ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 00:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γεια σου Πλατωνα με το χιουμορ σου!!!

Πνευματακι μου, σοβαρα μιλαω!

quote:
Αυριο θα σου μαγειρεψω ενα παστιτσιο με σογια,να το ευχαριστηθεις,και να μην νιωθεις ενοχες για το κουνελι

Δεκτό, και σε ευχαριστώ! Έχει φήμη, για καλό παστίτσιο *(σόγιας) και μια άλλη ψυχή!

Το κουνέλι το είδα πρόσφατα, σε ένα σπίτι μιας φίλης.. και επειδή ήθελε να αρχίσει δίαιτα, εγώ άρχισα να λέω κατι τέτοια, …

τελικά δεν έφαγε!

Πάντως τα όσα έγραψες είναι σεβαστά, μιας και υπήρξα στο μισό μερος της ζωής μου.... κρεατοφάγος.

Ζαντοκ,
Ο συνονοματος μου το ειχε ακουσει από τον Ηρακλειτο. Τόσο αυτός όσο και μια σειρά αρχαίων φιλόσοφων, ήσαν εκτός από λιτοδίαιτοι, και Vegetarian, και σίγουρα οποίος είναι vegetarian δεν είναι ανώτερη ψυχή, (έχουμε το παράδειγμα του Χίτλερ)

Τώρα όμως κοίταξε και αυτό.

Υπάρχει ανώτερη ψυχή, που να τρώει κρέας?

Ο Χριστός θα πεις!

Προσωπικά…. Αμφιβάλω!

Και οι,

Βουδας?
Πλατωνας
Σωκρατης
Ηρακλειτος?
Πλωτινος?
Επικουρος?
Διογενης?
Πυθαγορας?
Κρισναμουρτι?

Αυτοί, μα και ένα σωρό ακόμα, εμφανίζονται σαν Vegetarian.

Καλή μου, μήπως το ΠΑΡΑ την ΦΥΣΙΝ, είναι να είμαστε κρεατοφαγοι?

Αλήθεια τα δοντάκια σου, πως είναι?

Φτιαγμένα για σάρκα και αίμα?

ΖΑΤΟΜΒΥ!

Εννοώ…. το σχηματακι τους!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 00:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Satsangi ανέφερα τους δύο όρους ζωή και συνειδητότητα για να γίνω αντιληπτός
Εξ άλλουη λέξη συνειδητότητα δεν είναι για όλους αυτό που λες.
Ανάλογα ποια "σχολή" ακολουθεί ο καθένας.
Για μένα συνειδητότητα είναι κατηγόρημα του νου και ο Θεός είναι ο "κοσμικός" ή "υπέρτατος νους" στην προκειμένη περίπτωση.

Μην αναλωθούμε σε ορολογίες,καταλαβαινόμαστε νομίζω


Συμφωνώ, αγαπητέ Gothic ότι δεν πρέπει να αναλωθούμε σε ορολογίες, αλλά θα πρέπει και κάπως να καταλαβαινόμαστε, γιατί αν εσύ γράφεις άσπρο και εγώ καταλαβαίνω μαύρο δεν θα συννενοηθούμε.
Πάντως η προθεσή μου ήταν χιουμοριστική και όχι προσβλητική!
Δεν ακολουθώ καμιά "σχολή" αλλά ένα πνευματικό μονοπάτι εσωστροφής και διαλογισμού με απώτερο σκοπό την αυτογνωσία και τη Θέωση.

Με την ευκαιρία τι εννοείς ότι για σένα συνειδητότητα είναι κατηγόρημα του νου?

quote:
Όλοι οι vegeterians δεν είναι ανώτερες ψυχές λοιπόν... (και αυτό δεν το λέω προσωπικά για κανέναν)

Υπάρχουν και vegeterians που είναι ανώτερες ψυχές. Υπάρχουν όμως και οι ψυχές εκείνες που προσπαθούν να επιτύχουν τη μεγαλύτερη πνευματική εξέλιξη που μπορούν και μέχρι να το καταφέρουν, σίγουρα θα υποπίπτουν και σε λάθη...


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 00:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Θεού δεν τείθεται θέμα παρεξήγησεις,νομίζω συζητάμε πολύ όμορφα
Το "σχολή" το λέω με την γενική έννοια (π.χ. χριστιανός,βουδδιστής,θεοσοφιστής και δεν συμμαζεύεται),ανάλογα που έχει το ενδιαφέρον του ο καθένας.

Ο όρος συνειδητότητα χρησιμοποιήθηκε από εμένα ως εξής:
Κατά πολλούς έχουμε τριών ειδών συνείδηση.
Την απλή συνειδητότητα των ζώων (και κατώτερες μορφές),όπου δρούν ενστικτωδώς και δεν "συνειδητοποιούν τον εαυτό τους",(π.χ. μια γάτα δεν ξέρει ότι είναι γάτα,δεν σκέφτεται και λέει "εγώ είμαι").

Την Αυτοσυνειδητότητα που εκεί εντάσεται ο άνθρωπος και έχει "Την επίγνωση του εαυτού" και

Την Κοσμική συνειδητότητα όπου έχει σχέση με την ταύτιση πλέον με το Ένα (αυτό που επιδιώκουμε τρομάρα μας

Τώρα ο Θεός και η ψυχή του πως το ανέλυσα στα γρήγορα αλλά εν πάσει περιπτώση όχι πολύ διαφορετικό από :

quote:
Λέγεται ότι στα λαχανικά υπάρχει μόνο ένα ενεργό τάτβα ή στοιχειώδης κατάσταση της ύλης. Αυτό είναι το νερό.Παραπέμπει στην υγρή μορφή κάθε ουσίας. Στα έντομα υπάρχουν δύο ενεργά τάτβα, η φωτιά και ο αέρας.Στα πουλιά υπάρχουν τρία ενεργά τάτβα, νερό, φωτιά και αέρας. Στα ανώτερα ζώα υπάρχουν τέσσερα ενεργά τάτβα,νερό, φωτιά, γή και αέρας. Το πέμπτο τάτβα είναι ο αιθέρας. Στην πραγματικότητα, σε κάθετι που υπάρχει στο κόσμο ενυπάρχουν και τα πέντε τάτβα, αλλά δεν είναι ενεργά. Το ακάς ή αιθέρας υπάρχει και είναι ενεργό μόνο στον άνθρωπο.

Έτσι λοιπόν, όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός των τάτβα που συνδιάζονται σε ένα οργανισμό τόσο ψηλότερα βρίσκεται στην κλίμακα της εξέλιξης και επίσης τόσο μεγαλύτερη ευθύνη συνεπάγεται το να σκοτώσει κάποιος το συγκεκριμένο οργανισμό.
Επειδή όμως ο άνθρωπος χρειάζεται οπωσδήποτε να φάει για να διατηρηθεί στη ζωή θα πρέπει να επιλέξει όπως μας τονίζουν οι παλαιοί σοφοί και οι Διδάσκαλοι, τις λιγότερο βλαβερές ουσίες , με άλλα λόγια πράγματα που αν τα σκοτώσεις αναλαμβάνεις το ελάχιστο δυνατό κάρμα.


Όχι τόσο επιτυχείς ανάλυση αλλά σε τόσο λίγο χρόνο αλλά εύχομαι υποφερτή


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 01:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣάκο μου, οι ανώτερες ψυχές μάλλον δεν τρώνε καν, διότι βρίσκονται αλλού, δε συμφωνείς;

Λοιπόν, φαφούτα δεν είμαι και δεν είμαι vegetarian.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 02/02/2005 01:28:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 10:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει ανώτερη ψυχή, που να τρώει κρέας?

Ο Χριστός θα πεις!

Προσωπικά…. Αμφιβάλω!


Και εγώ! αγαπητέ Πλάτωνα

quote:
Αλήθεια τα δοντάκια σου, πως είναι?

Φτιαγμένα για σάρκα και αίμα?

Εννοώ…. το σχηματακι τους!


Επίσης και το εντεράκι μας νομίζω ότι είναι λεπτό και μακρύ για να χωνεύει τα φρουτα χόρτα λαχανικά κλπ και όχι κοντό και χοντρό όπως τα σαρκοβόρα.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣάκο μου, οι ανώτερες ψυχές μάλλον δεν τρώνε καν, διότι βρίσκονται αλλού, δε συμφωνείς;

Σίγουρα, αλλά λένε ότι πολύ εξελιγμένες ψυχές, που έχουν γίνει ένα με το Θείο, μπορούν να επιβιώσουν παίρνοντας την ενέργεια που χρειάζονται να ζήσουν, από τις πράνες.(Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα)

φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 13:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Υπάρχει ανώτερη ψυχή, που να τρώει κρέας?

Ο Χριστός θα πεις!

Προσωπικά…. Αμφιβάλω!


Και εγώ! αγαπητέ Πλάτωνα



Η εικόνα αυτή,είναι παράλογη και μάλλον αντίθετη με τη φύση της διδασκαλίας του.
Ωστόσο προφανώς έπρεπε να γίνει μια μικρή προσαρμογή στις διατροφικές συνήθειες των νέων πιστών.
(Η γιαγιά μου,ούσα Χριστιανή Ορθόδοξη και μοναχή 45 περίπου έτη,επέτρεπε στον εαυτό της τη βρώση μόνο ορισμένων ψαριών λέγοντας πώς η πράξη αυτή είναι ευλογημένη από τον Χριστό.Την ίδια αντίληψη μοιράζονται και αρκετοί ακόμη ...)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 13:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Υπάρχει ανώτερη ψυχή, που να τρώει κρέας?

Ο Χριστός θα πεις!

Προσωπικά…. Αμφιβάλω!


Και εγώ! αγαπητέ Πλάτωνα



Η εικόνα αυτή,είναι παράλογη και μάλλον αντίθετη με τη φύση της διδασκαλίας του.
Ωστόσο προφανώς έπρεπε να γίνει μια μικρή προσαρμογή στις διατροφικές συνήθειες των νέων πιστών.
(Η γιαγιά μου,ούσα Χριστιανή Ορθόδοξη και μοναχή 45 περίπου έτη,επέτρεπε στον εαυτό της τη βρώση μόνο ορισμένων ψαριών λέγοντας πώς η πράξη αυτή είναι ευλογημένη από τον Χριστό.Την ίδια αντίληψη μοιράζονται και αρκετοί ακόμη ...)


Για ποιά διδασκαλία μιλάς?
Τα Ευαγγέλια που ξεκίνησαν να γράφονται το 2ο αιώνα και μετά από ατελείωτες "επεμβάσεις" κατά πως πίστευε το κάθε Ιερατείο και τα οποία πήραν τη τελική τους σημερινή μορφή γύρω στο 800 μ.Χ.?

Θεωρείς ότι η φύση της Διδασκαλίας του Χριστού επικροτούσε πράξεις βίας? Αυτός που έλεγε ότι αν κάποιος σε βλάψει να τον συγχωρήσεις όχι 7 αλλά 77 φορές?
Αυτός που έλεγε όταν σε χτυπησουν από το ένα μάγουλο να γυρίσεις και το άλλο?

Όσο για τα ψάρια, έχω κάπου ακούσει ή διαβάσει δεν θυμάμαι, ότι δεν ήταν ψάρια αλλά "οψάρια". Τα οψάρια ήταν ένας είδος ζυμωτού ψωμιού σε σχήμα ψαριού.

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 14:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρείς ότι η φύση της Διδασκαλίας του Χριστού επικροτούσε πράξεις βίας? Αυτός που έλεγε ότι αν κάποιος σε βλάψει να τον συγχωρήσεις όχι 7 αλλά 77 φορές?
Αυτός που έλεγε όταν σε χτυπησουν από το ένα μάγουλο να γυρίσεις και το άλλο?


Ασφαλώς υποψιάζεσαι τι μπορεί να θεωρώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 15:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro, το τί θεωρώ εγώ τον εαυτό μου, αφορά μόνον εμένα.

Γλυκιά μου .. η παραπάνω έκφραση αντιπροσωπεύει πλήθος εκφράσεων που συνηθίζεις οι οποίες καθορίζουν το ύφος της συμπεριφορά σου απέναντι στις συζητήσεις. Η εμπάθεια επιβάλλεται σε τέτοιου είδους εκφράσεις.

Εγώ φυσικά δεν τρέφω καμμία εμπάθεια απέναντι στο άτομο σου..Αντιθέτως..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 16:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για ότι αφορά την λέξη "οψάριον",επειδή το έχω ψάξει κι εγώ,έγκυρα λέω ότι:

1) Η ορθή ελληνική λέξη για το ψάρι είναι "ιχθύς" όπως γνωρίζεται και χρησιμοποιείται συχνά στην Κ.Δ.

2)Η λέξις "οψάριον" προέρχεται από την λέξη "οπτόν" που θα πει "ψημένο" και έτσι έχουμε το "οπτάριον" ή "οψάριον".
Τα στοιχεία λοιπόν λένε ότι ήταν ψητό ψάρι το οποίον συνήθως συνόδευαν με ψωμί, (μην πάμε μακρυά,θα ξέρετε και σήμερα το fish and chips),ως πρόχειρο γεύμα.
Εξ άλλου όταν οι μαθητές είδαν στην ακτή τον Ιησού (μετά την Ανάσταση),καθόταν δίπλα στη φωτιά και υπήρχε "οψάριον και άρτος",κάτι που σημαίνει δεν είναι ένα και το αυτό.

Το ότι έτρωγε και αυτός και οι μαθητές του "ζωική τροφή" ,(μη με ρωτήσετε τι εννοώ ζωική ),δηλώνεται σε διάφορα σημεία,όπου είχε παραξηγηθεί διότι αυτός και οι μαθητές του "δεν νήστευαν".
Αν όμως ήταν χορτοφάγος και λογικά θα ήταν και οι μαθητές του ποιός ο λόγος της παρεξήγησης,αφου ούτως ή άλλως θα ενήστευαν;

Καμμία αναφορά δεν έχουμε βέβαια για κρέας αλλά ας μην ξεχνάμε ότι κατα βάση ο συγκεκριμένος λαός,δεν ήταν "κρεοφάγος" εκείνη την εποχή για το λόγο ότι χρησιμοποιούσαν τα ζώα περισότερο για την προσφορά τους παρά για το κρέας τους και φυσικά μόνον γι αυτούς που είχαν ζώα.Ήταν θα λέγαμε "αντιοικονομικό".

Edited by - Gothic on 02/02/2005 16:06:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 16:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Allzaro χαίρομαι που διαλέξαμε το ίδιο θέμα και πολύ ευχαρίστως σου παραχωρώ αυτό το τόπικ καθότι προηγήθηκες από εμένα.

Ομολογώ οτι είναι τιμή μου. Καλέ μου φίλε σε ευχαριστώ και με συγκινεί η πρόταση σου. Το δικό μου τόπικ εφθασε τις 15 σελίδες οτι είχε να προσφέρει .. πρόσφερε.. Το δικό σου τόπικ εχει διαφορετικό ενδιαφέρον και θα μπορούσα να πώ οτι ειναι συνέχεια του δικού μου. Γιαυτό λοιπόν να ηγηθείς του τόπικ σου , εγώ θα συνεισφέρω μαζί με ολους τους αγαπημένους φίλους μας και σου εύχομαι να το δείς να συνεισφέρει.
Σε ευχαριστώ πολύ ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 16:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα Ευαγγέλια που ξεκίνησαν να γράφονται το 2ο αιώνα και μετά από ατελείωτες "επεμβάσεις" κατά πως πίστευε το κάθε Ιερατείο και τα οποία πήραν τη τελική τους σημερινή μορφή γύρω στο 800 μ.Χ.?


Φίλε Satsangi στη Βίβλο αναφέρεται στη Γέννεση στο κεφάλαιο 2 παρ. 2 αν θυμάμαι .. οτι ``εδωσα σε ολους τρώγειν χόρτον`` και γίνεται αναφορά οτι θα έπρεπε οι πρωτόπλαστοι να τρώγουν αποκλειστικά καρπούς καθώς και οτι καλλιεργούσαν σε οτι αφορούσε τα ζώα .. είχαν τη δική τους θέση στον Κήπο..
Το αυτό αναφέρεται και σε αλλο κεφάλαιο λίγο πρίν την αφήγηση του Κατακλυσμού... και αργότερα πάλι γίνετι αναφορά πλέον για πρώτη φορά οτι εδωσε εντολή πλέον ο Θεός να τρώγονται τα ζώα , αφού θανατωθούν, αλλά αφού πρώτα γίνει απομάκρυνση του αίματος..
Βέβαια αν το διαβάσει κανείς μπορεί να βγάλει και το αντίθετο συμπέρασμα...

Τώρα το αυτό αναφέρει και ο Ησίοδος στη Θεογονία για το ``Χρυσούν γένος`` το οποίο τρεφόταν αποκλειστικά με καρπούς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 16:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε allzzaro πολύ σωστά διότι :

"και είπεν ο Θεός
Ιδού δέδωκα υμίν παν χόρτον σπόριμον σπείρον σπέρμα,ο έστιν επάνω πασης της γης και παν ξύλον,ο έχει εν εαυτώ καρπόν σπέρματος σπορίμου-υμίν εσται εις βρώσιν-και πάσι τοις θηρίοις της γης και πάσι τοις πετεινοίς του ουρανού και παντί ερπετώ τω έρπωντι επί της γης,ο έχει εν εαυτώ ψυχήν ζωής,πάντα χόρτον χλωρόν εις βρώσιν και εγένετω ούτως"

Γεν. κεφ 1 παρ. 29-31


Επομένως άνθρωπος ΚΑΙ ζώα ήταν χορτοφάγοι.
Η κρεοφαγία είναι μετακατακλυσμιαία κατάσταση όπου πάλι λέγεται :

"μόνον κρέας εν αίματι ψυχής ου φάγεσθε"

Edited by - Gothic on 02/02/2005 16:50:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 17:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επομένως άνθρωπος ΚΑΙ ζώα ήταν χορτοφάγοι.

Nαί φίλε Gothic..

Ποιός ο λόγος ομως να γίνει αναφορά στο σημείο αυτό.. οταν γνωρίζουμε οτι μερικά ζώα δεν είναι ούτε θα μπορούσαν να ήταν χορτοφάγα..
Θα μου πείς οτι η αναφορά αυτή γίνεται για να αποδείξει οτι στον Παράδεισο επικρατούσε η ``ειρήνη`` και απο την στιγμή που χυνόταν αίμα ή υπήρξε βία η ``ειρήνη`` πήγαινε περίπατο...

Μια που το έψαξες λοιπόν και φαίνεσαι και πιο άρτια ενημερωμένος για ψάξε κάπου μετά τον κατακλυσμό .. εκεί που ορίζει ο Δημιουργός πλέον τη βρώσιν σάρκας αρκεί να γίνεται αφαίμαξη... και ας σχολιαστεί..

quote:
Επομένως άνθρωπος ΚΑΙ ζώα ήταν χορτοφάγοι.
Η κρεοφαγία είναι μετακατακλυσμιαία κατάσταση όπου πάλι λέγεται :
"μόνον κρέας εν αίματι ψυχής ου φάγεσθε"

sorry δεν το είδα .. το πρόσεξες ... απλά φέρε το ακριβές να το σχολιάσουμε..

Edited by - allzzaro on 02/02/2005 17:35:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 18:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


αυτό είναι το τμήμα που ζήτησες αγαπητέ (όχι και σπουδαία ποιότητα αλλά αναγνώσιμο π[ιστεύω).

Το ερώτημά σου είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και αν και το έχω σκεφθεί πολύ,το μόνο που εκφέρω σαν άποψη σε αυτό είναι ότι μάλλον δεν πρόκειται για θέμα βίας χωρίς αυτό να αποκλείεται.
Σίγουρα πάντως φαίνεται ότι η κατάσταση και η "φύση" "πριν" ήταν κάτι άλλο από αυτό που έχουμε "μετά".
Ό,τι και να είναι,για μένα αυτό το "μετά" είναιμία κατάσταση κατώτερη.

Είναι επίσης άξιο προσοχής το κομμάτι που έχω τονισμένο,διότι πρώτη φορά ανφέρεται η κυριαρχία του ανθρώπου με "φόβο και τρόμο"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 18:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φοβερός ο Gothic... που το βρήκες βρε θηρίο ..

Εχεις σημειώσει ενα κομμάτι που σχετικά με την κυριαρχία του ανθρώπου αλλά θέλω να σχολιάσουμε το παρακάτω.. το οποίο εχω ξανασχολιάσει αλλοτε αλλά θέλω τη γνώμη σας...

ως λάχανα χόρτου δώδεκα υμίν τα πάντα πλήν κρέας εν αίματι ψυχής ού φάγεσθε και γάρ το ημέτερον αίμα των ψυχώ υμών εκζητήσω εκ χειρός πάντων των θηρίων αυτό και εκ χειρός ανθρώπου αδελφού εκζητήσων την ψυχήν του ανθρώπου ο εκχέων αίμα ....

Ποιός ο λόγος να σχολιασθεί κάτι τέτοιο .. και για ας του δώσουμε κάποια εξήγηση.. τι εννοεί.. ΠΛΗΝ ΚΡΕΑΣ ΕΝ ΑΙΜΑΤΙ ΨΥΧΗΣ ΟΥΚ ΦΑΓΕΣΘΕ..


Edited by - allzzaro on 02/02/2005 18:54:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 18:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Π.Δ.
(Δεν ειρωνεύομαι προς Θεού).

Δεν μου αρέσει να το λέω αλλά είμαι Θεολόγος οπότε έχω, όπως καταλαβαίνεις,και τα κατάλληλα κείμενα και μια κάποια "σχετικότατη" άνεση με αυτά
Δεν είμαι παντογνώστης.

Είναι πολύ ωραίο το θέμα που θέτεις αλλά φοβάμαι θα βγούμε εκτός θέματος.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 19:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην Π.Δ.
(Δεν ειρωνεύομαι προς Θεού).


Εννοούσα πως το βρήκες σε ιστοσελίδα και πως το πέρασες.. και σε χρόνο ρεκόρ..

quote:
Δεν μου αρέσει να το λέω αλλά είμαι Θεολόγος οπότε έχω, όπως καταλαβαίνεις,και τα κατάλληλα κείμενα και μια κάποια "σχετικότατη" άνεση με αυτά

Δεν σε παρεξηγεί κανείς φίλε μου.. μιας που είσαι Θεολόγος τόσο το καλύτερο να ακούσουμε τη γνώμη σου... απο τη θέση αυτή..

quote:
Είναι πολύ ωραίο το θέμα που θέτεις αλλά φοβάμαι θα βγούμε εκτός θέματος.......

Δεν νομίζω να πειράζει..
φιλικά συζητάμε..
Ας το σχολιάσουμε για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε στην ουσία του τόπικ..που είναι...``Φωτισμένοι άνθρωποι, άγιοι, μύστες και πνευματικοί δάσκαλοι παραδοσιακά συνιστούν τη χορτοφαγική διατροφή για πνευματικούς και ηθικούς λόγους. Αυτοί που ακολουθούν ένα μονοπάτι επιδιώκοντας να φτάσουν στην Αυτογνωσία και στη Θέωση, το να τρέφονται χορτοφαγικά είναι ουσιώδες για πολλούς και σημαντικούς λόγους.``

Θέλω να πώ .. απο πλευράς Βίβλου.. ο Δημιουργός του Σύμπαντος θα το θεωρούσε θεμιτό να χάνει τη ζωή του ενα πλάσμα..??

Edited by - allzzaro on 02/02/2005 19:07:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 19:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνος ρεκόρ;
Ευχαριστώ
Το βρήκα στην Π.Δ. μου
Το σκανάρισα
Το ρετουσάρισα (ας πούμε)
Το έκανα upload σε ένα σαιτ
Έγραψα το μήνυμα


Από ότι φαίνεται φίλε,μάλλον δεν του άρεσε και τόσο η ιδέα του "σκοτώστε για να φάτε" του δημιουργού,γι αυτό και δεν πλάσθηκαν ο άνθρωπος και τα ζώα έτσι.
Προφανώς φαίνεται μία "διαφθορά" (δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη τώρα),μετά τον κατακλυσμό.

Edited by - Gothic on 02/02/2005 19:20:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 19:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γλυκιά μου .. η παραπάνω έκφραση αντιπροσωπεύει πλήθος εκφράσεων που συνηθίζεις οι οποίες καθορίζουν το ύφος της συμπεριφορά σου απέναντι στις συζητήσεις. Η εμπάθεια επιβάλλεται σε τέτοιου είδους εκφράσεις.

Εγώ φυσικά δεν τρέφω καμμία εμπάθεια απέναντι στο άτομο σου..Αντιθέτως..


Οι εκφράσεις μου δεν είναι απαραίτητο να είναι του γούστου σου (αν και είναι οξύμωρο ότι με βρίσκεις "γλυκιά", χωρίς να με έχεις γευτεί), αν δεν κάνω λάθος!

Το τί θεωρείς ότι επιβάλλεται λοιπόν, επί των εκφρασθεισών απόψεών μου, δείχνει το δικό σου ποιόν και όχι το δικό μου.

Αν δεν είσαι εμπαθής και δείχνεις κάτι τέτοιο, επειδή θεωρείς ότι επιβάλλεται, είσαι απλά αγόμενος και φερόμενος, δηλ. τελικά εμπαθής.

Ελπίζω ότι με κατανοείς.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 02/02/2005 19:28:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 19:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν σε παρεξηγεί κανείς φίλε μου..

Εεε....μη βάλεις και το χέρι σου στη φωτιά

Edited by - Gothic on 02/02/2005 19:23:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 19:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι εκφράσεις μου δεν είναι απαραίτητο να είναι του γούστου σου, αν δεν κάνω λάθος!
Το τί θεωρείς ότι επιβάλλεται λοιπόν, επί των εκφρασθεισών απόψεών μου, δείχνει το δικό σου ποιόν και όχι το δικό μου.
Αν δεν είσαι εμπαθής και δείχνεις κάτι τέτοιο, επειδή θεωρείς ότι επιβάλλεται, είσαι απλά αγόμενος και φερόμενος, δηλ. τελικά εμπαθής.

Ελπίζω ότι με κατανοείς


Οι εκφράσεις σου καλή μου είναι δικές σου και εσύ εκφράζεσαι με αυτον τον τρόπο .. και οχι εγώ... τώρα πως δείχνουν οι δικές σου εκφράσεις τον δικό μου ποιόν...
Εξάλλου εγώ δεν μίλησα για κανέναν ποιόν... κοίταξε zadok επειδη και στο παρελθόν εχει συμβεί να έρθουμε σε τέτοιου είδους αντιπαράθεση και διαπίστωσα οτι ``διαστρεβλώνεις`` τα λεγόμενα μου θα ήθελα να σε παρακαλέσω καλή μου να λήξει εδώ .. απο οτι βλέπεις εχουμε μία αρκετα σοβαρή συζήτηση .. και θα το θεωρούσα ασέβεια να λογοφέρουμε στο χώρο εδώ..
Οσο για το οξύμωρο της υπόθεσης.. δεν νομίζω καλή μου οτι κάθε φορά που ενας ανδρας λέει ``γλυκιά μου`` μία γυναίκα να την έχει ``γευθεί`` για όνομα του Θεού.. μην τρελαθούμε.. ΕΛΕΟΣ τι πήγες και σχολίασες...
Σε ευχαριστώ για την κατανόηση..

Edited by - allzzaro on 02/02/2005 19:49:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 19:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρόνος ρεκόρ;
Ευχαριστώ
Το βρήκα στην Π.Δ. μου
Το σκανάρισα
Το ρετουσάρισα (ας πούμε)
Το έκανα upload σε ένα σαιτ
Έγραψα το μήνυμα

Ε πραγματικά είσαι φοβερός..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 19:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι ότι έχω και γρήγορη σύνδεση (384 kbps)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 20:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι εκφράσεις σου καλή μου είναι δικές σου και εσύ εκφράζεσαι με αυτον τον τρόπο .. και οχι εγώ... τώρα πως δείχνουν οι δικές σου εκφράσεις τον δικό μου ποιόν...

Πήγαινε να ξαναδιαβάσεις...

quote:

Εξάλλου εγώ δεν μίλησα για κανέναν ποιόν...

Δεν έγραψα ότι μίλησες.

quote:

κοίταξε zadok επειδη και στο παρελθόν εχει συμβεί να έρθουμε σε τέτοιου είδους αντιπαράθεση και διαπίστωσα οτι ``διαστρεβλώνεις`` τα λεγόμενα μου θα ήθελα να σε παρακαλέσω καλή μου να λήξει εδώ ..

Οι διαπιστώσεις σου δεν είναι απαραίτητο να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Καλή σου ή κακή σου δεν είμαι και ας λήξει λοιπόν...

quote:

απο οτι βλέπεις εχουμε μία αρκετα σοβαρή συζήτηση ..

Προσπαθούμε τουλάχιστον.

quote:

και θα το θεωρούσα ασέβεια να λογοφέρουμε στο χώρο εδώ..

Σωστό, αν και προσωπικά δε "λογοφέρνω" ούτε αλλού, όπως το θέτεις.

quote:

Οσο για το οξύμωρο της υπόθεσης.. δεν νομίζω καλή μου οτι κάθε φορά που ενας ανδρας λέει ``γλυκιά μου`` μία γυναίκα να την έχει ``γευθεί`` για όνομα του Θεού.. μην τρελαθούμε.. ΕΛΕΟΣ τι πήγες και σχολίασες...

Μπορείς να είσαι τουλάχιστον απέναντί μου κάπως πιο τυπικός λοιπόν, για να μην σχολιάζω.

quote:

Σε ευχαριστώ για την κατανόηση..

Και εγώ.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 22:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σε ΄όλους,

Αγαπητέ Gothic,

Είναι φοβερό ότι σήμερα το απόγευμα που σχόλασα από τη δουλειά μου σκεφτόμουνα να σκανάρω το συγκεκριμένο κείμενο της γένεσης που εντελώς τυχαία είχε πέσει στα χέρια μου πριν από μερικές εβδομάδες και έμεινα έκπληκτη που το είδα μπροστά μου.

Πάντως σκανάρησα κάτι άλλο από το Ευαγγέλιο των Εσσαίων.Είναι ένα κείμενο που μου είχε κάνει εντύπωση και το είχα κρατήσει.

'Αλλά αυτοί (οί μαθητές) του απάντησαν: «Που θα πρέπει να πάμε, Διδάσκαλε; γιατί τα λόγια σου είναι τα λόγια της αίώνιας ζωής. Πες μας, ποιες είναι οί αμαρτίες πού πρέπει να αποφεύγουμε, ώστε να μην ξανα-δούε ποτέ πια αρρώστια;
Ό "Ιησοϋς απάντησε: «"Ας γίνει ετσι σύμφωνα με
την πίστη σας», και κάθησε κάτω μεταξύ τους, λέγον
τας: XXI
«Λεγόταν σ' αυτούς τον παλιό καιρό: Να τιμάς τον
Ουράνιο Πατέρα σου και τη γήινη Μητέρα σου, και να ακολουθείς τίς εντολές τους, ώστε οί μέρες σου πάνω στη γη να είναι πολλές». Καΐ αμέσως μετά δόθηκε αυτή ή εντολή: «Μη φονέψεις», γιατί ή ζωή δόθηκε σε όλους από το θεό, καΐ αυτό που ο θεός έχει δώσει ας μην το αφαιρέσει ο άνθρωπος. Γιατί αλήθεια σας λέω, από μια Μητέρα προέρχονται όλα πού ζουν πάνω στη γη. Γι' αυτόν το λόγο, αυτός πού σκοτώνει, σκοτώνει τον αδελφό του. Και αυτόν ή Μητέρα Γη θα τον εγκαταλείψει καΐ θα τον αποκόψει από τα ζωογόνα στήθια της. Καΐ οι άγγελοι της θα τον αποφεύγουν, καΐ δ Σατανας θα κάνει κατοικία του το σώμα του. Και ή σάρκα των σφαγμένων ζώων θα γίνει μέσα στο σώμα του ο δικός του τάφος. Γιατί αλήθεια σας λέω, αυτός πού σκοτώνει, σκοτώνει τάν εαυτό του, καί αυτός πού τρώει τη σάρκα των σφαγμένων ζώων, τρώει από το σώμα του θανάτου. . . Και ο θάνατος τους θα γίνει ο θανατάς του. .. Γιατί το αντίτιμο της αμαρτίας είναι ό θάνατος. Μη σκοτώνετε, ούτε να τρώτε τη σάρκα του αθώου θύματος σας, για να μη γίνετε οί σκλάβοι του Σατανά. Γιατί αυτό είναι το μονοπάτι τοΟ πόνου, καί δδηγεΐ στο θάνατο. "Αλλλ κάνετε το θέλημα τοΟ θεοϋ ώστε οί αγγελοί Του να σας υπηρετούν στο δρόμο της ζωής. "Υπακούετε, λοιπόν, τα λόγια του θεού: «Ιδού, σας έδωκα πάντα χόρτον κά-μνοντα σπόρον, δστις είναι επί του προσώπου πάσης της γης, καί πάν δένδρον το οποΐον έχει εν έαυτώ καρπόν δένδρου κάμνοντας σπόρον' ταυτα θέλουσιν είσθαι εϊς εσάς προς τροφήν' καί εις πάντα τα ζώα της γη ς, καί εϊς πάντα τα πετεινά του ουρανού, καί εις παν έρπετόν έρπον επί της γης, και έχον εν έαυτφ ψυχήν ζώσαν, έδωκα πάντα χλωρόν χόρτον είς τροφήν». 'Επίσης το γάλα κάθε πλάσματος πού κινείται καί ζεϊ από αυτό θα είναι τροφή για σας, ακόμη δπως έδωσα σε αυτά τα πράσινα χόρτα, έτσι δίνω το γάλα τους σε σας. Άλλα σάρκα, καί

το αίμα πού τη ζωογονεί, σεϊς δεν πρέπει να τρώτε».
XXII
Τότε ένας άλλος (μαθητής) είπε: «Ό Μωϋσής, ό με
γαλύτερος μέσα ατό Ισραήλ, επέτρεψε στους προγόνους
μας να τρώνε τη σάρκα των καθαρών κτηνών, καί απα
γόρεψε τη σάρκα των ακάθαρτων κτηνών. Γιατί, λοιπόν,
συ μας απαγορεύεις τη σάρκα όλων των κτηνών; Ποιος
νόμος έρχεται άπο το θεό; Αυτός του Μωϋσή ή ο δικός
σου νόμος; XXIII
Kai ο Ιησούς συνέχισε: «Ό θεός έδωσε εντολή
στους προγόνους σας: «Να μ.ή σκοτώνετε». Άλλα ή καρ
διά τους σκλήρυνε και σκότωναν. Τότε ο Μωϋσής θέλη
σε τουλάχιστον αυτοί να μη σκοτώνουν ανθρώπους, καί
τους επέτρεψε να σκοτώνουν κτήνη.
Καΐ τότε ή καρδιά
των προγόνων σας σκλήρυνε ακόμη περισσότερο, καί
σκότωναν καί ανθρώπους καί κτήνη. Άλλα εγώ σας λέω:
Να μη σκοτώνετε ούτε ανθρώπους, οϋτε κτήνη, ούτε α
κόμη καί το φαγητό πού βάζετε μέσα στο στόμα σας.
Γιατί αν τρώτε ζωντανή τροφή, αυτή θα σας ζωογονήσει,
αλλά αν σκοτώνετε την τροφή σας, ή νεκρή τροφή θα
σκοτώσει καί σας επίσης. Γιατί ή ζωή έρχεται μόνο άπο
ζωή, καί ο θάνατος έρχεται πάντα άπό θάνατο. Γιατί
κάθε πράγμα πού σκοτώνει την τροφή σας, σκοτώνει καί
τα σώματα σας επίσης. Καί κάθε πράγμα πού σκοτώνει
τα σώματα σας σκοτώνει καί τις ψυχές σας επίσης. Και
τα σώματα σας γίνονται ό,τι εϊναι και ή τροφή σας, κα
θώς επίσης καί τα πνεύματα σας, παρόμοια, γίνονται ότι
είναι καί οί σκέψεις σας». XXIV
«Λοιπόν τρώτε πάντοτε άπό το τραπέζι του θεού: τους καρπούς των δέντρων, τους σπόρους των χόρτων του άγροϋ, το γάλα άπό τα κτήνη, και το μέλι άπό τις μέλισσες. Γιατί όλα τα πράγματα πέρα άπό αυτά είναι ο Σατανάς, καί οδηγεΐ μέσο του δρόμου των αμαρτιών καί των ασθενειών στο θάνατο. Άλλα οί τροφές πού τρώτε από το πλούσιο τραπέζι του Θεού δίνουν δύναμη και νεότητα στο σώμα σας, και σεις ποτέ δε θα δήτε αρρώστια,>> ΧΧV

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 00:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Satsangi,αγγίζεις ένα υπέροχο για μένα και "εσωτερικότατο" κομμάτι που λέγεται "Εσσαίοι".

Αξίζει να μελετήουμε σε βάθος το πόσο όμορφα περιγράφεται αυτό που λέμε σήμερα "είμαστε ό,τι τρώμε".
Πόσο καθαρά μας λέει το κείμενο αυτό ότι τρώγωντας κρέας,τρώμε "Θάνατο".

Δεν παριστάνω τον μύστη και δεν είμαι χορτοφάγος.Τρώω κρέας και δεν αξιώθηκα να το κόψω ακόμη.
Έχω όμως βελτιώσει άλλα σημαντικά θέματα στον εαυτό μου και ...συνεχίζω

Edited by - Gothic on 03/02/2005 00:22:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 10:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Satsangi,αγγίζεις ένα υπέροχο για μένα και "εσωτερικότατο" κομμάτι που λέγεται "Εσσαίοι".

Δεν ξέρω πολλά πράγματα γιατί δεν το έχω μελετήσει. Έχω διαβάσει ότι ήταν κάπου 4,000 άνθρωποι οι οποίοι ήταν χορτοφάγοι και όλοι τους η ζωή ήταν βάση της μη βίας, φιλαληθειας, αγνότητας κλπ.

θα χαρώ πολύ να συζητήσουμε λίγο για τους Εσσαίους μιας και σε ευχαριστεί τόσο.
Επισης υπάρχει και μια άποψη ότι και ο Χριστός ήταν Εσσαίος?

quote:
Αξίζει να μελετήουμε σε βάθος το πόσο όμορφα περιγράφεται αυτό που λέμε σήμερα "είμαστε ό,τι τρώμε".
Πόσο καθαρά μας λέει το κείμενο αυτό ότι τρώγωντας κρέας,τρώμε "Θάνατο".

Οι επί πολλά χρόνια χορτοφάγοι έχουν καταθέσει την εμπειρία τους για τις αλλαγές που επήλθαν στη ζωή τους, όταν έκοψαν το κρέας. Πολλοί ανέφεραν ότι ένιωσαν περισσότερο ενεργητικοί και δραστήριοι, όχι μόνο σωματικά αλλά και νοητικά. Χορτοφάγα ζώα, όπως ο ελέφαντας, το άλογο, το μουλάρι και το βόδι, φημίζονται για τη δύναμη και την αντοχή τους. εξαιτίας της μεγαλύτερης ζωτικότητάς τους, οι χορτοφάγοι επιδεικνύουν αυξημένη αποδοτικότητα και αυτοσυγκέντρωση στις σωματικές, καθώς και στις διανοητικές τους εργασίες. Γνωρίζουμε ότι η σωματική υγεία επηρεάζει τη νοητική μας εύρυθμη λειτουργία. Ένας σημαντικός αριθμός ερευνητών διερευνά την επίδραση της διατροφής στο νου. Μελέτες που έγιναν σε ζώα αποκάλυψαν ότι εκείνα που τράφηκαν με χόρτα ήταν πιο ήρεμα και πιο ήσυχα από εκείνα που τράφηκαν με κρέας.

quote:
Δεν παριστάνω τον μύστη και δεν είμαι χορτοφάγος.Τρώω κρέας και δεν αξιώθηκα να το κόψω ακόμη.
Έχω όμως βελτιώσει άλλα σημαντικά θέματα στον εαυτό μου και ...συνεχίζω


Όλα τα πράγματα χρειάζονται το χρόνο τους για να ωριμάσουν.
Το σημαντικό είναι ότι δεν μένουμε απαθής αλλά προσπαθούμε ο καθένας μας με τις δυνάμεις του, τη διανοητική του κατάσταση, τις ροπές του νού του και το κάρμα του, να μπορέσουμε να αντιληφθούμε το σκοπό της ανθρώπινής μας ύπαρξης.


Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 11:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό με τους Εσσαίους…. δεν το γνώριζα.

Το μόνο που μπορώ να σας πω, μιας και είμαι 23 χρόνια Vegetarian, (εκτός φυσικά από ότι γράψατε), το σώμα σας... γίνεται εξαιρετικά ευαίσθητο.

Οποία τροφή και αν φάτε, ακόμα και ένα μαρούλι, αισθάνεστε ΑΜΕΣΑ τι προκαλεί στο σώμα…και σε όλες τις λειτουργίες σας.

Satsangi,
δεν ξέρω αν είσαι Vegetarian, αυτό που προέχει είναι να είσαι ο εαυτός σου, σε και με ότι (kανείς - καταπιάνεσαι), να μην στο επιβάλει διλ. κάποιος...

Oπως έγραψε και ο Gothic , υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που δυνάμεθα να καλυτερέψουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 12:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Το μόνο που μπορώ να σας πω, μιας και είμαι 23 χρόνια Vegetarian, (εκτός φυσικά από ότι γράψατε), το σώμα σας... γίνεται εξαιρετικά ευαίσθητο.

Οποία τροφή και αν φάτε, ακόμα και ένα μαρούλι, αισθάνεστε ΑΜΕΣΑ τι προκαλεί στο σώμα…και σε όλες τις λειτουργίες σας.


Σωστά αγαπητέ Πλάτωνα,

Οι περισσότεροι άνθρωποι γνωρίζουν την έκφραση: «Είσαι ό,τι τρως.» Σε πολλές χώρες της Ανατολής, όπου η χορτοφαγία είναι ο κύριος τρόπος διατροφής επί χιλιάδες χρόνια, οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται πως, ό,τι καταναλώνουν, μορφοποιεί κάποιο μέρος του σώματός τους και επιπλέον επηρεάζει τις σκέψεις τους. Πιστεύουν ότι, αν φάνε τη σάρκα κάποιου ζώου, τότε οι νοητικές και συναισθηματικές δονήσεις και τα χαρακτηριστικά αυτού του ζώου θα διαπλάσουν ένα μέρος της ίδιας τους της φύσης. Επομένως, πολλοί άνθρωποι που ανατράφηκαν με τις Ανατολικές παραδόσεις, προτιμούν να ζουν με φυτικές τροφές, οι οποίες συμβάλλουν περισσότερο στην εξασφάλιση νοητικής ισορροπίας.


quote:
Satsangi,
δεν ξέρω αν είσαι Vegetarian, αυτό που προέχει είναι να είσαι ο εαυτός σου, σε και με ότι (kανείς - καταπιάνεσαι), να μην στο επιβάλει διλ. κάποιος...

Nαι ειμαι χορτοφάγος, απέχω από κρέας ψάρι και αυγά.
Θέλω να πιστεύω ότι όλοι υποκινούμαστε από μια εσώτερη παρόρμηση και όχι γιατί κάποιος μας επιβάλλει κάτι.

quote:
Oπως έγραψε και ο Gothic , υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που δυνάμεθα να καλυτερέψουμε.

Όλα είναι θέμα στόχων. Άν βάλεις στόχο να μάθεις Αγγλικά, ξέρεις ότι θα πρέπει για μερικά χρόνια να θυσιάζεις κάποιες ώρες την ημέρα σε διάβασμα. Το ίδιο ισχύει για όλα τα πράγματα. Αν έχεις ένα συγκεκριμένο στόχο που θέλεις να επιτύχεις, τότε ανάλογα οδηγείς τον εαυτό σου προς αυτή τη κατεύθυνση κάνοντας μικρά ή μεγάλα βήματα!

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy