ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Θέλω να σωθώ... τι να κάνω? Μάρτυρας πίστης ή μήπως ορθόδοξος χριστιανισμός?"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 12:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ποιος είναι πιο ικανός και πιο άξιος , το καθορίζει η ικανοτητα του ατόμου να προσφέρει στην κοινωνία(που οι περισσοτεροι απσαζονται τα κρητηρια της) και στον εαυτό του(του οποιου τα κρητηρια μπορει να συμβαδιζουν ή και να διαφερουν οσο η μερα απο τη νυχτα απο αυτα του κοινωνικου συνολου) .
Το καθορίζει επίσης η ικανότητα του να ηγείται και να παιρνει αποφάσεις(για να ηγηθεις πρεπει να εχεις και ακολουθους) .
Το καθορίζει επίσης το επίπεδο της νοημοσύνης που διαθετει , το ψυχικό του σθένος , και η ικανότητα του να επιβιώνει στον κόσμο αυτό , με τις δικές του δυνάμεις(κοινωνικο και οχι ατομικο προτυπο) .

Δεν μπορεί λοιπόν ο υπάλληλος του ΟΣΕ να δικαιούται τα ίδια με τον χειρούργο γιατί ο δεύτερος σώζει ζωές(αφαιρει κιολας,οπως και ο πρωτος μπορει να σωσει κανοντας σωστους χειρισμους σε μια κατασταση αναγκης.Μονο που ο πρωτος σπανια θα παιξει με τη ζωη εστω και ενος ατομου με το αλλοθι οτι θα σωσει χιλιαδες ενω ο δευτερος το παιζει και θεος και σωτηρας αμα λαχει) .
Δεν μπορεί ο υδραυλικός να έχει Πόρσε Καγιεν και ο Χειρούργος ή ο καθηγητής πανεπιστημίου Χιουντάι(γιατι οχι; ο υδραυλικος μπορει να πεθανει χωρις να χρειαστει ουτε μια φορα χειρουργο,αλλα ο χειρουργος ποσες μερες μπορει να αντεξει χωρις νερο;) .

Κι ομως στην Ελλάς του 2010 , και όχι μόνο , αυτά συμβαίνουν .
Και αυτό γιατί ως κοινωνία , έχουμε χάσει την μπάλα και τα έχουμε ισοπεδώσει όλα(σωστα,γιατι εγω που ειμαι δυο μετρα και 150 κιλα δεν εχω παρει τον μπαλτα για να κοψω φετες τον κοντοπιθαρο επιστημονα που καταφερε με την παρατηρητικοτητα του να με χειραγωγησει και να με βαλει να του κοψω και τα μπριζολακια .

Το κριτίριο αξιολόγησης των ανθρώπων έπαψε (σε παραπεμπω στην προηγουμενη παρενθεση)) να είναι το μυαλό τους και ο χαρακτήρας τους , αλλα το πόσο χοντρή είναι η τσέπη τους και ποσο μεγάλο είναι το αυτοκίνητό τους .

Γιαυτό και οταν πας στον χειρούργο να σε χειρουργήσει σου ζητάει φακελάκι(ζηταει φακελακι γιατι χορτασε απο τα μπριζολακια και τωρα θελει φουα γκρα το πημαδι του) .
Γιατί δεν δέχεται οντας ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΣ (σε τι και γιατι) απο πολλους άλλους , να παίρνει λιγότερα απο τον υδραυλικό .

Τότε γκρινίαζεις ψηλέ και λες : " τον παλιάνθρωπο εκμεταλεύεται τον ανθρώπινο πόνο " .

Δεν έχεις καταλάβει όμως οτι υπευθυνος για αυτή την κατάσταση είσαι και εσύ που αποδέχεσαι αυτήν την ανωμαλία που ανέφερα χωρίς να αντιδράς , όπως και κάτι Ουτοπικές θεωρίες περί "Ισότητας των ανθρώπων".

Ισος με τους άλλους θέλει να είναι ο μουρλός .
Ο έξυπνος (οχι ο εξυπνος αλλα ο σοφρων αγαπα την προκληση,αυτη δε βρισκετε στο να θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο ή κατωτερο αλλα ισο.) θέλει να είναι ανώτερος απο τους άλλους , και να του το αναγνωρίζουν(καπως αλλιως τον ονομαζω αυτον αλλα μη σας μπλεκω) .
Ετσι είναι η ανθρώπινη φύση . Τι να κάνουμε τώρα , να την διαστρεβλώσουμε για να ταιριάζει στις θεωρίες μας(αυτη ειναι και η μεγαλυτερη ικανοτητα του κοντοπιθαρου) ?


quote:
Εσύ αυτό που λες το δέχεσαι και το ασπάζεσαι ως έναν «υπέρτατο» δίκαιο/σωστό νόμο ή ως έναν «συμπαντικό τσαμπουκά» στον οποίο δεν μπορείς να αντιδράσεις και υποκύπτεις και τον δέχεσαι;

Ο νόμος αυτός είναι ο φυσικός νόμος της επιβίωσης του ικανοτέρου .
Και φυσικά ο νόμος (νομος ειναι φραγμος,δε διακρινω κανενα φραγμο στη φυση) αυτός είναι δίκαιος και σωστός .
Διοτι τον εφτιαξε ο δίκαιος και σοφός Θεούλης(που εφτιαξε ο κοντοπιθαρος -για να- πιστευεις) που πιστευεις , ωστε να υπάρχει πρόοδος και εξέλιξη .


quote:
Τι θα πει ισότητα στο μυαλό και στις ικανότητες; Η λέξη ποικιλομορφία σου λέει τίποτα;(μα θα επλειτε και ο θεος)

Η ποικιλομορφία δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε .
Ασφαλώς και ολοι οι ενεργοί πολίτες είναι χρησιμοι στην κοινωνία , αλλα δεν έχουν όλοι την ίδια προσφορά σε αυτήν .(και ποιος ειναι ο σκοπος της ειπαμε;)

Και στο ανθρώπινο σωμα όλα τα όργανα είναι απαραίτητα .
Αλλα ενώ μπορείς να ζήσεις χωρίς ένα πόδι , δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς εγκέφαλο(μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες) .

quote:
Υπάρχει καμιά ζυγαριά που τα μετρά την «ισότητα στο μυαλό και στις ικανότητες»; Μήπως θα πρέπει να φάμε ή να πιούμε κάτι το συγκεκριμένο για να γίνουμε ίσοι με τους «ικανούς»; Και αν δεν γίνουμε;
Και αν το παιδί σου γεννήθηκε με κάποια συγκεκριμένη νοητική ιδιομορφία/ικανότητα, θα πρέπει να μην δικαιούται τα ίδια σε αυτή τη ζωή;

Η ζυγαριά είναι η ίδια η ζωή(ναι αλλα ποιος κρατα το ζυγι;) και το τι καταφέρνεις σε αυτην .
Αν δεν τα καταφέρνεις δεν πειράζει , αλλα μην ζητάς να έχεις κότερο και 5 αυτοκίνητα (οχι,μπορω ομως να σε καθαρισω και να παρω τα δικα σου), η να σε θαυμαζουν όλοι(ξερεις ποσες γκομενες εβγαλε ο ρωχαμης;) .
Αυτα δεν τα δικαιουται ο καθένας παρά μόνο οι ικανοί .

Αν ένα παιδάκι έχει πρόβλημα θα το φροντίσουμε(να'σαι καλα) φυσικά αλλα αυτο ΔΕΝ σημαίνει οτι θα το κάνουμε και Πρωθυπουργό της χώρας (στο ξαναλεω μεγαλη μπουκια φαε). Εκ των πραγματων δεν δικαιούται τα ίδια με τους άλλους γιατί δεν μπορεί να τους ανταγωνιστεί .
Τοσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις ?

quote:
Και ποιος θα είναι αυτός που θα ορίσει το πόσο «φιλάνθρωπος» θα είναι απέναντι στο παιδί σου ο τάδε «άξιος»; Ο ίδιος ο «άξιος»;
Αυτός που κάνει τους πολέμους και σκοτώνει, πράγμα που το θεωρείς ως κάτι το δεδομένο και φυσικό, για να κλέψει τους φυσικούς πόρους του γείτονά του;;

Ποιος σου είπε οτι οι άνθρωποι χρειάζονται την φιλανθρωπία και τον οίκτο των άλλων ?
Οι άνθρωποι εκτός απο ανάγκες , έχουν και κάτι που λέγεται ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ .
Προσωπικά δεν θα ήθελα ποτέ να νιώσει κάποιος οικτο για το προσωπο μου , ούτε θα ήθελα την φιλανθρωπία κανενός .
Αν δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνος μου και με την αξία μου σε αυτό τον κόσμο , θα μου ήταν προτιμότερο να πάω να ζήσω μόνος μου ερημίτης σε βούνό , παρά να ζητιανευω στα φανάρια(οι κινεζοι λενε δωσε ενα ψαρι σε καποιον και την αλλη μερα θα πειναει,μαθε τον να ψαρευει και δε θα πεινασει ποτε.Εσυ μαλλον εννοεις τη φιλανθρωπια της βαρδινογιαννη και της ουνεσκο) .
Ειδικά αντι του τελευταίου , θα προτιμούσα να μην ζώ(σου ετοιμαζουν την κοιλαδα μην ανυσηχεις) .


quote:
Πρόσφατα, με αφορμή τη μεθοδευμένη προσπάθεια που λαμβάνει χώρα στη Γερμανία από τα ΜΜΕ για τη δημιουργία κοινής γνώμης πως όλοι εμείς οι Έλληνες είμαστε λωποδύτες και ζούμε εις βάρος του Γερμανού φορολογούμενου πολίτη

Γιατί ψεμματα είναι ?
Οι μεγαλύτεροι λοπωδύτες της Ευρώπης (ειπε ο δολοφονος τον κλεφτοκοτα εγκληματια) ειμαστε .
Και εδώ εθελοτυφλείς ?

quote:
πώς απαξιώθηκε, με την ίδια περίπου μέθοδο, η εβραϊκή φυλή, στα μάτια των Γερμανών πολιτών και έτσι οι φασίστες μπόρεσαν και διέπραξαν αυτό το τεράστιο έγκλημα έχοντας με το μέρος τους, αν όχι την συναίνεση, την ανοχή των Γερμανών πολιτών!!!


Δεν μου λες κάτι .
Εσυ νομίζεις οτι ο Χίτλερ τα είχε με τους Εβραίους επειδη έτσι του'ρθε μία ωραία πρωία ?


quote:
Χρειάζεται επαγρύπνηση.
Δεν γνωρίζω ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ από πού πηγάζουν αυτές σου οι απόψεις αλλά το μόνο που μπορώ να πω είναι πως είναι πολύ επικίνδυνες και τίποτα δεν προσφέρουν, αντιθέτως.

Ναι είναι γεγονός οτι η αλήθεια είναι πάντα επικυνδυνη γιατι δημιουργεί προβλήματα σε αυτούς πασάρουν έντεχνα τα ψεύδη τους .
Σε αυτούς που έχουν μετατρέψει ολο τον πλανήτη σε μία μάζα ομοειδών άβουλων πλασμάτων που δεν τα διαφοροποιεί τίποτα .
Σε αυτούς που ενω χρησιμοποιούν ΩΜΑ το δίκαιο του ισχυροτέρου ώς μοναδικό νόμο , απαιτούν απο όλους τους άλλους να είναι προβατα και άβουλοι εντολοδοχοι των προσταγών τους(ευτυχως υπαρχετε και εσεις οι σκεπτομενοι και θελετε να παρετε το πανω χερι,να βοηθησετε και εμας τους φτωχους στο πνευμα) .

Φίλε ψηλε αν εσύ γουστάρεις να είσαι δούλος και πρόβατο και να θεωρείς τον εαυτό σου τμήμα του κοπαδιού που αποτελείται απο λευκά ομοειδή προβατα , με γεια και με χαρά σου . Εγώ πρόβατο δεν θέλω να γίνω και δεν θέλω να σου μοιάζω . Ουτε θέλω να είμαστε ίσοι(αυτα να τα πεις στον μπαλτοφορο) .

quote:
το οποίο και δικαιολογείς με την αναφορά σου περί αν-ισότητας στο μυαλό και στις ικανότητες.

Αυτό που έχω να πω σε όσους τυχόν συμφωνούν μαζί σου, είναι πως:

αν η "τύχη" τους έκανε να είναι σήμερα οι Σπαρτιάτες στρατιώτες, κανείς δεν τους εξασφαλίζει πως σε ένα κοντινό αύριο δεν μπορεί να γίνουν οι είλωτες στον ίδιο τους τον τόπο!!


Αν απο ατυχία η αδυναμία γίνουν είλωτες καλά να πάθουν .
Εγω δεν ξεχωρίζω τους ανθρώπους με βάση την καταγωγή τους αλλα με βάση το μυαλό τους (καλυτερα με το μεγεθος του πεους-πιο μικρο λιγοτερος πονος εκτος και αν εισαι απο αυτους που το ευχαριστιουνται οποτε εισαι ελευθερος να διαλεξεις το μεγαλυτερο.Εισαι ομως ελευθερος να κανεις την επιλογη ή απλα θα στον φορεσουν και θα σου βγει απο το στομα;).
Αν οι Ελληνες φανούν τόσο ανίκανοι και δειλοι και γίνουν δούλοι των ξένων , είναι αξιοι της μοίρας τους .


quote:
Αν η "τύχη" ή ο καλός Θεός τους χάρισε να είναι αρτιμελείς, να στέκονται στα πόδια τους και να έχουν κάποια θέση από αυτές που θεωρούνται σήμερα από τον ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ και από τον περισσότερο κόσμο, ως από εκείνες των πιο «άξιων στο μυαλό και στις ικανότητες», κανείς δεν τους εξασφαλίζει πως έτσι θα είναι κα αύριο! Τα παραδείγματα που δικαιώνουν αυτό που λέω είναι πολλά, ίσως και στον περίγυρό σας να γνωρίζετε πολλά!!

Φυσικά και κανείς δεν το εξασφαλίζει .
Ρε ψηλέ να σου κάνω μία ερώτηση ?
ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ είσαι ?
Γιατί οσα λές , βγάζουν μια μιζέρια και ένα δημοσιουπαλληλίκι που δεν περιγράφεται .

Δηλαδή τι είναι η ζωή ? Ο Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδας ?
Να μπω να εξασφαλίστω και οτι Μ@λ@κία και να κάνω να μην έχω επιπτώσεις ?

Στην ζωή πρέπει να προχωρούν μπροστά οι Αξιοι , και όλοι να πληρώνουν για τα λάθη τους (ζωη λεν τη δασκαλα τη χοντρη).
Οταν στην πορεια της ζωής σου πάψεις να είσαι ικανός σε ότι κάνεις , πρέπει να αφήσεις τόπο σε αυτούς που μπορούν να το κάνουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ .

Στην ελληνική κοινωνία βέβαια , επειδή επικρατούν οι απόψεις του ψηλού βρισκόμαστε στο απολυτο μπάχαλο και την απολυτη αναξιοκρατία(να διαλεγες τοτε να εισουν με τους μαγκες και οχι με τους εξυπνους....α!ξεχασα δεν το επελεξες σου τυχε) .
Μη τυχόν και στεναχωρήσουμε κανένα τεμπέλη και του κόψουμε τον μισθό .
Δυστυχώς δεν υπάρχει γιατρειά με τέτοια μυαλά (μαζι σου δικε μου).



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 13:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός
quote:
Εγώ λέω πως ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στη ζωή, σε ό,τι έχει ανάγκη για να επιβιώσει και να ζήσει μια αξιοπρεπής ζωή.


Συμφωνώ απόλυτα, εκτός από το ς στο αξιοπρεπής

Αξιοπρεπής θα πει να μην αναγκάζεται να εξευτελίζεται προκειμένου να εξοικονομήσει τα απαραίτητα για τη διαβίωσή του. Ξέρω πως σηκώνει πολύ κουβέντα και ενδέχεται να μου πεις «και ποια είναι τα απαραίτητα», αλλά όταν κυριαρχεί η αγάπη και η φιλαδελφία μεταξύ των ανθρώπων, οι λύσεις βρίσκονται, όσο χρόνο κι αν πάρει.


quote:

quote:
Η παιδεία/ η γνώση, και θα έπρεπε να το γνωρίζεις εφόσον είσαι τόσο ελληναράς όσο δηλώνεις, πρέπει να είναι δωρεάν για όλους αγαπητέ μου άθεε και όχι να γίνεται εργαλείο πλουτισμού για τους ολίγους.

Η βασική παιδεία πρέπει (και είναι από όσο ξέρω) όχι μόνο δωρεάν αλλά και υποχρεωτική. Όταν σου λέει o άθεος για υποτροφίες εννοεί για ΑΝΩΤΑΤΕΣ σπουδές. Δεν μπορεί να γίνονται όλοι διδάκτορες της ιατρικής...



Όλες οι βαθμίδες της εκπαίδευσης θα έπρεπε να είναι δωρεάν.
Γιατί πρέπει να χρειάζεται υποτροφία;
Μήπως γιατί κάποιοι, για να εξυπηρετήσουν κάποια συγκεκριμένα συμφέροντα, ανέβασαν το κόστος και, κατά συνέπεια η ανώτατη αυτή εκπαίδευση προορίζεται για λίγους «εκλεκτούς» ή κάποιους τυχερούς που παίρνουν υποτροφία; Αν και, εδώ που τα λέμε και αν δεν απατώμαι, οι περισσότερες υποτροφίες, από μόνες τους, δεν αρκούν να καλύψουν τα έξοδα στο φοιτητή, οπότε πάλι οι οικογένειά του πρέπει να τσοντάρει.

Δεν θα γίνουν όλοι διδάκτορες της ιατρικής ή της νομικής ή της ……….
Όποιος έχει τη θέληση, αλλά του λείπουν τα μέσα, π.χ. προέρχεται από φτωχή οικογένεια, γιατί να μην μπορεί;
Γιατί η ανθρωπότητα να στερηθεί έναν λαμπρό επιστήμονα αύριο, μόνο και μόνο γιατί οι γονείς του δεν μπορούν να τον στηρίξουν οικονομικά;;

Και αυτό που σου λέω το λέω από προσωπική εμπειρία. Φίλος μου νευροχειρουργός, που σπούδασε στο εξωτερικό, κατάφερε και έγινε σήμερα, με πολλή εργασία και σε νεαρή ηλικία, διευθυντής σε νευροχειρουργική κλινική σε πόλη του Βελγίου, ενώ η Ελλάδα τον απέρριψε για τους λόγους που αναφέρω πιο πάνω. Και δεν είναι ο μόνος.


quote:

quote:
Γνωρίζεις μήπως πόσα παιδιά του 0,9 στην Ελλάδα, έφυγαν στο εξωτερικό και με πολλές προσπάθειες και θυσίες κατάφεραν και σπούδασαν, τη στιγμή που η χώρα σου τους τιμωρούσε και δεν τους δεχόταν στα πανεπιστήμιά της, και σήμερα είναι καταξιωμένοι επιστήμονες;

Ποια χώρα "του" εννοείς Ψηλέ; Γερμανός είσαι εσύ;Ακόμα και στα στραβά πρέπει να λέμε χώρα ΜΑΣ. Ίσως το α' πρόσωπο να μας πείσει να ασχοληθούμε με τα προβλήματα

Όσο για τα παιδιά του 0.9, δε νομίζω να υπάρχουν τέτοια. Του 15 και του 13 βεβαίως, παιδιά που οι στρεβλώσεις και οι αδικίες του συστήματος δεν επέτρεψαν να διδαχθούν σωστά και να αναπτύξουν συγκεκριμένες δεξιότητες. Υπάρχει και ένα όριο όμως. Όσο αδικημένος και να είσαι, κάτι το αξιοπρεπές θα κάνεις. Αυτό που πήρε 0.9 λογικά έδωσε λευκές κόλλες σε όλα τα μαθήματα και έκθεση έγραψε μια παράγραφο...



Κοίτα, ο άθεος έπιασε ακραίες περιπτώσεις για να κάνει να φανούν πιο ισχυρά τα επχειρήματά του, αλλά οι μαθητές δεν χωρίζονται μόνο σε αυτούς του 19,9 και σε εκείνους του 0,9.
Και εγώ αναφερόμουνα στους μαθητές του 13 ή του 15 ή του 16 αλλά χρησιμοποίησα την αναφορά του ίδιου για να σταθώ στο δικό του μέτρο.

Πιστεύω πως ο μαθητής του 0,9 (αν υπάρχει) και από μόνος του ποτέ δεν θα απαιτήσει ούτε υποτροφίες ούτε και ανώτατη εκπαίδευση. Έχει ήδη κάνει τις επιλογές του (σωστές ή όχι, ώριμες ή όχι, είναι άλλο θέμα) και έχει χαράξει το δρόμο του.

Όσο για τη «χώρα σου» που λέω, το χρησιμοποίησα και το χρησιμοποιώ μερικές φορές για να δώσω έμφαση σε αυτό που λέω, καθώς και για να τονίσω ακόμη περισσότερο τη διαφορετική μου άποψη.
Αλλά, πέρα από αυτό, ο άθεος έχει δική του άποψη για ποιοι είναι Έλληνες και ποιοι όχι. Ρώτα τον και θα σου πει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 14:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλες οι βαθμίδες της εκπαίδευσης θα έπρεπε να είναι δωρεάν

Εγώ που σπουδάζω στο πολυτεχνείο, δεν πλήρωσα φράγκο...Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα δημόσια πανεπιστήμια από όσο ξέρω... Αλλά ξαναλέω, δεν μπορούν να γίνουν όλοι... Πόσους θα πάρει η ιατρική; 1000;5000; Για αυτό υπάρχει πήχης. Όσοι δεν τα καταφέρουν, να πληρώσουν ιδιωτικό. Είναι το πιο δίκαιο...

quote:
Γιατί πρέπει να χρειάζεται υποτροφία;
Μήπως γιατί κάποιοι, για να εξυπηρετήσουν κάποια συγκεκριμένα συμφέροντα, ανέβασαν το κόστος και, κατά συνέπεια η ανώτατη αυτή εκπαίδευση προορίζεται για λίγους «εκλεκτούς» ή κάποιους τυχερούς που παίρνουν υποτροφία; Αν και, εδώ που τα λέμε και αν δεν απατώμαι, οι περισσότερες υποτροφίες, από μόνες τους, δεν αρκούν να καλύψουν τα έξοδα στο φοιτητή, οπότε πάλι οι οικογένειά του πρέπει να τσοντάρει.

Το κόστος ποιου πράγματος; Από όσο ξέρω οι υποτροφίες ισχύουν και φτιάχνονται πρωτίστως με τους φτωχότερους στο νου... Για να αναιρέσουν την ανισότητα...


quote:
Πιστεύω πως ο μαθητής του 0,9 (αν υπάρχει) και από μόνος του ποτέ δεν θα απαιτήσει ούτε υποτροφίες ούτε και ανώτατη εκπαίδευση.

Το έγραψαν οι εφημερίδες.Υπάρχει και πέρασε σε σχολή ανώτερης εκπαίδευσης. ΤΕΙ βιομηχανικού σχεδιασμού... Μπορεί αύριο να τον δούμε και υπουργό ανάπτυξης...


quote:
Όσο για τη «χώρα σου» που λέω, το χρησιμοποίησα και το χρησιμοποιώ μερικές φορές για να δώσω έμφαση σε αυτό που λέω, καθώς και για να τονίσω ακόμη περισσότερο τη διαφορετική μου άποψη.
Αλλά, πέρα από αυτό, ο άθεος έχει δική του άποψη για ποιοι είναι Έλληνες και ποιοι όχι. Ρώτα τον και θα σου πει.


quote:
Και αυτό που σου λέω το λέω από προσωπική εμπειρία. Φίλος μου νευροχειρουργός, που σπούδασε στο εξωτερικό, κατάφερε και έγινε σήμερα, με πολλή εργασία και σε νεαρή ηλικία, διευθυντής σε νευροχειρουργική κλινική σε πόλη του Βελγίου, ενώ η Ελλάδα τον απέρριψε για τους λόγους που αναφέρω πιο πάνω. Και δεν είναι ο μόνος.

Ακόμα και τώρα ως νευροχειρούργος να έρθει στην Ελλάδα μπορεί να τον παραγκωνίσει η κλίκα... Αυτό σου λένε ότι δεν υπάρχει αξιοκρατίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 15:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Geostat οταν θα αποκτήσεις συγκροτημένη άποψη και διαβάσεις με ΠΡΟΣΟΧΗ οτι έγραψα για το θεμα που συζητάμε θα λάβεις και την ανάλογη απάντηση .
Μέχρι τότε συνεχιζε να ειρωνευεσαι αυτά που γράφω γιατι ούτως η άλλως δεν εισαι σε θέση να τα καταλάβεις .

Οταν εγώ μιλώ για ικανούς ανθρώπους και αξιοκρατία , και εσύ μου λές για τον τυπο με τον μπαλτα , δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια η τα κλάμματα ...

IndustrialAngel :

quote:
Πάντως συμφωνώ εν γένει ότι ο Think Math έχει υπερβολικά απάνθρωπες και σκληρές απόψεις. Το πρόβλημα όμως είναι ότι πολύς κόσμος ενεργεί σαν να έχει αυτές για οδηγό και όχι κάποιον ηθικό κώδικα..

Εχω απάνθρωπες και σκληρές απόψεις ?
Αυτο κατάλαβες βρε παληκάρι μου ?
Εγω σου παρουσίασα απλά πια είναι η πραγματικότητα και πως λειτουργούν οι άνθρωποι .
Και ως συνέπεια αυτου , έδειξα γιατί όλες οι θρησκείες έχουν αποτύχει να κάνουν τον άνθρωπο ηθικότερο .

Ουτε εμένα μου αρέσει ο κόσμος οπως λειτουργεί , και θα προτιμούσα να ζουσαμε στον παράδεισο και να μας τάιζε ο υψιστος , ώστε να μην χρειάζεται να αντιπαρατεθώ με κανένα για να επιβιώσω .

Ομως δυστυχώς ΔΕΝ είναι έτσι .
Και ακόμα χειρότερα , ο άνθρωπος δεν εχει το επίπεδο που χρειάζεται ώστε να αποδεχθεί στην πράξη την χριστιανική ηθική για τους λόγους που ανέλυσα .

Εκ των πραγμάτων λοιπόν , και απο την στιγμή που οι περισσότεροι άνθρωποι λειτουργούν με αρπακτική διάθεση κάτι που δεν επικροτώ , όπως εσφαλμένα κατάλαβαν κάποιοι , θα πρέπει η κοινωνία να έχει δικλείδες ασφαλείας ώστε να επιτρεπει την αναρήχηση στα υψηλότερα αξιώματα των ΑΞΙΩΝ ατόμων της κοινωνίας ώστε αυτοί να γίνονται προτυπα για τους επόμενους .

Αυτος είναι ο μόνος τρόπος κάποια στιγμη η ανθρώπινη κοινωνία να κάνει την ΥΠΕΡΒΑΣΗ και να ανέβει επιπεδο , που ίσως της επιτρέψει μια μέρα να υιοθετήσει μία ηθική χριστιανικού τύπου ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ .

Οταν εκθρεφεις και επικροτείς ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ και ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ , στο όνομα μίας δήθεν "ισότητας" , διδάσκεις και τους επόμενους , τους ΝΕΩΤΕΡΟΥΣ , να υιοθετήσουν ανάλογη φιλοσοφία ζωής .
Αυτη η λογική δεν θα οδηγήσει ποτέ την κοινωνία σε ανώτερο επίπεδο .
Θα συνεχίσει να είναι το βασίλειο της ΒΛΑΚΕΙΑΣ και της ΑΝΟΗΣΙΑΣ , δηλαδή αυτο που βλέπετε όλοι γύρω σας .
Αν σας αρέσει έτσι να την χαίρεστε .
Εγώ σαν πατέρας και σαν εκπαιδευτικός δεν θέλω τα παιδιά μας να μεγαλώσουν σε αυτη την κοινωνία της απόλυτης ισοπέδωσης .

Ελπίζω να έγινα σαφής .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 16:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τη «χώρα σου» που λέω, το χρησιμοποίησα και το χρησιμοποιώ μερικές φορές για να δώσω έμφαση σε αυτό που λέω, καθώς και για να τονίσω ακόμη περισσότερο τη διαφορετική μου άποψη.
Αλλά, πέρα από αυτό, ο άθεος έχει δική του άποψη για ποιοι είναι Έλληνες και ποιοι όχι. Ρώτα τον και θα σου πει.

έχω πει επανειλημμένα ποιον θεωρώ έλληνα και ποιον όχι
πχ για έμενα το ίδιο έλληνας ήταν και ο αλέξανδρος και ο λεώνιδας και ο αθανάσιος διάκος
αλλά για τον ψηλό και το σινάφι του ποιο έλληνας ήταν ο τελευταίος


όπως έχω πει ότι το ίδιο προδότες ήταν και ο εφιάλτης όπως και ο γεννάδειος που άνοιξε την πόρτα
αλλά για τον ψηλό και το σινάφι του ο τελευταίος ήταν ήρωας


quote:
Φυσικά και κανείς δεν το εξασφαλίζει .
Ρε ψηλέ να σου κάνω μία ερώτηση ?
ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ είσαι ?
Γιατί οσα λές , βγάζουν μια μιζέρια και ένα δημοσιουπαλληλίκι που δεν περιγράφεται .

τι δεν το ήξερες;, δημόσιος υπάλληλος είναι ο ψήλος, τελικά δεν είμαι μόνο εγώ που βλέπω την μιζέρια και την ανικανότητα για παράγωγη στους δημοσίους, κάνουν μπαμ από μακριά


quote:
Δηλαδή τι είναι η ζωή ? Ο Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδας ?
Να μπω να εξασφαλίστω και οτι Μ@λ@κία και να κάνω να μην έχω επιπτώσεις ?

έτσι το βλέπει το 97% των ελλήνων γι αυτό έχουμε φτάσει εδώ πέρα


quote:
Στην ζωή πρέπει να προχωρούν μπροστά οι Αξιοι , και όλοι να πληρώνουν για τα λάθη τους .
Οταν στην πορεια της ζωής σου πάψεις να είσαι ικανός σε ότι κάνεις , πρέπει να αφήσεις τόπο σε αυτούς που μπορούν να το κάνουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ .

μα τι λες;, αυτά είναι φασιστικά θα σου πουν

quote:
Στην ελληνική κοινωνία βέβαια , επειδή επικρατούν οι απόψεις του ψηλού βρισκόμαστε στο απολυτο μπάχαλο και την απολυτη αναξιοκρατία .
Μη τυχόν και στεναχωρήσουμε κανένα τεμπέλη και του κόψουμε τον μισθό .
Δυστυχώς δεν υπάρχει γιατρειά με τέτοια μυαλά .

γι αυτό έχουμε ένα εκατομμύριο κρατικοδίαιτους, γι αυτό βλέπουμε κάθε χρόνο τους γεωργούς να κλείνουν τους δρόμους αντί να κάτσουν να βρουν εναλλακτικές καλλιέργειες, γι αυτό άτομα που προσπαθούν δεν προκόβουν εδώ πέρα γιατί θα βρουν μπροστά τους όλα τα ρεμάλια που θα τους κλείσουν τον δρόμο


quote:
quote:Πιστεύω πως ο μαθητής του 0,9 (αν υπάρχει) και από μόνος του ποτέ δεν θα απαιτήσει ούτε υποτροφίες ούτε και ανώτατη εκπαίδευση.

Το έγραψαν οι εφημερίδες.Υπάρχει και πέρασε σε σχολή ανώτερης εκπαίδευσης. ΤΕΙ βιομηχανικού σχεδιασμού... Μπορεί αύριο να τον δούμε και υπουργό ανάπτυξης...


τώρα και εσύ μην το κάνεις θέμα για 19 μονάδες διαφορά, ισότητα πρέπει να υπάρχει σύμφωνα με τον ψηλό
τι και αν ο 19,9 σκίστηκε στο διάβασμα
αν ο 0,9 γραφτεί σε κάποιο από τα κόμματα που έχουν μπει στις σχολές τότε θα του του φέρουν το πτυχίο στο σπίτι και άσε τον άλλον να λιώνει στο διάβασμα και μετά ο 0,9 με το γλύψιμο και το μέσο θα μπει και σε καμιά επιτροπή ανάπτυξης σε κανένα υπουργείο και θα τα κάνει ποιο που%#να απ ότι τα βρήκε

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 17:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όσο για τη «χώρα σου» που λέω, το χρησιμοποίησα και το χρησιμοποιώ μερικές φορές για να δώσω έμφαση σε αυτό που λέω, καθώς και για να τονίσω ακόμη περισσότερο τη διαφορετική μου άποψη.
Αλλά, πέρα από αυτό, ο άθεος έχει δική του άποψη για ποιοι είναι Έλληνες και ποιοι όχι. Ρώτα τον και θα σου πει.

έχω πει επανειλημμένα ποιον θεωρώ έλληνα και ποιον όχι
πχ για έμενα το ίδιο έλληνας ήταν και ο αλέξανδρος και ο λεώνιδας και ο αθανάσιος διάκος
αλλά για τον ψηλό και το σινάφι του ποιο έλληνας ήταν ο τελευταίος


όπως έχω πει ότι το ίδιο προδότες ήταν και ο εφιάλτης όπως και ο γεννάδειος που άνοιξε την πόρτα
αλλά για τον ψηλό και το σινάφι του ο τελευταίος ήταν ήρωας


quote:
Φυσικά και κανείς δεν το εξασφαλίζει .
Ρε ψηλέ να σου κάνω μία ερώτηση ?
ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ είσαι ?
Γιατί οσα λές , βγάζουν μια μιζέρια και ένα δημοσιουπαλληλίκι που δεν περιγράφεται .

τι δεν το ήξερες;, δημόσιος υπάλληλος είναι ο ψήλος, τελικά δεν είμαι μόνο εγώ που βλέπω την μιζέρια και την ανικανότητα για παράγωγη στους δημοσίους, κάνουν μπαμ από μακριά


quote:
Δηλαδή τι είναι η ζωή ? Ο Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδας ?
Να μπω να εξασφαλίστω και οτι Μ@λ@κία και να κάνω να μην έχω επιπτώσεις ?

έτσι το βλέπει το 97% των ελλήνων γι αυτό έχουμε φτάσει εδώ πέρα


quote:
Στην ζωή πρέπει να προχωρούν μπροστά οι Αξιοι , και όλοι να πληρώνουν για τα λάθη τους .
Οταν στην πορεια της ζωής σου πάψεις να είσαι ικανός σε ότι κάνεις , πρέπει να αφήσεις τόπο σε αυτούς που μπορούν να το κάνουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ .

μα τι λες;, αυτά είναι φασιστικά θα σου πουν

quote:
Στην ελληνική κοινωνία βέβαια , επειδή επικρατούν οι απόψεις του ψηλού βρισκόμαστε στο απολυτο μπάχαλο και την απολυτη αναξιοκρατία .
Μη τυχόν και στεναχωρήσουμε κανένα τεμπέλη και του κόψουμε τον μισθό .
Δυστυχώς δεν υπάρχει γιατρειά με τέτοια μυαλά .

γι αυτό έχουμε ένα εκατομμύριο κρατικοδίαιτους, γι αυτό βλέπουμε κάθε χρόνο τους γεωργούς να κλείνουν τους δρόμους αντί να κάτσουν να βρουν εναλλακτικές καλλιέργειες, γι αυτό άτομα που προσπαθούν δεν προκόβουν εδώ πέρα γιατί θα βρουν μπροστά τους όλα τα ρεμάλια που θα τους κλείσουν τον δρόμο


quote:
quote:Πιστεύω πως ο μαθητής του 0,9 (αν υπάρχει) και από μόνος του ποτέ δεν θα απαιτήσει ούτε υποτροφίες ούτε και ανώτατη εκπαίδευση.

Το έγραψαν οι εφημερίδες.Υπάρχει και πέρασε σε σχολή ανώτερης εκπαίδευσης. ΤΕΙ βιομηχανικού σχεδιασμού... Μπορεί αύριο να τον δούμε και υπουργό ανάπτυξης...


τώρα και εσύ μην το κάνεις θέμα για 19 μονάδες διαφορά, ισότητα πρέπει να υπάρχει σύμφωνα με τον ψηλό
τι και αν ο 19,9 σκίστηκε στο διάβασμα
αν ο 0,9 γραφτεί σε κάποιο από τα κόμματα που έχουν μπει στις σχολές τότε θα του του φέρουν το πτυχίο στο σπίτι και άσε τον άλλον να λιώνει στο διάβασμα και μετά ο 0,9 με το γλύψιμο και το μέσο θα μπει και σε καμιά επιτροπή ανάπτυξης σε κανένα υπουργείο και θα τα κάνει ποιο που%#να απ ότι τα βρήκε

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen



Άστο μην το παλεύεις.

Αν η Ελλάδα έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει το οφείλει σε κάτι ελληναράδες που σκέφτονται και πράττουν με τον τρόπο που σκέφτεσαι και πράττεις κι εσύ.

Στα λόγια όλοι άξιοι και πατριώτες είστε. Στην πράξη όμως;

Η κατάντια σας όμως σας μιλά για σας και σας ξεγυμνώνει.

**Μη μου πεις τώρα για όταν ήσουν φαντάρος και τα σχετικά ........ έλεος κύριε Πλεύρη μου, έλεος!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 17:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Geostat οταν θα αποκτήσεις συγκροτημένη άποψη και διαβάσεις με ΠΡΟΣΟΧΗ οτι έγραψα για το θεμα που συζητάμε θα λάβεις και την ανάλογη απάντηση .
Μέχρι τότε συνεχιζε να ειρωνευεσαι αυτά που γράφω γιατι ούτως η άλλως δεν εισαι σε θέση να τα καταλάβεις .

Οταν εγώ μιλώ για ικανούς ανθρώπους και αξιοκρατία , και εσύ μου λές για τον τυπο με τον μπαλτα , δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια η τα κλάμματα ...




αξιοκρατια-μπασταρδοκρατια ενα και το αυτο για το φτωχο μου μυαλουδακι.οσο για τον τυπο με τον μπαλτα για γελια ειναι μονο στις δυο διαστασεις στις τρεις εχεις λιγο πιο βρωμερες εκκρισεις απο οτι το κλαμα και μη σου τυχει!
χαίλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 17:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:
όπως έχω πει ότι το ίδιο προδότες ήταν και ο εφιάλτης όπως και ο γεννάδειος που άνοιξε την πόρτα
αλλά για τον ψηλό και το σινάφι του ο τελευταίος ήταν ήρωας

Ποια πόρτα άνοιξε ο Γεννάδιος?

quote:
αθεος:
γι αυτό έχουμε ένα εκατομμύριο κρατικοδίαιτους, γι αυτό βλέπουμε κάθε χρόνο τους γεωργούς να κλείνουν τους δρόμους αντί να κάτσουν να βρουν εναλλακτικές καλλιέργειες, γι αυτό άτομα που προσπαθούν δεν προκόβουν εδώ πέρα γιατί θα βρουν μπροστά τους όλα τα ρεμάλια που θα τους κλείσουν τον δρόμο

Όσο ο Έλληνας ψηφίζει ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ, μπας και μπορέσει να κάνει τη δουλίτσα του, τότε και τεμπέληδες θα υπάρχουν στο Δημόσιο τομέα και κρατικοδίαιτοι και ρεμάλια και ληστές εργοδότες και φοροφυγάδες μεγαλοαπατεώνες όπως ο Ψωμιάδης που βούλιαξε την ΑΣΠΙΣ κ.ο.κ.
Εκεί βρίσκεται η ρίζα του κακού σε αυτές τις δύο συντεχνίες και πουθενά αλλού. Όσοι από δω μέσα τα ψηφίζουν αυτά τα δύο κόμματα δε διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που κατηγορούν ως υπαίτια για τα χάλια της Ελλάδας.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 17:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άστο μην το παλεύεις.

Αν η Ελλάδα έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει το οφείλει σε κάτι ελληναράδες που σκέφτονται και πράττουν με τον τρόπο που σκέφτεσαι και πράττεις κι εσύ.

Στα λόγια όλοι άξιοι και πατριώτες είστε. Στην πράξη όμως;

Η κατάντια σας όμως σας μιλά για σας και σας ξεγυμνώνει.

**Μη μου πεις τώρα για όταν ήσουν φαντάρος και τα σχετικά ........ έλεος κύριε Πλεύρη μου, έλεος!!



πονάει η αλήθεια κρατικοδίαιτο παράσιτο;


quote:
Όσο ο Έλληνας ψηφίζει ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ, μπας και μπορέσει να κάνει τη δουλίτσα του, τότε και τεμπέληδες θα υπάρχουν στο Δημόσιο τομέα και κρατικοδίαιτοι και ρεμάλια και ληστές εργοδότες και φοροφυγάδες μεγαλοαπατεώνες όπως ο Ψωμιάδης που βούλιαξε την ΑΣΠΙΣ κ.ο.κ.
Εκεί βρίσκεται η ρίζα του κακού σε αυτές τις δύο συντεχνίες και πουθενά αλλού. Όσοι από δω μέσα τα ψηφίζουν αυτά τα δύο κόμματα δε διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που κατηγορούν ως υπαίτια για τα χάλια της Ελλάδας.

όχι μόνο αυτά τα δυο κόμματα αλλά όσα είναι στην βουλή
δεν μπορεί να υπάρχει ελληνας μέσα στην βουλή και να μην ξεμπροστιάζει τα ρεμάλια που την απαρτίζουν


quote:
Ποια πόρτα άνοιξε ο Γεννάδιος?

κάτι για μια κερκόπορτα λένε, κάτι για συμφωνία με τους τούρκους λένε, γενικά διάφορα γύρο από το πόσο έλληνας ήταν το ρεμάλι λέγονται.
δεν περιμένω να το δεχτείς γιατί ήταν παπάς και για σένα ο χριστιανός είναι πάνω από όλα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 18:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φίλε Geostat οταν θα αποκτήσεις συγκροτημένη άποψη και διαβάσεις με ΠΡΟΣΟΧΗ οτι έγραψα για το θεμα που συζητάμε θα λάβεις και την ανάλογη απάντηση .
Μέχρι τότε συνεχιζε να ειρωνευεσαι αυτά που γράφω γιατι ούτως η άλλως δεν εισαι σε θέση να τα καταλάβεις .

Οταν εγώ μιλώ για ικανούς ανθρώπους και αξιοκρατία , και εσύ μου λές για τον τυπο με τον μπαλτα , δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια η τα κλάμματα ...




αξιοκρατια-μπασταρδοκρατια ενα και το αυτο για το φτωχο μου μυαλουδακι.οσο για τον τυπο με τον μπαλτα για γελια ειναι μονο στις δυο διαστασεις στις τρεις εχεις λιγο πιο βρωμερες εκκρισεις απο οτι το κλαμα και μη σου τυχει!
χαίλ


"100 ευρώ μπάρμπα, χωρίς απόδειξη ή 130 με απόδειξη" λέει ο "αξιοκρατικά" φτασμένος ειδικός γιατρός στον πατέρα μου όταν πάει να κάνει μια εξέταση 5 λεπτών για τον προστάτη του.
350-370 ευρώ σύνταξη παίρνει το μήνα και από τότε που ήταν 7 χρονών παιδάκι δεν κατάλαβε τίποτα άλλο από δουλειά, συν το κυνήγι διότι δεν ήταν από τους "εθνικόφρονες". Μια ζωή στο περιθώριο από το «αξιοκρατικό σύστημα» του ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ.

"Πώς να πάω βρε παιδάκι μου στο γιατρό", μου λέει ο πατέρας μου "αφού κάθε φορά που πάω νιώθω πως με σφάζει";

***Ε, τώρα γίνεται κοτζάμ γιατρός να μην κυκλοφορεί με Πόρσε Καγιέν, όπως λέει ο Ιντούστριαλ (αν δεν λανθάνω); Τι σκατά αξιοκρατία θα υπήρχε μετά;

Να δουλεύει όλο το καλοκαίρι ολόκληρη η οικογένεια στα καπνά και όταν έρχονταν να ελέγξουν την ποιότητά του, για να το πουλήσουμε, μας έκαιγαν το πιο πολύ, δήθεν άχρηστο, γιατί ποτέ δεν δεχθήκαμε να είμαστε με το "αξιοκρατικό" σύστημα του δυνατού, όπως αναφέρει ο φίλος μας.

Μια ζωή χρεωμένοι στις τράπεζες και πριν ακόμη μαζέψουμε τις σοδειές μας, τις είχαν ήδη κλείσει οι "ικανοί έμποροι" σε εξευτελιστικές τιμές και εμείς ...... συνέχεια αντιμέτωποι με το χρέος στην Αγροτική Τράπεζα και να μην μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι ..... βλέπεις φίλε μου, φαίνεται πως δεν ήμασταν "ικανοί" και δεν είχαμε την "εξυπνάδα των ικανών" του φίλου ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ.

Και αυτά που είπα είναι μόνο λίγα. Πόσοι άλλοι, αν έγραφαν εδώ μέσα θα ανέφεραν παρόμοιες καταστάσεις ή και χειρότερες;;

**Για αυτή την αξιοκρατία μιλάς φίλε ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ; τέτοιων "άξιων και ικανών", σαν και αυτών που είναι γεμάτη η Ελλάδα, αλλά και ο κόσμος όλος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 18:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Φίλε Geostat οταν θα αποκτήσεις συγκροτημένη άποψη και διαβάσεις με ΠΡΟΣΟΧΗ οτι έγραψα για το θεμα που συζητάμε θα λάβεις και την ανάλογη απάντηση .
Μέχρι τότε συνεχιζε να ειρωνευεσαι αυτά που γράφω γιατι ούτως η άλλως δεν εισαι σε θέση να τα καταλάβεις .

Οταν εγώ μιλώ για ικανούς ανθρώπους και αξιοκρατία , και εσύ μου λές για τον τυπο με τον μπαλτα , δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια η τα κλάμματα ...




αξιοκρατια-μπασταρδοκρατια ενα και το αυτο για το φτωχο μου μυαλουδακι.οσο για τον τυπο με τον μπαλτα για γελια ειναι μονο στις δυο διαστασεις στις τρεις εχεις λιγο πιο βρωμερες εκκρισεις απο οτι το κλαμα και μη σου τυχει!
χαίλ


"100 ευρώ μπάρμπα, χωρίς απόδειξη ή 130 με απόδειξη" λέει ο "αξιοκρατικά" φτασμένος ειδικός γιατρός στον πατέρα μου όταν πάει να κάνει μια εξέταση 5 λεπτών για τον προστάτη του.
350-370 ευρώ σύνταξη παίρνει το μήνα και από τότε που ήταν 7 χρονών παιδάκι δεν κατάλαβε τίποτα άλλο από δουλειά, συν το κυνήγι διότι δεν ήταν από τους "εθνικόφρονες". Μια ζωή στο περιθώριο από το «αξιοκρατικό σύστημα» του ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ.

"Πώς να πάω βρε παιδάκι μου στο γιατρό", μου λέει ο πατέρας μου "αφού κάθε φορά που πάω νιώθω πως με σφάζει";

***Ε, τώρα γίνεται κοτζάμ γιατρός να μην κυκλοφορεί με Πόρσε Καγιέν, όπως λέει ο Ιντούστριαλ (αν δεν λανθάνω); Τι σκατά αξιοκρατία θα υπήρχε μετά;

Να δουλεύει όλο το καλοκαίρι ολόκληρη η οικογένεια στα καπνά και όταν έρχονταν να ελέγξουν την ποιότητά του, για να το πουλήσουμε, μας έκαιγαν το πιο πολύ, δήθεν άχρηστο, γιατί ποτέ δεν δεχθήκαμε να είμαστε με το "αξιοκρατικό" σύστημα του δυνατού, όπως αναφέρει ο φίλος μας.

Μια ζωή χρεωμένοι στις τράπεζες και πριν ακόμη μαζέψουμε τις σοδειές μας, τις είχαν ήδη κλείσει οι "ικανοί έμποροι" σε εξευτελιστικές τιμές και εμείς ...... συνέχεια αντιμέτωποι με το χρέος στην Αγροτική Τράπεζα και να μην μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι ..... βλέπεις φίλε μου, φαίνεται πως δεν ήμασταν "ικανοί" και δεν είχαμε την "εξυπνάδα των ικανών" του φίλου ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ.

Και αυτά που είπα είναι μόνο λίγα. Πόσοι άλλοι, αν έγραφαν εδώ μέσα θα ανέφεραν παρόμοιες καταστάσεις ή και χειρότερες;;

**Για αυτή την αξιοκρατία μιλάς φίλε ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ; τέτοιων "άξιων και ικανών", σαν και αυτών που είναι γεμάτη η Ελλάδα, αλλά και ο κόσμος όλος;




αυτά που αναφέρεις ψηλέ είναι τα αποτελέσματα της αναξιοκρατίας που πρεσβέυεις της και καλά ισότητας που έχει καταστρέψει τον κόσμο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 18:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άστο μην το παλεύεις.

Αν η Ελλάδα έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει το οφείλει σε κάτι ελληναράδες που σκέφτονται και πράττουν με τον τρόπο που σκέφτεσαι και πράττεις κι εσύ.

Στα λόγια όλοι άξιοι και πατριώτες είστε. Στην πράξη όμως;

Η κατάντια σας όμως σας μιλά για σας και σας ξεγυμνώνει.

**Μη μου πεις τώρα για όταν ήσουν φαντάρος και τα σχετικά ........ έλεος κύριε Πλεύρη μου, έλεος!!




αθεος
πονάει η αλήθεια κρατικοδίαιτο παράσιτο;


Κοίτα, λυπάμαι διότι η φύση μερικές φορές αποδεικνύεται άδικη και τσιγκούνα και τα αποτελέσματα ...... τα έχουμε μπροστά μας.

Δεν φταις εσύ, μη στεναχωριέσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 18:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Άστο μην το παλεύεις.

Αν η Ελλάδα έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει το οφείλει σε κάτι ελληναράδες που σκέφτονται και πράττουν με τον τρόπο που σκέφτεσαι και πράττεις κι εσύ.

Στα λόγια όλοι άξιοι και πατριώτες είστε. Στην πράξη όμως;

Η κατάντια σας όμως σας μιλά για σας και σας ξεγυμνώνει.

**Μη μου πεις τώρα για όταν ήσουν φαντάρος και τα σχετικά ........ έλεος κύριε Πλεύρη μου, έλεος!!




αθεος
πονάει η αλήθεια κρατικοδίαιτο παράσιτο;


Κοίτα, λυπάμαι διότι η φύση μερικές φορές αποδεικνύεται άδικη και τσιγκούνα και τα αποτελέσματα ...... τα έχουμε μπροστά μας.

Δεν φταις εσύ, μη στεναχωριέσαι.



το ξέρω ότι δεν φταίω εγώ που το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι κρατικοδίαιτος και έχεις δίκιο, η φύση φταίει που είσαι ανίκανος για οποία παραγωγική εργασία

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 27/08/2010 18:19:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 18:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεος:
όχι μόνο αυτά τα δυο κόμματα αλλά όσα είναι στην βουλή
δεν μπορεί να υπάρχει ελληνας μέσα στην βουλή και να μην ξεμπροστιάζει τα ρεμάλια που την απαρτίζουν

Τους τα χώνουν, αλλά φωνή βοώντος!! Αυτά τα δύο είναι που κυβερνάνε σε αυτά χρεώνω τα εγκλήματα.

quote:
άθεος:
κάτι για μια κερκόπορτα λένε, κάτι για συμφωνία με τους τούρκους λένε, γενικά διάφορα γύρο από το πόσο έλληνας ήταν το ρεμάλι λέγονται.
δεν περιμένω να το δεχτείς γιατί ήταν παπάς και για σένα ο χριστιανός είναι πάνω από όλα

Άστους να λένε άθεε! άστους να λένε!
Όταν διαβάσουν τα μισά βιβλία από αυτά που έχω διαβάσει εγώ περί Βυζαντίου, τότε ας κάνουν την κίνηση να υπερασπίσουν τις παραπάνω συκοφαντίες.

Πιστεύω ότι όλο και κάποιος χριστιανομάχος που διαβάζει πολλά βιβλία θα μπορεί να μας ενημερώσει επί του θέματος.....ίσως αυτός που διάβασε 70 βιβλία μέσα σε ένα χρόνο.....ενδεχομένως καμιά 30ριά από αυτά να αναφέρονταν στο Βυζάντιο και στην Άλωση.....άντε πάω να κάνω μια βουτιά και το βραδάκι περιμένω να διαβάσω αυτούς που "λένε"!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 21:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν διαβάσουν τα μισά βιβλία από αυτά που έχω διαβάσει εγώ περί Βυζαντίου, τότε ας κάνουν την κίνηση να υπερασπίσουν τις παραπάνω συκοφαντίες.

Mαζί με τα βιβλία του Βυζαντίου, διάβασε και κανένα B junior coursebook να μάθεις αγγλικά και καμιά γραμματική γιατί τα τριτόκλιτα τα έχεις σφάξει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 01:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Mαζί με τα βιβλία του Βυζαντίου, διάβασε και κανένα B junior coursebook να μάθεις αγγλικά και καμιά γραμματική γιατί τα τριτόκλιτα τα έχεις σφάξει..

Τράβα να πάρεις το TOEIC lower, όπως το πήρα εγώ χωρίς να ξέρω καλά αγγλικά και στηριζόμενος κυρίως στην ακουστική όχι για να βρω τη σωστή απάντηση, αλλά για να πετάξω απέξω τη λάθος, χρησιμοποιώντας μία μέθοδο που στηριζόταν στην αποφυγή της μπανανόφλουδας και την εις άτοπον απαγωγή και μετά έλα να με διδάξεις και αγγλικά και γραμματική και ότι θέλεις.

Ο μόνος που πίστευε ότι μπορούσε να το πάρει με αυτόν τον τρόπο ήμουν εγώ, αφήνοντας πίσω τα άλλα παιδιά και με πολύ ανώτερο από εμένα επίπεδο για να ωριμάσουν οι συνθήκες ώστε να δώσουν και την αγαπητή μου δασκάλα (ιδιοκτήτρια) για την οποία τώρα εργάζομαι (όχι βέβαια επάνω στα αγγλικά) άφωνη.

Δε με ενδιαφέρουν τα αγγλικά, αν και θα ήθελα να τα ομιλώ, εξ' ανάγκης όμως έστω και κατόπιν εορτής αποφάσισα να πάρω το lower και το πήρα μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
Ίσως το ότι από μικρό παιδί ποτέ μου δε χώνεψα τους 'Αγγλους και την πατρίδα τους, να έχει παίξει κάποιο ρόλο.

Όσο για τη γραμματική είναι κάτι που και αυτό με αφήνει αδιάφορο.

Ούτε καλλιγράφος είμαι!
Τα γράμματά μου, ναι μεν είναι ευανάγνωστα αλλά ιδιαίτερα άσχημα.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο δημοτικό η δασκάλα της τρίτης τάξης, αν και ήμουν ο 2ος καλύτερος μαθητής της τάξης να μου βάλει μειωμένη βαθμολογία και να μου κάνει συνέχεια προσβλητικές παρατηρήσεις, μέχρι που βρήκα μία αφορμή και της μελάνιασα το κεφάλι της με πορτοκάλια.
Βρήκα την ησυχία μου από τότε.

Αν κοιτάξεις λοιπόν εδώ στο φόρουμ, θα δεις ότι αν μή τι άλλο υπάρχουν παιδιά που δεν κάνουν λαθάκια όπως εγώ, αλλά λάθη που βγάζουν μάτι.
Ποτέ μου όμως δεν τους είπα κάτι, γιατί πολύ απλά εδώ δεν είναι φόρουμ για τεστ γραμματικής, αλλά για άλλου είδους.

Οπότε αγαπητέ μου αδιαφορώ παντελώς για ότι και να μου πουν είτε περί αγγλικών, είτε περί γραμματικής, έστω και....καλοπροαίρετα!

Στο αφιερώνω λοιπόν εξαιρετικά!
μαθήματα ορθογραφίας

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 02:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
ώστε να δώσουν και την αγαπητή μου δασκάλα (ιδιοκτήτρια) για την οποία τώρα εργάζομαι

Μάλιστα. Ο (original) ευρωπαίος εργάζεται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση Κορίνθου. Εσύ εργάζεσαι σε φροντιστήριο. Οι υπόλοιποι ευρωπαίοι;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 02:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μάλιστα. Ο (original) ευρωπαίος εργάζεται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση Κορίνθου. Εσύ
εργάζεσαι σε φροντιστήριο. Οι υπόλοιποι ευρωπαίοι;

Ένας ασχολείται με ασφάλειες και ο ινστρούχτορας περιμένει να γεννήσει.

Υ.Γ. τι έγινε πουλάς κανά βιβλίο?....εγώ πάντως σου βρήκα πελάτη.... τον kapodistria, σκέψου ότι διαβάζει το bulgarmak site!...χρυσές δουλειές θα κάνεις!! μια ντουζίνα από το ίδιο βιβλίο να του πουλήσεις, χαμπάρι δε θα πάρει!!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 02:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
τον kapodistria, σκέψου ότι διαβάζει το bulgarmak site!.

Δεν είναι ο μόνος. Κι ο Ψηλός από κει αντιγράφει προκειμένου να θίξει τον Αλέξανδρο τον Μεγάλο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 17:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις πλάκα τελικά ρε ευρωπαίε...Νομίζεις για τον εαυτό σου ότι είσαι το λιγότερο Αϊνστάιν

quote:

Τράβα να πάρεις το TOEIC lower, όπως το πήρα εγώ χωρίς να ξέρω καλά αγγλικά και στηριζόμενος κυρίως στην ακουστική όχι για να βρω τη σωστή απάντηση, αλλά για να πετάξω απέξω τη λάθος, χρησιμοποιώντας μία μέθοδο που στηριζόταν στην αποφυγή της μπανανόφλουδας και την εις άτοπον απαγωγή και μετά έλα να με διδάξεις και αγγλικά και γραμματική και ότι θέλεις.


Εγώ θέλω να κάνεις κάτι πιο απλό. Να σου δώσω ένα αγγλικό κείμενο και να το καταλάβεις... Όποτε έτυχε να γίνει αυτό, είπες ότι δεν ξέρεις αγγλικά. Τώρα ξαφνικά βγήκες πτυχιούχος της αγγλικής με...lower. Έχεις πλάκα πραγματικά

quote:
Δε με ενδιαφέρουν τα αγγλικά, αν και θα ήθελα να τα ομιλώ, εξ' ανάγκης όμως έστω και κατόπιν εορτής αποφάσισα να πάρω το lower και το πήρα μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Να σε ενδιαφέρουν γιατί χάνεις πληροφορία. Και στη σύγχρονη εποχή την έχουμε ανάγκη...


quote:
Όσο για τη γραμματική είναι κάτι που και αυτό με αφήνει αδιάφορο


Πώς είναι δυνατόν άνθρωπος που, όπως λέει, έχει διαβάσει ΤΟΣΑ βιβλία να μην του έχει μείνει η σωστή χρήση της γλώσσας; Από την οπτική επαφή και μόνο με τις λέξεις, όπως είναι γραμμένες σωστά στα βιβλία συνήθως, χωρίς ΚΑΝ να ξέρεις ακριβώς τους κανόνες της γραμματικής, εμπειρικά και μόνο γραφείς σωστά. Στο δημοτικό το λένε αυτό. Διάβαζε βιβλία για να μάθεις να γράφεις σωστά. Διαβάζεις τόσο πολύ λοιπόν και ΔΕΝ πρόσεξες πουθενά κάποιο τριτόκλιτο;

Και καλό είναι να σε ενδιαφέρει το αν γράφεις σωστά. Πρώτον, για να σε καταλαβαίνουν εύκολα. Δεύτερον, είναι σεβασμός στη γλώσσα ΜΑΣ το να την ξέρουμε καλά. Τρίτον, είναι κακό "μάρκετινγκ". Είναι δύσκολο να σε πάρει κάποιος σοβαρά όταν σε γελοιοποιεί ο Μακεδών που γράφεις λάθος πτώσεις στα τριτόκλιτα.


quote:
Αν κοιτάξεις λοιπόν εδώ στο φόρουμ, θα δεις ότι αν μή τι άλλο υπάρχουν παιδιά που δεν κάνουν λαθάκια όπως εγώ, αλλά λάθη που βγάζουν μάτι.

Και τα δικά σου βγάζουν αλλά δεν το καταλαβαίνεις... Τέτοια λάθη έκανε η Στυλιανοπούλου και η Καραγιάννη στις ελληνικές ταινίες όταν κάνανε τις αγράμματες για να γελάει ο κόσμος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 18:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Εγώ θέλω να κάνεις κάτι πιο απλό. Να σου δώσω ένα αγγλικό κείμενο και να το καταλάβεις... Όποτε έτυχε να γίνει αυτό, είπες ότι δεν ξέρεις αγγλικά. Τώρα ξαφνικά βγήκες πτυχιούχος της αγγλικής με...lower. Έχεις πλάκα πραγματικά

Ναι γιατί εδώ έχουμε εξετάσεις κυρίως ιστορίας, οπότε η ορθότητα της ερμηνείας σε μία λέξη έχει μεγάλη σημασία για τα συμπεράσματα που μπορούν να προκύψουν.
Το lower μεταφράζεται σε μέτρια γνώση των Αγγλικών, για να μπορείς όμως να επεξεργαστείς κείμενα χρειάζεσαι τουλάχιστον το proficiency.
Σε τέτοιες λοιπόν περιπτώσεις δεν χρησιμοποιώ ούτε το google μετάφραση, αφού και η παραμικρή παρερμηνεία μιας λέξης μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπέρασμα.

quote:
IndustrialAngel:
Να σε ενδιαφέρουν γιατί χάνεις πληροφορία. Και στη σύγχρονη εποχή την έχουμε ανάγκη...

Δε διαφωνώ.
Ωστόσο υπάρχουν τόσες πληροφορίες είτε στα Ελληνικά, είτε σε βιβλία μεταφρασμένα στα Ελληνικά που όρεξη να 'χεις να διαβάζεις.
Οπότε δεν ενδιαφέρομαι.

quote:
IndustrialAngel:
Πώς είναι δυνατόν άνθρωπος που, όπως λέει, έχει διαβάσει ΤΟΣΑ βιβλία να μην του έχει μείνει η σωστή χρήση της γλώσσας; Από την οπτική επαφή και μόνο με τις λέξεις, όπως είναι γραμμένες σωστά στα βιβλία συνήθως, χωρίς ΚΑΝ να ξέρεις ακριβώς τους κανόνες της γραμματικής, εμπειρικά και μόνο γραφείς σωστά. Στο δημοτικό το λένε αυτό. Διάβαζε βιβλία για να μάθεις να γράφεις σωστά. Διαβάζεις τόσο πολύ λοιπόν και ΔΕΝ πρόσεξες πουθενά κάποιο τριτόκλιτο;

?
Γιατί που είδες εσύ τα συνεχή λάθη στα τριτόκλιτα?

quote:
IndustrialAngel:
Και καλό είναι να σε ενδιαφέρει το αν γράφεις σωστά. Πρώτον, για να σε καταλαβαίνουν εύκολα. Δεύτερον, είναι σεβασμός στη γλώσσα ΜΑΣ το να την ξέρουμε καλά. Τρίτον, είναι κακό "μάρκετινγκ". Είναι δύσκολο να σε πάρει κάποιος σοβαρά όταν σε γελοιοποιεί ο Μακεδών που γράφεις λάθος πτώσεις στα τριτόκλιτα.

Ο macedon, λίγες φορές με έχει διορθώσει σε θέματα γραμματικής που δεν είναι και το αντικείμενο των συζητήσεών μας.
Αντιθέτως εγώ τον έχω διορθώσει πολλάκις σε θέματα ιστορίας, που είναι και το αντικείμενο των συζητήσεών μας.
Το "μάρκετινγκ" σε όσους ασχολούνται με την ιστορία, δεν είναι ούτε τα τριτόκλιτα ούτε τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είναι η τεκμηρίωση των ισχυρισμών με στοιχεία.

Η κρίση σου λοιπόν θα ήταν σωστή, εάν εδώ τα θέματα μας ήταν η γραμματική.
Δεν είναι όμως τα θέματά μας η γραμματική κάτι που συνεπάγεται ότι δεν είναι σωστή και η κρίση σου.

quote:
IndustrialAngel:
Και τα δικά σου βγάζουν αλλά δεν το καταλαβαίνεις... Τέτοια λάθη έκανε η Στυλιανοπούλου και η Καραγιάννη στις ελληνικές ταινίες όταν κάνανε τις αγράμματες για να γελάει ο κόσμος.

Η συκοφαντία σου δείχνει την αδυναμία σου και ίσως αυτό να είναι το δικό σου "μάρκετινγκ".

Άνθρωπος χωρίς περιεχόμενο και εφόδια γι' αυτό που πραγματεύεται θα καταφύγει αναγκαστικά στη λασπολογία μπας και ενισχύσει έτσι τη θέση του, έναντι του συνομιλητή του.
Οπότε θα βρεις υποστηρικτές μόνο σε τέτοιους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τα ίδια με εσένα μέσα!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 28/08/2010 18:33:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 19:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος...

Η συκοφαντία σου δείχνει την αδυναμία σου και ίσως αυτό να είναι το δικό σου "μάρκετινγκ".


Οι συκοφαντίες μεταξύ σας Ευρωπαίε..ακόμα και μέχρι σήμερα είναι "αξεπέραστες" και "αμίμητες"....γίνατε χίλια κομματια...αυτή είναι η αλήθεια αλλα και η γύμνια σας...μέσα στο ψέμμα και στην άγνοια , το παίζετε και ειδικοί..."παναθεμά σας"...

Επι της ουσίας δε .... ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΣΥΖΗΤΉΣΑΤΕ... ΠΟΤΈΕΕΕ..!!!


Ο Θεός σας , αυτός έφτιαξε τον άνθρωπο ως έχει...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 19:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Έχεις πλάκα τελικά ρε ευρωπαίε...Νομίζεις για τον εαυτό σου ότι είσαι το λιγότερο Αϊνστάιν

Και βάλε...!

quote:
Εγώ θέλω να κάνεις κάτι πιο απλό. Να σου δώσω ένα αγγλικό κείμενο και να το καταλάβεις

Μα τι λες τώρα; Αυτά είναι εύκολα. Ξαφνικά ένα πρωί ο άνθρωπος, από το "έκατον εκάτερον" που έγραφε την προηγούμενη, άρχισε να μεταφράζει λατινικά και γερμανικά κείμενα και να τα παραθέτει. Μιλάμε η τέλεια φώτιση!

Κι από κει που δεν μπορούσε να καταλάβει ότι "μία των Σαββάτων" είναι η Κυριακή (και όχι "μία η ώρα το Σάββατο", όπως έγραφε), έγινε ειδικός στην παπυρολογία (στην παπαρολογία ήταν ειδικός ανέκαθεν).

quote:
Πώς είναι δυνατόν άνθρωπος που, όπως λέει, έχει διαβάσει ΤΟΣΑ βιβλία να μην του έχει μείνει η σωστή χρήση της γλώσσας;

Α, πολύ απλό. Διαβάζει μόνο τα εξώφυλλα και τις εικόνες.

Το τελευταίο ολοκληρωμένο κείμενο που διάβασε ήταν το περιτύλιγμα μιας σοκολάτας.

quote:
Τέτοια λάθη έκανε η Στυλιανοπούλου και η Καραγιάννη στις ελληνικές ταινίες όταν κάνανε τις αγράμματες για να γελάει ο κόσμος.

Και ποιος σου είπε ότι δεν γελάει ο κόσμος με τους ευρωπαίους;


europaios

quote:
Ο macedon, λίγες φορές με έχει διορθώσει σε θέματα γραμματικής που δεν είναι και το αντικείμενο των συζητήσεών μας.
Αντιθέτως εγώ τον έχω διορθώσει πολλάκις σε θέματα ιστορίας

Μπα... αν είχε γίνει κάτι τέτοιο θα το θυμόμουνα.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 19:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα υπόλοιπα ζώα δεν έχουν τη νόηση που έχει ο άνθρωπος. Εάν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου ένα συνήθη ζώο, εγώ όχι.


quote:
Καλά σε είπε κάποιος Σκύθυ......κάτι θα ξέρει


quote:
Στην Πελοπόννησο δεκάδες ορεινά χωριά με αμιγής χριστιανικούς πληθυσμούς...


Ναι σόρυ τελικά δεν κάνεις λάθος μόνο στα τριτόκλιτα... Ότι έχει αιτιατική (υποθέτω και γενική) πτώση το έχεις μακελέψει...

Αυτές τις μπούρδες έχεις γράψει τον τελευταίο καιρό...Θες να πάω πιο παλιά στις ηρωικές μέρες του "άηλου" αέρα; Όταν κάποιος σου λέει ότι κάνεις λάθος, κοιτάς αν όντως το έκανες και αναλόγως διορθώνεσαι ή εξηγείς ότι δεν έκανες λάθος. Δεν είναι συκοφαντία να σου λέω ότι κάνεις λάθη εφόσον τα κάνεις. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ. Εγώ δεν είμαι συκοφάντης γιατί δε λέω ψέμματα. Και άμα την ξαναπείς αυτήν την κουβέντα θα ακούσεις χοντράδες. Πρέπει επιτέλους να καταλάβεις ότι δεν είσαι αλάθητος, επειδή πιστεύεις στο Θεό, δείξε λίγο ταπεινότητα, δεν κάνει κακό


quote:

Ναι γιατί εδώ έχουμε εξετάσεις κυρίως ιστορίας, οπότε η ορθότητα της ερμηνείας σε μία λέξη έχει μεγάλη σημασία για τα συμπεράσματα που μπορούν να προκύψουν.
Το lower μεταφράζεται σε μέτρια γνώση των Αγγλικών, για να μπορείς όμως να επεξεργαστείς κείμενα χρειάζεσαι τουλάχιστον το proficiency.
Σε τέτοιες λοιπόν περιπτώσεις δεν χρησιμοποιώ ούτε το google μετάφραση, αφού και η παραμικρή παρερμηνεία μιας λέξης μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπέρασμα

Με ένα λεξικό και μια μέτρια γνώση της αγγλικής ΑΝΕΤΑ καταλαβαίνεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κείμενο. Άσε τις υπεκφυγές. Απλώς δεν ξέρεις... Εκτός αν έχουν δίκιο οι άλλοι και είστε όντως 2, όπου ό ένας ξέρει αγγλικά και ο άλλος δεν ξέρει

quote:
Δε διαφωνώ.
Ωστόσο υπάρχουν τόσες πληροφορίες είτε στα Ελληνικά, είτε σε βιβλία μεταφρασμένα στα Ελληνικά που όρεξη να 'χεις να διαβάζεις.
Οπότε δεν ενδιαφέρομαι.

Προσέγγιση Χριστιανού στη γνώση...

quote:
Το "μάρκετινγκ" σε όσους ασχολούνται με την ιστορία, δεν είναι ούτε τα τριτόκλιτα ούτε τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είναι η τεκμηρίωση των ισχυρισμών με στοιχεία.

Η κρίση σου λοιπόν θα ήταν σωστή, εάν εδώ τα θέματα μας ήταν η γραμματική.


Όχι ρε φίλε γιατί ΔΕΝ πείθεις όταν λες ότι έχεις διαβάσει βιβλία και δεν έχεις μάθει ορθογραφία. ΜΟΝΟ και μόνο από την οπτική επαφή με το διάβασμα ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ άνθρωπος μαθαίνει ΑΨΟΓΗ ορθογραφία. Οπότε ΑΣΕ κατά μέρος τις υπεκφυγές ότι δεν είναι θέμα γραμματικής. Όταν εκφράζεσαι σε μία γλώσσα πρέπει να εκφράζεσαι ΣΩΣΤΑ. Τελεία και παύλα. Είτε μιλάς σε πανεπιστήμιο, είτε βρίζεις στο δρόμο. ΠΑΝΤΟΥ.

quote:
Άνθρωπος χωρίς περιεχόμενο και εφόδια γι' αυτό που πραγματεύεται θα καταφύγει αναγκαστικά στη λασπολογία μπας και ενισχύσει έτσι τη θέση του, έναντι του συνομιλητή του.

Καλά τώρα... Σε εμένα το λες αυτό; Όταν ο φίλος σου ο Ψηλός έλεγε ότι είμαι κομπιούτερ ΔΕΝ επενέβης να πεις ότι δεν είναι σωστό να λασπολογεί και ότι πρέπει να βρει επιχειρήματα. Άστο φίλε. Την έχω δει τη "δικαιοσύνη" του Χριστιανού. Ισχύει ΜΟΝΟ για τον εαυτό του. Όπως επίσης και τη δημοκρατία, που ισχύει ΜΟΝΟ όταν μιλάει αυτός. Η δικαιοσύνη έχει ΔΥΟ κατευθύνσεις όχι μόνο αυτή που σε συμφέρει. Εφόσον λοιπόν, δεν επεμβαίνεις όταν συμβαίνει ΓΕΝΙΚΑ δεν δικαιούσαι να ομιλείς όταν συμβαίνει ΕΙΔΙΚΑ. Άσε που εγώ ΟΥΔΕΠΟΤΕ λασπολόγησα, αλλά έδειξα λάθη που όντως κάνεις.


Εξάλλου όποτε έχω να πω κάτι, ειδικά αν αφορά σε επιστημονικά ζητήματα, παραθέτω ΠΛΟΥΤΟ πηγών και δημοσιεύσεων σε αντίθεση με σένα που αντιγράφεις το ΟΟΔΕ και ούτε καν το λες, λογοκλόπε...

Edited by - IndustrialAngel on 28/08/2010 19:17:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 23:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Α, πολύ απλό. Διαβάζει μόνο τα εξώφυλλα και τις εικόνες.

Το τελευταίο ολοκληρωμένο κείμενο που διάβασε ήταν το περιτύλιγμα μιας σοκολάτας.


Βλέπεις δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο που έχεις εσύ και μπορείς μέσα σε ένα χρόνο, κατά τα δικά σου γραφόμενα:
1) Nα μελετήσεις 70 βιβλία
2) Να συγγράψεις 2 βιβλία και
3) Να δώσεις την εξεταστική σου για να πάρεις το πτυχίο του ψεύτη και επίσημα....αυτό της
Νομικής.

quote:
IndustrialAngel:
Ναι σόρυ τελικά δεν κάνεις λάθος μόνο στα τριτόκλιτα... Ότι έχει αιτιατική (υποθέτω και γενική) πτώση το έχεις μακελέψει...

Αυτές τις μπούρδες έχεις γράψει τον τελευταίο καιρό...Θες να πάω πιο παλιά στις ηρωικές μέρες του "άηλου" αέρα; Όταν κάποιος σου λέει ότι κάνεις λάθος, κοιτάς αν όντως το έκανες και αναλόγως διορθώνεσαι ή εξηγείς ότι δεν έκανες λάθος. Δεν είναι συκοφαντία να σου λέω ότι κάνεις λάθη εφόσον τα κάνεις. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ. Εγώ δεν είμαι συκοφάντης γιατί δε λέω ψέμματα. Και άμα την ξαναπείς αυτήν την κουβέντα θα ακούσεις χοντράδες. Πρέπει επιτέλους να καταλάβεις ότι δεν είσαι αλάθητος, επειδή πιστεύεις στο Θεό, δείξε λίγο ταπεινότητα, δεν κάνει κακό


Μου θυμίζεις την ιστορία με την αλεπού, τον γάιδαρο και τον λύκο επάνω στη βάρκα.....
Τα κοτέτσια που είχε αδειάσει η αλεπού.....ήσαν ψιχουλάκια της γης!
Τα πρόβατα και οι βοσκοί που είχε φάει ο λύκος.....ήσαν και αυτά ψιχουλάκια της γης!
Το μαρούλι όμως που έφαγε ο γάιδαρος χωρίς να έχει βάλει ξύδι και λάδι! ήταν το μεγάλο έγκλημα......τις φάγαν όμως τις κλοτσιές τους και ησύχασαν!

quote:
IndustrialAngel:
Με ένα λεξικό και μια μέτρια γνώση της αγγλικής ΑΝΕΤΑ καταλαβαίνεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κείμενο. Άσε τις υπεκφυγές. Απλώς δεν ξέρεις... Εκτός αν έχουν δίκιο οι άλλοι και είστε όντως 2, όπου ό ένας ξέρει αγγλικά και ο άλλος δεν ξέρει

Δε με απασχολεί το θέμα. Τα βιβλία που έχω στη βιβλιοθήκη μου επαρκούν για αυτά που θέλω. Αν κάτι δεν το έχω πάω σε μία Δημόσια βιβλιοθήκη και το αναζητώ.


quote:
IndustrialAngel:
Προσέγγιση Χριστιανού στη γνώση...

Η γνώση δηλαδή βρίσκεται στην Εσπερία?....τότε να βάλουμε τα Αγγλικά απαραίτητη προϋπόθεση για να περάσει κανείς στο Πανεπιστήμιό! για να μπορέσει να διαβάσει τα αγγλικά βιβλία των Πανεπιστημίων.....

quote:
IndustrialAngel:
Όχι ρε φίλε γιατί ΔΕΝ πείθεις όταν λες ότι έχεις διαβάσει βιβλία και δεν έχεις μάθει ορθογραφία. ΜΟΝΟ και μόνο από την οπτική επαφή με το διάβασμα ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ άνθρωπος μαθαίνει ΑΨΟΓΗ ορθογραφία. Οπότε ΑΣΕ κατά μέρος τις υπεκφυγές ότι δεν είναι θέμα γραμματικής. Όταν εκφράζεσαι σε μία γλώσσα πρέπει να εκφράζεσαι ΣΩΣΤΑ. Τελεία και παύλα. Είτε μιλάς σε πανεπιστήμιο, είτε βρίζεις στο δρόμο. ΠΑΝΤΟΥ.

Μια χαρά είναι η γλώσσα μου, όταν θα δώσω εξετάσεις για να πάρω το πτυχίο της φιλολογίας θα κοιτάξω να διορθώσω τις ατέλειες.....ως τότε θα ξεχνάω ή θα βάζω ένα επιπλέον "ς", ή από βιασύνη θα γράφω Σκύθυς και όχι Σκύθης.

Αλλά μιας και στο συντακτικό και τη γραμματική εσύ δίνεις τα ρέστα, για πες μου αυτό με το συνήθη, τι το κακό είχε?

quote:
IndustrialAngel:
Καλά τώρα... Σε εμένα το λες αυτό; Όταν ο φίλος σου ο Ψηλός έλεγε ότι είμαι κομπιούτερ ΔΕΝ επενέβης να πεις ότι δεν είναι σωστό να λασπολογεί και ότι πρέπει να βρει επιχειρήματα. Άστο φίλε. Την έχω δει τη "δικαιοσύνη" του Χριστιανού. Ισχύει ΜΟΝΟ για τον εαυτό του. Όπως επίσης και τη δημοκρατία, που ισχύει ΜΟΝΟ όταν μιλάει αυτός. Η δικαιοσύνη έχει ΔΥΟ κατευθύνσεις όχι μόνο αυτή που σε συμφέρει. Εφόσον λοιπόν, δεν επεμβαίνεις όταν συμβαίνει ΓΕΝΙΚΑ δεν δικαιούσαι να ομιλείς όταν συμβαίνει ΕΙΔΙΚΑ. Άσε που εγώ ΟΥΔΕΠΟΤΕ λασπολόγησα, αλλά έδειξα λάθη που όντως κάνεις.

Ούτε επενέβησα όταν γέμιζες τον Βαγγέλη με διάφορα κοσμιτικά επίθετα.
Ο Ψηλός σε είπε κομπιούτερ και παρεξηγήθηκες.......ενώ εσύ ο ευγενής όταν λες:
"Όσο με το ποιο ζώο το συγκρίνω... Θα σου έλεγα το Χριστιανό αλλά με έλεγες εμπαθή για αυτό το αλλάζω και λέω τον άνθρωπο γενικά." .... δεν τρέχει κάστανο!!

quote:
IndustrialAngel:
Εξάλλου όποτε έχω να πω κάτι, ειδικά αν αφορά σε επιστημονικά ζητήματα, παραθέτω ΠΛΟΥΤΟ πηγών και δημοσιεύσεων σε αντίθεση με σένα που αντιγράφεις το ΟΟΔΕ και ούτε καν το λες, λογοκλόπε...

Και γιατί δεν το λες εσύ όταν συμβαίνει αυτό?....μήπως ντρέπεσαι? ή απαγορεύεται να ταυτίζονται απόψεις?

Δε σας βλέπω όμως να κάνετε τον μάγκα όταν αντιγράφω όπως λες!....περί ορθογραφίας και συντακτικού μου κάνετε τον φωτοδότη!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 23:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Βλέπεις δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο που έχεις εσύ

Εμ... τι να σου κάνω. Ο μισός εαυτός σου, που με δυσκολία μιλάει το ελληνικά, να δουλεύει στη δευτεροβάθμια Κορίνθου και ο άλλος μισός να δουλεύει σε φροντιστήριο και να μελετάει λατινικά, αγγλικά, γαλλικά και αρχαία από το πρωτότυπο...

Εύκολο το'χεις;

quote:
και μπορείς μέσα σε ένα χρόνο, κατά τα δικά σου γραφόμενα:
1) Nα μελετήσεις 70 βιβλία
2) Να συγγράψεις 2 βιβλία και
3) Να δώσεις την εξεταστική σου για να πάρεις το πτυχίο του ψεύτη και επίσημα....αυτό της
Νομικής.

1. Δεν μελέτησα 70 βιβλία, έκανα βιβλιογραφική έρευνα σε 70 βιβλία. Αν θέλεις μπορώ να σου εξηγήσω τη διαφορά

2. Το δεύτερο δεν ήθελε σχεδόν καθόλου έρευνα, ήταν πάνω στις μεταπτυχιακές μου σπουδές και δεν έχει θεωρητικό κομμάτι. Ολοκληρώθηκε χτες.

3. Δεν έδωσα "εξεταστική" για πτυχίο, έδωσα εξετάσεις συνολικά σε 8 εξεταστικές (περιόδους) και αυτή τη στιγμή είμαι στο 4ο έτος. Η 9η εξεταστική (περίοδος) που θα συμμετάσχω ξεκινάει στις 2 Σεπτεμβρίου.

Σε ρώτησα κι άλλη φορά βρε αγράμματε τενεκέ, "τι απ' όλα αμφισβητείς" και δεν μου απάντησες...

ΥΓ. Θα μπορούσα αντί για Νομική, να γραφτώ στα ΤΕΙ λογιστών αλλά σκέφτηκα ότι μετά μπορεί να γινόμουν σαν και σένα και το απέρριψα... Έτσι κι αλλιώς χωρίς εξετάσεις μπήκα (με γλύψιμο; με μέσο; με λάδωμα; με εκβιασμό;) επιπλέον των κανονικών εισακτέων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ούτε επενέβησα όταν γέμιζες τον Βαγγέλη με διάφορα κοσμιτικά επίθετα.


- Πρός τιμήν σου και δεν ΕΠΕΝΕΒΗΣΕΣ...πα'ολο που τον γέμισε με ΚΟΣΜΙΤΙΚΑ επίθετα...είσαι καλός χριστιανός...

Εγώ επενέβησα πάντως...τι κάθαρμα "συκοφαντικό" που είμαι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου θυμίζεις την ιστορία με την αλεπού, τον γάιδαρο και τον λύκο επάνω στη βάρκα.....
Τα κοτέτσια που είχε αδειάσει η αλεπού.....ήσαν ψιχουλάκια της γης!
Τα πρόβατα και οι βοσκοί που είχε φάει ο λύκος.....ήσαν και αυτά ψιχουλάκια της γης!
Το μαρούλι όμως που έφαγε ο γάιδαρος χωρίς να έχει βάλει ξύδι και λάδι! ήταν το μεγάλο έγκλημα......τις φάγαν όμως τις κλοτσιές τους και ησύχασαν

Τι σχέση έχει η ιστορία αυτή; Επαναλαμβάνω.ΤΟΣΑ βιβλία έχεις διαβάσει δε σου έμεινε οπτικά η σωστή ορθογραφία και γραμματική; Εγώ νομίζω ότι ΔΕΝ τα έχεις διαβάσει... Αυτό θέλω να πω. Και ξαναλέω Η ΣΩΣΤΗ χρήση της γλώσσας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΟΛΩΝ μας. ΤΕΛΕΙΑ και ΠΑΥΛΑ.

quote:
Δε με απασχολεί το θέμα. Τα βιβλία που έχω στη βιβλιοθήκη μου επαρκούν για αυτά που θέλω. Αν κάτι δεν το έχω πάω σε μία Δημόσια βιβλιοθήκη και το αναζητώ.

Έλα ντε...Επαρκούν;;;


quote:
Η γνώση δηλαδή βρίσκεται στην Εσπερία?....τότε να βάλουμε τα Αγγλικά απαραίτητη προϋπόθεση για να περάσει κανείς στο Πανεπιστήμιό! για να μπορέσει να διαβάσει τα αγγλικά βιβλία των Πανεπιστημίων

Σε πολλά πανεπιστήμια, και σίγουρα στο ΕΜΠ που ξέρω από πρώτο χέρι είναι υποχρεωτικό μάθημα στο 4ο εξάμηνο σπουδών τα αγγλικά. Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μπεις(δεν εξετάζεσαι πανελλαδικώς αν και είναι υποχρεωτικό μάθημα για τα 10 από τα 12 χρόνια της εκπαίδευσης, όσο δηλαδή και τα θρησκευτικά). Είναι απαραίτητη προϋπόθεση όμως για να βγεις (να αποφοιτήσεις) το να εξεταστείς επιτυχώς στα αγγλικά. Καλά δε χρειάζεται να πω πως όποιος θέλει να διαβάσει εκτενή βιβλιογραφία και να μάθει χρειάζεται να κοιτάξει ΚΑΙ στα αγγλικά.

quote:
Μια χαρά είναι η γλώσσα μου, όταν θα δώσω εξετάσεις για να πάρω το πτυχίο της φιλολογίας θα κοιτάξω να διορθώσω τις ατέλειες.....ως τότε θα ξεχνάω ή θα βάζω ένα επιπλέον "ς", ή από βιασύνη θα γράφω Σκύθυς και όχι Σκύθης.

Αλλά μιας και στο συντακτικό και τη γραμματική εσύ δίνεις τα ρέστα, για πες μου αυτό με το συνήθη, τι το κακό είχε?


Ναι, το ΖΩΟ είναι ΟΥΔΕΤΕΡΟ. Ο συνήθης είναι επίθετο και έχει τρεις καταλήξεις. ης, ης,ες. Δηλαδή για παράδειγμα, ο/η ακριβής,το ακριβές, ο/η συνήθης, το σύνηθες (ξέρεις γιατί ανεβαίνει ο τόνος; έχει να κάνει με το βραχύχρονο ε στην κατάληξη, θυμάσαι μακρά, βραχέα και διπλά). Λέμε, διεθνές αεροδρόμιο όχι διεθνή αεροδρόμιο αν σου θυμίζει τίποτα η έκφραση για να καταλάβεις ότι το είπες λάθος

Τέλος πάντων... Μετά τη βυζαντινή ιστορία διάβασε και λίγο γραμματική. Στο δημοτικό είχαμε του Τσολάκη και του Τριανταφυλλίδη. Πολύ καλές και επαρκέστατες και οι 2 με τη δεύτερη να είναι πιο συνοπτική. Παίζει να κυκλοφορούν και στο νετ σε μορφή .pdf

quote:
Ούτε επενέβησα όταν γέμιζες τον Βαγγέλη με διάφορα κοσμιτικά επίθετα.

Ούτε όταν με γέμιζε αυτός, και μάλιστα πρώτος.


quote:
Ο Ψηλός σε είπε κομπιούτερ και παρεξηγήθηκες.

Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου,γραμμένες τις έχω τις κρίσεις του στο πρόσωπο μου και του απάντησα αναλόγως. Όμως αν θες δικαιοσύνη και ΟΧΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ είσαι το ΙΔΙΟ αυστηρός ΜΕ ΟΛΟΥΣ, όχι με όσους σε συμφέρει. Δεν έχω πρόβλημα με τον ψηλό αλλά με το ότι ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ειπώθηκαν από εμένα και ΠΡΟΣ εμένα στο φόρουμ το ΜΟΝΑΔΙΚΟ "unfair" που βρήκες ήταν ότι εγώ σε είπα ανορθόγραφο, που είναι και αλήθεια. Δεν δικαιούσαι να ομιλείς για δικαιοσύνη όταν ΔΕΝ την εφαρμόζεις...


quote:
ενώ εσύ ο ευγενής όταν λες:
"Όσο με το ποιο ζώο το συγκρίνω... Θα σου έλεγα το Χριστιανό αλλά με έλεγες εμπαθή για αυτό το αλλάζω και λέω τον άνθρωπο γενικά." .... δεν τρέχει κάστανο!!

Γιατί ρε συκοφάντη κόβεις και ράβεις τις προτάσεις κατά το συμφέρον σου; Για βάλε την επόμενη φράση να δεις τη θέλω να πω συνολικά... Αυτό που είπα είναι, με άλλα λόγια ότι οι άνθρωποι έχουν σκοτώσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ανθρώπους από οποιαδήποτε άλλη μορφή ζωής και ότι ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ οι ένοχοι αυτών των θανάτων είναι Χριστιανοί, γεγονός που είναι αληθές. Δεν αποκάλεσα ΚΑΝΕΝΑ ζώο άμεσα αν πρόσεξες, θα μπορούσα όμως να είχα πει ότι οι Χριστιανοί και ΜΟΝΟ (αν εξαιρέσεις δηλαδή όλους του άλλους) με τα κατά καιρούς ΘΕΑΡΕΣΤΑ έργα τους (σταυροφορίες, παγκόσμιους πολέμους κτλ ) έχουν σκοτώσει ΠΑΡΑ πολλούς ανθρώπους. Αλλά θα με έλεγε εμπαθή αν έλεγα ΜΟΝΟ για τους Χριστιανούς για αυτό έβαλα ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους. Το μόνο που μπορείς να μου καταλογίσεις είναι ίσως μια ασάφεια(επίτηδες)

Αυτή είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ η παράγραφος. Όποιος καταλαβαίνει ελληνικά, ας βγάλει νόημα...


quote:
Όσο με το ποιο ζώο το συγκρίνω... Θα σου έλεγα το Χριστιανό αλλά με έλεγες εμπαθή για αυτό το αλλάζω και λέω τον άνθρωπο γενικά. Ο άνθρωπος έχει σκοτώσει πολλούς περισσότερους ανθρώπους από τον ιό HIV. Μόνο τους παγκόσμιους πολέμους να βάλεις... (α και ξέρεις τι θρησκεία είχαν οι πρωταγωνιστές σε πολλά από αυτά τα γεγονότα...μην τα ξαναλέμε)


Αυτό που θα μπορούσα να πω με εμπάθεια είναι ότι οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ έχουν σκοτώσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ανθρώπους από οποιοδήποτε θηρίο ή ιό, γεγονός αληθές παρόλα αυτά... Αλλά δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία να απαντήσω στην εξυπνάδα "οι άλλοι δε σκοτώνουν;" για αυτό έβαλα με τη μια όλη την ανθρωπότητα...


Κατάλαβες τώρα γιατί δεν τρέχει κάστανο; Είπαμε δεν ξέρεις γραμματική, μάθε τουλάχιστον να διαβάζεις ελληνικά...

Edited by - IndustrialAngel on 29/08/2010 00:24:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_all_lemmas?the_lemma_id_TR=41073&the_lemma_id_KR=&the_lemma_id_GEO=

και για να μην έχουμε αμφιβολίες


Λεξικό Τριανταφυλλίδη

συνήθης -ης -ες [siníθis] E11α : συνηθισμένος: Oι συνήθεις ύποπτοι. Σύνηθες φαινόμενο. συνήθως* EΠIPP. [λόγ. < αρχ. συνήθης]

Όχι λοιπόν συνήθη ζώο αλλά σύνηθες ζώο...Και μην πεις ότι σε βρίζω, εσύ έβαλες τη λέξη ζώο δίπλα στο επίθετο. Αν ήθελα να σε βρίσω θα έβαζα σημεία στίξης Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 01:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Εμ... τι να σου κάνω. Ο μισός εαυτός σου, που με δυσκολία μιλάει το ελληνικά, να δουλεύει στη δευτεροβάθμια Κορίνθου και ο άλλος μισός να δουλεύει σε φροντιστήριο και να μελετάει λατινικά, αγγλικά, γαλλικά και αρχαία από το πρωτότυπο...
Εύκολο το'χεις;

Δεν ήξερα ότι για να εργαστώ και κάπου αλλού θα έπρεπε πρώτα να σου δώσω το χέρι.

quote:
macedon:
1. Δεν μελέτησα 70 βιβλία, έκανα βιβλιογραφική έρευνα σε 70 βιβλία. Αν θέλεις μπορώ να σου εξηγήσω τη διαφορά

quote:
macedon:
2. Το δεύτερο δεν ήθελε σχεδόν καθόλου έρευνα, ήταν πάνω στις μεταπτυχιακές μου σπουδές και δεν έχει θεωρητικό κομμάτι. Ολοκληρώθηκε χτες.

Ψεύυυυυυυτηηηηηη!!!!!

quote:
macedon:
3. Δεν έδωσα "εξεταστική" για πτυχίο, έδωσα εξετάσεις συνολικά σε 8 εξεταστικές (περιόδους) και αυτή τη στιγμή είμαι στο 4ο έτος. Η 9η εξεταστική (περίοδος) που θα συμμετάσχω ξεκινάει στις 2 Σεπτεμβρίου.

Α!....στο χρόνο που μεσολάβησε από τον Ιούνιο....έγραψες κανά καινούριο βιβλίο?

quote:
macedon:
Σε ρώτησα κι άλλη φορά βρε αγράμματε τενεκέ, "τι απ' όλα αμφισβητείς" και δεν μου απάντησες...

Τιιιιίποταα........σώπα καημένε.....

quote:
macedon:
ΥΓ. Θα μπορούσα αντί για Νομική, να γραφτώ στα ΤΕΙ λογιστών αλλά σκέφτηκα ότι μετά μπορεί να γινόμουν σαν και σένα και το απέρριψα... Έτσι κι αλλιώς χωρίς εξετάσεις μπήκα (με γλύψιμο; με μέσο; με λάδωμα; με εκβιασμό;) επιπλέον των κανονικών εισακτέων.

Ε! Δεν είναι και λίγο να πάρεις κι επίσημα τον τίτλο του ψεύτη!
Πάντως και στη Λογιστική θα θριάμβευες!! Ούτως ή άλλως όπως μας είχες πει παλαιότερα, βοηθούσες τον πατέρα σου να κλείσει Ισολογισμό......
σε βιβλία Β' Κατηγορίας!
ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy