ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Θέλω να σωθώ... τι να κάνω? Μάρτυρας πίστης ή μήπως ορθόδοξος χριστιανισμός?"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 13:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλη σκασίλα δεν είχα παρά να πείσω εσένα ή κάποιον άλλον, αν υπάρχει μεταθανάτιος ζωή ή όχι. Αν υπάρχει παράδεισος ψυχές κ.λ.π. ή όχι.
Εσύ έχεις τη σκασίλα και προσπαθείς να πείσεις τους άλλους ότι δεν υπάρχουν.


H ειλικρινής απάντηση είναι ΔΕΝ ξέρω από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ άνθρωπο

quote:
Με αφήνει παντελώς αδιάφορο το αν όλος ο κόσμος πιστέψει στο χριστιανισμό ή όλος ο κόσμος αρνηθεί τον
χριστιανισμό.


Μην ανησυχείς ουσιαστικά τον έχει αρνηθεί


quote:
Κανένας δεν έρχεται με αμαρτίες. Τις αμαρτίες τις αποκτά.

Προπατορικό αμάρτημα...

quote:
Κι επειδή ο άνθρωπος είναι τόσο ευάλωτος σε αυτές, με το που αρχίζει να καταλαβαίνει, από την εφηβεία του ήδη, κάνει αγώνα για να τις αποκτήσει.

Για να τις...αντιμετωπίσει...όχι να τις αποκτήσει... Το αντικείμενο είναι οι αμαρτίες... Λίγο πιο προσεκτικός στη σύνταξη σε παρακαλώ


quote:
Κανείς όμως δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό.

I rest my case!


quote:
Μη σοβαρός άνθρωπος θεωρείται αυτός που όταν δεν του αρέσει μία θεωρία αντί απλά να την απορρίπτει και να στρίβει, με ιαχές και συκοφαντίες προσπαθεί να πείσει αυτούς που την ασπάζονται ότι δεν είναι έτσι και να ασπαστούν τη δική του.


Διδασκαλία όχι θεωρία. Σωστή λέξη=σωστή σκέψη. Έχεις ακούσει παληκάρι μου για "militant atheists"; Για ανθρώπους που θεωρούν ότι η θρησκεία προκαλεί ΚΑΚΟ στην ανθρωπότητα και για την αντιμάχονται;

quote:
Άρα εκ των πραγμάτων αυτοί που καίγονται να πείσουν για το ορθό και το λάθος είστε εσείς οι χριστιανομάχοι και όχι οι φίλοι του χριστιανισμού

Ανήκες και σε άλλες λέσχες φίλων; Φίλων του ιπποδρόμου ας πούμε;

quote:
Μα αν οι άνθρωποι είχαν ως προτεραιότητα να σώσουν την ψυχή τους, για να συμβεί αυτό, θα έπρεπε να μην κάνουν πυρηνικό ολοκαύτωμα, να μην καίνε τα δάση, να μη σφάζουν τα γυναικόπαιδα κ.τ.λ. οπότε η σωτηρία του πλανήτη και η βελτίωση της ζωής θα ερχόταν ως «παράπλευρη ωφέλεια».
Να λοιπόν η αγάπη του Θεού.....αρκεί να μπορεί κανείς να τη δει.

Εσύ νοιάζεσαι,υποτίθεται, να σώσεις την ψυχή σου. Δεν είδα να σταματάει κανένας πόλεμος επειδή το προσπαθείς.

Όσο για αυτό που χαρακτηρίζεις αγάπη του Θεού... Αγάπη του ανθρώπου είναι το να μη σφάζει και να μη καίει όχι του Θεού

quote:

Η αποτυχία δεν είναι του χριστιανισμού να πείσει τον άνθρωπο. Η αποτυχία είναι του ανθρώπου που δε δέχτηκε τον χριστιανισμό. Και τα αποτελέσματα , φαίνονται ακόμη και στις μέρες μας.

Γιατί όμως ένα τόσο θετικό μήνυμα δεν πείθει κανένα; Αυτό ρωτάω... Μήπως είναι ζήτημα "προώθησης" και "μάρκετινγκ"; Αν κάποιος φτιάξει κάτι πολύ χρήσιμο και δεν το αγοράσεις γιατί δε σε έπεισε δε θεωρείται αποτυχία δικιά σου αλλά αποτυχία αυτού που το έφτιαξε και το πουλάει... Με αντίστοιχη λογική, δεν μπορεί παρά να έχει ευθύνη για τη μη- αποδοχή ο δημιουργός


quote:
Ο Ιησούς απευθυνόταν στον άνθρωπο. Που αλλού θα μπορούσε να απευθυνθεί?

Μήπως δεν ήξερε τις ιδιαιτερότητες της ανθρώπινης φύσης, αυτό ρωτούσα όταν έλεγα δεν ξέρει σε ποιον απευθύνεται...Γιατί αυτός τα είπε και εμείς τον γράψαμε κανονικά

quote:
Τα δάκρυα από τις αρρώστιες και τα ατυχήματα, θα ήσαν μηδαμινά μπροστά σε αυτά που προκαλούνται από τον άνθρωπο και όχι από τη φύση.

Διόλου μηδαμινά...

quote:
Σου ανέφερα για τον κόσμο της. Ο κόσμος της όμως δεν είναι ο κόσμος της ολότητας.

Και; Το θέμα είναι ότι ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι έχουν λόγους να λυπούνται... Αυτό όπως και να το βάλει ΔΕ συνάδει με την έννοια του "όμορφου" κόσμου.

quote:
Για το αεροβάτπισμα σαφώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά έτσι έχει καθιερωθεί.
Κακώς κατ' εμένα, αλλά δε με απασχολεί το θέμα.
Πάντως για να γνωρίζεις, το αεροβάπτισμα γίνεται όχι για να μην πάει το παιδί στην κόλαση επειδή δεν βαπτίστηκε (κάτι σαν ποινή δηλαδή), αλλά για να έχει κάποια ασφάλεια όσον αφορά την πορεία της ψυχής του στο μετά, αφού κανείς δεν πρόλαβε να της μιλήσει για τον χριστιανισμό.
Περιττή αγωνία όμως για μένα

Άσε τι θεωρείς εσύ... Το αεροβάπτισμα έχει συγκεκριμένο λόγο που γίνεται.. Και αν ενδιαφέρεσαι ψάξε για το "limbo" που είχε πει ο Αυγουστίνος...την "άκρη" της κόλασης...


quote:
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Όταν λέω ο κόσμος, δεν εννοώ τους ανθρώπους, αλλά το περιβάλλον που εσωκλείει τους ανθρώπους.

Οι άνθρωποι είναι ΟΥΦΟ και για αυτό δεν τους μετράς; Δε συμμετέχουν στο περιβάλλον; Η ομορφιά δεν πρέπει για κάποιο λόγο που πρέπει να εξηγήσεις να αναζητηθεί στην κοινωνία των ανθρώπων; Στις μεταξύ τους σχέσεις;

quote:
Σαφώς λοιπόν και ο κόσμος αυτός που περιγράφεις με το παρθένο όμορφο δάσος θα εξακολουθεί να είναι ωραίος.


Εσύ όμως θα κλαις που σου σκότωσαν την οικογένεια. Θα κλαις δικαιολογημένα μέσα σε ένα όμορφο δάσος ή θα είσαι ανόητος που αγνοείς την ομορφιά;


quote:
Το ωραίο είναι ωραίο. Μπορεί εγώ λόγω της απώλειας να τα βλέπω όλα μαύρα, αυτό όμως δε σημαίνει ότι έτσι είναι.

Αν τα βλέπουν έτσι 1 δις άνθρωποι ΔΕΝ μπορούμε να τους αμελήσουμε

quote:
Απόλυτη, αν το επεξεργαστείς λίγο θα το δεις κι εσύ.

Όχι θα ήθελα να δω έναν ολοκληρωμένο συλλογισμό, γιατί εγώ είμαι εμπαθής και μπορεί να καταλήξω σε άλλα συμπεράσματα


quote:
Όχι δεν υπάρχει.
Αν όμως τουλάχιστον ήταν έτσι η μεγάλη πλειοψηφεία, τα πράγματα σαφώς και θα ήσαν διαφορετικά. Αμφιβάλεις?

Δεν αμφιβάλλω... Όμως αμφιβάλλω αν αυτό θα γίνει ποτέ. Είναι ουτοπικό


quote:
Δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί στο χέρι του ασθενή εάν ήταν να ζήσει θα επέλεγε τη ζωή.

Αν ο ασθενής είναι η ανθρωπότητα δεν είναι, γιατί δεν υπάρχει ΜΙΑ συλλογική συνείδηση. Η ανθρωπότητα δεν επιλέγει, οι άνθρωποι επιλέγουν. Η επέμβαση του Θεού στην ανθρωπότητα θα έπρεπε λογικά να βελτιώσει τα πράγματα αλλά στην πράξη δεν ο βλέπουμε. Να το πούμε λίγο πιο ιατρικά για παράδειγμα. Μου λες ότι ένας άνθρωπος που έχει άρρωστα τα κύτταρα του (όπου άνθρωπος είναι η ανθρωπότητα και τα κύτταρα ο καθένας μας). Αν κάποια είναι υγιή και κάποια άρρωστα δεν είσαι καλά...Ο Θεός ως ιατρός παρενέβη αλλά η ανθρωπότητα παρέμεινε σε σήψη... Είναι καλός γιατρός; Έσωσε 1 όργανο και άφησε τα άλλα να χαθούν.

Προσπάθησε να καταλάβεις ότι το επιχείρημα μου είναι ΣΥΣΤΗΜΙΚΟ όχι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ όπως εγωιστικά βλέπετε την ΕΑΥΤΑΡΑ σας εσείς οι Χριστιανοί. Τέτοια εαυτάρα που έχετε την απαίτηση να υπάρχετε για πάντα. Δε με νοιάζει ο άνθρωπος ατομικά αλλά ως μέλος της κοινωνίας. Πώς θα γίνει η ανθρωπότητα καλύτερη. Και σε αυτόν τον τομέα ο Χριστιανισμός απέτυχε συστηματικά για 2000 χρόνια. Τι να το κάνω που βγήκαν 10 άγιοι αν είχαμε 50 000 000 νεκρούς από παγκόσμιο πόλεμο; ΚΑΘΟΛΟΥ δε με νοιάζει η ψυχή τους...


quote:
Απλά επί ειδωλολατρίας όταν έβλεπες το Θεό σου να συνουσιάζεται με την μάνα του ή την αδελφή του και να σκοτώνει τα παιδιά του, ή να προβαίνει σε δολοφονίες κ.λ.π., δε βλέπω το λόγο, γιατί ο ειδωλολάτρης άνθρωπος να μην έπραττε ότι και ο θεός του!

Αυτός είχε τη δικαιολογία αυτή τουλάχιστον...Οι σημερινοί χριστιανοί που σφάζουν ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ έχουν; Και εδώ έρχεται σε αντίθεση με την αποδοχή σου στο ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόοδος αν μια ανηθικότητα την αντικαταστήσω με μια ηθική που ΔΕΝ εφαρμόζω... Με άλλα λόγια τι νόημα έχει να υπάρχει το ου φονεύσεις και οι άνθρωποι να το γράφουν κανονικά;

quote:
Ο Ιησούς όμως είναι πρότυπο προς μίμηση και όχι προς αποφυγή.

Και ομως όλοι ενεργούμε σαν να ήταν το δεύτερο. ΓΙΑΤΙ;

quote:
Επειδή δηλαδή ο Μπους ισχυρίστηκε ότι είναι χριστιανός, πείθει κανέναν?
Αν κάποιος είναι χριστιανός δεν δολοφονεί κ.λ.π....

Πρέπει όμως να μου εξηγήσεις το φαινόμενο. Να είσαι Χριστιανός, να πηγαίνεις εκκλησία, να ακούς για αγάπες κτλ και μετά να σφάζεις

quote:
Ο κόσμος ως έχει, σαφώς και είναι άθλιος

Μα αφού έχει όμορφα δάση και πολύχρωμους βυθούς... Τελικά θα αποφασίσεις τι είναι;

quote:
Την ευθύνη όμως σαφώς και δεν την έχει ο Θεός

Δεν την έχει συμφωνώ. Δεν έπεισε όμως κανέναν 2000 χρόνια τώρα...

quote:
Αυτός φρόντισε να μας διδάξει για το πως θα είναι ο κόσμος μας όμορφος και καλύτερος. Δε φταίει λοιπόν ο πομπός, αλλά ο δέκτης.

Μήπως ο πομπός δεν ξέρει τι λέει και τι στέλνει στο δέκτη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 14:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
H ειλικρινής απάντηση είναι ΔΕΝ ξέρω από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ άνθρωπο

Η γνώση μου προέρχεται από τα Πατερικά κείμενα και την Αγία Γραφή. Εσύ όμως δεν τα δέχεσαι από τη μια, αλλά από την άλλη θέλεις αποδείξεις!...είναι ποτέ δυνατόν δύο καρπούζια να χωρέσουν στην ίδια αμασχάλη?
Αν ψάχνεις για φωτογραφικά ντοκουμέντα ή βίντεο. Δε διαθέτω.

quote:
IndustrialAngel:
Μην ανησυχείς ουσιαστικά τον έχει αρνηθεί

Δε με αφορά.

quote:
IndustrialAngel:
Προπατορικό αμάρτημα...

Τοποθετήθηκα περί αυτού.

quote:
IndustrialAngel:
Για να τις...αντιμετωπίσει...όχι να τις αποκτήσει... Το αντικείμενο είναι οι αμαρτίες... Λίγο πιο προσεκτικός στη σύνταξη σε παρακαλώ

Να τις αποκτήσει.
Και αναφέρομαι στην ανήθικη ζωή με ότι εσωκλείει.

quote:
IndustrialAngel:
Διδασκαλία όχι θεωρία. Σωστή λέξη=σωστή σκέψη. Έχεις ακούσει παληκάρι μου για "militant atheists"; Για ανθρώπους που θεωρούν ότι η θρησκεία προκαλεί ΚΑΚΟ στην ανθρωπότητα και για την αντιμάχονται;


Έχω ακούσει πολλά....και?

quote:
IndustrialAngel:
Ανήκες και σε άλλες λέσχες φίλων; Φίλων του ιπποδρόμου ας πούμε;

Όχι.

quote:
IndustrialAngel:
Εσύ νοιάζεσαι,υποτίθεται, να σώσεις την ψυχή σου. Δεν είδα να σταματάει κανένας πόλεμος επειδή το προσπαθείς.

Δεν νομίζω η μονάδα να κάνει το Σύνολο!

quote:
IndustrialAngel:
Όσο για αυτό που χαρακτηρίζεις αγάπη του Θεού... Αγάπη του ανθρώπου είναι το να μη σφάζει και να μη καίει όχι του Θεού

Σωστά....άρα ο άνθρωπος δεν αγαπά....πως λοιπόν φταίει ο Θεός για το μίσος του ανθρώπου? Αυτός έστειλε τον Υιό Του και Τον άφησε να πάθει από τους ανθρώπους για το δικό τους καλό.
Ποιος πατέρας θα άφηνε να θυσιαστεί ο γιος του για το γενικό καλό παρά μόνο αυτός που αγαπάει τους ανθρώπους σαν τον εαυτό του?

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί όμως ένα τόσο θετικό μήνυμα δεν πείθει κανένα; Αυτό ρωτάω... Μήπως είναι ζήτημα "προώθησης" και "μάρκετινγκ"; Αν κάποιος φτιάξει κάτι πολύ χρήσιμο και δεν το αγοράσεις γιατί δε σε έπεισε δε θεωρείται αποτυχία δικιά σου αλλά αποτυχία αυτού που το έφτιαξε και το πουλάει... Με αντίστοιχη λογική, δεν μπορεί παρά να έχει ευθύνη για τη μη- αποδοχή ο δημιουργός.

Γιατί μιλάει περί ηθικής και αυτό δεν πουλάει σήμερα. Δεν έχει πορνεία, δεν έχει ναρκωτικά, δεν έχει ξύλο, δεν έχει βλαστήμιες και μαγκιές, δεν έχει εύκολο χρήμα,.....πως λοιπόν να μη βρίσκεται στα αζήτητα.

Στην Ιταλία σε συναυλία οι U2 είχαν 45.000 κόσμο.
Οι νέοι πήγαν να διασκεδάσουν και καλά έκαναν.
Αν γινόταν στο ίδιο στάδιο μία εκδήλωση με ανθρώπους που θα μιλούσαν για τον πλανήτη και την ηθική....θα πήγαιναν πάνω από 300-500?....σίγουρα όχι.
Εάν όμως είχαν ανακοινώσει ότι στη σκηνή θα βρισκόντουσαν και καμιά 40ριά Playmate, όπου θα έκαναν σόου, με λεσβιακό κ.λ.π.....έτσι για χαλάρωμα.....πιστεύεις ότι θα έπεφτε καρφίτσα?

quote:
IndustrialAngel:
Μήπως δεν ήξερε τις ιδιαιτερότητες της ανθρώπινης φύσης, αυτό ρωτούσα όταν έλεγα δεν ξέρει σε ποιον απευθύνεται...Γιατί αυτός τα είπε και εμείς τον γράψαμε κανονικά.

Εδώ ήξερε το τέλος Του!

quote:
IndustrialAngel:
Και; Το θέμα είναι ότι ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι έχουν λόγους να λυπούνται... Αυτό όπως και να το βάλει ΔΕ συνάδει με την έννοια του "όμορφου" κόσμου.

Σου ξαναγράφω ότι ο πόνος αυτός θα ήταν ασύγκριτα μικρότερος με τον πόνο που προκαλεί ηθελημένα ο ίδιος ο άνθρωπος.

quote:
IndustrialAngel:
Άσε τι θεωρείς εσύ... Το αεροβάπτισμα έχει συγκεκριμένο λόγο που γίνεται.. Και αν ενδιαφέρεσαι ψάξε για το "limbo" που είχε πει ο Αυγουστίνος...την "άκρη" της κόλασης...

Τον έγραψα το λόγο.

quote:
IndustrialAngel:
Οι άνθρωποι είναι ΟΥΦΟ και για αυτό δεν τους μετράς; Δε συμμετέχουν στο περιβάλλον; Η ομορφιά δεν πρέπει για κάποιο λόγο που πρέπει να εξηγήσεις να αναζητηθεί στην κοινωνία των ανθρώπων; Στις μεταξύ τους σχέσεις;

Συμμετέχουν με καταστρεπτική δράση σε κάτι που δεν είναι δικό τους. Ο κόσμος δεν είναι οι άνθρωποι.
Συμπεριλαμβάνει και τους ανθρώπους και αυτό το έγραψα. Ότι είναι ΟΥΦΟ η μεγάλη πλειοψηφεία του κόσμου δε νομίζω ότι θέλει και απόδειξη.
Αν η κοινωνία των ανθρώπων θα ήθελε να είναι όμορφη, ας προήγαγε τα αυτονόητα.
Ας υιοθετούσε τη Διδασκαλία του Ιησού και τη λοιπή θεωρία του χριστιανισμού από τους Αγίους Πατέρες και τότε θα ήταν όντως όμορφες οι μεταξύ τους σχέσεις.

quote:
IndustrialAngel:
Εσύ όμως θα κλαις που σου σκότωσαν την οικογένεια. Θα κλαις δικαιολογημένα μέσα σε ένα όμορφο δάσος ή θα είσαι ανόητος που αγνοείς την ομορφιά;

Θα κλαίω που σκότωσαν την οικογένειά μου και θα αναζητώ παρηγοριά στο όμορφο δάσος.

quote:
IndustrialAngel:
Αν τα βλέπουν έτσι 1 δις άνθρωποι ΔΕΝ μπορούμε να τους αμελήσουμε

Δε νομίζω 1 Δις ανθρώπων να θεωρεί την όμορφη και παρθένα φύση μαύρη.
Αν πας όμως σε περιοχές όπου η παρέμβαση του ανθρώπου έχει αμαυρώσει το περιβάλλον φυσικό είναι οι άνθρωποι που ζουν μέσα σε αυτό να το βλέπουν μαύρο.
Δεν φταίει όμως η φύση για αυτό.
Αλλά ο ίδιος ο άνθρωπος. Γι' αυτό και η ομορφιά της "άγριας" φύσης συναντάτε μόνο όπου δεν έχει πάει ο "ήρεμος άνθρωπος"

quote:
IndustrialAngel:
Όχι θα ήθελα να δω έναν ολοκληρωμένο συλλογισμό, γιατί εγώ είμαι εμπαθής και μπορεί να καταλήξω σε άλλα συμπεράσματα

Άμα είσαι εμπαθής πως θα δεις έναν ολοκληρωμένο συλλογισμό....ή το παρακάτω?

quote:
IndustrialAngel:
Αν ο ασθενής είναι η ανθρωπότητα δεν είναι, γιατί δεν υπάρχει ΜΙΑ συλλογική συνείδηση. Η ανθρωπότητα δεν επιλέγει, οι άνθρωποι επιλέγουν. Η επέμβαση του Θεού στην ανθρωπότητα θα έπρεπε λογικά να βελτιώσει τα πράγματα αλλά στην πράξη δεν ο βλέπουμε. Να το πούμε λίγο πιο ιατρικά για παράδειγμα. Μου λες ότι ένας άνθρωπος που έχει άρρωστα τα κύτταρα του (όπου άνθρωπος είναι η ανθρωπότητα και τα κύτταρα ο καθένας μας). Αν κάποια είναι υγιή και κάποια άρρωστα δεν είσαι καλά...Ο Θεός ως ιατρός παρενέβη αλλά η ανθρωπότητα παρέμεινε σε σήψη... Είναι καλός γιατρός; Έσωσε 1 όργανο και άφησε τα άλλα να χαθούν.

Ο Θεός επενέβη στην ανθρωπότητα, έκανε τη διάγνωση και έδωσε τις οδηγίες για να γίνει καλά ο ασθενής. Ο ασθενής όμως κάνει του κεφαλιού του!...... φταίει ο Θεός?
Εσύ θα ήθελες ο Θεός να διαγράψει την προσωπικότητα του καθενός και στην ουσία να του επιβάλει τα πάντα?....μετά δε θα μιλούσαμε για νοημοσύνη αλλά για στρατιωσύνη.
Δεν έχει ανάγκη από στρατιώτες και πειθαναγκασμό ο Θεός και δεν έχει τίποτα να κερδίσει εάν ο άνθρωπος Τον ακολουθήσει ή όχι.
Ο μόνος κερδισμένος από αυτήν την επαφή είναι ο άνθρωπος. Ο οποίος όμως αρνείται να δεχτεί τη σχέση αυτή.....και συ τώρα λες ότι, για την άρνηση αυτή φταίει ο Θεός!

Μα πως φταίει ο Θεός?
Αυτός το άπλωσε το χέρι του! ο άνθρωπος Τον περιφρόνησε!
Εδώ ο πλανήτης μας έχει ήδη μπει σε τροχιά καταστροφής και οι μεγάλες δυνάμεις αρνούνται να ελαττώσουν τους ρύπους!....ακόμη και τώρα! που όλοι βλέπουν τι συμβαίνει με τα ακραία καιρικά φαινόμενα!
Πω φταίει ο Θεός?

quote:
IndustrialAngel:
Προσπάθησε να καταλάβεις ότι το επιχείρημα μου είναι ΣΥΣΤΗΜΙΚΟ όχι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ όπως εγωιστικά βλέπετε την ΕΑΥΤΑΡΑ σας εσείς οι Χριστιανοί. Τέτοια εαυτάρα που έχετε την απαίτηση να υπάρχετε για πάντα. Δε με νοιάζει ο άνθρωπος ατομικά αλλά ως μέλος της κοινωνίας. Πώς θα γίνει η ανθρωπότητα καλύτερη. Και σε αυτόν τον τομέα ο Χριστιανισμός απέτυχε συστηματικά για 2000 χρόνια. Τι να το κάνω που βγήκαν 10 άγιοι αν είχαμε 50 000 000 νεκρούς από παγκόσμιο πόλεμο; ΚΑΘΟΛΟΥ δε με νοιάζει η ψυχή τους...

Το επιχείρημα σου είναι δειλό! και εγωιστικό! Αρνείσαι να δεις την πραγματικότητα κατάφατσα γιατί είσαι δειλός! και ψάχνεις να τα φορτώσεις στους άλλους!
-Γίνεται πόλεμος?....φταίει ο Θεός!
-Καίγονται τα δάση?....φταίει ο Θεός!
-Πεινάνε τα παιδάκια στην Αφρική?.....φταίει ο Θεός!
-Μολύνονται τα νερά?.......φταίει ο Θεός!
-Ελαττώνεται η ποσότητα των αλιευμάτων?.....φταίει ο Θεός!
-Εξαφανίζεται η χλωρίδα και η πανίδα?......φταίει ο Θεός!
-Γίνονται βιασμοί?.....φταίει ο Θεός!
-Κλοπές?.....φταίει ο Θεός!
-Δολοφονίες?.....φταίει ο Θεός!

Ο άνθρωπος αλήθεια τι γίνεται είναι απών από όλα αυτά?

quote:
IndustrialAngel:
Αυτός είχε τη δικαιολογία αυτή τουλάχιστον...Οι σημερινοί χριστιανοί που σφάζουν ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ έχουν; Και εδώ έρχεται σε αντίθεση με την αποδοχή σου στο ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόοδος αν μια ανηθικότητα την αντικαταστήσω με μια ηθική που ΔΕΝ εφαρμόζω... Με άλλα λόγια τι νόημα έχει να υπάρχει το ου φονεύσεις και οι άνθρωποι να το γράφουν κανονικά;

Ακριβώς οι άνθρωποι σήμερα δεν έχουν καμία δικαιολογία και όλη η ευθύνη είναι δική τους! Αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα και συ τα ρίχνεις τα βάρη στο Θεό! και στον χριστιανισμό!

quote:
IndustrialAngel:
Και ομως όλοι ενεργούμε σαν να ήταν το δεύτερο. ΓΙΑΤΙ;

Γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη......

quote:
IndustrialAngel:
Πρέπει όμως να μου εξηγήσεις το φαινόμενο. Να είσαι Χριστιανός, να πηγαίνεις εκκλησία, να ακούς για αγάπες κτλ και μετά να σφάζεις

Πολύ απλά μιλάμε για τον χριστιανικό ιδεασμό!....τους μπήκε η ιδέα ότι είναι χριστιανοί!

quote:
IndustrialAngel:
Μα αφού έχει όμορφα δάση και πολύχρωμους βυθούς... Τελικά θα αποφασίσεις τι είναι;

«Είχε» όμορφα δάση και πολύχρωμους βυθούς! Σήμερα τα περισσότερα δάση είναι καμένα και οι βυθοί μουντοί από τη βρωμιά....γιατί θές συνέχεια να σου γράφουν τα αυτονόητα?

quote:
IndustrialAngel:
Δεν την έχει συμφωνώ. Δεν έπεισε όμως κανέναν 2000 χρόνια τώρα...

Κάνεις λάθος χιλιάδες έχει πείσει απλά ο αριθμός τους είναι μικρός.
Αυτές όμως οι χιλιάδες γιατί πείστηκαν? Τα ίδια δεν άκουσαν, τα ίδια δε διάβασαν με αυτούς που δεν πείστηκαν?
Απλά το ατομικό συμφέρον ο εγωισμός και το ίδιον όφελος για τη μεγάλη πλειοψηφεία βρίσκεται πάνω από όλα.
Ένας δρόμος εύκολος και επικερδής όπως είναι η ανηθικότητα και το κλέψιμο είναι αληθινό δέλεαρ. Ενώ ένας δρόμος δύσβατος και δύσκολος όπως ή ηθική και η τιμιότητα βρίσκεται στα αζήτητα.
Φταίει λοιπόν ο Θεός για την επιλογή του ανθρώπου?
Τον δίδαξε τον άνθρωπο ο Θεός! τον προειδοποίησε ότι θα χάσει την ψυχή του!....αλλά ο άνθρωπος δεν τον πήρε στα σοβαρά.....φταίει ο Θεός λοιπόν?

Όχι ο Θεός είπε και ελάλησε!......και όποιος θέλει Τον ακολουθεί! όποιος δε θέλει.....κάθεται και αμπελοφιλοσοφεί! ρίχνοντας τις ευθύνες του ανθρώπου σε Αυτόν που έδωσε ακόμη και την ίδια του τη ζωή, ώστε να βοηθήσει τον άνθρωπο να καταλάβει τι σημασία της αρετής και της ψυχής.

quote:
IndustrialAngel:
Μήπως ο πομπός δεν ξέρει τι λέει και τι στέλνει στο δέκτη;

Αυτό θα μπορούσες να το πεις εάν ως πομπός έλεγε για φόνους, βιασμούς, εμπρησμούς και καταστροφές της φύσης. Κάτι τέτοιο όμως δεν είπε.
Είπε ακριβώς τα αντίθετα. Άρα το πρόβλημα βρίσκεται στον δέκτη.


Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 16:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η γνώση μου προέρχεται από τα Πατερικά κείμενα και την Αγία Γραφή.Εσύ όμως δεν τα δέχεσαι από τη μια, αλλά από την άλλη θέλεις αποδείξεις!...είναι ποτέ δυνατόν δύο καρπούζια να χωρέσουν στην ίδια αμασχάλη?


Η ΑΓ και τα Πατερικά κείμενα είναι άλλο επίπεδο απόδειξης, κατώτερο και υποκειμενικό. Αφορούν εξ αποκαλύψεως και μη διασταυρωμένες πληροφορίες. Όμως εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι είσαι το ΙΔΙΟ άθεος με τον Dawkins για παράδειγμα ως προς όλες τις θρησκείες πλην μιας.

Για παράδειγμα ΔΕ δέχεσαι τις ΒΕΔΕΣ, ΔΕ δέχεσαι το ΚΟΡΑΝΙ.

Δεν έχεις καταλάβει ότι το επιχείρημα "έχω υποκειμενικές πληροφορίες και εξ αποκαλύψεως γνώση" είναι ΣΑΘΡΟ γιατί μπορεί ο οποιοσδήποτε να σου φέρει ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ αντικρουόμενες τέτοιου επιπέδου γνώσεις από άλλες θρησκείες.

Εσύ γιατί απορρίπτεις τις ΒΕΔΕΣ; Υπάρχουν μέγαλοι δάσκαλοι που τις ανέλυσαν και είναι εξ αποκαλύψεως αλήθεια. Τα επιχειρήματα είναι του ΙΔΙΟΥ επιπέδου με τα δικά σου.

Το ισχυρότερο επιχείρημα κατά της θρησκείας είναι ακριβώς αυτή η πολλαπλότητα που παρουσιάζει, οι ΠΟΛΛΕΣ αμοιβαία αποκλειόμενες αλήθειες. Και σε αυτό το επιχείρημα ΚΑΝΕΝΑΣ μεγαλοχριστιανός δεν έχει απαντήσει ποτέ. Στο ότι το ΤΥΧΑΙΟ περιστατικό της γέννησής σου σε έναν τόπο και σε έναν χρόνο σε κατέστησε χριστιανό ενώ μια οποιαδήποτε αλλαγή του τόπου ή του χρόνου ή του οικογενειακού περιβάλλοντος θα σε είχε κάνει,Βουδιστή, δωδεκαθεϊστή ή Καθολικό


Ο λόγος που απορρίπτω τέτοιου επιπέδου αποδείξεις είναι επειδή ΔΕΝ είναι αντικειμενικές και δεν μπορούν ΠΟΤΕ να γίνουν αντικείμενο ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ αποδοχής. Αν πείσεις 1.5 δις Μουσουλμάνους ότι το δικό τους ιερό βιβλίο και τα δικά τους κείμενα μελετητών είνα ΛΑΘΟΣ τότε θα έχεις ένα ισχυρό επιχείρημα... Μέχρι τότε είναι μπούρδες.

quote:
Δε με αφορά.

Μα αυτό είναι ακριβώς το θέμα που έχω θέσει εγώ. Μου λες για την ψυχή ΣΟΥ, για την ΕΑΥΤΑΡΑ σου, για το τεράστιο εγώ σου. ΧΕΣΤΗΚΑ ρε φίλε για σένα. Η ανθρωπότητα ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ενώ εσύ ασχολείσαι με την εαυτάρα σου;

quote:
Να τις αποκτήσει.
Και αναφέρομαι στην ανήθικη ζωή με ότι εσωκλείει.

Κάνει αγώνα να αποκτήσει αμαρτίες; Ντόιν!

quote:
Έχω ακούσει πολλά....και?

Το και είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί λένε ότι ο κόσμος θα ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ αν ΔΕΝ είχαμε καθόλου θρησκεία. Από αυτήν ακριβώς την πεποίθηση αντλούν το δικαίωμα να μιλάνε για τη θρησκεία σου ή οποιουδήποτε άλλου. Το λέω γιατί είχες πει αν "επιτρέπεται" να σχολιάζει ο άλλος τη δικιά σου θρησκεία. Και σου λέω ΝΑΙ γιατί είναι πεποίθησή του ότι αν καταπολεμήσει τη θρησκεία θα βοηθήσει τον άνθρωπο

quote:
Δεν νομίζω η μονάδα να κάνει το Σύνολο!

Χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Αυτό είναι το επιχείρημα. Είχαμε αγίους στο παρελθόν...Κα τι καταλάβαμε; Εσύ, ΚΑΙ ΚΑΛΑ, αγωνίζεσαι για την ΕΑΥΤΑΡΑ σου, ΔΕ φτάνεις όμως ως μονάδα για να βοηθήσεις το σύνολο


quote:
Σωστά....άρα ο άνθρωπος δεν αγαπά....πως λοιπόν φταίει ο Θεός για το μίσος του ανθρώπου?

Δεν είπα ότι φταίει. Είπα ότι ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ. Επιμένεις να καλλιεργείς τον ψευδή διχασμό, ή θα φταίει ο άνθρωπος ή θα φταίει ο Θεός. Εγώ σου λέω ΑΛΛΟ.

quote:
Αυτός έστειλε τον Υιό Του και Τον άφησε να πάθει από τους ανθρώπους για το δικό τους καλό.

Ποιο καλό ρε φίλε; Πού το είδες; Για το ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ, το υπό τον όρο, και 100 αν παραδίπλα ΚΑΛΟ. Το καλό που υπάρχει στη φαντασία γιατί στον κόσμο γύρω μας ΔΕΝ το βλέπουμε...


quote:
Ποιος πατέρας θα άφηνε να θυσιαστεί ο γιος του για το γενικό καλό παρά μόνο αυτός που αγαπάει τους ανθρώπους σαν τον εαυτό του?

Μιλάς με ανθρώπινους όρους. Είναι εντελώς λάθος η παρομοίωση. Πρώτον, δε θυσιάστηκε ΚΑΝΕΝΑΣ γιατί ο Θεός είναι αθάνατος κτλ κτλ. Η θυσία προϋποθέτει απώλεια. Τι έχασε ο Θεός; Το χρόνο του; Την ύπαρξή του; Προφανώς όχι. Δεύτερον, θα μπορούσε αντί να υποβάλλει το γιο του σε αυτά τα βασανιστήρια (που ο γιος του είναι ο ίδιος άρα να υποβάλλει τον εαυτό του) να χαλαρώσει ΑΠΛΩΣ τους κανόνες που έχει Ο ΙΔΙΟΣ επιβάλλει για να συμφιλιωθεί με τον άνθρωπο. Μπορεί όμως να αντλούσε κάποια μαζοχιστική ευχαρίστηση


quote:
Γιατί μιλάει περί ηθικής και αυτό δεν πουλάει σήμερα. Δεν έχει πορνεία, δεν έχει ναρκωτικά, δεν έχει ξύλο, δεν έχει βλαστήμιες και μαγκιές, δεν έχει εύκολο χρήμα,.....πως λοιπόν να μη βρίσκεται στα αζήτητα.

Ναι αλλά ΓΙΑΤΙ; Γιατί οι άνθρωποι δεν το θέλουν...Προχώρησε λίγο τη σκέψη σου...

quote:
Σου ξαναγράφω ότι ο πόνος αυτός θα ήταν ασύγκριτα μικρότερος με τον πόνο που προκαλεί ηθελημένα ο ίδιος ο άνθρωπος

Τι λες παληκάρι μου; Έχεις ζυγαριά και κρίνεις του πόνους τον ανθρώπων; Πόσα κιλά πιάνει άμα πεθάνει η μάνα σου, το παιδί σου ή σου κόψουν το πόδι; Ποιος τα μετράει αυτά;

Και ξαναλέω. Αν ο κόσμος είναι όμορφος ΔΕΝ μπορεί να έχει χώρο για στεναχώρια.


quote:
Τον έγραψα το λόγο.

Από πού το βρήκες όμως δε μου είπες...

quote:
Συμμετέχουν με καταστρεπτική δράση σε κάτι που δεν είναι δικό τους. Ο κόσμος δεν είναι οι άνθρωποι.

Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου...Φτιάχνεις μορφώματα λογικής μόνο και μόνο για να αντιταχθείς σε αυτά που λέω γιατί οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε κάτι που δε σου αρέσει.

Σε ποιον έδωσε ο Θεός τον κόσμο; Για ποιον έφτιαξε ο Θεός τον κόσμο; Έτσι δε λέει μέσα η ΠΔ;

Ο κόσμος είναι ΚΑΙ οι άνθρωποι. Και όταν οι άνθρωποι δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους ένα ΚΟΜΜΑΤΙ του κόσμου ΔΕΝ δεν είναι "καλό"

quote:
Αν η κοινωνία των ανθρώπων θα ήθελε να είναι όμορφη, ας προήγαγε τα αυτονόητα.

Αυτή είναι η ερώτησή μου. ΓΙΑΤΙ δε θέλει; Όχι μόνο η λογική αλλά και κοτζάμ Θεός το ζήτησε, και πάλι ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ


quote:
Ας υιοθετούσε τη Διδασκαλία του Ιησού και τη λοιπή θεωρία του χριστιανισμού από τους Αγίους Πατέρες και τότε θα ήταν όντως όμορφες οι μεταξύ τους σχέσεις.

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ, για 100στη φορά... Και για 503820842η φορά, ναι θα ήταν αλλα ΔΕΝ είναι. Μόνο στη σφαίρα της φαντασίας ισχύει αυτό που λες. 2000 χρόνια το ΦΩΝΑΖΟΥΝ

quote:
Θα κλαίω που σκότωσαν την οικογένειά μου και θα αναζητώ παρηγοριά στο όμορφο δάσος.

Γιατί θα κλαις; Αφού ο κόσμος είναι ΟΜΟΡΦΟΣ; ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να κλαις...


quote:
Δε νομίζω 1 Δις ανθρώπων να θεωρεί την όμορφη και παρθένα φύση μαύρη.
Αν πας όμως σε περιοχές όπου η παρέμβαση του ανθρώπου έχει αμαυρώσει το περιβάλλον φυσικό είναι οι άνθρωποι που ζουν μέσα σε αυτό να το βλέπουν μαύρο.
Δεν φταίει όμως η φύση για αυτό.
Αλλά ο ίδιος ο άνθρωπος. Γι' αυτό και η ομορφιά της "άγριας" φύσης συναντάτε μόνο όπου δεν έχει πάει ο "ήρεμος άνθρωπος"

Σε άλλο απαντάς. Ξαναλέω. Αν 1 δις άνθρωποι έχουν κάποιο ΛΟΓΟ να είναι στεναχωρημένοι τότε ΔΕΝ μπορούμε να τους αμελήσουμε και να ισχυριστούμε ότι ο κόσμος είναι ΟΜΟΡΦΟΣ

quote:
Άμα είσαι εμπαθής πως θα δεις έναν ολοκληρωμένο συλλογισμό....ή το παρακάτω?

Βρε γράψτον εσύ και βλέπουμε τι θα κάνω εγώ

quote:
Ο Θεός επενέβη στην ανθρωπότητα, έκανε τη διάγνωση και έδωσε τις οδηγίες για να γίνει καλά ο ασθενής. Ο ασθενής όμως κάνει του κεφαλιού του!...... φταίει ο Θεός?

Ο γιατρός για να σε "πείσει" σε "τρομάζει" λέγοντάς σου τα συμπτώματα. Και το καταφέρνει. Ο Θεός κάνει το ίδιο αλλά τζίφος...


quote:
Εσύ θα ήθελες ο Θεός να διαγράψει την προσωπικότητα του καθενός και στην ουσία να του επιβάλει τα πάντα?....μετά δε θα μιλούσαμε για νοημοσύνη αλλά για στρατιωσύνη.

Δε μιλάω για επιβολή. Πάλι ψευδής διχασμός. Μεταξύ βίαιης επιβολής και ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ του ανθρώπου όπως γίνεται τώρα γιατί δεν υπάρχει η ενδιάμεση κατάσταση, του μηνύματος που αγγίζει την ψυχή και δεν τον αφήνει αδιάφορο;

quote:
Ο μόνος κερδισμένος από αυτήν την επαφή είναι ο άνθρωπος. Ο οποίος όμως αρνείται να δεχτεί τη σχέση αυτή.....και συ τώρα λες ότι, για την άρνηση αυτή φταίει ο Θεός!

Ψευδή διχασμός. Δε φταίει. Απλώς απέτυχε... Έκανε ότι ήταν "θεϊκώς" δυνατό και ΑΠΕΤΥΧΕ.

quote:
Εδώ ο πλανήτης μας έχει ήδη μπει σε τροχιά καταστροφής και οι μεγάλες δυνάμεις αρνούνται να ελαττώσουν τους ρύπους!....ακόμη και τώρα! που όλοι βλέπουν τι συμβαίνει με τα ακραία καιρικά φαινόμενα!
Πω φταίει ο Θεός?

Ρε φίλε 100στη φορά. Αν δεις ένα τροχαίο και δεν το εμποδίσεις ΔΕ φταις. Φταίνε αυτοί που τρακάρανε. Θα ήθελες να μπορούσες να το εμποδίσεις; Ρητορικό ερώτημα. ΔΕΝ μπόρεσες όμως να το εμποδίσεις, πώς το λένε...ΑΠΕΤΥΧΕΣ να το εμποδίσεις. Δε θα σου καταλογίσουν τίποτα αλλά το τροχαίο έγινε και οι άνθρωποι σκοτώθηκαν. Τι να την κάνω την καλή πρόθεση; Τι με νοιάζει που ο Θεός τείνει το χέρι αν ο άνθρωπος δεν το αρπάζει; Είναι σαν να μην υπάρχει...

quote:
Το επιχείρημα σου είναι δειλό! και εγωιστικό! Αρνείσαι να δεις την πραγματικότητα κατάφατσα γιατί είσαι δειλός! και ψάχνεις να τα φορτώσεις στους άλλους!


Εσύ αρνείσαι την πραγματικότητα και προσπαθείς να μας πείσεις ότι αν σου σκότωναν την οικογένεια θα σε παρηγορούσε ένα δάσος.

Όσο για το ποιος φταίει, για 10480238402384η φορά. Δε φταίει που απέτυχε. Δεν του καταλογίζω εγώ τίποτα. Αλλά απέτυχε. Βλέπε το παράδειγμα με το τροχαίο

quote:
Ακριβώς οι άνθρωποι σήμερα δεν έχουν καμία δικαιολογία και όλη η ευθύνη είναι δική τους!

Να τη χέσω την ευθύνη. Να το χέσω που θα πάνε στην κόλαση. Το θέμα είναι ότι ΚΑΝΟΥΝ κακό.

quote:
Αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα και συ τα ρίχνεις τα βάρη στο Θεό! και στον χριστιανισμό!

Και εγώ σε ρωτάω, δεν είναι παράλογο να ακούς για αγάπες κτλ κτλ και μετά να σφάζεις;Και αν συμφωνείς ότι είναι παράλογο, ΠΩΣ το εξηγείς;


quote:
Γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη

Δηλαδή ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ ότι η ιδέα της ψυχής που σώζεται και του ΟΥΤΟΠΙΚΟΥ κόσμου της αγάπης δε φτουράει ΜΙΑ μπροστά στα φράγκα. Ότι η προσωπική επαφή με το Θεό είναι μηδαμινή μπροστά στο να έχεις φουσκωμένο λογαριασμό. Δεν είναι αποτυχία αυτό; Να μην έχει πειστεί ΣΧΕΔΟΝ κανένας για την αξία του κόσμου που δεν είναι υλικός;

quote:
Πολύ απλά μιλάμε για τον χριστιανικό ιδεασμό!....τους μπήκε η ιδέα ότι είναι χριστιανοί!

Άρα οι Χριστιανοί με τον ορισμό το δικό σου είναι, 4-5 στον κόσμο;


quote:

«Είχε» όμορφα δάση και πολύχρωμους βυθούς! Σήμερα τα περισσότερα δάση είναι καμένα και οι βυθοί μουντοί από τη βρωμιά....γιατί θές συνέχεια να σου γράφουν τα αυτονόητα?

Ακόμα υπάρχουν,κούλαρε... Δεν καταστράφηκαν τα πάντα...


quote:
Κάνεις λάθος χιλιάδες έχει πείσει απλά ο αριθμός τους είναι μικρός

ΜΙΚΡΟΣ. Λέξη κλειδί. Στα δις όσων κάνουν τα ανάποδα βρέθηκαν και κάποιοι χιλιάδες. Πρακτικά, αν το δεις συγκριτικά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πείστηκε.

quote:
Αυτές όμως οι χιλιάδες γιατί πείστηκαν? Τα ίδια δεν άκουσαν, τα ίδια δε διάβασαν με αυτούς που δεν πείστηκαν?
Απλά το ατομικό συμφέρον ο εγωισμός και το ίδιον όφελος για τη μεγάλη πλειοψηφεία βρίσκεται πάνω από όλα.
Ένας δρόμος εύκολος και επικερδής όπως είναι η ανηθικότητα και το κλέψιμο είναι αληθινό δέλεαρ. Ενώ ένας δρόμος δύσβατος και δύσκολος όπως ή ηθική και η τιμιότητα βρίσκεται στα αζήτητα.
Φταίει λοιπόν ο Θεός για την επιλογή του ανθρώπου?
Τον δίδαξε τον άνθρωπο ο Θεός! τον προειδοποίησε ότι θα χάσει την ψυχή του!....αλλά ο άνθρωπος δεν τον πήρε στα σοβαρά.....φταίει ο Θεός λοιπόν?

Κάνεις πάλι την αναγωγή στο ΑΤΟΜΟ, ρε φίλε, το ξαναείπα. Δε με νοιάζει η εαυτάρα σου. Το θέμα είναι ο Χριστιανισμός να βοηθήσει την ανθρωπότητα, τη γη. Είναι θέμα ΣΥΣΤΗΜΙΚΟ όχι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

Θα καταλάβεις επιτέλους ότι ομολογείς την ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ του Χριστιανισμού και ΟΛΩΝ των θρησκειών να βοηθήσει στη δημιουργία καλύτερων ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ και να μην περιορίζεται στη σωτηρία και την ελπίδα που δίνει στον καθένα ξεχωριστά. Εγώ μιλάω για το σύνολο και εσύ μου απαντάς από την παπαγαλία που έμαθες για τον ένα. Είσαι αλλού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 18:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφει -ο κατα τ'αλλα συμπαθέστατος- φίλος Ευρωπαίος...

-"Και αναφέρομαι στην ανήθικη ζωή με ότι εσωκλείει"

Και γώ , μένω ν'απορώ..."ποιά Θεωρεί αν-ήθικη ζωή..???

Μιας και αν-ήθικος κανείς και ποτέ δεν υπήρξε...

Πως ορίζουν κάποιοι -άραγε- τον ανήθικο και την ανηθικότητα...και οι ίδιοι δεν είναι ο ορισμός της εννοίας..ΚΑΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ..???

-Πριν την υποκειμενικοποίηση του ψυχολογικού υποκειμένου , σε οποιοδήποτε ηθικό προστακτικό κώδικα , κατα-μαρτυράται η "κατάρευσή" του και η πλήρης παραδοχή και αποδοχή μιας λανθάνουσας θέσης του αλλα και η δήλωσή του ότι είναι έτοιμο να υποσθεί μια μετάθεση θέσεως...


Ορίζει λοιπόν την ανημπόρια του να ισορροπήσει εκ του ιδίου και αφίεται ως αδύναμο και ανεύθυνο παιδάκι στην καθοδήγηση -συνήθως του γονέα- προκειμένου να βρεί όλα όσα του χρειάζονται για να πορευθεί...δηλώνοντας:"Παιδάκι είμαι και αδύναμο...βοήθησέ με και κατανοήσέ με ως τέτοιο..."...εκλιπαρώντας συνάμα...!!!

Η απαρχή της εξάρτησης και της υποτέλειας...ο ορισμός της "αν-ηθικότητας" στο μεγαλείο της...θα ζητούσε άραγε κανείς αλλά και θα ακολουθούσε "ηθικά κελεύσματα" , εφόσον ήδη τα "είχε"..???

Ασφαλώς "όχι"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 00:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Η ΑΓ και τα Πατερικά κείμενα είναι άλλο επίπεδο απόδειξης, κατώτερο και υποκειμενικό. Αφορούν εξ αποκαλύψεως και μη διασταυρωμένες πληροφορίες. Όμως εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι είσαι το ΙΔΙΟ άθεος με τον Dawkins για παράδειγμα ως προς όλες τις θρησκείες πλην μιας.
Για παράδειγμα ΔΕ δέχεσαι τις ΒΕΔΕΣ, ΔΕ δέχεσαι το ΚΟΡΑΝΙ.
Δεν έχεις καταλάβει ότι το επιχείρημα "έχω υποκειμενικές πληροφορίες και εξ αποκαλύψεως γνώση" είναι ΣΑΘΡΟ γιατί μπορεί ο οποιοσδήποτε να σου φέρει ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ αντικρουόμενες τέτοιου επιπέδου γνώσεις από άλλες θρησκείες.
Εσύ γιατί απορρίπτεις τις ΒΕΔΕΣ; Υπάρχουν μέγαλοι δάσκαλοι που τις ανέλυσαν και είναι εξ αποκαλύψεως αλήθεια. Τα επιχειρήματα είναι του ΙΔΙΟΥ επιπέδου με τα δικά σου.
Το ισχυρότερο επιχείρημα κατά της θρησκείας είναι ακριβώς αυτή η πολλαπλότητα που παρουσιάζει, οι ΠΟΛΛΕΣ αμοιβαία αποκλειόμενες αλήθειες. Και σε αυτό το επιχείρημα ΚΑΝΕΝΑΣ μεγαλοχριστιανός δεν έχει απαντήσει ποτέ. Στο ότι το ΤΥΧΑΙΟ περιστατικό της γέννησής σου σε έναν τόπο και σε έναν χρόνο σε κατέστησε χριστιανό ενώ μια οποιαδήποτε αλλαγή του τόπου ή του χρόνου ή του οικογενειακού περιβάλλοντος θα σε είχε κάνει,Βουδιστή, δωδεκαθεϊστή ή Καθολικό

Ο λόγος που απορρίπτω τέτοιου επιπέδου αποδείξεις είναι επειδή ΔΕΝ είναι αντικειμενικές και δεν μπορούν ΠΟΤΕ να γίνουν αντικείμενο ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ αποδοχής. Αν πείσεις 1.5 δις Μουσουλμάνους ότι το δικό τους ιερό βιβλίο και τα δικά τους κείμενα μελετητών είνα ΛΑΘΟΣ τότε θα έχεις ένα ισχυρό επιχείρημα... Μέχρι τότε είναι μπούρδες.



Μα δε γράφω στο φόρουμ για να πείσω τους μουσουλμάνους ή τους Βέδες να μην λατρεύουν τα ποτάμια για θεούς (μιας και τους ανέφερες), δεν έχω τέτοιο σκοπό.
Ο σκοπός μου είναι να αποδεικνύω πόσο σαθρά είναι τα επιχειρήματα κατά του χριστιανισμού απ' όπου κι αν αυτά προέρχονται.

Οι Βέδες είναι πολυθεϊστική θρησκεία που περιλάμβανε λατρεία με θυσίες σε θεούς όπως ο ουρανός, η φωτιά, ο ήλιος, ο θεός της καταιγίδας, της γονιμότητας, του πολέμου κ.ά. ή όχι?

Αν θέλεις μπορείς να τη συζητήσουμε τη συγκεκριμένη θρησκεία μιας και την ανέφερες.
Θέλεις?


quote:
IndustrialAngel:
Μα αυτό είναι ακριβώς το θέμα που έχω θέσει εγώ. Μου λες για την ψυχή ΣΟΥ, για την ΕΑΥΤΑΡΑ σου, για το τεράστιο εγώ σου. ΧΕΣΤΗΚΑ ρε φίλε για σένα. Η ανθρωπότητα ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ενώ εσύ ασχολείσαι με την εαυτάρα σου;

Χέστηκες? Μια ντουζίνα προσωπικές ερωτήσεις μου έχεις κάνει και μετά λες χέστηκες?.....έτσι λειτουργούν μόνο οι κουτσομπόλες!

-Η ανθρωπότητα τι θα γίνει?
Δε βλέπεις? Κάθε μέρα πάει στο διάολο κι ακόμη παρά πέρα!

quote:
IndustrialAngel:
Κάνει αγώνα να αποκτήσει αμαρτίες; Ντόιν!

Ναι.
Αγώνας δεν είναι όταν λέει ψέματα?
αγώνας δεν είναι όταν μπλέκεται σε συμμορίες πλατείες για να δείρει η μία ομάδα την άλλη?
αγώνας δεν είναι όταν βγαίνουν και καταστρέφουν τις ξένες περιουσίες?
αγώνας δεν είναι όταν γράφουν στους ξένους τοίχους?
αγώνας δεν είναι όταν δεν σέβονται τους δασκάλους τους και τους μεγαλύτερούς τους? αγώνας δεν είναι όταν τσακώνονται στα γήπεδα για τις ομάδες?
αγώνες δεν είναι όταν βγάζουν βιντεάκια στο ίντερνετ με τα κορίτσια τους για να τα εκδικηθούν ή απλά να γελάσουν μαζί τους?
αγώνας δεν είναι όταν βρομίζουν το περιβάλλον είτε με μπύρες είτε με σύριγγες είτε με άλλα σκουπίδια?
αγώνας δεν είναι όταν δε σέβονται τους ίδιους τους τους γονείς?...τι είναι όλα αυτά?

quote:
IndustrialAngel:
Το και είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί λένε ότι ο κόσμος θα ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ αν ΔΕΝ είχαμε καθόλου θρησκεία. Από αυτήν ακριβώς την πεποίθηση αντλούν το δικαίωμα να μιλάνε για τη θρησκεία σου ή οποιουδήποτε άλλου. Το λέω γιατί είχες πει αν "επιτρέπεται" να σχολιάζει ο άλλος τη δικιά σου θρησκεία. Και σου λέω ΝΑΙ γιατί είναι πεποίθησή του ότι αν καταπολεμήσει τη θρησκεία θα βοηθήσει τον άνθρωπο

Να τι σχολιάσει ναι, να τη συκοφαντήσει όχι. Άλλο σχολιάζω άλλο συκοφαντώ.
Αν καταπολεμήσεις δηλαδή τον χριστιανισμό που μιλάει για αγάπη, δικαιοσύνη και ηθική...θα βοηθήσει έτσι τον άνθρωπο?.....πολύ εμπεριστατωμένη άποψη δε λέω.....

quote:
IndustrialAngel:
Χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Αυτό είναι το επιχείρημα. Είχαμε αγίους στο παρελθόν...Κα τι καταλάβαμε; Εσύ, ΚΑΙ ΚΑΛΑ, αγωνίζεσαι για την ΕΑΥΤΑΡΑ σου, ΔΕ φτάνεις όμως ως μονάδα για να βοηθήσεις το σύνολο

Και τι καταλάβαμε?
Εσύ μπορεί τίποτα, άλλοι ναι.
Μα άμα αγωνίζομαι για την ΕΑΥΤΑΡΑ μου ως παράπλευρη ωφέλεια δεν βοηθάω το σύνολο?
Όταν δε θα κλέψω γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν δε θα αδικήσω γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν δε θα σκοτώσω γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν δε θα απατήσω τη σύζυγό μου γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν θα σέβομαι τους γονείς μου γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν δε θα συκοφαντώ γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου......δεν βοηθάω το σύνολο?......ποιον βοηθάω?.....τη Μαρίκα απ' τα Μέγαρα?

quote:
IndustrialAngel:
Δεν είπα ότι φταίει. Είπα ότι ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ. Επιμένεις να καλλιεργείς τον ψευδή διχασμό, ή θα φταίει ο άνθρωπος ή θα φταίει ο Θεός. Εγώ σου λέω ΑΛΛΟ.

Δεν μπορεί να αλλάξει γιατί δεν τον ασπάζεται η ανθρωπότητα, αν το είχε κάνει θα ζούσαμε σε έναν επίγειο παράδεισο και σε μία κοινωνία αγγέλων!

quote:
IndustrialAngel:
Ποιο καλό ρε φίλε; Πού το είδες; Για το ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ, το υπό τον όρο, και 100 αν παραδίπλα ΚΑΛΟ. Το καλό που υπάρχει στη φαντασία γιατί στον κόσμο γύρω μας ΔΕΝ το βλέπουμε...

Υπάρχει καλύτερο καλό από την ενημέρωση? τι θέλεις εσύ δηλαδή τον Θεό? δούλο σου? να τον έχεις σήκω πάνω κάτσε κάτω?
Ο κόσμος εάν κοινωνούσε σύμφωνα με τις επιταγές του Θεού, θα ήταν φανταστικός (και δεν αναφέρομαι στη Θεία κοινωνία!)

quote:
IndustrialAngel:
Μιλάς με ανθρώπινους όρους. Είναι εντελώς λάθος η παρομοίωση. Πρώτον, δε θυσιάστηκε ΚΑΝΕΝΑΣ γιατί ο Θεός είναι αθάνατος κτλ κτλ. Η θυσία προϋποθέτει απώλεια. Τι έχασε ο Θεός; Το χρόνο του; Την ύπαρξή του; Προφανώς όχι. Δεύτερον, θα μπορούσε αντί να υποβάλλει το γιο του σε αυτά τα βασανιστήρια (που ο γιος του είναι ο ίδιος άρα να υποβάλλει τον εαυτό του) να χαλαρώσει ΑΠΛΩΣ τους κανόνες που έχει Ο ΙΔΙΟΣ επιβάλλει για να συμφιλιωθεί με τον άνθρωπο. Μπορεί όμως να αντλούσε κάποια μαζοχιστική ευχαρίστηση

Να χαλαρώσει τους κανόνες? για φέρε ένα παράδειγμα?
να επέτρεπε για παράδειγμα να κλέβαμε μέχρι τα 10.000€?
να επέτρεπε να κοροϊδεύαμε τη σύζυγο μέχρι 5 φορές?
να επέτρεπε να σκοτώναμε μέχρι 2 ανθρώπους?

Ο Θεός θυσιάστηκε, έπαθε από το δημιούργημά Του, δεν είναι και λίγο να σηκωθεί το ποδάρι να βαρέσει το κεφάλι! Πόνεσε για να δείξει ότι αυτά που λέει τα εννοεί!
Ο άνθρωπος όμως δεν τα εννόησε! Περίμενε το Θεό! να κατέβει καβάλα σ' ένα Πήγασο! με στρατιές για να φάει τους άπιστους!.....δεν το έπιασε το νόημα! ούτε τότε ούτε τώρα!...και να τα χάλια του σημερινού ανθρώπου!


quote:
IndustrialAngel:
Ναι αλλά ΓΙΑΤΙ; Γιατί οι άνθρωποι δεν το θέλουν...Προχώρησε λίγο τη σκέψη σου..

Τι να σου πω!...ο γιος μου 5 χρονών θα είχε καταλάβει τόση ώρα!

quote:
IndustrialAngel:
Τι λες παληκάρι μου; Έχεις ζυγαριά και κρίνεις του πόνους τον ανθρώπων; Πόσα κιλά πιάνει άμα πεθάνει η μάνα σου, το παιδί σου ή σου κόψουν το πόδι; Ποιος τα μετράει αυτά;

Και ξαναλέω. Αν ο κόσμος είναι όμορφος ΔΕΝ μπορεί να έχει χώρο για στεναχώρια.



Δε μιλάω για τον πόνο του ανθρώπου! Μιλάω για το αν ο κόσμος που μας έδωσε ο Θεός είναι μαύρος ή όχι.
Κατάλευκο μας τον παρέδωσε! κι εμείς τον έχουμε μαυρίσει! κι εσυ θεωρείς ότι είναι μαύρος γιατί πέθανε το παιδί μιας γυναίκας ή γιατί σκότωσαν την οικογένεια κάποιου!

Χώρο για στεναχώρια δεν έχει μόνο ο παράδεισος. Στο γήινο κόσμο εάν ο άνθρωπος ήταν άνθρωπος ο πόνος θα ήταν πολύ λιγότερος απ΄ ότι είναι σήμερα.

Φαίνεται ότι οι πόλεμοι, οι φόνοι, οι βιασμοί, οι βιαιοπραγίες και οι κλεψιές για σένα δεν είναι τίποτα! Είτε γινόντουσαν είτε όχι! ο κόσμος θα ήταν το ίδιο.....ε! εγώ δεν το δέχομαι αυτό.

quote:
IndustrialAngel:
Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου...Φτιάχνεις μορφώματα λογικής μόνο και μόνο για να αντιταχθείς σε αυτά που λέω γιατί οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε κάτι που δε σου αρέσει.
Σε ποιον έδωσε ο Θεός τον κόσμο; Για ποιον έφτιαξε ο Θεός τον κόσμο; Έτσι δε λέει μέσα η ΠΔ;
Ο κόσμος είναι ΚΑΙ οι άνθρωποι. Και όταν οι άνθρωποι δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους ένα ΚΟΜΜΑΤΙ του κόσμου ΔΕΝ δεν είναι "καλό"

Ένα κομμάτι δεν είναι καλό! όχι όλο. Αυτό όμως το κομμάτι λόγω της δυναμικής του επηρεάζει όλον τον κόσμο!
Η Π.Δ. λέει ότι ο Θεός έφτιαξε και παρέδωσε στον άνθρωπο έναν τέλειο κόσμο.....ο άνθρωπος όμως δεν έχει ανταποκριθεί στο ρόλο του.
Δε φταίει λοιπόν ο κόσμος αλλά ο άνθρωπος που δεν θέλησε να αντεπεξέλθει επάξια στο ρόλο του.
Άλλος λοιπόν είναι αυτός που έχει μπλεχτεί στα μπούτια του και όχι εγώ.

quote:
IndustrialAngel:
Αυτή είναι η ερώτησή μου. ΓΙΑΤΙ δε θέλει; Όχι μόνο η λογική αλλά και κοτζάμ Θεός το ζήτησε, και πάλι ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ

Γιατί είναι ανόητος! Κοίτα για παράδειγμα τους Αμερικάνους! Έβαλαν χέρι στο Ιρακ, τα έκαναν σκατά και αντί να συνετιστούν συνεχίζουν με το Ιράν!....αν όμως εκεί τα πάνε χειρότερα?
Η φύση καταστρέφεται και οι μεγάλες οικονομικές δυνάμεις που καταστρέφουν τη φύση! σφυρίζουν αδιάφορα! Εάν αυτό δεν είναι βλακεία τότε τι είναι?
Λες και αυτούς δεν θα τους επηρεάσει η καταστροφή του περιβάλλοντος!
Κοιτάνε τα γρόσια! και μόνο αυτά! Πως να τα αυξήσουν! και αδιαφορούν για όλα τ' άλλα!
Ειδικά οι Άγγλοι και οι Αμερικανοί! έχουν σπείρει τον εμφύλιο, τόσο σε χώρες της Λατινικής Αμερικής, όσο και της Αφρικής! και συνεχίζουν....και όλα αυτά για τον Μαμωνά!....για το χρήμα!
Δεν έχουν καταλάβει ότι "ουκ εκ των πολλών το ευ"
Όταν όμως η φύση θα τους ξεράσει σα χλαπάτσα όπως εύστοχα κάποιος εδώ μέσα έχει χαρακτηριστικά πει, τότε θα είναι πολύ αργά!
Λες η ΒΡ να είναι το τέλος?....εγώ πιστεύω η αρχή!

quote:
IndustrialAngel:
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ, για 100στη φορά... Και για 503820842η φορά, ναι θα ήταν αλλα ΔΕΝ είναι. Μόνο στη σφαίρα της φαντασίας ισχύει αυτό που λες. 2000 χρόνια το ΦΩΝΑΖΟΥΝ

Θεωρία= πνευματική έρευνα και γνώση ενός αντικειμένου//διδασκαλία....μία φορά να είχες ανοίξει το λεξικό θα είχες αποφύγει τις άλλες 99 φορές!

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί θα κλαις; Αφού ο κόσμος είναι ΟΜΟΡΦΟΣ; ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να κλαις..

Γιατί ποιος σου είπε ότι θα κλαίω γιατί ο κόσμος δεν είναι όμορφος? Θα κλαίω για την απώλεια.

quote:
IndustrialAngel:
Σε άλλο απαντάς. Ξαναλέω. Αν 1 δις άνθρωποι έχουν κάποιο ΛΟΓΟ να είναι στεναχωρημένοι τότε ΔΕΝ μπορούμε να τους αμελήσουμε και να ισχυριστούμε ότι ο κόσμος είναι ΟΜΟΡΦΟΣ

Οι λόγοι αυτοί δεν έχουν να κάνουν με τη φιλόξενη και την "πανέμορφη" κάποτε γη! αλλά με την ανοησία του ανθρώπου.
Οι υποκειμενικοί λόγοι δεν μπορούν με τίποτα να υπερισχύσουν των αντικειμενικών.

quote:
IndustrialAngel:
Ο γιατρός για να σε "πείσει" σε "τρομάζει" λέγοντάς σου τα συμπτώματα. Και το καταφέρνει. Ο Θεός κάνει το ίδιο αλλά τζίφος..

Ο γιατρός του σώζει το τομάρι του! και γι' αυτό ο άνθρωπος υπακούει.
Ο Θεός όμως που σώζει την ψυχή του που είναι σπουδαιότερη του τομαιρού του!.... δε γίνεται αποδεκτός!
Γιατί ακριβώς ο άνθρωπος είναι υλιστής, νομίζει ότι με μια μπύρα στο ένα χέρι κι ένα σουβλάκι στο άλλο και με ένα βαθύ ρέψιμο!....έπιασε το νόημα της ζωής.....δεν είναι όμως έτσι...μια προσωρινή χαλάρωση κέρδισε και τίποτα περισσότερο!

quote:
IndustrialAngel:
Δε μιλάω για επιβολή. Πάλι ψευδής διχασμός. Μεταξύ βίαιης επιβολής και ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ του ανθρώπου όπως γίνεται τώρα γιατί δεν υπάρχει η ενδιάμεση κατάσταση, του μηνύματος που αγγίζει την ψυχή και δεν τον αφήνει αδιάφορο;

Τη δική σου την ψυχή την άγγιξε η διδασκαλία του Ιησού?....για να μιλάμε με απτές καταστάσεις!

quote:
IndustrialAngel:
Ψευδή διχασμός. Δε φταίει. Απλώς απέτυχε... Έκανε ότι ήταν "θεϊκώς" δυνατό και ΑΠΕΤΥΧΕ.

Ότι ήταν "θεϊκώς" δυνατό και ΑΠΕΤΥΧΕ?
Απέτυχε ο Θεός?
Δε βλέπω τον ήλιο να κάνει να ανατείλει 5-6 μήνες!
Δε βλέπω τα ζώα να μη μας τα χάρισε άφθονα για να χορτάσουμε!
Δε βλέπω τα δάση να μη μας τα έδωσε για να δροσιζόμαστε!
Δε βλέπω τα ψάρια να μη μας τα έδωσε και αυτά άφθονα!
Δε βλέπω να μη μας έδωσε το νερό, και το κρύο, τη ζέστη και την άνοιξη!.....όλον δηλαδή τον κύκλο για τη σπορά και την ανάπτυξη των φυτών και των δέντρων με τους καρπούς τους!
Δε βλέπω να μη μας έδωσε καθαρά νερά ή αέρα!

Αντιθέτως βλέπω τον άνθρωπο να κατασπαράζει όλα τα παραπάνω.....τόσο ανόητος είναι!
Όλα με σοφία τα έπλασε!
Και χάρισε στον άνθρωπο τη νόηση! για να εκτιμήσει όλα τα παραπάνω και να γίνει και αυτός ένας μικρός θεός, αρκεί να το επιλέξει, στο χέρι του δηλαδή!
Ο άνθρωπος όμως νόμισε ότι αυτός είναι το αφεντικό και όχι ο Θεός! Ανέλαβε τη διαχείριση της γης άνομα και όχι σύμφωνα με τις εντολές Του......τα αποτελέσσματα είναι γνωστά!

quote:
IndustrialAngel:
Ρε φίλε 100στη φορά. Αν δεις ένα τροχαίο και δεν το εμποδίσεις ΔΕ φταις. Φταίνε αυτοί που τρακάρανε. Θα ήθελες να μπορούσες να το εμποδίσεις; Ρητορικό ερώτημα. ΔΕΝ μπόρεσες όμως να το εμποδίσεις, πώς το λένε...ΑΠΕΤΥΧΕΣ να το εμποδίσεις. Δε θα σου καταλογίσουν τίποτα αλλά το τροχαίο έγινε και οι άνθρωποι σκοτώθηκαν. Τι να την κάνω την καλή πρόθεση; Τι με νοιάζει που ο Θεός τείνει το χέρι αν ο άνθρωπος δεν το αρπάζει; Είναι σαν να μην υπάρχει...

Το τροχαίο γίνεται κατά λάθος και χωρίς τη βούληση του ανθρώπου! Η άρνηση του ανθρώπου όμως προς τον Θεό έγινε με τη θέλησή του!....εντελώς λάθος λοιπόν και αυτό το επιχείρημά σου!

quote:
IndustrialAngel:
Εσύ αρνείσαι την πραγματικότητα και προσπαθείς να μας πείσεις ότι αν σου σκότωναν την οικογένεια θα σε παρηγορούσε ένα δάσος.

Όσο για το ποιος φταίει, για 10480238402384η φορά. Δε φταίει που απέτυχε. Δεν του καταλογίζω εγώ τίποτα. Αλλά απέτυχε. Βλέπε το παράδειγμα με το τροχαίο



Δεν έγραψα ότι θα με παρηγορούσε το δάσος αλλά ότι θα προσπαθούσα να παρηγορηθώ στο δάσος.
Ούτε ξαφνικά θα θέριευα και θα μου φταίγαν όλα! Αυτοί που τη σκότωσαν θα μου φταίγαν....εσένα εάν σου τη σκοτώσουν μπορεί να σου φταίει ο σκύλος του γείτονα και τα αηδόνια στο δάσος! και να πάρεις το ντουφέκι για να τα σκοτώσεις! ή το μαστίγιο για να δείρεις τη λίμνη!...

quote:
IndustrialAngel:
Να τη χέσω την ευθύνη. Να το χέσω που θα πάνε στην κόλαση. Το θέμα είναι ότι ΚΑΝΟΥΝ κακό.

Ε! ας μην κάνουν! τι μου το λες εμένα? από εμένα εξαρτάται? Εδώ δε σεβάστηκαν τον ίδιο τον Δημιουργό....θα σεβαστούν κάποιον απλό άνθρωπο?

quote:
IndustrialAngel:
Kαι εγώ σε ρωτάω, δεν είναι παράλογο να ακούς για αγάπες κτλ κτλ και μετά να σφάζεις;Και αν συμφωνείς ότι είναι παράλογο, ΠΩΣ το εξηγείς;

Φυσικά και είναι. Υποκρισία για την ακρίβεια είναι!

Και το εξηγώ όπως ακριβώς το εξήγησε και ο Κύριος:

ὁδηγοὶ τυφλοί, οἱ διυλίζοντες τὸν κώνωπα, τὴν δὲ κάμηλον καταπίνοντες!

Οὐαὶ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, ὅτι καθαρίζετε τὸ ἔξωθεν τοῦ ποτηρίου καὶ τῆς παροψίδος, ἔσωθεν δὲ γέμουσιν ἐξ ἁρπαγῆς καὶ ἀδικίας.
Φαρισαῖε τυφλέ, καθάρισον πρῶτον τὸ ἐντὸς τοῦ ποτηρίου καὶ τῆς παροψίδος, ἵνα γένηται καὶ τὸ ἐκτὸς αὐτῶν καθαρόν.
Οὐαὶ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, ὅτι παρομοιάζετε τάφοις κεκονιαμένοις, οἵτινες ἔξωθεν μὲν φαίνονται ὡραῖοι, ἔσωθεν δὲ γέμουσιν ὀστέων νεκρῶν καὶ πάσης ἀκαθαρσίας.
οὕτω καὶ ὑμεῖς ἔξωθεν μὲν φαίνεσθε τοῖς ἀνθρώποις δίκαιοι, ἔσωθεν δέ μεστοὶ ἐστε ὑποκρίσεως καὶ ἀνομίας.
ὄφεις, γεννήματα ἐχιδνῶν! πῶς φύγητε ἀπὸ τῆς κρίσεως τῆς γεέννης;
διὰ τοῦτο ἰδοὺ ἐγὼ ἀποστέλλω πρὸς ὑμᾶς προφήτας καὶ σοφοὺς καὶ γραμματεῖς, καὶ ἐξ αὐτῶν ἀποκτενεῖτε καὶ σταυρώσετε, καὶ ἐξ αὐτῶν μαστιγώσετε ἐν ταῖς συναγωγαῖς ὑμῶν καὶ διώξετε ἀπὸ πόλεως εἰς πόλιν,

ὅπως ἔλθῃ ἐφ' ὑμᾶς πᾶν αἷμα δίκαιον ἐκχυνόμενον ἐπὶ τῆς γῆς"

quote:
IndustrialAngel:
Δηλαδή ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ ότι η ιδέα της ψυχής που σώζεται και του ΟΥΤΟΠΙΚΟΥ κόσμου της αγάπης δε φτουράει ΜΙΑ μπροστά στα φράγκα. Ότι η προσωπική επαφή με το Θεό είναι μηδαμινή μπροστά στο να έχεις φουσκωμένο λογαριασμό. Δεν είναι αποτυχία αυτό; Να μην έχει πειστεί ΣΧΕΔΟΝ κανένας για την αξία του κόσμου που δεν είναι υλικός;

Δε φταίω ούτε εγώ ούτε ο Κύριος για τις επιλογές των άλλων....όπως στρώσουν θα κοιμηθούν.
Αφού θεωρούν το πνεύμα τους κενοτάφιο εμένα δε μου πέφτει λόγος.

quote:
IndustrialAngel:
Άρα οι Χριστιανοί με τον ορισμό το δικό σου είναι, 4-5 στον κόσμο;

Δεν ξέρω πόσοι είναι, αλλά σαφώς είναι πολύ λιγότεροι απ' όσους δηλώνουν.

quote:
IndustrialAngel:
Ακόμα υπάρχουν,κούλαρε... Δεν καταστράφηκαν τα πάντα...

Ήμουν σαφής, μίλησα για τα περισσότερα.

quote:
IndustrialAngel:
ΜΙΚΡΟΣ. Λέξη κλειδί. Στα δις όσων κάνουν τα ανάποδα βρέθηκαν και κάποιοι χιλιάδες. Πρακτικά, αν το δεις συγκριτικά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πείστηκε.

Η τεμπελιά δεν είναι κριτήριο θεμιτό, ούτε ο υλισμός, εάν ο άνθρωπος τα εκλαμβάνει ως τέτοια ας μελετήσει τουλάχιστον τους αρχαίους σοφούς! και πάλι κερδισμένος θα βγει....αλλά ούτε αυτό κάνει.

quote:
IndustrialAngel:
Κάνεις πάλι την αναγωγή στο ΑΤΟΜΟ, ρε φίλε, το ξαναείπα. Δε με νοιάζει η εαυτάρα σου. Το θέμα είναι ο Χριστιανισμός να βοηθήσει την ανθρωπότητα, τη γη. Είναι θέμα ΣΥΣΤΗΜΙΚΟ όχι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

Και σου έχω απαντήσει πολλές φορές! ο χριστιανισμός έχει κάνει τα μέγιστα προς αυτή την κατεύθυνση. Όσο όμως καλός και να είναι ένας οδηγός εάν ο σωστός δρόμος που υποδείξει στον ταξιδιώτη δεν γίνει αποδεκτός από τον τελευταίο και αυτός επιλέξει τον γκρεμό!, εκεί θα καταλήξει!

Μου θυμίζεις μία γυναίκα που με τράκαρε ενώ ήμουν σταματημένος στη βυθισμένη γέφυρα προς Λουτράκι!.....της έφταιξε λέει ο κοτσαδόρος μου!!!!

quote:
IndustrialAngel:
Θα καταλάβεις επιτέλους ότι ομολογείς την ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ του Χριστιανισμού και ΟΛΩΝ των θρησκειών να βοηθήσει στη δημιουργία καλύτερων ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ και να μην περιορίζεται στη σωτηρία και την ελπίδα που δίνει στον καθένα ξεχωριστά. Εγώ μιλάω για το σύνολο και εσύ μου απαντάς από την παπαγαλία που έμαθες για τον ένα. Είσαι αλλού.

Όσο καλός και να είναι ένας Διδάσκαλος, εάν έχει τούβλα από κάτω μόνο οικοδομή θα μπορέσει να χτίσει.
Όταν λοιπόν ο άνθρωπος αποδεικνύεται τούβλο στα αυτονόητα περί αγάπης, δικαιοσύνης τιμιότητας και ηθικής! ακόμη και μπροστά του να εμφανιστεί ο Θεός! το ποιο πιθανό είναι να Τον κλοτσίσει!

Την παπαγαλία σου την επιστρέφω πάει γάντι με τον εγωισμό σου!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 00:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γράφει -ο κατα τ'αλλα συμπαθέστατος- φίλος Ευρωπαίος...
-"Και αναφέρομαι στην ανήθικη ζωή με ότι εσωκλείει"

Και γώ , μένω ν'απορώ..."ποιά Θεωρεί αν-ήθικη ζωή..???
Μιας και αν-ήθικος κανείς και ποτέ δεν υπήρξε...
Πως ορίζουν κάποιοι -άραγε- τον ανήθικο και την ανηθικότητα...και οι ίδιοι δεν είναι ο ορισμός της εννοίας..ΚΑΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ..???

-Πριν την υποκειμενικοποίηση του ψυχολογικού υποκειμένου , σε οποιοδήποτε ηθικό προστακτικό κώδικα , κατα-μαρτυράται η "κατάρευσή" του και η πλήρης παραδοχή και αποδοχή μιας λανθάνουσας θέσης του αλλα και η δήλωσή του ότι είναι έτοιμο να υποσθεί μια μετάθεση θέσεως...

Ορίζει λοιπόν την ανημπόρια του να ισορροπήσει εκ του ιδίου και αφίεται ως αδύναμο και ανεύθυνο παιδάκι στην καθοδήγηση -συνήθως του γονέα- προκειμένου να βρεί όλα όσα του χρειάζονται για να πορευθεί...δηλώνοντας:"Παιδάκι είμαι και αδύναμο...βοήθησέ με και κατανοήσέ με ως τέτοιο..."...εκλιπαρώντας συνάμα...!!!

Η απαρχή της εξάρτησης και της υποτέλειας...ο ορισμός της "αν-ηθικότητας" στο μεγαλείο της...θα ζητούσε άραγε κανείς αλλά και θα ακολουθούσε "ηθικά κελεύσματα" , εφόσον ήδη τα "είχε"..???
Ασφαλώς "όχι"...!!!



Καλημέρα Γιάννη.....κουκιά σπέρνω....

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 01:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα δε γράφω στο φόρουμ για να πείσω τους μουσουλμάνους ή τους Βέδες να μην λατρεύουν τα ποτάμια για θεούς (μιας και τους ανέφερες), δεν έχω τέτοιο σκοπό.
Ο σκοπός μου είναι να αποδεικνύω πόσο σαθρά είναι τα επιχειρήματα κατά του χριστιανισμού απ' όπου κι αν αυτά προέρχονται.
Οι Βέδες είναι πολυθεϊστική θρησκεία που περιλάμβανε λατρεία με θυσίες σε θεούς όπως ο ουρανός, η φωτιά, ο ήλιος, ο θεός της καταιγίδας, της γονιμότητας, του πολέμου κ.ά. ή όχι?

Αν θέλεις μπορείς να τη συζητήσουμε τη συγκεκριμένη θρησκεία μιας και την ανέφερες.
Θέλεις?


Άσχετη απάντηση. Το επιχείρημα μου είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν τα ΙΔΙΑ ακριβώς επιχειρήματά με εσένα. Και άρα οφείλεις να ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ τις θέσεις τους. Εγώ ΔΕΝ δέχομαι εύκολα την εξ αποκαλύψεως αλήθεια. Εσύ όμως που τη δέχεσαι πρέπει να εξηγήσει ΠΩΣ διάλεξες ποια εξ αποκαλύψεως αλήθεια θα ασπαστείς.

Εγώ θέλω να δείξω ότι το επιχείρημα "η εξ αποκαλύψεως αλήθεια είναι μια ΚΑΛΗ απόδειξη" είναι λάθος αφού από τις χιλιάδες τέτοιες αλήθειες ο κάθε άνθρωπος κρατάει ΜΟΝΟ μία και αυτή ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ από το συνάνθρωπο του.

quote:
Χέστηκες? Μια ντουζίνα προσωπικές ερωτήσεις μου έχεις κάνει και μετά λες χέστηκες?.....έτσι λειτουργούν μόνο οι κουτσομπόλες!

ΝΤΟΪΝ... Δε με ενδιαφέρει πώς θα σώσεις την ψυχή σου αλλά ΠΩΣ θα βοηθηθεί η ανθρωπότητα... Πότε έκανα εγώ προσωπική ερώτηση εκτός από όταν ζητούσα άποψη;

quote:
-Η ανθρωπότητα τι θα γίνει?
Δε βλέπεις? Κάθε μέρα πάει στο διάολο κι ακόμη παρά πέρα!

Άρα απέτυχε ο Χριστιανισμός


quote:
Αγώνας δεν είναι όταν λέει ψέματα?
αγώνας δεν είναι όταν μπλέκεται σε συμμορίες πλατείες για να δείρει η μία ομάδα την άλλη?
αγώνας δεν είναι όταν βγαίνουν και καταστρέφουν τις ξένες περιουσίες?
αγώνας δεν είναι όταν γράφουν στους ξένους τοίχους?
αγώνας δεν είναι όταν δεν σέβονται τους δασκάλους τους και τους μεγαλύτερούς τους? αγώνας δεν είναι όταν τσακώνονται στα γήπεδα για τις ομάδες?
αγώνες δεν είναι όταν βγάζουν βιντεάκια στο ίντερνετ με τα κορίτσια τους για να τα εκδικηθούν ή απλά να γελάσουν μαζί τους?
αγώνας δεν είναι όταν βρομίζουν το περιβάλλον είτε με μπύρες είτε με σύριγγες είτε με άλλα σκουπίδια?
αγώνας δεν είναι όταν δε σέβονται τους ίδιους τους τους γονείς?...τι είναι όλα αυτά?


Αυτά είναι εύκολα. Ο αγώνας είναι να συγκρατηθείς να ΜΗΝ τα κάνεις. Το ανάποδο από αυτό που λες

quote:
Να τι σχολιάσει ναι, να τη συκοφαντήσει όχι. Άλλο σχολιάζω άλλο συκοφαντώ

Εξαρτάται τι εννοείς συκοφαντία...Γιατί εγώ θεωρώ την αποκάλυψη ΑΒΟΛΩΝ για σένα αληθειών όπως η εύρεση των αντιφάσεων της Βίβλου ή την ανάδειξη των προβληματικών σημείων της διδασκαλίας σχολιασμό... Είναι όμως εύκολο να μετακινήσεις τα πλαίσια αν δε σε συμφέρει

quote:
Και τι καταλάβαμε?
Εσύ μπορεί τίποτα, άλλοι ναι.

Για πες μας τι κατάλαβες


quote:
Μα άμα αγωνίζομαι για την ΕΑΥΤΑΡΑ μου ως παράπλευρη ωφέλεια δεν βοηθάω το σύνολο?
Όταν δε θα κλέψω γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν δε θα αδικήσω γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν δε θα σκοτώσω γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν δε θα απατήσω τη σύζυγό μου γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν θα σέβομαι τους γονείς μου γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου.
Όταν δε θα συκοφαντώ γιατί έτσι πρέπει σύμφωνα με τη θρησκεία μου......δεν βοηθάω το σύνολο?......ποιον βοηθάω?.....τη Μαρίκα απ' τα Μέγαρα?

Αν το βοηθάς εσύ και το καταστρέφει ο άλλος τι νόημα έχει;

Αν δεν κλέβεις εσύ και έρχεται ο άλλος και κλέβει είναι αδιάφορο ποιος έκλεψε το θέμα είναι ότι κάποιον τον κλέψανε

Αν δεν αδικήσεις εσύ θα αδικήσουν 10000 άλλοι στη θέση σου 100 φορές περισσότερο από εσένα

Αν δε σκοτώσεις εσύ, μην ανησυχείς αναλαμβάνουν οι πόλεμοι και σκοτώνουν εκατομύρια

Αν δεν απατήσεις εσύ , μπορεί να σε απατήσει αυτή... Τι κέρδισες; Πάλι χωρισμένος θα είσαι..

Αν δε σέβεσαι τους γονείς σου, θα φροντίσουν αυτοί να μη σε σεβαστούν. Βλέπω πώς μοιράζουν περιουσίες οι περισσότεροι. Θα τους σέβεσαι και θα σε "ρίξουν" στη μοιρασιά

Είναι απλά τα πράγματα... Αν κοιτά ΜΟΝΟ να κάνεις εσύ το το καλό, στη χειρότερη περίπτωση θα γίνεις ένα ΘΥΜΑ και στην καλύτερη ένα ΑΦΙΑΦΟΡΟ στοιχείο της πραγματικότητας που έβλεπε τον κόσμο να καταστρέφεται και αυτός κοίταζε να κάνει μικροπράγματα


quote:
Δεν μπορεί να αλλάξει γιατί δεν τον ασπάζεται η ανθρωπότητα, αν το είχε κάνει θα ζούσαμε σε έναν επίγειο παράδεισο και σε μία κοινωνία αγγέλων!

Χαίρω πολύ. Άρα απέτυχε... Εγώ σε ρωτάω ΠΩΣ θα γίνουμε επίγειος παράδεισος... 2000 χρόνια δοκίμασε ο Χριστιανισμός και οι υπόλοιπες θρησκείες...0 αποτέλεσμα...


quote:
Υπάρχει καλύτερο καλό από την ενημέρωση? τι θέλεις εσύ δηλαδή τον Θεό? δούλο σου? να τον έχεις σήκω πάνω κάτσε κάτω?
Ο κόσμος εάν κοινωνούσε σύμφωνα με τις επιταγές του Θεού, θα ήταν φανταστικός (και δεν αναφέρομαι στη Θεία κοινωνία

Ο Χριστός ΔΕΝ έκανε κανένα καλό στον κόσμο. Αφού προηγούμενως έλεγες ότι είναι ζήτημα επιλογών του ανθρώπου, πώς είναι δυνατόν να του αποδώσουμε ΑΥΤΟΥΝΟΥ το καλό.Δηλαδή ΚΑΤΣΕ ρε μάστορα. Αν εσύ κάνεις καλή πράξη πάει στα + του χριστιανισμού ενώ αν κάνεις κακή πάει στο "δε φταίει". Τι βολικό. Ότι μας βολεύει πάει στο χριστιανισμό, ότι δε μας βολεύει είναι κακή επιλογή του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ανθρώπου. Δεν είναι ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΟ αυτό;

quote:
Να χαλαρώσει τους κανόνες? για φέρε ένα παράδειγμα?
να επέτρεπε για παράδειγμα να κλέβαμε μέχρι τα 10.000€?
να επέτρεπε να κοροϊδεύαμε τη σύζυγο μέχρι 5 φορές?
να επέτρεπε να σκοτώναμε μέχρι 2 ανθρώπους?

Να μην έδιωχνε τον Αδάμ και την Εύα ας πούμε από τον παράδεισο. Έφτιαξε ο ΙΔΙΟΣ ένα σύστημα κανόνων, το οποίο παραβίασε ο άνθρωπος και μετά ο ΙΔΙΟΣ έβαλε τον εαυτό του σε διαδικασία να υποφέρει ενώ μπορούσε να το κάνει από οπουδήποτε για να συγχωρεθεί (στο περίπου) ο άνθρωπος...

quote:
Ο Θεός θυσιάστηκε, έπαθε από το δημιούργημά Του, δεν είναι και λίγο να σηκωθεί το ποδάρι να βαρέσει το κεφάλι! Πόνεσε για να δείξει ότι αυτά που λέει τα εννοεί!

Γιατί έχει εγωισμό ο Θεός για να πονέσει; Εκτός αν μιλάς για φυσικό πόνο το οποίο είναι αστείο...


quote:
Δε μιλάω για τον πόνο του ανθρώπου! Μιλάω για το αν ο κόσμος που μας έδωσε ο Θεός είναι μαύρος ή όχι.
Κατάλευκο μας τον παρέδωσε!

Κοίτα ακόμα και στον "κατάλευκο" κόσμο εγώ παρατηρώ μια απίστευτη ΣΠΑΤΑΛΗ ζωής και μια αιματοχυσία τουλάχιστον μεταξύ των ζώων... Οπότε μάλλον δεν πιάνει το επιχείρημα

quote:
κι εσυ θεωρείς ότι είναι μαύρος γιατί πέθανε το παιδί μιας γυναίκας ή γιατί σκότωσαν την οικογένεια κάποιου!

Αν γινόταν μια φορά δε θα ήταν θέμα...άλλα αν επαναλαμβάνεται ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ελπίδα να βελτιωθεί η κατάσταση τότε υπάρχει θέμα

quote:
Φαίνεται ότι οι πόλεμοι, οι φόνοι, οι βιασμοί, οι βιαιοπραγίες και οι κλεψιές για σένα δεν είναι τίποτα! Είτε γινόντουσαν είτε όχι! ο κόσμος θα ήταν το ίδιο.....ε! εγώ δεν το δέχομαι αυτό.

Αυτό είπα εγώ; Μπέρδεψες τα μπούτια σου πάλι... Οι φόνοι και οι βιασμοί είναι που προκαλούν το πρόβλημα. Σου λέω ότι ασχολείσαι με την εαυτάρα σου ενώ γίνονται φόνοι και βιασμοί πχ. Τι κατάλαβες; Αν πούνε στα παιδιά στην Αφρική ότι θα πεθάνουν αλλά ένας τύπος από την Ελλάδα θα σώσει την ψυχή του λες να βελτιώσει τίποτα αυτό;

quote:
Ένα κομμάτι δεν είναι καλό! όχι όλο. Αυτό όμως το κομμάτι λόγω της δυναμικής του επηρεάζει όλον τον κόσμο!

HALLELUJAH! Αυτό ακριβώς ΛΕΩ! Οπότε τα επιχειρήματα που έλεγες στην αρχή για όμορφα δάση και ωραίους ωκεανούς πάνε για βρούβες όταν ένα κομμάτι πάσχει

quote:
Η Π.Δ. λέει ότι ο Θεός έφτιαξε και παρέδωσε στον άνθρωπο έναν τέλειο κόσμο.....ο άνθρωπος όμως δεν έχει ανταποκριθεί στο ρόλο του.
Δε φταίει λοιπόν ο κόσμος αλλά ο άνθρωπος που δεν θέλησε να αντεπεξέλθει επάξια στο ρόλο του.
Άλλος λοιπόν είναι αυτός που έχει μπλεχτεί στα μπούτια του και όχι εγώ.


Τελικά κατάλαβες σε τι διαφωνείς;" Ο άνθρωπος δεν έχει αποκριθεί στο ρόλο του". Η' ο ρόλος του δεν είναι αυτός γιατί δεν έχει κάποιο προορισμό ή ο Θεός απέτυχε να τον πείσει


quote:
Γιατί είναι ανόητος! Κοίτα για παράδειγμα τους Αμερικάνους! Έβαλαν χέρι στο Ιρακ, τα έκαναν σκατά και αντί να συνετιστούν συνεχίζουν με το Ιράν!....αν όμως εκεί τα πάνε χειρότερα?
Η φύση καταστρέφεται και οι μεγάλες οικονομικές δυνάμεις που καταστρέφουν τη φύση! σφυρίζουν αδιάφορα! Εάν αυτό δεν είναι βλακεία τότε τι είναι?
Λες και αυτούς δεν θα τους επηρεάσει η καταστροφή του περιβάλλοντος!
Κοιτάνε τα γρόσια! και μόνο αυτά! Πως να τα αυξήσουν! και αδιαφορούν για όλα τ' άλλα!
Ειδικά οι Άγγλοι και οι Αμερικανοί! έχουν σπείρει τον εμφύλιο, τόσο σε χώρες της Λατινικής Αμερικής, όσο και της Αφρικής! και συνεχίζουν....και όλα αυτά για τον Μαμωνά!....για το χρήμα!
Δεν έχουν καταλάβει ότι "ουκ εκ των πολλών το ευ"
Όταν όμως η φύση θα τους ξεράσει σα χλαπάτσα όπως εύστοχα κάποιος εδώ μέσα έχει χαρακτηριστικά πει, τότε θα είναι πολύ αργά!
Λες η ΒΡ να είναι το τέλος?....εγώ πιστεύω η αρχή!

Γιατί μου τα λες εμένα αυτά; Εγώ τα λέω αυτά σε σένα... Ότι όσο εσύ κοιτάς την ΕΑΥΤΑΡΑ σου οι άλλοι κάνουν ΠΑΡΤΥ. Τι να την κάνω τη σωτηρία της ψυχής σου όταν ο πλανήτης πάει από το κακό στο χειρότερο;

quote:
Θεωρία= πνευματική έρευνα και γνώση ενός αντικειμένου//διδασκαλία....μία φορά να είχες ανοίξει το λεξικό θα είχες αποφύγει τις άλλες 99 φορές

Πότε ερεύνησε κάτι ο Χριστιανισμός; Υπάρχει έρευνα στην εξ αποκαλύψεως αλήθεια;

και για να μην έχεις απορία
"

1α. το σύνολο των γενικών αρχών ενός ορισμένου τομέα της γνώσης ή της δραστηριότητας του ανθρώπου, που είναι συστηματικά οργανωμένες και διατυπωμένες και τις οποίες σχηματίζει κανείς έχοντας ως αποκλειστικό όργανο την αφηρημένη σκέψη: Mια φιλοσοφική / κοινωνική / πολιτική ~. Aναπτύσσω / υποστηρίζω / εφαρμόζω μια ~. Παιδαγωγικές θεωρίες που δεν επιβεβαιώνονται από τη σχολική πράξη. || (επέκτ.) απόψεις που αφορούν κάποιο θέμα με γενικότερο ενδιαφέρον: Πιστεύει στη ~ ότι γάμος και επαγγελματική σταδιοδρομία δε συμβιβάζονται. Aκολουθεί τη ~ της ήσσονος προσπαθείας. β. σκέψεις ή απόψεις που στηρίζονται σε δεδομένα υποθετικά και τελείως άσχετα με την πραγματικότητα: Aυτά που λες είναι σκέτη / καθαρή ~. Άσε τις θεωρίες και κοίτα τη ζωή κατάματα. Kάτι είναι σωστό μόνο στη ~ και όχι στην πράξη. ΦΡ κάνω σε κπ. ~, του εκθέτω τις απόψεις μου προσπαθώντας να τον πείσω: Mη μου κάνεις εμένα ~. 2. το μέρος εκείνο μιας επιστήμης ή μιας τέχνης που περιλαμβάνει τις συστηματικά διατυπωμένες αρχές της, για διδακτικούς κυρίως σκοπούς: H ~ και οι ασκήσεις των μαθηματικών / της φυσικής. H ~ της μουσικής / του κινηματογράφου. Οι τεχνικοί διδάσκονται τη ~ και ασκούνται στα εργαστήρια. H ~ της αρχιτεκτονικής και οι εφαρμογές της. 3. σύστημα επιστημονικών αντιλήψεων που ερμηνεύει τα φαινόμενα του φυσικού κόσμου: H ~ είναι επαληθευμένη επιστημονική υπόθεση. H ~ του Δαρβίνου για την εξέλιξη των ειδών. H ~ της σχετικότητας που διατύπωσε ο Aϊνστάιν. Yποστηρίζω / θεμελιώνω / αποδεικνύω / ανασκευάζω / καταρρίπτω μια ~. Οπαδός / / υποστηρικτής / αντίπαλος μιας θεωρίας.
"

και αυτό το βρήκα από εδώ

http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html


quote:
Οι λόγοι αυτοί δεν έχουν να κάνουν με τη φιλόξενη και την "πανέμορφη" κάποτε γη! αλλά με την ανοησία του ανθρώπου.
Οι υποκειμενικοί λόγοι δεν μπορούν με τίποτα να υπερισχύσουν των αντικειμενικών.

Μα αφού είπες ότι εφόσον οι άνθρωποι εντάσσονται στον κόσμο και ΑΜΑΡΤΑΝΟΥΝ ο κόσμος ως προς αυτό το τμήμα του ΔΕΝ είναι καλός... Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου... Εντάξει οι φάλαινες και τα δέντρα είναι ωραία, τι γίνεται ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, σκέψου λίγο έξω από την εαυτάρα σου

quote:
Ο γιατρός του σώζει το τομάρι του! και γι' αυτό ο άνθρωπος υπακούει.
Ο Θεός όμως που σώζει την ψυχή του που είναι σπουδαιότερη του τομαιρού του!.... δε γίνεται αποδεκτός!
Γιατί ακριβώς ο άνθρωπος είναι υλιστής, νομίζει ότι με μια μπύρα στο ένα χέρι κι ένα σουβλάκι στο άλλο και με ένα βαθύ ρέψιμο!....έπιασε το νόημα της ζωής.....δεν είναι όμως έτσι...μια προσωρινή χαλάρωση κέρδισε και τίποτα περισσότερο!

Γιατί μου τα λες εμένα αυτά; Αυτό ακριβώς σου λέω εγώ εσένα... Ο Θεός δεν πείθει κανέναν άρα ΑΠΕΤΥΧΕ

quote:
Τη δική σου την ψυχή την άγγιξε η διδασκαλία του Ιησού?....για να μιλάμε με απτές καταστάσεις!

Σε κάποια της σημεία ναι, αλλά τι γίνεται με ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους, με την κοινωνία ΩΣ ΣΥΝΟΛΟ

quote:
Ότι ήταν "θεϊκώς" δυνατό και ΑΠΕΤΥΧΕ?
Απέτυχε ο Θεός?

Απέτυχε στο να φτιαχτούν κοινωνίες σωστές

quote:
Δε βλέπω τον ήλιο να κάνει να ανατείλει 5-6 μήνες!
Δε βλέπω τα ζώα να μη μας τα χάρισε άφθονα για να χορτάσουμε!
Δε βλέπω τα δάση να μη μας τα έδωσε για να δροσιζόμαστε!
Δε βλέπω τα ψάρια να μη μας τα έδωσε και αυτά άφθονα!
Δε βλέπω να μη μας έδωσε το νερό, και το κρύο, τη ζέστη και την άνοιξη!.....όλον δηλαδή τον κύκλο για τη σπορά και την ανάπτυξη των φυτών και των δέντρων με τους καρπούς τους!
Δε βλέπω να μη μας έδωσε καθαρά νερά ή αέρα!

Για αυτό φροντίζουν ή οι νόμοι της φύσης ή η τεχνολογία όχι ο Θεός...Εκτός αν θες να μας πεις ότι ο Θεός σου είναι η Περσεφόνη...

quote:
Όλα με σοφία τα έπλασε!

Μπα μην το πιστεύεις...Υπερβολές... ΟΛΟ σφάλματα είναι οι βιολογικοί οργανισμοί...Μάλλον βιαζόταν

quote:
Το τροχαίο γίνεται κατά λάθος και χωρίς τη βούληση του ανθρώπου! Η άρνηση του ανθρώπου όμως προς τον Θεό έγινε με τη θέλησή του!....εντελώς λάθος λοιπόν και αυτό το επιχείρημά σου

Πω πω πω. Άμα δε θέλει ο άλλος να κατάλαβει... Άλλο παράδειγμα... Βλέπεις κάποιον να σου ΣΚΟΤΩΝΕΙ το παιδί. Το θέλει όχι καταλάθος. Δεν τον προλαβαίνεις να τον σταματήσεις. Φταις για το νεκρό παιδί; ΟΧΙ. Απέτυχες να το βοηθήσεις; ΝΑΙ.....


quote:
Δεν έγραψα ότι θα με παρηγορούσε το δάσος αλλά ότι θα προσπαθούσα να παρηγορηθώ στο δάσος.
Ούτε ξαφνικά θα θέριευα και θα μου φταίγαν όλα! Αυτοί που τη σκότωσαν θα μου φταίγαν....εσένα εάν σου τη σκοτώσουν μπορεί να σου φταίει ο σκύλος του γείτονα και τα αηδόνια στο δάσος! και να πάρεις το ντουφέκι για να τα σκοτώσεις! ή το μαστίγιο για να δείρεις τη λίμνη!

Θα αφήσεις επιτέλους τον ψευδή διχασμό. Τα πράγματα στο δικό σου κόσμο Ή βοηθάνε Ή φταίνε; Δεν υπάρχουν αδιάφορα στοιχεία; Έλεος

quote:
Ε! ας μην κάνουν! τι μου το λες εμένα? από εμένα εξαρτάται? Εδώ δε σεβάστηκαν τον ίδιο τον Δημιουργό....θα σεβαστούν κάποιον απλό άνθρωπο?

Το πρόβλημα είναι ΑΥΤΟΙ. Στο καλό που θα κάνεις αυτοί θα κάνουν το 1000σιο κακό. Ο καλός Σαμαρείτης, καλός είναι αλλά έσωσε ΜΟΝΟ έναν. Η παραβολή δε σου λέει αν την επόμενη μέρα έγινε άλλη ληστεία και αν σκότωσαν κάποιν άλλον άνθρωπο τον οποίο δε βρέθηκε κάποιος να βοηθήσει

Και εκεί είναι η ΔΙΑΦΩΝΙΑ μου με το πρότυπο συμπεριφοράς του Καλού Σαμαρείτη. Αν είχε βάλει τα δυνατά του για μια ΔΙΚΑΙΗ κοινωνία ίσως να μην υπήρχαν ΚΛΕΦΤΕΣ. Αντί για αυτό αρκείται στο να βοηθήσει το 1 από τα πιθανώς δεκάδες ΘΥΜΑΤΑ της συμορίας. Τι κερδίσαμε; 1 λιγότερο νεκρό... Κάτι είναι και αυτό αλλά αυτό που λέω εγώ είναι 1 επίπεδο πάνω μιλάω για 0 νεκρούς...


quote:
Δε φταίω ούτε εγώ ούτε ο Κύριος για τις επιλογές των άλλων....όπως στρώσουν θα κοιμηθούν.
Αφού θεωρούν το πνεύμα τους κενοτάφιο εμένα δε μου πέφτει λόγος.

Τι έλεγα εγώ; ΕΑΥΤΑΡΑΣ... Να κάνουμε εκεί το μπακαλίστικο καλό μας, να το σημείωσουμε και κάπου και να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ μετά τη βασιλεία των ουρανών...

quote:
Και σου έχω απαντήσει πολλές φορές! ο χριστιανισμός έχει κάνει τα μέγιστα προς αυτή την κατεύθυνση.

Καθόλου δεν έχει συμβάλει. Εκτός αν μου αποδείξεις ότι με κάποιο τρόπο ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ τα εγκλήματα λόγω του χριστιανισμού. Το ανάποδο. Τα ίδια ακριβώς ποσοστά με τους άλλους έχουμε...Και αν προσθέσεις ότι τα χριστιανικά κράτη είναι αυτά που απομυζούν τα υπόλοιπα καταλαβαίνεις... Καλύτερα Βουδιστές...

quote:
Όσο καλός και να είναι ένας Διδάσκαλος, εάν έχει τούβλα από κάτω μόνο οικοδομή θα μπορέσει να χτίσει.
Όταν λοιπόν ο άνθρωπος αποδεικνύεται τούβλο στα αυτονόητα περί αγάπης, δικαιοσύνης τιμιότητας και ηθικής! ακόμη και μπροστά του να εμφανιστεί ο Θεός! το ποιο πιθανό είναι να Τον κλοτσίσει!

Πάλι τα ίδια. Ο άνθρωπος, ΕΓΩ, ΕΓΩ,ΕΓΩ, ο ΕΑΥΤΟΣ μου. Η ανθρωπότητα ρε φίλε ΠΩΣ βελτιώθηκε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 02:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Ο σκοπός μου είναι να αποδεικνύω πόσο σαθρά είναι τα επιχειρήματα κατά του χριστιανισμού απ' όπου κι αν αυτά προέρχονται.

Πολλοί εδώ μέσα πιστεύουν πως ο σκοπός σου είναι να διασκεδάζεις το φόρουμ, αλλά ας το αφήσουμε αυτό προς το παρόν. Είμαι σίγουρος πως δεν θα μας απογοητεύσεις.

Για να "αποδείξεις" κάτι, χρειάζεσαι αποδείξεις. Στοιχεία. Και τέτοια πράγματα δεν έχεις και δεν μπορείς να βρεις πουθενά στις ασυναρτησίες μέσα που ονομάζονται "ευαγγέλια".

Όταν για παράδειγμα σε ρώτησα "τι έγινε και σκοτείνιασε ο ήλιος όταν υποτίθεται ότι σταυρώθηκε ο γιος του Γιαχωβά", μου απάντησες μια ανοησία του τύπου "θεός είναι, ό,τι θέλει κάνει". Αλλά δεν μου απάντησες τι νομίζεις ότι έγινε, ποιό ήταν δηλαδή το "γεγονός". Αυτού του τύπου είναι οι "αποδείξεις" που είτε φαντάζεσαι, είτε δημιουργείς (όχι εσύ δηλαδή, γιατί τα περιθώριά σου είναι γνωστά. Ο καθοδηγητής σου και οι εμπνευστές σου το κάνουν). Άλλωστε είναι γνωστό πως δεν μπορείς να κοιμηθείς τη μια μέρα ευρωπαίος και να ξυπνήσεις Μπαμπινιώτης. Από το "έκατον εκάτερον" και τα σεντόνια που ντύνονταν οι Ιουδαίοι, δεν μπορείς να ξυπνήσεις την επόμενη μέρα ερευνητής.

Αλλά ας τα αφήσουμε αυτά, θα έχουμε το χρόνο να σε απολαύσουμε σε λίγο. Ας μιλήσουμε για τον περιβόητο χριστιανισμό. Για ποιόν χριστιανισμό όμως απ'όλους; Του ευρωπαίου; Του Ψηλού; Του τρεχαγύρευε; Τρεις χριστιανοί, ο καθένας με το δικό του χριστιανισμό που είναι ασύμβατος με το χριστιανισμό των άλλων δύο.

Ο χριστιανός ευρωπαίος για παράδειγμα πιστεύει ότι ο Αδάμ και η Εύα ήταν συμβολισμοί, κάτι που δεν δέχεται ο επίσης χριστιανός Ψηλός που θεωρεί πως πραγματικά υπήρξαν και πως ο Κάιν, ως σαλιγκάρι, πολλαπλασιάστηκε μόνος του. Ο χριστιανός τρεχαγύρευε από την άλλη (ο οποίος είναι και "γνήσιος" σε αντίθεση με τους άλλους δύο που είναι γιαλαντζή, κατά τον ίδιο) πιστεύει πως ο Ιησούς συνελήφθη την Τετάρτη, σταυρώθηκε την Πέμπτη και αποκαθηλώθηκε την Παρασκευή, κάτι που ο χριστιανός ευρωπαίος απορρίπτει. Βέβαια ο χριστιανός τρεχαγύρευε είναι γνωστός ερευνητής (κι αυτός) στο χώρο και μάλιστα το τελευταίο έργο που είχε διαβάσει λεγόταν "περιτύλιγμα σοκολάτας ΙΟΝ με ολόκληρα αμύγδαλα", πριν 12 χρόνια.

Ο χριστιανός Ψηλός (ερευνητής επίσης και ο μόνος από τους τρεις που έκανε επωφελή χρήση της ... χμμ... πίστης του) πιστεύει μαζί με τον χριστιανό τρεχαγύρευε πως ο σταυρός όχι μόνο βρέθηκε από την Ελένη αλλά πιστοποιήθηκε με την αλάνθαστη επιστημονική μέθοδο της επίθεσης σε ετοιμοθάνατη γυναίκα. Από την άλλη ο χριστιανός ευρωπαίος θεωρεί πως κι αυτό είναι συμβολισμός και πως το πιθανότερο είναι να τον πήρε παραμάσχαλα ο Ιησούς όταν αναλήφθηκε, όπως δήλωσε ο επαγγελματίας χριστιανός Ιωάννης ο Χρυσόστομος, βοήθειά μας (του οποίου ο χριστιανισμός παρεμπιπτόντως δεν έχει καμία σχέση με το χριστιανισμό των παραπάνω).

Κουτοπόνηρος ών, ο ευρωπαίος, δεν δηλώνει χριστιανός (!) αλλά "φίλος του χριστιανισμού" (κάτι παρόμοιο με τους "φίλους της μουσικής", "φίλους του ΚΟΔΗΣΟ", κτλ.), σκεπτόμενος ίσως πως αν είναι έτσι οι χριστιανοί... Δεν είναι τυχαίος άλλωστε ο χαρακτηρισμός που εισέπραξε από θεολόγο-ιερέα, όταν ο τελευταίος διάβασε τις "αποδείξεις" του για κάποιο θέμα και αφού γέλασε με την ψυχή του παρουσία 16 εκπαιδευτικών... (ερώτηση: οι φίλοι του χριστιανισμού ανήκουν στο 98% του τρεχαγύρευε ή αποτελούν δική τους ομάδα;)

Ετσι, επειδή σε μερικούς αρέσει η σαφήνεια και ο στοιχειοθετημένος διάλογος, θα παρακαλούσα αν μιλάτε για "χριστιανισμό", να διευκρινίζετε πρώτα:

1. σε ποιον χριστιανισμό απ'όλους αναφέρεστε
2. ο συγκεκριμένος χριστιανισμός τι πρεσβεύει επί του θέματος.

Αν πάλι συμμετέχετε και οι τρεις, συνεννοηθείτε πρώτα για να γράφετε τα ίδια. Να μην μπερδεύονται και οι υπόλοιποι χριστιανοί που ξαφνικά ανακαλύπτουν πως αυτό που πίστευαν, με βάση το ευαγγέλιο, είναι τελείως διαφορετικό από το δικό σας χριστιανισμό.

ΥΓ. Τι διαφορά έχει ο "φίλος του χριστιανισμού" με τον "οπαδό του χριστιανισμού";

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 07:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2 :

quote:
Ότι ήταν "θεϊκώς" δυνατό και ΑΠΕΤΥΧΕ?
Απέτυχε ο Θεός?
Δε βλέπω τον ήλιο να κάνει να ανατείλει 5-6 μήνες!
Δε βλέπω τα ζώα να μη μας τα χάρισε άφθονα για να χορτάσουμε!
Δε βλέπω τα δάση να μη μας τα έδωσε για να δροσιζόμαστε!
Δε βλέπω τα ψάρια να μη μας τα έδωσε και αυτά άφθονα!
Δε βλέπω να μη μας έδωσε το νερό, και το κρύο, τη ζέστη και την άνοιξη!.....όλον δηλαδή τον κύκλο για τη σπορά και την ανάπτυξη των φυτών και των δέντρων με τους καρπούς τους!
Δε βλέπω να μη μας έδωσε καθαρά νερά ή αέρα!

Αντιθέτως βλέπω τον άνθρωπο να κατασπαράζει όλα τα παραπάνω.....τόσο ανόητος είναι!
Όλα με σοφία τα έπλασε!
Και χάρισε στον άνθρωπο τη νόηση! για να εκτιμήσει όλα τα παραπάνω και να γίνει και αυτός ένας μικρός θεός, αρκεί να το επιλέξει, στο χέρι του δηλαδή!
Ο άνθρωπος όμως νόμισε ότι αυτός είναι το αφεντικό και όχι ο Θεός! Ανέλαβε τη διαχείριση της γης άνομα και όχι σύμφωνα με τις εντολές Του......τα αποτελέσσματα είναι γνωστά!


Λοιπόν για να μπουν μερικά πράγματα στην θέση τους , ολά τα παραπάνω που γράφεις είναι ανοησίες .

Ο κόσμος με τον τρόπο που είναι φτιαγμένος , παράγει υποχρεωτικά τον αγώνα για επιβίωση και την δυστυχια των πολλών προς όφελος των λίγων .

Αυτό το γεγονός δεν μπορεί να το αλλάξει καμμία θρησκεία και καμμία φιλοσοφία και στάση ζωής .

Ζούμε σε ένα πλανήτη του οποίου οι πόροι είναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ.
Δεν υπάρχει τίποτα σε αυθονία , τα πάντα έχουν όρια .
Απο την στιγμή λοιπόν που υπάρχει πληθώρα ζωντανών οργανισμών που διεκδικεί τους πόρους αυτούς για να επιβιώσει , θα υπάρξει αναγκαστικά διαμάχη αιματοχυσία , πόλεμος .

Οταν κάποιος πεινάει , οι φιλοσοφίες περί καλοσύνης , και ευγένειας πάνε περίπατο .
Η φιλοσοφία η επιστήμη , και η θρησκεία είναι αντικείμενα με τα οποία ασχολούνται οι χορτάτοι άνθρωποι .
Οι πεινασμένοι δεν έχουν τέτοιες πολυτέλειες .

Επειδή λοιπόν η φύση οπως είναι φτιαγμένη , παράγει υποχρεωτικά την διαμάχη και τον πόλεμο , δεν περιέχει τίποτα το θεικό .
Μόνο για τον παράδεισο της Βίβλου μπορεί να ισχυριστεί κάποιος κάτι τέτοιο , αφου σε αυτόν ζούσαν 2 άνθρωποι όλοι κι όλοι , με τον Θεό να τους παρέχει τα πάντα σε αυθονία .

Απο την στιγμή που ο Θεός τους έριξε στην γή και τους είπε το "Θεικό" :

"Αυξάνεσθαι και πλυθύνεσθαι και κατακυριεύσατε την Γην "

τους ειχε δώσει και το εισητήριο για την κόλαση .
Δεν χρειαζόταν να φτιάξει την κόλαση ο ίδιος , θα την έφτιαχναν οι άνθρωποι μόνοι τους .

Και δυστυχως ΑΝΤΙΘΕΤΑ με ότι ισχυρίζεσαι , το γεγονός οτι ο άνθρωπος έχει νόηση αντί να βελτιώνει , επιδεινώνει την κατάσταση .
Διότι ο έχων νόηση δεν θέλει απλά να εξασφαλίσει την επιβίωση του για την σημερινή μερα , όπως κανουν τα ζώα , αλλα θέλει να εξασφαλίσει και τις επόμενες , όπως και την επιβίωση των παιδιών του .

Τα αποτελέσματα γνωστά :
Συλλογή τεράστιου πλούτου απο του λίγους έξυπνους και δυστυχία για τους πολλους που δεν έχουν τίποτα .

Αυτός ειναι ο κόσμος που ζείς .
Είναι παράδεισος για τους λίγους και κόλαση για τους πολλους.
Και δυστυχώς αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ , γιατί έτσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος .

Ουτε ο Θεός μπορεί να τον αλλάξει ούτε ο άνθρωπος .
Ο θεός γιατί αν μπορούσε θα τον εφτιαχνε αλλιώς εξ αρχής , και ο άνθρωπος γιατί είναι προίον του κόσμου και όχι δημιουργός του.

Κάθεσαι εδώ και μας λές για την σωτηρία της ψυχής και τις επιταγές του χριστιανισμού που θα έκαναν τον κόσμο καλύτερο αν εφαρμόζονταν .

ΜΠΟΥΡΔΕΣ , κοτσάνες και πράσινα άλογα .

Πριν κάποιος μπεί στην διαδικασία να σωσει την ψυχή του , πρέπει ΠΡΩΤΑ να έχει σωσει το τομάρι του .
Η επιβίωση προηγείται οποιασδήποτε τέτοιας πολυτέλειας .
Επειδή λοιπόν οι επιταγές του χριστιανισμού δεν προάγουν την επιβίωση σε αυτό τον σκληρό και ανταγωνιστικό κόσμο , ο Χριστιανισμός πάει περίπατο . Είναι ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΟΣ .
ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ .

Δεν ειναι ανοησία η απορριψή του απο τους ανθρώπους .
Είναι εξυπνάδα και ανάγκη .

Φυσικά , για να συμφωνήσω με τον ΜΑΚΕΔΩΝ , αναφέρομαι στον χριστιανισμό όπως τον φαντάστηκε ο Χριστός των ευαγγελίων .
Οχι αυτόν που φαντάζεται ο κάθε χριστιανός , που διαμορφώνεται όπως βολεύει τον καθένα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 09:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Πολλοί εδώ μέσα πιστεύουν πως ο σκοπός σου είναι να διασκεδάζεις το φόρουμ, αλλά ας το αφήσουμε αυτό προς το παρόν. Είμαι σίγουρος πως δεν θα μας απογοητεύσεις.

Oυκ ολίγες τάπες έχει φάει και άλλες τόσες έπονται.

quote:
macedon:
Για να "αποδείξεις" κάτι, χρειάζεσαι αποδείξεις. Στοιχεία. Και τέτοια πράγματα δεν έχεις και δεν μπορείς να βρεις πουθενά στις ασυναρτησίες μέσα που ονομάζονται "ευαγγέλια".

Τις ασυναρτησίες, να τις αναζητήσεις αλλού, όχι στο χριστιανισμό, εκεί δε σε παίρνει.

quote:
macedon:
Όταν για παράδειγμα σε ρώτησα "τι έγινε και σκοτείνιασε ο ήλιος όταν υποτίθεται ότι σταυρώθηκε ο γιος του Γιαχωβά", μου απάντησες μια ανοησία του τύπου "θεός είναι, ό,τι θέλει κάνει".

Φυσικά, τι ήθελες δηλαδή? να σου εξηγήσω τις Θεϊκές ενέργειες με επιστημονικά δεδομένα?
quote:
macedon:
Αλλά δεν μου απάντησες τι νομίζεις ότι έγινε, ποιό ήταν δηλαδή το "γεγονός". Αυτού του τύπου είναι οι "αποδείξεις" που είτε φαντάζεσαι, είτε δημιουργείς (όχι εσύ δηλαδή, γιατί τα περιθώριά σου είναι γνωστά. Ο καθοδηγητής σου και οι εμπνευστές σου το κάνουν). Άλλωστε είναι γνωστό πως δεν μπορείς να κοιμηθείς τη μια μέρα ευρωπαίος και να ξυπνήσεις Μπαμπινιώτης. Από το "έκατον εκάτερον" και τα σεντόνια που ντύνονταν οι Ιουδαίοι, δεν μπορείς να ξυπνήσεις την επόμενη μέρα ερευνητής.

Κούνια που σε κούναγε macedon!

quote:
macedon:
Αλλά ας τα αφήσουμε αυτά, θα έχουμε το χρόνο να σε απολαύσουμε σε λίγο. Ας μιλήσουμε για τον περιβόητο χριστιανισμό. Για ποιόν χριστιανισμό όμως απ'όλους; Του ευρωπαίου; Του Ψηλού; Του τρεχαγύρευε; Τρεις χριστιανοί, ο καθένας με το δικό του χριστιανισμό που είναι ασύμβατος με το χριστιανισμό των άλλων δύο.

Έτσι λες εσύ.

quote:
macedon:
Ο χριστιανός ευρωπαίος για παράδειγμα πιστεύει ότι ο Αδάμ και η Εύα ήταν συμβολισμοί, κάτι που δεν δέχεται ο επίσης χριστιανός Ψηλός που θεωρεί πως πραγματικά υπήρξαν και πως ο Κάιν, ως σαλιγκάρι, πολλαπλασιάστηκε μόνος του.

Η Π.Δ. βρίθει από συμβολισμούς και δεν προσφέρεται ως μέτρο σύγκρισης. Αν θέλεις να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις να χρησιμοποιήσεις την Καινή Διαθήκη που είναι το Ευαγγέλιό μας.

quote:
macedon:
Ο χριστιανός τρεχαγύρευε από την άλλη (ο οποίος είναι και "γνήσιος" σε αντίθεση με τους άλλους δύο που είναι γιαλαντζή, κατά τον ίδιο) πιστεύει πως ο Ιησούς συνελήφθη την Τετάρτη, σταυρώθηκε την Πέμπτη και αποκαθηλώθηκε την Παρασκευή, κάτι που ο χριστιανός ευρωπαίος απορρίπτει. Βέβαια ο χριστιανός τρεχαγύρευε είναι γνωστός ερευνητής (κι αυτός) στο χώρο και μάλιστα το τελευταίο έργο που είχε διαβάσει λεγόταν "περιτύλιγμα σοκολάτας ΙΟΝ με ολόκληρα αμύγδαλα", πριν 12 χρόνια.

Τι ακριβώς λέει επ' αυτού ο Ευαγγέλιο?,
ή αν δεν βιάζεσαι άστο να το απαντήσω από το άλλο θέμα όπου γράφεις αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με το βιβλίο που έχεις εκδώσει, φαντάζομαι ότι θα το έχεις θίξει (αν και το θέμα το έχουμε εξαντλήσει παλαιοτέρα).
Δεν έχω διαβάσει ακόμη όλες τις τοποθετήσεις σου, αλλά σιγά σιγά αποδεσμεύομαι από υποχρεώσεις και θα βρω το χρόνο που θέλω.

quote:
macedon:
Ο χριστιανός Ψηλός (ερευνητής επίσης και ο μόνος από τους τρεις που έκανε επωφελή χρήση της ... χμμ... πίστης του) πιστεύει μαζί με τον χριστιανό τρεχαγύρευε πως ο σταυρός όχι μόνο βρέθηκε από την Ελένη αλλά πιστοποιήθηκε με την αλάνθαστη επιστημονική μέθοδο της επίθεσης σε ετοιμοθάνατη γυναίκα. Από την άλλη ο χριστιανός ευρωπαίος θεωρεί πως κι αυτό είναι συμβολισμός και πως το πιθανότερο είναι να τον πήρε παραμάσχαλα ο Ιησούς όταν αναλήφθηκε, όπως δήλωσε ο επαγγελματίας χριστιανός Ιωάννης ο Χρυσόστομος, βοήθειά μας (του οποίου ο χριστιανισμός παρεμπιπτόντως δεν έχει καμία σχέση με το χριστιανισμό των παραπάνω).

Δε νομίζω τα Ευαγγέλια να λένε κάπου τι απέγινε ο σταυρός Του, ως εκ τούτου ο καθένας έχει την άποψή του.

quote:
macedon:
Κουτοπόνηρος ών, ο ευρωπαίος, δεν δηλώνει χριστιανός (!) αλλά "φίλος του χριστιανισμού" (κάτι παρόμοιο με τους "φίλους της μουσικής", "φίλους του ΚΟΔΗΣΟ", κτλ.), σκεπτόμενος ίσως πως αν είναι έτσι οι χριστιανοί... Δεν είναι τυχαίος άλλωστε ο χαρακτηρισμός που εισέπραξε από θεολόγο-ιερέα, όταν ο τελευταίος διάβασε τις "αποδείξεις" του για κάποιο θέμα και αφού γέλασε με την ψυχή του παρουσία 16 εκπαιδευτικών... (ερώτηση: οι φίλοι του χριστιανισμού ανήκουν στο 98% του τρεχαγύρευε ή αποτελούν δική τους ομάδα;)

Μα τι δημοτικό σχολείο είναι αυτό με 16 εκπαιδευτικούς και έναν τον παπά 17?....μπας και πήρες προαγωγή σε καθηγητή και μας το κρύβεις?.....
ή έκοψες μέρος από τη μύτη σου και έχεις τα περιθώρια?

quote:
macedon:
Ετσι, επειδή σε μερικούς αρέσει η σαφήνεια και ο στοιχειοθετημένος διάλογος, θα παρακαλούσα αν μιλάτε για "χριστιανισμό", να διευκρινίζετε πρώτα:
1. σε ποιον χριστιανισμό απ'όλους αναφέρεστε
2. ο συγκεκριμένος χριστιανισμός τι πρεσβεύει επί του θέματος.


Δεν πείθεις ούτε τον εαυτό σου! να θα σε βοηθήσω λίγο.

1.Σε αυτόν που αναφέρεται στα Ευαγγέλια
2.Αφού τον έχεις μελετήσει όπως λες, τι ρωτάς?

quote:
macedon:
Αν πάλι συμμετέχετε και οι τρεις, συνεννοηθείτε πρώτα για να γράφετε τα ίδια. Να μην μπερδεύονται και οι υπόλοιποι χριστιανοί που ξαφνικά ανακαλύπτουν πως αυτό που πίστευαν, με βάση το ευαγγέλιο, είναι τελείως διαφορετικό από το δικό σας χριστιανισμό.

Αυτά είναι αποκύημα της φαντασίας σου και τίποτα περισσότερο.

quote:
macedon:
ΥΓ. Τι διαφορά έχει ο "φίλος του χριστιανισμού" με τον "οπαδό του χριστιανισμού";


Ψάξε σ' ένα λεξικό τη διαφορά ανάμεσα στο φίλος και το οπαδός.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 10:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Think_Math:
Λοιπόν για να μπουν μερικά πράγματα στην θέση τους , ολά τα παραπάνω που γράφεις είναι ανοησίες .
Ο κόσμος με τον τρόπο που είναι φτιαγμένος , παράγει υποχρεωτικά τον αγώνα για επιβίωση και την δυστυχια των πολλών προς όφελος των λίγων .
Αυτό το γεγονός δεν μπορεί να το αλλάξει καμμία θρησκεία και καμμία φιλοσοφία και στάση ζωής .

Αντί να λες μπαρούφες, σκέψου λίγο ποιος διαχειρίζεται αυτόν τον κόσμο, ο Θεός ή ο άνθρωπος? Στο χέρι του Θεού είναι μόνο να τον αλλάξει, εάν θελήσει? ή και στου ανθρώπου.
Ο Θεός, έστειλε τους γιάνκηδες στο Ιράκ και στην Αφρική για να σπείρουν τον όλεθρο?
Ο Θεός, μολυσμένα μας τα παρέδωσε τα ποτάμια και τις θάλασσες? ή καθαρά?
quote:
Think_Math:
Ζούμε σε ένα πλανήτη του οποίου οι πόροι είναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ.
Δεν υπάρχει τίποτα σε αυθονία , τα πάντα έχουν όρια .
Απο την στιγμή λοιπόν που υπάρχει πληθώρα ζωντανών οργανισμών που διεκδικεί τους πόρους αυτούς για να επιβιώσει , θα υπάρξει αναγκαστικά διαμάχη αιματοχυσία , πόλεμος .

Περιορισμένοι? Εδώ και εκατομμύρια χρόνια, βρίσκονταν σε αφθονία.....τώρα έγιναν περιορισμένοι?

quote:
Think_Math:
Οταν κάποιος πεινάει , οι φιλοσοφίες περί καλοσύνης , και ευγένειας πάνε περίπατο .
Η φιλοσοφία η επιστήμη , και η θρησκεία είναι αντικείμενα με τα οποία ασχολούνται οι χορτάτοι άνθρωποι .
Οι πεινασμένοι δεν έχουν τέτοιες πολυτέλειες .

Ποιος ευθύνεται για την πείνα? Ας δούμε λίγο την Αφρική.
Πεινάνε επειδή δεν τους φτάνει η γη? ή επειδή δεν μπορούν να την καλλιεργήσουν γιατί ζουν σε στρατόπεδα συγκεντρώσεως λόγω των συνεχών εμφυλίων?
Μπας και σου διαφεύγει ότι η μιζέρια σε αυτή την Ήπειρο, εμφανίστηκε μόλις έφτασαν εκεί οι πολιτισμένοι Άγγλοι και Αμερικάνοι με τα τσιράκια τους? Σου διαφεύγει ότι η φτώχεια και η εξαθλίωση των ανθρώπων αυτών είναι άριστα συνδεδεμένη με τα Αμερικανικά συμφέροντα στο υπέδαφος της Αφρικής?.....λες να μοιράζονται το πετρέλαιο και τα διαμάντια οι Αμερικάνοι και οι Άγγλοι με το Θεό?
Από την τοποθέτησή σου, είναι σίγουρο πως ναι.

Η αλόγιστη χρήση είναι η απάντηση, η απληστία για το χρήμα και η έλλειψη κοινωνικής πολιτικής. Όχι οι πόροι, αυτοί επαρκούν.

quote:
Think_Math:
Επειδή λοιπόν η φύση οπως είναι φτιαγμένη , παράγει υποχρεωτικά την διαμάχη και τον πόλεμο , δεν περιέχει τίποτα το θεικό .
Μόνο για τον παράδεισο της Βίβλου μπορεί να ισχυριστεί κάποιος κάτι τέτοιο , αφου σε αυτόν ζούσαν 2 άνθρωποι όλοι κι όλοι , με τον Θεό να τους παρέχει τα πάντα σε αυθονία .

Δεν παράγει τίποτα τέτοιο. Τη διαμάχη και τον πόλεμο την παράγει η ανθρώπινη ανοησία.

quote:
Think_Math:
Απο την στιγμή που ο Θεός τους έριξε στην γή και τους είπε το "Θεικό" :
"Αυξάνεσθαι και πλυθύνεσθαι και κατακυριεύσατε την Γην "
τους ειχε δώσει και το εισητήριο για την κόλαση .
Δεν χρειαζόταν να φτιάξει την κόλαση ο ίδιος , θα την έφτιαχναν οι άνθρωποι μόνοι τους .

Και δυστυχως ΑΝΤΙΘΕΤΑ με ότι ισχυρίζεσαι , το γεγονός οτι ο άνθρωπος έχει νόηση αντί να βελτιώνει , επιδεινώνει την κατάσταση .
Διότι ο έχων νόηση δεν θέλει απλά να εξασφαλίσει την επιβίωση του για την σημερινή μερα , όπως κανουν τα ζώα , αλλα θέλει να εξασφαλίσει και τις επόμενες , όπως και την επιβίωση των παιδιών του .



Μάλιστα.....όταν λοιπόν ευχόμαστε σε έναν γάμο...."άντε και καλούς απογόνους"....τους δίνουμε ευχή για εισιτήριο στην κόλαση..... πράγματι δεν το ήξερα!

quote:
Think_Math:
Τα αποτελέσματα γνωστά :
Συλλογή τεράστιου πλούτου απο του λίγους έξυπνους και δυστυχία για τους πολλους που δεν έχουν τίποτα .

Αυτός ειναι ο κόσμος που ζείς .
Είναι παράδεισος για τους λίγους και κόλαση για τους πολλους.
Και δυστυχώς αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ , γιατί έτσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος .



Μπα? βρήκες τη λύση? το φταίξιμο βρίσκετε στη "Συλλογή τεράστιου πλούτου απο του λίγους έξυπνους και δυστυχία για τους πολλους που δεν έχουν τίποτα."
Εύγε νεαρέ....εις ανώτερα....ίσως τώρα να σκεφτείς καλύτερα το "ο έχων τους 2 χιτών" «ού κλέψεις» κ.λ.π.

quote:
Think_Math:
Ουτε ο Θεός μπορεί να τον αλλάξει ούτε ο άνθρωπος .
Ο θεός γιατί αν μπορούσε θα τον εφτιαχνε αλλιώς εξ αρχής , και ο άνθρωπος γιατί είναι προίον του κόσμου και όχι δημιουργός του.


Ο Θεός ήθελε να ενημερώσει τον άνθρωπο και το έκανε. Τον κόσμο τον έφτιαξε έτσι ώστε να κινείται μόνος του...μη νομίζεις όμως ότι ο άνθρωπος είναι ανώτερος από τη φύση και ότι η φύση θα κάτσει να ανεχτεί τα καμώματά του!
Ο άνθρωπος όπως το πάει, αργά αλλά σταθερά, οδηγείται στην αυτοκαταστροφή του, η φύση όμως θα συνεχίσει και χωρίς αυτόν, όπως υπήρχε και πριν από αυτόν.

quote:
Think_Math:
Κάθεσαι εδώ και μας λές για την σωτηρία της ψυχής και τις επιταγές του χριστιανισμού που θα έκαναν τον κόσμο καλύτερο αν εφαρμόζονταν .
ΜΠΟΥΡΔΕΣ , κοτσάνες και πράσινα άλογα .

Πριν κάποιος μπεί στην διαδικασία να σωσει την ψυχή του , πρέπει ΠΡΩΤΑ να έχει σωσει το τομάρι του .
Η επιβίωση προηγείται οποιασδήποτε τέτοιας πολυτέλειας .
Επειδή λοιπόν οι επιταγές του χριστιανισμού δεν προάγουν την επιβίωση σε αυτό τον σκληρό και ανταγωνιστικό κόσμο , ο Χριστιανισμός πάει περίπατο . Είναι ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΟΣ .
ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ .
Δεν ειναι ανοησία η απορριψή του απο τους ανθρώπους .
Είναι εξυπνάδα και ανάγκη .
Φυσικά , για να συμφωνήσω με τον ΜΑΚΕΔΩΝ , αναφέρομαι στον χριστιανισμό όπως τον φαντάστηκε ο Χριστός των ευαγγελίων .
Οχι αυτόν που φαντάζεται ο κάθε χριστιανός , που διαμορφώνεται όπως βολεύει τον καθένα .


Είναι μπούρδες και κοτσάνες ότι δε θα πείναγαν στην Αφρική εάν οι Αμερικάνοι δεν τους είχαν βάλει να σκοτώνονται μεταξύ τους για να τους αρπάξουν τους φυσικούς τους πόρους?
Είναι μπούρδες ότι εάν ο άνθρωπος δεν σκότωνε, δεν έκλεβε, δεν βίαζε, δεν συκοφαντούσε ο ένας τον άλλον θα ήσαν τα πράγματα σαφώς καλύτερα? ....τι λες άνθρωπέ μου!
-Φυσικά και να συμφωνήσεις με τον macedon, ο όμοιος στον όμοιο κι κοπριά στα λάχανα.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 10:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ IndustrialAngel, ότι είχα να πω το είπα.
Τις θέσεις μου επί του θέματος τις ανέλυσα με τον καλύτερο τρόπο. Δεν έχω σκοπό να γράφω τα ίδια και τα ίδια με λίγο παραπάνω και μετά μανά ξανά, κάτι που είναι ανούσιο και άσκοπο.

Αν έχεις τίποτα διαφορετικό να το δω, αλλά μέχρι στιγμής στροβιλίζεις γύρω από τα ίδια και τα ίδια.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 10:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα Γιάννη.....κουκιά σπέρνω....

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ



Λευτεριά στην Κύπρο και στο ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 10:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Oυκ ολίγες τάπες έχει φάει και άλλες τόσες έπονται.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Να τι γίνεται , σαν η φαντασίωση...γίνει η πραγματικότητα κάποιου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 12:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελα να κανω λιγο τον δικηγορο του "διαβολου" ή ποιο σωστα του θεου

ο χριστιανισμος δεν ειναι ατομικη υποθεση καθως απευθυνεται σε ολους
ο χριστος ειπε αγαπατε αλληλους και αυτο παει να πει οτι θα πρεπει να κανεις τα ΠΑΝΤΑ για να βοηθησεις τον διπλανο σου αδιαφοροντας για την ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ ...
ο χριστιανισμος δεν ειναι κατι απροσωπο , αποτελειτε απο μια σειρα εντολων-διαδικασιων εαν θελετε , που ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ απο ανθρωπους , θεοσταλτο ή θεοπνευστα μεν , γραμμενα απο ανθρωπινο χερι δε, επισης μεταφρασμενα και μεταφερομενα παλι απο ανθρωπο σε ανθρωπο οπου κανεις δεν ξερει ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ κατα τις μεταφορες (σπασμενο τηλεφωνο - ονομα του ροδου)
επισης ο χριστιανισμος εχει εκπροσωπους , ειτε του θεου ειτε της δοιηκητικης του δομης , ετσι εχει αρχηγο , υπαρχηγους φτανοντας εως τους φανταρους - παπαδες (αλωστε ειναι γνωστο οτι ακολουθει στρατιωτικη δομη )
τελος εχει και τους πιστους , ανθρωπους που ειτε την ψαχνουν και την βρισκουν εκει , ειτε δεν την ψαχνουν και απλα την αποδεχονται , ανθρωπους που απλα βολευονται εκει και τελος ολους τους αλλους που τους τον φυτευουν απο μικρα παιδια μεσα απο ενα ασφυκτικο συστημα κατηχησης και πλυσης εγκεφαλου που πρεπει να πω πως τα τελευταια χρονια εχει αρχισει να χαλαρωνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!


ΑΠΕΤΥΧΕ ? σιγουρα δεν πετυχε , αλλιως θα επρεπε ολοι να ειμαστε χριστιανοι και να μην υπαρχει καμια αιρεση ... και φυσικα ο κοσμος να ηταν καλυτερος

γιατι απετυχε ?

μεγαλο θεμα , αλλα μιας και εκει περιστρεφετε η κουβεντα θα ηθελα να κανω τις εξης παρατηρησεις

ο χριστιανισμος εκ φυσες του εχει πολλαπλες "μεταφρασεις" - "εκδοχες" , η ακαμψια των πατερων πριν απο χρονια στο να τον προσαρμοζουν στον πραγματικο χρονο και στις τρεχουσες αναγκες της κοινωνια , εφερε τον χριστιανισμο σε συγκρουση , αποτελεσμα οι εκατονταδες αιρεσεις οπου η καθε αιρεση θεωρει τον εαυτο της ως σωστο και ολους τους αλλους αιρεσεις , ακομη και στην ορθοδοξη εκκλησια , οπου εχουμε τους
παλαιουημερολογιτες και τους νεοημερολογιτες πεφτει το γελιο οταν 2 εκπροσωποι τους βρεθουν μαζι και πρεπει να υποστηριξει ο καθενας την θεση του ... θεωρω οτι ο λογος που οδηγησε σε αυτη την διερεση (γενικοτερα σε ολο το κοσμο) ειναι η πληρη ασαφεια που υπαρχει στα ιδια τα ιερα κειμενα (ακομη και το αγαπατε αλληλους ο ενας το λεει με νοιαζει η παρτη μου και η ψυχουλα μου και ο αλλος δινω την ζωη μου για να σωθει ο διπλανος μου , εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις) η αδυναμια ΚΟΙΝΟΥ τροπου αποδοχης και η αδυναμια στηριξης του σε ιστορικα δεδομενα ωστε να υπαρχει εστω και η ελαχιστη κοινη αποδοχη
συγκεκριμενων γεγονοτων

ενα αλλο στοιχει που θεωρω κρισημο ειναι το γεγονος οτι ο χριστιανισμος (και οι αλλες μονοθεϊστικες) βαζουν στο κεντρο τον θεο - δημιουργο των παντων και μεταφερουν τον ανθρωπο στο περιθωριο , ως εναν τυπακο που οτι και να κανει θα ειναι αμαρτωλος (ουδεις αναμαρτητος) και οτι θα πρεπει να ΖΗΤΗΣΕΙ-παρακαλεσει για την σωτηρια του ... αυτο κανει τον ανθρωπο να το βλεπει με πολυ σκεπτικισμο , ειδικα οταν βλεπει του εκρποσωπους του χριστιανισμου να κανουν το εντελως αντιθετο απο αυτο που διδασκουν (ο απολυτα απληστος ανθιμος στην θεσσαλονικη) , οταν η οποια επιγεια τιμωρια ειναι ΑΟΡΑΤΗ και οι
απατεωνες περνανε καλυτερα απο τους "τιμιους" , κατι που τον οδηγει στο συμπερασμα να αμφισβυτησει τις οποιες σωστες αξιες της θρησκειας του.

ενα βασικο στοιχειο ειναι το γεγονος οτι ο χριστιανισμος παραβλεπει και δεν θελει με τιποτα να μπει στο κοπο να καταλαβει (ισως κατι παει να αλλαξει τα τελευταια χρονια και σε αυτο) την ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, η υποβαθμιση του σε σκλαβο-δημιουργημα του θεου που εχει ως ρολο και σκοπο να δοξαζει το ονομα ΤΟΥ και απαιτοντας απο αυτον πληρη υποταγη αλλιως θα τιμωρηθει, θελει να μην αναγνωριζεται στον ανθρωπο η εσωτερικη του ψυχοσυνθεση και τα ενστικατα του (αρχαιγονα ή νεα δεν
εχει σημασια) οταν απαιτης πχ ζητάει παρθενα γυναικα αλλα οταν σε αυτη την γυναικα οι ορμονες τις εχουν εκτοξευτει στα υψη ειναι
αδυνατο να μεινει παρθενα, η αδυναμια να ΔΕΙ τον ανθρωπο φαινεται και απο το γεγονος του διαχωρισμου των ανθρωπων σε δυο καταστασεις , καλους και κακους σε ηθικους ανηθικους ( ασχετα το τι σημαινει η λεξη και ποσο εφικτο ειναι κατι τετοιο) κτλπ

ο χριστιανισμος (λογω του οτι βρεθηκε στην δυση) ηρθε σε ριξη με ολες τις νεες τασεις των διαφορων κοινωνιων , ηρθε σε ρηξη, χωρις να υπαρχει προφανεις λογος αλλα μαλλον απο φοβο μη χασει την κουταλα, με τις νεες ιδεες , με τις νεες ανακαλυψεις , ακομη και σημερα πολλοι ισχυριζονται οτι ο κοσμος θα ηταν καλυτερος ενα ζουσαμε στο 34μχ οπου ο αφεντης αποφασιζε για την ζωη ολων και που ο ανθρωπος δεν ειχε ΛΟΓΟ, που ζουσε μεσα στην αγνοια και στην δυσειδαιμονια , αδυνατει να προσαρμοστει , ετσι οταν η γη γυριζει ο χριστιανισμος απαιτει ΝΑ ΜΗ γυριζει , οταν το DNA καθοριζει την δομη μας ο χριστιανισμος ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ...

αραγε τι προσφερε αυτα τα 2000 χρονια αυτη η θρησκεια στον δυτικο κοσμο ? ΤΙΠΟΤΑ μονο γκρινια , εχθρα , ιερα εξεταση και ενα σωρο αλλες αντιπαλοτητες , και αντι το αγαπατε αλληλους να ειναι σταση ζωης , βλεπουμε ενα βατικανο πανισχυρο εδω και αιωνες και μια ορθοδοξια μεσα στα πλουτη και στα κερδη , στην απληστια και στις ιντριγκες ...
σε τι βοηθησαν ολα αυτα ?
σε ποιο σημειο ο ανθρωπος ή η κοινωνια εγιναν καλυτεροι ?
σε ποιο σημειο ακριβως βοηθησε η εκαστοτε θρησκεια τον ανθρωπο ?

ειδικοτερα ο χριστιανισμος που ειχε για σημαια του "μην αντιδρας και μη σε νοιαζει το εδω αλλα κοιτα το εκει" που κραουσε υποδουλο αιωνες τωρα τον ανθρωπο ενω ταυτοχρονα ο ιδιος ΠΛΟΥΤΙΖΕ!!! και φυσικα ποιος ο ρολος του οταν στην ιδρυση του ελληνικου κρατους ΕΓΙΝΕ συνεταιρος με χρυσοβουλα και βυζαντινο-τουρκο-χαρτια και αλλα πολλα που ολοι μας ξερουμε ?

ο χριστιανισμος και μαζι του ολες οι θρησκειες θελουν τον κοσμο υποδουλουμενο , στοιχειο που ερχετε απο τα βαθη του χρονου
οπου θρησκεια και πολιτικη/αρχηγος φυλης/κρατους ηταν συνδεδεμενα και εκαναν κουμαντο (στοιχεια ξενα προς τους ελληνες και τον ελλαδικο χωρο που λογω της γεωργαφια της δεν εδωσε την δυνατοτητα να αναπτυχθει κατι τετοιο , εμελε ομως να ερθει πριν 2000 χρονια και να διαλυσει την υποδιαλυση ελληνικη κοινωνια που ως εργο της εχει να δειξει οτι καλυτερο εχει παραξει ο ανθρωπος , προϊον μια ελευθερης κοινωνιας απο θεους και δαιμονες και ενα πνευμα που ηταν ελευθερο να εκφραστει), αυτο το βλεπουμε ακομη και σημερα στην χωρα μας και ειναι κατι που αργα ή γρηγορα πρεπει να παψει , οχι ως κοσμοθεωρια μεσα στην οποια πολλοι βρισκουν την γαληνη , η θρησκεια αποτελει ΑΝΑΓΚΗ του ανθρωπου τουλαχιστον για λιγο ακομη , αυτο ομως που δεν πρεπει να αποτελει ειναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ή ΔΙΑΚΡΙΣΗ ή ΕΞΟΥΣΙΑ , δεν μπορει δηλαδη να καθοριζει την ζωη μας ουτε την κοινωνια μας ουτε τις γνωσεις μας/επιστημες ...
ο κοσμος μας ΣΗΜΕΡΑ δεν εχει αναγκη την ΘΡΗΣΚΕΙΑ για να διατηρηθει (ισως αυτο αποτελεουσε αναγκη παλαιοτερα) ή για να εξηγηθει ...

ο κοσμος που ζουμε σημερα ειναι ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΣ ειναι κοσμος ΤΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ (δε θα μας ελεγα homo sience αλλα homo kapitalismius), τα παντα περιστρεφονται γυρω απο τον κερδος για να την ενισχυση της
εξουσιας των λιγων , και η θρησκεια ειναι ενας θεσμος ΛΙΓΩΝ αντι να ειναι ΠΟΛΛΩΝ , αυτο που εχει σημερα αναγκη ο κοσμος ειναι ενα ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΟ συστημα (και που οι δικοι μας καραγκιοζηδες περυσι μπορουσαν να ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ και να αλλαξουν το κοσμο , αλλα προτιμησαν να σκυψουν το κεφαλι στα ΔΝΤ και αλλα συμφερονται), οπου ο ανθρωπος πλεον οριζει ο ιδιος την κοινωνια με στοχο το ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ με καταργησει του κερδους και της εκμεταλευσης του συνανθρωπου ... ουτοπικο αλλα ευχομαι να γινει καποια στιγμη... και για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να παψουμε να χωριζομαστε - ομαδοποιουμαστε σαν τα προβατα στις διαφορες στανες ... θα πρεπει να βρουμε ολα αυτα που μας ενωνουν και για να γινει αυτο πρεπει να ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ απο την σωστη πλευρα και να αντιληφθουμε οτι ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και δεν εχουμε ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ και αλλα θα πρεπει επιτελους να δουμε τον διπλανο μας και να απλωσουμε το χερι μας σε αυτον και αυτος σε μας ωστε καποια στιγμη η ουτοπια να ερθει απο μονη της !!!

αντε μακρυα το πηγα παλι !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 13:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor

quote:
θα ηθελα να κανω λιγο τον δικηγορο του "διαβολου" ή ποιο σωστα του θεου

Το ίδιο πράγμα είναι. Ο ένας είναι συνέταιρος του άλλου. Χωρίς το σατανά ο θεός θα ήταν άνεργος.

quote:
ο χριστιανισμος δεν ειναι ατομικη υποθεση καθως απευθυνεται σε ολους

Ο χριστιανισμός απευθύνεται αποκλειστικά σε Εβραίους, σύμφωνα με τις δηλώσεις του ίδιου του γιου του Γιαχωβά.

quote:
ο χριστος ειπε αγαπατε αλληλους

Ο Ιησούς είπε "αγαπάτε αλλήλους" αλλά αυτό απευθυνόταν μόνο στους μαθητές του. Ήταν για εσωτερική, όχι για ευρεία κατανάλωση.

Για τους μη μαθητές είπε πως προκειμένου αυτοί να γίνουν μαθητές του, θα πρέπει να μισούν τη γυναίκα τους, τα παιδιά τους, τον εαυτό τους, τη μάνα τους, τον πατέρα τους και όλον τον κόσμο. Αν δεν μισούν όλον τον κόσμο, δεν μπορούν να γίνουν μαθητές του. Αυτά είπε ο γιος του Γιαχωβά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εεε καλα ασε και τιποτα να πεσει !! χαχαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 14:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
macedon:
Ο χριστιανισμός απευθύνεται αποκλειστικά σε Εβραίους, σύμφωνα με τις δηλώσεις του ίδιου του γιου του Γιαχωβά.

Ο χριστιανισμός απευθύνεται προς όλους, αλλά εκδιώχτηκε κυρίως από τους Εβραίους, όπως ακριβώς ο Ιησούς είχε προφητέψει.

quote:
macedon:
Ο Ιησούς είπε "αγαπάτε αλλήλους" αλλά αυτό απευθυνόταν μόνο στους μαθητές του. Ήταν για εσωτερική, όχι για ευρεία κατανάλωση

Ναι ήταν εκεί ο macedon και κρατούσε τις σημειώσεις, αυτός τα ξέρει καλύτερα από τους Ευαγγελιστές!....βρε τι πίνεις και δε δίνεις?

quote:
macedon:
Για τους μη μαθητές είπε πως προκειμένου αυτοί να γίνουν μαθητές του, θα πρέπει να μισούν τη γυναίκα τους, τα παιδιά τους, τον εαυτό τους, τη μάνα τους, τον πατέρα τους και όλον τον κόσμο. Αν δεν μισούν όλον τον κόσμο, δεν μπορούν να γίνουν μαθητές του. Αυτά είπε ο γιος του Γιαχωβά.

Πρέπει να έχεις είσαι τακτικός πελάτης του Φουστάνου για τη μύτη σου.

Αυτές τις αηδίες που γράφεις μόνο μυγοχάφτες θα τις πάρουν στα σοβαρά......αλήθεια ποιοι άλλοι τις συμμερίζεστε?.....Εαρινέ!...δώσε παρόν!!!!

quote:
macedon:
Το ίδιο πράγμα είναι. Ο ένας είναι συνέταιρος του άλλου. Χωρίς το σατανά ο θεός θα ήταν άνεργος.

Ο Θεός δεν έχει ανάγκη κανέναν τα δημιουργήματά Του την έχουν.
NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 15:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios-original

quote:
Ο Θεός δεν έχει ανάγκη κανέναν τα δημιουργήματά Του την έχουν.

Ο θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας του πρωτόγονου ανθρώπου. Αποτελεί δημιούργημα του ανθρώπου που πάντα τον έφτιαχνε κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση. Χωρίς τους ανθρώπους, ο θεός δεν υπάρχει...

quote:
Ο χριστιανισμός απευθύνεται προς όλους

"Δεν είμαι σταλμένος παρά για τα χαμένα πρόβατα του Ισραήλ" (Ματθ. 15:24)

quote:
Ναι ήταν εκεί ο macedon και κρατούσε τις σημειώσεις, αυτός τα ξέρει καλύτερα από τους Ευαγγελιστές!

Οι ευαγγελιστές τα λένε

"Εντολή σας δίνω να αγαπάτε αλλήλους, καθώς εγώ σας αγάπησα, να αγαπάτε ο ένας τον άλλον. Απ'αυτό θα γνωρίζουν όλοι ότι είστε μαθητές μου, αν δηλαδή έχετε αγάπη μεταξύ σας" (Ιωάν. 13:34-35)

Η εντολή δίνεται κατά τη διάρκεια του μυστικού δείπνου, παρόντων μόνων των μαθητών. Τις σημειώσεις υποτίθεται ότι τις κρατάει ο Ιωάννης.

quote:
Πρέπει να έχεις είσαι τακτικός πελάτης του Φουστάνου για τη μύτη σου.

Αυτές τις αηδίες που γράφεις μόνο μυγοχάφτες θα τις πάρουν στα σοβαρά


"ει τις έρχεται προς με και ού μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και τη γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ού δύναταί μου μαθητής είναι" (Λουκ. 14, 26)

Δεν το είπα εγώ πως δεν θα μας απογοητεύσεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 15:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2 :

quote:
Αντί να λες μπαρούφες, σκέψου λίγο ποιος διαχειρίζεται αυτόν τον κόσμο, ο Θεός ή ο άνθρωπος? Στο χέρι του Θεού είναι μόνο να τον αλλάξει, εάν θελήσει? ή και στου ανθρώπου.
Ο Θεός, έστειλε τους γιάνκηδες στο Ιράκ και στην Αφρική για να σπείρουν τον όλεθρο?
Ο Θεός, μολυσμένα μας τα παρέδωσε τα ποτάμια και τις θάλασσες? ή καθαρά?

Οπως σου εξηγησα δεν μπορεί να τον αλλάξει κανένας .
Ουτε ο Θεός ούτε ο άνθρωπος .
Επειδή στην ζωή τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος , καμμία θρησκεία , καμμία φιλοσοφία και καμμία επανάσταση δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο μέχρι σήμερα , στο ΗΘΙΚΟ του κομματι . Και ούτε πρόκειται .

Ο λόγος είναι απλός :
Ο άνθρωπος είναι ακόμα ενα ζώο αυτου του πλανήτη και οφειλει να υπακούει στους ίδιους νόμους με τα υπόλοιπα ζώα .
Οπως λοιπόν το λιοντάρι θα σκοτώσει την ύαινα επειδή διεκδικούν τον ίδιο ζωτικό χώρο , ετσι και οι άνθρωποι θα σκοτωσουν οτιδήποτε ζωντανό διεκδικεί τον ίδιο ζωτικό χώρο με αυτούς . Εστω και αν είναι του ίδιου είδους .

Οταν κάποιος θα επιτεθεί να κλέψει το παιδί σου , γιατι τα δικά του παιδιά πεινάνε , δεν θα διστάσεις και να τον σκοτώσεις ακόμα για να το προστατέψεις .
ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ .

Είναι σκληρός και αδυσώπητος και δεν συγχωρεί κανένα .
Ολες οι προσπάθειες των θρησκειών να τον κάνουν καλύτερο είναι ΟΥΤΟΠΙΚΕΣ και ανεδαφικές .
Λειτουργούν απλά ως μία βαλβίδα εκτόνωσης της κοινωνίας , αφού υπόσχονται κάποιο αόρατο παράδεισο σε όσους δυστυχείς ζούν στην κόλαση .

quote:
Περιορισμένοι? Εδώ και εκατομμύρια χρόνια, βρίσκονταν σε αφθονία.....τώρα έγιναν περιορισμένοι?

Οι πόροι της γής δεν επαρκούν για να θρέψουν πλουσιοπάροχα 7 δίς ανθρώπων . Αυτό είναι παγκοσμίως γνωστό .
Για τον λόγο αυτό πρέπει τα 6 δις να ζουν στην αθλιοτητα ωστε το υπόλοιπο 1 δίς να ζεί πλουσιοπάροχα .
Αν επιτρεπόταν και στα 7 δις να ζήσουν πλουσιοπάροχα , σε 20 χρόνια θα γίνονταν 15 δίς και ο πλανήτης θα οδηγούνταν στην πλήρη οικολογική καταστροφή .


quote:
Ποιος ευθύνεται για την πείνα? Ας δούμε λίγο την Αφρική.
Πεινάνε επειδή δεν τους φτάνει η γη? ή επειδή δεν μπορούν να την καλλιεργήσουν γιατί ζουν σε στρατόπεδα συγκεντρώσεως λόγω των συνεχών εμφυλίων?
Μπας και σου διαφεύγει ότι η μιζέρια σε αυτή την Ήπειρο, εμφανίστηκε μόλις έφτασαν εκεί οι πολιτισμένοι Άγγλοι και Αμερικάνοι με τα τσιράκια τους? Σου διαφεύγει ότι η φτώχεια και η εξαθλίωση των ανθρώπων αυτών είναι άριστα συνδεδεμένη με τα Αμερικανικά συμφέροντα στο υπέδαφος της Αφρικής?.....λες να μοιράζονται το πετρέλαιο και τα διαμάντια οι Αμερικάνοι και οι Άγγλοι με το Θεό?
Από την τοποθέτησή σου, είναι σίγουρο πως ναι.

Η δυστυχία και ο λιμός υπήρχε στην Αφρική πολυ πριν υπάρξουν οι ΗΠΑ .
Σε ένα τόπο που παράγει ελάχιστα και οι κατοικοι του δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις , το να κάνει κάθε οικογένεια απο 10 παιδιά , οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην πείνα και τον λιμό .
Οι Αμερικάνοι ευθύνονται για τον λιμό ? Πλακα μας κάνεις ?
Απλά τον εκμεταλευονται , και για τα μάτια του κόσμου πετάνε και κανένα ψίχουλο εκεί που γράφει η κάμερα .


quote:
Η αλόγιστη χρήση είναι η απάντηση, η απληστία για το χρήμα και η έλλειψη κοινωνικής πολιτικής. Όχι οι πόροι, αυτοί επαρκούν.

Μάλιστα . Εστω οτι επαρκούν .
Και μεχρι ποτε θα επαρκούν ?
Μέχρι να γίνουμε 20 δις ?
Μήπως 30 δίς ?
Μήπως οι πόροι επαρκούν γιατί έχουμε εμείς οι "πολιτισμένοι" ευρωπαίοι υποχρεωσει το 80% του παγκόσμιου πληθυσμού να ζει στα όρια της φτωχειας ?
Και μαλιστα επεκτείνουμε το ποσοστό αυτό συνεχώς και μέσα στην ίδια την Ευρώπη ?
Αν οι ποροι επαρκούν γιατί δεν είναι ολοι οι άνθρωποι ευτυχισμένοι και πλουσιοι ?
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

Τα υλικά αγαθά που αξίζουν στην ζωή είναι πολύ λίγα Ευρωπαίε , και είναι και πανάκριβα .
Γιαυτό και κάνουν τόσο αγώνα αυτοί που τα κατέχουν για να τα διατηρήσουν .
Ενα πιάτο ρύζι μπορούν να έχουν όλοι , αλλα Κότερο 20 μέτρα δεν μπορούν να έχουν όλοι .
Η ευμάρια και η καλοπεραση η δική μου , απαιτεί την δυστυχία την δική σου .
Γιατί το κότερο μου χρειάζεται μούτσους και λαντζέρηδες , ωστε εγώ να απολαμβάνω τα πουρα μου παρέα με τα μοντέλα .
(Δεν έχω κοτερο, παράδειγμα φέρνω ) .

Ετσι έφτιαξε τον κόσμο ο μεγαλοδύναμος .
Ο δυνατός να υποτάσει και να εξουσιάζει τον αδύνατο .Είτε ανάμεσα στους ανθρώπους , είτε ανάμεσα στα λιοντάρια είτε ανάμεσα στα πρόβατα .


quote:
Δεν παράγει τίποτα τέτοιο. Τη διαμάχη και τον πόλεμο την παράγει η ανθρώπινη ανοησία.

Κανείς μεγάλο ΛΑΘΟΣ .
Ο πόλεμος είναι η ουσία της φύσης .
Ολη η φύση βρίσκεται σε διαρκή πόλεμο προς χαριν της επιβίωσης , και οι άνθρωποι δεν αποτελούν εξαίρεση .
Ειπαμε ετσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος .

Εκτός αν θέλεις να μας πείς οτι για τον προαιώνιο πόλεμο ανάμεσα σε υαινες και λιοντάρια φταίνε οι άνθρωποι .
Οι ανθρωποι απλά λόγω της νοημοσυνης τους αλλάζουν την κλίμακα και το μέγεθος του πολέμου .
Και φυσικά ο πόλεμος δεν γίνεται απο ανόητους .
Γίνεται απο πολύ έξυπνους ανθρώπους ώστε να υποτάσονται σε αυτούς συνεχώς οι ανόητοι .


quote:
Μάλιστα.....όταν λοιπόν ευχόμαστε σε έναν γάμο...."άντε και καλούς απογόνους"....τους δίνουμε ευχή για εισιτήριο στην κόλαση..... πράγματι δεν το ήξερα!

Αν ήσουν στην Αιθιοπία θα το καταλάβαινες καλύτερα .

quote:
Μπα? βρήκες τη λύση? το φταίξιμο βρίσκετε στη "Συλλογή τεράστιου πλούτου απο του λίγους έξυπνους και δυστυχία για τους πολλους που δεν έχουν τίποτα."
Εύγε νεαρέ....εις ανώτερα....ίσως τώρα να σκεφτείς καλύτερα το "ο έχων τους 2 χιτών" «ού κλέψεις» κ.λ.π.

Ωραια όλα αυτά αλλα ουτοπικα και μάταια .
Σου είπα , τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος .
Και μέχρι τώρα το αποτελεσμα είναι ΜΗΔΕΝ .


quote:
Είναι μπούρδες ότι εάν ο άνθρωπος δεν σκότωνε, δεν έκλεβε, δεν βίαζε, δεν συκοφαντούσε ο ένας τον άλλον θα ήσαν τα πράγματα σαφώς καλύτερα? ....τι λες άνθρωπέ μου!

Θα ήταν σαφώς καλύτερα ΑΛΛΑ δεν γίνεται .
Προσπάθησε να είσαι ρεαλιστής .
Οταν κάποιος έχει πρόβλημα επιβίωσης θα συμπεριφερθεί υποχρεωτικά με ζωωδη τρόπο .

Και το πρόβλημα αυτό δεν το δημιουργούν οι άνθρωποι αλλά ο φυσικός κόσμος με τον τρόπο που λειτουργεί .
Είναι ο παράδεισος και η κόλαση μαζί , ανάλογα με την παράταξη στην οποια ανηκεις :
Των εξουσιαστών η των εξουσιαζομένων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 16:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε think_math ,μας προσγειωσες αποτομα ...

ασε μας να ελπιζουμε σε εναν καλυτερο κοσμο , ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ (εδω μεσα μαλλον το πιστευουμε αρκετοι τελικα) , οπου ο ανθρωπος μεσα απο την ΓΝΩΣΗ για τον κοσμο και την ιδια του την υπαρξη , εχει μαθει την ματαιοτητα του πλουτισμου και του πολεμου και πλεον εχει αποδεχθεί και ελεγχει τα "ζωικά του" ενστικτα (τωρα θα μου πεις γινεται αυτο .. δε γινεται ... εε μπορει και να γινει χαχαχα ) και εχει πλεον παψει να αναζητα την εξουσια επι των αλλων ... ονειρευομαι ? εε καλα μη μου το χαλας !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 18:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτές τις αηδίες που γράφεις μόνο μυγοχάφτες θα τις πάρουν στα σοβαρά......αλήθεια ποιοι άλλοι τις συμμερίζεστε?.....Εαρινέ!...δώσε παρόν!!!!

quote:
macedon:
Το ίδιο πράγμα είναι. Ο ένας είναι συνέταιρος του άλλου. Χωρίς το σατανά ο θεός θα ήταν άνεργος.

Ο Θεός δεν έχει ανάγκη κανέναν τα δημιουργήματά Του την έχουν.
NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ



Παρών αρχηγέ μου...

Λοιπόν , έχω ξανα-πεί και θα το ξανα-πώ για να το εμπεδώσεις -αστεία πράματα ε?- ότι προσωπικά δεν έχω τις γνώσεις του Μακεδόνα , του φίλου Μακεδόνα ....πάνω σε στοιχεία που αφορούν τα "ιερά βιβλία" οπότε , δεν μπορώ να έχω "την άποψη" πάνω στα όσα καταθέτει αλλα ο τρόπος με τον οποίο απαντάει σε κάθε κατάθεσή σας και με ακριβείς παραπομπές και με λεπτομέρεια , δείχνει άνθρωπο που αν μη τι άλλο , σέβεται τον εαυτό του και τους συνομιλητές του..!!!

Ωστόσο , έχω άποψη περί άλλων θεμάτων...και κεί , καταθέτω τις ενστάσεις μου ευθέως...ενστάσεις πολύ λογικές , λογικότατες που μόνο οι "αρτηριοσκληρωμένοι άνθρωποι" δεν θα θελήσουν να δούν καν , πολύ δε περισσότερο να αναγνωρίσουν...αστεία πράματα!!!

Δεν μας έστειλες την φωτογραφία του Θεού...στείλε μια , που να είσθε μαζί...θέλω να σε δώ πόσο ευτυχισμένος είσαι δίπλα του....

Ε! ρε τι πάθαμε...."ινσαλάχ"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 18:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2 :

quote:
Αντί να λες μπαρούφες, σκέψου λίγο ποιος διαχειρίζεται αυτόν τον κόσμο, ο Θεός ή ο άνθρωπος? Στο χέρι του Θεού είναι μόνο να τον αλλάξει, εάν θελήσει? ή και στου ανθρώπου.
Ο Θεός, έστειλε τους γιάνκηδες στο Ιράκ και στην Αφρική για να σπείρουν τον όλεθρο?
Ο Θεός, μολυσμένα μας τα παρέδωσε τα ποτάμια και τις θάλασσες? ή καθαρά?

Οπως σου εξηγησα δεν μπορεί να τον αλλάξει κανένας .
Ουτε ο Θεός ούτε ο άνθρωπος .
Επειδή στην ζωή τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος , καμμία θρησκεία , καμμία φιλοσοφία και καμμία επανάσταση δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο μέχρι σήμερα , στο ΗΘΙΚΟ του κομματι . Και ούτε πρόκειται .

Ο λόγος είναι απλός :
Ο άνθρωπος είναι ακόμα ενα ζώο αυτου του πλανήτη και οφειλει να υπακούει στους ίδιους νόμους με τα υπόλοιπα ζώα .
Οπως λοιπόν το λιοντάρι θα σκοτώσει την ύαινα επειδή διεκδικούν τον ίδιο ζωτικό χώρο , ετσι και οι άνθρωποι θα σκοτωσουν οτιδήποτε ζωντανό διεκδικεί τον ίδιο ζωτικό χώρο με αυτούς . Εστω και αν είναι του ίδιου είδους .

Οταν κάποιος θα επιτεθεί να κλέψει το παιδί σου , γιατι τα δικά του παιδιά πεινάνε , δεν θα διστάσεις και να τον σκοτώσεις ακόμα για να το προστατέψεις .
ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ .

Είναι σκληρός και αδυσώπητος και δεν συγχωρεί κανένα .
Ολες οι προσπάθειες των θρησκειών να τον κάνουν καλύτερο είναι ΟΥΤΟΠΙΚΕΣ και ανεδαφικές .
Λειτουργούν απλά ως μία βαλβίδα εκτόνωσης της κοινωνίας , αφού υπόσχονται κάποιο αόρατο παράδεισο σε όσους δυστυχείς ζούν στην κόλαση .

quote:
Περιορισμένοι? Εδώ και εκατομμύρια χρόνια, βρίσκονταν σε αφθονία.....τώρα έγιναν περιορισμένοι?

Οι πόροι της γής δεν επαρκούν για να θρέψουν πλουσιοπάροχα 7 δίς ανθρώπων . Αυτό είναι παγκοσμίως γνωστό .
Για τον λόγο αυτό πρέπει τα 6 δις να ζουν στην αθλιοτητα ωστε το υπόλοιπο 1 δίς να ζεί πλουσιοπάροχα .
Αν επιτρεπόταν και στα 7 δις να ζήσουν πλουσιοπάροχα , σε 20 χρόνια θα γίνονταν 15 δίς και ο πλανήτης θα οδηγούνταν στην πλήρη οικολογική καταστροφή .


quote:
Ποιος ευθύνεται για την πείνα? Ας δούμε λίγο την Αφρική.
Πεινάνε επειδή δεν τους φτάνει η γη? ή επειδή δεν μπορούν να την καλλιεργήσουν γιατί ζουν σε στρατόπεδα συγκεντρώσεως λόγω των συνεχών εμφυλίων?
Μπας και σου διαφεύγει ότι η μιζέρια σε αυτή την Ήπειρο, εμφανίστηκε μόλις έφτασαν εκεί οι πολιτισμένοι Άγγλοι και Αμερικάνοι με τα τσιράκια τους? Σου διαφεύγει ότι η φτώχεια και η εξαθλίωση των ανθρώπων αυτών είναι άριστα συνδεδεμένη με τα Αμερικανικά συμφέροντα στο υπέδαφος της Αφρικής?.....λες να μοιράζονται το πετρέλαιο και τα διαμάντια οι Αμερικάνοι και οι Άγγλοι με το Θεό?
Από την τοποθέτησή σου, είναι σίγουρο πως ναι.

Η δυστυχία και ο λιμός υπήρχε στην Αφρική πολυ πριν υπάρξουν οι ΗΠΑ .
Σε ένα τόπο που παράγει ελάχιστα και οι κατοικοι του δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις , το να κάνει κάθε οικογένεια απο 10 παιδιά , οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην πείνα και τον λιμό .
Οι Αμερικάνοι ευθύνονται για τον λιμό ? Πλακα μας κάνεις ?
Απλά τον εκμεταλευονται , και για τα μάτια του κόσμου πετάνε και κανένα ψίχουλο εκεί που γράφει η κάμερα .


quote:
Η αλόγιστη χρήση είναι η απάντηση, η απληστία για το χρήμα και η έλλειψη κοινωνικής πολιτικής. Όχι οι πόροι, αυτοί επαρκούν.

Μάλιστα . Εστω οτι επαρκούν .
Και μεχρι ποτε θα επαρκούν ?
Μέχρι να γίνουμε 20 δις ?
Μήπως 30 δίς ?
Μήπως οι πόροι επαρκούν γιατί έχουμε εμείς οι "πολιτισμένοι" ευρωπαίοι υποχρεωσει το 80% του παγκόσμιου πληθυσμού να ζει στα όρια της φτωχειας ?
Και μαλιστα επεκτείνουμε το ποσοστό αυτό συνεχώς και μέσα στην ίδια την Ευρώπη ?
Αν οι ποροι επαρκούν γιατί δεν είναι ολοι οι άνθρωποι ευτυχισμένοι και πλουσιοι ?
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

Τα υλικά αγαθά που αξίζουν στην ζωή είναι πολύ λίγα Ευρωπαίε , και είναι και πανάκριβα .
Γιαυτό και κάνουν τόσο αγώνα αυτοί που τα κατέχουν για να τα διατηρήσουν .
Ενα πιάτο ρύζι μπορούν να έχουν όλοι , αλλα Κότερο 20 μέτρα δεν μπορούν να έχουν όλοι .
Η ευμάρια και η καλοπεραση η δική μου , απαιτεί την δυστυχία την δική σου .
Γιατί το κότερο μου χρειάζεται μούτσους και λαντζέρηδες , ωστε εγώ να απολαμβάνω τα πουρα μου παρέα με τα μοντέλα .
(Δεν έχω κοτερο, παράδειγμα φέρνω ) .

Ετσι έφτιαξε τον κόσμο ο μεγαλοδύναμος .
Ο δυνατός να υποτάσει και να εξουσιάζει τον αδύνατο .Είτε ανάμεσα στους ανθρώπους , είτε ανάμεσα στα λιοντάρια είτε ανάμεσα στα πρόβατα .


quote:
Δεν παράγει τίποτα τέτοιο. Τη διαμάχη και τον πόλεμο την παράγει η ανθρώπινη ανοησία.

Κανείς μεγάλο ΛΑΘΟΣ .
Ο πόλεμος είναι η ουσία της φύσης .
Ολη η φύση βρίσκεται σε διαρκή πόλεμο προς χαριν της επιβίωσης , και οι άνθρωποι δεν αποτελούν εξαίρεση .
Ειπαμε ετσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος .

Εκτός αν θέλεις να μας πείς οτι για τον προαιώνιο πόλεμο ανάμεσα σε υαινες και λιοντάρια φταίνε οι άνθρωποι .
Οι ανθρωποι απλά λόγω της νοημοσυνης τους αλλάζουν την κλίμακα και το μέγεθος του πολέμου .
Και φυσικά ο πόλεμος δεν γίνεται απο ανόητους .
Γίνεται απο πολύ έξυπνους ανθρώπους ώστε να υποτάσονται σε αυτούς συνεχώς οι ανόητοι .


quote:
Μάλιστα.....όταν λοιπόν ευχόμαστε σε έναν γάμο...."άντε και καλούς απογόνους"....τους δίνουμε ευχή για εισιτήριο στην κόλαση..... πράγματι δεν το ήξερα!

Αν ήσουν στην Αιθιοπία θα το καταλάβαινες καλύτερα .

quote:
Μπα? βρήκες τη λύση? το φταίξιμο βρίσκετε στη "Συλλογή τεράστιου πλούτου απο του λίγους έξυπνους και δυστυχία για τους πολλους που δεν έχουν τίποτα."
Εύγε νεαρέ....εις ανώτερα....ίσως τώρα να σκεφτείς καλύτερα το "ο έχων τους 2 χιτών" «ού κλέψεις» κ.λ.π.

Ωραια όλα αυτά αλλα ουτοπικα και μάταια .
Σου είπα , τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος .
Και μέχρι τώρα το αποτελεσμα είναι ΜΗΔΕΝ .


quote:
Είναι μπούρδες ότι εάν ο άνθρωπος δεν σκότωνε, δεν έκλεβε, δεν βίαζε, δεν συκοφαντούσε ο ένας τον άλλον θα ήσαν τα πράγματα σαφώς καλύτερα? ....τι λες άνθρωπέ μου!

Θα ήταν σαφώς καλύτερα ΑΛΛΑ δεν γίνεται .
Προσπάθησε να είσαι ρεαλιστής .
Οταν κάποιος έχει πρόβλημα επιβίωσης θα συμπεριφερθεί υποχρεωτικά με ζωωδη τρόπο .

Και το πρόβλημα αυτό δεν το δημιουργούν οι άνθρωποι αλλά ο φυσικός κόσμος με τον τρόπο που λειτουργεί .
Είναι ο παράδεισος και η κόλαση μαζί , ανάλογα με την παράταξη στην οποια ανηκεις :
Των εξουσιαστών η των εξουσιαζομένων.




Πονάει η αγάπη μάτια μου , πονάει....πονάει όταν σ'αφήνει , σαν την θηλειά σε σφίγγει...πονάει η αγάπη μάτια μου , πονά...!!!

Πόση αλήθεια εμπεριέχουν τα όσα είπες...πολύ περισσότερη αν κάποιος είναι πιο προσεκτικός απο μια βιαστική ανάγνωση....

Αυτή είναι η φύση και η πραγματικότητα....και οι νομοτελειές τους...!

Ευρωπαίε , εσύ τι γνώμη έχεις..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 18:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν παράγει τίποτα τέτοιο. Τη διαμάχη και τον πόλεμο την παράγει η ανθρώπινη ανοησία.

Think_Math
Κανείς μεγάλο ΛΑΘΟΣ .
Ο πόλεμος είναι η ουσία της φύσης .
Ολη η φύση βρίσκεται σε διαρκή πόλεμο προς χαριν της επιβίωσης , και οι άνθρωποι δεν αποτελούν εξαίρεση .
Ειπαμε ετσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος .

Εκτός αν θέλεις να μας πείς οτι για τον προαιώνιο πόλεμο ανάμεσα σε υαινες και λιοντάρια φταίνε οι άνθρωποι .
Οι ανθρωποι απλά λόγω της νοημοσυνης τους αλλάζουν την κλίμακα και το μέγεθος του πολέμου .
Και φυσικά ο πόλεμος δεν γίνεται απο ανόητους .
Γίνεται απο πολύ έξυπνους ανθρώπους ώστε να υποτάσονται σε αυτούς συνεχώς οι ανόητοι .



Φίλε,
Θα σχολιάσω μόνο αυτό εδώ το κομμάτι που, κατά τη γνώμη μου, είναι προϊόν υπερβολής και σύγχυσης.

Δεν είναι ο πόλεμος η ουσία της Φύσης. Η ουσία της φύσης είναι η αρμονία. Όλα τα είδη στη φύση συνυπάρχουν και αλληλοεξαρτώνται. Ή τουλάχιστον έτσι ήταν πριν η αλαζονεία του ανθρώπους βάλει το χεράκι της.

Το λιοντάρι σκοτώνει τόσο όσο για να φάει και όταν χορτάσει, πάνε και τρώνε και οι ύαινες, οι γύπες και ίσως και άλλα ζώα.

Στον άνθρωπο, αυτό που λέω μόλις παραπάνω, δεν θα το δεις, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια (στο «τελευταία» βάλε όποιο νούμερο θες).

Μη μου πεις πως οι αρχαίοι Ρωμαίοι τότε ή οι Αμερικάνοι σήμερα, σπέρνουν τον πόλεμο και τον όλεθρο παγκοσμίως γιατί πεινάνε;;

Και αν υπάρχει σήμερα κάποια «πάρα φύση» διαμάχη μεταξύ των ζώων, αυτό συμβαίνει γιατί εμείς ευθυνόμαστε που έχει διαταραχθεί η αρμονία που αναφέρω πιο πάνω.

Τον πόλεμο τον παράγει η απληστία και ο εγωισμός, πράγματα που κατέκρινε ο Χριστός και γι’ αυτό, άλλωστε, κατακρίθηκε και τον σταύρωσαν.


Αυτά τα ολίγα.

***Και στα γρήγορα, σχετικά με αυτό που λες για το δυνατό που εξουσιάζει τον αδύναμο. Αν ήταν έτσι, οι ελέφαντες θα έπρεπε να γα... και να δέρνουν, αλλά, προς μεγάλη απογοήτευση των εραστών της υποτιθέμενης «επιστημονικής άποψης», βλέπουμε κάτι μικρά μαυριδερά ανθρωπάκια (προς Θεού, δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους) να είναι καβάλα στους λαιμούς αυτών των τεράστιων παχυδέρμων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 19:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετοιμαζόμουνα να φύγω αλλά με έκανε να γράψω αυτό εδώ του μήνυμα το σχόλιο του Εαρινού.

Πρόκειται για μια συζήτηση μεταξύ δυο μανάδων που στέλνουν τα παιδιά τους στο ευρωπαϊκό σχολείο. Πρόκειται για πραγματικό γεγονός.
Η μια διηγούταν στην άλλη πως δασκάλευε στο γιο της πως αν έτρωγε μια σπρωξιά αυτός θα έπρεπε να απαντήσει με δυο. Να μην αφήνει το παιδί της καμιά πρόκληση χωρίς απάντηση.
Δηλαδή, όπως λανθασμένα λέμε, ωθούσε το παιδί της να ασπαστεί το νόμο της «ζούγκλας».
Η μάνα αυτή ένιωθε υπερήφανη και νόμιζε, η φουκαριάρα, πως το παιδί της θα γίνει ο γουίνερ και όχι ο λούζερ της υπόθεσης, της κοινωνίας.

Ελπίζω να μην έχει συμβεί κάτι κακό στο παιδί της, αλλά θα ήθελα να δω πως θα αντιδρούσε αν της έφερναν το παιδί της καμιά μέρα στο σπίτι με κάνα σπασμένο κεφάλι που θα του άφηνε κάνα κουσούρι;;

Εγώ τυχαία άκουσα αυτή τη συζήτηση και σκανδαλίστηκα. Είναι το μίσος και η κακία η φύση του ανθρώπου;

Κοίτα να δεις σκέφτηκα, αν η κάθε μάνα προσπαθούσε να διδάξει στο παιδί της την αγάπη, την κατανόηση, την ανοχή …… πόσο ήρεμη και γαλήνια θα ήταν, ξέροντας πως το παιδί της δεν θα κινδύνευε από κανένα τσαμπουκά νεαρό που θα ήθελε να δείξει το πόσο ανδράκι είναι στις γκομεντίτσες.


******Είναι τα κότερα και τα αεροπλάνα τα υλικά αγαθά που θα δώσουν την ικανοποίηση και τη χαρά που απεγνωσμένα προσπαθεί να βρει ο άνθρωπος; Αξίζουν όλα αυτά τόσο αίμα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 19:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
*Και στα γρήγορα, σχετικά με αυτό που λες για το δυνατό που εξουσιάζει τον αδύναμο. Αν ήταν έτσι, οι ελέφαντες θα έπρεπε να γα... και να δέρνουν, αλλά, προς μεγάλη απογοήτευση των εραστών της υποτιθέμενης «επιστημονικής άποψης», βλέπουμε κάτι μικρά μαυριδερά ανθρωπάκια (προς Θεού, δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους) να είναι καβάλα στους λαιμούς αυτών των τεράστιων παχυδέρμων.

Αυτές είναι οι γνώσεις σου; Γενικεύσεις και παραοποιημένες πραγματικότητες; Πρώτον, ξέρεις ότι μια τίγρης μπορεί να ΣΚΟΤΩΣΕΙ έναν ινδικό ελέφαντα ή ένα ρινόκερο; Όταν λέμε "δυνατός" εννοούμε αυτόν που έχει κάποιου είδους πλεονέκτημα ώστε να επιβληθεί ή να καταστρέψει τον άλλο όχι μόνο με την έννοια της ωμής σωματικής δύναμης... Αλλά να τι λέμε τώρα...


quote:
Δεν είναι ο πόλεμος η ουσία της Φύσης. Η ουσία της φύσης είναι η αρμονία. Όλα τα είδη στη φύση συνυπάρχουν και αλληλοεξαρτώνται.

Όλα συνυπάρχουν μέχρι να πεινάσουν. Μετά εμφανίζεται ο Γκέλερ και ξαφνικά το ένα καταλήγει στο στομάχι του άλλου. Α, και όρισε μου τι εννοείς "αρμονία". Ισορροπία ναι, σύμφωνα με τις εξισώσεις Lotka Volterra αλλά αρμονία δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι...


Think Math

quote:
Οι πόροι της γής δεν επαρκούν για να θρέψουν πλουσιοπάροχα 7 δίς ανθρώπων . Αυτό είναι παγκοσμίως γνωστό .
Για τον λόγο αυτό πρέπει τα 6 δις να ζουν στην αθλιοτητα ωστε το υπόλοιπο 1 δίς να ζεί πλουσιοπάροχα .
Αν επιτρεπόταν και στα 7 δις να ζήσουν πλουσιοπάροχα , σε 20 χρόνια θα γίνονταν 15 δίς και ο πλανήτης θα οδηγούνταν στην πλήρη οικολογική καταστροφή .



Μπορούμε όμως να ελπίσουμε ότι κάποιοι επιστημόνες, θα βρουν ένα τρόπο να μας ταΐσουν όλους. Να μας πάνε σε άλλο πλανήτη, να εφαρμόσουν υδροπονική (να φυτεύουμε στο νερό όχι στο χώμα), να μεταλλάξουν τα φυτά κάτι... Ας μην είμαστε απαισιόδοξοι. Το δίκαιο είναι να μοιράζονται οι άνθρωποι τους πόρους εξίσου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 19:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να τσεκάρουμε λίγο τη wiki,τι λέει για το αγαπημένο μου ζώο την τίγρη...


http://en.wikipedia.org/wiki/Tiger

In the wild, tigers mostly feed on larger and medium sized animals. Sambar, gaur, chital, barasingha, wild boar, nilgai and both water buffalo and domestic buffalo are the tiger's favoured prey in India. Sometimes, they also prey on leopards, pythons, sloth bears and crocodiles. In Siberia the main prey species are manchurian wapiti, wild boar, sika deer, moose, roe deer, and musk deer. In Sumatra Sambar, muntjac, wild boar, and malayan tapir are preyed on. In the former Caspian tiger's range, prey included saiga antelope, camels, caucasian wisent, yak, and wild horses. Like many predators, they are opportunistic and will eat much smaller prey, such as monkeys, peafowls, hares, and fish.
Adult elephants are too large to serve as common prey, but conflicts between tigers and elephants do sometimes take place. A case where a tiger killed an adult Indian Rhinoceros has been observed. Young elephant and rhino calves are occasionally taken. Tigers also sometimes prey on domestic animals such as dogs, cows, horses, and donkeys. These individuals are termed cattle-lifters or cattle-killers in contrast to typical game-killers.[63]


Και επίσης

Interspecific predatory relationships


Tiger hunted by wild dogs as illustrated in Samuel Howett & Edward Orme, Hand Coloured, Aquatint Engravings, Published London 1807.
Tigers may kill such formidable predators as leopards, pythons and even crocodiles on occasion,[74][75][76] although predators typically avoid one another. When seized by a crocodile, a tiger will strike at the reptile's eyes with its paws.[63] Pythons have been known to kill tigers.[77] Leopards dodge competition from tigers by hunting in different times of the day and hunting different prey.[78] With relatively abundant prey, tigers and leopards were seen to successfully coexist without competitive exclusion or inter-species dominance hierarchies that may be more common to the savanna.[79] Tigers have been known to suppress wolf populations in areas where the two species coexist.[80][81] Dhole packs have been observed to attack and kill tigers in disputes over food, though not usually without heavy losses.[70] Lone golden jackals expelled from their pack have been known to form commensal relationships with tigers. These solitary jackals, known as kol-bahl, will attach themselves to a particular tiger, trailing it at a safe distance in order to feed on the big cat's kills. A kol-bahl will even alert a tiger to a kill with a loud pheal. Tigers have been known to tolerate these jackals: one report describes how a jackal confidently walked in and out between three tigers walking together a few feet away from each other.[82] Siberian tigers and brown bears can be competitors and usually avoid confrontation; however, tigers will kill bear cubs and even some adults on occasion. Bears (Asiatic black bears and brown bears) make up 5–8% of the tiger's diet in the Russian Far East.[20] There are also records of brown bears killing tigers, either in self defense or in disputes over kills.[23] Some bears emerging from hibernation will try to steal tigers' kills, although the tiger will sometimes defend its kill. Sloth bears are quite aggressive and will sometimes drive young tigers away from their kills, although it is more common for Bengal tigers to prey on sloth bears.[20]

Έλα ρε... Όταν μειώνεται το φαΐ σκοτώνονται μεταξύ τους τα αρπακτικά... Πραγματικά μεγάλη αρμονία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 19:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2 :

quote:
Αντί να λες μπαρούφες, σκέψου λίγο ποιος διαχειρίζεται αυτόν τον κόσμο, ο Θεός ή ο άνθρωπος? Στο χέρι του Θεού είναι μόνο να τον αλλάξει, εάν θελήσει? ή και στου ανθρώπου.
Ο Θεός, έστειλε τους γιάνκηδες στο Ιράκ και στην Αφρική για να σπείρουν τον όλεθρο?
Ο Θεός, μολυσμένα μας τα παρέδωσε τα ποτάμια και τις θάλασσες? ή καθαρά?

Οπως σου εξηγησα δεν μπορεί να τον αλλάξει κανένας .
Ουτε ο Θεός ούτε ο άνθρωπος .
Επειδή στην ζωή τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος , καμμία θρησκεία , καμμία φιλοσοφία και καμμία επανάσταση δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο μέχρι σήμερα , στο ΗΘΙΚΟ του κομματι . Και ούτε πρόκειται .

Ο λόγος είναι απλός :
Ο άνθρωπος είναι ακόμα ενα ζώο αυτου του πλανήτη και οφειλει να υπακούει στους ίδιους νόμους με τα υπόλοιπα ζώα .
Οπως λοιπόν το λιοντάρι θα σκοτώσει την ύαινα επειδή διεκδικούν τον ίδιο ζωτικό χώρο , ετσι και οι άνθρωποι θα σκοτωσουν οτιδήποτε ζωντανό διεκδικεί τον ίδιο ζωτικό χώρο με αυτούς . Εστω και αν είναι του ίδιου είδους .

Οταν κάποιος θα επιτεθεί να κλέψει το παιδί σου , γιατι τα δικά του παιδιά πεινάνε , δεν θα διστάσεις και να τον σκοτώσεις ακόμα για να το προστατέψεις .
ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ .

Είναι σκληρός και αδυσώπητος και δεν συγχωρεί κανένα .
Ολες οι προσπάθειες των θρησκειών να τον κάνουν καλύτερο είναι ΟΥΤΟΠΙΚΕΣ και ανεδαφικές .
Λειτουργούν απλά ως μία βαλβίδα εκτόνωσης της κοινωνίας , αφού υπόσχονται κάποιο αόρατο παράδεισο σε όσους δυστυχείς ζούν στην κόλαση .

quote:
Περιορισμένοι? Εδώ και εκατομμύρια χρόνια, βρίσκονταν σε αφθονία.....τώρα έγιναν περιορισμένοι?

Οι πόροι της γής δεν επαρκούν για να θρέψουν πλουσιοπάροχα 7 δίς ανθρώπων . Αυτό είναι παγκοσμίως γνωστό .
Για τον λόγο αυτό πρέπει τα 6 δις να ζουν στην αθλιοτητα ωστε το υπόλοιπο 1 δίς να ζεί πλουσιοπάροχα .
Αν επιτρεπόταν και στα 7 δις να ζήσουν πλουσιοπάροχα , σε 20 χρόνια θα γίνονταν 15 δίς και ο πλανήτης θα οδηγούνταν στην πλήρη οικολογική καταστροφή .


quote:
Ποιος ευθύνεται για την πείνα? Ας δούμε λίγο την Αφρική.
Πεινάνε επειδή δεν τους φτάνει η γη? ή επειδή δεν μπορούν να την καλλιεργήσουν γιατί ζουν σε στρατόπεδα συγκεντρώσεως λόγω των συνεχών εμφυλίων?
Μπας και σου διαφεύγει ότι η μιζέρια σε αυτή την Ήπειρο, εμφανίστηκε μόλις έφτασαν εκεί οι πολιτισμένοι Άγγλοι και Αμερικάνοι με τα τσιράκια τους? Σου διαφεύγει ότι η φτώχεια και η εξαθλίωση των ανθρώπων αυτών είναι άριστα συνδεδεμένη με τα Αμερικανικά συμφέροντα στο υπέδαφος της Αφρικής?.....λες να μοιράζονται το πετρέλαιο και τα διαμάντια οι Αμερικάνοι και οι Άγγλοι με το Θεό?
Από την τοποθέτησή σου, είναι σίγουρο πως ναι.

Η δυστυχία και ο λιμός υπήρχε στην Αφρική πολυ πριν υπάρξουν οι ΗΠΑ .
Σε ένα τόπο που παράγει ελάχιστα και οι κατοικοι του δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις , το να κάνει κάθε οικογένεια απο 10 παιδιά , οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην πείνα και τον λιμό .
Οι Αμερικάνοι ευθύνονται για τον λιμό ? Πλακα μας κάνεις ?
Απλά τον εκμεταλευονται , και για τα μάτια του κόσμου πετάνε και κανένα ψίχουλο εκεί που γράφει η κάμερα .


quote:
Η αλόγιστη χρήση είναι η απάντηση, η απληστία για το χρήμα και η έλλειψη κοινωνικής πολιτικής. Όχι οι πόροι, αυτοί επαρκούν.

Μάλιστα . Εστω οτι επαρκούν .
Και μεχρι ποτε θα επαρκούν ?
Μέχρι να γίνουμε 20 δις ?
Μήπως 30 δίς ?
Μήπως οι πόροι επαρκούν γιατί έχουμε εμείς οι "πολιτισμένοι" ευρωπαίοι υποχρεωσει το 80% του παγκόσμιου πληθυσμού να ζει στα όρια της φτωχειας ?
Και μαλιστα επεκτείνουμε το ποσοστό αυτό συνεχώς και μέσα στην ίδια την Ευρώπη ?
Αν οι ποροι επαρκούν γιατί δεν είναι ολοι οι άνθρωποι ευτυχισμένοι και πλουσιοι ?
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

Τα υλικά αγαθά που αξίζουν στην ζωή είναι πολύ λίγα Ευρωπαίε , και είναι και πανάκριβα .
Γιαυτό και κάνουν τόσο αγώνα αυτοί που τα κατέχουν για να τα διατηρήσουν .
Ενα πιάτο ρύζι μπορούν να έχουν όλοι , αλλα Κότερο 20 μέτρα δεν μπορούν να έχουν όλοι .
Η ευμάρια και η καλοπεραση η δική μου , απαιτεί την δυστυχία την δική σου .
Γιατί το κότερο μου χρειάζεται μούτσους και λαντζέρηδες , ωστε εγώ να απολαμβάνω τα πουρα μου παρέα με τα μοντέλα .
(Δεν έχω κοτερο, παράδειγμα φέρνω ) .

Ετσι έφτιαξε τον κόσμο ο μεγαλοδύναμος .
Ο δυνατός να υποτάσει και να εξουσιάζει τον αδύνατο .Είτε ανάμεσα στους ανθρώπους , είτε ανάμεσα στα λιοντάρια είτε ανάμεσα στα πρόβατα .


quote:
Δεν παράγει τίποτα τέτοιο. Τη διαμάχη και τον πόλεμο την παράγει η ανθρώπινη ανοησία.

Κανείς μεγάλο ΛΑΘΟΣ .
Ο πόλεμος είναι η ουσία της φύσης .
Ολη η φύση βρίσκεται σε διαρκή πόλεμο προς χαριν της επιβίωσης , και οι άνθρωποι δεν αποτελούν εξαίρεση .
Ειπαμε ετσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος .

Εκτός αν θέλεις να μας πείς οτι για τον προαιώνιο πόλεμο ανάμεσα σε υαινες και λιοντάρια φταίνε οι άνθρωποι .
Οι ανθρωποι απλά λόγω της νοημοσυνης τους αλλάζουν την κλίμακα και το μέγεθος του πολέμου .
Και φυσικά ο πόλεμος δεν γίνεται απο ανόητους .
Γίνεται απο πολύ έξυπνους ανθρώπους ώστε να υποτάσονται σε αυτούς συνεχώς οι ανόητοι .


quote:
Μάλιστα.....όταν λοιπόν ευχόμαστε σε έναν γάμο...."άντε και καλούς απογόνους"....τους δίνουμε ευχή για εισιτήριο στην κόλαση..... πράγματι δεν το ήξερα!

Αν ήσουν στην Αιθιοπία θα το καταλάβαινες καλύτερα .

quote:
Μπα? βρήκες τη λύση? το φταίξιμο βρίσκετε στη "Συλλογή τεράστιου πλούτου απο του λίγους έξυπνους και δυστυχία για τους πολλους που δεν έχουν τίποτα."
Εύγε νεαρέ....εις ανώτερα....ίσως τώρα να σκεφτείς καλύτερα το "ο έχων τους 2 χιτών" «ού κλέψεις» κ.λ.π.

Ωραια όλα αυτά αλλα ουτοπικα και μάταια .
Σου είπα , τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος .
Και μέχρι τώρα το αποτελεσμα είναι ΜΗΔΕΝ .


quote:
Είναι μπούρδες ότι εάν ο άνθρωπος δεν σκότωνε, δεν έκλεβε, δεν βίαζε, δεν συκοφαντούσε ο ένας τον άλλον θα ήσαν τα πράγματα σαφώς καλύτερα? ....τι λες άνθρωπέ μου!

Θα ήταν σαφώς καλύτερα ΑΛΛΑ δεν γίνεται .
Προσπάθησε να είσαι ρεαλιστής .
Οταν κάποιος έχει πρόβλημα επιβίωσης θα συμπεριφερθεί υποχρεωτικά με ζωωδη τρόπο .

Και το πρόβλημα αυτό δεν το δημιουργούν οι άνθρωποι αλλά ο φυσικός κόσμος με τον τρόπο που λειτουργεί .
Είναι ο παράδεισος και η κόλαση μαζί , ανάλογα με την παράταξη στην οποια ανηκεις :
Των εξουσιαστών η των εξουσιαζομένων.





Mακραν το πιο σοβαρο μυνημα που εχω διαβασει ποτε σε φορουμ.....Φιλε θινκ μαθ καποιοι τρωνε τοσο παραμυθι,που μπορει να νομιζουν οτι τον πολεμο τον ανακαλυψε η αμερικη,που ειναι ο εκπροσωπος του σατανα....

Η αληθεια ειναι μια.Ποτε καμμια θρησκεια και καμμια ιδεολογια δεν αλλαξε τα πραγματα προς το καλυτερο,πολλες φορες μαλιστα εγινε το ακριβως αντιθετο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 20:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ετοιμαζόμουνα να φύγω αλλά με έκανε να γράψω αυτό εδώ του μήνυμα το σχόλιο του Εαρινού.

Πρόκειται για μια συζήτηση μεταξύ δυο μανάδων που στέλνουν τα παιδιά τους στο ευρωπαϊκό σχολείο. Πρόκειται για πραγματικό γεγονός.
Η μια διηγούταν στην άλλη πως δασκάλευε στο γιο της πως αν έτρωγε μια σπρωξιά αυτός θα έπρεπε να απαντήσει με δυο. Να μην αφήνει το παιδί της καμιά πρόκληση χωρίς απάντηση.
Δηλαδή, όπως λανθασμένα λέμε, ωθούσε το παιδί της να ασπαστεί το νόμο της «ζούγκλας».
Η μάνα αυτή ένιωθε υπερήφανη και νόμιζε, η φουκαριάρα, πως το παιδί της θα γίνει ο γουίνερ και όχι ο λούζερ της υπόθεσης, της κοινωνίας.

Ελπίζω να μην έχει συμβεί κάτι κακό στο παιδί της, αλλά θα ήθελα να δω πως θα αντιδρούσε αν της έφερναν το παιδί της καμιά μέρα στο σπίτι με κάνα σπασμένο κεφάλι που θα του άφηνε κάνα κουσούρι;;

Εγώ τυχαία άκουσα αυτή τη συζήτηση και σκανδαλίστηκα. Είναι το μίσος και η κακία η φύση του ανθρώπου;

Κοίτα να δεις σκέφτηκα, αν η κάθε μάνα προσπαθούσε να διδάξει στο παιδί της την αγάπη, την κατανόηση, την ανοχή …… πόσο ήρεμη και γαλήνια θα ήταν, ξέροντας πως το παιδί της δεν θα κινδύνευε από κανένα τσαμπουκά νεαρό που θα ήθελε να δείξει το πόσο ανδράκι είναι στις γκομεντίτσες.


******Είναι τα κότερα και τα αεροπλάνα τα υλικά αγαθά που θα δώσουν την ικανοποίηση και τη χαρά που απεγνωσμένα προσπαθεί να βρει ο άνθρωπος; Αξίζουν όλα αυτά τόσο αίμα;




Αυτό έχεις καταλάβει , απο τόσα μηνύματα ...ότι λέει ο Εαρινός..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 23:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Ο θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας του πρωτόγονου ανθρώπου. Αποτελεί δημιούργημα του ανθρώπου που πάντα τον έφτιαχνε κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση. Χωρίς τους ανθρώπους, ο θεός δεν υπάρχει...

Καλά πάρε τότε το Θεό Πάνα κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση.

κι εδώ το Θεός Ώρο....έχει και καπέλο....αρκετά εκκεντρικό...... δεν μπορείς να πεις!

quote:
macedon:
"Δεν είμαι σταλμένος παρά για τα χαμένα πρόβατα του Ισραήλ" (Ματθ. 15:24)

Ας δούμε την παραπάνω συκοφαντία σου, που τη στηρίζεις! μόνο στην άγνοια των αναγνωστών περί Καινής Διαθήκης και πουθενά αλλού.

Στο συγκεκριμένο εδάφιο ο Ιησούς απευθύνεται σε μία Χαναναία. Σε μία αλλόθρησκη δηλαδή.
Πως λοιπόν μία αλλόθρησκη που δεν πιστεύει στον έναν και μοναδικό Θεό ζητάει από τον Ιησού βοήθεια?
Ο Ιησούς όμως απλώς δοκίμαζε την πίστη της και τίποτα περισσότερο. Δοκίμαζε αν πράγματι η Χαναναία είχε τη διάθεση να πιστέψει σε αυτόν.

Και γι' αυτό της είπε, λίγο ποιο κάτω από εκεί που ο κουτοπόνηρος macedon σταμάτησε, κατά Ματθαίου κεφ 15, στιχ.28:
τότε ἀποκριθεὶς ὁ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτῇ,
Ὦ γύναι, μεγάλη σου ἡ πίστις! γενηθήτω σοι ὡς θέλεις καὶ ἰάθη ἡ θυγάτηρ αὐτῆς ἀπὸ τῆς ὥρας ἐκείνης.

Αν λοιπόν είχε έρθει μόνο για τον Ισραήλ δε θα θεράπευε την Χαναναία και δε θα έλεγε τα παραπάνω που παρουσίασα.....καταλαβαίνει πλέον και ο ποιο αδαής το τι δούλεμα τρώει από τον macedon!

"Αληθινά δε σας λέγω, ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης, θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών.
Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών (Ισραηλίτες), θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου."

Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. η΄6-16

Κατά Ιωάννη κεφ.ιβ’ στιχ.20-23:
"Ήσαν δε τινες Έλληνες εκ των αναβαινόντων ίνα προσκυνησωσιν εν τη εορτή.
Ούτοι ουν προσήλθον Φιλίππω τω από Βιθσαιδά της Γαλιλαίας, και ηρώτων αυτόν λέγοντες, κύριε, θέλομεν τον Ιησούν ιδείν .
Έρχεται Φίλιππος και λέγει τω Ανδρέα, και πάλιν Ανρδρεάς και Φίλιππος λέγουσι τω Ιησού, ο δε Ιησούς απεκρινάτο αυτοίς λέγων, ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου."

Μάλιστα τους υπερασπίστηκε.....
Κατά Ιωάννηκεφ.ζ' στιχ. 35-36:
"είπον ουν οι Ιουδαίοι προς εαυτούς που ούτος μέλλει πορεύσθαι, ότι ημείς ουχ ευρήσομεν αυτόν? μη εις την διασποράν των Ελλήνων μέλει πορεύσθαι και διδάσκειν τους Έλληνας?"
Και ο Ιησούς για άπαντηση:
"τις έστιν ολόγος ον είπε, ζητήσετέ με και οχυ ευρήσετε, και όπου ειμί εγώ, υμείς ου δύανασθε έλθειν?"

κατά Ματθαίου κεφ. κη' στιχ. 19
"πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος."


quote:
macedon:
Οι ευαγγελιστές τα λένε
"Εντολή σας δίνω να αγαπάτε αλλήλους, καθώς εγώ σας αγάπησα, να αγαπάτε ο ένας τον άλλον. Απ'αυτό θα γνωρίζουν όλοι ότι είστε μαθητές μου, αν δηλαδή έχετε αγάπη μεταξύ σας" (Ιωάν. 13:34-35)
Η εντολή δίνεται κατά τη διάρκεια του μυστικού δείπνου, παρόντων μόνων των μαθητών. Τις σημειώσεις υποτίθεται ότι τις κρατάει ο Ιωάννης.

Φυσικά και τέτοια εντολή θα τους έδεινε, η οποία όμως δεν απευθύνεται μόνο στους μαθητές Του.
Γιατί εάν οι μαθητές Του δεν είχαν αγάπη μεταξύ τους, τότε πολύ απλά θα τους κατηγορούσαν για υποκρισία όταν θα τη δίδασκαν.
Ας δούμε λοιπόν ένα σχετικό απόσπασμα:
κατά Ματθαίου κεφ 5, στιχ43-44:
"43.Ἠκούσατε ὅτι ἐρρέθη, Ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου.
44.ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς,
καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς"

quote:
macedon:
"ει τις έρχεται προς με και ού μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και τη γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ού δύναταί μου μαθητής είναι" (Λουκ. 14, 26)

Ώστε τους λέει να μισήσουν και τον εαυτό τους ε?
Και συνεχίζει αμέσως μετά! στον στιχ.27:
καὶ ὅστις οὐ βαστάζει τὸν σταυρὸν ἑαυτοῦ καὶ ἔρχεται ὀπίσω μου, οὐ δύναται εἶναί μου μαθητής

Oι μαθητές Του λοιπόν, θα τραβήξουν μεγάλο λούκι, όπως τους ενημερώνει.
Θα πρέπει λοιπόν να αγαπήσουν τον Ιησού σε τέτοιο βαθμό που θα τον αγαπάνε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, περισσότερο από τους δικούς τους, περισσότερο από τον ίδιο τους τον εαυτό!,
γιατί ακριβώς έχουν να τραβήξουν μετά από αυτόν και εκείνοι τον δικό τους Γολγοθά.
Και μόνο αυτός που είναι ικανός να μισήσει ακόμη και τους δικούς του που θα του φέρουν εμπόδιο στην Αποστολή Του και ακόμη και τον ίδιο του τον εαυτό που θα δειλιάσει, θα είναι ικανός ώστε πράγματι να γίνει μαθητής Του.
Τους ενημερώνει κατ' αυτόν τον τρόπο για τους δείξει ότι ο δρόμος τους δε θα είναι στρωμένος με τριαντάφυλλα, αλλά με αγκάθια οπότε εάν δεν είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες αυτές, να μην πάνε κοντά Του ώστε να γίνουν μαθητές Του.

quote:
macedon:
Δεν το είπα εγώ πως δεν θα μας απογοητεύσεις;

Μπας και νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε τίποτα μυγοχάφτες, σαν αυτούς που δουλεύεις ψιλό γαζί και σ' έχουν πάρει στα σοβαρά?....καημένε macedon...

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 24/08/2010 23:54:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.4677734
Maintained by Digital Alchemy