ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pixxie
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 00:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixxie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ηθικό δίλλημα "φονεύω για να ζήσω" δεν είναι δική μας δουλειά, αλλά αυτού που μας έφτιαξε.
Αν ο σκοπός του ήταν να μας "φυλακίσει" σ'ένα κόσμο όπου η μόνη λύση ήταν η ίδια η υποβάθμισή μας σε έναν κατώτερο δεν θα είχε κάνει τον κόπο.
Προφανώς, λοιπόν, ή η σκέψη είναι λανθασμένη ή ο "Χ" κάτι δεν έκανε σωστά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 10:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν μετρήσουμε τα καθημερινά μας παραπτώματα σ'αυτούς τους τομείς και αν για κάθε παράπτωμά μας με ένα μολύβι βάζαμε ένα στίγμα στο πρόσωπό μας και μετά κοιταζόμαστε στο καθρέφτη, θα βλέπαμε με τι εμφάνιση έχουμε την αξίωση να πάμε να συναντήσουμε το Κύριο.

quote:
Eίναι μετρημένοι στα δάκτυλα ενός χεριού αυτοί που γνωρίζουν τα ελαττώματα τους και αυτοί που αναγνωρίζουν τα αμαρτήματα τους ώστε να μπορούν να τα σημειώσουν.

θα πρέπει να θελήσεις να κάνεις αυτοενδοσκόπηση σε καθημερινή βάση για να μπορέσεις να ανακαλύψεις τα μελανά σημεία του χαρακτήρα σου.
Υπάρχει τρόπος όπου παρατηρείς τον εαυτό σου, ανακαλύπτεις τα ελαττώματά σου, προσπαθείς να βρεις τη βαθύτερη αιτία αυτών και τέλος προσπαθείς να τα διορθώσεις, όχι όλα μαζί αλλά ένα τη φορά.

Προυπόθεση για να βάλεις μέσα στη ζωή σου αυτή τη διαδικασία αυτοενδοσκόπησης,είναι μια βαθειά επιθυμία για πνευματική πρόοδο μέσα σε αυτή τη ζωή που ζούμε.

quote:
Οι προυποθέσεις αυτές είναι η αποφυγή βίας, η φιλαλήθεια, η αγνότητα, η ταπεινότητα, η ανιδιοτελείς εξυπηρέτηση,η αυστηρή χορτοφαγική διατροφή και η αποφυγή χρήσης οινοπνεύματος και τοξικών ουσιών.

[quote]Αγαπητή satsangi οπωσδήποτε και συμφωνώ, στά μόνα που θα μπορούσα να κάνω μερικές επεμβάσεις είναι η χορτοφαγική διατροφή , είμαι βέβαιος οτι τα φυτά έχουν ζωή , σκέφτονται , αισθάνονται, πονούν, και στη χρήση οινοπνεύματος.
Τα ποτά με βάσει το οινόπνευμα κυρίως το κρασί είναι απαραίτητο για τον άνθρωπο. Είναι ενα παρασκεύασμα αθώο , φτιάχνεται απο καρπούς και οχι απο φυτά, δουλεύεται και ζυμώνεται σύμφωνα με τον τόπο και το χώρο αλλά και σύμφωνα με το κάρμα του δημιουργού του, και καταλήγει στο τραπέζι της διατροφής του οχι ως φαγητό αλλά ώς ενέργεια. Μία ενέργεια που σκοπό έχει να καταπραύνει τον πόνο την λύπη, συμβάλει στο να μην επικρατήσει η λογική αλλά τα συναισθήματα βοηθά στο να ...(αποφυγή βίας, η φιλαλήθεια, η αγνότητα, η ταπεινότητα, η ανιδιοτελείς εξυπηρέτηση).. οπως προαναφέρεις.



Aγαπητέ μου Allzzaro,
δεν είπα ποτέ ότι τα φυτά δεν έχουν ζωή, τα πάντα έχουν ζωή, όλο το υλικό επίπεδο αποτελείται από πνεύμα και ύλη όπου πνεύμα είναι η ουσία του Θεού.

Τα στοιχεία και η δύναμη ζωής είναι σε διαφορετικές αναλογίες στα διάφορα είδη ύπαρξης.

Τίποτα δεν είναι καλό και τίποτα δεν είναι κακό. Εξαρτάται τι ανάγκες, τι επιδιώξεις και τι προτεραιότητες έχει ο καθένας μας στη ζωή του.
Το αλκοόλ ίσως είναι καλό για κάποιον που δεν επιζητά πνευματική άνοδο.Για ένα διαλογιζόμενο όμως είναι ένα εμπόδιο διότι κατεβάζει τη "συνειδητότητά" του και εμποδίζει τη συγκέντρωση της "προσοχής" στην έδρα της ψυχής και του νου.

Το αλκοόλ απλώς σκεπάζει το πόνο και τη λύπη και πολλές φορές μπορεί να κάνει τους ανθρώπους να αντιδράσουν βίαια.

Αφού μπορούμε να πιούμε από το Θείο Νέκταρ, να συνδεθούμε με τη μοναδική Πηγή ενέργειας, να πιούμε και να μεθύσουμε από το Νέκταρ του Θεού που είναι το μόνο που μπορεί να μας χαρίσει αιώνια μακαριότητα, γιατί να ψάχνουμε αλλού?

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 11:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ηθικό δίλλημα "φονεύω για να ζήσω" δεν είναι δική μας δουλειά, αλλά αυτού που μας έφτιαξε.

Καλημέρα, και καλώς ήλθες αγαπητέ/ή pixxie

Είναι και δική μας δουλειά, διότι ο Θεός μας έχει δώσει την ελεύθερη βούληση(έστω ένα μικρό ποσοστό) τη κρίση και τη λογική για να πράττουμε στη ζωή μας.
Το να πράττουμε και να αποποιούμαστε της ευθύνες μας, είναι μάλλον κάτι που μας συμφέρει αλλά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Περισσότερα αργότερα διότι έχω περιορισμένο χρόνο λόγω δουλειάς.

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 14:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον άρτο τον οίνο και το έλαιο δεν τα αποχωρίζομαι.
Ειδικά τον οίνο,800 κλήματα ποτισμένα με ιδρώτα με τίποτα.

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 15:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλζαρο, υπάρχουν και σήμερα εστιατόρια, με spezzetino di somaro.
Εγώ τότε, το έφαγα χωρίς να το ξέρω.

Σιγά σιγά συνειδητοποίησα τι τροφές έδιναν, και άρχισα να τρώω σπίτι.


Δεν αμφιβάλλω Πλάτωνα. Το βρίσκω εξωφρενικό το να σφάζεται αυτό το ζώο. Αυτό ειδικά. Φαντάζομαι τη στιγμή που το σφάζουν και δεν με χωρά ο τόπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 15:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτά τα γαϊδούρια αναφέρομαι και εγώ φίλε μου.

Μεγάλη τους τιμή τυχερούλη που τους χαρακτηρίζουμε γαιδούρια.
Το φουκαριάρικο το ζωντανό το μόνο που δυσφημίζεται είναι το ``πείσμα του``.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 15:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τον άρτο τον οίνο και το έλαιο δεν τα αποχωρίζομαι.
Ειδικά τον οίνο,800 κλήματα ποτισμένα με ιδρώτα με τίποτα.

...Καλά, αμα το θέτεις έτσι.. τι να πω? τυχερούλη!

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 16:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αλκοόλ ίσως είναι καλό για κάποιον που δεν επιζητά πνευματική άνοδο.Για ένα διαλογιζόμενο όμως είναι ένα εμπόδιο διότι κατεβάζει τη "συνειδητότητά" του και εμποδίζει τη συγκέντρωση της "προσοχής" στην έδρα της ψυχής και του νου.

Φίλη μου ο οίνος είναι ενα φυσικό προιόν. Η φύση φροντίζει για την παρασκευή του. Παρασκευάζεται δε μόνο και μόνο πρός πόσιν και για τίποτα αλλο. Ο οίνος φίλη μου πίνεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις λογικά και οχι με αλογισιά οπου εχει τις παραπάνω παρενέργειες που λές περί βίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 16:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν αμφιβάλλω Πλάτωνα. Το βρίσκω εξωφρενικό το να σφάζεται αυτό το ζώο. Αυτό ειδικά. Φαντάζομαι τη στιγμή που το σφάζουν και δεν με χωρά ο τόπος.

Όταν ήμουν παιδί, στο χωριό της μητέρας, έξω από τη Πάτρα, είχα γίνει μάρτυρας στη σφαγή ενός γουρουνιού. Το είχαν δέσει από ένα δέντρο και δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω πόσο σκληρός μπορεί να είναι ένας άνθρωπος που αντιστέκεται σε αυτές τις κραυγές!

Ακόμα και τώρα το ακούω στα αυτιά μου και θυμάμαι πόσες πολλές ώρες τους πήρε να ολοκληρώσουν το έργο τους!

Πάντως η ηθική είναι κάτι το οποίο έχει να κάνει με το γεωγραφικό πλάτος και τη κουλτούρα του κάθε λαού. Σε μας είναι απόλυτα φυσιολογικό να τρώμε το αρνάκι και στη Κίνα πχ. είναι φυσιολογικό να τρώνε τους σκύλους που σε εμάς φαίνεται εξωφρενικό!


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 18:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μοναδικό ζώο που έτρωγε ξύλο και μετά το θάνατο του ήταν ο γάιδαρος
Αλζαρο.
Με το δέρμα του έφτιαχναν τα τύμπανα.

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 18:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση βασισμένη σε μια απορία μου για τους χορτοφάγους φίλους.
Satsangi , allzzaro ,και Πλάτωνα.

Έχετε παιδάκια?
Τα μεγαλώνετε χωρίς κρέας?
Αν ναι ,είναι σωστό αυτό?
Δηλαδή ρωτήσατε τον παιδίατρο και σας είπε μην τα ταΐζεται με κρέας?

Αν όχι όταν κάνετε θα τους δώσετε ή όχι?


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 19:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω παιδιά Τυχερουλη, μα αν είχα δεν θα το τάιζα κρέας.

Αν τα παιδιά, μεγαλώνοντας θέλανε να φάνε, δεν θα γινόμουν σίγουρα εμπόδιο.

Αυτό στο γράφω με την επίγνωση, πως οι δικοί μου με έστελναν τα καλοκαιρία σε ένα Νησί, που ο παππούς και η Γιαγιά, ήταν από φυσικού τους Vegetarian. Σπάνια τους είδα να τρώνε ακόμα και τα ψάρια, που τα αγόραζαν αποκλειστικά για μένα. Και μην σκεφτείς καν οικονομικές δυσκολίες και τέτοια…

Έφτασαν σε βαθυτατο γειρας.. 98 χρόνων ο παππούς….και 95 η γιαγια, και σπανια αρρωσταιναν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 21:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια ερώτηση βασισμένη σε μια απορία μου για τους χορτοφάγους φίλους.
Satsangi , allzzaro ,και Πλάτωνα.

Έχετε παιδάκια?
Τα μεγαλώνετε χωρίς κρέας?
Αν ναι ,είναι σωστό αυτό?
Δηλαδή ρωτήσατε τον παιδίατρο και σας είπε μην τα ταΐζεται με κρέας?

Αν όχι όταν κάνετε θα τους δώσετε ή όχι?


Νομίζω ότι ο καθένας κάνει ότι θεωρεί σωστότερο για τους δικούς τους ανθρώπους. Εφόσον για μένα η χορτοφαγία πλέον είναι αυτό που θεωρώ σωστό όχι μόνο από ηθικής απόψης, αλλά και για άλλους λόγους, ναι αν είχα παιδιά θα τους έδινα αυτό που και εγώ τρώω.

Όπως και ο κρεατοφάγος το ίδιο κάνει, δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει διαφορά.

Όσο για το θέμα του παιδίατρου, αν έχει αντίρρηση και δε θέλει να συνεργαστεί, θα ψάξω για κάποιον άλλο γιατρό που θα μπορούσε να δει και κάτι παραπάνω από ότι η περιορισμένοι αντίληψή του, του επιτρέπει.

Όπως είχα αναφέρει και στην αρχή του τόπικ, υπάρχουν 1 δις χορτοφάγοι στο πλανήτη. Δηλαδή το 1/6 του πληθυσμού της γης.
Αν κάποιος θελήσει να ακολουθήσει τη χορτοφαγική διατροφή, μπορεί κάλλιστα να έχει μια ισσοροπημένη διατροφή και υγεία.

Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 00:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
<<Οι απαντήσεις που δίνεις σαν παμφάγος… δεν σε καλύπτουν.>>
ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ


Μήπως τρως ότι σου αρέσει?

ΜΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
Μήπως τρως ότι έχεις συνηθίσει?

ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΝΕΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ
Τοσο δυσκολο ειναι? Το παραδειγμα με το τσιγγαρο πιο πανω, γιατι το εγραψα?

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΡΩ
Γιατί όσα έγραψες εσυ εξ αρχής, απαντήθηκες εκτενέστατα.
ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΦΟΝΟΣ Η ΒΡΩΣΗ ΦΥΤΩΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ;

Μα γιατί δεν τρως άνθρωπο, εσυ δεν μας το λες.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ(ΚΑΙ ΑΠΟ ΗΘΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ)
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ

Τι σε εμποδίζει σαν παμφάγος που είσαι? Κρέας το ένα, κρέας και το άλλο…
ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΡΕΑΤΑ

Έχω φάει βατράχια και γαιδουρακι σε ιταλική μένσα. Φυσικά δεν το γνώριζα,... μετά μου είπαν… τι έφαγα.

ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΑ ΒΑΤΡΑΧΟΠΟΔΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ
Αν μου έδιναν άνθρωπο στιφάδο, θα το καταλάβαινα μήπως?
ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΕΥΣΗ


<<Ζήτω συγνώμη για την παραπάνω έκφραση….μα πυροβολείς άνθρωπο πυροβολείς γάτο, η λαγό, στο ένα πας ισόβια, στο άλλο πληρώνεις πρόστιμο… το τελευταίο το επιτρέπουν.

Για το ίδιο αδίκημα, (ΦΟΝΟ)…τρία διαφορετικά μέτρα.>>

ΤΡΩΣ ΦΥΤΟ (ΦΟΝΟΣ)ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΣΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΑΝΩΤΕΡΟΣ

Επέτρεψε λοιπόν και σε μας, να έχουμε το δικό μας μέτρο (και νόμο), που λέει… ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ, και να τρώμε ότι προσφέρει η γη και τα δένδρα…

ΜΑ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ ΤΥΠΟΤΑ ΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ

Μείνε να υποστηρίζεις πως όλα φτιάχτηκαν στην ΤΥΧΗ…ευελπιστούντες (για σένα)… μην φας κατά λαθος... κάνα άνθρωπο μια μέρα!

Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ

Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ


Satsangi

Ειδικά για σένα ξαναέγραψα σε αυτό το τόπικ 2 φορές κάποια πράγματα που μας έχουν δοθεί από Αγίους και Μύστες τα οποία έχουν ήδη απαντήσει στα ερωτήματά σου.

Αν ανατρέξεις πίσω θα διαβάσεις και από εμένα και απο το GOTHIC και από άλλους, πολύ σημαντικά πράγματα σε σχέση με τη χορτοφαγία και τους σκοπούς που αυτή εξυπηρετεί.

Δεν προσπαθεί κανείς να σε πείσει γαι τίποτα, αλλά δεν μπορείς να αμφισβητείς τα αυτονόητα. Αλλά και πάλι δικαίωμά σου είναι.

ΤΟ ΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΛΑΒΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΕ ΕΒΓΑΖΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
ΑΡΚΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΜΗΝΕΥΤΕΙ

Το αλκοόλ ίσως είναι καλό για κάποιον που δεν επιζητά πνευματική άνοδο.Για ένα διαλογιζόμενο όμως είναι ένα εμπόδιο διότι κατεβάζει τη "συνειδητότητά" του και εμποδίζει τη συγκέντρωση της "προσοχής" στην έδρα της ψυχής και του νου.

ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 21:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΦΟΝΟΣ Η ΒΡΩΣΗ ΦΥΤΩΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ;


Για πολλοστή φορά θα ξανααπαντήσω κάπως αλλιώς με κάποιο σκαναρισμένο κείμενο από το βιβλίο Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ενός Διδασκάλου του ΚΙΡΠΑΛ

" Τ ά μ σ ι κ. ή διατροφή πού αποναρκώνει,αποτελείται
από κρέας και ποτά, σκόρδο, κ.τ,λ. ή πραγματικά κάθε άλλη τροφή φυσική ή αφύσικη, μπαγιάτικη ή φρέσκια.
Αυτοί πού καταφεύγουν σε ελεύθερο καί χωρίς έλεγχο φαγητό, ζουν για να τρώνε και δεν τρώνε για να ζουν. Ό σκοπός της ζωής τους είναι ηδονιστικός και το σύνθημα τους εΐναι: «φάτε, πιείτε και χαρείτε». Αυτοί πέφτουν με τα μούτρα στην κατάχρηση σε δ,τι ονομάζουν γλυκές χαρές της ζωής. "Οταν ευλογηθούν με λίγες δυνάμεις αυτοσυγκέντρωσης, κατευθύνουν δλη τους την ενέργεια (διανοητική και σωματική) προς τη δόξα του μικρού έαυτοϋ. τους, τον εγωιστικό νου. Ό άνθρωπος ευχαριστιέται να ονομάζει αυτήν την πορεία δράσης ως ανώτερη αντίδραση πολιτισμού.

Αυτό το είδος ζωής είναι αυστηρά απαγορευμένο, από τους Διδασκάλους της ανώτατης τάξης, σ" αυτούς πού ζητούν να γνωρίσουν το πνεύμα πού είναι μέσα στον άνθρωπο καί την τελική απελευθέρωση της ψυχής τους από τα δεσμά του νου και της ύλης.
"Αραγε, οί άνθρωποι πού σκέπτονται, θα σταθούν καμιά φορά, έστω για μία στιγμή, να διαλογιστούν και να συνειδητοποιήσουν την αληθινή κατάσταση του ανθρώπου;
Γιατί είναι τόσο υπερήφανος να ονομάζει τον εαυτό του, ή να τον ονομάζουν, το πιο ευγενέστερο των πλασμάτων, ή σκεπή και κορωνίδα της δημιουργίας; Που πηγαίνει ο άνθρωπος κατα-κέφαλα;
Μήπως δε στέκεται στην άκρη ενός τρομερού γκρεμού με μια εξαιρετικά απότομη κατωφέρεια, έτοιμος να πέσει κάτω οποιαδήποτε στιγμή;

Με τη συμπεριφορά του, έχει εκτεθεί ριψοκίνδυνα στους τυχαίους ανέμους της εκδίκησης της Φύσης. Κάθε στιγμή βρίσκεται σε κίνδυνο να σαρωθεί στα κατάβαθα της φυσικής και ηθικής εκμηδένισης.

Ό άνθρωπος έχει πάρει τα μαθήματα διατροφής του από τα θηρία της ζούγκλας καί συμπεριφέρεται σαν άγριο πλάσμα. Ευχαριστιέται να τρώει τη σάρκα δχι μόνο των άβλαβων πλασμάτων δπως της αγελάδας καΐ της κατσίκας, του ελαφιού καί του προβάτου, των αθώων πουλιών του αέρα

και των ψαριών του γέρου, αλλά πραγματικά τρώει ανθρώπινη σάρκα καί πίνει ανθρώπινο αίμα για να ικανοποιήσει την αχόρταγη πείνα του για χρυσάφι καί πλούτη. 'Ακόμη δεν έχει τελειώσει με τη μεγαλοποίηση του έαυτού του, την οποία αυτός υπερήφανα ονομάζει πρόοδο.

Καλά θα έκανε να σκεφτεί τίς βασικές αρχές πάνω στίς oποίες οί Διδάσκαλοι συμβουλεύουν καί ορίζουν τη χορτοφαγική διατροφή.

Καί τα λαχανικά επίσης έχουν ζωή, σε μια λανθάνουσα μορφή, δπως έχει τώρα αποδειχτεί άπο τους επιστήμονες σε δλο τον κόσμο. "Αλλά καθώς έχουμε να παίξουμε το ρόλο μας μέσα σ' αυτό το πανόραμα της ζωής, στο προσκήνιο του κόσμου, καί πρέπει γι' αυτό να συντηρούμαστε για να κρατάμε την ψυχή μέσα στο σώμα, είμαστε αναγκασμένοι να εξαρτιόμαστε από την παραγωγή του εδάφους.

Ναί, βεβαίως υπάρχει ζωή στα λαχανικά, στα φρούτα καί στους σπόρους. Το ουσιαστικό στοιχείο της ζωής είναι ή ανάπτυξη καί ή αποσύνθεση. Μπορούμε να βρούμε τα ίχνη της αλήθειας αύτού του πράγματος καί στους αρχαιότατους χρόνους.
Αυτό δεν είναι μια -καινούργια ετυμηγορία, αν καί μερικές επιστημονικές διάνοιες ξαναανακάλυψαν αύτη την αλήθεια καί τη διεκδικούν ως δική τους.

Τώρα ας έρθουμε στο θέμα μας. Μέσα σε Ολόκληρη τη δημιουργία, δ νόμος της φύσης είναι δτι ή ζωή εξαρτιέται άπό τη ζωή. "Οπως τα πλάσματα στις άλλες τάξεις της δημιουργίας, καί o άνθρωπος επίσης συντηρεί τον εαυτό του τρώγοντας κάτι πού να περιέχει ζωή. Έξωτερικώς φαίνεται, για δτι άφορα τη σύναψη του κάρμα, πώς ο άνθρωπος βρίσκεται μέσα στην ίδια βάρκα με τα αλλά πλάσματα των κατώτερων στρωμάτων της ζωής, τα ζώα, τα ερπετά, καί τα παρόμοια.

Ή φύση έχει καί έναν άλλο τροχό πού εργάζεται σ' αυτόν τον υλικό κόσμο: το νόμο της Εξέλιξης. Αυτός προνοεί όλα τα ζωντανά πλάσματα να περάσουν από τη μια κατάσταση σε μια άλλη. Καθώς αυτά ταξιδεύουν από τη μια τάξη της
δημιουργίας στην επόμενη ανώτερη, κάθε ον έχει μια χωριστη αξία άπο το κατώτερο.

Η βάση για να προσδιορίσουμε τη φαινομενική αξία καθώς καΐ την πραγματική είναι ή ύλη και το μυαλό, δσο περισσότερο πολύτιμα είναι τα συστατικά της ϋλης πού υπάρχουν σε προεξέχουσα μορφή μέσα σε ένα δν, τόσο περισσότερο μυαλό υπάρχει καi τόσο περισσότερη εί-ναι ή αξία του δντος.

Οι Αγιοι μεταχειρίζονται αυτό το νόμο για τη λύση του προβλήματος της διατροφής του ανθρώπου.
Είτε αυτός του δίνει σημασία είτε όχι, οί "Αγιοι του παραθέτουν αυτόν τ6 νόμο, έτσι ώστε να μεταρρυθμίσει τη διατροφή του, και να αποφύγει, δσο είναι δυνατόν, ένα βαρύ φορτίο καρμικόν αλυσίδων μέσα στις οποίες κρατιέται σφικτά χωρίς διέξοδο.

Κάθε είδος διατροφής έχει τη δική του επίδραση πάνω στον άνθρωπο, πού είναι επιβλαβής στην απόκτηση του ανώτατου σκοπού: της Αυτογνωσίας καϊ της θεογνωσίας. Αυτός ό νόμος συμπίπτει με δ,τι γενικώς παραδέχεται δ άνθρωπος αν καϊ αυτός δε γνωρίζει την αίτια των πράξεων του."

quote:
Μα γιατί δεν τρως άνθρωπο, εσυ δεν μας το λες.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ(ΚΑΙ ΑΠΟ ΗΘΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ)
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ

Noμίζω ότι αυτοαναιρείσαι συνεχώς...


quote:
Αν μου έδιναν άνθρωπο στιφάδο, θα το καταλάβαινα μήπως?
ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΕΥΣΗ

Εύχομαι να μη βρεθώ μαζί σου σε καμιά κατοχή!!!


quote:
ΜΑ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ ΤΥΠΟΤΑ ΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ

Δε νομίζω, ο καθένας κάνει ότι θεωρεί σωστό για τον εαυτό του. Άλλωστε ο καρπός πρέπει να ωριμάσει πρώτα για να πέσει από το δέντρο.


quote:
ΤΟ ΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΛΑΒΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΕ ΕΒΓΑΖΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
ΑΡΚΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΜΗΝΕΥΤΕΙ

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όμως η Αλήθεια είναι Μία και όποιος θέλει να τη βρεί θα τη βρει.Και τότε θα μπορεί να έχει προσωπική εμπειρία όλων των πραγμάτων. Μέχρι τότε όμως, όπως λες, ο καθένας θα ερμηνεύει το κάθε τι σύμφωνα με το δικό του επίπεδο αντίληψης.

quote:
Το αλκοόλ ίσως είναι καλό για κάποιον που δεν επιζητά πνευματική άνοδο.Για ένα διαλογιζόμενο όμως είναι ένα εμπόδιο διότι κατεβάζει τη "συνειδητότητά" του και εμποδίζει τη συγκέντρωση της "προσοχής" στην έδρα της ψυχής και του νου.

quote:
ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ

Mάλλον μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα

font=Tahoma][/font=Tahoma]


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 11:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Satsangi ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ
ΘΕΩΡΕΙΣ Η ΟΧΙ ΦΟΝΟ ΤΗΝ ΒΡΩΣΗ ΦΥΤΩΝ;
ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ

Μα γιατί δεν τρως άνθρωπο, εσυ δεν μας το λες.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ(ΚΑΙ ΑΠΟ ΗΘΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ)
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ
--------------------------------------------------------------------------------


Noμίζω ότι αυτοαναιρείσαι συνεχώς...
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΟΥΜΑΙ;
ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΡΝΙΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΗΒΑΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟ ΑΝΑΙΡΕΣΗ;


--------------------------------------------------------------------------------
ΤΟ ΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΛΑΒΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΕ ΕΒΓΑΖΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
ΑΡΚΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΜΗΝΕΥΤΕΙ
--------------------------------------------------------------------------------


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όμως η Αλήθεια είναι Μία και όποιος θέλει να τη βρεί θα τη βρει.Και τότε θα μπορεί να έχει προσωπική εμπειρία όλων των πραγμάτων. Μέχρι τότε όμως, όπως λες, ο καθένας θα ερμηνεύει το κάθε τι σύμφωνα με το δικό του επίπεδο αντίληψης

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ

--------------------------------------------------------------------------------
Αν μου έδιναν άνθρωπο στιφάδο, θα το καταλάβαινα μήπως?
ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΕΥΣΗ
--------------------------------------------------------------------------------


Εύχομαι να μη βρεθώ μαζί σου σε καμιά κατοχή!!!

ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ,ΘΑ ΦΑΩ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ


--------------------------------------------------------------------------------
Το αλκοόλ ίσως είναι καλό για κάποιον που δεν επιζητά πνευματική άνοδο.Για ένα διαλογιζόμενο όμως είναι ένα εμπόδιο διότι κατεβάζει τη "συνειδητότητά" του και εμποδίζει τη συγκέντρωση της "προσοχής" στην έδρα της ψυχής και του νου.
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ
--------------------------------------------------------------------------------


Mάλλον μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα

ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΤΟ ΑΛΚΟΛ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ
ΔΕΣ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ
ΔΕΣ ΜΥΣΤΙΚΟ ΔΕΙΠΝΟ
ΔΕΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΛΑΩΝ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 14:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα γιατί δεν τρως άνθρωπο, εσυ δεν μας το λες.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ(ΚΑΙ ΑΠΟ ΗΘΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ)
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ
--------------------------------------------------------------------------------

Noμίζω ότι αυτοαναιρείσαι συνεχώς...
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΟΥΜΑΙ;
ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΡΝΙΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΗΒΑΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟ ΑΝΑΙΡΕΣΗ;


Gigenis,

Από την στιγμή που έχεις μια την σκάλα Αξιών, δηλαδή στο ΖΩΙΚΟ Βασίλειο άλλα τρως και άλλα όχι, (θέλεις από ηθικής θέλεις από Βιολογικής απόψεως) η παμφαγια για τον άνθρωπο δεν υφίσταται.

Αφού δεν υφίσταται και εσύ διαλέγεις να τρως ότι τρως, σκέψου μήπως και ο Vegetarian, κάνει το ίδιο σε μεγαλύτερη κλίμακα, αφήνοντας έξω ολο το ζωικό Βασίλειο, (ο κανιβαλισμός που λες) θεωρώντας τόσο από Ηθικής όσο και από Βιολογικής απόψεως, πως η διατροφή του με φρούτα, και ότι προσφέρεται από τη γη, είναι λιγότερο επιβλαβής, τόσο στον ίδιο όσο και στο περιβάλλον του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 22:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Satsangi ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ
ΘΕΩΡΕΙΣ Η ΟΧΙ ΦΟΝΟ ΤΗΝ ΒΡΩΣΗ ΦΥΤΩΝ;
ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ

Πόσο πιο ξεκάθαρα μπορώ να καταθέσω τις απόψεις μου? Τη στιγμή που βρισκόμαστε σε αυτό το υλικό επίπεδο, όλες οι σκέψεις, τα λόγια και οι πράξεις μας, ακολουθουνται από μια αλυσίδα καρμικών αντιδράσεων. Υπάρχει όμως και αξιολόγηση αυτών των πράξεων (δηλαδή έχουν λιγότερη ή περισσότερη βαρύτητα).

Παράλληλα το να φας το φυτό, δημιουργεί κάποιο καρμικό χρέος διότι αφαιρείς μια μορφή ζωής, αλλά δεν είναι το ίδιο να φάς ένα ζώο ή κάποια ανώτερη μορφή ζωής.

quote:
Μα γιατί δεν τρως άνθρωπο, εσυ δεν μας το λες.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ(ΚΑΙ ΑΠΟ ΗΘΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ)
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ

Ποιά είναι τα αρνητικά και ποιά τα θετικά κατά την άποψή σου?


quote:
Noμίζω ότι αυτοαναιρείσαι συνεχώς...
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΟΥΜΑΙ;
ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΡΝΙΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΗΒΑΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟ ΑΝΑΙΡΕΣΗ;

Στο ότι όλο αυτό το καιρό, κατατάσεις τα φυτά τα ζώα τα πουλιά και τον άνθρωπο στην ίδια κατηγορία, θεωρώντας ότι μπορεις να τα φας όλα εξίσου.
Γιατί λοιπόν θεωρείς καννιβαλισμό το να φας άνθρωπο αφού όλα μπαίνουν στον ίδιο παρονομαστή για σένα?


quote:
Αν μου έδιναν άνθρωπο στιφάδο, θα το καταλάβαινα μήπως?
ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΕΥΣΗ

Εύχομαι να μη βρεθώ μαζί σου σε καμιά κατοχή!!!

ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ,ΘΑ ΦΑΩ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ


Eυχομαι να μη γίνω ποτέ εχθρός σου!!


quote:
Το αλκοόλ ίσως είναι καλό για κάποιον που δεν επιζητά πνευματική άνοδο.Για ένα διαλογιζόμενο όμως είναι ένα εμπόδιο διότι κατεβάζει τη "συνειδητότητά" του και εμποδίζει τη συγκέντρωση της "προσοχής" στην έδρα της ψυχής και του νου.

quote:
ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ
------------------------------------------------------------------------------
Mάλλον μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα

ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΤΟ ΑΛΚΟΛ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ
ΔΕΣ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ
ΔΕΣ ΜΥΣΤΙΚΟ ΔΕΙΠΝΟ
ΔΕΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΛΑΩΝ


Οι μορφές γιόγκα που στηρίζονται στο οκτάπτυχο μονοπάτι του Πατάντζαλι, και που έχουν να κάνουν με την ενεργοποίηση των διαφόρων "τσάκρας" του ανθρωπίνου σώματος,σίγουρα δεν χρειάζεται ν α είναι κάποιος χορτοφάγος ή να απέχει από το αλκοόλ για να το ακολουθήσει.
Οι μορφές αυτές γιόγκα έχουν σα σκοπό να διατηρήσουν μια καλή φυσική κατάσταση και υγεία στο σώμα. Επίσης μπορούν να σε οδηγήσουν μέσω εξάσκησης των τσάκρας τα οποία είναι "παράθυρα" στο κόσμο του υπερπέραν, σε κάποιες περιοχές του αστρικού κόσμου.

Υπάρχει και μια άλλη μορφή γιόγκα, που λέτε σούρατ σαμπτ γιόγκα, ή η γιόγκα της "προσοχής".
Αυτή η μέθοδος χρησιμοποιεί τη συγκέντρωση της "προσοχής" στο τρίτο ή μοναδικό οφθαλμό, που βρίσκεται ανάμεσα και πίσω από τα δύο μάτια και είναι η πύλη για την έξοδό μας από το φυσικό σώμα και ο δρόμος που μπορεί να μας οδηγήσει στον παντοδύναμο Θεό.

"Όταν ο οφθαλμός σου είναι μοναδικός,
ολόκληρο το σώμα σου θα γεμίσει Φως"

Ιησούς


Για να ακολουθήσεις αυτή τη μέθοδο χρειάζεται η χορτοφαγία και η αποχή απο το αλκοόλ.

Φιλικά και πολύ σύντομα.


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 18:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ερώτηση βασισμένη σε μια απορία μου για τους χορτοφάγους φίλους.
Satsangi , allzzaro ,και Πλάτωνα.

Έχετε παιδάκια?
Τα μεγαλώνετε χωρίς κρέας?
Αν ναι ,είναι σωστό αυτό?
Δηλαδή ρωτήσατε τον παιδίατρο και σας είπε μην τα ταΐζεται με κρέας?
Αν όχι όταν κάνετε θα τους δώσετε ή όχι?


Tυχερούλη μου.. δεν ξέρω πως εχεις χαρακτηρίσει.. τις ιδεολογίες μου δεν θα τις επιβάλλω σε κανέναν. Εχω γιό και μάλιστα μεγάλο , τρώει τα πάντα, οπως και ολη η οικογένεια. Ούτε και εγώ είμαι αποκόντριος ώστε σε ενα γεύμα να επιδεικνύω τις ιδεολογίες μου με σκοπό την προβολή μου.

Πάντως αν θέλεις την γνώμη του παιδίατρου μου .. βροντοφωνάζει μακρυά απο το κρέας.. και ο ιδιος δεν τρώει κρέας , ούτε και οι κόρες του , φυσικά οι λόγοι του δεν ταυτίζονται με τους δικούς μου

Ξέρεις η εκπληξή μου .. εφόσον ολοι σας γνωρίζετε οτι το κρέας είναι στην κορυφή της διατροφικής πυραμίδας. Αυτό είναι γνωστό απο ολους τους γιατρούς και τους διατροφολόγους.
Αν δεν το γνωρίζετε ρωτήστε .. οτι το κρέας οι γιατροί το συστήνουν μία φορά κάθε δύο εβδομάδες μιας και θεωρείται υπεύθυνο για τον καρκίνο του εντέρου , τον καρκίνο του προστάτη , τα τριγλυκερίδια, το εμφραγμα, την πίεση , το διαβήτη, το ουρικό οξύ, την παχυσαρκία, την νόσο των τρελών αγελάδων , την νόσο των πουλερικών, θέλετε και άλλα..Τι να ρωτήσουμε λοιπόν τους γιατρούς.
Να μας πούν τι οι γιατροί.
Ολοι οι γιατροί φωνάζουν μακρυά απο το τσιγάρο και ολοι καπνίζουν. Οι περισσότεροι λοιπόν είναι φανατικοί οπαδοί της μπριζολοφαγίας.

Αυτά

Edited by - allzzaro on 28/02/2005 18:53:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 19:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παράλληλα το να φας το φυτό, δημιουργεί κάποιο καρμικό χρέος διότι αφαιρείς μια μορφή ζωής, αλλά δεν είναι το ίδιο να φάς ένα ζώο ή κάποια ανώτερη μορφή ζωής.

Αναρωτιέμαι για το ποιά είναι τα κριτήρια "ανωτερότητας" των μορφών ζωής. Αναρωτιέμαι μήπως τα θέσπισαν ... (κοίτα σύμπτωση!) άνθρωποι. Οι οποίοι νιώθουν πάντα μεγαλύτερο συναισθηματικό δεσμό με ό'τι μοιάζει περισσότερο με την δική τους μορφή και λειτουργεί με παρόμοιες διαδικασίες. Είναι σοκαριστικό να είσαι Πάσχα σε χωριό και να βλέπεις προβατίνα να τριγυρνά κλαίγοντας γύρω από τη σούβλα με το μικρό της.
Είναι -φαίνεται- λιγότερο σοκαριστικό να βάζεις τα χόρτα στην κατσαρόλα και αυτά να "ουρλιάζουν" με δονήσεις που δεν μπορείς να ακούσεις (αλλά που έχουν μετρηθεί με όργανα).
Αυτή την ανθρωπομορφικότητα των κριτηρίων μας την βρίσκω παντελώς υποκριτική και ανήθικη, απ'όσους "μεγάλους δασκάλους" κι αν ειπωθεί.
Είναι το άκρον άωτον του εγωκεντρισμού. Καλύτερα η συνειδητή και με σεβασμό κρεοφαγία. Σεβασμός για το σφάγιο που δεν χρειάζεται να καταναλώνεται αλόγιστα, για σένα που κάποτε θα δώσεις τη σάρκα σου για να τραφεί κάτι άλλο, σεβασμό για τη αέναη μάχη της ζωής στην οποία σκοτώνονται άπειροι μικροοργανισμοί κάθε μέρα απλά και μόνο για να μείνεις ζωντανός ή υγειής. Κάθε μέρα ζωής σημαίνει άπειρους θανάτους. Ας μην ταυτίζονται όλοι με τον "φόνο" (πολλά μπορεί να ειπωθούν για τον ορισμό της λέξης).
Το κάρμα; Δεν είμαι τόσο σίγουρος πως ορίζεται πάντα από αυτά που εμείς νομίζουμε μέσα στον καθωσπρεπισμό των απόψεών μας. Εξάλλου και ο ασκητισμός ενέχει τον ηδονισμό του, πράγμα που συνήθως παραβλέπουμε στον ενθουσιασμό της προσωπικής μας "Αλήθειας".
Μιλάμε για "ηθική" με την άνεση του ξερόλα και τις "πλάτες" αυτών που παραδεχτήκαμε για σοφούς.
Τι γέλια θα έριχναν οι γάτες, τα δελφίνια ή οι ύαινες για την επιχειρηματολογία μας; Μια ζωή ακονίζουμε την αλαζονεία μας και την κάνουμε όλο και πιο περίτεχνη, πιο "ηθική". Τα αιμοσφαίρια στο αίμα μου είναι οι πιο αλύπητοι φονιάδες. Μόνο που τα μικρόβια δεν έχουν μαλακή γούνα και υγρά μάτια. Δεν τα βλέπω καν. Πολύ βολικό.

Προσπαθώ (ίσως όχι αρκετά) να μην σπείρω περισσότερο θάνατο από όσον είναι απολύτως απαραίτητος. Και να σεβαστώ αυτό που σκοτώνω. Μέχρι να έρθει η ώρα που θα με σκοτώσει αυτό. Αν θεωρήσω τη ζωή "ηθικά κατακριτέα" ίσως καλύτερα να αποχωρήσω απ'αυτήν. Αν με σοφίσματα βρω τρόπους να διυλίζω τον κώνωπα και να ναρκισσεύομαι για τις επιλογές μου, νομίζω πως "επιβαρύνω το κάρμα μου" πολύ περισσότερο απ'ότι αν την έτρωγα τη ρημάδα την Ασπρούλα που ως χτες έβοσκε χαρούμενα.

ΥΓ: Τα σχόλια αφορούν την απόλυτη αποχή από το κρέας για λόγους ηθικής. Δεν κρίνω άλλες περιπτώσεις.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 20:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν με σοφίσματα βρω τρόπους να διυλίζω τον κώνωπα και να ναρκισσεύομαι για τις επιλογές μου, νομίζω πως "επιβαρύνω το κάρμα μου" πολύ περισσότερο απ'ότι αν την έτρωγα τη ρημάδα την Ασπρούλα που ως χτες έβοσκε χαρούμενα.

Αγαπητέ φίλε .. φαίνεται οτι δεν κατάλαβες το σφαιρικό νόημα της υπόθεσης. Εσύ απο που ορμώμενος , είδες τα σοφίσματα και τις υπερβολές με σκοπό τον ναρκισσισμό και ποιός απο εμάς προσπάθησε να επιδείξει αυταρέσκεια ωστε να θέσεις τα περίτεχνα σοφιστικέ επιχειρήματα σου και την παραβολή οτι αν φάς ρημάδα την Ασπρούλα θα επιβαρύνεις το κάρμα σου.

quote:
Τι γέλια θα έριχναν οι γάτες, τα δελφίνια ή οι ύαινες για την επιχειρηματολογία μας;

Και τι φοβάσαι αγαπητέ μου , μήπως με τα γέλια των ζώων επιβαρυνθεί το κάρμα σου Για ρωτησέτα λοιπόν να δούμε ποιός θα γελάσει.

Αντε να δούμε τι αλλο θα ακούσουμε...αλλος gigenis μας βρήκε ΕΛΕΟΣ

Edited by - allzzaro on 28/02/2005 20:15:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 21:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzaro δε καταλαβαίνω γιατι κολλησες σε δυο φράσεις μονο απ' αυτα που είπε ο wendigo.
Καποιες μάλιστα απ' αυτες τις σκέψεις είχα εκφράσει κι εγώ σε παρόμοιο θέμα κάποτε και πάλι είχαν μείνει ασχολίαστες!...Να τις παρεθέσω λοιπον κι εγώ εδώ ξανά, μηπως και απαντήσει κανεις χωρίς υπεκφυγές
quote:
Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει περαστεί η άποψη οτι δεν κάνει να τρώμε ζώα.
Δηλαδή τα φυτά δεν είναι ζωντανοι οργανισμοι;
Επειδή δηλαδη δεν μπορούμε να τα δούμε να κινουνται ή να τα χαϊδέυουμε
σαν κατοικίδια σημαίνει οτι αυτά μπορούμε να τα φάμε ενω τα ζώα όχι;!!

Τι νοοτροπία είναι αυτή;

Μας αρέσει όλα να τα φέρνουμε στα μέτρα μας.

...........

Γιατι ζώα και φυτά έχουν τα δικαιώματα που εμείς, ανάλογα με τις ορέξεις μας, τους δίνουμε.

Λοιπόν καταλήγωντας, κατα τη γνώμη μου πάντα, το προβλημα δεν είναι αν τρώμε ζώα ή φυτά, γιατί στη φυση μας είναι να φάμε ή το ένα ή το άλλο ή και τα δύο.
Το πρόβλημα είναι οτι σκοτώνουμε και τρώμε πολύ περισσότερα απ' όσα χρειάζονται για την επιβίωση μας
Πράγμα το οποίο δεν κάνει κανένα άλλο ζωντανό ον.

Γιατί το κάνουμε; επειδή μπορούμε
Για ακόμη μια φορά κάνουμε κακή χρήση των δυνατοτήτων μας

Αλλα η υποκρισία και η αλλαζονεία στο τέλος θα φάει εμάς.-




Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 28/02/2005 21:04:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 21:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εχω γιό και μάλιστα μεγάλο ,τρώει τα πάντa

Edited by - allzzaro on 28/02/2005 18:53:36



Για αυτό έγινε μεγάλος.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 28/02/2005 21:49:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 21:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να σας πω, πως τόσο οι γονείς μου όπως και η κοπέλα μου δεν είναι χορτοφάγοι.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους, όπως και εκείνοι με μένα.

Έγραψα εξ αρχής, πως Vegetarian ήρθε μόνο του, δεν το επεδίωξα, ούτε έγινε σκοπός ζωής.

Στην ανάγκη γνωρίζω πως θα φάω, μα έως ότου δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη, απλά δεν το κάνω.

Ίσως με τα χρόνια να έγινα και αλλεργικός, μιας και δυο φορές που έφαγα κατά λάθος (ελιές Ascolane, έχουν γέμιση με κρέας) το σώμα μου γέμισε κοκκινάδια…

Πάντως, σε ταξίδι μου στην Νότια Ινδία, γνώρισα ανθρώπους και μου είπαν πως εδώ και 2500 χρόνια, όλοι τους είναι VEGETARIAN.

Μιλάμε για αρκετά εκατομμύρια.

Αν σε αυτούς υπάρχει Υποκρισία η Αλαζονεία φιλοι μου, δεν το ξέρω.

Εγώ παντός τους βρήκα αρκετά ήρεμους και αρμονισμενους, τόσο με τους εαυτούς τους, όσο και με τη φύση.

Αυτά τα λίγα,
αρέσει δεν αρέσει,
είναι γεγονός και αυτά μετράνε,
κάποιοι να τρώνε, και κάποιοι να μην τρώνε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 22:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tυχερούλη μου.. δεν ξέρω πως εχεις χαρακτηρίσει.. τις ιδεολογίες μου

Edited by - allzzaro on 28/02/2005 18:53:36


Σε έχω χαρακτηρίσει σαν ευσυνείδητο χορτοφάγο που τρώει ψαριά και αυγά.
Δεν σε κρίνω ,σέβομαι απόλυτα αυτήν την ιδιαιτερότητα.
Ρωτώ για να μαθω,πως λειτουργεί ένα πράσινο μυαλό.


Μια φορά την εβδομάδα αρκεί να τραφείς με κρέας..
Όχι περισσότερο.


---


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 15:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Wendigo,

Όλα όσα γράφονται σε αυτό το τόπικ, είναι μια αντανάκλαση της αντανάκλασης, της αντανάκλασης της πραγματικότητας.
Οι πραγματικές αλήθειες δεν μπορούν να γίνουν κατανοητές από τον υλικό μας νου, διότι αφορούν πραγματικότητες όχι αυτού του επιπέδου.
Απλώς οι Μεγάλοι Δάσκαλοι που εσύ απαξιώνεις, μας έχουν δώσει και συνεχίζουν να μας δίνουν κάποιες πληροφορίες για να μπορέσουμε να σχηματίσουμε μια κάποια εικόνα.

Κάθε πληροφορία που παίρνουμε, μπορούμε να τη βάλουμε σε κάποια γωνίτσα του μυαλού μας και κάποτε ίσως μας χρησιμεύσει.

Εαν αρνείσαι κάθε είδους διδασκαλία ποιός πιστεύεις ότι θα μπορέσει να σε μάθει? Μήπως νομίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου?
Αυτό δεν είναι πιο εγωιστικό?

Ένας Μεγάλος Διδάσκαλος του προηγούμενου αιώνα έλεγε:

"Αν δε δεις, μη πιστέψεις ούτε εμένα"

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 15:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ allzaro δε καταλαβαίνω γιατι κολλησες σε δυο φράσεις μονο απ' αυτα που είπε ο wendigo.
Καποιες μάλιστα απ' αυτες τις σκέψεις είχα εκφράσει κι εγώ σε παρόμοιο θέμα κάποτε και πάλι είχαν μείνει ασχολίαστες!...Να τις παρεθέσω λοιπον κι εγώ εδώ ξανά, μηπως και απαντήσει κανεις χωρίς υπεκφυγές

Γιατί το λες αυτό αγαπητή 1900? Ποιός υπεκφεύγει? Και εγώ και ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ και ο Allzzaro έχουμε κάνει ξεκάθαρες τις θέσεις μας.
Έχεις διαβάσει όλο το τόπικ?

quote:
Γιατί το κάνουμε; επειδή μπορούμε
Για ακόμη μια φορά κάνουμε κακή χρήση των δυνατοτήτων μας

Αλλα η υποκρισία και η αλλαζονεία στο τέλος θα φάει εμάς.-



Είναι ένα από τα παιχνίδια της αρνητικής δύναμης.
Και εμείς πέφτουμε στη παγίδα...

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 16:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως, σε ταξίδι μου στην Νότια Ινδία, γνώρισα ανθρώπους και μου είπαν πως εδώ και 2500 χρόνια, όλοι τους είναι VEGETARIAN.

Μιλάμε για αρκετά εκατομμύρια.

Αν σε αυτούς υπάρχει Υποκρισία η Αλαζονεία φιλοι μου, δεν το ξέρω.

Εγώ παντός τους βρήκα αρκετά ήρεμους και αρμονισμενους, τόσο με τους εαυτούς τους, όσο και με τη φύση.


Και στο Δελχί το ίδιο είναι αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ.
Ένα ακόμα πράγμα που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι παρόλο που το βιοτικό τους επίπεδο είναι πάρα πολύ χαμηλό, τους διακατέχει μια ευγένεια ψυχής και ποιότητα ανθρώπου που σε ξενίζει βλέποντας την εξαθλίωση σε συνδιασμό με την ανωτερότητά τους.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η πνευματικότητα για πάρα πολλούς αιώνες εχει αναπτυχθεί στην Ανατολή.

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 17:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί το λες αυτό αγαπητή 1900? Ποιός υπεκφεύγει? Και εγώ και ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ και ο Allzzaro έχουμε κάνει ξεκάθαρες τις θέσεις μας.
Αγαπητός, αγαπητή Satsangi. Μια που εσύ ξερεις το τοπικ καλύτερα θα σου ήταν μήπως ευκολο να με καθοδηγήσεις στις απαντήσεις ή να τις βάλεις σε quotes να τις δω κι εγώ;
Κι η βασική ερώτηση είναι αυτή:
Αναφερομαι σ' αυτους προβάλουν λόγους ηθικής για την χορτοφαγία

Σ' αυτους δηλαδή που λένε πως το να σκοτώνουμε τα ζώα για τροφή είναι ανήθικο γιατι προκειται για ζωντανούς οργανισμούς
Δηλαδή τα φυτά δεν είναι ζωντανοι οργανισμοί;
Επειδή δηλαδη δεν μπορούμε να τα δούμε να κινουνται ή να τα χαϊδέυουμε
σαν κατοικίδια σημαίνει οτι αυτά δεν έχουν ζωή;
Κι επειδή δε πιστεύω οτι μεχρι εκει φτανει μόνο η αντιληψή μας,
μπορώ μόνο να το θεωρήσω υποκρισία.



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 01/03/2005 18:00:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 18:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ allzaro δε καταλαβαίνω γιατι κολλησες σε δυο φράσεις μονο απ' αυτα που είπε ο wendigo.
Καποιες μάλιστα απ' αυτες τις σκέψεις είχα εκφράσει κι εγώ σε παρόμοιο θέμα κάποτε και πάλι είχαν μείνει ασχολίαστες!...Να τις παρεθέσω λοιπον κι εγώ εδώ ξανά, μηπως και απαντήσει κανεις χωρίς υπεκφυγές

Sorry... μιλά για τα γέλια που θα κάνουν τα μελλοθάνατα όταν ακούσουν τα επιχειρήματα μας που μιλούν για το δικαίωμα τους στη ζωή.. Να μην κολλήσω δηλαδή.. μην μας τρελαίνεις και εσύ 1900 ..

Τώρα σε οτι αφορά τα επιχειρήματα του wendigo .. Ο wendigo και ο κάθε wendigo μιλά πάντα εκ του ασφαλούς.
Δεν τον έδεσαν ποτέ στο δένδρο με μία θηλιά 15 μ#@$%$#ες και να τον κυνηγούν να τον σφάξουν. Εχεις κρατήσει ποτέ σου αγκαλιά γουρουνάκι 1900? Εχεις κάνει ποτέ Χρστούγεννα σε χωριό?? Απο νωρίς το πρωί .. σπαρακτικές κραυγές νεογέννητων και οχι μόνο νεογέννητων αλλά και των μανάδων τους που ακούν τις φωνές των παιδιών τους.. μιλάμε για σπαρακτικά ουρλιαχτά που δεν λένε να σταματήσουν . ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. Ετσι είναι λοιπόν .. Τώρα αν εσεις μπορείτε να ακούτε τις κραυγές αυτές και να γλυφόσαστε .. για μένα είστε αξιοι της τύχης σας.
Ασεμε γιατί με σύγχυσες.

Α..Οσο για την Ασπρούλα. Για μένα αυτή είναι η ομορφιά του κόσμου.
Να την βλέπω να βοσκάει αμέριμνη κάτω απο το ανήσυχο βλέμμα μου.
Οσο για το κάρμα μου.. χ$#@^%κα.
Μην μου λέτε λοιπόν οτι διυλίζω τον κώνωπα ή οτι ναρκισσεύομαι .. σας παρακαλώ...

Edited by - allzzaro on 01/03/2005 18:12:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy