ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Θέλω να σωθώ... τι να κάνω? Μάρτυρας πίστης ή μήπως ορθόδοξος χριστιανισμός?"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 13:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

εαρινε σα μικρο παιδι κανεις , ηταν εν κρυπτο χριστιανοι ... ειχαν και βωμο στο χριστιανικο βωμο ... αντε με βαζεις να υπερασπιζομαι κατι που δεν πιστευω ΧΑΧΑΧΑ



αν ασχολιοσουν λιγο περισσοτερο θα ειχες αντιληφθει οτι ο Ορφισμος ηταν μια προαποτυπωση του Χριστιανισμου...

ο Ορφισμος ο οποιος ηταν η θρησκεια των Ελευσινιων και η κυρια επιρροη του Πλατωνα και του Πυθαγορα προφανως και ηταν το κυριο ρευμα που διετρεχε την αρχαια θρησκεια...

ε αυτο το ρευμα εχει στενοτατη συγγενεια με τον Χριστιανισμο, τι να κανουμε, να το κρυψουμε;

δε γινεται, φωναζει..

υπηρχε λογος που οι Ελληνες ηταν ο λαος που διαμορφωσε και διεδωσε το Χριστιανισμο...



Για συνέχισε...που ξέρεις στο τέλος μπορεί και να σε πιστέψουν...

Με το "πές-πές" καμμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνεται...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 13:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστοτελη , πραγματικα δεν διαφωνω , δεχομαι τα οσα λες ως αποψη σου, το εαν τα ασπαζομαι (ολα ή μερος τους) ειναι αλλο θεμα

φυσικα δεν μπορουμε να αποδειξουμε καποια πραγματα , ομως εδω και αιωνες , θεματα που ανηκαν στον πνευματικο κοσμο εχουν αποκωδικοποιηθει και δυστυχως για αυτα κατεβηκαν στον υλικο

απο την αλλη μου ειναι ποιο ευκολα να δεχτω κατι που υπαρχει απο κατι που δεν υπαρχει , μπορω να επικαλεστω την υπαρξη πολλων "θεματων" αλλα αυτο δεν τα κανει και υπαρκτα , αυτο λοιπον που ρωταω ειναι

ΠΟΙΟ ειναι αυτο το στοιχειο που θα κανει κατι αορατο και μη αποδειξημο να γινει ΑΠΟΔΕΚΤΟ απο καποιον ?

δεχομαι τα οσα λες συμφωνω
μετα ερχεται πχ ο εαρινος και μου λεει κατι αλλο , εντελως διαφορετικο το ιδιο πιστικος και ιδια επιχειρηματα
μετα ερχεται πχ ο ταδε και μου λεει ενα μικτο δικο σου και εαρινου ... παλι με ιδια επιχειρηματα ...

τι απο τα 3 ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ? το δικο σου ? γιατι?

σε κατι μη αποδειξιμο και με μεγαλη πιθανοτητα ανυπαρκτο , μπορει ο καθενας μας να επικαλεστει ΟΤΙ θελει , εαν βρει και οπαδους σε αυτο κανει κινημα ή φιλοσοφικο ρευμα ή θρησκεια ... αλλα αυτο σε τιποτα δεν διασφαλιζει την ορθοτητα του

δεν αμφισβητα τα οσα λες , εξηγω ομως το γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ εγω να δεχθω κατι τετοιο

μαλιστα , επικαλουμενος 2 θεματα , καρατα ακρετα σκεπτικη σταση σε ολα αυτα τα "πνευματικα"
α) δεν αποδυκνειουμε ποτε κατι που ΔΕΝ υπαρχει ,ποιος ο λογος αλλωστε , αντιθετα αποδυκνειουμε παντα κατι ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ (δηλαδη η αποδειξη μενει σε αυτον που επικαλειτε την υπαρξη, φαντασου το αντιθετο θα ειχαμε τρελαθει οταν θα επρεπε να αποδειξουμε οτι ΔΕΝ υπαρχει παπουτσομενος γατος!!!!)
β) η απλουστερη λυση ενος προβληματος συνηθιζεται να ειναι και η ποιο σωστη (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) ειδικα οταν δεν εχουμε επαρκη στοιχεια οπως στην περιπτωση μας

ολα αυτα για τα οποια μιλαμε , κατα την δικη μου αποψη, αποτελουν προιον σκεψης , προσωπικες σκεψης ατομων που μεσα απο τα βιωματα τους και μεσα απο τον τροπο της ζωης τους δημιουργηθηκαν ως σκεψεις τα οποια και μετεφεραν , εαν υποθεσω οτι ο Σωκρατης ή ο Πλατωνας ηταν ενας σκλαβος και ειχε τις ιδιες σκεψεις αυτο δεν θα το μαθαιναμε ποτε γιατι ως σκλοαβοι δεν θα ειχαν λογω και κανεις δεν θα εδινε βαση σε οσα λεγαν

ολα αυτα περικλειουν ΣΟΦΙΑ , την οποια πρεπει να χρησιμοποιησουμε ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ και οχι να την ακολουθησουμε κατα γραμμα ή να την κανουμε ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ... ποσο μαλλον να πρεπει να ακολουθησω τον τροπο ζωης ανθρωπων του -500 ή το 0 ή το 1000 ή του 1900 ΟΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ το πανω κατω απο την ΓΝΩΣΗ που εχουμε αποκτησει

ευχαρστω.

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 04/08/2010 14:04:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 13:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά θεωρώ , ότι δεν σας ενδιαφέρει ο Θεός αλλα η Θρησκεία και η αποδοχή της και μάλιστα άκριτα απο τους πάντες , απλά ο Θεός χρησιμοποιείται ως εργαλείο στα χέρια σας , για ιδιοτελείς σκοπούς και πιστεύω ότι ο Θεός -αν υπάρχει Θεός- δεν είναι ο αντίστοιχος με αυτόν που παρουσιάζετε και δεν έχει την δική σας ανάγκη για να γνωστοποιηθεί η παρουσία του...μπορεί και μόνος του!


δε νομιζω οτι παρακολουθεις τα κειμενα μου εφοσον διατυπωνεις μια τετοια θεση γιατι εγω επανειλημμενα (δες και τα σημερινα μου μηνυματα) κανω κριτικη στο θρησκευτικο οικοδομημα και επισημαινω οτι η διδασκαλια του Χριστου και οσα λεει η επισημη θρησκεια μπορει και να μην ταυτιζονται..

αλλο ομως αυτο και αλλο να διαλυσουμε τις θρησκειες και να καταληξουμε στο "οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπαξει η σουφρα μας"..κριτικη δε σημαινει αρνηση ουτε γκρεμισμα, μπορει να σημαινει πορεια για αναμορφωση...

ο Θεος ειναι Θεος αγαπης και γινεται Θεος δικαιοσυνης μονο για να προστατευσει τους αδικημενους...θεωρεις οτι ο πραγματικος Θεος δεν ειναι ετσι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

εαρινε σα μικρο παιδι κανεις , ηταν εν κρυπτο χριστιανοι ... ειχαν και βωμο στο χριστιανικο βωμο ... αντε με βαζεις να υπερασπιζομαι κατι που δεν πιστευω ΧΑΧΑΧΑ



αν ασχολιοσουν λιγο περισσοτερο θα ειχες αντιληφθει οτι ο Ορφισμος ηταν μια προαποτυπωση του Χριστιανισμου...

ο Ορφισμος ο οποιος ηταν η θρησκεια των Ελευσινιων και η κυρια επιρροη του Πλατωνα και του Πυθαγορα προφανως και ηταν το κυριο ρευμα που διετρεχε την αρχαια θρησκεια...

ε αυτο το ρευμα εχει στενοτατη συγγενεια με τον Χριστιανισμο, τι να κανουμε, να το κρυψουμε;

δε γινεται, φωναζει..

υπηρχε λογος που οι Ελληνες ηταν ο λαος που διαμορφωσε και διεδωσε το Χριστιανισμο...



Για συνέχισε...που ξέρεις στο τέλος μπορεί και να σε πιστέψουν...

Με το "πές-πές" καμμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνεται...



ο Γερμανός Hans Lietzmann καθηγητής του Πανεπιστημίου του Βερολίνου, διεκήρυξε το 1936 στην αίθουσα της Ακαδημιας Αθηνών ότι...

«Ο Χριστιανισμός έγινε παγκόσμια θρησκεία μέσω του Ελληνισμού».
(Πρακτικά Ακαδημίας Αθηνών, τ. 11, σελ. 249, 1936)

..........................................................

Με άλλα λόγια, η θρησκευτική συνείδηση του ποιητή (Σικελιανού) μπορεί να συνοψισθεί έτσι: Όλη η πλάσις είναι ένας τεράστιος Ναός, όπου μπαίνει κανείς από παντού. Κέντρο του είναι ο Χριστός. Αλλ’ οδηγοί του είναι ο Διόνυσος και ο Απόλλων. Ένα βαθύτερο μυστικό νήμα οδηγεί από τις αλληγορίες των πανάρχαιων Ελληνικών ιερών -της Ελευσίνας και των Δελφών- στον Χριστιανισμό.

(Ν. Α. Λοβέρδος, Άγγελος Σικελιανός, Κριτική μελέτη, σελ. 87)

.........................................................

«Ο Ιησούς Χριστός», γράφει ο εξέχων γερμανός καθηγητής J. Leipoldt, «με την ανύψωση της προς πλησίον αγάπης στο ύψιστο ηθικό αξίωμα, απέρριψε κάθε ιουδαϊκό έθιμο, που ερχόταν σε αντίθεση προς αυτή, ενώ βρισκόταν πλησιέστερα προς την ελληνική σκέψη, ιδιαίτερα προς την στωική»

Ο Άγγλος W.R. Inge, Πρύτανις του Πανεπιστημίου του St Paul, γράφει ότι η χριστιανική σκέψη είναι στην ουσία «η συνέχεια της ελληνικής θρησκευτικής σκέψης και πρακτικής», καθώς και ότι «είναι αδύνατο να αποβάλει κάποιος τον Πλατωνισμό από τον Χριστιανισμό, χωρίς να κατακερματίσει τον δεύτερο»

...................................................

Ο Άγιος Ιουστίνος, στο έργο του Απολογία Α΄, καταγράφει ότι ο Σωκράτης, ο Ηράκλειτος και οι όμοιοι με αυτούς φιλόσοφοι υπήρξαν στην ουσία οι προ Χριστού Χριστιανοί, ενώ ο Άγιος Αυγουστίνος διακηρύττει στο έργο του Εξομολογήσεις ότι η πλατωνική φιλοσοφία και η χριστιανική θεολογία συμπίπτουν «όχι κατά λέξη, αλλά κατά πνεύμα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού, όλα λένε το ίδιο, γιατί υπάρχει η κόντρα;Αφού όλα, το ίδιο
αποτυπώνουν και προμηνύουν, γιατί, η διαμάχη;..
Τόσο ζωώδη, πρέπει να δείξουμε τον άνθρωπο;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.theogonia.gr/cosmogonia/orpheas.htm

Αριστοτέλη...

Αποφασίστε τελικά σε τι πιστεύετε και εφόσον αυτό επιτέλους επιτευχθεί...τότε -ενδεχομένως- να μπορέσουμε , έχοντας μια στάνταρ βάση να μιλήσουμε...!

Τον έχετε διαμορφώσει τον Χριστιανισμό με το συνεχές κόψε-ράψε-ξήλωνε και ξανα-μαντάρισε σε κάτι απροσδιόριστο...και μην εκνευρισθείς σε παρακαλώ πολύ , δεν πρόκειται περί προσωπικού αλλα δυστυχώς έτσι είναι..!

Έχετε εμπλέξει ότι σας αρέσει και μάλιστα το προσαρμόζετε και όπως σας αρέσει και πάντα όχι το "όλο των άλλων" αλλα κομματάκια - κομματάκια...σε σημείο που δεν βγάζει κανείς άκρη..!

Άλλα έλεγαν παλαιότερα πολλοί πνευματικοί σας πατέρες -Τερτυλλιανός- π.χ...

Κατηγορούσε τον Αριστοτέλη ως Άθλιο...και γελοίο..!

Γνωρίζεις φαντάζομαι για την περίφημη καταδίκη της φιλοσοφικής σκέψης , εκ μέρους του...

Απλά , ο Χριστιανισμός ως αποστερούμενος κάθε φιλοσοφικής σκέψης , βρήκε την ευκαιρεία να ενδυθεί με "ενδυμασίες" ξένες για να μπορέσει να σταθεί, αυτό λέγεται σφετερισμός ... αν δεν κάνω λάθος..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 04/08/2010 14:13:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είναι το λάος σου αγαπητέ μου Εαρινέ....Ο Χριστός, δεν διαμόρφωσε τον χριστιανισμό, αλλά, τον παρέδωσε στους ανθρώπους...
Άλλοι προσπαθούν να διαμορφώσουν θρησκείες, απο το τίποτε, απο λίγες
γνώσεις, που κατέχουν, για να ικανοποιήσουν τα εγώ τους, να δοξασθούν, να αποκομίσουν οφέλη....Ο Χριστός, δεν πήρε τιποτε, μπορείς να δεις τη διαφορά;...
Κι αυτό, πρόσεξε το..Έχει σημασία...
Εγώ ειμί ο ποιμήν ο καλός, είπε ο Ιησούς...Ο κλέφτης ,δεν νοιάζεται υπερ των προβάτων....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Άγιος Ιουστίνος, στο έργο του Απολογία Α΄, καταγράφει ότι ο Σωκράτης, ο Ηράκλειτος και οι όμοιοι με αυτούς φιλόσοφοι υπήρξαν στην ουσία οι προ Χριστού Χριστιανοί, ενώ ο Άγιος Αυγουστίνος διακηρύττει στο έργο του Εξομολογήσεις ότι η πλατωνική φιλοσοφία και η χριστιανική θεολογία συμπίπτουν «όχι κατά λέξη, αλλά κατά πνεύμα».

Ο "Άγιος Ιουστίνος" φίλε μου Αριστοτέλη , ούτε στην σκιά του Αριστοτέλη ή του Πλάτωνα και του Επίκουρου , δεν θα μπορούσε να σταθεί και το ΄τιδήποτε λέει , με αφήνει παγερά αδιάφορο...!

Δεν χρειαζόμαστε τον Ιουστίνο για να μας μιλήσει για τον Σωκράτη...ως Έλληνες γνωρίζουμε καλά τι έλεγε!

Πάτησαν απλά εκεί κάποιοι έξυπνοι "Πατέρες" προκειμένου να ισχυροποιήσουν την θέση τους αλλα τα πρωτότυπα αρκούν .... οι απομιμήσεις δεν αξίζουν και οι "μίμοι"...!

Ο Γιοσούα ήταν Εβραίος και μάλιστα τον "έστειλαν αδιάβαστο" οι δικοί του...που επιλέγησαν ως "ο λαός" του Θεού..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ είναι το λάος σου αγαπητέ μου Εαρινέ....Ο Χριστός, δεν διαμόρφωσε τον χριστιανισμό, αλλά, τον παρέδωσε στους ανθρώπους...
Άλλοι προσπαθούν να διαμορφώσουν θρησκείες, απο το τίποτε, απο λίγες
γνώσεις, που κατέχουν, για να ικανοποιήσουν τα εγώ τους, να δοξασθούν, να αποκομίσουν οφέλη....Ο Χριστός, δεν πήρε τιποτε, μπορείς να δεις τη διαφορά;...
Κι αυτό, πρόσεξε το..Έχει σημασία...
Εγώ ειμί ο ποιμήν ο καλός, είπε ο Ιησούς...Ο κλέφτης ,δεν νοιάζεται υπερ των προβάτων....

Ο Σωκράτης τι πήρε ρε Βαγγέλη..???

Προσωπικά δεν προσπαθώ να διαμορφώσω καμμιά θρησκεία φίλε μου και καμμιά εκκλησία...και αυτό έχει μεγάλη σημασία και ούτε έχω ανταλλάγματα και ωφέλη ή οποιαδήποτε εξάρτηση και απο κανεναν για το ότι λέω...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 15:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αριστοτελη , πραγματικα δεν διαφωνω , δεχομαι τα οσα λες ως αποψη σου, το εαν τα ασπαζομαι (ολα ή μερος τους) ειναι αλλο θεμα

φυσικα δεν μπορουμε να αποδειξουμε καποια πραγματα , ομως εδω και αιωνες , θεματα που ανηκαν στον πνευματικο κοσμο εχουν αποκωδικοποιηθει και δυστυχως για αυτα κατεβηκαν στον υλικο


εξαρταται, γιατι αν για παραδειγμα αναφερθουμε στην μεγαλυτερη αστρονομικη ανακαλυψη ολων των εποχων δηλαδη τη θεωρια της μεγαλης εκρηξης, αυτη μας θυμιζει εντονα σκηνικο των πρωτων στιχων της Γεννεσης και της ορφικης κοσμογονιας...

η στα πειραματα του CERN και το σωματιδιο του Θεου που μπορει και να σχετιζεται με τον αιθερα των αρχαιων που ειναι η ζωοποιος δυναμη του Θεου την οποιαν εψαχναν μαγοι και αλχημιστες και ο Νευτων...

quote:
απο την αλλη μου ειναι ποιο ευκολα να δεχτω κατι που υπαρχει απο κατι που δεν υπαρχει , μπορω να επικαλεστω την υπαρξη πολλων "θεματων" αλλα αυτο δεν τα κανει και υπαρκτα , αυτο λοιπον που ρωταω ειναι

ΠΟΙΟ ειναι αυτο το στοιχειο που θα κανει κατι αορατο και μη αποδειξημο να γινει ΑΠΟΔΕΚΤΟ απο καποιον ?



γιατι κολλας στη λεξη αορατο; ο ερωτας που ενοιωσες καποτε ηταν ορατος η αορατος; η εννοια ενος μιγαδικου αριθμου ειναι ορατη;

απο τον προπερασμενο αιωνα εξαλλου γνωριζαμε για αορατες περιοχες του φασματος, υπερυθρες και υπεριωδεις...σημερα αυτα ειναι κοινος τοπος και μιλαμε πλεον και για αλλες διαστασεις..

αρα το αορατο το εχουμε κατοχυρωσει πολλαπλα ωστε να μη μας τρομαζει...

φυσικα δεν υπαρχουν αποδειξεις για το Θεο και για τα μακροκοσμικα οντα, ειναι θεμα η πιστη η η απιστια (που ειναι πιστη στην τυχαιοτητα και την αλογη συμπαντικη αρχη) το πως αξιολογει κανεις τις πληροφοριες και τις εμπειριες που εχει κανεις γυρω απ'αυτα τα ζητηματα...εγω ας πουμε πιστεψα στο Ευαγγελιο επειδη ειδα την ορθοτητα της διδασκαλιας οχι τοσο σε μεταφυσικα θεματα οσο σε απλα θεματα καθημερινης ζωης και σχεσεων, η μεταφυσικη ενασχοληση ηρθε αργοτερα...βεβαια παραλληλα με τα Ευαγγελια διαβαζα και Σουτρες του Βουδα και τις ευρισκα κι αυτες σωστες και πως οι δυο διδασκαλιες δεν ειχαν ουσιωδεις διαφορες αλλα αυτο ειναι...αλλου παπα ευαγγελιο...

quote:
δεχομαι τα οσα λες συμφωνω
μετα ερχεται πχ ο εαρινος και μου λεει κατι αλλο , εντελως διαφορετικο το ιδιο πιστικος και ιδια επιχειρηματα
μετα ερχεται πχ ο ταδε και μου λεει ενα μικτο δικο σου και εαρινου ... παλι με ιδια επιχειρηματα ...

τι απο τα 3 ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ? το δικο σου ? γιατι?

σε κατι μη αποδειξιμο και με μεγαλη πιθανοτητα ανυπαρκτο , μπορει ο καθενας μας να επικαλεστει ΟΤΙ θελει , εαν βρει και οπαδους σε αυτο κανει κινημα ή φιλοσοφικο ρευμα ή θρησκεια ... αλλα αυτο σε τιποτα δεν διασφαλιζει την ορθοτητα του

δεν αμφισβητα τα οσα λες , εξηγω ομως το γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ εγω να δεχθω κατι τετοιο

μαλιστα , επικαλουμενος 2 θεματα , καρατα ακρετα σκεπτικη σταση σε ολα αυτα τα "πνευματικα"
α) δεν αποδυκνειουμε ποτε κατι που ΔΕΝ υπαρχει ,ποιος ο λογος αλλωστε , αντιθετα αποδυκνειουμε παντα κατι ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ (δηλαδη η αποδειξη μενει σε αυτον που επικαλειτε την υπαρξη, φαντασου το αντιθετο θα ειχαμε τρελαθει οταν θα επρεπε να αποδειξουμε οτι ΔΕΝ υπαρχει παπουτσομενος γατος!!!!)
β) η απλουστερη λυση ενος προβληματος συνηθιζεται να ειναι και η ποιο σωστη (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) ειδικα οταν δεν εχουμε επαρκη στοιχεια οπως στην περιπτωση μας



με συγχωρεις αλλα και οι υλιστες προτεινουν καποια θεση και απο οσο γνωριζω καθε θεση χρηζει αποδειξεως....εγω λοιπον εχω πειστει οτι το συμπαν εχει ελλογη αρχη, ο υλιστης υποστηριζει πως ειτε δεν ειχε αρχη (εδω ομως την πατησε μεσω μπιγκ μπανγκ) ειτε πως ειχε αρχη αλλα αυτη η αρχη ηταν αλογη και πως οτι συνεβη, εγινε συμπτωματικα (πολυ βολικο)..

ποιος λεει λοιπον πως μονο εγω φερω το βαρος αποδειξεων και η αλλη πλευρα που υπηστηριζει τα δικα της δεν πρεπει να προσκομισει τιποτα;

quote:
ολα αυτα για τα οποια μιλαμε , κατα την δικη μου αποψη, αποτελουν προιον σκεψης , προσωπικες σκεψης ατομων που μεσα απο τα βιωματα τους και μεσα απο τον τροπο της ζωης τους δημιουργηθηκαν ως σκεψεις τα οποια και μετεφεραν , εαν υποθεσω οτι ο Σωκρατης ή ο Πλατωνας ηταν ενας σκλαβος και ειχε τις ιδιες σκεψεις αυτο δεν θα το μαθαιναμε ποτε γιατι ως σκλοαβοι δεν θα ειχαν λογω και κανεις δεν θα εδινε βαση σε οσα λεγαν

ολα αυτα περικλειουν ΣΟΦΙΑ , την οποια πρεπει να χρησιμοποιησουμε ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ και οχι να την ακολουθησουμε κατα γραμμα ή να την κανουμε ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ... ποσο μαλλον να πρεπει να ακολουθησω τον τροπο ζωης ανθρωπων του -500 ή το 0 ή το 1000 ή του 1900 ΟΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ το πανω κατω απο την ΓΝΩΣΗ που εχουμε αποκτησει
ευχαρστω.



το λαθος σου ειναι οτι αντιπαραβαλλεις την εσωτερικη αναζητηση με την συσσωρευση εξωτερικων γνωσεων που δηθεν την ξεπερνουν ενω αυτη αφορα κυριως υπαρξιακη καταδυση στο εσωτερικο του ανθρωπου...

στοχοι μιας τετοιας καταδυσης, το γνωθι σαυτον, το να ερευνησουμε τους παραγοντες που μας εμποδιζουν απο το κατα φυσιν ζειν και τελος να δουμε αν υπαρχει βασιλεια των ουρανων η νιρβανα απο την οποια αποκλειστηκαμε επειδη μπλεξαμε στις παραστασεις του πλατωνικου σπηλαιου...

η σοφια λοιπον δεν ερχεται απο την εξωτερικη γνωση (μια χαρα ενας λαμπρος πυρηνικος επιστημονας μπορει να ειναι γαιδουρι σε θεματα συμπεριφορας και στεναχωρος τυπος) αλλα απο την εμπειρια και τριβη με τον εσωτερικο μας εαυτο, κοινως απο το γνωθι σαυτον...

εσυ λοιπον προτεινεις οριζοντια διευρυνση του ανθρωπου μεσω καταιγισμου πληροφοριων και γνωσεων ενω εγω λεω οτι ενας τετοιος καταιγισμος δεν δημιουργει σοφια αν δεν συνδυαζεται με μια καθετη και βιωματικη εξερευνηση του εαυτου μας...

η οποια εξερευνηση αποτελεσε παντα την πρωταρχικη πηγη πληροφοριων για μυθολογιες, παραδοσεις, θρησκειες, μεταφυσικες φιλοσοφιες...

και δεν ειναι τυχαιο οτι μεγαλοι συγχρονοι κβαντοφυσικοι βρισκουν οτι τα θεωρηματα της νεας φυσικης υπηρχαν ηδη ως στοχασμοι σε αρχεγονες ανατολικες θρησκειες και σχολες (που να ανακαλυπταν και τον Ηρακλειτο)...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 04/08/2010 15:15:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 15:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.theogonia.gr/cosmogonia/orpheas.htm

Αριστοτέλη...

Αποφασίστε τελικά σε τι πιστεύετε και εφόσον αυτό επιτέλους επιτευχθεί...τότε -ενδεχομένως- να μπορέσουμε , έχοντας μια στάνταρ βάση να μιλήσουμε...!

Τον έχετε διαμορφώσει τον Χριστιανισμό με το συνεχές κόψε-ράψε-ξήλωνε και ξανα-μαντάρισε σε κάτι απροσδιόριστο...και μην εκνευρισθείς σε παρακαλώ πολύ , δεν πρόκειται περί προσωπικού αλλα δυστυχώς έτσι είναι..!

Έχετε εμπλέξει ότι σας αρέσει και μάλιστα το προσαρμόζετε και όπως σας αρέσει και πάντα όχι το "όλο των άλλων" αλλα κομματάκια - κομματάκια...σε σημείο που δεν βγάζει κανείς άκρη..!

Άλλα έλεγαν παλαιότερα πολλοί πνευματικοί σας πατέρες -Τερτυλλιανός- π.χ...

Κατηγορούσε τον Αριστοτέλη ως Άθλιο...και γελοίο..!

Γνωρίζεις φαντάζομαι για την περίφημη καταδίκη της φιλοσοφικής σκέψης , εκ μέρους του...

Απλά , ο Χριστιανισμός ως αποστερούμενος κάθε φιλοσοφικής σκέψης , βρήκε την ευκαιρεία να ενδυθεί με "ενδυμασίες" ξένες για να μπορέσει να σταθεί, αυτό λέγεται σφετερισμός ... αν δεν κάνω λάθος..!



εγω ειμαι χριστιανορφικοπλατωνιστης με βουδιστικοταοιστικες επιρροες...

ο αρχικος Χριστιανισμος ηταν η μειξη του ευαγγελικου λογου με την νεοπλατωνικη θεολογια και τη στωικη ηθικη...γι'αυτο θεωρω οτι υπαρχει αδιασπαστη πνευματικη συνεχεια απο τον Ορφεα στον Πλατωνα κι απο κει στο Χριστο, τον Ωριγενη και τον ψ-Διονυσιο τον Αρεοπαγιτη...απλα ο Χριστος ηταν ο ενσαρκωμενος Διονυσος που περιμενε ο Αισχυλος και η μυστηριακη ελληνικη παραδοση την Ελευση του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 15:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Άγιος Ιουστίνος, στο έργο του Απολογία Α΄, καταγράφει ότι ο Σωκράτης, ο Ηράκλειτος και οι όμοιοι με αυτούς φιλόσοφοι υπήρξαν στην ουσία οι προ Χριστού Χριστιανοί,

ναι!! ναι!!, όπως υπήρξαν και προ γης γήινοι
ρε τι άλλες μπαρούφες θα ακούσουμε από τους παρλαπίπες


quote:
εγω ειμαι χριστιανορφικοπλατωνιστης με βουδιστικοταοιστικες επιρροες...

άλλαξε το δεν χωράει στην ταυτότητα όλο αυτό

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 15:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστοτελη , εαν απο το μυνημα σου (προς εμενα) αφαιρεσεις τον θεο και τον "πνευματικο" με την εννοια του θεου , τοτε συμφωνουμε !!! :)

ολες οι σχολες (βαζω μεσα και την θρησκεια) , περιεχουν το τροπο που βλεπουμε το κοσμο μας , σε συνδιασμο με το πως τον βιωνουμε μεσα μας (ή καπως ετσι δεν ξερω εαν βγηκε καλα αυτο)

αυτος ο τροπος δεν ειναι στασιμος , ο καθενας προσθεσε και προσθετει το κατι τοις , απο τους ορφικους , πλατωνικους, αριστοτελικους, χριστιανους , μωαμεθανους κτλπ και αλλου -ους ή -στες (βουδιστες) προσθετουν την δικη τους ματια ...

ΣΤΗΝ σημερινη εποχη , παντα κατα την αποψη μου , θα προστεθουν θελουμε δε θελουμε , μας αρεσει δε μας αρεσει , τα νεα στοιχεια που οριζουν το κοσμο μας και η νεα οπτικη με την οποια τον βλεπουμε

θεωρεις οτι οι ορφικοι θα λεγαν τα ιδια εαν ειχαν την σημερινη γνωση ? μαλλον οχι , ισως μαλιστα να τους εβρισκες και απεναντι σου , λεγοντας σου αυτα τα ΛΕΓΑΜΕ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΠΟΛΛΑ , ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ...

δεν ξερω υποθεση κανω ...

απλα οπως ειπα διαφωνω στο θεμα του θεοπνευστου , στο ον που τα κανει ολα και συμφερει , στο οτι με εκανε καποιος για να κανω κατι κτλπ

εαν θες τα βλεπω ολα λιγο ποιο απλοϊκα !!!

ευχαριστω.

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 04/08/2010 16:00:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 17:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα γι αυτό λέω, αγαπητέ μου Εαρινέ, ότι το βλέπουμε το ίδιο....
Γιατί, οι σωστοί, δεν πήραν, ούτε παίρνουν ποτε τίποτα....
Συμφωνούμε κι ας μη σου αρέσει ,φιλαράκι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 18:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω ειμαι χριστιανορφικοπλατωνιστης με βουδιστικοταοιστικες επιρροες...

ο αρχικος Χριστιανισμος ηταν η μειξη του ευαγγελικου λογου με την νεοπλατωνικη θεολογια και τη στωικη ηθικη...γι'αυτο θεωρω οτι υπαρχει αδιασπαστη πνευματικη συνεχεια απο τον Ορφεα στον Πλατωνα κι απο κει στο Χριστο, τον Ωριγενη και τον ψ-Διονυσιο τον Αρεοπαγιτη...απλα ο Χριστος ηταν ο ενσαρκωμενος Διονυσος που περιμενε ο Αισχυλος και η μυστηριακη ελληνικη παραδοση την Ελευση του...



Τώρα μάλιστα , όλα "συναινούν" και "συμπράτουν" για να επαληθευθεί-επικυρωθεί το αναζητούμενο-αιτούμενο...

Χαίρε ... χριστιανορφικοπλατωνιστή ... Φίλε Αριστοτέλη ..

Με μια μικρή όμως αλλαγή και για να μην αδικούμε κανέναν ως προς την σειρά...

Τελικά είσαι Ορφικοπλατωνο-χριστιανός......επιτέλους το "πάντρεμα" συνετελέσθη ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 18:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

εγω ειμαι χριστιανορφικοπλατωνιστης με βουδιστικοταοιστικες επιρροες...

ο αρχικος Χριστιανισμος ηταν η μειξη του ευαγγελικου λογου με την νεοπλατωνικη θεολογια και τη στωικη ηθικη...γι'αυτο θεωρω οτι υπαρχει αδιασπαστη πνευματικη συνεχεια απο τον Ορφεα στον Πλατωνα κι απο κει στο Χριστο, τον Ωριγενη και τον ψ-Διονυσιο τον Αρεοπαγιτη...απλα ο Χριστος ηταν ο ενσαρκωμενος Διονυσος που περιμενε ο Αισχυλος και η μυστηριακη ελληνικη παραδοση την Ελευση του...



Τώρα μάλιστα , όλα "συναινούν" και "συμπράτουν" για να επαληθευθεί-επικυρωθεί το αναζητούμενο-αιτούμενο...

Χαίρε ... χριστιανορφικοπλατωνιστή ... Φίλε Αριστοτέλη ..

Με μια μικρή όμως αλλαγή και για να μην αδικούμε κανέναν ως προς την σειρά...

Τελικά είσαι Ορφικοπλατωνο-χριστιανός......επιτέλους το "πάντρεμα" συνετελέσθη ...



δεν υπαρχει παντρεμα διαφορετικων παραδοσεων, υπαρχει η ιδια παραδοση με διαφορετικη παρουσιαση, πιχι ο κατασπαραγμενος Διονυσος ειναι ο σταυρωμενος Χριστος και ο διαμελισμενος Οσιρις...

και ο αναστας Χριστος ειναι ο Απολλων που θα εκδικηθει το θανατο του Διονυσου-Χριστου-Οσιρι...

κατιον τοξο-καθοδος του θειου στην υλη-Διονυσος...

ανιον τοξο-απελευθερωση του θειου εκ της υλης-Απολλων...

οταν πηγαν οι Ελληνες στην Αλεξανδρεια βρηκαν οτι η αιγυπτιακη παραδοση ηταν μια εκδοχη του Ορφισμου και ειπαν οτι ο Οσιρις ειναι ο Διονυσος, ο Ωρος ο Απολλων και ο Ερμης ο Ανουβις...

αυτο δεν ηταν κατι παραξενο ουτε μια συμπτωση...

ολες οι παραδοσιακες θρησκειες αντιστοιχουν στην ιδια παραδοση που μεταφερεται με διαφορετικες εικονες και εκδοχες..

κι αυτο γιατι οι ιδρυτες των θρησκειων καναν το ιδιο εσωτερικο ταξιδι εντος τους και βρηκαν ταν ιδια αρχετυπα και τα ιδια νοηματα μεσα στην ψυχη τους...

ολες λοιπον οι παραδοσιακες θρησκειες ειναι η ιδια θρησκεια με διαφορετικο ενδυμα....

αυτες ας τις αποκαλεσουμε και ουρανιες θρησκειες γιατι ο Θεος και οι Θεοι-Αγγελοι τους βρισκονται στον Ουρανο η στον Ολυμπο η στην Βαλχαλα, μακροκοσμικα οντα που βρισκονται σε διασταση αρκετα ψηλοτερη της δικης μας (ο ουρανος των θρησκειων ως αλλη διασταση πρεπει να εννοηθει γι'αυτο ξεχωριζεται ο ουρανος και το στερεωμα ως εννοιες διαφορετικες)....

αλλαγη σκηνικου εχουμε μονο σε μια αλλη κατηγορια θρησκειων που πρεπει να τις ονομασουμε...

χθονιες η παγανιστικες κατ'αντιδιαστολη με τις ουρανιες...

εδω το κλιμα ειναι πανθειστικο και οι Θεοι ειναι πνευματα αποκλειστικα χθονια που ο μαγος η ο σαμανος της φυλης μπορει να επικοινωνησει μαζι τους..

χθονιες θρησκειες ειναι αυτες των φυλων της Υποσαχαριας Αφρικης, του Αμαζονιου, των δασων της Βορνεο, των νησιων του Ειρηνικου, των σαμανων της Σιβηριας...

ουρανιες η παραδοσιακες θρησκειες ειναι ο Ορφισμος και η εξ'αυτου απορρεουσα αρχαιοελληνικη θρησκεια, η αιγυπτιακη θρησκεια, η αρχαια περσικη θρησκεια, ο Ινδουισμος, ο Χριστιανισμος και αρκετες ακομη...

ολες οι χθονιες θρησκειες ειναι μια...

ολες οι παραδοσιακες θρησκειες ειναι μια...

αλλα υπαρχει τρομακτικη διαφορα κοσμοθεασης μεταξυ ουρανιων και χθονιων θρησκειων...

την οποια διαφορα προσπαθησαν καποιοι κυκλοι διεθνως να τη διαστρεβλωσουν, τοποθετοντας μεσα στις παγανιστικες θρησκειες βασικες παραδοσιακες θρησκειες και αφηνοντας εκτος μονο τις αβρααμικες επιλεγομενες θρησκειες...

αυτη η σκοπιμοτητα λειτουργησε αφενος για να υποστηριχθει οτι ο Χριστιανισμος δεν ειχε σχεση με τις αρχαιες παραδοσεις αφετερου για να υποβιβαστουν αρχαιες θρησκειες οπως η αρχαιοελληνικη στην ιδια κατηγορια με θρησκειες των Ζουλου η των Βουσμανων...

οποιος ομως γνωριζει λιγο απο Ορφισμο η απο αιγυπτιακη θρησκεια η απο τον Ινδουισμο δεν θα παρασυρθει σε τετοιες ακριτες παπαντζες ωστε να τους υποβιβασει σε παγανιστικες θρησκειες...

θα πει καποιος μα ο Ορφισμος ειχε παγανιστικες τελετουργιες...

ε και ο Χριστιανισμος εχει ενα σωρο...αν θελετε σας ανοιγω ξεχωριστο νημα με τα παγανιστικα εθιμα του Χριστιανισμου, πρωτα απ'ολα η ιδια η απεικονιση Αγιων και η προσκυνηση τους ειναι ατοφια παγανιστικο εθιμο...

αλλο ομως να εχεις καποια παγανιστικα εξωτερικα στοιχεια και αλλο το που εντασσεις τα εσωτερικα νοηματα...

γι'αυτο ο Ορφισμος και ο Χριστιανισμος ειναι αδελφια της ιδιας οικογενειας που απλα εχουν και παγανιστικα παιχνιδια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 19:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αριστοτελη , εαν απο το μυνημα σου (προς εμενα) αφαιρεσεις τον θεο και τον "πνευματικο" με την εννοια του θεου , τοτε συμφωνουμε !!! :)

ολες οι σχολες (βαζω μεσα και την θρησκεια) , περιεχουν το τροπο που βλεπουμε το κοσμο μας , σε συνδιασμο με το πως τον βιωνουμε μεσα μας (ή καπως ετσι δεν ξερω εαν βγηκε καλα αυτο)

αυτος ο τροπος δεν ειναι στασιμος , ο καθενας προσθεσε και προσθετει το κατι τοις , απο τους ορφικους , πλατωνικους, αριστοτελικους, χριστιανους , μωαμεθανους κτλπ και αλλου -ους ή -στες (βουδιστες) προσθετουν την δικη τους ματια ...

ΣΤΗΝ σημερινη εποχη , παντα κατα την αποψη μου , θα προστεθουν θελουμε δε θελουμε , μας αρεσει δε μας αρεσει , τα νεα στοιχεια που οριζουν το κοσμο μας και η νεα οπτικη με την οποια τον βλεπουμε

θεωρεις οτι οι ορφικοι θα λεγαν τα ιδια εαν ειχαν την σημερινη γνωση ? μαλλον οχι , ισως μαλιστα να τους εβρισκες και απεναντι σου , λεγοντας σου αυτα τα ΛΕΓΑΜΕ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΠΟΛΛΑ , ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ...

δεν ξερω υποθεση κανω ...

απλα οπως ειπα διαφωνω στο θεμα του θεοπνευστου , στο ον που τα κανει ολα και συμφερει , στο οτι με εκανε καποιος για να κανω κατι κτλπ

εαν θες τα βλεπω ολα λιγο ποιο απλοϊκα !!!

ευχαριστω.




οι Ορφικοι γνωριζαν για το μπιγκ μπανγκ τρεις χιλιαδες χρονια πριν την εποχη μας και γνωριζαν αναλυτικα τις ιδιοτητες του μποζονιου του Χιγκς που εμεις τωρα το ανακαλυπτουμε...

υπαρχουν κι αλλοι τροποι να βρεις τη γνωση περα απο το μικροσκοπιο και το τηλεσκοπιο..

απλα καποιοι λιγοι φωτισμενοι απο τους αρχαιους λαους ηρθαν σε επικοινωνια με το μακροκοσμικο κομματι της υπαρξης τους, την ψυχη, κι αυτη σταδιακα τους αποκαλυψε τα παντα για τον κοσμο, τους Θεους και τον ανθρωπο...

βλεπεις η επιστημη αργει και χρειαζεται χιλιετιες για να φτασει σε καποιες αληθειες κι αυτες ισως οχι ολοκληρωμενες, γι'αυτο καποιοι απο τους αρχαιους χρονους βαλαν μπροστα πιο γρηγορες διαδικασιες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 19:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι Ορφικοι γνωριζαν για το μπιγκ μπανγκ τρεις χιλιαδες χρονια πριν την εποχη μας και γνωριζαν αναλυτικα τις ιδιοτητες του μποζονιου του Χιγκς που εμεις τωρα το ανακαλυπτουμε...

υπαρχουν κι αλλοι τροποι να βρεις τη γνωση περα απο το μικροσκοπιο και το τηλεσκοπιο..


Ναι,υπάρχει και η εσωτερική επιστήμη,που είναι η επιστήμη των επιστημών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 20:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και με την οποία, τώρα, άρχισε η επιστήμη, της εποχής μας,
να ασχολείται,αν μου επιτρέπεις, να συμπληρώσω, αγαπητέ μου strangerz2...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 08:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστοτελη και παλι ολα καλα (με την ιδια παρατηρηση περι θεου)

εξηγησε μου ομως εαν θες κατι , εφοσον αυτοι οι αρχαιοι και τα λαμπρα μυαλα , που επικοινωνησαν μεσω ψυχης με θεο και ανθρωπο , ηταν τοσο "καλοι" (ο ορος φτωχος πολυ) , τοσο "ανωτεροι" και μεταφεραν την ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ , γιατι ο κοσμος μας εχει τα χαλια του τα μαυρα ρε φιλε ?

γιατι επρεπε να περασουν διωγμοι ? μεσαιωνες ? σκλαβια ? πολεμο ? δυστυχια ? πεινα ? εκμεταλευση ? .....

γιατι αυτη η ΤΕΛΕΙΑ ιδεα δεν εκανε ενα κοσμο καλυτερο ? μηπως τελικα η αξια που δινουμε ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οσο της αξιζει ? μηπως ??

και μη μου πιασεις τωρα το παρατραγουδο των χριστιανων , ο καλος θεος η ελευθερη βουληση και ο κακος ανθρωπος και ο σατανας , δε λεει, δεν με πειθει !!!

η καθε γενεια αφηνει τα δικα της , εκεινη αφησαν αυτο που επρεπε τοτε και καλα εκαναν , το πηραν οι επομενοι και το συνεχισαν επισης καλα εκαναν , φτασαμε εδω που φτασαμε ΙΣΩΣ γιατι ενας πυθαγορας επαιζε με σχοινακια και τετραγωνα ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ ... σε ολα αυτα δεν εντοπιζω τιποτα το ΑΝΩΤΕΡΟ και τιποτα το ΘΕΙΚΟ φιλε μου, ο ανθρωπος θεοποιησε οτι δεν ΓΝΩΡΙΖΕ και οταν το γνωρισε και εμαθε οτι πλεον δεν ειναι ΘΕΙΚΟ , το θρησκευτικο κατεστημενο της καθε κοινωνιας ειδε να χανει τη γη κατω απο τα ποδια της (συγκεκριμενα το ΧΡΗΜΑ απο την ΤΣΕΠΗ) ετσι αμυνθηκε οσο μπορουσε ειτε δημιουργοντας νεους θεους ειτε κανοντας διωγμους ...
ποσο τυχαιο ειναι οτι μια θρησκεια ξεκιναει μικρη / τοπικη , στην συνεχεια αναπτυσεται γρηγορα , κυριαρχει τον κοσμο , γινεται ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ και ΤΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΕΙ μια νεα θρησκεια η οποια ακολουθει την ιδια πορεια και ξανα απο την αρχη ... και εαν παμε πισω μπορει να βρουμε ορφικους ή ακομη ποιο πισω αλλους και οσο θα παμε μπροστα θα βρισκουμε νεες , η διαφρα τους συνηθως ειναι οτι σε καθε βημα προσθετουμε κατι νεο , απο τον δια και τον κεραυνο , πηγαμε στον εναν θεο και εαν παρω ως παραδειγμα την σαϊεντολογια (τυχαιο το παραδειγμα απλα ετυχε να διαβασω ενα αρθρο προσφατα) εαν υποθεσουμε οτι θα επικρατησει καποια στιγμη , περναμε σε μια θρησκεια ποιο πνευματικη και μακρυα απο θεους ... ΕΞΕΛΙΞΗ , οπως παντου ετσι και στην θρησκεια ? τυχαιο ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ χαχαχαχα

εχουμε αναγκη τους θεους και τα πνευματα (ισως οχι ολοι , τυχαιο οτι οσο ποιο χαμηλο το βιωτικο επιπεδο τοσο ποιο θρησκευομενοι αλλα και τοσο ποιο απλη θρησκεια ? ) , θεωρεις τυχαιο το γεγονος οτι μιλαμε σε αψυχα αντικειμενα ή αλογα ζωα ? δεν σου ετυχε να μη παρνει μπρος το αυτοκινητο και να πεις "ελα καλο μου παρε" ή να το μπινελικοσεις και να πεις μετα "ααα βρισιδη ηθελες" ... γιατι το κανουμε αυτο? ειμαστε παραφρονες ? ΟΧΙ απλα βλεπουμε ή προσδιδουμε τις ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ δεξιοτητες ΠΑΝΤΟΥ (γιατι αραγε ? το εχεις σκεφτει ποτε ?) ...αυτο μας κανει να μιλαμε στον καιρο ή σε μια αστραπη ή σε ενα ποταμι ... και οταν μαθαμε τι ηταν ο καιρος , το ποταμι και η αστραπη , δωσαμε στο "αορατο" λογο και οταν ξεπεραστηκε και αυτο , βρηκαμε τον ΕΝΑΝ θεο που και αυτος ομως κουβαλει ενα τσουρμο οντοτητες ... σε ολα ΣΕ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ , ενας ειναι ο κοινος παρανομαστης , ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ , ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ...

κομματιαζεται ενας ΘΕΟΣ ?
ποναει ενας ΘΕΟΣ ?
κινδυνευει ενας ΘΕΟΣ ?
τιμωρει ενας ΘΕΟΣ ?

ενα ον απεραντο , αθανατο , εχει αναγκη να τιμωρησει ? εχει αναγκη να ζητησει ? εχει αναγκη να επιβαλει νομους ? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ

τον θεο θα τον οριζα ως ενα γιγαντα και τον ανθρωπο ως ενα μωρο μερικων ωρων ... ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ απο το μωρο ? ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τι λεει ο γιγαντας ?

τεσπα να μη σε μπερδευω , δεν μπορεσα να βρω ακομη αιτια υπαρξης του θεου (δεχομαι ολες τις φιλοσοφιες απο τον ορφεα και τον ερμη εως οσες δεν εχω διαβασει καθως ειναι προιον της ανθρωπινης σκεψης ), οποτε δεν υπαρχει λογος να τον αποδεχθω ... στο μελλον ποτε δεν ξερεις φυσικα τι γινεται ... πες το διαφορετικο τροπο σκεψης , πες το εαν θες διαφορετικες αναγκες ...

ευχαριστω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Edited by - makfor on 05/08/2010 09:22:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 08:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι αστείο...Βλέπεις γύρω σου, ένα κόσμο, όμορφο, περιεργο, πολύπλοκο,αλλά, τον δημιουργό του δεν μπορεις να τον δεις, λες μακφόρ...Τι βλέπεις και απο που λαμβάνεις, τα αισθητήρια της επικοινωνίας σου;
Τις όποιες κοτσάνες, τις ανυπόστατες, όποιες κοτσάνες, του καθενός,
πως, απο δημοκρατική ευαισθησία τις βλέπεις;...
Γιατί,οτιδήποτε, απιθανο, θα το δούν οι περισσότεροι,αλλά, το λογικό
δεν μπορεί να το δει κανείς;...Βλέπεις, ένα σύμπαν,αλλά, δεν βλέπεις, ότι έγινε, ενώ, ότι δήποτε, περί ..εξωγήινων,μικρών πράσινων, ανθρωπαρίων, περί αστρικών καταιγίδων, που δεν μπορείς να το επιβεβαιώσεις,τα πιστεύεις.Ειναι θέμα πρόθεσης, φίλε μου...
Καθαρά θέμα, πρόθεσης...Οι δυιλίζοντες τον κώνωπα και καταπίνοντες την κάμηλον...
Της ερήμου...
Παράλογο!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 14:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αριστοτελη και παλι ολα καλα (με την ιδια παρατηρηση περι θεου)

εξηγησε μου ομως εαν θες κατι , εφοσον αυτοι οι αρχαιοι και τα λαμπρα μυαλα , που επικοινωνησαν μεσω ψυχης με θεο και ανθρωπο , ηταν τοσο "καλοι" (ο ορος φτωχος πολυ) , τοσο "ανωτεροι" και μεταφεραν την ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ , γιατι ο κοσμος μας εχει τα χαλια του τα μαυρα ρε φιλε ?

γιατι επρεπε να περασουν διωγμοι ? μεσαιωνες ? σκλαβια ? πολεμο ? δυστυχια ? πεινα ? εκμεταλευση ? .....

γιατι αυτη η ΤΕΛΕΙΑ ιδεα δεν εκανε ενα κοσμο καλυτερο ? μηπως τελικα η αξια που δινουμε ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οσο της αξιζει ? μηπως ??

και μη μου πιασεις τωρα το παρατραγουδο των χριστιανων , ο καλος θεος η ελευθερη βουληση και ο κακος ανθρωπος και ο σατανας , δε λεει, δεν με πειθει !!!

η καθε γενεια αφηνει τα δικα της , εκεινη αφησαν αυτο που επρεπε τοτε και καλα εκαναν , το πηραν οι επομενοι και το συνεχισαν επισης καλα εκαναν , φτασαμε εδω που φτασαμε ΙΣΩΣ γιατι ενας πυθαγορας επαιζε με σχοινακια και τετραγωνα ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ ... σε ολα αυτα δεν εντοπιζω τιποτα το ΑΝΩΤΕΡΟ και τιποτα το ΘΕΙΚΟ φιλε μου, ο ανθρωπος θεοποιησε οτι δεν ΓΝΩΡΙΖΕ και οταν το γνωρισε και εμαθε οτι πλεον δεν ειναι ΘΕΙΚΟ , το θρησκευτικο κατεστημενο της καθε κοινωνιας ειδε να χανει τη γη κατω απο τα ποδια της (συγκεκριμενα το ΧΡΗΜΑ απο την ΤΣΕΠΗ) ετσι αμυνθηκε οσο μπορουσε ειτε δημιουργοντας νεους θεους ειτε κανοντας διωγμους ...
ποσο τυχαιο ειναι οτι μια θρησκεια ξεκιναει μικρη / τοπικη , στην συνεχεια αναπτυσεται γρηγορα , κυριαρχει τον κοσμο , γινεται ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ και ΤΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΕΙ μια νεα θρησκεια η οποια ακολουθει την ιδια πορεια και ξανα απο την αρχη ... και εαν παμε πισω μπορει να βρουμε ορφικους ή ακομη ποιο πισω αλλους και οσο θα παμε μπροστα θα βρισκουμε νεες , η διαφρα τους συνηθως ειναι οτι σε καθε βημα προσθετουμε κατι νεο , απο τον δια και τον κεραυνο , πηγαμε στον εναν θεο και εαν παρω ως παραδειγμα την σαϊεντολογια (τυχαιο το παραδειγμα απλα ετυχε να διαβασω ενα αρθρο προσφατα) εαν υποθεσουμε οτι θα επικρατησει καποια στιγμη , περναμε σε μια θρησκεια ποιο πνευματικη και μακρυα απο θεους ... ΕΞΕΛΙΞΗ , οπως παντου ετσι και στην θρησκεια ? τυχαιο ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ χαχαχαχα

εχουμε αναγκη τους θεους και τα πνευματα (ισως οχι ολοι , τυχαιο οτι οσο ποιο χαμηλο το βιωτικο επιπεδο τοσο ποιο θρησκευομενοι αλλα και τοσο ποιο απλη θρησκεια ? ) , θεωρεις τυχαιο το γεγονος οτι μιλαμε σε αψυχα αντικειμενα ή αλογα ζωα ? δεν σου ετυχε να μη παρνει μπρος το αυτοκινητο και να πεις "ελα καλο μου παρε" ή να το μπινελικοσεις και να πεις μετα "ααα βρισιδη ηθελες" ... γιατι το κανουμε αυτο? ειμαστε παραφρονες ? ΟΧΙ απλα βλεπουμε ή προσδιδουμε τις ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ δεξιοτητες ΠΑΝΤΟΥ (γιατι αραγε ? το εχεις σκεφτει ποτε ?) ...αυτο μας κανει να μιλαμε στον καιρο ή σε μια αστραπη ή σε ενα ποταμι ... και οταν μαθαμε τι ηταν ο καιρος , το ποταμι και η αστραπη , δωσαμε στο "αορατο" λογο και οταν ξεπεραστηκε και αυτο , βρηκαμε τον ΕΝΑΝ θεο που και αυτος ομως κουβαλει ενα τσουρμο οντοτητες ... σε ολα ΣΕ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ , ενας ειναι ο κοινος παρανομαστης , ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ , ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ...

κομματιαζεται ενας ΘΕΟΣ ?
ποναει ενας ΘΕΟΣ ?
κινδυνευει ενας ΘΕΟΣ ?
τιμωρει ενας ΘΕΟΣ ?

ενα ον απεραντο , αθανατο , εχει αναγκη να τιμωρησει ? εχει αναγκη να ζητησει ? εχει αναγκη να επιβαλει νομους ? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ

τον θεο θα τον οριζα ως ενα γιγαντα και τον ανθρωπο ως ενα μωρο μερικων ωρων ... ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ απο το μωρο ? ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τι λεει ο γιγαντας ?

τεσπα να μη σε μπερδευω , δεν μπορεσα να βρω ακομη αιτια υπαρξης του θεου (δεχομαι ολες τις φιλοσοφιες απο τον ορφεα και τον ερμη εως οσες δεν εχω διαβασει καθως ειναι προιον της ανθρωπινης σκεψης ), οποτε δεν υπαρχει λογος να τον αποδεχθω ... στο μελλον ποτε δεν ξερεις φυσικα τι γινεται ... πες το διαφορετικο τροπο σκεψης , πες το εαν θες διαφορετικες αναγκες ...

ευχαριστω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Edited by - makfor on 05/08/2010 09:22:06


Λόγια και σιωπές φίλε Makfor..λόγια και σιωπές..!

Είμαστε εδώ που είμαστε και όχι τυχαία .... τουναντίον , ήταν μια καθ'ολα "φυσιολογική εξέλιξη"...

Ορφικοί και Σωκράτης ... Πλάτωνας ... Αριστοτέλης...Επίκουρος κλπ..κλπ...και φθάσαμε στο σημείο του απολύτου μηδέν για να αναφωνήσουμε -άσχετα αν δεν το παραδεχόμαστε- ...ότι , "εν οίδα , ότι ουδέν οίδα"...!

Λόγια..λόγια...λόγια και δυστυχία ... λόγια και υποσχέσεις ...λόγια διάσπαρτα παντού σαν τους ανθρώπους "ερριμένα"...κούφια λόγια και που ουσιαστικά ομιλούν-εκφωνούν την αγωνία του καταστατικά διάτρητου και διχοτομημένου "είναι" μας...!

Άνθρωποι σε μια κατάσταση εναγώνιας προσπάθειας για να επέλθει το "αενάως αιτούμενο" .... το αιτούμενο του "συνείναι"...ενώ καν δεν συνυπάρχουν...ενδεείς ως είναι , διάτρητοι και διηρημένοι .... ενδεώς ομιλούν για να ομιλούν , μια συνεχής προσπάθεια της άλλης σκηνής εντός τους για να εκφέρει τις πρωτογενείς εκείνες επιθυμίες , τις κατα τ'αλλα άγνωστες...στο συνειδητό!

Το "είναι" του ΚΑΝΕΙΣ δεν το γνωρίζει...τον καθηλώνει..τον "ξεμοναχιάζει"...αίρει την αρμονία εντός του ιδίου και στην συνέχεια σε σχέση με τους υπολοίπους , ο ένας δεν γνωρίζει τον άλλο -εδώ δεν γνωρίζει τον ίδιο τον εαυτό του- και κατα τ'αλλα γνωρίζουν τον Θεό...και δηλώνουν με απόλυτο τρόπο όχι μόνο την γνώση του αλλα και θεματικές λειτουργίες του...αλλα και χαρίσματά του...!

Ασφαλώς ο καθένας βλέπει στον Θεό...όλα όσα του λείπουν και "εκείνος" έρχεται με την υπόσχεση ότι θα τα αναπληρώσει...ε!!! βέβαια , αφού τον έπλασαν καθ'εικόνα και ομοίωση..όπως ακριβώς και με 'κείνες τις αρετές που οι ίδιοι ήθελαν να έχει!

Αλήθεια , γιατί τόση δυστυχία τότε..???

Η απάντηση βέβαια είναι η κλασσική..."ο Θεός έχει τους λόγους και τον σκοπό του"...έχετε πίστη...!!!

Πάτο θα πιάσουν κάποιοι και ακόμα και κεί , θα πιστεύουν ότι ήταν "θέλημα Θεού"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 15:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ετσι ειναι ...

δεν ΘΑ πιασουν , ΕΧΟΥΝ πιασει ... και ακομη κοιτανε ψηλα , περιμενοντας το μανα εξ ουρανου !!!!

αναρωτιεμαι , οπως παντα θα μου πεις χαχα, ΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ εχει να μαθω τον ανθρωπο , να αποκωδικοποιησω την δομη του , τον χαρακτηρα του ωστε να τον τοποθετησω εκει που πρεπει και να τον ορισω ΟΠΩΣ πρεπει , χωρις θεους και δαιμονες , οχι υποχρεωτικα γιατι δεν υπαρχουν , αλλα γιατι ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ... πριν καν αντιληφθουμε τι ειμαστε, ενω κολυμπαμε στην θαλασσα της αγνοιας μας για το τι ειμαστε , εμεις αμεσως σηκωνουμε το χερια ψηλα και ζηταμε βοηθεια και επειδη αυτη δεν ερχεται την εφευρισκουμε και την φερνουμε με το ζορι ... KAI THN ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ

θελω να σωθω λεει το θεμα , απο τι ? απο την αμαρτια , ποια αμαρτια ? τι θα πει αμαρτια , ποιος την ορισε ? με ρωτησε ? εγω θεωρω αμαρτια το να ζω , και εσυ αμαρτια το να μη ζω ...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ... αρα δεν εχω να σωθω απο τιποτα και απο κανεναν κανεις δεν οριζει την ζωη μου κανεις δεν βαζει κανονες και κανεις δεν με τιμωρει ... εγω ο ανθρωπος ειμαι που θα ορισω την ζωη μου μεσα απο την σκεψη μου , τις γνωσεις μου , τις εμπειριες μου και εγω θα με τιμωρησω οταν ερθει η ωρα ... και με 3 λεξεις ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΟΝΟΜΑΙ ... κοβω τα δεσμα που με εχουν δεσει και ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΤΙΚΟΣ , ποιο φωτεινος αλλα κυριως ΠΟΙΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ...

ναι μεσα στα χαλια μας τα μαυρα , ναι στον μικροκοσμο του ο καθενας μας μπορει να βρει και την χαρα και την ευτυχια, σε ενα λουλουδι , σε ενα μυρμυγκακι , στα ματια μια κοπελας ή αγοριου , στο χαδι , στο φιλι , στο χαμογελο , στο σεξ ... ΠΑΝΤΟΥ ... η ευτυχια ειναι παντου αλλα μας εχουν φλομωσει με τα οχι και τα μη , τα πρεπει και δεν πρεπει ... και δεν μπορουμε να δουμε τιποτα ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ... αλλα οποιος το καταφερει εχει ως προορισμο να την μεταφερει και παραπερα στον διπλανο μικροκοσμο και στον παραδιπλανο ... ετσι ωστε να εξαπλωθει ...

ευχαριστω


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 15:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ετσι ειναι ...

δεν ΘΑ πιασουν , ΕΧΟΥΝ πιασει ... και ακομη κοιτανε ψηλα , περιμενοντας το μανα εξ ουρανου !!!!

αναρωτιεμαι , οπως παντα θα μου πεις χαχα, ΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ εχει να μαθω τον ανθρωπο , να αποκωδικοποιησω την δομη του , τον χαρακτηρα του ωστε να τον τοποθετησω εκει που πρεπει και να τον ορισω ΟΠΩΣ πρεπει , χωρις θεους και δαιμονες , οχι υποχρεωτικα γιατι δεν υπαρχουν , αλλα γιατι ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ... πριν καν αντιληφθουμε τι ειμαστε, ενω κολυμπαμε στην θαλασσα της αγνοιας μας για το τι ειμαστε , εμεις αμεσως σηκωνουμε το χερια ψηλα και ζηταμε βοηθεια και επειδη αυτη δεν ερχεται την εφευρισκουμε και την φερνουμε με το ζορι ... KAI THN ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ

θελω να σωθω λεει το θεμα , απο τι ? απο την αμαρτια , ποια αμαρτια ? τι θα πει αμαρτια , ποιος την ορισε ? με ρωτησε ? εγω θεωρω αμαρτια το να ζω , και εσυ αμαρτια το να μη ζω ...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ... αρα δεν εχω να σωθω απο τιποτα και απο κανεναν κανεις δεν οριζει την ζωη μου κανεις δεν βαζει κανονες και κανεις δεν με τιμωρει ... εγω ο ανθρωπος ειμαι που θα ορισω την ζωη μου μεσα απο την σκεψη μου , τις γνωσεις μου , τις εμπειριες μου και εγω θα με τιμωρησω οταν ερθει η ωρα ... και με 3 λεξεις ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΟΝΟΜΑΙ ... κοβω τα δεσμα που με εχουν δεσει και ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΤΙΚΟΣ , ποιο φωτεινος αλλα κυριως ΠΟΙΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ...

ναι μεσα στα χαλια μας τα μαυρα , ναι στον μικροκοσμο του ο καθενας μας μπορει να βρει και την χαρα και την ευτυχια, σε ενα λουλουδι , σε ενα μυρμυγκακι , στα ματια μια κοπελας ή αγοριου , στο χαδι , στο φιλι , στο χαμογελο , στο σεξ ... ΠΑΝΤΟΥ ... η ευτυχια ειναι παντου αλλα μας εχουν φλομωσει με τα οχι και τα μη , τα πρεπει και δεν πρεπει ... και δεν μπορουμε να δουμε τιποτα ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ... αλλα οποιος το καταφερει εχει ως προορισμο να την μεταφερει και παραπερα στον διπλανο μικροκοσμο και στον παραδιπλανο ... ετσι ωστε να εξαπλωθει ...

ευχαριστω


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Πάντα μου άρεσε η σκέψη σου φιλαράκο μου...και ειλικρινά θα ήθελα να τοποθετηθώ , μα δεν προλαβαίνω ... αργότερα!

Καλο απόγευμα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 19:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα υπάρχουν ανώτερα όρια, που ο άνθρωπος πρέπει να αναζητάει,
το έχει πει κι ο ποιητής, "όσο ψηλά κι αν ανεβείς, όσο ψηλά κι αν φτάσεις, πάντα, άλλες κορφές ψηλότερες, θα αγναντεύεις..."
Δεν πρέπει να βολεύεται μόνο σαν ζώο..Πρέπει να προβληματίζεται,
ακόμη και για τα καλά που έχει..Αυτό,ΗΤΑΝ οι πρόγονοι μας, προβληματίζονταν κι έτσι φτάνεις κάπου...
Αν είσαι, "ότι φάμε,ότι πιούμε..",μάλλον, συμβιβάζεσαι εύκολα,
στους στόχους, τουλάχιστον...
Εξ άλλου, αμαρτία, σημαίνει σφάλλω, δεν πετυχαίνω το στόχο μου..
Το θέμα,ομως, είναι να το βλέπει κι όλας και να το παραδέχεται ο άνθρωπος...
Να μπορεί να δει, ότι μπορει και πρέπει, για το όν που είναι, να είναι καλύτερος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 16:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ετσι ειναι ...

δεν ΘΑ πιασουν , ΕΧΟΥΝ πιασει ... και ακομη κοιτανε ψηλα , περιμενοντας το μανα εξ ουρανου !!!!

αναρωτιεμαι , οπως παντα θα μου πεις χαχα, ΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ εχει να μαθω τον ανθρωπο , να αποκωδικοποιησω την δομη του , τον χαρακτηρα του ωστε να τον τοποθετησω εκει που πρεπει και να τον ορισω ΟΠΩΣ πρεπει , χωρις θεους και δαιμονες , οχι υποχρεωτικα γιατι δεν υπαρχουν , αλλα γιατι ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ... πριν καν αντιληφθουμε τι ειμαστε, ενω κολυμπαμε στην θαλασσα της αγνοιας μας για το τι ειμαστε , εμεις αμεσως σηκωνουμε το χερια ψηλα και ζηταμε βοηθεια και επειδη αυτη δεν ερχεται την εφευρισκουμε και την φερνουμε με το ζορι ... KAI THN ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ



αυτο που εσυ οριζεις σαν επιστημη μπορει μονο να αποκωδικοποιησει τον ανθρωπο σαν σωμα....

δεν μπορει να αποκωδικοποιησει το μακροκοσμικο μερος του ανθρωπου που ειναι η ψυχη ποσο μαλλον το πνευμα (δεν εννοω τη σκεψη)...

κι αυτο γιατι ο ανθρωπος ειναι πολυδιαστατος, τρισυποστατος κατα τους αρχαιους Ελληνες και η σημερινη επιστημη δεν μπορει να χωρησει στις αλλες διαστασεις του οπου δεν ισχυει η οργανικη χημεια αλλα αλλοι νομοι η μαλλον υπερνομια..

quote:
θελω να σωθω λεει το θεμα , απο τι ? απο την αμαρτια , ποια αμαρτια ? τι θα πει αμαρτια , ποιος την ορισε ? με ρωτησε ? εγω θεωρω αμαρτια το να ζω , και εσυ αμαρτια το να μη ζω ...

η αμαρτια συμπυκνωνεται απλα σε μια λεξη: εγωκεντρισμος, την ορισαν οσοι εντοπισαν τι εστι εγωκεντρισμος και παρακολουθησαν για δεκαετιες τις συνεπειες του που ειναι η ψυχικη και σωματικη φθορα, το να βλεπεις τον εγωκεντρισμο ειναι κι αυτο επιστημη...

φυσικα υπαρχει και η φιλοτητα, η αγαπη...αλλα ο πυκνος εγωκεντρισμος της φραζει το δρομο γι'αυτο και ο ανθρωπος ειναι ψυχικα αρρωστος και ανισοροπος και ανικανοποιητος......

εκτος διαλειμματων που λειτουργει εντος του φιλοτητα και κατανοηση και συμφιλιωση με τους αλλους, με τη φυση και με τον εαυτο του..

ο εγωκεντρισμος τρωγεται με τα ρουχα του και δεν χρειαζεται πολυ μεγαλη παρατηρητικοτητα για να γινει αυτο αντιληπτο (κι ομως ουτε αυτη υπαρχει τις περισσοτερες φορες)...

quote:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ... αρα δεν εχω να σωθω απο τιποτα και απο κανεναν κανεις δεν οριζει την ζωη μου κανεις δεν βαζει κανονες και κανεις δεν με τιμωρει ... εγω ο ανθρωπος ειμαι που θα ορισω την ζωη μου μεσα απο την σκεψη μου , τις γνωσεις μου , τις εμπειριες μου και εγω θα με τιμωρησω οταν ερθει η ωρα ... και με 3 λεξεις ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΟΝΟΜΑΙ ... κοβω τα δεσμα που με εχουν δεσει και ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΤΙΚΟΣ , ποιο φωτεινος αλλα κυριως ΠΟΙΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ...


η χαρα σου ειναι η χαρα της στρουθοκαμηλου που βαζει το κεφαλι της στην αμμο και δεν βλεπει το προβλημα...

βρε ανθρωπε ποια απελευθερωση; οι δυο παγκοσμιοι πολεμοι του 20ου αιωνα και τα πυρηνικα οπλα ειχαν θρησκευτικα αιτια;

η οικονομικη καταστροφη που περιφερεται πανω απο το δυτικο κοσμο εχει θρησκευτικα αιτια;

δε βλεπεις οτι ο ανθρωπος εχει καταντησει ενα εγωκεντρικο ον που φτιαχνει οπλα μαζικης καταστροφης, που εκμεταλευεται πολυπλευρα τον πλησιον του, που κλεβει τα δημοσια ταμεια η ψηφιζει κλεφτες, που εχει βρωμισει τις θαλασσες, τη γη και τον αερα και που θελει να διαστρεψει και τη φυση δημιουργοντας τα μεταλλαγμενα μονο και μονο για να εξαρτωνται οι πληθυσμοι για το θεμα της διατροφης απο μεγαλες εταιριες;

ολα αυτα ειναι πραξεις ενος ισορροπημενου η ανισορροπου οντος; ενος συνεργατικου κρικου της βιοαλυσσιδας η ενος κρικου που θελει να φαει τους υπολοιπους;

δεν ειναι λοιπον κατεπειγον θεμα να διερευνησουμε τι δεν παει καλα μ'αυτο το ειδος;

γιατι ειναι στεναχωρημενο και ανικανοποιητο, γιατι πληγωνει διαρκως και πληγωνεται και γιατι καταστρεφει το περιβαλλον και τις αλλες μορφες βιοποικιλοτητας; (το ξερεις οτι μεχρι και οι μελισσες εξαφανιζονται μαζικα;)..

ποσο δυσκολο ειναι να βρουμε πως οτιδηποτε μας φερνει δυστυχια σε ψυχολογικο επιπεδο συμβαινει εξαιτιας του εγωκεντρισμου μας;

ποιος φταιει που πληγωνουμε και πληγωνομαστε αν οχι ο εγωκεντρισμος;

ποιος φταιει που ειμαστε μονο "οτι φαμε, οτι πιουμε και οτι αρπαξει η σουφρα μας" απο τον εγωκεντρισμο;

quote:
ναι μεσα στα χαλια μας τα μαυρα , ναι στον μικροκοσμο του ο καθενας μας μπορει να βρει και την χαρα και την ευτυχια, σε ενα λουλουδι , σε ενα μυρμυγκακι , στα ματια μια κοπελας ή αγοριου , στο χαδι , στο φιλι , στο χαμογελο , στο σεξ ... ΠΑΝΤΟΥ ... η ευτυχια ειναι παντου αλλα μας εχουν φλομωσει με τα οχι και τα μη , τα πρεπει και δεν πρεπει ... και δεν μπορουμε να δουμε τιποτα ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ... αλλα οποιος το καταφερει εχει ως προορισμο να την μεταφερει και παραπερα στον διπλανο μικροκοσμο και στον παραδιπλανο ... ετσι ωστε να εξαπλωθει ...

ευχαριστω



ολα αυτα τα ωραια που διηγεισαι ειναι φευγαλεες εκδηλωσεις τρυφεροτητας και αγαπης που προερχονται απο τη φιλοτητα..

ας ανοιξουμε λοιπον δρομο στη φιλοτητα και την αγαπη και ας ζητησουμε λογαριασμο απο τον εγωκεντρισμο και το νεικος...

η αγαπη βλεπει τα κοινα μεταξυ των οντων και δημιουργει γεφυρες, το νεικος στεκεται μονο στις διαφορες και γκρεμιζει τις γεφυρες...

αμαρτια ειναι να εμποδιζει το δρομο της φιλοτητας ο τσιγγουνης και στραβοξυλος εαυτος μας...

φευγω για διακοπες και χαιρετω σας...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 06/08/2010 16:07:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 20:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θες να πεις οτι η επιστημη απαγορευεται να απακωδικοποιησει και οτι αυτο ειναι προνομιο ΑΛΛΩΝ ? ποιων? και αυτοι απο ποιον ελεγχονται ? και με ποιους κανονες το κανουν ? και πως το επαληθευουν κτλπ ???

η επιστιμη δεν ειναι ενα ντουβαρι ουτε 2 χαρτια και ενα μολυβι , ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ , αρα ως ανθρωποι μπορουν ανετα να αποκωδικοποιησουν οτι γουσταρουν αρκει να το θελουν …

επισης φανταζομαι οτι ολοι οσοι περασαν και ειχαν αντιθετοι γνωμη απο την δικη σου μαλλον ηταν μπουμπουνες ? δεκτο και αυτο !!!
εκτος εαν θεωρεις αποκλιστικοτητα το ειδος σου στην αποκωδικοποιηση ? οκ πασο !!! θεωρεις τυχαιο το χαμηλο επιπεδο σπουδων οσων ασχολουντε με αυτα που λες ?? θεωρεις τυχαιο οτι χιλιαδες επιστημονες ολου του κοσμου γυριζουν την πλατη σε οσα λες ? ειναι χαζοι ? ειναι διαφθαρεμενοι ? και εσυ ? εισαι ο καλος ? ο αριστος ? ο μεγας ???

ο ανθρωπος ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και εαν μπορεις να αποδειξεις ειτε την πολυδιαστατη υπαρξη του ειτε την τρισιποστατη μορφη του … εδω ειμαστε ακουμε την ΑΠΟΔΕΙΞΗ !!! το πιστευε και μη ερευνα δεν ισχυει πλεον

εγωκεντρισμος … οκ εγω θα το πω ποιο απλα , εγωισμος ..ναι ειναι η πηγη πολλων κακων αλλα και ειναι ο τροπος με τον οποιο ΕΠΙΒΙΩΣΑΜΕ και πιθανον ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ , χωρις τον εγωισμο δεν θα ανακαλυπταμε τιποτα γιατι θα τα παρατουσαμε ή γιατι δεν θα μας κεντριζε να διαφερουμε να ξεπερασουμε τον διπλα κτλπ φυσικα υπαρχει και ο "κακος" εγωισμος … αλλα για την φυση δεν υπαρχει διαφορα Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ !!!

εσυ εισαι εγωιστης ? εαν εισαι , βρες μου εναν που δεν ειναι …να του κλεψω τα λεφτα , το σπιτι , την γυναικα … να τον προσβαλω αφανταστα ,,,, και να δω ΕΙΝΑΙ ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ????

αυτο το διαφθηρει (μεγαλη κουβεντα ξεκιναμε) δεν ειναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ , αλλα χαρακτηριστικα του ανθρωπου σε συνδιασμο με την κοινωνια μεσα στην οποια ζει και δημιουργησε … φαντασου μια κοινωνια που απαγορευε τα οπλα ή το χρημα ή τον πλουτο ή το κερδος ή ολα αυτα μαζι …

εχω δει δεκαδες ανθρωπους καλους και αγιους , πνευματικους και μη που μολις τους αγγιξε η εξουσια γιναν ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ … το γιατι δεν ειναι κριμενο ουτε σε διαστασεις ουτε σε υποστασεις , ειναι ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ DNA ΜΑΣ … αυτη ειναι η ΦΥΣΗ ΜΑΣ

και πριν ψαξουμε ολα οσα λες , αυτο που πρεπει να κανουμε ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ , ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΑΣ , ΜΕ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ … ελα ομως που δεν εχουμε ιδεα τι ειμαστε , ελα ομως που μισεις την ιδια σου την φυση … που μισεις την υπαρξη σου !!!!

πως μπορεις να μιλας για διαστασεις , οταν δεν ξερεις γιατι γουσταρεις τις γυναικες , γιατι εχεις χερια, γιατι εχεις τριχες στο προσωπο , τι ειναι αυτο που σε κανει να εκνευριζεσαι ευκολα , τι ειναι αυτο που σε κανει ζωγραφο ή ποιητη και χιλιαδες αλλα μικρα μικρα πραματακια … ΧΩΡΙΣ να εχουμε εξηγησει ΟΛΑ ΑΥΤΑ τι νοημα εχει να ψαχνω τις διαστσσεις ??? πως παω να αποκωδικοποιησω το πνευματικο (υπαρχει δεν υπαρχει) ή την ψυχη (υπαρχει δεν υπαρχει και αραγε τι ειναι αυτη η ψυχη και προσεξε τι θα πεις γιατι οι ψυχολογοι εχουν αυτια) οταν δεν εχεις εξηγησει το υλικο/πραγματικο ???

ειναι σαν να βαζω καποιον που δεν ξερει μαθηματικα , να μου υπολογιζει την τροχια εισοδου ενος διαστημοπλοιου στην γη .. λες να εχει καμια τυχη ???

μας αρεσει το φανταστικο , υπαρχει λογος ? τι λες ? τυχαιο ?, αρα με την φαντασια μας κανουμε μπαϊραμια (που λεει και η θεια μου) , ονειρευομαστε και δημιουργουμε ψευτικες πραγματικοτητες για να ικανοποιησουμε απο την μια την φαντασια μας κια απο την αλλη ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ … ναι
αραγε τι συμβαινει οτι κατι με "ικανοποιει" ? τι διεργασιες εκτελουντε μεσα μου ωστε αυτο το κατι να με γεμιζει ευχαριστηση ??? πχ γιατι μαρεσει να τρωω γλυκα ? γιατι μαρεσει να τρωω ανθυγειινες τροφες με λιπη ??? ξερεις ? για πες ??? μηπως γιατι αυτα εχουν τις μεγιστες θερμιδες αρα τα ζηταει ο οργανισμος για να επιβιωσει - δημιουργησει αποθετα ενεργειας ?? και πως μας κανει να τα θελουμε ?? εχει κανα καμπανακι μεσα μας ? τι συμβαινει πως μας προκαλει ??? (ενας υπεροχος μηχανισμος λειτουγρει , ενας μηχανισμος που εξηγη οχι μονο την τροφη αλλα και ολα σχεδον οσα κανουμε , οι διεργασιες αυτες καθοριζουν τι μας αρεσει και τι οχι , τι θελουμε και τι οχι … φατνασου οτι μια τετοια διεργασια κανει εμενα και σενα να διαφονουμε γιατι σε εμενα δημιουργει ευχαριστηση το γεγονος να μη πιστευω ενω σε εσενα ευχαριστιση το γεγονος να πιστευεις … αρα ? υπαρχει περιπτωση να πεισει ο ενας τον αλλο ?? ΟΧΙ ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ ΜΑΣ ΟΧΙ !!!! αυτα ειναι που καθοριζουν τον εγωισμο μας , τον εγωκεντρικο που λες .. ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΟΣ εαν εχω την εξηγηση για το τι ειναι και πως δουλευει … ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΠΟΥ ΠΑΝΕ οι διαστασεις ?? για μενα περιπατο !!! )

αυτο που κατηγορεις , ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΣΑΙ … ενας εγωιστης … γιατι πως αλλιως να δικαιολογησω το γεγονος οτι ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ???

οπως εγωιστης θα ειμουν και εγω εαν απεριπτα αυτα που λες .. αλλα δεν τα αποριπτω … απλα δεν εχω λογω να τα πιστεψω … τα κραταω ομως και εαν βρεθει αυτος ο λογος θα τα ενεργοποιησω …

μιλας για αληθεια , ποια αληθεια ? εχω αλλους 10 φιλους που μου λενε 10 διαφορετικες αληθειες , ΤΙ ΕΧΕΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ? (εχεις καποια εξηγηση για αυτο ?)

αραγε δεν ειναι εγωισμος να λες , ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ???

δεν ειναι εγωισμος , να οριζεις εσυ την δικη μου χαρα ? ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ ΕΜΕΝΑ και κατα ποσο ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ??? τι εισαι ? με ποιο δικαιωμα ? και αραγε με ποιον ΤΡΟΠΟ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΓΩ ??? ααα ???

βλεπω πολλα , αλλα και εσυ , αν και δεν διαβαζεις τα βλεπεις και τα αφηνεις … μιλισα για τον μικροκοσμο μας , δεν μπορουμε να αλλαξουμε το κοσμος εαν δεν αλλαξουμε εμεις … και θα το ξαναπω , βαλε , βαλτε τον εαυτοσας στο υψηλοτερο αξιωμα του κοσμου , και σκεφτειτε εαν θα αλλαζατε ή οχι , οποιος πει οχι δεν ξερει τι του γινεται … ή δεν ετυχε να εχει ποτε εξουσια στα χερια του , οποτε τοτε θα ειναι ακομη χειροτερος και απο τον χειροτερο δικτατορα (μη με κοιτας/τε στραβα … το εχω δει με τα ματια μου και το εχω ζησει με την "ψυχη" μου καθως εχω υπσοτει την διαφθορα της εξουσιας…ως νεαρος ακομη , σημερα δεν ξερω τι θα εκανα , εαν ειχα αντιστασεις , αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα με αλλαζε προς το χειροτερο εστω και λιγο )


εγω θα σου πω ενα αξιωμα που εχω εδω κια χρονια ,
ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ και μεχρι στιγμης δεν εχει βρεθει κανεις να το καταριψει !!! ετσι μολις ακουω , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ … την κανω με ελαφρα πηδηματακια και παω στον επομενο

καλες διακοπες να εχεις φιλε και καλα να περασεις !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 11:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγαλυτέρα, πασών των αρετών, η διάκριση......
Και χαρά, σε ΟΠΟΙΟΝ την έχει......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 15:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θες να πεις οτι η επιστημη απαγορευεται να απακωδικοποιησει και οτι αυτο ειναι προνομιο ΑΛΛΩΝ ? ποιων? και αυτοι απο ποιον ελεγχονται ? και με ποιους κανονες το κανουν ? και πως το επαληθευουν κτλπ ???

η επιστιμη δεν ειναι ενα ντουβαρι ουτε 2 χαρτια και ενα μολυβι , ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ , αρα ως ανθρωποι μπορουν ανετα να αποκωδικοποιησουν οτι γουσταρουν αρκει να το θελουν …



απλα ειπα οτι η συγχρονη επιστημη ουτε ενδιαφερεται ουτε μπορει (δεν εχει τα εποπτικα μεσα) να ασχοληθει με το μακροκοσμικο κομματι του ανθρωπου που αποκαλουμε ψυχη...

υπαρχουν μικρες εξαιρεσεις, εντιμοι επιστημονες που εχουν καταγραψει περιστατικα εξωαισθητηριας αντιληψης στη διαρκεια κωματος και οπου ο ασθενης που ηταν σε κατασταση φυτου εβλεπε το σωμα του και τους επισκεπτες απο ψηλα και οταν συνηρθε εδωσε λεπτομερεις περιγραφες...

quote:
επισης φανταζομαι οτι ολοι οσοι περασαν και ειχαν αντιθετοι γνωμη απο την δικη σου μαλλον ηταν μπουμπουνες ? δεκτο και αυτο !!!
εκτος εαν θεωρεις αποκλιστικοτητα το ειδος σου στην αποκωδικοποιηση ? οκ πασο !!! θεωρεις τυχαιο το χαμηλο επιπεδο σπουδων οσων ασχολουντε με αυτα που λες ?? θεωρεις τυχαιο οτι χιλιαδες επιστημονες ολου του κοσμου γυριζουν την πλατη σε οσα λες ? ειναι χαζοι ? ειναι διαφθαρεμενοι ? και εσυ ? εισαι ο καλος ? ο αριστος ? ο μεγας ???


βεβαιως και υιοθετω μια αποψη που με βαση το συρμο ειναι μειοψηφικη, ομως δεν την υποστηριζω μονος μου αλλα παρεα με αρκετους λαμπρους διανοητες που κι εμενα μου ανοιξαν τα ματια...

Σωκρατης, Χριστος, Βουδας, Λαο Τσε, Πυθαγορας, Ηρακλειτος, Πλατωνας, Αισχυλος, Πλωτινος, Πλουταρχος, Προκλος, Αποστολος Παυλος, Γρηγοριος Νυσσης, ψ-Διονυσιος Αρεοπαγιτης, Τζαλαλουντιν Ρουμι, Δαντης, Παρακελσος, Τζακομπ Μπαιμε, Νοβαλις, Γουιλιαμ Μπλεικ, Μπλαιζ Πασκαλ, Ραινερ Μαρια Ριλκε, Μωρις Μαιτερλινκ, Γεωργιος Γκουρτζιεφ, Τομας Ελιοτ, Ροναλντ Τολκιν, Σι Ες Λιουις, Κρισναμουρτι, Ραμπιντραναθ Ταγκορ, Νικολα Τεσλα, Ντεηβιντ Μπομ...

καποιοι απ'αυτους ειναι δημιουργοι θρησκειων, αλλοι κορυφαιοι φιλοσοφοι, λογοτεχνες, θεατρικοι συγγραφεις, μεταξυ τους υπαρχουν και νομπελιστες ενω τρεις ηταν επιστημονες, ο Πασκαλ, ο Τεσλα ο και ο εισηγητης της κβαντικης φυσικης, ο Ντεηβιντ Μπομ (σκεψου οτι δεν εβαλα στη λιστα επωνυμους Χριστιανους επιστημονες και καλλιτεχνες αλλα μονο οσους διανοητες ασχοληθηκαν με την εξερευνηση της ψυχης τους, με το εσωταξιδι)...

βεβαιως και υπαρχουν επιστημονες που πιστευουν στο μακροκοσμικο κομματι του ανθρωπου αλλα η επιστημη συνολικα και πλην εξαιρεσεων που ανεφερα δεν θελει να ασχοληθει με το θεμα, προφανως γιατι το μεγαλο κεφαλαιο δεν χρηματοδοτει τετοιες ερευνες...

quote:
ο ανθρωπος ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και εαν μπορεις να αποδειξεις ειτε την πολυδιαστατη υπαρξη του ειτε την τρισιποστατη μορφη του … εδω ειμαστε ακουμε την ΑΠΟΔΕΙΞΗ !!! το πιστευε και μη ερευνα δεν ισχυει πλεον


καθε ανθρωπος φερει την ευθυνη για την αποδειξη της υπαρξης της δικης του ψυχης αν και εφοσον τον απασχολει το θεμα...

η ψυχη ειναι αορατη μεν αλλα βιωνεται δε...

οταν αγαπαμε αφιλοκερδως η νοιωθουμε ελεος και συμπονοια, οταν ανατριχιαζουμε μπροστα στην ομορφια ενος μουσικου κομματιου, οταν μας απορροφαει η γοητεια ενος ηλιοβασιλεματος, οταν αισθανομαστε οτι χαλαρωνουμε μεσα στη φυση η τη θαλασσα, οταν αντιλαμβανομαστε οτι ο εγωκεντρισμος μας απομυζα την ενεργεια, οταν νοιωθουμε αιφνιδια χαρα χωρις λογο και αφορμη...

αυτα ειναι εκδηλωσεις της ψυχης και οχι του νου, ο νους δεν μπορει να αγαπησει αφιλοκερδως ουτε να χαρει χωρις κινητρα...

quote:
εγωκεντρισμος … οκ εγω θα το πω ποιο απλα , εγωισμος ..ναι ειναι η πηγη πολλων κακων αλλα και ειναι ο τροπος με τον οποιο ΕΠΙΒΙΩΣΑΜΕ και πιθανον ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ , χωρις τον εγωισμο δεν θα ανακαλυπταμε τιποτα γιατι θα τα παρατουσαμε ή γιατι δεν θα μας κεντριζε να διαφερουμε να ξεπερασουμε τον διπλα κτλπ φυσικα υπαρχει και ο "κακος" εγωισμος … αλλα για την φυση δεν υπαρχει διαφορα Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ !!!

εσυ εισαι εγωιστης ? εαν εισαι , βρες μου εναν που δεν ειναι …να του κλεψω τα λεφτα , το σπιτι , την γυναικα … να τον προσβαλω αφανταστα ,,,, και να δω ΕΙΝΑΙ ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ????



ο εγωισμος χρειαζεται για την επιβιωση αλλα ενω θα επρεπε να αποσυρεται οταν δεν τιθεται θεμα εξασφαλισης της διαρκως βρισκεται στο προσκυνιο γιατι εχει την αναγκη πλεον να επιβιωσει και ψυχολογικα...

και εκει μας γαμαει τη ζωη μας καθως διαρκως πληγωνει τους αλλους και πληγωνεται κι αυτος με τη σειρα του...

θα πρεπε να ειμαστε πιο ισορροπημενα οντα μεταξυ εγωκεντρισμου και αγαπης αλλα εχουμε παραδωσει το τιμονι πληρως στον εγωκεντρισμο...

διολου τυχαια λοιπον ηρθαν οι τελευταιοι παγκοσμιοι πολεμοι και η καταστροφη του περιβαλλοντος και της βιοποικιολοτητας...

quote:
αυτο το διαφθηρει (μεγαλη κουβεντα ξεκιναμε) δεν ειναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ , αλλα χαρακτηριστικα του ανθρωπου σε συνδιασμο με την κοινωνια μεσα στην οποια ζει και δημιουργησε … φαντασου μια κοινωνια που απαγορευε τα οπλα ή το χρημα ή τον πλουτο ή το κερδος ή ολα αυτα μαζι …

εχω δει δεκαδες ανθρωπους καλους και αγιους , πνευματικους και μη που μολις τους αγγιξε η εξουσια γιναν ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ … το γιατι δεν ειναι κριμενο ουτε σε διαστασεις ουτε σε υποστασεις , ειναι ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ DNA ΜΑΣ … αυτη ειναι η ΦΥΣΗ ΜΑΣ

και πριν ψαξουμε ολα οσα λες , αυτο που πρεπει να κανουμε ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ , ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΑΣ , ΜΕ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ … ελα ομως που δεν εχουμε ιδεα τι ειμαστε , ελα ομως που μισεις την ιδια σου την φυση … που μισεις την υπαρξη σου !!!!



ποιος το λεει αυτο; θεωρεις οτι καταπιεζω το σωμα μου και ειμαι ασκητης;

θεωρω πολυ απλα οτι σωμα και ψυχη πρεπει να συνεργαζονται και οτι και τα δυο αξιζουν σεβασμου..

οταν το σωμα πειναει πρεπει να φαει, αν το εμποδισεις το καταπιεζεις, οταν ομως το σωμα νοιωθει βουλιμια τοτε αυτο καταπιεζει..

quote:

πως μπορεις να μιλας για διαστασεις , οταν δεν ξερεις γιατι γουσταρεις τις γυναικες , γιατι εχεις χερια, γιατι εχεις τριχες στο προσωπο , τι ειναι αυτο που σε κανει να εκνευριζεσαι ευκολα , τι ειναι αυτο που σε κανει ζωγραφο ή ποιητη και χιλιαδες αλλα μικρα μικρα πραματακια … ΧΩΡΙΣ να εχουμε εξηγησει ΟΛΑ ΑΥΤΑ τι νοημα εχει να ψαχνω τις διαστσσεις ??? πως παω να αποκωδικοποιησω το πνευματικο (υπαρχει δεν υπαρχει) ή την ψυχη (υπαρχει δεν υπαρχει και αραγε τι ειναι αυτη η ψυχη και προσεξε τι θα πεις γιατι οι ψυχολογοι εχουν αυτια) οταν δεν εχεις εξηγησει το υλικο/πραγματικο ???
ειναι σαν να βαζω καποιον που δεν ξερει μαθηματικα , να μου υπολογιζει την τροχια εισοδου ενος διαστημοπλοιου στην γη .. λες να εχει καμια τυχη ???


συμφωνα μ'αυτη τη λογικη κακως εκανε ο Ηρακλειτος που ερευνουσε την ψυχη του και δεν περιμενε 2500 χρονια μετα να δημιουργηθουν τα εργαστηρια και τα μικροσκοπια ωστε να ξεκινησει απο την αποκωδικοποιηση του σωματος;


quote:
εγω θα σου πω ενα αξιωμα που εχω εδω κια χρονια ,
ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ και μεχρι στιγμης δεν εχει βρεθει κανεις να το καταριψει !!! ετσι μολις ακουω , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ … την κανω με ελαφρα πηδηματακια και παω στον επομενο

καλες διακοπες να εχεις φιλε και καλα να περασεις !!!




το να πει κανεις οτι κατεχει το απολυτο πολιτικο συστημα για τους ανθρωπους ειναι λαθος γιατι το σωστο πολιτικο συστημα ποικιλει αναλογα με την εποχη, το επιπεδο μορφωσης και τις προσλαμβανουσες ενος λαου...

το να πει ομως οτι η ψυχη υπαρχει οταν ο ιδιος βιωσε την υπαρξη της ειναι μια δηλωση που βασιζεται στην εμπειρια του...

δεν ειναι η μια και μοναδικη αληθεια, ειναι ομως η προσωπικη του αληθεια τη δεδομενη στιγμη...

καλα να περασεις κι εσυ..εγω βρηκα ενα συνδεδεμενο υπολογιστη σε σπιτι γνωστου πολυ κοντα εκει που παραθεριζω οποτε μια δυο φορες τη βδομαδα πιστευω οτι θα μπαινω..

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 08/08/2010 15:01:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 17:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

θες να πεις οτι η επιστημη απαγορευεται να απακωδικοποιησει και οτι αυτο ειναι προνομιο ΑΛΛΩΝ ? ποιων? και αυτοι απο ποιον ελεγχονται ? και με ποιους κανονες το κανουν ? και πως το επαληθευουν κτλπ ???

η επιστιμη δεν ειναι ενα ντουβαρι ουτε 2 χαρτια και ενα μολυβι , ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ , αρα ως ανθρωποι μπορουν ανετα να αποκωδικοποιησουν οτι γουσταρουν αρκει να το θελουν …



απλα ειπα οτι η συγχρονη επιστημη ουτε ενδιαφερεται ουτε μπορει (δεν εχει τα εποπτικα μεσα) να ασχοληθει με το μακροκοσμικο κομματι του ανθρωπου που αποκαλουμε ψυχη...

υπαρχουν μικρες εξαιρεσεις, εντιμοι επιστημονες που εχουν καταγραψει περιστατικα εξωαισθητηριας αντιληψης στη διαρκεια κωματος και οπου ο ασθενης που ηταν σε κατασταση φυτου εβλεπε το σωμα του και τους επισκεπτες απο ψηλα και οταν συνηρθε εδωσε λεπτομερεις περιγραφες...

quote:
επισης φανταζομαι οτι ολοι οσοι περασαν και ειχαν αντιθετοι γνωμη απο την δικη σου μαλλον ηταν μπουμπουνες ? δεκτο και αυτο !!!
εκτος εαν θεωρεις αποκλιστικοτητα το ειδος σου στην αποκωδικοποιηση ? οκ πασο !!! θεωρεις τυχαιο το χαμηλο επιπεδο σπουδων οσων ασχολουντε με αυτα που λες ?? θεωρεις τυχαιο οτι χιλιαδες επιστημονες ολου του κοσμου γυριζουν την πλατη σε οσα λες ? ειναι χαζοι ? ειναι διαφθαρεμενοι ? και εσυ ? εισαι ο καλος ? ο αριστος ? ο μεγας ???


βεβαιως και υιοθετω μια αποψη που με βαση το συρμο ειναι μειοψηφικη, ομως δεν την υποστηριζω μονος μου αλλα παρεα με αρκετους λαμπρους διανοητες που κι εμενα μου ανοιξαν τα ματια...

Σωκρατης, Χριστος, Βουδας, Λαο Τσε, Πυθαγορας, Ηρακλειτος, Πλατωνας, Αισχυλος, Πλωτινος, Πλουταρχος, Προκλος, Αποστολος Παυλος, Γρηγοριος Νυσσης, ψ-Διονυσιος Αρεοπαγιτης, Τζαλαλουντιν Ρουμι, Δαντης, Παρακελσος, Τζακομπ Μπαιμε, Νοβαλις, Γουιλιαμ Μπλεικ, Μπλαιζ Πασκαλ, Ραινερ Μαρια Ριλκε, Μωρις Μαιτερλινκ, Γεωργιος Γκουρτζιεφ, Τομας Ελιοτ, Ροναλντ Τολκιν, Σι Ες Λιουις, Κρισναμουρτι, Ραμπιντραναθ Ταγκορ, Νικολα Τεσλα, Ντεηβιντ Μπομ...

καποιοι απ'αυτους ειναι δημιουργοι θρησκειων, αλλοι κορυφαιοι φιλοσοφοι, λογοτεχνες, θεατρικοι συγγραφεις, μεταξυ τους υπαρχουν και νομπελιστες ενω τρεις ηταν επιστημονες, ο Πασκαλ, ο Τεσλα ο και ο εισηγητης της κβαντικης φυσικης, ο Ντεηβιντ Μπομ (σκεψου οτι δεν εβαλα στη λιστα επωνυμους Χριστιανους επιστημονες και καλλιτεχνες αλλα μονο οσους διανοητες ασχοληθηκαν με την εξερευνηση της ψυχης τους, με το εσωταξιδι)...

βεβαιως και υπαρχουν επιστημονες που πιστευουν στο μακροκοσμικο κομματι του ανθρωπου αλλα η επιστημη συνολικα και πλην εξαιρεσεων που ανεφερα δεν θελει να ασχοληθει με το θεμα, προφανως γιατι το μεγαλο κεφαλαιο δεν χρηματοδοτει τετοιες ερευνες...

quote:
ο ανθρωπος ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και εαν μπορεις να αποδειξεις ειτε την πολυδιαστατη υπαρξη του ειτε την τρισιποστατη μορφη του … εδω ειμαστε ακουμε την ΑΠΟΔΕΙΞΗ !!! το πιστευε και μη ερευνα δεν ισχυει πλεον


καθε ανθρωπος φερει την ευθυνη για την αποδειξη της υπαρξης της δικης του ψυχης αν και εφοσον τον απασχολει το θεμα...

η ψυχη ειναι αορατη μεν αλλα βιωνεται δε...

οταν αγαπαμε αφιλοκερδως η νοιωθουμε ελεος και συμπονοια, οταν ανατριχιαζουμε μπροστα στην ομορφια ενος μουσικου κομματιου, οταν μας απορροφαει η γοητεια ενος ηλιοβασιλεματος, οταν αισθανομαστε οτι χαλαρωνουμε μεσα στη φυση η τη θαλασσα, οταν αντιλαμβανομαστε οτι ο εγωκεντρισμος μας απομυζα την ενεργεια, οταν νοιωθουμε αιφνιδια χαρα χωρις λογο και αφορμη...

αυτα ειναι εκδηλωσεις της ψυχης και οχι του νου, ο νους δεν μπορει να αγαπησει αφιλοκερδως ουτε να χαρει χωρις κινητρα...

quote:
εγωκεντρισμος … οκ εγω θα το πω ποιο απλα , εγωισμος ..ναι ειναι η πηγη πολλων κακων αλλα και ειναι ο τροπος με τον οποιο ΕΠΙΒΙΩΣΑΜΕ και πιθανον ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ , χωρις τον εγωισμο δεν θα ανακαλυπταμε τιποτα γιατι θα τα παρατουσαμε ή γιατι δεν θα μας κεντριζε να διαφερουμε να ξεπερασουμε τον διπλα κτλπ φυσικα υπαρχει και ο "κακος" εγωισμος … αλλα για την φυση δεν υπαρχει διαφορα Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ !!!

εσυ εισαι εγωιστης ? εαν εισαι , βρες μου εναν που δεν ειναι …να του κλεψω τα λεφτα , το σπιτι , την γυναικα … να τον προσβαλω αφανταστα ,,,, και να δω ΕΙΝΑΙ ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ????



ο εγωισμος χρειαζεται για την επιβιωση αλλα ενω θα επρεπε να αποσυρεται οταν δεν τιθεται θεμα εξασφαλισης της διαρκως βρισκεται στο προσκυνιο γιατι εχει την αναγκη πλεον να επιβιωσει και ψυχολογικα...

και εκει μας γαμαει τη ζωη μας καθως διαρκως πληγωνει τους αλλους και πληγωνεται κι αυτος με τη σειρα του...

θα πρεπε να ειμαστε πιο ισορροπημενα οντα μεταξυ εγωκεντρισμου και αγαπης αλλα εχουμε παραδωσει το τιμονι πληρως στον εγωκεντρισμο...

διολου τυχαια λοιπον ηρθαν οι τελευταιοι παγκοσμιοι πολεμοι και η καταστροφη του περιβαλλοντος και της βιοποικιολοτητας...

quote:
αυτο το διαφθηρει (μεγαλη κουβεντα ξεκιναμε) δεν ειναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ , αλλα χαρακτηριστικα του ανθρωπου σε συνδιασμο με την κοινωνια μεσα στην οποια ζει και δημιουργησε … φαντασου μια κοινωνια που απαγορευε τα οπλα ή το χρημα ή τον πλουτο ή το κερδος ή ολα αυτα μαζι …

εχω δει δεκαδες ανθρωπους καλους και αγιους , πνευματικους και μη που μολις τους αγγιξε η εξουσια γιναν ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ … το γιατι δεν ειναι κριμενο ουτε σε διαστασεις ουτε σε υποστασεις , ειναι ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ DNA ΜΑΣ … αυτη ειναι η ΦΥΣΗ ΜΑΣ

και πριν ψαξουμε ολα οσα λες , αυτο που πρεπει να κανουμε ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ , ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΑΣ , ΜΕ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ … ελα ομως που δεν εχουμε ιδεα τι ειμαστε , ελα ομως που μισεις την ιδια σου την φυση … που μισεις την υπαρξη σου !!!!



ποιος το λεει αυτο; θεωρεις οτι καταπιεζω το σωμα μου και ειμαι ασκητης;

θεωρω πολυ απλα οτι σωμα και ψυχη πρεπει να συνεργαζονται και οτι και τα δυο αξιζουν σεβασμου..

οταν το σωμα πειναει πρεπει να φαει, αν το εμποδισεις το καταπιεζεις, οταν ομως το σωμα νοιωθει βουλιμια τοτε αυτο καταπιεζει..

quote:

πως μπορεις να μιλας για διαστασεις , οταν δεν ξερεις γιατι γουσταρεις τις γυναικες , γιατι εχεις χερια, γιατι εχεις τριχες στο προσωπο , τι ειναι αυτο που σε κανει να εκνευριζεσαι ευκολα , τι ειναι αυτο που σε κανει ζωγραφο ή ποιητη και χιλιαδες αλλα μικρα μικρα πραματακια … ΧΩΡΙΣ να εχουμε εξηγησει ΟΛΑ ΑΥΤΑ τι νοημα εχει να ψαχνω τις διαστσσεις ??? πως παω να αποκωδικοποιησω το πνευματικο (υπαρχει δεν υπαρχει) ή την ψυχη (υπαρχει δεν υπαρχει και αραγε τι ειναι αυτη η ψυχη και προσεξε τι θα πεις γιατι οι ψυχολογοι εχουν αυτια) οταν δεν εχεις εξηγησει το υλικο/πραγματικο ???
ειναι σαν να βαζω καποιον που δεν ξερει μαθηματικα , να μου υπολογιζει την τροχια εισοδου ενος διαστημοπλοιου στην γη .. λες να εχει καμια τυχη ???


συμφωνα μ'αυτη τη λογικη κακως εκανε ο Ηρακλειτος που ερευνουσε την ψυχη του και δεν περιμενε 2500 χρονια μετα να δημιουργηθουν τα εργαστηρια και τα μικροσκοπια ωστε να ξεκινησει απο την αποκωδικοποιηση του σωματος;


quote:
εγω θα σου πω ενα αξιωμα που εχω εδω κια χρονια ,
ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ και μεχρι στιγμης δεν εχει βρεθει κανεις να το καταριψει !!! ετσι μολις ακουω , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ … την κανω με ελαφρα πηδηματακια και παω στον επομενο

καλες διακοπες να εχεις φιλε και καλα να περασεις !!!




το να πει κανεις οτι κατεχει το απολυτο πολιτικο συστημα για τους ανθρωπους ειναι λαθος γιατι το σωστο πολιτικο συστημα ποικιλει αναλογα με την εποχη, το επιπεδο μορφωσης και τις προσλαμβανουσες ενος λαου...

το να πει ομως οτι η ψυχη υπαρχει οταν ο ιδιος βιωσε την υπαρξη της ειναι μια δηλωση που βασιζεται στην εμπειρια του...

δεν ειναι η μια και μοναδικη αληθεια, ειναι ομως η προσωπικη του αληθεια τη δεδομενη στιγμη...

καλα να περασεις κι εσυ..εγω βρηκα ενα συνδεδεμενο υπολογιστη σε σπιτι γνωστου πολυ κοντα εκει που παραθεριζω οποτε μια δυο φορες τη βδομαδα πιστευω οτι θα μπαινω..

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 08/08/2010 15:01:12


Έχουμε όλοι μας λίγο πολύ αναφερθεί πάνω σε αυτά τα θέματα και αν μπορεί κάποιος να αποδώσει μια "αλήθεια" αυτή μπορεί να ειδωθεί μέσα απο την ολότητα των καταθέσεων κατα την αποψή μου...!

Μέσα απο την ολότητα αυτή , μπορεί να διερευνηθεί το κατ'αρχάς αληθές και προκύπτον και που δεν είναι άλλο απο την "οδύνη" του βίου..!

Ένα άλλο ... η οδύνη του "είναι" και που ορίζεται απο το προς "τον-θάνατον-είναι"....!

Άλλη μια οδύνη -επίσης οδυνηρή- η αποκάλυψη βιωματικά της αρχής του "προς -τον-κόσμο-είναι-" ..."είναι" , ότι δεν "συν-είναι-...μολονότι "παρα-τον-κόσμο-είναι-....!

Εξ'αυτού θα ορισθεί και η αγωνιώδης προσπάθεια για "επι-κοινωνία"...και που δεν πρόκειται για μια απλή ανταλλαγή απόψεων ή έστω και ιδεών αλλα μια απαίτηση για "διεμβόληση" του "είναι" μας εκ μέρους των άλλων ... μια εκ βαθέων αναγνώριση μας...κατα-νόηση μας και αποδοχή μας...!

Αναζητάμε την "μέθεξη"...!!!

"Αγάπη" που πρακτικά σημαίνει ένας συνδυασμός "παραγμάτων" όπως :

-Σεβασμός , κατανόηση , αποδοχή , επιβεβαίωση κλπ..!

Αναζητάμε σχεδόν το ανέφικτο..αναζητάμε εναγωνίως εκείνο που ουδέποτε επεδείξαμε οι ίδιοι προς εαυτόν , αναζητήσαμε την "μέθεξη" απο τους άλλους ως αποτέλεσμα μιας εσωτερικής επίκλησης για το "εκ-λειπόν- εντός μας και που οι ίδιοι δεν "εισφέραμε"...και δεν καταγάγαμε ... την "εσωτερική μέθεξη"...την προσωπική θα μπορούσε κάποιος να πεί "μέθεξη" που ορίζεται εκ των έσω για το ίδιο μας το "είναι"...!

Φλυαρίες .... ασυνάρτητα λόγια ...απέλπιδες προσπάθειες "συγκρότησης"...μιας "συγκρότησης" που το είναι ως τέτοιο δεν θα επιτεύξει ουδέποτε , υποστασιοποιημένο επι μιας διυποκειμενικότητας που το διαιρεί καταστατικά και οριζει την αδυναμία του να εκφωνήσει "πρωτογενείς" επιθυμίες ... και να αποτελέσει ολότητα ως "ένα Ενικό"...!

Και λέει ... πως ξέρει...πως γνωρίζει...και μάλιστα αλήθειες..!

Η μονη αλήθεια είναι το ίδιο...ως "έχει" και ως "είναι"..αυτό που βλέπουμε και όπως το βλεπουμε...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy