ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΩΓΜΟΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΔΙΚΤΟ ΤΩΝ ΜΕΔΙΟΛΑΝΩΝ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ 'Η ΜΥΘΟΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 13:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφορμή για το εν λόγω θέμα στάθηκε μια συζήτηση που είχα κυρίως με το μέλος macedon στο thread "Μάρτυρες του Ιεχωβά" από τη 45η σελίδα και μετά.

Εκεί ο macedon άφηνε να εννοηθεί ότι δεν υπήρξε ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ θρησκευτικός διωγμός Χριστιανών. Συμφωνα με το σκεπτικό του κάποιοι καταδικάστηκαν για ποινικά αδικήματα και έτυχε να είναι και Χριστιανοί.

Εγώ του ανέφερα την άποψη της πλειονότητας των Ιστορικών που συνοψίζεται πάνω-κάτω ως εξής.

Οι διωγμοί που ήταν ΥΠΑΡΚΤΟΤΑΤΟΙ χωρίζονται σε τρεις μεγάλες περιόδους.

Οι διωγμοί του πρώτου αιώνα (Κλαύδιος-Νέρωνας-Δομετιανός)
Οι διωγμοί έγιναν για προσωπικούς και εσωτερικούς λόγους (λαικής κατανάλωσης) διώκονται Ιουδαίοι και Χριστιανοί χωρίς να ξεχωρίζονται στα μάτια των Αυτοκρατόρων κυρίως ως εξιλαστήρια θύματα.

Η δεύτερη περίοδο των διωγμών (από τον Τραϊανό μέχρι το Φίλιππο τον Άραβα).
Οι διωγμοί γίνονται πλέον βάσει διαταγμάτων (από τις απαντητικές επιστολές του Τραϊανού προς τον Πλίνιο και του Αδριανού προς το Μινούκιο Φουνδανό) και αποκτούν πλέον εκτεταμένο χαρακτήρα που καλύπτει ολόκληρες Ρωμαικές Επαρχίες. Σε αυτή τη φάση τους νοιάζει η εξαφάνιση των Χριστιανών και λιγότερο του Χριστιανισμού.

Τρίτη και τελευταία φάση (Δέκιος και Διοκλητιανός). Απίστευτοι διώγμοί βάσει ΕΔΙΚΤΩΝ εναντίον τόσο των Χριστιανών όσο και του Χριστιανισμού σε όλη τη Ρωμαική Αυτοκρατορία με σκόπο την επικράτηση της Αρχαίας Θρησκείας (του 12αθέου πάνω κάτω.)

Σαφώς υπήρχαν και διαλλακτικοί Αυτοκράτορες και ανεκτικοί Αυτόκρατορες και γενικά περίοδοι "ανακωχής" πολλών ετών στη διάρκεια των 3 αιώνων αλλά το να είσαι Χριστιανός εκείνη τη περίοδο ήταν ότι το πιο επικίνδυνο. Από στιγμή σε στιγμή άλλαζε ο Αυτοκράτορας ή άλλαζαν τα σχέδια του Αυτοκράτορα και ήσουν και πάλι υπό διωγμό...

Όλοι οι σύγχρονοι Ιστορικοί βασίζονται σε δευτερογενείς πηγές, με πιο ονομαστές αυτές του Ευσέβιου (Εκκλησιαστική Ιστορία) και του Λακτάντιου (De Mortibus Persecutorum) αλλά και άλλων Ιστορικών της τότε εποχής όπως ο Τάκιτος, ο Τερτυλλιανός, ο Ωριγένης κ.ά.

Αυτά που δεν έχουν διασωθεί είναι τα ίδια τα ΕΔΙΚΤΑ των εκάστοτε Αυτοκρατόρων (οι πρωτογενείς πηγές).

Μία εξήγηση που μπορεί κάποιος να δώσει είναι ότι τα έδικτα αυτά θα αποτελούσαν ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ένα αγκάθι στα πλευρά του Παπισμού και του Ρωμαιοκαθολικισμού. Η Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία θα είχε αυτά τα έδικτα για να στριμώξει τη Δυτική Καθολική Εκκλησία.
Έτσι τα έδικτα σιγά-σιγά και σίγουρα από χρονολογικής απόψεως μετά από τους παραπάνω αναφερθέντες Ιστορικούς, άρχισαν να εξαφανίζονται.

Ένα σύγχρονο αντίστοιχο παράδειγμα είναι τα αυθεντικά "Συγχωροχάρτια" όπως συνηθίστηκε να λέγονται.
Ενώ πριν π.χ 20 χρόνια ήταν σχετικά εύκολο να βρεθούν ΣΗΜΕΡΑ είναι σαφώς πιο δύσκολο αν και ζούμε στην εποχή της Πληροφορικής. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι μετά από π.χ 40 χρόνια θα είναι ακόμα πιο δύσκολο αν όχι αδύνατο να βρεθούν και μετά από 100 με 200 χρόνια μπορεί να αμφισβητειται ακόμα και η ύπαρξη τους από κάποιους...

Ένα δεύτερο ακόμα πιο τρανταχτό παράδειγμα που είναι σύγχρονο της εποχής μας είναι το βιβλίο του Joseph Isaac Jahuda HEBREW IS GREEK - ΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
Το εν λόγω βιβλίο αν και εκδόθηκε το 1982 είναι ΣΧΕΔΟΝ εξαφανισμένο.
Είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να βρεθούν αντίτυπά του ΣΗΜΕΡΑ ΕΝ ΕΤΕΙ 2012...
Το εν λόγω βιβλίο μπορεί να είναι ανιστόρητο, μπορεί να είναι προκατασκευασμένο, μπορεί να είναι από Κρυπτο-Έλληνα που το παίζει Εβραίος, μπορει, μπορεί, μπορεί...

Το μέγα θέμα είναι ΑΛΛΟ.
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (όπου σύστημα ο καθένας μπορεί να βάλει ελεύθερα ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ) μπορεί να ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ και να ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ πάπυρους, αρχαιολογικά ευρύματα (μέσω αρχαιοκαπηλείας ή/και ιδιωτικών συλλογών ή/και δημοπρασιών, όρα Παλίμψηστο του Αρχιμήδη), κείμενα, έδικτα, βιβλία κτλ κτλ

Ο macedon από την άλλη παρουσίασε ένα απλό και ξεκάθαρο σκεπτικό.
α) Δεν υπάρχουν πρωτογενή στοιχεία (π.χ έδικτα) που να έχουν διασωθεί και να πιστοποιούν "θρησκευτικό διωγμό".
β) Δεν εμπιστεύομαι τις δευτερογενείς πηγές (π.χ Ευσέβιος, Λακτάντιος).
ΑΡΑ δεν έγιναν "θρησκευτικοί διωγμοί"

Το σκεπτικό αυτό είναι δεκτό (όσο δεκτό είναι και το σκεπτικό ο αστυνόμος είναι όργανο, το βιολί είναι όργανο άρα ο αστυνόμος είναι βιολί) ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ.

ΔΙΟΤΙ
α) Δεν είναι ΣΥΝΕΠΕΣ με τη μεθοδολογία/δεοντολογία που χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ οι ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ που ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΗΓΗ ΑΞΙΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ΤΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑ.

και

β) Δεν είναι ΑΥΤΟΣΥΝΕΠΕΣ με τη μεθοδολογία του macedon όταν χρησιμοποιεί και δέχεται ως αληθή κείμενα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας που μας έχουν διασωθεί ΜΟΝΟ από δευτερογενείς πηγές (π.χ Βυζαντινοί Σχολάριοι, Δυτικοί καλόγεροι του Μεσαίωνα) ή ακόμα και τριτογενείς πηγές (π.χ Αραβικές "φωτοτυπίες" από αντίτυπα) και είμαστε πολύ χαρούμενοι όταν π.χ ο Πλάτωνας αναφέρει έστω και λίγα λόγια από ένα σύγγραμα κάποιου άλλου Φιλοσόφου που δεν γνωρίζαμε ΤΙΠΟΤΑ, ούτε καν τον τίτλο του.

Με αυτά στο μυαλό μου τον ρώτησα εάν έγιναν γενικά διωγμοί Χριστιανών (όχι για ποινικά αδικήματα) έστω και αν δεν τους έβαζε την επιγραφή "θρησκευτικός διωγμός" με τις προυποθέσεις που αυτός όριζε και μου απάντησε ότι δεν διώχθηκε ούτε ένας για την "ιδιότητά" ως "Χριστιανός" παρά μόνο αν έκανε ποινικά αδικήματα και τύχαινε να είναι και Χριστιανός.

Ακολούθως τον ρώτησα αν υπάρχει κάποια ιστορική πηγή η οποία να συμφωνεί με αυτή του τη θέση (ΜΗΔΕΝΙΚΟΙ ΔΙΩΓΜΟΙ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΕΔΙΚΤΑ) και μου έδωσε τις δύο πηγές
α) του Edward Gibbon "The History of the Decline and Fall of the Roman Empire" (που την ήξερα) και
β) του Ernest Renan "The Apostles" (που δεν την ήξερα)
και ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕ πως υπάρχουν και ΑΛΛΕΣ πηγές τις οποίες ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕ.
Ελπίζω να το κάνει κάποια στιγμή στο μέλλον για να μην χαρακτηριστεί ΨΕΥΤΗΣ.

Σε κάθε περίπτωση όμως ο macedon έχει πει ΗΔΗ ΨΕΜΑΤΑ διότι αυτοί οι δύο ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑΝ ΜΗΔΕΝΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΕΔΙΚΤΑ.

Ιδίως ο Gibbon έχει γράψει ΟΛΟΚΛΗΡΟ κεφάλαιο (το XVI) που καταρίπτει τους ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ του macedon και παρέθεσα ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ τους τίτλους των παραγράφων καθώς και link για το ίδιο το βιβλίο.

Αυτό βέβαια που κάνει ο Gibbon είναι να δίνει μια μικρότερη βαρύτητα στις δευτορογενείς πηγές απ'ότι η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ των Ιστορικών και για το λόγο αυτό ΕΠΙΚΡΙΘΗΚΕ αλλά ειλικρινά αυτό δεν είναι της παρούσης και ίσως και ο Gibbon τελικά να είχε δίκιο αλλά αυτό δε μας απασχολεί τώρα.

Ο macedon δίνει ΜΗΔΕΝ βαρύτητα στις δευτερογενείς πηγές και ισχυρίζεται ότι το ίδιο κάνει και ο Gibbon και ότι καταλήγουν στο ΙΔΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ΨΕΥΔΟΣ.

Ο Renan από την άλλη είχε γράψει ένα βιβλίο για τη ζωή και το έργο των Αποστόλων (όπου ο macedon τους θεωρεί και αυτούς ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ) και περιγράφει κάποια στιγμή το Δικαιακό Πνεύμα της Ρώμης. Το σημείο που μου έφερε ο macedon είχε αναφορά κυρίως για την "ανοχή" που έδειχνε η Ρώμη στους Φιλοσόφους και τα διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα καθώς και τους Επιστήμονες και μάλιστα αναφέρει και συγκεκριμένα ονόματα. Δεν αναφέρει ονόματα Επισκόπων ή επιφανών Χριστιανών πιστών διότι δεν ομιλεί σε εκείνο το σημείο περί ανεξιθρησκείας. Δεν με ένοιαξε και το προσπέρασα διότι παρακάτω τα έλεγε ξεκάθαρα.

Μάλιστα ο Renan μια παράγραφο πριν ΜΑΣ ΤΡΙΒΕΙ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ (ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΜΕΡΙΖΕΣΤΑΙ) ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΣΩΚΡΑΤΗ, ΑΝΑΞΑΓΟΡΑ, ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ,ΘΕΟΔΩΡΟ, ΔΙΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΜΗΛΟΥ, ΠΡΟΔΙΚΟ ΤΗΣ ΧΙΟΥ, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, ΘΕΟΦΡΑΣΤΟ, ΣΤΙΛΠΩΝ ΤΟ ΜΕΓΑΡΕΑ καθώς και τις περιπτώσεις του ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ, του ΕΥΡΙΠΙΔΗ και της ΑΣΠΑΣΙΑΣ (του Περικλέους, βεβαίως βεβαίως).
Τα ίδια ονόματα σχεδόν αυτούσια σας τα είχα αναφέρει και εγώ (δεν θυμάμαι σε πιο thread) όταν κάποιοι ισχυρίζονται ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.

Βρίσκω λοιπόν την παράγραφο που ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ ΤΟΝ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟ ΤΟΥ macedon ΠΕΡΙ ΜΗΔΕΝΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ από μια άλλη έκδοση σε σχέση με αυτή που είχε αυτός και που βρήκα στο νετ η οποία έκδοση δεν είχε κάποιες πολύ σημαντικές υποσημειώσεις του Renan.

O macedon που ήξερε και την άλλη έκδοση με τις υποσημειώσεις με το γνωστό του ΥΦΑΚΙ (ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ) κατηγόρησε εμένα και τον Ψηλό ότι ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΜΑΣ ΕΛΛΕΙΠΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙ
α) την πρώτη πρόταση της εν λόγω παραγράφου του Renan ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ και
β) την υποσημείωση 26, η οποία ήταν στην πρώτη πρόταση που ΜΕΤΑΦΡΑΣΕ μεν αλλά στο δεύτερο τμήμα της ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕ ΔΕ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ (ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ) ΠΑΡΕΛΕΙΨΕ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ...

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

Στις παραπάνω αιτιάσεις μου πάλι με το γνωστό του ΥΦΑΚΙ (ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ) ψέλιζε ότι αυτά ήταν τα σημαντικά γι'αυτόν και ότι πρέπει να είμαστε συγκεκριμένοι κτλ κτλ.

Του έφερα τη "σωστή" έκδοση του παρέθεσα τα εν λόγω κομμάτια και του ζητώ ΕΚΤΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ για να την κρατήσω για ενθύμιο και ας λέει ο Renan και καμμία κουβέντα παραπάνω ρε αδερφέ.
Αλλού γράφουμε σεντόνια, εδώ κολλήσαμε????

Επιπλέον όταν του είπα ότι ο Renan ήταν διάσημος ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ και ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΗΣ μου είπε με το γνωστό του ΥΦΑΚΙ (ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ)

"
Για ποιον???
Για σένα???
"

Όταν του έφερα τις αναφορές και τον ρώτησα ευθέως ΑΝ ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΣΕ Ή ΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΚΡΥΠΤΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΤΟ RENAN ΩΣ ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ ΩΣ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ...

Στο ίδιο thread των Μαρτύρων του Ιεχωβά του παράθεσα και τον υπολογισμό των ΜΑΡΤΥΡΩΝ (ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ ΚΑΤΑ macedon) που κάνει ο GIBBON από τους ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ (ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ ΚΑΤΑ macedon) ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΔΙΚΤΩΝ (ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ ΚΑΤΑ macedon)

ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ ΤΟΥ GIBBON ΜΕ ΤΑ ΜΗ ΔΙΑΣΩΘΕΝΤΑ ΕΔΙΚΤΑ (ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ macedon) ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ Ο macedon ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ GIBBON ΚΑΙ ΤΟΥ RENAN ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΘΕΜΑ ΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ Ο macedon ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕΣ.

ΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ GIBBON KAI RENAN ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΩΣ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ"

ΒΡΕ ΟΥΣΣΣΤΤΤ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ!!!!

Όλα θα είχαν τελειώσει ή δεν θα είχαν καν αρχίσει αν ο macedon με τιμιότητα και εντιμότητα μου έλεγε ότι

"
το σκεπτικό είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ (με copyright) το έχουν αποδεχτεί και κάποια μέλη από το forum ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ.
ΡΩΤΑ ΜΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΠ'ΑΥΤΟΥ.

"

Το να βγαίνει και να ισχυρίζεται ότι η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ στηρίζεται ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ και οι μόλις ΔΥΟ που μας έφερε
ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ αποτελεί ΠΡΟΚΛΗΣΗ!!!!

Από το επίπεδο της συζήτησης μας λόγω της μεθοδολογίας που ακολουθεί ο macedon όποτε ΣΥΝΟΜΙΛΕΙ ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ, πιο χρήσιμα συμπεράσματα βγάζει η ΑΡΝΗΣΗ του για ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ παρά οι οποιεσδήποτε απόψεις μας επί του θέματος.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΕΩΣ...


Ερευνάτε τας Γραφάς

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 13:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι εν λόγω παράγραφοι που περιμένω εδω και 16 ημέρες να μου μεταφράσει ο macedon ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ (ή κάποιος ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ από την πάρεα του π.χ ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ που πήγε να προσφερθεί αλλά ΛΑΚΙΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ως γνήσιος Χριστομάχος όταν βλέπει τα σκούρα) είναι οι εξής:

α) Gibbon

"
Number of martyrs.
The vague descriptions of exile and imprisonment, of pain and torture, are so easily exaggerated or softened by the pencil of an artful orator, that we are naturally induced to inquire into a fact of a more distinct and stubborn kind; the number of persons who suffered death in consequence of the edicts published by Diocletian, his associates, and his successors.(...)

According to the distribution of Roman provinces, Palestine may be considered as the sixteenth part of the Eastern empire: and since there were some governors who, from a real or affected clemency, had preserved theirs hands unstained with the blood of the faithful,(184) it is reasonable to believe that the Country which had given birth to Christianity produced at least the sixteenth part of the martyrs who suffered death within the dominions of Galerius and Maximin; the whole might consequently amount to about fifteen hundred, a number which, if it is equally divided between the ten years of the persecution, will allow an annual consumption of one hundred and fifty martyrs. Allotting the same proportion to the provinces of Italy, Africa, and perhaps Spain, where, at the end of two or three years, the rigour of the penal laws was either suspended or abolished, the multitude of Christians in the Roman empire, on whom a capital punishment was inflicted by a judicial sentence, will be reduced to somewhat less than two thousand persons. Since it cannot be doubted that the Christians were more numerous, and their enemies more exasperated, in the time of Diocletian than they had ever been in any former persecution, this probable and moderate computation may teach us to estimate the number of primitive saints and martyrs who sacrificed their lives for the important purpose of introducing Christianity into the world.

"

Τα περιεχόμενα του εν λόγω κεφαλαίου XVI (ή 16ου) είναι εδώ.

http://www.ccel.org/g/gibbon/decline/volume1/cntnt16.htm

Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο το κεφάλαιο αλλά και ολόκληρο το βιβλίο.

β) και Renan

"
The empire at times persecuted Christianity most severely but at least it did not arrest its progress (26) Republics however would have overcome the new faith Even Judaism would have smothered it but for the pressure of Roman authority The Roman magistrates were all that hindered the Pharisees from destroying Christianity at the outset (27)


(26) We shall show later that these persecutions at least until that of Decius have been much exaggerated
(27) The early Christians were in fact very respectful towards Roman authority Rom xiii i &c I Peter iv 14 16 As to St Luke see the Introduction to this work
"

Το εν λόγω βιβλίο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ

http://books.google.gr/books?id=ylwAAAAAMAAJ&printsec=frontcover&hl=el&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Το επίμαχο κείμενο είναι στη σελίδα 259 και οι σχετικές υποσημειώσεις στη σελίδα 346.

Άν έχεις και ΑΛΛΗ ιστορική πηγή ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ macedon θα χαρώ πολύ να τη μάθω.

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ macedon!


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/02/2012 14:23:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 14:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΨΕ ΤΟ 64 μχ ΤΗΝ ΡΩΜΗ ?

διωγμοι χριστιανων

Το πάθος στραβώνει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 15:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι πρέπει οπωσδήποτε να δεχθούμε την άποψή σου περί διωγμών των χριστιανών?

Σώας τας φρένας έχων διαβάζω και κρίνω την ιστορία όπως νομίζω σωστότερα.Εσυ κρίνεις ότι έγιναν διωγμοί και υπήρχαν έδικτα.

Διαφωνώ διαβάζοντας την ίδια ιστορία με σένα,αλλά με διαφορετική οπτική.

Τι προσπαθείς λοιπόν να πείσεις και ποιόν?

για μένα πιο πολύ σημασία έχει το γεγονός ότι ακόμη και εκείνα τα χρόνια,κάποιοι αλητοπαπάδες [ιερείς],προφήτευσαν ότι η Ρώμη θα καεί σε ένδειξη οργής του νέου θεού και απλά κάποιοι φρόντισαν,να κάνουν την "προφητεία" γεγονός.


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΡΩΜΑΙΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΚΑΕΙ Η ΡΩΜΗ.Α Δ Υ Ν Α Τ Ο Ν!!!

Μόνο στα μυαλά ηλιθίων κληρικών μπορεί να γίνει αυτο!!

Ισχυρίζεσαι ότι η παππική εκκλησία εξαφάνισε τα έδικτα επειδή δεν την συνέφεραν.Οξύμωρο.
Το αντίθετο θα έλεγα.Χορό θα στήσει η παππική εκκλησία αν βρεθεί ένα έδικτο!!!

Αλλά φαίνεται 'εξαφανίσθηκαν" επειδή άκουσον-άκουσον,δεν την συμφέρει,όπως και τα Ρωμαϊκά πρακτικά της επαρχίας της Ιουδαίας επι ποντίου Πιλάτου,περί Ιησού.Τα "εξαφάνισαν"!!Πώ-πώ!!Γιατι άραγε?
μήπως επειδή είναι ανύπαρκτα?


Υ.Γ
Σε έχω προειδοποιήσει?
Ο Φοίβος Απόλλων έρχεται!!
Να δούμε ποιός θα φθάσει πρώτος.
Ο Φοιβος ή ο Γιαχβέ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 21:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σώας τας φρένας έχων διαβάζω και κρίνω την ιστορία όπως νομίζω σωστότερα.Εσυ κρίνεις ότι έγιναν διωγμοί και υπήρχαν έδικτα.

Διαφωνώ διαβάζοντας την ίδια ιστορία με σένα,αλλά με διαφορετική οπτική.


Τέλεια.
Πες μου ποια ιστορικά βιβλία έχεις διαβάσει και ύστερα εξετάζουμε και την οπτική σου.


quote:

Ισχυρίζεσαι ότι η παππική εκκλησία εξαφάνισε τα έδικτα επειδή δεν την συνέφεραν.Οξύμωρο.
Το αντίθετο θα έλεγα.Χορό θα στήσει η παππική εκκλησία αν βρεθεί ένα έδικτο!!!

Για ποιο λόγο???
Επειδή οι πρόγονοί τους κατέσφαξαν τους Χριστιανούς αλλά οι απόγονοι τους τελικά ασπάστηκαν το Χριστιανισμό???

Πότε είχαν δίκιο. Όταν τους έσφαζαν ή όταν τους αποδέχονταν ως επίσημη θρησκεία???

Είμαι πολύ περίεργος να μου εξηγήσεις γιατί θα έκαναν πάρτυ οι Παπικοί...

quote:

Αλλά φαίνεται 'εξαφανίσθηκαν" επειδή άκουσον-άκουσον,δεν την συμφέρει,όπως και τα Ρωμαϊκά πρακτικά της επαρχίας της Ιουδαίας επι ποντίου Πιλάτου,περί Ιησού.Τα "εξαφάνισαν"!!Πώ-πώ!!Γιατι άραγε?
μήπως επειδή είναι ανύπαρκτα?

Μπορείς να μου βρεις ένα αυθεντικό "συγχωροχάρτι"?
Δεν είναι ΑΚΟΜΑ αδύνατο αλλά είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Μπορείς να μου βρεις αντίτυπο του Γιαχούντα???
Το 1982 εκδόθηκε.

Και από το Ταλμούδ εξαφανίστηκε ο Ιησούς.

Και από τους Ιεχωβάδες εξαφανίσθηκε το σημείο του Σταυρού.

Εξαφανισμένα από το λαουτζίκο τα Ερμητικά Κείμενα.

Εξαφανισμένες και οι προφητείες από τις Σίβυλλες.

Εξαφανισμένος από προσώπου γης πριν την ώρα του και ο Σωκράτης και υπό διωγμό όλοι σχεδόν οι σοβαροί Φιλόσοφοι της Αρχαιότητας (ακόμα δε μου απάντησες ΚΑΙ περί αθείας...)

Τελικά μόνο ένα πράγμα ΔΕΝ εξαφανίστηκε.

Η κοκκινίλα από το σβέρκο όσων γράφουν τέτοιες σαχλαμάρες επί 2000 χρόνια.
Δεν πειράζει, μέχρι τη συντέλεια του κόσμου καλά να είσαστε να αντέχετε!

DUM SPIRO SPERO...

quote:

Υ.Γ
Σε έχω προειδοποιήσει?
Ο Φοίβος Απόλλων έρχεται!!
Να δούμε ποιός θα φθάσει πρώτος.
Ο Φοιβος ή ο Γιαχβέ?

Εγγλέζος στο ραντεβού του ο Φοίβος...
Άφαντος για 2000 χρόνια.
Έγινε τρεχούμενο πάλι το Λάλων Ύδωρ (έχετε πολύ πλάκα)?
Βρήκατε Πυθία και τις δάφνες "τις καλές" να μαστουρώσει (έχετε πάαααρα πολύ πλάκα)?

Όταν έχεις κάτι πιο σίγουρο να με ειδοποιήσεις ώστε να του επιστρέψουμε όλοι οι Χριστιανοί κάτι φαλλούς που ξέχασε από τη βιασύνη του φεύγοντας...

Υ.Γ Αν δεν κάνεις πλάκα περί Φοίβου πες μου να καλέσω και την παρέα μου να διασκεδάσει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 21:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Μπορείς να μου βρεις ένα αυθεντικό "συγχωροχάρτι"?

Θέλεις καθολικό ή ορθόδοξο από τον πατριάρχη;

quote:
Μπορείς να μου βρεις αντίτυπο του Γιαχούντα???

Αυτό θες;

Σε ένα σωρό βιβλιοπωλεία και σ' ακόμη περισσότερα sites σαν e-book. Έλα να σε δανείσω το δικό μου, αν δεν το βρεις.

quote:
Και από το Ταλμούδ εξαφανίστηκε ο Ιησούς.

Αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει με δεδομένα:

1. Το ανελέητο κυνηγητό του Ταλμούδ στη μεσαιωνική Ευρώπη, που είχε σαν αποτέλεσμα να καταλήξουν στην πυρά όσα αντίτυπά του βρισκόταν.
2. Την παραχάραξη των εναπομεινάντων από τους χριστιανούς, ώστε σήμερα ένα χειρόγραφο (αυτό του Μονάχου) να έχει και κάποιον Ναζαρηνό μέσα, αναφερόμενο στον Ιησού μπεν Παντιρά.
3. Την ανυπαρξία της οποιασδήποτε αναφοράς του Ιησού-Μανώλη από το Ταλμούδ και τα ραβιννικά κείμενα.
4. Την ανυπαρξία του ίδιου του Ιησού-Μανώλη από την παγκόσμια Ιστορία.

Τα έδικτα των θρησκευτικών διωγμών εξαφανίστηκαν γιατί απλά δεν υπήρξαν ποτέ.

Τα υπόλοιπα που γράφεις, είναι στο πλαίσιο των συνηθισμένων ανοησιών που απλόχερα μας προσφέρεις.


macedon

Edited by - macedon on 09/02/2012 21:28:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 22:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο macedon,

Δεν θα μου έφθανε...το ημίχρονο,να του απαντήσω!!

Panos S

Mιλάω σοβαρότατα για τον Φοίβο Απόλλωνα.

Με την ίδια σοβαρότητα που μιλάς εσυ για τον Γιαχβέ και το βλαστάρι του!

Φέρε την ομάδα να γελάσουμε καλύτερα.
Ξέρεις ένας παλαβός βγάζει λίγο γέλιο.Πολλοί μαζί,θα ξεκαρδιστούμε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 00:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Mιλάω σοβαρότατα για τον Φοίβο Απόλλωνα.

Και όχι μόνο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 00:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Αν δεν κάνεις πλάκα περί Φοίβου πες μου να καλέσω και την παρέα μου να διασκεδάσει...

Θα είναι οι... γνωστοί ή θα φέρεις καινούργιους;;;

Πάντως, αν δεν φέρεις κανένα, θα μας στερήσεις μεγάλη διασκέδαση και θα είναι κρίμα απ' το γιαχβέ, τον... προσδιορισμό!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 03:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


*

Edited by - Sesostris on 10/02/2012 03:45:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 10:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι διωγμοί του πρώτου αιώνα (Κλαύδιος-Νέρωνας-Δομετιανός)
Χαααχαχα! Ποίος Κλαύδιος βρε αθεόφοβε ψεύτη;
Ο προ του Νέρωνα;
Που το βρήκες γραμμένο αυτό βρε αμαθή; Ακόμα και στα παραμύθια περί "διωγμών" ουδείς επικαλείται τον αγαθιάρη και υποχείριο της Μεσσαλίνας Κλαύδιο!


Το Θράσος δεν έχει όρια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 17:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

quote:
Μπορείς να μου βρεις ένα αυθεντικό "συγχωροχάρτι"?

Θέλεις καθολικό ή ορθόδοξο από τον πατριάρχη;



Όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο!
Φέρτα ΟΛΑ.

quote:

quote:
Μπορείς να μου βρεις αντίτυπο του Γιαχούντα???

Αυτό θες;

Σε ένα σωρό βιβλιοπωλεία και σ' ακόμη περισσότερα sites σαν e-book. Έλα να σε δανείσω το δικό μου, αν δεν το βρεις.



ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!
ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ???
ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΛΑ 'Η ΣΑΝ ΤΟ GIBBON KAI TO RENAN???

ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΑΡΚΕΙ.
MOY ΔΙΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΟ FORUM.
(Αντίτυπα ζήτησα και όχι e-book)

quote:

quote:
Και από το Ταλμούδ εξαφανίστηκε ο Ιησούς.

Αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει με δεδομένα:

1. Το ανελέητο κυνηγητό του Ταλμούδ στη μεσαιωνική Ευρώπη, που είχε σαν αποτέλεσμα να καταλήξουν στην πυρά όσα αντίτυπά του βρισκόταν.
2. Την παραχάραξη των εναπομεινάντων από τους χριστιανούς, ώστε σήμερα ένα χειρόγραφο (αυτό του Μονάχου) να έχει και κάποιον Ναζαρηνό μέσα, αναφερόμενο στον Ιησού μπεν Παντιρά.


ΡΕ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΑΡΑΧΑΡΑΞΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ...
ΤΕΣΠΑ.
ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΕΩΣ ΠΑΡΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ POST ΑΠΟ ROBBEN

quote:

Robben
Macedon.....πινοκιο!!!

quote:
macedon
1. Η μόνη νόθευση που έγινε στο Ταλμούδ έγινε από χριστιανούς, οι οποίοι έσβηναν αυτά που δεν τους άρεσαν ή πρόσθεταν λέξεις για να αποδείξουν ότι το Ταλμούδ αναφέρεται στον ανύπαρκτο Ιησού (όπως για παράδειγμα στο χειρόγραφο του Μονάχου που προστέθηκε η λέξη "Ναζαρηνός" στο τμήμα που αναφέρεται στον υπαρκτό Ιησού μπεν Παντιρά).2. Το Ταλμούδ που χρησιμοποίησα ήταν η έκδοση που χρησιμοποιείται επίσημα από τους Εβραίους.

3. Είναι μάλλον αδόκιμο οι πρωτομάστορες της πλαστογράφησης που έχουν πλαστογραφήσει από Ιώσηπο μέχρι Τάκιτο και από το Ταλμούδ μέχρι τα ίδια τους τα ευαγγέλια, να μιλούν για πλαστογραφία.


Ούτε το Ταλμούδ ούτε οι Εβραίοι ασχολούνται με ένα πρόσωπο που δεν υπήρξε ποτέ και που γεννήθηκε στη φαντασία και στα λαϊκά παραμύθια των χωρικών του 1ου αιώνα, όπως μαρτυρεί και ο ίδιος ο Ευσέβιος.



Τον 17ο αιωνα, οι Ιουδαιοι ραββινοι εκαναν προσπαθεια να αφαιρεσουν ολες τις αναφορες του Ταλμουδ για τον Χριστο.
Οι Josh McDowell & Bill Wilson, στο εργο τους ‘’He Walked Among Us’’, κανουν την εξης αναφορα………

"... in light of the persecutions, the Jewish communities imposed censorship on themselves to remove references to Jesus in their writings…… in 1631 the Jewish Assembly of Elders in Poland declared: ‘We enjoin you under the threat of the great ban to publish in no new edition of the Mishnah or the Gemara anything that refers to Jesus of Nazareth ..." .
(Ibid, pp. 58-59)

Δηλαδη……………’’στο φως του κατατρεγμου, οι Ιουδαικες κοινοτητες εθεσαν λογοκρισια ώστε να αφαιρεσουν τις αναφορες στον Ιησου από τα γραπτα τους…..το 1631 η Ιουδαικη ενωση Πρεσβυτερων στην Πολωνια διακηρυξε ‘’ειμαστε μαζι σας υπο την απειλη της μεγαλης απαγορευσης της δημοσιευσης σε καμια νεα εκδοση του Mishnah ή του Gemara οτιδηποτε αναφεται στον Ιησου από την Ναζαρετ………’’

Παρολα αυτά, υπαρχουν αντιγραφα Ταλμουδικων κειμενων πριν το 1631, κατά τον Dr. Robert Morey, οποιος τα επισημαίνει στο εργο του Jesus in the Mishnah and Talmud.
Γραφει……..’’ copies of the uncensored pre-1631 texts can be found in Oxford University and several other European libraries. Thus the statements about Jesus were never actually ‘lost.’ They were published separately in numerous editions and studied by Jewish scholars in private. No one denies these facts any more...’’( pp. 1-2)

Δηλαδη………..’’ αντιγραφα των κειμενων πριν το 1631 μπορουν να βρεθουν στο πανεπιστημιο της Οξφορδης και σε αρκετες άλλες ευρωπαικες βιβλιοθηκες. Ετσι οι δηλωσεις για τον Ιησου ποτε δεν χαθηκαν ουσιαστικα. Δημοσιευτηκαν ξεχωριστα σε πολλες εκδοσεις και μελετηθηκαν από Ιουδαιους κατ ιδια. Κανεις δεν μπορει να αρνηθει αυτά τα γεγονοτα άλλο πια….’’

Μερικες μονο αναφορες…………..
Γραφει το Ταλμουδ ότι κρεμαστηκε την παραμονη της Εξοδου. Γραφει (ψευδως βεβαια) ότι ειχε σπουδασει μαγια, κατι που το αναφερουν οι ευαγγελιστες ως κατηγορια, καθως και την απαντηση του Κυριου.
‘’And it is tradition: On the eve of Passover they hung Jeshu…… because he hath practiced magic’’ (Sanhedrin 43a)

«Την παραμονή τον Πάσχα κρέμασαν τον Γιεσσού επειδή έκανε μάγια και γοήτευε και παρέσυρε το Ισραήλ» (Talmoud, Qiddouschim 49b, Schabbath 75a, 104b).
«Συνέβη στον ραββίνο Ελεάζαρ μπεν Νταμάχ, που τον δάγκωσε ένα φίδι, να έρθει να τον θεραπεύσει ο Ιακώβ, ένας άνθρωπος από το Κεφάρ Σομά στο όνομα του Γιεσσού μπεν Πανθέρα. Αλλά ο ραββίνος Ισμαήλ δεν τον άφησε. Είπε: Δεν σου επιτρέπω, Μπεν Νταμάχ. Εκείνος απάντησε: Θα σου αποδείξω ότι μπορεί να με θεραπεύσει. Αλλά δεν τον δόθηκε η ευκαιρία να το αποδείξει, γιατί πέθανε...»

Και αρκετά άλλα αποσπάσματα όπου ο Χριστός ονομάζεται Γιεσσού μπεν Πανθέρα (Yeshu Ben Pantera), που σημαίνει Ιησούς ο Γιος του Πάνθηρα και είναι μια ονομασία που βλέπουμε στις εβραϊκές αναφορές για τον Χριστό συνήθως με υβριστικό περιεχόμενο.

Πολύ λογιοι δέχονται ότι ο αναφερομενος Γεσουα είναι ο Χριστος. Αναμεσα ….
Thiessen and Merz draw on Dalman (1893), Maier (1982), and Thoma (1990) in reaching this conclusion. Theissen, Gerd and Annette Merz. The historical Jesus: a comprehensive guide. Fortress Press. 1998. translated from German (1996 edition). p. 74-76.

Ο ιστορικος Travers Herford, συγγραφεας του εργου ‘’Christianity in Talmud and Midrash (1903)’’, καταληγει στα ιδια συμπερασματα.
Οι Heinrich Laible, Arnold Meyer, Herford, με τις ερευνες τους αποδεικνυουν ότι το ταλμουδ αναφερεται στον Ιησου.

Buxtorf (Lexicon Jud. In verbo Jeschu)…………
’’ Παρα το γεγονος ότι οι ραββινοι στις προσθηκες που εκαναν στο Ταλμουδ προσπαθουν να κρυψουν τη μοχθηρια τους λεγοντας ότι ότι αυτος που αναφερουν δεν ηταν ο Ιησους Χριστος, εντουτοις η απατη είναι εμφανεστατη και πολλα γεγονοτα αποδεικνυουν ότι εγραφαν και πιστευαν όλα αυτά τα πραγματα για τον Ιησου. Πρωτα τον αποκαλουν γιο του Pandira. Ο Ιησους ο Ναζωραιος λοιπον, αναφερεται σε αλλα σημεια……τον ονομαζουν ‘’αυτος που τον κρεμασαν’’, το οποιο κανει προφανη αναφορα στην Σταυρωση του Χριστου,κυριως αφου και ο προσδιορισμος του χρονου ‘’την παραμονη του πασχα’’ συμπιπτει με το χρονο της σταυρωσης του Ιησου……οι αντιφασεις δεν είναι τιποτα καινουριο στα εβραικα κειμενα και γινεται εσκεμμενα ώστε οι χριστιανοι να μην αντιλαμβανονται ευκολα την απατη….’’
Οι ιδιοι οι εβραιοι το ομολογουν…………’’Οι ραββινοι ανεκαθεν εξαπατουσαν τους Ναζωραιους λεγοντας ότι ο Ιησους τον οποιο αναφερει το Ταλμουδ δεν είναι ο Ιησους Χριστος των Χριστιανων. Επιτρεπουν αυτό το ψευδος στον εαυτο τους για την διατηρηση της ειρηνης’’. (Rohling, Die Polemik und das Men schenopfer des Rabbinismus, ut supra).
Περισσοτερα στοιχεια εδω………..

http://www.scribd.com/doc/15246994/I-B-PRANAITIS-

Για να σε ακουσω να γελας.......αφου γελας με στοιχεια και οχι με τα χαλια σου.


ΡΕ macedon ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΣΣΕΤΑ ΠΑΙΖΕΙΣ???

quote:
macedon
3. Την ανυπαρξία της οποιασδήποτε αναφοράς του Ιησού-Μανώλη από το Ταλμούδ και τα ραβιννικά κείμενα.
4. Την ανυπαρξία του ίδιου του Ιησού-Μανώλη από την παγκόσμια Ιστορία.

ΕΔΩ ΕΠΑΘΕΣ ΗΔΗ ΠΑΡΑΚΡΟΥΣΗ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΝΩ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΑΝ ΤΡΙΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ....

Για το 4 τι περίμενες. Εισβολή αλά Φοίβου που περιμένει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ στην Ιστορία???
Οι 3 αράδες του Ιώσηπου μετράνε ή να τις σβήσουμε και αυτές???
Τέσπα.
Για πάρε και το "ΔΟΓΜΑ"

ΠΡΩΤΟ
Ιω Ιστ‐16 μικρὸν καὶ οὐ θεωρεῖτέ με, καὶ πάλιν μικρὸν καὶ ὄψεσθέ με,


ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ
Μτ Κα‐42 λέγει αὐτοῖς ὁ ᾿Ιησοῦς· οὐδέποτε ἀνέγνωτε ἐν ταῖς γραφαῖς, λίθον ὃν ἀπεδοκίμασαν οἱ οἰκοδομοῦντες, οὗτος ἐγενήθη εἰς κεφαλὴν γωνίας· παρὰ Κυρίου ἐγένετο αὕτη, καὶ ἔστι θαυμαστὴ ἐν ὀφθαλμοῖςἡμῶν;
Μτ Κα‐43 διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν ὅτι ἀρθήσεται ἀφ᾿ ὑμῶν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ καὶ δοθήσεται ἔθνει ποιοῦντι τοὺς καρποὺς αὐτῆς·
Μτ Κα‐44 καὶ ὁ πεσὼν ἐπὶ τὸν λίθον τοῦτον συνθλασθήσεται· ἐφ᾿ ὃν δ᾿ ἂν πέσῃ, λικμήσει αὐτόν.

quote:

Τα έδικτα των θρησκευτικών διωγμών εξαφανίστηκαν γιατί απλά δεν υπήρξαν ποτέ.

Όπως γράφει και ο Gibbon????
KANE TIΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΡΕ ΓΑΤΑΚΙ...

quote:

Τα υπόλοιπα που γράφεις, είναι στο πλαίσιο των συνηθισμένων ανοησιών που απλόχερα μας προσφέρεις.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ????

ΒΡΕ ΟΥΣΣΤΤΤ!!!!


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 18:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να μου βρεις αντίτυπο του Γιαχούντα???
[...]
(Αντίτυπα ζήτησα και όχι e-book)

Και το E-Book μια χαρά διαβάζεται. 2012 έχουμε, όχι 1455.
Μπορείς να το διαβάσεις όλο εδώ:

http://www.scribd.com/gordf/d/2409454-Pages-from-Joseph-Yahuda-Hebrew-is-Greek-part1
http://www.scribd.com/gordf/d/2409566-Pages-from-Joseph-Yahuda-Hebrew-is-Greek-part2
Καλό διάβασμα σε εσένα και όποιον άλλον έψαχνε το βιβλίο και δεν μπορούσε να το βρει.

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 19:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Josh McDowell & Bill Wilson, στο εργο τους ...

O Josh McDowell δεν είναι ιστορικός. Χριστιανός απολογητής είναι και προτεστάντης. Οι όποιες αναφορές κάνουν για την υποτιθέμενη αφαίρεση του Ιησού-Μανώλη από το Ταλμούδ δεν βασίζεται σε κανένα ιστορικό στοιχείο.

quote:
αντιγραφα των κειμενων πριν το 1631 μπορουν να βρεθουν στο πανεπιστημιο της Οξφορδης και σε αρκετες άλλες ευρωπαικες βιβλιοθηκες. Ετσι οι δηλωσεις για τον Ιησου ποτε δεν χαθηκαν ουσιαστικα.

Μόνο που ο Ιησούς που αναφέρεται στο Ταλμούδ δεν έχει καμία σχέση με τον Ιησού-Μανώλη των Χριστιανών.

quote:
Μερικες μονο αναφορες…………..

Για λέγε....

quote:
«Την παραμονή τον Πάσχα κρέμασαν τον Γιεσσού επειδή έκανε μάγια και γοήτευε και παρέσυρε το Ισραήλ» (...)

Ο Ιησούς που αναφέρεται παραπάνω, συνελήφθη σε ένα καπηλιό στην Αίγυπτο από κάποιον ραβίνο, κατηγορήθηκε για μαγεία, κρατήθηκε επί 40 μέρες πριν τη δίκη και καταδικάστηκε σε θάνατο διά λιθοβολισμού.

Αν ο Ιησούς των χριστιανών συγκεντρώνει τα παραπάνω χαρακτηριστικά, τότε πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο.

quote:
Και αρκετά άλλα αποσπάσματα όπου ο Χριστός ονομάζεται Γιεσσού μπεν Πανθέρα (Yeshu Ben Pantera), που σημαίνει Ιησούς ο Γιος του Πάνθηρα και είναι μια ονομασία που βλέπουμε στις εβραϊκές αναφορές για τον Χριστό συνήθως με υβριστικό περιεχόμενο.

Είναι μια ονομασία που βλακωδώς υποστηρίζετε ότι αναφέρετε στον Ιησού-Μανώλη, αν και το Ταλμούδ δίνει τόσο το ιστορικό πλαίσιο όσο και το χρονικό της ζωής και δράσης του Ιησού μπεν Παντιρά: 120 χρόνια πριν τον Ιησού-Μανώλη!

Ο Ιησούς μπεν Παντιρά, γνωστός και ως "Ιησούς χα Νοτζρί", μαθητής του Ιησού μπεν Περάχια (προέδρου του Μεγάλου Σανχεντρίν), ήταν ιστορικό πρόσωπο που έζησε έναν αιώνα πριν τον δικό σας Ιησού.

Γεvvήθηκε τov 4o χρόvo της βασιλείας τoυ Εβραίoυ βασιλιά Αλέξαvδρoυ Iαvvαίoυ, o oπoίoς έγιvε βασιλιάς τo 103 παχχ, 66 oλόκληρα χρόvια πριv γίvει βασιλιάς o Ηρώδης o Μέγας και 98 χρόvια πριv τηv υπoτιθέμεvη "σφαγή τωv vηπίωv" πoυ αvαφέρει o Ματθαίoς ((Maxwell, Tice and Snow, "That Old Time Religion", 2000, σελ. 5-6)

Σύμφωvα με τo βαβυλωvιακό Γεμαρά, o Iησoύς μπεv Παvτιρά λιθoβoλήθηκε ως μάγoς στηv πόλη Λυvτ ή Λύvτα και μετά τov κρέμασαv σ' έvα δέvτρo τηv παραμovή τoυ Πάσχα, περίπου το 70 παχχ, επί βασιλείας Σαλώμης, χήρας του βασιλιά Ιανναίου.

quote:
Ο ιστορικος Travers Herford

Δεν ήταν ιστορικός ο Herford, παπάς ήταν. Τα συμπεράσματά του δεν έχουν καμία σχέση με την ιστορία.

quote:
τον ονομαζουν ‘’αυτος που τον κρεμασαν’’, το οποιο κανει προφανη αναφορα στην Σταυρωση του Χριστου...

Μόνο που αυτόν τον κρέμασαν αφού τον λιθοβόλησαν πρώτα και αφού τον κράτησαν 40 μέρες φυλακισμένο. Η ταύτιση είναι προφανής

Μάλιστα στο Ταλμούδ βρίσκουμε μια εξόχως γραφική αναφορά για τον Ιησού μπεν Παντιρά.

"Όταv o βασιλιάς Iαvvαίoς σκότωσε τoυς ραβίvoυς μας, o ραβίvoς Γιεσoύα μπεv Περάχια (και o Iησoύς) κατέφυγαv στηv Αλεξάvδρεια της Αιγύπτoυ. Στηv πρoσπάθεια για ειρήvευση στάλθηκε o Συμεώv μπεv Σετά. (...) Σηκώθηκε, πήγε και τov βρήκε σ' έvα παvδoχείo όπoυ τoυ έδειχvαv μεγάλες τιμές. Αυτός (o Iησoύς), σκεπτόμεvoς ότι θα τov διώξει, πήγε, πήρε έvα τoύβλo και τo πρoσκύvησε."

Πότε ο Ιησούς των χριστιανών προσκύνησε ένα τούβλο; Το αντίθετο το βλέπουμε βέβαια καθημερινά να συμβαίνει ...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 21:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι ιστορικός ο ένας δεν είναι ιστορικός ο άλλος...
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ?
ΝΑΙ, ΟΧΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Πάμε στα ουσιώδη.

Τον Benjamin H. Freedman τον γνωρίζεις???

Αν ναι πες μας λίγα στοιχεία γι'αυτόν.

Και ύστερα πάμε καρφί στο Πανδίρα όπου θα άρχισουν τα όμορφα για εσένα για ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Σου δίνω όλο το Σ.Κ να ψάξεις για τον εν λόγω κύριο.
Αν θες πόσταρε Δευτέρα για να τα έχουμε φρέσκα.

Την αναφορά αυτή δεν τη σχολίασες όμως...
Για πάρε την άλλη μια φορά.

http://www.scribd.com/doc/15246994/I-B-PRANAITIS-

Σχετίζεται άμεσα με τον Benjamin H. Freedman για να σε βοηθήσω...

Δευτέρα περιμένω επίσης:

α) ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΣΕ GIBBON KAI RENAN ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΙΣ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΟΙ ΡΗΜΑΔΕΣ.
(ΓΙΑ GIBBON ΣΟΥ ΕΧΩ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΑΥΣΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ)

β)ΤΑ "ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙΑ"

γ)ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΧΟΥΝΤΑ.
ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΟ FORUM

Σε ρώτησα ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.
National Geographic, βλέπεις/σου αρέσει???

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 10/02/2012 21:47:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 00:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Δεν είναι ιστορικός ο ένας δεν είναι ιστορικός ο άλλος...

Όταν λες "ο ιστορικός τάδε", αναφέρεσαι σε κάποιον που είναι ιστορικός. Αν δεν είναι, είσαι απατεώνας ή ηλίθιος (ή και τα δύο μαζί).

quote:
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ?

Γιατί, παρουσιάστηκα πουθενά σαν ιστορικός;

quote:
Τον Benjamin H. Freedman τον γνωρίζεις???

Όχι προσωπικά. Συγγενής σου;

quote:
Αν ναι πες μας λίγα στοιχεία γι'αυτόν.

Αν ενδιαφέρεσαι γι' αυτόν, μπορείς να ψάξεις να βρεις ό,τι στοιχεία θέλεις.

quote:
Και ύστερα πάμε καρφί στο Πανδίρα όπου θα άρχισουν τα όμορφα για εσένα για ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Αν είναι σαν τις προηγούμενες ανοησίες που μας παρουσίασες, τις αναμένω με αγωνία... Δεν είδα να ανασκευάζεις τις πληροφορίες μου για το Ταλμούδ. Ίσως γιατί εσύ διαβάζεις το Ταλμούδ από τους ηλίθιους που σου λένε τι λέει μέσα, εγώ το διαβάζω από το ίδιο το Ταλμούδ.

quote:
Την αναφορά αυτή δεν τη σχολίασες όμως...
Για πάρε την άλλη μια φορά.

Ποιά αναφορά ακριβώς; Το βιβλίο; Τι να σχολιάσω, το εξώφυλλο; Είναι πορτοκαλί.

quote:
Δευτέρα περιμένω επίσης:

Όταν με κάνεις υπάλληλό σου, μπορείς να μου δίνεις εντολές, τι να περιμένεις από μένα και τι όχι και πότε. Τραχανά!

quote:
ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΧΟΥΝΤΑ.
ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΟ FORUM

Δεν μας είπες πώς το θέλεις; Με σκληρό εξώφυλλο; Δερματόδετο; Στα ελληνικά; Στα ποντιακά; Για να ξέρω ποιο τηλέφωνο να σου δώσω...

quote:
Σε ρώτησα ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.

Μπορείς να ρωτάς ό,τι ανοησία θέλεις. Από την πλευρά μου, διατηρώ το δικαίωμα να απαντάω σε όποιες απ' αυτές τις ανοησίες θεωρώ σκόπιμο.

quote:
National Geographic, βλέπεις/σου αρέσει???

Ναι, ιδιαίτερα τα ντοκυμαντέρ με τις πολικές αρκούδες. Εσύ;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 01:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, ιδιαίτερα τα ντοκυμαντέρ με τις πολικές αρκούδες. Εσύ;


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 02:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο του A.D. Lee με τίτλο "ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΗΝ ΥΣΤΕΡΗ ΑΡΧΑΙΌΤΗΤΑ" (εκδ. ΕΝΑΛΙΟΣ).

Στο εν λόγω βιβλίο περιέχονται πολλές πηγές της περιόδου της Ύστερης Αρχαιότητας και μερικές φαίνεται ότι σχετίζονται με το θέμα που εξετάζεται εδώ. Στις σελίδες 122-124 ο Lee παραθέτει μια επιστολή του επισκόπου Καρχηδόνας Κυπριανού σ' έναν επίσκοπο στη βόρεια Αφρική. Από το περιεχόμενο της επιστολής η οποία χρονολογείται το 258 μ.Χ. προκύπτουν συγκεκριμένες κυρώσεις που επέβαλλε ο αυτοκράτορας Ουαλεριανός (ή Βαλεριανός) αλλά και ένα γενικότερο "κυνηγητό" προς τους χριστιανούς της εποχής που ίσως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί διωγμός. Ο ίδιος ο Lee πριν την επιστολή αναφέρει ότι ο Ουαλεριανός το 257 μ.Χ. εξόρισε όλους τους κληρικούς που αρνούνταν να θυσιάσουν (υποθέτω στον αυτοκράτορα) και απαγόρευσε στους χριστιανούς να συναθροίζονται ή να εισέρχονται σε κοιμητήρια.

Παραθέτω την επιστολή όπως την δίνει ο Lee στο βιβλίο του. Οι λέξεις εντός των αγκυλών είναι διευκρινιστικές προσθήκες του συγγραφέα.


Κυπριανού Επιστολή 80

Ο Κυπριανός στον Αδελφό του Σουξέσον

1.(1)Ο λόγος για τον οποίο δεν σου έγραψα αμέσως είναι ότι όλος ο κλήρος τελεί υπό την απειλή[του διωγμού] και δεν μπορούσαν καθόλου να φύγουν από εδώ. Συνεπείς με την αφιέρωση των ψυχών τους όλοι είναι προετοιμασμένοι για τον θείο και ουράνιο στέφανο [του μαρτυρίου]. Αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι αυτοί που είχα στείλει στην πόλη [της Ρώμης] για αυτόν τον λόγο -συγκεκριμένα για να πληροφορηθούν και να μας γνωρίσουν την αλήθεια για όσα περιέχει το εναντίον μας διάταγμα- έχουν επιστρέψει. Διότι κυκλοφορούσαν πολλές και διάφορες ανεπιβεβαίωτες φήμες. (2)Αλλά η πραγματική κατάσταση είναι στην πράξη η ακόλουθη: Ο Ουαλεντιανός είχε στείλει ένα έγγραφο στην σύγκλητο που ορίζει ότι οι επίσκοποι, οι πρεσβύτεροι και οι διάκονοι θα τιμωρούνται άμεσα, αλλά ότι οι οι συγκλητικοί, οι ανώτεροι αξιωματούχοι και οι Ρωμαίοι ιππείς θα καθαιρούνται από το βαθμό τους, θα χάνουν την περιουσία τους και αν μετά τη δήμευση των υπαρχόντων τους εξακολουθούν να παραμένουν χριστιανοί, θα υπόκεινται, επίσης, στη θανατική ποινή. Οι γυναίκες αυών των κοινωνικών τάξεων θα χάνουν την περιουσία τους και θα στέλνονται στην εξορία και όσα μέλη του αυτοκρατορικού οίκου είχαν ομολογήσει στο παρελθόν ή ομολογήσουν τώρα, θα χάνουν την περιουσία τους και θα οδηγούνται αλυσοδεμένοι στα αυτοκρατορικά κτήματα. (3)Ο αυτοκράτορας Ουαλεριανός επισύναψε, επίσης, σε αυτό το διάταγμα, ένα αντίγραφο της επιστολής που απέστειλε προς τους κυβερνήτες των επαρχιών, σε σχέση με εμάς. Περιμένουμε από ημέρα σε ημέρα να φθάσει αυτή η επιστολή μένοντας ακλόνητοι στην πίστη μας, έτοιμοι να υποστούμε μαρτύρια και προσδοκώντας τον στέφανο της αιώνιας ζωής από τη γενναιοδωρία και τη χάρη του Κυρίου. (4)Επιπλέον, πρέπει να γνωρίζεις ότι ο Ξύστος εκτελέστηκε στο κοιμητήριο, την 8η ημέρα πριν τις Ειδούς του Αυγούστου[6 Αυγούστου], μαζί με τέσσερις διακόνους. Αλλά οι αρχές στην πόλη [της Ρώμης] εφαρμόζουν καθημερινώς αυτό τον διωγμό, έτσι ώστε όλοι όσοι προσάγονται ενώπιόν τους τιμωρούνται και η περιουσία τους δημεύεται από το αυτοκρατορικό θησαυροφυλάκιο.

2. Σου ζητώ να γνωστοποιήσεις αυτά τα γεγονότα και στους άλλους αδελφούς μας, έτσι ώστε οι απανταχού πιστοί να ενισχυθούν από τις συμβουλές τους και να προετοιμαστούν για τον πνευματικό αγώνα και κάθε ένας από τους αδελφούς μας να αναλογισθεί την αθανασία και όχι το θάνατο και με αφοσίωση στον Κύριο και με πλήρη εμπιστοσύνη και με απόλυτο θάρρος να χαίρεται μάλλον παρά να φοβάται για αυτήν την ομολογία, στην οποία γνωρίζουμε ότι οι στρατιώτες του Θεού και του Χριστού δεν φονεύονται αλλά στεφανώνονται. Προσεύχομαι για την ευημερία σου, εν Θεώ πάντοτε, φίλτατε αδελφέ.

Ο Ξύστος που αναφέρει η επιστολή ήταν επίσκοπος της Ρώμης.

Αναρωτιέμαι ποια είναι η σωστή αξιολόγηση της επιστολής στα πλαίσια του θέματος. Δεν φαίνεται να αφορά μεμονωμένα περιστατικά αλλά μια γενικότερη στάση και πολιτική του αυτοκράτορα προς συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων που ανήκουν σε ορισμένη πίστη, εν προκειμένω στη χριστιανική. Η αναμονή μαρτυρίου εκ μέρους του Κυπριανού υποδεικνύει μάλλον μια δύσκολη για τους κληρικούς κατάσταση.
Θα μ' ενδιέφερε να διαβάσω περαιτέρω τοποθετήσεις για την βαρύτητα της επιστολής καθώς και διευκρινίσεις, συμπληρώσεις ή διορθώσεις που κρίνονται απαραίτητες.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 13/02/2012 02:10:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 02:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic

Για το θέμα των υποτιθέμενων θρησκευτικών διωγμών εναντίον των χριστιανών, είναι αλήθεια πως έχουμε διάφορες "επιστολές" ή επιστολές, συνήθως ανθρώπων του κλήρου ή κυβερνητικών αξιωματούχων (π.χ. Πλίνιου) που παραπέμπουν σε υποτιθέμενα διατάγματα δίωξης των χριστιανών, χωρίς όμως να έχουμε κανένα απ' αυτά τα διατάγματα.

Δεν μπορούμε δηλαδή να γνωρίζουμε αν η επιστολή αφορά μία παράθεση του συγκεκριμένου εδίκτου ή μία ερμηνεία του επιστολογράφου.

Συγκεκριμένα:

quote:
Ο Ουαλεντιανός είχε στείλει ένα έγγραφο στην σύγκλητο που ορίζει ότι οι επίσκοποι, οι πρεσβύτεροι και οι διάκονοι θα τιμωρούνται άμεσα

Θα τιμωρούνται γιατί είναι χριστιανοί; Γιατί ως χριστιανοί αρνούνται να εκτελέσουν συγκεκριμένα καθήκοντα; Τιμωρείται εδώ το φρόνημα ή οι πράξεις που πηγάζουν από το φρόνημα;

Ένα τέτοιο έγγραφο που έστειλε ο Βαλεριανός στη σύγκλητο, όπως εμφανίζεται στο περιεχόμενο της επιστολής, παραπέμπει ευθέως σε θρησκευτικό διωγμό. Αλλά τέτοιο έδικτο δεν έχει καταγραφεί στην ιστορία της Ρώμης. Μήπως το έγγραφο έλεγε κάτι άλλο;

quote:
Σου ζητώ να γνωστοποιήσεις αυτά τα γεγονότα και στους άλλους αδελφούς μας, έτσι ώστε οι απανταχού πιστοί να ενισχυθούν από τις συμβουλές τους και να προετοιμαστούν για τον πνευματικό αγώνα ...κτλ...κτλ.

1. Ο Κυπριανός έστειλε κάποιους δικούς του στη Ρώμη για να πληροφορηθούν τα περί "διωγμού" του Βαλεριανού.

2. Αυτοί πήγαν από την Καρχηδόνα στη Ρώμη, πληροφορήθηκαν ότι γίνεται διωγμός και μετά από λίγο επέστρεψαν.

3. Ενημερώνουν τον Κυπριανό κι αυτός στέλνει την επιστολή σε άλλους, με σκοπό να τους ενημερώσει για το ότι ΘΑ έρθει κάποια στιγμή η επιστολή του Βαλεριανού προς τον κυβερνήτη για το διωγμό.

Φαίνεται πως η ρωμαϊκή κρατική μηχανή κινούνταν με πολύ πιο αργούς ρυθμούς απ' αυτούς της πρωτοχριστιανικής εκκλησίας και μετά από τέτοιο χρονικό διάστημα (που επέτρεψε τη μετάβαση, πληροφόρηση, επιστροφή και ενημέρωση των διακόνων) το διάταγμα του Βαλεριανού δεν είχε φτάσει ακόμη.

Βλέποντας ιδιαίτερα την τελευταία παράγραφο, θα έλεγα ότι αυτή η επιστολή δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα προπαγανδιστικό τέχνασμα του επισκόπου για εσωτερική κατανάλωση της εκκλησίας.

Σε κάθε περίπτωση οι επιστολές από μόνες τους μπορεί να μας δίνουν μια γενική ενημέρωση αλλά σε τέτοια θέματα, η μόνη αξιόπιστη ενημέρωση που μπορούμε να έχουμε είναι η ίδια η νομοθεσία, η οποία -δυστυχώς για κάποιους- δεν έχει καταγεγραμμένο τίποτε σχετικό με θρησκευτικούς διωγμούς εναντίον των χριστιανών.

Σε αντίθεση βέβαια με τη νομοθεσία του Βυζαντίου, που και πλήρης είναι και διαφωτιστική και περιεκτική και σαφής και δεν αφήνει την παραμικρή αμφιβολία για τους διωγμούς που εξαπέλυσαν οι χριστιανοί εναντίον όλων των μη προσκείμενων στη θρησκεία τους.

Καλές οι επιστολές αλλά καλύτερα ακόμη τα πρωτογενή στοιχεία, η απουσία των οποίων δεν δημιουργεί απλά αμφιβολία αλλά βεβαιότητα ότι τέτοιο πράγμα, όπως "θρησκευτικοί διωγμοί" δεν συνέβησαν ποτέ, τουλάχιστον σε επίπεδο κεντρικής διοίκησης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Agnostic
Σ'ευχαριστώ ΠΟΛΥ για τη συνεισφορά σου στο thread.

Είδες και την απάντηση του macedon, αλλά σου υπόσχομαι ότι και πάλι θα του φέρνω στοιχεία και πάλι θα ΚΡΥΒΕΤΑΙ.

Όλα αυτά που αναφέρεις για τον Κυπριανό είναι γνωστά στους Χριστιανούς και συμφωνούμε απόλυτα με τις σκέψεις και τα συμπεράσματα ατα οποία καταλήγεις.
Θα σε παρακαλέσω όμως από μεριά μου να δείξεις λίγο υπομονή διότι πρέπει να ξεμπερδέψουμε λίγο με το Ταλμούδ...

quote:

macedon
Σε αντίθεση βέβαια με τη νομοθεσία του Βυζαντίου, που και πλήρης είναι και διαφωτιστική και περιεκτική και σαφής και δεν αφήνει την παραμικρή αμφιβολία για τους διωγμούς που εξαπέλυσαν οι χριστιανοί εναντίον όλων των μη προσκείμενων στη θρησκεία τους.

Kαι σε αυτές τις περιπτώσεις ΜΟΝΟ GIBBON θα χρησιμοποιήσω ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΣΟΥ...

Πάμε πίσω στο Ταλμούδ...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 13/02/2012 13:25:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 14:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινήσουμε με ΓΕΛΙΟ άλλη μια εβδομάδα.

Ο macedon θα αποτελέσει ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΚΡΟΓΩΝΙΑΙΟ ΛΙΘΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ (ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ) ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μικρή ανακεφαλαίωση.
Σχετικά με το Ταλμούδ (του οποίου έχει γίνει αυτόκλητος μάρτυρας υπεράσπισης ο macedon τις τελευταίες μέρες) του παρέθεσα ένα παλαιότερο quote πάνω στο ίδιο ζήτημα από το μέλος Robben.

Ήταν τέτοιο το πλήθος των ιστορικών αναφορών όπου ο macedon ζαλίστηκε ακόμα και στην επανάληψή του...

Στάθηκε σε ΔΥΟ ΜΟΝΟ ΑΠ'ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ROBBEN...

Για να δούμε.

quote:

από Robben

quote:
Josh McDowell & Bill Wilson, στο εργο τους ...

quote:

O Josh McDowell δεν είναι ιστορικός. Χριστιανός απολογητής είναι και προτεστάντης.

ΠΑΡΑΚΡΟΥΣΗ macedon...
O Robben για τον McDowell ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ!

Πάμε και στη δεύτερη περίπτωση.

quote:
macedon
quote:
Ο ιστορικος Travers Herford

Δεν ήταν ιστορικός ο Herford, παπάς ήταν. Τα συμπεράσματά του δεν έχουν καμία σχέση με την ιστορία.


Έλα ρε macedon?
Πως τα πετάς έτσι?
παπάς

Μήπως ήταν και στην ενορία σου???
Μήπως ήταν Χριστιανός έστω????

Για να δούμε τι ήταν.

Robert Travers Herford (1860 - 1950) was a great Unitarian scholar. He entered into Jewish life and thought, and often described himself as a "Jewnitarian". He rehabilitated the reputation of the Pharisees from the hammering they get in the Gospels, and also wrote scholarly works interpreting the Torah and Talmud.

To link εδω.

http://unitariancommunications.blogspot.com/2010/12/r-travers-herford.html

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο είχε και την ιδιότητα του "παππά" ως Unitarian minister όπου ο macedon αν θέλει μπορεί να σας εξηγήσει εκ νέου πόσο "παππάς" είναι αυτός.

Εγώ απλά σας παραθέτω μια φωτό του με ράσα, άμφια, καλιμαύκι κτλ...

Καταλαβαίνετε για τι παράνοια συζητάμε???
Ο άνθρωπος είναι Ιστορικός με ...καρύδια για το θέμα που συζητάμε, από μια οικογένεια Πανεπιστημιακών και Ιστορικών, υπερασπιστής των Φαρισσαίων όπου κατά τη γνώμη του χτυπήθηκαν άδικα στα Ευαγγέλια στο πιο γνωστό του έργο και επειδή ο "καθ'ύλιν" αρμόδιος δε συμφωνεί με macedon τον βγάζουμε "παππά" και ξεμπερδέψαμε μ'αυτόν.

Στο επόμενό του πόστ που τον τσίγκλισα λίγο γράφει σε δηκτικό ύφος.

quote:

quote:
PanosT
Δεν είναι ιστορικός ο ένας δεν είναι ιστορικός ο άλλος...

[quote]macedon
Όταν λες "ο ιστορικός τάδε", αναφέρεσαι σε κάποιον που είναι ιστορικός. Αν δεν είναι, είσαι απατεώνας ή ηλίθιος (ή και τα δύο μαζί).



ΕΣΥ ΤΙ ΕΙΣΑΙ macedon?
ΑΠΑΤΕΩΝ, ΗΛΙΘΙΟΣ Ή ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ????


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 15:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πάμε και στα πιο ΣΟΒΑΡΑ όπου το ΓΕΛΙΟ βέβαια συνεχίζεται ΑΜΕΙΩΤΟ...

Λίγα λόγια για το Ταλμούδ.
Αποτελεί μια από τις ιερότερες συλλογές βίβλιων ηθικο/θρησκευτικού περιεχομένου για τους Εβραίους.

Υπάρχουν δύο κύρια Ταλμούδ με αρκετές εκδόσεις το καθένα όπου καμμία έκδοση δεν συμφωνεί με καμμία άλλη απόλυτα.
Τα δύο αυτά Ταλμούδ είναι το Βαβυλωνιακό και το Παλαιστινιακό(ή Ιερουσαλιμικό).

Από τα γραφόμενα του macedon θα πρέπει να επικεντρωθούμε στο Βαβυλωνιακό.
Το Ταλμούδ από τη στιγμή που εμφανίστηκε σε εμβρυακή μορφή (4 αιώνας μ.Χ) αλλά και πιο πριν είτε με τη προφορική παράδοση των Εβραίων είτε με τα πρώτα μεμονομένα συγγράμματα έκαναν ΣΑΦΗ ΑΝΑΦΟΡΑ στον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ.

ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΛΕΥΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΚΩΜΩΔΗΘΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΣΤΑΥΡΙΚΗ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑ.

ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΞΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΟΥΤΩΣ Η ΆΛΛΩΣ.
ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΜΑΧΟΥΣ.

Παρόλα αυτά η μελέτη του δίνει χρήσιμα συμπεράσματα στο πως κινούνται οι Εβραίοι (και οι υποστηρικτές τους) και τι σκοπούς έχουν.

Ήταν τόσο προφανής και απροκάλυπτη αυτή η επιχείρηση χλευασμού και βλασφημίας και απαξίωσης όπου η μετέπειτα Χριστιανική Ευρώπη κυνηγησε το Ταλμούδ.
Οι ίδιοι οι Εβραίοι αποφάσισαν να προχωρήσουν σε διάφορες λογοκριμένες εκδόσεις του Ταλμούδ που αφορούσαν τα συγκεκριμένα χωρία
ώστε να μην έχουν πρόβλημα με τους Χριστιανούς και να συνεχίσει το Ταλμούδ να κυκλοφορεί κανονικά αλλά και οι Εβραίοι να μη συγκεντρώνουν τα πυρά των Χριστιανών επάνω τους.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να υπάρχουν πάρα πολλές εκδόσεις όπου στα συγκεκριμένα χωρία γινότανε χαμός με αποτέλεσμα κάθε έκδοση να είναι διαφορετική από την προηγούμενη και την επόμενη...

Σύμφωνα με το σκεπτικό του macedon αφού έγινε αυτός ο κακός χαμός θα έπρεπε να πάμε στην αρχαιότερη έκδοση που μπορούμε να βρούμε μη-λογοκριμένη.
Σωστά???

Αμ δε!

Ο macedon έκανε ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
Έχει πάει στην τελευταία και πιο λογοκρμένη/αλλοιωμένη έκδοση που μπορεί να βρει κάποιος, στην έκδοση της Vilna 1880-1886.

Αν κάνω λάθος μπορεί να με διορθώσει.

Από εκεί αντλεί όοοοολα του τα μαργαριτάρια.

Ας τα απολαύσουμε!
(κάποια από τα bold δικά μου)

quote:
macedon
quote:

Μόνο που ο Ιησούς που αναφέρεται στο Ταλμούδ δεν έχει καμία σχέση με τον Ιησού-Μανώλη των Χριστιανών.

quote:

Ο Ιησούς που αναφέρεται παραπάνω, συνελήφθη σε ένα καπηλιό στην Αίγυπτο από κάποιον ραβίνο, κατηγορήθηκε για μαγεία, κρατήθηκε επί 40 μέρες πριν τη δίκη και καταδικάστηκε σε θάνατο διά λιθοβολισμού.

Αν ο Ιησούς των χριστιανών συγκεντρώνει τα παραπάνω χαρακτηριστικά, τότε πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο.


quote:

Είναι μια ονομασία που βλακωδώς υποστηρίζετε ότι αναφέρετε στον Ιησού-Μανώλη, αν και το Ταλμούδ δίνει τόσο το ιστορικό πλαίσιο όσο και το χρονικό της ζωής και δράσης του Ιησού μπεν Παντιρά: 120 χρόνια πριν τον Ιησού-Μανώλη!

Ο Ιησούς μπεν Παντιρά, γνωστός και ως "Ιησούς χα Νοτζρί", μαθητής του Ιησού μπεν Περάχια (προέδρου του Μεγάλου Σανχεντρίν), ήταν ιστορικό πρόσωπο που έζησε έναν αιώνα πριν τον δικό σας Ιησού.

Γεvvήθηκε τov 4o χρόvo της βασιλείας τoυ Εβραίoυ βασιλιά Αλέξαvδρoυ Iαvvαίoυ, o oπoίoς έγιvε βασιλιάς τo 103 παχχ, 66 oλόκληρα χρόvια πριv γίvει βασιλιάς o Ηρώδης o Μέγας και 98 χρόvια πριv τηv υπoτιθέμεvη "σφαγή τωv vηπίωv" πoυ αvαφέρει o Ματθαίoς ((Maxwell, Tice and Snow, "That Old Time Religion", 2000, σελ. 5-6)

Σύμφωvα με τo βαβυλωvιακό Γεμαρά, o Iησoύς μπεv Παvτιρά λιθoβoλήθηκε ως μάγoς στηv πόλη Λυvτ ή Λύvτα και μετά τov κρέμασαv σ' έvα δέvτρo τηv παραμovή τoυ Πάσχα, περίπου το 70 παχχ, επί βασιλείας Σαλώμης, χήρας του βασιλιά Ιανναίου.


quote:

Μόνο που αυτόν τον κρέμασαν αφού τον λιθοβόλησαν πρώτα και αφού τον κράτησαν 40 μέρες φυλακισμένο. Η ταύτιση είναι προφανής

Μάλιστα στο Ταλμούδ βρίσκουμε μια εξόχως γραφική αναφορά για τον Ιησού μπεν Παντιρά.

"Όταv o βασιλιάς Iαvvαίoς σκότωσε τoυς ραβίvoυς μας, o ραβίvoς Γιεσoύα μπεv Περάχια (και o Iησoύς) κατέφυγαv στηv Αλεξάvδρεια της Αιγύπτoυ. Στηv πρoσπάθεια για ειρήvευση στάλθηκε o Συμεώv μπεv Σετά. (...) Σηκώθηκε, πήγε και τov βρήκε σ' έvα παvδoχείo όπoυ τoυ έδειχvαv μεγάλες τιμές. Αυτός (o Iησoύς), σκεπτόμεvoς ότι θα τov διώξει, πήγε, πήρε έvα τoύβλo και τo πρoσκύvησε."

Πότε ο Ιησούς των χριστιανών προσκύνησε ένα τούβλο; Το αντίθετο το βλέπουμε βέβαια καθημερινά να συμβαίνει ...




Σας άρεσε???
Super!

Πάμε τώρα στον αγαπημένο σας Κέλσο και στον Αληθή (ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥ) Λόγο του από το 178 μ.ΧΠΑΡΑΚΑΛΩ...

Το λινκ εδώ

http://www.scribd.com/doc/5988243/-

Σελίδα 21 για να μη μου χαθείτε...

ΚΑΤΑ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ macedon ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙΣ ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ (2ος αιώνας μ.Χ) ΕΙΤΕ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΡΑΒΒΙΝΩΝ (19αιώνας μ.Χ) ΤΟΥ ΤΑΛΜΟΥΔ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ESOTERICA...

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΜΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΤΑΛΜΟΥΔ...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 13/02/2012 16:04:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 15:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

quote:
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ?

Γιατί, παρουσιάστηκα πουθενά σαν ιστορικός;


Σίγουρα όχι γι'αυτό και σε ρωτάω.
Αλλά μπορείς να μου πεις με ποια ιδιότητα έγραψες το βιβλίο σου?

quote:

quote:
Τον Benjamin H. Freedman τον γνωρίζεις???

Όχι προσωπικά. Συγγενής σου;



Άστον δε πειράζει για κάποιον πιο ζόρικο Χριστομάχο.
Εσύ είσαι απλή περίπτωση.

quote:

quote:
Και ύστερα πάμε καρφί στο Πανδίρα όπου θα άρχισουν τα όμορφα για εσένα για ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Αν είναι σαν τις προηγούμενες ανοησίες που μας παρουσίασες, τις αναμένω με αγωνία... Δεν είδα να ανασκευάζεις τις πληροφορίες μου για το Ταλμούδ. Ίσως γιατί εσύ διαβάζεις το Ταλμούδ από τους ηλίθιους που σου λένε τι λέει μέσα, εγώ το διαβάζω από το ίδιο το Ταλμούδ.


Πολύ μεγάλες κουβέντες από κάποιον που θα τον κυνηγάω να μεταφράσει χωρία από το ΤΑλμούδ στα Αγγλικά και αυτός θα ΚΡΥΒΕΤΑΙ θα κάνει ΓΑΡΓΑΡΕΣ και ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ...

quote:

quote:
Την αναφορά αυτή δεν τη σχολίασες όμως...
Για πάρε την άλλη μια φορά.

Ποιά αναφορά ακριβώς; Το βιβλίο; Τι να σχολιάσω, το εξώφυλλο; Είναι πορτοκαλί.



ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ

quote:

quote:
Δευτέρα περιμένω επίσης:

Όταν με κάνεις υπάλληλό σου, μπορείς να μου δίνεις εντολές, τι να περιμένεις από μένα και τι όχι και πότε. Τραχανά!


Μα δε θέλεις να αποκτήσεις λίγο από τη χαμένη σου αξιοπιστία???
Άλλωστε δεν είσαι υπαλλήλός μου αλλά ΠΕΛΑΤΑΚΟΣ ΜΟΥ!

quote:

quote:
ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΧΟΥΝΤΑ.
ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΟ FORUM

Δεν μας είπες πώς το θέλεις; Με σκληρό εξώφυλλο; Δερματόδετο; Στα ελληνικά; Στα ποντιακά; Για να ξέρω ποιο τηλέφωνο να σου δώσω...


ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ.
ΕΝΑ ΑΝΤΙΤΥΠΟ ΝΑ'ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ.
ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ!!!!!!!!
ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΛΟ ΤΟ FORUM


quote:

quote:
National Geographic, βλέπεις/σου αρέσει???

Ναι, ιδιαίτερα τα ντοκυμαντέρ με τις πολικές αρκούδες. Εσύ;


Χωρίς να θέλω να σε φοβίσω εκτός από πολικές αρκούδες έχει και ιστορικά ντοκυμαντέρ. Ένα πρόσφατο για παράδειγμα είχε για τα λείψανα του Χρύσανθου και της Δαρείας θύματα "ανύπαρκτων διωγμών" (άγιοι της Δυτικής Εκκλησίας) όπου έγινε μια ραδιοχρονολόγηση για το πότε πέθαναν.

Δείχνει και κάποια πλάνα από την κατακόμβη όπου βρέθηκαν θαμένοι οι σκελετοί των δύο αγίων όπου αναφέρει ότι για να ανοίξουν οι κλειδαμπαρωμένες πόρτες που οδηγούν σε αυτές θα πρέπει να δώσει άδεια ο ίδιος ο Πάπας ενώ θα έπρεπε να λειτουργούν ως Μουσεία Θρησκευτικής Ιστορίας...

Επειδή το Ταλμούδ πρόκειται να μας τελειώσει σήμερα-αύριο (από την πλευρά σου) προετοιμάσου για να μου εξηγήσεις το βίτσιο των Χριστιανών να εκτελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα και να θάβονται σε κατακόμβες.

Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 13/02/2012 16:06:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 18:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Λίγα λόγια για το Ταλμούδ.

Για πες μας...

quote:
Αποτελεί μια από τις ιερότερες συλλογές βίβλιων ηθικο/θρησκευτικού περιεχομένου για τους Εβραίους.

Λάθος! Το ταλμούδ αποτελεί τη νομοθεσία των Εβραίων. Ήταν ουσιαστικά το κύριο σύστημα απονομής δικαιοσύνης των Εβραίων (W. Chandler, "The trial of Jesus", 1908, σελ. 73-74)

quote:
Υπάρχουν δύο κύρια Ταλμούδ με αρκετές εκδόσεις το καθένα όπου καμμία έκδοση δεν συμφωνεί με καμμία άλλη απόλυτα.

Λάθος! Το ταλμούδ αποτελείται από δύο τμήματα, τη Μισνά (το κυρίως κείμενο) και τη Γεμαρά (τα σχόλια). Το πρώτο είναι ακριβώς το ίδιο και στις δύο εκδόσεις. Το δεύτερο τμήμα είναι τα σχόλια των ραββίνων που διαμορφώθηκαν στις ραββινικές ακαδημίες της Βαβυλώνας και της Ιερουσαλήμ.

Έτσι, κάθε ταλμούδ ενσωματώνει την κοινή Μισνά και τη ραββινική και διαφοροποιημένη Γεμαρά. Με άλλα λόγια, τα ταλμούδ είναι ακριβώς τα ίδια στο κείμενό τους, με εξαίρεση τα σχόλια των ραβίνων πάνω στο κυρίως κείμενο.

quote:
Το Ταλμούδ από τη στιγμή που εμφανίστηκε σε εμβρυακή μορφή (4 αιώνας μ.Χ)

Λάθος! Το ταλμούδ κωδικοποιήθηκε από τον Γιουντά Ανασσί στις αρχές του 3ου αιώνα (200 μαχχ), όχι τον 4ο αιώνα.

Λάθος! Δεν ήταν σε "εμβρυϊκή μορφή" τον 4ο αιώνα γιατί η Μισνά υπήρχε από την εποχή του Έζρα και καθιερώθηκε σαν προφορικός νόμος των Εβραίων (lex non scripta) ήδη από την εποχή των Μακκαβαίων.

quote:
λλά και πιο πριν είτε με τη προφορική παράδοση των Εβραίων είτε με τα πρώτα μεμονομένα συγγράμματα έκαναν ΣΑΦΗ ΑΝΑΦΟΡΑ στον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ.

Λάθος! Καμία αναφορά δεν γίνεται σε κανέναν Ιησού Χριστό ή οποιοδήποτε άλλο φανταστικό πρόσωπο των χριστιανών.

quote:
Ο macedon έκανε ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
Έχει πάει στην τελευταία και πιο λογοκρμένη/αλλοιωμένη έκδοση που μπορεί να βρει κάποιος, στην έκδοση της Vilna 1880-1886.

Αν κάνω λάθος μπορεί να με διορθώσει.


Χρησιμοποίησα την επίσημη έκδοση του Βαβυλωνιακού Ταλμούδ που χρησιμοποιούν οι Εβραίοι.

quote:
ΚΑΤΑ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ macedon ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙΣ ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ (2ος αιώνας μ.Χ) ΕΙΤΕ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΡΑΒΒΙΝΩΝ (19αιώνας μ.Χ) ΤΟΥ ΤΑΛΜΟΥΔ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ESOTERICA...

Δεν μπορώ να γνωρίζω ποιες πηγές χρησιμοποιεί ο Κέλσος αλλά η ταύτιση του Ιησού μπεν Παντιρά, ενός ιστορικού προσώπου που γεννήθηκε το 99 παχχ και πέθανε το 70 παχχ, με τον φανταστικό Ιησού των ευαγγελίων, είναι λανθασμένη.

Η υποτιθέμενη ύπαρξη του Ιησού των ευαγγελίων στο Ταλμούδ δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια απέλπιδα προσπάθεια των χριστιανών να ανακαλύψουν τον Ιησού σε εξωχριστιανικά κείμενα ώστε να του προσδώσουν ιστορική υπόσταση.

Αλλά, δυστυχώς γι' αυτούς, ούτε στο Ταλμούδ, ούτε στον Τάκιτο, ούτε στα ρωμαϊκά αρχεία, ούτε στον Ιώσηπο ούτε πουθενά δεν εμφανίζεται ο Ιησούς. Μόνον η ΚΔ γνωρίζει γι'αυτόν και τους υποτιθέμενους μαθητές του.

Στο Ταλμούδ (όπως και σ' όλα τα υπόλοιπα μέχρι στιγμής) παίρνεις κάτω από τη βάση.

macedon

Edited by - macedon on 13/02/2012 18:25:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 18:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Αλλά μπορείς να μου πεις με ποια ιδιότητα έγραψες το βιβλίο σου?

Με την ιδιότητα που αναφέρεται στο πρώτο φύλλο του βιβλίου μου.

quote:
Πολύ μεγάλες κουβέντες από κάποιον που θα τον κυνηγάω να μεταφράσει χωρία από το ΤΑλμούδ στα Αγγλικά και αυτός θα ΚΡΥΒΕΤΑΙ θα κάνει ΓΑΡΓΑΡΕΣ και ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ...

Αντί να σκέφτεσαι τι ΘΑ κάνω εγώ, δες τι κάνεις εσύ με το Ταλμούδ: Πετάς τη μια ανοησία μετά την άλλη κατά ριπάς.

quote:
Μα δε θέλεις να αποκτήσεις λίγο από τη χαμένη σου αξιοπιστία???

Την οποία... έχασα ... από σένα;

Καλό! Για συνέχισε...

quote:
Χωρίς να θέλω να σε φοβίσω εκτός από πολικές αρκούδες έχει και ιστορικά ντοκυμαντέρ.

Τα ιστορικά ντοκυμαντέρ του National Geographic τα αξιολογώ με βαθμολογία κάτω του μετρίου.

quote:
Ένα πρόσφατο για παράδειγμα είχε για τα λείψανα του Χρύσανθου και της Δαρείας θύματα "ανύπαρκτων διωγμών" (άγιοι της Δυτικής Εκκλησίας) όπου έγινε μια ραδιοχρονολόγηση για το πότε πέθαναν.

Γιατί, είχαν κληρονόμους; Και; Τι βρήκαν;

quote:
Δείχνει και κάποια πλάνα από την κατακόμβη όπου βρέθηκαν θαμένοι οι σκελετοί των δύο αγίων όπου αναφέρει ότι για να ανοίξουν οι κλειδαμπαρωμένες πόρτες που οδηγούν σε αυτές θα πρέπει να δώσει άδεια ο ίδιος ο Πάπας

Είναι φανερό. Αφού ήταν θαμένα σε κατακόμβες άρα ήταν θύματα θρησκευτικού διωγμού. Αξεπέραστη λογική!

quote:
Επειδή το Ταλμούδ πρόκειται να μας τελειώσει σήμερα-αύριο (από την πλευρά σου)

Εξαρτάται πόσες ανοησίες για το ταλμούδ θα δημοσιεύσεις ακόμα.

quote:
προετοιμάσου για να μου εξηγήσεις το βίτσιο των Χριστιανών να εκτελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα και να θάβονται σε κατακόμβες.

Είμαι αναρμόδιος να σε ενημερώσω για τις θρησκευτικές συνήθειες των χριστιανών. Θα πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους.

Αυτό που μπορώ να σε ενημερώσω, είναι πως ουδέποτε στη Ρώμη εκδόθηκαν έδικτα θρησκευτικών διωγμών εναντίον των χριστιανών.


macedon

Edited by - macedon on 13/02/2012 18:38:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 19:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε PanosT θα ήθελα να επισημάνω πως οι Χριστιανοί διώκονταν από τη Ρώμη απλά και μόνο γιατί ήταν Χριστιανοί.
Στα μάτια των εθνικών οι Χριστιανοί ήταν άθεοι, γιατί αρνούνταν να αναγνωρίσουν άλλους θεούς εκτός από τη δικιά τους μοναδική θεότητα. Οι Εβραίοι μονοθεϊστές ήταν απλά περισσότερο ανεκτοί γιατί η πίστη τους ήταν πανάρχαια και μάλιστα παλιότερη από την ίδια ρη Ρώμη.

Η αντίθεση εκφράζεται θαυμάσια από τον Εδουάρδο Γίβωνα:
«ΟΙ Ιουδαίοι ήταν ένας λαός που ακολουθούσε τη θρησκεία των πατέρων του. Οι Χριστιανοί μια σχισματική ομάδα που τη είχαν εγκαταλείψει».

Οι Ρωμαίοι χαίρονταν να λατρεύουν μεγάλο αριθμό θεών, συμπεριλαμβανομένου οπωσδήποτε και του αυτοκράτορά τους. Για αυτούς ήταν αδιανόητο να λατρεύουν οι χριστιανοί μόνο ένα θεό και κανένα άλλο.
Εδικά η λατρεία του αυτοκράτορα «ήταν ένας τρόπος να εκφράσει κανείς την αφοσίωσή του στη Ρώμη» (Boris Johnson-To όνειρο της Ρώμης, σελ. 102).
Ο αυτοκράτορας ως θεός ενσάρκωνε απόλυτα την ενότητα και την ιδέα της Ρώμης. Και επειδή είχε τόσο μεγάλη πολιτική συμμαχία και ήταν τόσο ουσιώδης για την ενότητα της αυτοκρατορίας η λατρεία του αυτοκράτορα δεν μπορούσε να αγνοηθεί. Μπορούσες βέβαια παράλληλα να λατρεύεις όποιους άλλους θεούς επιθυμούσες.
Η άρνηση των χριστιανών να λατρέψουν τον αυτοκράτορα ήταν εντελώς προσβλητική. Έτσι αποκάλεσαν τους χριστιανούς «άθεους και «εχθρούς του ανθρωπίνου γένους».
Έτσι ξεκίνησε η προγραφή του Χριστιανισμού, και το αργότερο στις αρχές του δεύτερου αιώνα έχει γίνει κανόνας ότι ένας χριστιανός υπόκειτο στη θανατική ποινή απλά για το Όνομα, επειδή ήταν Χριστιανός. Όταν οι λαϊκές δεισιδαιμονίες πυροδοτούνταν από μια μεγάλη καταστροφή, όπως ένα σεισμό ή μια επιδημία, τότε ακριβώς η επιθυμία να βρεθούν αποδιοπομπαίοι τράγοι κατέληγε σε δίψα για χριστιανικό αίμα.
«κοιτάξτε εδώ», είπε κάποτε ο βορειοαφρικανός κυβερνήτης σε μερικούς χριστιανούς υποψήφιους μάρτυρες. «Δεν θέλουμε να σας σκοτώσουμε. Θέλουμε απλώς να κάνετε το απολύτως στοιχειώδες, επιδεικνύοντας λίγο σέβας στην αυτοκρατορική λατρεία, Τόσο φοβερό είναι αυτό;». (Boris Johnson-To όνειρο της Ρώμης, σελ. 184).
Να πως έθεσε το ζήτημα ο μεγάλος χριστιανός συγγραφέας Τερτυλλιανός, στα τέλη του δεύτερου αιώνα.
«Οι εθνικοί θεωρούν τους χριστιανούς αιτία κάθε δημόσιας καταστροφής, κάθε δυστυχίας που πλήττει τους ανθρώπους. Αν ο Τίβερης ξεχειλίσει ή αν ο Νείλος δεν ξεχειλίσει, αν έρθει ξηρασία ή γίνει σεισμός, αν πέσει λιμός η θανατηφόρα επιδημία αμέσως υψώνεται η κραυγή: Οι χριστιανοί στο λιοντάρι!».
Όπως οι σαράντα οκτώ που μαρτύρησαν στη Λυών στο αμφιθέατρο που έκτισε ο Γάιος Ιούλιος Ρούφος.
Ο Πλίνιος αναφέρεται στους χριστιανούς που είχε θανατώσει, ως εκείνους που «προσήχθησαν ενώπιον μου με την κατηγορία ότι ήταν χριστιανοί», και λέει ότι η μόνη ερώτηση που απεύθυνε σε αυτούς ήταν αν παραδέχονταν την κατηγορία.
Απαντώντας ο Τραϊανός μιλάει γι’ αυτούς που «κατηγορήθηκαν ενώπιόν σου ως χριστιανοί», και συνεχίζει λέγοντας ότι «όποιος αρνηθεί ότι είναι χριστιανός και το αποδείξει «προσευχόμενος στους θεούς μας», θα είναι ελεύθερος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 19:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@symbol
Συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ!
Με το macedon θα έχεις ένα θεματάκι αλλά δε πειράζει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 19:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol

quote:
Φίλτατε PanosT θα ήθελα να επισημάνω πως οι Χριστιανοί διώκονταν από τη Ρώμη απλά και μόνο γιατί ήταν Χριστιανοί.

Θα είναι εύκολο τότε να μας φέρεις και τη νομοθεσία που τους δίωκε για το φρόνημά τους, ε;

quote:
Να πως έθεσε το ζήτημα ο μεγάλος χριστιανός συγγραφέας Τερτυλλιανός, στα τέλη του δεύτερου αιώνα.

Κάτι σε πιο αξιόπιστο;

quote:
Ο Πλίνιος αναφέρεται στους χριστιανούς που είχε θανατώσει,

Η συγκεκριμένη επιστολή του Πλίνιου και η υποτιθέμενη απάντηση του Τραϊανού μπάζουν από παντού... Δεν τη φέρνεις να τη συζητήσουμε λίγο;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 20:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

quote:

quote:
Αποτελεί μια από τις ιερότερες συλλογές βίβλιων ηθικο/θρησκευτικού περιεχομένου για τους Εβραίους.

Λάθος! Το ταλμούδ αποτελεί τη νομοθεσία των Εβραίων. Ήταν ουσιαστικά το κύριο σύστημα απονομής δικαιοσύνης των Εβραίων (W. Chandler, "The trial of Jesus", 1908, σελ. 73-74)


Έχεις διαβάσει σίγουρα το Ταλμούδ???
Βεβαίως είναι και Νόμοι αλλά περιέχει και όλο τους το Θρησκευτικό Δόγμα και την Ηθική τους στάση απέναντι σε Θεό και Ανθρώπους.

Για πάρε κάτι που σου χαλάει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΟΥΠΕΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΤΑΛΜΟΥΔ.

"

Ancient Roots

According to Talmud scholars, the Talmud is the written form of the teachings of the Pharisees — the very sect of Jewish priests with whom Jesus of Nazareth argued. Consider this passage from the translator of New Edition of the Babylonian Talmud and author of the History of the Talmud, Rabbi Michael Rodkinson:

Rabbi Michael L. Rodkinson

Is the literature that Jesus was familiar with in his early years yet in existence in the world? Is it possible for us to get at it? Can we ourselves review the ideas, the statements, the modes of reasoning and thinking, on moral and religious subjects, which were current in his time, and must have been [resolved] by him during those silent thirty years when he was pondering his future mission? To such inquiries the learned class of Jewish rabbis answer by holding up the Talmud. Here, say they, is the source from whence Jesus of Nazareth drew the teaching which enabled him to revolutionize the world; and the question becomes, therefore, an interesting one to every Christian, What is the Talmud? …

The Talmud, then, is the written form of that which, in the time of Jesus, was called the Traditions of the Elders, and to which he makes frequent allusions.

— Rabbi Michael L. Rodkinson

"

Για το λινκ και για περισσότερες πληροφορίες για το τι είναι το Ταλμούδ εδώ.

http://www.come-and-hear.com/editor/whatis.html#n11

Λάθος ο Κέλσος λάθος ο παραπάνω ραββίνος και σωστός μόνο ο macedon.

Ξέρεις πόσους ραββίνους και πόσα χωρία από Ταλμούδ που αναφέρονται (χλευαστικά πάντα) στο Jesus the Nazarene από παλαιότερες εκδόσεις έχω να σου παρουσιάσω???

Συνέχισε να λες σαχλαμάρες για το Ταλμούδ και θα το ανακαλύψεις.

Αλήθεια το βιβλίο που αναφέρεις (W. Chandler, "The trial of Jesus", 1908, σελ. 73-74) σε ποια ανύπαρκτη δίκη ποιανού ανύπαρκτου Ιησού αναφέρεται???

Βρε ΟΥΣΣΤΤΤ!!!!!

quote:

quote:
Υπάρχουν δύο κύρια Ταλμούδ με αρκετές εκδόσεις το καθένα όπου καμμία έκδοση δεν συμφωνεί με καμμία άλλη απόλυτα.

Λάθος! Το ταλμούδ αποτελείται από δύο τμήματα, τη Μισνά (το κυρίως κείμενο) και τη Γεμαρά (τα σχόλια). Το πρώτο είναι ακριβώς το ίδιο και στις δύο εκδόσεις. Το δεύτερο τμήμα είναι τα σχόλια των ραββίνων που διαμορφώθηκαν στις ραββινικές ακαδημίες της Βαβυλώνας και της Ιερουσαλήμ.

Έτσι, κάθε ταλμούδ ενσωματώνει την κοινή Μισνά και τη ραββινική και διαφοροποιημένη Γεμαρά. Με άλλα λόγια, τα ταλμούδ είναι ακριβώς τα ίδια στο κείμενό τους, με εξαίρεση τα σχόλια των ραβίνων πάνω στο κυρίως κείμενο.


Που διαφωνείς ρε τραχανά πάλι?
Όλο το παιχνίδι παίζεται στα σχόλια των ραββίνων που δε συμφωνούν ΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ μεταξύ τους (Γεμαρά) ΑΛΛΑ ΚΑΙ στις υποσημειώσεις που "ξέχασες" να αναφέρεις...

quote:

quote:
Το Ταλμούδ από τη στιγμή που εμφανίστηκε σε εμβρυακή μορφή (4 αιώνας μ.Χ)

Λάθος! Το ταλμούδ κωδικοποιήθηκε από τον Γιουντά Ανασσί στις αρχές του 3ου αιώνα (200 μαχχ), όχι τον 4ο αιώνα.

Λάθος! Δεν ήταν σε "εμβρυϊκή μορφή" τον 4ο αιώνα γιατί η Μισνά υπήρχε από την εποχή του Έζρα και καθιερώθηκε σαν προφορικός νόμος των Εβραίων (lex non scripta) ήδη από την εποχή των Μακκαβαίων.


Ο Γιουντά Ανασσί αναθεώρησε τη Μισνά το 220 μ.Χ και ΔΕΝ κωδικοποίησε το ταλμούδ.
Η πρώτη ολοκληρωμένη Γεμαρά ήταν μεταγενέστερη τον 6ο αιώνα απλά από τον 4 είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν τα πρώτα κείμενα που περιείχαν και Μισνά και Γεμαρά.
Μισνά ΚΑΙ Γεμαρά όπως πολύ σωστά λες συνιστούν Ταλμούδ γι'αυτό μιλάω για εμβρυακή μορφή τον 4ο αιώμα μ.Χ για να μην έβγαζες σπυράκια αν ανέφερα τον 6ο αιώνα μ.Χ για το πρώτο ολοκληρωμένο Ταλμούδ.

quote:

quote:
Αλλά και πιο πριν είτε με τη προφορική παράδοση των Εβραίων είτε με τα πρώτα μεμονομένα συγγράμματα έκαναν ΣΑΦΗ ΑΝΑΦΟΡΑ στον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ.

Λάθος! Καμία αναφορά δεν γίνεται σε κανέναν Ιησού Χριστό ή οποιοδήποτε άλλο φανταστικό πρόσωπο των χριστιανών.


Πάρε άλλη μια το ραββίνο για να ΣΤΑΝΙΑΡΕΙΣ>
ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ...

Is the literature that Jesus was familiar with in his early years yet in existence in the world? Is it possible for us to get at it? Can we ourselves review the ideas, the statements, the modes of reasoning and thinking, on moral and religious subjects, which were current in his time, and must have been [resolved] by him during those silent thirty years when he was pondering his future mission? To such inquiries the learned class of Jewish rabbis answer by holding up the Talmud. Here, say they, is the source from whence Jesus of Nazareth drew the teaching which enabled him to revolutionize the world; and the question becomes, therefore, an interesting one to every Christian, What is the Talmud? …

The Talmud, then, is the written form of that which, in the time of Jesus, was called the Traditions of the Elders, and to which he makes frequent allusions.

— Rabbi Michael L. Rodkinson (History of the Talmud)

quote:

quote:
Ο macedon έκανε ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
Έχει πάει στην τελευταία και πιο λογοκρμένη/αλλοιωμένη έκδοση που μπορεί να βρει κάποιος, στην έκδοση της Vilna 1880-1886.

Αν κάνω λάθος μπορεί να με διορθώσει.


Χρησιμοποίησα την επίσημη έκδοση του Βαβυλωνιακού Ταλμούδ που χρησιμοποιούν οι Εβραίοι.



Χρονολογίας καλέ μου???

Το τι χρησιμοποιούν οι Εβραίοι στις συναγωγές τους και το τι κυκλοφορεί στο εμπόριο και στο internet άσε να το γνωρίζουν κάποιοι άλλοι καλύτερα...

quote:

quote:
ΚΑΤΑ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ macedon ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙΣ ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ (2ος αιώνας μ.Χ) ΕΙΤΕ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΡΑΒΒΙΝΩΝ (19αιώνας μ.Χ) ΤΟΥ ΤΑΛΜΟΥΔ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ESOTERICA...

Δεν μπορώ να γνωρίζω ποιες πηγές χρησιμοποιεί ο Κέλσος αλλά η ταύτιση του Ιησού μπεν Παντιρά, ενός ιστορικού προσώπου που γεννήθηκε το 99 παχχ και πέθανε το 70 παχχ, με τον φανταστικό Ιησού των ευαγγελίων, είναι λανθασμένη.


Μας τελείωσε και ο Κέλσος...
ΤΟΝ ΑΚΟΥΤΕ κ.ΚΑΛΟΠΟΥΛΕ????

Δε σε αδικώ πάντως γιατί σύμφωνα με τη λογική σου ο Κέλσος ΟΥΤΩΣ 'Η ΑΛΛΩΣ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟΝ ΑΛΗΘΗ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ 'ΨΕΥΤΙΚΟ' ΑΝΘΡΩΠΟ.

ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕ Ο ΚΕΛΣΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ 178μ.Χ...

ΒΡΕ ΟΥΣΣΤΤΤ!!!!

quote:

Η υποτιθέμενη ύπαρξη του Ιησού των ευαγγελίων στο Ταλμούδ δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια απέλπιδα προσπάθεια των χριστιανών να ανακαλύψουν τον Ιησού σε εξωχριστιανικά κείμενα ώστε να του προσδώσουν ιστορική υπόσταση.

Αλλά, δυστυχώς γι' αυτούς, ούτε στο Ταλμούδ, ούτε στον Τάκιτο, ούτε στα ρωμαϊκά αρχεία, ούτε στον Ιώσηπο ούτε πουθενά δεν εμφανίζεται ο Ιησούς. Μόνον η ΚΔ γνωρίζει γι'αυτόν και τους υποτιθέμενους μαθητές του.



Ε, μα τη ζητάει ο οργανισμός σου την επανάληψη...

Is the literature that Jesus was familiar with in his early years yet in existence in the world? Is it possible for us to get at it? Can we ourselves review the ideas, the statements, the modes of reasoning and thinking, on moral and religious subjects, which were current in his time, and must have been [resolved] by him during those silent thirty years when he was pondering his future mission? To such inquiries the learned class of Jewish rabbis answer by holding up the Talmud. Here, say they, is the source from whence Jesus of Nazareth drew the teaching which enabled him to revolutionize the world; and the question becomes, therefore, an interesting one to every Christian, What is the Talmud? …

The Talmud, then, is the written form of that which, in the time of Jesus, was called the Traditions of the Elders, and to which he makes frequent allusions.

— Rabbi Michael L. Rodkinson (History of the Talmud)

[quote]
Στο Ταλμούδ (όπως και σ' όλα τα υπόλοιπα μέχρι στιγμής) παίρνεις κάτω από τη βάση


macedon

α)στρώσου να κάνεις καμμία μετάφραση που πάμε αισίως για 3η εβδομάδα.
β) δώσε τρίτο Ιστορικό (από τους πολλούς που είχες) περί μη ύπαρξης διωγμών
γ) μάθε αν ο Renan ήταν ρατσιστής και αντισημίτης
δ) βρες ποιοι είναι Ιστορικοί και ποιοι Παπάδες.
ε) βρες και κανένα βιβλιοπωλείο που να πουλάει Jahuda
στ) μάθε τι γράφουν οι παλαιότερες εκδόσεις των Ταλμούδ
ζ) μάθε τι βρέθηκε από τις ανασκαφές και αν ήταν ορεινή και που ήταν ο γκρεμός της Ναζαρέτ.

και ύστερα ασχολείσου με βαθμολογίες. Τραχανοπλαγιά.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 13/02/2012 21:29:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 21:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

quote:
Φίλτατε PanosT θα ήθελα να επισημάνω πως οι Χριστιανοί διώκονταν από τη Ρώμη απλά και μόνο γιατί ήταν Χριστιανοί.

Θα είναι εύκολο τότε να μας φέρεις και τη νομοθεσία που τους δίωκε για το φρόνημά τους, ε;



Gibbon και Renan έχει το μαγαζί.
Σου κάνει???

quote:

quote:
Να πως έθεσε το ζήτημα ο μεγάλος χριστιανός συγγραφέας Τερτυλλιανός, στα τέλη του δεύτερου αιώνα.

Κάτι σε πιο αξιόπιστο;



Gibbon και Renan έχει το μαγαζί.
Σου κάνει???

quote:

quote:
Ο Πλίνιος αναφέρεται στους χριστιανούς που είχε θανατώσει,

Η συγκεκριμένη επιστολή του Πλίνιου και η υποτιθέμενη απάντηση του Τραϊανού μπάζουν από παντού... Δεν τη φέρνεις να τη συζητήσουμε λίγο;



Από Gibbon την έχει το μαγαζί.
Σου κάνει???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 21:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

quote:
Αλλά μπορείς να μου πεις με ποια ιδιότητα έγραψες το βιβλίο σου?

Με την ιδιότητα που αναφέρεται στο πρώτο φύλλο του βιβλίου μου.



Καλά, ντρέπεσαι να μας την αναφέρεις?
Θα αγόραζα το βιβλίο σου αλλά τώρα που θα μου πεις βιβλιοπωλείο που να έχει Jahuda sorry αλλά θα σε πάω λίγο πίσω...

ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ macedon....

quote:

quote:
Πολύ μεγάλες κουβέντες από κάποιον που θα τον κυνηγάω να μεταφράσει χωρία από το ΤΑλμούδ στα Αγγλικά και αυτός θα ΚΡΥΒΕΤΑΙ θα κάνει ΓΑΡΓΑΡΕΣ και ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ...

Αντί να σκέφτεσαι τι ΘΑ κάνω εγώ, δες τι κάνεις εσύ με το Ταλμούδ: Πετάς τη μια ανοησία μετά την άλλη κατά ριπάς.



Με το Ταλμούδ ήδη σου ήρθε μια ΣΒΟΥΡΙΧΤΗ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΣΟΥ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ...

ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΥΡΙΑΝΕΣ...

ΧΑΣΑΜΕ ΚΟΤΖΑΜ ΚΕΛΣΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΛΙΓΟ ΤΟ'ΧΕΙΣ ΑΥΤΟ???

quote:

quote:
Μα δε θέλεις να αποκτήσεις λίγο από τη χαμένη σου αξιοπιστία???

Την οποία... έχασα ... από σένα;

Καλό! Για συνέχισε...



ΠΡΙΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΑΜΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ

α)στρώσου να κάνεις καμμία μετάφραση που πάμε αισίως για 3η εβδομάδα.
β) δώσε τρίτο Ιστορικό (από τους πολλούς που είχες) περί μη ύπαρξης διωγμών
γ) μάθε αν ο Renan ήταν ρατσιστής και αντισημίτης
δ) βρες ποιοι είναι Ιστορικοί και ποιοι Παπάδες.
ε) βρες και κανένα βιβλιοπωλείο που να πουλάει Jahuda
στ) μάθε τι γράφουν οι παλαιότερες εκδόσεις των Ταλμούδ
ζ) μάθε τι βρέθηκε από τις ανασκαφές και αν ήταν ορεινή και που ήταν ο γκρεμός της Ναζαρέτ.

quote:

quote:
Χωρίς να θέλω να σε φοβίσω εκτός από πολικές αρκούδες έχει και ιστορικά ντοκυμαντέρ.

Τα ιστορικά ντοκυμαντέρ του National Geographic τα αξιολογώ με βαθμολογία κάτω του μετρίου.


ΠΑ ΠΩ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ...
Καλά πριν δεις το βίντεο...
ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ????

quote:

quote:
Δείχνει και κάποια πλάνα από την κατακόμβη όπου βρέθηκαν θαμένοι οι σκελετοί των δύο αγίων όπου αναφέρει ότι για να ανοίξουν οι κλειδαμπαρωμένες πόρτες που οδηγούν σε αυτές θα πρέπει να δώσει άδεια ο ίδιος ο Πάπας

Είναι φανερό. Αφού ήταν θαμένα σε κατακόμβες άρα ήταν θύματα θρησκευτικού διωγμού. Αξεπέραστη λογική!


ΡΕ "ΞΟΥΡΑΦΙ" ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΥΤΟ???
ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΙΚΗ ΣΟΥ ΥΓΕΙΑ...

quote:

quote:
Επειδή το Ταλμούδ πρόκειται να μας τελειώσει σήμερα-αύριο (από την πλευρά σου)

Εξαρτάται πόσες ανοησίες για το ταλμούδ θα δημοσιεύσεις ακόμα.


ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΣΙΑ...
ΟΣΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΓΑΤΑΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!
ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ!

quote:

quote:
προετοιμάσου για να μου εξηγήσεις το βίτσιο των Χριστιανών να εκτελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα και να θάβονται σε κατακόμβες.

Είμαι αναρμόδιος να σε ενημερώσω για τις θρησκευτικές συνήθειες των χριστιανών. Θα πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους.


Το ίδιο μου είπες ΚΑΙ για το Θιριδάτη όπου άκουσον-άκουσον τα έβαλε με το 99,9999999% των υπηκόων του επιβάλλοντάς τους το Χριστιανισμό με τη δύναμη των όπλων...
Σε ποιο βιβλίο Κυβερνητικής το έχεις διαβάσει αυτό και ποιο άλλο παράδειγμα (εννοείται εκτός Βυζαντίου όπου ισχυρίζεσαι ΒΛΑΚΩΔΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ) στη Παγκόσμια Ιστορία το έχεις ξαναδεί???

ΟΤΑΝ Η ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ "ΛΥΓΙΖΕΙ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ...

ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ???
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟ???

quote:

Αυτό που μπορώ να σε ενημερώσω, είναι πως ουδέποτε στη Ρώμη εκδόθηκαν έδικτα θρησκευτικών διωγμών εναντίον των χριστιανών.

Έχεις ΤΡΙΤΟ ιστορικό από τους ΠΟΛΛΟΥΣ που ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕΣ όπου να το ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ή είσαι ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΡΑΓΙΚΑ ΜΟΝΟΣ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΣΕ ΕΒΓΑΛΑΝ ΨΕΥΤΗ...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 13/02/2012 21:40:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy