ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 18:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'αυτο που ρωτησα όμως παραπάνω δεν απάντησες πάλι!!!
Δηλαδή στα φυτά επειδή δε μπορεις να τ'ακούσεις να ουρλιάζουν οταν τα ξεριζώνεις δεν έχεις κανέναν ενδιασμό.

Κι όσο για την ερώτησή σου, τη μισή μου ζωή σε χωριά της βορείου Ελλάδας την έχω περάσει.

Edited by - 1900 on 01/03/2005 18:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 18:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναφερομαι σ' αυτους προβάλουν λόγους ηθικής για την χορτοφαγία

Σ' αυτους δηλαδή που λένε πως το να σκοτώνουμε τα ζώα για τροφή είναι ανήθικο γιατι προκειται για ζωντανούς οργανισμούς
Δηλαδή τα φυτά δεν είναι ζωντανοι οργανισμοί;


ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ..

Τα ιδια και τα γίδια..

Είναι ζωντανοί οργανισμοί 1900. Τό έμαθες?? Τώρα που το έμαθες λοιπόν τι θα κάνεις...?? Μήπως θα αναθεωρήσεις τις απόψεις σου περί ορέξεως?? ΟΧΙ ..

Κάνε τον κόπο σε παρακαλώ και διάβαζε τι εχουμε συζητήσει γιατί καταντά εκνευριστικό κάθε τόσο να λέμε τα ίδια και τα γίδια...

Edited by - allzzaro on 01/03/2005 18:30:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 18:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αϊντε καλα allzaro τρία πουλάκια καθονταν, μαυρη ειν' η νύχτα στα βουνά και στην κορφή κανέλα
quote:
Είναι ζωντανοί οργανισμοί 1900. Τό έμαθες?? Τώρα που το έμαθες λοιπόν τι θα κάνεις...?? Μήπως θα αναθεωρήσεις τις απόψεις σου περί ορέξεως??
Εγώ ξέρω οτι είναι ζωντανοί οργανισμοί και τα ζωα και τα φυτά, εσύ;

Κοιτα άμα συγχίστηκες και δε μπορεις να συζητήσεις κανονικά να σταματήσουμε.



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 19:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oρίστε κύριε 1900 . Πάρε την απάντηση σου που εχω δώσει προηγουμένως. Φυσικά και συγχίζομαι όταν κάθε τόσο .. μα κάθε τόσο τίθεται το ιδιο και το ιδιο επιχείρημα..
Θέλω τώρα να ξαναβγεί αλλος και να μου θέσει το ιδιο ερώτημα


Θα απαντήσω και στους δυό σας ταυτόχρονα ξεκαθαρίζοντας για μία ακόμα φορά τη θέση μου, πράγμα που το έχω κάνει , τα εχω ξαναπεί, και ξαναγκάζομαι να το ξαναλέω.

Εγώ δεν είμαι ``χορτοφάγος`` , ούτε είμαι υπέρ της ιδεολογίας να μην τρώμε κάτι για υγιεινούς λόγους.

Είμαι υπέρ της άποψης οτι ο σκοπός του ανθρώπου κύριος σκοπός του ανθρώπου δεν είναι να διαιωνίζει το είδος του , ούτε να περιφέρεται ασκόπως ενασχολούμενος με ποταπές υλιστικές συνήθειες εως οτου πεθάνει.

Σκοπός του ανθρώπου είναι να συνειδητοποιήσει, οτι είναι το μοναδικό όν επάνω στον πλανήτη οπου μπορεί να επέμβει ευσυνείδητα και οχι ασυνείδητα στην ομαλή λειτουργία του φυτικού αλλά και ζωικού κόσμου.
Απώτερος σκοπός του ανθρώπου είναι να αποκτήσει επάξια τον τίτλο του Ανθρώπου δείχνοντας μια ριζοσπαστική αλλαγή διαφοροποιώντας τη σχέση του με όλα τα πλάσματα της φύσης είτε αυτά ανήκουν στο ζωικό είτε στο φυτικό κόσμο ώστε να μην τα θανατώνει, αποδεικνύοντας τόσο σε αυτά , αλλά και στον Δημιουργό Του, οτι σεβάστηκε το πλεονέκτημα της συνείδησης, σεβάστηκε το πλεονέκτημα της κρίσης, σεβάστηκε το δικαίωμα της Γνώσης.

Γνωρίζει (αυτός) πολύ καλά, οπως γνωρίζετε ολοι σας οτι όλα εχουν ζωή.
Ακόμα και τα φυτά.
Σύχρονες μελέτες , εχω τρανταχτά στοιχεία για αυτά που λέω , αποδεικνύνουν οτι τόσο τα ζώα αλλά ειδικά τα φυτά εχουν τηλεπαθητικές ικανότητες , και εκτός αυτού ενα φυτό μπορεί να συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον που τον φροντίζει.
Γνωρίζοντας το υπερνοήμον αυτό όν ο Ανθρωπος οτι η ύλη αυτή εχει ζωή αλλά και τέτοιου είδους βιοενέργεια αντί για να σεβαστεί το δικαίωμα της ύπαρξης τους , επιδίδεται σε βάναυσες , αρχέγονες ενέργειες κατά τους αγνοώντας τον πόνο , τη δυστυχία αλλά και τη στέρηση του δικαιώματος της ζωής και το κυριώτερο αγνοώντας τις υπηρεσίες που προσέφεραν μέχρι τώρα οι ζώσες αυτές μορφές στην μέχρι τώρα επιβίωση του.

Έλπίζω οσους απο εσάς άγγιξαν οι δικές μου συνειδησιακές αλλά και πνευματικές ανησυχίες, να μην μου ξαναναφέρουν τα περί κυνηγετικής οικολογίας , αλλά ούτε τα περί ανθρώπινης αντίληψης για το να στερεί κάποιος τη ζωή ενός πλάσματος για οποιοδήποτε λόγο.

Εμένα καλέ μου gigenis αυτό είναι το επιχείρημα μου.
Δεν έχω αλλο.
Μπορεί να φαντάζει ουτοπικό αλλά αυτό είναι ή το δέχεσαι ή το απορρίπτεις.

Ελπίζω να σε κάλυψα αγαπητέ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 19:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και όχι, γιατι βλέπω μια λογική με πολλές τρύπες, αλλά ας πουμε πως ναι γιατι αλλιώς μάλλον θα χρειαστεί να επαναλάβεις κι άλλα και δε θέλω να σε συγχίζω. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω και βρώ απαντήσεις στο θέμα



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 19:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με συγχίζεις.. 1900 απλά τα εχω πεί τόσες φορές και κάθε βρίσκεται κάποιος με ``στόμφο`` δηλαδή με ένα πομπώδες ύφος , και δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα, αλλά γενικότερα ..

Πάντως σε ευχαριστώ που δεν θέλεις να με συγχίζεις ..να είσαι καλά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 23:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

<<Από την στιγμή που έχεις μια την σκάλα Αξιών, δηλαδή στο ΖΩΙΚΟ Βασίλειο άλλα τρως και άλλα όχι, (θέλεις από ηθικής θέλεις από Βιολογικής απόψεως) η παμφαγια για τον άνθρωπο δεν υφίσταται.>>
ΩΣ ΠΑΜΦΑΓΟ ΟΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΤΡΩΦΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΑ

<<Αφού δεν υφίσταται και εσύ διαλέγεις να τρως ότι τρως, σκέψου μήπως και ο Vegetarian, κάνει το ίδιο σε μεγαλύτερη κλίμακα, αφήνοντας έξω ολο το ζωικό Βασίλειο, (ο κανιβαλισμός που λες) θεωρώντας τόσο από Ηθικής όσο και από Βιολογικής απόψεως, πως η διατροφή του με φρούτα, και ότι προσφέρεται από τη γη, είναι λιγότερο επιβλαβής, τόσο στον ίδιο όσο και στο περιβάλλον του.>>
ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΒΡΩΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΒΡΩΣΗ ΖΩΟΥ ΑΠΟ ΖΩΟ
ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΙΒΛΑΒΗΣ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΝΟΣ ΠΑΜΦΑΓΟΥ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ,Η ΦΥΤΙΚΟ Η ΖΩΙΚΟ,ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΨΗ
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ
ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕ

Satsangi
<<Παράλληλα το να φας το φυτό, δημιουργεί κάποιο καρμικό χρέος διότι αφαιρείς μια μορφή ζωής, αλλά δεν είναι το ίδιο να φάς ένα ζώο ή κάποια ανώτερη μορφή ζωής.>>

ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΡΜΑ
ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΟΣΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΖΩΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΑΥΤΗ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΖΩΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ
ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΔΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ
ΑΡΑ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΗΣΗ

Η ΑΡΙΑ ΦΥΛΗ ΥΠΑΡΧΕΙ
Η Κ.Κ.Κ. ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΥΣ
Ο ΧΙΤΛΕΡ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ


ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Noμίζω ότι αυτοαναιρείσαι συνεχώς...
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΟΥΜΑΙ;
ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΡΝΙΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΗΒΑΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟ ΑΝΑΙΡΕΣΗ;
--------------------------------------------------------------------------------

Στο ότι όλο αυτό το καιρό, κατατάσεις τα φυτά τα ζώα τα πουλιά και τον άνθρωπο στην ίδια κατηγορία, θεωρώντας ότι μπορεις να τα φας όλα εξίσου.
ΠΡΩΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΦΕΡΕΙΣ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΑΣΕΤΕ ΖΩΙΚΗ ΦΥΤΙΚΗ ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ
Γιατί λοιπόν θεωρείς καννιβαλισμό το να φας άνθρωπο αφού όλα μπαίνουν στον ίδιο παρονομαστή για σένα?
ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΒΡΩΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ

wendigo,1900 ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 08:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Gigenis,

Νομίζω πως περισσότερο γράφεις, ψάχνοντας μια δικαιολογία, στο γιατί πατάς την σκανδάλη, παρά γιατί ειλικρινά θέλεις να μάθεις αν η πράξη σου, δημιουργεί η όχι ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ σε εσένα.

Μάλλον σου αρέσει ότι κάνεις, να σκοτώνεις δηλαδή τα ζώα για διατροφή?... όπως μας λες, ακόμα και όταν δεν υπάρχει ανάγκη. Πως αλλιως να εξηγησω πως το μυαλό σου βρισκει συνεχώς θεωρίες, και μπερδεύει τις επιστήμες, τα σκουλήκια, τις θρησκείες, την υγειά, τους Κουξ Κουξ Κλαν και τους Αρίους, τα ανώτερα με τα κατώτερα… και ποιος ξέρει τι άλλο ακόμα θα σκαρφιστείς.

Μου αρέσει οι άνθρωποι να βρίσκουν από μόνοι τις απαντήσεις, παρά να διαβάζουν σοφιστείες και αόριστο θεωρίες, που γρήγορα θα ξεχαστούν.
Μιας και δεν ξεχωρίζουν την ευαισθησία που έχει ένα ζώο από ένα μαρούλι, αναφέρω τα παρακάτω προς σκέψη.

Το μαρούλι το χρειάζεται τόσο ένας λαγός όσο και ο άνθρωπος. Χωρίς τροφή δεν ζούνε.

Έτσι φίλε,

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη λέξη ΣΚΟΤΩΝΩ το ίδιο για ένα μαρούλι και για ένα ΛΑΓΟ, είναι δικαίωμα σου, μα οι ευαισθησίες δεν είναι ίδιες!

Θέλεις να στις αριθμισω?

Ένα μαρούλι για να απαπτυχθει, χρειάζονται λίγες μέρες, για ένα λαγό Χρόνια, ίσως και εκατομμύρια χρόνια… εξέλιξης.

Το ΔΝΑ του μαρουλιού, δεν έχει καμία σχέση με αυτό του Λαγού, που κατά το 99% είναι σαν του Ανθρώπου. Κανιβαλικός μιλώντας, (για να καταλαβαινόμαστε), τρως λαγό… τρως άνθρωπο, λίγο αλλάζει.

Τον λαγό τον στερείς από κάπου, (οικογένεια), για τα μαρούλια, έχω τις αμφιβολίες μου, στο αν τα άλλα μαρουλάκια..στεναχωριουνται.

Ένας λαγός για να αναπτυχθεί έχει φάει πολλά μαρουλάκια. Έτσι και ποσοτικά άμα θέλεις να το δεις, σκοτώνοντας ένα μαρουλάκι δεν είναι το ίδιο με το σκότωμα ενός λαγού. Άρα σκοτώνοντας ένα λαγό, θα έρθεις να μας πεις σε λίγο, πως σώζεις τόσα Μαρουλάκια, και θα μας το παίξεις και καλά ΡαμποΣωτήρας των μαρουλιών!

Μα πριν φτάσει σε κωμικοτραγική κατάσταση η συζήτηση, αγαπητέ Κυνηγέ, πριν φτάσεις να πυροβολήσεις το κεφαλάκι σου μια μέρα, θα σου πω κάτι για τα Μαρουλάκια, και αν το κατάλαβες έχει καλώς.

Δεν σκοτώνεις τα Μαρουλάκια, γιατί όταν τα κόβεις, έχουν ωριμάσει, έχουν επιτελέσει το έργο τους.

Δεν το καταλαβες?

Ένα λουλούδι, για να αναπτυχθεί, χρειάζεται φροντίδα, από την φύση η τον άνθρωπο.

Καλό χώμα, αέρα, Ήλιο, πότισμα, γενικά ευνοϊκές συνθήκες. Αν έχει δυσμενείς συνθήκες, κρύο, έλλειψη νερού, ζούμπερα και παρόμοια….σαν φυτό μπορεί να μαραθεί, μπορεί καν… να μην βγάλει μπουμπούκια..

Μα ποιος είναι ο προορισμός του? Τι κάνει ένα λουλούδι?

Ανθίζει… Ευωδιάζει!

Γνώριζε λοιπόν, πως από την στιγμή που άνθισε και άρχισε να ευωδιάζει,….τελείωσε και ο προορισμός του.

Η ευωδιά του, είναι η απαγγελία του επερχόμενου θανάτου του!

Έχεις παρατηρήσει πόσες μέρες ευωδιάζει ένα τριαντάφυλλο που άνθισε?

Τις ίδιες ακριβώς που το έκοψες, και το έβαλες μέσα σε ένα βάζο με φρέσκο Νερό!

Έτσι είναι και το μαρούλι αγαπητέ! Από τη στιγμή που ωρίμασε, έφτασε στον προορισμό του, και αν δεν το κόψεις, (αν δεν το φας)….αυτό έχει ήδη αρχίσει να μαραίνεται!

Στην ουσία, για να στο πω (καταλαβιστικα)….κόβοντας το, κόβεις κάτι που ο θάνατος του έχει εξαγγελθεί, έχει αρχίσει…

μα συγχρόνως δίνει ζωή ( προορισμός ), σαν τροφή, στα ζώα και τον άνθρωπο.

Το ίδιο για τα φρούτα, το ίδιο για ότι σου δίνει η γη, η και τα ζώα σαν τροφή, (γάλα, αυγά)

Σκοτώνοντας ένα Ζώο, *(όταν δεν υπάρχει ΑΝΑΓΚΗ) ΣΤΕΡΕΙΣ όχι μόνο μια ζωή, ΜΑ ΤΗΝ ΖΩΗ!

Ο Λαγός, το Ζαρκάδι, θα συνέχιζαν να τρέχουν μέσα στη φύση, *(χωρις σφαιρα)... η κάνω λάθος κυνηγέ μου?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/03/2005 08:52:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 10:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΔΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ
ΑΡΑ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΗΣΗ


Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο αγαπητέ GIGENIS. θα πρέπει κάπως να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα μέσα σου και να τα βάλεις σε μία τάξη.

Επίσης λέγεται ότι το ανθρώπινο είδος είναι το υψηλότερο στη κλίμακα της δημιουργίας γιατί είναι το μόνο είδος που μπορεί να πραγματώσει το Θεό.


Καλημέρα σε όλους,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 11:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητός, αγαπητή Satsangi.[/quotes]

Oυπς συγνώμη! Aγαπητέ!

quote:
Μια που εσύ ξερεις το τοπικ καλύτερα θα σου ήταν μήπως ευκολο να με καθοδηγήσεις στις απαντήσεις ή να τις βάλεις σε quotes να τις δω κι εγώ;

Κι η βασική ερώτηση είναι αυτή:
Αναφερομαι σ' αυτους προβάλουν λόγους ηθικής για την χορτοφαγία

Σ' αυτους δηλαδή που λένε πως το να σκοτώνουμε τα ζώα για τροφή είναι ανήθικο γιατι προκειται για ζωντανούς οργανισμούς
Δηλαδή τα φυτά δεν είναι ζωντανοι οργανισμοί;
Επειδή δηλαδη δεν μπορούμε να τα δούμε να κινουνται ή να τα χαϊδέυουμε
σαν κατοικίδια σημαίνει οτι αυτά δεν έχουν ζωή;
Κι επειδή δε πιστεύω οτι μεχρι εκει φτανει μόνο η αντιληψή μας,
μπορώ μόνο να το θεωρήσω υποκρισία.


Eίναι πάρα πολλά τα σημεία 1900 που έχουν απαντηθεί τα ερωτήματά σου και λυπάμαι αλλά δεν έχω τη πολυτέλεια του χρόνου για να ψάξω όλο το τόπικ ξανά.

Κανείς δεν αρνήθηκε ότι τα φυτά έχουν ζωή αλλά εκπλήσομαι γιατί έχουν δοθεί τόσες εξηγήσεις και σημαντικές αλήθειες αλλά τις αγνοείτε συστηματικά.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος αντιπαράθεσης, απλώς ο καθε ένας από εμάς, έχοντας ανακαλύψει κάποιες αλήθειες για τον εαυτό του, προσπαθεί να μεταδώσει αυτή τη φλόγα και σε άλλους.

Η Αλήθεια είναι πάρα πολύ απλή, αλλά λόγω της απλότητάς της δεν μπορεί να γίνει κατανοητή γιατί ο ανθρώπινος νους προτιμά τα πολύπλοκα μονοπάτια.

Πολύ σημαντικές συνειδητοποιήσεις φίλε Αllzzaro τα παρακάτω.
Αν και λέγεται ότι ο απώτερος σκοπός του ανθρώπου είναι η αυτογνωσία και η Θέωση και όλα τα παρακάτω είναι οι προυποθέσεις για να επιτύχουμε το σκοπό.

[quote]
Απώτερος σκοπός του ανθρώπου είναι να αποκτήσει επάξια τον τίτλο του Ανθρώπου δείχνοντας μια ριζοσπαστική αλλαγή διαφοροποιώντας τη σχέση του με όλα τα πλάσματα της φύσης είτε αυτά ανήκουν στο ζωικό είτε στο φυτικό κόσμο ώστε να μην τα θανατώνει, αποδεικνύοντας τόσο σε αυτά , αλλά και στον Δημιουργό Του, οτι σεβάστηκε το πλεονέκτημα της συνείδησης, σεβάστηκε το πλεονέκτημα της κρίσης, σεβάστηκε το δικαίωμα της Γνώσης.


Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 16:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απώτερος σκοπός του ανθρώπου είναι να αποκτήσει επάξια τον τίτλο του Ανθρώπου δείχνοντας μια ριζοσπαστική αλλαγή διαφοροποιώντας τη σχέση του με όλα τα πλάσματα της φύσης είτε αυτά ανήκουν στο ζωικό είτε στο φυτικό κόσμο ώστε να μην τα θανατώνει, αποδεικνύοντας τόσο σε αυτά , αλλά και στον Δημιουργό Του, οτι σεβάστηκε το πλεονέκτημα της συνείδησης, σεβάστηκε το πλεονέκτημα της κρίσης, σεβάστηκε το δικαίωμα της Γνώσης.

Με τα παραπάνω νομίζω οτι εκφράζομαι πλήρως. Και σε οτι αφορά το φυτικό βασίλειο και το ζωικό.
Nαί λοιπόν φίλη Satsangi το κάθε τί στο σύμπαν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό.
Ο δικός μας σκοπός ποιός είναι επάνω στον πλανήτη. Η Θεογνωσία, η Γνώση, η Δημιουργία , ή μήπως ενας ανώτερος σκοπός ώστε να διορθώσουμε ή μάλλον να ρυθμίσουμε στην εντέλεια ορισμένα σκόπιμα σφάλματα της Δημιουργίας.

Edited by - allzzaro on 02/03/2005 16:27:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 18:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη λέξη ΣΚΟΤΩΝΩ το ίδιο για ένα μαρούλι και για ένα ΛΑΓΟ, είναι δικαίωμα σου, μα οι ευαισθησίες δεν είναι ίδιες!
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ
ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΔΥΝΑΜΗΣ Η ΘΕΟΥ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΟΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ

Ένα μαρούλι για να απαπτυχθει, χρειάζονται λίγες μέρες, για ένα λαγό Χρόνια, ίσως και εκατομμύρια χρόνια… εξέλιξης.

ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ

Το ΔΝΑ του μαρουλιού, δεν έχει καμία σχέση με αυτό του Λαγού, που κατά το 99% είναι σαν του Ανθρώπου. Κανιβαλικός μιλώντας, (για να καταλαβαινόμαστε), τρως λαγό… τρως άνθρωπο, λίγο αλλάζει.

ΣΤΟ 97% ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΘΗΚΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

Τον λαγό τον στερείς από κάπου, (οικογένεια), για τα μαρούλια, έχω τις αμφιβολίες μου, στο αν τα άλλα μαρουλάκια..στεναχωριουνται.

ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ
Δεν σκοτώνεις τα Μαρουλάκια, γιατί όταν τα κόβεις, έχουν ωριμάσει, έχουν επιτελέσει το έργο τους.
Έτσι είναι και το μαρούλι αγαπητέ! Από τη στιγμή που ωρίμασε, έφτασε στον προορισμό του, και αν δεν το κόψεις, (αν δεν το φας)….αυτό έχει ήδη αρχίσει να μαραίνεται!

Στην ουσία, για να στο πω (καταλαβιστικα)….κόβοντας το, κόβεις κάτι που ο θάνατος του έχει εξαγγελθεί, έχει αρχίσει…

μα συγχρόνως δίνει ζωή ( προορισμός ), σαν τροφή, στα ζώα και τον άνθρωπο.


ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗΣΕΙ Η ΦΘΟΡΑ ΓΕΡΝΑΕΙ

Satsangi
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο αγαπητέ GIGENIS. θα πρέπει κάπως να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα μέσα σου και να τα βάλεις σε μία τάξη.

ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΤΑΞΗ

Επίσης λέγεται ότι το ανθρώπινο είδος είναι το υψηλότερο στη κλίμακα της δημιουργίας γιατί είναι το μόνο είδος που μπορεί να πραγματώσει το Θεό.

ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΛΕΓΕΤΕ ΑΥΤΟ;
ΜΗΜΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 19:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗΣΕΙ Η ΦΘΟΡΑ ΓΕΡΝΑΕΙ

Gigenis, συνέχιζε να σκοτώνεις...

Μιας και γνωριστήκαμε, κάνε μας τη χάρη και ρώτησε το λαγό πριν τον σκοτώσεις,

αν είναι ενήλικος...
αν έχει κάνει απογόνους...

και μιας και άλλαξες τροπάριο,

(την μια μας μιλάς για Χάος, τώρα βλέπεις και σαν δημιουργός…)

quote:
ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΔΥΝΑΜΗΣ Η ΘΕΟΥ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΟΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ

Τι αλλο έμεινε να πούμε?

Να περνας καλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 20:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλτατο allzzaro που υποστηρίζει οτι ο άνθρωπος πρέπει να αποδώσει το ``δικαίωμα της ζωής`` σε όλα τα ζωντανά πλάσματα του πλανήτη, πράγμα που το εχω ξαναπεί αλλά δεν πήρα απάντηση , αν δεν τρώμε ούτε τα ζώα ούτε τα φυτά , τότε τι θα τρώμε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 22:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απώτερος σκοπός του ανθρώπου είναι να αποκτήσει επάξια τον τίτλο του Ανθρώπου δείχνοντας μια ριζοσπαστική αλλαγή διαφοροποιώντας τη σχέση του με όλα τα πλάσματα της φύσης είτε αυτά ανήκουν στο ζωικό είτε στο φυτικό κόσμο ώστε να μην τα θανατώνει, αποδεικνύοντας τόσο σε αυτά , αλλά και στον Δημιουργό Του, οτι σεβάστηκε το πλεονέκτημα της συνείδησης, σεβάστηκε το πλεονέκτημα της κρίσης, σεβάστηκε το δικαίωμα της Γνώσης.

Με τα παραπάνω νομίζω οτι εκφράζομαι πλήρως. Και σε οτι αφορά το φυτικό βασίλειο και το ζωικό.


Mα δε διαφώνησα μαζί σου αγαπητέ μου Αllzzaro.
Απλώς έκανα μια διευκρίνηση σε σχέση με τον απώτερο σκοπό και στο πως αυτός επιτυγχάνεται.


quote:
Nαί λοιπόν φίλη Satsangi το κάθε τί στο σύμπαν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό.

Nαι, ακόμα και το απειροελάχιστο σωματίδιο της ύλης, είναι μια ύπαρξη που εξυπηρετεί το σκοπό της όπως λες και που όσο ασήμαντη ή ανύπαρκτη φαίνεται σε μας, είναι ένα μικρό σύμπαν στα "μάτια" του Θεού!


quote:
Ο δικός μας σκοπός ποιός είναι επάνω στον πλανήτη. Η Θεογνωσία, η Γνώση, η Δημιουργία , ή μήπως ενας ανώτερος σκοπός ώστε να διορθώσουμε ή μάλλον να ρυθμίσουμε στην εντέλεια ορισμένα σκόπιμα σφάλματα της Δημιουργίας.

Mα υπάρχει ανώτερος σκοπός από το να αποκτήσεις τη Θέωση(Θεογνωσία)φίλε μου Allzzaro?
Εμείς δεν είμαστε δημιουργοί. Συνδημιουργοί κατά μια έννοια ίσως. Δημιουργοί όμως όχι.

Εμείς σαν σκοπό έχουμε όπως λέγεται και είναι και η ταπεινή μου άποψη, να επιστρέψουμε κάποτε στο σπίτι του Πατέρα μας, εκεί από όπου ξεκινήσαμε.

Μια από τις προυποθέσεις για να το πετύχουμε αυτό είναι να κατορθώσουμε όλα αυτά που πολύ όμορφα μας περιγράφεις.

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 18:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ανθρωπος είναι το μοναδικό πλάσμα στον πλανήτη το οποίο εχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει.
Τα δημιουργήματα του είναι σαφώς μηχανήματα μέχρι στιγμής τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με αυτόν. Τα μηχανήματα όμως βρίσκονται στον ιδιο χωροχρόνο με αυτόν και ανήκουν στην ιδια διάσταση. Είναι δε προγραμματισμένα να δουλέψουν όπως ακριβώς τα εχει προγραμματίσει ο δημιουργός τους και είναι δε αδύνατον μέχρι στιγμής , ένα μηχάνημα από όλα αυτά να ξεφύγει από τον προγραμματισμό του.
Θα δουλεύει βάσει του προγράμματος του και μέσα στα όρια που του έχει ορίσει ο δημιουργός του. Δεν θα μπορέσει ποτέ από μόνο του να καταλάβει κάποιο σφάλμα του εκτός από αυτά που του εχουν ορίσει και αν το καταλάβει θα ψάξει να βρεί την απάντηση μέσα σε αυτά τα σφάλματα που ξέρει.

Ετσι ακριβώς λειτουργούν και όλα τα ζώα όπως όλα τα φυτά.
Όπως τα εχει προγραμματίσει η Θεία Δημιουργία που κύριο μέλημα της είναι η διαιώνιση του είδους. Για να το πετύχει αυτό εφήρμοσε επιτυχώς , το σύστημα της ισσοροπίας. Τα πάντα εχουν μία ισσοροπία στο σύμπαν. Από πλανητικά συστήματα μέχρι την επίγεια ζωή. Κανένα μα κανένα ζώο δεν θα μπορέσει να ξεφύγει από αυτή την ισσοροπία. Θα πράξει ακριβώς αυτό που του επιβάλλει το ενστικτό του είτε για να τραφεί είτε για να διαιωνίσει το είδος του είτε για να προστατέψει τον εαυτό του.

Το ερώτημα είναι .. γιατί ο άνθρωπος να διαφέρει , και να μπορεί να σκέφτεται ότι μπορεί να ξεφύγει από την ισσοροπία αυτή. Γιατί να μπορεί να δημιουργεί. Γιατί είναι τόσο διαφορετικός. Γιατί να μπορεί να σκεφθεί ότι ο σκοπός της ύπαρξης του δεν είναι να γεννιέται και να πεθαίνει απλά για να διαιωνίζει το είδος του.
Γιατί να μπορεί να σκέφτεται ανιδιοτελώς πράγμα που κανένα ζώο δεν μπορεί να το κάνει.

Νομίζω λοιπόν ότι εσφαλμένη αντίληψη εχει ο gigenis.
Όταν πάρουμε 100 κουτιά με χρώμα και τα πετάξουμε τυχαία , δεν έχουμε καμία μα καμία πιθανότητα να δημιουργήσουμε μία εικόνα. Εάν δεν σκεφθούμε , δεν ενεργήσουμε, δεν πράξουμε, εικόνα δεν μπορεί να δημιουργηθεί.
Δεν είναι τυχαίο λοιπόν ότι ο χαμαιλέοντας αλλάζει χρώματα, δεν είναι τυχαίο ότι τα μάτια του κροκόδειλου διαθέτουν και δεύτερα βλέφαρα, δεν είναι τυχαίο ότι έχουμε φρύδια δεν είναι τυχαίο ότι διαθέτουμε ανοσοποιητικό σύστημα , τίποτα δεν είναι τυχαίο όπως τυχαίο δεν είναι το ότι εχουμε βούληση , φρόνηση, ιδεολογία, γνώση.
Δεν είναι λοιπόν τυχαίο τρισαγαπητή φίλη ότι υποστηρίζω ότι δημιουργηθήκαμε για να έχουμε γνώση, βούληση, φρόνηση , ώστε να μπορούμε να επεμβαίνουμε εκεί που δεν μπορεί να επέμβει ο Δημιουργός με σκοπό την τελειότερη ισορροπία με τέτοιες συνθήκες ώστε να αποδίδεται δικαιοσύνη σε όλα τα πλάσματα του πλανήτη , που μέχρι στιγμής λόγω συνθηκών στερήθηκαν της δικαιοσύνης αυτής λόγω της ισορροπίας.

Τέλος θέλω να ολοκληρώσω ο άνθρωπος πρέπει επιτέλους να καταλάβει ότι δεν πρέπει να κάνει κατάχρηση των πλεονεκτημάτων αυτών αλλά σιγά σιγά να τείνει ώστε να παραχωρήσει τα δικαιώματα που τους ανήκουν σε όλα τα πλάσματα που μέχρι στιγμής πρόσφεραν τη ζωή τους ώστε να φθάσει αυτός , σε αυτό το σημείο.

Τώρα αγαπητή μου , το τι πρέπει να τρώς και το τι δεν πρέπει , το τι πρέπει να πράξεις και το τι δεν πρέπει νομίζω ότι εχεις την Γνώση να το κατέχεις . Αν δεν το κατέχεις σου ξαναείπα ρώτα. Δές κατάματα το Δημιουργό σου και ρώτατον.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 19:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mα δε διαφώνησα μαζί σου αγαπητέ μου Αllzzaro.
Απλώς έκανα μια διευκρίνηση σε σχέση με τον απώτερο σκοπό και στο πως αυτός επιτυγχάνεται.

Sorry santagni απλά χρησιμοποιησα το δικό μου quote προς γενική απάντηση.. το ξέρω οτι δεν διαφώνησες..
Θα διαφωνήσω ομως εγώ μαζί σου

quote:
Mα υπάρχει ανώτερος σκοπός από το να αποκτήσεις τη Θέωση(Θεογνωσία)φίλε μου Allzzaro?

Γιατί να θεωρήσω ανώτερο σκοπό την απόκτηση της Θέωσης.
Ο Γνωστικισμός γνωρίζεις πολύ καλά οτι είναι για λίγους.
Και πές οτι έφθασες στο ανώτατο σημείο του Γνωστικισμού..
εε.. και .. ??
Οι υπόλοιποι που δεν είναι γνωστικιστές στο πηγάδι κ#$%%^%$αν , αυτοί δεν εχουν λόγο ύπαρξης?? και τι με αυτό .. έρχομαι τώρα εγώ στα λεγόμενα του πωςτονλέν.. τον ξεχνάω να ``διυλίζω τον κώνωπα και να ναρκισσεύομαι στα ουζερί μπεκρουλιάζοντας...``

Μην μπερδεύεις το νόημα της δημιουργίας με τη Θέωση.
Το νόημα αυτό μπορεί να το κατανοήσει ο καθένας είτε είναι ταξιτζής, είτε είναι ψαράς, είτε είναι κόπανος είτε είναι οτιδήποτε.. φτάνει να θέλει, φτάνει να χρησιμοποιήσει τις αρετές που του δόθηκαν.

Edited by - allzzaro on 03/03/2005 19:29:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 15:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Mα υπάρχει ανώτερος σκοπός από το να αποκτήσεις τη Θέωση(Θεογνωσία)φίλε μου Allzzaro?

quote:
Γιατί να θεωρήσω ανώτερο σκοπό την απόκτηση της Θέωσης.
Ο Γνωστικισμός γνωρίζεις πολύ καλά οτι είναι για λίγους.

quote:
Οι υπόλοιποι που δεν είναι γνωστικιστές στο πηγάδι κ#$%%^%$αν , αυτοί δεν εχουν λόγο ύπαρξης??


Μπορείς να θεωρήσεις φίλε μου Αllzzaro ό,τι θές σαν ανώτερο σκοπό του κάθε ανθρώπου.
Εγώ όμως και όλες οι ιερές γραφές των θρησκειών, καθώς επίσης και όλες οι εσωτερικές σχολές και τα διδάγματα των Αγίων θεωρούν την Αυτογνωσία και τη Θέωση ως τον απώτερο σκοπό.

Δεν μίλησα ποτέ για γνωστικισμό. Οι ανώτερες αξίες (και όχι μόνο ο γνωστικισμός)που δόθηκαν από τους ιδρυτές της κάθε θρησκείας είναι το να γνωρίσουμε το Θεό, να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, να ξαναενώσουμε την ψυχή μας με την Υπερψυχή και να αναπτύξουμε αγάπη για όλη τη δημιουργία.

Όλοι μα όλοι έχουν τις ίδιες ευκαιρίες έναντι του Θεού. Όλοι οι άνθρωποι θα εκπληρώσουν το σκοπό της ύπαρξής τους. Οι αλήθειες του Θεού είναι για όλους μας, αρκεί η λαχτάρα μας για Εκείνον να είναι τόσο μεγάλη που θα μπορέσει να ελκύσει τη Χάρη Του.

Η πνευματικότητα είναι για όλους, μα όταν περιορίζουμε την ύπαρξη σε αυτή τη ζωή και μόνο, τότε κινδυνεύουμε να θεωρήσουμε ότι μόνο οι λίγοι εκλεκτοί μπορούν να ακολουθήσουν.

quote:
Και πές οτι έφθασες στο ανώτατο σημείο του Γνωστικισμού..
εε.. και .. ??

Φτάσε εσύ φίλε μου και τότε τα ξαναλέμε...

quote:
Μην μπερδεύεις το νόημα της δημιουργίας με τη Θέωση.

Το νόημα αυτό μπορεί να το κατανοήσει ο καθένας είτε είναι ταξιτζής, είτε είναι ψαράς, είτε είναι κόπανος είτε είναι οτιδήποτε.. φτάνει να θέλει, φτάνει να χρησιμοποιήσει τις αρετές που του δόθηκαν.


Ποιό είναι για σένα το νόημα της Δημιουργίας? Είσαι σε θέση πιστεύεις, ότι μπορείς να λύσεις το μυστήριο και το σκοπό της Δημιουργίας μέσα από αυτό το πεπερασμένο νου που διαθέτεις?

Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 17:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μίλησα ποτέ για γνωστικισμό. Οι ανώτερες αξίες (και όχι μόνο ο γνωστικισμός)που δόθηκαν από τους ιδρυτές της κάθε θρησκείας είναι το να γνωρίσουμε το Θεό, να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, να ξαναενώσουμε την ψυχή μας με την Υπερψυχή και να αναπτύξουμε αγάπη για όλη τη δημιουργία.

Aς μην διυλίζουμε τον κώνωπα οπως είπε ο πωςτονλέν.. δεν το θέλεις Γνωστικισμό, εχει καλώς, δεν θα επιμένω αν και θαπρεπε...

quote:
Φτάσε εσύ φίλε μου και τότε τα ξαναλέμε

Οδεύω .. φίλη μου.. στα δικά μου μονοπάτια...

quote:
Ποιό είναι για σένα το νόημα της Δημιουργίας? Είσαι σε θέση πιστεύεις, ότι μπορείς να λύσεις το μυστήριο και το σκοπό της Δημιουργίας μέσα από αυτό το πεπερασμένο νου που διαθέτεις?

Αν ήταν κάποια ψυχή στη θέση μου θα σου απαντούσε .. θα έλεγα.. με την κυνικότητα που αρμόζει στο ερώτημα...
Εγώ βέβαια απάντησα , φαίνεται οτι δεν το πρόσεξες.

Μήν δώσεις συνέχεια σε παρακαλώ.. απεχθάνομαι τα copy-paste και τα σουπαμουπες .. κάθε φορά που τίθεται θέμα εσωτερισμού είναι σαν να πέφτει ``μαλάγρα`` και μπορεί να μαζευτούν τίποτα απο τις απάνω γειτονιές.. και έχουμε γαβγίσματα.. ακαδημαικού στύλ...

Edited by - allzzaro on 04/03/2005 17:53:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 17:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικά λόγια για τους φίλους που με τίμησαν με τα σχόλιά τους:

Αγαπητέ Πλάτωνα,
δεν έχω σκοπό, τρόπο ή επιθυμία να κρίνω και να κατακρίνω ολόκληρους πολιτισμούς για τις διατροφικές τους συνήθειες. Ας μην παρεξηγηθούμε, η πιθανή αλαζονεία ή υποκρισία δεν καταλογίζεται σ'αυτούς. Ούτε, εξάλλου, στους έλληνες της υπαίθρου που είτε από ανέχεια είτε από σοφία παλιότερα τιμούσαν σπάνια το κρέας.
Βρίσκω, όμως, υποκρισία σε έλληνες αστούς που μετά την υπερβολική κρεοφαγία που σάρωσε την χώρα μας τα τελευταία χρόνια, δεν ακολουθούν απλά ένα διαφορετικό τρόπο διατροφής (σεβαστό από μόνο του) αλλά τσακίζουν στο κύρηγμα τους υπόλοιπους στηλιτεύοντας την κρεοφαγία ως ανήθικη, με κύριο επιχείρημα την γλυκύτητα των ζώων (τα... άσχημα ζώα να τα τρώμε;) και ορίζοντας ως φόνο τη θανάτωση όσων θηλαστικών μας είναι συμπαθή. Χωρίς να γνωρίζουν, μάλιστα, την ατέλειωτη σειρά σφαγών που αποτελεί την καθημερινή ζωή μας. Βρίσκω υποκριτικό τον ανθρωπομορφισμό μας και την επιλεκτική, κοντόθωρη ευαισθησία μας. Βρίσκω αλλαζονικό το να θεωρούμε πως τέτοιες απόψεις μας θέτουν ηθικώς "ψηλότερα" από τους "ανήθικους" και "αναίσθητους" κρεατοφάγους. Σαν διαγωνισμός "Ποιός είναι πιο Ψυχοπονιάρης" μου φαίνεται. Δεν πιστεύω πως διαφωνούμε επί της ουσίας.

Αγαπητή Satsangi,
δεν αρνούμαι κάθε είδους διδασκαλία και δεν απαξιώνω όλους τους "Μεγάλους Δασκάλους". Ταυτόχρονα, δεν δέχομαι όλων των ειδών τις διδασκαλίες ούτε σέβομαι όλους όσους έχουν θεωρηθεί κατά καιρούς Μεγάλοι Δάσκαλοι. Είναι τόσοι πολλοί που ξεπερνούν τους μαθητές. Σχολίασα κάτι πολύ συγκεκριμένο και φαίνεται πως μάλλον διαφωνούμε. Η ευγένεια των λόγων σου με αναγκάζει να παραδεχτώ πως, ναι, έχω κι εγώ τη δόση εγωισμού μου αλλά το παλεύω και μαθαίνω (με τρόπους που μου πάνε και μου ταιριάζουν και που δεν είναι του παρόντος να σχολιάσω). Πάντως ο εγωισμός μου δε με κάνει να διαβάζω δυο βιβλία, να πάρω ένα δρόμο και μετά να ζαλίζω τα αυτιά των γύρω μου για το πως είναι λιγότερο ηθικοί και συνειδητοποιημένοι από εμένα και από κάτι δισεκατομμύρια Ινδών. Κι όμως, όσο περνά ο καιρός όλο και πιο πολλούς τέτοιους ανθρώπους συναντώ (δεν σε θεωρώ έναν από αυτούς, ούτε ο στόχος μου είναι να στηλιτεύσω εσένα). Και ειλικρινά πιστεύω πως η απάντηση στο θέμα μας δεν είναι τόσο εύκολο να δοθεί. Στην Ελλάδα ζούμε πλέον σε μια χορτάτη εποχή, όπου ανθούν διάφορων ειδών πρόχειροι συναισθηματισμοί, κυρίως για ό,τι μας μοιάζει και με το οποίο ταυτιζόμαστε. Βρίσκω πως πολύ συχνά καλύπτουν με ένα ένδυμα "εσωτερικού ανθρωπισμού" (αν είναι δόκιμος ο όρος) ένα τεράστιο Εγώ που τη βρίσκει απολαμβάνοντας την ...άπειρη ευαισθησία του! Δηλώνω πως ούτε αυτά, ούτε τα προηγούμενα λόγια μου γράφτηκαν με σκοπό να "φωτογραφήσουν" τους εμπλεκόμενους στην συζήτηση μας. Μπορούμε να διαφωνούμε και χωρίς προσωπικές εμπάθειες.

Με εκτίμηση.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 19:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αllzaro, εσύ προτιμάς να παίζεις σε άλλη κατηγορία.
Μάλλον μισοδιάβασες τα λόγια μου, κατάλαβες ό,τι ήθελες να καταλάβεις (όχι πολλά), και φαίνεται σου θύμισα και κάποιον με τον οποίο έχεις απωθημένα. Α, ναι, και μιλάς για θέωση και νόημα της δημιουργίας εν μέσω ειρωνικών σχολίων. Για τέτοιες περιπτώσεις ο λαός προτείνει ξυδάκι. Εγώ θα κάνω μια προσπάθεια παραπάνω:
1. Τα "περίτεχνα σοφιστικέ επιχειρήματα" που χρησιμοποιώ είναι απλά ελληνικά. Δεν είδα να εντυπωσίασαν κανένα άλλο. Είναι προφανές πως δεν τα κατάλαβες, αλλά συνέχισε. Θα βγάλεις άκρη.

2.

quote:
Και τι φοβάσαι αγαπητέ μου , μήπως με τα γέλια των ζώων επιβαρυνθεί το κάρμα σου

Όχι, φίλε μου. Το μόνο που φοβάμαι είναι να θεωρεί τον εαυτό του κορωνίδα της δημιουργίας το κάθε μπάζο.

3.

quote:
Sorry... μιλά για τα γέλια που θα κάνουν τα μελλοθάνατα όταν ακούσουν τα επιχειρήματα μας που μιλούν για το δικαίωμα τους στη ζωή.

Στην ελληνική διατροφή συνήθως δεν περιλαμβάνονται "γάτες, δελφίνια και ύαινες". Οπότε δε μιλώ για σφάγια. Μιλώ για την ανοησία του να βλέπουμε τα πράγματα αυστηρά ανθρωποκεντρικά. Σου φαίνεται αστείο; Χαίρομαι να σε διασκεδάζω. Μέσα από τη διασκέδαση όλο και κάτι θα σου μείνει.

4.

quote:
Ο wendigo και ο κάθε wendigo μιλά πάντα εκ του ασφαλούς.
Δεν τον έδεσαν ποτέ στο δένδρο με μία θηλιά 15 μ#@$%$#ες και να τον κυνηγούν να τον σφάξουν. Εχεις κρατήσει ποτέ σου αγκαλιά γουρουνάκι 1900? Εχεις κάνει ποτέ Χρστούγεννα σε χωριό?? Απο νωρίς το πρωί .. σπαρακτικές κραυγές νεογέννητων και οχι μόνο νεογέννητων αλλά και των μανάδων τους που ακούν τις φωνές των παιδιών τους.. μιλάμε για σπαρακτικά ουρλιαχτά που δεν λένε να σταματήσουν . ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. Ετσι είναι λοιπόν .. Τώρα αν εσεις μπορείτε να ακούτε τις κραυγές αυτές και να γλυφόσαστε .. για μένα είστε αξιοι της τύχης σας.

Μάλιστα. Συγκινήθηκα. Αν έχεις κάνει σε χωριό λίγο παραπάνω από Χριστούγεννα ίσως γνωρίζεις πως οι χωριάτες που αιώνες επί αιώνων σφάζουν τα ζώα (με μέτρο, γιατί δεν είχαν άπειρα, και με το σκληρό σεβασμό της αγροτικής ζωής όπου δεν το σφάζει άλλος για σένα κάπου μακριά για να μη σιχαθείς) δεν μιλούν εκ του ασφαλούς αλλά δεν κάνουν σαν εσένα. Οι απόψεις σου δεν είναι μονόδρομος. Είναι απλά οι απόψεις ενός χορτασμένου αστού που μπούχτισε από την αφθονία και έχει την πολυτέλεια να επιτρέπει στον εαυτό του να είναι ευαίσθητος και να σιχαίνεται. Δεν ξέρω αν οι χωρικοί ή εσύ έχετε δίκιο. Ξέρω πως για κάθε μέρα που ζεις χιλιάδες όντα πεθαίνουν, και εσύ μας γράφεις σπαραξικάρδια για την Ασπρούλα που είναι η ομορφιά της ζωής. Καθαρά υποκριτικά λυπάσαι αυτό που μπορείς να δεις και να ακούσεις, με την χαρακτηριστική νοοτροπία του βολεμένου που "φιλοσοφεί". Και καθαρά αλαζονικά δεν κάνεις τον κόπο να σεβαστείς (όχι να συμφωνήσεις) και μια άλλη άποψη. Αντ' αυτού προτιμάς να προβάλεις πάνω στον άλλο πράγματα που θεωρείς πως σε θίγουν και να απαντάς με επιθετικό τρόπο.
Θα συμφωνήσω μαζί σου πως για το κάρμα σου χ$#@^%κα κι εγώ.

5. Κάτω από άλλες συνθήκες θα είχε ενδιαφέρον να συζητήσουμε πάνω στην ουσία (π.χ. στα λόγια που έκανες copy-paste στον 1900). Έχω βαρεθεί, όμως, να ασχολούμαι με πράγματα που, σε μερικούς ανθρώπους, δεν είναι παρά ένα πολιτισμένο λούστρο για να πουλάνε μούρη, αυθεντία και "ευαισθησίες". Αν κάποτε όντως σεβαστείς "το πλεονέκτημα της συνείδησης, το πλεονέκτημα της κρίσης και το δικαίωμα της Γνώσης" μπορεί να θυμηθείς και το nickname μου. Ως τότε, για τα νευράκια ξαναγυρίζουμε στο ξύδι.

Ο πωςτονλεν σε χαιρετά.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 19:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο πωςτονλεν σε χαιρετά.

Παρομοίως άργησες ομως να φανείς σε περίμενα γρηγορότερα.

wendigo λοιπόν .. δεν σε θυμόμουν βλέπεις

Τώρα εγω τι πρέπει να κάνω. Να αρχίσω τα copy-paste οχι. .οχι..

Θα σου πώ ενα πράγμα φίλε μου ή μήπως φίλη μου
Γιατί νέο μέλος είσαι. .. ή μήπως δεν είσαι???

Αυτό που μου αρέσει στο esoterica είναι η ελευθερία της έκφρασης .
Μου αρέσει να εκφράζομαι ελεύθερα. Οπως και εσύ ..
Οπως τώρα πχ που προσπαθείς να με πείσεις οτι δεν είσαι ελέφαντας ενώ προσπαθείς να κρύψεις την προβοσκίδα σου .

quote:
Τα "περίτεχνα σοφιστικέ επιχειρήματα" που χρησιμοποιώ είναι απλά ελληνικά. Δεν είδα να εντυπωσίασαν κανένα άλλο. Είναι προφανές πως δεν τα κατάλαβες, αλλά συνέχισε. Θα βγάλεις άκρη.

Kατά τα αλλα δεν ναρκισσεύεσαι ..


Μόνον αυτό το quote.. τίποτε αλλο ..
Θα χαρώ να με πείσεις για το αντίθετο.

Edited by - allzzaro on 04/03/2005 20:26:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 22:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που σε είχα να περιμένεις έτσι καλέ μου allzzaro, μπορεί να σε έκανα να νομίζεις πως δεν είσαι η πρώτη προτεραιότητα στη ζωή μου, και δεν το θέλω! Απλά έβαλα κάτι πιο άνετο για να τονίζει την προβοσκίδα μου.
Μ'αρέσει να εκφράζεσαι ελεύθερα, με δικά σου λόγια. Δεν θα σε περιόριζα για τίποτα στον κόσμο.
Όσο για το
quote:
Γιατί νέο μέλος είσαι. .. ή μήπως δεν είσαι???

βρίσκω πολύ γουστόζικο το πώς κάποιοι παλιοί εδώ μέσα (ευτυχώς λίγοι) μετά από χρόνια ξεκατινιάσματος φοβάστε και τη σκιά σας. Ενδεικτικό της σοβαρότητας των λόγων σας.
Άσε που μια τέτοια ατάκα είναι και φτηνή λάσπη (πάντα χρήσιμη στους δρόμους του πραγματικού εσωτερισμού). Ε ρε θέωση, αυτοσυνείδηση και κακό!

Και μια που δεν έχω και καμιά καούρα να σε πείσω για οτιδήποτε:
- Καληνύχτα Σου-Έλεν.
- Καληνύχτα Αιδεσιμώτατε.
- Καληνύχτα allzzaro.


ΥΓ: Ωραία smileys.
ΥΓ2: Satsangi, συγνώμη για το μπάχαλο στο θέμα. Δεν θα επαναληφθεί.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 11:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Gigenis, συνέχιζε να σκοτώνεις...

Μιας και γνωριστήκαμε, κάνε μας τη χάρη και ρώτησε το λαγό πριν τον σκοτώσεις,

αν είναι ενήλικος...
αν έχει κάνει απογόνους...

ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΑ ΦΥΤΑ
και μιας και άλλαξες τροπάριο,

(την μια μας μιλάς για Χάος, τώρα βλέπεις και σαν δημιουργός…)


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΔΥΝΑΜΗΣ Η ΘΕΟΥ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΟΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ
--------------------------------------------------------------------------------
ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΙΟ ΛΙΑΝΑ
ΟΤΑΝ ΛΕΩ <<ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ>>ΑΥΤΗ Η ΠΛΕΥΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΑΘΕΩΝ
Η ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΔΥΝΑΜΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΥΡΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΝΟΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ
ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΟΓΜΑ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ


Τι αλλο έμεινε να πούμε?

ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ

Να περνας καλα.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΣΥ


allzzaro

Νομίζω λοιπόν ότι εσφαλμένη αντίληψη εχει ο gigenis.
Όταν πάρουμε 100 κουτιά με χρώμα και τα πετάξουμε τυχαία , δεν έχουμε καμία μα καμία πιθανότητα να δημιουργήσουμε μία εικόνα. Εάν δεν σκεφθούμε , δεν ενεργήσουμε, δεν πράξουμε, εικόνα δεν μπορεί να δημιουργηθεί.
ΑΝ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΣ ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΕ ΛΕΓΕΤΕ ΕΞΕΛΙΞΗ
Δεν είναι τυχαίο λοιπόν ότι ο χαμαιλέοντας αλλάζει χρώματα, δεν είναι τυχαίο ότι τα μάτια του κροκόδειλου διαθέτουν και δεύτερα βλέφαρα, δεν είναι τυχαίο ότι έχουμε φρύδια δεν είναι τυχαίο ότι διαθέτουμε ανοσοποιητικό σύστημα , τίποτα δεν είναι τυχαίο όπως τυχαίο δεν είναι το ότι εχουμε βούληση , φρόνηση, ιδεολογία, γνώση.
Δεν είναι λοιπόν τυχαίο τρισαγαπητή φίλη ότι υποστηρίζω ότι δημιουργηθήκαμε για να έχουμε γνώση, βούληση, φρόνηση , ώστε να μπορούμε να επεμβαίνουμε εκεί που δεν μπορεί να επέμβει ο Δημιουργός με σκοπό την τελειότερη ισορροπία με τέτοιες συνθήκες ώστε να αποδίδεται δικαιοσύνη σε όλα τα πλάσματα του πλανήτη , που μέχρι στιγμής λόγω συνθηκών στερήθηκαν της δικαιοσύνης αυτής λόγω της ισορροπίας.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΣ ΧΡΟΝΙΑ
ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΥΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΥΤΕ ΣΕ 7
ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΟΠΙΜΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΛΕΣ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 16:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραία smileys.

tnks .. αν θέλεις μπορώ να στα στείλω να τα εχεις.
Ξέρεις τα smiles αυτά τα χρησιμοποιώ για να εκφράζομαι οπως ακριβώς αισθάνομαι και μου αρέσει αυτό. Τα εχω μαζέψει σε ενα doc. Αν τα θέλεις... email..

quote:
Μ'αρέσει να εκφράζεσαι ελεύθερα, με δικά σου λόγια. Δεν θα σε περιόριζα για τίποτα στον κόσμο.

Αυτό μου φτάνει..

quote:
βρίσκω πολύ γουστόζικο το πώς κάποιοι παλιοί εδώ μέσα (ευτυχώς λίγοι) μετά από χρόνια ξεκατινιάσματος φοβάστε και τη σκιά σας.

Bλέπω είσαι ενήμερος-η.. εγώ προσωπικά ομως απο τα ξεκατινιάσματα απέχω οπότε αν εννοείς εμένα .. είσαι κακώς ενημερωμένος-η.

Οσο για τα υπόλοιπα σχόλια σου ΔΕΝ με κάλυψαν .. δείχνεις λίγο τα δοντάκια σου

quote:
Ενδεικτικό της σοβαρότητας των λόγων σας.

..αυτό δεν μου άρεσε , με έβαλες στο τσουβάλι .. τέλος πάντων να είσαι καλά...

Δεν μου απάντησες .. φίλος ή φίλη..
Τέλος επι του θέματος τώρα ..


Edited by - allzzaro on 05/03/2005 19:02:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 16:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΣ ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΕ ΛΕΓΕΤΕ ΕΞΕΛΙΞΗ

Νομίζω gigenis οτι η εξέλιξη είναι μία εσφαλμένη άποψη.
Κανένα είδος δεν εξελίχθηκε.
Αυτό τουλάχιστον τις ενδείξεις εχουμε εως τώρα.

Δεν εχουμε βρεί μέχρι στιγμής κανένα στοιχείο που να αποδεικνύει οτι ενα ζώο εξελίχθηκε. Για να αποδειχθεί αυτό πρέπει να βρεθούν σκελετοί, απολιθώματα που να το απεικονίζουν στο στάδιο της εξέλιξης.
Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί κάτι τέτοιο.

Και στον άνθρωπο το ιδιο. Δεν εχει βρεθεί κάτι ανάμεσα στον Νεάτερνταλ και τον Χόμο Σάπιενς. Τίποτα. ο Νεάτερνταλ εξαφανίζεται ξαφνικά και ο Χόμο εμφανίζεται ξαφνικά.
Που την είδες εσύ την εξέλιξη.. μήπως στα ντοκυμαντέρ της ΕΤ1??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 19:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Satsangi,
δεν αρνούμαι κάθε είδους διδασκαλία και δεν απαξιώνω όλους τους "Μεγάλους Δασκάλους". Ταυτόχρονα, δεν δέχομαι όλων των ειδών τις διδασκαλίες ούτε σέβομαι όλους όσους έχουν θεωρηθεί κατά καιρούς Μεγάλοι Δάσκαλοι. Είναι τόσοι πολλοί που ξεπερνούν τους μαθητές. Σχολίασα κάτι πολύ συγκεκριμένο και φαίνεται πως μάλλον διαφωνούμε.

Aγαπητέ Wendigo, καλησπέρα σε σένα και στους υπολοίπους,

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι δεν μπορείς να δέχεσαι και να ασπάζεσαι κάθε είδους διδασκαλία. Θεωρώ φρόνιμο να ακολουθεί κανείς μια μέθοδο, διδασκαλία, ή ό,τι άλλο τη φορά και όχι να μπλέκεται με πολλά διαφορετικά πράγματα διότι θα χαθεί μέσα σ' αυτά και θα μπερδευτεί περισσότερο από όσο πριν.

Συμφωνώ επίσης ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί δάσκαλοι που κινδυνεύουν να ξεπεράσουν τους μαθητές τους. Όμως τίποτα μα τίποτα δεν γίνεται και δεν υπάρχει τυχαία. Όλοι υπηρετούν το Θείο σχέδιο. Δάσκαλοι θα υπάρχουν όσο θα υπάρχουν μαθητές που θα τους ακολουθούν.
Όλοι οι δάσκαλοι σε όποιο στάδιο πνευματικής εξέλιξης και αν βρίσκονται εξυπηρετούν ένα σκοπό και έχουν ένα συγκεκριμένο λόγο ύπαρξης.
Το σίγουρο είναι ότι ένας δάσκαλος μπορεί να σε οδηγήσει μόνο μέχρι το σημείο που εκείνος βρίσκεται.

Θεωρώ ότι για να μάθω να γράφω και να διαβάζω, θα πρέπει να πάω στο σχολείο ή σε κάποιο δάσκαλο για να διδαχτώ, το ίδιο ισχύει και για τη πνευματική μάθηση.

Κάποια πράγματα όπως το κάρμα και η διαφοροποίηση ενός ζώου από ένα φυτό ή ένα πτηνό κτλ, μπορούν να εξηγηθούν μόνο όταν ο άνθρωπος μπορέσει και υπερβεί τη σωματική συνειδητότητα και έτσι έχει ο ίδιος προσωπική εμπειρία και άποψη. Μέχρι τότε, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ανταλάσσουμε απόψεις βάση αυτών που έχουμε διαβάσει ή βάση αυτών που μας υπαγορεύει η περιορισμένη αντίληψή μας.

quote:

Η ευγένεια των λόγων σου με αναγκάζει να παραδεχτώ πως, ναι, έχω κι εγώ τη δόση εγωισμού μου αλλά το παλεύω και μαθαίνω (με τρόπους που μου πάνε και μου ταιριάζουν και που δεν είναι του παρόντος να σχολιάσω). Πάντως ο εγωισμός μου δε με κάνει να διαβάζω δυο βιβλία, να πάρω ένα δρόμο και μετά να ζαλίζω τα αυτιά των γύρω μου για το πως είναι λιγότερο ηθικοί και συνειδητοποιημένοι από εμένα και από κάτι δισεκατομμύρια Ινδών. Κι όμως, όσο περνά ο καιρός όλο και πιο πολλούς τέτοιους ανθρώπους συναντώ Βρίσκω πως πολύ συχνά καλύπτουν με ένα ένδυμα "εσωτερικού ανθρωπισμού" (αν είναι δόκιμος ο όρος) ένα τεράστιο Εγώ που τη βρίσκει απολαμβάνοντας την ...άπειρη ευαισθησία του!


Το εγώ είναι ένα εμπόδιο που δύσκολα ξεπερνιέται. Ο καθένας μας, ανεξάρτητα από τη θέση του, νιώθει περήφανος για διάφορα πράγματα. Κάποιοι νιώθουν περήφανοι για την καταγωγή τους, άλλοι για την εμφάνισή τους, ενώ υπάρχουν κι εκείνοι που καμαρώνουν για τα πλούτη τους, την εξουσία τους, την κοινωνική τους θέση ή την ευφυΐα τους.

Το εγώ που νιώθουμε μέσα μας είναι τόσο ισχυρό, ώστε, ακόμα κι όταν προσπαθούμε να το υπερβούμε, παραμένουμε σκλάβοι του. Όπως είπε κι ένας χαρακτήρας του Σαίξπηρ για το Βρούτο, στον «Ιούλιο Καίσαρα»: «Κολακεύεται περισσότερο όταν λένε ότι δεν υποκύπτει στην κολακεία».

Είναι γεγονός ότι οι πιο ευγενείς και καλλιεργημένοι άνθρωποι παγιδεύονται πιο εύκολα όταν κάποιος, θέλοντας να τους εκμεταλλευτεί, εξάρει την ταπεινότητα και την αποστροφή τους προς την κολακεία. Οι ίδιοι κατά βάθος γνωρίζουν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι αλήθεια. Αρκεί να τους κάνετε αυτό το κομπλιμέντο και θα δείτε πώς φουσκώνουν τα στήθη τους και λάμπουν από αυταρέσκεια.

Το ελάττωμα του εγωισμού και της ματαιοδοξίας είναι το πιο δύσκολο να ξεπεραστεί. Είναι σαν κεραυνός που καίει τα πάντα.

Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 20:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να μην τρώμε κρέας απο συναισθηματικής πλευράς και ηθικής εχει αρχίσει να απασχολεί αρκετούς. Κάθε τόσο γίνεται γνωστό απο επώνυμους-ες οτι απέχουν απο αυτή την συνήθεια πρώτον για συναισθηματικούς λόγους αλλά και για λόγους υγιεινής διατροφής.

Μία όμορφη κυρία έκανε σήμερα αυτή τη δήλωση

Η όμορφη κυρία λοιπόν εκμυστηρεύτηκε , τα τραύματα που της προκάλεσαν οι σφαγές ζωντανών απο τότε που ήταν παιδί.
Ετσι λοιπόν απέχει απο το να τρώει ζώα , οπως και είναι κατά στο να θανατώνονται.
Εγώ δεν εχω παρά να χαιρετίσω την απόφασή της.

Edited by - allzzaro on 05/03/2005 20:08:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 20:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Ωραία smileys.

tnks .. αν θέλεις μπορώ να στα στείλω να τα εχεις.
Ξέρεις τα smiles αυτά τα χρησιμοποιώ για να εκφράζομαι οπως ακριβώς αισθάνομαι και μου αρέσει αυτό. Τα εχω μαζέψει σε ενα doc. Αν τα θέλεις... email..

Εγώ πάντως θα τα ήθελα φίλε μου Allzzaro!!!


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 13:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro


Νομίζω gigenis οτι η εξέλιξη είναι μία εσφαλμένη άποψη.
Κανένα είδος δεν εξελίχθηκε.
Αυτό τουλάχιστον τις ενδείξεις εχουμε εως τώρα.

Δεν εχουμε βρεί μέχρι στιγμής κανένα στοιχείο που να αποδεικνύει οτι ενα ζώο εξελίχθηκε. Για να αποδειχθεί αυτό πρέπει να βρεθούν σκελετοί, απολιθώματα που να το απεικονίζουν στο στάδιο της εξέλιξης.
Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί κάτι τέτοιο.

ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΑΡΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ; ΤΑ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΕΛΕΦΑΝΤΑ; ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΔΙΑΦΩΡΩΝ ΖΩΩΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;
ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ; ΠΟΥ ΖΕΙΣ;


Και στον άνθρωπο το ιδιο. Δεν εχει βρεθεί κάτι ανάμεσα στον Νεάτερνταλ και τον Χόμο Σάπιενς. Τίποτα. ο Νεάτερνταλ εξαφανίζεται ξαφνικά και ο Χόμο εμφανίζεται ξαφνικά.

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΕΓΙΝΕ ΧΟΜΟ ΣΑΠΙΕΝΣ;
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ
ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ
ΚΕΡΔΙΖΕΙ Ο ΧΟΜΟ ΣΑΠΙΕΝΣ
ΑΝ ΑΣΧΟΛΙΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ


Που την είδες εσύ την εξέλιξη.. μήπως στα ντοκυμαντέρ της ΕΤ1??

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟ
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕ ΦΥΤΑ
ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΡΩΝΙΑ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy