ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 23:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη Satsangi,

Το έχω ήδη αναφέρει ότι γενικώς δεν είμαι θρησκόληπτη και παρ’ότι πολλές φορές λέω μέσα μου «ΘΕΕ ΒΟΗΘΕΙΑ», στην πραγματικότητα δεν βλέπω τον θεό σαν κάποιο «ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ» αλλά σαν «ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟ ΜΑΣ».


Νομίζω αγαπητή μου Magene ότι ο Θεός όπως και να τον φωνάξεις,Αυτός θα σ'ακούσει!

quote:
Ομως πολύ συχνά εντοπίζω την ανάγκη στον εαυτό μου να μπορούσα να πιστεύω στο Θεό με τον τρόπο που εσύ εννοείς.

Kαι εγώ θα ήθελα μέρα με τη μέρα να μπορώ να πιστεύω όλο και περισσότερο.


quote:
Οπως και να ‘χει δεν αντιμάχομαι καμία κοσμοθεωρία και καμία θρησκεία και συχνά μάλιστα εντοπίζω κοινά ΑΙΤΙΑ και ΣΚΟΠΟ ανάμεσα στα όσα πρεσβεύει για παράδειγμα ο Χριστιανισμός και στον τρόπο που εγώ σκέφτομαι (σίγουρα και πολλοί άλλοι), αλλά και στις διάφορες θρησκείες μεταξύ τους.

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ο μυστικισμός για μένα ως τρόπος ζωής, δεν έχει καμία σχέση με οποιαδήποτε θρησκεία, ιεροτελεστίες ή τελετουργικά.

quote:
Γιατί για μένα ο δρόμος για τη ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, δύσκολος, σκληρός, εφιαλτικός και γεμάτος πόνο, είναι ένας και κοινός για όλους.

Δεν έχεις άδικο καλή μου Μagene, μα είναι ταυτόχρονα ενας δρόμος με τόση πολύ Αγάπη, τόσο Φως, τόση γλυκειά προσμονή, τόση έκσταση στην αγκαλιά της Θείας Αγάπης...


quote:
Το κείμενο που εσύ μας παραθέτεις προσεγγίζει την ανθρώπινη πορεία στον κόσμο μ’έναν αφαιρετικό τρόπο, που με κάνει να αναρρωτιέμαι, θα τα βγάλουμε άραγε πέρα στη «ΣΙΔΗΡΑ ΕΠΟΧΗ» και μετά απ’αυτήν τι υπάρχει; Μήπως το χάος;


Έχω καλά νέα,
... "Η Ανθρωπότητα Βρίσκεται στην χαραυγή της Χρυσής εποχής.

Η Σιδηρά εποχή μας με αργά αλλά σταθερά βήματα μας αφήνει χρόνους.


quote:
Αυτό ο κόκορας το ξέρει? Αν το κοτέτσι έχει 20 κότες πρέπει να τις προλαβαίνει και τις είκοσι... Και είναι καμμία στρουμπουλή .. σίγουρα θα κάνει και υπερωρίες...

Eίσαι φοβερός στις τοποθετήσεις σου αγαπητέ μου Allzzaro


quote:
Παιδιά...θα μας κράξει η οικοδέσποινα

Eπειδή δεν τρώω κρέας, δεν έχω και τάσεις βίαιης συμπεριφοράς!!!(χιούμορ!)


quote:
Εμ, και το "Σιντάρτα" φοβερό δεν είναι

Γλυκό σαν παραμύθι...

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 11:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για τους προχωρημένους τα :
"Ντέμιαν" και "Το παιχνίδι με τις χάντρες"


Θα αναφέρω μία μικρή ιστορία των Σούφι που ίσως προσθέσει κάτι

"Κάποτε αρρώστησε βαριά και πέθαινε ο μονάκριβος γιος μίας χήρας.
Κάλεσε λοιπόν το γιατρό και τον ρώτησε τι έχει το παιδί της.
Ο γιατρός της είπε ότι ο γιος της πεθαίνει από υψηλό πυρετό.
Εκείνη τότε ρώτησε, τι είναι ο πυρετός;
Ο γιατρός,μην ξερωντας πώς να της το εξηγήσει απλά της λέει πως είναι κάτι άπειρα μικρό που δεν μπορούμε να το δούμε με το μάτι..
Κλαίγοντας και μην μπορώντας να καταλάβει απόλυτα,πήγε να ζητήσει απαντήσεις σε κάποιον ιερέα.
Ρώτησε λοιπόν το ίδιο πράγμα.Γιατί να πεθάνει το παιδί της;
Ο ιερέας της απάντησε ότι είναι θέλημα Θεού να γίνει έτσι.
Τελείως μπερδεμένη η απλή γυναίκα, ρώτησε τι είναι Θεός;
Ο ιερέας μην μπορώντας και αυτός να το εξηγήσει απλά της λέει πως είναι κάτι άπειρα μεγάλο που δεν μπορούμε να το δούμε το μάτι.
Τότε εκείνη κλαίγοντας είπε :
Δεν καταλαβαίνω,το παιδί μου πεθαίνει από κάτι άπειρα μικρό που δεν μπορούμε να το δούμε με το μάτι,διότι είναι θέλημα κάποιου άπειρα μεγάλου που δεν μπορούμε να δούμε με το μάτι.
Τότε ο ιερέας της λέει:
Μην μπερδεύεσαι παιδί μου,εμείς είμαστε το άπειρα μικρό και το άπειρα μεγάλο και η γέφυρα ανάμεσα στα δύο".

Χαλίλ Γκιμπράν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bouflis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Sri Lanka
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 20:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bouflis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειμαστε οτι τρωμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 22:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία η ιστορία σου Gothic,

Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον ανέκδοτο από τη ζωή του George Bernard Shaw που αφορά τη χορτοφαγική διατροφή.

Μια φορά που ήταν πολύ άρρωστος οι γιατροί του είπαν ότι αν δεν άρχιζε να τρώει αυγά και σούπα από κρέας, θα πέθαινε. Καθώς ο Shaw ήταν πολύ αυστηρός χορτοφάγος αρνήθηκε να ακολουθήσει τις συμβουλές των γιατρών του και όταν οι γιατροί επιμένοντας στην άποψη τους του είπαν ότι δεν μπορούσαν να εγγυηθούν ότι θα κατόρθωναν να τον γλιτώσουν από το θάνατο, φώναξε τον ιδιαίτερο γραμματέα του και παρουσία των γιατρών υπαγόρευσε τη διαθήκη του. Αυτή έλεγε:

«Με αυτή μου τη διαθήκη δηλώνω ότι, τελευταία μου επιθυμία είναι όταν εγώ πια δεν θα είμαι αιχμάλωτος αυτού του φυσικού σώματος και θα μεταφέρεται το φέρετρο μου στο νεκροταφείο, να συνοδεύεται από βαρυπενθούντες από τις ακόλουθες κατηγορίες: πρώτον πτηνά, δεύτερον αρνιά, πρόβατα, αγελάδες και άλλα ζώα αυτού του είδους, τρίτον ζωντανά ψάρια μέσα σε γυάλες. Κάθε ένας από τους βαρυπενθούντες πρέπει να κρατά μια πινακίδα που να έχει την εξής επιγραφή:

«Ω Κύριε, να είσαι φιλεύσπλαχνος προς τον ευεργέτη μας κύριο Shaw, που έδωσε τη ζωή του για σώσει τις δικές μας!».

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 14:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ειμαστε οτι τρωμε

Συμφωνώ αγαπητέ boufli

Υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται η Ατραπός των Διδασκάλων που έχει γράψει ο Τζούλιαν Τζόνσον, ένας Αμερικανός Θεολόγος, διακεκριμένος χειρούργος, πιλότος, και καλλιτέχνης, αλλά κυρίως ένας ενθουσιώδης αναζητητής της Αλήθειας.
Σας παραθέτω ένα απόσπασμα του σε σχέση με τη χορτοφαγία.

"Ο δεύτερος λόγος είναι ότι η κατανάλωση ζωικής τροφής παρεμβαίνει στην πνευματική εκλέπτυνση του ανθρώπου.

Τραβά το άτομο χαμηλά, προς το επίπεδο των ζώων. Είναι γεγονός πως όσο τρώει κανείς ζώα, θα εξακολουθεί να συμπεριφέρεται λίγο πολύ σαν ζώο.

Είναι αναπόφευκτο να γινόμαστε ό,τι τρώμε, όπως ακριβώς γινόμαστε ό,τι σκεφτόμαστε αδιάκοπα.
Απορροφούμε αναγκαστικά τις ιδιότητες του ως κάποιο βαθμό. Πώς θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά;
Είναι ζήτημα κοινής λογικής και πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν μαζί μου. Ο καθένας μπορεί να το ελέγξει από μόνος του.

Ένα βαρύ ζωικό διαιτολόγιο ξυπνά πάντα τα ζωώδη πάθη και τραβά τις σκέψεις του ανθρώπου χαμηλά, προς το επίπεδο των ζώων."

Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 14:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Satsangi είσαι πραγματικά απολαυστική

Θα μπορούσα πολύ ευχάριστα να διαβάζω για ώρες αυτά που γράφεις.
Είναι φανερό ότι σε διακατέχει μία ηρεμία.

Νομίζω,πως σχεδόν όλες οι θρησκείες ή φιλοσοφίες ή μυστικιστικά τάγματα υποστηρίζουν την αποχή από το κρέας.

Ακόμα και την χριστιανική θρησκεία αν κοιτάξουμε θα δούμε ότι επιτρέπει ελλάχιστες μόνον ημέρες κρεοφαγίας το χρόνο (γύρω στις 50-60).
Λέω όμως επιτρέπει και όχι "προτρέπει".Έχει μεγάλη διαφορά.
Σαν να λέμε : "ε αφού δεν το κόβεις,σου επιτρέπω μόνον τόσες".

Καλή σας ημέρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 16:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H κάθε θρησκεία πρέπει να ευνοεί και να ευλογεί την χορτοφαγία αλλά όχι να την επιβάλει με το ζόρι, αυτό γιατί όλες οι επιβολές και οι απαγορεύσεις δημιουργούν και αντιδράσεις. Απο κεί και πέρα μιά θρησκεία που καθιερώνει ένα αρνάκι και μιά γαλοπούλα τουλάχιστον δύο φορές τον χρόνο σίγουρα βρίσκεται σε λάθος κατεύθυνση
Και όταν λέω Χορτοφαγία εννοώ "ΜΗ Σαρκοφαγία". Το τυρί, το γάλα, το μέλι, το βούτυρο, το αυγό δέν είναι καθόλου προιόν σαρκοφαγίας και κατα την γνώμη μου δέν πρέπει να υπάρχει κανένας περιορισμός στην κατανάλωση τους. Πρέπει όλοι να διδαχθούμε απο τις πολύ μικρές ηλικίες και να κατανοήσουμε οτι η Σαρκοφαγία κάνει κακό τόσο σε εμάς τους ίδιους όσο και στο περιβάλλον μας ώστε να την αποφεύγουμε όσο μπορούμε περισσότερο!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 17:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για μενα δεν εχει διαφορα αν θα φαω κρεας η χορτα αφου και στις δυο περιπτωσεις αφερω ζωη για να ζησω
αν καποιοι νομιζουν πως οτι δεν φωναζει την στιγμη του θανατου του μπορουνε να το τρωνε χωρις τυψεις τοτε τι να πω

ειμαι παμφαγος δεν θα στερησω απο τον οργανισμο μου καμια τροφη

εχει αποδιχτει οτι τα φυτα εχουν αισθηματα ειναι ζωντανοι οργανισμοι

θα δεχομουν να τρεφομαι αποκληστικα με τροφη εργαστηριου αν με διαβεβεωναν οτι δεν θα ειχα επιπλοκες
μεχρι να γινει αυτο θα απολαμβανω οποια τροφη θελω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 17:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Τραβά το άτομο χαμηλά, προς το επίπεδο των ζώων. Είναι γεγονός πως όσο τρώει κανείς ζώα, θα εξακολουθεί να συμπεριφέρεται λίγο πολύ σαν ζώο.>>

<<Είναι αναπόφευκτο να γινόμαστε ό,τι τρώμε, όπως ακριβώς γινόμαστε ό,τι σκεφτόμαστε αδιάκοπα.>>

<<Απορροφούμε αναγκαστικά τις ιδιότητες του ως κάποιο βαθμό. Πώς θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά;>>

αρα τρωγοντας κανεις φυτα γινετε φυτο


<<Ένα βαρύ ζωικό διαιτολόγιο ξυπνά πάντα τα ζωώδη πάθη και τραβά τις σκέψεις του ανθρώπου χαμηλά, προς το επίπεδο των ζώων.">>

ξυπνας το ζωο μεσα μου


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 21:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/η Krisnna,δεν καθιέρωσε η θρησκεία τα αρνάκια και τις γαλοπούλες αλλά εμείς.
Αντιθέτως δε το μόνο που προσπαθεί να κάνει είναι να σε κρατήσει από υπερβολές και μάλιστα όποιος ρωτήσει ένα γιατρό θα λάβει την απάντηση πως η νηστείες της θρησκείας (εν προκειμένω της χριστιανικής),είναι η ιδανική διατροφή για να μην πάσχεις ποτε από χοληστερολαιμία.
Βεβαίως και καμμία θρησκεία δεν πρέπει να επιβάλει αλλά να διδάσκει το ιδανικό και να δείχνει το μέτρο σε περίπτωση που δεν θέλουμε να τηρήσουμε αυτό το ιδανικό.
Όπως και γίνεται
Σε αντίθεση περίπτωση βέβαια αυτό κάνουν όλες θρησκείες και φιλοσοφίες της ανατολής,πλιν ελλαχίστων εξαιρέσεων κάποιων βουδδιστών,που από ό,τι λένε σε αφήνουν ελεύθερο να φας ό,τι θέλεις.


Φίλτατε gigenιs,δεν παύει όμως το ζώο να είναι μία ανώτερη μορφή ζωής,έχει αίμα και θεωρείτε από το μεγαλύτερο ποσοστό θρησκειών και φιλοσοφιών "πολύ βαριά τροφή".
Βέβαια αν θέλουμε το δεχόμαστε αλλά είναι όλοι τους λάθος;
Απλώς αναρωτιέμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 21:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

για μενα δεν εχει διαφορα αν θα φαω κρεας η χορτα αφου και στις δυο περιπτωσεις αφερω ζωη για να ζησω
αν καποιοι νομιζουν πως οτι δεν φωναζει την στιγμη του θανατου του μπορουνε να το τρωνε χωρις τυψεις τοτε τι να πω

ειμαι παμφαγος δεν θα στερησω απο τον οργανισμο μου καμια τροφη

εχει αποδιχτει οτι τα φυτα εχουν αισθηματα ειναι ζωντανοι οργανισμοι

θα δεχομουν να τρεφομαι αποκληστικα με τροφη εργαστηριου αν με διαβεβεωναν οτι δεν θα ειχα επιπλοκες
μεχρι να γινει αυτο θα απολαμβανω οποια τροφη θελω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Aγαπητέ gigenis,
Είναι σεβαστές οι απόψεις σου και σίγουρα θα τις ασπάζονται πολλοί. Ο καθένας μας γράφει την αποψή του βάση της δικής του εμπειρίας, της δικής του αλήθειας και της δικής του αντίληψης των πραγμάτων.

Συμφωνώ μαζί σου ότι και τα φυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί.
Σε κάποια προηγούμενη σελίδα, αναφέρω την βαρύτητα που έχουν οι διάφορες τροφές και τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να προκαλούμε το λιγότερο κακό.

Παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα μεγάλο Δάσκαλο του αιώνα μας, και ίσως αν το ξαναδιαβάσουμε, να κατανοήσουμε και κάτι επιπλέον.

"Ο Θεός προμήθευσε στον άνθρωπο αφθονία φρούτων, λαχανικών, σπόρων, καρπών και χορταρικών για τη διατροφή του, ενώ μπορεί ακόμη να τραφεί με γαλακτοκομικά προϊόντα που δεν προϋποθέτουν τη θανάτωση ζώων.
Το πνευματικό μονοπάτι είναι ένα μονοπάτι αγάπης, ευσπλαχνίας και μη βίας. Είναι αλήθεια ότι για να ζήσουμε σ' αυτό τον κόσμο πρέπει να καταστρέψουμε ορισμένες μορφές ζωής, γιατί ακόμη και τα φυτά που τρώμε και τα βακτηρίδια που αναπνέουμε έχουν ζωή.

Κάθε δράση (πράξη) έχει και την ανάλογη αντίδραση και ο νόμος του κάρμα (της δράσης και αντίδρασης) ισχύει επίσης και στον τομέα της διατροφής. γι' αυτό και οι άγιοι λένε ότι, εφόσον δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς τροφή, θα πρέπει να διατρεφόμαστε έτσι ώστε η τροφή μας να προκαλεί το δυνατό λιγότερο πόνο, και το δυνατό λιγότερο κακό.

Για να ενισχύσουν αυτή την άποψη οι αρχαίες γραφές λένε ότι από τις διάφορες μορφές ζωής, άνθρωπος- ζώα - πτηνά - ερπετά - φυτά, τη μι-κρότερη δύναμη ζωής έχουν τα φυτά και για να δικαιολογήσουν αυτή την άποψη λένε ότι υπάρχουν πέντε tatwas(τάτβας) ή υλικά δημιουργίας, τα οποία κατά σειρά είναι η γη, το νερό, η φωτιά, ο αέρας και ο αιθέρας.

Το ανθρώπινο σώμα περιέχει και τα πέντε tatwas και θεωρείται ότι ανήκει στην ψηλότερη και μ.ε μεγαλύτερη αξία βαθμίδα της Δημιουργίας.

Ο φόνος ενός ανθρώπου θεωρείται σαν το πλέον αποτρόπαιο έγκλημα και επιφέρει βαρύτατες ποινές σε όλα τα μέρη του κόσμου.

Τα επόμενα σε αξία είναι τα τετράποδα και τα κτήνη που αποτελούνται από τέσσερα tatwas ή συστατικά, όπου δηλαδή λείπει ο αιθέρας ή βρίσκεται σε ασήμαντο ποσοστό. Σύμφωνα με τις περισσότερες νομολογίες ο φόνος ενός τέτοιου ζώου τιμωρείται με πρόστιμο ίσο με την αξία του ζώου.

Η τρίτη κατηγορία περιλαμβάνει τα πτηνά που έχουν τρία ενεργά στοιχεία μέσα τους, δηλαδή νερό, φωτιά και αέρα. Αν κάποιος σκοτώσει ένα αδέσποτο πουλί, συνήθως δεν υπέχει ποινική ευθύνη, ενώ για ένα προστατευόμενο πουλί ο κυνηγός μπορεί να πληρώσει ένα μικρό πρόστιμο.

Μικρότερη ακόμηείναι η αξία των ερπετών, σκουλικιών και εντόμων που έχουν μόνο δυο tatwas ή ενεργά στοιχεία, γη και φωτιά ενώ τα άλλα τρία στοιχεία βρίσκονται σε λανθάνουσα μορφή. Η αφαίρεση της ζωής ενός τέτοιου οργανισμού δεν επιφέρει καμία ποινή σύμφωνα με τη νομολογία των περισσότερων κρατών του κόσμου.

Τα τελευταία σε αξία είναι οι ρίζες, τα λαχανικά και τα φρούτα που περιέχουν μόνο νερό σαν ενεργό στοιχείο. Έτσι καρμικά, η χορτοφαγική ή φρουτοφαγική διατροφή είναι αυτή που προκαλεί λιγότερο πόνο και υιοθετώντας την ο άνθρωπος δημιουργεί το μικρότερο καρμικό χρέος.

Εφόσον πρέπει να διατηρούμε το σώμα μας στη ζωή κι εφόσον έχουμε σαν σκοπό την πρόοδο μας στο μονοπάτι της μη βίας, πρέπει να τηρούμε τη χορτοφαγική διατροφή, γιατί αυτή έχει σαν αποτέλεσμα τη μικρότερη δυνατή καταστροφή."

Darshan Singh

Φιλικά,




"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 21:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Satsangi είσαι πραγματικά απολαυστική
Θα μπορούσα πολύ ευχάριστα να διαβάζω για ώρες αυτά που γράφεις.
Είναι φανερό ότι σε διακατέχει μία ηρεμία.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αγαπητέ μου Gothtic.
Mπορώ να πώ και οι δικές σου απόψεις είναι πολύ ενδιαφέρουσες και έχουμε και πολλά κοινά σημεία στις τοποθετήσεις μας.
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω ότι από όσο έχω διαβάσει δεν είσαι χρωματισμένος από φανατισμό και αυτό είναι πολύ σημαντικό κατά την άποψή μου.
Όπως και κάποιοι άλλοι που έχουν γράψει σε αυτό το τόπικ.


quote:
Νομίζω,πως σχεδόν όλες οι θρησκείες ή φιλοσοφίες ή μυστικιστικά τάγματα υποστηρίζουν την αποχή από το κρέας.

Mε αυτό μου δίνεις την ιδέα να φτιάξουμε μια μεγάλη λίστα όπου θα αναφέρουμε προσωπικότητες ή συστήματα που ήταν χορτοφάγοι, ξεκινώντας μάλιστα από τη λίστα του αγαπητού Πλάτωνα


quote:
Ακόμα και την χριστιανική θρησκεία αν κοιτάξουμε θα δούμε ότι επιτρέπει ελλάχιστες μόνον ημέρες κρεοφαγίας το χρόνο (γύρω στις 50-60).

Nαι και οι Χριστινοί το τηρούν κατά γράμμα.. Από την ανάποδη

Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 21:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H κάθε θρησκεία πρέπει να ευνοεί και να ευλογεί την χορτοφαγία αλλά όχι να την επιβάλει με το ζόρι, αυτό γιατί όλες οι επιβολές και οι απαγορεύσεις δημιουργούν και αντιδράσεις. Απο κεί και πέρα μιά θρησκεία που καθιερώνει ένα αρνάκι και μιά γαλοπούλα τουλάχιστον δύο φορές τον χρόνο σίγουρα βρίσκεται σε λάθος κατεύθυνση

Έχω την αίσθηση αγαπητέ Krisnna και συμφωνώ με το Gothic ότι τη μη Σαρκοφαγία όπως λές την καθιέρωσαν οι άνθρωποι και όχι οι θρησκείες. Βέβαια τις θρησκείες τις έκαναν οι άνθρωποι μετά από την αναχώρηση του κάθε Διδασκάλου.

Έτσι πολλές φορές οι μαθητές προκειμένου να παρουσιάσουν τις διδασκαλίες του πιο εύκολα και να γίνουν αποδεκτές από όσο περισσότερο κόσμο γινόταν, τις παρουσιάζουν με ελαστικότητες ως προς τη διατροφή και την πειθαρχία στις αρχές της πνευματικότητας.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα κριτήρια που θέτεις για κάθε θρησκεία που καθιερώνει τα αρνάκια και τις γαλοπούλες ως τροφή αγνοώντας τη βασική προυπόθεση της μη βίας για την πνευματική μας άνοδο.

Φιλικά


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 22:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Satsangi
αυτα που αναφερεις περι τατβας ειναι για να ριξουμε σταχτη στα ματια
τι παει να πει οτι τα φυτα εχουν μικροτερη δυναμη ζωης
η ζωη ειναι ιδια η αυτο ειναι ενα βακτιριο η μια φαλαινα
απο την στιγμη που ειμαι αναγκασμενος να σκοτωσω για να ζησω δεν εχει σημασια το μεγεθος η το ειδος
ξαναλεω αν μου φερεται τροφη εργαστηριου καιδεν υπαρχουν επιπλοκες στην υγεια μου απο την χρηση μονο αυτης της τροφης τοτε θα τρεφομαι μονο με αυτη


Gothic

<<Φίλτατε gigenιs,δεν παύει όμως το ζώο να είναι μία ανώτερη μορφή ζωής,έχει αίμα και θεωρείτε από το μεγαλύτερο ποσοστό θρησκειών και φιλοσοφιών "πολύ βαριά τροφή".
Βέβαια αν θέλουμε το δεχόμαστε αλλά είναι όλοι τους λάθος;
Απλώς αναρωτιέμαι.>>

η πληρη αποχη απο το κρεας ειναι λαθος
το κρεας εχει ουσιες που δεν μπορουμε να παρουμε απο αλλες πηγες οπως και τα φυτα μας παρεχουν ουσιες που δεν μπορουμε να παρουμε απο το κρεας

τωρα αν ειναι βαρια τροφη το κρεας συγουρα για καποιον που το μονο που κανει ειναι ο διαλογισμος του πεφτει λιγο βαρυ

αυτο δεν το λεω με κακο σκοπο απλα οποιος κανει εγκεφαλικη εργασια χρειαζετε παραπανω υδατανθρακες απο καποιον που δεν βαραει υπερωριες εγκεφαλικες

αλλα και αυτος ακομα θα οφεληθει αν συμπεριλαβει κρεας στην διατροφη του

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 22:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Satsangi,η γνώμη σου με τιμά και σε ευχαριστώ.
Όχι φανατισμένος δεν είμαι,άσχετα αν στο σάιτ κάποιοι το νομίζουν.
Αλλά για κάποιους αν δεν συμφωνείς μαζί τους είναι φανατισμός.

Η ιδέα σου περι λίστας είναι πολύ ωραία και επικροτώ
(Ποια είναι η λίστα του ΠΛΑΤΩΝΑΣ ;)

Φίλε gigenis,ούτε εμένα μου πάνε τα τάτβας,τσάκρας και ένα σωρό άλλα που για μένα είναι γλωσσοδέτες.
Ούδέποτε με συνεκίνησε ο,τιδήποτε βοδδιστικό,ινδουιστικό και τα ρέστα.
Τα μελέτησα όμως λίγο και δεν μπορώ να αρνηθώ ότι προσέφεραν μί ένα μεγάλο κομάτι γνώσης ανά τους αιώνες.
Το "στάχτη στα μάτια" είναι λίγο εύκολη χώρίς πολύ σκέψη απάντηση.
Δεν είμαι χορτοφάγος και το έχω δηλώσει.
Σε πολλά σημεία συμφωνώ μαζί σου και δεν το "παίζω παλάτζας" τώρα.
Κι εγώ πιστεύω πως δεν μπορούμε να ζητάμε το ίδιο πράγμα από έναν δυτικό οικοδόμο και από έναν μοναχό σε ένα οποιασδήποτε θρησκείας μοναστήρι.

Το θέμα που ίσως μας μπερδεύει λίγο είναι (πιστεύω),ότι στο παρόν θέμα συζητάμε για μία κατάσταση που ο άνθρωπος έχει ήδη δουλέψει και δουλεύει με τον εαυτό του και επιθυμεί την "τελείωση",όπως και αν την εννούμαι αυτή,
Δυστυχώς (και για μένα) όλα τα στοιχεία μου λένε ότι παίζει ανασταλτικό παράγοντα η κρεοφαγία.

Αλλά εξ άλλου εδώ είμαστε για να το ψάξουμε και αν αποδειχθώ λάθος θα είμαι ο πρώτος που θα χαρώ

Το ότι θα σκοτώσεις για να φας είναι σίγουρο αλλά όπως λέει και ο Κρίσνα όταν μαθητής του τον ρώτησε (δεν το θυμάμαι κατά λέξη συγγνώμη):
"-Στη μάχη ο εχθρός με σημαδεύει.Αν τον σκοτώσω είναι κακό.
Αν τον αφήσω θα με σκοτώσει που και πάλι είναι κακό.
Τι πρέπει να κάνω;
-Κάνε αυτό που νομίζεις σωστό εκείνη τη στιγμή
Θεός σκοτώνει,Θεός σκοτώνεται".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 23:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gigenis,

Από προσωπική μου και μόνο εμπειρία μιλάω! Ότι σου γράφω, τα έχω δοκιμάσει επάνω μου.

Είμαι vegetarian εδώ και 23 χρόνια. Πριν έτρωγα κανονικά το κρέας, μα μπορώ να σε διαβεβαιώσω, πως οι επιδώσεις, σε οποιοδήποτε επίπεδο, καλυτερεύουν και με το πέρασμα των χρόνων!

Ακόμα και σήμερα κάνω γυμναστική η τρέχω για δυο ώρες, όταν μάλιστα ευκαιρώ, μακρινές πορείες 3-4 ώρες, χωρίς να αισθάνεται το σώμα την παραμικρή κούραση. Αν δεν πιστεύεις, μπορείς να έρθεις ένα καλοκαίρι καλεσμένος μου, να κάνουμε μαζί μια πορεία (50 χιλιόμετρα φτανουν?... σου μιλάω σοβαρά)…να μιλήσουμε με τις ώρες, για οποιοδήποτε φιλοσοφικό η επιστημονικό θέμα, και ότι άλλο θέλεις…

Έτσι θα διαπιστώσεις από μόνος σου, πως αυτά που γράφουν οι διάφοροι ειδήμονες, δεν στέκουν, για την Vegetarian ζωή!

Οπως εγραψα, σε μενα δεν ειναι σκοπος ζωης, απλα ειρθε μονο του. Οι δικοι μου παντως, ειναι γερα πηρουνια!, χωρις αυτο να με ενοχλει, η εγω να κανω κατι... για να τους αλλαξω.


Αγαπητή Satsangi,

Διάβασα πριν χρόνια, πως ορισμένοι γιατροί στις ανατολικές χώρες, δίνουν σημασία στην ομάδα αίματος, πχ είδαν πως αυτοί που είναι ομάδα αίματος Α, είναι πιο εύκολο να είναι vegetarian, και αυτοί που είναι ομάδα αίματος 0, είναι περισσότερο κρεατοφάγοι. Η ομάδα αίματος Α, λένε πως εμφανίστηκε τον καιρό που ο άνθρωπος άρχισε να καλλιεργεί την γη…

Τώρα τελευταία, πάλι η επιστήμη λέει πως το είδος διατροφής, είναι προδιαγεγραμμένο στο ΔΝΑ μας…

Και στις δυο περιπτώσεις έχω τις αμφιβολίες μου!


Γιατί?

Αν βάλεις ένα πιάτο φακές, και ένα πιάτο αρνάκι με πατάτες, το 99 τοις εκατό των ελλήνων θα φάει... το αρνάκι με τις πατάτες.

Σαν θερμίδες και γενικά (ποιοτικώς), ένα πιάτο φακές, έχει τα ίδια συστατικά που έχει και το κρέας.

Κάποιος φιλόσοφος, (μαζί του και εγώ), αναρωτιέμαι αν οι άνθρωποι τρώνε με βάση την ευχαρίστηση….. η την υγειά τους.

Αν έχουν σαν μέτρο το δεύτερο…. τότε τρώνε για να ζούνε,
αν το πρώτο….τότε ζούνε, για να τρώνε!

Υπάρχει διάφορα!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 06/02/2005 23:26:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 00:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι Gothic,Satsagi βλέπω οτι τελικά συμφωνούμε στο οτι τις θρησκείες καθιέρωσαν οι άνθρωποι μετά την αναχώρηση του διδασκάλου άν υπήρξε ο διδάσκαλος
Κατα τα άλλα αμφιβάλλω κατα πόσο η νηστεία κάνει καλό στον οργανισμό γιατί πολλές φορές οι 2-3 μέρες αποχή απο κάποια είδη τροφής μπορεί να έχει σάν αποτέλεσμα υπερκατανάλωση διπλάσιας ποσότητας τροφής μετά το τέλος της νηστείας!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 00:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisna πιστεύω πως κάθε σοβαρή θρησκεία ή φιλοσοφία ποτέ δεν εξωθεί τους ακολούθους της (όχι σωστή λέξη αλλά τέλως πάντων) στα άκρα.
Αν το μελετήσεις θα δεις ότι όλες οι νηστείες είναι για τον οποιονδήποτε δυνατές.
Αν κάποιος κατόπιν άσκησης φτάσει σε σημείο να νομίζει ότι μπορεί και περισότερο αυτό είναι άλλο θέμα αλλά και πάλι συνιστούν να αποφεύγονται οι ακρότητες.
Τώρα αν κάποιος δε φάει δύο μέρες κρέας και μετά τσακίσει ένα κατσίκι μόνος του τότε δε φταίει η νηστεία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 12:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Satsangi
αυτα που αναφερεις περι τατβας ειναι για να ριξουμε σταχτη στα ματια
τι παει να πει οτι τα φυτα εχουν μικροτερη δυναμη ζωης
η ζωη ειναι ιδια η αυτο ειναι ενα βακτιριο η μια φαλαινα
απο την στιγμη που ειμαι αναγκασμενος να σκοτωσω για να ζησω δεν εχει σημασια το μεγεθος η το ειδος

Αγαπητέ Gigenis,

Αυτά που αναφέρω έχουν ειπωθεί από μεγάλους μύστες και Δασκάλους εδώ και χιλιετηρίδες και νομίζω ότι ακόμα και αν δε τα δεχόμαστε θα πρέπει να σεβαστούμε τα διδάγματα τόσο μεγάλων Διδασκάλων.(Τουλάχιστον το δικό μου πνευματικό ανάστημα δεν μου επιτρέπει να τους αμφισβητίσω!)
Πέρα από αυτό όμως νομίζω πως δε πρέπει όλα να τα βάζουμε σε ένα τσουβάλι.
Εκτός από το μαύρο και το άσπρο υπάρχουν και άλλα χρώματα.
Δεν μπορούμε να πούμε ότι έχει την ίδια βαρύτητα το να σκοτώσεις έναν άνθρωπο ή ένα μηρμύγκι!

quote:
η πληρη αποχη απο το κρεας ειναι λαθος
το κρεας εχει ουσιες που δεν μπορουμε να παρουμε απο αλλες πηγες οπως και τα φυτα μας παρεχουν ουσιες που δεν μπορουμε να παρουμε απο το κρεας

Πολύς κόσμος έχει λανθασμένη εντύπωση για τη θρεπτική αξία της χορτοφαγικής διατροφής και νομίζει ότι αυτή δεν μας δίνει όλες τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες που πρέπει να δίνει η τροφή και κυρίως πως δεν δίνει τιε αναγκαίες πρωτείνες.
Οι τελευταίες όμως επιστημονικές έρευνες αποδείξανε ότι με τη χορτοφαγική διατροφή, μπορεί να πάρει κανείς άφθονες πρωτείνες και μάλιστα περισσότερες απ'όσες χρειάζεται. Το ίδιο ισχύει και για τις βιταμίνες, τα άλατα κλπ.

Οι σύγχρονοι διατολόγοι με τις έρευνές τους βεβαιώνουν ότι μια ισορροπημένη χορτοφαγική διατροφή μπορεί να δώσει στο σώμα μια καλύτερη υγεία.
Ηδη από το 1974 η Εθνική ακαδημία Επιστημών των Ηνωμένων Πολιτειών δημοσίευσε στο περιοδικό "Food and Drug Administration Consumer" μια πολύ λεπτομεριακή μελέτη, σχετικά με την αποτελεσματικότητα και την πρακτικότητα της χορτοφαγικής διατροφής.

<<Η αντίληψη>> αναφέρεται στο συμπέρασμα της μελέτης <ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να πάρει όλες ανεξαίρετα τις θρεπτικές ουσίες, με τη χορτοφαγική διατροφή είναι σήμερα ένας μύθος.>>


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 13:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αγαπητή Satsangi,

Διάβασα πριν χρόνια, πως ορισμένοι γιατροί στις ανατολικές χώρες, δίνουν σημασία στην ομάδα αίματος, πχ είδαν πως αυτοί που είναι ομάδα αίματος Α, είναι πιο εύκολο να είναι vegetarian, και αυτοί που είναι ομάδα αίματος 0, είναι περισσότερο κρεατοφάγοι. Η ομάδα αίματος Α, λένε πως εμφανίστηκε τον καιρό που ο άνθρωπος άρχισε να καλλιεργεί την γη…

Τώρα τελευταία, πάλι η επιστήμη λέει πως το είδος διατροφής, είναι προδιαγεγραμμένο στο ΔΝΑ μας…

Και στις δυο περιπτώσεις έχω τις αμφιβολίες μου!


Δεν το είχα ακούσει αυτό! αγαπητέ Πλάτωνα Αλλά και εγώ αμφιβάλλω...μου ακούγεται αρκετά παράλογο.
Έχω διαβάσει ότι και από βιοφυσιολογική άποψη στον άνθρωπο ταιριάζει περισσότερο η χορτοφαγική διατροφή.
H κατασκευή του σώματός του δεν είναι ανάλογη με αυτή των σαρκοβόρων ζώων. Είναι γνωστό ότι τα σαρκοβόρα ζώα έχουν μεγάλους κυνόδοντες και νύχια για να τραβούν και να σκίζουν τις σάρκες ενώ ο άνθρωπος αντίθετα έχει δόντια που μοιάζουν με αυτά των χορτοφάγων ζώων.
Έχουν επίπεδους τραπεζίτες ιδιαίτερα ανεπτυγμένους για να αλέθουν φυτικές τροφές.
Επιπλέον τα έντερα των σαρκοφάγων ζώων είναι μικρά. Έχουν περίπου μήκος το τριπλάσιο του μήκους του σώματός τους, ώστε οι σάρκες να αφομοιώνονται ή να αποβάλλονται γρήγορα προτού υποστούν σήψη και δημιουργηθούν δηλητηριώδεις ουσίες.

Ο άνθρωπος έχει πολύ μακριά έντερα, που έχουν μήκος 10-12 φορές μεγαλύτερο από το μήκος του σώματός τους.
Αλλά μάλλον ισχύει αυτό που γράφεις παρακάτω

quote:
Κάποιος φιλόσοφος, (μαζί του και εγώ), αναρωτιέμαι αν οι άνθρωποι τρώνε με βάση την ευχαρίστηση….. η την υγειά τους.

Αν έχουν σαν μέτρο το δεύτερο…. τότε τρώνε για να ζούνε,
αν το πρώτο….τότε ζούνε, για να τρώνε!


Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 14:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Δε χρειάζεται να προσθέσω κάτι σε όσα έχετε πει εώς τώρα,μόνο πληροφοριακά να σας αναφέρω ότι πράγματι έχουν γίνει κατά καιρούς συσχετισμοί ανάμεσα στην ομάδα αίματος και τη διατροφή που πρέπει να ακολουθείται .

Συγκεκριμένα στην ομάδα αίματος 0(όπου είναι και η αρχαιότερη πηγαίνοντας πίσω 40.000χρ.) συστήνεται διαιτολόγιο πλούσιο σε πρωτεϊνες και φτωχό σε λαχανικά.
Για όσους έχουν ομάδα αίματος Α που εμφανίστηκε περίπου πριν από 25.000 χρόνια,προτείνεται καθαρά χορτοφαγική διατροφή.
Γι'αυτούς της αντίστοιχης Β,διατροφή πλούσια σε γαλακτοκομικά και οπωρικά ενίοτε και κρέας, και σε αυτούς της ΑΒ(και νεότερης στον πλανήτη),λαχανικά, φρούτα και ψάρι.

Φυσικά ,όπως κι εσείς και κρίνοντας καταρχήν από τον εαυτό μου,πιστεύω πώς κάτι τέτοιο είναι παράλογο και θα συμφωνήσω με την τελευταία καταχώρηση της Satsangi.
Όσο για το τι και πώς τρώνε (γενικά)οι συμπατριώτες μας,είχε πει κάποτε ο Τσαρούχης:
"Οι Έλληνες δεν τρώνε όσο πεινάνε,αλλά όσο θα πεινούσαν οι κάτοικοι του Μεσολογγίου και του Σουλίου.Τρώνε είς μνήμην αυτών. Ή ακόμα..Πές μου με τι αγαπάς να γεμίσεις το στομάχι σου,να σου πω ποιός είσαι."

Με τη μικρή μου παρένθεση,σας χαιρετώ.

Edited by - ΤΑΟ on 07/02/2005 14:41:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 16:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο την στιγμη που ειμαι αναγκασμενος να σκοτωσω για να ζησω δεν εχει σημασια το μεγεθος η το ειδος
ξαναλεω αν μου φερεται τροφη εργαστηριου καιδεν υπαρχουν επιπλοκες στην υγεια μου απο την χρηση μονο αυτης της τροφης τοτε θα τρεφομαι μονο με αυτη

Αυτά είναι χιλιοειπωμένες δικαιολογίες απο λάτρεις της γαστρονομίας οπως τα περί πρωτείνης καθώς και τα περί φυτικού βασιλείου...
Ακουσε φίλε gigenis , είναι δικαίωμα σου να τρώς οτι τραβά η όρεξή σου οχι μόνο εσύ αλλά και ο καθένας. Αυτά ομως που επικαλείσαι είναι φτηνές δικαιολογίες...
Προσπάθησε να σφάξεις ενα ζώο.. δεν θα μπορέσεις.. Θα αντιδράσει γιατί δεν θέλει να χάσει τη ζωή του και αυτό στο δείχνει ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
Θα το σφάξεις δια της βίας.

Δεν αντιλέγω και αυτό το έχω πεί εκατομμύρια φορές στα forums οτι τα πάντα έχουν ζωή. Ακόμα και τα φυτά... τα οποία αποτελούν και τροφή οτι μόνο για εμάς αλλά και για τα υπόλοιπα φυτοφάγα ζώα.

Ας λύσουμε λοιπόν το πρόβλημα στο δικαίωμα της ζωής σε πλάσματα που έχουν εγκέφαλο , μάτια, νοιώθουν πόνο , χαρά, θυμό, μπορούν να μιλούν και να εκφράζονται και βλέπουμε τι θα κάνουμε και με το φυτικό βασίλειο...
Εδώ δεν μπορεί να νοιώσει οίκτο κάποιος απέναντι σε δύο μάτια που τον κοιτούν και τον παρακαλούν για τη ζωή τους θα νοιώσει οίκτο για ενα δένδρο, θα νοιώσει οίκτο για μία μαργαρίτα που την κόβει να να διαπιστώσει αν τον ``αγαπά ή οχι`` μην τρελαθούμε .. ΈΛΕΟΣ

Edited by - allzzaro on 07/02/2005 16:39:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 16:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για οσους τους φαίνεται παράξενο το να μην περιλαμβάνεται η σάρκα στη διατροφή τους θα πρέπει να τους πω το εξής..

Πολλές φυλές ινδιάνικες αλλά και στην Αφρική , φυλές που σήμερα ζούν σε πρωτόγονη ακόμα κατάσταση κυνηγούν για να ζήσουν.
Σκοτώνουν για να ζήσουν και μάλιστα αφού θανατώσουν ενα ζώο αμέσως προσεύχονται προς το πνεύμα του άτυχου ζώου και του εξηγούν οτι τό έκαναν κατ` ανάγκη για να ζήσουν και του ζητούν να τους καταλάβει για την πράξη τους αυτή.
ΠΟΙΟΣ απο εμάς τους πολιτισμένους (υποτίθεται πολιτισμένους) θα κάτσει να σκεφθεί να ζητήσει συγνώμη απο το κοτόπουλο που αγόρασε απο το Σούπερ Μάρκετ.

Εχει λοιπόν αναρωτηθεί κανείς για ποιό λόγο το κάνουν αυτό οι ιθαγενείς? Γιατι νοιώθουν την ιδιαίτερη ανάγκη να το κάνουν?
Δεν μπορεί ο απολίτιστος ιθαγενής να δείχνει τέτοιο σεβασμό σε μία τιποτένια ζωή και εμείς οι πολιτισμένοι να αγοράζουμε ``μπουτάκια ΜΙΜΙΚΟΣ`` χωρίς να περνά απο το μυαλό μας αν αυτό το μπουτάκι κάποτε αποτελούσε μέλος πλάσματος που γεννήθηκε με σκοπό να φαγωθεί..

Edited by - allzzaro on 07/02/2005 16:47:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 16:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα επόμενα σε αξία είναι τα τετράποδα και τα κτήνη που αποτελούνται από τέσσερα tatwas ή συστατικά, όπου δηλαδή λείπει ο αιθέρας ή βρίσκεται σε ασήμαντο ποσοστό. Σύμφωνα με τις περισσότερες νομολογίες ο φόνος ενός τέτοιου ζώου τιμωρείται με πρόστιμο ίσο με την αξία του ζώου.

Δεν μπορούμε ούτε έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε ποιά πλάσματα είναι αυτά που δεν θα πρέπει να τρώγονται και ποιά δεν θα τρώγονται.
Ηδη τα έχουμε χωρίσει, τα σκυλάκια και τα γατάκια αποτελούν την πρώτη εξαίρεση. Αν και μπορούμε να τα φάμε δεν τα τρώμε , λόγω της ιδιαίτερης συμπάθειας και οχι μόνο που τρέφουμε πρός αυτά.
Τα δε υπόλοιπα τα οποία και αυτά δείχνουν την ιδιαίτερη αγάπη τους προς το ανθρώπινο είδος ΤΑ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΖΟΥΜΕ δίχως οίκτο.

Γενικώς με πρόσχημα την διατροφή , την υγεία, την άγνοια, βρίσκουμε λόγους ώστα να ξεγελούμε ακόμα και τον ίδιο μας το εαυτό που προσπαθούμε να τόν πείσουμε .. οτι το να κατασπάράζουμε τα ζώα είναι αναγκαίο για την υγεία μας...

Αυτό ίσχυε για τους ανθρώπους που ζούσαν σε άγρια κατάσταση.
Τη σήμερον ημέρα τον 21ο αιώνα που έχουμε ολα τα καλά και αγαθά , μπορούμε να ζήσουμε χωρίς να κατασπαράζουμε τα πάντα γιατί να επικαλούμαστε τέτοιους ηλίθιους λόγους... γιατί να αφήνουμε αυτούς τους ηλίθιους λόγους να επικρατούν της νοημοσύνης μας.

Edited by - allzzaro on 07/02/2005 16:30:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 20:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Satsangi
<<Δεν μπορούμε να πούμε ότι έχει την ίδια βαρύτητα το να σκοτώσεις έναν άνθρωπο ή ένα μηρμύγκι!>>


για εναν ανθρωπο εχει ποιο μεγαλη βαρυτητα ο θανατος ενος ανθρωπου
αλλα για ενα μηρμυγκι;

allzzaro

η ζωη ειναι ζωη για μενα εχει την ιδια αξια
δεν βαζω βαθμιδες θανατου
χειροτερο θεωρω το να κοψεις μια μαργαρητα μονο και μονο για να την μαδησεις παρα να σκοτωσεις ενα ζωο για να τραφεις

για μια ακομα φορα

απο την στιγμη που ειμαι αναγκασμενος να αφαιρεσω ζωη για να τραφω
το <<κριμα>> ειναι ιδιο η τρωω χορτα η δεινοσαυρο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 01:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημά μας,αγαπητέ gigenis,δεν είναι ότι τρώμε κρέας για να "τραφούμε" αλλά για να ικανοποιήσουμε τη γεύση μας.
"Τραφώ" σημαίνει "για να μην πεθάνω",κάτι που στην εποχή μας δεν υπάρχει,όχι για εμάς τουλαχιστον.

Πάντως εγώ δεν προβληματιζομαι διόλου για το αν είναι βίαιο ή ότι σκοτώνω αλλά για τις δονήσεις με τις οποίες συντονίζεις το σώμα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 09:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χειροτερο θεωρω το να κοψεις μια μαργαρητα μονο και μονο για να την μαδησεις παρα να σκοτωσεις ενα ζωο για να τραφεις

Συμφωνώ αγαπητέ Gigenis
αλλά τα πράγματα δεν λειτουργούν έτσι. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, εμείς δεν τρώμε για να τραφούμε, αλλά για να ικανοποιήσουμε την ακόρεστη λαγνεία μας.

quote:
απο την στιγμη που ειμαι αναγκασμενος να αφαιρεσω ζωη για να τραφω
το <<κριμα>> ειναι ιδιο η τρωω χορτα η δεινοσαυρο

Tότε αγαπητέ μου να καταργήσουμε τα δικαστήρια και να ορίσουμε μία και μοναδική ποινή για όλα τα εγκλήματα και όλα τα αδικήματα!!

Υ.Γ. Άσε που το δεινόσαυρο θα δυσκολευτείς να τον χωνέψεις!!

Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"


Edited by - Satsangi on 08/02/2005 10:01:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 16:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η ζωη ειναι ζωη για μενα εχει την ιδια αξια
δεν βαζω βαθμιδες θανατου
χειροτερο θεωρω το να κοψεις μια μαργαρητα μονο και μονο για να την μαδησεις παρα να σκοτωσεις ενα ζωο για να τραφεις

Βαθμίδες θανάτου δεν βάζω και εγώ.
Οποιαδήποτε ζωή εχει την ιδια σημασία με μία αλλη.
Το να σκοτώσεις ενα ζώο ή το να κόψεις τη ζωή μιας μαργαρίτας για έμένα προσωπικά έχει την ιδια εννοια.
Τώρα στο να σκοτώσεις ενα ζώο για να τραφείς ίσως να είναι μέλημα της φύσης και επάνω σε αυτό το μέλημα προσανατολίζονται ολα τα ζώα.
Το λάθος που κάνεις είναι οτι ο άνθρωπος δεν είναι ζώο. Και κάποτε υπήρξε ζώο , μέλημα της φύσης είναι να σταματήσει να είναι ζώο.
Και για να σταματήσει να είναι ζώο πρέπει να πάψει να συμπεριφέρεται σαν ζώο.
Τέλος δε να σημείωσω οτι οι σημερινές απόψεις οτι το κρέας είναι αναγκαίο για την διατροφή μας δεν ευσταθούν απο τη στιγμή που το κρέας είναι στην κορυφή της διατροφικής πυραμίδας.
Οσο για τις πρωτείνες και τα αμινοξέα .. μην αρχίσω και κατεβάζω σελίδες για την περιεκτικότητα της πρωτείνης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 16:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσπάθησε να σφάξεις ενα ζώο.. δεν θα μπορέσεις.. Θα αντιδράσει γιατί δεν θέλει να χάσει τη ζωή του και αυτό στο δείχνει ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
Θα το σφάξεις δια της βίας.


Έτσι είναι αγαπητέ Allzzaro,

και αυτό είναι που μας ξεχωρίζει από τα ζώα. Η λογική και η διάκριση.

Αλλά κυρίως η αγάπη και η φιλευσπλαχνία που μπορούμε να νιώσουμε κυρίως για τα κατώτερα είδη της δημιουργίας.

quote:
Οσο για τις πρωτείνες και τα αμινοξέα .. μην αρχίσω και κατεβάζω σελίδες για την περιεκτικότητα της πρωτείνης...

Γιατί όχι?

Αν έχεις τη διάθεση, ευχαρίστως θα δεχόμαστε κάποιες πληροφορίες που σίγουρα θα ενδιαφέρουν ιδίως τους χορτοφάγους!(και όχι μόνο)

Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 16:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ιδέα σου περι λίστας είναι πολύ ωραία και επικροτώ
(Ποια είναι η λίστα του ΠΛΑΤΩΝΑΣ ;)


Είναι στη δεύτερη σελίδα αυτού του τόπικ φίλε Gothic

Ίσως κάποιος ενδιαφέρεται να ανοίξει νέο τόπικ όπου θα περιέχει μόνο ονόματα και συστήματα που ήταν χορτοφάγοι.


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy