ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 22:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<O κάθε ένας από εμάς, έχει γεννηθεί κουβαλώντας μαζί του τις ροπές του νου του. Ο κάθε ένας μας, βρίσκεται σε διαφορετικό πνευματικό υπόβαθρο, διαφορετικό παρελθόν και διαφορετικό μέλλον.>>

ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΥΠΟΒΑΘΡΟ

<<Ας μην είμαστε αυστηροί με τους ανθρώπους που έχουν διαφορερική αντίληψη για τα πράγματα, αλλά με αγάπη και υπομονή μπορούμε να μεταδώσουμε τη δική μας φλόγα και στους άλλους.>>

ΝΑ ΝΤΥΣΟΥΜΕ ΜΕ ΒΕΛΟΥΔΙΝΟ ΓΑΝΤΙ ΤΗΝ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΜΑΣ ΓΡΟΘΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΗΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ

ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΕΤΝΑΜ
<<ΜΕ ΣΑΛΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΑΜ... Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΡΜΥΓΚΙ>>


<<Αν μου επιτρέπεις αγαπητέ Gigenis, ίσως θα έπρεπε να ασχοληθείς λίγο με τον εσωτερισμό και να μελετήσεις κάποια μυστικιστικά κείμενα που με το καιρό και ίσως με κάποια προσπάθεια βιωματικής εμπειρίας,
θα μπορέσεις να αντιληφθείς ότι ίσως τα πράγματα να είναι και κάπως αλλιώς...>>

ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΕΣ;

<<Xμ.. σαν κάπως μέσα σου να παραδέχεσαι ότι το φυτό είναι κατώτερης μορφής ζωή? Αγαπητέ μου GIGENIS>>

ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΠΛΑΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΘΕΣΕΙ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ/ΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ

<<Ο ελέφαντας το βόδι και το άλογο είναι γνωστά για τη δύναμή τους και την ικανότητητά τους για εργασία. Ακόμα και τη δύναμη των μηχανών μετράμε με "ίππους".>>

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΗΜΕΡΟΜΕΝΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΒΑΣΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ
ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΑΡΚΟΦΑΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΙ


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΑΜΦΑΓΑ ΖΩΑ ΕΙΜΑΣΤΕ
--------------------------------------------------------------------------------


<<γίναμε, δεν είμασταν...>>

ΑΣ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΟ
ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΣΑΝ ΜΟΝΟΚΥΤΑΡΟΙ ΟΠΓΑΝΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΑΝ ΑΛΛΟΥΣ
ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΧΤΙΚΑΜΕ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 17:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρω κάποιον αγαπητέ αλζαρο που:
Σκοτώνει με μια τουφεκιά πάντοτε ,και από απόσταση τέτοια που το ζώο κεραυνοβολείται κυριολεκτικά.
Μετά κάθεται δίπλα από το ζώο για δέκα λεπτά και κάτι λέει που δεν μπορεί να το ακούσει κάποιος ακόμα και αν είναι δίπλα του.

Φίλε ``τυχερούλη``

Μπορεί ο ``κυνηγός`` αυτός οπως τον χαρακτηρίζεις να σέβεται κατά κάποιο τρόπο την δεοντολογία ενός κυνηγού.
Δεν παύει ομως να αφαιρεί μία ζωή, πάντα με την ιδιότητα του ισχυρού διότι φέρει εξοπλισμό ιδιαίτερα δυσανάλογο με τον εξοπλισμό του ζώου και αν τον συγκρίνουμε με εναν ταυρομάχο ο οποίος σέβεται πολύ περισσότερο τον αγώνα του με ενα πανίσχυρο ζώο o κυνηγός δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο ενώ ο ταυρομάχος διατρέχει.
Ο κυνηγός κυνηγά απο χόμπυ γιατί ενώ υπάρχει διαθέσιμο τόσο κρέας στο εμπόριο αυτός για να ικανοποιήσει τις ορέξεις του κυνηγά αυτά τα λίγα , αυτά τα ελάχιστα ζώα που έχουν εναπομείνει.
Σε γενικές γραμμές πάντως νομίζω οτι το κυνήγι πρέπει πλέον να απαγορευτεί δια του νόμου. Οχι μόνο το κυνήγι αλλά πρέπει να μας απαγορευτεί η είσοδος μας γενικά στους χώρους οπου ζούν ελεύθερα τα ζώα.

Edited by - allzzaro on 11/02/2005 17:44:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 19:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αλζαρο μα δεν είναι οξύμωρο αυτό που λες?
Δεν είναι αντίθετο με όσα λες παραπάνω ?
Ή μήπως από τα δυο κακά (άγρια ζωή – ήμερη εκτρεφομενη ζωή)επιλεγείς το λιγότερο κακό?
Δεν λίγο υποκριτικο?ή κάνω λάθος και δεν κατάλαβα καλά?
Και το ένστικτο που έδωσε ζωή στους προγόνους για να φτάσει ή αλυσίδα της ζωής σε σένα που το βάζεις?
Παει?δεν το χρειάζεσαι πια?
Το πολεμας και το σβηνεις?σβηνεται?
Και αν πάει κάτι στραβά και χαθεί η οργανωμένη κοινωνία που σε συντηρεί σήμερα και σου προσφέρει τα αγαθά της (ακόμα και τα μαρουλάκια όχι μόνο το κρέας)τι θα κάνεις?
Δεν θα επιβιώσεις?

Με εκτίμηση.

Οσον αφορα τα ελαχιστα θηραματα.
Όχι και ελαχιστα!παρα πολλα!οταν καίγεται ένα δάσος μια από τις παράπλευρες συνέπειες που έχει είναι ότι κάποια από τα βρώσιμα θηράματα αναπτύσσονται κυριολεκτικά ανεξέλεγκτα πχ λαγός μια και βρίσκουν πλέον τεράστιους βοσκότοπους.
Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο έτσι είναι.


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 19:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και το ένστικτο που έδωσε ζωή στους προγόνους για να φτάσει ή αλυσίδα της ζωής σε σένα που το βάζεις?
Παει?δεν το χρειάζεσαι πια?

Nαι τυχερούλη .. στο μέλλον δεν θα το χρειαζόμαστε.
Το ένστικτο αυτό , το κτηνώδη ένστικτο αυτό χρησίμευσε στον άνθρωπο για να μπορέσει να βιώσει σε σχέση με τις αντίξοες φυσικές αλλά και αφύσικες συνθήκες, δηλαδή σε καταστροφές , πολέμους κλπ.
Σήμερα ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει χωρίς να χυθεί αίμα. Ανετα.
Βέβαια δεν περιμένω ποτέ αυτό να γίνει επειδή το λέω εγώ ή οι ομοιδεάτες μου ή επειδή ο άνθρωπος ευαισθητοποιήθηκε..
Οπως η ίδια η φύση έδωσε το δικαίωμα στον άνθρωπο να μπορεί να φάει σάρκα έτσι θα του πάρει πίσω αυτό το δικαίωμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 20:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ή μήπως από τα δυο κακά (άγρια ζωή – ήμερη εκτρεφομενη ζωή)επιλεγείς το λιγότερο κακό?
Δεν λίγο υποκριτικο?ή κάνω λάθος και δεν κατάλαβα καλά?

Πρόλαβα να κάνω edit sorry λάθος κατάλαβα..

Φίλε τυχερούλη το κατά πόσο το θεωρείς υποκριτικό το να πληρώνουμε αλλους να σφάζουν για μάς .. απο μόνος σου θεωρείς οτι επιλέγεις κάτι κακό ...

Edited by - allzzaro on 11/02/2005 21:10:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 20:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ allzzaro παρακολουθώ εδώ και πάρα πολύ καιρό, τόσο σε αυτό το topic όσο και σε παλαιότερο που είχες ανοίξει, την «προπαγάνδα» (σε εισαγωγικά) σου εναντίον της κρεοφαγίας.

Προσωπικά, είμαι υπέρ της αποχής, σε τακτά χρονικά διαστήματα, από το κρέας για πολλούς και διάφορους λόγους τους οποίους δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να αναλύσω. Aλλά από το να απέχεις τακτικά, μέχρι να μην τρως καθόλου υπάρχει τεράστια διαφορά. Mιας και το 'χεις ψάξει, πάντως, το ζήτημα, θέλω να μου πεις αν αληθεύει μια θεωρία που λέει ότι η μακρόχρονη αποχή από το κρέας ενδέχεται να γίνει αιτία της γνωστής νόσου Alzheimer.

Eπίσης, προσπαθώντας να σπάσω λίγο, τον πάγο της σοβαροφάνειας, θέλω να σε ρωτήσω τί κάνεις όταν σε καλούν φίλοι ή συγγενείς σε τραπέζι με αρνάκια, κατσικάκια και γενικώς κοψίδια;
Kι ένα αστείο περιστατικό: έχω ένα φίλο, ο οποίος πριν λίγα χρόνια είχε κολλήσει πάνω του επίμονα την ταμπέλα του vegetarian. Tον καλέσαμε, λοιπόν, μια Kυριακή του Πάσχα στο εξοχικό και σεβόμενοι το «κόλλημά» του, φροντίσαμε να υπάρχει εναλλακτική διατροφή. Tο απόγευμα κι αφού οι υπόλοιποι είχαμε ...κανιβαλλίσει, πέσαμε για ύπνο. Oταν, κάποια στιγμή, σηκώθηκε ο πατέρας μου τον πέτυχε να κατασπαράζει στα κρυφά κάτι ψαχνά που είχαν μείνει... Eλπίζω να μην είσαι τέτοιου είδους vegetarian...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 20:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, αν ποτέ γνωριστούμε εκ του σύνεγγυς και τύχει να κάνουμε παρέα, δεν θα σου κάνω το τραπέζι εδώ:

http://www.mitros.gr/

Y.Γ. Eλπίζω ότι αντιλαμβάνεσαι την καλοπροαίρετη διάθεση και το χιούμορ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 21:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aλλά από το να απέχεις τακτικά, μέχρι να μην τρως καθόλου υπάρχει τεράστια διαφορά. Mιας και το 'χεις ψάξει, πάντως, το ζήτημα, θέλω να μου πεις αν αληθεύει μια θεωρία που λέει ότι η μακρόχρονη αποχή από το κρέας ενδέχεται να γίνει αιτία της γνωστής νόσου Alzheimer.

Φίλε Oannes το εχω ψάξει φυσικά. Τώρα το κατά πόσο ``ενδέχεται`` ερχεται να συγκρουστεί με την ακραία αυτή συλλογιστική ``προπαγάνδα`` είναι το δίλλημα.. Ο καθένας αποφασίζει ...και η ευθύνη είναι δική του..

Ο όρος vegetarian δεν μου ταιριάζει ιδεολογικά. Δεν το κάνω απο υγιεινής άποψης.

quote:
Eπίσης, προσπαθώντας να σπάσω λίγο, τον πάγο της σοβαροφάνειας, θέλω να σε ρωτήσω τί κάνεις όταν σε καλούν φίλοι ή συγγενείς σε τραπέζι με αρνάκια, κατσικάκια και γενικώς κοψίδια;

problem Oannes μεγάλο πρόβλημα. Αντιμετωπίζομαι ως περιθωριακός.


quote:
Oταν, κάποια στιγμή, σηκώθηκε ο πατέρας μου τον πέτυχε να κατασπαράζει στα κρυφά κάτι ψαχνά που είχαν μείνει... Eλπίζω να μην είσαι τέτοιου είδους vegetarian...

Θα θεωρηθώ ψεύτης αν πώ οτι δεν εχω ερθει στο σημείο να φάω κρεας..

Edited by - allzzaro on 11/02/2005 21:29:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 21:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Y.Γ. Eλπίζω ότι αντιλαμβάνεσαι την καλοπροαίρετη διάθεση και το χιούμορ.

no problem.. φυσικά και το αντιλαμβάνομαι ..

Θα προτιμούσα ομως να απαντούσες σθεναρώς στο παρακάτω ερώτημα της satsangi προσθέτοντας και τους εσωτεριστές στους παρακάτω αναφερόμενους.

quote:
Φωτισμένοι άνθρωποι, άγιοι, μύστες και πνευματικοί δάσκαλοι παραδοσιακά συνιστούν τη χορτοφαγική διατροφή για πνευματικούς και ηθικούς λόγους. Αυτοί που ακολουθούν ένα μονοπάτι επιδιώκοντας να φτάσουν στην Αυτογνωσία και στη Θέωση, το να τρέφονται χορτοφαγικά είναι ουσιώδες για πολλούς και σημαντικούς λόγους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 23:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας καταθέσουμε λοιπόν κάτι προς σκέψη, όσο αφορά ότι έγραψαν ορισμένοι φίλοι.

Πάει καιρός, που είδα ένα φιλμ και δεν μπορούσα να πιστέψω σε ότι έβλεπα.

Έδειχνε, ποτέ ένα ελικόπτερο, ποτέ ένα cesna σε πτήση πάνω από τον Αμαζόνιο. Η κάμερα όταν έπαιρνε την γη, έδειχνε ιθαγενείς να τρέχουν να κρυφτούν, και ανά κανονικά διαστήματα, μια καραμπίνα να εμφανίζεται στην ανοιχτή πόρτα, να ρίχνει και να σκοτώνει τους ιθαγενείς. Αυτό οι άνθρωποι το ονόμαζαν σπορ, μάλιστα χρειαζόντουσαν αρκετά χρήματα, 20.000 δολάρια, και είχες ελευθερια να ρίξεις και να σκοτώσεις, όσο γούσταρες!

Όλα αυτά made in USA.

Τώρα, αν σας αρέσει αυτό το σπορ, ας κάνουμε και τον έξεις συλλογισμό.

Μια υπερδύναμη, υποδουλώνει την Ελλάδα, δεν ενδιαφέρει αν είναι Τούρκοι, Κινέζοι, Εξωγήινοι, μα αυτοί έχουν σαν σπορ, να παίρνουν το ελικόπτερο τους, και να μαθαίνουν σημάδι πάνω στους έλληνες... σε σένα, στη γυναίκα σου, τα παιδιά σου, και όποιον βρουν οι σφαίρες...

Ερώτηση.

Αν επιζήσετε, ποια θα είναι τα αισθήματα σας, προς τους κυνηγούς σας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 23:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φωτισμένοι άνθρωποι, άγιοι, μύστες και πνευματικοί δάσκαλοι παραδοσιακά συνιστούν τη χορτοφαγική διατροφή για πνευματικούς και ηθικούς λόγους. Αυτοί που ακολουθούν ένα μονοπάτι επιδιώκοντας να φτάσουν στην Αυτογνωσία και στη Θέωση, το να τρέφονται χορτοφαγικά είναι ουσιώδες για πολλούς και σημαντικούς λόγους.

Αυτό βέβαια δεν αποτελεί την αλήθεια αλλά είναι μιά τοποθέτηση / αποψη.
Πιστεύω ότι είναι καλό να ερευνήσουμε το διαιτολόγιο πληθυσμών που ανέπτυξαν μεγάλο πολιτισμό για να παραδειγματιστούμε ως προς τις διαιτολογικές συνήθειες ανθρώπων που τον δημιούργησαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 00:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτές τις ημέρες γνώρισα έναν χορτοφάγο που την ακολουθεί εδώ και 14 χρόνια. Είχε έλκος πριν και μετά από μερικούς μήνες αφού άρχισε χορτοφαγία του θεραπεύτηκεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 00:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας καταθέσουμε λοιπόν κάτι προς σκέψη, όσο αφορά ότι έγραψαν ορισμένοι φίλοι.

Πάει καιρός, που είδα ένα φιλμ και δεν μπορούσα να πιστέψω σε ότι έβλεπα.

Έδειχνε, ποτέ ένα ελικόπτερο, ποτέ ένα cesna σε πτήση πάνω από τον Αμαζόνιο. Η κάμερα όταν έπαιρνε την γη, έδειχνε ιθαγενείς να τρέχουν να κρυφτούν, και ανά κανονικά διαστήματα, μια καραμπίνα να εμφανίζεται στην ανοιχτή πόρτα, να ρίχνει και να σκοτώνει τους ιθαγενείς. Αυτό οι άνθρωποι το ονόμαζαν σπορ, μάλιστα χρειαζόντουσαν αρκετά χρήματα, 20.000 δολάρια, και είχες ελευθερια να ρίξεις και να σκοτώσεις, όσο γούσταρες!

Όλα αυτά made in USA.

Τώρα, αν σας αρέσει αυτό το σπορ, ας κάνουμε και τον έξεις συλλογισμό.

Μια υπερδύναμη, υποδουλώνει την Ελλάδα, δεν ενδιαφέρει αν είναι Τούρκοι, Κινέζοι, Εξωγήινοι, μα αυτοί έχουν σαν σπορ, να παίρνουν το ελικόπτερο τους, και να μαθαίνουν σημάδι πάνω στους έλληνες... σε σένα, στη γυναίκα σου, τα παιδιά σου, και όποιον βρουν οι σφαίρες...

Ερώτηση.

Αν επιζήσετε, ποια θα είναι τα αισθήματα σας, προς τους κυνηγούς σας?


Επειδή σήμερα η Ελλάδα βρίσκεται σε πολλά στόχαστρα , και μάλιστα εβλήθη πολύ σοβαρά σε τομείς γλώσσας , κουλτούρας, βιομηχανίας, απόκρυψης της ιστορίας και πολλά άλλα..., είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε και τα πυρά της καραμπίνας κάποιων sportsmen των υπερδυνάμεων.
Ας σκεφτούμε πρώτα τι είμαστε , τι λαός είμαστε, με τι τρεφόμαστε ιδεολογικά και αισθητικά.
Αν είμαστε θύματα , θα πυροβοληθούμε σαν ενοχλητικά ποντίκια απο ψηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 02:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας καταθέσουμε λοιπόν κάτι προς σκέψη, όσο αφορά ότι έγραψαν ορισμένοι φίλοι.

Πάει καιρός, που είδα ένα φιλμ και δεν μπορούσα να πιστέψω σε ότι έβλεπα.

Έδειχνε, ποτέ ένα ελικόπτερο, ποτέ ένα cesna σε πτήση πάνω από τον Αμαζόνιο. Η κάμερα όταν έπαιρνε την γη, έδειχνε ιθαγενείς να τρέχουν να κρυφτούν, και ανά κανονικά διαστήματα, μια καραμπίνα να εμφανίζεται στην ανοιχτή πόρτα, να ρίχνει και να σκοτώνει τους ιθαγενείς. Αυτό οι άνθρωποι το ονόμαζαν σπορ, μάλιστα χρειαζόντουσαν αρκετά χρήματα, 20.000 δολάρια, και είχες ελευθερια να ρίξεις και να σκοτώσεις, όσο γούσταρες!

Όλα αυτά made in USA.

Τώρα, αν σας αρέσει αυτό το σπορ, ας κάνουμε και τον έξεις συλλογισμό.

Μια υπερδύναμη, υποδουλώνει την Ελλάδα, δεν ενδιαφέρει αν είναι Τούρκοι, Κινέζοι, Εξωγήινοι, μα αυτοί έχουν σαν σπορ, να παίρνουν το ελικόπτερο τους, και να μαθαίνουν σημάδι πάνω στους έλληνες... σε σένα, στη γυναίκα σου, τα παιδιά σου, και όποιον βρουν οι σφαίρες...

Ερώτηση.

Αν επιζήσετε, ποια θα είναι τα αισθήματα σας, προς τους κυνηγούς σας?



Με 400 000 χιλιάδες κυνηγούς δηλωμένους και άλλους τόσους αδηλωτους,χωρις να υπολογίσω την πατρίδα μου την Κρήτη που οι παππούδες μου έκαναν σκοποβολή σε ότι πιο εκλεκτό και αριο είχε η Γερμανία αυτή την εποχή (πριν 55 χρόνια) χωρίς υπερβολή θα έλεγα ότι θα δυσκολευτούν.


----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 02:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστειεύομαι αγαπητέ φίλε.
Να μην ξεχνάς όμως ότι κάθε κυνηγός πλήρωσε φέτος 120 εύρω για να θεωρήσει την άδεια του.
Είναι 400 000 περίπου επί τα 120 μαζεύεται ένα σεβαστό ποσο,που διατέθηκε στη συντήρηση της θηροφυλακης που ασκεί και έμμεσα καθήκοντα δασοφυλακής ,καθώς και στον εμπλουτισμό της πανίδας.
Αντί να πιέζεται τους αγρότες ειδικά εσείς οι χορτοφάγοι να σταματήσουν
οι αγρότες να χρησιμοποιούν δηλητήρια που προκαλούν ή θα προκαλέσουν καρκίνους σε εσάς και στα παιδιά σας και σκοτώνουν
Άμεσα ή έμμεσα αργά ή γρήγορα κάθε ζωντανό οργανισμό (και τα θηράματα )με ύπουλο τρόπο γκρινιάζετε με κάποιους που πληρώνουν και αποκαθιστούν ‘η τουλάχιστον προσπαθούν για κάτι να το κάνουν νόμιμα .

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 12/02/2005 02:45:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 07:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τυχερουλη,

Δεν είναι θέμα γκρίνιας, ούτε μπορούμε να επιβλέψουμε τους αγρότες για τα δηλητήρια που χρησιμοποιούν, ούτε να απαγορέψουμε το κυνήγι των ζώων, αφού και ο Νόμος το επιτρέπει, και εσείς με τα 120 εύρο, γίνεστε όπως λες, προστάτες του περιβάλλοντος.

Το να σκοτώνεις,η να χρησημοποιεις δηλητηρια, έχει να κάνει η οχι, με την συνείδηση του καθενος?

Αν πιστεύεις πως η αφαίρεση μιας ζωής, καλύπτεται με ένα ποσό, αν μια μέρα κάποιος σκοτώσει αγαπημένα σου πρόσωπα, (για το hoby του), θα του ζητήσεις μηπως φιλικά... αποζημίωση?

Για αυτό ερώτησα, ποια είναι τα αισθήματα σας.

Θέλω να καταλάβεις, πως δεν είναι κριτική, ούτε κατήχηση τα παραπάνω, απλά ψάχνω την χορδή στους συνάνθρωπους μου, σε αρμονία με την δικιά μου, που λέει δεν γίνεται να κρατάς όπλο στο ένα χέρι, και συγχρόνως να λες πως σέβεσαι και αγαπάς, ζωή και περιβάλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 07:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή σήμερα η Ελλάδα βρίσκεται σε πολλά στόχαστρα , και μάλιστα εβλήθη πολύ σοβαρά σε τομείς γλώσσας , κουλτούρας, βιομηχανίας, απόκρυψης της ιστορίας και πολλά άλλα..., είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε και τα πυρά της καραμπίνας κάποιων sportsmen των υπερδυνάμεων.
Ας σκεφτούμε πρώτα τι είμαστε , τι λαός είμαστε, με τι τρεφόμαστε ιδεολογικά και αισθητικά.
Αν είμαστε θύματα , θα πυροβοληθούμε σαν ενοχλητικά ποντίκια απο ψηλά.


Φιλε think4allu,

Δεν είναι θέμα νομίζω τι ήμασταν κάποτε,

…….μα τι είναι αυτοί, που πυροβολούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 12:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι την έχεις αγγίξει είναι γεγονός αλλά θα προσπαθήσω να αντιπαραθέσω κάποια μάταια επιχειρήματα ,όχι για να σε πείσω αλλά για να πεισθώ εγώ.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 19:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
--------------------------------------------------------------------------------

Ας καταθέσουμε λοιπόν κάτι προς σκέψη, όσο αφορά ότι έγραψαν ορισμένοι φίλοι.

Πάει καιρός, που είδα ένα φιλμ και δεν μπορούσα να πιστέψω σε ότι έβλεπα.

Έδειχνε, ποτέ ένα ελικόπτερο, ποτέ ένα cesna σε πτήση πάνω από τον Αμαζόνιο. Η κάμερα όταν έπαιρνε την γη, έδειχνε ιθαγενείς να τρέχουν να κρυφτούν, και ανά κανονικά διαστήματα, μια καραμπίνα να εμφανίζεται στην ανοιχτή πόρτα, να ρίχνει και να σκοτώνει τους ιθαγενείς. Αυτό οι άνθρωποι το ονόμαζαν σπορ, μάλιστα χρειαζόντουσαν αρκετά χρήματα, 20.000 δολάρια, και είχες ελευθερια να ρίξεις και να σκοτώσεις, όσο γούσταρες!

Όλα αυτά made in USA.

Τώρα, αν σας αρέσει αυτό το σπορ, ας κάνουμε και τον έξεις συλλογισμό.

Μια υπερδύναμη, υποδουλώνει την Ελλάδα, δεν ενδιαφέρει αν είναι Τούρκοι, Κινέζοι, Εξωγήινοι, μα αυτοί έχουν σαν σπορ, να παίρνουν το ελικόπτερο τους, και να μαθαίνουν σημάδι πάνω στους έλληνες... σε σένα, στη γυναίκα σου, τα παιδιά σου, και όποιον βρουν οι σφαίρες...

Ερώτηση.

Αν επιζήσετε, ποια θα είναι τα αισθήματα σας, προς τους κυνηγούς σας?

ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΘΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΥΝ
ΡΕ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΑΓΑΔΙΚΟ ΠΑΜΕ
ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΕΝΑ ΘΑ ΠΟΥΝ
ΡΕ ΑΥΤΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΗ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΘΑΝΑΤΟ
ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ
ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΡΟΦΗ Η ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ Η ΚΑΤΟΤΕΡΟ ΟΝ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΠΑΝΩ ΤΟΥ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 08:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΘΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΥΝ
ΡΕ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΑΓΑΔΙΚΟ ΠΑΜΕ
ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΕΝΑ ΘΑ ΠΟΥΝ
ΡΕ ΑΥΤΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΗ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΘΑΝΑΤΟ
ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ
ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΡΟΦΗ Η ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ Η ΚΑΤΟΤΕΡΟ ΟΝ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΠΑΝΩ ΤΟΥ

Ίσως πρέπει να αφιερώσουμε χρόνο, και να αναρωτηθούμε ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες, αν θέλουμε να απαντήσουμε σε βάθος, στην ερώτηση, μα και σε άλλες ερωτήσεις, σαν αυτή που θέτει ο φίλος gigenis.

Τώρα τα σκουλήκια που τρέχουν σε φαγάδικα…

είναι η ίδια η φύση που προβλέπει για κάθε ζωντανό οργανισμό, να έχει τα εν δυνάμει σκουλήκια του, και σαν τελειώσει ο κύκλος ζωης (του ζωντανού οργανισμού), να αρχίσει ο κύκλος του σκουληκιού….
Έτσι, τα σκουλήκια αν κάποιος πεθάνει, στα 30, στα 50, η στα 100 χρόνια του, θα κάνουν την ίδια δουλειά, ότι είναι διλ. προορισμένα (και εν δυνάμει) να κάνουν.

Δεν σταματούν... κύκλο ζωής.

Γνωρίζεις μήπως γιατί στην αρχαιότητα καίγανε τους νεκρούς?

gigeni δεν σε λένε, θα το βρεις…

ετσι θα απαντήσεις οριστικα που κατατάσσονται οι νεκροί....

στο τελος θα δεις πως μερικες φορες μαθαινεις καλυτερα σκοποβολη, σαν πυροβολεις το κεφαλι... με το λογο,
παρα τα ζωα, με το οπλο!
*( δεν ειναι ειρωνεια, ουτε χιουμορ, μα συμπαθεια)


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 13/02/2005 08:56:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 12:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΤΑΞΗ ΠΛΑΤΩΝ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ
ΤΟ ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΜΕΣΩΣ


ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΘΑΝΑΤΟ
ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ
ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΡΟΦΗ Η ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ Η ΚΑΤΟΤΕΡΟ ΟΝ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΠΑΝΩ ΤΟΥ

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΩΣΤΟΙ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 20:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και πάλι Gigenis,

Αν θέλει να δει καποιος, ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες στη ζωή, έχω την εντύπωση ότι το πρώτο πράγμα που έχει να κάνει, είναι να εξετάσει προσεχτικά, αυτόν που μέχρι σήμερα η κοινωνία διαμόρφωσε. Δεν είναι και τόσο εύκολο, μιας και ο καθένας κουβαλάει αρκετές επιρροές από το περιβάλλον, την κουλτούρα, την κληρονομιά του, και άλλα τέτοια συναφή προσδιοριστικά.

Για να μην γίνει όμως η συζήτηση (κουλτουριάρικη), και χάσει την ουσία της, θα γίνω όσο γίνεται απλός και σύντομος.

Όλοι λέμε πως έχουμε ανάγκες. Μάλιστα υποστηριζουμε πως είναι πολλές, και διαφορετικές.

Αν κοιτάξεις προσεχτικά, θα δεις πως προς το ΖΕΙΝ, από αυτές τις ΑΝΑΓΚΕΣ, μπορείς να ξεχωρίσεις ορισμένες, που δίχως αυτές… δεν ζεις!

Α. Πρώτα από όλα η Τροφή, που εδώ συζητάμε.

Β. Μετά ένα σπίτι. Υπάρχει το παράδειγμα του Διογένη, που την έβγαζε στο πιθάρι, μα στέγη ήταν και εκείνη, κατά κάποιο τρόπο τον προφύλαγε

Γ. Τέλος τα ρούχα μας. Γυμνοί, με το κρύο που επικρατεί, αν δεν τα είχαμε, θα παγώναμε.

Τα παραπάνω, όπως και αν τα δούμε, δεν θα συμφωνούσες πως είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?

Τώρα, όταν αυτά τα αναγκαία πράγματα, που είναι απλά στην κατανόηση, (αν και όχι εφικτά σε όλο τον πλανήτη) αν λοιπόν αρχίσουμε και τα κάνουμε δύσκολα, πολύπλοκα, και συγχρόνως καθιερώνονται σαν ψυχολογικές ΑΝΑΓΚΕΣ, (και τις εξαρτήσεις που αυτές φέρνουν, π.χ μεγαλύτερο σπίτι, ρούχα Αρμάνι, κλπ κλπ ) θα διακρίνεις αμέσως πως δημιουργούνται τα προβλήματα, και πρόσεξε πολύ, το κάθε λιμάνι με τις ανάγκες του,
γιατί ανάγκες είναι το Πιοτό, όπως και ο Θεός,
ανάγκη υπάρχει για διασημότητα, όπως και για αθανασία,
ανάγκη να εκφρασθείς με την μουσική, όπως και με την συγγραφική,
πολλες αλλες ανάγκες…

Τι θέλω να πω με αυτά, μην νομίσεις gigeni πως παραφρόνησα.

Οι ανάγκες γενικά, αν δεν προσέξεις, γίνονται εξαρτήσεις, και αυτή είναι αιτία θλίψης, φόβου, πόνου, μιας και δημιουργείται αναπόφευκτα, εξάρτηση από το μέσον. Τότε συμβαίνει κάτι που εξίσου αξίζει να προσέξεις. Παύεις να αγαπάς ότι κάνεις, και χρησιμοποιείς το μέσον για τις ανάγκες σου, έτσι κάνει ο σύζυγος με τη σύζυγο και αντίστροφα, έτσι γίνεται με την τέχνη, με τον συνάνθρωπο μας, με την τροφή, με την ίδια τη ζωή, που γίνεται ένα μέσο… για τις ανάγκες μας, όχι διλ. το βίωμα της ζωής, το ζησημο της!

Αυτό βασικά χάθηκε στον άνθρωπο, και μαζί χάθηκε η ομορφιά, στο να πλησιάσεις τη φύση, να χαϊδέψεις ένα πανέμορφο ελάφι, γιατί μέσα μας κυριαρχούν ανάγκες, που ζητούν επίμονα να ικανοποιηθούν.

Η ουσία του ΕΑΥΤΟΥ είναι η ΑΝΑΓΚΗ, μα η κατανόηση αυτής της κίνησης,
είναι ωριμότητα,
είναι αγάπη,
είναι ελευθερία από την ανάγκη.

Χωρίς αυτό, όσο γνώση και αν έχει κάποιος, όσο και αν οι ρασοφόροι διατυμπανίζουν την αγάπη του θεούλη τους, κοροϊδεύουν τον εαυτό τους, στην ουσια κοιτάζουν μόνο για τις ανάγκες τους, και συνεχίζουν στους αιώνες, να μην καταλαβαίνουν... τις επιθυμίες τους.

Πολλά όμως έγραψα και δεν ξέρω Gigeni αν σου μετέδωσα κάτι, αν όχι…. συμπάθα με.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 17:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΩΣΤΟΙ

Φίλε gigenis , είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις που κάνεις λάθος και που είσαι σωστός?
Δεν νομίζω.
Γενικά νομίζω κανένας μας δεν μπορεί να κάνει τέτοιου είδους κριτική.

Τώρα σε οτι αφορά τα σκουλήκια.. Τι να σου πώ.. εχω ακούσει τόσα και τόσα επιχειρήματα .. να δώ τί αλλο θα ακούσω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 18:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ είμαι νέο μέλος.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως βρίσκεται τη συνήθεια ορισμένων να μαγειρεύουν ζωντανά ορισμένα πλάσματα.
πχ σαλιγκάρια, αστακούς.
Εχω παρατηρήσει οτι τα μαγειρεύουν ενώ είναι ζωντανά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 00:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ

Οι ανάγκες γενικά, αν δεν προσέξεις, γίνονται εξαρτήσεις, και αυτή είναι αιτία θλίψης, φόβου, πόνου, μιας και δημιουργείται αναπόφευκτα, εξάρτηση από το μέσον. Τότε συμβαίνει κάτι που εξίσου αξίζει να προσέξεις. Παύεις να αγαπάς ότι κάνεις, και χρησιμοποιείς το μέσον για τις ανάγκες σου, έτσι κάνει ο σύζυγος με τη σύζυγο και αντίστροφα, έτσι γίνεται με την τέχνη, με τον συνάνθρωπο μας, με την τροφή, με την ίδια τη ζωή, που γίνεται ένα μέσο… για τις ανάγκες μας, όχι διλ. το βίωμα της ζωής, το ζησημο της!

ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΑ
ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΩ ΚΑΙ ΑΣ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ


allzzaro

<<Φίλε gigenis , είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις που κάνεις λάθος και που είσαι σωστός?>>
ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ

<<Δεν νομίζω.>>
ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ

<<Γενικά νομίζω κανένας μας δεν μπορεί να κάνει τέτοιου είδους κριτική.>>
ΛΑΘΟΣ ΜΗΝ ΥΠΟΤΗΜΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΦΤΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΙΣΤΟΥ ΕΜΕΙΣ

ΜΗΔΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ

ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΑ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 15:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΛΑΘΟΣ ΜΗΝ ΥΠΟΤΗΜΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΦΤΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΙΣΤΟΥ ΕΜΕΙΣ

Χμ.. φίλε gigenis.. αρχίζω να καταλαβαίνω που στηρίζεις τις απόψεις σου.. απο τη στιγμή που πιστεύεις οτι ο άνθρωπος ήταν κάποτε ζώο και μάλιστα κοιμόταν στα δένδρα..
Ας είναι gigenis .. δηλαδή ο άνθρωπος τρώει τους ομοίους του ..δηλαδή τα ζώα?? μιας και αυτός κατάγεται απο τα ζώα??
Θα μου απαντήσεις γιατί οχι .. όλα τα ζώα τρώνε τα αλλα ζώα γιατί οχι και ο άνθρωπος σαν ζώο που είναι και αυτός..
Και τότε σαν ζώο που είναι ακόμα γιατί να μην τρώει ολα τα ζώα?? συμπεριλαμβανομένου και του ανθώπου ώς ζώο που είναι..
Ουφ πολλά ζώα ... βρέ παιδί μου .. πήξαμε στα ζώα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 15:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΗΔΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ

Δεν σε καταλαβαίνω αγαπητέ gigenis.
Αν υπήρχε λές? Μήπως δεν κατάλαβες τα σαλιγκάρια και τους αστακούς τα βράζουν ΖΩΝΤΑΝΑ απλά γιατί είναι πιο νόστιμα.
Και βέβαια υπάρχει τρόπος να τα σκοτώσουν αλλά πέφτουν μέσα στο βραστό νερό ζωντανά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 15:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΑ;

Εγώ το ξέρω. Εσύ ομως που το έμαθες? Σου μίλησε κανένα απο αυτά.
Τα είδες να αντιδρούν.
Αυτό που μου άρεσε ομως ήταν η απάντηση σου στη Μηδεία.
Αν μπορούσαν να τα σκοτώσουν θα το έκαναν ώστε να μην βράζονται ζωντανά
Εδώ δεν σε απασχόλησε ποτέ το οτι βράζονται ζωντανά και αντιδρούν την ώρα που πέφτουν μέσα στο νερό και βρίσκεις επιχειρήματα για τα φυτά.. για όνομα του Θεού ... ΕΛΕΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 19:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro
<<Εγώ το ξέρω. Εσύ ομως που το έμαθες? Σου μίλησε κανένα απο αυτά.
Τα είδες να αντιδρούν.>>

ΝΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ

Μηδεία
<<Δεν σε καταλαβαίνω αγαπητέ gigenis.
Αν υπήρχε λές? Μήπως δεν κατάλαβες τα σαλιγκάρια και τους αστακούς τα βράζουν ΖΩΝΤΑΝΑ απλά γιατί είναι πιο νόστιμα.
Και βέβαια υπάρχει τρόπος να τα σκοτώσουν αλλά πέφτουν μέσα στο βραστό νερό ζωντανά.>>

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ;

ΟΛΑ ΤΑ ΟΣΤΡΑΚΟΔΕΡΜΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΝΟΣΤΙΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ
ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΤΙΣ ΒΡΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ ΨΑΡΑΔΕΣ


allzzaro
<<Εδώ δεν σε απασχόλησε ποτέ το οτι βράζονται ζωντανά και αντιδρούν την ώρα που πέφτουν μέσα στο νερό και βρίσκεις επιχειρήματα για τα φυτά.. για όνομα του Θεού ... ΕΛΕΟΣ>>

ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΦΕΡΟΥΜΕ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟ <<ΚΡΙΜΑ>>ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ
ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ Η ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 04:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο η φυτοφαγική συνήθεια, και άλλο ο τρόπος θανάτωσης κάποιων έμβιων όντων πρίν αυτά καταλήξουν στο πιάτο του "μερακλή".
Δική μου άποψη είναι να καταναλίσκεται η σάρκα σαν πηγή πρωτείνης υψηλότατου βαθμού για την υγεία του ανθρώπου.
Ο άνθρωπος ήταν κυνηγός απο πάντα.
Το έχει ανάγκη.
Όχι όμως ανάγκη με την Κινεζική αντίληψη περι κρέατος,όπου χελώνες , φίδια , σκυλιά,εντομα , και εκκρίσεις πτηνών ακόμα , θεωρούνται μεζέδες.
Η τελευταία μου ανησυχία είναι ότι όταν η καύση των νεκρών θεωρηθεί αντιοικονομική , η καλή ανθρωπότητα να αποφασίσει για την διάθεση των σωμάτων ως προιόντων πρωτείνης με διάφορες μορφές . Ζαμπονάκια ίσως ή μαργαρίνες .......
Γιατί τόση πρωτείνη να πάει χαμένη; τόσο λίπος και ασβέστιο γιατί να καταλήγει στο έδαφος;
Τόσο δύσκολο δηλαδή είναι;
Οι λάτρεις της ανακύκλωσης μήπως δεν το έχουν σκεφτεί λέτε μέρι τώρα;
Πόσοι απο μας μπορούν να ορκιστούν ότι ποτέ στη ζωή τους δεν έφαγαν μιά τροφή που είχε σαν συστατικό της άνθρωπο;
Πόσοι απο μας μπορούν να ορκίζονται ότι στα επόμενα 15-20 χρόνια δεν θα γίνουν ανθρωποφάγοι σε επίπεδο πρωτεινών και λίπους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy