ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 08:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε the elder sister 1, φυσικά και έχεις το δικαίωμα να πείς την γνώμη σου. Δεν θα σε αντικρούσω.
Μόνο που εγώ γενίκευσα και απλοποίησα όσο μπορούσα περισσότερο το θέ μα. Αυτά που γράφεις εσύ παιρνουν μργάλη ανάλυση την οποίαν δεν θα κάνω γιατί η ουσία του θέματος παραμένει Η ΙΔΙΑ.
Και μιά διευκρίνιση ακόμα: Όσο πιό χαμηλή μορφή ζωής εισάγουμε στο σώμα μας τόσο πιό εύκολα μπορούμε να αποβάλουμε τα επακόλουθά της από το σώμα μας.
Αν εσύ θέλεις το αντίθετο, δική σου απόφαση.
Ότι πείς φίλε μου.
Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 13:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο πιό χαμηλή μορφή ζωής εισάγουμε στο σώμα μας τόσο πιό εύκολα μπορούμε να αποβάλουμε τα επακόλουθά της από το σώμα μας.

Γεια σου glinaaea,

Αυτό που έγραψες είναι σπουδαίο.
Όχι μόνο τα αποβάλεις σαν παρελθόν (κάρμα) , μα όταν συμβαίνει, αισθάνεσαι τι αφήνει το σώμα σου, μάλιστα, τα πιο (βαριά) δεν φεύγουν εύκολα, και όταν το κάνουν….όλο το σώμα τρέμει. Αν μάλιστα περάσεις αρκετό καιρό με χαμηλή τροφή ζωής, και ακολουθήσει νηστεία….

ίσως.... πολλά γίνονται, ίσως πολλά να βλέπεις.

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι,, πως δεν το γράφω για να κάνω τον μυστήριο η σπουδαίο το παραπάνω,
απλά πέρασα,
και είναι καθαρή μεταφυσική για μερικούς, ενώ για άλλους…. θεωρειται λεπτεπίλεπτος υλισμός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 08:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας μέρα.
Φίλε Πλάτωνα δυστυχώς μας αρέσει τόσο πολύ η κρεατοφαγία και είναι και εύκολη λύση στην υλική διατροφή μας που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να σκεφθούμε τις επιπτώσεις που έχει επάνω μας ψυχικά και σωματικά, αλλά και αν τις σκεφτόμαστε δεν θέλουμε να το δεχθούμε.
Αν λοιπόν κάποιος που γνωρίζει τις επιπτώσεις και μας πει την γνώμη του, απλά τον στέλνουμε στον δ...... λέγοντας: τί λέει ο μ...... να κόψω το κρέας; όχι βέβαια.
Αυτοί φίλε μου που επιμένουν στην κρεατοφαγία, πραγματικά ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ούτε γιά την ψυχική υγεία τους αλλά ούτε και για την σωματική τους υγεία.
Γιατί όπως και να το κάνουμε, όπως λένε στην πατρίδα μου στα μωρά, το τσι-τσί ΕΙΝΑΙ ΤΣΙ-ΤΣΙ και δεν θέλουμε να το κόψουμε.
Τώρα γιά το πόσο θέλουν αυτά τα άτομα να ακολουθήσουν τον εσωτερικό δρόμο....... μην το ψάχνεις, γιατί αυτά τα δύο ειναι εντελώς ασυμβίβαστα.
Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 05:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω να φαω κρεας ακριβως 27 χρονια. Σας διαβεβαιω οτι θα ειχα μεγαλυτερα προβληματα με το εμφραγμα που περασα αν ετρωγα, κατα δηλωση των θεραποντων ιατρων μου.

Εκτος αυτου δεν ειναι συμπτωματικο οτι μεγαλοι πνευματικοι ανθρωποι συνιστουν χορτοφαγικη διατροφη και για ηθικους λογους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 02:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok...

Κανεις ανθρωπος δεν μπορεί να ζησει αποκλειστικα με λαχανικά (ΜΟΝΟ ΦΥΤΑ) χωρις να λαμβανει συμπληρωματα διατροφης που θα του παρεχουν κυριως Β12(που υπαρχει μονο σε ζωικα προϊοντα) για να αποφυγει τις μη αναστρεψιμες νευρολογικες βλαβες που προερχονται απο την ελλειψη της
(σας λεω οτι σε περιπτωση νευρολογικων συμπτωματων απο τις πρωτες εξετασεις που διαταζουν οι νευρολογοι ειναι η μετρηση της B12).

Δεν θα κατσω να ασχοληθω με το καρμα και την μετεμψυχωση και την θλιψη για τα ζωακια που σφαζουμε.

Ας δουμε λιγο τα γεγονοτα.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ειναι ον που φτιαχτηκε για μεικτη διατροφη
Κοιταξτε τα δοντια σας εχετε κυνοδοντες (χαρακτηριστικο ζωων που τρωνε κρεας)
Επισης το μηκος του ανθρωπινου εντερου ειναι ενδιαμεσο σε μηκος (των αποκλειστηκα σαρκοφαγων ειναι μικροτερο απο το ανθρωπινο και των αποκλειστικα φυτοφαγων μακρυτερο)
Οι αγελαδες και τα αλλα φυτοφαγα ζωα ειναι ειδικα κατασκευασμενα για να τρεφονται αποκλειστικα με φυτα.Τα φυτα περιεχουν θρεπτικες ουσιες μεν αλλα σε μικρη συγκεντρωση,ετσι τα φυτοφαγα τρωνε μεγαλες ποσοτητες των φυτων αναγκαστικά για να παρουν τις ουσιες που χρειαζονται.
Για να παρει το ασβεστιο που περιεχεται σε ενα ποτηρι γαλα η αγελαδιτσα μας,πρεπει να φαει 2 τονους χορτα.
Ο ανθρωπος δεν μπορει να φαει 2 τονους χορτα.Ετσι πινει ΓΑΛΑ.
Οι ανθρωποι δεν ειναι φτιαγμενοι να τρωνε ΜΟΝΟ ΧΟΡΤΑ.Το πεπτικο τους ειναι φτιαγμενο για μεικτη διατροφη.
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ χωρις την ληψη συμπληρωματων διατροφης οδηγει σε μεγαλες διαταραχες σε ενηλικες και αναστολη της αναπτυξης ακομα και θανατο σε παιδια (στην ΗΠΑ συνελαβαν μια οικογενεια που ταιζε το νεογνο της χορταρια και το παιδακι λιμοκτονησε).

Επειδη καμποσοι χορτοφαγοι απο δω μεσα καυχονται οτι χαιρουν ακρας υγειας ας πω την ιστορια του αδερφου μου.
Που εγινε χορτοφαγος κοβωντας κρεας και κοτοπουλο(ετρωγε ομως τυρι και αβγα)
Που του μετρησα με τα χερακια μου την B12
Που η μετρηση βγηκε στον πατο.
Που φρικαρα εγω και οι γιατροι του εργαστηριου με το αποτελεσμα(λεξεις οπως μεγαλοβλαστικη αναιμια και μη αναστρεψιμες νευρολογικες βλαβες αρχισαν να χορευουν στο μυαλο μας).
Αδερφος αρχιζει να παιρνει χαπια Β12.Β12 φτανει σε φυσιολογικες τιμες.
Νεα μετρηση χθες.Β12 φυσιολογικη,το φολικο του οξυ στον πατο!!!!(και παιρνει και πολυβιταμινουχο σκευασμα που καλυπτει υποτιθεται την ημερησια δοση σε φολικο οξυ-folate).
Ο ανθρωπος πρεπει να τρωει απο ολες τις ομαδες τροφων με μετρο.
Αποφευγει ετσι και τις ασθενειες απο ελλειπη προσληψη διαφορων θρεπτικων συστατικων αλλά και τα προβληματα απο υπερβολικη ληψη καποιων αλλων.

Η μεσογειακη διατροφη θεωρηται απο τις καλυτερες .Περιεχει κρεας,αβγα,οσπρια,λαχανικα και ελαιόλαδο.

Καποιοι βγηκαν και ειπαν τα παιδια μας τρωνε μονο χορτα και ειναι οκ.
Απο τα λεγομενα τους ομως προκυπτει οτι τα παιδια τους καταναλώνουν ΚΑΙ ΖΩΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ (αβγα) και απλα δεν τρωνε κρεας.

Συνιστω σε οσους τρωνε μονο χορτα ανευ χρησιμοποιησης συμπληρωματων διατροφης να κανουν μετρηση της B12 κυριως (οχι του σιδηρου,σιδηρος υπαρχει και στα φυτα αν και η καλυτερη πηγη Fe ειναι το μοσχαρισιο κρεας).

Αν εχουν δε ελλειψη η να φανε κρεας η αβγα η να παρουν Β12 σε χαπια εφ ορου ζωης.

Διοτι καλα και συναισθηματικα ειναι αυτα περι τα καημενα τα ζωακια που υποφερουν οταν τα σφαζουμε αλλα αμα ειναι να μου πεθανει εμενα το παιδι απο αβιταμινωση η να σταματησει η αναπτυξη του να παει στην ευχη το κατσικακι.

Καποιος παραπανω ανεφερε οτι δεν υπαρχει τιποτα υγεινο στο κρεας.Απορω που πατε και βρισκετε τετοιες πληροφοριες.
Το κρεας ειναι αριστη τροφη απο αποψη θρεπτικων συστατικων και ευκολοχωνευτη.Σε αυτο βρισκονται σε αριστη συγκεντρωση πληθωρα θρεπτικων συστατικων και μια (Β12) που δεν βρισκεται στα χορταρια.

Χρειαζομαστε φυτικες ινες για να βοηθηθει το εντερο στην κινητικοτητα του (την προωθηση της τροφης κατα μηκος του).
Οταν τρως μονο κρεας και αποφευγεις τα φυτα δημιουργηται προβλημα δυσκοιλιοτητας.
Η δυσκοιλιοτητα ειναι επιβαρυντικος παραγοντας για καρκινο του εντερου διοτιτ παραμενει η τροφη πολλες ωρες μεσα στο εντερο και οι καρκινογονες ουσιες που περιεχει δρουν περισσοτερη ωρα στον βλενογονο του εντερου.
Αλλα καρκινογονες ουσιες προερχονται και απο φυτα (οταν τα εχουν πηξει πχ στα φυτοφαρμακα).
Το προβλημα λοιπον ειναι η δυσκοιλιοτητα
Τι κανουμε λοιπον?
Α)ΤΡΩΜΕ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ
Β)ΑΣΚΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ Η ΑΣΚΗΣΗ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ
Γ)ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΓΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ (ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ).

Edited by - medtech on 16/12/2005 02:44:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 18:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ειναι ον που φτιαχτηκε για μεικτη διατροφη
Κοιταξτε τα δοντια σας εχετε κυνοδοντες (χαρακτηριστικο ζωων που τρωνε κρεας)

Ο άνθρωπος είναι συνονθύλευμα homo sapiens και ανωτέρων πνευματικών οντοτήτων σύμφωνα οχι μόνο με τα απόκρυφα.. αλλά και τα φανερά...ευαγγέλια και οχι μόνο....

Το οτι διαθέτει λοιπόν κυνόδοντες, ή εχει συνήθειες του homo sapiens αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να τις υιοθετήσει... και αυτό .. γιατί ενώ ουσιαστικά φαίνεται να είναι ζώο.. δεν πρέπει να συμπεριφέρεται ώς ζώο.. γιατί απλά .. δεν είναι ζώο..
Διαθέτει την απαραίτητη νοημοσύνη.. είναι γνώστης του καλού και του κακού.. και σε ολη τη διάρκεια της ζωής του είναι ελεύθερος να επιλέξει.. αν πρέπει ή το κατά πόσο πρέπει να υλοποιήσει το σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε..

Τώρα....
Η τροφή του ανθρώπου.. έπαιξε σημαντικότατο ρόλο στο παρελθόν.
Στη Γέννεση αναφέρεται .. οτι ο Δημιουργός εδωσε ως τροφή στους πρωτόπλαστους .. καρπούς και μόνον καρπούς.
Στη Θεογονία του Ησίοδου αναφέρεται οτι το Χρυσούν Γένος .. ετρέφετο με .. καρπούς και μόνον με καρπούς.
Προκατακλυσμιαία η βρώση σάρκας ήταν απαγορευμένη.. Μετακατακλυσμιαία.. αφήνεται να εννοηθεί.. η βρώση σάρκας..
υπο όρους...

Απο εκεί και μπρός το τι θα πρέπει να τρώει ο καθένας.. αυτό εχει να κάνει σύμφωνα με την αντίληψη του κάθε ανθρώπου.. για το αν ``ζει για να τρώει`` ή ``τρώει για να ζεί``. αποφασίζοντας.. αν πρέπει ή δεν πρέπει να τρώει .. όμοιους του..


Edited by - allzzaro on 20/12/2005 18:54:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 19:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διοτι καλα και συναισθηματικα ειναι αυτα περι τα καημενα τα ζωακια που υποφερουν οταν τα σφαζουμε αλλα αμα ειναι να μου πεθανει εμενα το παιδι απο αβιταμινωση η να σταματησει η αναπτυξη του να παει στην ευχη το κατσικακι.

Η απόφαση του ανθρώπου ωστε να υιοθετήσει... το να μην τρώει .. τους όμοιούς του .. εχει να κάνει με μια απόφαση ενός πολύ πνευματικώς ανεπτυγμένου όντος ώστε να ερθει κόντρα στην ίδια του τη φύση.
Ο άνθρωπος εχει δείξει οτι μπορεί να αλλάζει τους νόμους της φύσης..
Η απόφαση αυτή λοιπόν .. ως θεωρία.. σημαίνει οτι κάποια μέρα θα περάσει και στην πράξη...
Ο ``καιρός γάρ εγγύς`` νόσος των πουλερικών, νόσος των τρελλών αγελάδων.. νόσος των ιχθύων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια χώρα που είσα ότι δηλώνεις :
Δηλώνω χορτοφάγος .


Δεν είμαι . Η εξάρτησή μου ,απο την σαρκοφαγία με έχει κάνει αυτό που είμαι .
Τι είμαι ;;;

Ένα σαρκοφάγο ζώο, με ανθρωποιειδή μορφή .

Υπάρχουνε βέβαια και χειρότερα .

Να μην μπορείς να τιθασεύσεις το κτήνος μέσα σου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 17:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαι . Η εξάρτησή μου ,απο την σαρκοφαγία με έχει κάνει αυτό που είμαι .

ΟΡΘΟΝ

quote:
Ένα σαρκοφάγο ζώο, με ανθρωποιειδή μορφή .

ΛΑΘΟΣ

Κανένα ζώο.. δεν εχει νοημοσύνη... αυτό που ξεχωρίζει τον άνθρωπο απο το ζώο ...είναι το επίπεδο της νοημοσύνης του...
Συνεπώς.
Σε καμία περίπτωση το νοήμων αυτό όν.. δεν μπορεί να θεωρηθεί ζώο..
Οπως και το αντίθετο.. κανένα ζώο δεν μπορεί να θεωρηθεί άνθρωπος.
Επομένως.. το ζώο .. δεν μπορεί να νοήσει.. απολύτως τίποτα και δρά απλά με το ένστικτο.. ο άνθρωπος μπορεί να νοήσει..και να αντιληφθεί.. οτι είναι Ανθρωπος και οχι ζώο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

naama
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2005, 17:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους naama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά και απο μένα.. Δεν έχω διαβάσει όλα το προηγούμενο τόπικ πάντως νομίζω πως έχουν ειπωθεί αξιόλογα πράγματα. έχω να διορθώσω μόνο πως το κρέας φυσικά και δεν είναι ευκολοχώνευτο, κάθε άλλο μάλιστα απλά τέτοιου είδους συμπεράσματα δεν μπορεί να τα βγάλει κάποιος με σιγουριά αν δεν είναι ή εστω ήταν για μια περίοδο χορτοφάγος. Όσο για το αν μπορεί να είναι κάποιος χορτοφάγος ή να μεγαλώσει με αυτή τη διατροφή χωρίς προβλήματα νομίζω πώς εκτός απο όλες τις έρευνες που όλο και πληθαίνουν, η ιστορία το έχει αποδείξει. Δεν μιλάμε για κάτι νέο ούτε για την ανθρωπότητα γενικά αλλά ούτε και για την Ελλάδα.. Satsangi ευχαριστώ για το τόπικ που άρχισες. απο αθήνα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2005, 14:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα [b/]naama[b/], καλησπέρα σε όλους,

Ναι από Αθήνα,

Το τόπικ αυτό ξεκίνησε πριν από ένα χρόνο περίπου.

Θα βρεις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες αν έχεις τη διάθεση και το

χρόνο να το διαβάσεις!

καλώς ήλθες και καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου!


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
naama
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2005, 22:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους naama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα και τα προηγούμενα,έχει αναπτυχθεί η συζήτηση αν και νομίζω πως μπορούν να γραφτούν αρκετά ακόμη όχι μόνο απο άποψη υγείας αλλά και πνευματικής εξέλιξης. μπορείς να μας βοηθήσεις αν κρίνω απο το nick σου αλλά και το σήμα του ruhani mission..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 17:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα naama, καλησπέρα σε όλους,


Όπως εχω ξαναγράψει εγώ δεν είμαι γιατρός και δε θέλω να επεκταθώ στο θέμα υγείας.

Όταν κάποιος θελήσει για τους δικούς του λόγους να ακολουθήσει τη χορτοφαγική διατροφή, θα φροντίσει να ενημερωθεί για τη καλύτερη διατροφή του.

Τώρα για το θέμα της πνευματικής εξέλιξης, κατά τους μεγάλους πνευματικούς Δασκάλους είναι απαραίτητη προυπόθεση.

Και φυσικά όταν μιλάμε για πνευματική εξέλιξη, εννοούμε την αυτογνωσία και τη Θέωση σε αυτή τη ζωή που ζούμε και όχι διάφορες γιογκικές δυνάμεις(για τις οποίες σημειωτέον δεν είναι απαραίτητη η χορτοφαγική διατροφή) που κάποιοι έχουν ή μπορεί να αποκτήσουν με διάφορους τρόπους.


φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 18:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνήθεια για αποχή από το κρέας είναι αρχαιότατη. Μια σειρά ανατολικές θρησκείες την έχουν περιλάβει στις εντολές τους.
Σε όλες τις εποχές πολυάριθμες προσωπικότητες είχαν ταχθεί υπέρ της χορτοφαγίας.
Ανάμεσα τους ο Βούδας, ο Πυθαγόρας, ο Πλάτωνας, ο Οβίδιος, ο Σενέκας, ο Διογένης, ο Ωριγένης, ο Τερτυλλιανός, ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Κλήμης Αλεξάνδρειας, ο Βολτέρος, ο Ρουσσώ, ο Μπέρναρντ Σω. Επίσης ο Τορώ και ο Τολστόη , οι δύο δυτικοί που μαζί με τον Ράσκιν επηρέασαν τη σκέψη του Γκάντι.
Από τους χριστιανούς χορτοφάγοι είναι οι Αββεντιστές της Εβδόμης Ημέρας και τα περισσότερα μοναστικά τάγματα της Καθολικής Εκκλησίας και ιδιαίτερα των Τραππιστών.

Τώρα όσο αφορά την Γραφή το ότι μέσα στον παράδεισο τρέφονταν με καρπούς ίσως να είναι αλληγορικό και να εννοεί τους καρπούς του Πνεύματος του Αγίου , διότι εντός του παράδεισου δεν γνωρίζουμε τα συστατικά του ανθρωπίνου σώματος αλλά και διότι σε άλλο σημείο λέει ότι από την στιγμή που αποκόπηκε ο άνθρωπος από τον παράδεισο άρχισε υποχρεωτικά να καλλιεργεί την γη, αλλά και από πολλά άλλα σημεία βγαίνει το ίδιο συμπέρασμα.

Πάντως μετά το κατακλυσμό η απαγόρευση ήταν να μην φάνε ποτέ σάρκα με αίμα της, διότι το αίμα έχει ζωή.

Προσωπικά δηλώνω παμφάγος , κάτι σαν τα γουρούνια δλδ αλλά ίσως να είμαι εξαρτημένος από το κρέας και να μην το έχω συνειδητοποιήσει…

Και μια ιστορία περί κρέατος από την αυτοβιογραφία του Γκάντι , ο οποίος της έδωσε τον τίτλο «μια τραγωδία».
Βλέπετε στα 16 του ο Γκάντι μαζί με ένα φίλο του αποφάσισαν να φάνε κρέας ενώ αυτό για τους πιστούς του Βισνου απαγορεύεται .
Η θρησκευτική κρίση που προκλήθηκε έπειτα στον Γκάντι παρολίγο να τον οδηγήσει στην αυτοκτονία.


«αποφασισμένος λοιπόν να φάω κρέας ώρισα με τον σύντροφο μου την μέρα που θα γινόταν το πείραμα. Είναι δύσκολο να περιγράψω με ακρίβεια την ψυχική μου κατάσταση. Από την μια μεριά ήταν ο πόθος μου για αυτό το τόλμημα και από την άλλη ένιωθα ότι βρισκόμουν σε μια αποφασιστική καμπή της ζωής μου….
Βρήκαμε μια ερημική όχθη ενός ποταμού και εκεί για πρώτη φορά έφαγα κρέας.
Υπήρχε επίσης και ψωμί. Δεν μου άρεσαν ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Το κρέας της γίδας ήταν σκληρό σαν το πετσί και δεν κατάφερνα να το μασήσω. Ένοιωσα άσχημα και σταμάτησα να τρώω.
Πέρασα εκείνο το βράδι μια νύχτα φρικτή. Ένας φοβερός εφιάλτης με βασάνιζε . όσο κι αν προσπαθούσα να κλείσω τα μάτια , μου φαινόταν πως μια ζωντανή γίδα βέλαζε μέσα μου…»
Μ . Γκάντι.



Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 22:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μια ιστορία περί κρέατος από την αυτοβιογραφία του Γκάντι , ο οποίος της έδωσε τον τίτλο «μια τραγωδία».
Βλέπετε στα 16 του ο Γκάντι μαζί με ένα φίλο του αποφάσισαν να φάνε κρέας ενώ αυτό για τους πιστούς του Βισνου απαγορεύεται .
Η θρησκευτική κρίση που προκλήθηκε έπειτα στον Γκάντι παρολίγο να τον οδηγήσει στην αυτοκτονία.

Αυτό οφείλεται στο οτι ανέτρεψε μιά συνήθεια που είχε μάθει να την θεωρεί ιερή.
Κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί, έστω και σε μικρότερο βαθμό σε χριστιανούς που θα φάνε κρέας την Μεγάλη Παρασκευή ή την Καθαρή Δευτέρα. Η ανατροπή των ισχύοντων δεδομένων δημιουργεί μιά προσωρινή ψυχολογική αναστάτωση, που την επόμενη φορά θα περάσει πολύ ηπιότερα ενώ την τρίτη θα συμβιβαστούν.
Για τον Γκάντι στην περίπτωση αυτή η αμαρτία ήταν τόσο πολύ μεγάλη ώστε η δημιουργηθείσα αναστάτωση να έχει τόσο σκληρά επακόλουθα που παραλίγο να τον οδηγήσουν στην αυτοκτονία.
Βλέπετε οι θρησκευτικοί νόμοι εφαρμόζονται πολύ αυστηρότερα στις χώρες της Ανατολής.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 02:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και μια ιστορία περί κρέατος από την αυτοβιογραφία του Γκάντι , ο οποίος της έδωσε τον τίτλο «μια τραγωδία».
Βλέπετε στα 16 του ο Γκάντι μαζί με ένα φίλο του αποφάσισαν να φάνε κρέας ενώ αυτό για τους πιστούς του Βισνου απαγορεύεται .
Η θρησκευτική κρίση που προκλήθηκε έπειτα στον Γκάντι παρολίγο να τον οδηγήσει στην αυτοκτονία.

Αυτό οφείλεται στο οτι ανέτρεψε μιά συνήθεια που είχε μάθει να την θεωρεί ιερή.
Κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί, έστω και σε μικρότερο βαθμό σε χριστιανούς που θα φάνε κρέας την Μεγάλη Παρασκευή ή την Καθαρή Δευτέρα. Η ανατροπή των ισχύοντων δεδομένων δημιουργεί μιά προσωρινή ψυχολογική αναστάτωση, που την επόμενη φορά θα περάσει πολύ ηπιότερα ενώ την τρίτη θα συμβιβαστούν.
Για τον Γκάντι στην περίπτωση αυτή η αμαρτία ήταν τόσο πολύ μεγάλη ώστε η δημιουργηθείσα αναστάτωση να έχει τόσο σκληρά επακόλουθα που παραλίγο να τον οδηγήσουν στην αυτοκτονία.
Βλέπετε οι θρησκευτικοί νόμοι εφαρμόζονται πολύ αυστηρότερα στις χώρες της Ανατολής.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝ



συμφωνώ φίλε κρίσνα.


Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 04:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Πάει καιρός από το τελευταίο ποστ, και αν δεν έχω κάτι ουσιαστικό να γράψω, προτιμώ να μην σας παιδεύω.

Δεν ξέρω αν αληθεύει, η (θρησκευτική) εικόνα που δίνεται σε κάποιο, που δεν τρώει κρέας.

Ένας εξωτερικός παράγοντας, (αν δούμε τη θρησκεία ως τέτοια, σαν κατι που επιβάλλεται) δημιουργεί αναπόφευκτα στη ζωή σύγκρουση*
*(Είναι σύγκρουση επιλογής, να σου αρέσει δηλαδή η νοστιμιά από το κρέας, μα εσύ να επιβάλλεσαι του εαυτού σου, για θρησκευτικά επιδόρπια, και να λες όχι, δεν τρώω.)

Προσωπικά έχω περάσει πολύ ενωρίς στη Ζωή, από τέτοιο στάδιο. Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά από το σεχ, το ποτό, και εν γένει οποιαδήποτε από τις υλικές μας απολαύσεις, αν η ίδια *(σαν απολαυση) μας έχει γίνει ΣΥΝΗΘΕΙΑ. Η κατανόηση της κίνησης της συνηθείας, (για μένα) είναι πολύ πιο σπουδαία από το αν τρώτε η όχι το κρέας.

Προσωπικά λυπάμαι τα ζώα και δεν τα τρώω, μα είμαι σίγουρος πως στην ανάγκη, (επιβίωση) θα φάω.
Συμβαίνει σε ορισμένους σπανιους ανθρώπους να έχουν τέτοια δημιουργική εγρήγορση, που το φαγητό (και εν γένει οι απολαύσεις) έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα, *(ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ). Δεν έτρωγε κρέας, δεν ήταν θρήσκος, μα (δημιουργούσε) με την ίδια άνεση, μια ΤΖΟΚΟΝΤΑ, ένα μυστικό δείπνο, ένα ΠΡΟΤΖΕΚΤ αεροπλάνου, και μια πολεμική μηχανή!
Εξάλλου, και ο Χίτλερ ήταν μανιακός χορτοφάγος. Μήπως ήταν θρήσκος? Δεν σκότωνε?

Ότι ΛΕΣ και ότι ΠΡΑΤΕΙΣ είναι εξ ίσου λοιπόν σπουδαία. Για αυτό αφουγκραστείτε λίγο Πλάτωνα, (όχι εμένα), που είχε μάθει από τον Σωκράτη, την έννοια της πραγματικής ΓΝΩΣΗΣ. Χωρίς την κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, τα περισσότερα στη ζωή, γίνονται συνήθειες, με την παροδο βαραίνουν την συνείδηση, ετσι (μας) καταντουν νωθρους, χωρις φρεσκάδα και ομορφιά, τοσο εσωτερικα, οσο και εξωτερικα.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 13/01/2006 04:57:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 14:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ συμφωνώ με το νόημα του post σου…

Τώρα μου ήρθε στο νου μια φράση του Χριστού , η οποία έλεγε ότι «τον άνθρωπο δεν τον «χαλάνε» τα εισερχόμενα αλλά τα εξερχόμενα…»

Τα οποία εξερχόμενα για να μην είναι βλαβερά απαιτούν το γνώθι σεαυτόν...


Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 15:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσα να εξηγήσω τι θέλω να πω, αν ήταν μόνο λίγοι

αυτοί που δεν μπορούν να δουν.

Ο αγώνας όμως να γεμίσει την κοιλιά του,

οδήγησε το είδος των ανθρώπων στη λησμονιά.

Η άγνοια ανέτειλε με το χάραμα του χρόνου

και παγίδεψε όλο τον κόσμο.

Ποιος να εξηγήσει τι και σε ποιον,

όταν το ίδιο το πηγάδι της γνώσης έχει μολυνθεί;
– Καμπίρ Σαχίμπ


Καλησπέρα σας,

Πολλή σημαντική η τελευταία επισήμανση του ΠΛΑΤΩΝΑ.
Το να ακολουθεί κάποιος τη χορτοφαγία από μόνη της δεν μπορεί να βοηθήσει τον άνθρωπο στην πνευματική του εξέλιξη.

Η πνευματική πρόοδος είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων, είναι τρόπος ζωής.
Δεν αρκεί μόνο η χορτοφαγία, πρέπει η σκέψη μας τα λόγια και οι πράξεις μας να ακολουθούν το μονοπάτι της μη βίας.

Σωστή η άποψη του Krisnna, και θα πρέπει κάποιος όταν ακολουθεί κάτι να είναι συνειδητοποιημένος και σε 24ωρη εγρήγορση, διότι οι πειρασμοί είναι πολλοί και παρουσιάζονται με πολλές μορφές και ο άνθρωπος επιρρεπής και αδύναμος πολλές φορές.

Και πολλοί από τους χορτοφάγους αγαπητέ Riziti ήταν μύστες και όχι απλώς φιλόσοφοι όπως ο Μέγας Πυθαγόρας.

Φιλικά,


"Have bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 15:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το παρακάτω post έγινε σε ένα πολύ ενδιαφέρον topic "ανωτερότητα"κλικ
νομίζω ότι έχει θέση και σε αυτό το topic.

ευχαριστώ.


---------------------------------------------------------------------
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα Απεστάλη: 13/01/2006, 15:32:32
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιατί η σοφία ανεβάζει το πνευματικό μου επίδεδο ,με οδηγεί ευθεία στην πνευματική ( όχι υλική ) ανωτερότητα για την οποία κουβεντιάζουμε .

--------------------------------------------------------------------------------


Και όμως έχω βάσιμες υποψίες ότι η πνευματική ανωτερότητα φέρνει ταυτόχρονα και την υλική!!!

Θα προσπαθήσω να τεκμηριώσω την γνώμη μου με σκόρπιες σκέψεις όπως ακριβώς ταξιδεύουν αυτήν την στιγμή στο σύμπαν του νου μου.

Αν η πνευματική ανωτερότητα φέρνει όλα τα καλά τότε φέρνει και γνώση και σοφία και ευτυχία και χαρά και αγάπη στον εσωτερικό μου κόσμο. Όπως και πολλά άλλα που δεν μου ήρθαν στον νου τώρα…

Ο άνθρωπος που έχει φτάσει σε κάποιο τέτοιο επίπεδο ή που εξελίσσετε από τον αγώνα του για την κάθοδο του εγώ και την απόκτηση αυτογνωσίας, σιγά, σιγά αρχίζει να αποβάλει τα «αρνητικά» από μέσα του και να αναπληρώνει το κενό με τα «θετικά».

Αυτός ο άνθρωπος έχει αρχίσει να νιώθει ευτυχισμένος όταν έχει τα βασικά και απαραίτητα υλικά αγαθά για να ζήσει και δεν αναλώνει τον καιρό του με την απόκτηση σπανίων υλικών καρπών μεν αλλά περιττών δε, αφού και χωρίς αυτά έχει καταλάβει ότι μπορεί να ζήσει και μάλιστα ευτυχισμένος…

Ο άνθρωπος λοιπόν που έχει τα υλικά αγαθά που χρειάζεται για την επιβίωση είναι πλούσιος φίλοι μου…

Για να νιώσει πλούσιος βέβαια απαιτείται ,συνειδητοποίηση του ποιος είμαι…


Διαβάστε τώρα μια μαντινάδα που λένε οι λεγόμενοι μαυροπουκαμισάδες στην Κρήτη, εγώ τους λέω «Creta σούφι»…


« ρίξε μια τσαπιά στην γη
να δεις ανθρώπου χάλι,
να δεις πως καταλήγουνε
τα πλούτη και τα κάλλη…»

όποιος καταλάβει τι ακριβώς θέλουν να πουν, εν μέσω κούπας κρασιού και λαϊκής φιλοσοφίας , αυτόματα αποκτά αυτογνωσία και παύει να νιώθει όμορφος και πλούσιος διότι κάποτε όλα αυτά θα γίνουν χώμα…
ενώ η πνευματική ομορφιά είναι ο πραγματικός πλούτος που δεν υπόκειται στην φθορά …

εγώ πιστεύω ότι συμπαρασέρνει και την ύλη στην μη φθορά , αλλά αυτή η άποψη είναι εκτός θέματος και λιγάκι ουτοπία….


Ευχαριστώ.


Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 19:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος απο την φύση του δέν είναι μόνο φυτοφάγο ζώο, αλλά και σαρκοφάγο. Αυτό φαίνεται και απο την καθημερινή μας ζωή που η μεγαλύτερη πλειοψηφία των τροφών βασίζονται σε προιόντα που προέρχονται απο το κρέας.
Και δέν εννοώ το τυρί ή το γάλα και τα αυγά αλλά το καθαρό κρέας (απο το λουκάνικο και τα μπιφτέκια ώς τις μπριζόλες)
Φυσικά ο ανυψωμένος πνευματικά άνθρωπος θα αποφύγει με την θέληση του την χορτοφαγία, αλλά αποτελεί την εξαίρεση απο τον κανόνα. Οι θρησκείες θέτουν μερικές φορές κάποιους περιορισμούς ώστε να μας δώσουν να καταλάβουμε το ατόπημα που διαπράτουμε απο την ασύστολη ζωοφαγία και αυτός είναι ο σκοπός των ολιγοήμερων περιορισμών.
Αλλά λόγω του οτι η ζωοφαγία είναι κάτι σύμφωνη με την ανθρώπινη φύση δέν μπορεί να απαγορευτεί παρα μόνο εάν ο φορέας - άνθρωπος είναι διατεθειμένος να προχωρήσει περισσότερο την ανοδική ψυχική του πορεία, χωρίς να υποκύπτει σε κανένα περιορισμό.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 22:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σας,

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου αγαπητέ riziti και βλέπω ότι όπως και πολλοί άλλοι βέβαια που γράφουν σε αυτό το τόπικ,
έχεις εμβαθύνει αρκετά.

Ήθελα να συμπληρώσω στο θέμα της αυτάρκειας, ότι ένας πνευματικά αναπτυγμένος άνθρωπος, δεν επηρεάζεται από όποια κατάσταση και αν βρίσκεται, είτε έχει όλα τα πλούτη του κόσμου, είτε είναι πολύ φτωχός.

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Γιατί η "προσοχή" του, (προσοχή = η η εξωτερική έκφραση της ψυχής) είναι στραμένη προς το Θεό και μόνο προς το Θεό.

Η ΠΡΟΣΟΧΗ είναι ένα από τα βασικότερα σημεία που πρέπει να κατανοήσει ένας πνευματικός αναζητητής!

Όπου είναι η προσοχή σου, εκεί είναι και η ψυχή σου λένε οι μεγάλοι Δάσκαλοι.


Η πνευματική ανωτερότητα όπως γράφεις δεν είναι μια εύκολη υπόθεση. πρέπει να αφιερώσεις ψυχή και σώμα, να είσαι ειλικρινής, σταθερός και επίμονος στη προσπάθειά σου.

Η πνευματικότητα δεν αποκτιέται με γνώσεις αυτού του κόσμου, ούτε με το να διαβάσεις όλα τα βιβλία που υπάρχουν.

Ο Σανκάρα έλεγε για τη γνώση:

"Η ανώτατη γνώση, είναι η άμεση βίωση της πραγματικότητας,
γιατί αυτός που γνωρίζει και αυτό που γνωρίζεται,
γίνονται μία πραγματικότητα.
Αυτό επιτυγχάνεται πάνω στη Γη μόνο με το διαλογισμό.

Αυτή και μόνο αυτή είναι η Αλήθεια"

Η χορτοφαγία είναι απλώς μια προυπόθεση, μια συνθήκη που πρέπει να τηρήσεις προκειμένου να μπορέσεις να εκπληρώσεις το στόχο της πνευματικής σου ανόδου.

φιλικά,


"Have bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 22:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και ταυτίζομε με αυτά που έγραψες Satsangi.
Συμφωνώ και με το νόημα των λόγων του Σανκάρα.
Μια λίγο διαφορετική πτυχή θέλω δώσω μόνο αντικαθιστώντας τον διαλογισμό με την προσευχή*.
Χωρίς να έρχεται βέβαια σε αντίθεση το ένα με το άλλο, διότι είναι καθαρά εσωτερική λειτουργία του ανθρώπου και τα πολλά λόγια είναι φτώχια για το ποιο δρόμο θα διαλέξει ένας άνθρωπος για να φτάσει στον στόχο…

Το νόημα λοιπόν παραμένει το ίδιο ,ότι η χορτοφαγία είναι ένα όπλο που σε βοηθάει αλλά δεν είναι το άπαν.

Το παν είναι να έχεις την προσοχή σου προς τον θεό και μόνο προς τον θεό.

Και επειδή ένας είναι ο θεός ας μην του δώσουμε όνομα , απλά ας ψάξουμε να τον βρούμε**

*μιλώ για την πραγματική και αδιάλειπτη προσευχή και όχι τα λόγια και τα σταυροκοπήματα…
** μέσα μας να συμπληρώσω…


Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 22:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μια λίγο διαφορετική πτυχή θέλω δώσω μόνο αντικαθιστώντας τον διαλογισμό με την προσευχή*.

Μια μικρή παραπομπούλα για το παραπάνω σχόλιό σου και να πω καληνύχτα.

Λέγεται στο μυστικισμό πως,

η ανώτερη μορφή προσευχήs είναι ο διαλογισμός,

γιατί με τη προσευχή μιλάς στο Θεό,

και με το διαλογισμό, ακούς.. το Θεό.

φιλικά,



"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 06:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην νομίσετε πως αμφισβητώ ότι γράφεται..

Είναι για την ομορφιά, την ομορφιά του λόγου και στο ότι αφιέρωσα μεγάλο μέρος της Ζωής που άξιζε περισσότερο από ότι έκανα (και δεν έκανα).

Έτσι σας γράφω ακόμα λίγες σκέψεις η και προτροπες (χωρις κατευθηνση) σαν φίλος της Σοφίας.

Μιας και αναφέρατε τη λέξη ΠΡΟΣΟΧΗ, σπουδάστε στη ζωή πότε είσαστε απρόσεχτοι! Όταν βρίσκεται τον εαυτό σας απρόσεχτο, μην κάνετε τίποτε για να τον αλλάξετε, μην τον κατακρίνεται απλά αν γίνεται, έχετε επίγνωση πως είσαστε απρόσεχτοι.

Μπορείτε να το κάνετε?

Γνωρίστε με τι καταπιάνεται ο Νους συνεχώς, και δέστε στην πράξη πως συνεχώς χωρίζετε, ποτέ είσαστε υποκείμενο, ποτέ γίνεστε αντικείμενο σε κάθε τι. Αν το κατορθώσετε, (και η διατροφή πολύ σωστά βοηθάει σε αυτό όπως και ότι αναφέρατε, αν και δεν είναι δεδομένο,) εμφανίζεται μια κατάσταση που δεν κινήστε εσείς προς το θεό η ότι τέλος πάντων ψάχνεται, ούτε μπορείτε να το προσδιορίσετε, μέσα σας η έξω. Είναι σαν απροσδιόριστη ευλογία, να έρχεται *(δεν πάτε εσείς) και δεν θα σας αφήσει ποτέ. Τότε μόνο είσαστε πραγματικά ελεύθεροι, μιας και η φύση της, (που είναι πάντα νέα), ξεκαθαρίζει ότι πρόβλημα φέρνει ο χρόνος.

Έχετε την εντύπωση, πως ένας Νους ελεύθερος από προβλήματα, ένας Νους ελεύθερος από την σύγκρουση, θα ψάξει για Νιρβανα Παράδεισο και Θεό?

Για τις συνήθειες μας, (στη συνήθεια δεν υπάρχει ΠΡΟΣΟΧΗ), δεν βοηθάνε τα λόγια των μιστών και των Σοφών, μα το πως συμπεριφέρεστε εσείς οι ίδιοι, αν δηλαδή προσθέσετε και άλλη (συνήθεια) στην υπάρχουσα.

Αδειάστε και καθαρίστε ότι μαζέψατε τόσα χρόνια. Κανένας Σοφός (Άνθρωπος η Θεανθρωπος) μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο για εσάς.

Αυτά για ψυχές που μαθαίνουν και δεν κάνουν ότι κάνουν σαν φυγή (πάλι η απροσεξία) από κάποιο τους πρόβλημα

Αν σας φαίνεται το Ύφος που γράφω (Φτασμένου,του Μύστη η Γνωστή), εσείς... φτύστε με, δεν γίνεται να γράψω διαφορετικά…. Μα συγχρόνως αναρωτηθείτε.

Μαθαίνω η ξεχνώ?

Αν δεν μαθαίνεται, δεν προσέχετε! Αυτό είναι ένα καλό σημείο να αρχίσετε (να μαθαίνεται) για τον εαυτό σας.

Γιατί δεν μαθαίνω?

Αδειάστε.... και θα το ανακαλύψετε

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 16/01/2006 06:59:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 16:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν μαθαίνεται, δεν προσέχετε! Αυτό είναι ένα καλό σημείο να αρχίσετε (να μαθαίνεται) για τον εαυτό σας.

Γιατί δεν μαθαίνω?


αν ρωτήσω :"Και αν μαθαίνουμε ;"
είναι ταυτόχρονα η απόδειξη ότι δεν μαθαίνουμε,
αλλά σε ρωτώ και "αν μαθαίνουμε ;"

quote:
Αδειάστε.... και θα το ανακαλύψετε

Χαλάρωση και ρευστότητα μπορούν να συμβαδίσουν και με την προσοχή και με την νοερή προσευχή…

Επειδή δεν θεωρώ την αποστασιοποίηση από την πραγματικότητα λύση , θα επανέλθω Πλάτωνα μόλις μου το επιτρέψει ο χρόνος , ίσως πολύ σύντομα.
Διότι δεν θεωρώ τα quote που μόλις παρέθεσα γόνιμο διάλογο…

Ευχαριστώ


Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 11:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα,

Ο διαλογισμός είναι δύο ειδών:

Υλικός ή Αντικειμενικός και Λεπτός ή Αστρικός.

Στον Υλικό διαλογισμό προσπαθούμε να συγκεντρώσουμε την "προσοχή μας σε ένα αντικείμενο, μια εικόνα, ένα φως, ένα ήχο, μια ανώτερη ιδέα, ή ακόμα και στην ανθρώπινη μορφή ενός Δασκάλου.

Ο Λεπτός διαλογισμός γίνεται νοερά με τη συγκέντρωση της "προσοχής" στο σημείο του Τρίτου Οφθαλμού που είναι η έδρα της ψυχής και του νου μέσα στο ανθρώπινο σώμα.

Το να μπορέσει κάποιος να φτάσει στο σημείο της απόλυτης συγκέντρωσης της προσοχής, είναι συνέπεια πολλών παραγόντων που δεν είναι της παρούσης.

Καλό θα είναι στη καθημερινότητά μας, να μπορούμε να καταπιανόμαστε με ένα πράγμα τη φορά.Έτσι σιγά σιγά προσπαθείς να συνηθήσεις το νου (θα επανέλθω για το νου κάποια άλλη στιγμή, διότι είναι ένα πολύ σημαντικό θέμα για τους αναζητητές) να ενεργεί με ένα συγκεκριμένο τρόπο και εκτός αυτού είναι κάτι που βοηθάει σε όλες τις συναλαγές της ζωής μας γιατί ότι κάνουμε το κάνουμε σωστά με πλήρη αφοσίωση.


Σ' αυτή την υλική ζωή που ζούμε από τη στιγμή που γεννιόμαστε, αρχίζουμε να παρατηρούμε το κόσμο γύρω μας και προσπαθούμε να μάθουμε.

θα πρέπει να μάθουμε να περπατάμε, να μιλάμε, να πάμε σχολείο και γενικά για οποιαδήποτε γνώση αυτού του κόσμου θα πρέπει κάποιος να μας διδάξει, δηλαδή κάποιος δάσκαλος, είτε είναι οι γονείς, είτε κάποιος καθηγητής είτε οποιοσδήποτε.

Όταν λοιπόν χρειαζόμαστε τόσους δασκάλους γύρω μας για να μάθουμε αυτό το κόσμο, φανταστείται λοιπόν πόσο ποιό απαραίτητοι είναι οι Πνευματικοί Δάσκαλοι που θα μας οδηγήσουν και θα μας δείξουν τις πραγματικότητες του Υπερπέραν.


Πιστεύετε ότι μπορείτε μόνοι σας να τα καταφέρετε?

Δεν είναι λίγο εγωιστικό αυτό?

Συμφωνώ απόλυτα πως ένας νους χωρίς προβλήματα δεν θα έστρεφε ποτέ προς τα πάνω!

Γι' αυτό καμιά φορά ας δοξάζουμε το Θεό που μας στέλνει δυστυχίες διότι ίσως είναι ο μόνος τρόπος να μας καλέσει κοντά Του..


Φιλικά,


"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 14:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πλάτωνα επανήλθα με δυο τρεις σκόρπιες σκέψεις.
Δυστυχώς δεν έχω το χάρισμα που εσύ κατέχεις , να γράφω δηλαδή σαν ΠΛΑΤΩΝ αλλά ταυτόχρονα και σαν Πλάτωνας…

Την αγαπώ όμως και εγώ την σοφία και την Σοφία θα έλεγα…
Με λίγες αράδες χωριάτικα γράμματα θα προσπαθήσω να νου πω πως έχω καταλάβει την «προσοχή» ,την «προσευχή» και αυτό, το άδειασμα του νου…

Απροσεξία, λέω τώρα, είναι κάθε τι που με βασανίζει στην ζωή κάθε σκέψη κάθε κίνηση κάθε τι που με βγάζει από την αρμονία (εσωτερική και εξωτερική) .
Αυτό το (εσωτερική και εξωτερική) μου φέρνει κάτι από «εισαγωγαί-εξαγωγαί» αλλά μπορεί και αυτό να εννοεί, γιατί και εισερχόμενα με χαλάνε και εξερχόμενα επίσης.!

Οτιδήποτε λοιπόν μου αποσπά την προσοχή είτε εισερχόμενο είτε εξερχόμενο με κάνει απρόσεχτο.

Μελετώντας όμως τις απροσεξίες μου, βλέπω ότι είναι εξίσου αντιληπτές και σε στιγμές που έχω αφεθεί πλήρως και έχω αδειάσει πλήρως από τα πάντα .

Άρα απρόσεκτος δεν είμαι μόνο όταν κάτι με διαβάλει ή με αποσπά ,αλλά απρόσεκτος είμαι τελικά όταν δεν προσέχω.

Όταν δεν προσέχω τι όμως ;
Τι πρέπει να προσέχω για να είμαι προσεκτικός ; (όπως υπαινίσσομαι)

Από την άλλη όπως πολύ ορθά είπες ,μια είμαστε το υποκείμενο μια το αντικείμενο και ο θεός στην μέση να συμπληρώσω εγώ!
Ή μέσα ;
Μέσα που ;
Μέσα μας καταλήγω .
Και αυτό το θεωρώ ευλογία !

Ότι Τον βλέπω μέσα μου, χωρίς να τον βλέπω όμως αν δεν τον βλέπω και μέσα σε κάθε συνάνθρωπο μου.

Δεν ψάχνω για παράδεισους νιρβάνες και άλλα τρυπάκια.
Χέστηκα για μύστες, μπήχτες, κτλ.
Ανακάλυψα έναν τρόπο ή αντέγραψα έναν τρόπο από κάποιους παλαιότερους για να μπορώ να τον νιώσω και όχι να τον φτάσω… την προσευχή!
Η προσευχή αυτή για την οποία σου μιλώ δεν με καταπιέζει ούτε μου στερεί την ελευθερία μου . δεν παίρνω εντολές από διδασκάλους ούτε τους ψάχνω, δεν προσπαθώ να φτάσω τον θεό μέσο εκστάσεως, διότι δεν φτάνετε ο θεός, δεν προφτάνετε για την ακρίβεια κάτι που είναι πανταχού παρόν και τα παντα πληρόν , δεν έχει χρόνους και χρονόμετρα…

Τώρα θα μου πεις ότι είσαι μια ψυχή που μέσα από τις προκαταλήψεις και τις δεισιδαιμονίες του παρελθόντος απλά προσπαθεί να ξεφύγει από κάποιο ή κάποια προβλήματα, και ότι δεν μαθαίνεις έτσι…

Όχι φίλε μου διότι ένα καλό σημείο για να αρχίσω να μαθαίνω θεωρώ ότι είναι η αυτοσυγκέντρωση μου συνεχώς σε αυτό που θεωρώ ηθικό και φρόνιμο.
Γιατί αυτό είναι και το καλό για εμένα αφού αυτό μου αρέσει σαν άνθρωπος.
Αν αυτό μου αλλάζει την ζωή σιγά σιγά προς το καλύτερο , αυτό που εγώ φυσικά θεωρώ καλύτερο, τότε κάτι μαθαίνω…

Αν στην πορεία εξελιχθώ σωματικά και πνευματικά σε κάτι καλύτερο ή ανακαλύψω μέσα μου κάποια πράγματα που δεν τα γνώριζα ότι τα κατέχω σαν άνθρωπος δεν ξέρω και δεν μπορώ να στο απαντήσω!

Από την άλλη μπορεί κάποτε να ακούσω τον θεό να μου λέει : «μαζί μου ασχολήσε , πόσο μαλάκας είσαι ..» και αυτό παίζει!


Σαν λογικό πλάσμα όμως, ελεύθερο, με δική μου βούληση και θέληση , έκανα κάποια επιλογή. Αυτή η επιλογή θεωρώ ότι είναι η καλύτερη .
Για κάποιον ποιο ψαγμένο ίσως να είναι μια άχρηστη και μάταιη επιλογή.

Θεωρώ ότι μαθαίνω λοιπόν και δεν ξεχνώ.
Γιατί γνωρίζω σιγά σιγά και κάνω την κρίση.
Δεν ξεχνώ κάτι επειδή το απορρίπτω, αλλά επειδή το γνωρίζω και έκρινα ότι δεν μου αρμόζει ούτε σαν υποκείμενο ούτε σαν αντικείμενο του νου μου .

Παρόλα ταύτα δεν επιμένω σε καμιά άποψη από αυτές που πιστεύω διότι μπορεί να είμαι και λάθος.
Και αν είμαι λάθος αναλαμβάνω τις ευθύνες μου, όταν ο χρόνος γυρίσει τον τροχό στο σημείο g …

Ευχαριστώ.



Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 12:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ριζιτις,

Δεν μου αρέσει να γράφω με quote, λέξεις δηλαδή από κείμενο του συνομιλητή, για να εστιάζω η να απαντώ συγκεκριμένα σε κάτι.

Συνήθως διαβάζω ένα κείμενο και απαντώ μονο, αν έχω κάτι να πω, η εκεί που καταλαβαίνω πως δημιουργούνται προϋποθέσεις να προκύψει κάτι όμορφο.

Βλέπω λοιπόν ριζιτις, πως αποδίδεις σε μένα χαρίσματα, του να μπορώ να γράφω σαν ΠΛΑΤΩΝ και Πλάτωνας, μα από ότι λες, το πραγματικό χάρισμα, ίσως είναι δικό σου.

Ας τα δούμε λοιπόν καλύτερα.

Κατ αρχάς, όπως έχω ξαναγράψει, Πλάτωνας είναι απλά ένα ΝΙΚ. Φυσικά και αγαπώ τον ΠΛΑΤΩΝ, μα αν έφτασες την τέχνη, του να βλεπεις μέσα από ότι γράφει κάποιος, θα διέκρινες σίγουρα πως δεν είμαι ταυτισμένος μαζί του.
Ταύτιση, για να καταλαβαινόμαστε, έχει μέσα της ένα σωρό συναίσθημα. Όταν έρθει δηλαδή κάποιος και μου πει, ξέρεις κάτι, ο ΠΛΑΤΩΝ ήταν κωλόπαιδο, έγραφε λόγια που δεν είπε ο Σωκράτης και άλλα τέτοια, μέσα μου δεν αντιδρώ. Μην φαντασθείς όμως, πως επειδή δεν αντιδρώ, δεν αγαπώ αυτόν και όποιο συνάνθρωπο προσπάθησε για ένα καλύτερο κόσμο.
Αυτό είναι ένα σημείο, και πρέπει να το εξετάσεις προσεχτικά, σαν σκεφτόμενος και προπαντός ελεύθερος από την γοητεία των μυστών όπως έγραψες.

Σου αρέσει όμως να προσεύχεσαι, και σε παλαιότερο σου ποστ (αν θυμάμαι καλά, μα μην μου ζητήσεις να το ψάξω, παραπονέθηκες πως τα έχουν βάλει αρκετοί εδώ μέσα με το Χριστό. (χριστιανισμό θα έλεγα)Αν αληθεύει πως χέ....ς για τους μύστες, *(και ο χ κατείχε μυστικά, και όχι μόνο...)

Για να δούμε όμως, τι φρέσκο μας γράφεις, μιας και μπέρδεψες πάλι το θεό μεταξύ υποκείμενου και αντικειμένου, για να καταλήξεις πως είναι κάπου ενδιάμεσα....

Τι μας λες Νεε μου!

Και αυτή σου η σιγουριά, μάλλον προκύπτει από το γεγονός πως γράφεις, πως θεωρείς απροσεξία οτιδήποτε σε βγάζει από την αρμονία, εσωτερική και εξωτερική. Χωρίς ειρωνεία, δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγραψες, είναι σαν να μας λες πως ζεις αρμονικά, και οι περιστάσεις σε βγάζουν από αυτήν την κατάσταση, και όχι το αντίθετο. Γιατί, όπως εγώ γνωρίζω σήμερα την ανθρώπινη φύση, ζουμε συνεχώς και ακατάπαυστα με τις σκέψεις, απρόσεχτα, και η αρμονία είναι εξαίρεση και όχι κανόνας, για αυτό και ερωτω αν ειναι ετσι, αγαπητέ ριζιτις.

Τωρα, για να γίνουμε δημιουργικοί, μιας και αρέσει και στους δυο, τόσο η σοφία ( δεν είναι σοφιστεία, αυτή που άρεσε σε μένα είχε όμορφα μαλλιά... μπούκλες τα έκανε ) όσο και η δημιουργική Σοφία.

Αν ζεις σε αρμονία χρειάζεσαι προσοχή (η προσευχή για σένα) η είναι αναπόσπαστο μέρος της (η προσοχή)?

Στο λεω αυτό, γιατί όπως προέγραψα, οι άνθρωποι ζουν απρόσεχτα και κάθε τόσο συγκεντρώνονται, μα και όταν ακόμα συγκεντρώνονται, δεν θα πει πως είναι προσεχτικοί.

Απλά, για λίγο χρόνο απομακρύνουν ορισμένες σκέψεις, αυτός είναι ο Κανωνας. Ίσως η προσοχή να είναι σπανια, η και άγνωστη. Ένα μαγικό ηλιοβασίλεμα, η κάποια (σοφία με ταγκα), και κόβετε η ανάσα για δευτερόλεπτα... πλησιάζει, (την προσοχή που σου μιλω) και ξανά στο τραν τραν της αντίδρασης του Νου.

Άλλο λοιπόν η προσοχή, και άλλο η συγκέντρωση, όπως διαφορετικό είναι το ανακαλύπτω και διαφορετικο το αντιγράφω, που μας λες λίγο παρακάτω.

Ριζιτις, είσαι από τα άτομα που εκτιμώ, επιτρέπεις να επισημαίνω ορισμενα, μιας και γράφεις πως ανακάλυψες η αντέγραψες από τους παλαιοτέρους ένα τρόπο για να νοιώσεις την προσευχή.

Το ένα (ανακαλύπτω) ειναι Νέο, το άλλο, (αντιγραφω) αφού ακολουθείς, (γίνεται) μέθοδος. Αναρωτήσου λοιπον, αν η πράξη, που εσύ τις προσάπτεις άχρονο, άτοπο, και ελεύθερο, δεν είναι ένα από τα παιχνίδια του νου.

Φτάσαμε και στη Μάθηση.

Λες πως χρειάζεσαι αυτοσυγκέντρωση σε οτι θεωρείς ηθικό και φρόνιμο. Εδώ λοιπόν διαφαίνεται πως και εσύ είσαι ένας σαν και εμάς (δεν γνωρίζεις την αρμονία που έγραψες παραπάνω... μηπως έτσι ειναι και για το θεό, που (κάπου) τον θελεις?).

Βλέπεις ριζιτις, το ηθικό και φρόνιμο, το ξεχωρίζεις από τη Μάθηση. Γίνεσαι δηλαδή συνεχώς κάτι. Αν δεν πιάσεις αυτό το σημείο, ΚΟΛΛΑΣ! Προσθέτεις απλά experience, (γνώση), και αυτο δεν είναι άλλο από μια συσσωρευτική κίνηση, ανήκει στο χρόνο και στις αισθήσεις.
Αυτή είναι μάθηση, μα όχι Μάθηση!

Η Μάθηση (του εαυτού μας) για αυτό ερωτώ….Μαθαίνεις?

Όταν Μαθαίνεις, τελειώνεις. Αν σου αρέσει, όπως και μας γράφεις αφου νομίζεις πως γίνεσαι καλύτερος σαν άνθρωπος, τα παρακατω και τα γραφω σαν φίλος, εξέτασετα παλι.

Η Αγάπη ειναι σην αρχη η στο Τελος των πράξεων μας ?

ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ λοιπον τελειώνεις, ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ, ΕΙΝΑΙ. Παντα ΕΙΝΑΙ

Τώρα για τη βούληση (σου), τις επιλογές (σου) και συναφείς σκέψεις (ελευθερίας), χωρίς το παραπάνω, μιλάει η συνιστάμενη των εμπειριών σου, που ονομάζουμε ΕΓΩ.

Επέτρεψε μου λίγα ακόμα, *(δεν έχω χρόνο κατά την διάρκεια της εβδομάδος) αν και ξεφύγαμε πολύ σε ένα θέμα διατροφής, μα τι καλύτερο από τέτοια τροφή, έτσι αγαπητή Satsangi?

Το πρόβλημα με τους μύστες/ μπηχτες που λες και εσύ, είναι πως η αγάπη αν και ειναι πραγματική για αυτούς, σε όλους τους ακόλουθους γίνεται η καραμέλα, μια λέξη μόνο, και από την αγάπη που περιγράψανε,(ακόλουθος) σπανια την ένοιωσε.

Η αγάπη που οι άνθρωποι γνωρίζουν, είναι όπως η πιπίλα στα βρέφη, σταματάει για λίγο το κλάμα τους…μα μόλις την χασουν, ουα ουα…σε μας, σκέψεις, σκέψεις….και πολλα... αχλαδοτυρα.

Αυτή είναι η πραγματικότητα, αγαπητέ φίλε.

Αν χωράει μια τελευταία κουβέντα/προτροπη από ένα φίλο. Δυσκολο να το κανεις.

Ότι έμαθες πανω σε αυτα, (το μ είναι σαν το σ της Σοφίας) η σου είπαν, η γνωρίζεις….έγινε ψυχολογικό γίγνεσθαι…. στον καιάδα μπορείς?

Αν αντιληφτείς πως δεν φτάνουν οι αισθήσεις, πως δεν φτάνει το μυαλο, πως πράγματι δεν γνωρίζεις, θα καταλάβεις πως και αυτά που ορισμένοι βλέπουν (μεταφυσικά, Αγια και τέτοια) είναι περιορισμένης σφαίρας, και προέκτασης.
Ότι κανείς, το κανείς γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι διαφορετικό, από εκείνο που είσαι. Ίσως σκεφτείς πως τότε έπραξα έτσι, μα θα μπορούσα να έπραττα αλλιώς. Τότε έπραξες έτσι, γιατί το σύνολο από τα ιμπουτ που είχες, σε οδήγησαν να πράξεις έτσι.
Το σήμερα κανονίζεται από το χτες, μα ότι πρόκειται να κανείς μελλοντικά, εξαρτάται από ότι κάνεις ΤΩΡΑ, ΑΥΤΗ την στιγμή.

Αν αυτή τι στιγμή έχεις επίγνωση του ΕΣΟΠΑΠΑΓΑΛΟΥ (η επιρροή που έχει η μάθηση, και γενικά το παρελθόν…),

Εκείνη τι στιγμή, δεν είσαι προσεχτικός?

Δεν έχεις επίγνωση σαν μια κίνηση στο ΤΩΡΑ τις επιρροές του παρελθόντος?

Κατάλαβες λίγο για τι ενέργεια χρειάζεται, ώστε να είσαι προσεχτικός?

Μας λένε αρκετοί βρε κρητικέ, πως οι σοφίες γίνονται εμπόδιο στη προσοχή (η προσευχή σου)
Μάλλον οι σκέψεις για τις σοφίες το κάνουν, όπως και η μάθηση κατά κάποιο τρόπο, (δεν μιλώ για την τεχνολογική) μα τέτοιου είδους πληροφορίες, δεν βοηθούν την Μάθηση, και γίνονται πιπίλες και γλειφιτζούρια σε στόματα αδαών, δημιουργείται ο φαύλος κύκλος της ψυχολογικής υστερίας, σε ότι ονομάζουμε ζωή, μακριά, πολύ μακριά από την Σοφία. (Σημειο g...??)

Παρακαλώ!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 23/01/2006 12:53:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 12:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που συζητάτε, αν και έχει ξεφύγει λίγο από τον τίτλο του θεματοθέτη, αν και για μένα πάλι για τροφή μιλάτε

Θέλω να κάνω μια ερώτηση στους συνομιλητές, η οποία είναι: Μιλάμε για μάθηση ή για θύμηση? δηλαδή πρέπει να μαθαίνουμε ή να προσπαθήσουμε να... θυμηθούμε?

Ευχαριστώ


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy