ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 17:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί όχι?
Αν έχεις τη διάθεση, ευχαρίστως θα δεχόμαστε κάποιες πληροφορίες που σίγουρα θα ενδιαφέρουν ιδίως τους χορτοφάγους!(και όχι μόνο)
Φιλικά,

Αγαπητή Satsangi,

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το λόγο για τον οποίο δεν τρώω κρέας.

Οταν ήμουν μικρός 5 χρόνων μου μου έδωσαν δύο κοτοπουλάκια μικρά.
Τα μεγάλωνα στο σπίτι ώσπου μετά απο καιρό μεγάλωσαν αρκετά και δεν τα ήθελαν πλέον οι γονείς μου. Αποφάσισαμε λοιπόν για το καλό τους να τα δώσουμε σε εναν θείο μου που είχε κοτέτσι , τότε. Ετσι λοιπόν με έπεισαν να τα δώσουμε στο θείο μου οπου και θα μπορούσα να τα επισκέπτομαι.
Μετά απο καιρό ο θείος μου εν αγνοία μου τα έσφαξε και είχε το θράσος να μας τα δώσει για να τα φάμε. Εν αγνοία μου οι δικοί μου λοιπόν είχαν το θράσσος να μου τα δώσουν να τα φάω και έφαγα.
Δεν μου είπαν ποτέ την αλήθεια και μου έδειχναν κάποια αλλα κοτοπουλάκια αλλά ήμουν σίγουρος οτι το έκαναν.
Απο τότε λοιπόν θέλω να μην αγνοώ το δικαίωμα της ζωής.
Είμαι της άποψης οτι τα πάντα εχουν ζωή και δεν πρέπει να το αγνοούμε.
Θύμωσα τόσο πολύ που απο τότε δεν ήθελα να δώ να σφάζουν ζωντανό.
Ακόμα και σήμερα μπορεί να πιαστώ στα χέρια,και το κάνω συχνά με οποιονδήποτε μπορεί να αφαιρέσει το δικαίωμα της ζωής..
Εδώ και τόσα χρόνια λοιπόν το θέμα της διατροφής μου είναι κάτι που αφορά αποκλειστικά εμένα και φροντίζω προσωπικά την διατροφή μου.
Μπορώ να πώ οτι μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα είμαι αρκετά υγιής , δεν εχω αρρωστήσει ποτέ στη ζωή μου και παρά την ηλικία μου εαν ξεκινήσω να τρέχω σας διαβεβαιώνω οτι δύσκολα θα με προλάβει κάποιος εκτός εαν είναι κάποιος τύπου Κεντέρη...

Σε οτι αφορά λοιπόν τις πρωτεινούχες τροφές τις εχω καταθέσει στο τόπικ μου βλέπε.. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ..Βότανα..κλπεάν θέλετε μπορείτε να βρείτε χρησιμότατες πληροφορίες.


Edited by - allzzaro on 08/02/2005 18:01:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 17:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι γνωστή η ιστορία με τα κοτόπουλα. Τα ταίζουν για να μεγαλώσουν και μετά οι ίδιοι που τα ταίζουν τα σφάζουν και τα μαγειρεύουν να τα φάνε. Και όχι μόνο αυτό αλλά έχουν το θράσος να λένε οτι έφαγαν αγνό κρέας χωρίς τα συντηριτικά του χασάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 21:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

Αγαπητέ Allzzaro σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας μια προσωπική σου ιστορία.

Παίρνω λοιπόν το θάρρος να σας πω και εγώ τους λόγους που με οδήγησαν στη χορτοφαγία.

Πριν από 6 περίπου χρόνια, μετά από ένα αρκετά τραγικό συμβάν στη ζωή μου, ολοκληρωτικά και αμετάκλητα(ελπίζω) έστρεψα τη ζωή μου στο τομέα της μυστικιστικής αναζήτησης που από παιδί βασάνιζε τη ψυχή μου.

Άρχισα κάπως παρακινούμενη από κάποιον να κάνω χορτοφαγική διατροφή χωρίς ποτέ να αισθανθώ δυσκολία ή δυσαρέσκεια.
Άρχισα να νιώθω μια τεράστια αγάπη για τα πλάσματα του Θεού και με ενοχλούσε πολύ να βλέπω σκοτωμένα ζώα ή να περνάω από κάποιο κρεοπωλείο και εν πάση περιπτώσει οτιδήποτε έχει κάποιου είδους πράξη βίας.

Η Αλήθεια όμως για μένα αποκαλύφθηκε λίγα χρόνια αργότερα όταν κατάλαβα ότι ο πραγματικός λόγος της χορτοφαγίας μου ήταν ουσιαστικά μια προυπόθεση για την πνευματική μου πρόοδο, η οποία απαιτεί (για όποιον το επιθυμεί) να ακολουθεί ένα μονοπάτι μη βίας, φιλαλήθειας, αγνότητας, ταπεινότητας και ανιδιοτελούς εξυπηρέτησης.

Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 01:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΠΡΙΝ 24 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΕΝΑΝ ΑΓΡΟ
ΜΕΣΑ ΗΤΑΝ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΙΣ ΜΑΖΕΥΑΝ
ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ
ΤΙΣ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΕΛΑΡΑ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η
ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ

Satsangi

<<Tότε αγαπητέ μου να καταργήσουμε τα δικαστήρια και να ορίσουμε μία και μοναδική ποινή για όλα τα εγκλήματα και όλα τα αδικήματα!!>>

ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΒΑΡΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΦΕΡΕΙ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ
ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 01:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό από τα ζώα του εμπορείου έχει την δυνατότητα να φύγει ή να επιτεθεί gigenis;Στα εκτροφεία και στα σφαγεία;

Εκτός και εάν το κρέας που τρως το κυνηγας ο ίδιος με τόξο και βέλη.

Μη το χαλάμε ρε παιδιά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 03:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως .
Δέν υπάρχει κρέας γευστικότερο και θρεπτικότερο απο το θήραμα του τόξου.
Αυτά όμως είναι υποθέσεις ανθρώπων που "χάνονται στη φύση"
Τέσσερα βήματα και στόπ. Άντε άλλα 4 και η μέρα περνάει.
Τα δένδρα είναι η φυσική κάλυψη.
http://www.sweetwatercreekbowhunt.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 16:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΡΙΝ 24 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΕΝΑΝ ΑΓΡΟ
ΜΕΣΑ ΗΤΑΝ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΙΣ ΜΑΖΕΥΑΝ
ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ
ΤΙΣ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΕΛΑΡΑ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η
ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ

gigenis ..δεν μπορώ να μην το σχολιάσω...
Καλέ μου , το επιχείρημα σου είναι οι ντομάτες αποτελούν καρπό, οπως τα πορτοκάλια , τα μήλα , τα καρύδια, τα αχλάδια, τα φυστίκια.. ο καρπός είναι φτιαγμένος για να πέσει ή να κοπεί..
Λάθος παράδειγμα έφερες. Θα μπορούσες να φέρεις τουλάχιστον σαν παράδειγμα ενα ραπανάκιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 16:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπετε οτι η φύση εχει προβλέψει σε οτι αφορά την διατροφική αλυσίδα με εναν θαυμαστό τρόπο.
Τα σαρκοφάγα ζώα δρούν σαν σαρκοφάγα για λόγους ``φυσικής ισορροπίας``. Η Δημιουργία στην αρχέγονη μορφής της δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει αν δεν εφάρμοζε την λανθασμένη αυτή τακτική. Λανθασμένη μέν αποτελεσματική δε.
Ετσι και ο άνθρωπος, την εποχή αυτή , ήταν λογικό να συνταυτισθεί με το μέλημα της Δημιουργίας για να μπορέσει να τραφεί.
ΔΕΚΤΟΝ.

Σήμερα ομως τον 21ο αιώνα μαθαίνουμε απο την φίλη satsani και απο τον allzzaro οι οποίοι επικαλούνται απόψεις περι δικαιωμάτων της ζωής, για τα οποία εχουν μιλήσει φιλόσοφοι (Πυθαγόρας) μεγάλοι μύστες ιεροφάντες (Ιησούς - Ζάρατούστρα κα) φωτισμένοι πνευματικοί δάσκαλοι ανατολικών θρησκειών οι οποίοι μας μιλούν για το μέλημα της Δημιουργίας σε οτι αφορά το ανθρώπινο γένος καθώς τον σκοπό της ύπαρξης του Ανθρώπου..
Αν λοιπόν ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει τον λόγο της ύπαρξης του ο οποίος είναι ευνόητος για όλο το ανθρώπινο γένος, ανεξάρτητα του βαθμού της νοημοσύνης του, παρουσιάζοντας φαιδρά επιχειρήματα και προσπαθώντας να κοροιδέψει ακόμα και τον ιδιο του τον εαυτό, προκειμένου να ικανοποιήσει τα πάθη του και τον εγωισμό του,
Αν λοιπόν συνεχίζω ο άνθρωπος δεν καταλάβει για ποιό λόγο υπάρχει , πότε δεν θα φθάσει στο σημείο να ονομάζεται Ανθρωπος το τέλειο όν τρομάρα του.
Γιατί ο λόγος της ύπαρξης μας είναι να είμαστε Ανθρωποι και οχι ζώα..

Edited by - allzzaro on 09/02/2005 16:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 16:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πριν από 6 περίπου χρόνια, μετά από ένα αρκετά τραγικό συμβάν στη ζωή μου, ολοκληρωτικά και αμετάκλητα(ελπίζω) έστρεψα τη ζωή μου στο τομέα της μυστικιστικής αναζήτησης που από παιδί βασάνιζε τη ψυχή μου.

Φίλη Satsani η μυστικιστική αναζήτηση είναι κάτι που σχεδόν ολοι αναζητούν εδώ μέσα.
Πές μου ποιοί αναζητητές επηρεάσθηκαν απο το θέμα αυτό...
Κανείς.
Δεν υπάρχει λοιπόν κάτι το απόκρυφο για το αναζητήσεις.
Απλα πραγματάκια που μπορεί να τα καταλάβει ο καθένας απο τον πιο έξυπνο εως ενα αυτιστικό παιδί εως και ενας που ζεί σε πρωτόγονη κατάσταση απλά και διάφανα.

Δεν μας δόθηκε τυχαία αυτο το προτέρημα το να υπερέχουμε απο τα ζώα.
Είναι γελοίο να πιστεύουμε το πλαστήκαμε καθ` εικόναν και καθ` ομοίωσιν για να κάνουμε παρέα στο Δημιουργό.
Ο νοών νοήτω. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 17:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά όμως είναι υποθέσεις ανθρώπων που "χάνονται στη φύση"

Είναι ιεροσυλία να μπερδεύεις τους φυσιολάτρες με τους κυνηγούς.

Είναι τελείως ηλίθιο τον 21ο αιώνα να ζώνεσαι την καραμπίνα και να εισβάλλεις στο φυσικό ζωικό χώρο και να κυνηγάς ανυπεράσπιστα ζώα.
Είναι τελείως ηλίθιο να φοράς τα μιλιταριστικά ρούχα και να κρεμάς τα τρόπαια στο αυτοκίνητο για να αποδείξεις οτι είσαι ανδρας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 18:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλζαρο... ίσως κάποιος από τους φίλους είναι χασάπης, η έχει… κτηνοτροφειο!

Περιμένεις να συμφωνήσει μαζί μας?

Α, και κάτι άλλο….

Με συγκίνησε η ιστορία σου με τα κοτόπουλα.

Δεν εισαι ο μονος....και η αδερφη μου απο τα ιδια. Εφαγε τη Μαρια (ετσι την ελεγε) και δεν ετρωγε για καιρο...κοτοπουλα!

Πρέπει να ήμουν 9 η 10 χρονών, και ένας μεγαλύτερος ξάδερφος στο Νησί, μας το έδειξε με καμάρι! Ενα ολοκαινουργειο ΦΛΟΜΠΕΡ. Όλοι θέλαμε να το δοκιμάσουμε, μα ήταν καινούργιο (παιχνίδι)... και δεν το έδινε σε κανένα.

Ενα βράδυ, πέρασε από το σπίτι, και μου είπε. Έλα μαζί να με βοηθήσεις.

Πήγαμε στην κάτω βρύση, έτσι έλεγαν το μέρος, κάτω από ένα πλατάνι, έστρεψε το μεγάλο φακό προς τα πάνω.

Βλέπεις, βλέπεις εκείνο το άσπρο, είπε,…σημάδεψε και ρίξε.

Σήκωσα το όπλο.

Κλικ….και μπουμπ,

δίπλα μου έσκασε, αιμόφυρτος ο σπουργίτης.

Ήξερα τι ήτανε, γιατί έφερνε πουλάκια *(είχε και σφενδόνη ο ξαδερφος) και τα έφτιαχνε η γιαγιά με αυγά, *(πεντανοστημα μάλιστα), μα εκείνος ο γδούπος….ήταν σαν να ξεκόλλαγε μαζί η ψυχή μου. Το σήκωσα, ακόμα ζωντανό ήταν, και το ζεστό του αίμα, έκαψε τα δάχτυλα….
Εκείνο το βράδυ, δεν είπα σε κανένα τίποτα, πήγα στο κρεβάτι μου.

Έκλαιγα…για ώρες.

Την άλλη μέρα, (δεν το έφαγα φυσικά, δεν πήγαινε τίποτα κάτω) πήγα σε ένα θειο μου, και τον ρώτησα... αν είναι σωστό να τρώμε τα ζώα!

Τι έγινε με ρώτησε, γιατί με ρωτάς?

Ήταν πνευματικός άνθρωπος, θυμάμαι μόλις του είπα τι έκανα, με πείρε στην αγκαλιά του… (σαν να πείρε το κρίμα πάνω του)

Είναι μια από τις πράξεις στη ζωή μου, που ειλικρινά και σήμερα… ντρέπομαι!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 18:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro
Ο ΚΑΡΠΟΣ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΖΩΗ
ΟΤΑΝ ΤΡΩΣ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΣΤΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ
ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΥΤΟ

Gothic
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΙ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕ ΦΥΤΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΘΜΗΣΕΙΣ
ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΑΜΦΑΓΑ ΖΩΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΥΤΟΦΑΓΑ
Η ΟΔΟΝΤΟΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΑΓΟΥ ΖΩΟΥ ΟΙ ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΜΑΓΗΡΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΜΑΛΑΚΩΝΕΙ
ΤΑΕΝΤΕΡΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΣΑΡΚΟΦΑΓΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΜΦΑΓΑ
ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΤΕΡΑ ΦΥΤΟΦΑΓΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΜΦΑΓΑ


ΤΟ ΖΩΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝ ΕΝ ΖΩΗ
ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΟ;
ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟ;
ΑΠΟΔΕΞΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
ΠΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ
Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΑΝ ΠΑΡΑΒΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 09/02/2005 18:33:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 18:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gigenis
quote:
ΟΤΑΝ ΤΡΩΣ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΣΤΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ
ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΥΤΟ

Ο καρπός δέν έχει καμιά σχέση με τον θάνατο του φυτού. Καταναλώνοντας τον καρπό το φυτό εξακολουθεί να υπάρχει και παράγει συνεχώς νέους καρπούς. Δέν αποτελεί ο καρπός απο μόνος του ζωντανό οργανισμό, αλλά κάποιο παράγωγο του ζωντανού οργανισμού (π.χ. γάλα και αυγό για τα ζώα). Δέν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζεις στην ίδια μοίρα τους καρπούς οι οποίοι τουλάχιστον είναι πλήρως απαραίτητοι για την διατροφή μας με τα ζώα πως το κοτόπουλο, το αρνί, το κατσίκι και πολλά άλλα. Ο Allzaro το καταλαβαίνει καλύτερα

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 19:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλζαρο... ίσως κάποιος από τους φίλους είναι χασάπης, η έχει… κτηνοτροφειο!

Γειά σου ``Πλάτωνα``, εχεις καταλάβει με τι πνεύμα μιλάω.
Δεν είναι μόνο οι χασάπηδες είναι και ολα αυτά τα εκατομμύρια εργάτες που εργάζονται στην παραγωγή κρέατος ή ακόμα οι ψαράδες.

Εννοείται οτι η άποψη μου εχει ουτοπικό χαρακτήρα και δεν μπορώ να αποκλείσω εναν χασάπη με τέτοιες ιδέες.

Αρκετά συγκινητική η ιστορία σου.
Θα ήθελα τη γνώμη σου για το θέμα αυτό ομως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 19:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro
Ο ΚΑΡΠΟΣ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΖΩΗ
ΟΤΑΝ ΤΡΩΣ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΣΤΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ
ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΥΤΟ

Βρέ gigenis ειλικρινά τα θές και τα λές .

Βρέ καλό μου παιδί τι να στερήσω απο το δένδρο ή απο τον καρπό πού είναι χιλιάδες δίπλα απο το δένδρο. Βρές ενα αλλο επιχείρημα να σου βγάλω το καπέλο . Σου είπα πές πχ ραπανάκι, πές καρότο πές κάτι που του αφαιρούμε τη ζωή για να το φάμε τι πάς και μπερδεύεις τους καρπούς..
Και στο κάτω κάτω ασε βρε παιδάκι μου να βγάλουμε καμμιά άκρη με τα ζώα και βλέπουμε τι θα κάνουμε με τις ντομάτες

Το ξέρει .. krisna το ξέρει αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ το ξέρει προβάλλει τέτοιου είδους επιχειρήματα.

Edited by - allzzaro on 09/02/2005 19:37:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 20:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gigenis το θέμα δεν το χαλάνε καθόλου οι χορτοφάγοι όπως είπες και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσπαθείς να υποθέτεις ότι υπάρχει κι εδώ διαμάχη του στυλ χλαμυδόπληκτοι vs Λουκάδες.

Δεν τείθεται τετοιο θέμα εδώ.
Απλά το συζητάμε και ανταλλάσουμε απόψεις.
Σωστά όσα είπες για το πεπτικό μας σύστημα.
Το ότι όμως δεν είναι όλες οι μορφές ζωής το ίδιο αλλά υπάρχουν ανωτερες και κατώτερες,έτσι υποστηρίζουν ΟΛΟΙ οι εσωτεριστες ανά τους αιώνες.
Τώρα αν θες να σου πούμε ότι έχεις δίκιο...εντάξει έχεις δίκιο.
Πάμε παρακάτω τώρα.


quote:
Είναι γελοίο να πιστεύουμε το πλαστήκαμε καθ` εικόναν και καθ` ομοίωσιν για να κάνουμε παρέα στο Δημιουργό.

Φίλε μου το κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση υπάρχει κατά τον έναν ή άλλο τρόπο αλλά μην το βλέπεις τόσο επιφανειακά.Ακόμα κι ένα παιδάκι του γυμνασίου δεν το βλέπει έτσι.

Edited by - Gothic on 09/02/2005 20:37:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 21:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ
ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ
ΑΦΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΛΟΝΤΙΚΗ ΖΩΗ
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΙΜΑ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΦΕΣΕ ΜΕ ΓΑΛΑ
ΟΥΤΕ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΕΠΕΜΒΕΝΟΥΝ
ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΙΚΡΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΕΦΕΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΛΙ
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΡΟΦΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΕΡΟΥΜΕ ΖΩΗ ΠΕΙΤΕ ΤΟ

ΠΛΑΤΩΝΑ ΑΝ ΛΕΣ ΕΜΕΝΑ ΧΑΣΑΠΗ(ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ)ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ
ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΑΡΠΑΧΤΗΚΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ

Gothic
Το ότι όμως δεν είναι όλες οι μορφές ζωής το ίδιο αλλά υπάρχουν ανωτερες και κατώτερες,έτσι υποστηρίζουν ΟΛΟΙ οι εσωτεριστες ανά τους αιώνες.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΠΙΑ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 09/02/2005 21:25:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 21:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Σύμφωνοι αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Edited by - Gothic on 09/02/2005 21:48:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 22:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis,

ούτε και εγώ είμαι αρπαξιαρης, αντίθετα συζητώ, μάλιστα κάλεσα ειδικά εσένα, (όσο αφορά τα της αντοχής.... σωματικής, και πνευματικής) να τα διαπιστώσεις μόνος σου, μιας και ίσως κατάλαβα λίγο πως σκέφτεσαι.
Εξ αλλού θα θυμάσαι, παλιά, όταν ακόμα πηγαίναμε σινεμά, και δεν βλέπαμε…φωνάζαμε, χασάπη γράμματα!

Αλζαρο, και τι να πω?

για όλη την κατάσταση, μιας και είμαι περιτριγυρισμένος από κρεατοφάγους (όλοι οι δικοί μου, τραβάνε κάτι κιλά παιδάκια για το καλωσόρισες… μόλις φτάνω, και η μάνα μου ελπίζει εδώ και χρόνια να φάω κάτι, από όσα ετοιμάζει, ματαίως φυσικά, μιας και τους δίνω μεν χρήματα για ότι θελήσουν, μα εγώ δεν τα αγοράζω…ούτε και τα τρώω!

Να θυμάσαι, πως θα έχεις περισσή ενέργεια πάντα, και αυτοί που τρώνε τέτοιες τροφές, καταναλώνουν πόλη σωματική μα και ψυχική ενέργεια… για να τις χωνέψουν.

Πνευματικά δεν μιλάω… μα έχω την εντύπωση πως το κείμενο του Χριστού από το ευαγγέλιο των Εσσαίων, είναι πράγματι από εκείνο τον διδάσκαλο,(και έτσι συμβαίνει, με την έννοια Σατανάς.. τις ακόρεστες επιθυμίες…)

Θα είσαι και θα δείχνεις πάντα 15 μα και 20 χρόνια μικρότερος από την ηλικία σου, ειδικά όταν συμβεί ενωρίς… κάτι όμορφο μέσα σου. Ας το πούμε απλά στη γλώσσα των φίλων της σοφίας, πως κάπου… τελειώνει η σύγκρουση…
Έτσι και στο φυσικό επίπεδο, (όταν δεν υπάρχει σύγκρουση) ο κυτταρικός μεταβολισμός …κατεβάζει τις στροφές! Δεν έχεις ανάγκη πάνω από 700 θερμίδες την ημέρα, (δεν έχεις αδενοπάθειες… και όλες οι εξετάσεις δείχνουν πως το αίμα σου, είναι σαν ενός μικρού παιδιού)

Τι άλλο να πούμε?

Ας αφήσουμε και τους άλλους….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 00:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ξέρει .. krisna το ξέρει αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ το ξέρει προβάλλει τέτοιου είδους επιχειρήματα

Αν είναι να ξεκινήσουμε τέτοιου είδους επιχειρήματα Alzaro στο τέλος ούτε νερό δέν θα μπορούμε να πιούμε. Κι'εγώ απο κρεατοφάγους περιστοιχίζομαι κι'εξαναγκάζομαι να γίνομαι επίσης χωρίς να το θέλω. Απο κεί και πέρα η διαβίωση μας απαιτεί τροφή, και όχι σαρκοφαγία αλλά τροφή χωρίς σπόρους και καρπούς είναι αδύνατο να υπάρξει!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 03:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν υπάρχει φύση στην οποία ο άνθρωπος είναι απλά μιά οικολογική μονάδα.
Ο άνθρωπος είναι κάτι ξεχωριστό που καλείται να χειριστεί καλά τους φυσικούς πόρους.
Υπάρχει ένας συναισθηματικός ή ιδεολογικός εγκλωβισμός του ανθρώπου σήμερα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ζητήματα περι ζωής και οικολογίας.
Σήμερα που ο άνθρωπος τρέφεται κατα 99,9% απο καλλιεργημένα ζώα, έχει ξεχάσει να κερδίζει την πρωτείνη με την κυνηγετική του προσπάθεια.
Η κατανάλωση πρωτογενών πρωτεινών έχει συνδεθεί με τον "φόνο".
Ο "φόνος" βαραίνει περισσότερο συνειδησιακά, παρα το κρέας διαιτολογικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αν λοιπόν ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει τον λόγο της ύπαρξης του ο οποίος είναι ευνόητος για όλο το ανθρώπινο γένος, ανεξάρτητα του βαθμού της νοημοσύνης του, παρουσιάζοντας φαιδρά επιχειρήματα και προσπαθώντας να κοροιδέψει ακόμα και τον ιδιο του τον εαυτό, προκειμένου να ικανοποιήσει τα πάθη του και τον εγωισμό του,
Αν λοιπόν συνεχίζω ο άνθρωπος δεν καταλάβει για ποιό λόγο υπάρχει , πότε δεν θα φθάσει στο σημείο να ονομάζεται Ανθρωπος το τέλειο όν τρομάρα του.
Γιατί ο λόγος της ύπαρξης μας είναι να είμαστε Ανθρωποι και οχι ζώα..

Aγαπητέ μου φίλε Αllzzaro,

O κάθε ένας από εμάς, έχει γεννηθεί κουβαλώντας μαζί του τις ροπές του νου του. Ο κάθε ένας μας, βρίσκεται σε διαφορετικό πνευματικό υπόβαθρο, διαφορετικό παρελθόν και διαφορετικό μέλλον.
Ένας μεγάλος Δάσκαλος του προηγούμενου αιώνα έλεγε ότι το να φτάσεις το Θεό είναι εύκολο, το να γίνεις άνθρωπος είναι δύσκολο.

Ας μην είμαστε αυστηροί με τους ανθρώπους που έχουν διαφορερική αντίληψη για τα πράγματα, αλλά με αγάπη και υπομονή μπορούμε να μεταδώσουμε τη δική μας φλόγα και στους άλλους.

Μια μικρή παρέμβαση στα παραπάνω λεγόμενά σου, είναι ότι ο λόγος της ύπαρξή μας είναι η αυτογνωσία και η Θέωση και το να γίνουμε Ανθρωποι είναι η προυπόθεση.

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μας δόθηκε τυχαία αυτο το προτέρημα το να υπερέχουμε απο τα ζώα.
Είναι γελοίο να πιστεύουμε το πλαστήκαμε καθ` εικόναν και καθ` ομοίωσιν για να κάνουμε παρέα στο Δημιουργό.
Ο νοών νοήτω.


..Επέτρεψέ μου να αμφιβάλω φίλε Αllzzaro..


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι μια από τις πράξεις στη ζωή μου, που ειλικρινά και σήμερα… ντρέπομαι!


Κάποτε ρωτήθηκε ένας Δάσκαλος τι να κάνουμε όταν έχουμε υποπέσει σε σφάλμα ή λάθος. Εκείνος απάντησε: Το ξεχνάμε..
Θέλοντας να πει ότι εφόσον αντιληφθούμε και παραδεχτούμε ένα λάθος μας, δε χάνουμε τη ενέργεια και το καιρό μας προσκολλούμενοι σε αυτό το λάθος αλλά εστιαζόμαστε στο να μην το επαναλάβουμε( ή τουλάχιστον προσπαθούμε να μην το επαναλάβουμε)

Φιλικά,
αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΥΤΟ


Xμ.. σαν κάπως μέσα σου να παραδέχεσαι ότι το φυτό είναι κατώτερης μορφής ζωή? Αγαπητέ μου GIGENIS

quote:
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΙ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕ ΦΥΤΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΘΜΗΣΕΙΣ
ΤΗΣ ΖΩΗΣ

Moυ θυμίζεις και κάτι άλλο που έχει γράψει ο Sarmad, ένας Σούφι Εβραικής καταγωγής το 17ο αι. που συνήθιζε να λέει τα ίδια πράγματα με κάπως πιο απλοικό τρόπο.

<<Το Φως της Ζωής που είναι ο Κύριος,

κοιμάται μέσα στα μέταλλα,

είναι σε κατάσταση ονείρου μέσα στα φυτά,

ξυπνά μέσα στα ζώα

και έρχεται σε πλήρη συνειδητότητα μέσα στον άνθρωπο>>

quote:
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΑΜΦΑΓΑ ΖΩΑ ΕΙΜΑΣΤΕ

γίναμε, δεν είμασταν...


quote:
ΠΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ

Δεν είναι εγωισμός, είναι μια πραγματικότητα, κοίταξε γύρω σου...
Για να μη αναφέρουμε τις γραφές και για το σκοπό που μπορεί να επιτελέσει μια ψυχή όταν πάρει την ανθρώπινη μορφή.


Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΠΙΑ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ


Αν μου επιτρέπεις αγαπητέ Gigenis, ίσως θα έπρεπε να ασχοληθείς λίγο με τον εσωτερισμό και να μελετήσεις κάποια μυστικιστικά κείμενα που με το καιρό και ίσως με κάποια προσπάθεια βιωματικής εμπειρίας,
θα μπορέσεις να αντιληφθείς ότι ίσως τα πράγματα να είναι και κάπως αλλιώς...

Πολύ φιλικά και χωρίς καμία τάση υπόδειξης,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα είσαι και θα δείχνεις πάντα 15 μα και 20 χρόνια μικρότερος από την ηλικία σου, ειδικά όταν συμβεί ενωρίς… κάτι όμορφο μέσα σου. Ας το πούμε απλά στη γλώσσα των φίλων της σοφίας, πως κάπου… τελειώνει η σύγκρουση…


Eπίσης ΠΛΑΤΩΝΑ,

Όσο παιρνούν τα χρόνια οι βιολόγοι και οι διαιτολόγοι αποδεικνύουν με τις έρευνές τους ότι η χορτοφαγική διατροφή είναι πιο ταιριαστή και πιο υγεινή για τον ανθρώπινο οργανισμό από αυτή των κρεατοφάγων. Τα πιο δυνατά ζώα με τη μεγαλύτερη αντοχή είναι φυτόφάγα.

Ο ελέφαντας το βόδι και το άλογο είναι γνωστά για τη δύναμή τους και την ικανότητητά τους για εργασία. Ακόμα και τη δύναμη των μηχανών μετράμε με "ίππους".

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 15:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δέν υπάρχει φύση στην οποία ο άνθρωπος είναι απλά μιά οικολογική μονάδα.
Ο άνθρωπος είναι κάτι ξεχωριστό που καλείται να χειριστεί καλά τους φυσικούς πόρους.
Υπάρχει ένας συναισθηματικός ή ιδεολογικός εγκλωβισμός του ανθρώπου σήμερα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ζητήματα περι ζωής και οικολογίας.

Από κοινωνικο-οικονομική ακόμα άποψη αγαπητέ Think4allu η χορτοφαγία είναι η πιο συμφέρουσα διατροφή αν σκεφθεί κανείς ότι από 10 στρέμματα βοσκοτόπων μπορεί να παραχθεί η ίδια ποσότητα ζωικών πρωτεινών που θα μπορούσε να παραχθεί από 1 στρέμμα γης καλλιεργημένο κατάλληλα ώστε να παράγει φυτικές πρωτείνες.

Βλέπουμε έτσι 9 στρέμματα γης να "σπαταλιούνται" στη παραγωγή κρέατος. Παρόμοια, ένα ζώο τρώει 8 κιλά σιτηρά για να παράγει 1/2 κιλό κρέας, με αποτέλεσμα 7,5 κιλά σιτηρά να "πηγαίνουν χαμένα"

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 15:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν θα προλάβω να γράψω κάτι ακόμα έως το βράδυ,

αλλά θα ήθελα να ξέρετε ότι θα φύγω αύριο ένα ταξίδι στο εξωτερικό

και έτσι θα απουσιάσω από το τόπικ για περίπου 10 ημέρες.

Σας φιλώ,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 16:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτά όμως είναι υποθέσεις ανθρώπων που "χάνονται στη φύση"

Είναι ιεροσυλία να μπερδεύεις τους φυσιολάτρες με τους κυνηγούς.

Είναι τελείως ηλίθιο τον 21ο αιώνα να ζώνεσαι την καραμπίνα και να εισβάλλεις στο φυσικό ζωικό χώρο και να κυνηγάς ανυπεράσπιστα ζώα.
Είναι τελείως ηλίθιο να φοράς τα μιλιταριστικά ρούχα και να κρεμάς τα τρόπαια στο αυτοκίνητο για να αποδείξεις οτι είσαι ανδρας...



Ξέρω κάποιον αγαπητέ αλζαρο που:
Σκοτώνει με μια τουφεκιά πάντοτε ,και από απόσταση τέτοια που το ζώο κεραυνοβολείται κυριολεκτικά.
Μετά κάθεται δίπλα από το ζώο για δέκα λεπτά και κάτι λέει που δεν μπορεί να το ακούσει κάποιος ακόμα και αν είναι δίπλα του.
Μπορεί να κυνηγήσει και με άλλους τρόπους όπως για παράδειγμα να στήσει θηλιές στα περάσματα των ζώων αλλά δεν το κάνει για να μην προκαλεί περιττό πόνο.
Δεν κυνηγά όταν χιονίσει διότι το θεωρεί ανηθικο να ακολουθήσει το ζώο μέχρι στην φωλιά του και απλά να το εκτελέσει.
Δεν χρησιμοποιεί αυτοκίνητο με αναμμένα φανάρια ή φακούς για να τυφλώνει τα θηράματα.
Κυνηγά όλο τον χρόνο αλλά μόνο την εβδομάδα της πανσελήνου κάθε μήνα.
Δεν χρησιμοποιεί σκυλιά για να ανιχνεύει.
Ανιχνεύει το ίχνος του θηράματος πάνω στο χώμα ,πράγμα που αποτελεί μέγιστη πρόκληση δεξιότητας.
Δεν πουλά τα θηράματα δεν τα χαρίζει.
Τα γεύεται παρέα με ελάχιστους εκλεκτούς φίλους και με καλό δικό του κρασί.
Δεν διαφημίζει επουδενι τρόπο τις επιτυχίες του στο κοινωνικό του περιβάλλον.
Δεν τις αποκαλύπτει καν.
Μισεί πραγματικά το είδος των εκτελεστών που ανέφερες πιο πάνω.

Είναι κυνηγός.


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy