ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Από χώρος διαλόγου, χώρος παραλόγου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 20:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Να ξεκαθαρίσω ευθύς εξ' αρχής κάτι. Δεν έχω τίποτε ούτε με το μέλος αμοθεν, ούτε με το μέλος anna999. Οι λόγοι που με κάνουν να ανοίξω αυτό το θέμα είναι τα topics που δημιουργήθηκαν τους τελευταίους μήνες στα forums του esoterica.gr από τα μέλη αυτά, ο τρόπος με τον οποίον αυτά [ τα θέματα δηλ ] συνεχίζουν να υπάρχουν στο φόρουμ, η στάση των συγγραφέων τους και κυρίως η απάθεια της διαχείρισης και του administration του esoterica.gr σχετικά, τόσο με το ίδιο το περιεχόμενο όσο και με τον τρόπο που αυτά παρουσιάζονται.

Στο editorial της ομάδας του esoterica.gr, αναφέρεται χαρακτηριστικά :

quote:
από http://www.esoterica.gr/editorial.htm

Ζούμε σε έναν "Θαυμαστό Καινούργιο Κόσμο" όπου τα μέσα (και κέντρα) ενημέρωσης και επικοινωνίας, στα οποία συγκαταλέγεται και το παγκόσμιο διαδίκτυο - που άλλωστε χρησιμοποιούμε σ'αυτή την προσπάθεια, αποτελούν μία αχανή και πλούσια πηγή πληροφόρησης αλλά και "παραπληροφόρησης" πολλές φορές για τον επίδοξο αναζητητή.


Αναρρωτιέμαι λοιπόν, αν τους τελευταίους μήνες, τα forums του esoterica.gr έγιναν ή όχι, αυτό το οποίο αναφέρεται στο editorial τους ως παράδειγμα προς αποφυγήν : μια πηγή παραπληροφόρησης, όπου ο καθένας χάρην ελευθερίας λόγου, χάρην ελευθερίας έκφρασης μπορεί να δημοσιεύει ότι μπούρδα ο ίδιος επιθυμεί [ παρουσιάζοντάς την ως σπουδαία "ανακάλυψη" ], ένας χώρος κηρυγμάτων απίστευτης ανοησίας και προ πάντων ατεκμηρίωτης ανοησίας [ γιατί ακόμη και η ανοησία αν έχει μια υποτυπώδης τεκμηρίωση δεν είναι ανοησία ], ένα βήμα όχι διαλόγου αλλά ένα βήμα μονολόγου, μονολόγου που κινείται μεταξύ ψυχασθένειας και προσωπικής ιδιοτέλειας.

Ο χώρος που πριν από μερικά χρόνια ήταν γεμάτος από πλήθος εκπληκτικών θεμάτων εσωτερισμού, έχει γίνει άντρο παπαρολογίας, φαντασιοπληξίας, θρησκολαγνείας και εξυπηρέτησης προσωπικών συμφερόντων. Και ξέρουν πολύ καλά τα παιδιά από την ομάδα του esoterica.gr πως αυτά που λέω τώρα, δεν τα λέω γιατί μισώ ή εχθρεύομαι το esoterica.gr και το φόρουμ στο όποιο είμαι πιστός τόσα χρόνια, αλλά τα λέω ακριβώς γιατί αισθάνομαι το αντίθετο. Αν το παρεξηγήσουν, δεν πειράζει, εγώ οφείλω να τους πω κάποια πράγματα και επειδή κάποια στιγμή ήπιαμε όλοι μαζί ένα κρασί και δεν το ξεχνάω, αλλά και επειδή παρ' ότι έχω κάνει μαλακίες στο παρελθόν, μου φέρθηκαν εντάξει.

Είναι απαράδεχτο για το φόρουμ να υπάρχουν θέματα που αφορούν π.χ την "αποκωδικοποίηση" της Οδύσσειας. Αυτό το πράγμα δεν είναι Εσωτερισμός. Είναι άλλο πράγμα. Δεν ξέρω τι είναι, κι ούτε με ενδιαφέρει τι είναι, πάντως Εσωτερισμός δεν είναι. Αναρρωτηθείτε, τι σχέση έχει το αστρόπλοιο του Μενέλαου με την διδασκαλία π.χ της Μπλαβάτσκυ ή του Γκουρτζίεφ. Στο φόρουμ δεν υπάρχουν πλέον τέτοια θέματα, δεν βλέπεις πια τέτοια θέματα και είναι λυπηρό. Πολύ λυπηρό. Πριν χρόνια είχαμε 10 θέματα για τον Καζαντζάκη και τώρα δεν έχουμε κανένα. Έχουμε το "Ασκήσεις αποκωδικοποίησης της Οδύσσειας για αρχάριους". Αυτό εσείς το θεωρείτε επίτευγμα του φόρουμ ας πούμε, εξέλιξη των συζητήσεων ή των θεμάτων ; Αυτό είναι καθαρή και ατόφια παραπληροφόρηση. Original δηλ. παραπληροφόρηση, αυθεντική.

Παρ' ότι θα μπορούσα να καθίσω και να απαριθμίσω ένα σωρό λόγους που δικαιολογούν την παραπάνω άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα, θα αναφέρω μονάχα έναν : Με ποια ιδιότητα το μέλος αμοθεν παραθέτει τις "ανακαλύψεις" του ; Τι είναι ο άνθρωπος ; Ιστορικός ; Αρχαιολόγος ; Γεωπολιτικός ; Κοινωνιολόγος ; Τι είναι ; Τι ιδιότητα έχει ; Καμία απ' αυτές! Τίποτε δεν είναι! Με τι προσόντα δηλ. προχωρεί σε ένα τέτοιο εγχείρημα ; O macedon π.χ κάθεται και γράφει για την απάτη των ευαγγελίων π.χ αλλά ο άνθρωπος και τεκμηριώνει αυτά που λέει [ δηλ. δεν τα βγάζει από το κεφάλι του ] και είναι και εκπαιδευτικός ο άνθρωπος και νομικός [ όπως λέει το βιογραφικό του δηλ. ]. Ακόμη δηλ. και να διαφωνήσεις με έναν τέτοιον άνθρωπο, χαμένος δεν θα βγεις με τίποτε. Κάτι θα κερδίσεις. Από τον αμοθεν, τι να κερδίσεις ; Για πείτε μου ... τι ; Την γνώση του μυστικού κειμένου της Οδύσσειας ; Δηλ. εγώ θα διαβάσω το "θέμα" του, θα μάθω πως ο Όμηρος έγραψε ναι μεν αυτό το έπος, αλλά εγώ που διάβασα τον αμοθεν, ο οποίος την αποκωδικοποίησε την Οδύσσεια, έμαθα πως ο Όμηρος άλλα εννοούσε απ' αυτά που έγραφε ; Και θα έρθω εγώ ας πούμε κάποια στιγμή στην παρέα μου που θα κουβεντιάζουμε για τον Όμηρο ή την Οδύσσεια (αν το φέρει η κουβέντα ρε παιδί μου) και θα τους πω "Α, ρε μαλάκες, εγώ ξέρω τι εννοεί η Οδύσσεια" και θα αρχίσω να τους λέω για αστρόπλοια ;

Και στο κάτω κάτω, η Οδύσσεια είναι ένα αριστούργημα. Ο αμοθεν την κάνει τερατούργημα, StarTrek και Galaktica και πόλεμο των άστρων! Έλεος δηλ! Και βγαίνει κι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ [ και ο κάθε ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, έτσι ; ], που το παίζει ανοιχτόμυαλος ενώ εγώ είμαι ας πούμε κλειστόμυαλος και λέει "Αποκλείεις να είναι έτσι όπως τα λέει ο αμοθεν ;". Ναι ρε φίλε, το αποκλείω! Αν είχες ένα δράμι μυαλό, κι εσύ θα το απέκλειες.

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως αυτά που γράφει ενώ π.χ θα μπορούσαν να υπάρξουν ως δημοσιεύματα σε ένα φόρουμ π.χ ιστορικής φύσεως που έχει ας πούμε και κάποιους ερευνητές κειμένων, κτλ, έρχεται και τα γράφει εδώ, στο esoterica.gr. Και κανένας εκ των υπευθύνων δεν βγαίνει να του πει "Ρε μεγάλε, ωραία όλα αυτά, αλλά εδώ είναι φόρουμ Εσωτερισμού. Δεν μας νοιάζουν εμάς τα αστρόπλοια του Μενέλαου!".

Δηλ. ως πότε θα σοδομούμε την ελευθερία του λόγου ; Τι φοβόμαστε δηλ. ; ... δεν έχω καταλάβει.

Μπαίνει ένα καινούργιο μέλος, η anna999 και φτιάχνει αμέσως, ΑΜΕΣΩΣ, 5 θέματα. Αυτό τι σημαίνει ; Ότι τα 'γραψε όλα εκείνη την ώρα ; Τα είχε έτοιμα τα θέματα [ αν μπορείς να τα ονομάσεις θέματα αυτά, έτσι ; ] σ' ένα word ας πούμε και με την μία, τα πόσταρε. Και πάει κάποιος να κουβεντιάσει μαζί της και αντί να απαντήσει όπως θα έκανε ο κάθε φυσιολογικός άνθρωπος, αυτή συνεχίζει ατάραχη. Δηλ. την φτύνει κάποιος κι αυτή λέει "Αμάν, βρέχει!". Και βγαίνει και ο Notirk [ καινούργιο μέλος κι αυτός ] και της λέει : "Πω, πω σε θαυμάζω ρε παιδί μου! Οι άλλοι σου μιλάνε και εσύ τους γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια! Μπράβο ... ! Μεγάλη πίστη έχεις!".

Τι πράγματα είναι αυτά ρε παιδιά ; Τι μαλακίες είναι αυτές που αφήνετε να υπάρχουν στο esoterica.gr ; Τι ξεφτίλα για τα forums του esoterica.gr είναι αυτή ; Σε λίγο το φόρουμ θα κλείσει 10 χρόνια ρε γαμώτο. Δηλ. τι θα πείτε ; τι θα παρουσιάσετε ως προσφορά των μελών του ; Ως δείγμα δημιουργικού διαλόγου ; Το αστρόπλοιο του Μενέλαου ή το κήρυγμα της anna999 ; Αν υπήρχε ο thoth εδώ μέσα ακόμη, θα υπήρχαν αυτά τα θέματα ; Αν υπήρχε ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ, θα υπήρχαν ; Κρίμα ρε παιδιά ... κρίμα, κρίμα, κρίμα. Είμαι πολύ απογοητευμένος.

Εγώ προτείνω να κλείσουν αυτά τα θέματα. Δεν είναι της θεματολογίας του esoterica.gr. Δεν είναι Εσωτερισμός. Επίσης, προτείνω να επιμείνετε στο να αρχίσει η anna999 να κουβεντιάζει! Δεν μπορεί ένα topic του φόρουμ να είναι blog ενός μέλους! Ας φτιάξει ένα blog κι ας γράφει ότι γουστάρει εκεί. Γιατί το γράφει εδώ ; Έχει έτοιμο αναγνωστικό κοινό μήπως ; Και μη μου πείτε τώρα για το δικό μου το θέμα, το "Dr. Know", γιατί εγώ εκεί μέσα, αν θα παρατηρήσετε, απαντάω σε κάποιους. Και μάλιστα απαντάω μερικές φορές και σχεδόν αμέσως. Αλλά και το ύφος του ίδιου του θέματος είναι εντελώς διαφορετικό και επιπλέον δεν είναι στην ενότητα της Γνώσης, αλλά στην ενότητα του "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού".

Μην με παρεξηγήσετε. Απλά, σκεφτείτε λίγο ...

[* για είμαι ακριβοδίκαιος, η amalia και κάποιος συντονιστής αν είδα καλά, έκαναν κάποιες υποτυπώδεις παρεμβάσεις στα θέματα της anna999. Αλλά ρε παιδιά, όπως είδατε, δεν είχαν και κάποιο αποτέλεσμα ... ]

Edited by - zip on 09/11/2011 22:51:23

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 22:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Π.χ η παρακάτω δημοσίευση :

quote:
ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΠΑΝΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ

Καιρός του γεννάσθαι και καιρός του αποθνήσκειν

καιρός του φυτεύειν, και καιρός του εκριζόνειν το πεφυτευμένον

καιρός του αποκτείνειν,και καιρός του ιατρεύειν

καιρός του καταστρέφειν, και καιρός του οικοδομείν

καιρός του κλαίειν και καιρός του γελάν

καιρός του πενθείν, και καιρός του χορεύειν

καιρός του διασκορπίζειν λίθους,και καιρός του συνάγειν λίθους

καιρός του εναγκαλίζεσθαι,και καιρός του απομακρίνεσθαι από του εναγκαλισμού

καιρός του αποκτήσαι,και καιρός και καιρός του απολέσαι

καιρός του φυλάττειν και καιρός του ρίπτειν

καιρός του σχίζειν ,και καιρός του ράπτειν

καιρός του σιγάν και καιρός του λαλείν

καιρός του αγαπήσαι, και καιρός του μισήσαι

καιρός πολέμου ,καιρός ειρήνης.


και φθάσαμε στον καιρό που πρέπει να πούμε, επιστήμη και Αλήθεια εφιλιώθήσαν..

κι ο απόστολος Ιάκωβος δεν ένιωθε φόβον ή τρόμον όταν έλεγε,

Τις είναι μεταξύ σας σοφός και επιστήμων?

άς δείξει εκ της καλής διαγωγής τα έργα εαυτού εν πραότητι σοφίας.

εάν όμως έχετε εν τη καρδία υμών φθόνον πικρόν και φιλονεικίαν,

μην κατακαυχάσθε και ψεύδεσθε κατά της αλήθειας.

η σοφία αύτη δεν είναι άνωθεν καταβαίνουσα,

αλλ' είναι επίγειος, ζωώδης ,δαιμονιώδης,

διότι όπου είναι φθόνος και φιλονικία , εκεί ακαταστασία,και παν αχρείον πράγμα


η ΑΝΩΘΕΝ ΣΟΦΙΑ όμως πρώτον μεν είναι καθαρά,

έπειτα ειρηνική,επιεικής,ευπειθής,πλήρης ελέους και καλών καρπών,αμερόληπτος και ανυπόκριτος

και ο καρπός της δικαιοσύνης σπείρεται εν ειρήνη υπό των ειρηνοποιών.

ΕΔΩ ΤΏΡΑ ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΑΜΙΓΩΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΆ ΑΛΛΟΣ ΘΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ! Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΗΣ ΔΟΞΗΣ! ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΡΕΥΝΑ!

Κανένας δεν θα δίνει εξετάσεις για το πότε το που το πως...

ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ

ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΉΣ ΓΝΩΣΗΣ

ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΉΘΕΙΑΣ

ΤΟΥ ΑΝΕΣΤΗΜΕΝΟΥ

ΧΡΙΣΤΟΥ.


Τι είναι αυτή η δημοσίευση ; Τι σημαίνει ; Τι λέει ; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ; Εγώ είμαι βλάκας, είμαι μαλάκας, ηλίθιος & καθυστερημένος. Admin, πες μου σε παρακαλώ, τι σημαίνει αυτό το κείμενο ; Τι λέει εδώ ; amalia ; Εσύ μήπως ; Μπορείς να μου το εξηγήσεις ; Εγώ δεν καταλαβαίνω ρε παιδί μου, είμαι κλειστόμυαλος, είμαι ηλίθιος. Εσύ μπορείς να μου πεις τι σημαίνει αυτή η δημοσίευση ; Και επιπλέον, τι σχέση έχει αυτό το πράγμα με το esoterica.gr ;

Αυτό εδώ ;

quote:
1023[6]=επει Τροιης ιερον.-[όταν στον ιερο τριτο πλανητη ξεκινησε ο επικοισμος][α2]
1023[6]=ευνηφιν-[ο τοπος οπου καποιος αναπαυεται /ο τοπος οπου θα αναπαυοταν η βιο-νανοελικα]
1023[6]=η Ελληνικη ελικα ηε αγγελιην φερει με .-[η Ε.Ε. υπαρχει εμενα πληροφορει για τα παντα]
1023[6]= η Ελληνικη ελικα Β’Ιθακην δειδισκομενος.-[εχοντας διδαχθει από τον πλανητη ΓΗ η ελληνικη ελικα θα δημιουργουσε τον αναλογο ανθρωπο που θα κατοικουσε σ’αυτόν]
1023[6]=η Ελληνικη ελικα β’Ιθακην πυλον ηλθε δε.-[η ελληνικη ελικα μεσω της αστροπυλης ηρθε στη ΓΗ]
1023[6]=δικας δοκεουσι δε.-[προσδοκουν την εφαρμογη του Γαλαξιακου Δικαιου]
1023[6]=βορεην δοκεουσι δε .-[οι του Βορρα [Ωριωνας] προσδοκουν την εφαρμογη του Γαλαξιακου Δικαιου]

==================================================================

1747[10]=επει τροιης ιερον πτολιεθρον.-[όταν στον ιερο τριτο πλανητη ξεκινουσε ο επικοισμος]α2
1747[10]=ελπωρη πτολιεθρον.-[ο πλανητης της ελπιδας/ο πλανητης ειχε ελπιδα]
1747[10]=τις ποθεν ελπωρη .-[από καπου ηλθε η ελπιδα]
1747[10]=δοκεουσι δε ιερον πτολιεθρον.-[προσδοκουσαν από τον ιερο πλανητη]
1747[10]=νηα και εξαιτους ερετας.-[ με αστροπλοιο και εξαιρετικους αστροναυτες ηρθαν από την αστροπυλη για τον επικοισμο του νεου πλανητη]
1747[10]=βορεην δοκεουσι πτολιεθρον δε.-[οι Βορειοι [Ωριωνας/Αχαιοι/το αστρο του Κυνα/ προσδοκουν ν’αποκτησουν τον πλανητη μετα την αποτυχια]
1747[10]=δικας δοκεουσι πτολιεθρον δε.-[βαση του Γαλαξιακου δικαιου προσδοκουν να παρουν τον πλανητη]


Τι είναι αυτό ; Τι ;;; Είναι διάλογος ; Είναι διάλεξη ; Eίναι μελέτη ; Είναι έρευνα ; Τι ;;; Κι αν είναι μελέτη, κι αν είναι έρευνα, ποιος είναι ο ερευνητής ; Τι έχει σπουδάσει ; Τι ιδιότητα έχει ; Ποιος είναι ;

Τι σχέση έχει π.χ με την "θεοσοφική Μελέτη" που έχετε και στο banner ή με τις διαλέξεις για την Μπλαβάτσκυ ;

Αυτό το post εσείς το λέτε "δικαίωμα του κάθε μέλους να εκφράζεται ελεύθερα" ; Ναι, είναι δικαίωμα, δεν λέω, αλλά που [σε ποιον χώρο δηλ.] εκφράζεται και εμφανίζεται αυτό το δικαίωμα ; Δηλ. εγώ έχω το δικαίωμα να εκφράζομαι ελεύθερα, δημοκρατία έχουμε, έτσι ; Μπορώ να πάω σε μια διάλεξη που αφορά την Μπλαβάτσκυ, ας πούμε, και να τους μιλάω για την Οδύσσεια ; Να τους μιλάω για αστρόπλοια με το "επιχείρημα" πως και οι δυο ενδιαφερόμαστε για την έρευνα ; Θα με αφήσουν οι διοργανωτές να το κάνω ; Ή μετά εγώ θα κατηγορίσω ας πούμε τους διοργανωτές για λογοκρισία ; Και θα τους πω "Α, δεν με αφήνετε να μιλήσω, ε ; Είστε κλειστόμυαλοι και φασίστες και λογοκρίνετε τον κόσμο και δεν τον αφήνετε να μιλάει" ; Δηλ. ένας ερευνητής που ασχολείται π.χ με την βελτίωση των αγελάδων, μπορεί να συμμετέχει στο esoterica.gr και να ανοίξει ένα θέμα για την λεπτίνη, με το "επιχείρημα" πως "'ντάξει μωρέ, αναζητητής είμαι κι εγώ" ; Δεν λέω, μπορεί. Αλλά θα έχει νόημα να το κάνει ;

Δηλ. ως πότε εν ονόματι της Δημοκρατίας και της ελευθερίας της έκφρασης, θα μπαχαλοποιούμε το σύμπαν ; Πάει ένας αλλοδαπός στα επείγοντα του ΑΧΕΠΑ. Εν' το μεταξύ, εγώ το ΑΧΕΠΑ [ μέσω των ασφαλιστικών δηλ. εισφορών μου που είναι τεράστιες ], του 'χω βάλει χρυσά χερούλια και γρανιτένιο πάτωμα ρε παιδί μου. Πάω κι εγώ στα επείγοντα. Τον ρωτάει τον αλλοδαπό η υπεύθυνη : "Τι ασφάλεια έχετε ;" κι ο αλλοδαπός την κοιτάει σαν χάνος. Τι ασφάλεια να έχει ο δυστυχής, αφού είναι παράνομος στην χώρα ; Και κάθομαι εγώ, που στο ΑΧΕΠΑ έχω βάλει χρυσά χερούλια, να περιμένω να μπει πρώτα ο αλλοδαπός που δεν έχει πληρώσει μία για το ΑΧΕΠΑ. Αυτό τώρα είναι για κάποιους ρατσιστικό : "Πω, πω, τι ρατσιστικό γουρούνι που είσαι ρε zip!" Γιατί ρε φίλε είμαι ρατσίστας ; Επειδή εγώ πλήρωσα το εθνικό σύστημα υγείας μου [και ΔΕΝ ΕΧΩ σύστημα υγείας] ενώ ο αλλοδαπός δεν το πλήρωσε ; Γι' αυτό είμαι ρατσίστας ;

Κάπως έτσι κάνετε κι εσείς με όλους αυτούς που ενώ δεν θα έπρεπε να γράφουν στο esoterica.gr, εντούτις το κάνουν.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι εγώ αυτός που θα πει ποιοι πρέπει να γράφουν και ποιοι όχι στο esoterica.gr, έτσι; Απλά εκφράζω την άποψή μου.

Όπως και πάλι την άποψή μου εκφράζω όταν λέω πως αρκετά θέματα, δεν έχουν κατηγοριοποιηθεί σωστά. Για παράδειγμα, το θέμα με τους Ναζί, δεν ταιριάζει στην κατηγορία "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ". Δεν είναι παράξενο να έχουν κάποιοι μια διαφορετική άποψη για το Ολοκαύτωμα. Ίσα ίσα, το θέμα έπρεπε να μπει στην κατηγορία "Η ΓΝΩΣΗ" [ γιατί προσφέρει γνώση, ασχέτως αν υπάρχουν έντονες διαφωνίες ] ή στην κατηγορία "Απόψεις, Προτάσεις". Παραδόξως, το "θέμα" της αποκωδικοποίησης της Οδύσσειας, ενώ θα μπορούσε κάποιος να το πάει στο "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ", βρίσκεται στην κατηγορία της Γνώσης (;!). Που είναι η επιχειρηματολογία του ; Ποια είναι η λογική βάση του ;

Δείτε το "θέμα" π.χ "ΤΟ ΦΙΔΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΕΣΗΣ". 5 σελίδες. Τι λέει αυτό το "θέμα" ;

quote:
AΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ.. ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011. Αγαπητα αδελφια της Εσοτεrika.. Σημερα δεν μπορω να πω ο Ηλιος ειναι νεος, γιατι ακομα δεν βγηκε μετα την χθεσινη βροχη στην Θεσσαλονικη. 'Ας ειναι ομως νεος ο Εσωτερικος μας Ηλιος.. Στειλτε μου δυο λεξεις ως δωρο,...σαν σημερα γενηθηκα.. κι εγω με την σειρα μου ...σας ετοιμασα γλυκο.. Επειδη η διαθεση ειναι διαφορετικη σημερα θα σας πω ενα καινουργιο [παλιο] παραμυθι... 'Ηταν ενας πανεμορφος Πριγκιπας.. Θλιμενος ομως χωρις αιτια. Ειχε μια ωραιοτατη συζυγο που του ειχε χαρισει ενα πολυ ομορφο αγορακι. Μια μερα της ειπε, 'Θα φυγω, θα γυρισω ολο τον κοσμο, θα ψαξω να βρω την αληθεια , κι οταν ολα τακτοποιηθουν μεσα μου, θα γυρισω σε σενα, γιατι σε αγαπαω... Περπατησε βουνα και λοφους, κι ενα βραδυ ,βρεγμενος ως το κοκαλο, εφτασε σε μια σπηλια, ειδε φωτια και η χυτρα πανω στην φωτια μοσχοβολουσε απο την αχνιστη σουπα. Μια γυναικα πολυ μεγαλης ηλικιας που το προσωπο της ηταν σαν φυσαρμονικα απο τις χαρακιες του χρονου, του ειπε, 'Ελα , να στεγνωσης, να φας, να ξαποστασεις, κι εγω θα σ'τα πω ολα..' Μερες και νυχτες του μιλουσε... Κι εκεινος [μπλαστρωθηκε] εκατσε καταγης, κι εχασκε μ' ανοιχτο το στομα, ...εκεινη μιλουσε, μιλουσε, καποτε, του τα ειπε ολα... Το προσωπο του φωτιστηκε.. 'ΜΑΝΑ...της λεει εκανες πολλα για μενα ...Πες μου τωρα τι θελεις να κανω εγω για σενα? 'Θελω του ειπε να πας πισω στον τοπο σου, κι οταν σε ρωτουν οι ανθρωποι για μενα, θα τους λες οτι ειμαι ΝΕΑ ΚΙ ΟΜΟΡΦΗ..' 'Και το ονομα σου μανα? ρωτησε εκεινος, 'ΕΙΜΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ' του ειπε εκεινη... ''Τωρα εσεις θα πειτε, μα καλα η αληθεια τον εβαζε να λεει ψεματα...Οχι, γιατι εκεινη μιλουσε για μια εσωθεν ωραιοτητα... ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ ΚΕΦ,Δ ΟΛΟ..'Ιδου εισαι ωραια [ψυχη]αγαπημενη μου οι οφθαλμοι σου ειναι ως περιστερων....'Ολη ωραια εισαι αγαπητη μου και μωμος δεν υπαρχει εν σοι..' 'Εδω μιλα για την Ψυχη σου αδελφε μου, θα πω κι εγω τροφη για σκεψη...

Τι είναι αυτό ; Ημερολογιακές καταγραφές ; To "θέμα" ποιο είναι ; Που πήγε ;

Δείτε δημοσιεύσεις :

quote:
Η Διδασκαλια μας δεν ειναι καινουργια, αλλα σ' αυτο το σημειο θα εξηγηθω καθαρα. Στο παρελθον, ολες οι Διδασκαλιες αφορουσαν την αναπτυξη του ατομου. Οι δυνατοτητες να επικοινωνει κανεις, να ταξιδευει, να διαδιδει τις ιδεες ηταν περιορισμενες, και γενικα, οι ανθρωποι ηταν μονοι για να αναπτυχθουν πνευματικα, να αποκτησουν γνωσεις και δυναμεις και να συνεισφερουν εμμεσα στο καλο ολοκληρου του κοσμου. Ομως τωρα, η αποσταση δεν υπαρχει πια, οι ανθρωποι μπορουν να μεταδιδουν τις ιδεες τους σε ολο τον κοσμο. Δυστυχως εκεινο που δεν αλλαξε ειναι το ατομικο πνευμα, εγωκεντρικο, διαχωριστικο. Η Διδασκαλια μας ειναι η εφραμογη ολων των μεγαλων αληθειων γνωστων ηδη απο χιλιετηριδες. Δινει μεθοδους που ειναι προσαρμοσμενες στην εποχη μας για την αναπτυξη ολων των θειων ιδιοτητων του ανθρωπου.

Εφαρμοζοντας αυτην την διδασκαλια ανακαλυπτει κανεις το νοημα της ζωης. Σημερα πολλοι ισχυριζονται οτι γνωριζουν το νοημα της ζωης, εντουτοις ειναι δυστυχεις και αδυναμοι. Δεν βλεπουν οτι η αληθινη γνωση ειναι ασυμβιβαστη με την αδυναμια, τις δυστυχιες, τις αγωνιες και τους φοβους. Το να εισαι σοφος και να ενεργεις σαν ενας αμαθης τους φαινεται εντελως κανονικο. Πρεπει να καταλαβουμε στο εξης οτι εκεινος που γνωριζει αληθινα το νοημα της ζωης δεν ειναι πια δυστυχισμενος εκτος του οτι νιωθει την δυστυχια των αλλων, ομως η χαρα του πηγαινει προς αυτους και παιρνει πανω του το φορτιο τους. Εκεινος που νομιζει οτι γνωριζει το νοημα της ζωης και νιωθει παρολ'αυτα αποθαρρημενος, θλιμμενος και δυσαρεστημενος απαταται. Κατεχει μια λανθασμενη θεωρητική γνωση. Ολοι οι ανθρωποι ειναι αδελφοι και αδελφες, γιοι και κορες του ιδιου Ουρανιου Πατερα και της ιδιας Ουρανιας Μητερας. Και πρεπει να ειναι ενωμενοι σαν τα κυτταρα ενος οργανισμου, που εργαζονται ολα σε αρμονια για την υγεια αυτου του οργανισμου.

Η Διδασκαλια μας επισης, δεν εμφανιστηκε κατα τυχη. ΟΛοι η φυση και η δημιουργια δινουν την συγκαταθεση τους για τον ερχομο της.
Ηταν ετοιμη να γεννηθει και θα παιξει ενα σημαντικο ρολο γιατι μπαινουμε στην επιρροη ενως νεου αστερισμου: του Υδροχοου. Μια απεραντη πνευματικη ιεραρχια ετοιμαζει μεγαλες αλλαγες στον κοσμο. Γι'αυτο η νεα διδασκαλια που φερνουμε δεν ερχεται απο εμας αλλα απο τα αστρα, απο τις Ουρανιες ιεραρχιες ωστε να ειναι σε αρμονια με ολα τα καινουρια ρευματα που εμφανιζονται στον κοσμο.
Εχετε λοιπον ολοι σας τεραστιο συμφερον να μπειτε σε αυτον τον φωτεινο στρατο της μεγαλης αυτης αδελφοτητας.
Θα απαντησω συντομα και στα αλλα ερωτηματα σου.
Ειθε το φως και η ειρηνη να ειναι μαζι σας!


quote:
OMIZOYME OTI EIMAΣΤΕ ΧΩΡΙΣΤΑ ΟΝΤΑ. Η ΑΥΤΑΠΑΤΗ, Η ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ?... ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ, ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ. ΝΑ Η ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ, Η ΑΥΤΑΠΑΤΗ ΝΑ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΩΣΤΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ ΕΝΑ ΩΝ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ. Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΤΑΠΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΖΩΗ, ΑΠ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ''ΟΝ'' ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΙΣΤΑΝΘΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΜΑΣ ΕΓΩ, ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ. ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ, ΤΡΙΑ, ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΩΡΙΣΤΑ ΟΝΤΑ, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΛΗΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΟΝ, ΕΝΑ ΜΟΝΟ, ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΤΑ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΕΙ, ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΑΥΤΩΝ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ, ΕΝΑ ΜΟΝΟ, ΠΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, 'ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΓΩ'. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΤΟΡΘΩΝΟΥΝ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΥΝΤΑΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΠΙΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ. ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ, ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΝ ΚΑΙ ΧΑΡΗ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ, ΚΑΤΩΡΘΩΝΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟ, ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ,ΝΑ ΠΟΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΤΟΜΑ. ΕΤΣΙ ΑΥΤΗ Η ΤΑΣΗ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΖΕΤΑΙ, ΝΑ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΟΡΘΩΣΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ 'ΟΝ, Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...[ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ] Μ' ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΟΥΤΕ ΠΟΛΕΜΟΙ ΟΥΤΕ ΕΧΘΡΟΠΡΑΞΙΕΣ.

;;;

Edited by - zip on 09/11/2011 23:52:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 23:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
Αν και οι παρατηρήσεις σου απευθύνονται στην ομάδα διαχείρισης του esoterica.gr ,
το γεγονός οτι δεν απεστάλησαν με e-mail ή pm,
αλλά (ορθώς) διατυπώθηκαν κοινή θέα ,
με "προκαλεί" να πάρω θεση (οσο ασήμαντη κι αν είναι)
οχι βέβαια απαντώντας για λογαριασμό των αποδεκτών ,
αλλά γιατί πιστεύω οτι τα λεγόμενα σου "θίγουν" κι εμένα προσωπικά .

Αν και συμφωνώ με πολλά απο αυτα που είπες ...
Σε ενα, με βρίσκεις κάθετα αντίθετο !

quote:
Με ποια ιδιότητα το μέλος αμοθεν παραθέτει τις "ανακαλύψεις" του ; Τι είναι ο άνθρωπος ; Ιστορικός ; Αρχαιολόγος ; Γεωπολιτικός ; Κοινωνιολόγος ; Τι είναι ; Τι ιδιότητα έχει ; Καμία απ' αυτές! Τίποτε δεν είναι! Με τι προσόντα δηλ. προχωρεί σε ένα τέτοιο εγχείρημα ;

ΔΕΝ μπορεί να ζητας να γράφουν στο φόρουμ μόνο "επιστήμονες" ή ειδήμονες του είδους !
Κι εγώ ένα "τίποτα" είμαι, ε και ?
μήπως το φόρουμ είναι κλειστό club ?
(Δεν είδα κάτι τέτοιο κατά την εγγραφή μου)
ούτε μου ζητήθηκε να αποδείξω την επιστημονική μου κατάρτιση ...

Κι αν αύριο γράψω μια "ανακρίβεια"
(γι αυτο είναι ελεύθερο το φόρουμ)
να με αμφισβητήσετε !!!

Παρθενογένεση δεν υπάρχει σήμερα zip,
όλα κύκλους κάνουν κι ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ, με διάφορους τρόπους...

Μη συγκρίσεις τότε, στα πρώτα βήματα του esoterica.gr
οπου η θεματολογία ητο παρθένα,
(παραταύτα, μη ξεχνάς τα εκατοντάδες εντελώς άκυρα θέματα που έχουν γραφτεί, ακόμα και εκείνους τους καιρούς)

Και κατι τελευταίο ...

quote:
κανένας εκ των υπευθύνων δεν βγαίνει να του πει "Ρε μεγάλε, ωραία όλα αυτά, αλλά εδώ είναι φόρουμ Εσωτερισμού. Δεν μας νοιάζουν εμάς τα αστρόπλοια του Μενέλαου!".

Δεν είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ εσωτερισμού όμως .

ΥΓ
Το ύφος όλων των παραπάνω,
σε καμιά περίπτωση δεν είναι σε αυστηρό τόνο, γράφτηκαν με πλήρη ηρεμία , και παρεΐστικη διάθεση
(κι ας μην έχουμε πιει κρασί μαζί)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 00:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon

ΔΕΝ μπορεί να ζητας να γράφουν στο φόρουμ μόνο "επιστήμονες" ή ειδήμονες του είδους !
Κι εγώ ένα "τίποτα" είμαι, ε και ?
μήπως το φόρουμ είναι κλειστό club ?
(Δεν είδα κάτι τέτοιο κατά την εγγραφή μου)
ούτε μου ζητήθηκε να αποδείξω την επιστημονική μου κατάρτιση ...


Όχι, όχι, δεν κατάλαβες. Δεν ζητάω κάτι τέτοιο που λες, ούτε ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο. Να σου εξηγήσω υπό ποιας οπτικής το λέω. Μελετάω ένα κείμενο, έτσι ; Την Οδύσσεια π.χ Και πες ότι διαπιστώνω κάποια πράγματα που ας πούμε "κρύβονται" μέσα σ' αυτό το κείμενο. Είναι εντελώς διαφορετικό να πω "Ρε παιδιά, εγώ διαβάζοντας την Οδύσσεια, σκέφτηκα το εξής :" και να αρχίσω να παραθέτω αυτά που παραθέτω ως προσωπικές σκέψεις κι άλλο να παραθέτω αυτά που παραθέτω δίνοντάς τους αξία σπουδαίας ανακάλυψης. Έπειτα είναι και το άλλο. Εσύ που με διαβάζεις, βλέποντας αυτά που παραθέτω ως σκέψεις, έρχεσαι και μου λες "A, ρε zip, που το στηρίζεις αυτό που λες ;" κι εγώ αντί να σου απαντήσω τεκμηριώνοντας τα γραφόμενά μου, σου λέω "Είσαι ηλίθιος, δεν μπορείς να καταλάβεις. Εγώ συνεχίζω γι' αυτούς που καταλαβαίνουν μόνο".

Αλλά να σου πω και το άλλο, συγκεκριμένα δηλ. για αυτό το "θέμα". Η Οδύσσεια είναι ένα έπος παγκόσμιο. Στην Αφρική να πας και να ρωτήσεις για την Οδύσσεια, θα ξέρουν να σου απαντήσουν. Έχουν ασχοληθεί με αυτό το έπος, εκατοντάδες Ιστορικοί, Αρχαιολόγοι, άνθρωποι σοβαροί, με επιστημονικό κύρος [ όχι ρε παιδί μου, εξ' αιτίας και μόνο των σπουδών τους και των διδακτορικών τους ]. Δεν νομίζεις πως για να ασχοληθείς σοβαρά με ένα τέτοιο κείμενο όπως είναι η Οδυσσεία [ και η "αποκωδικοποίησή" της ] , ε, του πούστη δηλ. δεν θα πρέπει να έχεις σπουδάσει κάτι ; Δηλ. άϊντε όποιος να' ναι, όπως να 'ναι, πιάνει τα κείμενα αυτά στα χέρια του και τους αλλάζει τα φώτα ; Δηλ. να πάρω κι εγώ την Ακρόπολη [ χωρίς να είμαι αρχαιολόγος ], και να φτιάξω μια θεωρία πως την Ακρόπολη την φτιάξαν Γερμανοί. Να βρω ρε παιδί μου ένα μάρμαρο στην Ακρόπολη και να το "αποκωδικοποιήσω" και να ισχυρισθώ πως Γερμανός ήταν αυτός που έφτιαξε τον Παρθενώνα. Εσύ, που θα διαβάσεις αυτήν την θεωρία, δεν θα αναρρωτηθείς [ το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις δηλ. είναι να αναρρωτηθείς ], "Kαλά ρε φίλε, εσύ τι είσαι που τα λες αυτά ; Αρχαιολόγος ;". Όχι, ερευνητής θα σου πω. Και εντάξει, εσύ θα είσαι ικανοποιημένος με αυτό ;

Έδωσα και παράδειγμα, τον macedon. O macedon έγραψε ένα ολόκληρο βιβλίο για την απάτη των ευαγγελίων. Μπήκε λοιπόν ο άνθρωπος στην ενότητα "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ", στη σωστή ενότητα, και είπε αυτά που είπε. Όταν εγώ εξέφρασα κάποιες διαφωνίες μου, μου απάντησε ο macedon, τεκμηριώνοντας τις απαντήσεις του. Τεκμηριώνοντας σύμφωνα με την δική του λογική, έτσι ; αλλά εντούτις τεκμηριώνοντας. Ο macedon παρόλο που έχει τελειώσει δυο Πανεπιστήμια, η έρευνά του μπορεί να αμφισβητηθεί. Και πάλι δηλ. η έρευνά του έχει κενά. Σκέψου τώρα ένας, που δεν έχει σπουδάσει τίποτε και πιάνει να "αποκωδικοποιήσει" ντεμέκ την Οδύσσεια, τι κενά θα έχει αυτό που ονομάζει ο ίδιος "έρευνα" ή "ανακάλυψη". Και το χειρότερο δεν είναι αυτό. Το χειρότερο είναι πως έτσι και πας και τον ρωτήσεις κάτι σχετικά με αυτό που ο ίδιος ονομάζει "ανακάλυψη", θα σου απαντήσει λες και είσαι σκουπίδι γι' αυτόν ή ακόμη πιο χειρότερο, δεν θα σου απαντήσει καθόλου [ όπως κάνει π.χ η anna999 ].

quote:
AitheroVamon

Μη συγκρίσεις τότε, στα πρώτα βήματα του esoterica.gr
οπου η θεματολογία ητο παρθένα,
(παραταύτα, μη ξεχνάς τα εκατοντάδες εντελώς άκυρα θέματα που έχουν γραφτεί, ακόμα και εκείνους τους καιρούς)


Εντάξει, εκείνα ήταν τα πρώτα βήματα. Αυτά που κάνει τώρα, τι είναι ; Τα τελευταία ; Δεν υπάρχει θεματολογία παρθένα και μη. Υπάρχει θεματολογία. Νέτα σκέτα. Και η θεματολογία έχει νόημα που υπάρχει. Γι' αυτό λέγεται και "esoterica" και δεν λέγεται π.χ "Το καφέ της Χαράς".

quote:
AitheroVamon

Δεν είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ εσωτερισμού όμως .


Ναι, ok, όμως για θέματα που δεν είναι αποκλειστικά εσωτερισμού υπάρχουν κι άλλες ένοτητες πέραν της ενότητας "Η ΓΝΩΣΗ". Η ενότητα "Η ΓΝΩΣΗ" από κάτω γράφει : "Επιστήμη κι Εσωτερισμός". To "θέμα" της "αποκωδικοποίησης" της Οδύσσειας, είναι επιστημονικό θέμα ή θέμα Εσωτερισμού ;

Edited by - zip on 10/11/2011 00:45:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 00:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πω την καθαρή αλήθεια δεν το εχω παρακολουθήσει το συγκεκριμένο θέμα
και δεν εχω άποψη ,

Αν και βέβαια (ετσι που το παρουσιάζεις) δεν είναι κακό να κάνει κάποιος τι δική του "έρευνα" ,
ας είναι "κοινός θνητός"
είναι λάθος ? ,
μέσα απο αντεπιχειρήματα , αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει.
Μην ξεχνάς τον MELETHTHS
(όνομα και πράμα)
απλός μελετητής της Βίβλου δήλωνε,
κι έγραψε κι αυτός βιβλίο με την δική του ερμηνεία
(απο τη σκοπιά των Μαρτύρων του Ιεχωβά" βέβαια)
και μας παρέθετε ατελείωτες σελίδες απο το βιβλίο του ....

Οπως είπα όμως, δεν εχω παρακολουθήσει το θέμα
επιφυλάσσομαι ,
θα το κάνω, και θα επανέλθω αύριο .

(Δεν ειναι ομως μόνο αυτα τα δυο μελη που κάνουν του κεφαλιού τους τωρα τελευταία)


Edit:

quote:
Δεν υπάρχει θεματολογία παρθένα και μη. Υπάρχει θεματολογία. Νέτα σκέτα. Και η θεματολογία έχει νόημα που υπάρχει. Γι' αυτό λέγεται και "esoterica" και δεν λέγεται π.χ "Το καφέ της Χαράς".

έπρεπε δηλαδη να εξηγήσω οτι με τον ορο "παρθένα" θεματολογία εννοούσα οτι ηταν σε εμβρυακή ηλικία τα φόρουμ αυτής της θεματολογίας ???
ρε zip σε σένα μιλάω , δε μιλάω στον heal !!!


Εdit No2 :

quote:
Ναι, ok, όμως για θέματα που δεν είναι αποκλειστικά εσωτερισμού υπάρχουν κι άλλες ένοτητες πέραν της ενότητας "Η ΓΝΩΣΗ". Η ενότητα "Η ΓΝΩΣΗ" από κάτω γράφει : "Επιστήμη κι Εσωτερισμός". To "θέμα" της "αποκωδικοποίησης" της Οδύσσειας, είναι επιστημονικό θέμα ή θέμα Εσωτερισμού ;

Ε τώρα το ξεφτίλισες εντελώς !!!
Το θεμα σου είναι οτι ειναι σε λαθος ενότητα ???
Ε πες το ρε παιδάκι μου να το αλλάξουν αύριο να τελειώνουμε !!!
Δεν παίζεσαι ώρες ώρες ...
(με την καλή έννοια)

Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 10/11/2011 00:48:09

Edited by - AitheroVamon on 10/11/2011 00:52:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 00:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon

Αν και βέβαια (ετσι που το παρουσιάζεις) δεν είναι κακό να κάνει κάποιος τι δική του "έρευνα" ,
ας είναι "κοινός θνητός"


Φυσικά και δεν είναι κακό. Επιθυμητό είναι κιόλας. Γιατί έτσι ασχολείται με κάτι. Έρχεται πιο κοντά σε κάτι. Μαθαίνει. Αλλά να έχει κάποια σχέση ρε παιδί μου με την κοινότητα.

Εγώ αυτό το διάστημα ρε AitheroVamon, ασχολούμαι με το Μεσανατολικό. Έχω αγοράσει κάποια βιβλία, βρήκα κάποια άρθρα, τέλος πάντων διαβάζω την Ιστορία ρε παιδί μου, τα γεγονότα κτλ. Είμαι Ιστορικός ; Όχι. Μπορώ εγώ αυτή την στιγμή να παρουσιάσω μια έρευνα ανάλογη της "έρευνας" της "αποκωδικοποίησης" της Οδύσσειας με θέμα την Παλαιστίνη και το Ισραήλ ; Θα μου πάρουνε οι γνώστες της υπόθεσης, (οι Ιστορικοί, οι Γεωπολιτικοί κτλ), το σκαλπ. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να εκθέσω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη ας πούμε [ κι αυτό ΑΝ τύχει και βρεθώ σε κάποιο θέμα ανάλογο δηλ ], αλλά σε καμία περίπτωση δεν έγινα από την μια στιγμή στην άλλη ειδικός του θέματος. Επίσης, μπορώ εγώ αυτήν την "μελέτη" μου, να την παρουσιάσω στο esoterica.gr ; Έχει σχέση το esoterica.gr με γεωπολιτική ;

quote:
AitheroVamon

Το θεμα σου είναι οτι ειναι σε λαθος ενότητα ???


Είναι ΚΑΙ αυτό. Όχι μόνο αυτό αλλά ΚΑΙ αυτό. Σε πολλά θέματα, συμβαίνει ΚΑΙ αυτό. Και το έχω θίξει αυτό το πράγμα αρκετές φορές. Η συνολική εικόνα που δίνει το φόρουμ είναι ρε AitheroVamon ...

Edited by - zip on 10/11/2011 01:04:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 01:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικότερα υπάρχει ενα θέμα
με τη θεματολογία ,
τους ευκαιριακούς κομητες ,
και την ανοχή .... γενικότερα

όλα όμως έχουν την εξήγηση τους

(ας δεις ομως και τις τοποθετήσεις των υπευθύνων , και εδω είμαστε)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 04:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip

Όπως και πάλι την άποψή μου εκφράζω όταν λέω πως αρκετά θέματα, δεν έχουν κατηγοριοποιηθεί σωστά. Για παράδειγμα, το θέμα με τους Ναζί, δεν ταιριάζει στην κατηγορία "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ". Δεν είναι παράξενο να έχουν κάποιοι μια διαφορετική άποψη για το Ολοκαύτωμα. Ίσα ίσα, το θέμα έπρεπε να μπει στην κατηγορία "Η ΓΝΩΣΗ" [ γιατί προσφέρει γνώση, ασχέτως αν υπάρχουν έντονες διαφωνίες ] ή στην κατηγορία "Απόψεις, Προτάσεις". Παραδόξως, το "θέμα" της αποκωδικοποίησης της Οδύσσειας, ενώ θα μπορούσε κάποιος να το πάει στο "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ", βρίσκεται στην κατηγορία της Γνώσης (;!). Που είναι η επιχειρηματολογία του ; Ποια είναι η λογική βάση του ;


Γενικότερα κάποια θέματα μπορούν να χωρέσουν σε περισσότερες από μία κατηγορίες. Το θέμα με τους ναζί και την άρνηση του Ολοκαυτώματος μπορεί να διατηρηθεί στην ενότητα "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ" διότι στις διευκρινιστικές λέξεις της συγκεκριμένης ενότητας περιλαμβάνονται και οι θεωρίες συνωμοσίας. Υπό μια έννοια το θέμα της "άρνησης του Ολοκαυτώματος" αποτελεί μια συνωμοσιολογική θεωρία του τύπου "ένα ξακουστό ή σημαντικό ιστορικό γεγονός δεν συνέβη ποτέ" (π.χ. η πρώτη προσελήνωση του 1969 δεν έγινε ποτέ αλλά σκηνοθετήθηκε από τη NASA). Έχουμε δηλαδή ένα ιστορικό γεγονός ή μια κοινή γνώση αν προτιμάς που στο εν λόγω θέμα αμφισβητείται και ερμηνεύεται υπό το πρίσμα της "διάδοσης από τους Συμμάχους". Αυτού του τύπου η αμφισβήτηση ή ερμηνεία συνδέεται κατ' επέκταση με τις έννοιες της υποτιθέμενης συγκάλυψης, της υποτιθέμενης σκόπιμης διαστρέβλωσης, της υποτιθέμενης προπαγάνδας και των αόριστων δηλώσεων του στιλ "ο κόσμος δεν είναι έτσι όπως μας τον διδάσκουν" ή "το κατεστημένο μας κρύβει στοιχεία και γεγονότα και μας τα παρουσιάζει διαφορετικά απ' ό,τι είναι". Όλο αυτό το πακέτο συλλογισμών είναι εναρμονισμένο με τις λεγόμενες "conspiracy theories" που αποτελούν αντικείμενο συζήτησης της θεματικής ενότητας του ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ. Επομένως ταιριάζει το άνοιγμα του συγκεκριμένου θέματος εκεί.

Το ότι στην πορεία μπορεί να προέκυψαν γνώσεις μέσω κατάθεσης στοιχείων υπέρ ή κατά δεν επαρκεί κατά τη γνώμη μου ως αίτιο για να μεταφερθεί το θέμα στη "ΓΝΩΣΗ" ή στην ενότητα "ΑΠΟΨΕΙΣ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ" όπως προτείνεις όχι μόνο για τους προαναφερθέντες λόγους, αλλά και επειδή η πορεία μιας συζήτησης είναι αβέβαιη κι αυτό που μετράει για να μείνει στη μια κατηγορία ή στην άλλη είναι ο σκοπός και η βάση του όπως τίθενται στο εναρκτήριο μήνυμα. Το ότι προέκυψαν πολλά ιστορικά και άλλα στοιχεία στο συγκεκριμένο θέμα ήταν ζήτημα απρόβλεπτης συγκυρίας και δεν σημαίνει ότι θα γίνεται σε κάθε θέμα εξίσου βαθιά ανάλυση.

Από την άλλη, ένα θέμα που ο αρχικός του σκοπός μπορεί να είναι η κατάθεση κάποιας "απόκρυφης γνώσης" ή "αποκωδικοποίησης" (ό,τι κι αν σημαίνουν αυτά), φαίνεται λογικό (χωρίς να είναι απόλυτο αυτό) να μπει στη "Γνώση" (που περιλαμβάνει και την έννοια του εσωτερισμού εκτός από την επιστήμη). Τώρα αν η εξέλιξή του δείχνει να μην δικαιώνει τον αρχικό σκοπό είναι διαφορετικό θέμα και απαιτεί προσεκτικούς χειρισμούς.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 08:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic, καλημέρα. 'Ντάξει, εγώ έχω διαφορετική άποψη γι' αυτό που λες, [ δηλ. ακόμη και να εντάσσεται ή να εναρμονίζεται με τις "conspiracy theories" που αναφέρεις, όταν έχει λογικό υπόβαθρο και τεκμηρίωση, δεν παύει να είναι άποψη, θέση και πρόταση. ] αλλά δεν θα ήθελα να επεκταθούμε και πάρα πολύ. Όταν πήγα να αγοράσω το βιβλίο του macedon, δεν το έψαξα στην κατηγορία "Επιστημονική Φαντασία", το έψαξα και το βρήκα στην κατηγορία "Θρησκεία". Αν κάποιος δηλ. θέλει να έρθει στο esoterica.gr μόνο για να διαβάσει το θέμα των Ναζί, ε, που θα πάει λογικά να το ψάξει ; Στο παράξενο ; Θα μου πεις, μπορεί να κάνει "Αναζήτηση", ok, αλλά εγώ επιμένω στο ότι είναι σε λάθος κατηγορία.

quote:
Agnostic

Από την άλλη, ένα θέμα που ο αρχικός του σκοπός μπορεί να είναι η κατάθεση κάποιας "απόκρυφης γνώσης" ή "αποκωδικοποίησης" (ό,τι κι αν σημαίνουν αυτά) [ Όοοχι ... δεν είναι ό,τι κι αν σημαίνουν αυτά. Έχει σημασία τι σημαίνουν αυτά για να πάει κάποιο θέμα σε συγκεκριμένη κατηγορία ] φαίνεται λογικό (χωρίς να είναι απόλυτο αυτό) να μπει στη "Γνώση" (που περιλαμβάνει και την έννοια του εσωτερισμού εκτός από την επιστήμη). [ Ο ισχυρισμός πως κάποιος "αποκωδικοποιεί" ένα αρχαίο κείμενο, δεν είναι Εσωτερισμός. Έχεις κατηγορία "Αποσυμβολισμού" στο φόρουμ σου ; Αν έχεις, μπορείς να το πας εκεί. Αν δεν έχεις, τότε είναι άποψη. Σε καμία περίπτωση δεν είναι γνώση. Η γνώση προέρεχεται ΚΑΙ από μια βάσιμη άποψη. Μια αβάσιμη άποψη όμως, δεν σημαίνει πως είναι και γνώση. ] Τώρα αν η εξέλιξή του δείχνει να μην δικαιώνει τον αρχικό σκοπό είναι διαφορετικό θέμα και απαιτεί προσεκτικούς χειρισμούς.


Έπειτα, επέτρεψέ μου να σου πω πως το θέμα των Ναζί, θα πρέπει να το δεις συνολικά. Το θέμα έχει σχεδόν 40 σελίδες, ξεκίνησε από την Narkissa555 [ στην εισαγωγή της δεν φαίνεται πουθενά πως το αντιμετωπίζει ως θεωρία συνωμοσίας αλλά ως θεωρία σκέτο ] η οποία μετά από την 1η σελίδα δεν συμμετέχει σχεδόν καθόλου. Οι κύριοι συμμετέχοντες που είναι ο X και ο macedon κατά κύριο λόγο [ καθώς και ο αντίλογος που προέρχεται κατά κύριο λόγο από σένα ], δεν το αντιμετωπίζουν ούτε αυτοί ως θεωρία συνωμοσίας. Το αντιμετωπίζουν ως θεωρία, ως μια άποψη, έστω κι αν αυτή η άποψη λέει "ο κόσμος δεν είναι έτσι όπως μας τον διδάσκουν" ή "το κατεστημένο μας κρύβει στοιχεία και γεγονότα και μας τα παρουσιάζει διαφορετικά απ' ό,τι είναι". Δεν παύει να είναι άποψη. Όταν μάλιστα αυτή η άποψη τεκμηριώνεται και ακολουθείται από λογική επιχειρηματολογία, αποδεικτικά στοιχεία, βιβλιογραφία, πηγές, φωτογραφίες κτλ. δηλ. όταν έχει μαζί της ένα αποδεικτικό υλικό που την συνοδεύει, τότε έχει την δυνατότητα, αυτή η άποψη, να σχηματίσει γνώση. Πάνω σ΄αυτήν την άποψη μπορεί να υπάρχουν διαφωνίες, συγκρούσεις ακόμη και αφορισμοί αν θες. Αλλά στην ουσία της είναι άποψη, όπως και να το κάνεις.

Εσύ, σε πόσα θέματα συμμετέχεις στην κατηγορία του παράξενου ; Αν θα δεις τα θέματα που ανοίγονται σ' αυτήν την κατηγορία, δεν έχουν καμία σχέση με το ύφος του θέματος των Ναζί. Απολύτως καμία. Δηλ. το θέμα των Ναζί μοιάζει σαν να είναι η μύγα μες στο γάλα αυτής της κατηγορίας. Γιατί δεν πας τότε και το θέμα της απάτης των ευαγγελίων στο παράξενο ; Τα ευαγγέλια και ο τρόπος με τον οποίο αυτά έχουν καθιερωθεί, δεν θα μπορούσε να είναι μια "conspiracy theory" ;

Edited by - zip on 10/11/2011 09:04:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 10:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε δημοσίευση :

quote:
ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ [ Δηλ. θα μιλήσει για τον ηλεκτρομαγνητισμό τώρα εδώ ... Maxwell δηλ. , μετασχηματισμοί Lorentz και τέτοια ... ]

ΦΥΓΟ-ΚΕΝΤΡΟΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΟ-ΜΟΛΟΣ ΔΥΝΑΜΙΣ (ήλιος και πλανήτες) [ Άλλο πράγμα τώρα, πήγαμε Μηχανική ... ]

Όπου υπάρχει ηλεκτρικό πεδίο(=ροή ηλεκτρονίων)
Εκεί εμφανίζεται ένα κάθετο μαγνητικό πεδίο [ Ναι, ωραία, το ξέρουμε αυτό, το μάθαμε στο Γυμνάσιο ]

όπου εκδηλούται ο ΛΟΓΟΣ
εκεί εμφανίζεται ΕΛΞΙΣ(αγάπη)
ή ΑΠ-ΩΘΗΣΙΣ (Μίσος) [ εεε ; ]

Τι αποκαλύπτεται στο σταυρικό θάνατο του Χριστού?
-το μυστήριο της συν-ύπ-άρξης του απολύτου κακού
(δηλαδή ο θάνατος του Θεού ΛΟΓΟΥ,”όστις σαρξ εγένετο”)
______________//________________//_________________
Και το μυστήριο του απόλυτου καλού?
(δηλαδή η Σωτηρία ,η Παλιγγενεσία του Σύμπαντος Κόσμου του Θεού)

[ Τι να πεις τώρα εδώ ; Μπορείς να κουβεντιάζεις ; Μπορείς να ρωτήσεις ; ]


Αυτή η δημοσίευση γίνεται σε ένα θέμα με τίτλο "ΤΟ ΦΙΔΙ ΤΗΣ ΓΕΝΕΣΗΣ" [ ;;!! ]. Και δεν βγαίνει ούτε ένας συντονιστής να πει "Τι είναι αυτά που γράφεις ; Τι είναι αυτά που λες ; Εξήγησέ μας τουλάχιστον τι σχέση έχει ο Maxwell με τον σταυρικό θάνατο του Χριστού. Πες μας το σκεπτικό σου, να καταλάβουμε κάτι τέλος πάντων, πως ; από που ; τι ... ;". Και αυτή η δημοσίευση συνεχίζει να υπάρχει.

Ποιος την καταλαβαίνει αυτήν την δημοσίευση ; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ; Ο Notirk ας πούμε. Πες μου φίλε, πες μου, πες μου ... πραγματικά, τι σημαίνει η παραπάνω δημοσίευση ;

Δηλ. να ανοίξω εγώ ένα θέμα και γράφω με τελείες και παύλες ; Θέλετε ; Να γράφω έτσι : "....___ ... ___ _ ..." ; Να το κάνω ; Μπορώ ; Μου επιτρέπεται ; Δηλ. επειδή αυτή γράφει με λέξεις, σημαίνει ότι πρέπει να γράφει ; Ε, κι εγώ γράφω με παύλες, άμα το πάμε έτσι.

Έχετε δει εσείς πουθενά αλλού τέτοια δημοσίευση ; Τέτοιου είδους ; Στο metafysiko.gr ας πούμε, μπορεί να υπάρξει [ χωρίς έστω μια υποτυπώδης παρέμβαση, χωρίς έστω ένα υποτυπώδες αίτημα για να ερμηνευθεί ] μια τέτοια δημοσίευση ; Δηλ. ο κάθε πυροβολημένος πρέπει να γράφει στο esoterica.gr επειδή δεν μπορεί να γράψει αλλού ; Δηλ. τι είναι το esoterica.gr ; Βεσπασιανή ; Δημόσιο αποχωρητήριο ; Χωματερή ; Σκουπιδότοπος ; Φυλανθρωπικό ίδρυμα ; Καναπές σε γραφείο ψυχολόγου όπου ο κάθε πικραμένος πάει και λέει το πόνο του ; Εξομολογητήριο ; Τι είναι ;

Edited by - zip on 10/11/2011 10:31:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 10:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ δείτε :

quote:
Ποιος είναι ο ρολος των γονιδιων στον γενετικο μας κωδικα;;;

Τα γονιδια τοποθετηθηκαν στον Γ.Κ. μας για να ελεγχουν στην κυριολεξια την ζωη μας.Αυτα είναι συν-υπευθυνα για ότι καλο η κακο συμβαινει στη ζωη μας.Αυτα είναι συν-υπευθυνα για τα ανταποδοτικα εργα του «ΔΙΑ»,ειτε είναι χρησιμες πληροφοριες για την ανθρωποτητα ειτε είναι επιδημια πανωλης σε μαζικη κλιμακα.

Φυσικα οι ερευνητες αιχμης δεν εχουν την παραμικρη ιδεα για όλα αυτά.Ακομη δεν εχουν καταλαβει πως το «προιον» που εξεταζουν είναι τεχνητο, είναι κατασκευασμενο σε εργαστηριο, η «φυση» και η «εξελιξη» των ειδων δεν εχουν καμια απολυτως συμμετοχη στον Γενετικο μας κωδικα και ακομη περισσοτερο στα γονιδια μας.

Ακομη κανενας δεν εχει καταλαβει ποια είναι η πηγη της γνωσης,που ακριβως βρισκεται αποθηκευμενη αυτή η «γνωση» και φυσικα ποιος είναι αυτος που την τοποθετησε εκει και γιατι.Ειναι χιλιαδες τα αναπαντητα ερωτηματα.
Η απαντηση του Μεντη-Αθηνα είναι πως τα παντα πηγαζουν από τα [6] δις γραμματα του Γ.Κ. μας και από τα [20.000] γονιδια μας,πως αυτος είναι ο σχεδιαστης του Γ.Κ. μας και των γονιδιων μας,ώστε να πληρουν την συμφωνια με τον Ποσειδωνα και κατασκευαστης η ΚΑΛΥΨΩ και το λοιπο ιατρικο προσωπικο των Ελληνων αθανατων στα εργαστηρια της Φαιστου.


Μιλάει για τα γονίδια στο γενετικό μας κώδικα! Λες και είναι μοριακός βιόλογος ή γενετιστής! Αυτό τι είναι ρε παιδιά ; Δεν είναι παραπληροφόρηση ; "Ακομη κανενας δεν εχει καταλαβει ποια είναι η πηγη της γνωσης,που ακριβως βρισκεται αποθηκευμενη αυτή η «γνωση»", λέει. Ε, το 'χει καταλάβει αυτός. 'Ντάξει ... τι να λέμε ; Δηλ. αν πάει κάποιος να ψάξει στο google για τα γονίδια και τον γενετικό κώδικα και του βγάλει αυτό το link και κάτσει να διαβάσει, τι θα καταλάβει ; Δεν θα παραπληροφορηθεί ; Εκτός αν θεωρείτε πως το φόρουμ είναι για τα πανηγύρια και πως ότι γράφεται εδώ μέσα, ε, έλα μωρέ, αστείο είναι.

Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω για την ιδιότητα που πρέπει να έχει κάποιος πρωτού μιλήσει για κάποια θέματα. Αυτό το πράγμα, δεν εκθέτει το esoterica.gr ; Τα forums του esoterica.gr ; Θα μου πείτε, εντάξει, δεν εκφράζει τις απόψεις των υπευθύνων του χώρου αλλά ένας άσχετος, ένας χρήστης απλός του διαδικτύου, όταν ψάχνοντας πληροφορίες για τον γενετικό κώδικα πέσει πάνω σ' αυτό, τι θα σκεφτεί για αυτό το φόρουμ ;

Δηλ. παραπληροφόρηση έχουμε μόνο όταν κάποιο μέλος του φόρουμ διαρρέει αβάσιμες πληροφορίες σε σχέση με κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ ; Και οι αβάσιμες πληροφορίες που διαρρέονται στο διαδίκτυο από το ίδιο το φόρουμ προς τους απλούς χρήστες που δεν είναι μέλη του ; Δεν είναι αυτές παραπληροφόρηση ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 11:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ για το esoterica.gr έχω ταξιδέψει! 'Ντάξει; Άφησα το σπίτι μου, την δουλειά μου, την βόλεψή μου, ξόδεψα χρήματα για να ταξιδέψω. Έχω κάνει 500 χιλιόμετρα για το φόρουμ [ και δεν το μετανιώνω, προς θεού, άξιζε ] και υποχρεώθηκα σε κάποιον να με φιλοξενήσει για να βρεθώ στις συναντήσεις που γινόταν τότε με το Εργαστήρι. Εγώ ήμουνα παρόν στο Εργαστήρι του esoterica.gr! Kαι τότε καθόμασταν και μελετούσαμε Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Ελληνική Φιλοσοφία. Δεν διαβάζαμε ασκήσεις "αποκωδικοποίησης" της Οδύσσειας! Ασχέτως αν μετά "τα σπάσαμε" με τα παιδιά, για ανοησίες δηλ. "τα σπάσαμε", δεν υπήρχε σοβαρός λόγος, ασχέτως αυτού του γεγονότος, και μόνο το γεγονός πως ένας άνθρωπος αφήνει την δουλειά του για να βρεθεί σε μια παρέα 500 χιλιόμετρα μακρυά του, σημαίνει κάτι. Προσωπικά λοιπόν, δεν ανέχομαι να υπάρχουν τέτοιες μαλακίες εδώ μέσα. Αλλά, 'ντάξει, τι να κάνω ; Δεν είναι δικό μου το φόρουμ. Είμαι υποχρεωμένος να πω την άποψή μου όμως : Αυτό που συμβαίνει στα forums του esoterica.gr αυτό το διάστημα, είναι ξεφτίλα! Συγνώμη για την αγανάκτηση, αλλά πρέπει να ειπωθούν ορισμένα πράγματα. Δεν ανέχομαι λοιπόν τον κάθε αμοθεν να γράφει στο esoterica.gr για τον γενετικό κώδικα και τα γονίδια του Μεντη-Αθηνα!

Και θέλω να έρθει και η pyramid εδώ [ αν συνεχίζει να διαβάζει βέβαια η κοπέλα ] και να μου πει αν έχω λάθος. Αν μιλάω χωρίς να έχω το δικαίωμα να μιλάω. Αν λέω μαλακίες ... Και η amalia να 'ρθει και να μου πει :"Όχι ρε zip! Είσαι λάθος! Είσαι φάουλ!".

Edited by - zip on 10/11/2011 11:32:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 12:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε "θέμα" ... > [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11171&whichpage=1&ARCHIVE= ]. Κοιτάξτε τίτλο! "Που ,ποτε και από ποιον εμαθε ο ΟΜΗΡΟΣ Ελληνικα;;;" και κοιτάξτε εισαγωγική δημοσίευση :

quote:
Ας τελειωνουμε επιτελους με οσους λοιδωρουν,χωρις κανενα σοβαρο στοιχειο,το σημαντικοτερο « εργαλειο» αναλυσης και κατανοησης δεδομενων στο συμπαν,την Ελληνικη γλωσσα.

Για τις τρεις ερωτησεις της επικεφαλιδος οποιος εχει αποψη ας την καταθεσει.Εγω ειμαι με τον ΜΕΝΤΗ_ΑΘΗΝΑ.


και παρακάτω "απαντήσεις" :

quote:
θαψε' τον παλιο σου εαυτο Νικομαχε,σεβασου τα [40] χρονια υδρωτα που εχυσες.

ακομη περιμενω να μου πεις αν εγιναν τα μουρα και τι χρωμα εχουν.


quote:
λιγες πληροφοριες για το αστροπλοιο.προκειται για αυτο που ονομαζουμαι "ιπταμενο δισκο " το πληρωμα του ειναι 20μελες.

αναπτυσει ταχυτητα ιση με το 10% της ταχυτητος του φωτος ανα δευτερο.φερει [2] δυο βιο-νανο υπολογιστες.Γνωριζουν ολες τις διαδρομες του συμπαντος και ολους τους ουρανιους ποταμους.κατα την διαρκεια του ταξιδιου το πληρωμα κοιμαται σε ειδικους κυλινδρους γεματους με ειδικο υγρο.περιγραφεται σαν το απολυτο οπλο,οποιος το αποκτησει θα βασιλευσει στον πλανητη.επισης περιγραφεται σαν αθανατος ζωντανος οργανισμος.ειναι κατασκευασμενος με την μεθοδο της νανοτεχνολογιας.τα υλικα που ειναι φτιαγμενος ειναι μιγμα απο [τιτανιο]-[χρυσο]και καποιο αλλο υλικο που δεν κατορθωσα να βρω τι ειναι ακομη.τα λεμε


quote:
Η πληρης Ελληνικη γλωσσα κατατεθηκε από τον ΜΕΝΤΗ_ΑΘΗΝΑ με την μορφη του ΟΜΗΡΟΥ στους Δωριεις της συγκεκριμενης εποχης.Απο εκει αρχισαν όλα οσα θαυμαζουμε σημερα.

Και σε ποια κατηγορία βρίσκεται αυτό το θέμα ; Στην κατηγορία "Η ΓΝΩΣΗ" [;;;!!!]. Δηλ. εδώ μαθαίνουμε πως η πληρης Ελληνικη γλωσσα κατατεθηκε από τον ΜΕΝΤΗ_ΑΘΗΝΑ. Πως το μαθαίνουμε ; Επειδή κάποιος απίθανος ισχυρίζεται πως "αποκωδικοποίησε" την Οδύσσεια. Εγώ έχω αποκωδικοποιήσει την Αποκάλυψη. Ξέρετε τι λέει ; Πως το δημοψήφισμα που έβαλε ο Παπανδρέου ήταν μπλόφα, για να κάνει τον Σαμαρά να συμφωνήσει στην κυβέρνηση συνεργασίας. Αυτό λέει η Αποκάλυψη κι ας τελειώνουμε πια με όσους λοιδωρούν.

Αν θέλετε να φτιάχνουμε τέτοια θέματα και να λέμε τέτοια, κανένα πρόβλημα. Να φτιάξω ένα θέμα, ( στην κατηγορία της Γνώσης όμως, έτσι ; ) και να λέω τέτοια. Να το κάνουμε το φόρουμ δηλ. άρτζι μπούρτζι και λουλάς. Κι επειδή έχω μελετήσει και την ιστορία του Ρεμπέτικου, ν' ανοίξω κι ένα θέμα για το Ρεμπέτικο, να μιλήσω για τον Μάρκο, για τον Παγιουμτζή, να βάζω και τραγούδια. Ωραία ... μια χαρά. Στην κατηγορία της Γνώσης όμως όλα αυτά, έτσι ; Στην κατηγορία της Γνώσης ενός φόρουμ Εσωτερισμού. Δηλ. ό,τι να' ναι, όπως να 'ναι κι όπου να' ναι!


Edited by - zip on 10/11/2011 12:30:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 12:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 2002 υπήρξε στο φόρουμ ένα μέλος με το nickname ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ. Το μέλος αυτό, άνοιγε θέματα που κανένα άλλο μέλος δεν καταλάβαινε τι ήταν αυτά. Π.χ είχε ανοίξει ένα θέμα με τίτλο : "ΓΕΩΔΕΤΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ" και έλεγε :

quote:
Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ έχει τριάντα γεωδετικά πεδία δυνατής ηλεκτρομαγνητικής δυνάμεως. Από αυτά τα 3(τρία) είναι φωτισμένα που δημιουργούν ένα πολύ δυνατό ηλεκτρο-ενεργειακό φάσμα μαγνητικής συσσωρεύσεως. Τα 15(δέκα-πέντε) γεωδετικά πεδία είναι Βοηματικής ηλεκτρογεννήτριας ηλεκτροδυναμικής κραδασμικήε φωνητικής. Τα (οκτώ) είναι Αστρικής Αεροδυναμικής Φασματικής Δημιουργικής Αντιδραστικής Παραγωγικής Ενέργειας. Τα 4(τέσσερα) γεωδετικά πεδία είναι Ενεργοποιημένης Φαασματικής Ιριδιακής Αυτοκρατορικής Ισχύος που δημιουργεί εσωτερικούς στροβίλους ανεπτυγμένης Αστρικής μονάδος δια μέσου του "σώματος" του "ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ". Όλα τα γεωδετικά πεδία έχουν ΜΙΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗΝ ΚΛΙΝΗΝ. Την ΚΑΤΑΑΚΟΜΒΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΘΕΚΛΑΣ. Οι Πυρινικοί επιστήμονες, μπορούν να τα συνδέσουν και να τα χρησιμοποιήσουν για βελτίωση των φόρμουλων των ανιάτων ασθενειών, εάν λειτουργήσουν με ΑΡΕΤΕΣ, διότι αυτή την εποχή ο Αστερισμός της "ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ" είναι μέσα σε διακύκλους μεταγωγικότητας φιλειρηνικής κρασπεδικής Βοηματικής αναπτύξεως. Εάν οι Πυρινικοί επιστήμονες λειτουργήσουν με κακίες, συμφέροντα, μεθοδεύσεις και αντίδρασην, τότε θα εμπλακούν με ηλεκτροφόρες διακυκλικές συσσωρεύσεις εστιάσεως στο προσωπικό τους φασματικό ενεργειακό πεδίο, θα λειτουργήσουν αυτομάτως τα "φίλτρα" του Σύμπαντος και θα καούν όλοι με τον γήινον συνειδητόν τρόπον αντίληψης. ΙΩΑΝΝΑ

Αυτό ήταν δημοσιευμένο στην κατηγορία "Η ΣΟΦΙΑ" [ ;;;!!! ]. Μετά τις αντιρρήσεις των μελών για τα αλαμπουρνέζικα που έλεγε αυτό το μέλος, βγήκαν οι τότε συντονιστές AVATARGR και ΠΛΩΤΙΝΟΣ και της είπαν ρε παιδί μου "Εξήγησέ μας ρε κοπέλα μου τι είναι όλα αυτά". Κι αυτή αντί να εξηγήσει, τους είπε εν ολίγοις ηλίθιους και πως "Τι να καταλάβετε εσείς ; το ηλεκτρομαγνητικό σας πεδίο είναι αρνητικό!". Κάτι τέτοια τους έλεγε ... εντελώς "φεύγα" δηλ.

Π.χ έλεγε αλλού σε κάποιο "θέμα", πάλι στην κατηγορία "H ΣΟΦΙΑ" :

quote:
από το θέμα "Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ"

Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης θα φτάση στον Πλαανήτη του, σε 3 (τρία) χρόνια γήϊνα, από της σήμερον και όχι το 2012 (δύο χιλιάδες δώδεκα) χρόνια γήϊνα, διότι υπάρχουν σε τροχιά Αστρικές - Ουρανικές εκρήξεις και ελευθεροποίησις νέων ενεργειών και κοσμικών ουσιών κυτταρικής μορφής, αλυσιδωτής διάταξης, που θα επιταχύνουν τον προορισμό του. Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης ήταν ενσάρκωση προγενεστέρα, το πνεύμα και η ψυχή του ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ. ΙΩΑΝΝΑ


Το θέμα έχει 2 σελίδες. Στο τέλος ξέρετε τι γίνεται ; Έρχεται ο thoth και γράφει :

quote:
Γεια σας.

Επειδή το θέμα έχει... "ναυαγήσει" και μπάζει νερά, κλειδώνεται. Όποιος θέλει μπορεί να ανοίξει άλλο θέμα.


Άντε γεια! Άντε γεια! Απλά πράγματα.

Και κοιτάξτε τι λέει ο Admin στο θέμα που είχε προκύψει τότε :

quote:
από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=489

Είναι διαφορετικό να εκθέτεις τις απόψεις σου και τις προτιμήσεις σου ακόμη με σκοπό την αλληλοβοήθεια όλων στην Εσωτερική Αναζήτηση και στην Πορεία προς το Αληθινό γενικότερα, που είναι και ο σκοπός των Forums άλλωστε, και άλλο να προπαγανδίζεις την δική σου μερική όψη της Αλήθειας (και αυτό ισχύει για όλους μας βέβαια) ως την Πεμπτουσία της Ύπαρξης και μάλιστα χρησιμοποιώντας βαρύγδουπες, ακατανόητες πολλές φορές φράσεις και λέξεις που δεν επιδεικνύεις και τη διάθεση να επεξηγήσεις. Αμφιβάλω βέβαια πολύ αν στην περίπτωσή σας μπορούν να εξηγηθούν όλα αυτά...

[...]

Πρέπει να προστατευτούν τα παλιά μας Μέλη από προσβολές και ανούσιες σπατάλες χρόνου και ενέργειας, να φροντιστούν τα πιο καινούργια Μέλη και φυσικά να διατηρηθεί το κατάλληλο αυτό κλίμα και διάθεση για τα οποία έχουν παλέψει τόσο καιρό Όλα τα Μέλη.

[ Σκοπίμως βάζω το link για να μπορέσετε να δείτε όλη την απάντηση του Admin ]


Φυσικά, όλη αυτή η ιστορία [ γιατί υπήρξε κι άλλος λογαριασμός με nickname ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ ] κατέληξε που ; Στην απενεργοποίηση των λογαριασμών τους. Πως να συζητήσεις με τέτοια άτομα, όταν παρουσιάζουν τις απόψεις τους ως θέσφατα και δεν καταδέχονται να κουβεντιάσουν ;

[ Εννοείται βέβαια πως τα περισσότερα θέματά τους, έχουν κλειδωθεί. ]

Και πείτε μου σας παρακαλώ τώρα : τι διαφορά έχει αυτή η δημοσίευση :

quote:
Η θεα ΑΘΗΝΑ από το [2320 Π.Χ.] είναι υπευθυνη για ότι συμβαινει στον πλανητη.Προσωπικη μου αποψη είναι πως η εκρηξη του ηφαιστιου στην Σαντορινη ηταν μερος του σχεδιασμου της,με σκοπο την αποδυναμωση κάθε αντιστασης στους νέο δημιουργηθεντες ΜΥΚΗΝΑΙΟΥΣ.Το ιδιο πιστευω και για την εξαφανιση των λαων της ανατολικης Μεσογειου το [1240 π.χ.] αυτή την φορα για την ομαλη επιβολη των νεοδημιουργηθεντων ΔΩΡΙΕΩΝ.

Φυσικα και ο ΟΜΗΡΟΣ είναι «ανθρωπος» των ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ.Υποψιαζομαι μαλιστα ότι ακομη και σημερα είναι μαζι μας.


από αυτή :

quote:
Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης θα φτάση στον Πλαανήτη του, σε 3 (τρία) χρόνια γήϊνα, από της σήμερον και όχι το 2012 (δύο χιλιάδες δώδεκα) χρόνια γήϊνα, διότι υπάρχουν σε τροχιά Αστρικές - Ουρανικές εκρήξεις και ελευθεροποίησις νέων ενεργειών και κοσμικών ουσιών κυτταρικής μορφής, αλυσιδωτής διάταξης, που θα επιταχύνουν τον προορισμό του. Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης ήταν ενσάρκωση προγενεστέρα, το πνεύμα και η ψυχή του ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ. ΙΩΑΝΝΑ

;;;

Έχει καμιά διαφορά ;

Edited by - zip on 10/11/2011 13:15:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 13:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα NIKOMAXE, πως σου φαίνεται αυτή η δημοσίευση ;

quote:
Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης θα φτάση στον Πλαανήτη του, σε 3 (τρία) χρόνια γήϊνα, από της σήμερον και όχι το 2012 (δύο χιλιάδες δώδεκα) χρόνια γήϊνα, διότι υπάρχουν σε τροχιά Αστρικές - Ουρανικές εκρήξεις και ελευθεροποίησις νέων ενεργειών και κοσμικών ουσιών κυτταρικής μορφής, αλυσιδωτής διάταξης, που θα επιταχύνουν τον προορισμό του. Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης ήταν ενσάρκωση προγενεστέρα, το πνεύμα και η ψυχή του ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ. ΙΩΑΝΝΑ

Ωραία, ε ; Προχωρημένη, ε ; Αποκλείεις να ισχύει αυτό που λέει αυτό το μέλος ; Σε ρωτάω επειδή εσύ είσαι ανοιχτόμυαλος ενώ εγώ είμαι μαλάκας και κλειστόμυαλος. Όχι για τίποτ' άλλο δηλ. Γι' αυτό σε ρωτάω.

Σε λίγο το φόρουμ θα κλείσει 10 χρόνια! 10 χρόνια παρουσίας στον χώρο του Εσωτερισμού! Και μέσα σ' αυτά τα 10 χρόνια, παρ' ότι υπήρξαν καυγάδες, διενέξεις, απενεργοποιήσεις μελών, φασαρίες κτλ. και παρ' ότι κι εγώ ο ίδιος δημιούργησα αρκετά προβλήματα, εν' τούτις δεν θα ήθελα ποτέ να παραπέσει αυτό το forum στα αζήτητα. Και δεν θα ήθελα να χάσει το επίπεδό του. Αυτή την στιγμή πρέπει να ψάξει κανείς ΠΟΛΥ για να βρει ένα αμιγώς θέμα Εσωτερισμού στο forum. Κι από δω μέσα, έχουν βγει άνθρωποι στα κανάλια, έχουν παρουσιάσει συγγραφικές δουλειές τους, έχουν μιλήσει για το esoterica.gr στον υπόλοιπο κόσμο. Δεν μπορεί εσείς να αφήνετε έναν ή δύο απίθανους να συμμετέχουν κατ' αυτόν τον τρόπο και να παραπληροφορούν τον κόσμο.

Εγώ, άμα θα κάνετε καμιά γιορτούλα ας πούμε για τα 10 χρόνια του esoterica.gr, θα προσπαθήσω να 'ρθω. Να είμαι εκεί, κοντά σας, αν συμφωνείτε κι εσείς βέβαια. Αλλά σκεφτείτε, τι θα παρουσιάσετε σε μένα και στο κάθε μέλος που θα έρθει για να σας στηρίξει. Την "αποκωδικοποίηση" της Οδύσσειας ; E, όχι ... όχι ρε παιδιά!

Edited by - zip on 10/11/2011 13:59:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 14:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προτείνω λοιπόν τα εξής και τελειώνω με την ... "γκρίνια" μου.

1. Να προσκληθούν από το administration του φόρουμ τα μέλη αμοθεν & anna999 σε δημόσιο διάλογο, ανάλογο του διαλόγου που είχε γίνει τότε με τα μέλη ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ και ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ και να ζητηθούν εξηγήσεις για την θεματολογία τους, για το περιεχόμενο των δημοσιεύσεών τους και για την στάση τους όσον αφορά την διαδικασία του διαλόγου, που πάντα υπήρχε στο esoterica.gr ασχέτως διαφωνιών. Να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν το ενδεχόμενο της παραπληροφόρησης των αναγνωστών, όχι μόνο αναγνωστών - μελών αλλά γενικότερα των ανθρώπων που επισκέπτονται το esoterica.gr. Δεν είμαστε κλειστό φόρουμ. Οποιοσδήποτε μπορεί να διαβάσει θέματα από τα forums του esoterica.gr. Είναι πολύ σοβαρό θέμα αυτό και πρέπει να κάτσετε και να το συζητήσετε. Το τι "βγαίνει" προς τα έξω από το esoterica.gr δηλ. και αν αυτό που "βγαίνει" έχει σχέση με την ίδια την φιλοσοφία του χώρου ή όχι.

2. Να επιφορτισθεί ένας από τους υπάρχοντες συντονιστές [ ξέρω πως είναι αρκετά κουραστικό αυτό, γι' αυτό λέω "επιφορτισθεί" ] με τον έλεγχο της σωστής κατηγοριοποίησης των θεμάτων. Αποκλειστικώς δηλ. να ασχολείται με αυτό και να του δοθεί η εξουσιοδότηση να μετάφερει τα θέματα στις σωστές τους κατηγορίες, κατά την δική του εκτίμηση, [ μόνο κατά την δική του εκτίμηση ] με συνοπτικές διαδικασίες. Όχι πολλά, πολλά. δηλ. Όχι πολύ κουβέντα, μελέτη και ανάλυση. "Το θέμα που άνοιξες, δεν ταιριάζει εδώ, μεταφέρεται εκεί γι' αυτούς και γι' αυτούς τους λόγους". Μπαμ μπαμ δηλ. Άντε να πει και δυο κουβέντες παραπάνω, αλλά συμμαζεμένα πράγματα.

3. Να ληφθεί πολύ σοβαρά υπ' όψιν, η μεταφορά του φόρουμ σε μία πιο σύγχρονη βάση δεδομένων. Αυτό θα επιτρέψει στα μέλη να έχουν στα χέρια τους εργαλεία, όπως π.χ το ignore, έτσι ώστε να αποφεύγονται γενικότερα δυσάρεστες καταστάσεις. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνει αυτό. Όταν το φόρουμ μεταφέρθηκε σε άλλο server, ήταν καλή ευκαιρία τότε και να αναβαθμισθεί.

Αυτά από μένα. Η σκυτάλη σε σας.

Καλό σας απόγευμα.

Edited by - zip on 10/11/2011 14:56:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 14:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσένα NIKOMAXE, πως σου φαίνεται αυτή η δημοσίευση ;

quote:Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης θα φτάση στον Πλαανήτη του, σε 3 (τρία) χρόνια γήϊνα, από της σήμερον και όχι το 2012 (δύο χιλιάδες δώδεκα) χρόνια γήϊνα, διότι υπάρχουν σε τροχιά Αστρικές - Ουρανικές εκρήξεις και ελευθεροποίησις νέων ενεργειών και κοσμικών ουσιών κυτταρικής μορφής, αλυσιδωτής διάταξης, που θα επιταχύνουν τον προορισμό του. Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης ήταν ενσάρκωση προγενεστέρα, το πνεύμα και η ψυχή του ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ. ΙΩΑΝΝΑ

Ωραία, ε ; Προχωρημένη, ε ; Σε ρωτάω επειδή εσύ είσαι ανοιχτόμυαλος ενώ εγώ είμαι μαλάκας και κλειστόμυαλος. Όχι για τίποτ' άλλο δηλ. Γι' αυτό σε ρωτάω.



Oxi Zip μαλάκας δεν είσαι,κλειστόμυαλος επίσης δεν είσαι.
Πώς μου φαίνεται αυτο το κείμενο? ΜΑΛΑΚΙΑ!!Καθαρή και ξέστερη μαλακία,που εμπεριέχει βαρύγδουπες ορολογίες,εντελώς ανυπόστατες και παραπέμπει σε ψυχοπαθή!Σωστά?

Τώρα θα μου πείς και τα κείμενα του Αμοθεν κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος,όσον αφορά τις αυθεραισίες στην χρήση των επιστημονικών όρων περί αστροφυσικής,μοριακής βιολογίας,γενετικής και νανοτεχνολογίας..Και έτσι είναι.Για όσους κατέχουν αυτές τις γνώσεις,διαβάζοντας τον Αμοθεν,χάνουν πάσα ιδέα και ενδιαφέρον για την συνέχεια της αφήγησης.Αλλωστε κι εγώ έτσι αντέδρασα αμέσως αν θυμάσαι,απο τα αρχικά του πόστ.Διότι πέρα απο τις προαναφερθείσες αυθεραισίες,αποφεύγει και τον διάλογο [όπως πάλι σωστά λές].

Ομως Ζιπ,βλέποντας την επιμονή και τον κόπο αυτού του ανθρώπου,αποφάσισα να δω το θέμα του σφαιρικά και σαν σύνολο,αφαιρώντας τις επι μέρους αυθεραισίες ώς μη υποβληθείσες.Η γενική περίληψη των μέχρι τουδε αφηγήσεών του,παραπέμπει σε ενα αφηγητικό σενάριο μιας εναλακτικής θέασης,του έπους.Κάτι που έχει δικαίωμα ο καθένας να κάνει.Αν δείς και λίγο πιο <<ανοικτά>> την θέση του Αμοθεν,ελάχιστα διαφέρει απο τον Ζαχαρία Ζίτσιν.Βασικά αλλάζει ονόματα και τόπους.και ο Ζίτσιν βασίσθηκε στα χειρόγραφα της Νεκράς Θαλάσσης,που έγραφαν αυτα ακριβώς που συνέγραψε.

Αυτός είναι και ο λόγος που σε μια παλαιότερη αντιπαράθεσή μας για το ίδιο θέμα,τήρησα στάση υπερ του Αμοθεν.Δεν εχει τελειώσει ακόμη το θέμα του και κανείς δεν ξέρει που θα καταλήξει.Σαφώς και αυτα που λέει ακούγονται<<κουφά>> και κανείς δεν νομίζω οτι διαφωνεί σε αυτο μαζί σου.Υπάρχουν όμως σημεία στον Ομηρο που επιδέχονται πέραν της μιας ερμηνεία.Και ετσι δίνουν βάση στον Αμοθεν και σε όποιον άλλο επιθυμει να προδώσει την δική του ερμηνεία.Αναφαίρετο δικαίωμά του.

Τώρα αν μπορεί να ασκήσει αυτο το δικαίωμα στο χώρο του esoterica,δεν είμαι αρμόδιος να σου απαντήσω.
Τι θα γινόταν όμως,αν ο Αμοθεν έγραφε όλα αυτα σε βιβλίο και βρισκόταν και εκδοτικός οίκος να τα δημοσιεύσει?Θα είχες την ίδια άποψη για την παραμονή του στο esotgerica?Υπάρχει τρανό παράδειγμα επι των ημερών μας,της εντελώς διαφορετικής ερμηνείας αρχαίων κειμένων και της ανοικτής αμφισβήτησης δύο αναγνωρισμένων επιστημών.
Εριχ φον Νταίνικεν!

Τι παραπάνω κάνει ο Αμοθεν,ο οποίος μάλιστα δεν αμφισβητεί κανέναν,αλλά απλά λέει τα δικά του ερμηνευτικά σχόλια?Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ζιπ στην αλόγιστη χρήση των επιστημονικών όρων,την σημασία των οποίων φαίνεται να αγνοεί ο Αμοθεν καθώς και την άρνηση διαλόγου εκ μέρους του.Ζητώ όμως να τον αφήσουμε να ολοκληρώσει,επειδή στο κάτω-κάτω,το πολύ να μας εξελιχθεί σε εναν ακόμη Νταίνικεν.Ελληνα όμως!


Τώρα για την anna999 δεν θέλω να εκφράσω γνώμη,επειδή σαν αθρησκος θα θεωρηθεί προκατάληψη.Ομως μπορώ να πώ το εξής και πιστεύω θα σε καλύψει:<< Δεν έχω ξαναδιαβάσει τόσες κουταμάρες συγκεντρωμένες!!>>


Σε πολλά εχεις δίκιο Ζιπ,σε μερικά είσαι σκληρός.Θα συμφωνήσω με τον Aitherovamon.O καθένας μπορεί να εκφράζει αυτο που σκέπτεται και επαφίεται στους υπόλοιπους να τα δεχθούν ή να τα απορρίψουν,ή να τα λοιδωρήσουν ή να τα ειρωνευτούν.Εσυ Ζιπ έχεις δηλώσει την επιστημονική σου ιδιότητα.Ο άλλος για λόγους δικούς του δεν θέλει να το κάνει.Γράφει σε ενα φόρουμ με ψευδώνυμο και επιθυμεί την ανωνυμία του.Δεν μπορούμε να ζητάμε επικυρωμένα φωτοαντίγραφα των σπουδών του,για να κρίνουμε τα λεγόμενά του.Υπάρχουν αρκετοί συνδίκτυοι εδω,οι οποίοι κατέχουν πτυχία και διδακτορικά,αλλά δεν το καταθέτουν επισήμως.Και καλά κάνουν.Φαίνεται όμως απο τον τρόπο γραφής και τα συμφραζόμενά των,ανα τις τοποθετήσεις τους.Δεν μπορείς να πείς με σιγουριά οτι ο Αμοθεν δεν κατέχει κάποιο πτυχίο.Δεν είναι όμως σχετικό με το θέμα που πραγματεύεται.Αυτό είναι φανερό.

Είπες πιο πάνω οτι ασχολείσαι και ερευνάς το Μεσανατολικό.Αν σου κολλήσει ξαφνικά και έχεις αντίθετες απόψεις απο τον Ιστορικό και τον Γεωπολιτικό επιστήμονα,αφού έκανες τον κόπο να μελετήσεις,να ψάξεις να ιδρώσεις και αποφασίσεις να γράψεις στο esoterica με ενα νέο νικ,που κανένας δεν θα γνωρίζει τον κάτοχό του,θα ήθελες να έχεις την ίδια συμπεριφορά με αυτη που επιδεικνύεις τώρα στον Αμοθεν?Ασφαλώς οχι.

Για την anna999 δεν το συζητώ καν.

Σε κούρασα.αλλά το νόημα είναι το εξής:
Ζιπ εχεις δίκιο στον εκνευρισμό σου και άδικο στη αντιμετώπιση του συνδίκτυου.Δεν χρειάζεται να κλείσει το θέμα του.Χρειάζεται να πεισθεί να οδηγηθεί σε διάλογο.Εχω κι εγω καταιγισμό ερωτήσεων να του κάνω,όπως και εσύ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 15:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Είπες πιο πάνω οτι ασχολείσαι και ερευνάς το Μεσανατολικό.Αν σου κολλήσει ξαφνικά και έχεις αντίθετες απόψεις απο τον Ιστορικό και τον Γεωπολιτικό επιστήμονα,αφού έκανες τον κόπο να μελετήσεις,να ψάξεις να ιδρώσεις και αποφασίσεις να γράψεις στο esoterica με ενα νέο νικ,που κανένας δεν θα γνωρίζει τον κάτοχό του,θα ήθελες να έχεις την ίδια συμπεριφορά με αυτη που επιδεικνύεις τώρα στον Αμοθεν?Ασφαλώς οχι.


Συγνώμη, αλλά τι ακριβώς υπονοείς πάλι εδώ ; Ότι ο αμοθεν είναι ένα παλιό μέλος που άλλαξε nick για να μπορεί να γράφει πιο ... "άνετα" ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 15:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι,οχι Ζιπ ειλικρινά οχι.

Εννοώ πώς επειδή όλοι σε ξέρουμε εσένα σαν Ζιπ,με την γνωστη επιστημονική κατάρτισή σου,αν έκανες μια δημοσίευση για το μεσανατολικό όπως προείπα,[με ιδρωτα και κόπο],κανείς δεν θα σε αμφισβητούσε και ας μην είσαι ειδικός.

Αν την έκανες με άλλο νικ,αγνωστος μεταξύ αγνώστων,θα ήθελες την αντιμετώπιση του Αμοθεν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 15:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Εννοώ πώς επειδή όλοι σε ξέρουμε εσένα σαν Ζιπ,με την γνωστη επιστημονική κατάρτισή σου,αν έκανες μια δημοσίευση για το μεσανατολικό όπως προείπα,[με ιδρωτα και κόπο],κανείς δεν θα σε αμφισβητούσε και ας μην είσαι ειδικός.


Όχι, δεν έχεις δίκιο, δεν συμφωνώ σ' αυτό. Εγώ είμαι Φυσικός, δεν είμαι Γεωπολιτικός. Άλλο πράγμα έχω σπουδάσει. Αν έκανα μια τέτοια δημοσίευση για το Μεσανατολικό, ασφαλώς και κάποιος πιο ειδικός από μένα θα μπορούσε να την αμφισβητήσει. Αλλά τουλάχιστον θα φρόντιζα να παραθέτω στοιχεία αποδεικτικής φύσεως και ισχύς των όσων θα έλεγα [ για να μην γίνω δηλ. ξεφτίλα και ρόμπα και γελάει με μένα όλος ο ντουνιάς ] και επιπλέον, θα προσπαθούσα να απαντήσω σε κάθε πιθανή απορία του αναγνώστη μου.

Και να σου πω και κάτι άλλο, γιατί αυτό δεν είναι θέμα επιστημονικής κατάρτισης. Για να έχει αξία ο λόγος σου, δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας. Για να μην αμφισβητεί κάποιος τα λεγόμενά σου, δεν χρειάζεται να έχεις διδακτορικό. Η σοβαρότητα και η στιβαρότητα των λόγων σου και των γραπτών σου, φαίνεται από την επιχειρηματολογία σου, από την βάση του συλλογισμού σου, από την ικανότητα να δίνεις απαντήσεις σωστές και λογικές στις πιθανές απορίες των αναγνωστών σου και των ακροατών σου ή την ικανότητα να αντιτάσσεις αντίλογο. Άμα κάποιος σε ρωτάει "Πως φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα ;" και συ του λες "Όταν εξελιχθείς, θα καταλάβεις" ή του λες "Άντε ρε καθυστερημένε, δεν καταλαβαίνεις εσύ από αυτά", ότι πτυχίο και να έχεις, σε όσα Πανεπιστήμια κι αν έχεις σπουδάσει, καραγκιόζης θα 'σαι και καμία απολύτως αξία δεν θα έχει ο λόγος σου.

Εγώ καμιά φορά, ειλικρινά απορώ με το πως παρουσιάζονται εδώ θέματα που είναι καθαρά επιστημονικής φύσεως. Και αναρρωτιέμαι : Ξέρει κάποιος από δω μέσα πως πραγματικά μπορεί να παρουσιασθεί (με μορφή γραπτού λόγου) μια Scientific Hypothesis ; Έχει διαβάσει ποτέ κανένας τους ένα τέτοιο κείμενο για να δει τι γράφουν και πως το γράφουν αυτοί που το γράφουν ; Δηλ. γιατί πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδί μου ;

Και είναι αυτό που σου έλεγα και παλιά, ΝΙΚOMAXE. Εσύ κάποια στιγμή είχες μια άποψη, μια ιδέα ρε παιδί μου, που ήθελες να την μοιραστείς με 5-10 ανθρώπους και να την κουβεντιάσεις. Μέχρι εδώ, όλα καλά, κανένα πρόβλημα. Είναι όμως άλλο να πεις "Ρε παιδιά, εγώ σκέφτηκα αυτό. Να το κουβεντίασουμε λίγο ;" κι άλλο να πεις "Τώρα θα σας αναπτύξω την επιστημονική θεωρία μου περί των πολλαπλών συμπάντων" και να αρχίσεις να μιλάς ως ο καρδινάλιος της σωματιδιακής Φυσικής.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αν την έκανες με άλλο νικ,αγνωστος μεταξύ αγνώστων,θα ήθελες την αντιμετώπιση του Αμοθεν?


Γιατί να το κάνω αυτό με άλλο nick ;

Edited by - zip on 10/11/2011 16:28:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 17:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι από δω μέσα, έχουν βγει άνθρωποι στα κανάλια, έχουν παρουσιάσει συγγραφικές δουλειές τους, έχουν μιλήσει για το esoterica.gr στον υπόλοιπο κόσμο. Δεν μπορεί εσείς να αφήνετε έναν ή δύο απίθανους να συμμετέχουν κατ' αυτόν τον τρόπο και να παραπληροφορούν τον κόσμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 01:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

Διφορούμενα είναι αυτά που γράφεις:
Από τη μία, είναι σα να διαδηλώνεις τη μεγάλη σου αγάπη και τη έγνοια σου για τον παρόντα χώρο διαλόγου, συγχρόνως όμως καταλήγεις να προσάπτεις στα forums ένα σωρό αρνητικά στοιχεία, σε βαθμό που θα αναρωτιώταν δικαίως κάποιος, αν η τόση "αγάπη" που εκφράζεις, αποτελεί απλά έναν τρόπο για να νομιμοποιήσεις και να υπερτονίσεις την αρνητική κριτική που απευθύνεις.

Θα επανέλθω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 03:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
στα πολλά μηνύματα που έχεις γράψει αναφερόμενος στον τρόπο με τον οποίο συμμετέχουν στις συζητήσεις δύο συγκεκριμένα μέλη, έχεις (εντέχνως ) χρησιμοποιήσει αρκετές γενικεύσεις, αρχής γενομένης της "καθολικής" διάστασης (σε επίπεδο ολόκληρου του παρόντος χώρου) που έχεις αποδώσει στις επιπτώσεις τμημάτων από συζητήσεις στο επίπεδο του forum.
Αναφέρομαι καταρχάς εδώ στην επιμονή σου περί "παραπληροφόρησης" - παράδειγμα:
quote:
zip - Απεστάλη: 09/11/2011, 20:53:48

Αναρρωτιέμαι λοιπόν, αν τους τελευταίους μήνες, τα forums του esoterica.gr έγιναν ή όχι, αυτό το οποίο αναφέρεται στο editorial τους ως παράδειγμα προς αποφυγήν : μια πηγή παραπληροφόρησης, όπου ο καθένας χάρην ελευθερίας λόγου, χάρην ελευθερίας έκφρασης μπορεί να δημοσιεύει ότι μπούρδα ο ίδιος επιθυμεί [ παρουσιάζοντάς την ως σπουδαία "ανακάλυψη" ], ένας χώρος κηρυγμάτων απίστευτης ανοησίας και προ πάντων ατεκμηρίωτης ανοησίας [ γιατί ακόμη και η ανοησία αν έχει μια υποτυπώδης τεκμηρίωση δεν είναι ανοησία ], ένα βήμα όχι διαλόγου αλλά ένα βήμα μονολόγου, μονολόγου που κινείται μεταξύ ψυχασθένειας και προσωπικής ιδιοτέλειας.



Στην παραπάνω γενίκευση, μάλλον θα θεωρείς τους αναγνώστες των συζητήσεων ως ιδιαίτερα αφελείς εάν π.χ. (αναφέρομαι σε δικό σου παράδειγμα):
quote:
zip - Απεστάλη: 10/11/2011, 10:53:08

Μιλάει για τα γονίδια στο γενετικό μας κώδικα! Λες και είναι μοριακός βιόλογος ή γενετιστής! Αυτό τι είναι ρε παιδιά ; Δεν είναι παραπληροφόρηση ; "Ακομη κανενας δεν εχει καταλαβει ποια είναι η πηγη της γνωσης,που ακριβως βρισκεται αποθηκευμενη αυτή η «γνωση»", λέει. Ε, το 'χει καταλάβει αυτός. 'Ντάξει ... τι να λέμε ; Δηλ. αν πάει κάποιος να ψάξει στο google για τα γονίδια και τον γενετικό κώδικα και του βγάλει αυτό το link και κάτσει να διαβάσει, τι θα καταλάβει ; Δεν θα παραπληροφορηθεί ; Εκτός αν θεωρείτε πως το φόρουμ είναι για τα πανηγύρια και πως ότι γράφεται εδώ μέσα, ε, έλα μωρέ, αστείο είναι.


εκλάβουν σαν επιστημονικό ορισμό των γονιδίων ένα κείμενο που τα προσδιορίζει βάσει των απόψεων του Μέντη-Αθηνά, το οποίο κείμενο το βρήκαν σε ένα θέμα συζήτησης που έχει ως αντικείμενο μια προσπάθεια αποσυμβολισμού της Οδύσσειας. Αναρωτιέμαι, όποιος "καταφέρει" να "παραπληροφορηθεί" από αυτό το κείμενο για γνώσεις βιολογίας, για ποιο άλλο πράγμα από τα χιλιάδες που ακούει και διαβάζει καθημερινά στη ζωή του θα είναι σωστά πληροφορημένος;

Άλλη γενίκευση:

quote:
zip - Απεστάλη: 09/11/2011, 20:53:48

Ο χώρος που πριν από μερικά χρόνια ήταν γεμάτος από πλήθος εκπληκτικών θεμάτων εσωτερισμού, έχει γίνει άντρο παπαρολογίας, φαντασιοπληξίας, θρησκολαγνείας και εξυπηρέτησης προσωπικών συμφερόντων.



Και παλιότερα υπήρχαν θέματα τα οποία είχαν έναν πιο, ας το πούμε "ποιητικό" χαρακτήρα, όπως και σήμερα. Υπήρξαν μάλιστα φορές που τα θέματα αυτά ήταν αρκετά σε αριθμό, έκαναν όμως τον κύκλο τους, έγιναν κάποιες ζυμώσεις μέσα από την αλληλεπίδραση των συζητήσεων και εξέπνευσε ο διάλογος ή απενεργοποιήθηκαν (αναλόγως των περιστάσεων). Κάποιοι πήραν πράγματα ακόμα κι από αυτά, μέσα από το διάλογο μπορείς να εμπλουτίσεις τη σκέψη σου με τρόπους άμεσης αλλά και έμμεσης πληροφόρησης: συμφωνώντας, διαφωνώντας, ψάχνοντας, μειδιάζοντας, προκαλώντας, παρατηρώντας αντιδράσεις, μελετώντας διαφορετικούς τρόπους σκέψεως, κ.λπ.

Για τα "εκπληκτικά θέματα εσωτερισμού" που υπήρχαν σε αφθονία στο παρελθόν το έχουμε διαβάσει πολλάκις εδώ και πολλά χρόνια. Το 2003 γράφτηκε αυτό για το 2002. Το 2004 γράφτηκε για το 2003 και το 2002. Το 2005 γράφτηκε για το 2004, το 2003 και το 2002, κ.ο.κ. Κάθε πέρσι και καλύτερα δηλαδή. Νοσταλγία του παρελθόντος; Δεν ξέρω που να το αποδώσω. Καμιά εποχή δεν είναι ίδια με την προηγούμενη, οι συζητήσεις και οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτές εξελίσσονται. Το esoterica είναι ένας χώρος που εξελίσσεται, το ίδιο και τα forums του. Το ποια θέματα συζητούνται εκφράζει και τα ενδιαφέροντα των μελών του. Τα παλιά "εκπληκτικά θέματα εσωτερισμού" στα οποία αναφέρεσαι βρίσκονται ακόμα στον χώρο και όποιος επιθυμεί να ξαναζωντανέψει μια παλιά συζήτηση μπορεί να το κάνει. Μπορεί επίσης να ξεκινήσει μια καινούργια συζήτηση εσωτερισμού.

Και άλλη γενίκευση:

quote:
zip - Απεστάλη: 09/11/2011, 20:53:48

Είναι απαράδεχτο για το φόρουμ να υπάρχουν θέματα που αφορούν π.χ την "αποκωδικοποίηση" της Οδύσσειας. Αυτό το πράγμα δεν είναι Εσωτερισμός. Είναι άλλο πράγμα.
[...]
Εγώ προτείνω να κλείσουν αυτά τα θέματα. Δεν είναι της θεματολογίας του esoterica.gr. Δεν είναι Εσωτερισμός.



Εσύ δηλαδή zip ξέρεις τι είναι Εσωτερισμός;
Πόσο στενά τον προσδιορίζεις;

Χωράει η Μπλαβάτσκυ, ο Γκουρτζίεφ και μερικοί άλλοι, αλλά οι προσπάθειες (ατυχείς ή επιτυχείς) ενός ανθρώπου να βρει κρυφά νοήματα σε ένα αρχαίο κείμενο δεν χωράει στα "υψηλά νοήματα" που συμπεριλαμβάνουν τους παραπάνω; Δηλαδή εάν έρθει κάποιος και υποστηρίξει με επιχειρήματα ότι κάποια από αυτά που λέει η Μπλαβάτσκυ είναι ασυναρτησίες, ή ανυπόστατα ή ανοησίες, ή (το συνηθέστερο) το λάθος δόγμα (εφόσον, είθισται σε αρκετούς εσωτεριστικούς κύκλους να κατέχουν αυτοί και μόνον αυτοί την αλήθεια και όλοι οι άλλοι να είναι παραπληροφορημένοι) τι θα απαντήσεις;
Ποιος θέτει τι είναι σωστό και τι λάθος στις προσπάθειες εσωτερικής αναζήτησης των ανθρώπων; Ποιά θεωρία θα αποκλειστεί και ποια θα ενταχθεί στον εσωτερισμό;

Και επίσης, ποιός σου απαγόρευσε να διαφωνίσεις με τις εν λόγω απόψεις που θεωρείς λανθασμένες; Σκοπός μιας συζήτησης δεν είναι να εμπλουτιστούν οι απόψεις μέσα από τον διάλογο και τον σωστό αντίλογο;

Πέρα από τα παραπάνω, γιατί βάζεις σε δικά σου "καλούπια" το ποιά είναι η θεματολογία του esoterica.gr;
Η θεματολογία μας έχει να κάνει με την ειλικρινή, τη βαθιά αναζήτηση και μελέτη εξωτερικών και εσωτερικών φαινομένων. Με πολλούς τρόπους. Επιστημονικούς, φιλοσοφικούς, μέσα από εσωτερικές παραδόσεις, μέσα από συλλογισμό, από διάλογο. Για τον διάλογο, έχεις δίκιο που επιμένεις. Αλλά για τα υπόλοιπα, φαίνεται ότι έχεις παρεξηγήσει το τι πραγματεύεται το esoterica, αν και το έχουμε τονίσει εκατοντάδες φορές σε κάθε ευκαιρία.

Κάτι τελευταίο επί των εισαγωγικών παρατηρήσεών σου:

quote:
zip - Απεστάλη: 09/11/2011, 20:53:48

Επίσης, προτείνω να επιμείνετε στο να αρχίσει η anna999 να κουβεντιάζει! Δεν μπορεί ένα topic του φόρουμ να είναι blog ενός μέλους!



Πράγματι, η anna999 και όποιος άλλος επιδίδεται σε μονολόγους θα έπρεπε να πειστεί να συμμετέχει σε έναν διάλογο. Μια φιλική ή και πιο έντονη σύσταση μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε μέλος των συζητήσεων, όπως επίσης και προσπάθειες να γίνει πιο ζωντανή και συμμετοχική μια συζήτηση. Γιατί θα έπρεπε κάτι τέτοιο να είναι μονάχα ρόλος των συντονιστών; Δεν είναι κάτι αυτονόητο; Σε έναν ζωντανό διάλογο τι διαφορετικό θα γινόταν; Κάποιον ο οποίος θα μονολογούσε δε θα τον προέτρεπαν οι άλλοι συζητητές να συμμετάσχει με διάλογο στη συζήτηση; Θα περίμεναν μήπως τον "συντονιστή" να τον "επαναφέρει στην τάξη";

Και όντως, όσον αφορά το εν λόγω μέλος των forums, κάποιοι άνθρωποι έχουν προσπαθήσει να ανοίξουν μια συζήτηση. Κάποιοι άλλοι άνθρωποι έχουν προτιμήσει να χλευάσουν και να μετατρέψουν το θέμα σε "παιδική χαρά"...

Δε θα επεκταθώ σε άλλα ζητήματα στο παρόν μήνυμα. Για κάποια πράγματα έχουν ήδη τοποθετηθεί επαρκώς (και σε συμφωνία με τη γενικότερη νοοτροπία του χώρου) ο AitheroVamon και ο Agnostic.

Αναρωτιέμαι όμως πραγματικά zip, ποιά είναι τελικά μεγαλύτερη παραπληροφόρηση;
Αυτή που κάνει ο Μέντης-Αθηνά για τα γονίδια;
...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 08:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia, καλημέρα,

κατ' αρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση.

Λες αρχικά πως κάνω μια γενίκευση σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα της "αποκωδικοποίησης" της Οδύσσειας και "μεταφέρω" ας πούμε αυτόν τον ισχυρισμό μου περί παραπληροφόρησης γενικά και στο forum. Ωραία, 'ντάξει, ας πούμε ότι είναι έτσι, κι ότι κακώς εγώ το γενικεύω αυτό. Θες να το γράψω διαφορετικά ; Ωραία, να το γράψω : Κατά την άποψη μου, το συγκεκριμένο θέμα της "αποκωδικοποίησης" της Οδύσσειας παραπληροφορεί τον αναγνώστη και διαστρεβλώνει το έπος. 'Ντάξει ; Αλλάζει κάτι σ' αυτόν που το διαβάζει αυτό ;

Εκτός αν νομίζεις ότι δεν είναι παραπληροφόρηση και αν διαφωνείς. Γιατί αν εσύ θεωρείς πως δεν είναι, τότε, εντάξει, αλλάζει το θέμα, πάμε σε άλλη βάση και πάμε να εξηγήσουμε τι είναι παραπληροφόρηση. Υποθέτω λοιπόν, πως τουλάχιστον σ' αυτό συμφωνούμε [ στο τι είναι παραπληροφόρηση δηλ. και στο ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι παραπληροφόρηση ].

Που βρίσκεται αυτό το θέμα που παραπληροφορεί ; Δεν είναι μέσα στο forum ; Εγώ δεν λέω πως οι αναγνώστες είναι αφελείς [ αν και έτσι που το θέτεις, είναι σαν να ομολογείς και εσύ η ίδια πως αυτό το θέμα είναι μόνο για αφελείς αναγνώστες ] και πως διαβάζοντας τό, θα μάθουν την "πραγματικότητα" για τα γονίδια. Εγώ λέω πως μέσα από τα forums του esoterica.gr ξεκινάει, "ξεπηδάει" αν θες, βγαίνει, "πετάγεται" ας πούμε, μέσω συγκεκριμένων θεμάτων μια παραπληροφόρηση. Δεν λέω ότι το esoterica.gr παραπληροφορεί.

Και δεν το λέω μόνο εγώ αυτό. Πρόσεξε, το λέει κι άλλο μέλος :

quote:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11216

gianipseftis

Και οι δυο περιπτώσεις κινούνται στο χώρο του παραλόγου και της ασυναρτησίας, διανθισμένης με μια βαρύγδουπη ορολογία, και ένα παράξενο συνονθύλευμα αλληλοαναιρούμενου θεωριών, που τελικά οδηγεί σε παραπληροφόρηση.


Και άντε, πες ότι για μένα ισχύει αυτό που λες (2 μέχρι στιγμής, αλλά πες ότι εγώ δεν "πιάνομαι" ρε παιδί μου, δεν μετράω ) ...

quote:
amalia

Από τη μία, είναι σα να διαδηλώνεις τη μεγάλη σου αγάπη και τη έγνοια σου για τον παρόντα χώρο διαλόγου, συγχρόνως όμως καταλήγεις να προσάπτεις στα forums ένα σωρό αρνητικά στοιχεία, σε βαθμό που θα αναρωτιώταν δικαίως κάποιος, αν η τόση "αγάπη" που εκφράζεις, αποτελεί απλά έναν τρόπο για να νομιμοποιήσεις και να υπερτονίσεις την αρνητική κριτική που απευθύνεις


... πως εγώ ρε παιδί μου, μέσω της μεγάλης μου "αγάπης" για το forum βρίσκω έναν τρόπο να νομιμοποιήσω την ... έχθρα μου, το μίσος μου. Ισχύει και για τον gianipseftis αυτό ; Το ίδιο λέει κι αυτός! Θες να μιλάω για τα θετικά στοιχεία των forums ; Δεν έχει νόημα, τα ξέρουμε ποια είναι. Εγώ νομίζω πως ένας φίλος είναι πραγματικά φίλος και ενδιαφέρεται για τον φίλο του, όταν μέσα σ' όλα αυτά τα θετικά, θα του πει κι ένα "Α, ρε φίλε, δεν νομίζω πως αυτό που κάνεις είναι σωστό. Είσαι λάθος εδώ, γι' αυτόν και γι' αυτόν τον λόγο." Αυτό τι σημαίνει ; Πως με αυτόν τον τρόπο "νομιμοποιεί" την έχθρα του ... απέναντι στο φίλο του ή πως του κάνει "αρνητική κρητική" ;;; [ είναι ολίγον τι ... πονηρό αυτό που λες, αλλά 'ντάξει ... τι να πω ; μπορεί εγώ να φταίω στο ότι σκέφτεσαι έτσι, συνεπώς ... δεν μπορώ να σου πω πως έχεις άδικο αλλά ούτε ότι έχεις και δίκιο ]

Θες να σου πω άλλο "θέμα" το οποίο παραπληροφορεί [ για να δεις πως δεν έχω και κόλλημα εγώ τρελό με το συγκεκριμένο θέμα δηλ. ] ; "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ" [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11223 ]

Πρόσεξε [ που ακριβώς γίνεται η παραπληροφόρηση δηλ, ότι τίποτε άλλο ] :

quote:
Σας μεταφέρουμε τις ουσίες των αξιών του Αρνιού, που σας πότισε με το καθαγιασμένο αίμα Του, υπακούοντας στην βούληση της Αγάπης του Πατρός, « γιατί εκ του Πατρός εκπορευόμενος εισήλθε στην διαδικασία του σταυρικού μαρτυρίου». [ "Σας μεταφέρουμε", ποιοι ; Εμείς, εμείς σας μεταφέρουμε, ποιοι εμείς ; Εμείς οι δύο ; Εμείς οι πέντε ; Εμείς το esoterica.gr ;;; ]

[...]Αντιλαμβάνεσθε ότι σας ομιλούμε με πάθος για την γνώση, γιατί η γνώση είναι το ΣΥΜΠΑΝ και ο σκοπός του Σύμπαντος.

[...]Τα κείμενα μας ορίζονται εκ του Θείου Ιωάννη και δεν εκτρέπονται των ορισμών του.

[...]Εμείς σας αποκαλύπτουμε την Αποκάλυψη με σύγχρονο τρόπο ερμηνείας αποκαλυπτικής.

[ Αυτή εδώ η δημοσίευση, δεν είναι της anna999. Είναι συντεταγμένο κείμενο ενός εκπροσώπου μιας συγκεκριμένης ομάδας. Φαίνονται ποια είναι γραπτά της anna999 και ποια όχι. ]


Την ρωτάει κάποιος "ποιοι είστε εσείς;" και δεν απαντάει. Κι εγώ σου λέω ότι ο λογαριασμός anna999 είναι μέλος της ομάδας του esoterica.gr, συνεπώς το "εμείς" που βάζει αυτή, εννοεί το esoterica.gr. Αυτό, πως σου φαίνεται ; Τρελό ; Ή μήπως τώρα εγώ είμαι αυτός που παραπληροφορώ ; ε ; ... πιο βολικό αυτό, ε ; πιο εύκολο σε κάποιον να το σκεφτεί ... Βλέπεις πως αλλάζουν οι ρόλοι ; Σε χρόνο dt.

Και ρωτάω : Ποιοι είναι αυτοί ; Τι εκπροσωπούν ; Γιατί έρχονται μέσα από τα forums του esoterica.gr να "μας μεταφέρουν τις ουσίες των αξιών του Αρνιού" ; Έτσι όπως το θέτει η anna999 είναι σαν να εκπροσωπεί μια ομάδα. Ε, πάρτε της μια συνέντευξη, να μάθουμε δηλ. ποια είναι αυτή η ομάδα που "μας" ομιλεί και "μας" μεταφέρει [ γιατί κάποιον μπορεί να του αρέσουν κι αυτά που γράφει και να θέλει ρε παιδί μου να γίνει μέλος αυτής της ομάδας ] την φοβερή και τρομερή αυτή γνώση και δημοσιεύστε την συνέντευξη [ με τις γενικότερες αυτές απόψεις της ομάδας αυτής ] στον ήδη υπάρχοντα χώρο που έχουν τα forums του esoterica.gr.

Έτσι όπως είναι το θέμα, αυτή και εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα κάποιας ομάδας [ Είναι φως φανάρι δηλ. αυτό. Αν θα δεις την συγκεκριμένη δημοσίευση, αυτά δεν είναι λόγια της anna999, είναι λόγια ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΟΜΑΔΟΣ. Φαίνεται πεντακάθαρα ποια είναι λόγια του μέλους, της anna999 δηλ. και ποια είναι λόγια αυτού του εκπροσώπου. Μην αναλύσω παραπάνω, από το ίδιο το post, την δομή του δηλ. το ότι έχει ολοκληρωμένες παραγράφους, ολοκληρωμένες προτάσεις κτλ ] γιατί λέει "εμείς", χωρίς να λέει ποιοι είναι οι "εμείς" και της δίνεται ελεύθερος χώρος να γράφει ό,τι να 'ναι, και έχει μια επαφή διαφορετική με τα μέλη, έχει αναγνωστικό κοινό ... μια χαρά!

Εγώ σε ρωτάω τώρα amalia, εγώ ... : εσένα σ' αρέσει αυτό το πράγμα ; Σ' αρέσει ; Όταν έβγαζες τα ματάκια σου ξενυχτώντας για να συμμαζέψεις τις ... δικές μου τις μαλακίες, τις δικές μου [ δεν λέω αλλονών, τις δικές μου λέω ], αυτό σκεφτόσουν ; Να έχει ο κόσμος ένα forum που θα έρχονται από διάφορες ομάδες άνθρωποι να το εκμεταλλεύονται και να το χρησιμοποιούν όπως γουστάρουν ;

Αν εγώ ανοίξω ένα θέμα και μιλάω στο β' πληθυντικό, δεν θα βγει κάποιος συντονιστής να μου πει :"Ε, κάτσε ρε zip, ποιοι είστε εσείς ;". Αυτό, γιατί θα το κάνει δηλ. ; Γιατί τον νοιάζει τον συντονιστή ποιοι είμαστε εμείς ; Έχει νταλγκά να μάθει δηλ. ; Αυτό θα γίνει, ακριβώς για να μην περάσει η εντύπωση σε κάποιο νέο μέλος ή σε κάποιον άλλον αναγνώστη πως αυτά τα οποία γράφονται, εκπροσωπούν (με την χρήση του β' πληθυντικού) και το esoterica.gr. Και μπορεί βέβαια, αυτό, αυτή δηλ. η αποποίηση να γίνεται από μέρους του esoterica.gr στους κανονισμούς του forum, αλλά ... ποιος θυμάται τους κανονισμούς του forum, μετά από 5, 10, 15 μήνες συμμετοχής του στο forum ;

Αυτό, αν το κάνω εγώ, δεν είναι παραπληροφόρηση ; Μπορεί να πάει κάποιος στο metafysiko.gr π.χ και να αρχίσει να γράφει λέγοντας "Εμείς σας αποκαλύπτουμε την Αποκάλυψη με σύγχρονο τρόπο ερμηνείας αποκαλυπτικής", χωρίς να δεχτεί μια παρέμβαση που να ζητά να εξηγήσει τι εννοεί λέγοντας "εμείς" ;;; Κι όμως αυτό το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει καμία παρέμβαση από κανέναν συντονιστή! Μονάχα στην τελευταία του σελίδα, γίνεται μια επέμβαση για να διορθωθεί το format της σελίδας από μια δημοσίευση (;) της anna999[;;;!!!] Λυπηρό ...

[ θα συνεχίσω για την δεύτερη γενίκευση που λες ότι κάνω ]

Edited by - zip on 11/11/2011 10:33:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 09:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

Και παλιότερα υπήρχαν θέματα τα οποία είχαν έναν πιο, ας το πούμε "ποιητικό" χαρακτήρα, όπως και σήμερα. Υπήρξαν μάλιστα φορές που τα θέματα αυτά ήταν αρκετά σε αριθμό, έκαναν όμως τον κύκλο τους, έγιναν κάποιες ζυμώσεις μέσα από την αλληλεπίδραση των συζητήσεων και εξέπνευσε ο διάλογος ή απενεργοποιήθηκαν (αναλόγως των περιστάσεων). Κάποιοι πήραν πράγματα ακόμα κι από αυτά, μέσα από το διάλογο μπορείς να εμπλουτίσεις τη σκέψη σου με τρόπους άμεσης αλλά και έμμεσης πληροφόρησης: συμφωνώντας, διαφωνώντας, ψάχνοντας, μειδιάζοντας, προκαλώντας, παρατηρώντας αντιδράσεις, μελετώντας διαφορετικούς τρόπους σκέψεως, κ.λπ.

Για τα "εκπληκτικά θέματα εσωτερισμού" που υπήρχαν σε αφθονία στο παρελθόν το έχουμε διαβάσει πολλάκις εδώ και πολλά χρόνια. Το 2003 γράφτηκε αυτό για το 2002. Το 2004 γράφτηκε για το 2003 και το 2002. Το 2005 γράφτηκε για το 2004, το 2003 και το 2002, κ.ο.κ. Κάθε πέρσι και καλύτερα δηλαδή. Νοσταλγία του παρελθόντος; Δεν ξέρω που να το αποδώσω. Καμιά εποχή δεν είναι ίδια με την προηγούμενη, οι συζητήσεις και οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτές εξελίσσονται. Το esoterica είναι ένας χώρος που εξελίσσεται, το ίδιο και τα forums του. Το ποια θέματα συζητούνται εκφράζει και τα ενδιαφέροντα των μελών του. Τα παλιά "εκπληκτικά θέματα εσωτερισμού" στα οποία αναφέρεσαι βρίσκονται ακόμα στον χώρο και όποιος επιθυμεί να ξαναζωντανέψει μια παλιά συζήτηση μπορεί να το κάνει. Μπορεί επίσης να ξεκινήσει μια καινούργια συζήτηση εσωτερισμού.


Εγώ δεν διαφωνώ σ' αυτά. Θα σου απαντήσω λέγοντας μονάχα αυτό : Βρες μου σε παρακαλώ ένα θέμα μέσα στο 2010, που να ασχολείται με τον Εσωτερισμό. Σε παρακαλώ δηλ. είμαι πολύ περίεργος να δω ποιο είναι αυτό το θέμα ή ποια είναι αυτά τα θέματα.

Και με ρωτάς :

quote:
Εσύ δηλαδή zip ξέρεις τι είναι Εσωτερισμός;

Φυσικά και ξέρω. Τι ερώτηση είναι αυτή ; Εσύ δηλ. δεν ξέρεις ;

quote:
Πόσο στενά τον προσδιορίζεις;

Δηλ. συγνώμη, το να "αποκωδικοποιεί" κάποιος την Οδύσσεια, να έρχεται κάποιος άλλος και να του λέει πως αυτό που κάνει δεν είναι Εσωτερισμός, σημαίνει πως ο δεύτερος περιορίζει την έννοια του όρου "Εσωτερισμός" ;

Με ρωτάς τώρα εσύ αυτό το πράγμα ; Εγώ έχω ένα θέμα που μιλάει ... για την κατάδυση ρε amalia, για σπηλαιοκατάδυση και ναυαγιοκατάδυση, τι μου λες τώρα ; Πλάκα μου κάνεις ; Το έχεις δει αυτό το θέμα ; Το έχεις διαβάσει ; Κι όμως ... μέσα από αυτό το κείμενο, εγώ κάνω Εσωτερισμό. Μέσα από την κατάδυση! [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10016 ] Τι μου λες τώρα εσύ ; Ότι περιορίζω την έννοια του Εσωτερισμού ; Με συγχωρείς αλλά δεν το δέχομαι αυτό γιατί πολύ απλά ... δεν ισχύει. Κι έχω κι απόδειξη γι' αυτό.

Έπειτα, εγώ το είπα και στον Agnostic. Έχουμε κατηγορία θεμάτων αποσυμβολισμού ; To forum αυτή τη στιγμή έχει μια ... επεξήγηση ότι στην κατηγορία "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ" μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει και κάποιο θέμα ... "συμβολολογίας". Αυτό σημαίνει πως κάποιο θέμα που πραγματεύεται αποσυμβολισμό θα πρέπει ή να εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιό του στην θρησκεία ή στο μύθο για να μπορέσει να υπάρξει στην συγκεκριμένη κατηγορία. Η Οδύσσεια, δεν εντάσσεται ούτε στο ένα, ούτε στο άλλο. Είναι Ομηρικό Έπος. Γιατί το αφήνετε στην Γνώση ; Τι σχέση έχει με την Γνώση ;

quote:
amalia

Η θεματολογία μας έχει να κάνει με την ειλικρινή, τη βαθιά αναζήτηση και μελέτη εξωτερικών και εσωτερικών φαινομένων. Με πολλούς τρόπους. Επιστημονικούς, φιλοσοφικούς, μέσα από εσωτερικές παραδόσεις, μέσα από συλλογισμό, από διάλογο. Για τον διάλογο, έχεις δίκιο που επιμένεις. Αλλά για τα υπόλοιπα, φαίνεται ότι έχεις παρεξηγήσει το τι πραγματεύεται το esoterica, αν και το έχουμε τονίσει εκατοντάδες φορές σε κάθε ευκαιρία.


Καλά, εντάξει ... αν το πιστεύεις αυτό, ok. Αν πιστεύεις πως εγώ έχω παρεξηγήσει τι πραγματεύεται το esoterica.gr, ε, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο ρε amalia, ok, 'ντάξει.

quote:
amalia

Πράγματι, η anna999 και όποιος άλλος επιδίδεται σε μονολόγους θα έπρεπε να πειστεί να συμμετέχει σε έναν διάλογο. Μια φιλική ή και πιο έντονη σύσταση μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε μέλος των συζητήσεων, όπως επίσης και προσπάθειες να γίνει πιο ζωντανή και συμμετοχική μια συζήτηση. Γιατί θα έπρεπε κάτι τέτοιο να είναι μονάχα ρόλος των συντονιστών; Δεν είναι κάτι αυτονόητο; Σε έναν ζωντανό διάλογο τι διαφορετικό θα γινόταν; Κάποιον ο οποίος θα μονολογούσε δε θα τον προέτρεπαν οι άλλοι συζητητές να συμμετάσχει με διάλογο στη συζήτηση; Θα περίμεναν μήπως τον "συντονιστή" να τον "επαναφέρει στην τάξη";


Μα έχει γίνει ήδη αυτό που λες. Από άλλα μέλη.

quote:
amalia

Αναρωτιέμαι όμως πραγματικά zip, ποιά είναι τελικά μεγαλύτερη παραπληροφόρηση; Αυτή που κάνει ο Μέντης-Αθηνά για τα γονίδια;


Δεν ξέρω. Εσύ είσαι η διαχειρίστρια των forums του esoterica.gr. Εγώ σου είπα την άποψή μου σαν παλιό μέλος και σαν άνθρωπος που ενδιαφέρεται.

Edited by - zip on 11/11/2011 10:22:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 11:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν ορισμένα σημεία στην τοποθέτησή σου amalia, σ' αυτήν την τοποθέτησή σου εννοώ :

quote:
amalia

Και παλιότερα υπήρχαν θέματα τα οποία είχαν έναν πιο, ας το πούμε "ποιητικό" χαρακτήρα, όπως και σήμερα. Υπήρξαν μάλιστα φορές που τα θέματα αυτά ήταν αρκετά σε αριθμό, έκαναν όμως τον κύκλο τους, έγιναν κάποιες ζυμώσεις μέσα από την αλληλεπίδραση των συζητήσεων και εξέπνευσε ο διάλογος ή απενεργοποιήθηκαν (αναλόγως των περιστάσεων). Κάποιοι πήραν πράγματα ακόμα κι από αυτά, μέσα από το διάλογο μπορείς να εμπλουτίσεις τη σκέψη σου με τρόπους άμεσης αλλά και έμμεσης πληροφόρησης: συμφωνώντας, διαφωνώντας, ψάχνοντας, μειδιάζοντας, προκαλώντας, παρατηρώντας αντιδράσεις, μελετώντας διαφορετικούς τρόπους σκέψεως, κ.λπ.

Για τα "εκπληκτικά θέματα εσωτερισμού" που υπήρχαν σε αφθονία στο παρελθόν το έχουμε διαβάσει πολλάκις εδώ και πολλά χρόνια. Το 2003 γράφτηκε αυτό για το 2002. Το 2004 γράφτηκε για το 2003 και το 2002. Το 2005 γράφτηκε για το 2004, το 2003 και το 2002, κ.ο.κ. Κάθε πέρσι και καλύτερα δηλαδή. Νοσταλγία του παρελθόντος; Δεν ξέρω που να το αποδώσω. Καμιά εποχή δεν είναι ίδια με την προηγούμενη, οι συζητήσεις και οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτές εξελίσσονται. Το esoterica είναι ένας χώρος που εξελίσσεται, το ίδιο και τα forums του. Το ποια θέματα συζητούνται εκφράζει και τα ενδιαφέροντα των μελών του. Τα παλιά "εκπληκτικά θέματα εσωτερισμού" στα οποία αναφέρεσαι βρίσκονται ακόμα στον χώρο και όποιος επιθυμεί να ξαναζωντανέψει μια παλιά συζήτηση μπορεί να το κάνει. Μπορεί επίσης να ξεκινήσει μια καινούργια συζήτηση εσωτερισμού.


... που θα ήθελα να σχολιάσω. Γενικότερα, σε γενικές γραμμές, δεν έχω αντίρρηση με αυτά που λες. Ειδικότερα όμως, υπάρχει ένα σημείο που με βάζει σε σκέψεις.

quote:
amalia

Καμιά εποχή δεν είναι ίδια με την προηγούμενη, οι συζητήσεις και οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτές εξελίσσονται. Το esoterica είναι ένας χώρος που εξελίσσεται, το ίδιο και τα forums του.


Μια ερώτηση : Έχουν εξελιχθεί τα forums του esoterica.gr, όσον αφορά την δομή τους, εδώ και 10 χρόνια ; Όσον αφορά την κατηγοριοποίησή τους ;

Εδώ, εμφανίζεται ένα θέμα που αφορά αποσυμβολισμό. "Αποκωδικοποίηση", λέει ο άλλος. Και λέει ο Agnostic :

quote:
Agnostic

Γενικότερα κάποια θέματα μπορούν να χωρέσουν σε περισσότερες από μία κατηγορίες.


Μα ... το ίδιο το θέμα το λέει ξεκάθαρα :"Αποκωδικοποίηση". Αυτό το θέμα, σε πόσες άλλες κατηγορίες μπορεί να μπει ; Και γιατί να μην υπάρχει μια κατηγορία που να εξυπηρετεί τον αποσυμβολισμό, έτσι ώστε να είναι πεντακάθαρο που θα πάει αυτό το θέμα, και που θα το δημοσιεύσει αυτός που το θέτει ;

Αφού λοιπόν τα forums του esoterica.gr απευθύνονται σε μια ευρύτερη θεματολογία, γιατί η δομή τους είναι τέτοια, ώστε να περιορίζει από μόνη της αυτήν την "ευρύτερη θεματολογία" που εκφράζει ;

quote:
amalia

Καμιά εποχή δεν είναι ίδια με την προηγούμενη, οι συζητήσεις και οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτές εξελίσσονται.


Συμφωνώ, αλλά πως εννοείς εσύ αυτήν την εξέλιξη ; Η μη σχετικότητα των θεμάτων που υπάρχουν στο esoterica.gr με την ευρύτερη θεματολογία των forums ή της ίδιας της ιστοσελίδας (του www.esoterica.gr) και η λάθος κατηγοριοποίησή τους, είναι εξέλιξη ;

Δεν θα πρέπει λίγο να ασχοληθούμε με το να προσθέσουμε και κάποιες άλλες ενότητες ή κατηγορίες στην ίδια την δομή των forums ώστε να εξυπηρετείται καλύτερα και αποδοτικότερα αυτή η "ευρύτερη θεματολογία" των συζητήσεων που επικαλούμαστε ;

Και κάτι άλλο : Κατά την άποψή μου, γίνεται κατάφορη παραβίαση της υπάρχουσας κατηγοριοποίησης. Παράδειγμα : στην ενότητα "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ", υπάρχει από κάτω η επεξήγηση : "Ανεξήγητα Φαινόμενα - Θεωρίες συνομωσιών - U.F.O. - Επιστημονική Φαντασία - Προφητείες ...". Όμως, τα περισσότερα θέματα που αφορούν προφητείες, βρίσκονται στην ενότητα "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ". Ας υπάρξει μία επεξήγηση στην ενότητα "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ" ότι KAI εκεί μέσα υπάρχουν θέματα που ασχολούνται με προφητείες, προφητείες όμως που έχουν σχέση με την Θρησκεία ή προφητείες π.χ εκπροσώπων κάποιας συγκεκριμένης θρησκείας, όπως είναι π.χ το θέμα [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10690 ] Για μένα αυτό σημαίνει εξέλιξη (σε σχέση με αυτό που κουβεντιάζουμε) : Κοιτάζω συνολικά τα forums, κοιτάζω τα θέματά τους, και προσαρμόζω τα forums σύμφωνα με τις θεματικές ανάγκες που έχουν εμφανισθεί κατά καιρούς από τα διάφορά μέλη.

Είναι δυνατόν να μιλάμε για εξέλιξη των θεμάτων και η δομή των forums να είναι ακριβώς όπως ήταν πριν από 10 χρόνια ; Τι σόι εξέλιξη είναι αυτή ;

Λες επίσης amalia

quote:
amalia

Κάθε πέρσι και καλύτερα δηλαδή. Νοσταλγία του παρελθόντος;


Μα ... όταν το παρελθόν είναι σαφώς καλύτερο από το παρόν [ με την λέξη "καλύτερο" εννοώ δηλ. σε σχέση με το επίπεδο των forums και των θεμάτων τους ] γιατί να μην το νοσταλγείς κάπου κάπου ; Και να σου πω και κάτι άλλο ; Δεν το νοσταλγείς έτσι, επειδή σου την "βάρεσε" να το νοσταλγήσεις. Το νοσταλγείς γιατί βλέπεις τι συμβαίνει τώρα, στο παρόν δηλ. και μοιραία το συγκρίνεις αυτό το παρελθόν με το παρόν λέγοντας "Πωω ρε γαμώτο, τι θέματα υπήρχαν και τι θέματα υπάρχουν ...". Κι αυτό το λες, με απογοήτευση, έτσι ; Με δηλ.

Τώρα, αν εσύ ρε amalia κάνοντας την ίδια σύγκριση μέσα σου, καταλήγεις να λες το ίδιο, δηλ. να λες "Πωω ρε γαμώτο, τι θέματα υπήρχαν και τι θέματα υπάρχουν ..." αλλά να το λες με , τότε, ok, εγώ δεν έχω κάτι άλλο να σου πω. Το ερώτημα όμως είναι : Το λες κατ' αυτόν ( ) τον τρόπο ...

Edited by - zip on 11/11/2011 12:07:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 12:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip Έχεις ένα μερικό δίκιο,
δεν θα πάρω θέση σε όλα, καθώς είμαι πολύ φρέσκος εδώ μέσα.

Βέβαια υπάρχουν πολλές λέξεις άγνωστες για μένα, εδώ μέσα
καθώς έζησα, πολλά χρόνια στο εξωτερικό.

Δεν είμαι μορφωμένος έχω μόνο ένα απολυτήριο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
γερμανικού σχολείου.

Και αυτό δεν θα το είχα αν δεν με είχαν υιοθετήσει απο μικρό,
καθώς είμαι Ρομ Τσιγγάνος .Πράγμα που σημαίνει
τότε όταν ήμουν παιδί,
δεν μου επιτρεπόταν η παιδεία. Σαν αθίγγανος ..

Τι θέλω να πω; ασχολήθηκα με διάφορα αποκρυφισμούς ,
φιλοσοφικά, μαύρα-λευκά βιβλία. Έκανα διάφορα
πειράματα με τον Εαυτό μου απο μικρή ηλικία.

Αυτό μου δίνει να καταλαβαίνω διάφορα γύρω μου..

Δεν έχω γνώσεις όπως τις δικές σου , έχω όμως διαφορετικές,
η λέξη εσωτερισμός..πίστεψέ με έχει πάαααρα πολλές έννοιες.

Και όχι λάθος. Στο θέμα που έθεσες περί Οδύσσειας,
μπορώ να πω και εγώ όχι για Α.Τ.Ι.Α του Μενέλαου αλλά πως
για μένα προσωπικά ο Όμηρος είναι ένας ακόμη προφήτης
κάνοντας τις δικές μου *έρευνες* και διαπιστώνοντας πχ.
Τους άθλους του Ηρακλή, πως ερμηνεύονται ως Ηρακλής = άνθρωπος
και οι Άθλοι= σημερινά γεγονότα.

Πάει να πει πως είμαι τελείως γειά σου;; επειδή είπα την δική μου σκέψη ή την δική μου οπτική;

Θα σου κάνω λοιπόν και εγώ μια παρατήρηση : Θέλω να μιλάς πιο απλά και πιο λυτά για να κατανοώ και εγώ τι γράφεις για να μπορώ και να μου επιτραπεί να συμμετέχω ...


Εννοήτε πως τα παραπάνω τα λέω τελείως φιλικά ..
Θέση επίσεις για τα άτομα που ανέφερες δεν θα πάρω μιας και δεν τα γνωρίζω...

Α για τον Νικομάχο έχω να πω πως μπορεί να λέει
διάφορα *χαζά* όταν αναφέρεται σε μένα ...αλλά μαρέσει γιατί χρειάζεται να υπάρχει και αυτός ο διάλογος .. αλίμονο αν έπρεπε να μιλάμε όλοι με φιλοσοφικούς όρους ..και μόνο αν ήμασταν ειδικοί.

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 12:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρακοσυλλέκτης

Θα σου κάνω λοιπόν και εγώ μια παρατήρηση : Θέλω να μιλάς πιο απλά και πιο λυτά για να κατανοώ και εγώ τι γράφεις για να μπορώ και να μου επιτραπεί να συμμετέχω ...


ΟΚ, δεκτό, εντάξει , σε σένα θα μιλάω πιο απλά [ αν και νομίζω δηλ. πως απ' όλους εδώ μεσα, πιο απλά μιλάω εγώ ... ] αλλά εντάξει, κανένα πρόβλημα.

quote:
Ρακοσυλλέκτης

Πάει να πει πως είμαι τελείως γειά σου;; επειδή είπα την δική μου σκέψη ή την δική μου οπτική;


Όχι και σ' ευχαριστώ που κάνεις μια τέτοια ερώτηση.

Το να πεις την δική σου σκέψη ή την δική σου οπτική, είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Ειδικά όταν συμμετέχεις σε ένα φόρουμ ανοιχτού διαλόγου, αυτό είναι και το ζητούμενο δηλ. και οι υπεύθυνοι του χώρου, αυτό θέλουν να κάνεις. Υπάρχουν όμως πολλοί τρόποι να πεις εσύ (κι ο καθένας μας δηλ.) την σκέψη σου ή την οπτική σου. Ο τρόπος αυτός που εσύ θα πεις την σκέψη ή την οπτική σου, ονομάζεται ύφος. Ύφος δεν έχει μόνο ο προφορικός λόγος. Έχει και ο γραπτός λόγος, τα κείμενα, τα γραπτά. Και η δημοσίευση που κάνω εγώ αυτήν την στιγμή, έχει κι αυτή κάποιο ύφος.

Εσύ άνοιξες ένα θέμα, και περιγράφεις μια εμπειρία σου. Είναι δικά σου βιώματα αυτά, μιλάς για τον εαυτό σου (δεν μιλάς για τον Όμηρο), για σένα μιλάς, έχει δηλ. το θέμα σου προσωπικό ύφος. Δεν υπάρχει πρόβλημα σ' αυτό. Κανένα απολύτως.

Λες τώρα :

quote:
Ρακοσυλλέκτης

Στο θέμα που έθεσες περί Οδύσσειας, μπορώ να πω και εγώ όχι για Α.Τ.Ι.Α του Μενέλαου αλλά πως για μένα προσωπικά ο Όμηρος είναι ένας ακόμη προφήτης κάνοντας τις δικές μου *έρευνες* και διαπιστώνοντας πχ. Τους άθλους του Ηρακλή, πως ερμηνεύονται ως Ηρακλής = άνθρωπος και οι Άθλοι= σημερινά γεγονότα.


Το να λες ότι "ο Όμηρος είναι ένας ακόμη προφήτης", είναι μια άποψη ρε παιδί μου. Σεβαστή, κανένα πρόβλημα ρε παιδί μου. OK. Ο διάλογος θα ξεκινήσει όταν εγώ σε ρωτήσω "Γιατί το λες αυτό ;". Άμα εγώ δεν σε ρωτήσω "Γιατί το λες αυτό ;", έχεις εσύ να μου πεις κάτι άλλο πάνω στον Όμηρο ;

Και πες ότι εσύ, θες να μιλήσεις για τον Όμηρο. Ανοίγεις λοιπόν ένα θέμα και ξεκινάς να γράφεις. Και έρχεται κάποιος, ένα μέλος ρε παιδί μου, και - πρόσεξε - σε ρωτάει. Απλώς, σε ρωτάει : "Ρε μεγάλε, εσύ τι έρευνες έχεις κάνει και πως φτάνεις σ' αυτό το συμπέρασμα που λες για τον Όμηρο ;". Δεν θα του απαντήσεις ; Υποτίθεται ότι αυτός σε ρωτάει, επειδή δεν σε καταλαβαίνει ή δεν καταλαβαίνει τι γράφεις. Όπως εσύ δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα που γράφω, και έρχεσαι και με ρωτάς ή μου λες

quote:
Θέλω να μιλάς πιο απλά και πιο λυτά για να κατανοώ και εγώ τι γράφεις για να μπορώ και να μου επιτραπεί να συμμετέχω ...

... ε, έτσι έρχεται κι αυτός και σε ρωτάει. Δεν θα του απαντούσες ;;;

Edited by - zip on 11/11/2011 12:40:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 12:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι. Θα φαίνεται σαν δήλωση μετά. χχαχα όκ το πιασα αυτό που θες να πεις.!! Συμφωνώ!

Για τον απλό και λυτό τρόπο γραφείς δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα
φίλε, για όλους ή έστω όσους μπορούν να το κάνουν.

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 12:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βασικό στοιχείο , που θεωρώ απαράδεκτο, είναι η άρνηση επικοδομητικού διαλόγου και από τα δύο αυτά μέλη, που είτε δεν απαντούν, είτε διαστρεβλώνουν κάθε τεκμιριομένη αντίθετη άποψη.

Με τον αμοθεν, είχα εξ αρχής έντονη αντιπαράθεση, γιατί ενώ αφενός δεν απαντούσε σε συγκεκριμένες αντιρρήσεις μου, αφετέρου διαστρέβλωνε τις θέσεις μου, αποδίδοντάς μου απόψεις που ποτέ δεν διατύπωσα, παραπληροφορώντας βάναυσα τους αναγνώστες του φόρουμ.
Ως εκ τούτου έπαψα να ασχολούμαι με τους παράλογους και αστήριχτους μονόλογους του.

Ολόκληρη η βάση που στηρίζει την δήθεν αποκωδικοποίησή του, είναι σαθρή.
Χρησιμοποιεί μια ψευδεπιστήμη σαν ευαγγέλιο, για να μεταφέρει στην “ανθρωπότητα” τις αυθαίρετες ερμηνείες - φαντασιώσεις του.
Και το σπουδαιότερο, οι απόψεις αυτές δεν επιδέχεται – κατά την γνώμη του - αντίλογο.

Είπαν κάποιοι, “μα άφησε να ολοκληρώσει πρώτα την ανάπτυξη όλου του θέματος”.
Η ερμηνεία και μόνο ενός στοίχου αρκεί.
Όλη βάση που στηρίζεται είναι λάθος, και αυτός δεν δέχεται κουβέντα, πάνω σε αυτή την βάση.

Μάλλον κάποιοι τους αρέσει να παραμυθιάζονται.
Έτσι – από ένα σημείο και μετά - σταμάτησα να ασχολούμαι με άμοθεν, άνωθεν και έξωθεν διαφωτισμούς/ερμηνείες.

Σχετικά με το νεώτερο μέλος – Άννα -.
Άλλη μία περίπτωση μέλους, που ανέβηκε στο βάθρο να πει άκριτα, το ποίημα του.
Αυτή προφανώς, θέλει να μας κάνει κατήχηση και προσηλυτισμό , σε μια (δική της ?) νέα θρησκευτική δοξασία, ένα ινδουιστικοχριστινικοβουστκο μωσαϊκό ρητών και απόψεων, διανθισμένων συχνά πυκνά, με βαρύγδουπες επιστημονικοφανείς ορολογίες, αρνούμενη τον ουσιαστικό διάλογο, καθιστώντας ματαιοπονία κάθε προσπάθεια εποικοδομητικής συζήτησης

Απορώ πως επιτρέπονται τέτοιου είδους μονότονοι μονόλογοι, με έντονα στοιχεία προσυλλογισμού , ιδικά όταν κάτι τέτοιο γίνεται χωρίς αντίλογο, άκριτα.

Βέβαια αυτό δεν είναι θέμα δικό μου, αλλά των συντονιστών.
Προφανώς αυτοί κάτι γνωρίζουν.
Ενδεχομένως ο “σκοπός να αγιάζει τα μέσα”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 12:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρακοσυλλέκτης, κατάλαβα σε ποια ερώτησή μου απαντάς, συγνώμη για το edit, θα το βάλω λίγο καλύτερα να φαίνεται, κι αν είναι λάθος, διόρθωσέ με :

quote:

zip - Το να λες ότι "ο Όμηρος είναι ένας ακόμη προφήτης", είναι μια άποψη ρε παιδί μου. Σεβαστή, κανένα πρόβλημα ρε παιδί μου. OK. Ο διάλογος θα ξεκινήσει όταν εγώ σε ρωτήσω "Γιατί το λες αυτό ;". Άμα εγώ δεν σε ρωτήσω "Γιατί το λες αυτό ;", έχεις εσύ να μου πεις κάτι άλλο πάνω στον Όμηρο ;

Ρακοσυλλέκτης - Όχι. Θα φαίνεται σαν δήλωση μετά. χχαχα όκ το πιασα αυτό που θες να πεις.!! Συμφωνώ!


[ A! κι εγώ Σαλονικιός είμαι , μην αγχώνεσαι ... ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy