ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τεκτονισμός - η γνώμη σας...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 23:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Αν και το θέμα έχει βρεθεί σε πολλά topics, πουθενά δεν έγινε κάποια λεπτομερής ανάλυση αυτής της "μυστικής" οργάνωσης. Θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες και τις απόψεις σας σχετικά με τον Τεκτονισμό, τα τυπικά, τα σύμβολα, τη θεωρία και την προέλευση του τάγματος. Φυσικά θα σας παραθέσω κι εγώ τις δικές μου απόψεις.
Για να σας δω λοιπόν χρυσούλια μου!


Sub rosa

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 01:41:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ο τεκτονισμός δεν είναι ούτε μύθος ούτε θρησκεία άρα το τόπικ δεν είναι σε σωστό Forum .
Ο τεκτονισμός δεν είναι οργάνωση αλλά εταιρεία .

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις επειδή και εγώ θα ήθελα να μάθω ξεκίνα εσύ «χρυσούλι» μας να μας λες και έτσι να μπορέσουμε όλοι να καταθέσουμε την όποια άποψη μπορεί να έχουμε .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

loukoulos
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 02:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukoulos
Ηταν κάποτε που μάθαινες αλήθειες εκεί μέσα,μετά έγινε τρόπος πλουτισμού ορισμένων,μετά όλο και πιο πολλοί άνθρωποι της ύλης και όχι του πνεύματος εισχωρούσαν στο χώρο,μετά η αλήθειες έγιναν να χαμε φράγκα,μετά ήρθε και η μεγάλη ρήξη στη μεγάλη στοά ,μετά χωρίσθηκαν στα δυο στους επίσημους και στους ανεπίσημους σε αυτούς τους δεύτερους έγινε μια προσπάθεια μήπως έρθουν εκείνες η καλές εποχές του παρελθόντος,μετά έπεσε φαγωμάρα μέσα στο χώρο εεεεεεεεεεεεκαι μετά από όλα αυτά η μασονία στην Ελλάδα κατάντησε για κλάματα.Τι να πούμε εδώ ,πέστε ότι είναι μια κουτάλα που πολλοί θέλουν να αποκτήσουν ,το φαγητό όμως τελείωσε πλέον.Οσο για της αλήθειες αυτές στα χρόνια μας κυφλοφορουν ελευθέρα σε βιβλία.Σοβαροί και πνευματώδες άνθρωποι δεν ασχολούνται με τη μασονία,τουλάχιστον παλιά τρόμαζε τον κόσμο τώρα είναι για γέλια.χο,χο,χο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 07:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΚΑΛΕ ΜΟΥ LOUKOULE,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΣΟ ΚΩΜΙΚΑ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ!
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΡΑΜΟΓΛΟΥ,ΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙ Η ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΤΣΙ..ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ.
ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 08:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Καλημέρα σε όλους τους φίλους
Φίλε Oculatis Abis τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα γίνει λεπτομερής ανάλυση του Τεκτονισμού;

Δεν ξέρω εάν είχες παρακολουθήσει το παρακάτω θέμα

ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ

το οποίο μετά από 25 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ τι άφησε;

Ξύλο..πολύ ξύλο...και κάποιες καλές βέβαια τοποθετήσεις...

Από την άλλη βέβαια ίσως να ωρίμασαν οι συνθήκες για μία συζήτηση χωρίς αντεγκλήσεις και απειλές...

Ας το ελπίσουμε...

Από την άλλη ελπίζω να μην γίνει TEKΤΟΝΙΣΜΟΣ Νο 2 κατά τα πρότυπα του ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΥΚΕΣ Νο 2,3,4 κλπ


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 29/09/2003 08:46:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 10:48:01  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oculatis Abis ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣHΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο old tiger.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΛΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟΡΙΕΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ loukouloυ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ "ΜΕΣΑ" ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ.

ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.
ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 11:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
quote:
Ο τεκτονισμός δεν είναι ούτε μύθος ούτε θρησκεία άρα το τόπικ δεν είναι σε σωστό Forum .
Ο τεκτονισμός δεν είναι οργάνωση αλλά εταιρεία .


quote:
ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ loukouloυ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ "ΜΕΣΑ" ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ.

ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.
ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....


Δεν έχω παρά να συμφωνήσω.......

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 29/09/2003 11:23:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 11:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Μετέφερα το topic στο "ΑΠΟΨΕΙΣ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ" εκεί που είναι και το προηγούμενο topic.

Συνιστώ κι εγώ να διαβάσετε το παλιότερο topic που κλειδώθηκε.

Γενικά, χωρίς να θέλω να το παίξω δικηγόρος κανενός, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μιλήσουμε πολιτισμένα και να αποφύγουμε τον φανατισμό και τον "ξερολισμό".

Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, ειδικά με ομάδες, σχολές, οργανώσεις, εταιρίες κ.α. είναι δύσκολο να βρει κάποιος μια αλήθεια που να είναι η αλήθεια.

Ακόμη και στο εσωτερικό αυτών των "σχηματισμών" υπάρχουν δεκάδες διαφορετικές τοποθετήσεις και απόψεις (που είναι φυσιολογικό φαινόμενο), πόσο μάλλον σε αυτούς που δεν παρακολουθούν τα πράγματα από έξω.

Για αυτό ας προσέχουμε τις ακρότητες και την αναπαραγωγή φημών και κουτσομπολιών. Επίσης αυτοί που πιθανώς, είναι Τέκτονες ή που ξέρουν από μέσα τα πράγματα, και εξοργίζονται για τις αντιλήψεις των άλλων, ας κάνουν υπομονή και ας θυμούνται ποια είναι η γενικότερη αντίληψη (ορθή ή λανθασμένη) που έχει ο μέσος άνθρωπος για τον Τεκτονισμό.

Πάντως η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι πολλές φορές μάταιο ή και λάθος να προσπαθούμε να κρίνουμε ομάδες που έχουν μια μυστικότητα γιατί συνήθως τα στοιχεία μας είναι είτε από εχθρούς τους, είτε από απογοητευμένους που θέλουν να κερδίσουν αυτοεκτίμηση με το να επιτίθενται στους πρώην ομοϊδεάτες τους.

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να διαμορφώσω μια άποψη γιατί είμαι από έξω και δεν μπορώ να πιστέψω τα ΜΜΕ και την Εκκλησία γιατί είναι de facto αντίπαλοι της μυστικότητας των εσωτερικών ομάδων.

Δύσκολα τα πράγματα, εεε;;

Για να δούμε...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 12:32:37  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ thoth ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ

quote:
Πάντως η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι πολλές φορές μάταιο ή και λάθος να προσπαθούμε να κρίνουμε ομάδες που έχουν μια μυστικότητα γιατί συνήθως τα στοιχεία μας είναι είτε από εχθρούς τους, είτε από απογοητευμένους που θέλουν να κερδίσουν αυτοεκτίμηση με το να επιτίθενται στους πρώην ομοϊδεάτες τους.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 12:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Γιατί να ξύνουμε πληγές ?
Όρεξη έχετε ?

Αφού υπάρχει ήδη topic που γράφτηκαν και ακούστηκαν τα πάντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 01:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Γεια σε όλους

Συμμετέχω πρώτη φορά στο forum γιατί είδα ότι η προηγούμενη συζήτηση για το θέμα ξέφυγε λόγω κυρίως κάποιων που μιλούσαν για κάτι που δεν γνώριζαν. Τολμώ να πω ότι ξέρω κάποια πράγματα για τον τεκτονισμό "από μέσα" , άλλωστε είναι κάτι που δεν σταματάει κανείς να το σπουδάζει.Δεν πρόκειται ποτέ να δούμε το φως, γιατί οι ακτίνες είναι τόσο δυνατές...
Θα επανέλθω μετά από μερικές ημέρες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 19:21:52  Εμφάνιση Προφίλ
Tα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
loukoulos
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 17:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukoulos
[quote]
[b]ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oculatis Abis ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣHΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο old tiger.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΛΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟΡΙΕΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ loukouloυ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ "ΜΕΣΑ" ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ.

ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.
ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....

Τι να τα κανεις τα στοιχεια καλε μου φιλε,ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΛΕΩΝ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ,Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΖΗΣΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
ΠΑΝΤΟΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΗΣ ΛΕΥΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΕΣ ΚΟΡΕΣ .ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΦΕΥΓΑΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΕ ΠΟΔΙΤΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΡΝΗ[Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ].

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 23:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Συγνώμη που επανέφερα ένα τόσο καυτό θέμα. Σήμερα κάθησα όλο το απόγευμα και πίνοντας τον καφέ μου διάβασα όλες τις σελίδες του προηγούμενου σχετικού topic.

Λυπάμαι ρε παιδιά αλλά απογοητεύτηκα πλήρως. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει απωθημένα ή κακά προηγούμενα με τον Τεκτονισμό αλλά αν κάποιος "έμπαινε" για πρώτη φορά στο forum, σίγουρα δε θα το έβαζε στη λίστα με τα "αγαπημένα" sites.

Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία περί Τεκτονισμού (όλα ξενόγλωσσα) και πιστεύω ότι γνωρίζω λίγα πράγματα. Όλη όμως η εικόνα του προηγούμενου topic ήταν απογοητευτική. Ποιός από τους συμμετέχοντες πιστεύει ότι ωφελήθηκε σε κάτι από τη συμμετοχή του ή ότι οφέλησε-βοήθησε κάποιον αναγνώστη στην έρευνά του περί Τεκτονισμού; Πέραν κάποιων εξαιρέσεων (που δείχνουν ποιός ήταν ο κανόνας) το όλο θέμα έπρεπε να διαβαστεί φορώντας κράνος!

Πήρα το θάρρος να ανοίξω πάλι το θέμα προσβλέποντας περισσότερο σε θέματα καθαρά περί ουσίας του Τεκτονισμού κι όχι για το αν τον αποδέχεστε ή όχι. Πιστεύω πως απευθύνομαι σε μέλη που είναι θετικά κείμενοι (όπως κι εγώ) προς τον Τεκτονισμό (όχι όμως απαραίτητα Τέκτονες).

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας σχετικά με την προέλευση και ανάπτυξη αυτής της εταιρίας, την σημασία και την έννοια των τυπικών της, τον αποσυμβολισμό της στοάς και το πιο σημαντικό: Τι είναι αυτό που διδάσκεται ο Τέκτων ανερχόμενος τους βαθμούς μύησης; Πως πιστεύετε ότι επιτυγχάνουν την ατομική τελείωσή τους; Ποιά μπορεί να είναι τα επτασφράγιστα μυστικά που διδάσκονται και ορκίζονται να κρατήσουν κρυφά; Ας μείνουμε στην ουσία του Τεκτονισμού κι όχι σε αρρωστημένες παρραφυάδες που ορίζονται από ορισμένους νυν ή πρώην Τέκτονες που σπήλωσαν την έννοια του Τεκτονισμού.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 00:06:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ποιά μπορεί να είναι τα επτασφράγιστα μυστικά που διδάσκονται και ορκίζονται να κρατήσουν κρυφά;

Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι θα πάρεις απάντηση σε αυτό?
...δε νομίζω...αν και πιστεύω ότι στις άλλες σου απορίες μπορεί να σε διαφωτίσουν οι γνώστες...

Είναι απλό: Μην περιμένεις να σου πουν το τέλος της ταινίας...δε θα χει πλέον νόημα για να τη δείς...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 00:13:27  Εμφάνιση Προφίλ
Η πρώτη σελίδα ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί και αρχίσαμε να μιλάμε για νοικοκυρές με ποδιές και πόρνες .

Λέει ο φίλος Λούκουλος πως η αλήθεια είναι το «Ζήσε το σήμερα» .
Ίσως αυτή να είναι η δική του αλήθεια , ίσως κάποιοι άλλοι να έχουν κάποια άλλη αλήθεια , όμως αυτός που έχει όνειρα , ελπίδες , οράματα έχει άλλες αλήθειες .

Κάποιοι παλιά κατηγορήθηκαν για μάγοι , κάποιοι άλλοι για αιρετικοί , κάποιοι θανατώθηκαν για τις ιδέες τους που σήμερα είναι φάροι στην παγκόσμια γνώση .

Ευτυχώς η δυστυχώς δε θα μπορέσει κανείς να ακούσει τον άλλο και να τον καταλάβει , ειδικά αν μιλήσουμε για ένα τόσο δύσκολο θέμα .

Φίλε Oculatis Abis είναι ένα θέμα καταδικασμένο , θα γίνουν τα ίδια και εδώ .
Αν θέλεις από αυτά που διάβασες ( στο παλιό τόπικ ) κράτα τα όσα σε ενδιαφέρουν , τα όσα μπορούν να σου δώσουν κάποια στοιχεία στην αναζήτηση σου και με αυτά πορεύσου .

Από μένα μια ευχή σε όλους και όλες καλό Σ/Κ γεμάτο υγεία και χαμόγελο .


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 04/10/2003 00:14:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 01:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Τι να πω. Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον-κουράγιο για μια νέα προσέγγιση...

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 09:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Τι να πω. Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον-κουράγιο για μια νέα προσέγγιση...

Φίλε Oculatis Abis οπως ειδες και μονος σου οχι απο το προηγουμενο τοπικ αλλα και απο τις ηδη απαντησεις στο παρον τοπικ, ειναι ενα θεμα καταδικασμενο να το διαβαζει κανεις με κρανος οπως σωστα αναφερεις. Αν και νομιζω οτι αδικησες τις τοσες σελιδες που γραφτηκαν...τα στοιχεια ηταν πολλα που δωθηκαν, ειτε σε ιστορικο επιπεδο - ειτε σε εσωτερικο επιπεδο, αρκει να εχεις την ορεξη να κανεις ενα καλο ξεκαθαρισμα απο τις βομβες και οπως σωστα ειπε ο Ραμογλου, κρατα τα οσα σου κανουν, οσα νομιζεις οτι ειναι εργαλεια για να συνεχιστεις το εργο πανω στον εαυτο σου. Αλλωστε τι αξια θα εχουν οι χιλιαδες πληροφοριες αν δεν τις παρεις μια μια να της επεξεργαστεις και να τις κανεις εργαλεια στην οικοδομηση του εαυτου σου?

Ο τεκτονισμος, οπως και το καθε τι που κραταει καλα κρυμενα τα μυστικα του, αυτοματα γινετε και ο στοχος για τους απεξω, αυτους που για δικους τους λογους δεν ειναι ετοιμοι να δεχτουν καποια πραγματα. Οσα λοιπον και να γραφτουν παντα θα υπαρχει το ερωτημα αν ειναι αληθινα, παντα θα υπαρχουν αυτοι που δεν συμφωνουν με το συστημα, τα ερωτηματικα θα υπαρχουν και ισως αυτα να ειναι τα ερεθισματα για μεγαλυτερη αναζητηση...ειναι και αυτος ενας δρομος.

φιλε Oculatis Abis, αν θες να βοηθησεις το τοπικ σου, πες μας την δικη σου γνωμη συμφωνα με τα οσα εχεις διαβασει, σιγουρα θα ακολουθησουν και αλλοι...αλλα να εχεις το κρανος σου τριγυρω γιατι πολυ φοβαμαι η ιστορια παντα επαναλαμβανετε (ευχομαι εδω να υπαρξει εξαιρεση)

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 22:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι σε μέλη θετικά κείμενα προς τον Τεκτονισμό. Η συμμετοχή λοιπόν στο topic θα έχει opinion control . Μόνον έτσι μπορέσουμε ίσως να βγάλουμε κάποια άκρη.

Η αλήθεια είναι ότι πριν δύο μήνες η άποψή μου για τον Τεκτονισμό ήταν νεφελώδης. Αποφάσισα λοιπόν να διαβάσω μερικά ξενόγλωσσα βιβλία για να πάρω μια ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι τελικά ο Τεκτονισμός δεν αποτελεί απειλή για κανέναν (αναφέρομαι πάντα στον Τεκτονισμό όπως αρχικά εκφράστηκε κι όχι όπως τον χρησιμοποιούν κάποιοι Τέκτονες). Σε σχετικό βιβλίο μάλιστα διάβασα ότι στην Ελλάδα, το 1933, η ιερά σύνοδος της Ελλάδας συνέταξε μια επιτροπή έρευνας από 7 καθηγητές της θεολογικής σχολής Αθηνών για να δώσουν-ορίσουν την επίσημη πλέον θέση της εκκλησίας σχετικά με τον Τεκτονισμό. Από τους 7 καθηγητές οι 6 απεφάνθησαν ότι ο Τεκτονισμός δεν αποτελεί απειλή για το Χριστιανισμό και γενικότερα αποτελεί εταιρεία με θετικές ενασχολήσεις. Όμως η εκκλησία τελικά επέλεξε τη θέση του μοναδικού καθηγητή που έβλεπε αρνητικά τον Τεκτονισμό, του Μπρατσιώτη και τελικά ασπάστηκε τη δική του άποψη, ότι δηλαδή ο Τεκτονισμός αποτελεί αναβίωση παγανιστικών και ειδωλολατρικών δοξασιών ξένων και επικίνδυνων για την εκκλησία. Τι να πει κανείς... Από τους 7 καθηγητές οι 6 δε βρήκαν κάτι μεμτό στον Τεκτονισμό, αλλά επικράτησε η "πλειοψηφία" της μίας άποψης!!! . Δυστυχώς με το πέρασμα των χρόνων, η εκκλησία έθρεψε την άγνοια και την παραπληροφόρηση σχετικά με τον Τεκτονισμό με αποτέλεσμα σήμερα οι περισσότεροι να έχουν αρνητική άποψη όχι γιατί το έψαξαν, αλλά γιατί έτσι τους είπαν!!! Anyway.

Συγκεντρωτικά θα ήθελα να ασχοληθούμε και να σχολιάσουμε τα παρακάτω θέματα:

1. Ηθικές και φιλοσοφικές απόψεις του Τεκτονισμού.
2. Πως δημιουργήθηκε ο Τεκτονισμός.
3. Τελετές και βαθμοί μύησης.
4. Σύμβολα, αντικείμενα και ενδυμασίες.
5. Επιφανείς Τέκτονες (Έλληνες και μη).
6. Τεκτονικές χειραψίες και φράσεις.
7. Η έννοια του Τεκτονισμού, τι σημαίνει να είσαι Τέκτονας.
8. Σχέση του Τεκτονισμού με τις ιερές οικογένειες (θεωρία Rex Deus).
9. Σχέση του Τεκτονισμού με την ανάπτυξη της Αμερικής.
10. Χρήση Τεκτονικών συμβόλων σε κοινή θέα.
11. Σχέση Τεκτονισμού με άλλες εταιρίες-συλλόγους όπως Rotary, Lions κλπ.

Μπορείτε να προσθέσετε κι εσείς ό,τι άλλο χρήσιμο σαν θέμα προς συζήτηση.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 22:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Επανήλθα. Θα ήθελα να αρχίσω με ένα σχόλιο για τον φίλο Λούκουλο. Το τεκτονικό περίζωμα δεν έχει σχέση με ποδίτσες όπως τις εννοείς εσύ. Όσο για τις πόρνες ασφαλώς και δεν το εννόησα. Δεν περιμένω όμως τίποτε από κάποιον που γνώρισε τον Τεκτονισμό από κάποια βιβλία. Σε λευκές εορτές (δεν χρησιμοποιείται ο όρος πλέον) θα είχες σίγουρα πάρει κάποια ιδέα από την ποιότητα των εργασιών μιας Στοάς, αν τύχαινε ποτέ να προσκληθείς σε κάποια.
Τώρα, όσον αφορά αυτά που ενδιαφέρουν τον Oculatis Abis. Τα μυστικά του Τεκτονισμού, όπως έχεις σίγουρα διαβάσει, αποκαλύπτονται ακόμη και στους ίδιους τους Τέκτονες σταδιακά μέσα από μια πορεία μακρόχρονη που απαιτεί και την ενεργό συμμετοχή του ίδιου του ατόμου. Δεν είναι επομένως δυνατόν, να σου απαντήσει κανείς στο ερώτημά σου αυτό, παρά μόνον εσύ ο ίδιος ακολουθώντας μια τέτοια πορεία. Αν μπορεί να μου επιτραπεί μια παρομοίωση, είναι σαν να ζητά ένας απόφοιτος Δημοτικού να του αποκαλύψουν τα αξιώματα των Μαθηματικών της Γ΄ Λυκείου. Δεν πρόκειται να τα καταλάβει, γιατί πρέπει να περάσει πρώτα από τις ενδιάμεσες τάξεις.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, απλά δεν μπορώ να βρω κάτι πιο καθημερινό για να το αποδώσω. Τέλος, ο Τεκτονισμός δεν έχει πουθενά στον κόσμο σχέσεις με άλλες οργανώσεις, όπως αυτές που αναφέρεις. Για να γίνεις δεκτός πρέπει απλά να χτυπήσεις την πόρτα και θα σου ανοίξει. Απλά απόφυγε να χτυπήσεις λάθος πόρτα. Η σωστή είναι μόνο μία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 00:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλησπερα FM και καλως μας ηρθες!!

Αναφερθηκες σε "λευκες γιορτες" λεγωντας :

quote:
Σε λευκές εορτές (δεν χρησιμοποιείται ο όρος πλέον) θα είχες σίγουρα πάρει κάποια ιδέα από την ποιότητα των εργασιών μιας Στοάς, αν τύχαινε ποτέ να προσκληθείς σε κάποια.

Ποιες ειναι οι "λευκες γιορτες" για τους Τεκτονες? Εχεις παραβρεθει σε καποια, και αν ναι θα μπορουσες να μας εξηγησεις τι γινετε εκει?
Λες πως αν καποιος προσκληθει σε καποια "λευκη γιορτη" θα μπορεσει να παρει μια ιδεα για την ποιοτητα των εργασιων καποιας Στοας. Αν καταλαβα καλα αφηνουν ατομα που δεν ειναι μυημενα να παραβρεθουν καποιες φορες στην διαρκεια των εργασιων τους?

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 00:52:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι σε μέλη θετικά κείμενα προς τον Τεκτονισμό.

Φίλε oculatis Abis ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας... τις απαντήσεις αυτές δε μπορεί να στις δώσει ένας που απλά είναι θετικά κείμενος προς τον Τεκτονισμό αλλά κάποιος που είναι Τέκτονας...

...αρα θα πρέπει να αναρωτηθούμε πόσοι από εδώ μέσα είναι σε θέση να φακελωθούν... (δε το λέω για να σε προσβάλω μην παρεξηγήσε) προτιμότερη λοιπόν η off the record συνομιλία...για το εν λόγω θέμα...


Α! ρε Αμαλία... Εσύ το ξεκίνησες το φακέλωμα με το τόπικ "Tι ζώδιο είσαι" το συνέχισε κάποιος άλλος με το "Που μένετε" και τώρα αυτό...
so what's next?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 02:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Καλώς σας βρίσκω και πάλι,

Μάρα, αυτό που λέμε "λευκή εορτή" δεν αναφέρεται σωστά. Χρησιμοποιείται ο όρος "ανοικτή εκδήλωση" που είναι πιο σωστός. Ουσιαστικά πρόκειται για μια ημερίδα που οργανώνεται μία φορά τον χρόνο, με θέμα κάποιο ιστορικό πρόσωπο ή φιλοσοφικό ζήτημα και συμμμετέχουν ως ομιλητές και ακροατές και μή μυημένοι, άνδρες και γυναίκες. Για αυτό λέγεται και ανοικτή. Για να παρακολουθήσει κανείς, αρκεί να έχει προσκληθεί από την Στοά που οργανώνει την εκδήλωση.

Κατά την εκδήλωση δεν γίνονται "εργασίες". Όταν λέμε "εργασίες" εννοούμε την συνεδρίαση της Στοάς. Αυτές είναι ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ για μυημένους. Οπότε, σε κάποια ανοικτή εκδήλωση δεν θα πρέπει να περιμένει κανείς να δεί τον τρόπο που γίνονται εργασίες. Μπορεί όμως να δει τον διάκοσμο του χώρου και να αντιληφθεί τι περίπου θέματα απασχολούν τους Τέκτονες και πως φροντίζουν να μορφώνονται σχετικώς με αυτά. Άλλες εκδηλώσεις μπορούν να παρακολουθήσουν μέλη της οικογένειας του Τέκτονος αλλά δεν εχουν σχέση με αυτό που ανέφερα και που είναι πράγματι η μοναδική ευκαιρία που έχει κάποιος εντελώς έξω από τον θεσμό αυτό, να έχει μια επαφή με μια Τεκτονική εκδήλωση.

Ελπίζω να σε βοήθησε η απάντησή μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 05:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Σχετικά με το πως γίνεται η εισδοχή μέλους δε νομίζω πως απλά χτυπά την πόρτα τους. Απ' ότι ξέρω πρέπει να προταθείς από κάποιον ενεργό Τέκτονα να γίνεις μέλος.

Σχετικά με την off the record συνομιλία δε νομίζω ότι χρειάζεται να μιλήσουμε φοβούμενοι το "φακέλλωμα". Με γνωρίζετε απλά ως Oculatis Abis και ως τίποτα περισσότερο. Πως λοιπόν θα με φακελλώσετε (μπορεί να γράφω από internet cafe); Αλλά και πάλι τι εννοείς με το φακέλλωμα; Προσδίδει άραγε στίγμα το να χαρακτηριστεί κάποιος φιλικά κείμενος προς τον Τεκτονισμό; Πάντως στα πλαίσια μιας ερευνητικής συνομιλίας με ψευδώνυμο δε θα είχα πρόβλημα να "φακελλωθώ".

Ας μας απαντήσει κάποιος που δε φοβάται (έστω πίσω από ένα user name) να μας μιλήσει λίγο περί Τεκτονισμού. Είμαι όμως πολύ περίεργος για το πως θα μας αποκαλύψει ότι είναι Τέκτονας...

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 05:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Και κάτι ακόμα σχετικά με τη σχέση του Τεκτονισμού με άλλες οργανώσεις. Απ' ότι γνωρίζω, τόσο στην Ελλάδα, όο και στο εξωτερικό οι Τέκτονες στρατολογούν μέλη από τους Rotary και τους Lions κατόπιν προσεκτικής παρακολούθησης των δραστηριοτήτων τους.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 11:36:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και κάτι ακόμα σχετικά με τη σχέση του Τεκτονισμού με άλλες οργανώσεις. Απ' ότι γνωρίζω, τόσο στην Ελλάδα, όο και στο εξωτερικό οι Τέκτονες στρατολογούν μέλη από τους Rotary και τους Lions κατόπιν προσεκτικής παρακολούθησης των δραστηριοτήτων τους.

Sub rosa


Ένας μύθος είναι αυτός που περισσότερο διαδίδετε από τους Rotary και τους Lions για να έχουν την ποθούμενη κάλυψη μυστηρίου .

Και αυτό γιατί :
1ον) Δε στρατολογεί κανέναν κανένα Τεκτονικό Τάγμα
2ον) Δε χρειάζεται ειδική προπαρασκευή από κάποιο «φροντιστηριακό» χώρο
3ον) Το μόνο που χρειάζεται είναι να σε προτείνει κάποιος εφ’ όσον το ΖΗΤΗΣΕΙΣ .

Τα Τεκτονικά Τάγματα που δρούν στην Ελλάδα και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Τεκτονικά Τάγματα είναι :

1) Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Αμιγής – Άνδρες )
2) Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Αμιγής – Άνδρες )
3) Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος ( Μικτός )
4) Droit Humain ( Μικτός Διεθνές Γαλλικό Τάγμα )

Τα παραπάνω Λειτουργούν με Σκωτικό Τύπο , τα 2 Τάγματα του αμιγούς έχουν και τον τύπο της Υόρκης .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 11:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
quote:
Τα Τεκτονικά Τάγματα που δρούν στην Ελλάδα και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Τεκτονικά Τάγματα είναι :

Απο που διακρίνεται το πραγματικό απο το ψεύτικο ?

Edited by - AION on 06/10/2003 11:43:19

Edited by - AION on 06/10/2003 12:33:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 12:17:38  Εμφάνιση Προφίλ
Οcylatis Abis... για το "φακέλωμα"... πλάκα κάνω...χαλάρωσε

Νόμιζα ότι το είχες καταλάβει


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 15:09:38  Εμφάνιση Προφίλ
Από το αν διαθέτουν αναγνώριση από τους διεθνής οργανισμούς φίλε ΑΙΟΝ .

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 16:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
quote:

Ένας μύθος είναι αυτός που περισσότερο διαδίδετε από τους Rotary και τους Lions για να έχουν την ποθούμενη κάλυψη μυστηρίου .

Και αυτό γιατί :
1ον) Δε στρατολογεί κανέναν κανένα Τεκτονικό Τάγμα
2ον) Δε χρειάζεται ειδική προπαρασκευή από κάποιο «φροντιστηριακό» χώρο
3ον) Το μόνο που χρειάζεται είναι να σε προτείνει κάποιος εφ’ όσον το ΖΗΤΗΣΕΙΣ .


Φίλε Ramoglou, ίσως αυτό να ισχύει στις Ελληνικές Στοές, όμως στο εξωτερικό τα πράγματα είναι διαφορετικά. Αρκεί να δώσεις σε μια μηχανή αναζήτησης τις λέξεις Masonry, Rotary, Lions και θα δεις ότι θα βγάλεις πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα...Αν λοιπόν η στρατολόγηση στο εξωτερικό είναι μία πραγματικότητα γιατί να μην ισχύει και στην Ελλάδα;

Θα σου αποκαλύψω και κάτι ακόμα: Είμαι ενεργό μέλος του Rotary (στην περιφέρεια 2480). Μου ζήτησαν να γίνω μέλος πριν από ένα χρόνο σχεδόν και πλέον αποτελώ επίσημο μέλος τους. Σε τυχαίες συζητήσεις περί σχέσης Rotary και Τεκτονισμού δεν ήταν λίγοι εκείνοι που απέκλεισαν σαφέστατα ότι υφίσταται μια τέτοια σχέση. Από την άλλη όμως δεν ήταν και λίγοι εκείνοι που "αυθόρμητα" διατείνονταν "μακάρι να ήμουν Μασώνος". Άραγε αυτοί που το επιθυμούν δεν το έχουν ήδη ζητήσει;

Αν υποθέσουμε ότι θα ήθελα να έρθω σε επαφή (το οποίο σηκώνει πολύ σκέψη) με μια Τεκτονική Στοά Σκωτικού τύπου στη Θεσσαλονίκη που θα πρέπει να αποτανθώ; Όπως λες πρέπει να το ζητήσω, οπότε τι πρέπει να κάνω;

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 16:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
quote:
οι Τέκτονες στρατολογούν μέλη

Ενας ακόμα μύθος (κατά το «παντού υπάρχει ένας μύθος»). Από τα ελάχιστα που είμαι σε θέση να γνωρίζω, καμιά στρατολόγηση δεν γίνεται. Ίσα ίσα που απαγορεύεται αυστηρότατα κάθε μορφή προσηλυτισμού. Ο Τεκτονισμός δεν είναι ούτε θρησκεία ούτε κόμμα, επομένως δεν έχει ανάγκη προσηλυτισμού


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy