ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Θέλω να σωθώ... τι να κάνω? Μάρτυρας πίστης ή μήπως ορθόδοξος χριστιανισμός?"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 01:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://il.youtube.com/watch?v=DWp1iRjjmoA&feature=related
ΛΕΥΤΕΡΙΆ ΣΤΟ κΟΥΡΔΙΣΤΆΝ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 01:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Τι σχέση έχει η ιστορία αυτή;
Επαναλαμβάνω.ΤΟΣΑ βιβλία έχεις διαβάσει δε σου έμεινε οπτικά η σωστή ορθογραφία και γραμματική; Εγώ νομίζω ότι ΔΕΝ τα έχεις διαβάσει... Αυτό θέλω να πω. Και ξαναλέω Η ΣΩΣΤΗ χρήση της γλώσσας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΟΛΩΝ μας. ΤΕΛΕΙΑ και ΠΑΥΛΑ.

Πρώτα ξαδέρφια δε νομίζεις?

quote:
IndustrialAngel:
Σε πολλά πανεπιστήμια, και σίγουρα στο ΕΜΠ που ξέρω από πρώτο χέρι είναι υποχρεωτικό μάθημα στο 4ο εξάμηνο σπουδών τα αγγλικά. Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μπεις(δεν εξετάζεσαι πανελλαδικώς αν και είναι υποχρεωτικό μάθημα για τα 10 από τα 12 χρόνια της εκπαίδευσης, όσο δηλαδή και τα θρησκευτικά). Είναι απαραίτητη προϋπόθεση όμως για να βγεις (να αποφοιτήσεις) το να εξεταστείς επιτυχώς στα αγγλικά. Καλά δε χρειάζεται να πω πως όποιος θέλει να διαβάσει εκτενή βιβλιογραφία και να μάθει χρειάζεται να κοιτάξει ΚΑΙ στα αγγλικά.

Δεν αναφέρομαι παρά στα βασικά. Και στο ΤΕΙ που σπούδασα κι εκεί υπήρχαν. Το επίπεδό τους όμως δεν ήταν τέτοιο ώστε να κάθεσαι και να διαβάζεις με την άνεσή σου τις ιστοσελίδες. Εσύ αναφέρεσαι σε επίπεδο proficiency.

quote:
IndustrialAngel:
Ναι, το ΖΩΟ είναι ΟΥΔΕΤΕΡΟ. Ο συνήθης είναι επίθετο και έχει τρεις καταλήξεις. ης, ης,ες. Δηλαδή για παράδειγμα, ο/η ακριβής,το ακριβές, ο/η συνήθης, το σύνηθες (ξέρεις γιατί ανεβαίνει ο τόνος; έχει να κάνει με το βραχύχρονο ε στην κατάληξη, θυμάσαι μακρά, βραχέα και διπλά). Λέμε, διεθνές αεροδρόμιο όχι διεθνή αεροδρόμιο αν σου θυμίζει τίποτα η έκφραση για να καταλάβεις ότι το είπες λάθος

Ωραία.

quote:
IndustrialAngel:
Τέλος πάντων... Μετά τη βυζαντινή ιστορία διάβασε και λίγο γραμματική. Στο δημοτικό είχαμε του Τσολάκη και του Τριανταφυλλίδη. Πολύ καλές και επαρκέστατες και οι 2 με τη δεύτερη να είναι πιο συνοπτική. Παίζει να κυκλοφορούν και στο νετ σε μορφή .pdf

Όχι δε θα με βοηθήσει στην ιστορία που μου αρέσει....εκεί έχεις να μου προτείνεις τίποτα?

quote:
IndustrialAngel:
Ούτε όταν με γέμιζε αυτός, και μάλιστα πρώτος.

Βλέπεις τι δικαιοσύνη τώρα?

quote:
IndustrialAngel:
Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου,γραμμένες τις έχω τις κρίσεις του στο πρόσωπο μου και του απάντησα αναλόγως. Όμως αν θες δικαιοσύνη και ΟΧΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ είσαι το ΙΔΙΟ αυστηρός ΜΕ ΟΛΟΥΣ, όχι με όσους σε συμφέρει. Δεν έχω πρόβλημα με τον ψηλό αλλά με το ότι ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ειπώθηκαν από εμένα και ΠΡΟΣ εμένα στο φόρουμ το ΜΟΝΑΔΙΚΟ "unfair" που βρήκες ήταν ότι εγώ σε είπα ανορθόγραφο, που είναι και αλήθεια. Δεν δικαιούσαι να ομιλείς για δικαιοσύνη όταν ΔΕΝ την εφαρμόζεις...

Έχεις γράψει 1700 τόσα μυνήματα......να σε έχω διαβάσει 100-200 φορές?
Αν από αυτές αφαιρέσουμε τουλάχιστον τις μισές που τις προσπερνώ με ένα πασάλειμμα, αφού δε βλέπω κάτι το ενδιαφέρον για να σταθώ, δε μένουν παρά οι μισές που σε έχω διαβάσει.
Τι συμπέρασμα να κάτσω να βγάλω λοιπόν, παρά από αυτό που έχει να κάνει με τις παρατηρήσεις σου στη γραμματική ή την ορθογραφία μου?

Έχω γράψει επανειλημμένα ότι με αφήνει παντελώς αδιάφορο και η γραμματική και το συντακτικό, άρα ή κι εσύ δε με διαβάζεις, ή αδιαφορείς για την αδιαφορία μου.
Εσύ όμως που "ζορίζεσαι" τόσο πολύ όταν βλέπεις τέτοια λάθη, γιατί δεν παρατηρείς και τους λοιπούς συμφορουμίστες?
Τεσπα.

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί ρε συκοφάντη κόβεις και ράβεις τις προτάσεις κατά το συμφέρον σου; Για βάλε την επόμενη φράση να δεις τη θέλω να πω συνολικά... Αυτό που είπα είναι, με άλλα λόγια ότι οι άνθρωποι έχουν σκοτώσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ανθρώπους από οποιαδήποτε άλλη μορφή ζωής και ότι ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ οι ένοχοι αυτών των θανάτων είναι Χριστιανοί, γεγονός που είναι αληθές. Δεν αποκάλεσα ΚΑΝΕΝΑ ζώο άμεσα αν πρόσεξες, θα μπορούσα όμως να είχα πει ότι οι Χριστιανοί και ΜΟΝΟ (αν εξαιρέσεις δηλαδή όλους του άλλους) με τα κατά καιρούς ΘΕΑΡΕΣΤΑ έργα τους (σταυροφορίες, παγκόσμιους πολέμους κτλ ) έχουν σκοτώσει ΠΑΡΑ πολλούς ανθρώπους. Αλλά θα με έλεγε εμπαθή αν έλεγα ΜΟΝΟ για τους Χριστιανούς για αυτό έβαλα ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους. Το μόνο που μπορείς να μου καταλογίσεις είναι ίσως μια ασάφεια(επίτηδες)

Αυτή είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ η παράγραφος. Όποιος καταλαβαίνει ελληνικά, ας βγάλει νόημα...

Αυτό που θα μπορούσα να πω με εμπάθεια είναι ότι οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ έχουν σκοτώσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ανθρώπους από οποιοδήποτε θηρίο ή ιό, γεγονός αληθές παρόλα αυτά... Αλλά δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία να απαντήσω στην εξυπνάδα "οι άλλοι δε σκοτώνουν;" για αυτό έβαλα με τη μια όλη την ανθρωπότητα...


Κατάλαβες τώρα γιατί δεν τρέχει κάστανο; Είπαμε δεν ξέρεις γραμματική, μάθε τουλάχιστον να διαβάζεις ελληνικά...



Εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι τα κίνητρα των πολέμων δεν ήσαν θρησκευτικά αλλά πολιτικά.
Έτσι αντί να δεις τον άνθρωπο υλιστή θηρίο....βλέπεις το χριστιανικό θηρίο!
Λες και στο Ευαγγέλιο του ο Ιησούς έγραφε πουθενά για επεκτατικούς πολέμους, αύξηση πλούτου κ.λ.π.

Ελάχιστοι πόλεμοι έως καθόλου, έγιναν με καθαρά κίνητρα το θρήσκευμα, πίσω από κάθε πόλεμο βρισκόταν το εμπόριο και η ύλη.Και τότε και σήμερα αλλά και αύριο.

Καλό λοιπόν θα σου κάνει να διαβάσεις και λίγο ιστορία, πέρα από τη γραμματική. Και αντί να βλέπεις τον μπαμπούλα θρησκεία να βλέπεις τον μπαμπούλα υλισμό.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 02:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

Δεν είναι κακό να είσαι ηλίθιος. Απλά μην είσαι περήφανος γι'αυτό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 03:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτα ξαδέρφια δε νομίζεις?

όχι καθόλου...

quote:
Δεν αναφέρομαι παρά στα βασικά. Και στο ΤΕΙ που σπούδασα κι εκεί υπήρχαν. Το επίπεδό τους όμως δεν ήταν τέτοιο ώστε να κάθεσαι και να διαβάζεις με την άνεσή σου τις ιστοσελίδες. Εσύ αναφέρεσαι σε επίπεδο proficiency.

Τότε γιατί έλεγες ότι δεν είναι απαραίτητα για το πανεπιστήμιο; Ξέρεις τι λες ή έγραφε ο άλλος και δε σε ενημέρωσε; Όσο για τη διάκριση των επιπέδων... αστεία πράγματα. Αν δεν μπορείς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να καταλάβεις ένα κείμενο τι στο διάλο το έχεις το lower; Για την αλφαβήτα;Πάντως από όσο ξέρω το lower είναι αντίστοιχο της 6ης δημοτικού ενώ το proficiency της 3ης λυκείου και νομίζω ότι τα παιδιά του δημοτικού ΜΠΟΡΟΥΝ να διαβάσουν ένα κείμενο...Δηλαδή ρε πουλάκι μου σε ποιες δεξιότητες αντιστοιχεί το δικό σου το lower (ή του άλλου)


quote:
Ωραία.

λείπει κάτι..."έκανα λάθος", "έγραψα μπούρδες"...Να τα γράφεις πλήρως....


quote:
Όχι δε θα με βοηθήσει στην ιστορία που μου αρέσει

Θα σε βοηθήσει να μιλάς ΣΩΣΤΑ. Και ΠΑΛΙ δεν μπορώ να καταλάβω πώς από τόσο διάβασμα ιστορίας δε σου έμεινε οπτικά η σωστή γραφή...

quote:
εκεί έχεις να μου προτείνεις τίποτα?

Ξεκίνα από τα βιβλία του λυκείου. Για παραπάνω, έπρεπε να ξέρεις γερμανικά ή αγγλικά οπότε δε σου λέω...

quote:
Έχεις γράψει 1700 τόσα μυνήματα......να σε έχω διαβάσει 100-200 φορές?
Αν από αυτές αφαιρέσουμε τουλάχιστον τις μισές που τις προσπερνώ με ένα πασάλειμμα, αφού δε βλέπω κάτι το ενδιαφέρον για να σταθώ, δε μένουν παρά οι μισές που σε έχω διαβάσει.
Τι συμπέρασμα να κάτσω να βγάλω λοιπόν, παρά από αυτό που έχει να κάνει με τις παρατηρήσεις σου στη γραμματική ή την ορθογραφία μου?
Έχω γράψει επανειλημμένα ότι με αφήνει παντελώς αδιάφορο και η γραμματική και το συντακτικό, άρα ή κι εσύ δε με διαβάζεις, ή αδιαφορείς για την αδιαφορία μου.

Και όμως παρόλο που αδιαφορείς απαντάς εδώ και 3 μηνύματα... Πολλά μηνύματα για το τίποτα... Α και στο quote που κάνεις λέω κάτι άλλο και εσύ απαντάς κάτι άλλο. Είπες ή δεν είπες ότι είναι λασπολογία το να πω ότι κάνεις ορθογραφικά λάθη; Αν το λέω εγώ είναι λασπολογία, ενώ αν πει ο Ψηλάρας σου όταν του τελειώνουν τα επιχειρήματα ότι είμαι κομπιούτερ είναι γόνιμη κριτική... Για τη 2 ταχυτήτων αντίληψη σου μιλάω όχι για το αν με διαβάζεις ή για το αν σε διαβάζω...

Και ξαναλέω...Ντρέπομαι για κάποιον που δηλώνει Κινέζος και δε μιλάει σωστά κινέζικα. Ντρέπομαι για κάποιον που δηλώνει Γάλλος και μιλάει σπαστά γαλλικά. Ντρέπομαι για κάποιν που δηλώνει Ελληνάρας σαν και σένα και κάνει γραμματικά λάθη...


quote:
Εσύ όμως που "ζορίζεσαι" τόσο πολύ όταν βλέπεις τέτοια λάθη, γιατί δεν παρατηρείς και τους λοιπούς συμφορουμίστες?
Τεσπα.

Το κάνω πού και πού. Το θέμα είναι όμως είναι ότι δεν ασχολήθηκα με τα ορθογραφικά σου λάθη (που είναι χοντρά και προκλητικά) αλλά με την ανακολουθία της εικόνας που θες να δώσεις, του δήθεν σοφού και διαβασμένου. Δεν μπορεί ρε φίλε να έχεις διαβάσει τόσο όσο λες και να κάνεις λάθος στις πτώσεις... Δεν παίζει απλώς.

quote:

Εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι τα κίνητρα των πολέμων δεν ήσαν θρησκευτικά αλλά πολιτικά.
Έτσι αντί να δεις τον άνθρωπο υλιστή θηρίο....βλέπεις το χριστιανικό θηρίο!
Λες και στο Ευαγγέλιο του ο Ιησούς έγραφε πουθενά για επεκτατικούς πολέμους, αύξηση πλούτου κ.λ.π.
Ελάχιστοι πόλεμοι έως καθόλου, έγιναν με καθαρά κίνητρα το θρήσκευμα, πίσω από κάθε πόλεμο βρισκόταν το εμπόριο και η ύλη.Και τότε και σήμερα αλλά και αύριο.

Ρε ευρωπαίε... πουλάς τρέλα και εσύ;Είπες ή δεν είπες, ως συκοφάντης, ότι χαρακτήρισα τους Χριστιανούς ζώα.... Και απέδειξα παραθέτοντας το πλήρες κομμάτι (να βλέπεις το ες πάλι στην κατάληξη, πλήρες γάλα πχ όχι πλήρη γάλα)ότι δεν έκανα κάτι τέτοιο. Απλώς είπα ότι από όλα τα ζώα οάνθρωπος (και ειδικά ο Χριστιανός) είναι το χειρότερο. Και τώρα αντί να ζητήσεις συγγνώμη που με συκοφάντησες απαντάς στο επιχείρημα που έπρεπε να απαντήσεις τότε... Δεν πάμε καλά...

quote:
Καλό λοιπόν θα σου κάνει να διαβάσεις και λίγο ιστορία, πέρα από τη γραμματική. Και αντί να βλέπεις τον μπαμπούλα θρησκεία να βλέπεις τον μπαμπούλα υλισμό

Σε ποια ιστορία λέει ότι τους 2 παγκοσμίους πολέμους και τις σταυροφορίες δεν τους έκαναν Χριστιανοί κατά κύριο λόγο; Είναι ιστορικά ΛΑΘΟΣ αυτό;


Όσο για το θέμα το ποιος φταίει τα είπα εγώ,πολλές φορές... Συνενοήσου με τον ψηλό αν τελικά κρίνουμε εκ του αποτελέσματος κάτι ή όχι και πες και σε εμάς...Γιατί κάτι σας πιάνει και όταν στριμώχνεστε ξαφνικά χάνετε την όρασή σας και δε βλέπετε τι γράφει ο άλλος... Είναι τακτική αυτό, τακτική υποχώρηση για την ακρίβεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 10:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Τότε γιατί έλεγες ότι δεν είναι απαραίτητα για το πανεπιστήμιο; Ξέρεις τι λες ή έγραφε ο άλλος και δε σε ενημέρωσε; Όσο για τη διάκριση των επιπέδων... αστεία πράγματα. Αν δεν μπορείς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να καταλάβεις ένα κείμενο τι στο διάλο το έχεις το lower; Για την αλφαβήτα;Πάντως από όσο ξέρω το lower είναι αντίστοιχο της 6ης δημοτικού ενώ το proficiency της 3ης λυκείου και νομίζω ότι τα παιδιά του δημοτικού ΜΠΟΡΟΥΝ να διαβάσουν ένα κείμενο...Δηλαδή ρε πουλάκι μου σε ποιες δεξιότητες αντιστοιχεί το δικό σου το lower (ή του άλλου)

Tι λες άνρθρωπέ μου?
Όταν μελετώ ένα ιστορικό κείμενο, θέλω να ξέρω όλες τις λέξεις του τι σημαίνουν και όχι την περίληψή του.
Αν θέλω να αμπελοφιλοσοφώ όπως εσύ, τότε ναι ένα πασάλειμμα μου είναι αρκετό.

quote:
IndustrialAngel:
λείπει κάτι..."έκανα λάθος", "έγραψα μπούρδες"...Να τα γράφεις πλήρως....

Μπας και νομίζεις ότι η ιστορία είναι γραμματική?
Το ωραία πήγαινε για την πληροφορία.
Τι γίνεται δεν τα πάτε καλά με την ιστορία και το ρίξατε στη γραμματική?

quote:
IndustrialAngel:
Θα σε βοηθήσει να μιλάς ΣΩΣΤΑ. Και ΠΑΛΙ δεν μπορώ να καταλάβω πώς από τόσο διάβασμα ιστορίας δε σου έμεινε οπτικά η σωστή γραφή...

Γιατί με ενδιαφέρει τι γράφει η ιστορία και όχι η γραμματική.
Εσένα που σε ενδιαφέρει η γραμματική διαβάζοντας ένα ιστορικό κείμενο θα σου μείνει το "ς" με τα τριτόλκιτα.

quote:
IndustrialAngel:
Ξεκίνα από τα βιβλία του λυκείου. Για παραπάνω, έπρεπε να ξέρεις γερμανικά ή αγγλικά οπότε δε σου λέω...

Ούτε απ' έξω δεν πρέπει να έχεις περάσει από βιβλιοπωλείο.

quote:
IndustrialAngel:
Και όμως παρόλο που αδιαφορείς απαντάς εδώ και 3 μηνύματα... Πολλά μηνύματα για το τίποτα... Α και στο quote που κάνεις λέω κάτι άλλο και εσύ απαντάς κάτι άλλο. Είπες ή δεν είπες ότι είναι λασπολογία το να πω ότι κάνεις ορθογραφικά λάθη; Αν το λέω εγώ είναι λασπολογία, ενώ αν πει ο Ψηλάρας σου όταν του τελειώνουν τα επιχειρήματα ότι είμαι κομπιούτερ είναι γόνιμη κριτική... Για τη 2 ταχυτήτων αντίληψη σου μιλάω όχι για το αν με διαβάζεις ή για το αν σε διαβάζω...

Φυσικά και είσαι λασπολόγος, σε θέματα περί θρησκείας και ιστορίας ασχολείσαι με το αν γράφω σωστά τα τριτόκλιτα.....με λίγα λόγια "καλημέρα Γιάννη κουκιά σπέρνω".
Ο Ψηλός ενδεχομένως να σε είπε έτσι επειδή απαντάς μηχανικά, χωρίς σκέψη.
Σε προηγούμενα μηνύματα, σου έγραφα τα ίδια πράγματα για το ίδιο θέμα πολλές φορές και πάλι δεν καταλάβαινες τι έλεγα.....έφταιγε φαίνεται το τριτόκλιτο....

quote:
IndustrialAngel:
Και ξαναλέω...Ντρέπομαι για κάποιον που δηλώνει Κινέζος και δε μιλάει σωστά κινέζικα. Ντρέπομαι για κάποιον που δηλώνει Γάλλος και μιλάει σπαστά γαλλικά. Ντρέπομαι για κάποιν που δηλώνει Ελληνάρας σαν και σένα και κάνει γραμματικά λάθη...

Εγώ πάλι γελάω με την ψυχή μου βλέποντα πόσο άδειοι είστε σε θέματα θρησκείας και ιστορίας και μή μπορώντας να αντεπεξέλθετε.....το ρίχνετε στη γραμματική σήμερα και ποιος ξέρει στην ιχνογραφία αύριο!
Αλήθεια ντρέπεσαι και για τους Έλληνες της επανάστασης του 1821?....ξέρεις στο μεγαλύτερο ποσοστό τους δεν ήξεραν καν γραφή.
Μάλλον θα νιώθεις γι' αυτούς αηδία γιατί ήσαν χριστιανοί....

quote:
IndustrialAngel:
Το κάνω πού και πού. Το θέμα είναι όμως είναι ότι δεν ασχολήθηκα με τα ορθογραφικά σου λάθη (που είναι χοντρά και προκλητικά) αλλά με την ανακολουθία της εικόνας που θες να δώσεις, του δήθεν σοφού και διαβασμένου. Δεν μπορεί ρε φίλε να έχεις διαβάσει τόσο όσο λες και να κάνεις λάθος στις πτώσεις... Δεν παίζει απλώς.

Ούτε το χοντρός ούτε το προκλητικός είναι κάτι που με αντιπροσωπεύει.
Οι χοντράδες και οι προκλήσεις είναι χτήμα αυτών που δεν έχουν προσφέρει τίποτα στο φόρουμ αυτό, πέρα από αμπελοφιλοσοφίες.....ναι και γραμματική.

quote:
IndustrialAngel:
Ρε ευρωπαίε... πουλάς τρέλα και εσύ;Είπες ή δεν είπες, ως συκοφάντης, ότι χαρακτήρισα τους Χριστιανούς ζώα.... Και απέδειξα παραθέτοντας το πλήρες κομμάτι (να βλέπεις το ες πάλι στην κατάληξη, πλήρες γάλα πχ όχι πλήρη γάλα)ότι δεν έκανα κάτι τέτοιο. Απλώς είπα ότι από όλα τα ζώα οάνθρωπος (και ειδικά ο Χριστιανός) είναι το χειρότερο. Και τώρα αντί να ζητήσεις συγγνώμη που με συκοφάντησες απαντάς στο επιχείρημα που έπρεπε να απαντήσεις τότε... Δεν πάμε καλά...

Αυτό έκανες.
Έριξες λάσπη γιατί δεν είχες τίποτα άλλο να δείξεις.

quote:
IndustrialAngel:
Σε ποια ιστορία λέει ότι τους 2 παγκοσμίους πολέμους και τις σταυροφορίες δεν τους έκαναν Χριστιανοί κατά κύριο λόγο; Είναι ιστορικά ΛΑΘΟΣ αυτό;

Στην ίδια που λέει ότι οι δύο παγκόσμιοι πόλεμοι έγιναν για θρησκευτικούς λόγους....άστο ασχολήσου με κανά τριτόκλιτο.....

quote:
IndustrialAngel:
Όσο για το θέμα το ποιος φταίει τα είπα εγώ,πολλές φορές... Συνενοήσου με τον ψηλό αν τελικά κρίνουμε εκ του αποτελέσματος κάτι ή όχι και πες και σε εμάς...Γιατί κάτι σας πιάνει και όταν στριμώχνεστε ξαφνικά χάνετε την όρασή σας και δε βλέπετε τι γράφει ο άλλος... Είναι τακτική αυτό, τακτική υποχώρηση για την ακρίβεια...

Ε! πως να μη φοβηθώ κάποιον για τον οποίο οι ιστορικές του γνώσεις περιορίζονται στην ιστορία του τριτόκλιτου......λίγο το έχεις?
Και τι στρίμωγμα!!!.....δεν ξέρω τι να κάνω....το ένα ιστορικό ντοκουμέντο πίσω από το άλλο φέρνεις!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 12:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tι λες άνρθρωπέ μου?
Όταν μελετώ ένα ιστορικό κείμενο, θέλω να ξέρω όλες τις λέξεις του τι σημαίνουν και όχι την περίληψή του.
Αν θέλω να αμπελοφιλοσοφώ όπως εσύ, τότε ναι ένα πασάλειμμα μου είναι αρκετό.


Αν ξέρεις λίγα αγγλικά καταλαβαίνεις την ...περίληψη του κειμένου;;;;; Μοναδική ικανότητα αυτή!!! Άσε μας ρε φίλε με τις μπαρούφες που πετάς. Τη μια έχεις lower και την άλλη δεν καταλαβαίνεις καλά... Δε συμβαδίζουν αυτά, Ο,ΤΙ να ναι!

quote:
Μπας και νομίζεις ότι η ιστορία είναι γραμματική?
Το ωραία πήγαινε για την πληροφορία.
Τι γίνεται δεν τα πάτε καλά με την ιστορία και το ρίξατε στη γραμματική?


Δεν μπορεί για 143084023840284 φορά κάποιος να διαβάζει ΤΟΣΟ πολύ όσο ισχυρίζεσαι εσύ και να κάνει λάθη στην κλίση των ονομάτων... Το παίζεις ΚΑΙ σοφός ΚΑΙ άσχετος... Δεν κολλάνε αυτά ρε φίλε...


Δεύτερον, μήπως νομίζεις ότι είμαι ο Μακεδών; Ο IndustrialAngel είμαι και σπάνια γράφω για καθαρά ιστορικά ζητήματα. Η ιστορία με ενδιαφέρει για τα συμπεράσματα της και τα δεδομένα που χρησιμοποιώ είναι κατά κανόνα γενικής αποδοχής. Ούτε για τους διωγμούς έγραψα ιστορικά στοιχεία, ούτε για τους Αγίους. Μόνο μια φορά ασχολήθηκα με την ιστορικότητα του Ιησού και μου απάντησες αντιγράφοντας την ΟΟΔΕ. Και τότε παρέθεσα κατά κύριο λόγω πρωτογενείς πηγές...

quote:
Γιατί με ενδιαφέρει τι γράφει η ιστορία και όχι η γραμματική.
Εσένα που σε ενδιαφέρει η γραμματική διαβάζοντας ένα ιστορικό κείμενο θα σου μείνει το "ς" με τα τριτόλκιτα.


Και νιώθεις υπερήφανος που σφάζεις την Ελληνική γλώσσα; Δηλώνεις και πατριώτης;


quote:
Φυσικά και είσαι λασπολόγος, σε θέματα περί θρησκείας και ιστορίας ασχολείσαι με το αν γράφω σωστά τα τριτόκλιτα.....με λίγα λόγια "καλημέρα Γιάννη κουκιά σπέρνω"

Για δες τη συζήτηση από την αρχή και δες πότε αναφέρθηκα σε αυτό. Όταν πούλησες μούρη ότι έχεις διαβάσει ΔΗΘΕΝ τόσα βιβλία. Δεν πείθομαι ρε φίλε ότι τα διαβάζεις γιατί δεν έμαθες ορθογραφία από αυτά... Ξεκινάς και λες έχω διαβάσει ΤΟΣΑ βιβλία και σου λέω να διαβάσεις και καμιά γραμματική...


Εντάξει παληκάρι μου ότι πεις... Και μόνο το γεγονός ότι δηλώνεις Χριστιανός σε καθιστά ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ σε όλα τα θέματα.

quote:
Ο Ψηλός ενδεχομένως να σε είπε έτσι επειδή απαντάς μηχανικά, χωρίς σκέψη.Σε προηγούμενα μηνύματα, σου έγραφα τα ίδια πράγματα για το ίδιο θέμα πολλές φορές και πάλι δεν καταλάβαινες τι έλεγα.....έφταιγε φαίνεται το τριτόκλιτο....

Έγραφες τα ίδια πράγματα γιατί απαντούσες στις ερωτήσεις που ήξερες από το κατηχητικό ενώ εγώ ρωτούσα ΑΛΛΑ πράγματα, φιλοσοφικά... Αν προσέξεις πολύ καλά τι έγραψα θα έβλεπες ότι εγώ ρωτούσα για τη συλλογική προσφορά του Χριστιανισμού στην ανθρωπότητα (η οποία είναι ακριβώς όσο και των άλλων θρησκείων, δηλαδή σχεδόν μηδέν τα τελευταία 2000 χρόνια)και εσύ επέμενες να μου λες την ίδια ακριβώς παπαγαλία για την ατομική σωτηρία... Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Η απάντηση μονίμως ήταν "δε φταίει ο Θεός" όταν εγώ έλεγα "απέτυχε να μας δώσει καλύτερες κοινωνίες το σύστημα αξιών που πρεσβεύεις"


quote:
Εγώ πάλι γελάω με την ψυχή μου βλέποντα πόσο άδειοι είστε σε θέματα θρησκείας και ιστορίας και μή μπορώντας να αντεπεξέλθετε.....το ρίχνετε στη γραμματική σήμερα και ποιος ξέρει στην ιχνογραφία αύριο!

Ναι παληκάρι μου ότι πεις εσύ...


quote:
λήθεια ντρέπεσαι και για τους Έλληνες της επανάστασης του 1821?....ξέρεις στο μεγαλύτερο ποσοστό τους δεν ήξεραν καν γραφή.
Μάλλον θα νιώθεις γι' αυτούς αηδία γιατί ήσαν χριστιανοί

Το ότι κάποιοι προσπάθησαν όπως ο Μακρυγιάννης πχ να μάθουν σε μεγάλη ηλικία γράμματα για να κάνουν απομνημονεύματα σου λέει τίποτα για την αξία της γλώσσας που εσύ υποβιβάζεις;


quote:
Ούτε το χοντρός ούτε το προκλητικός είναι κάτι που με αντιπροσωπεύει.
Οι χοντράδες και οι προκλήσεις είναι χτήμα αυτών που δεν έχουν προσφέρει τίποτα στο φόρουμ αυτό, πέρα από αμπελοφιλοσοφίες.....ναι και γραμματική.

Ναι ότι πεις εσύ... Τίποτα δεν έχουμε προσφέρει... Και αν ένας λογικός συνειρμός δείχνει την αντίφαση της πίστης σου είναι αμπελοφιλοσοφία..

quote:
Αυτό έκανες.
Έριξες λάσπη γιατί δεν είχες τίποτα άλλο να δείξεις.

Ναι τίποτα ότι πεις εσύ... Σε όλα δίκιο έχεις. Μόνο που ΕΣΥ είσαι αυτός που λασπολόγησε και συκοφάντησε εμένα με κοπτοραπτική στα λεγόμενα μου...

quote:
Στην ίδια που λέει ότι οι δύο παγκόσμιοι πόλεμοι έγιναν για θρησκευτικούς λόγους

Τον Πάπα Ουρβανό το 2ο τον ξέρεις; Αυτός ξεκίνησε τις σταυροφορίες...

Τι θρησκεία είχαν οι λαοί που συμμετείχαν στου 2 παγκόσμιους πολέμους; Οι Γερμανοί; Οι Αμερικάνοι; Οι Άγλλοι; Οι Ιταλοί; Μας δουλεύεις παλικάρι μου;


quote:
Και τι στρίμωγμα!!!.....δεν ξέρω τι να κάνω....το ένα ιστορικό ντοκουμέντο πίσω από το άλλο φέρνεις!

Δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με την ιστορία... Αλλά αν δε στριμωχτήκατε γιατί δεν απάντησε ΚΑΝΕΝΑΣ;

Δύο ερωτήσεις έκανα και δεν είδα απάντηση

1. Κρίνεται ή όχι εκ του αποτελέσματος ένα σύστημα αξιών, όπως η θρησκεία;

2. Είναι αμφίβολη η αλήθεια που αφορά στις θρησκείες όταν παρουσιάζει ΤΕΤΟΙΑ πολλαπλότητα. Δεν μπορεί να είναι αληθές κάτι που έχει τόσες διαφορετικές, αντικρουόμενες μορφές, μια αλήθεια που διχοτομείται και ερμηνεύεται κατά το δοκούν....


Αυτά τα δύο επιχειρήματα, για κάποιο λόγο, ΔΕΝ τα βλέπει ΚΑΝΕΝΑΣ μεγαλοχριστιανός... Είναι ο συνδυασμός των γραμμάτων ή των λέξεων που σας τυφλώνει; Αμφιβάλεις για την ιστορικότητα του γεγονότος που λέγεται σχίσμα; Αμφιβάλεις ότι οι καθολικοί έχουν προσθέσει ένα "και" στο πιστεύω; Αμφιβάλεις ότι υπάρχουν 8000 θρησκείες στον κόσμο που λένε αμοιβαίως αποκλειόμενα πράγματα και τα επιχειρήματά όλων είναι "έτσι μας αποκαλύφθηκε η αλήθεια, αυτό πιστεύουμε"; Χρειάζεται να τεκμηριώσω ιστορικά τα αυτονόητα;


Edited by - IndustrialAngel on 29/08/2010 12:57:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 13:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δύο ερωτήσεις έκανα και δεν είδα απάντηση

1. Κρίνεται ή όχι εκ του αποτελέσματος ένα σύστημα αξιών, όπως η θρησκεία;

2. Είναι αμφίβολη η αλήθεια που αφορά στις θρησκείες όταν παρουσιάζει ΤΕΤΟΙΑ πολλαπλότητα. Δεν μπορεί να είναι αληθές κάτι που έχει τόσες διαφορετικές, αντικρουόμενες μορφές, μια αλήθεια που διχοτομείται και ερμηνεύεται κατά το δοκούν....

Edited by - IndustrialAngel on 29/08/2010 12:57:39


Εγώ μια έκανα ρε Γιώργο...ΜΙΑ..και απάντηση δεν πήρα..

Εσύ έκανες δύο και έχεις την "απαίτηση" να πάρεις απάντηση..???

Πρέπει να είσαι γενικά πολύ αισιόδοξο άτομο...

Την καλημέρα μου..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 14:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Έγραφες τα ίδια πράγματα γιατί απαντούσες στις ερωτήσεις που ήξερες από το κατηχητικό ενώ εγώ ρωτούσα ΑΛΛΑ πράγματα, φιλοσοφικά..

quote:

quote:
IndustrialAngel:
Το ότι κάποιοι προσπάθησαν όπως ο Μακρυγιάννης πχ να μάθουν σε μεγάλη ηλικία γράμματα για να κάνουν απομνημονεύματα σου λέει τίποτα για την αξία της γλώσσας που εσύ υποβιβάζεις; Και νιώθεις υπερήφανος που σφάζεις την Ελληνική γλώσσα; Δηλώνεις και πατριώτης;


Δεν υποβιβάζω την αξία της γλώσσας.
Υποβιβάζω την υποκρισία σου! και τις αμπελοφιλοσοφίες σου που καταλήγουν πάντα στο ίδιο σημείο!......στη γραμματική!
Εσύ όμως είσαι αυτός που υποβιβάζει τον Ελληνισμό και την προσφορά του στην Ευρώπη, που θεωρείς χωρίς στοιχεία ότι το Βυζάντιο δεν ήταν Ελληνικό!
Εγώ ως Έλληνας σέβομαι την Ελλάδα και την ιστορία της και εκεί δίνω προτεραιότητα.....εσύ δώσε στα σημεία στίξης!

quote:
IndustrialAngel:
Τον Πάπα Ουρβανό το 2ο τον ξέρεις; Αυτός ξεκίνησε τις σταυροφορίες...
Τι θρησκεία είχαν οι λαοί που συμμετείχαν στου 2 παγκόσμιους πολέμους; Οι Γερμανοί; Οι Αμερικάνοι; Οι Άγλλοι; Οι Ιταλοί; Μας δουλεύεις παλικάρι μου;

Και τι δουλειά είχαν οι σταυροφόροι να καταστρέψουν την Κων/λη και να διαλύσουν το Βυζάντιο το 1204?
Ή τόσο ανιστόρητος είσαι ή τόσο υποκριτής και τα δύο είναι εξίσου άσχημα.

quote:
IndustrialAngel:
Δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με την ιστορία... Αλλά αν δε στριμωχτήκατε γιατί δεν απάντησε ΚΑΝΕΝΑΣ;
Δύο ερωτήσεις έκανα και δεν είδα απάντηση

1. Κρίνεται ή όχι εκ του αποτελέσματος ένα σύστημα αξιών, όπως η θρησκεία;

2. Είναι αμφίβολη η αλήθεια που αφορά στις θρησκείες όταν παρουσιάζει ΤΕΤΟΙΑ πολλαπλότητα. Δεν μπορεί να είναι αληθές κάτι που έχει τόσες διαφορετικές, αντικρουόμενες μορφές, μια αλήθεια που διχοτομείται και ερμηνεύεται κατά το δοκούν....


Έχω απαντήσει πολλές φορές αλλά οι γραμματικές σου γνώσεις είναι τόσο πολλές, που βαρύνουν τα βλέφαρά σου!

1. Η αξία μίας θρησκείας δεν κρίνεται παρά από τη θεωρία της και τη διδασκαλία της.
Το αποτέλεσμά της θα μπορούσε να κριθεί μόνο εάν εφαρμοζόντουσαν τα όσα πρεσβεύει.

2. Δεν είναι μαθηματικά μία θρησκεία. Δεν είναι μια γήινη επιστήμη, που να επιδέχεται αποδείξεις κ.λ.π.
Είναι μια πνευματική αναζήτηση του Θείας Πρόνοιας και ως τέτοια είναι λογικό να
υπάρξουν αντικρουόμενες απόψεις κατά την αναζήτησή της.
Την έρευνα όμως της αληθείας, την ανέλαβαν και την έφεραν εις πέρας φωτισμένοι και
μορφωμένοι άνθρωποι, οι Πατέρες της εκκλησίας μας (και δεν αναφέρω ως μόρφωση των, τα τριτόκλιτα και γενικά τη γραμματική, αλλά τις γνώσεις τους επάνω στην ιστορία του χριστιανισμού και των ιερών κειμένων, του αντικειμένου δηλαδή το οποίο πραγματεύονταν).

Το ότι άλλοι χριστιανοί τα επί μέρους θεολογικά ζητήματα τα ερμηνεύουν διαφορετικά αυτό δε με απασχολεί καθόλου. Έχουν τη δική τους κρίση.
Όλοι όμως οι χριστιανοί έχουν ως κοινό παρανομαστή τον Ιησού και τη Διδασκαλία Του!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 18:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά , όλα τελικά όλα γράφονται , αναλογίζομαι τι σχέση έχουν με το θέμα..???

Να επανέλθουμε στο θέμα...???

Θέλει να σωθεί λέει ο θεματοθέτης...άραγε απο τι..???

...και έχει "βάλει" δύο επιλογές...

Μάρτυρας ή ορθόδοξος...καλά δεν υπάρχει και τρίτη ή τέταρτη ή και άλλες επιλογές???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 20:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υποβιβάζω την αξία της γλώσσας

Καθόλου...Μόνο που δεν τη γράφεις σωστά. Και ο σουβλατζής της γειτονιάς μου έτσι μιλάει όταν παραγγέλνεις σουβλάκια "πείτε μου την οδός". Το καλό με αυτόν είναι ότι δεν το παίζει σωστός

quote:
Εσύ όμως είσαι αυτός που υποβιβάζει τον Ελληνισμό και την προσφορά του στην Ευρώπη, που θεωρείς χωρίς στοιχεία ότι το Βυζάντιο δεν ήταν Ελληνικό!

Τώρα άμα σου πω να πας να να να που έλεγε και ο Παπακωνσταντίνου θα με πεις κακό. Ρε ψεύτη και ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ ΠΟΤΕ έγραψα ΕΓΩ κάτι τέτοιο; Σε ποιο πόστ; Για κάντο quote...


quote:
Εγώ ως Έλληνας σέβομαι την Ελλάδα και την ιστορία της και εκεί δίνω προτεραιότητα

Άμα οι Έλληνες μιλάνε σαν και σένα, δε θα υπάρχει για πολύ καιρό Ελλάδα...

quote:
Και τι δουλειά είχαν οι σταυροφόροι να καταστρέψουν την Κων/λη και να διαλύσουν το Βυζάντιο το 1204?
Ή τόσο ανιστόρητος είσαι ή τόσο υποκριτής και τα δύο είναι εξίσου άσχημα

Θες να σου πω αναλυτικά τα αίτια της πρώτης άλωσης; ΠΟΙΟ από τα αίτια ΑΝΑΙΡΕΙ το γεγονός ότι θύτες και θύματα ήταν ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ Χριστιανοί δηλαδή αδέλφια;;;;;


quote:
1. Η αξία μίας θρησκείας δεν κρίνεται παρά από τη θεωρία της και τη διδασκαλία της.
Το αποτέλεσμά της θα μπορούσε να κριθεί μόνο εάν εφαρμοζόντουσαν τα όσα πρεσβεύει.


Τότε γιατί απορρίπτεις άλλες θρησκείες;Με αυτή τη λογική πρέπει να γίνεις Μουσουλμάνος... Γιατί οι Μουσουλμάνοι δεν κάνουν πολέμους μεταξύ τους(το απαγορεύει το Κοράνι). Σε ελάχιστες περιπτώσεις που υπήρξαν συρράξεις έχουν χρησιμοποιήσει "Μαμελούκους". Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι αν όλοι ήμασταν Μωαμεθανοί δε θα υπήρχε ΟΥΤΕ ένας πόλεμος. Και αυτό είναι κάτι που ΠΕΤΥΧΑΝ να εφαρμόσουν σχεδόν μεταξύ τους.


Με ποια λογική ο Κομουνισμός είναι ένα αποτυχημένο σύστημα, τη στιγμή που άνετα ο οποιοσδήποτε αριστερός μπορεί να σου πει ότι από το 80 και μετά δεν τον εφάρμοζαν στη Σοβιετική Ένωση όπως έπρεπε; Δηλαδή με τη δικιά σου λογική ο Κομουνισμός δεν απέτυχε ποτέ (άσχετα από τα γεγονότα)


quote:
Δεν είναι μαθηματικά μία θρησκεία. Δεν είναι μια γήινη επιστήμη, που να επιδέχεται αποδείξεις κ.λ.π.
Είναι μια πνευματική αναζήτηση του Θείας Πρόνοιας και ως τέτοια είναι λογικό να
υπάρξουν αντικρουόμενες απόψεις κατά την αναζήτησή της.
Την έρευνα όμως της αληθείας, την ανέλαβαν και την έφεραν εις πέρας φωτισμένοι και
μορφωμένοι άνθρωποι, οι Πατέρες της εκκλησίας μας (και δεν αναφέρω ως μόρφωση των, τα τριτόκλιτα και γενικά τη γραμματική, αλλά τις γνώσεις τους επάνω στην ιστορία του χριστιανισμού και των ιερών κειμένων, του αντικειμένου δηλαδή το οποίο πραγματεύονταν).

Το ότι άλλοι χριστιανοί τα επί μέρους θεολογικά ζητήματα τα ερμηνεύουν διαφορετικά αυτό δε με απασχολεί καθόλου. Έχουν τη δική τους κρίση.
Όλοι όμως οι χριστιανοί έχουν ως κοινό παρανομαστή τον Ιησού και τη Διδασκαλία Του!


Με ποια λογική είναι λογικό ΜΙΑ αλήθεια να ερμηνεύεται με 9000 διαφορετικούς τρόπους; Συγγνώμη αυτό που λες εσύ λογικό είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ για μένα.

Τι σημαίνει έρευνα ακριβώς; Και γιατί αφού κάνανε "έρευνα" δεν τους έπεισαν ΟΛΟΥΣ για ένα θέμα; Πόσο αξιόπιστη είναι η έρευνα που δεν την αποδέχονται όλοι;


Αν ισχύουν αυτά που αποδέχεσαι εδώ τότε οι "αποδείξεις" της πίστης σου είναι ΣΑΘΡΕΣ και ανύπαρκτες. Δηλαδή τι να το κάνω ότι υπάρχουν πατερικά κείμενα και Αγία Γραφή όταν ερμηνεύονται με 20 διαφορετικούς τρόπους; Θα μπορούσαν και να μην υπάρχουν...

Το τι δε σε απασχολεί εσένα δε με αφορά. Μπορεί να έχεις δημιουργήσει τόσες αυταπάτες που το "εκ του υιού και εκ του πατρός" των καθολικών να είναι ίδιο με το "εκ του υιού". Το θέμα είναι αν ο μέσος άνθρωπος που έρχεται αντιμέτωπος με αυτήν την αντίφαση μπορεί πλέον να είναι σίγουρος για τη πίστη του...


Ουσιαστικά ομολογείς την αντίφαση και την πολλαπλότητα της αλήθειας και απλώς ΚΑΝΕΙΣ ότι ΔΕ βλέπεις. Αυτό μου λες... Αυτό ζητάς από τον άνθρωπο "να μην τον απασχολεί"... Αυτή είναι η κενότητα της πίστης σου. Δήθεν αποδείξεις αλλά στις αντιφάσεις "δε μας νοιάζει"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 23:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Θες να σου πω αναλυτικά τα αίτια της πρώτης άλωσης; ΠΟΙΟ από τα αίτια ΑΝΑΙΡΕΙ το γεγονός ότι θύτες και θύματα ήταν ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ Χριστιανοί δηλαδή αδέλφια;;;;;

Στο θρήσκευμα ναι ήσαν αδέλφια, όπως και οι Σπαρτιάτες με τους Αθηναίους όταν έσφαζαν ο ένας τον άλλον.
Οι τελευταίοι όμως ήσαν της ίδιας εθνικότητας ενώ οι πρώτοι διαφορετικοί.
Οι σταυροφόροι λοιπόν αφενός ζήλευαν τους Βυζαντινούς για τον πολιτισμό τους, αφετέρου για τα πλούτη τους.
Αυτός ήταν και ο λόγος της Δ' σταυροφορίας. Τώρα το αν ήσαν και οι 2 πλευρές χριστιανικές δεν έχει σημασία. Και βουδιστές να ήσαν και άθεοι να ήσαν το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.

quote:
IndustrialAngel:
Τότε γιατί απορρίπτεις άλλες θρησκείες;Με αυτή τη λογική πρέπει να γίνεις Μουσουλμάνος... Γιατί οι Μουσουλμάνοι δεν κάνουν πολέμους μεταξύ τους(το απαγορεύει το Κοράνι). Σε ελάχιστες περιπτώσεις που υπήρξαν συρράξεις έχουν χρησιμοποιήσει "Μαμελούκους". Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι αν όλοι ήμασταν Μωαμεθανοί δε θα υπήρχε ΟΥΤΕ ένας πόλεμος. Και αυτό είναι κάτι που ΠΕΤΥΧΑΝ να εφαρμόσουν σχεδόν μεταξύ τους.

Έλα....δηλαδή τόσα χρόνια πόλεμος ανάμεσα σε Ιράν και Ιράκ......απάτη ήταν?.....κοίτα να δεις τι κάνουν οι δημοσιογράφοι για να βγάλουν το ψωμί τους!

quote:
IndustrialAngel:
Με ποια λογική ο Κομουνισμός είναι ένα αποτυχημένο σύστημα, τη στιγμή που άνετα ο οποιοσδήποτε αριστερός μπορεί να σου πει ότι από το 80 και μετά δεν τον εφάρμοζαν στη Σοβιετική Ένωση όπως έπρεπε; Δηλαδή με τη δικιά σου λογική ο Κομουνισμός δεν απέτυχε ποτέ (άσχετα από τα γεγονότα)

Φυσικά και δεν έχει αποτύχει η ιδέα του Κομουνισμού. Απλά δεν εφαρμόστηκε ποτέ.
Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι οι Αλβανοί είχαν Κομουνισμό επί Χότζα?....ή μήπως είχαν οι Ρουμάνοι?

Για να μπορείς να πεις ότι ο Κομουνισμός απέτυχε θα πρέπει να έχει εφαρμοστεί κάπου.
Πουθενά όμως δεν εφαρμόστηκε ούτε στη Ρωσία, ούτε στην Κίνα ούτε κάπου αλλού.
Στυγνή δικτατορία είχαν και την βάπτισαν Κομουνισμό.

quote:
IndustrialAngel:
Με ποια λογική είναι λογικό ΜΙΑ αλήθεια να ερμηνεύεται με 9000 διαφορετικούς τρόπους;

Με 9.000 διαφορετικούς τρόπους θα μας κουφάνεις εντελώς?


quote:
IndustrialAngel:
Τι σημαίνει έρευνα ακριβώς; Και γιατί αφού κάνανε "έρευνα" δεν τους έπεισαν ΟΛΟΥΣ για ένα θέμα; Πόσο αξιόπιστη είναι η έρευνα που δεν την αποδέχονται όλοι;

Έρευνα σημαίνει μελέτη στην προκειμένη περίπτωση.
Γιατί υπάρχουν θέματα που χρίζουν ιδιαίτερης προσοχής και δεν είναι καφενειακού επιπέδου, ώστε να λυθούν εύκολα.
Από εκεί κι έπειτα έπαιξε μεγάλο ρόλο η φιλοσοφία του κάθε λαού, στην αποδοχή ή όχι των διαφόρων κανόνων της εκκλησίας.
Για παράδειγμα στο Βυζάντιο που ήταν η συνέχεια της αρχαίας Ελλάδας, της χώρας που γεννήθηκε η δημοκρατία, ο Οικουμενικός Πατριάρχης δεν είχε κανένα αλάθητο όπως αυτό που είχε ο πάπας στη Δύση.
Έτσι ο Πάπας αποφασίζει μόνος του στη Δύση, ενώ στην Ανατολή οι αποφάσεις παίρνονται μετά από Οικουμενικές Συνόδους, όπου ο κάθε Επίσκοπος έχει την ψήφο του.


quote:
IndustrialAngel:
Αν ισχύουν αυτά που αποδέχεσαι εδώ τότε οι "αποδείξεις" της πίστης σου είναι ΣΑΘΡΕΣ και ανύπαρκτες. Δηλαδή τι να το κάνω ότι υπάρχουν πατερικά κείμενα και Αγία Γραφή όταν ερμηνεύονται με 20 διαφορετικούς τρόπους; Θα μπορούσαν και να μην υπάρχουν...

Σαθρή θα ήταν εάν το ένα χριστιανικό Δόγμα έλεγε ότι ο Ιησούς δεν ήταν άντρας αλλά γυναίκα.
Εάν ένα άλλοι δίδασκε να εξοντώνουν τους άπιστους όπως διδάσκει το Κοράνι.
Εάν ένα άλλο δίδασκε ότι ο Ιησούς μιλούσε για πολλές ζωές κ.ο.κ.
Δεν μπορεί να είναι λοιπόν σαθρή μία πίστη, επειδή το τελετουργικό της μίας διαφέρει λίγο από το τελετουργικό της άλλης, ή επειδή στο ένα Δόγμα ο Πατριάρχης αποφασίζει συλλογικά ενώ στο άλλο ο Πάπας μόνος του.
Ή επειδή στη Δύση ο ιερέας δεν παντρεύεται ενώ στην Ανατολή οι χαμηλόβαθμοι ιερείς ναι.

quote:
IndustrialAngel:
Το τι δε σε απασχολεί εσένα δε με αφορά. Μπορεί να έχεις δημιουργήσει τόσες αυταπάτες που το "εκ του υιού και εκ του πατρός" των καθολικών να είναι ίδιο με το "εκ του υιού". Το θέμα είναι αν ο μέσος άνθρωπος που έρχεται αντιμέτωπος με αυτήν την αντίφαση μπορεί πλέον να είναι σίγουρος για τη πίστη του...

Η σιγουριά στον χριστιανισμό δεν ταράζεται από τέτοιες λεπτομέρειες.
Αλλά μιας και το έθιξες.
Σύμφωνα με τον ορισμό που δόθηκε στις Συνόδους της Νίκαιας το 325 και της Χαλκιδόνας το 451, η έλευση του Αγίου Πνεύματος έρχεται εκ του Πατρός.
Στην Ισπανία όμως τον 7ο αιώνα προστέθηκε και το "εκ του Υιού". Η Ρώμη δεν την έκανε όμως αποδεκτή.
Μάλιστα δύο αιώνες μετά ο πάπας Λέων ο Γ' ανάρτησε στην είσοδο του Αγίου Πέτρου πινακίδες με την παραδοσιακή διατύπωση του Πιστεύω στα Ελληνικά και στα Λατινικά.
Παρ' όλα αυτά και μετά από ακόμη δύο αιώνες, σύνολο 4, η Δύση την υιοθέτησε.

Εμένα δε με ξενίζει, η Αγία Τριάδα είτε είναι εκ του Πατρός μόνο, είτε εκ του Πατρός και εκ του Υιού,............. καρφάκι δεν μου καίγεται.
Απλά επειδή ασχολήθηκαν με το θέμα Πατέρες της Εκκλησίας όπως ο Μέγας Αθανάσιος για παράδειγμα, δεν έχω κανένα λόγο για να βασανίσω το κεφαλάκι μου, το έκαναν αυτό άνθρωποι αληθινά φωτισμένοι με γνώσεις και το κυριότερο "φώτιση", αλλιώς δε θα είχαν τις γνώσεις αυτές.
Δέχομαι λοιπόν ότι η σχέση που συνδέει τον Υιό ή Λόγο, με τον Πατέρα, ότι είναι διαφορετική από τη σχέση του Αγίου Πνεύματος προς τον Πατέρα, καθώς ο Υιός είναι το άχρονο γέννημα του Πατρός, ενώ το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται από τον Πατέρα.
Ο Υιός μετέχει σε αυτή τη διαδικασία ως διαμεσολαβητής, Λόγος, εξού και η διατύπωση του Μάξιμου του Ομολογητή τον 7ο αιώνα: "Το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται εκ του Πατρός διά του Υιού"

Θα ήταν αδύνατον εξάλλου να μπορέσει ο άνθρωπος να ερμηνεύσει στο απόλυτο τον Θεό!

quote:
IndustrialAngel:
Ουσιαστικά ομολογείς την αντίφαση και την πολλαπλότητα της αλήθειας και απλώς ΚΑΝΕΙΣ ότι ΔΕ βλέπεις. Αυτό μου λες... Αυτό ζητάς από τον άνθρωπο "να μην τον απασχολεί"... Αυτή είναι η κενότητα της πίστης σου. Δήθεν αποδείξεις αλλά στις αντιφάσεις "δε μας νοιάζει"...

Κενός είσαι και φαίνεσαι, που διυλίζεις τον κώνωπα την δε κάμηλον καταπίνοντας!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 29/08/2010 23:04:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 23:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Κενός είσαι και φαίνεσαι, που διυλίζεις τον κώνωπαν την δε κάμηλον καταπίνοντας!

Χριστιανικές εκφράσεις...Ευρωπαϊκές..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 01:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
-Κενός είσαι και φαίνεσαι, που διυλίζεις τον κώνωπαν την δε κάμηλον καταπίνοντας!

Χριστιανικές εκφράσεις...Ευρωπαϊκές..



Της ρομβίας αφιχθέντος και στηθέντος στην γωνιά
βγάζων ήχους χαρμοσύνους ευφρανθείς η γειτονιά .

Αθάνατε Μπόστ , νά 'ξερες πόσους μιμητές θα είχες μελλοντικά!!!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 22:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αλήθεια είναι ότι κανέναν τους δεν τον ενδιαφέρει να σωθεί..."λεκτικές τοποθετήσεις" είναι και τίποτ'αλλο...

"Μην κρίνετε για να μην κριθείτε" έλεγε ο Χριστός ....
Αυτοί όχι μόνο κρίνουν αλλα κατηγορουν και προσπαθούν να "διαπομπεύσουν" με κάθε τρόπο κάθε διαφορετική άποψη και άνθρωπο...

Δεν τους ενδιαφέρει να "σωθούν" αλλα και δεν νοηματοδοτούνται απο αυτό...αλλα απο το μόνο ενδιαφέρον τους , να περάσουν την άποψή τους και να την επιβάλλουν συντηρωντας το δόγμα...!!!

Άλλα λέει το δόγμα τους και άλλα -εντελώς άλλα- κάνουν...

Άμα ήταν ο Χριστός εδώ και του έβλεπε θα τους "μπουζούριαζε" και θα τους έστελνε απο κεί που ήρθαν...αλλα και κείνος σε αντιστοίχους απευθύνθηκε και με τον τρόπο που απευθύνθηκε...οπότε "πάει σόϊ το Βασίλειο"..!!!

Τους το λές και δεν το καταλαβαίνουν...:"Ρε δεν θέλω να σωθώ , σωθείτε εσείς κι'αφήστε μας"...

Εκείνοι το χαβά τους ...εκεί σώνει και καλά να σώσουν και μάς...

Ρε κοιτάξτε τον εαυτό σας και αφήστε τους υπολοίπους..."όχι" , ακάθεκτοι συνεχίζουν να ενοχλούν και να παρεμβαίνουν στην ζωή του καθενός ως συμβουλάτορες και ειδικοί...και μάλιστα σαν λές την άποψή σου , την διαφορετική άποψή σου...αυτομάτως ορίζεσαι ως Άθεος , παγανιστής , ανθέλληνας ή Βουλγαρόφιλος...!!!

Μην κρίνετε τους έλεγε ο "πνευματικός τους πατέρας"...

Λευτεριά στο Κουρδιστάν!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 03:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι σταυροφόροι λοιπόν αφενός ζήλευαν τους Βυζαντινούς για τον πολιτισμό τους, αφετέρου για τα πλούτη τους

Αυτή είναι η αντίληψή σου της ιστορίας; Αιτία πολέμου είναι η...ζήλεια; Μήπως τους κερατώνανε και τις γυναίκες οι Βυζαντινοί και ήθελαν να πάρουν το αίμα τους πίσω; Αυτό κατάλαβες από το διάβασμα των ιστορικών βιβλίων; Καλά ορθογραφία δεν έμαθες... Τι σου έμεινε; Να θυμάσαι τα έτη; Η ιστορία είναι χρήσιμη για τα συμπεράσματα που μας δίνει και εσύ δεν έφτασες σε αυτό το επίπεδο... Ο ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΣ λόγως της πρώτης άλωσης είναι τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ, οικονομικά και θρησκευτικά, των ηγετών των Σταυρωφόρων (βλ. Δάνδολος κτλ ). Άκου η ζήλεια... Σε ποιο βιβλίο το είδες;

quote:
Αυτός ήταν και ο λόγος της Δ' σταυροφορίας. Τώρα το αν ήσαν και οι 2 πλευρές χριστιανικές δεν έχει σημασία. Και βουδιστές να ήσαν και άθεοι να ήσαν το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.


Ναι ρε παληκάρι μου αλλά η θρησκεία ΔΕΝ έπαιξε ΚΑΝΕΝΑ ρόλο. Ούτε ενδοιασμό δεν ένιωσαν. Κανένας ηθικός φραγμός. ΣΑΝ να ήταν άθεοι όπως το λες άρα ΑΧΡΗΣΤΗ στην πράξη η θρησκεία

quote:
Έλα....δηλαδή τόσα χρόνια πόλεμος ανάμεσα σε Ιράν και Ιράκ......απάτη ήταν?.....κοίτα να δεις τι κάνουν οι δημοσιογράφοι για να βγάλουν το ψωμί τους!


Διάβασε και λίγο ιστορία (από τα βιβλία που έχεις) και θα δεις ότι για κάθε 10 πολέμους Χριστιανών αντιστοιχεί ένας μεταξύ Μουσουλμάνων. Και στην περίπτωση που κάνανε πόλεμος "απλώς ΔΕΝ εφάρμοσαν το λόγο του Αλάχ άρα φταίνε οι ίδιοι".

quote:
Φυσικά και δεν έχει αποτύχει η ιδέα του Κομουνισμού. Απλά δεν εφαρμόστηκε ποτέ.
Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι οι Αλβανοί είχαν Κομουνισμό επί Χότζα?....ή μήπως είχαν οι Ρουμάνοι?

Για να μπορείς να πεις ότι ο Κομουνισμός απέτυχε θα πρέπει να έχει εφαρμοστεί κάπου.
Πουθενά όμως δεν εφαρμόστηκε ούτε στη Ρωσία, ούτε στην Κίνα ούτε κάπου αλλού.
Στυγνή δικτατορία είχαν και την βάπτισαν Κομουνισμό


Μαθήματα ιστορίας από το μελετητή Ευρωπαίο. Πουθενά δεν υπήρχε κουμουνισμός.

quote:
Έρευνα σημαίνει μελέτη στην προκειμένη περίπτωση.

Άρα δε μιλάς καθόλου ελληνικά. Καλά η γραμματική και η ορθογραφία αλλά να χρησιμοποιείς μια λέξη για να περιγράψεις κάτι που περίγραφεται με μια άλλη λέξη πάει πολύ μακρυά...


quote:
Γιατί υπάρχουν θέματα που χρίζουν ιδιαίτερης προσοχής και δεν είναι καφενειακού επιπέδου, ώστε να λυθούν εύκολα.

Εσύ γιατί εμφανίζεσαι τόσο ΣΙΓΟΥΡΟΣ και αδιάφορος για τις αντιφάσεις αφού είναι ιδιαίτερα τα θέματα; Μήπως εσύ ο ίδιος τα έχεις κάνει καφενείο;

quote:
Από εκεί κι έπειτα έπαιξε μεγάλο ρόλο η φιλοσοφία του κάθε λαού, στην αποδοχή ή όχι των διαφόρων κανόνων της εκκλησίας.
Για παράδειγμα στο Βυζάντιο που ήταν η συνέχεια της αρχαίας Ελλάδας, της χώρας που γεννήθηκε η δημοκρατία, ο Οικουμενικός Πατριάρχης δεν είχε κανένα αλάθητο όπως αυτό που είχε ο πάπας στη Δύση

Έχουμε αλάθητο συνόδων... Γνωστά πράγματα...Δεν τα λένε τα ιστορικά βιβλία που διαβάζεις;

quote:
Σαθρή θα ήταν εάν το ένα χριστιανικό Δόγμα έλεγε ότι ο Ιησούς δεν ήταν άντρας αλλά γυναίκα.

Αν ας πούμε το ένα λέει ότι η Παναγία είχε το προπαοτορικό αμάρτημα και το άλλο έλεγε ότι ΔΕΝ το είχε; Είναι σαθρή; Αν ας πούμε υπάρχουν Κόπτες που έχουν σταματήσει στην τέταρτη (αν δεν κάνω λάθος) οικουμενική σύνοδο και από εκεί και πέρα έχουν τα δικά τους; Αυτό δεν είναι δογματική διαφορά; Το ότι υπάρχουν άνθρωποι μονοφυσίτες (όχι ένας και δυο) δεν αποδεικνύει περίτρανα σύμφωνα με το δικό σου ισχυρισμό ότι είναι ΣΑΘΡΗ η αλήθεια;


quote:
Εάν ένα άλλοι δίδασκε να εξοντώνουν τους άπιστους όπως διδάσκει το Κοράνι.

Το Κοράνι όμως (ξεχνάς συχνά βλέπω) αναφέρει έναν Ιησού, γιο της Μαρίας και τον θεωρεί άνθρωπο και σπουδαίο προφήτη...Δεν το έχεις δει ποτέ;

quote:
Δεν μπορεί να είναι λοιπόν σαθρή μία πίστη, επειδή το τελετουργικό της μίας διαφέρει λίγο από το τελετουργικό της άλλης, ή επειδή στο ένα Δόγμα ο Πατριάρχης αποφασίζει συλλογικά ενώ στο άλλο ο Πάπας μόνος του.
Ή επειδή στη Δύση ο ιερέας δεν παντρεύεται ενώ στην Ανατολή οι χαμηλόβαθμοι ιερείς ναι.


Συμπέρασμα ευρωπαίου... Η μόνη διαφορά προτεσταντών, καθολικών, ορθόδοξων κτλ είναι ΜΟΝΟ στο τελετουργικό όχι στο δογματικό... Είπα εγώ ποτέ για το ότι η διαφορά έγκειται στο τελετουργικό; Προφανώς αγνοείς ΠΑΝΤΕΛΩΣ το περιεχόμενο των άλλων δογμάτων του Χριστιανισμού... Αν και μόνο οι λέξεις πρέπει να σε οδηγήσουν, διαφορετικό δόγμα σημαίνει διαφορά στα δόγματα που αποδέχονται. Δόγμα είναι πχ ότι ο Χριστός είναι θεάνθρωπος.


quote:
Η σιγουριά στον χριστιανισμό δεν ταράζεται από τέτοιες λεπτομέρειες

Λεπτομέρειες σύμφωνα με τον Ευρωπαίο... Μόνο που το filioque είναι από τα βασικά σημεία του σχίσματος. Τι βλάκες δε σε ρωτήσανε ώστε να "αμελήσουν" τις "λεπτομέρειες"

quote:
Σύμφωνα με τον ορισμό που δόθηκε στις Συνόδους της Νίκαιας το 325 και της Χαλκιδόνας το 451, η έλευση του Αγίου Πνεύματος έρχεται εκ του Πατρός.
Στην Ισπανία όμως τον 7ο αιώνα προστέθηκε και το "εκ του Υιού". Η Ρώμη δεν την έκανε όμως αποδεκτή.
Μάλιστα δύο αιώνες μετά ο πάπας Λέων ο Γ' ανάρτησε στην είσοδο του Αγίου Πέτρου πινακίδες με την παραδοσιακή διατύπωση του Πιστεύω στα Ελληνικά και στα Λατινικά.
Παρ' όλα αυτά και μετά από ακόμη δύο αιώνες, σύνολο 4, η Δύση την υιοθέτησε

Μου λες το ιστορικό το οποίο είναι άσχετο. Η ταμπακέρα είναι αν το Πιστεύω έχει δύο "βερσιόν". Και μη μου πεις ότι το πιστεύω δεν είναι η σούμα του Δόγματος...

quote:
Εμένα δε με ξενίζει, η Αγία Τριάδα είτε είναι εκ του Πατρός μόνο, είτε εκ του Πατρός και εκ του Υιού,............. καρφάκι δεν μου καίγεται.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει καλά...Να ξαναδιαβάσεις θρησκευτικά. Δεν είναι απλώς ένα "και" παραπάνω. Υποβιβάζει την τριαδικότητα του Θεού...

quote:
Απλά επειδή ασχολήθηκαν με το θέμα Πατέρες της Εκκλησίας όπως ο Μέγας Αθανάσιος για παράδειγμα, δεν έχω κανένα λόγο για να βασανίσω το κεφαλάκι μου, το έκαναν αυτό άνθρωποι αληθινά φωτισμένοι με γνώσεις και το κυριότερο "φώτιση", αλλιώς δε θα είχαν τις γνώσεις αυτές.

Ο Μέγας Αθανάσιος είχε γίνει Μούμια όταν έγινε το σχίσμα, πολλάαααα χρόνια μετά το θάνατο του... Έχεις κάνει αχταρμά τα ιστορικά δεδομένα... Και οι Καθολικοί ακριβώς αυτό λένε για τον Πάπα όμως φίλε μου... Λένε ότι είναι φωτισμένος, άρα αλάθητος... Για αυτό δεν είναι συνέχεια αλάθητος αλλά μόνο όταν ομιλεί ex cathedra, τότε δουλεύει το μόντεμ με το Θεό... Και πώς διαπιστώνεται η φώτιση; Έλα ντε...

quote:
Δέχομαι λοιπόν ότι η σχέση που συνδέει τον Υιό ή Λόγο, με τον Πατέρα, ότι είναι διαφορετική από τη σχέση του Αγίου Πνεύματος προς τον Πατέρα, καθώς ο Υιός είναι το άχρονο γέννημα του Πατρός, ενώ το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται από τον Πατέρα.
Ο Υιός μετέχει σε αυτή τη διαδικασία ως διαμεσολαβητής, Λόγος, εξού και η διατύπωση του Μάξιμου του Ομολογητή τον 7ο αιώνα: "Το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται εκ του Πατρός διά του Υιού"



Αυτό που δέχεσαι εσύ δεν το δέχονται οι Καθολικοί...Άρα υπάρχει δογματική διαφορά...

quote:
Θα ήταν αδύνατον εξάλλου να μπορέσει ο άνθρωπος να ερμηνεύσει στο απόλυτο τον Θεό!

Τώρα δεν είπες για φώτιση; Καις λάδια φίλε μου...


quote:
Κενός είσαι και φαίνεσαι, που διυλίζεις τον κώνωπα την δε κάμηλον καταπίνοντας!

Εσύ βαφτίζεις την καμήλα "ασήμαντη λεπτομέρεια" "δε σου καίγεται καρφάκι" και ΧΡΑΠ τη χάφτεις...Όσο για την κενότητα και την αντιφατικότητα της δήθεν πίστης σου, τα γραφόμενα σου μιλούν για εσένα... Και εγώ δε σε χαρακτήρισα ως άτομο, δε φταίω εγώ που ετεροπροσδιορίζεσαι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 15:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Αυτή είναι η αντίληψή σου της ιστορίας; Αιτία πολέμου είναι η...ζήλεια;

-Κάποιος όμως που δεν είναι στραβός σαν κι εσένα, θα αντιληφθεί ότι η ζήλια για κάποιον που δεν έχει τον πλούτο αυτό, μπορεί άνετα να τον οδηγήσει σε πόλεμο για την απόκτησή του.
Γιατί εάν κάποιος δεν ζηλεύει κάτι, δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει απεχθή μέσα για να το αποκτήσει.

quote:
IndustrialAngel:
Μήπως τους κερατώνανε και τις γυναίκες οι Βυζαντινοί και ήθελαν να πάρουν το αίμα τους πίσω; Αυτό κατάλαβες από το διάβασμα των ιστορικών βιβλίων; Καλά ορθογραφία δεν έμαθες... Τι σου έμεινε; Να θυμάσαι τα έτη; Η ιστορία είναι χρήσιμη για τα συμπεράσματα που μας δίνει και εσύ δεν έφτασες σε αυτό το επίπεδο... Ο ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΣ λόγως της πρώτης άλωσης είναι τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ, οικονομικά και θρησκευτικά, των ηγετών των Σταυρωφόρων (βλ. Δάνδολος κτλ ). Άκου η ζήλεια... Σε ποιο βιβλίο το είδες;

Τώρα που το ανέλυσα για να το δουν και τα μικρά παιδάκια....εσύ το βλέπεις?

Μήπως τα συμφέροντα δεν βρίσκονται στον πλούτο που ανέφερα?.....που βρίσκονται?

quote:
IndustrialAngel:
Ναι ρε παληκάρι μου αλλά η θρησκεία ΔΕΝ έπαιξε ΚΑΝΕΝΑ ρόλο. Ούτε ενδοιασμό δεν ένιωσαν. Κανένας ηθικός φραγμός. ΣΑΝ να ήταν άθεοι όπως το λες άρα ΑΧΡΗΣΤΗ στην πράξη η θρησκεία

Γι' αυτό ακριβώς ο λόγος των πολέμων δεν είναι η θρησκεία, αλλά τα οικονομικά συμφέροντα....το κατάλαβες τώρα?

Η Θρησκεία όμως δεν είναι καθόλου άχρηστη. Άχρηστος είναι όποιος δεν εφαρμόζει αυτά που ορίζει η θρησκεία και μετά τα λάθη του και τις παραλήψεις του ......τα φορτώνει σε αυτήν.
quote:
IndustrialAngel:
Διάβασε και λίγο ιστορία (από τα βιβλία που έχεις) και θα δεις ότι για κάθε 10 πολέμους Χριστιανών αντιστοιχεί ένας μεταξύ Μουσουλμάνων. Και στην περίπτωση που κάνανε πόλεμος "απλώς ΔΕΝ εφάρμοσαν το λόγο του Αλάχ άρα φταίνε οι ίδιοι".
΄
Διάβασε πρώτα την αναλογία ανάμεσα στα χριστιανικά κράτη και τα μουσουλμανικά και μετά γράψε βλακείες.
Οι Κούρδοι μουσουλμάνοι δεν είναι?
Με τους Τούρκους δεν σκοτώνονται εδώ και χρόνια?
Οι μουσουλμάνοι του Αφγανιστάν δεν πολεμούν μεταξύ τους?
Στο Πακιστάν? ποιους πολεμάνε οι Πακιστανοί? τους χριστιανούς Ταλιμπάν?
Οι Τούρκοι δεν έσφαξαν χιλιάδες Ασύριους? τι ήσαν αυτοί?, γνωρίζεις για τους εμφύλιους ανάμεσα στις μουσουλμανικές φυλές πριν την άλωση της Πόλης?

quote:
IndustrialAngel:
Μαθήματα ιστορίας από το μελετητή Ευρωπαίο. Πουθενά δεν υπήρχε κουμουνισμός.

Διάβασε πρώτα τι λέει ο Μαρξ για τον κομουνισμό και μετά έλα να μου πεις που εφαρμόστηκαν αυτά που είπε.

quote:
IndustrialAngel:
Εσύ γιατί εμφανίζεσαι τόσο ΣΙΓΟΥΡΟΣ και αδιάφορος για τις αντιφάσεις αφού είναι ιδιαίτερα τα θέματα; Μήπως εσύ ο ίδιος τα έχεις κάνει καφενείο;

Γιατί ασχολήθηκαν με αυτά τα ζητήματα άλλοι που τα γνώριζαν καλύτερα από εμένα και που διδάσκομαι από αυτούς.
Το να ψάχνει τις λεπτομέρειες αυτές του χριστιανισμού, κάποιος που δεν είναι καν χριστιανός, δε δείχνει παρά μόνο το μέγεθος της κουτοσύνης του.

quote:
IndustrialAngel:
Άρα δε μιλάς καθόλου ελληνικά. Καλά η γραμματική και η ορθογραφία αλλά να χρησιμοποιείς μια λέξη για να περιγράψεις κάτι που περίγραφεται με μια άλλη λέξη πάει πολύ μακρυά...

Το πρόβλημα στο νόημα των λέξεων εσύ το έχεις και όχι εγώ.
Εγώ μια χαρά τα πάω με την νοηματική, εσύ είσαι τσακωμένος, όπως και με την πραγματικότητα.

quote:
IndustrialAngel:
Έχουμε αλάθητο συνόδων... Γνωστά πράγματα...Δεν τα λένε τα ιστορικά βιβλία που διαβάζεις;

Οι οποίες πάρθηκαν με ψηφοφορία, όπως λένε τα ιστορικά βιβλία που εσύ αγνοείς.

quote:
IndustrialAngel:
Αν ας πούμε το ένα λέει ότι η Παναγία είχε το προπαοτορικό αμάρτημα και το άλλο έλεγε ότι ΔΕΝ το είχε; Είναι σαθρή; Αν ας πούμε υπάρχουν Κόπτες που έχουν σταματήσει στην τέταρτη (αν δεν κάνω λάθος) οικουμενική σύνοδο και από εκεί και πέρα έχουν τα δικά τους; Αυτό δεν είναι δογματική διαφορά; Το ότι υπάρχουν άνθρωποι μονοφυσίτες (όχι ένας και δυο) δεν αποδεικνύει περίτρανα σύμφωνα με το δικό σου ισχυρισμό ότι είναι ΣΑΘΡΗ η αλήθεια;

Η αλήθεια δεν είναι σαθρή γιατί είναι μία.
Η ερμηνεία που δίνεται για να βρεθεί η αλήθεια, αυτή μπορεί να κατηγορηθεί ως λανθασμένη ή σαθρή.
Η λανθασμένη αυτή όμως ερμηνεία δεν αφορά αυτά που ζητάει ο Ιησούς να τηρηθούν, αλλά λεπτομέρειες, που όπως προ είπα δεν αφορούν τον Λόγο του Ιησού, αλλά τον Λόγο του ανθρώπου.

Ο άνθρωπος ως ατελές ον που είναι, δεν μπορεί να εξηγήσει με τον καλύτερο τρόπο αυτό που δεν γνωρίζει, τον Θεό δηλαδή, γιατί ο Θεός του έχει γίνει γνωστός μέχρι εκεί που Αυτός ήθελε.
Μέχρι εκεί που χρειαζόταν.

Τα διάφορα λοιπόν δόγματα δεν οφείλουν τις διαφορές τους στην ατέλεια ή σαθρότητα του χριστιανισμού, αλλά στην ατέλεια και σαθρότητα που δημιουργεί ο άνθρωπος.

quote:
IndustrialAngel:
Το Κοράνι όμως (ξεχνάς συχνά βλέπω) αναφέρει έναν Ιησού, γιο της Μαρίας και τον θεωρεί άνθρωπο και σπουδαίο προφήτη...Δεν το έχεις δει ποτέ;

Και?

quote:
IndustrialAngel:
Συμπέρασμα ευρωπαίου... Η μόνη διαφορά προτεσταντών, καθολικών, ορθόδοξων κτλ είναι ΜΟΝΟ στο τελετουργικό όχι στο δογματικό... Είπα εγώ ποτέ για το ότι η διαφορά έγκειται στο τελετουργικό; Προφανώς αγνοείς ΠΑΝΤΕΛΩΣ το περιεχόμενο των άλλων δογμάτων του Χριστιανισμού... Αν και μόνο οι λέξεις πρέπει να σε οδηγήσουν, διαφορετικό δόγμα σημαίνει διαφορά στα δόγματα που αποδέχονται. Δόγμα είναι πχ ότι ο Χριστός είναι θεάνθρωπος.

Αυτό είναι το δικό σου συμπέρασμα.
Το δικό μου το έχω αναπτύξει εν πολλής.

quote:
IndustrialAngel:
Λεπτομέρειες σύμφωνα με τον Ευρωπαίο... Μόνο που το filioque είναι από τα βασικά σημεία του σχίσματος. Τι βλάκες δε σε ρωτήσανε ώστε να "αμελήσουν" τις "λεπτομέρειες"

Το filioque, των Δυτικών, μετά από ολόκληρους αιώνες από την Σύνοδο της Νίκαιας και της Κων/λης, απασχόλησε τους Δυτικούς……μέχρι τότε δεν…..
Αν ψάχνεις τώρα για τα αίτια του σχίσματος, ψάξε καλύτερα στην πρωτοκαθεδρία του πάπα και στα πολιτικά ζητήματα του 9ου, 10ου και 11ου αιώνα.

quote:
IndustrialAngel:
Μου λες το ιστορικό το οποίο είναι άσχετο. Η ταμπακέρα είναι αν το Πιστεύω έχει δύο "βερσιόν". Και μη μου πεις ότι το πιστεύω δεν είναι η σούμα του Δόγματος...

Δεν νομίζω να ασχολείται ο Θεός, με το εάν ο άνθρωπος όταν Τον μνημονεύει λέει εκ του Πατρός, ή εκ του Πατρός και εκ του Υιού!
Με άλλα πράγματα τον ενδιαφέρουν όπως μας ενημέρωσε ο Ιησούς.

quote:
IndustrialAngel:
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει καλά...Να ξαναδιαβάσεις θρησκευτικά. Δεν είναι απλώς ένα "και" παραπάνω. Υποβιβάζει την τριαδικότητα του Θεού...

Αυτό το λες εσύ.

quote:
IndustrialAngel:
Ο Μέγας Αθανάσιος είχε γίνει Μούμια όταν έγινε το σχίσμα, πολλάαααα χρόνια μετά το θάνατο του... Έχεις κάνει αχταρμά τα ιστορικά δεδομένα... Και οι Καθολικοί ακριβώς αυτό λένε για τον Πάπα όμως φίλε μου... Λένε ότι είναι φωτισμένος, άρα αλάθητος... Για αυτό δεν είναι συνέχεια αλάθητος αλλά μόνο όταν ομιλεί ex cathedra, τότε δουλεύει το μόντεμ με το Θεό... Και πώς διαπιστώνεται η φώτιση; Έλα ντε...

Ο Μέγας Αθανάσιος, ήταν ο στυλοβάτης του Συμβόλου της Πίστεως και αυτός που ξεκαθάρισε το "ομοούσιος" του Πατρός.
Είχε τονίσει ότι το Άγιο Πνεύμα δεν είναι κτίσμα, αλλά είναι κατά φύση άκτιστο (δηλαδή αδημιούργητο) και ομοούσιο (δηλαδή έχει την ίδια ουσία) με τον Πατέρα και τον Υιό.
Οι Καππαδόκες σοφοί Πατέρες μας, ταχτοποίησαν τα υπόλοιπα λίγο μετά.

Το να βρέθηκε ο πάπας να αμφισβητήσει αυτά μετά από 4 αιώνες, αυτό καταδεικνύει ότι κάτι άλλο έτρεχε....δεν μπορεί οι Δυτικοί να θυμήθηκαν μετά από 4 αιώνες ότι κάτι δεν πήγαινε καλά!

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό που δέχεσαι εσύ δεν το δέχονται οι Καθολικοί...Άρα υπάρχει δογματική διαφορά...

Δεν είπα εγώ ότι δεν υπάρχει Δογματική διαφορά.

quote:
IndustrialAngel:
Εσύ βαφτίζεις την καμήλα "ασήμαντη λεπτομέρεια" "δε σου καίγεται καρφάκι" και ΧΡΑΠ τη χάφτεις...Όσο για την κενότητα και την αντιφατικότητα της δήθεν πίστης σου, τα γραφόμενα σου μιλούν για εσένα... Και εγώ δε σε χαρακτήρισα ως άτομο, δε φταίω εγώ που ετεροπροσδιορίζεσαι..

Την καμήλα εσύ την καταπίνεις και εσύ διυλίζεις τον κώνωπα.
Δεν γνωρίζεις και λες την μία κοτσάνα πίσω από την άλλη για να δείξεις ότι γνωρίζεις.... ασχολήσου καλύτερα με την γραμματική....
εκεί τα πας καλά.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 16:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά σου λέει ρε IndustrialAngel

Αφού ο άνθρωπος σου τα έχει εξηγήσει εν πολλής.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Καλά σου λέει ρε IndustrialAngel
Αφού ο άνθρωπος σου τα έχει εξηγήσει εν πολλής

Αφιερωμένο... Μαθήματα ορθογραφίας

Edited by - europaios2 on 31/08/2010 19:28:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon:
Καλά σου λέει ρε IndustrialAngel
Αφού ο άνθρωπος σου τα έχει εξηγήσει εν πολλής

Αφιερωμένο... Μαθήματα ορθογραφίας

Edited by - europaios2 on 31/08/2010 19:28:08


εν πολλής ο δρόμος!!!

Αφού δεν το έχεις ρε Ευρωπαίε...άστο καλύτερα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 20:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Αφιερωμένο... Μαθήματα ορθογραφίας

Όντως αυτή τη φορά ομολογώ ότι δεν μπορούσες να φέρεις πιο επιτυχημένη απάντηση. Ο Ιουδαίος Μπράιαν του βίντεο ταλαιπωρεί τα λατινικά, μια ξένη γλώσσα γι'αυτόν, με τον ίδιο τρόπο που ο Ιουδαιολάγνος ευρωπαίος ταλαιπωρεί τα ελληνικά, επίσης μια ξένη γλώσσα γι'αυτόν.

Φοβερός παραλληλισμός αλλά και αυτογνωσία!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 23:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios

quote:
Αφιερωμένο... Μαθήματα ορθογραφίας

Όντως αυτή τη φορά ομολογώ ότι δεν μπορούσες να φέρεις πιο επιτυχημένη απάντηση. Ο Ιουδαίος Μπράιαν του βίντεο ταλαιπωρεί τα λατινικά, μια ξένη γλώσσα γι'αυτόν, με τον ίδιο τρόπο που ο Ιουδαιολάγνος ευρωπαίος ταλαιπωρεί τα ελληνικά, επίσης μια ξένη γλώσσα γι'αυτόν.

Φοβερός παραλληλισμός αλλά και αυτογνωσία!

macedon


Ευρω-παίε...ας πρόσεχες...
Εγώ σου το είπα..άστο καλύτερα αλλα εσύ δεν με άκουσες...
Τι το θές και το ανοίγεις το στόμα σου...απορώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 23:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΩΜΕΓΑΣ:
"Σε όλη τη διάρκεια της μακραίωνης δουλείας των Ελλήνων,ο ρόλος του κλήρου υπήρξε καταλυτικά αρνητικός σε κάθε ιδέα ξεσηκωμού του Γένους.Ορθόδοξος και καθολικός κλήρος,όχι απλώς συνιστούσαν υποταγή στο σουλτάνο,αλλά με κάθε τρόπο παρεμπόδιζαν κάθε ιδέα εξέγερσης.Άλλωστε ο κλήρος απολάμβανε προνομίων και δεν είχε κανέναν λόγο να αλλάξει η κατάσταση.Δούλοι του Θεού και δούλοι του σουλτάνου έπρεπε να παραμείνουν εσαεί οι δύσμοιροι ραγιάδες."

Απο το βιβλίο του Θεοδώρου Παναγοπούλου "Τα Ψιλά Γράμματα της Ιστορίας"


Δε λέω ως δικηγόρος θα έχει ιδιαίτερα διευρυμένες τις γνώσεις του επάνω στην ιστορία.
Ωστόσο ας δούμε τι λέει η "Η Ιστορία του Ελληνικού Έθνους" Τόμος ΙΒ’ σελ. 9 :
"Η επιτυχία της Φιλικής Εταιρείας να οδηγήσει, 6,5 χρόνια μετά την ίδρυση της, το Έθνος σε επανάσταση, οφειλόταν κυρίως:
Στο βαθύ θρησκευτικό
και εθνικό αίσθημα, των Ελλήνων της εποχής εκείνης, που ήταν προετοιμασμένοι να δεχθούν το πατριωτικό μήνυμα της Εταιρείας και να φυλάξουν μυστική την ύπαρξή της, στο ζήλο και στις ικανότητες των ιδρυτών της και των άλλων αρχηγών και εκλεκτών στελεχών της.......
στην τήρηση μυστικότητας για την ηγεσία της Εταιρείας, την άγνωστη «Αρχή» "

quote:
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΩΜΕΓΑΣ:
"Καθε ανθρωπος πρεπει να υποτασσεται στις ανωτερες αρχες,διοτι δεν υπαρχει καμμια εξουσια χωρις τη θεληση του θεου,οι εξουσιες δε που υπαρχουν,εχουν ορισθει απο τον θεο,εις τροπον ωστε,εκεινος που αμφισβητει την εξουσια αντιτασσεται στη διαταγη(...;;;;) του θεου.
Οσοι δε,δεν υπακούουν θα τιμωρηθουν.Θελεις να μη φοβασαι την εξουσια;
Κανε το καλο και θα επαινεθεις απο αυτην,διοτι η εξουσια ειναι υπηρετης του θεου και αποβλεπει στο καλο σου (....!!!!).
Εαν ομως πραξεις το κακο,τοτε να φοβασαι,διοτι δεν ειναι ετσι ασκοπα ζωσμενη με το μαχαιρι -η εξουσια- ,ετοιμη να εκδικηθει εκεινον που κανει το κακο.Επομενως πρεπει να ΥΠΟΤΑΣΣΕΣΘΕ,οχι μονο για να αποφυγετε την οργη -της εξουσιας- αλλα και δια λογους συνειδησεως...!"
Αποστολος Παυλος,πρωην εβραιος Σαουλ

Καλα,τετοιο γελιο ουτε σε σεναριο Σακελλαριου-Γιαννακοπουλου !!!!


Ο Παύλος αναφέρει πως πρέπει να λειτουργεί ένα πολίτης απέναντι στο Κράτος. Ποιο το κακό?
Σε μία οργανωμένη κοινωνία εάν οι πολίτες δεν πειθαρχούν και κάνουν ότι τους καπνίζει ο καθένας μόνο ένα μπάχαλο θα δημιουργηθεί και τίποτα περισσότερο.

Και αναφέρεται στην καλή και όχι στην κακή εξουσία, γι' αυτό και γράφει:
"οἱ γὰρ ἄρχοντες οὐκ εἰσὶ φόβος τῶν ἀγαθῶν ἔργων ἀλλὰ τῶν κακῶν.
θέλεις δὲ μὴ φοβεῖσθαι τὴν ἐξουσίαν; τὸ ἀγαθὸν ποίει, καὶ ἕξεις ἔπαινον ἐξ αὐτῆς·
Θεοῦ γὰρ διάκονός ἐστι σοὶ εἰς τὸ ἀγαθόν. ἐὰν δὲ τὸ κακὸν ποιῇς, φοβοῦ·
οὐ γὰρ εἰκῇ τὴν μάχαιραν φορεῖ·
Θεοῦ γὰρ διάκονός ἐστιν εἰς ὀργὴν, ἔκδικος τῷ τὸ κακὸν πράσσοντι."

Η διδασκαλία του Παύλου περιστρέφεται γύρω από την αγάπη και το ήθος. Αν ψάχνεις τίποτα επαναστατικές προκηρύξεις κ.λ.π. στον λόγο του Παύλου ή κάποιον Τσε Γκεβάρα . όχι δεν θα τα βρεις.

quote:
macedon:
Αν βρεις μία φορά (1) τη λέξη "Ελλάδα" μέσα στις διδαχές του τουρκόδουλου Κοσμά, να με ειδοποιήσεις.

Πολύ καλές οι προσωπικές απόψεις του Μακρυγιάννη για τον Κοσμά αλλά παραμένουν στο επίπεδο της προσωπικής άποψης.

Κάποιος που βάζει τη θρησκεία του πάνω από την Ελλάδα, που ονομάζει την Ελλάδα "Νέα Ιερουσαλήμ", που λέει ότι η δουλεία του σουλτάνου είναι θεόσταλτη, που προπαγανδίζει υπέρ της δουλείας αυτής, εγώ τον λέω τσιράκι του σουλτάνου και τουρκόδουλο του κερατά. Όπως τουρκόδουλοι του κερατά ήταν όλοι όσοι φορούσαν το ράσο και προσκυνούσαν το σουλτάνο, είτε ως έμμισθοι υπάλληλοι είτε ως αυτοβούλως προσφερθέντες τσανακογλύφτες των Οθωμανών που μετά την απελευθέρωση άλλαξαν ολάκερη την ιστορία για να πάρουν ένα κομμάτι από την ελληνική επανάσταση, στην οποία όχι μόνο δεν μετείχαν αλλά έκαναν τα πάντα για να την αποτρέψουν και κατόπιν να την πατάξουν.

Αυτά για να τελειώνουμε με τους ρασοφόρους με την εύκαμπτη μέση που προσκυνούσαν το Σουλτάνο και "εγγυόταν την υποταγή των ραγιάδων". Αυτά για να τελειώνουμε και με τους σύγχρονους χειροκροτητές τους που εξαργύρωσαν την πίστη τους με θέσεις στο εξωτερικό...


Aς δούμε μερικές από τις ρύσεις του ΠατροΚοσμά:
«Καλύτερα αδελφέ να έχεις σχολείον Ελληνικόν, παρά βρύσες και ποτάμια, γιατί η βρύση ποτίζει το σώμα, το δε σχολείον ποτίζει την ψυχή».

«Έως τριάκοντα επαρχίας περιήλθον, δέκα σχολεία ελληνικά εποίησα, διακόσια δια κοινά γράμματα».

«Επειδή το Γένος μας έπεσεν εις αμάθειαν, είπα:
Ας χάση ο Χριστός εμένα, ένα πρόβατον, και ας κερδίση τα άλλα. Ίσως η ευσπλαγχνία του Θεού και η ευχή σας σώση και εμένα.»

«Έχετε σχολείον για να διαβάζετε τα παιδιά;»
«Δεν πρέπει να υπάρχει χωριό χωρίς σχολείο. Μόνο με τη βοήθεια των γραμμάτων θα καλυτερεύσετε την τύχη σας».
«Καλύτερα να αφήσετε τα παιδιά σας πτωχά και γραμματισμένα, παρά πλούσια και αγράμματα».

«Καλύτερα αδελφέ να έχεις σχολείον Ελληνικόν, παρά βρύσες και ποτάμια, γιατί η βρύση ποτίζει το σώμα, το δε σχολείον ποτίζει την ψυχή».

Η Ιστορία του ελληνικού έθνους:
"Με το τεράστιο κηρυκτικό του έργο όμως, με την προσωπική του ακτινοβολία την επιμονή του στη σύσταση σχολείων και στην εδραίωση της ελληνικής ανάμεσα στους βλαχόφωνους και αλβανόφωνους πληθυσμούς της Ηπείρου συνετέλεσε όσο κανείς άλλος στην αναχαίτιση του κύματος των εξισλαμισμών..."

Για τα σχολεία που ίδρυσε μας ενημερώνει και η εγκυκλοπαίδεια ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ στο λήμμα Κοσμάς.
Εκεί γράφει ότι σε επιστολή του στις 2/3/1779, αναφέρει ο ίδιος ο Κοσμάς, το άνοιγμα 10 Ελληνικών σχολείων και 200 δια κοινά γράμματα!
"Για να εδραιώσει την Ελληνική γλώσσα η οποία εκίνδυνευσε να αφανισθεή από τα αρβανίτηκα, έφθασε να δίδη άφεση αμαρτιών....Εζήτει προς διαφύλαξιν της πίσεως και ελευθερίαν της πατρίδος την ίδρυσιν Ελληνικών σχολείων"

Γράφει ακόμη η Πάπυρος για τον Κοσμά,
ότι ήταν "εθνομάρτυς! και καταπολεμών την αμάθειαν"
Έφθασε μάλιστα κάποτε κυρύσσων εις Χειμάραν της Ηπείρου, όταν οι κάτοικοι του είπον ότι δεν είχαν οικονομικά μέσα διά τη σύστασιν και λειτουργία σχολείου, να ζητήση την κατεδάφισιν των πολλών ερήμων εκκλησιών, πλην μίας, ίνα διά των προσόδων τούτων συστήσουν και διατηρήσουν σχολείον, δεν εδίστασε ο ίδιος να λάβη μέρος εις την κατεδάφισιν μιας εξ' αυτών.

ΠΑΠΥΡΟΣ (τόμος 8 λήμμα Κοσμάς έδκοση 1964).

Μεταφέρω από την εγκυκλοπαίδεια στο λήμμα Κοσμάς ο Αιτωλός:
"Mεγάλος δάσκαλος του Γέννους,μοναχός και Υδρίαφλογερός πατριώτης, εθνομάρτυρας. ....είναι μία μορφή που συνδυάζει πολύπλευρη προσφορά στη συντήρηση, αλλά και Υδρίαστην επαγρύπνηση και αποδυνάστευση του ελληνισμού, στα δύσκολα χρόνια της Τουρκικής δεσποτείας.....

....Και αυτή την ακράτητη ροπή του για το ξύπνημα του υπόδουλου Γένους από την αμάθειά του, την έστρεψε για ωφέλεια του "αποβαρβαρωθέτνος γένους", όπως χαρακτηριστικά έλεγε.
Το έργο του Κοσμά του Αιτωλού στηρίχτηκε βασικά στην καταπολέμηση δύο εχθρών: " Ο ένας, λέει, σε μία διδαχή του είναι ο Πάπας και ο έτερος αυτός όπου είναι εις το κεφάλι μας"

quote:
Εαρινός:
Βεβαίως και βάζουν την Θρησκεία πάνω απο την Ελλάδα , ακόμα και σήμερα....την Θρησκεία τους κοιτάζουν....πάνω απ'ολα η Θρησκεία...

Αυτοί που βάζουν τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις πάνω από την Ελλάδα είναι οι χριστιανομάχοι και όχι εμείς οι χριστιανοί.
Εμείς οι χριστιανοί πάντα κάνουμε το χρέος μας προς την πατρίδα. Εσείς όχι.
Απόδειξη το ΒουλγαροΣκοπιανό site που μία ομοϊδεάτης σας χρησιμοποιεί για να αντλήσει την προπαγάνδα της και από την άλλη οι αναφορές σας στο ότι το Βυζάντιο δεν ήταν Ελληνικό και ότι οι Έλληνες στην Μικρά Ασία δεν ήταν παρά μια μειονότητα εκεί......ενώ η Κωνσταντινούπολη δεν ήταν ποτέ Ελληνική.

Δηλώσεις άκρα εναρμονισμένες με την προπαγάνδα των εχθρών της Ελλάδας.


Parthen h Rwmania


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 23:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Όντως αυτή τη φορά ομολογώ ότι δεν μπορούσες να φέρεις πιο επιτυχημένη απάντηση. Ο Ιουδαίος Μπράιαν του βίντεο ταλαιπωρεί τα λατινικά, μια ξένη γλώσσα γι'αυτόν, με τον ίδιο τρόπο που ο Ιουδαιολάγνος ευρωπαίος ταλαιπωρεί τα ελληνικά, επίσης μια ξένη γλώσσα γι'αυτόν.

Φοβερός παραλληλισμός αλλά και αυτογνωσία!


Με την ίδια ηλιθιότητα που ο Ρωμαίος αντιμετώπισε τον Ιουδαίο, παρατηρώντας τον, για τη γραμματική του, ακριβώς με την ίδια ηλιθιότητα αντιμετωπίζεις κι εσύ εμένα. Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 31/08/2010 23:48:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 00:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας καταθέσω λίγα ακόμη, για την προσφορά του κλήρου στον αγώνα και θύματα που είχε από τους Τούρκους.

-Σε συνεργασία με τον αρχιεπίσκοπο Αλβανίας Κροΐα, Πατριάρχη Ιεροσολύμων Σοφρώνιο Δ', ο αρχιεπίσκοπος Κύπρου οργανώνει επανάσταση, η οποία στην Κύπρο καταπνίγεται από τον "εξισλαμισμένο" Έλληνα Μουσταφά.

-Οι επίσκοπος Μάνης Νεόφυτος και Χρύσανθος μητροπολίτης Λακεδαιμόνος, οργανώνουν άλλη μία επανάσταση στην Πελοπόννησο το 1612, ελπίζοντας και πάλι στην «ξένη βοήθεια» όπως τους είχαν υποσχεθεί.
Και πάλι όμως άνθρακες ο θυσαυρός.
Μαζί τους και οι επισημότεροι των κληρικών και λαϊκών της Αλβανίας, Βουλγαρίας, Μακεδονίας Σερβίας και Εζεργοβήνης που συσκέφτονται για τις λεπτομέρειες της επανάστασης στις 8/9/1612 στο Κούκι της Αλβανίας.

Οι επιστολές από τους Μητροπολίτες (Ναυπακτου-Άρτας, Δυρραχίου, Ιωαννίνων, Τορνόβου κ.α.) επισκόπους και προεστούς προς την ξένη δύναμη ήσαν συνεχείς.
Η επανάσταση όμως δεν έγινε ποτέ ο Δούκας (ξένη δύναμη) δε φάνηκε και ο Διονύσιος Σκυλόφσοφος προχώρησε μόνος του και φυσικά απέναντι στον Τουρκικό μηχανισμό κατασφαγιάστηκε όπως και τα 70 περίπου χωριά της Θεσπρωτίας που είχαν ξεσηκωθεί μαζί του.
Κατά την εξέγερση του, σουβλίζεται ο Φαναρίου και Νεοχωρίου επίσκοπος Σεραφείμ.

-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Β’ (τον έπνιξαν στην θάλασσα).

-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Γ΄ (Σάββατο του Λαζάρου, τον απαγχονίζουν στην Καγκελωτή Πύλη της Κωνσταντινουπόλεως).

-Ο Κοσμάς ο Αιτωλός γνωστός για τον αγώνα του στην ίδρυση Ελληνικών σχολείων (τον κρέμασαν).

-Ο αρχιεπίσκοπος Χίου Πλάτωνας, αποκεφαλίστηκε στο φρούριο του Βεχήτ Πασά.

-Ο επίσκοπος Κίτρους Μελέτιος μαζί με τον ιερέα Παπαγιάννη κατακρεουργήθηκαν το 1821.

-Το 1821 απαγχονίζονται οι επίσκοποι Κρήτης Νεόφυτος, Ιωακείμ, Ιερόθεος, Καλλίνικος, Μελχισεδέκ, και ο μητροπολίτης Γεράσιμος Παρδάλης.

- Ο Αθανάσιος Διάκος,

-Ο Γρηγόριος ο Ε'

-Ο Παπαφλέσσας

- Ο μυημένος Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόφιλος ο Β’ ο οποίος, όχι μόνο μυήθηκε στη Φιλική Εταιρεία και συνεισέφερε χρηματικά (μαζί με την μικρή – τότε - ελληνική κοινότητα της Αλεξάνδρειας), ευλόγησε τη σημαία της Επανάστασης στην Πάτμο.

Ο κάθε πατριάρχης όμως, ήθελε δεν ήθελε όφειλε υποταγή στο Σουλτάνο και εκτέλεση των εντολών του!
Δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς σε περίπτωση που δεν έπραττε όπως τον διέταζε ο Σουλτάνος το τέλος του κάθε Πατριάρχη ήταν προδιαγραμμένο, για αυτό άλλα έκαναν στα φανερά και επίσημα και άλλα στα κρυφά και ανεπίσημα.
"Οι Πατριάρχες, όντας σκλάβοι, επίσημα ομιλούσαν υπέρ των τούρκων, αλλα ανεπίσημα ήταν ΗΓΕΤΕΣ της Ελλάδας και των επαναστατικών ενεργειών." (Steven Runciman, The Great Church in captivity)

Στην Ιστορία του Τρικούπη (Τομ. Α΄) όποιος θέλει μπορεί να δει:
Α) Το πλήρες κείμενο των αφοριστικών, όπου ο Πατριάρχης αναφέρει ξεκάθαρα, ότι ο πρέσβης της Ρωσίας του απέκλεισε ρητά κάθε ενίσχυση προς τους επαναστάτες.

Β) Το κείμενο του διατάγματος του Τσάρου ,που καταδίκαζε την Επανάσταση και άφηνε τον Σουλτάνο ελεύθερο να σφάξει τους Ρωμιούς.


Ο Κορσικανός πρόξενος της Ολλανδίας στην Αθήνα, Ντομένικο Οριγκόνο, γράφει:
«Οι Τούρκοι στην Αθήνα κάνουν τα πάντα για να συλλάβουν παπάδες, γιατί όπως διαδίδεται οι παπάδες είναι αρχηγοί των επαναστατών».

Ο στρατηγός Μακρυγιάννης, εκτιμώντας την μεγάλη προσφορά των μοναστηριών, αναφέρει:
«Τα μοναστήρια ήταν τα πρώτα προπύργια της Επανάστασης μας...Οι περισσότεροι καλόγεροι σκοτώθηκαν εις τον αγώνα.»

Ας δούμε τη θέση της Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους τόμ. ΙΒ', σ.32 και 36 τι γράφει για το αφοριστικό του Γρηγόριου:
"...Επικρίθηκε εv τoύτoις o Πατριάρxης και επικρίvεται ακόμη, επειδή έστερξε στov αφoρισμό και έστειλε τις voυθετικές εγκυκλίoυς.
Οι επικριτές όμως δεv αvαλoγίζovται τί θά πάθαιvε τo ΄Εθvoς, αv o Πατριάρxης τηρoύσε αρvητική στάση απέvαvτι στις αξιώσεις τoυ Σoυλτάvoυ.

Συμμoρφώθηκε, άλλωστε, τότε o Πατριάρxης πρoς τηv σταθερή παράδoση της Εκκλησίας, πoυ με παρόμoια στάση κατόρθωvε σε αvάλoγες κρίσιμες περιστάσεις vα σώζει τo Γέvoς.
΄Αλλωστε θα ήταv εvτελώς παράλoγη και αvεύθυvη διαφoρετική απόφαση.
Αv δεv γιvόταv o αφoρισμός, ήταv σxεδόv βέβαιo, ότι θα εξovτώvovταv εκατovτάδες xιλιάδες oρθoδόξωv xριστιαvώv".

Η περίφημη Γενική Προκήρυξη του Αλέξανδρου Υψηλάντη, που κυκλοφόρησε παντού με την κήρυξη της Επανάστασης στις 22 Φεβρουαρίου, έχει τίτλο:
ΜΑΧΟΥ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ

Και ανάμεσα στ' άλλα λέει:
"Είναι καιρός να αποτινάξωμεν τον αφόρητον τούτον ζυγόν, να ελευθερώσωμεν την Πατρίδα, να κρημνίσωμεν από τα νέφη την ημισέληνον, να υψώσωμεν το σημείον, δι' ου πάντοτε νικώμεν· λέγω τον Σταυρόν,
και ούτω να εκδικήσωμεν την Πατρίδα, και την Ορθόδοξον ημών Πίστιν από την ασεβή των ασεβών καταφρόνησιν."

χριστιανομάχοι!.....α χριστιανομάχοι!

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 00:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Με την ίδια ηλιθιότητα που ο Ρωμαίος αντιμετώπισε τον Ιουδαίο, παρατηρώντας τον, για τη γραμματική του...

Εγώ δεν σε παρατηρώ για τους βαρβαρισμούς σου. Ίσα-ίσα τους βαρβαρισμούς "εν πολλής" τους χρησιμοποιώ και στα σχόλιά μου. Αλλά θα μου πεις αυτό είναι "έκατον εκάτερον" και δεν αφορά τους "νοήμον" αναγνώστες του φόρουμ. Υποθέτω ότι μάλλον θα φταίνε οι "διδάσκων" που σ'έμαθαν ελληνικά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 00:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Ο κάθε πατριάρχης όμως, ήθελε δεν ήθελε όφειλε υποταγή στο Σουλτάνο και εκτέλεση των εντολών του!

Ο κάθε πατριάρχης-πασάς δεν ήξερε ότι σαν πατριάρχης, βασικό του μέλημα θα ήταν η τήρηση του "ραγιαλικίου"; Ότι η βασική του υποχρέωση θα ήταν να τηρεί τους ραγιάδες υπόδουλους ως αντάλλαγμα για τα αμέτρητα προνόμια που απολάμβαναν, που ξεκινούσαν από το αφορολόγητο και έφταναν σε τιμητικές φρουρές γενιτσάρων;

quote:
"Οι Πατριάρχες, όντας σκλάβοι, επίσημα ομιλούσαν υπέρ των τούρκων, αλλα ανεπίσημα ήταν ΗΓΕΤΕΣ της Ελλάδας και των επαναστατικών ενεργειών." (Steven Runciman, The Great Church in captivity)

Κοίτα τώρα που για να αποκτήσουν αυτή τη σκλαβιά πλήρωναν χρυσάφι στο Σουλτάνο και φιλούσαν κατουρημένες ποδιές για να το καταφέρουν.

Πρέπει να ήταν μια πολύυυυυ ειδική σκλαβιά

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy