερα έτσι, γιατί μόνο αυτά που βιώνεις από μόνη σου έχουν αξία...

Κάντο κάθε βράδυ και μετά δεν θα έχεις ανάγκη από κανέναν και από τίποτα γιατί θα ξέρεις τα πάντα και μάλιστα από πρώτο χέρι!!!

Θυμίσου όταν ξυπνάς το πρωί να μην ανοίγεις αμέσως τα μάτια σου, να μην μιλάς και να μην αλλάζεις πλευρό μέχρι να θυμηθείς τι βίωσες στο Αστρικό.

Χρειάζονται λίγα μόνο λεπτά ήρεμης ακινησίας με κλειστά τα μάτια μέχρι ο Νους να φορτώσει τα δεδομένα από τη Συνείδηση και η Γνώση της να αποκωδικοποιηθεί σε Ανάμνηση.

Θυμίσου επίσης μετά να βοηθάς και κάποιους που θα ρωτάνε αυτά που κάποτε μας ρώταγες...

Με βαθύτατη υπόκλιση και με τις καλύτερες ευχές μου για το Νέο Έτος προς όλους:

TRENCAVELΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 10:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

JOΗNNIEBEGOOD:
σ αυτο το αστρικο, αιθερικο ή ο,τι αλλο, γινεται να δωσουμε ενα ραντεβου ωστε να με πεισετε οτι εκει γνωριζετε κοσμο, και μαλιστα δασκαλους για μεταπτυχιακο?
περασατε ποτε στο Αγνωστο και βρηκατε δασκαλους να σας περιμενουν?
ρωταω απ την αρχη του τοπικ, τα βιωσατε αυτα που λετε ή τα διαβασατε???
ευτυχισμενο το 2012!

JOΗNNIE επειδή είχες και συ - επιτέλους! - μια απόλυτα λογική και δίκαιη απορία οφείλω να σου απαντήσω σχετικά με το 3ο ερώτημά σου και να σε ενημερώσω (ή να σου υπενθυμίσω σε περίπτωση που ήδη το ξέρεις) ότι όποιος ανακοινώσει εσωτερική του εμπειρία, έστω και την πιο απλή, που σχετίζεται με ανώτερους κόσμους ΧΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ μέχρι να αποδείξει ότι την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεκτικός (συνήθως η άρση της ικανότητας να ξεδιπλώνεται συνειδητά στο Αστρικό κρατάει κάτι μήνες για τις πιο απλές αποκαλύψεις).

Κατά τ' άλλα συμφωνώ και επαυξάνω με την πρότασή σου που διατυπώνεις με το πρώτο ερώτημά σου.

Όχι τίποτε άλλο γιατί μετά δεν θα χρειάζεται να απαντάω τα συνηθισμένα κατεβατά που ζητάει η ...έδρα σου, γιατί από μόνος σου θα έχεις πειστεί γι αυτό που βίωσες!...

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα από το 1209 μου για το 2012 σου!

TRENCAVEL

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 11:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ εκπρόσωπος ή υποστηρικτής προσώπων ή απόψεων, αλλά χωρίς να με ενοχλεί αυτό, έχω να πω:

TRENCAVEL, σ' ευχαριστώ που μας παρέχεις τα φώτα σου.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 15:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσες οι απόψεις του TRENCAVEL!
Παρόλα αυτά, φίλε μου, θα διάβαζα με μεγάλη χαρά τις απαντήσεις σου σε 2 ερωτήματα που σου είχα θέσει...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 20:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό μεταφέρεται στην ενότητα:
.-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
(όπως είχε ζητηθεί πριν από κάποιες ημέρες)

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 23:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους :))))
πολύ χαίρομαι που σας βρίσκω όλους. Trencavel, μας έλειψες! :)
Συμφωνώ με όσα έχουν ειπωθεί απο Κατερίνα και Trencavel, ειδικά όσων αφορά τις απορίες της Avallon. Σωστές οι συμβουλές σου Trencavel. Εχω όμως μία διαφωνία (μικρή είναι και μάλλον όχι και τόσο επουσιώδης, αλλά δεν μπορώ να την αφήσω έτσι, γιατί μου χτύπησε κώδωνα η συνείδηση...θα είχε τους λόγους της!)
Δεν χάνεται η ικανότητα να κινείσαι στο αστρικό, εν είδει τιμωρίας, όπως υπονοείται. Υπάρχουν ορισμένες γνώσεις που λαμβάνεις απο το αστρικό, ή ορισμένες επαφές που κάνεις, για τις οποίες καταλαβαίνεις διαισθητικά οτι δεν πρέπει να μιλήσεις, γιατί σου δώθηκαν προσωπικά, όταν μπορούσες να τις δεχθείς, κι αν δωθούν απο σένα σε άλλους χωρίς να είναι έτοιμοι θα κάνεις κακό. Αλλά αυτό που λές, οτι δεν επιτρέπεται να μιλάμε για καμμία εμπειρία, ίσχυε πρίν ξεκινήσουν να δίνονται τα κλειδιά στην ανθρωπότητα (πρίν την Μπλαβάτσκυ για την ακρίβεια), και δεν ισχύει πιά στον βαθμό που το αναφέρεις. Για το μεγαλύτερο μέρος των εμπειριών μας έχουμε το ελεύθερο να μιλάμε ΑΛΛΑ (κι αυτό συνιστά προσοχή για όσους ταξιδεύουν αστρικά), όταν αναφερόμαστε σε οποιαδήποτε εμπειρία μας, ακόμα κι όταν υπονοούμε οτι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ξεδιπλωθούμε αστρικά, συγκεντρώνουμε ενέργειες των άλλων, οι οποίοι είτε απο ζήλεια, είτε απο περιέργεια επηρεάζουν το αστρικό μας, τους καλούμε 'ας πούμε' αστρικά (αφού το αστρικό είναι το πεδίο των επιθυμιών και των συναισθημάτων), κι αυτό είναι το πρόβλημα. Οτι θα επηρεαστεί η ικανότητά μας, αλλά όχι οτι θα αρθεί για οποιοδήποτε διάστημα, ως τιμωρία. Αν είμαστε αρκετά δυνατοί -αστρικά και νοητικά- τότε αυτό ξεπερνιέται εύκολα, αν όμως είμαστε άπειροι ή όχι αρκετά δυνατοί, τότε θα έχουμε να ξεπεράσουμε και τον ίδιο μας τον εαυτό...
Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με. Η δική μου όμως 'κατανόηση', 'διαίσθηση' και εμπειρία λέει οτι σε κάποιες περιπτώσεις, κι εφόσον έχουμε την δύναμη να ανταπεξέλθουμε στο βάρος του επιρροής απο άλλους, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ανοιγόμαστε ως προς ορισμένες εμπειρίες μας (όχι απαραίτητα δημόσια, αλλά μάλλον κατ'ιδίαν με ορισμένους ανθρώπους και για συγκεκριμένους λόγους).
Αναμένω την δική σου εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα. Προσωπικά έκανα το λάθος να ανοιχτώ παλαιότερα και μάλιστα δημόσια, και ποτέ δεν μου στερήθηκε αυτή η ικανότητα (εκείνη την περίοδο), παρά μόνο επηρεάστηκα κυρίως αστρικά και έγινα 'στόχος' συγκεκριμένου αρνητικού. Γι'αυτό και απο μία άποψη συμφωνώ οτι καλό είναι να μήν ανοιγόμαστε. Ελπίζω να καταλαβαίνεις σε τί διαφωνώ ακριβώς και περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την απάντησή σου. ΜΠορεί και να έχω καταλάβει λάθος, τί να πώ...αλλά λόγω του οτι "είναι κοντά ο καιρός", έχουν αλλάξει πολλά δεδομένα και κανόνες κι έχουν δωθεί κάποιες περισσότερες ελευθερίες, για να έχουν περισσότερες ευκαιρίες περισσότεροι άνθρωποι. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, πώς μιλάμε -όταν ανοιγόμαστε- και γιατί!
Την αγάπη μου σε όλους.
ΠέγκυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 13:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και Καλή χρονιά σε όλους....

Θα πρέπει να συμφωνήσω κι εγώ συνοδοιπόρε Trencavel με την Πέγκυ σε ό,τι αφορά τις αστρικές εμπειρίες. Κάποτε ήταν πολύ πιο αυστηρά τα πράγματα. Τώρα πια όχι, γιατί κάποιες εμπειρίες πρέπει να μοιράζονται για το καλό όλων. Ομως, θα ήθελα να διευκρινήσω ότι καλό είναι να ΜΗΝ λέμε εμπειρίες σε "κοινό", δημόσια, για οποιονδήποτε λόγω αυτοπροβολής ή για να πείσουμε κάποιον. Αλλά, μπορούμε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας με άτομα που έχουν το ίδιο ενδιαφέρον με μας, με ανθρώπους που βαδίζουν στον ίδιο δρόμο με εμάς κλπ. Και πάλι προσεκτικά, γιατί υπάρχουν και πράγματα που είναι αποκλειστικά δικά μας.

Με αγάπη
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 13:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια Κατερίνα καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ του να ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ μια πηγή και του να ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΟ αυτή η πηγή με το θέμα που συζητάς;
Ο φίλος σου ήταν που πρώτος ανέφερε τον Ειρηναίο,τον Ιππόλυτο, το Πηδάλιο κλπ, ως πηγές, και φυσικά εκείνον να μεμφθείς αν δεΝ θεωρείς αξιόπιστη πηγή τον Ειρηναίο , (ο οποίος ,σημειωτέον ,αν δε με απατά η μνήμη μου είχε μυηθεί στο Γνωστικισμό του καιρού του και γνώριζε εκ των έσω όσα συμβαίνανε )ή τις άλλες πηγές.
Εγώ έφερα στο φως την απόδειξη ότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ που θεωρεί ο φίλος σου ως πηγές για τους Νιλολαϊτες και οτι ΨΕΥΔΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ Ή ΒΙΑΣΤΕΣ. Και ΨΕΥΔΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ επειδή οι Νικολαϊτες δεν ήταν δογματικά διαφορετικοί από την υπόλοιπη Εκκλησία και θέλει να τους δυσφημήσει.

ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΡΟΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑ Ή ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΚΟΡΩΝ ΤΟΥ ΦΙΛΛΙΠΟΥ ΑΠΟ ΝΙΚΟΛΑΪΤΕΣ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΨΕΥΤΗΣ ΕΚ ΠΡΟΘΕΣΕΩΣ.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 14:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όσον αφορά τις εμπειρίες ο κανόνας απόκρυψης δεν άλλαξε ποτέ. Όταν υπήρχε λόγος για να αποκαλυτεί κάτι μιλούσαν και για τις εμπειρίες τους όσοι είχαν. Από την εποχή του απ. Πάυλου ακόμη. Έκανα αντιγραφή ένα μέρος από το βίο του αγίου Ανδρέα του δια Χριστόν σαλού που πήγε ως τον τρίτο ουρανό. Ο ίδιος είχε συνεχώς εμπειρίες προβολής επί της γης σε διάφορα σημεία και ειδικά κάποιες τι ανέφερε στο μαθητή του Επιφάνειο για να του δείξει ότι πάντα είναι κοντά του. Και αυτά τον 4ο αιώνα μΧ!

Επομένως για ποια απαγόρευση μιλάτε;;;;
Αγαπητή Άβαλλον
Ας μην παραμυθιαζόμαστε περί του Αστρικού και του τι αυτό περιλαμβάνει γιατι ελάχιστοι ταξιδεύουν συνειδητά σε αυτό. Οι άλλοι ταξιδεύουν μεσα σε σκεπτομορφές δικές τους ή άλλων και όλες οι μέθοδοι διαπίστωσης του αν ταξιδεύει κανείς η όχι στο αστρικό που προτείνουν οι σαμαελιστές, που αυτοαποκαλούνται Γνωστικοί, είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ στο πραγματικό αστρικό πεδίο. Γιαυτό και η οργάνωσή τους είναι ένα από τα καλύτερα φυτώρια ΘΥΜΑΤΩΝ.
Ούτε τα μάντραμ , ούτε οι φωτιές ούτε τίποτε άλλο που θα επινοήσει κανείς είναι απόδειξη αστρικής προβολής. Μόνο αν μπορέσει να πάει σε κάποιο σημείο , και δει ένα χώρο που δεν έχει ξαναδεί και επικοινωνήσει με κάποιον ζωντανό και το επιβεβαιώσουν μετά , μπορεί να έχει κανείς απόδειξη ότι όντως προβλήθηκε. Τα άλλα όλα είναι ΦΟΥΜΑΡΑ για να κοροιδεύουν τους αφελείς και να αυθυποβάλλονται στη (γοητευτική) ιδέα ότι μπορούν και προβάλλονται αστρικά. Και άλλοι μεν είναι αφελείς και χαίρονται που νομίζουν ότι το πέτυχαν , άλλοι δε ως πιο έξυπνοι και "μυημένοι" τους εκμεταλλεύονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στο αστρικό πεδίο και όχι μόνο.
Ο Σαμαέλ που τους δίδαξε αυτή τη διαστεβλωμένη ιδέα περί αστρικής προβολής δεν ήταν ούτε ο ίδιος συνειδητά προβαλλόμενος και γιαυτό δίδαξε ότι νόμιζε ως αλήθεια και τους έδινε μεθόδους ελέγχου που το μόνο που διαπίστωναν είναι ότι δεν είναι ξυπνιοι. Τα άλλα περί γνωστικών ναών κλπ κλπ είναι δημιουργήματα της φαντασίας του και μόνο.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 08:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
FILOSOFOS3:
Εγώ έφερα στο φως την απόδειξη ότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ που θεωρεί ο φίλος σου ως πηγές για τους Νιλολαϊτες και οτι ΨΕΥΔΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ Ή ΒΙΑΣΤΕΣ.
ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΡΟΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑ Ή ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΚΟΡΩΝ ΤΟΥ ΦΙΛΛΙΠΟΥ ΑΠΟ ΝΙΚΟΛΑΪΤΕΣ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΨΕΥΤΗΣ ΕΚ ΠΡΟΘΕΣΕΩΣ.

1ον: FILOSOFOS3 θύμισέ μου σε παρακαλώ που ακριβώς αναφέρω ότι οι Νικολαΐτες ήταν ΒΙΑΣΤΕΣ γιατί δεν θυμάμαι να είπα ποτέ κάτι τέτοιο.

Μήπως το ‘βγαλες κι αυτό απ’ το μυαλό σου?

Τι πας όμως κι εσύ βρε παιδί μου και φαντάζεσαι…

2ον: Ειλικρινά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η πρεμούρα σου να υπερασπίζεσαι μετά μανίας τους Νικολαΐτες…

Ούτε ποσοστά να έπαιρνες…

Θα μου πεις βέβαια με το δίκιο σου γιατί στο κάτω κάτω της (Αγίας ?) γραφής τι έκαναν οι άνθρωποι?

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι εξασκούσαν ως γνήσιοι και αντιπροσωπευτικοί μαύροι ταντρικοί της αριστερής ατραπού την … «θεάρεστη» κατ’ εσέ τελετουργική σεξουαλική κοινοκτημοσύνη (βλέπε πάρτυ με ούζα 12 και βάλε – μια στιγμή βρε παιδιά να οργανωθούμε που λέει και το ανέκδοτο), ότι πορνεύονταν, ότι ήταν αιμομίκτες, ότι καταπατούσαν εκούσια ως σέκτα γνήσιων Αντινομιστών τον Θείο Νόμο σε όλα του τα επίπεδα καταχρήσεων και ιδιαίτερα στον σεξουαλικό τομέα, ότι βλασφημούσαν κατά του Αγίου Πνεύματος και ότι καταβρόχθιζαν τα σφάγια (ειδωλόθυτα) που θυσίαζαν σε είδωλα κατά τ’ άλλα ήταν μια χαρά καλοί και Θεοσεβούμενοι Χριστιανοί μόνο και μόνο επειδή ο Αρχιαιρεσιάρχης τους Νικόλαος έτυχε να είναι ένας από τους 7 χειροτονημένους διακόνους (αποκλειστικά διοικητικών καθηκόντων) στους οποίους ανέθεσαν οι Απόστολοι τα συσσίτια των χηρών και ορφανών…

Ας βγάλουμε λοιπόν «λάδι», όπως προτείνεις, τον βλάσφημο, ειδωλολάτρη, προαγωγό και βιτσιόζο Νικόλαο που – τι έκανε ο κακομοίρης? – προσέφερε την ταλαίπωρη γυναικούλα και κορώνα του στους σεξουαλικώς «πεινώντες» του ποιμνίου του απλά και μόνο επειδή ΥΠΟΘΕΤΟΥΜΕ (μιας και δεν ήμασταν μπροστά) ότι σαν καλός Χριστιανός δεν παραβίασε την θέλησή της γιατί κι εκείνη από καθαρή αγάπη (και όχι από swinging βίτσιο φτου κακά) για τους εν Χριστώ αδελφούς, συμφώνησε (ως σεξουαλικώς συμπονιάρα) μαζί με τον καλό της να εκδοθεί αφιλοκερδώς (καλή ανώμαλη και του λόγου της…)!!!…

3ον: Επειδή λες ότι τίποτα δεν υπάρχει στα κείμενα για τους Νικολαΐτες να σου υπενθυμίσω κατ’ αρχήν αυτό που εσύ ο ίδιος αντέγραψες για αυτούς από το Ζ΄ βιβλίο του ΙΠΠΟΛΥΤΟΥ, 29-36:

«Υπαίτιος πρόκλησης πολλών κακών σε αυτούς είχε γίνει ο Νικόλαος, που είχε καταστεί από τους Αποστόλους ένας από τους επτά διακόνους, ο οποίος αφού αποστάτησε από την ευθεία διδασκαλία, δίδασκε την ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ και του οποίου τους μαθητές, που ΒΛΑΣΦΗΜΟΥΣΑΝ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ, τους έλεγχε ο Ιωάννης με την Αποκάλυψη επειδή ΠΟΡΝΕΥΟΝΤΑΝ και ΕΤΡΩΓΑΝ ΣΦΑΓΙΑ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΖΑΝ ΣΕ ΕΙΔΩΛΑ»!!!...

FILOSOFOS3 μήπως για κάποιο λόγο δεν θέλεις ή δεν τολμάς να πιστέψεις αυτό που ακόμα κι εσύ ο ίδιος έχεις διαβάσει από γνήσια και αξιόπιστη πηγή (ΙΠΠΟΛΥΤΟ) και το οποίο μάλιστα μόνος σου αντέγραψες από αυτήν σε προηγούμενο μήνυμά σου?

Πες μας πως αλλιώς να εξηγήσουμε αυτή την απίστευτη αντίφασή σου?

4ον: Σχετικά με υπόλοιπες πηγές για τους Νικολαΐτες που τόσο επίμονα και πάλι μου ζητάς, παρόλο που σου τις έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμά μου κι επειδή προφανώς δεν μπήκες στον κόπο να τις διαβάσεις, θα σου αναφέρω μεταξύ εκείνων και εντελώς ενδεικτικά, τα εξής:

α) Ο Ιωάννης στην Αποκάλυψη καταφέρεται κατά των Νικολαϊτών στο κεφάλαιο 2 εδάφια 6 και 15.

β) Η εγκυκλοπαίδεια «Αιρέσεις και Δόγματα» (την οποία απορρίπτεις επειδή δεν συμφωνεί με τα λεγόμενά σου κι ας περιλαμβάνει 44 πυκνογραμμένες σελίδες έγκυρης βιβλιογραφίας) αναφέρει στη σελ. 549 μεταξύ άλλων και τα εξής:

«...οι Νικολαΐτες …θεωρούσαν την ύλη ακόλαστη και αμαρτωλή. Συνιστούσαν ότι το σώμα πρέπει να βυθίζεται μέσα στις ηδονές, να φθείρεται από τις καταχρήσεις κι έτσι να τιμωρείται. Έλεγαν πως όσο περισσότερες αμαρτίες και ηδονές προκαλεί ο άνθρωπος τόσο περισσότερο θα προκαλέσει τη χάρη του Θεού.

Ο ηγέτης των Νικολαϊτών ζήλευε την όμορφη γυναίκα του κι όταν προκλήθηκε ότι οι καλοί Χριστιανοί δεν πρέπει να είναι όμηροι της σάρκας, τη διέθεσε στην κοινότητα για σεξουαλική χρήση.

Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και με τις κόρες του αποστόλου Φιλίππου, σύμφωνα με τις απόψεις θρησκειολόγων, ιστορικών και συγγραφέων-ερευνητών.

Στη Βίβλο τονίζει ο Ευαγγελιστής Ιωάννης: ‘‘Μισώ κι εγώ τα έργα των Νικολαϊτών’’».

Παρεμπιπτόντως έχει κατά την άποψή σου ιδιαίτερη σημασία το αν ήταν οι 2 ή οι 3 ή οι 4 κόρες του Φιλίππου που παρασύρθηκαν ή το ίδιο το γεγονός ότι κάποιες ανυποψίαστες αθώες και καλές Χριστιανές που ήταν μάλιστα και κόρες Αποστόλου παρασύρθηκαν από τους Νικολαΐτες?

γ) Δεν γνωρίζω αν η αίρεση των Αντινομιστών σου ακούγεται …"κινέζικη", αλλά χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω ήταν η Αίρεση – Μητέρα της αριστερής ατραπού των πρώτων Χριστιανικών χρόνων από την οποία γεννήθηκαν όλες οι υπόλοιπες συναφούς ιδεολογίας παραφυάδες υπό την ηγεσία διαφόρων τραγόψυχων ηγετίσκων μεταξύ των οποίων και η σέχτα του …άταχτου, ζωηρού και πονηρούλη Νικόλαου που ήταν απ’ ευθείας παρακλάδι τους.

Υπάρχει δυστυχώς η γενική τάση διαφόρων περινούστατων, εγκύρων και μη, να συγχέουν τους Αντινομιστές με τους Γνωστικούς.

Η σημαντική διαφορά είναι ότι οι πρώτοι πίστεψαν ότι επειδή αναλήφθηκε ο Χριστός αυτοί πλέον μπορούσαν να αλωνίζουν ανεξέλεγκτα, ενώ οι δεύτεροι διέσωσαν και συνέχιζαν την γνήσια Διδασκαλία του Εσωτερικού Κύκλου του Ιησού όπως ακριβώς την παρέλαβαν κυρίως είτε από τον Απόστολο Παύλο μέσω του μαθητή του Θεοδότου ή Θευδά (πηγή Κλήμης Αλεξανδρεύς: Στρωματείς, επειδή είμαι σίγουρος ότι πάλι θα το αμφισβητήσεις) είτε από τον Μάρκο μέσω του μαθητή του Ορμησίου ή Ορμού (Λίνκολν, Λι και Μπέϊτζεντ: Άγιο Αίμα και Άγιο Δισκοπότηρο).

Τώρα οι Αντινομιστές και τα παρακλάδια τους, αν και κατάμαυροι ταντρικοί της αριστερής ατραπού, παρίσταναν υποκριτικά τους καλούς Χριστιανούς και μάλιστα τους συνεχιστές του Εσωτερικού Κύκλου, δηλ. τους Γνωστικούς, για να μπερδεύουν αθώους ανυποψίαστους και να τους παρασύρουν στον φαύλο κύκλο των σεξουαλικών διαστροφών τους, όπως π.χ. συνέβη με τις κόρες του Αποστόλου Φιλίππου…

Βεβαίως από τον 2ο αιώνα έπεσαν πια οι μάσκες γιατί οργανώθηκαν ως επίσημη θρησκευτική κίνηση (βλέπε αίρεση) σε διάφορες περιοχές της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.

Σύμφωνα με την εγκυκλοπαίδεια «Αιρέσεις και Δόγματα»: «Ως παρακλάδια του Αντινομισμού μπορούν να αναφερθούν οι θρησκευτικές οργανώσεις των Νικολαϊτών»…

Για να δούμε όμως ενδεικτικά και σε γενικές γραμμές τι πίστευαν:

«Η γενετήσια ορμή στον άνθρωπο είναι μια σπουδαία λειτουργία δοσμένη απ’ τον Θεό όχι δέσμια αλλά ελεύθερη».

Προσέξτε όμως τώρα πως οι Αντινομιστές αντιλαμβάνονται και εννοούν την «ελευθερία» της γενετήσιας ορμής:

«Σύμφωνα με την Βίβλο παιδιά απέκτησαν:

Ο Γενάρχης και Πατριάρχης Αβραάμ με την αδελφή του (= ΑΙΜΟΜΙΚΤΗΣ), με τη δούλα του και τις παλλακίδες του (= ΠΟΛΥΓΑΜΙΚΟΣ).

Ο Λώτ με τις 2 κόρες του (= ΑΙΜΟΜΙΚΤΗΣ, ΠΑΙΔΟΦΙΛΟΣ και ΠΟΛΥΓΑΜΙΚΟΣ).

Ο Ιακώβ με τις εξαδέλφες του (= ΑΙΜΟΜΙΚΤΗΣ) και τις 2 δούλες του (= ΠΟΛΥΓΑΜΙΚΟΣ).

Ο Δαβίδ με τις 8 γυναίκες του (= ΠΟΛΥΓΑΜΙΚΟΣ).

Ο Σολομών με τις 700 γυναίκες του και τις 300 παλλακίδες του (= VIAGRAMAN)».

Και για τους άπιστους Θωμάδες η ιστορικώς έγκυρη (?) πηγή προέλευσης για το τελευταίο απίστευτο (όπως άλλωστε και για όλα τα προηγούμενα) είναι η ίδια η Αγία (?) Γραφή, Βασιλειών Α΄ κεφ. Ια΄ εδάφ. 3.

Μνήσθητί μου Κύριε!!!...

Αυτά λοιπόν ήταν τα …ιδεολογικά πρότυπα των φίλων σου των Νικολαϊτών!!!...

Αυτά άκουσε κι ο - εκ των κορυφαίων συγχρόνων συνεχιστών τους - 666 Άλιστερ Κρόουλι και τροχίζοντας τα μπροστινά του δόντια για να μοιάζει με φίδι (χωρίς πλάκα το 'κανε) σου λέει "σιγά που θ’ αγιάσω" και επινόησε εκείνο το αμπελοφιλοσοφημένο τσιτάτο: «ένας είναι ο νόμος κάνε ό, τι θέλεις» για να δικαιολογήσει τελετουργικά το «κουσούρι» του (και να’ ταν μόνο ένα…)…

quote:
FILOSOFOS3:
Και ΨΕΥΔΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ επειδή οι Νικολαϊτες δεν ήταν δογματικά διαφορετικοί από την υπόλοιπη Εκκλησία και θέλει να τους δυσφημήσει.

Είδες βρε παιδί μου ο απαίσιος?

Μαζεύτε σιγά σιγά κλαδιά και για μένα. Πράγματι χρειάζομαι κάψιμο!

Δεν το έκανα όμως επίτηδες. Παρασύρθηκα από την αδιαμφισβήτητου κύρους κορυφαία ελληνική ...αιρετική εγκυκλοπαίδεια "Πυρσός" η οποία αναφέρει μεταξύ άλλων για τους Νικολαΐτες:

"ΝΙΚΟΛΑΪΤΑΙ: Αίρεσις ... ασκούσα ειδωλολατρίαν και διάγουσα βίον αμαρτωλόν.

ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΝΤΕΣ ούτω την απόφασιν της ΣΥΝΟΔΟΥ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Πράξ. Αποστ. ιε΄20-29), ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ...

...Το όνομα Νικολαΐται εδόθη εις Γνωστικήν αίρεσιν του 3ου αιώνος και εις άλλας ομάδας κατά τους μεταγενεστέρους χρόνους".

FILOSOFOS3 έχω την αίσθηση ότι εάν εξακολουθήσεις και επιμένεις να υποστηρίζεις με τον ίδιο ζήλο τους φίλους σου τους Νικολαΐτες, κινδυνεύεις να σε φακελλώσει κι εσένα η Π.Ε.Γ. ως αιρετικό ή σατανιστή...

Πάντως FILOSOFOS3 εφόσον ψάχνεις στοιχεία, από έγκυρες πηγές, για τους φίλους σου τους Νικολαΐτες που τόσο διακαώς και με υπέρμετρο ζήλο υπερασπίζεσαι, εάν δεν έχεις πρόσβαση σε κείμενα συνεχιστών τους, τα οποία δεν βλέπω τον λόγο γιατί θα πρέπει να τα διαφημίζουμε, τότε καλά θα κάνεις να τους ψάχνεις όχι μόνο με την επωνυμία τους που ετυμολογείται από τον Αιρεσιάρχη τους Νικόλαο, αλλά κυρίως με την επίσημη επωνυμία της σέχτας τους που ήταν Αντινομιστές, ή και με κάποιες επωνυμίες γνήσιων παρακλαδιών τους.

Ενδεικτικά και μόνο αναφέρω, μεταξύ των τελευταίων, τους Καρποκρατικούς του Επιφάνη ο οποίος πιστός στην αυτοκαταστροφική ιδεολογία του είδε τα ραδίκια ανάποδα (= εγκατέλειψε τον μάταιο τούτο κόσμο) ΑΝΗΛΙΚΟΣ (στα 17 του) από ΣΑΡΚΙΚΕΣ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ (πηγή: Κλήμης Αλεξανδρεύς: Στρωματείς).

Νομίζω ότι υπήρξα σαφέστατος και δεν επιθυμώ να επανέλθω σ’ αυτό το θέμα.

Ήδη αρκετή (έστω και αρνητική) διαφήμιση με ανάγκασες άθελά μου να κάνω γι αυτούς τους ανώμαλους…

Δυστυχώς όμως έπρεπε να διευκρινίσω κάποια πράγματα σχετικά με αυτούς που παρέμεναν θολά.

TRENCAVEL
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 11:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

FILOSOFOS3:
Και όσον αφορά τις εμπειρίες ο κανόνας απόκρυψης δεν άλλαξε ποτέ. Όταν υπήρχε λόγος για να αποκαλυτεί κάτι μιλούσαν και για τις εμπειρίες τους όσοι είχαν. Από την εποχή του απ. Πάυλου ακόμη. Έκανα αντιγραφή ένα μέρος από το βίο του αγίου Ανδρέα του δια Χριστόν σαλού που πήγε ως τον τρίτο ουρανό. Ο ίδιος είχε συνεχώς εμπειρίες προβολής επί της γης σε διάφορα σημεία και ειδικά κάποιες τι ανέφερε στο μαθητή του Επιφάνειο για να του δείξει ότι πάντα είναι κοντά του. Και αυτά τον 4ο αιώνα μΧ!
Επομένως για ποια απαγόρευση μιλάτε;;;;

Φιλόσοφε υπονοείς ότι πιστεύεις κατά βάθος στο Αστρικό?

Δεν σε αναγνωρίζω.

Εδώ που τα λέμε, έτσι και το μάθουν, ούτε και στην Αγία Παρασκευή (βοήθειά μας, ξέρεις εσύ...) θα σε αναγνωρίζουν πια...

quote:

FILOSOFOS3:
Αγαπητή Άβαλλον
Ας μην παραμυθιαζόμαστε περί του Αστρικού και του τι αυτό περιλαμβάνει γιατι ελάχιστοι ταξιδεύουν συνειδητά σε αυτό.

Αν πάντως μεταξύ των ελαχίστων συνειδητών υπονοείς την Λουκά, αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ!

Είναι πράγματι αστρικώς πολυταξιδεμένη!...

quote:

FILOSOFOS3:
Οι άλλοι ταξιδεύουν μεσα σε σκεπτομορφές δικές τους ή άλλων

Πάντα οι άλλοι. Εσύ υποθέτω ποτέ!

quote:

FILOSOFOS3:
και όλες οι μέθοδοι διαπίστωσης του αν ταξιδεύει κανείς η όχι στο αστρικό που προτείνουν οι σαμαελιστές, που αυτοαποκαλούνται Γνωστικοί, είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ στο πραγματικό αστρικό πεδίο.

Ακόμα κι αυτές τις μεθόδους πειραματίστηκες?

Καλά το υποψιαζόμασταν ότι είσαι κρυπτογνωστικός...

Αλήθεια και με την ευκαιρία για πες μας ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ πως είναι το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Αστρικό πεδίο?

Πες μας ακόμα για να μας λυθεί η απορία πως ακριβώς πηγαίνεις εσύ εκεί?

Πως κινείσαι?

Πως κρατιέσαι για να μην επιστρέψεις στο φυσικό?

Πως ξεχωρίζεις ότι αυτά που βλέπεις δεν είναι όνειρα ή νοητικές προβολές σου?

Που ακριβώς πηγαίνεις για να διδαχθείς απ' ευθείας και από ποιούς?

Με ποιόν τρόπο?

quote:

FILOSOFOS3:
Γιαυτό και η οργάνωσή τους είναι ένα από τα καλύτερα φυτώρια ΘΥΜΑΤΩΝ.

Τελικά πήγες κι απο 'κεί?

Και αισθάνθηκες φυτό?

Ε, άμα σε χαλάει μην ξαναπάς. Δεν είναι υποχρεωτικό.

Σε ποιάν όμως απ' όλες τις οργανώσεις τους αναφέρεσαι?

Γιατί δεν είναι και λίγες...

Άσε σου λέω, πρασίνισε ο πλανήτης και μπούκωσε το Αστρικό...

quote:

FILOSOFOS3:
Ούτε τα μάντραμ, ούτε οι φωτιές ούτε τίποτε άλλο που θα επινοήσει κανείς είναι απόδειξη αστρικής προβολής.

Ανάβεις φωτιές, ανάβεις κι όλα τα καις...

Βρε λες να βγαίνει κι η Βανδή Αστρικό?

quote:

FILOSOFOS3:
Μόνο αν μπορέσει να πάει σε κάποιο σημείο , και δει ένα χώρο που δεν έχει ξαναδεί και επικοινωνήσει με κάποιον ζωντανό και το επιβεβαιώσουν μετά , μπορεί να έχει κανείς απόδειξη ότι όντως προβλήθηκε.

Εσύ ότι πεις!

Εσύ που το εξασκείς!

Εμείς τι να πούμε από τη ζωή μας...

quote:

FILOSOFOS3:
Τα άλλα όλα είναι ΦΟΥΜΑΡΑ για να κοροιδεύουν τους αφελείς και να αυθυποβάλλονται στη (γοητευτική) ιδέα ότι μπορούν και προβάλλονται αστρικά. Και άλλοι μεν είναι αφελείς και χαίρονται που νομίζουν ότι το πέτυχαν , άλλοι δε ως πιο έξυπνοι και "μυημένοι" τους εκμεταλλεύονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στο αστρικό πεδίο και όχι μόνο.

Αλήθεια, πόσα Αστρικά Ευρώ σε χρέωσαν οι απαίσιοι εκμεταλλευτές την τελευταία φορά που βγήκες?

quote:

FILOSOFOS3:
Ο Σαμαέλ που τους δίδαξε αυτή τη διαστεβλωμένη ιδέα περί αστρικής προβολής δεν ήταν ούτε ο ίδιος συνειδητά προβαλλόμενος και γιαυτό δίδαξε ότι νόμιζε ως αλήθεια και τους έδινε μεθόδους ελέγχου που το μόνο που διαπίστωναν είναι ότι δεν είναι ξυπνιοι. Τα άλλα περί γνωστικών ναών κλπ κλπ είναι δημιουργήματα της φαντασίας του και μόνο.

Δηλαδή την τελευταία φορά που ξεδιπλώθηκες στο Αστρικό και ζήτησες από τον Θεϊκό σου Πατέρα να σε πάει στην Γνωστική Εκκλησία βρήκες στη θέση της ...οικόπεδο?

Να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω!

Τα σέβη μου!

TRENCAVEL!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 11:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TRENCAVEL καλώς ξαναήρθες και καλή χρονιά.

Δεν απαντάς στις ερωτήσεις και αυτό με ανησυχεί. Γιατί καλέ μου έχεις την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν άτομα που προσέχουν ακριβώς ότι γράφει κάποιος? Για να μπορέσει να γίνει συζήτηση πρέπει να είναι γνωστό το κίνητρο του καθενός. Θα σε παρακαλέσω με το επόμενο post να δώσεις απαντήσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 11:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι για το ερώτημα που του απηυθυνε απευθείας ο φιλόσοφος, για το θέμα των Νικολαϊτών, μάλλον το εξάντλησε το θέμα ο Trencavel.
Κατά τ'άλλα, δεν καταλαβαίνω γιατί έχει χρηστεί απο όλους ως υπεύθυνος για όλες τις απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις! Εχει και ζωή... υποπτεύομαι! Εμεινε κάποια ερώτηση αναπάντητη (όχι απο τον Trencavel), αλλά απο οποιονδήποτε άλλον (πχ εμένα, ή την Κατερίνα?)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 12:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Pyramid συγνώμη που παρεμβαίνω (αλλλά κάνεις το ίδιο κι εσύ μάλλον), ποιές ερωτήσεις δεν έχουν απαντηθεί??? Τουλάχιστον για τους Νικολαίτες, νομίζω ότι όλα αυτά που παρατέθηκαν ειναι υπέρ αρκετά να πείσουν και τον πλέον άπιστο!!!!!!! (εκτός αν κι εσύ δέχεσαι τις πηγές που ΜΟΝΟ συμφωνούν με τις απόψεις του Φιλόσοφου!!!)

Οσο για κίνητρα, μην παρασύρεσαι από κάποιους (ονόματα δέν λέμε) που μιλούν για φυτώρια και θύματα και μυστικές εκμεταλλεύσεις κλπ κλπ...
Αν θες να έχεις άποψη, έχε την από μόνη σου, εννοώ, γνώρισέ το να δεις αν ισχύει. Δεν υπάρχουν κίνητρα αγαπητή φίλη μας, εκτός από ίσως πληροφόρηση και όχι παπαπληροφόρηση συμπαντικών αληθειών!!!
Δική σου η ελεύθερη βούληση να τις πάρεις ή όχι, όμως να μην κατηγορούμε κάτι για το οποίο δεν έχουμε αποδείξεις οκ???

Να είστε πάντα καλά
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 12:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κορίτσια δεν μπορείτε εσείς να απαντήσετε όλες τις ερωτήσεις. Βεβαίως έχει και ζωή ο TRENCAVEL, δεν θα μπορούσε να είναι επί 24ωρου βάσεως σε σύνδεση, γι΄αυτό είπα με το επόμενο post του.
Ποτέ δεν θα θεωρούσα ότι κάποιος εσκεμμένα δεν απαντά γιατί κάτι θέλει να αποφύγει, εκτός εάν μου το αποδείκνυε με την επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά του.

Δεν τίθεται θέμα για τους Νικολαίτες, την αριστερή ατραπό, το αστρικό, την μετατροπή των ενεργειών, κ.λ.π. Έχω την άποψή μου για όσα μου χρησιμεύουν.

Υπήρξαν προσωπικές ερωτήσεις προς τον αγαπητό TRENCAVEL και δεν απαντήθηκαν, ίσως δεν τις πρόσεξε γι΄αυτό έγινε το post, προς επισήμανση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 16:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤRENCAVEL είχα την ελπίδα ότι δεν ανήκεις στον εσμό εκείνω που εδώ μέσα στε εσωτέρικα εξαπολύουν ύβρεις κατά οιωνδήποτε τοπυς χαλάνε τη μαγια , χριστιανών και μη. Αλλά μάλλον έκανα λάθος.

ΕΣΥ ο ίδιος είπες "τι έκαναν στις κόρες του Φιλλίπου" . Το χειρότερο που θα μπορούσε να πάθει μια παρθένα τότε ήταν να βιαστεί. Αν δε βιάστηκαν πές ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ.
ΓΙΑΤΙ ΑΡΝΕΙΣΑΙ:

ΔΕΥΤΕΡΟΝ παραχαράσσοντας την αλήθεια επειδή δε σε συμφέρει και χωρίς να φέρεις καμμιά απόδειξη:

quote:
Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι εξασκούσαν ως γνήσιοι και αντιπροσωπευτικοί μαύροι ταντρικοί της αριστερής ατραπού την … «θεάρεστη» κατ’ εσέ τελετουργική σεξουαλική κοινοκτημοσύνη (βλέπε πάρτυ με ούζα 12 και βάλε – μια στιγμή βρε παιδιά να οργανωθούμε που λέει και το ανέκδοτο), ότι πορνεύονταν, ότι ήταν αιμομίκτες, ότι καταπατούσαν εκούσια ως σέκτα γνήσιων Αντινομιστών τον Θείο Νόμο σε όλα του τα επίπεδα καταχρήσεων και ιδιαίτερα στον σεξουαλικό τομέα, ότι βλασφημούσαν κατά του Αγίου Πνεύματος και ότι καταβρόχθιζαν τα σφάγια (ειδωλόθυτα) που θυσίαζαν σε είδωλα κατά τ’ άλλα ήταν μια χαρά καλοί και Θεοσεβούμενοι Χριστιανοί μόνο και μόνο επειδή ο Αρχιαιρεσιάρχης τους Νικόλαος έτυχε να είναι ένας από τους 7 χειροτονημένους διακόνους (αποκλειστικά διοικητικών καθηκόντων) στους οποίους ανέθεσαν οι Απόστολοι τα συσσίτια των χηρών και ορφανών…



Σε προηγούμενο μήνυμά μου είπα ότι ήταν ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΡΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ "ΘΕΑΡΕΣΤΗ" ΚΑΙ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΚΤΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΏΝ !!!

ΜΟΝΟ ένα άθλιο υποκείμενο θα φανταζόμουν ότι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Και μόνο άθλια υποκείμενα έχουν τέτοια συμπεριφορά. Και δυστυχώς έχουν βρει άσυλο εδω πέρα. Κατατάσσεις τον εαυτό σου σε αυτούς;

Να τον χαίρεσαι Κατερίνα που μου τον πρότεινες και ως συνομιλητή και που τον θεωρούσες και διαβασμένο!!!

Σύντομα θα μπορείς να λες ότι θέλεις και να κάνεις και το γνωστικό και να εξαπατάς αφελείς που δε σε ξέρουνε και δε σε έχουνε καταλάβει και χωρίς αντίλογο καθώς εμένα λίγα είναι τα ψωμιά μου εδω πέρα. Δε θέλω με τη συμμέτοχή μου να στηρίζω ένα σχεδιο εξαπάτησης του κοινού και πολεμικής κατά της αλήθειας που βλεπω να προχωρά αργά αλλά σταθερά και με τις ευλογίες των "υπευθύνων".
Των "υπευθύνων" που δε μπόρεσαν να απαντήσουν στα ερωτήματα που έθεσα και τα απέσυραν βιαστικά από τις διάφορες κατηγορίες των φόρουμ για να τα περιορίσουν στο "Απόψεις -προτάσεις" .

ΚΑΤΕΡΙΝΑ γιατί λες

quote:
Τουλάχιστον για τους Νικολαίτες, νομίζω ότι όλα αυτά που παρατέθηκαν ειναι υπέρ αρκετά να πείσουν και τον πλέον άπιστο!!!!!!! (εκτός αν κι εσύ δέχεσαι τις πηγές που ΜΟΝΟ συμφωνούν με τις απόψεις του Φιλόσοφου!!!)
;;;;;;;

ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΑΥΤΑ;;; ΖΗΤΗΣΑ ΞΑΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ!!!

Μήπως ονειρεύεσαι ;;;

Ο άνθρωπος επανέλαβε όσα είχε πει και το απ΄σπασμα του Ιππόλυτου δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΆΜΕ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΚΟΡΩΝ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΛΟΛΑΙΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ, ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΙΟΛΑΣ.
Τα ειδωλόθυτα δεν ήταν θυσιασμένα από τους Νικολαίτες και αυτό φαίνεται από όσα λέει ο απ. Πάυλος ότι δεν ΄΄ηταν αμαρτία το να φάει κάποιος κάτι που δε γνωρίζει αν έχει θυσιαστεί γιατί οι χριστιανοί δεν κινδυνεύουν από δαιμόνια κλπ. Αρκεί να ΜΗΞΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΥΣΜΕΝΟ Ή ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ. Τότε δεν έπρεπε να το φάνε και επίσης όταν σκανδάλιζαν τους άλλους.

ΤΙ ΣΧΕΣΗ όμως έχει ΑΥΤΟ με το ερωτημά μου;;;;;;;;;;;;;

Και πόσο βαθιά νυχτωμένος μπορεί αν είναι κανείς για να μην κατατάσει στους "Γνωστικούς" της εποχής εκείνης του Αντινομιστές;;;

quote:
γ) Δεν γνωρίζω αν η αίρεση των Αντινομιστών σου ακούγεται …"κινέζικη", αλλά χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω ήταν η Αίρεση – Μητέρα της αριστερής ατραπού των πρώτων Χριστιανικών χρόνων από την οποία γεννήθηκαν όλες οι υπόλοιπες συναφούς ιδεολογίας παραφυάδες υπό την ηγεσία διαφόρων τραγόψυχων ηγετίσκων μεταξύ των οποίων και η σέχτα του …άταχτου, ζωηρού και πονηρούλη Νικόλαου που ήταν απ’ ευθείας παρακλάδι τους.


Τα λέει σε σας επειδή έχετε άγνοια και θα πιστέψετε ότι και αν σας πει. Γιατί δεν τολμά να σας πει ότι αυτοί ακριβώς ήταν τα χαρακτηριστικότερα παραδείγματα Γνωστικών της εποχής εκείνης.

Και όλα τα υπόλοιπα περί αντινομιστών , Καρποκρατιανών και άλλα τινά δεν είναι παρά γελοίες διαστρεβλώσεις που απευθύνονται σε απληροφόρητους αφελείς για να τους μετετρέψουν εντέχνως σε θύματα της μαυρίλας που κουβαλά ο δήθεν κατήγορος (αλλά εν τω βάθει Αντινομιστής ο ίδιος) που όμως παρουσιάζεται ως Γνωστικός πάλλευκος και άσπιλος και υποστηρίζει το Σαμαέλ , γιατί ξέρει ότι μόνο με αυτό τον τρόπο θα αποκτήσει τα θύματα που θέλει.

Τα όσα ειρωνικά είπε περί αστρικής προβολής αναλογιστείτε τα εσείς. ΕΣΥ ειδικά Κατερίνα που όταν σας είπα να με βρείτε αστρικά και να περιγράψετε οτιδήποτε σχετικό με εμένα που να μην το έχω γράψει σε κείμενο , το θεώρησες ως ΜΑΥΡΗ τακτική και τώρα ο φίλος σου μου λέει να περιγράψω αστρικές μου εμπειρίες. Γιατί; Για να παραπλανάς αφελείς χρησιμοποιώντας τις εικόνες που θα σου περιγράψω;;;

ΟΥΤΕ ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΣΑΜΑΕΛ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΝΕ.ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΤΕ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΟΤΙΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΟ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΟΤΗΤΑ ΜΙΑΣ ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΜΑΥΡΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ.

ΑΥΤΑ είχα να πω και επειδή δεν έχω χρόνο για περισσότερα και λεπτομέρειες σας λέω αυτό μόνο :ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΝΤΡΑΜ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΤΕΧΝΙΚΗ Ή ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ "ΣΧΟΛΗ" ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ.

Όποιος ταξιδευει πραγματικά μπορεί να δει και το φυσικό κόσμο και αυτό πρέπει να το επιδιώξει στην αρχή για να ξέρει αν ταξιδεύει όντως. Όποιος δε βλέπει το φυσικό κόσμο όπως είναι αλλά αλλοιωμένο (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΊΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ αλλά το σήμα και τις μορφές τους) τότε ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ εντός σκεπτομορφής του. Όποιος απο σας νομίζει ότι ταξιδεύει και δεν έχει δει καμμιά φορά το φυσικό κόσμο τότε ας ξέρει ότι δεν έχει πάει παραπέρα από μερικά μέτρα από το σώμα του μέσα στις σκεπτομορφές του.
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΈΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΈΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΥΝ ΑΣΤΡΙΚΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ. ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΦΥΤΩΡΙΑ ΤΕΤΟΙΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ και όχι την ΑΛΗΘΕΙΑ.

Και μιας και με προκάλεσε ας πω και το εξής:όταν ταξιδεύει κανείς αστρικά και δει το φυσικό κόσμο, θα βλέπει ακόμη και τα κύματα του αέρα αλλά και άλλα πεδία και από μια λεπτομέρεια σε αυτά μπορεί να έχει ακόμη μια επιβεβαίωση ότι ταξιδεύει αστρικά και όντως μακρυά από το σωμα.

Δε θέλω να πω άλλα και να δώσω όπλα στο σκοτάδι να πολεμά το φως. Αρκετά ήταν αυτά νομίζω.
Πρότεινα κατά καιρούς σε ανθρώπους που έλεγαν ότι προβάλλονται αστρικά να με συναντήσουν και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα κατάφερε.
Αν για κάποιο λόγο κάποιος δε θέλει να τον συναντήσουμε αστρικά τουλάχιστον μπορούμε ως κάποια απόσταση να τον πλησιάσουμε. Ε αυτοί δε μπόρεσαν ούτε αυτό!

Ένας ήταν και σαμαελικός. Άλλος δεν απάντησε καν στην πρόσκληση αλλά δημοσιεύει ψευδη γεγονότα ως προβολές του!!!


Βγάλτε συμπερασμα λοιπόν...

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 06:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

FILOSOFOS3:
ΤRENCAVEL είχα την ελπίδα ότι δεν ανήκεις στον εσμό εκείνω που εδώ μέσα στε εσωτέρικα εξαπολύουν ύβρεις κατά οιωνδήποτε τοπυς χαλάνε τη μαγια , χριστιανών και μη. Αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Το σφάλλειν ανθρώπινον.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και σου ζητώ συγγνώμη που σε ανάγκασα να με βρίζεις επειδή σου χάλασα τη μαγιά!

quote:

FILOSOFOS3:
"τι έκαναν στις κόρες του Φιλλίπου" . Το χειρότερο που θα μπορούσε να πάθει μια παρθένα τότε ήταν να βιαστεί. Αν δε βιάστηκαν πές ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ.

Που να ξέρω?

Μπροστά ήμουν?

Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος ότι βιάστηκαν?

Ζούσες τον 1ο μ.Χ. αιώνα?

quote:

FILOSOFOS3:
ΔΕΥΤΕΡΟΝ παραχαράσσοντας την αλήθεια επειδή δε σε συμφέρει και χωρίς να φέρεις καμμιά απόδειξη

Εάν αυτά που λες, τα λες μπροστά σε καθρέπτη κάνοντας την αυτοκριτική σου είσαι πραγματικά αξιέπαινος!

quote:

FILOSOFOS3:
Σε προηγούμενο μήνυμά μου είπα ότι ήταν ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΡΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ "ΘΕΑΡΕΣΤΗ" ΚΑΙ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΚΤΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΏΝ !!!



ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ ΙΔΟΥ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ FILOSOFOS3 ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ:

quote:

FILOSOFOS3:
Οι νικολαϊτες ιδρύθηκαν από έναν από τοςυ 7 διακόνους που εξέλεξαν οι απόστολοι και ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ ή ΑΙΜΟΜΙΚΤΕΣ .

Αποτελεί μέγιστη ύβρη να λέγεται κάτι τέτοιο.

Ο διάκονος Νικόλαος θέλησε να φτάσει την αγιότητα των αποστόλων…

…η άποψη του Νικολάου του ιδρυτή των νικολαϊτών, ότι αφού έχουμε κοινά τα πάντα ,μακι αφού αυτό είναι ένδειξη, ή απόξειξη αγάπης προς τον πλησίον, τι καλύτερο υπάρχει από το να μοιραζόμαστε και τους συντρόφους μας;;;

Και έτσι ο ίδιος έβαλε στο μέσον της εκκλησίας τη γυναίκα του , με τη συγκατάθεσή της βέβαια γιατί και εκείνη πίστευε το ίδιο, στη διάθεση οποιουδήποτε έχει ανάγκη από ερωτική σύντροφο.

Εκείνη φυσικά δε θα αρνούνταν σε κανέναν αφού πίστευε ότι είναι άγια προσφορά η κάλυψη μιας τέτοιας ανάγκης…


Φιλόσοφε, αγόρι μας, μην ντρέπεσαι και πες μας ειλικρινά πόσα θες να μας τρελάνεις?

quote:

FILOSOFOS3:
ΜΟΝΟ ένα άθλιο υποκείμενο θα φανταζόμουν ότι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Και μόνο άθλια υποκείμενα έχουν τέτοια συμπεριφορά. Και δυστυχώς έχουν βρει άσυλο εδω πέρα.

Τα λόγια σου με καιν γιατ' είσαι μανεκέν.

Να υποθέσω ότι το υβρεολόγιό σου σε βάρος μου είναι το καταστάλαγμα της εφαρμοσμένης φιλοσοφικής και χριστιανικής σου παιδείας που απέκτησες παίζοντας με τις χάντρες από το κομποσκοίνι σου?

A propos, ΦΙΛΟΣΟΦΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, Ο ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΣΤΕΡΕΥΑΝ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΧΥΔΑΙΑ ΕΒΡΙΖΑΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΤΟΥΣ?

Μνήσθητι μου Κύριε…

Μάλλον θα πρέπει να εισηγηθώ στην Πανελλήνια Ένωση Γονέων να διδάσκουν στα Σεμινάρια Αντιαιρετικού Αγώνα στην Αγία Παρασκευή παράλληλα με Γκουρτζίεφ και Ουπανισάντ και το Savoire Vivre (= Εγχειρίδιο Καλής Συμπεριφοράς, για τους αμυήτους του σπορ).

Μα επιτρέπεται? Εσύ αριστούχος των σεμιναρίων και να μιλάς έτσι?

Τέτοια λέτε και γι αυτό έχετε αδειάσει τις εκκλησίες…

quote:

FILOSOFOS3:
Κατατάσσεις τον εαυτό σου σε αυτούς;

Εννοείς στους αθλίους που ήδη με κατέταξες?

Τι να σου απαντήσω τώρα?

Μιας και δηλώνεις φιλόσοφος και είναι εντελώς φανερό ότι σκαμπάζεις από φιλοσοφία, απλά θα απαντήσω με αυτό που είχε πει κάποτε ο Επίκτητος ("Εγχειρίδιον" 33,9):

«Αγνοείς φαίνεται τα άλλα ελαττώματά μου γιατί αλλιώς δεν θα έλεγες μόνον αυτό».

quote:

FILOSOFOS3:
Να τον χαίρεσαι Κατερίνα που μου τον πρότεινες και ως συνομιλητή και που τον θεωρούσες και διαβασμένο!!!

Ναι, ναι, πράγματι Κατερίνα, να με χαίρεσαι!

quote:

FILOSOFOS3:
Σύντομα θα μπορείς να λες ότι θέλεις και να κάνεις και το γνωστικό και να εξαπατάς αφελείς που δε σε ξέρουνε και δε σε έχουνε καταλάβει και χωρίς αντίλογο καθώς εμένα λίγα είναι τα ψωμιά μου εδω πέρα.

Τι υπαινίσσεσαι?

Μήπως ότι, απογοητευμένος από τα εγκόσμια, μας εγκαταλείπεις για να μονάσεις?

Και όχι τίποτε άλλο, τώρα που είχαμε αρχίσει να διασκεδάζουμε…

Τουλάχιστον πριν φύγεις δεν γίνεται να μας στείλεις τη Λουκά?

Μην σκέπτεσαι μόνον τον εαυτό σου. Σκέψου και το κοινό σου…

Θα σου είμαστε από βάθους καρδίας ευγνώμονες…

quote:

FILOSOFOS3:
Δε θέλω με τη συμμέτοχή μου να στηρίζω ένα σχεδιο εξαπάτησης του κοινού και πολεμικής κατά της αλήθειας που βλεπω να προχωρά αργά αλλά σταθερά και με τις ευλογίες των "υπευθύνων".

Σε καταλαβαίνουμε απόλυτα!...

Ειδικά εσένα και τον Κιτσίκη (για τους αμυήτους: διάσημος συνομωσιολόγος που αρθρογραφεί στο 3ο Μάτι)!…

Γι αυτό σου λέμε τη Λουκά, τη Λουκά!

quote:

FILOSOFOS3:
Των "υπευθύνων" που δε μπόρεσαν να απαντήσουν στα ερωτήματα που έθεσα και τα απέσυραν βιαστικά από τις διάφορες κατηγορίες των φόρουμ για να τα περιορίσουν στο "Απόψεις -προτάσεις" .

Εμφανίστηκες κι αλλού και το χάσαμε?

Φτου ρε γμτ!...

quote:

KATERINAGNOSIS:
Τουλάχιστον για τους Νικολαίτες, νομίζω ότι όλα αυτά που παρατέθηκαν ειναι υπέρ αρκετά να πείσουν και τον πλέον άπιστο!!!!!!! (εκτός αν κι εσύ δέχεσαι τις πηγές που ΜΟΝΟ συμφωνούν με τις απόψεις του Φιλόσοφου!!!)

FILOSOFOS3:
ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΑΥΤΑ;;; ΖΗΤΗΣΑ ΞΑΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ!!!
Μήπως ονειρεύεσαι ;;;


Φιλόσοφε, ο «Έλεγχος κατά πασών των αιρέσεων» του Ιππολύτου, η «Αποκάλυψις» του Ιωάννου, οι «Στρωματείς» του Κλήμεντος του Αλεξανδρέως, τα «Σωζόμενα Πάντα» του Επιφανίου, οι "Πράξεις των Αποστόλων", η «Αγία Γραφή», ο «Ελληνισμός και Ιουδαϊσμός (Εσσαίοι και Θεραπευτές)» του Φίλωνος Αλεξανδρέως, το «Πηδάλιο της Ορθοδοξίας», η εγκυκλοπαίδεια «Πυρσός», η εγκυκλοπαίδεια «Αιρέσεις και Δόγματα», ο «Έλεγχος και η ανατροπή της ψευδωνύμου γνώσεως» του Ειρηναίου, η «Δογματική Πανοπλία» του Ευθυμίου Ζυγαβηνού, το «Άγιο Αίμα και το άγιο Γκράαλ» των Λίνκολν. Λι και Μπέϊτζεντ, η «Γνώσις: το Βιβλίο των Απόκρυφων Ευαγγελίων» του Werner Hormann και ένα σωρό άλλες που κατά καιρούς σου ανέφερα δεν ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΕΣ ?

Τι είναι? Μπαρμπούτσαλα?

Μήπως σε ενοχλεί ότι αυτά που λέω τα επιβεβαιώνουν και οι Ορθόδοξοι Άγιοι Πατέρες που έχεις αναλάβει αυτόκλητα να εκπροσωπήσεις?

Ποιος λοιπόν ονειρεύεται?

quote:

FILOSOFOS3:
Ο άνθρωπος επανέλαβε όσα είχε πει και το απ΄σπασμα του Ιππόλυτου δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΆΜΕ.

Α, μπα? Δεν αναφέρεται στους Νικολαΐτες ο Ιππόλυτος?

Δηλ. όταν γράφει στο Ζ΄ βιβλίο του, 29-36:

«Υπαίτιος πρόκλησης πολλών κακών σε αυτούς είχε γίνει ο ΝΙΚΟΛΑΟΣ, που είχε καταστεί από τους Αποστόλους ένας από τους επτά διακόνους, ο οποίος αφού αποστάτησε από την ευθεία διδασκαλία, δίδασκε την ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ και του οποίου τους μαθητές, που ΒΛΑΣΦΗΜΟΥΣΑΝ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ, τους έλεγχε ο Ιωάννης με την Αποκάλυψη επειδή ΠΟΡΝΕΥΟΝΤΑΝ και ΕΤΡΩΓΑΝ ΣΦΑΓΙΑ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΖΑΝ ΣΕ ΕΙΔΩΛΑ»!!!...

αναφέρεται μήπως σε οπαδούς του Ολυμπιακού?

quote:

FILOSOFOS3:
ΕΓΩ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΚΟΡΩΝ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΛΟΛΑΙΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ, ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΙΟΛΑΣ.


Με συγχωρεί η αφεντιά σου αλλά σου απάντησα ήδη ότι μεταξύ άλλων η εγκυκλοπαίδεια «Αιρέσεις και Δόγματα» αναφέρει ότι:

«Ο ηγέτης των Νικολαϊτών ζήλευε την όμορφη γυναίκα του κι όταν προκλήθηκε ότι οι καλοί Χριστιανοί δεν πρέπει να είναι όμηροι της σάρκας, τη διέθεσε στην κοινότητα για σεξουαλική χρήση.

Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και με τις κόρες του αποστόλου Φιλίππου, σύμφωνα με τις απόψεις θρησκειολόγων, ιστορικών και συγγραφέων-ερευνητών».

Μπορείς άμα θέλεις περισσότερες πληροφορίες να ανατρέξεις και στην 44σέλιδη βιβλιογραφία της παραπάνω εγκυκλοπαίδειας….

Επίσης σου εξήγησα ότι δεν θεωρώ σκόπιμη την παράθεση πηγών «αριστερής» προέλευσης γιατί μας διαβάζουν και ανήλικοι και δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε διαφήμιση στους «μαύρους».

Επομένως εγώ σου απαντώ άλλα αντί άλλων ή εσύ για άλλη μια φορά δεν θέλεις να καταλάβεις?

quote:

FILOSOFOS3:
Τα ειδωλόθυτα δεν ήταν θυσιασμένα από τους Νικολαίτες

Έχεις απόλυτο δίκιο και οφείλω να κάνω μια σημαντική αποκάλυψη, για να διορθώσω τον άσχετο Άγιο και Ορθόδοξο Πατέρα Ιππόλυτο που τόλμησε να γράψει τέτοιο ανοσιούργημα:

Τα ειδωλόθυτα ήταν θυσιασμένα απ’ τον …μπάρμπα μου!...

quote:

FILOSOFOS3:
Και πόσο βαθιά νυχτωμένος μπορεί αν είναι κανείς για να μην κατατάσει στους "Γνωστικούς" της εποχής εκείνης του Αντινομιστές;;;

Να πούμε τόσο βαθιά νυχτωμένος όσο ο Άγιος και Ορθόδοξος Πατέρας Κλήμης ο Αλεξανδρεύς στους «Στρωματείς» που λέει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι?

quote:

TRENCAVEL:
γ) Δεν γνωρίζω αν η αίρεση των Αντινομιστών σου ακούγεται …"κινέζικη", αλλά χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω ήταν η Αίρεση – Μητέρα της αριστερής ατραπού των πρώτων Χριστιανικών χρόνων από την οποία γεννήθηκαν όλες οι υπόλοιπες συναφούς ιδεολογίας παραφυάδες υπό την ηγεσία διαφόρων τραγόψυχων ηγετίσκων μεταξύ των οποίων και η σέχτα του …άταχτου, ζωηρού και πονηρούλη Νικόλαου που ήταν απ’ ευθείας παρακλάδι τους.

FILOSOFOS3:
Τα λέει σε σας επειδή έχετε άγνοια και θα πιστέψετε ότι και αν σας πει.


Θα πιστέψετε ότι σας πω χωρίς προηγουμένως να το ερευνήσετε στο Αστρικό?

Χάνω για σας πάσα ιδέα!

Φτου σας κορίτσια!

Και σας είχα και για Γνωστικές…

quote:

FILOSOFOS3:
Γιατί δεν τολμά να σας πει ότι αυτοί ακριβώς ήταν τα χαρακτηριστικότερα παραδείγματα Γνωστικών της εποχής εκείνης.

Ποιοί καλέ? Οι Νικολαΐτες?

Και η Σχολή του Βαλεντίνου τι ήταν?

Πεζοπορικός όμιλος?

Έεεπεραάασαμ‘ όμορφα, όμορφα, όμορφα…

quote:

FILOSOFOS3:
Και όλα τα υπόλοιπα περί αντινομιστών , Καρποκρατιανών και άλλα τινά δεν είναι παρά γελοίες διαστρεβλώσεις που απευθύνονται σε απληροφόρητους αφελείς για να τους μετετρέψουν εντέχνως σε θύματα της μαυρίλας που κουβαλά ο δήθεν κατήγορος (αλλά εν τω βάθει Αντινομιστής ο ίδιος) που όμως παρουσιάζεται ως Γνωστικός πάλλευκος και άσπιλος και υποστηρίζει το Σαμαέλ , γιατί ξέρει ότι μόνο με αυτό τον τρόπο θα αποκτήσει τα θύματα που θέλει.

Φιλόσοφε, καμάρι μας, δεν ξέρω γιατί, αλλά «εν τω βάθει» που λες κι εσύ, τα επιχειρήματά σου μου μυρίζουν πολύ λιβάνι…

Που είσαι βρε Π.Ε.Γ.κυ?

Ψάχνω για θύματα. Προσφέρεται κανείς?

Αλλά τι λέω, ξέχασα. Δεν έχω δική μου Σχολή!...

Ούτε καν ένα σεμιναριάκι Αντιαιρετικού Αγώνα…

Που να τα μαντρώσω λοιπόν τα θύματα μου?

Μήπως η Πανελλήνια Ένωση Γονέων (Π.Ε.Γ.) θα μπορούσε ευγενώς (λέμε τώρα…) να μου παραχωρήσει προσωρινά κανένα χώρο της?

Καμμιά αιθουσούλα διαλέξεων?

Με το αζημίωτο φυσικά…

quote:

FILOSOFOS3:
ΕΣΥ ειδικά Κατερίνα που όταν σας είπα να με βρείτε αστρικά και να περιγράψετε οτιδήποτε σχετικό με εμένα που να μην το έχω γράψει σε κείμενο , το θεώρησες ως ΜΑΥΡΗ τακτική και τώρα ο φίλος σου μου λέει να περιγράψω αστρικές μου εμπειρίες. Γιατί; Για να παραπλανάς αφελείς χρησιμοποιώντας τις εικόνες που θα σου περιγράψω;;;

Άρπα την Κατερίνα!

Είδες εξαιτίας σου τι παθαίνουμε όλοι για να μην ενδίδεις στις Αστρικές προ(σ)κλήσεις του Α.Δ. Φιλοσόφου?

Στερούμαστε τις πολύτιμες Αστρικές του εμπειρίες…

Και τώρα πως θα προοδεύσουμε εσωτερικά?

Τι θα απογίνουμε?

quote:

FILOSOFOS3:
ΟΥΤΕ ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΣΑΜΑΕΛ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΝΕ.ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΤΕ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΟΤΙΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΟ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΟΤΗΤΑ ΜΙΑΣ ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΜΑΥΡΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ.

Ντρέπομαι που τ’ ομολογώ αλλά επειδή αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι απ’ έξω τους στίχους από τον «Σκοταδόψυχο» με τα μαύρα κοράκια κλπ που απήγγειλε ο ποιητής Φαμφάρας στην ελληνική ταινία «Ξύπνα Βασίλη», αντ’ αυτών και κουνώντας ανάλογα την φράντζα μου θα μου επιτρέψεις Φιλόσοφε να σου απαγγείλω:

Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα…

Μαύρ’ είν’ η νύχτα στα βουνά

Στους βράχους πέφτει χιόνι

Και μέσα στη βαθιά την άγνοια

Ο Φιλόσοφός μας ξεσπαθώνει!

Βοήθεια! Πρώτα τα γυναικόπαιδα!...

Χριστεπώνυμε αδελφέ Φιλόσοφε, μετά τα λιβάνια μήπως έχει πήξει το μάτι σου στο ράσο και μας ψυχοπλάκωσες με τόση μαυρίλα?

Όχι τίποτ’ άλλο αλλά με ενέπνευσες για να γίνω ποιητής εκ του προχείρου, έχων την μορφή του χοίρου (για μένα το λέω, μην στραβώνεις)…

Παρεμπιπτόντως η επαλήθευση του Αστρικού Ξεδιπλώματος επιβάλλεται, αλλά όχι όπως εσύ το φαντάζεσαι …

Όταν με το καλό το επαληθεύσεις, να είσαι σίγουρος ότι θα επιβεβαιώσεις από μόνος σου όλα αυτά που σήμερα αμφισβητείς…

Για να μην χάνεις άδικα τον χρόνο σου, διάβασε πολύ προσεκτικά και κυρίως εφάρμοσε τις πρακτικές που αναφέρονται στα 2 τελευταία κεφάλαια του βιβλίου «Ερκόλουμπους ή ο Κόκκινος Πλανήτης» του Α.Δ. Ραβολού (κυκλοφορεί σε τιμή φθηνού περιοδικού από εκδόσεις Βεργίνα με σκληρό εξώφυλλο και από Αετός με μαλακό και υπάρχει σίγουρα στον Πύρινο Κόσμο).

Σε διαβεβαιώ ότι πολλοί που αρχικά αμφισβητούσαν (και καλά έκαναν) όπως εσύ, μόλις -έστω και από περιέργεια - τα εξάσκησαν, κατάλαβαν εκεί πάνω πολύ περισσότερα απ’ όσα μπορεί κάποιος εδώ κάτω να φανταστεί…

quote:

FILOSOFOS3:
ΑΥΤΑ είχα να πω και επειδή δεν έχω χρόνο για περισσότερα και λεπτομέρειες σας λέω αυτό μόνο :ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΝΤΡΑΜ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΤΕΧΝΙΚΗ Ή ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ "ΣΧΟΛΗ" ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ.

Για να ταξιδέψει κανείς πράγματι δεν χρειάζεται μάντραμ, ΕΦΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΞΕΔΙΠΛΩΘΕΙ.

Για να ξεδιπλωθεί (βγει) όμως και ειδικά εάν είναι κάποιος αρχάριος, τα 2 μάντραμ που αναφέρονται στο βιβλίο του Α.Δ. Ραβολού «Ερκόλουμπους ή ο Κόκκινος Πλανήτης», εφόσον τα προφέρει συγκεντρωμένος, με πίστη και σύμφωνα με τη σωστή προφορά που περιγράφεται στο βιβλιο, τότε θα του φανούν εξαιρετικά αποτελεσματικά και χρήσιμα.

Χρειάζεται επίσης να γνωρίζει τι να κάνει για να κρατηθεί στο Αστρικό και να μην επιστρέψει στο Φυσικό του Σώμα όταν νοιώσει την έντονη χαρά που νοιώθουν όλοι όσοι ξεδιπλώνονται στο Αστρικό.

Θα πρέπει ακόμα να γνωρίζει πως να ξεχωρίζει τα όνειρά του και τις εγωικές νοητικές του προβολές από την Αστρική πραγματικότητα, πως να παραμένει συνειδητός στο Αστρικό, πως να επικαλείται τον Θεϊκό του Πατέρα για να τον πάει στη Γνωστική Εκκλησία, πως να θυμάται στο Φυσικό αυτά που βίωσε στο Αστρικό κλπ

Αυτά και πολλά άλλα εξαιρετικά αποτελεσματικά κλειδιά δίνονται στο τελευταίο βιβλίο του Α.Δ. Ραβολού "Ερκόλουμπους ή ο Κόκκινος Πλανήτης".

quote:

FILOSOFOS3:
Όποιος ταξιδευει πραγματικά μπορεί να δει και το φυσικό κόσμο και αυτό πρέπει να το επιδιώξει στην αρχή για να ξέρει αν ταξιδεύει όντως. Όποιος δε βλέπει το φυσικό κόσμο όπως είναι αλλά αλλοιωμένο (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΊΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ αλλά το σήμα και τις μορφές τους) τότε ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ εντός σκεπτομορφής του. Όποιος απο σας νομίζει ότι ταξιδεύει και δεν έχει δει καμμιά φορά το φυσικό κόσμο τότε ας ξέρει ότι δεν έχει πάει παραπέρα από μερικά μέτρα από το σώμα του μέσα στις σκεπτομορφές του.
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΈΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΈΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΥΝ ΑΣΤΡΙΚΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ. ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΦΥΤΩΡΙΑ ΤΕΤΟΙΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ και όχι την ΑΛΗΘΕΙΑ.

Καλά δεν εξήγησα ήδη στην Avallon (αλήθεια που εξαφανίστηκε?) και μάλιστα πολύ αναλυτικά τι να κάνει για να καταλάβει αν αυτά που βλέπει είναι όνειρα, νοητικές προβολές των ελαττωμάτων, ή η Αστρική πραγματικότητα?

Για πήγαινε μερικά μηνύματά μου πίσω. Μην με αναγκάζεις να ξανακάνω copy-paste!

Επιμένω ότι όταν γράφω σοβαρά δεν με διαβάζεις…

Είναι πλέον στατιστικά αποδεδειγμένο…

Και μια που το ‘φερε η κουβέντα έχεις κάτι διαφορετικό από αυτά που της είπα να προτείνεις πάνω σ’ αυτό το θέμα, που να το έχεις όμως εξασκήσει και να έχεις διαπιστώσει την αποτελεσματικότητά του?

Όχι απλά επειδή το διδάχτηκες θεωρητικά στα σεμινάρια του Αντιαιρετικού Αγώνα της Αγίας Παρασκευής (βοήθειά μας, μεγάλη η Χάρη Της)…

quote:

FILOSOFOS3:
Και μιας και με προκάλεσε ας πω και το εξής:όταν ταξιδεύει κανείς αστρικά και δει το φυσικό κόσμο, θα βλέπει ακόμη και τα κύματα του αέρα αλλά και άλλα πεδία και από μια λεπτομέρεια σε αυτά μπορεί να έχει ακόμη μια επιβεβαίωση ότι ταξιδεύει αστρικά και όντως μακρυά από το σωμα.

Μωρέ άμα «ταξιδεύει» κανείς, ακόμα και τη …Λουκά βλέπει στο Αστρικό…

Άλλο βεβαίως πράγμα είναι το τι ακριβώς ισχύει εκεί πέρα…

Όλη δηλ. η διαδικασία και τα κλειδιά, απ’ το ξεδίπλωμα ως την επιστροφή…

Γι’ αυτά δεν άκουσα τίποτα ακόμα …

Όσον αφορά την «λεπτομέρεια», εάν υπαινίσσεσαι το «Αργυρούν Ανθέμιον» του Αποστόλου Παύλου, τότε συμφωνούμε (κορίτσια εννοώ το φωτεινό, ενεργειακό και απεριόριστα εκτατό κορδόνι Andaκarana που συνδέει το Αστρικό με το Φυσικό Σώμα όσο κάποιος είναι ζωντανός).

quote:

FILOSOFOS3:
Δε θέλω να πω άλλα και να δώσω όπλα στο σκοτάδι να πολεμά το φως. Αρκετά ήταν αυτά νομίζω.

Μην συζητάς! Κράτα τα όλα για την πάρτη σου για να έχεις …υπεροπλία!…

Δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται!

Κι άσε τους …μισάνθρωπους Σαμαελικούς (όπως τους αποκαλείς) να δίνουν εκείνοι τα δικά τους όπλα στην Ανθρωπότητα!…

quote:

FILOSOFOS3:
Πρότεινα κατά καιρούς σε ανθρώπους που έλεγαν ότι προβάλλονται αστρικά να με συναντήσουν και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα κατάφερε.
Αν για κάποιο λόγο κάποιος δε θέλει να τον συναντήσουμε αστρικά τουλάχιστον μπορούμε ως κάποια απόσταση να τον πλησιάσουμε. Ε αυτοί δε μπόρεσαν ούτε αυτό!

Φιλόσοφε όποιος νομίζει ότι σε κάποιον που προσπαθεί να βαδίσει στην Δεξιά Ατραπό του επιτρέπουν οι Λευκές Ιεραρχίες στο Αστρικό να ταξιδεύει με το εγωικό κίνητρο της επίδειξης, τότε σε πρακτικό επίπεδο είναι βαθιά νυχτωμένος από εσωτερισμό και έτσι κινδυνεύει να καταλήξει να συγχέει τους Δεξιούς Γνωστικούς με τους Αριστερούς Αντινομιστές…

Εάν κάποιος Γνωστικός χρησιμοποιούσε το Αστρικό για να επιδεικνύεται ή για να κατασκοπεύει, ή για να κάνει οφθαλμόλουτρα κλπ, τότε αυτόματα θα μετατρεπόταν σε μαύρο μάγο και ως τέτοιος θα ήταν εξοβελιστέος από τη Λευκή Αδελφότητα...

Δεν θα ξανάβλεπε δηλ. Ανώτερο Αστρικό ούτε στα βαθιά του γεράματα…

quote:

FILOSOFOS3:
Ένας ήταν και σαμαελικός. Άλλος δεν απάντησε καν στην πρόσκληση αλλά δημοσιεύει ψευδη γεγονότα ως προβολές του!!!
Βγάλτε συμπερασμα λοιπόν...

Ο «Σαμαελικός» σου έδειξε μήπως και ταυτότητα?

Γιατί κι εγώ είχα κάποιον τέτοιον υπόψη μου, αλλά ήταν τελικά των σεμιναρίων του Αντιαιρετικού Αγώνα…

Ά και πού ‘σαι παιδί, σού ‘ρχομαι εντός των ημερών και στο τόπικ για τον Σαμαέλ, για να πούμε κι εκεί δυό λογάκια.

Ετοιμάσου σε παρακαλώ να με υποδεχθείς.

Προς το παρόν και μέχρι τότε, μπορείς να κοιμάσαι ακόμα ήσυχος.

Τα σέβη μου!

TRENCAVEL


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 09:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Φιλόσοφε, σταμάτα να παραμυθιάζεις τον κόσμο:
quote:
Όποιος ταξιδευει πραγματικά μπορεί να δει και το φυσικό κόσμο και αυτό πρέπει να το επιδιώξει στην αρχή για να ξέρει αν ταξιδεύει όντως. Όποιος δε βλέπει το φυσικό κόσμο όπως είναι αλλά αλλοιωμένο (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΊΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ αλλά το σήμα και τις μορφές τους) τότε ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ εντός σκεπτομορφής του. Όποιος απο σας νομίζει ότι ταξιδεύει και δεν έχει δει καμμιά φορά το φυσικό κόσμο τότε ας ξέρει ότι δεν έχει πάει παραπέρα από μερικά μέτρα από το σώμα του μέσα στις σκεπτομορφές του....
...Και μιας και με προκάλεσε ας πω και το εξής:όταν ταξιδεύει κανείς αστρικά και δει το φυσικό κόσμο, θα βλέπει ακόμη και τα κύματα του αέρα αλλά και άλλα πεδία και από μια λεπτομέρεια σε αυτά μπορεί να έχει ακόμη μια επιβεβαίωση ότι ταξιδεύει αστρικά και όντως μακρυά από το σωμα.

Καταρχήν, στο αστρικό μπορείς να δημιουργήσεις μία ωραιότατη και φαινομενικά πραγματικότατη εικόνα του φυσικού κόσμου, η οποία θα συμφωνεί μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας με τον φυσικό κόσμο που σε περιβάλλει, οπότε ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ!
Κατά δεύτερον, ακόμα κι αν όντως δεί τον φυσικό κόσμο στην αρχή, αυτό δεν του επιβεβαιώνει ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, οτι θα συνεχίσει να κινείται συνειδητά στο αστρικό, για το υπόλοιπο της εμπειρίας του.
Κατά τρίτον, οποιαδήποτε 'λεπτομέρεια' επίσης μπορεί να αναπαραχθεί ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ, κι ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΑ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ή σε σκεπτομορφή, ειδικά εάν θεωρεί οτι αυτή η λεπτομέρεια είναι η απόδειξη οτι κινείται συνειδητά, οπότε θα την αναπαράγει συνεχώς προκειμένου να πείσει τον εαυτό του οτι κινείται συνειδητά (αυτό είναι αστείο, επέτρεψέ μου).
Συμπέρασμα: υπάρχουν πολλοί τρόποι να 'καταλάβεις' εαν είσαι στο αστρικό ή όχι, και σίγουρα δεν είναι το να μπορείς να δείς (ή να νομίζεις οτι μπορείς να δείς) τον φυσικό κόσμο ή ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ 'ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ'...
Επιπλέον: εάν κολλήσεις στην προσπάθειά σου να αποδείξεις στον εαυτό σου οτι είσαι στο αστρικό μένωντας συνέχεια κοντά στο φυσικό, εκεί θα μείνεις και δεν θα πάς παραπέρα. Τα 'παραπετάσματα' που άνοιγαν στην εμπειρία του Ανδρέα του δια Χριστόν Σαλού, τα ξέχασες?
...τα υπόλοιπα περί εύνοιας απο τους διαχειριστές, και το στύλ σου 'δεν καταλαβαίνω γιατί επιτρέπουν σε όσους δεν επιχειρηματολογούν (όπως προφανώς εννοείς εσύ την επιχειρηματολογία) να συνεχίζουν να γράφουν' δεν τα σχολιάζω (εγώ διάβασα τα ερωτήματά σου στο απόψεις/προτάσεις)!!!!
Ενα τελευταίο θα πώ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙΣ, όχι ως προς τα πιστεύω σου, τα οποία σεβάστηκα και στο απέδειξα και μέσω των προσωπικών μας μηνυμάτων, αλλά ως προς την συμπεριφορά σου... Αν έχεις το θάρρος, κάτσε δές τον εαυτό σου με προσοχή, προσευχήσου σε ό,τι πιστεύεις και προσπάθησε να αλλάξεις, γιατί θα είσαι δυστυχισμένος, και σίγουρα με τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε ό,τι δεν σου αρέσει ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΤΕ όχι αστρικό... αλλά ούτε την ΑΓΑΠΗ του Χριστού δεν θα μπορέσεις να νιώσεις!!! Αυτό ειδικά το τελευταίο στο υπογράφω, γιατί αν δεν ανοίξεις εσύ τις πόρτες της καρδιάς σου ο Χριστός δεν θα στις ανοίξει με το ζόρι...
Αυτά, και στο καλό...
ΥΓ Μόνη μου το έγραψα το μήνυμα! Δεν έβαλα άλλον, μήν αρχίσεις να ψάχνεσαι!
ΥΓ2 δεν είμαι θυμωμένη (επειδή ξέρω οτι θα αυτό θα νομίσεις). Είμαι μόνο απογοητευμένη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 11:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και πάλι σε όλους
Βρε Φιλόσοφε, πρώτα απ' όλα, δεν είναι ανάγκη να θυμώνεις και να εκνευρίζεσαι επειδή κάποιοι άνθρωποι δεν συμφωνούν με αυτά που λες.

quote:
Να τον χαίρεσαι Κατερίνα που μου τον πρότεινες και ως συνομιλητή και που τον θεωρούσες και διαβασμένο!!!


Οσο για τον trencavel σου πρότεινα να μιλήσεις μαζί του επειδή έχω ήδη παραδεχθεί ότι δεν έχω διαβάσει τα κείμενα που χρησιμοποιείς ως αποδείξεις και επειδή είδα ότι εκείνος έχει διαβάσει όσα εσύ και θα μπορούσε να σου δώσει τις αποδείξεις που ζητάς.

Ομως θα μου επιτρέψεις να πω ότι όποια απόδειξη και αν σου έδωσε δεν την δέχεσαι και αυτό με στεναχωρεί ιδιαίτερα, γιατί δειχνει κακή θέληση. Δες βρε παιδί μου, μήπως κάνεις κάπου λάθος???

Τόσα σου έχει δώσει,

quote:
ο «Έλεγχος κατά πασών των αιρέσεων» του Ιππολύτου, η «Αποκάλυψις» του Ιωάννου, οι «Στρωματείς» του Κλήμεντος του Αλεξανδρέως, τα «Σωζόμενα Πάντα» του Επιφανίου, οι "Πράξεις των Αποστόλων", η «Αγία Γραφή», ο «Ελληνισμός και Ιουδαϊσμός (Εσσαίοι και Θεραπευτές)» του Φίλωνος Αλεξανδρέως, το «Πηδάλιο της Ορθοδοξίας», η εγκυκλοπαίδεια «Πυρσός», η εγκυκλοπαίδεια «Αιρέσεις και Δόγματα», ο «Έλεγχος και η ανατροπή της ψευδωνύμου γνώσεως» του Ειρηναίου, η «Δογματική Πανοπλία» του Ευθυμίου Ζυγαβηνού, το «Άγιο Αίμα και το άγιο Γκράαλ» των Λίνκολν. Λι και Μπέϊτζεντ, η «Γνώσις: το Βιβλίο των Απόκρυφων Ευαγγελίων» του Werner Hormann

ε, δεν είναι πηγές αυτά??? Γιατί κάνεις ότι δεν τα βλέπεις??

Οσο για το αστρικό, αυτό που ζητάς είναι αρνητικό, γιατί δεν το καταλαβαίνεις??? κανείς δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιήσει το αστρικό του ξεδίπλωμα για να κατασκοπεύει τους άλλους, ή επί τούτου, για να πάει να δει κάτι για να πείσει κάποιον άλλον. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Αυτές είναι τεχνικές των μαύρων που θέλουν να πείσουν με φανφάρες. Δεν έχει κανείς άλλος άποψη περί αυτού να ακούσουμε και καμιά άλλη γνώμη???
Δεν είναι λοιπόν ότι δεν θέλω/ουμε να σε βρούμε αστρικά, ή ότι δεν μπορούμε, αλλά ότι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ. Τόσο δύσκολο είναι να το δεχτείς αυτό???

Και επίσης ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο. Οτι όσα και αν σου πουν, ό,τι αποδείξεις και να σου δώσουν, εσύ είναι σαν να μην ακους τίποτα. Δεν δέχεσαι τίποτα. δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό......

Trencavel θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου. Πιστεύω ότι ο Φιλόσοφος επειδή έχει την πεποίθηση ότι έχει βρει την αλήθεια, προσπαθεί να την δώσει σε μας όλους και προσπαθεί να "μας ανοίξει τα μάτια" από καλή θέληση. Δεν πιστεύω ότι αποσκοπεί κάπου ή ότι το κάνει επίτηδες για να σπάσει τα νεύρα κανενός. Θα πρέπει κι εμείς να το καταλάβουμε αυτό, μιας και ουσιαστικά κάνουμε το ίδιο, προσπαθούμε να "ανοίξουμε τα μάτια" σε όλους από καλή θέληση, γιατί εμείς πιστεύουμε ότι έχουμε βρει την αλήθεια.
Οπως όμως έχω ξαναπεί, η αληθεια είναι ΜΙΑ οπότε δεν μπορούμε να την έχουμε όλοι. Τώρα, το θέμα δεν είναι ποιος θα πείσει ποιον, το θέμα είναι να γίνεται ένας επικοδομητικός διάλογος, μήπως τελικά βγει κάποια άκρη. Αν δεν μπορεί να βγει άκρη, η γνώμη μου είναι να σταματήσουμε και να ........πάμε γι΄άλλα που λένε.

ΣΤο τόπικ Σαμαέλ, πιστεύοντας ότι μπορείς να δώσεις στον Φιλόσοφο τα στοιχεία που ζητάει, γιαυτό σου είπα να μπεις.

παρεπιπτόντως Φιλόσοφε, ακόμα περιμένω να μου πεις τα σημεία της Μπαγκαβάτ Γκιτα και του Σαμαέλ που είναι διαστρεβλωμένα.........

Ειρήνη υμίν λοιπόν αδέλφια........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 02:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ αρχην αυτή τη φορά να σας ποω ότι ΔΕΝ έχω διαβσει καν τα κείμενά σας γιατί και χρόνο δεν έχω αλλά ούτε και διάθεση πλέον.
Σας λέω μόνο ότι ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΓΡΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΤΡΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ.
ΑΛΛΟ Η ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ -ΤΡΙΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΨΑΞΩ ΤΗ ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ ΟΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΤΙΑ.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!
ΕΓΩ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΓΑΡΓΑΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕΤΕ ΟΣΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΗΔΗ.

ΟΥΤΕ ΑΣΤΡΙΚΕΣ ΕΜΕΠΙΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΟΥΤΕ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΚΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΙΔΕΑ ΕΧΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Η αντακαρανά δεν είναι η αργυρή χορδή αλλά ονομασία γενική για το εσωτερικό όργανο το νου, (δε θα έκανε κακό λίγο Βιβέκα Τσουνταμάνι, εκδόσεις Αιώνιος Ηνίοχος να ξεστραβωθείτε καμμιά φορά...)και το ανθέμιον του χρυσίου, το φωτοστέφανο αναφέρεται στο Εκκλησιαστή αστοιχείωτε άνθρωπε. Και δεν είπα τίποτε σχετικό με αυτά, αλλά για τα κύματα που βλέπει κανείς στον αέρα όταν βρίσκεται εκτός σώματος και για κάποιες ιδιαιτερότητες που έχουν.


ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΕ ΑΛΛΟΥΣ.
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΚΟΠΟΣ.

ΕΓΩ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΑΣ ΤΟΝ ΕΔΕΙΞΑ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΣΑΣ ΚΑΙ ΨΑΞΤΕ ΑΝ ΠΟΤΕ ΘΕΛΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΆΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.

Όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί σοβαρά με τον εαυτό του και να εραυνήσει για την αλήθεια ας στείλει προσωπικό μήνυμα.
ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΩ ΘΕΩ ΔΟΞΑ!!!

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 16:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤRENCAVEL θα σε παρακαλεσω να σεβαστεις τους κανονισμους του χωρου αυτου.Ειδικοτερα:

Αναφορες περι του προσωπου το οποιο γραφει απο τον λογαριασμο filosofos3 και η προσπαθεια συνδεσης του με συγκεκριμενη οργανωση, και το αντιστροφο βεβαια, οπως δεν ενδιαφερουν και δεν εχουν θεση στην κοινοτητα αυτην.Ουτε δυναται να διασταυρωθουν ως προς την ορθοτητα τους ουτε και εχω δει καποιον από τους ανθρωπους που εμπλεκεις να συναινει-δημοσια- στην δημοσιευση τετοιων προσωπικων στοιχειων.

Ουτως ή αλλως εδω κρινονται οι δημοσιες τοποθετησεις καποιου και μονον πανω σε αυτες μπορουμε να συζητησουμε και να τοποθετηθουμε.

Ακομα κι ετσι να ηταν ομως(όπως τα αναφερεις δλδ), αληθινα σε ενδιαφερει το σοι του "γιατρου" ή η "επιστημονικη του καταρτιση";Αν σε ενδιαφερει το πρωτο τοτε θα σε πληροφορησω ότι σε λαθος χωρο βρισκεσαι.

Εάν σε ενδιαφερει το δευτερο, τοτε ξαναδιαβασε τους κανονισμους του φορουμ και καλη συνεχεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 17:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ’αρχην να ευχηθω σε ολους καλη χρονια γεματη υγεια,αγαπη,κατανοηση και δυναμη μεσα στο φως.

Ειπε καποτε ενας σοφος ανθρωπος:

«Η Αληθεια μοιαζει με ένα λαμπερο ,πολυπλευρο, πολυτιμο πετραδι.Το μεγαλο φως πεφτει πανω του και αντακλα φως στην κάθε του πλευρα.Πληθος από μυστες,δασκαλους,οδηγους, προφητες,ιερεις εχουν μιλησει για μια διαφορετικη του πλευρα!»


Για να γνωριζει καποιος την Αληθεια προυποθετει να εχει απευθειας επαφη με αυτην.Οσοι λοιπον απο τους συζητητες ή και τους αναγνωστες αυτης της συζητησης (ή και σε άλλες) εχουν αμεση προσβαση στην αληθεια τοτε είναι η Αληθεια, εχουν επιτυχει την αυταρκεια,δεν εχουν αναγκη όχι μονον να ερευνησουν πιο περα αλλα πολύ περισσοτερο να πεισουν τους αλλους για αυτην.

Οσοι όμως δεν εχουν απευθειας προσβαση στην Αληθεια, και αγωνιζονται να φθασουν σε ένα τετοιο σημειο, τοτε είναι αναγκαμεσοι να πιστεψουν αλλους ανθρωπους που εχουν αμεση προσβαση σε Αυτην.Μπορει να γίνει διαφορετικα;

Ετσι λοιπον οι ανθρωποι ακολουθουν καποια Θρησκεια, καποιο ρευμα σκεψης ,καποια διδασκαλια, εχουν καποια πιστευω…

Είναι ορθο να κατακρινει καποιος εξ’αυτων τον συνανθρωπο του ή τα πιστευω του;Τι είναι αυτό που δινει την εξουσια στον έναν επι του αλλου;

«Μην κρινετε, ινα μη κριθητε.εν γαρ κριματι κρινετε κριθησεσθε, και εν ω μέτρω μετρειτε μετρηθησεται υμιν. Τι δε βλεπεις το καρφος το εν τω οφθαλμω του αδελφου σου, την δε εν τω οφθαλμω δοκον ου κατανοεις; Η πως ερεις τω αδελφω σου, αφες εκβαλω το καρφος από του οφθαλμου σου, και ιδου η δοκος εν τω οφθαλμω σου; Υποκριτα, εκβαλον πρωτον την δοκον εκ του οφθαλμου σου, και τοτε διαβλεψεις εκβαλειν το καρφος εκ του οφθαλμου του αδελφου σου.» Ματθ. 7,2-5

Ας ειμαστε σωφρονες ,οι μη εχοντες κατακτησει το δικαιωμα να μπαινουμε στο φως της ψυχης μας, και να προσπαθουμε να εξεταζουμε την αληθεια των οσων ακουμε και κυριως των οσων λεμε…Τα εξερχομενα βλαπτουν, όπως εχει ειπωθει.

Για να μην βλαπτουν, ενας είναι ο τροπος και ονομαζεται Αγαπη.Η Αγαπη δεν φθονει, δεν ζηλευει, δεν ζητα τα εαυτης, δεν περηφανευεται…

«εκ του περισευματος της καρδιας το στομα ομιλει!»

Όταν σε μια ερωτηση που γινεται από χειλη ποθητα σε εμας απανταμε με τον ιδιο τροπο που απανταμε και σε μια ιδια ερωτηση προερχομενη όμως από χειλη μισητα τοτε ναι, μπορουμε να πουμε ότι μιλαμε με αγαπη για τον λογο!

Όταν ενας γιατρος αγγιζει με τον ιδιο τροπο ένα ποθητο κι ένα κακασχημο σωμα τοτε ναι, μπορουμε να πουμε ότι είναι Θεραπευτης!

Όταν μαθουμε να αναγνωριζουμε την αληθεια στα χειλη των «εχθρων» μας τοτε ναι, μπορουμε να ονομασουμε τον εαυτον μας ερευνητη της Αληθειας.Αλλα πως μπορει να γινει αυτό όταν δεν μπορουμε να αναγνωρισουμε την αληθεια στα χειλη των «φιλων» μας;

Καμια Ψυχη δεν μπορει να κατακρινει μια άλλη Ψυχη. «Δεν θα μερισουμε εμεις το Αμεριστο!»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 04:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

MORENT 11:
ΤRENCAVEL θα σε παρακαλεσω να σεβαστεις τους κανονισμους του χωρου αυτου.Ειδικοτερα:
Αναφορες περι του προσωπου το οποιο γραφει απο τον λογαριασμο filosofos3 και η προσπαθεια συνδεσης του με συγκεκριμενη οργανωση, και το αντιστροφο βεβαια, οπως δεν ενδιαφερουν και δεν εχουν θεση στην κοινοτητα αυτην.Ουτε δυναται να διασταυρωθουν ως προς την ορθοτητα τους ουτε και εχω δει καποιον από τους ανθρωπους που εμπλεκεις να συναινει-δημοσια- στην δημοσιευση τετοιων προσωπικων στοιχειων.
Ουτως ή αλλως εδω κρινονται οι δημοσιες τοποθετησεις καποιου και μονον πανω σε αυτες μπορουμε να συζητησουμε και να τοποθετηθουμε.
Ακομα κι ετσι να ηταν ομως(όπως τα αναφερεις δλδ), αληθινα σε ενδιαφερει το σοι του "γιατρου" ή η "επιστημονικη του καταρτιση";Αν σε ενδιαφερει το πρωτο τοτε θα σε πληροφορησω ότι σε λαθος χωρο βρισκεσαι.
Εάν σε ενδιαφερει το δευτερο, τοτε ξαναδιαβασε τους κανονισμους του φορουμ και καλη συνεχεια.

Σε διαβεβαιώ MORENT 11 ότι σέβομαι απολύτως τους κανονισμούς του φόρουμ, αλλά δυστυχώς ουδέποτε είδα επέμβαση συντονιστή όσες φορές αυτοί οι κανονισμοί καταπατήθηκαν σε βάρος μου, δηλαδή όσες φορές δημόσια εξυβρίστηκα, καταεξευτελίστηκα και κατασυκοφαντήθηκα από 2 διαφορετικούς λογαριασμούς και εύλογα διερωτώμαι γιατί αυτή η επιλεκτική, μεροληπτική και μονόπλευρη αντιμετώπιση σε βάρος μου.

Εγώ δεν έχω ψυχή?

Μια απλή ανάγνωση των μηνυμάτων του συγκεκριμένου τόπικ θα σε πείσει για του λόγου το αληθές…

Όσον αφορά τον filosofos3 στον οποίο αναφέρεσαι, εάν διαβάσεις τα μηνύματά του θα διαπιστώσεις ότι δεν περιορίζεται μόνο στο να παριστάνει δίκην Ροβεσπιέρου τον αυτόκλητο κριτή πάντων, απορρίπτοντας απαξιωτικά και με τον πλέον μειωτικό τρόπο οποινοδήποτε εκθέσει αντίθετο επιχείρημα που δεν συμφωνεί με τα γραφόμενά του.

Επιπλέον εξυβρίζει χυδαία και προσβάλλει συστηματικά όποιον/αν δεν συμφωνεί μαζί του.

Και δεν το κάνει μόνο στο συγκεκριμένο τόπικ αλλά και στο τόπικ «Σαμαέλ».

Μια απλή ανάγνωση θα σε πείσει.

Ωραία λοιπόν αυτά που μου γράφεις, αλλά θα ήθελα επίσης, εάν έχεις την καλοσύνη, να μου σχολιάσεις ορισμένα από αυτά που έχει πει μόνο σε βάρος μου (χώρια τι έχει πει για τους υπόλοιπους) στο τόπικ Αριστερή Ατραπός ειδικά ο filosofos3 (τουλάχιστον ο άλλος λογαριασμός σε ορισμένες περιπτώσεις έδειχνε να έχει αίσθηση χιούμορ).

ΕΓΡΑΨΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο FILOSOFOS3 ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

quote:

FILOSOFOS3 για TRENCAVEL:

1) ΨΕΥΔΕΤΑΙ
2) Και ΨΕΥΔΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ
3) ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΡΟΚΑΛΩ
4) ΨΕΥΤΗΣ ΕΚ ΠΡΟΘΕΣΕΩΣ
5) οι σαμαελιστές, που αυτοαποκαλούνται Γνωστικοί
6) η οργάνωσή τους είναι ένα από τα καλύτερα φυτώρια ΘΥΜΑΤΩΝ.
7) όλα είναι ΦΟΥΜΑΡΑ για να κοροιδεύουν τους αφελείς και να αυθυποβάλλονται
8) είναι αφελείς
9) τους εκμεταλλεύονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο
10) είχα την ελπίδα ότι δεν ανήκεις στον εσμό Αλλά μάλλον έκανα λάθος.
11) ΜΟΝΟ ένα άθλιο υποκείμενο θα φανταζόμουν ότι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Και μόνο άθλια υποκείμενα έχουν τέτοια συμπεριφορά. Και δυστυχώς έχουν βρει άσυλο εδω πέρα.
12) Να τον χαίρεσαι Κατερίνα που μου τον πρότεινες και ως συνομιλητή και που τον θεωρούσες και διαβασμένο!!! (=αδιάβαστος)
13) λες ότι θέλεις και να κάνεις και το γνωστικό και να εξαπατάς αφελείς που δε σε ξέρουνε και δε σε έχουνε καταλάβει (=απατεώνας)
14) Δε θέλω με τη συμμέτοχή μου να στηρίζω ένα σχεδιο εξαπάτησης του κοινού (=απατεώνας)
15) βαθιά νυχτωμένος
16) Τα λέει σε σας επειδή έχετε άγνοια
17) Για να παραπλανάς αφελείς
18) ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΜΑΥΡΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ
19) ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΈΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΈΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΥΝ ΑΣΤΡΙΚΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ.
20) ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΦΥΤΩΡΙΑ ΤΕΤΟΙΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ και όχι την ΑΛΗΘΕΙΑ
21) Ένας ήταν και σαμαελικός.
22) ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΓΡΙΑ
23) ΟΥΤΕ ΑΣΤΡΙΚΕΣ ΕΜΕΠΙΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΟΥΤΕ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΚΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΙΔΕΑ ΕΧΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.
24) Ξεστραβωθείτε
25) αστοιχείωτε άνθρωπε
26) ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΕ ΑΛΛΟΥΣ.


Για να είμαι ειλικρινής MORENT11 περίμενα τουλάχιστον για την προσωπική μου προστασία αλλά και για την προστασία του Forum Esoterica να επέμβει κάποιος συντονιστής προκειμένου να ανακαλέσει τον FILOSOFOS3 στην τάξη.

Αυτό όμως όχι μόνον δεν συνέβη, αλλά αντίθετα το Forum Esoterica ( ?) μέσω του συντονιστή MORENT11 επέπληξε με άκρως προσβλητικό τρόπο, επιλεκτικά, μονόπλευρα και μεροληπτικά, αποκλειστικά και μόνον εμένα, που δεν μου είχε πλέον απομείνει κανένα άλλο μέσον για να αμυνθώ εκτός από το να επιστρατεύσω μαζί με την υπομονή μου και το χιούμορ μου (έστω και σε κάποιες περιπτώσεις κακόγουστο, δεν αντιλέγω).

Θα ήθελα με την ευκαιρία να σε ενημερώσω MORENT11 ότι οι προαναφερθείσες από πρόθεση εξυβρίσεις και τα δυσφημιστικά, συκοφαντικά και παντελώς αναληθή γεγονότα τα οποία παρατίθενται από τον FILOSOFOS3 σε βάρος μου στο Forum Esoterica και τα οποία διάβασαν πάνω από 2.300 άτομα και βεβαίως θα συνεχίζουν να διαβάζουν ακόμα περισσότερα, συνιστούν πράξεις άδικες και καταλογιστέες που προσβάλλουν βάναυσα την τιμή και την υπόληψή μου, οι περισσότερες αν όχι όλες από τις οποίες πληρούν την αντικειμενική και την υποκειμενική υπόσταση σωρείας ποινικών αδικημάτων, τα οποία μάλιστα διαπράχθηκαν κατά συρροή και κατ’ εξακολούθηση και που προβλέπονται και τιμωρούνται από τον Ποινικό Νόμο, για τα οποία επιφυλάσσομαι να ασκήσω κάθε νόμιμο δικαίωμά μου (διευκρινίζω για τους αγνοούντες την νομική επιστήμη ότι η επιφύλαξη άσκησης νομίμου δικαιώματος δεν συνιστά κατά νόμον απειλή).

Είναι επίσης ερευνητέα η ενδεχόμενη συμμετοχή, συνέργεια και ευθύνη τρίτων προσώπων τα οποία με την στάση και συμπεριφορά τους ευνοούν με οποιονδήποτε τρόπο και από κοινού την τέλεση των παραπάνω αξιόποινων πράξεων.

Θα ήθελα λοιπόν να με ενημερώσεις, εάν αυτά που γράφεις, αποκλειστικά και μόνον σε βάρος μου, αποτελούν προσωπικές σου απόψεις ή είναι η επίσημη άποψη του Forum Esoterica.

Στην πρώτη περίπτωση θα ήθελα σε παρακαλώ τα στοιχεία σου, την ηλεκτρονική σου διεύθυνση και την διεύθυνση κατοικίας σου.

Στη δεύτερη περίπτωση θα ήθελα σε παρακαλώ να με πληροφορήσεις επιπλέον ποιός είναι ο νόμιμος εκπρόσωπος του Forum Esoterica (στοιχεία, ηλεκτρονική διεύθυνση και διεύθυνση κατοικίας).

Μπορείς βεβαίως να μου τα αποστείλεις με ηλεκτρονικό μήνυμα.

Επειδή όμως πιστεύω ότι η Πόρτα της Ευσπλαχνίας και ειδικά μεταξύ Χριστιανών θα πρέπει να είναι πάντοτε ανοικτή και ειδικά αυτές τις Άγιες Ημέρες που κάποιοι δεν σεβάστηκαν, πριν προβώ σε οποιανδήποτε ενέργεια, ενημερώνω κάθε εμπλεκόμενο ότι αποδέχομαι την γραπτή του δημόσια δήλωση συγγνώμης με μήνυμά του στην συγκεκριμένη σελίδα αυτού του τόπικ.

Τουλάχιστον προσωπικά, όπως ίσως θα διαβάσατε, είχα το σθένος να το κάνω στην περίπτωση της Avallon…

Γράφεις επίσης MORENT 11 σε βάρος μου και τα εξής:

quote:

MORENT 11:
ΤRENCAVEL…
…η προσπαθεια συνδεσης του με συγκεκριμενη οργανωση…
δεν ενδιαφερουν και δεν εχουν θεση στην κοινοτητα αυτην.
Ουτε δυναται να διασταυρωθουν ως προς την ορθοτητα τους

Ερωτώ MORENT 11:

1) Επειδή απευθύνεσαι μόνο σε μένα, η προσπάθεια σύνδεσής μου με συγκεκριμένη οργάνωση, για την οποία επιμένει ο FILOSOFOS3, ενδιαφέρει και έχει θέση σ’ αυτήν την κοινότητα?

2) Σχετικά με αυτά που γράφει σε βάρος μου ο FILOSOFOS3 έχει διασταυρωθεί η ορθότητά τους?

Δεν διάβασα όμως να κάνεις λόγο γι αυτά…

Και συνεχίζεις:

quote:

MORENT 11:
ουτε και εχω δει καποιον από τους ανθρωπους που εμπλεκεις να συναινει-δημοσια- στην δημοσιευση τετοιων προσωπικων στοιχειων.

1)Σε ποιους άλλους ανθρώπους αναφέρεσαι τους οποίους υποτίθεται ότι εμπλέκω?

2)Ο FILOSOFOS3 ουδέποτε αρνήθηκε αυτά τα οποία χάριν αστεϊσμού ανέφερα για τον ίδιο και επιπλέον είναι φανερό από τα λεγόμενά του ότι τα θεωρεί τιμή του και καμάρι του.

3)Καλό είναι που «κόπτεσαι» από ενδιαφέρον για τον FILOSOFOS3 αλλά απορώ γιατί δεν ενδιαφέρθηκες εξίσου και για μένα όταν συστηματικά με εμπλέκει με μια συγκεκριμένη οργάνωση, χωρίς καθόλου να συναινώ για την δημοσίευση τέτοιων ανακριβών προσωπικών μου στοιχείων.

Λες επίσης:

quote:

MORENT 11:
Ουτως ή αλλως εδω κρινονται οι δημοσιες τοποθετησεις καποιου και μονον πανω σε αυτες μπορουμε να συζητησουμε και να τοποθετηθουμε.
Ακομα κι ετσι να ηταν ομως(όπως τα αναφερεις δλδ), αληθινα σε ενδιαφερει το σοι του "γιατρου" ή η "επιστημονικη του καταρτιση";Αν σε ενδιαφερει το πρωτο τοτε θα σε πληροφορησω ότι σε λαθος χωρο βρισκεσαι.
Εάν σε ενδιαφερει το δευτερο, τοτε ξαναδιαβασε τους κανονισμους του φορουμ και καλη συνεχεια.

Σχετικά με τα παραπάνω MORENT 11:

1)Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να απευθύνεσαι επιλεκτικά, μονόπλευρα και μεροληπτικά μόνον σ’ εμένα δίνοντας «άφεση αμαρτιών» στον FILOSOFOS3!!!

2)Ο μόνος λόγος που συμμετέχω στο φόρουμ είναι γιατί είχα την εντύπωση ότι είναι ένας χώρος ελεύθερης διακίνησης ιδεών από ελεύθερα σκεπτόμενους ανθρώπους οι οποίοι ανταλλάσσουν καλοπροαίρετα και με κόσμιο τρόπο τις απόψεις τους, έστω και ορισμένες φορές με υπερβάλλουσα αλλά κατά κανόνα ανεκτή δόση χιούμορ.

Εάν όμως αυτά που μου γράφεις δεν εκφράζουν αποκλειστικά εσένα αλλά είναι επίσημες απόψεις του Forum Esoterica, σίγουρα βρίσκομαι σε λάθος χώρο και δεν έχω την παραμικρή διάθεση να παραμείνω.

Ειδικά εάν η πολιτική του φόρουμ είναι να ευνοεί αποκλειστικά απόψεις συγκεκριμένου και μόνον, συμπαθούς κατά τ’ άλλα χώρου, οι οποίες όμως ούτως η άλλως εκφράζονται από καθέδρας και χωρίς αντίλογο τα κυριακάτικά πρωινά και όχι μόνον…

Και απορείς:

quote:

MORENT 11:
Είναι ορθο να κατακρινει καποιος εξ’αυτων τον συνανθρωπο του ή τα πιστευω του;Τι είναι αυτό που δινει την εξουσια στον έναν επι του αλλου;

Γιατί ρωτάς εμένα MORENT 11?

Όπως οφείλεις να έχεις διαβάσει ο FILOSOFOS3 το ξεκίνησε.

Αυτόν ρώτα…

Γράφεις επίσης:

quote:

MORENT 11:
«Μην κρινετε, ινα μη κριθητε.εν γαρ κριματι κρινετε κριθησεσθε, και εν ω μέτρω μετρειτε μετρηθησεται υμιν. Τι δε βλεπεις το καρφος το εν τω οφθαλμω του αδελφου σου, την δε εν τω οφθαλμω δοκον ου κατανοεις; Η πως ερεις τω αδελφω σου, αφες εκβαλω το καρφος από του οφθαλμου σου, και ιδου η δοκος εν τω οφθαλμω σου; Υποκριτα, εκβαλον πρωτον την δοκον εκ του οφθαλμου σου, και τοτε διαβλεψεις εκβαλειν το καρφος εκ του οφθαλμου του αδελφου σου.» Ματθ. 7,2-5

Συμφωνώ απόλυτα και ειλικρινά με το χριστιανικό ορθόδοξο ηθικολογικό κήρυγμα που περιλαμβάνει το παραπάνω εδάφιο, το οποίο επέλεξες για να με πείσεις.

Η απορία μου είναι (επειδή απευθύνεσαι μόνον σ’ εμένα) εάν θεωρείς ότι ο FILOSOFOS3, για κάποιο λόγο, απολαμβάνει κάποιου είδους προνομιακή απαλλαγή από την προαναφερθείσα θεία επιταγή…

Λες παρακάτω:

quote:

MORENT 11:
Ας ειμαστε σωφρονες ,οι μη εχοντες κατακτησει το δικαιωμα να μπαινουμε στο φως της ψυχης μας, και να προσπαθουμε να εξεταζουμε την αληθεια των οσων ακουμε και κυριως των οσων λεμε…Τα εξερχομενα βλαπτουν, όπως εχει ειπωθει.

Συντάσσεσαι επομένως MORENT11 και επαυξάνεις πλήρως τις απόψεις του FILOSOFOS3 σε βάρος μου…

Υπονοείς δηλ για μένα ότι:

1)Είμαι άφρων

2)Δεν έχω κατακτήσει το δικαίωμα να μπαίνω στο φως της ψυχής μου

3) Δεν προσπαθώ να εξετάζω την αλήθεια των όσων ακούω και των όσων λέω και

4) Με τα εξερχόμενά μου βλάπτω

Εξ αντιδιαστολής υπονοείς επίσης για τον FILOSOFOS3 σχετικά με τα όσα γράφει σε βάρος μου ότι:

1)Είναι σώφρων

2)Έχει κατακτήσει το δικαίωμα να μπαίνει στο φως της ψυχής του (αλλά σύμφωνα με τα γραφόμενά του, να μπαίνει επιπλέον και στις ψυχές των άλλων τις οποίες κρίνει ανάλογα)

3) Προσπαθεί να εξετάζει την αλήθεια των όσων ακούει και των όσων λέει και

4) Με τα εξερχόμενά του δεν βλάπτει

Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα απαντήσω με την σοφή λαϊκή παροιμία «Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτης»…

Απλά θα αναρωτηθώ με την σειρά μου χρησιμοποιώντας τα δικά σου λόγια:

«Είναι ορθο να κατακρινει καποιος τον συνανθρωπο του ή τα πιστευω του;

Τι είναι αυτό που δινει την εξουσια στον έναν επι του αλλου;».

Και θα περιοριστώ να σου επιιστρέψω το «κήρυγμα» που από τα συμφραζόμενά σου ο Ματθαίος προνόησε, κατά τη γνώμη σου, να γράψει αποκλειστικά για μένα:

«Μην κρινετε, ινα μη κριθητε.εν γαρ κριματι κρινετε κριθησεσθε, και εν ω μέτρω μετρειτε μετρηθησεται υμιν. Τι δε βλεπεις το καρφος το εν τω οφθαλμω του αδελφου σου, την δε εν τω οφθαλμω δοκον ου κατανοεις; Η πως ερεις τω αδελφω σου, αφες εκβαλω το καρφος από του οφθαλμου σου, και ιδου η δοκος εν τω οφθαλμω σου; Υποκριτα, εκβαλον πρωτον την δοκον εκ του οφθαλμου σου, και τοτε διαβλεψεις εκβαλειν το καρφος εκ του οφθαλμου του αδελφου σου.» Ματθ. 7,2-5

Λες επίσης:

quote:

MORENT 11:
Όταν σε μια ερωτηση που γινεται από χειλη ποθητα σε εμας απανταμε με τον ιδιο τροπο που απανταμε και σε μια ιδια ερωτηση προερχομενη όμως από χειλη μισητα τοτε ναι, μπορουμε να πουμε ότι μιλαμε με αγαπη για τον λογο!
Όταν ενας γιατρος αγγιζει με τον ιδιο τροπο ένα ποθητο κι ένα κακασχημο σωμα τοτε ναι, μπορουμε να πουμε ότι είναι Θεραπευτης!

Στη θεωρία καλές οι αγάπες και οι θεραπείες (και ο …αλήστου μνήμης Παπαδόπουλος φιλοσοφώντας μιλούσε για ιατρική θεραπεία ΑΛΛΩΝ με γύψο!!!...) αλλά κρίνονται πάντοτε από την πρακτική τους εφαρμογή και εκ του αποτελέσματος.

Εν προκειμένω και κατόπιν όλων αυτών που σου έγραψα θα ήθελα σε παρακαλώ MORENT 11 να μου εξηγήσεις από πού προκύπτει κατά την γνώμη σου, ανάμεσα στα γραφόμενά σου, ότι άγγιξες ως θεραπευτής με τον ΙΔΙΟ «αγαπησιάρικο» τρόπο τον … «ποθητό» FILOSOFOS3 και τον … «κακάσχημο» TRENCAVEL…

Λες ακόμα:

quote:

MORENT 11:

Όταν μαθουμε να αναγνωριζουμε την αληθεια στα χειλη των «εχθρων» μας τοτε ναι, μπορουμε να ονομασουμε τον εαυτον μας ερευνητη της Αληθειας.Αλλα πως μπορει να γινει αυτό όταν δεν μπορουμε να αναγνωρισουμε την αληθεια στα χειλη των «φιλων» μας;


Στην προκειμένη περίπτωση MORENT 11 και για να μην αοριστολογούμε και μπερδευόμαστε, σε παρακαλώ ξεθόλωσε το τοπίο και πες ξεκάθαρα ποιοι κατά την γνώμη σου είναι οι εχθροί και ποιοι είναι οι φίλοι στους οποίους αναφέρεσαι…

Λες τέλος:

quote:

MORENT 11:
Καμια Ψυχη δεν μπορει να κατακρινει μια άλλη Ψυχη. «Δεν θα μερισουμε εμεις το Αμεριστο!»

Καλά τα slogan MORENT 11, αλλά στην πράξη η «άλλη Ψυχή» στην οποία αναφέρεσαι είμαι αποκλειστικά και μόνον εγώ και κατακρίνομαι ανελέητα για τις απόψεις μου και από τον FILOSOFOS3 και από εσένα…

Προφανώς αμφότεροι κρίνετε ότι δεν είμαι μέρος του Αμερίστου…

Εκτός σαν άφρων και άθλιο υποκείμενο που είμαι, όπως από κοινού (ως ομονοούντες) οι δυό σας με χαρακτηρίσατε, δεν έχω καταλάβει καλά, οπότε σου ζητώ προκαταβολικά την ταπεινή μου συγγνώμη…

Κατά τ’ άλλα επειδή αηδίασα και δεν γνωρίζω αν θα τα ξαναπούμε από αυτό το φόρουμ χάρηκα για την γνωριμία!

Καλή χρονιά και σε σένα!

TRENCAVEL
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gabriel
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 13:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gabriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ότι όποιος ανακοινώσει εσωτερική του εμπειρία, έστω και την πιο απλή, που σχετίζεται με ανώτερους κόσμους ΧΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ μέχρι να αποδείξει ότι την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεκτικός (συνήθως η άρση της ικανότητας να ξεδιπλώνεται συνειδητά στο Αστρικό κρατάει κάτι μήνες για τις πιο απλές αποκαλύψεις).

Για ποιον λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Το σύμπαν δεν έχει μυστικά παρά μόνο γι'αυτούς που δεν επιτρέπουν οι ίδιοι, στην αντίληψη και την πρόθεση τους, να το προσεγγίσουν. Το σύμπαν δεν έχει διαχωριστικές γραμμές εκλεκτών και κατακριτέων μέσα του. Ολα είναι ένα και όλα εξυπηρετούν τον ίδιο σκοπό. Το ποιος είναι αυτός ο σκοπός είναι στην ουσία το νόημα της αναζήτησης του κάθε ανθρώπου. Ομως, οι απαγορεύσεις και η άρση δυνατοτήτων είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα. Εξυπηρετούν την ανθρώπινη λογική ικανοποίησης του εγωϊσμού και τίποτα παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 20:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλησπερα σε ολους.

TRENCAVEL εχω παραθεσει πιο πανω δυο μηνυματα.Το πρωτο αποτελει μια συσταση προς εσενα.

Το δευτερο αποτελει μια γενικη τοποθετηση, και δεν απευθυνεται σε καποιον προσωπικα.Για αυτο αλλωστε το εγραψα χρησιμοποιωντας πρωτο/τριτο πληθυντικο.Οι ερωτησεις σου λοιπον που πηγαζουν από αυτό το δευτερο μηνυμα δεν θα τις απαντησω γιατι πηγαζουν από λαθος βαση.

Γι’αυτό το λογο αλλωστε τα παρεθεσα σαν δυο ξεχωριστες ενθεσεις.Ελπιζω να εγινε κατανοητο αυτό.


Ας παμε λοιπον στις ερωτησεις/ενστασεις σου σχετικα με την εν λογω παρεμβαση μου(το πρωτο μηνυμα).Θα προσπαθησω να απαντησω στο μετρο που τις κατανοω.Εαν εχω κατανοησει κατι λαθος, διορθωσε με.

Ενιστασαι για δυο πραγματα:

1.Γιατι η παρατηρηση εγινε μονο σε σενα κι όχι και στους δυο και
2.Η παρατηρηση εγινε με «άκρως προσβλητικό τρόπο».

Οσν αφορα το πρωτο θα ηθελα να λαβεις υποψιν σου ότι η παρατηρηση δεν ηταν για το υφος σου ή το στυλ της γραφης σου ή τις αποψεις σου.Δεν σχολιασες λογια του μελους filosofos3 αλλα αναφερθηκες στο προσωπο που γραφει από αυτόν τον λογαριασμο δημοσιευοντας προσωπικα δεδομενα (ή τουλαχιστον φερομενα ως τετοια), διχως την συναινεση(τουλαχιστον εγω δεν την εχω δει πουθενα) των εμπλεκομενων.Αυτο δεν είναι επιτρεπτο.Όποτε το αντιλαμβανομαστε, και προσπαθουμε γι’αυτό, επεμβαινουμε.

Λες ότι εγινε μια αναλογη προσπαθεια με στοχο το προσωπο σου από το εν λογω μελος. Εάν πραγματι εγινε κατι τετοιο(θα σε παρακαλουσα να με ενημερωσεις για το που ακριβως), τοτε είναι κατά τον ιδιο τροπο απαραδεκτο από την κοινοτητα αυτή.Εαν συνεβει κατι τετοιο ,τοτε είναι σιγουρο πως δεν υπεπεσε στην αντιληψη μας.Σε αυτην την περιπτωση φυσικα και θα ζητησω να ερθεις στην θεση μου, δηλ να με συν-χωρησεις.Για να γινει κατι τετοιο όμως, θα πρεπει να προσπαθησεις να με κατανοησεις, ετσι δεν είναι;

Εάν καταφερεις να το κανεις τοτε θα καταλαβεις ότι εάν καποιος σε προσβαλει σε αυτόν τον χωρο, αλλα επεμβαση συντονιστων δεν υπαρχει, μια πιθανη λυση, διευθετηση του προβληματος αποτελει και η επικοινωνια μαζι τους ώστε να επιληφθουν επι του θεματος.

Ας παμε τωρα στη δευτερη(ετσι όπως τις εχω αντιληφθει) ενσταση σου.
Λες ότι ηταν ακρως προσβλητικος ο τροπος της παρατηρησης.Ειλικρινα δεν μπορω να αντιληφθω τι μπορει να είναι αυτό που σε εθιξε.Συνηθως ειμαι πολύ προσεκτικος στα «εξερχομενα», οποτε σε αυτην την περιπτωση θα με βοηθουσε παρα πολύ να μου εξηγησεις που εντοπιζεις εκεινον τον λογο,στα γραφομενα μου, που ως ζωσα πνοη εχει την κακεντρεχεια.Σε περιπτωση ανεπαρκειας της δικης μου ικανοτητας επικοινωνιας των οσων θελω να εκφρασω, την κατανοηση σου ξανα.

Αυτά ειχα να πω σχετικα με τις ενστασεις/ερωτησεις σου.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Τωρα,

σχετικα με το θεμα της δικαστικης συνδρομης για την προστασια των δικαιωματων σου.Ειμαστε σε ευνομουμενη πολιτεια και ο καθενας μπορει να προσφυγει στην Αρχη της Δικαιοσυνης της χωρας μας, όταν αισθανεται ότι καποιος του τα παραβιαζει.Μου ζητας το ονομα μου, την διευθυνση κατοικιας μου κλπ.Εαν μου τα ζητουσες ευγενικα ,πιστεψε με, θα ηταν στην διαθεση σου.Στην παρουσα φαση όμως,επετρεψε μου να σου πω ότι αυτά είναι στην διαθεση όχι την δικη σου, αλλα της οποιας νομιμης αρχης του κρατους στο οποιο ειμαι πολιτης.Για να τελειωνουμε λοιπον με αυτη την «ιστορια»:εσυ καλα θα κανεις να πραξεις αυτό που θεωρεις σωστο.Κατανοητο;

Ακολουθως,

Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης:Διαβαζοντας το δευτερο μηνυμα μου, την γενικη τοποθετηση όπως την ονομασα πιο πανω, χωρις όμως να θεωρεις ότι απευθυνεται σε εσενα, τι συμπερασμα βγαζεις ως προς τον αποδεκτη;Θα μπορουσε να είναι αποδεκτης οποιος κατακρινει;Οποιος εχει στην κατοχη του πληροφοριες και ενιοτε γνωσεις αλλα τις χρησιμοποιει προς τερψη της προσωπικοτητας του;Οποιος φανατικα και πεισματικα ταμπουρωνεται πισω από τα πιστευω του πυροβολλωντας τα πιστευω των αλλων;κλπ…

Γιατι λοιπον απευθυνεται σε εσενα;Αν θεωρεις ότι ο filosofos3 εχει κανει ολ’αυτά γιατι να μην απευθυνεται σε αυτόν;Γιατι να μην απευθυνεται σε ολους οσους από εμας πρατουμε κατ’αυτόν τον τροπο;

Και ακριβως αυτόν τον σκοπο εξυπηρετουσε η εν λογω γραφη μου.Να μιλησω σε ολους τους ανθρωπους που μας διαβαζουν.Εσυ όμως λες ότι γραφτηκε για σενα.Μονον εσυ γνωριζεις εάν αγγιζει και εσενα.Εγω δεν μπορω να το ξερω.

Και μια σαφεστερη φραση για το θεμα του τοπικ:
Ολη η φιλοσοφια κι ολη η διαφοροποιηση μεταξυ Δεξιας και Αριστερης ατραπου, κατ’ εμε, συνοψιζετε στην φραση(ελ.μετ) «ότι εσυ μισεις, ουκ ετερω ποιησεις».

«ότι, πασα δοσις αγαθη και παν δωρημα τελειον, ανωθεν εστι καταβαινον εκ Σου»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy