ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Magene
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 13:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Magene  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gigenis,

Σε παρακολουθώ όλον αυτόν τον καιρό να ασχολείσαι με ένα θέμα που θα περίμενε κανείς ότι μάλλον είναι άσχετο με τις ανησυχίες σου.
Μήπως έχει αρχίσει να ξυπνάει η συνείδησή σου;

Πρέπει να ξέρεις οι ανήσυχοι πνευματικά άνθρωποι μαθαίνουν σκοποβολή πυροβολώντας πρώτα τον εαυτό τους.

Νομίζω πως και εσύ αυτό ακριβώς κάνεις.

Ευχομαι καλή λευτεριά και σε σένα, αλλά και σε όλους εμάς που κατά καιρούς μπλεκόμαστε στους λαβύρινθους του νου και της συνείδησής μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 15:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΦΕΡΟΥΜΕ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟ <<ΚΡΙΜΑ>>ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ
ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ Η ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ;

Για να καταλάβεις ... αν βρέχει και που βρέχει θα σου πώ το εξής.
Βέβαια γνωρίζω οτι χαμένα πάνε τα λόγια μου αλλά τι να κάνω.. ο έρμος

Τα ζώα ξέρεις γιατί τα τρώς? Γιατί είναι ανίσχυρα και απροστάτευτα ενώ εσύ είσαι ο ισχυρός και μιλάς εκ του ασφαλούς.

Τι εννοώ ... εννοώ οτι ζείς ώς άνθρωπος , σε μία κοινωνία ασφαλέστατη για σένα και δεν κινδυνεύεις να γίνεις τροφή με κανέναν τρόπο. Απο μία άποψη λοιπόν δικαιολογημένα εχεις αυτές τις αντιλήψεις, οπως και δικαιολογημένα δεν μπορείς να συμμεριστείς το να ζείς στη σκιά της βοράς στη σκιά του θανάτου.
Δικαιολογημένος ομως θα είσαι μέχρι ενα ορισμένο σημείο αθέμιτηςάγνοιας . Μέχρι εκεί. Γιατί η θεμιτή άγνοια δεν συμβαδίζει με το Ανθρώπινο γένος.

Ακου λοιπόν.
Ας υποθέσουμε ομως, οτι στο μέλλον και ίσως στο άμεσο μέλλον, κάποια ανώτερη πολύ ανώτερη οντότητα κυριεύει τον πλανήτη και αρέσκεται στο ανθρώπινο κρεατάκι. Η νοημοσύνη μας αντιπροσωπεύει την νοημοσύνη ενός μυγμηγκιού για αυτούς και έτσι γινόμαστε βορά των ορέξεων τους . Μας εκτρέφουν μόνο για να μας φάνε , εμάς τα παιδιά μας και εκτός αυτού μας κυνηγούν ανελέητα για χόμπυ σκοτώνοντας μας έτσι για πλάκα. Μερικά είδη απο εμάς τα τρώνε και ζωντανά γιατί ετσι πρέπει. Οι φωνές μας και οι διαμαρτυρίες μας δεν ηχούν στα αυτιά τους αφενός γιατί δεν μας καταλαβαίνουν αλλά περισσότερο γιατί πρέπει να μας φάνε.

Τότε θα σου πώ .. ποιός έμαθε σκοποβολή και που την έμαθε
Αυτό εχω λοιπόν μόνο να σου πώ .. και ο ο καιρός γάρ εγγύς


Edited by - allzzaro on 17/02/2005 15:50:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 15:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δική μου άποψη είναι να καταναλίσκεται η σάρκα σαν πηγή πρωτείνης υψηλότατου βαθμού για την υγεία του ανθρώπου.

Δική σου άποψη
quote:
Ο άνθρωπος ήταν κυνηγός απο πάντα.

Οπως ισχυρίζεται ο gigenis κάποτε ζούσε στα δένδρα και ήταν κυνηγός.
Σήμερα δεν ζεί στα δένδρα. Γιατί πρέπει να είναι και κυνηγός.

quote:
Όχι όμως ανάγκη με την Κινεζική αντίληψη περι κρέατος,όπου χελώνες , φίδια , σκυλιά,εντομα , και εκκρίσεις πτηνών ακόμα , θεωρούνται μεζέδες.

Ρατσιστικές αντιλήψεις , ή τα τρώς όλα ή κανένα

quote:
Γιατί τόση πρωτείνη να πάει χαμένη; τόσο λίπος και ασβέστιο γιατί να καταλήγει στο έδαφος;

Δηλαδή για να μην πάει χαμένο, να το τρώμε και πρίν αποβιώσει

quote:
Πόσοι απο μας μπορούν να ορκιστούν ότι ποτέ στη ζωή τους δεν έφαγαν μιά τροφή που είχε σαν συστατικό της άνθρωπο;

Εγώ πάντως εχω φάει.. και μπορώ να πώ οτι μυρίζει άσχημα..

quote:
Πόσοι απο μας μπορούν να ορκίζονται ότι στα επόμενα 15-20 χρόνια δεν θα γίνουν ανθρωποφάγοι σε επίπεδο πρωτεινών και λίπους;

Μιλάς για Ανθρώπους?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 15:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΑ ΤΑ ΟΣΤΡΑΚΟΔΕΡΜΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΝΟΣΤΙΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ
ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΤΙΣ ΒΡΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ ΨΑΡΑΔΕΣ

sorry αγαπητέ gigenis.

Οι απαντησή σου , θα μπορούσα να πω οι απαντήσεις σου αφενός είναι ανούσιες και άστοχες, αφετέρου δυσνόητες. Αδυνατώ να σε κατανοήσω γενικώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 00:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηδεία


<<sorry αγαπητέ gigenis.

Οι απαντησή σου , θα μπορούσα να πω οι απαντήσεις σου αφενός είναι ανούσιες και άστοχες, αφετέρου δυσνόητες. Αδυνατώ να σε κατανοήσω γενικώς.>>

ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΒΡΕ ΜΗΔΕΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ
ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΝΟΗΤΕΣ
ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΕΣ;
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;


allzzaro
<<Ακου λοιπόν.
Ας υποθέσουμε ομως, οτι στο μέλλον και ίσως στο άμεσο μέλλον, κάποια ανώτερη πολύ ανώτερη οντότητα κυριεύει τον πλανήτη και αρέσκεται στο ανθρώπινο κρεατάκι. Η νοημοσύνη μας αντιπροσωπεύει την νοημοσύνη ενός μυγμηγκιού για αυτούς και έτσι γινόμαστε βορά των ορέξεων τους . Μας εκτρέφουν μόνο για να μας φάνε , εμάς τα παιδιά μας και εκτός αυτού μας κυνηγούν ανελέητα για χόμπυ σκοτώνοντας μας έτσι για πλάκα. Μερικά είδη απο εμάς τα τρώνε και ζωντανά γιατί ετσι πρέπει. Οι φωνές μας και οι διαμαρτυρίες μας δεν ηχούν στα αυτιά τους αφενός γιατί δεν μας καταλαβαίνουν αλλά περισσότερο γιατί πρέπει να μας φάνε.>>

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ΑΚΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΒΑΛΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ ΒΑΛΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ


Magene

<<Αγαπητέ gigenis,

Σε παρακολουθώ όλον αυτόν τον καιρό να ασχολείσαι με ένα θέμα που θα περίμενε κανείς ότι μάλλον είναι άσχετο με τις ανησυχίες σου.
Μήπως έχει αρχίσει να ξυπνάει η συνείδησή σου;>>

ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΜΟΥ; ΓΙΑΤΙ; ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙΣ;
ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΙΧΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ

<<Πρέπει να ξέρεις οι ανήσυχοι πνευματικά άνθρωποι μαθαίνουν σκοποβολή πυροβολώντας πρώτα τον εαυτό τους.


Νομίζω πως και εσύ αυτό ακριβώς κάνεις.>>

ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΠΥΡΟΒΟΛΗΣΜΟ


<<Ευχομαι καλή λευτεριά και σε σένα, αλλά και σε όλους εμάς που κατά καιρούς μπλεκόμαστε στους λαβύρινθους του νου και της συνείδησής μας.>>

ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΝΙΚΗΤΕΣ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 18/02/2005 00:30:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 15:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΚΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΒΑΛΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ ΒΑΛΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ

Aπορώ για ενα πράγμα με σένα.. Πότε σκοπεύεις να κατέβεις απο το δένδρο..

Γιατί δεν μου δίνεις μία απάντηση σταράτη. Εγώ κύριε θέλω να τρώω κρέας.. μου αρέσει .. έτσι μου αρέσει.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 16:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΒΡΕ ΜΗΔΕΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΝΟΗΤΕΣ
ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΕΣ;
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;

Οταν λέω ανούσιες και άστοχες εννοώ οτι δεν απαντάς επι της ουσίας.
Ερωτήθηκες τόσες φορές γιατί να μαγειρεύονται ζωντανά και απαντάς γιατί ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ. Απαντάς οι γαρίδες έτσι μαγειρεύονται μόλις τις πιάσει ο ψαράς.

Θα σου ήμουν ευγνώμων αν απαντούσες με ``διαφάνεια`` στο εύλογο ερώτημα του allzzaro που σε φέρνει στη θέση των ζώων ως θύμα , με θύτες τους εξωγήνινους.

Μην απαντάς αστόχως λοιπόν επιχειρηματολογώντας άστοχα και δυσνόητα

quote:
ΑΚΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΒΑΛΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ ΒΑΛΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ

Ευελπιστώ να πάρω μια απάντηση που θα με καλύπτει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 22:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro
<<Aπορώ για ενα πράγμα με σένα.. Πότε σκοπεύεις να κατέβεις απο το δένδρο..>>

ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΕΙ.
ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑΝΕΒΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΣΟΥ

<<Γιατί δεν μου δίνεις μία απάντηση σταράτη. Εγώ κύριε θέλω να τρώω κρέας.. μου αρέσει .. έτσι μου αρέσει..>>

ΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑΡΑΤΗ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΕΙΣ
ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΣΕΙΣ ΠΑΤΕ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΣΑΣ
ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΙΜΗΣ
Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΑΓΟ ΟΝ
ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΦΤΙΑΞΕ Ο ΘΕΟΣ
ΑΡΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ

ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ ΠΙΣΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΛΕΩ


Η νοημοσύνη ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ αντιπροσωπεύει την νοημοσύνη ενός μυγμηγκιού για ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και έτσι γινόΝΤΑΙ βορά των ορέξεων ΜΑΣ . ΤΑ εκτρέφουΜΕ μόνο για να ΤΑ φάΜε , ΑΥΤΑ ΚΑΙ τα παιδιά ΤΟΥΣ
Οι φωνές και οι διαμαρτυρίες ΤΟΥΣ δεν ηχούν στα αυτιά ΜΑΣ αφενός γιατί δεν ΤΑ καταλαβαίνουΜΕ αλλά περισσότερο γιατί πρέπει να ΤΑ φάΜε

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;;;
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ Η ΚΑΘΕ ΖΩΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΚΡΕΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΦΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΚΡΕΑΣ;;;


Μηδεία

<<Οταν λέω ανούσιες και άστοχες εννοώ οτι δεν απαντάς επι της ουσίας.
Ερωτήθηκες τόσες φορές γιατί να μαγειρεύονται ζωντανά και απαντάς γιατί ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ. Απαντάς οι γαρίδες έτσι μαγειρεύονται μόλις τις πιάσει ο ψαράς.>>

ΕΙΠΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥΣ
ΕΙΠΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΙ ΨΑΡΑΔΕΣ ΤΙΣ ΒΡΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΧΙ ΤΙΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ;
ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΩΣΚΕΛΕΤΙΚΑ ΟΝΤΑ ΕΤΣΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ
ΕΙΠΑ ΑΚΟΜΗ ΟΤΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΣΩΠΑΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ


<<Θα σου ήμουν ευγνώμων αν απαντούσες με ``διαφάνεια`` στο εύλογο ερώτημα του allzzaro που σε φέρνει στη θέση των ζώων ως θύμα , με θύτες τους εξωγήνινους.>>
ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

<<Ευελπιστώ να πάρω μια απάντηση που θα με καλύπτει.>>
ΘΕΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΡΕΣΤΗ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΩ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 17:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΠΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥΣ ....ΕΙΠΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙ.

Aγαπητέ gigenis
Είπες οτι δεν υπάρχει αλλος τρόπος να μαγειρεύονται τα σαλιγκάρια παρά ζωντανά. Και σου απαντώ εύλογα μπορούν να τα αφήσουν να πεθάνουν πρώτα και μετά να τα μαγειρέψουν.
Ίσως αυτό να μην το ήξερες ,τώρα που στο είπα τόσες φορές το κατάλαβες?? Και στο ξαναλέω μπορούν τους αστακούς να μην τους εχουν μέσα στα ενυδρεία , να τους πιάνουν με την απόχη και κατευθείαν στο τσουκάλι. Μπορούν να τους αφήνουν να πεθαίνουν πρώτα και μετά να τους μαγειρεύουν.
Και στο ξαναλέω τα πρόβατα πρώτα τα θανατώνουν και μετά τα παιρνούν στη σούβλα, δεν τους περνούν τη σούβλα ενώ είναι ζωντανά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 17:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΙ ΨΑΡΑΔΕΣ ΤΙΣ ΒΡΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΧΙ ΤΙΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ;

Δηλαδή τις βράζουν επάνω στη βάρκα μόλις τις πιάνουν με τις πουλάνε βραζμένες για να τις μαγειρέψουμε

Edited by - allzzaro on 19/02/2005 17:55:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 18:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηδεία

<<Aγαπητέ gigenis
Είπες οτι δεν υπάρχει αλλος τρόπος να μαγειρεύονται τα σαλιγκάρια παρά ζωντανά. Και σου απαντώ εύλογα μπορούν να τα αφήσουν να πεθάνουν πρώτα και μετά να τα μαγειρέψουν.>>

ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ; ΑΠΟ ΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΗΡΑΣ Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ;

<<Ίσως αυτό να μην το ήξερες ,τώρα που στο είπα τόσες φορές το κατάλαβες?? Και στο ξαναλέω μπορούν τους αστακούς να μην τους εχουν μέσα στα ενυδρεία , να τους πιάνουν με την απόχη και κατευθείαν στο τσουκάλι. Μπορούν να τους αφήνουν να πεθαίνουν πρώτα και μετά να τους μαγειρεύουν.>>
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΖΕΙ Ο ΑΣΤΑΚΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ;

allzzaro
<<Δηλαδή τις βράζουν επάνω στη βάρκα μόλις τις πιάνουν με τις πουλάνε βραζμένες για να τις μαγειρέψουμε>>
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΖΖΑΡΟ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΡΩΜΑ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 21:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΖΕΙ Ο ΑΣΤΑΚΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ;

Δεν αντιλέγω .. ζεί αρκετά .. μπορούν ομως να τον αφήσουν να ψοφήσει και οχι να τον έχουν στα ενυδρεία για να τον φάμε εμείς φρεσκότατο.

quote:
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΖΖΑΡΟ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΡΩΜΑ

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Βέβαια δεν είμαι λάτρης του είδους αλλά θα το ρωτήσω ... Πάντως θα ήθελα να σου πώ να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί και εγώ εχω πρόβλημα με τις αναφλέξεις μου

Δεν πιστεύω να το παίρνεις στραβά που σου μιλάω λίγο αυθόρμητα και με χιούμορ .. έτσι.. και εσύ μπορείς να κάνεις το ιδιο με εμένα οπως και οι υπόλοιποι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 21:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλζαρο τα ψάρια τρώγονται από τους χορτοφάγους?


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 02:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro
<<Δεν αντιλέγω .. ζεί αρκετά .. μπορούν ομως να τον αφήσουν να ψοφήσει και οχι να τον έχουν στα ενυδρεία για να τον φάμε εμείς φρεσκότατο.>>

ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΠΕΘΑΝΕ,
ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΜΕ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟ;


<<Δεν πιστεύω να το παίρνεις στραβά που σου μιλάω λίγο αυθόρμητα και με χιούμορ .. έτσι.. και εσύ μπορείς να κάνεις το ιδιο με εμένα οπως και οι υπόλοιποι..>>

ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΡΚΕΙ Ο <<ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ>> ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΗΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 19:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τυχερούλης
quote:
Αλζαρο τα ψάρια τρώγονται από τους χορτοφάγους?

gigenis

quote:
ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΡΚΕΙ Ο <<ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ>> ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΗΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ


Θα απαντήσω και στους δυό σας ταυτόχρονα ξεκαθαρίζοντας για μία ακόμα φορά τη θέση μου, πράγμα που το έχω κάνει , τα εχω ξαναπεί, και ξαναγκάζομαι να το ξαναλέω.

Εγώ δεν είμαι ``χορτοφάγος`` , ούτε είμαι υπέρ της ιδεολογίας να μην τρώμε κάτι για υγιεινούς λόγους.

Είμαι υπέρ της άποψης οτι ο σκοπός του ανθρώπου κύριος σκοπός του ανθρώπου δεν είναι να διαιωνίζει το είδος του , ούτε να περιφέρεται ασκόπως ενασχολούμενος με ποταπές υλιστικές συνήθειες εως οτου πεθάνει.

Σκοπός του ανθρώπου είναι να συνειδητοποιήσει, οτι είναι το μοναδικό όν επάνω στον πλανήτη οπου μπορεί να επέμβει ευσυνείδητα και οχι ασυνείδητα στην ομαλή λειτουργία του φυτικού αλλά και ζωικού κόσμου.
Απώτερος σκοπός του ανθρώπου είναι να αποκτήσει επάξια τον τίτλο του Ανθρώπου δείχνοντας μια ριζοσπαστική αλλαγή διαφοροποιώντας τη σχέση του με όλα τα πλάσματα της φύσης είτε αυτά ανήκουν στο ζωικό είτε στο φυτικό κόσμο ώστε να μην τα θανατώνει, αποδεικνύοντας τόσο σε αυτά , αλλά και στον Δημιουργό Του, οτι σεβάστηκε το πλεονέκτημα της συνείδησης, σεβάστηκε το πλεονέκτημα της κρίσης, σεβάστηκε το δικαίωμα της Γνώσης.

Γνωρίζει (αυτός) πολύ καλά, οπως γνωρίζετε ολοι σας οτι όλα εχουν ζωή.
Ακόμα και τα φυτά.
Σύχρονες μελέτες , εχω τρανταχτά στοιχεία για αυτά που λέω , αποδεικνύνουν οτι τόσο τα ζώα αλλά ειδικά τα φυτά εχουν τηλεπαθητικές ικανότητες , και εκτός αυτού ενα φυτό μπορεί να συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον που τον φροντίζει.
Γνωρίζοντας το υπερνοήμον αυτό όν ο Ανθρωπος οτι η ύλη αυτή εχει ζωή αλλά και τέτοιου είδους βιοενέργεια αντί για να σεβαστεί το δικαίωμα της ύπαρξης τους , επιδίδεται σε βάναυσες , αρχέγονες ενέργειες κατά τους αγνοώντας τον πόνο , τη δυστυχία αλλά και τη στέρηση του δικαιώματος της ζωής και το κυριώτερο αγνοώντας τις υπηρεσίες που προσέφεραν μέχρι τώρα οι ζώσες αυτές μορφές στην μέχρι τώρα επιβίωση του.

Έλπίζω οσους απο εσάς άγγιξαν οι δικές μου συνειδησιακές αλλά και πνευματικές ανησυχίες, να μην μου ξαναναφέρουν τα περί κυνηγετικής οικολογίας , αλλά ούτε τα περί ανθρώπινης αντίληψης για το να στερεί κάποιος τη ζωή ενός πλάσματος για οποιοδήποτε λόγο.

Εμένα καλέ μου gigenis αυτό είναι το επιχείρημα μου.
Δεν έχω αλλο.
Μπορεί να φαντάζει ουτοπικό αλλά αυτό είναι ή το δέχεσαι ή το απορρίπτεις.


Edited by - allzzaro on 20/02/2005 19:36:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 21:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά και σεβαστά τα όσα λες.
Αλλά αυτή δεν είναι η φύση?

Παίρνεις μια ‘η πολλές ζωές για να τραφείς.
Η ζωή θρέφει την ζωή δεν την θρέφει το κενό.
Σίγουρα τα πάντα γύρω μας είναι ζωντανά.
Για αυτό και ζούμε και εμείς.

Έχω ένα ανίψι και η μόνιμη ερώτηση στα 4 του χρόνια είναι η εξής:
-«τι είναι αυτό?»
-«μια γάτα»
-«και τι τρώει?»
-«ποντικάκια»
-«και τι τρώνε τα ποντικάκια?»
-«Ψωμάκι»
-«και που το βρίσκουν το ψωμάκι?»

Αυτή είναι η αλυσίδα.
Τρως και σε τρώνε.

Το μόνο που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο μαζί σου είναι ο βασανισμός και ο άσκοπος θάνατος για διασκέδαση ή καθαρά οικονομική εκμετάλλευση(πχ η γούνα του ζώου) δεν πρέπει να υπάρχει.
Η φύση είναι σκληρή αλλά δεν υπάρχει ταπείνωση.
Είναι η μόνη κατεύθυνση που θα πρέπει να κάνουμε κάτι.
Όλα τα αλλά οδηγούν σε εσφαλμένους δρόμους.
(βλέπε Ινδία και ιερές αγελάδες και σκέψου ποσά παιδιά θα ζούσαν αν έπιναν το γάλα τους που το δίνουν να το πίνουν τα φίδια στους ναούς)

με εκτίμηση.

-----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 21:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μόνο που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο μαζί σου είναι ο βασανισμός και ο άσκοπος θάνατος για διασκέδαση ή καθαρά οικονομική εκμετάλλευση(πχ η γούνα του ζώου) δεν πρέπει να υπάρχει.

Aυτό τυχερούλη μου είναι το ερέθισμα.


quote:
Αλλά αυτή δεν είναι η φύση?

Πιστεύεις οτι η φύση δεν έκανε λάθη?
Μήπως τα έκανε σκοπίμως , μήπως ο άνθρωπος δημιουργήθηκε για να διορθώσει αυτά τα λάθη.. για σκέψου το

Και κάτι αλλο ..
Ενας υπολογιστής είναι ανθρώπινο δημιούργημα.
Μέχρι στιγμής δημιουργήθηκε για να κάνει οτι το προγραμματίζει ο δημιουργός του.
Είναι ομως τόσο τρομακτική η μελλοντική του εξέλιξη που σίγουρα θα ξεπεράσει την ανθρώπινη νοημοσύνη.
Μήπως μελλοντικά ο υπολογιστής κληθεί να ξεπεράσει τα ορια της δημιουργίας του.. για σκέψουτο..


quote:
(βλέπε Ινδία και ιερές αγελάδες και σκέψου ποσά παιδιά θα ζούσαν αν έπιναν το γάλα τους που το δίνουν να το πίνουν τα φίδια στους ναούς)

Δεν νομίζω οι απόψεις μου να συνάδουν με τέτοιου είδους αρρωστημένες συνήθειες. Μπορεί να φαντάζουν ουτοπικές ,αλλά οπωσδήποτε δεν είναι κατά καμμιάς υλιστικής ύπαρξης. Και οταν λέω καμμιάς το εννοώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 22:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Πιστεύεις οτι η φύση δεν έκανε λάθη?


Να πω στα αλήθεια την γνώμη μου?
Δεν έκανε.Όταν κάνει λάθη παίρνει και δραστικές λύσεις από μόνη της.
Το ότι δεν μπορώ να συλλάβω όλο το σχέδιο ,αυτό οφείλεται στην δική μου (τωρινη) πνευματική ανεπάρκεια.


quote:
Μήπως τα έκανε σκοπίμως , μήπως ο άνθρωπος δημιουργήθηκε για να διορθώσει αυτά τα λάθη.. για σκέψου το

Αφάνταστα εγωιστική σκέψη


quote:
Και κάτι αλλο ..
Ενας υπολογιστής είναι ανθρώπινο δημιούργημα.
Μέχρι στιγμής δημιουργήθηκε για να κάνει οτι το προγραμματίζει ο δημιουργός του.
Είναι ομως τόσο τρομακτική η μελλοντική του εξέλιξη που σίγουρα θα ξεπεράσει την ανθρώπινη νοημοσύνη.
Μήπως μελλοντικά ο υπολογιστής κληθεί να ξεπεράσει τα ορια της δημιουργίας του.. για σκέψουτο..

Όχι αγαπητε φιλε!
Ο υπολογιστής που έχω πάνω στο γραφείο ποτέ δεν θα με ξεπεράσει αν δεν τον κάνω εγώ να με ξεπεράσει.
Άρα πάλι εγώ ουσιαστικά τον κινώ.
Αυτός από μόνος του δεν έχει διάνοια και δεν θα αποκτήσει αν εγώ δεν του την μεταφυτεύσω.

με εκτίμηση


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 22:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατι ακομη :
Οι απόψεις σου αλζαρο είναι τωρα ουτοπικες,σε αυτό τον παρόντα χρόνο που ζούμε.
Όταν και αν σπάσουμε τα δεσμά της ύλης και νιώσουμε τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας τότε θα είναι πραγματικές.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 22:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι απόψεις σου αλζαρο είναι τωρα ουτοπικες,σε αυτό τον παρόντα χρόνο που ζούμε.
Όταν και αν σπάσουμε τα δεσμά της ύλης και νιώσουμε τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας τότε θα είναι πραγματικές.

Δεν το βλέπω καλέ μου φίλε..
Μίλησα προηγουμένως για λάθη της φύσης...
Μήπως η φύση δεν κάνει ποτέ λάθη?
Μήπως η φύση έκανε εσκεμένως λάθος και περίμενει απο το τέλειο δημιούργημα της να κάνει τις τέλειες ρυθμίσεις?
Και αν δεν τις κάνει αυτές ο άνθρωπος? ενω η φύση τον έχει προγραμματίσει να τις κάνει ? Θα διορθώσει μόνη της την κατάσταση? δημιουργώντας προβλήματα στη διατροφή του με τη νόσο των τρελλών αγελάδων και μόλυβδο στη σπονδυλική στήλη θηλαστικών?
Μήπως είναι μία προειδοποίηση οτι δεν θέλει πλέον να γίνεται αυτό?

Μήπως το φαινόμενο EL NINIO , το φαινόμενο του θερμοκηπίου, το στρώμα του όζοντος , οι κατακλυσμοί , οι πλημμύρες κ.α. είναι μία προειδοποίηση της Μητέρας Φύσης οτι δεν θέλει πλέον να καταστρέφουμε τα δημιουργήματα της , μήπως και οι θανατηφόρες αρρώστιες σχετίζονται με το μήνυμα αυτό?

quote:
Η φύση είναι σκληρή αλλά δεν υπάρχει ταπείνωση.
Είναι η μόνη κατεύθυνση που θα πρέπει να κάνουμε κάτι.
Όλα τα αλλά οδηγούν σε εσφαλμένους δρόμους.

Είπες τυχερούλη οτι ``όλα τα αλλα οδηγούν σε εσφαλμένους δρόμους``

Η ``αγνοια`` τυχερούλη οδηγεί σε εσφαλμένους δρόμους.

Edited by - allzzaro on 20/02/2005 22:43:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 23:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην σε κουράζω άλλο απόψε Αλζαρο.
Ακολούθα την συνείδηση σου.
Σε περιμένουν δύσκολες μέρες πάντως….τσικνοπέμπτη …Πάσχα…
Θα επανέλθω πάντως(απειλή)

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 12:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

quote:

<<O κάθε ένας από εμάς, έχει γεννηθεί κουβαλώντας μαζί του τις ροπές του νου του. Ο κάθε ένας μας, βρίσκεται σε διαφορετικό πνευματικό υπόβαθρο, διαφορετικό παρελθόν και διαφορετικό μέλλον.>>

ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΥΠΟΒΑΘΡΟ


Δεν εννοώ αυτό αγαπητέ GIGENIS. Θέλω να επισημάνω ότι ο κάθε ένας από εμάς, βρίσκεται σε διαφορετικό στάδιο εξέλιξης και μέσα από τις δικές του ροπές την προσωπική του αντίληψη για τα πράγματα και τους δικούς του προσωπικούς "δαίμονες" προχωρά το μονοπάτι της ζωής προσπαθώντας για την επίτευξη του σκοπού της ανθρώπινής του ύπαρξης, που είναι η Αυτογνωσία και η Θέωση.

quote:
ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΠΛΑΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΘΕΣΕΙ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ/ΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ

O ανώτερος πνευματικά GIGENIS είναι ο ταπεινότερος όλων.
Όμως όλοι είμαστε παιδιά του ίδιου Θεού και στα δικά Του μάτια δεν υπάρχει καμία διάκριση, διότι όλοι είμαστε ψυχές που κάποτε θα ενωθούν μαζί Του. Το ανώτερο και το κατώτερο, το καλό και το κακό είναι σχετικά με τη δική μας αντίληψη, γιατί η ψυχή είναι φως και αυτό το φως βρίσκεται μέσα στο καθένα από εμάς και ο καθένας από εμάς, πριν, τώρα ή μετά, θα αρχίσει το δρόμο της επιστροφής...


"be spiritually alive in 2005"


Edited by - Satsangi on 21/02/2005 12:36:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 15:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε περιμένουν δύσκολες μέρες πάντως….τσικνοπέμπτη …Πάσχα…

Tυχερούλη .. δεν με πτοούν, αλλά ούτε και με γεμίζουν τέτοιες κουλτουριάρικες συνήθειες.
Το περιβάλλον μου αποτελείται απο κοιλιόδουλους που οι περισσότεροι πάσχουν απο το σύνδρομο της ``ταβέρνας`` και τρέφονται αποκλειστικά με κρέας.
Αυτά που συζητάμε εμείς μεταξύ μας δεν τολμώ να τα συζητήσω μαζί τους. Γνωρίζουν οτι δεν τρώω κρέας αλλά δεν γνωρίζουν τους λόγους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 15:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς ήρθες Satsangi. Πώς τα πέρασες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 16:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzzaro επέτρεψε μου να πώ οτι απο τα λεγόμενα σου διακρίνω ενα ατομο με συνειδησιακές ανησυχίες οπως λές το οποίο δεν φαίνεται να είναι και τόσο πολύ πορωμένο.

Ολα αυτά που λές , εχουν βάση , έχουν νόημα και δικαιολογημένα μπορούν να προκαλέσουν ανησυχία σε ενα ερευνητικό χαρακτήρα.

Αυτό που θέλω ομως να σε ρωτήσω είναι το εξής:
Εφόσον υποστηρίζεις οτι ο άνθρωπος πρέπει να δείξει ανωτερότητα πρός ολα τα πλάσματα της φύσης είτε αυτά είναι ζώσα μορφή είτε είναι σε υλική μορφή πως θα μπορέσει να συνεχίσει να ζεί?

Εννοώ οτι αν δεν τρώει τα ζώα και τα φυτά τότε τι θα τρώει?
Εαν δεν κόβει τα δένδρα τότε πως θα υπάρξει η απαραίτητη ξυλεία?
Και ενα αλλο πολύ σημαντικό ερώτημα.
Εαν ο άνθρωπος δεν θανατώνει ορισμένα ζώα πχ οπως τα ποντίκια ή τα κουνούπια , ή τις ακρίδες ή δεν ξεχορτιαριάζει τα ζιζάνια φαντάζεσαι τι καταστροφή μπορεί να υπάρξει.
Εδώ θα ήθελα να προσθέσω και τα εντομοκτόνα καθώς και τα ζιζανιοκτόνα γιατί και αυτά ζωντανά είναι.

Επειδή με ενδιαφέρει πολύ η απάντηση σου σε παρακαλώ θα ήθελα να είναι εμπεριστατωμένη.
Σ`ευχαριστώ

Edited by - Μηδεία on 21/02/2005 16:14:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 19:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου , διάβασε αυτό.

Η σύζυγος ετοιμάζει το φαγητό, ρολό στο φούρνο, το τοποθετεί στο ταψί και πριν το βάλει στο φούρνο, κόβει ένα μικρό κομμάτι από κάθε άκρο.
Ο σύζυγος ρωτάει με απορία: "Γιατί, αγάπη μου, έκοψες αυτά τα δύο κομμάτια;"
"Έτσι φτιάχνουν το ρολό," απαντάει η σύζυγος.
Μετά από λίγο καιρό, πηγαίνει το ζευγάρι στο σπίτι των γονιών της γυναίκας και η μητέρα ετοιμάζει ρολό.
Παρακολουθεί ο σύζυγος και βλέπει πάλι τη μητέρα να κόβει τα δύο άκρα από το ρολό.
Δεν κρατιέται και ρωτάει: "Γιατί, μητέρα, έκοψες αυτές τις δύο άκρες;"
"Έτσι φτιάχνουν το ρολό," απαντάει η μητέρα.
Περνάει ακόμα λίγος καιρός και το ζευγάρι πηγαίνει στο σπίτι της γιαγιάς της γυναίκας, για φαγητό.
Η γιαγιά φτιάχνει ρολό.
Δε χάνει την ευκαιρία ο σύζυγος και παρακολουθεί την ετοιμασία.
Με μεγάλη έκπληξη, όμως, διαπιστώνει πως η γιαγιά βάζει το ρολό στο φούρνο, χωρίς να κόψει τα δύο άκρα.
Της λέει, λοιπόν: "Γιατί γιαγιά δεν έκοψες τις δύο άκρες, από το ρολό;"
"Α, όχι, παιδάκι μου", λέει η γιαγιά, "Τώρα πήρα μεγαλύτερο ταψί."


Απο οτι βλέπεις λοιπόν στην καθημερινή μας ζωή πορευόμαστε οπως ακριβώς μας έχουν μάθει , θα έλεγα ``Ευσεβείς πόθοι``.
Οι απαντήσεις λοιπόν αυτές που θα μπορούσα να σου δώσω ίσως να είναι επηρεασμένες υποκειμενικά.

Γιαυτό λοιπόν θέλω να σου προτείνω να ρωτήσεις απευθείας τη Φύση.
Είμαι σίγουρος οτι θα πάρεις τη σωστή απάντηση.

Αυτό επειδή μου ζήτησες εμπεριστατωμένη απάντηση αλλοιώς θα μπορούσα να σου πώ οτι ο ``δάκος`` της ελιάς κάνει μικρότερο κακό στο λάδι απο οτι τα ζιζανιοκτόνα. Αυτό είναι σίγουρο.
Για τα υπόλοιπα την απάντηση θα την πάρεις απο εκεί που σε παρέπεμψα. Ρώτα ... θα πάρεις απάντηση.

Edited by - allzzaro on 21/02/2005 19:10:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 22:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Satsangi
<<O ανώτερος πνευματικά GIGENIS είναι ο ταπεινότερος όλων.
Όμως όλοι είμαστε παιδιά του ίδιου Θεού και στα δικά Του μάτια δεν υπάρχει καμία διάκριση, διότι όλοι είμαστε ψυχές που κάποτε θα ενωθούν μαζί Του. Το ανώτερο και το κατώτερο, το καλό και το κακό είναι σχετικά με τη δική μας αντίληψη, γιατί η ψυχή είναι φως και αυτό το φως βρίσκεται μέσα στο καθένα από εμάς και ο καθένας από εμάς, πριν, τώρα ή μετά, θα αρχίσει το δρόμο της επιστροφής...>>

ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΤΣΑΝΓΚΙ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ(ΚΑΘΟΤΙ ΑΘΕΟΣ)
ΑΡΑ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΦΥΤΟΥ Η ΖΩΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ;

allzzaro

<<Σκοπός του ανθρώπου είναι να συνειδητοποιήσει, οτι είναι το μοναδικό όν επάνω στον πλανήτη οπου μπορεί να επέμβει ευσυνείδητα και οχι ασυνείδητα στην ομαλή λειτουργία του φυτικού αλλά και ζωικού κόσμου.>>

ΣΥΜΦΩΝΩ
<<Απώτερος σκοπός του ανθρώπου είναι να αποκτήσει επάξια τον τίτλο του Ανθρώπου δείχνοντας μια ριζοσπαστική αλλαγή διαφοροποιώντας τη σχέση του με όλα τα πλάσματα της φύσης είτε αυτά ανήκουν στο ζωικό είτε στο φυτικό κόσμο ώστε να μην τα θανατώνει, αποδεικνύοντας τόσο σε αυτά , αλλά και στον Δημιουργό Του, οτι σεβάστηκε το πλεονέκτημα της συνείδησης, σεβάστηκε το πλεονέκτημα της κρίσης, σεβάστηκε το δικαίωμα της Γνώσης.>>
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΘΑΝΑΤΩΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΤΡΟΦΗ
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

<<Γνωρίζει (αυτός) πολύ καλά, οπως γνωρίζετε ολοι σας οτι όλα εχουν ζωή.
Ακόμα και τα φυτά.
Σύχρονες μελέτες , εχω τρανταχτά στοιχεία για αυτά που λέω , αποδεικνύνουν οτι τόσο τα ζώα αλλά ειδικά τα φυτά εχουν τηλεπαθητικές ικανότητες , και εκτός αυτού ενα φυτό μπορεί να συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον που τον φροντίζει.
Γνωρίζοντας το υπερνοήμον αυτό όν ο Ανθρωπος οτι η ύλη αυτή εχει ζωή αλλά και τέτοιου είδους βιοενέργεια αντί για να σεβαστεί το δικαίωμα της ύπαρξης τους , επιδίδεται σε βάναυσες , αρχέγονες ενέργειες κατά τους αγνοώντας τον πόνο , τη δυστυχία αλλά και τη στέρηση του δικαιώματος της ζωής και το κυριώτερο αγνοώντας τις υπηρεσίες που προσέφεραν μέχρι τώρα οι ζώσες αυτές μορφές στην μέχρι τώρα επιβίωση του.>>
ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 22:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΟΦΑΓΟΙ
ΜΗΜΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΕΑΤΟΣ ΤΟΥΣ;
ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ <<ΣΟΦΟΙ>> ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ ΑΡΑ ΠΕΡΙΤΑ
ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΚΤΡΕΦΟΝΤΑΙ
ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΟ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 15:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φωτισμένοι άνθρωποι, άγιοι, μύστες και πνευματικοί δάσκαλοι παραδοσιακά συνιστούν τη χορτοφαγική διατροφή για πνευματικούς και ηθικούς λόγους. Αυτοί που ακολουθούν ένα μονοπάτι επιδιώκοντας να φτάσουν στην Αυτογνωσία και στη Θέωση, το να τρέφονται χορτοφαγικά είναι ουσιώδες για πολλούς και σημαντικούς λόγους.

Αυτό βέβαια δεν αποτελεί την αλήθεια αλλά είναι μιά τοποθέτηση / αποψη.
Πιστεύω ότι είναι καλό να ερευνήσουμε το διαιτολόγιο πληθυσμών που ανέπτυξαν μεγάλο πολιτισμό για να παραδειγματιστούμε ως προς τις διαιτολογικές συνήθειες ανθρώπων που τον δημιούργησαν.


Aγαπητέ think4allou,

Tα παραπάνω δεν είναι καθόλου μια τοποθέτηση / άποψη όπως λές. Είναι μια Αλήθεια που μας έχει δοθεί από τους Μύστες της αρχαιότητας και όποιος ασχοληθεί με το μυστικισμό με σοβαρότητα, θα μπορέσει ο ίδιος να έχει μια πρώτο χέρι εμπειρία όλων αυτών, με τη προυπόθεση ότι το πνευματικό μονοπάτι θα είναι η πρώτη προτεραιότητα στη ζωή μας.


Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 15:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΘΑΝΑΤΩΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΤΡΟΦΗ
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

Mάλλον κάτι τέτοιο.

quote:
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΟΦΑΓΟΙ

Εγώ gigenis νομίζω οτι όταν τρώμε τους καρπούς απο τα δένδρα δεν θανατώνουμε το δένδρο. Τώρα τι θα γίνει με τα λάχανα

quote:
ΜΗΜΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΕΑΤΟΣ ΤΟΥΣ;

Απλά δεν θα τα εκμεταλλευόμαστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy