ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΠOIOI KΛEIΔΩMENOI ΛOΓAPIAΣMOI ΘEΛETE NA ANOIΞOYN ;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 11:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.
Ας το δούμε quotικά λοιπόν το ζήτημα (για να μην ξεχνάμε και την τέχνη...)


quote:
Αγαπητή Galadriel...

Έχεις δίκιο!


ναι, δεν είμαι κα-τα-πλη-κτι-κή?

quote:
Μάλλον έκρινα εξ ιδίων τα αλλότρια...

όπως όλοι μας άλλωστε... υπάρχει άλλος τρόπος? όποιος το ισχυρίζεται αυτό μάλλον λέει ψέμματα στον εαυτό του...

quote:
Θα επιλέξω πάντως την άποψη που διατύπωσα πιο πάνω...Ναι, δεν έχει κανένας καμιά υποχρέωση να αποκαλύπτει προσωπικά του δεδομένα.


τώρα γιατί η ιδέα που μου καρφώθηκε ότι όποιος επιμένει στην δημοσίευση τέτοιων στοιχείων και εφόσον φυσικά δεν παρατηρούνται φαινόμενα προσηλυτισμού σε οτιδήποτε, έχει ακριβώς την (φασιστική να την πω;) νοοτροπία που αντιμάχεται?

quote:
Έχουμε δει κι έχουμε δει φρούτα εδώ μέσα...Πως το λένε να δεις..."Είμαι ό,τι δηλώσω!"; Από "γκουρού" μέχρι ο σούπερ-γαμάουας των πέντε ηπείρων!

αυτό από μόνο του δεν είναι κακό.. εξάλλου σύμφωνα με όσα έχουμε αναφέρει κανείς μπορεί να υποστηρίζει ό,τι νομίζει... αρκεί να μην προσπαθεί να το επιβάλλει και στους άλλους... αυτό δεν είναι όλο το θέμα?

quote:
Μήπως είσαι γκουρού κι εσύ; Ε;

γκουρούνα παρακαλώ!


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 11:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
Την δημοκρατική ένσταση δεν την κατάλαβα. Δημοκρατία σημαίνει ότι πρέπει να υπομένουμε τα συγκαλυμένα υπονοούμενα του καθένα εναντίον κάποιου άλλου, ακόμα κι όταν οι υποτιθέμενες κατηγορίες καταρρέουν;!
Οσο για την "πάπισσα" Αμαλία (ωραία στολή για τις απόκριες, της την προτείνω!) μάλλον λάθος έχεις καταλάβει. Δεν ξέρω αν κάποιοι βλέπουν κάποιους ως πάπες ή ότι άλλο ιδιαίτερο, εγώ τους βλέπω όλους ισότιμους μου και δεν είμαι πάπισσα.

Αγαπητή Όστρια,

Αν δεν κατάλαβες την Δημοκρατική μου Ένσταση, θα στην κάνω λίγο πιο ΛΙΑΝΑ.

Η Δημοκρατία σαν πολίτευμα, δίνει το δικαίωμα εκτός της ελευθερίας λόγου, την δύναμη να εκλέγεις τους εκπρόσωπους, αυτούς που θεωρείς εσύ αξιότερους.
Στην Αρχαία μας δημοκρατία είχαμε και την εκ περιτροπής διοίκηση. Έτσι όταν εσύ έπαιρνες αποφάσεις η κυρώσεις, που αφορούσαν την ολομέλεια, πρόσεχες πολύ (όσο αφορά τις ποινές) αφού θα ερχόταν και η σειρά του τιμωρημένου καποτε να διοικήσει. Ετσι λοιπόν, μιας και το Σιτε θέλει να λέγεται ελεύθερο, δημοκρατικό, κλπ κλπ αν οι αποφάσεις της αρχής, όσο αφορά τις τιμωρίες *(προσωπικα αμφιβάλω πάρα πολύ αν ο Πλωτίνος θα διέγραφε ποτέ, μέλη με 2000 μηνύματα) όσο δε αφορά τα κριτήρια εκλογής συντονιστών, μας δίνεται η εντύπωση, πως τα άτομα που εκλέγονται είναι μέλη εργαστηρίων με οικοδομικές προεκτάσεις, *(δεν γνωρίζω το καταστατικό της Νέας Ακρόπολης) μα έχουμε ρόλους από εποχής Πάπισσας Αμαλίας και μετά, σαν να λένε, συμφωνούμε με τα αφεντικά.

Θέλω να σου υπενθυμίσω, πως κατά το παρελθόν το μέλος Πλάτωνας, αν και δεν ήταν ούτε επιθύμησε ποτέ του, κανένα ιδιαίτερο ρόλο, υπεράσπισε (τις αρχές) σε αρκετές περιπτώσεις και καταστάσεις (αρκετά δυσκολότερες, Μασονικές τότε οι πέννες) λέγοντας ακριβώς τα ίδια.
Όσο καιρό τους γνωρίζω, ουδέποτε μου έγινε προσηλυτιστική πρόταση.

Αν όμως έχει επέλθει κάποια αλλαγή, οφείλει να το γνωρίζει, γιατί ο λόγος είναι πάντα λόγος, και ο Χίτλερ (με το λόγο) από δεκανέας που ήτανε στο τέλος τα κατάφερε να γίνει ΦΥΡΕΡ.

Comprende Ostria…. Και όσοι συμφωνήσατε?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 20/02/2006 11:39:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 12:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
Comprende Ostria…. Και όσοι συμφωνήσατε?

Επειδή λοιπόν εγώ συμφώνησα...ΟΧΙ, δεν comprende...

Δηλαδή για να comprende, το πρόβλημα που είναι; Στο ότι οι συντονιστές δεν εκλέγονται; Στο ότι δεν υπάρχει "διοίκηση εκ περιτροπής"; Υπάρχουν άραγε πολλά φόρουμ που να εφαρμόζουν τέτοια "συστήματα"; Κι αν υπάρχουν δηλαδή, θέμα επιλογής δεν είναι το που θα γράφει κανείς; Ή μήπως όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 12:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητέ Πλάτωνα άλλο η αρχαία μας δημοκρατία και άλλο το φόρουμ.

Νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Εδώ δεν είμαστε η αρχική ομάδα που συγκεντρώθηκε, συμφώνησε, δημιούργησε και καθόρισε τους σκοπούς, τους στόχους και τους κανόνες αυτού του χώρου.

Δεν είναι λοιπόν, εγωιστικό να μπαίνεις σε έναν χώρο ήδη δημιουργημένο από άλλους και να θέλεις να τον αλλάξεις επιτακτικά ανάλογα με τα γούστα σου; Ποιός θα στο επιτρέψει αυτό και γιατί να σου το επιτρέψει;

Και επιμένω σε αυτό, επειδή δεν υπάρχει πιό εύκολο πράγμα στον κόσμο (του internet) από το να δημιουργήσεις τον δικό σου χώρο και να τον λειτουργείς όπως ακριβώς θέλεις εσύ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 12:53:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
υ.γ. εντωμεταξύ κάποιος κάποιον μου θυμίζει... το Θράσσος του κυρίως.... να θυμηθώ να ρωτήσω τον JBG αν τον ξέρει

Typical Θράσσος!!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 13:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Και να διαφωνήσω και σε κάτι άλλο που είπες Πλάτωνα και το ακούω πολύ συχνά και το θεωρώ εντελώς μα εντελώς σαθρό επιχείρημα!

Γιατί ένα παλιότερο μέλος πρέπει να έχει περισσότερα δικαιώματα από τα νεώτερα μέλη και να το βάζουμε κατά κάποιον τρόπο στο απυρόβλητο; Γιατί τα 2000 μηνύματα πρέπει να θεωρούνται πιό ουσιαστικά από τα 20 ενός άλλου, νεώτερου μέλους;
Εγώ ξέρω ότι αυτό που μετράει στην συμμετοχή είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα.
Είναι το ίδιο με τα διάφορα σεντόνια που βλέπω και προσωπικά αντιπαθώ. Σε λίγο θα φτάσουμε να λέμε ότι αυτός που γράφει σεντόνια είναι a priori πιό ουσιαστικός από αυτόν που λέει αυτά που θέλει σε πέντε σειρές!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 13:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.
Όπως τα λες είναι αγαπητή Ostria...

και ενσκύπτουν και επιπλέον "προβλήματα" με αυτή την λογική...

εγώ για παράδειγμα... θεωρούμαι πλέον "νέο" μέλος? και αφού τα μηνύματα μου είναι λιγοστά έχω λιγότερα δικαιώματα από τους υπόλοιπους? χμ... ενδιαφέρουσα άποψη της δημοκρατίας...

να προτείνουμε στο ελληνικό κράτος, όσοι ανήκουν στις ηλικιακές ομάδες μεταξύ 18 και 35 να μην ψηφίζουν κάθε τέσσερα χρόνια, αλλά κάθε οχτώ!

μπααα...


Galadriel


υ.γ. Avallon



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 13:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Τι δεν καταλάβατε, που εσείς οι ίδιοι πριν καιρό αντιδρούσατε με αυτές τις αποφάσεις? και τις ποινες?

Ε Δουρδεν?

Ε Γκαλαδριελ? Εσυ δεν ζητησες πισω τον λογαριασμο σου?

Τις ποινές δεν τις βρίσκατε τραβηγμένες?

Νομίζω πως τα λόγια μου, είναι καθαρά! Και η Όστρια φανηκε αρκετα καθαρη, δίνωντας τελικά απάντηση στις απορίες που είχα.

quote:
1. Νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Εδώ δεν είμαστε η αρχική ομάδα που συγκεντρώθηκε, συμφώνησε, δημιούργησε και καθόρισε τους σκοπούς, τους στόχους και τους κανόνες αυτού του χώρου.

ΜΑΛΙΣΤΑ! Εισαστε μια αλλη ομαδα, που ομως ΔΕΝ το ανακοινωσατε! Βλεπεις Οστρια αν και κατεβαινω ταχτικα στην Ελλαδα, (λογο δουλειας) δεν τρεχω να συναντησω ομαδες, η να μυησω... εσωτεριστριες!

quote:
2. Δεν είναι λοιπόν, εγωιστικό να μπαίνεις σε έναν χώρο ήδη δημιουργημένο από άλλους και να θέλεις να τον αλλάξεις επιτακτικά ανάλογα με τα γούστα σου; Ποιός θα στο επιτρέψει αυτό και γιατί να σου το επιτρέψει;

Αφου λοιπον δεν το γνωριζαμε, γιατι δεν μας το λεγατε? Το ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ δεν εχει να κανει τιποτα με το ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ του Θωθ, το γραφω ετσι για να γινει πιο κατανοητο!

Τώρα Όστρια μένει να δούμε, κατά πόσο τα δικά μας φτυαράκια, θα βοηθησουν στην δημιουργία οικοδομών, .... και ΙΛΟΥΣΙΩΝ.

Τελος απο μενα. Εμαθα οτι χρειασθηκε να μαθω. Τοσο δυσκολο ηταν να γραψεται δυο γραμμες?

ARRIVEDERCI...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 13:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Βρε Πλάτωνα αυτά τα λες μετά από σκέψη ή σου ξεφεύγουν;
Για ξαναδιάβασε το μήνυμα μου. Μάλλον βλέπεις αυτά που θέλεις να δεις!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 14:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Galadriel

υ.γ. εντωμεταξύ κάποιος κάποιον μου θυμίζει... το Θράσσος του κυρίως.... να θυμηθώ να ρωτήσω τον JBG αν τον ξέρει


το Θρασος του, ε?


η αληθεια ειναι οτι το θρασος σαν τροπος εκφρασης χαρακτηριζει αρκετους, ιπ-ποτες και μη.


για Θρασος δεν ξερω γιατι δεν πολυπαρακολουθω το τοπικ τελευταια (μη θιχτει κανεις, αλλά τοχω ξαναδει το εργο ), αλλά και δεν με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος - αντιδρω σ αυτα που διαβαζω και αντιμετωπιζω το θρασος με κυνισμο (ως γνωστον τοις πασί ).

καλως μας ξαναηρθες, αν και θα συμφωνησω με τον βριλ οτι προτιμω τα νικ με τα οποια σας πρωτοδιαβασα (γεροντικες εμμονες ισως )


.

ρε παιδια, σοβαρα θελετε να ψηφιζουμε για τους συντονιστες και τους διαχειριστες?


αν κρινω απο τα χαλια των κυβερνησεων που ψηφιζουμε σαν πολιτες, παει το φορουμ...

.


οσον αφορα το αν καποιοι ειναι ή οχι μελη οπουδηποτε, δεν με αφορα καθοσον δεν παρατηρησα Ποτε τασεις προσηλυτισμου.


ποιος ο λογος να γινεται θεμα αντιπαραθεσης καθε τοσο?

.

ο αγαπημενος μου σουπερ ηρωας ειναι ο Μπομπ Σφουγγαρακης! *


.


* ασχετο?


οσο ασχετα με το τοπικ ειναι διαφορα που διαβασα.

.

ΥΓ. μας ξαναμετρησα και λειπει ενας απο το πληρωμα του πλοιου.

η ΑΤΜΑ.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 20/02/2006 16:50:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 15:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Avallon

Typical Θράσσος!!


συμφωνεις και εσυ με την Galadriel?


εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στη γυναικειο ενστικτο σε τετοια θεματα, παρα στο δικο μου

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 15:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΛΑΝΣΕΛΟΤ για τα αγενή ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ ΣΟΥ, όχι για την ερώτηση αλλά για τον τρόπο:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 16:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
προσωπικα αμφιβάλω πάρα πολύ αν ο Πλωτίνος θα διέγραφε ποτέ, μέλη με 2000 μηνύματα


Ο Πλωτίνος φίλε μου Πλάτωνα, θα διέγραφε ευχαρίστως πολλούς μα πάρα πολλούς, ασχέτως μηνυμάτων. Στο σπίτι μου βλέπεις φίλε μου Πλάτωνα βάζω μόνο όποιον θέλω, συνεπώς το εάν θα με πουν φασίστα ή αντικοινωνικό ποσώς με ενδιαφέρει…
Αυτό στο σπίτι μου, εδώ είμαι και εγώ φιλοξενούμενος..
Πρώτα από όλα βέβαια ο Βασίλης ή κατά εσωτέρικα «Πλωτίνος», ίσως οφείλει να διαγράψει πρώτα τον εαυτό του, κάτι που ήδη γίνεται σταδιακά, μίας και η κάθε συναισθηματική απεξάρτηση χρειάζεται «ρέγουλα» και υπομονή…
Είναι αλήθεια άλλο το εσωτερικά της εποχής Θωθ, θυμάσαι όμως το «ευχαριστώ» που μεγαλόκαρδα και τότε πολλά μελή του πρόσφεραν, σε μία από τις επαναλαμβανόμενες με τώρα καταστάσεις…
Αυτό που εγώ έμαθα διαλεγόμενος με «διαδυκτικούς» και όχι μόνο «εσωτεριστές», είναι πως ενώ η αναζήτηση προϋποθέτει την «εις εαυτόν διείσδυση», και την σμίλευση του «εγώ», το «ΕΓΩ» όμως των περισσοτέρων επανέρχεται διογκωμένο στο προσκήνιο να πάρει αδιάκριτα την εκδίκηση του με την πρώτη ευκαιρία…
Όπως είπε βέβαια ένας από τους γνωστούς προ -παππούδες , τον χρυσό πολλοί ψάχνουν μα λίγοι βρίσκουν…
Όσοι τον βρίσκουν λοιπόν μάλλον είναι οι τυχεροί, αλλά τον κρατούν κρυφό …


«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 20/02/2006 19:40:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 19:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
quote:
Όσοι τον βρίσκουν λοιπόν μάλλον είναι οι τυχεροί, αλλά τον κρατούν κρυφό …

Η ψυχη αποκομιζει...

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 20:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Γεια σου Platonas...

Χαίρομαι που παρακολούθησες τις αντιδράσεις μου, έστω και σιωπηλός...Μέχρι τουλάχιστον να μας προκύψεις πιο θορυβώδης αργότερα, ως Γελαστή Πορδίτσα!

Θσ χαιρόμουν ακόμη περισσότερο βέβαια αν θυμόσουν επ' ακριβώς τα λόγια μου και δεν γενίκευες κατά τον τρόπο που το κάνεις τώρα. Το ότι αντέδρασα στην απόφαση των συναντήσεων και εξακολουθώ να μην συμφωνώ αυτό είναι γνωστό και το έχω γράψει πάρα πολλές φορές. ΤΙ σχέση έχει αυτό με το θέμα της Νέας Ακρόπολης, με την "εκλογή συντονιστών" και όλα τα υπόλοιπα; Μάλλον μόνος σου την ανακάλυψες.

Όταν διαφώνησα με την Αμαλία δε δίστασα να της το πω ανοιχτά. Όταν μου σπάσανε τα νεύρα ο Dying Incubus και ο morent11 ούτε τότε δίστασα να το δηλώσω. Γι' αυτό λοιπόν άσε τα περί "ομάδας" και "μη καθαρών λόγων" για εκεί που σε παίρνει...Comprende Platonas?...

quote:
Το ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ δεν εχει να κανει τιποτα με το ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ του Θωθ

Συμφωνώ! Ο Thoth θα είχε πολλά να πει αν ήταν τώρα εδώ!...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 21:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.
Αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑΣάκο,

δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι έτσι... δεν νομίζω πως ουδέποτε έφερα κάποια αντίρρηση για την ποινή που αφορούσε εμένα τουλάχιστον... Αφού, και μόνο τότε, πέρασε η περίοδος των 2 εβδομάδων απενεργοποίησης μου είπα πως "φυσικά και θα ήθελα τον παλιό μου λογαριασμό"... Οι επιλογές μου ήταν δύο : η μία να ακολουθήσω την πρόταση των συναντήσεων (πράγμα που μου ήταν και είναι τεχνικά σχεδόν αδύνατο) και η δεύτερη να ανοίξω έναν νέο λογαριασμό....

προτίμησα το δεύτερο (αφού το πρώτο όπως εξήγησα είχε ανυπέρβλητες δυσκολίες για μένα) και με δεδομένο ότι ΔΕΝ μου κοστίζει ΚΑΘΟΛΟΥ να χάσω τον αριθμό των μηνυμάτων μου...

θα συμφωνήσω δε, με τον durden_alie ότι γενικεύεις, και πως η μία όποια διαφωνία έχει κανείς με την συντονιστική ομάδα δεν σημαίνει πως διαφωνεί εξολοκλήρου με την δομή και λειτουργία του φόρουμ...

αυτά τα περί ομάδων είναι μία καραμέλα που καιρός είναι να σταματήσει όχι μόνο να λέγεται, αλλά κυρίως, να υπάρχει στο μυαλό ολονών... Οποιος σκέφτεται με όρους του "εμείς και οι άλλοι" χάνει θαυμάσιες ευκαιρίες προσωπικής εξέλιξης... ελπίζω πως δεν θα επιτρέψεις να σου συμβεί αυτό...

όσο δε, για το τι κάνεις όταν έρχεσαι στην Ελλάδα, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως αυτά είναι προσωπικά σου δεδομένα τα οποία δεν βρίσκω τον λόγο που θα μας ενδιέφεραν... ούτε αν κάνεις "εσωτερική" τουρνέ, ούτε αν θέλεις ή μπορείς να προβείς σε "μυήσεις"...

ειδικά δε, για το θέμα της Νέας Ακρόπολης δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να μας πεις, αφού όπως ο ίδιος παραδέχεσαι δεν σου έγινε καμμία προσηλυτιστική πρόταση όσο καιρό τους γνωρίζεις....

αυτό που εγώ δεν γνωρίζω είναι από που προκύπτει τόσο το επιθετικό όσο και ειρωνικό ύφος σου... ελπίζω τουλάχιστον να γνωρίζεις εσύ...

κι αν έμαθες κάτι (ή έτσι νομίζεις) καλό είναι κι αυτό...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PAPATREXAS
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 03:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PAPATREXAS
ADMINS EISTE ROUFES KAI PISW APO TO FORUM KRYBONTAI TA TRWKTIKA TON 12THEON @@WNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 11:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Φίλε Πλάτωνα σε χαιρετώ

Εν γένει τα τοπικ σαν και αυτό μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν ψυχογράφημα, αφού ο καθείς πολεμά ή στηρίζει το εσωτερικά, ανάλογα με την τωρινή του ψυχολογική κατάσταση η οποία και αλλάζει.
Θυμάσαι ασφαλώς αντίστοιχες συζητήσεις στο παρελθόν όπου εσύ ήσουν στην όχθη των υποστηριζόντων τις αρχές.

Έθεσες όμως κάποια θέματα που έχουν να κάνουν με την αλλοίωση των αρχικών απόψεων του χώρου.

Αυτό το θεωρώ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.

Παρ΄ ότι δεν με ενδιαφέρει γενικά από που «κρατά η σκούφια» του site με ενδιαφέρει αν ΑΛΛΑΖΕΙ αυτή η σκούφια. ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.

quote:
Τελος απο μενα. Εμαθα οτι χρειασθηκε να μαθω. Τοσο δυσκολο ηταν να γραψεται δυο γραμμες?

Παρ΄ ότι πολλάκις έχουμε διαφωνήσει ή και «τσακωθεί» αλλά εν τούτοις σε καμιά περίπτωση δεν σε θεωρώ «φαντασμένο» θα ήθελα εάν θέλεις να εξηγήσεις κάποια πράγματα. Τι κατάλαβες, και τι σημασία έχει για το κάθε μέλος αυτό που κατάλαβες?

Άκουσε φίλε. Δεν με έπιασε καμιά έξαρση κουτσομπολιού. Δεν έχω καμιά διάθεση ειρωνείας. Θεωρώ όμως ότι εάν έχεις κάτι να πεις (και σαφώς το θεωρείς σημαντικό), πρέπει να το πεις. ΞΕΚΑΘΑΡΑ. ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ. Και ο καθένας ας αποφασίσει ότι θέλει.
Πράξε για σένα αυτό που ζητάς από τους άλλους.

Εάν θεωρείς ότι δεν θέλεις να ανοίξεις μέτωπα, (αν και ήδη είναι ανοιχτά) στείλε μου μαιλ.

Και επειδή κάποιες αλήθειες οι οποίες είναι και σπάνιες, πρέπει να τονίζονται :

quote:
Αυτό που εγώ έμαθα διαλεγόμενος με «διαδυκτικούς» και όχι μόνο «εσωτεριστές», είναι πως ενώ η αναζήτηση προϋποθέτει την «εις εαυτόν διείσδυση», και την σμίλευση του «εγώ», το «ΕΓΩ» όμως των περισσοτέρων επανέρχεται διογκωμένο στο προσκήνιο να πάρει αδιάκριτα την εκδίκηση του με την πρώτη ευκαιρία…



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 11:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.
Τελικά είχα δίκιο....

με το να συνεχίζει κανείς τέτοιου είδους συζητήσεις, δίνει βήμα σε όλους όσοι απλά κάνουν κέφι την ανταρσία για την ανταρσία...

δεδομένου δε, πως, ό,τι και να πει κανείς οι της "αυτηνής", της "καμμιανής", της "οποιανής" θα το γυρίσουν ως άδικο και λάθος (ακόμα και αν αυτό ακριβώς πρέσβευαν νωρίτερα) δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ KANENA νόημα όλη αυτή η συζήτηση... μα κανένα!

δηλαδή το συμπέρασμα μου είναι : ώχου μωρέεεε...


Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 11:57:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οποιος σκέφτεται με όρους του "εμείς και οι άλλοι" χάνει θαυμάσιες ευκαιρίες προσωπικής εξέλιξης...


quote:
δηλαδή το συμπέρασμα μου είναι : ώχου μωρέεεε...

Εnough is enough!...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 13:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
quote:
με το να συνεχίζει κανείς τέτοιου είδους συζητήσεις, δίνει βήμα σε όλους όσοι απλά κάνουν κέφι την ανταρσία για την ανταρσία...


Μήπως θα μπορούσατε να διευκρινίσετε ποιους εννοείτε?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 14:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
Αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑΣάκο,
δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι έτσι... δεν νομίζω πως ουδέποτε έφερα κάποια αντίρρηση για την ποινή που αφορούσε εμένα τουλάχιστον... Αφού, και μόνο τότε, πέρασε η περίοδος των 2 εβδομάδων απενεργοποίησης μου είπα πως "φυσικά και θα ήθελα τον παλιό μου λογαριασμό"... Οι επιλογές μου ήταν δύο : η μία να ακολουθήσω την πρόταση των συναντήσεων (πράγμα που μου ήταν και είναι τεχνικά σχεδόν αδύνατο) και η δεύτερη να ανοίξω έναν νέο λογαριασμό....

Έχω την εντύπωση αγαπητη G πως δεν διάβασες τι έγραψα, περί αναφαίρετου δικαιώματος του καθενός να διατηρεί οποίο Νικ ο ίδιος θέλει.

Στην ουσία, αυτό που ήθελες (Μας το γράφεις) ήταν ο Παλιός σου λογαριασμός, αν και νομίζεις πως εσύ επέλεξες…το G (το άλλο ΝΙΚ), στο επέλεξαν … ΑΛΛΟΙ!

Δεν νομίζω να γενίκευσα τίποτα., ούτε έμπλεξα εσένα η τον durden_alie. στη συνέχεια, στην απάντηση της Οστριας

quote:
1. Νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Εδώ δεν είμαστε η αρχική ομάδα που συγκεντρώθηκε, συμφώνησε, δημιούργησε και καθόρισε τους σκοπούς, τους στόχους και τους κανόνες αυτού του χώρου.

Και επειδή είχα γνωρίσει την αρχική (ομάδα)...ατομα ησαν, γνώρισα το φιλελεύθερο σκεπτικό τους, για αυτό τον λόγο συμμετείχα.

Τότε δεν υπήρχαν εργαστήρια, ούτε τιμωρούσαν τα μέλη και τους έλεγαν, έλα να μας συναντήσεις για να σου δώσουμε το ΝΙΚ πίσω. Το βρίσκω εντελώς γελοίο.

Βασίλη (Πλωτίνε), είσαι ένα από τα λίγα άτομα που γνώρισα απο κοντα, κα είχα πραγματικά ψυχική επαφή μαζί του.

Έχεις δίκαιο όταν λες πως είμαστε φιλοξενούμενοι. Στο παρελθόν όπου και αν τυχόν αντέδρασα, έγινε εντελως καλοπροαίρετα.
Μερικοί ίσως σκεφτούν…(και το κάνουν, το βλέπω)
Γουστάρει κάποιες, κάποιους και τους υποστηρίζει.

Έχω τόσα παραδείγματα αν χρειαστείτε, που πάνε από τις Αρχές... μέχρι εντελώς άγνωστους προς εμένα ανθρώπους. Από εθνικιστές μέχρι Χριστιανούς, παγανιστές και άθεους. Μέχρι και μασόνους υποστήριξα (στην ελευθερία του λόγου) άσχετα αν δεν τα βρίσκουμε.

Έτσι Βασίλη, θα έλεγα να μην διαγράψεις ποτέ κανένα, απλά να τους προσέχεις. Αν το εσωτερικά δεν είναι ο χώρος τους, σύντομα φεύγουν από μόνοι τους.

Φιλε Αναστημένε, ελπίζω να κατάλαβες πως είναι θέμα ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ.

Στο σκεφτικό μου υπάρχει μια ΠΛΑΤΩΝΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, που ίσως είναι μια ανεφάρμοστη ΟΥΤΟΠΙΑ, από τη στιγμή που το ΣΙΤΕ είναι ιδιωτικό.

Βέβαια, μιας και μιλάμε για ψυχή/πνεύμα, περίμενα μια πιο ελαστική μεταχείριση από τις αρχές, προς τα μέλη που έχουν προσφέρει.

Δεν βλέπω στον ορίζοντα κάτι τέτοιο, και αναρωτιέμαι Αναστημένε, για αυτό παίρνω λίγο χρόνο ώστε να δω τυχόν δικά μου λάθη, και το λόγο που πρέπει να συνεχίσω να γράφω.

Αν με ρωτήσεις, καλά και εσένα τι σε κόβει για τις αποφάσεις τους?

Με κόβει, γιατί εμείς είμαστε οι άλλοι.

Άσχετο αν ορισμένοι το έχουν για καραμέλα, και από τη μια το διατυμπανίζουν, και από την άλλη δεν βλέπουν με λόγια και πράξεις, τι πράττουν,


Δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Πλάτωνας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 14:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
quote:
Με κόβει, γιατί εμείς είμαστε οι άλλοι.

Λυπάμαι φίλε Πλάτωνα αλλά αυτό που γράφεις παραπάνω δεν είναι ούτε ζήτημα ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ αλλά ούτε και διαφωνία περί ΠΛΑΤΩΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, αλλά κάτι πολύ πιο σοβαρό.

Δεν έχω παρακολουθήσει όλη την αντιπαράθεση και δεν μπορώ να το κάνω.

Εαν το θέλεις ενημέρωσε με: Η διαφορά βρίσκεται στην αλλαγή του τρόπου διαχείρησης των συζητήσεων ή θεωρείς κάτι πιο σοβαρό (κάποια εξάρτηση π.χ) που διαφοροποιεί την συμπεριφορά των διαχειριστών και χωρίζει τα μέλη σε κατηγορίες?


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 21/02/2006 14:48:54

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 21/02/2006 14:51:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 15:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


καποτε ειπα οτι τα τοπικ αναπτυσονται ανεξαρτητως του δημιουργου τους και μοιαζουν με ζωντανους οργανισμους σε Δαρβινειο ανταγωνιστικο περιβαλλον και τροφοδοτουνται απο τα μελη-κυτταρα που γραφουν σ αυτα - απο την διαρκεια παραμονης των μελων οπως και απο την ανανεωση τους εξαρταται η διαρκεια της ζωης τους.


το ιδιο ζωντανο ειναι το φορουμ - οπως τα κυτταρα μας πεθαινουν και ανανεωνονται διατηρωντας μας φαινομενικα αναλλοιωτους, ετσι και το φορουμ συνεχιζει να υπαρχει παρολλο που ανανεωνονται με φυσικο τροπο τα κυτταρα-μελη του.


εγω δεν γνωρισα την Περμιο περιοδο του εσωτερικα και δεν εχω χρονο για φορουμικες ανασκαφες.

στο διαστημα που το γνωρισα, το ειδα να αλλαζει διαθεση σαν ζωντανος οργανισμος που ειναι - το ειδα σε δημιουργικη διαθεση, το ειδα σε ευθυμια, το ειδα να ερωτοτροπει, να θυμωνει, να στρυφνεβει, να βαριεται, να αυτοαναλυεται, κτλ, κτλ

το απολαυσα σε ολες του τις συναισθηματικες καταστασεις, και ισως γι αυτο να θεωρηθηκα μαυρο προβατο κατα περιοδους, αλλά κι αυτες τις απολαυσα!

ναστε καλα!


ΥΓ. ποιοι κλειδωμενοι λογαριασμοι θελετε να ανοιξουν?


ΥΓ.2 ως μελος-κυτταρο ανηκω (μετα τιμης) στη οικογενεια των κολοβακτηριδιων του παχεος εντερου του φορουμ (για οποιον ενδιαφερεται για βιολογια, μετατρεπω τα καταλοιπα σε ενεργεια ).


ΥΓ.3 ολοι περαστικοι ειμαστε...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 15:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Εδώ δεν είμαστε η αρχική ομάδα που συγκεντρώθηκε, συμφώνησε, δημιούργησε και καθόρισε τους σκοπούς, τους στόχους και τους κανόνες αυτού του χώρου.

Ε, λοιπόν αγαπητέ Πλάτωνα να σου εξηγήσω τι εννοούσα με την παραπάνω φράση, επειδή μάλλον ακόμα δεν την κατάλαβες.

Μιλούσα πιό πάνω για την αρχαία δημοκρατία. Αυτό το "διαφορά" εκεί, πηγαίνει. Στην αθηναϊκή δημοκρατία λοιπόν, όσοι συμμετείχαν στις πολιτικές αποφάσεις ήταν ισότιμοι αθηναίοι πολίτες. Η πόλη και το πολίτευμα της ήταν δημιούργημα, προϊόν, της κοινής προσπάθειας όλων. Ολοι μαζί έβαλαν τους νόμους και τους στόχους. Και λογικά, όλοι μαζί και εναλλάξ κυβερνούσαν.

Εδώ, όταν μπήκα, υπήρχε ΗΔΗ αυτό το site και υπήρχε και η ομάδα των δημιουργών του, οι οποίοι είχαν ήδη συμφωνήσει τους κανόνες και τους στόχους του. Εγώ λοιπόν ήμουν και είμαι ο "ελεύθερος" της αθηναϊκής δημοκρατίας. Κινούμαι, συμμετέχω αλλά δεν παίρνω μέρος στις βασικές αποφάσεις.
Το ότι οι δημιουργοί του site κάποια στιγμή τα έσπασαν και κάποιοι αποχώρισαν είναι δικό τους θέμα. Δεν με απασχόλησε τότε και δεν με απασχολεί τώρα.

ΑΝ κάτι αλλάξει στο θέμα των αποφάσεων στο μέλλον, το συζητάμε. Για να αλλάξει όμως αυτό θα πρέπει πρώτον να το θέλουν οι ίδιοι οι δημιουργοί του site (όσοι έχουν μείνει εννοώ) και δεύτερον να συμφωνήσουμε όλοι μαζί σε νέους κανόνες και σε νέους κοινούς στόχους. Εγώ αυτό το βρίσκω δύσκολο μέχρι απραγματοποίητο επειδή πολύ απλά δεν έχουμε κοινούς στόχους, ούτε είναι τόσο εύκολο να συμφωνήσουμε όλοι σε κοινούς κανόνες. *

Από την άλλη εμένα δεν με ενδιαφέρει να γίνω Χαλίφης στην θέση κανενός Χαλίφη, ούτε ζητάω να αναγνωριστεί η όποια προσφορά μου. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μπορεί να μπαίνει ο καθένας ελεύθερα στον χώρο, να υπάρχει πλουραλισμός στις απόψεις, και να μπορώ να συζητώ μαζί τους, να συμφωνώ και να διαφωνώ. Επίσης, με ενδιαφέρει να υπάρχει ένας στοιχειώδης έλεγχος, έτσι ώστε να διατηρείται ένα επίπεδο στις συζητήσεις.


Οσο για την διαφορά του πριν και του τώρα, εγώ προτιμώ χίλιες φορές το τώρα, παρά εκείνο το κλειστό κλαμπάκι που συνάντησα όταν πρωτομπήκα, όπου απλώς υπήρχε ένας αλληλοθαυμασμός μεταξύ των μελών που πίστευαν πάνω κάτω τα ίδια και δεν ακουγόντουσαν αντίθετες απόψεις , επειδή με το που έσκαγε μύτη έπεφταν όλοι μαζί πάνω στον "αντιδραστικό" με ειρωνίες και δασκαλίστικο υπεροπτικό ύφος, αναγκάζοντάς τον να φύγει από μόνος του...

*και να προσθέσω ότι όποιος θέλει να λάβει μέρος στην διαχείριση θα πρέπει να λάβει μέρος και στα έξοδα και στις υπόλοιπες υποχρεώσεις που έχει ένα τέτοιο site οκ;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 21/02/2006 15:38:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Don_Kixwtis
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 16:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Don_Kixwtis
quote:
ΠOIOI KΛEIΔΩMENOI ΛOΓAPIAΣMOI ΘEΛETE NA ANOIΞOYN ;



Τα όνειρά σου μην τα λες / γιατί μια μέρα κρύα,
μπορεί κι οι Εσωτεριστές / να 'ρθουν στην εξουσία.

Δέκα λογιό οι παλλικαριές / οι εννιά να δραπετεύεις,
και οι αγάπες δυο λογιό / στην μια, καλογερεύεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 22:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Λοιπόν, εγώ Πλάτωνα δέχομαι αυτό που λες...Άλλωστε ο προβληματισμός σου ως προς το θέμα των ιδιωτικών συναντήσεων, θα το ξαναπώ, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η σύνδεση που γίνεται μεταξύ αυτού του θέματος και των πιθανών διασυνδέσεων με τη Νέα Ακρόπολη, με τα “εργαστήρια” κλπ κλπ! Όταν μπαίνουμε σε μια αντιπαράθεση προσπαθούμε τουλάχιστον να είμαστε επί του θέματος και δε φέρνουμε σ' αυτήν ό,τι προηγούμενα είχαμε με τον “αντίπαλό” μας ή ό,τι άλλο μας είναι “χρήσιμο” ώστε να τον χτυπήσουμε. Θες να μιλήσουμε για τη Νέα Ακρόπολη; Να διευκρινιστεί τι ακριβώς είναι το “εργαστήριο”; Μπορούν όλα αυτά να συζητηθούν ενδεχομένως σε άλλο θέμα. Κι εγώ έχω απορίες επ' αυτών των ζητημάτων! Και επίσης, το ότι κάποιος διαφωνεί σε ΚΑΤΙ με τη συντονιστική ομάδα ΔΕΝ σημαίνει ότι θα διαφωνεί και σε ΟΛΑ διότι αυτό θα σήμαινε αυτόματα την ένταξη σε “ομαδούλες” και “σχολούλες” κάτι το οποίο ΚΑΙ ΕΣΥ κατακρίνεις! Και γενικώς είναι κάτι που έχω βαρεθεί να συμβαίνει εδώ πέρα. Ξέρεις, δεν έχω προσωπικά κανένα πρόβλημα να “βγάλω το καπέλο” σε κάποιον και σε κάτι που είπε ακόμη κι αν έχουμε “σκοτωθεί” στο παρελθόν. Και αυτό φυσικά δεν θα με εμποδίσει να ξαναδιαφωνήσω μαζί του στο μέλλον. Έχω μάλιστα πολύ πρόσφατα παραδείγματα μελών με τους οποίους σε παλαιότερα θέματα φτάσαμε στα όρια της “σφαγής” και σε άλλα συμφωνήσαμε απόλυτα! Και είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσεις κι εσύ ότι αυτή ακριβώς η λογική είναι που πήγε το Esoterica “πίσω” και έχουμε τώρα τόσους μήνες και ασχολούμαστε μ' αυτά τα θέματα αντί να δίνουμε βάση στη συμμετοχή μας στη θεματολογία του χώρου.

Και για να πω και κάτι επί του θέματος αυτού επιτέλους : Ποιοι κλειδωμένοι λογαριασμοί θέλετε να ανοίξουν; Απαντώ : Όλοι και κανένας! Με άλλα λόγια, δεν έχει σημασία για μένα τελικά! Αν ο κάθε απενεργοποιημένος δεν κάνει την αυτοκριτική του και δεν σκεφτεί πάνω στους λόγους που τον οδήγησαν στην απενεργοποίηση (δικαιολογημένοι ή όχι, δεν εξετάζω αυτό τώρα) τότε είτε με τον παλιό του λογαριασμό είτε μ' έναν καινούργιο, το αποτέλεσμα είναι ένα και το αυτό! Τώρα, όσον αφορά στους λόγους που οδηγούν στην απενεργοποίηση : Θα μιλήσω και πάλι μόνον για τον εαυτό μου : Αν θεωρούσα ότι με απενεργοποίησαν χωρίς να υπάρχει λόγος, αν θεωρούσα την ποινή μου υπερβολική κοκ, θα προσπαθούσα με κάποιον τρόπο να το συζητήσω το πράγμα...Μια, δυο, τρεις...Ε αν δεν έβγαινε συμπέρασμα ούτε και τότε, τότε μάλλον θα υπερίσχυε η περηφάνεια μου και θα έριχνα ένα χέσιμο σε όλους και θα την έκανα για άλλες πολιτείες! Ελεύθερος είναι στο κάτω κάτω ο καθένας να πιστεύει ό,τι θέλει και δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι μεταξύ μας. Γιατί λοιπόν να μένω σ' ένα χώρο που θεωρώ “φασιστικό” ή που θεωρώ ότι “δεν με καταλαβαίνει κανείς”; Με το ζόρι δηλαδή θα τους δώσω τα “δικά μου φώτα”; Αλλά και πάλι όλα αυτά που λέω είναι πολύ γενικά...Και δυστυχώς, κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά! Αν θες την άποψή μου, στην ακραία κατάσταση που περιέγραψα δεν έχουμε φτάσει ακόμη. Αργά ή γρήγορα, και ο χρόνος θα κάνει τη δουλειά του και είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε να τα θυμόμαστε όλ' αυτά και να χαμογελάμε, ίσως λίγο πικρά. Ακόμη ελπίζω ότι η λογική και οι καλές προθέσεις θα επικρατήσουν απ' όλες τις πλευρές. Κατά πως λέει κι ο Eco : “Ας βγάλουμε όλοι την τάπα!”... Επιτέλους! Μήπως είναι κι αυτό ουτοπία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 23:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.
Αγαπητέ Πλάτωνα,

πρέπει να καταλάβεις κάτι... η συνείδηση μου δεν μου επιτρέπει να ρίχνω “ευθύνη” σε κανέναν έξω από τον εαυτό μου ως προς τις επιλογές μου... Οπότε, με βάση αυτή την λογική και αφού διαπίστωσα πως με ενδιέφερε μόνο το να αναγνωρίζομαι από τους συνομιλητές μου επέλεξα να μην συνεχίσω με τον παλιό μου λογαριασμό αλλά με τον νέο... Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα, το έχω αναλύσει και στο επίμαχο τόπικ οπότε θα σε παρακαλούσα να το ξαναδιαβάσεις, και να σεβαστείς την άποψη μου... Θα σε παρακαλούσα κατόπιν αυτού, να μη μεταφέρεις μόνο την δική σου άποψη για όσα έχω πει αν αυτή είναι αποσπασματική...

τώρα, για τα υπόλοιπα... θα συμφωνήσω με την Ostria, ότι δηλαδή

quote:
Οσο για την διαφορά του πριν και του τώρα, εγώ προτιμώ χίλιες φορές το τώρα, παρά εκείνο το κλειστό κλαμπάκι που συνάντησα όταν πρωτομπήκα, όπου απλώς υπήρχε ένας αλληλοθαυμασμός μεταξύ των μελών που πίστευαν πάνω κάτω τα ίδια και δεν ακουγόντουσαν αντίθετες απόψεις , επειδή με το που έσκαγε μύτη έπεφταν όλοι μαζί πάνω στον "αντιδραστικό" με ειρωνίες και δασκαλίστικο υπεροπτικό ύφος, αναγκάζοντάς τον να φύγει από μόνος του...

γούστα είπε ο πίθηκος και έφαγε το σαπούνι (συγνώμη durden)...

δεν μπορούμε πάντως να ορίσουμε ως πιο ποιοτική την μία περίοδο έναντι της άλλης, μόνο να επιλέξουμε αν θέλουμε να συμμετέχουμε στην παρούσα...

Galadriel

Y.Γ. αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά αλλά σε μία νοοτροπία γενικότερη...



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 04:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider
durden_alie
quote:
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η σύνδεση που γίνεται μεταξύ αυτού του θέματος και των πιθανών διασυνδέσεων με τη Νέα Ακρόπολη, με τα “εργαστήρια” κλπ κλπ!

Είναι πολύ απλό.
Δεν γίνεται να απαιτείς από τα μέλη να έρθουν να σε συναντήσουν για να ξεκαθαρίσουν την θέση τους ενώ δεν θέλεις να ξεκαθαρίσεις την δική σου θέση.
Δεν θέλουν να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα γιατί αν το ήθελαν θα το είχαν κάνει.

Οποίος θέλει μπορεί να φύγει.
Εγώ δεν θέλω να φύγω γιατί σκέφτομαι και αυτούς που θα έρθουν μετά από εμένα.


Είμαστε φιλοξενούμενοι όμως χωρίς εμάς δεν υπάρχει forum.
Είμαστε φιλοξενούμενοι και οι οικοδεσπότες μπορούν να κάνουν ότι τους καπνίσει.
Αυτή είναι μια λάθος προσέγγιση γιατί όταν ανοίγεις μια πόρτα πρέπει να προειδοποιήσεις τους επισκέπτες (μπορείς να περάσεις αλλά βρωμάνε τα ποδιά μας).

Είναι μερικά πράγματα τα οποία δεν αναφέρονται στους κανονισμούς.
Όταν έκανα την έγγραφη δεν είδα πουθενά πως αν στραβώσουν με εμένα οι συντονιστές θα πρέπει να πάω να τους συναντήσω.
Είδα όμως κάτι για μυστικότητα.

Δεν είδα πουθενά πως ακόμα και αν έχω δίκιο και αυτοί άδικο θα διαγράφω.
Δεν είδα πουθενά πως οι κανονισμοί θα πλέκονται και θα ξηλώνονται σύμφωνα με το συμφέρων του forum.
Δεν είδα πουθενά γραμμένο ότι στην περίπτωση που απενεργοποιηθείς δεν χρειάζεται να εξηγηθεί και ο λόγος που σε απενεργοποίησαν.
Ακόμα περιμένω αυτούς που πρόσβαλα.

Δεν είδα πουθενά γραμμένη κάποια οδηγία η οποία να λέει πως το forum περιμένει πολλά από τα μέλη του όμως τα μέλη δεν πρέπει να περιμένουν το παραμικρό από το forum.

Δεν είδα πουθενά γραμμένη κάποια απόφαση που να λέει πως τα μέλη δεν μπορούν να έχουν καμία άποψη πάνω στα θέματα που αφορούν το forum.
Γίνονται συντονιστές οι ομίχλες και όχι άνθρωποι που προτείνουν σαν συντονιστές τα μέλη.
Επειδή οι ομίχλες ανηκουν στην ομάδα;
Συμπτωματικά ο ετοιμοθάνατος και η πυραμίδα ανήκουν στην ομάδα.
Πόσοι από τους συντονιστές ανήκουν στην ομάδα;

Αυτό δεν είναι στρατοπέδευση;


Δεν είναι στρατοπέδευση αλλά αίσχος.

Στην διάρκεια μιας έγγραφης πρέπει να γράψουν με μεγάλα γράμματα:
Είμαστε σκοτεινοί τύποι και κοιτάμε μόνο το συμφέρων μας και κάνουμε ότι γουστάρουμε και αν σου αρέσει.
Αν είχα διαβάσει κάτι τέτοιο δεν θα έμπαινα στο τσαρδί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 08:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Και τα πουλάκια ακόμα πλέκουν αυτό το πουλόβερ...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy