ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 15:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα
Θέλω λίγο χρόνο να σε μελετήσω, μετά θα χρειαστώ κάμποσο χρόνο ακόμα για να με "μελετήσω…".

Το μόνο που μπορώ να γράψω τώρα, είναι σχετικά με το (Σημειο g...??).
Θεώρησε το ποιητική αδεία , σαν να μην γράφτηκε ποτέ…


υγ. θεωρώ ότι έχουμε την άδεια του φίλου Satsangi να συνεχίσουμε εδώ για δύο λόγους: 1) διότι και ο ίδιος ο φίλος συμμετέχει στην προέκταση του θέματος…
και 2) διότι αν το πάμε σε άλλο τόπικ και γράψουμε την λέξη «προσευχή» μαύρο φίδι που μας έφαγε, άσε που ο τίτλος χορτοφαγία είναι το καλύτερο ξεκάρφωμα για να γράφουμε ότι θέλουμε χωρίς να παίρνουν χαμπάρι οι ταλιμπάν των θρησκειών.


NO Ergot,NO psilocybian

NO amanita muscaria...
JUST LOVE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 18:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ
και όχι Πλάτων χαίρε

Τελικά βρήκα λίγο χρόνο πιο νωρίς από ότι περίμενα…

Νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω τα quote αυτήν την φορά , γιατί έχω όρεξη και για χιούμορ και για ποιο συγκεκριμένες τοποθετήσεις , πιστεύω λοιπόν ότι αυτήν την φορά θα είναι χρήσιμα, τα καταραμένα …

quote:
Τι μας λες Νεε μου!

Δεν λέω, νέος θεωρούμε αλλά τα έχω πιάσει τα –άντα…
Πάντως ωραίος δεν είμαι γιατί κάποτε μου είπε η μητέρα μου : «ποιος νομίζεις πως είσαι; Έχεις δει την φάτσα σου στον καθρέπτη ; !!!» ε άμα μια μάνα το λέει αυτό στον υιό της, τα πράγματα δεν χωράνε περαιτέρω αναλύσεων , δεν νομίζεις…;;;

quote:
Σου αρέσει όμως να προσεύχεσαι, και σε παλαιότερο σου ποστ (αν θυμάμαι καλά, μα μην μου ζητήσεις να το ψάξω, παραπονέθηκες πως τα έχουν βάλει αρκετοί εδώ μέσα με το Χριστό. (χριστιανισμό θα έλεγα)Αν αληθεύει πως χέ....ς για τους μύστες, *(και ο χ κατείχε μυστικά, και όχι μόνο...)

Τώρα δεν θέλω να επιμείνω ότι δεν το είπα, γιατί κάνω καμιά φορά κακές παρέες κάτι γέρους που πάσχουν από έμενταλ (ονόματα δεν λέω) και ίσως να με κόλλησαν…
Από ότι θυμάμαι πάντως εγώ έχω γράψει ότι απέχω από το μύθος και θρησκεία διότι θεωρώ απαράδεκτο να υβρίζετε και να λασπολογήτε ο χριστός ή χριστιανισμός ή η οποιαδήποτε πίστη των ανθρώπων. Επίσης είναι πολύ έξυπνο αυτό που κάνουν πολλοί φίλοι , μόλις κάποιος δηλώσεις ότι πιστεύει στον χριστιανισμό να προσπαθούν με πολύ έντεχνο τρόπο να του πετάν τυράκια και να τον χλευάζουν για να νευριάσει να τσαντιστεί να παρεκτραπεί και να πουν μετά : «να ποιοι είναι οι χριστιανοί που μιλάν για αγάπη».
Αυτό που με πληγώνει και με στενοχωράει φίλε μου είναι η έλλειψη σεβασμού, όχι προς τον χριστιανισμό ή τον αθεϊσμό ή την επιστημονική άποψη ή την βλακεία που θα γράψω, αλλά ως προς το άτομο. Δεν είναι ωραίο πράγμα να κάνει κάποιος ένα ποστ και η απάντηση που θα λάβει ξεκινάει : «εβραιοχριστιανέ ριζίτη, προδότη της πατρίδας και του ανθρωπίνου γένους, εσύ και οι όμοιοι σου θα πληρώσετε για αυτά που έκαναν οι πρόγονοι σου…κτλ κτλ κτλ) .
Μακρηγορώ σε αυτήν την απάντηση φίλε , διότι αυτός ήταν και ο λόγος που είχα αποχωρίσει από το φόρουμ , όχι από μίσος ή αγανάκτηση προς κάποιον ή κάποιους αλλά είδα ότι με χάλαγε η κατάσταση και είπα να την κόψω.
Πάντως μπορεί να έγραψα κάτι με το νόημα που μου λες , ή ίσως να το γράψω αύριο αυτό γίνετε γιατί δεν είμαι φτασμένος σε τίποτα φίλε , ούτε καν στην αρχή δεν είμαι για να ζω αρμονικά.
Πάσα λοιπόν στο επόμενο quote αφού η μαγική μπαλιά έγινε από την λέξη «αρμονία», πριν όμως να σου πω ότι για εμένα ο χ* δεν χαρακτηρίζετε μύστης , διότι δεν κράτησε τίποτα για τον εαυτό του, ότι έμαθε το έδωσε στον κόσμο το έδειξε με τον λόγο του αλλά και με την ζωή του. Δεν υπάρχουν μυστικά για εμένα, τα φανέρωσε όλα και είναι πολύ απλά τα πράγματα, εμείς νομίζω τα κάνουμε δύσκολα…

quote:
Χωρίς ειρωνεία, δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγραψες, είναι σαν να μας λες πως ζεις αρμονικά, και οι περιστάσεις σε βγάζουν από αυτήν την κατάσταση, και όχι το αντίθετο. Γιατί, όπως εγώ γνωρίζω σήμερα την ανθρώπινη φύση, ζουμε συνεχώς και ακατάπαυστα με τις σκέψεις, απρόσεχτα, και η αρμονία είναι εξαίρεση και όχι κανόνας, για αυτό και ερωτω αν ειναι ετσι, αγαπητέ ριζιτις.

Αρμονικά δεν ζω φίλε μου, που τέτοια τύχη!!!, προσπαθώ να ζήσω αρμονικά όμως, γιατί ναι θεωρώ ότι όπως τώρα ζω με συνεχείς σκέψεις κτλ η αρμονία είναι η εξαίρεση , την οποία εξαίρεση προσπαθώ να κάνω κανόνα . και όσες φορές το έχω καταφέρει ή το έχω πλησιάσει, είναι όταν αδειάζω αλλά όχι το άδειασμα που εννοείς εσύ φίλε , αλλά το άδειασμα από κάποια πράγματα και την αναπλήρωση του κενού με την αύξηση κάποιων άλλων των οποίων διατηρώ .
Σε αυτό θεωρώ ότι βοηθάει και η σωστή διατροφή( για να είμαστε και λίγο εντός θέματος) αλλά προπάντων η αυτοσυγκέντρωση στο αγαθό. Αγαθό για εμένα είναι το καλό , καλό είναι κατά κάποιο τρόπο το φρόνιμο και το ηθικό.
Πιστεύω στην ύπαρξη μια ανώτερης δύναμης , με καλύπτει πλήρως η χριστιανική πίστη όπως πηγάζει μέσα από τα λόγια και την ζωή του Χριστού.
Τον μελετώ στα κείμενα που υπάρχουν τα λόγια και η ζωή Του και προσπαθώ να ζήσω αν είναι δυνατόν κατά τον τρόπο που αυτός έζησε.
Μέσα από αυτόν τον αγώνα πολλά έχω γνωρίσει και πολύ περισσότερα δεν έχω.
Λίγα νομίζω ότι έχω μάθει και ευελπιστώ να μάθω λίγα ακόμα.
Η προσευχή είναι μια «εγκεφαλική πράξη», είναι όμως μια πολύ προσωπική πράξη που δεν μπορώ να την αναλύσω παραπάνω διότι δεν έχω και την παιδεία να γράψω με λέξεις τι είναι η προσευχή .
Θα κάνω πιθανότατα το ίδιο λάθος που έκανα εδώ:

quote:
Ριζιτις, είσαι από τα άτομα που εκτιμώ, επιτρέπεις να επισημαίνω ορισμενα, μιας και γράφεις πως ανακάλυψες η αντέγραψες από τους παλαιοτέρους ένα τρόπο για να νοιώσεις την προσευχή.

Το ένα (ανακαλύπτω) ειναι Νέο, το άλλο, (αντιγραφω) αφού ακολουθείς, (γίνεται) μέθοδος. Αναρωτήσου λοιπον, αν η πράξη, που εσύ τις προσάπτεις άχρονο, άτοπο, και ελεύθερο, δεν είναι ένα από τα παιχνίδια του νου.


Δεν εννοούσα ότι ανακάλυψα μια δική μου προσευχή, εννοούσα ότι κάνω την ίδια προσευχή που έκανε και ο χριστός την Παρασκευή το βράδυ ή αυτήν που έκανε στην έρημο πριν τους πειρασμούς. Αλλά επειδή αυτός και δεν είναι ριζίτης όπως και ο ριζίτης δεν είναι Πλάτωνας και ου το καθ εξής , άλλα πράγματα βιώνει και σε άλλα επίπεδα φτάνει ο κάθε άνθρωπος . διότι η προσευχή είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων τα οποία άπτονται της πνευματική κατάστασης του ατόμου. Σαφώς και μπορεί να χαρακτηριστεί παιχνίδι του νου. Μπορεί όμως και να μην είναι παιχνίδι…
Δεν μπορώ να έχω γνώμη σοβαρή στην ερώτηση σου Πλάτωνα διότι δεν είμαι τίποτα φτασμένος ούτε καν στο μέσο της στράτας δεν φτάνω, είμαι πολύ πίσω κάπου στην αφετηρία και απλά προσπαθώ να εφαρμόσω αυτό που θεωρώ αλήθεια.
Και δεν μπορώ να εφαρμόσω τίποτα ετσιθελικά ή επειδή πρέπει ή γιατί μου το είπαν ή ακόμα επειδή γνωρίζω ότι πρέπει να το εφαρμόσω , διότι πρέπει να συνδυάζονται τα πάντα με την γνώση του ποιος είμαι, αυτό που μου λες μάθηση αν κατάλαβα καλά, το «γνώθι σεαυτόν» δηλαδή ή κάνω λάθος ;

quote:
Η Μάθηση (του εαυτού μας) για αυτό ερωτώ….Μαθαίνεις?

Δεν μπορώ να απαντήσω φίλε.
Πιστεύω ότι μαθαίνω και αν δεν μαθαίνω ελπίζω με τον καιρό να αρχίσω…
Αλλά την αγάπη την βάζω και στην αρχή και στην μέση και στο τέλος των πραγμάτων , και νομίζω ότι μιλάμε για την ίδια αγάπη αυτήν την φορά…


quote:
Αν χωράει μια τελευταία κουβέντα/προτροπη από ένα φίλο. Δυσκολο να το κανεις.
Ότι έμαθες πανω σε αυτα, (το μ είναι σαν το σ της Σοφίας) η σου είπαν, η γνωρίζεις….έγινε ψυχολογικό γίγνεσθαι…. στον καιάδα μπορείς?

Μπορώ !
Είμαι στα –άντα φίλε και στο ξαναλέω για να πιστέψεις ότι το έκανα τρεις φορές μέχρι τώρα…
Αλλά πάλι ξαναγύρισα πίσω.
Πώς να στο πω βρε φίλε, είναι αυτό που με γεμίζει…
Δεν έχω ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ φυσικά , ούτε στο «Ταφ» δεν είμαι ακόμα και μάλλον δεν φτάσω ποτέ στον στόχο, αλλά και μόνο η προσπάθεια για αγάπη ειρήνη δικαιοσύνη εντός και εκτός με γεμίζει με καλύπτει και πιστεύω ότι θα με κάνει να μάθω, να γίνω, να είμαι…

quote:
Ότι κανείς, το κανείς γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι διαφορετικό, από εκείνο που είσαι. Ίσως σκεφτείς πως τότε έπραξα έτσι, μα θα μπορούσα να έπραττα αλλιώς. Τότε έπραξες έτσι, γιατί το σύνολο από τα ιμπουτ που είχες, σε οδήγησαν να πράξεις έτσι.
Το σήμερα κανονίζεται από το χτες, μα ότι πρόκειται να κανείς μελλοντικά, εξαρτάται από ότι κάνεις ΤΩΡΑ, ΑΥΤΗ την στιγμή.

Δεν διαφωνώ φίλε μου , απλά προσπαθώ να μάθω ποιος είμαι ,και στην συνέχεια να γίνω αυτό που θέλω ,αυτό που πιστεύω ότι μπορεί ο κάθε άνθρωπος να γίνει .
Για ένα καλύτερο αύριο, όπου το τώρα και αύριο θα είναι το «είναι».
Η διαφορά μας μάλλον είναι στον τρόπο που διάλεξε ο κάθε ένας…


Τελειώνοντας αυτό το post ,και όχι Τελειώνοντας δυστυχώς για εμένα, ένα μικρό ακόμα σχόλιο . δεν πιστεύω ότι όλα είναι παιχνίδια του νου. Παιχνίδια τα κάνουμε εμείς με το πεπερασμένο μυαλό μας, αν καταφέρουμε να γνωρίσουμε το εαυτό μας και να αγαπήσουμε τον συνάνθρωπο μας , ίσως ο νους εξελίξει τα τσιπάκια του και ζήσει το τώρα, Τώρα….
Με μια προϋπόθεση μόνο, μην κάψουμε τα τσιπάκια γιατί δεν έχουν ανταλλακτικό …
Για αυτό πάω για πρέφα τώρα και τα λέμε ….


Να σε καλά.


NO Ergot,NO psilocybin

NO amanita muscaria...
JUST LOVE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 12:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ριζίτης,

Λες πως ο Χ δεν είχε μυστικά. Προσωπικά βρήκα πολλά στα απόκρυφα Ευαγγελία, πολύ πιο κοντά στο Χ (και στην αγάπη), από όλα μαζί τα θαύματα.

Σκέψου λοιπον, σε περίπτωση αλήθειας, να μίλησε στον Απ. Μάρκο, για ορισμένα πράγματα, και αν ο ίδιος ο Απόστολος, δεν τολμούσε να τα γραψει πει *(όλα) στα βιβλια και στους άλλους.

Ήταν Μύστης ο Χ ριζίτης, μάλιστα κορυφαίος. Σκέψου (ένα ποστ της Satsangi , προέλευση Εσσαίοι, αφορά την διατροφή, δημοσιεύθηκε σε αυτό το τοπικ κάτι σελίδες πίσω), αν αληθεύει….

Και αναρωτιέμαι,

Γιατί ο μέσος χριστιανός, παίρνει τροφή από το Χριστό (ότι του αρέσει), μα όταν έχει δυο σακάκια, δεν δίνει το ένα σε ένα φτωχό που τουρτουρίζει?

Χιονίζει βρε στη Κρήτη, εδώ πάντως έχει λιακάδα.

Έλα ρε Πλάτωνα θα μου πεις. Που ζεις. Δεν είμαστε σαν το Χ, προσπαθούμε όμως να γίνουμε, να του μοιάσουμε. Αυτό δεν λες πιο κάτω?


quote:
Πιστεύω στην ύπαρξη μια ανώτερης δύναμης , με καλύπτει πλήρως η χριστιανική πίστη όπως πηγάζει μέσα από τα λόγια και την ζωή του Χριστού.
Τον μελετώ στα κείμενα που υπάρχουν τα λόγια και η ζωή Του και προσπαθώ να ζήσω αν είναι δυνατόν κατά τον τρόπο που αυτός έζησε.
Μέσα από αυτόν τον αγώνα πολλά έχω γνωρίσει και πολύ περισσότερα δεν έχω.
Λίγα νομίζω ότι έχω μάθει και ευελπιστώ να μάθω λίγα ακόμα.

Παρακάτω συμπληρώνεις.


quote:
Δεν μπορώ να έχω γνώμη σοβαρή στην ερώτηση σου Πλάτωνα διότι δεν είμαι τίποτα φτασμένος ούτε καν στο μέσο της στράτας δεν φτάνω, είμαι πολύ πίσω κάπου στην αφετηρία και απλά προσπαθώ να εφαρμόσω αυτό που θεωρώ αλήθεια.
Και δεν μπορώ να εφαρμόσω τίποτα ετσιθελικά ή επειδή πρέπει ή γιατί μου το είπαν ή ακόμα επειδή γνωρίζω ότι πρέπει να το εφαρμόσω , διότι πρέπει να συνδυάζονται τα πάντα με την γνώση του ποιος είμαι, αυτό που μου λες μάθηση αν κατάλαβα καλά, το «γνώθι σεαυτόν» δηλαδή ή κάνω λάθος ;

Δεν κανείς λάθος. Μάθηση με κεφαλαίο Μ. Δεν έχει τίποτα να κάνει με την ενθύμηση και τη Μνήμη Νέμεσης.

Την αλήθεια, πρέπει να την βρούμε για λογαριασμό μας, και όχι να επαναλαμβάνουμε λόγια Μυστών. Τι είναι η ψυχή, (πραγματικά, όχι θεωρίες η τι λέει ο Α και η Β) αν αληθεύουν η όχι τα λογία, από όποια πηγή και αν έρχονται. Αλλιώς μένουμε μετέωροι. Ζητάμε αποδείξεις σε ότι πιστεύουμε, μα δεν ερευνούμε γιατί αντιδράμε, γιατί φοβόμαστε, γιατί κρυβόμαστε, όχι μόνο λεκτικές, νοητικές και ψυχολογικές εξηγήσεις, μα να κατανοήσουμε σε βάθος την αιτία, (Μαθηση), αν είναι δυνατή η ένωση της καρδίας και του Νου.
Χωρίς αυτά, πως θα νοιώσεις αν υπάρχει κάτι ακλόνητο και αιώνιο? (αν υπάρχει, γιατί χωρίς το ΑΝ, γίνεται μια ακόμα καραμέλα.)

Θέλω να γνωρίζεις πως άτομα σαν εσένα, τον Jast, την Ατμα, και λίγους ακόμα, που ο Χριστός είναι κάτι ξεχωριστό και όμορφο, δεν θέλω να πω απολύτως τίποτα.

Θέλω επίσης να γνωρίζεις πως ότι γράφω δεν είναι προπαγάνδα για κανένα και τίποτα, απλά ερωτούμε και απαντώ. Έχω μαζέψει τις άγκυρες μου, εδώ και καιρό, και το ταξίδι γράφει…δίχως επιστροφή. Μάλλον κατά τον αγύριστο την κάνω, έτσι φίλε ριζίτης, πριν με στείλεις πρόωρα και εσύ, αν συνεχίσεις από εδώ και κάτω, αναλαμβάνεις τις εύθηνες σου, και ετοιμάσου για ρακί το βράδυ.

Jast, αν διαβάζεις, εσύ μην το κοιτάς!

Κάθισε λοιπόν αναπαυτικά στην καρέκλα σου, κοίταξε αν τα ηχεία είναι οκ, ηρέμησε, και ετοιμάσου να μάθεις κάτι για τον εαυτό σου.

Πριν κάνεις κλικ, στο παρακάτω λινκ, σου υπενθυμίζω πως κατά την διάρκεια και τέλος του ΒΙΝΤΕΟ, μέσα σου, θα υπάρξουν αντιδράσεις.

Πρόσεξε τες καθώς ξετυλίγονται.

Να είσαι καλά και εσύ, και καλώς όρισες στη Μάθηση

http://www.zippyvideos.com/8449561853328286/jesus/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 15:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα γράφεις φίλε Πλάτωνα, και κυρίως με το ότι ο Χ ήταν από τους μεγαλύτερους αν όχι ο Μεγαλύτερος Μύστης, αλλά όσον αφορά τη μάθηση, ας το ξεκαθαρίσουμε λιγάκι σε παρακαλώ, εννοούμε τη μάθηση του εαυτού μας ή τη μάθηση γενικότερα του κόσμου? Αν εννοούμε τη μάθηση του εαυτού μας, νομίζω ότι όλα είναι μέσα μας "γραμμένα", στην ψυχή μας και γι' αυτό πρέπει να τα ξαναθυμηθώ για να μπορέσω να φτάσω στον "ανώτερο" εαυτό μου, να γίνω όσο καλύτερη/ος μπορώ.

Όλοι λοιπόν προσπαθούμε να βρούμε τον εαυτό μας, από διαφορετικό δρόμο νομίζω, αν κατάλαβα καλά και την άποψη του φίλου Ριζήτη

Τα λόγια των Μυστών βοηθάνε ίσως για να βρεις που δρόμο που ταιριάζει σε σένα καλύτερα, όμως η αλήθεια για τον καθένα μας είναι διαφορετική, και αυτό που ζητάει ο καθένας είναι διαφορετικό όμως. Κατά την άποψή σας, με τη έχει να κάνει η Μάθηση λοιπόν? Και είναι όλοι "έτοιμοι" γι' αυτή την Μάθηση? Είναι οι άνθρωποι "έτοιμοι" για να καταλάβουν και να βιώσουν την Μάθηση?

Συγνώμη που μπήκα σαν σφήνα στο θέμα αυτό, αλλά πραγματικά για μένα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"

Edited by - Nemesi on 24/01/2006 15:36:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 16:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σε όλους.

Φυσικά και δεν έχω αντίρρηση αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ και ΡΙΖΙΤΙ για τη διαφορετική πρέκταση του θέματος

Πως θα μπορούσα άλλωστε?...

Λέγεται αγαπητή NEMESI σε ένα κείμενο που νομίζω έχω ξαναγράψει,

ότι στην αρχή ο Θεός ήταν ολομόναχος,

ένας ωκεανός αλήθειας, συνειδητότητας και μακαριότητας.

Όταν έφερε τη δημιουργία σε ύπαρξη, έθεσε σε κίνηση μια δόνηση.

Από αυτή τη δόνηση, προέκυψαν δυο αρχές: το Φως και ο Ήχος.

Αυτή η δόνηση έχει επίσης αναφερθεί ως Σαμπντ, Νάαμ, Τζιότι και Σρούτι ή Λόγος.

Όπως μνημονεύεται στο Ευαγγέλιο: «Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς το Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος» (Ιωαν.1:1).

Καθώς αυτό το τρομερό ρεύμα Φωτός και Ήχου εκπορεύτηκε από το Θεό, έφερε σε ύπαρξη ποικίλα επίπεδα δημιουργίας.

Κάθε επίπεδο είχε διαφορετική πυκνότητα. Από τα αμιγώς πνευματικά βασίλεια έγιναν βασίλεια με αυξανόμενη πυκνότητα και ύλη.

Κάτω λοιπόν από την πνευματική περιοχή της Πανσυνειδητότητας, που δεν έχει ίχνος ύλης, δημιουργήθηκε μια περιοχή που περιείχε και κάποια ποσότητα ψευδαίσθησης.

Αυτή αναφέρεται ως υπεραιτιατό επίπεδο ή περιοχή.

Κάτω από αυτή δημιουργήθηκε η αιτιατή περιοχή, που αποτελείται από ίσες ποσότητες ύλης και συνειδητότητας.

Η αστρική περιοχή είχε ακόμα περισσότερη ύλη, ενώ το κατώτερο επίπεδο, το φυσικό επίπεδο, έχει ακόμα περισσότερη ύλη και ελάχιστη συνειδητότητα.

Μέσα σε αυτό το επίπεδο βρίσκονται το φυσικό σύμπαν, ο κόσμος που ζούμε, η ανθρωπότητα και όλες οι μορφές ζωής.

Μετά, ο Δημιουργός αποκόλλησε σταγόνες από τον Εαυτό του, που στάλθηκαν να κατοικήσουν στις διάφορες περιοχές.

Αυτές οι σταγόνες μετέφεραν την ουσία του Θεού. Όταν οι σταγόνες των ψυχών εισήλθαν σε αυτόν το φυσικό κόσμο, έπρεπε να πάρουν σώμα και νου.

Επειδή η ψυχή είναι πνεύμα, έχει ανάγκη φυσικό σώμα και νου για να εργάζεται και να επικοινωνεί με το φυσικό κόσμο.

Η αρχική σύλληψη ήταν, η ψυχή να είναι η ελέγχουσα δύναμη μέσα στο σώμα και στο νου. Δυστυχώς όμως, έχει συμβεί το αντίθετο.

Η ψυχή έχει ταυτιστεί τόσο πολύ με το σώμα και το νου, που ξέχασε τον εαυτό της.

Αυτό έχουμε ξεχάσει αγαπητή NEMESI, το ποιοί είμαστε και από που ερχόμαστε.

Έχουμε τόσο πολύ ταυτιστεί με το ανθρώπινο σώμα που ξεχνάμε ότι το σώμα αυτό είναι μόνο ένα κάλυμα που μας έχει δοθεί μόνο για την ύπαρξή μας στο φυσικό επίπεδο.

Όταν μιλάς για μάθηση, τί ακριβώς εννοείς?
Τη μάθηση που μπορεί να σου προσφέρει ο κόσμος μέσα από διαβάσματα και βιβλία?

Λυπάμαι, αλλά καλά είναι και τα βιβλία και οι γνώσεις αλλά το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να σου δόσουν το έναυσμα να ψάξεις ή να αφυπνίσεις κάποια πράγματα μέσα σου (σημαντικό και αυτό!)

Αλλά μέχρι εκεί..

Η Αλήθεια είναι μόνο μία. και αυτή την Αλήθεια μπορείς να τη βρεις με βιωματική εμπειρία. Δεν υπάρχουν πολλές Αλήθειες, υπάρχει μόνο διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων.

Τα πράγματα είναι πάρα μα πάρα πολύ απλά.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να στρέψεις το βλέμμα σου προς τα πάνω.

και Εκείνος θα ανταποκριθεί. Θα σου δείξει το δρόμο που θα σε φέρει πίσω κοντά Του.

Ζήτα και θα λάβεις.

Είναι τόσο απλό!!

Φιλικά,



"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 19:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok Πλάτωνα !!!

σταματάω εδώ φίλε...


νάσε καλά

NO Ergot,NO psilocybin

NO amanita muscaria...
JUST LOVE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 21:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω αγαπητέ riziti
θα ήθελα να σου παραθέσω κάποια μικρά αποσπάσματα από την ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ που αντιτίθονται στα λεγόμενά σου.


quote:
Πάσα λοιπόν στο επόμενο quote αφού η μαγική μπαλιά έγινε από την λέξη «αρμονία», πριν όμως να σου πω ότι για εμένα ο χ* δεν χαρακτηρίζετε μύστης , διότι δεν κράτησε τίποτα για τον εαυτό του, ότι έμαθε το έδωσε στον κόσμο το έδειξε με τον λόγο του αλλά και με την ζωή του. Δεν υπάρχουν μυστικά για εμένα, τα φανέρωσε όλα και είναι πολύ απλά τα πράγματα, εμείς νομίζω τα κάνουμε δύσκολα…

"...εις εσάς εδόθη να γνωρίσητε τα μυστήρια της Βασιλείας του Θεού, εις δε τους λοιπούς δια παραβολών ..."(Λουκ η:10)

"...εις εσάς εδόθη να γνωρίσητε το μυστήριο της Βασιλείας των Ουρανών, εις εδίνους δε τους έξω, δια παραβολών τα πάντα γίνονται..."{Μαρκ δ:11)

"...εις εσάς εδόθη να γνωρίσητε τα μυστήρια της Βασιλείας των Ουρανών, εις εκείνους όμως δεν εδόθη..."{Ματθ ιγ:11)

Όπως καταλαβαίνεις ο Χ τις εσωτερικές Αλήθειες τις έδινε μόνο στους μυημένους μαθητές του, ενώ όπως μας λέει στους όχλους μιλούσε αλλιώς, με παραβολές.

Όπως και νά'χει το έργο που είχε να επιτελέσει στη διάρκεια της ζωής του, όπως ο ίδιος μας λέει, το τελείωσε.

Ο Ιησούς γεννήθηκε, έζησε, διδάχτηκε, δίξαξε και πέθανε.

Η Χριστή Δύναμη όμως, υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα πάνω στη γη..

φιλικά,




"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 10:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή μου φίλε Satsangi νομίζω ότι δεν διαφωνούμε κατά βάση. Ακριβώς το ίδιο πράγμα εννοούσα και εγώ όταν έγραψα ότι πρέπει να «ξαναθυμηθούμε». Ψάχνουμε τα ίδια πράγματα ίσως από διαφορετικό δρόμο.
Όταν μιλάω για μάθηση εγώ εννοώ το να μάθω τον ανώτερο εαυτό μου (ψυχή), να τον θυμηθώ, να προσπαθήσω να τον κάνω όσο καλύτερο μπορώ, πάντα από τη δική μου οπτική του καλού ή καλύτερου, γιατί και αυτή η έννοια του "καλού" ή του «κακού» είναι υποκειμενική. Έτσι δεν είναι? Να προσπαθήσω να τον κάνω αγάπη, χωρίς εγωισμούς, μικροπρέπειες και κακίες. Να προσπαθήσω να φτάσω στο "φως». Φυσικά και τα βιβλία, όπως και οι διάφορες διδασκαλίες, φιλοσοφίες, θεωρίες, είναι το έναυσμα για περαιτέρω «αναζήτηση» του ίδιου μας του εαυτού και φυσικά δεν φτάνουν μόνο αυτά. Φυσικά πρέπει και να θέλεις να ψάξεις να βρεις τον εαυτό σου, να θέλεις να ψάξεις πολύ βαθειά μέσα σου, αλλιώς, όσα βιβλία και αν διαβάσεις δεν γίνεται τίποτα.
Όσον αφορά την αλήθεια τώρα η Αλήθεια είναι μια για τον καθένα μας, αλλά διαφορετική, γιατί αν έχω διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων από σένα, τότε και η αλήθεια μου θα είναι διαφορετική, έτσι δεν είναι?

Φίλε Πλάτωνα, γράφεις: "Δεν έχει τίποτα να κάνει με την ενθύμηση και τη Μνήμη Νέμεσης" γιατί? μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό σε παρακαλώ? Νόμιζα ότι μιλούσαμε για το ίδιο πράγμα, αλλά ίσως τελικά να μην είναι έτσι

Και μια καλή μέρα σε όλους
Nemesi


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 12:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Καλημέρα αγαπητή ΝΕMESI,

Δεν θεώρησα ότι διαφωνούσες, απλώς νόμιζα ότι έθετες ένα ερώτημα για το οποίο ήθελες τις απόψεις μας.

Το καλό και το κακό όπως λες είναι υποκειμενικό και αυτό το βλέπουμε στη κουλτούρα του κάθε λαού, στη εξωτερική πλευρά των διαφόρων θρησκειών όπου π.χ για κάποιους το να φοράς καπέλο ή παπούτσια είναι απαραίτητο ενώ για άλλους ασέβεια και άλλα που δε χρειάζεται να επεκταθούμε.

Όμως για έναν πνευματικό άνθρωπο, ή τουλάχιστον για κάποιον που συνειδητά ασχολείται με την πνευματικότητα, οι έννοιες καλό και κακό είναι πολύ ξεκάθαρες και έχουν δοθεί από πολύ παλιά από όλους του μύστες, τους αγίους, τους πνευματικούς δασκάλους, από την εσωτερική πλευρά κάθε θρησκείας κλπ.

Κακό είναι ο, τιδήποτε σε απομακρύνει από το στόχο σου,το σκοπό της ανθρώπινής σου ύπαρξης που είναι η Αυτογνωσία και η Θέωση

και Καλό είναι ο, τιδήποτε σε βοηθά να εκπληρώσεις αυτό το σκοπό γιατί επιμένω πως η Αλήθεια είναι Μία

αλλά όπως λέγεται:

" Ο Στόχος είναι Ένας,
μα οι τοξότες που στοχεύουν σε αυτόν είναι πολλοί"

Φιλικά,


"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 13:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν, δεν διαφωνούμε στα βασικά

Όμως είμαστε όλοι "έτοιμοι" γι' αυτή την Μάθηση? Είμαστε "έτοιμοι" για να καταλάβουμε και να βιώσουν την Μάθηση?

Και όλοι όσοι ασχολούνται συνειδητά με την πνευματικότητα, ή όπως αλλιώς και να την πούμε, δίνουν την ίδια έννοια στο καλό και το κακό? Εγώ δεν είμαι και τόσο σίγουρη

Διαφωνούμε πάντως ότι η Αλήθεια είναι μια, εκτός αν λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 14:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Πλάτωνα, γράφεις: "Δεν έχει τίποτα να κάνει με την ενθύμηση και τη Μνήμη Νέμεσης" γιατί? μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό σε παρακαλώ? Νόμιζα ότι μιλούσαμε για το ίδιο πράγμα, αλλά ίσως τελικά να μην είναι έτσι
Και μια καλή μέρα σε όλους
Nemesi

Καλημερα Νεμεσι,

Εννοώ τι μνήμη και ενθύμηση που γνωρίζουμε. Είναι δύσκολο κομμάτι ακόμα και για προχωρημένους επιστήμονες αγαπητή, μα μέσα από μια προσωπική γωνία, θα κάνω αφού το ζητάς μια προσπάθεια.

Η κλασσική μνήμη, δουλεύει συνήθως με προσθαφερεση σε οχι γνωστους μας διαδρόμους προσέγγισης. *(που ακριβως ειναι)
Ένα μικρό παιδάκι για να μάθει ένα ποίημα, χρειάζεται να το επαναλάβει αρκετές φορές, και όταν το απαγγέλλει, κάνει μια μηχανική πράξη. Ότι διλ. λέει, δεν καταλαβαίνει απαραίτητα και το νόημα του.

Μέχρι μια ηλικία, (σχολείου) αν ρωτήσεις ένα παιδί ποτέ έπαιξες με το φίλο σου το Γιώργο, εύκολα θα πάρεις σαν απάντηση ΑΥΡΙΟ. Ο χρονο/τοπος, δεν έχει γίνει ολικά αντιληπτός. Με την πάροδο και ωρίμανση του εγκέφαλου, εμφανίζονται συγχρόνως και άλλες λειτουργίες, λογική, διάκριση κλπ.
Για την ενθύμηση, ο εγκέφαλος μπορεί και χρησιμοποιεί και άλλα τεχνάσματα, κάτι σαν τους συνοπτικούς (διαδρόμους). Για να θυμηθεί πχ νούμερα, ημερομηνίες κλπ, τα διασταυρώνει με πραγματικά γεγονότα *(εικόνες) και τα ενθυμάται πιο εύκολα.
Υπάρχουν και αλλά τεχνάσματα, μα ας δούμε καλύτερα, ότι μας ενδιαφέρει.

Ολα τα παραπάνω είναι μηχανικές διαδικασίες, κάτι που και τα εξελιγμένα ζώα έχουν. (ορισμενες)Ο γάτος, ο σκύλος, αναγνωρίζουν και μετά από χρόνια τα αφεντικά τους. Ο προσθετικός παράγοντας, είναι ότι ονομάζουμε εμπειρία. Και αυτή μπορεί να είναι οπτική, πχ μπορεί να είδες πως ένας μελισσοκόμος παίρνει το μέλι από τις κυψέλες, μα εσύ η ίδια, να μην έχεις βιώσει αυτή την κατάσταση. Οι πληροφορίες στη μια και στην άλλη περίπτωση, παρότι έχουμε γνώση του πως μαζευεται το μέλι, βιωματικά, δεν είναι ίδιες.

Όλες αυτές οι εμπειρίες, όπως και να τις ζήσεις, αφήνουν μνήμη. Αυτή για μένα γίνεται σε ένα χρονο/τοπο *(γίγνεσθαι) που διαδραματίζεται μεταξύ του αρχικού παρατηρητή και τη συνιστάμενη όλων αυτών των εμπειριών, ότι ονομάζουμε διλ. εαυτό. Αυτή η συνιστάμενη, που δεν είναι άλλο από εμπειρίες, γνώσεις, θέλω, δεν θέλω, την διαμορφώνει συνεχώς μια προσθαφερετικη διαδικασία.

Τώρα η ζωή στους περισσότερους, περνάει μέσα σε αυτό τον χρονο/τοπο, που οι αισθήσεις μετατρέπονται συνεχώς σε πληροφορία, και ο Νους μεταφράζει ακατάπαυστα ότι συναντά... σε ότι γνωρίζει.
Σπάνια είναι ο μελισσοκόμος, η το μέλι, η καθαρή διλ. αίσθηση. Εμπόδιο σε αυτό, γίνεται η συσσωρευμένη εμπειρία, και που αντικαθιστά σιγα σιγα, ότι λέμε DIRΕCT, διλ την βιωματική εμπειρία.
Όταν θέλεις να φας αρνάκι με πατάτες, είναι γιατί το παρελθόν σου, οι εμπειρίες σου, το ζητούν. Αν είναι πολλές ( γίνονται βαριές), έτσι, αν έχεις μπροστά σου μια σαλάτα, σκέφτεσαι, με σαλάτα θα την βγάλουμε?
Στην ουσία (σαν ανθρωποτητα) δεν κάνουμε άλλο, από το να ικανοποιούμε (γεμιζουμε) συνεχώς με κατι.

Τώρα, αν ανακαλύψεις, πως οι αισθήσεις και ότι γίνεται μηχανικά, στο τέλος καταντούν συνήθεια, και η συνήθεια ζητάει πάντα περισσότερο, περισσότερη διλ ικανοποίηση, αναρωτιέσαι.

Αυτό είναι ολο?

Αυτή είναι η Ζωη?

Μαμ/κοκο/διαφορες εμπειριες... και στο τέλος τα ραδίκια ανάποδα?

Και εδώ αρχίζει η φιλοσοφία, ακόμα σωστότερα, αρχίζει τη στιγμή που αντιλαμβάνεσαι πως και όπως σκεφτόμαστε, δεν είναι αλλο, απο μια μηχανιστική διαδικασία.

Έτσι, αν περιγράψω αγαπητή Νέμεσις, τι συμβαίνει στη συνείδηση όταν καταλάβει τι παιχνίδι παίζεται, και ότι η πιο σοφή πράξη που μπορεί να κάνει, είναι να καταλάβει το μηχανισμό αυτής της προσθαφαίρεσης, *(ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ) ώστε ότι αχρείαστο να μην αποθηκεύεται σαν μνήμη, τι θα ελεγες? (γράψαμε πως βαραίνει η συνείδηση, και συνεχώς αντιδρά )

Όταν λοιπόν έρθει κάποιος και σε ειρωνευτεί, η σε βρίσει, (Έμεσα η άμεσα, πράγμα που συμβαίνει συχνά στο εσωτερικά), θυμήσου τον Σωκράτη, που έλεγε πως τα γαϊδουριά δεν τα πάνε στο δικαστήριο.

Είναι σαν να μην σε πειράζουν ποτέ τα λόγια και οι πράξεις των άλλων, μιας και όχι μόνο τα προσπερνάς, μα δεν εισέρχονται καθόλου στην συνείδηση σου. Αν κάτι που σου λένε, εσένα πραγματικά δεν σε απασχολεί, (όχι να κλείνεις τα μάτια και τα αφήνεις να δουλεύουν μέσα… αυτό δεν είναι Σοφία.)
Αν γίνεται κάτι τέτοιο, και συγχρόνως αποφεύγεις ένα σωρό επιφανειακές ενασχολήσεις, έχεις χώρο να εξετάσεις, και να δεις πράγματα, που (ίσως) δεν ενθυμάσαι.
Γράφω ίσως, γιατί νέμεση σε μένα ξεπηδάνε μέσα από κάτι αδιαμόρφωτο και άγνωστο, έτσι, προκείμενου να γράψω κάτι που δεν δύναμαι να έχω γνώση, συνιστώ στους πάντες να γίνουν μελισσοκόμοι, (αυτό το μπορούν) και να γευθούν το μέλι αν υπάρχει.

Αν μου πουν, δεν μπορώ, δεν έχω δυνάμεις, δεν είμαστε όλοι ίδιοι, και τέτοια, γνώριζε πως ο Εαυτός αντιστέκεται, ο Εαυτός φοβάται το άγνωστο, γαντζώνεται στη γνωστή του σιγουριά.

Τι άλλο?

Το μελι!

Τα μέρη εκείνα σαν διαβείς,
θνητών καμώματα ξεχνάς
την Αθηνά* αγκαλιάζεις,
ο Δίας δεν είναι εμπόδιο
η Περσεφόνη δίνει,
του Ερμή φτερά ανοίγονται
του Απόλλωνα ηχεί η λύρα
ο Ποσειδών γαλήνεψε
και η Αφροδίτη γελάει ,
και αν ξέχασα κάποιο θεό
Ζευς, να με συγχωράς
Και εσύ νέμεση, να με συμπαθάς!

*(Νόηση, Μάθηση, βαθιά κατανόηση)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 15:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια, γιατί αυτό ακριβώς ήθελα να μου πεις, την δική σου οπτική και φυσικά όχι την επιστημονική άποψη του οποιουδήποτε

Δεν μπορούν όμως όλα να εξηγηθούν με την μηχανιστική αντίληψη του κόσμου, για αυτό προσπαθούμε να "φιλοσοφούμε" ή να ζούμε με "γνώση", το αλατοπίπερο στη ζωή
Ο εαυτός, ποιός απ' όλους τους εαυτούς όμως? Σίγουρα υπάρχει αυτός που φοβάται, αλλά υπάρχει και αυτός που ψάχνει. Έτσι δεν είναι? Εξάλλου πάντα το άγνωστο είναι αυτό που φόβιζε και φοβίζει τους ανθρώπους.
Αν δεν κάνω λάθος όμως, ο Πλάτωνας μιλώντας μέσα από τον Σωκράτη έγραψε ότι η ψυχή έχει "μνήμες". Έτσι δεν είναι? Αυτό προσπαθούσα να πω, και ίσως δεν το κατάφερα

Ποιός έβαλε το χέρι του στο μέλι και δεν θέλησε παραπάνω?

Και επειδή το χιούμορ για μένα παίζει σημαντικό ρόλο στη ζωή μας, αν ξέχασες κανένα Θεό, που ξέχασες βέβαια την Εστία ας πούμε, άντε θα φανώ πάλι μεγαλόψυχη και θα σε συγχωρήσω

Ευχαριστώ και πάλι


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 16:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα ΝΕΜΕΣΙ δεν είμαστε όλοι έτοιμοι για να δεχτούμε κάποιες αλήθειες, ακόμη και αν πιστεύουμε πολλές φορές ότι είμαστε..

Αν ρίξουμε μια ματιά γύρω μας θα δούμε εκατομύρια ανθρώπων που ούτε καν έχουν σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρχουν κι άλλες πραγματικότητες εκτός των όσων έχουν γνωρίσει μέχρι τώρα.

Λέγεται ότι ο κάθε ένας από εμάς έχει διαγράψει μία πορεία χιλιάδων ενσαρκώσεων, όπου η ψυχή του φιλοξενούμενη στα διάφορα σώματα έπαιρνε τις εμπειρίες της και ζώντας μέσα από όλες αυτές τις ζωές δημιουργούσε δράσεις και αντιδράσεις (κοινώς κάρμα) με το κομάτι της ελεύθερης βούλησης που της αναλογεί και μέσα από αυτή την ελεύθερη βούληση έσπειρε τους καρπούς που θα δρέψει στο μέλλον.

Συνεπώς, ο καθένας μας βρίσκεται σε μια κατάσταση πνευματικής εξέλιξης που είναι διαφορετική για το καθένα, αυτό όμως δεν πρέπει να μας απογοητεύει γιατί λένε πως κάποτε όλες οι ψυχές προόριστε να επιστρέψουν στο Δημιουργό τους.

Για το θέμα της μνήμης στο μυστικισμό λέγεται πως υπάρχει η εσφαλμένη αντίληψη ότι ο άνθρωπος όταν ενσαρκωθεί ξανά σε κάποιο ανθρώπινο σώμα, φέρνει προηγούμενες αναμνήσεις και π.χ. αν κάποιος παίζει πολύ καλό βιολί λένε ότι είναι μετενσάρκωση του Μπετόβεν κ.α.

Αυτό είναι κάτι που δεν ισχύει, αν κάποιος έχει κάποιο οποιοδήποτε "χάρισμα" σε αυτή τη ζωή, του έχει δοθεί σαν Θείο δώρο για να μπορέσει να διευθετήσει το κάρμα του σε αυτή τη ζωή.

Το μόνο που φέρνει ο άνθρωπος σε κάθε του ενσάρκωση, είναι οι "ροπές" του νου του.

Συνεπώς, το μόνο που χρειάζεται να "θυμηθούμε" είναι ότι δεν είμαστε το σώμα αυτό που βλέπουμε,αλλά η ψυχή που φιλοξενείται σε αυτό το σώμα, η οποία είναι αθάνατη και αναλοίωτη, είναι μία πνοή του Θεού, μια σταγόνα από τον ωκεανό της συνειδητότητας του Θεού.

φιλικά,


"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 21:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ιησούς πράγματι γνώρισε μέσα από των αγώνα του τα μυστήρια. Για αυτό έζησε πέθανε και αναστήθηκε.
Οι νοερά προσευχή riziti είναι η άμεση επαφή με τον Ιησού και ναι ,αυτό πολλοί άνθρωποι το κατορθώνουν όλες τις μέρες και όλες της ώρες του χρόνου.
Αυτός είναι και ο λόγος που μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε «προσεχτικούς».
Πρέπει όμως να γνωρίζεις ότι δεν είναι το Α και το Ω η νοερά προσευχή αν δεν συνδυάζετε με πίστη και καθαρισμό του εσωτερικού εαυτού . ώστε να γίνει πλήρως αγάπης, ειρήνης και δικαιοσύνης το άτομο.

Ακόμα ένα πολύ σοβαρό λάθος που κάνουν πολύ χριστιανοί είναι όταν η προσπάθεια τους στοχεύει οπουδήποτε αλλού εκτός από τον Ιησού. Αυτός είναι η χάρις των χριστιανών και μόνο δια μέσου Του θα πρέπει να ζητάμε και το παραπάνω…
Ο λόγος που δεν παραδέχεται ο χριστιανισμός τους υποτιθέμενους μεγάλους Διδασκάλους είναι ότι μετά από την ημέρα της Πεντηκοστής και μετά δεν δίνονται οδηγίες στους ανθρώπους δια μέσω αγγέλων παρά μόνο από το Άγιο Πνεύμα.
Ο χριστιανός όμως οφείλει να σέβεται την πίστη όλων των συνανθρώπων του διότι όποιος δεν αγαπάει τον συνάνθρωπο του δεν αγαπάει τον θεό.

Τα μυστήρια ο Χριστός τα έδωσε στους απόστολους ,δεν έχει κρατήσει τίποτα για τον εαυτό του όλα μας τα έδωσε και μας τα έδειξε.
Πρέπει όμως να υπάρξει ο συνδυασμός μελέτης προσευχής και καθαρισμού , και ένας από του λόγους είναι για να μην πέσουν τα Άγια στους χοίρους.
Μεγάλος διαχειριστής αυτών ήταν ο Παύλος, οι απόστολοι είχαν χρέος να τα μεταδώσουν στον κόσμο και το έκαναν σε μεγάλο βαθμό ανάλογα βέβαια και με την προσωπικότητα του ανδρός .
Έπειτα από αυτούς την διαδοχή την πήρε η εκκλησία ,με τα γνωστά δυστυχώς αποτελέσματα ανατολικής και δυτικής.

Για τους χριστιανούς που ενδιαφέρονται να μετέχουν της υιοθεσίας Του όμως υπάρχουν όλα καταγεγραμμένα στην βίβλο. Απαιτείται συνδυασμός μελέτης αγώνα και νοεράς προσευχής για να τα ανακαλύψει και ιδιαιτέρως για να μετέχει κάποιος.
Σκέψου rizitis ότι ενώ τους τα έδωσε όλα αυτοί δεν μπόρεσαν να βγάλουν τα δαιμόνια συγκεκριμένου ατόμου , όταν του παραπονέθηκαν η απάντηση ήταν να πάτε να κάνετε νηστεία και προσευχή!!!
Αν δεν τα καλλιεργείς, ακόμα και στο πιάτο να στα φέρουν σιγά σιγά θα βγείς από τον δρόμο και ή θα τα χάσεις ή θα τα οδηγείς εκεί που λένε πως δεν έχει γυρισμό.
Για αυτό απαιτείται οπωσδήποτε και ο καθαρισμός και του σώματος αλλά προπάντων του νου.

Υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι που οδηγούν σε μυστηριώδεις λαβυρίνθους τον νου.
Ο Χριστιανός όμως μόνο δια μέσου του Ιησού μπορεί να ελπίζει…

Θυμήσου rizitis την προσφώνηση της mantis στην Θεσσαλονίκη και την απάντηση του Παύλου, θυμήσου το λάθος του Σαούλ της παλαιάς διαθήκης που πήγε στην ιερομάντης για βοήθεια ξυπνώντας το πνεύμα του αποθανόν προφήτη και τι απάντηση πήρε !
Ο πραγματικός χριστιανός σέβεται την πίστη των άλλων και τους θεωρεί όλους αδέρφια του, διότι είναι και στην ουσία αδέρφια όλοι οι άνθρωποι, αλλά γνωρίζει και το δρόμο…Του

ευχαριστώ

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 10:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλέ μου φίλε Satsangi, δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμη μέσα μου αν πιστεύω στην μετενσάρκωση ή όχι? Όμως πιστεύω ότι κάποια πράγματα είναι γραμμένα μέσα στο DΝΑ μας, αν θέλεις. Πιστεύω ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη (Θεός/οί, ΦΩΣ) που μπορείς να της δώσεις όποιο όνομα θέλεις, Βούδα, Χριστό, Αλλάχ, αλλά όπως και να την πεις, το ίδιο διδάσκουν όλοι, αγάπη.
Μια λέξη που είναι διαφορετική μέσα στο μεγαλείο της. Πάντως για να μπορέσεις να αγαπήσεις πρέπει να μάθεις να αγαπάς πρώτα τον εαυτό σου

Σίγουρα δεν εννοούσα αυτή τη μνήμη πάντως

Η ψυχή για μένα είναι ο "ανώτερος" εαυτός μου, αυτός που προσπαθεί να φτάσει στο φως

Όμως ποια είναι η Αλήθεια για σένα?

Καλή μέρα σε όλους
Nemesi


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 12:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

Καλημέρα ΝΕΜΕΣΙ,

Η ερώτησή σου είναι πολύ εύκολη και πολύ δύσκολη ταυτόχρονα.

Πως θα μπορούσες να περιγράψεις τη γεύση ενός φρούτου αν ο ίδιος δεν το φας? Μπορείς να πεις ότι είναι γλυκό ή ξινό,ζουμερό, σκληρό, μαλακό, αλλά μόνο όταν το φας βιώνεις ο ίδιος τη γεύση του.

Ο Θεός είναι ένας. Και η Αλήθεια του Θεού είναι επίσης μία.
Κατά κάποιο τρόπο όμως έχεις δίκιο στο ότι η αλήθεια του καθενός είναι διαφορετική γιατί το φυσικό επίπεδο που ζούμε είναι ο κόσμος της δυαδικότητας, συνεπώς δεν αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα μέσα από την ενότητά τους.

Όσο όμως κάποιος ανέρχεται στα πνευματικά επίπεδα, αντιλαμβάνεται την ενότητα του Θεού, το ίδιο Φως που υπάρχει μέσα σε όλους και ότι όλα εκπορεύονται από την ίδια Πηγή.

Η μία και Μοναδική Αλήθεια είναι κάτι που μπορεί μόνο να βιωθεί και πρέπει να μπορέσουμε να βρούμε το τρόπο ο κάθε ένας από εμάς να μπορέσει να βρει και να νιώσει αυτή την Αλήθεια σε αυτή του τη ζωή και όχι σε κάποιο απώτερο μέλλον!

Σίγουρα η Αγάπη είναι το κλειδί που ανοίγει την Πόρτα. Εντάξει είναι εύκολο να μιλάμε για αγάπη και ότι θα πρέπει να αγαπήσουμε τον εαυτό μας και το συνάνθρωπό μας και όλα αυτά τα ωραία και μεγαλειώδη λόγια.

Καλές όλες οι φιλοσοφίες αλλά εμείς αυτό που θα πρέπει να επιθυμούμε είναι κάποιος να μας δείξει το τρόπο να μπορέσουμε να στρέψουμε τα μάτια μας επάνω και να επιθυμήσουμε να γίνουμε ένα με το Δημιουργό μας και τότε ίσως να μπορέσουμε να ελκύσουμε τη Θεία Χάρη που θα μας βοηθήσει να ξεκινήσουμε το δρόμο της επιστροφής μας..

φιλικά,


"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 13:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από μένα

Έχεις δίκαιο, μπορεί να μπορώ να περιγράψω ένα φρούτο, αλλά αν δεν το έχεις βιώσει εσύ, δεν έχεις την εμπειρία, ακόμα και να σου το περιγράψω δεν θα μπορείς να το κατανοήσεις, εκτός αν έχεις άλλες εμπειρίες και από τις λέξεις που σου το περιγράψω, ανασύρεις στη μνήμη σου τις γεύσεις από τις άλλες εμπειρίες και έτσι ίσως το κατανοήσεις καλύτερα.... Χμμμμμ μάλλον λίγο μπερδεμένο μου βγήκε

Μπορεί επίσης να μην είμαστε όλοι στο ίδιο επίπεδο συνειδητότητας οπότε ο καθένας μας καταλαβαίνει την Αλήθεια διαφορετικά, πάλι.

Ναι, έχεις δίκαιο, όσον αφορά την Αλήθεια, όλα είναι μέσα μας. Άρα ψάχνοντας να βρούμε εμάς, βρίσκουμε το φως. Έτσι δεν είναι ή κατάλαβα λάθος αυτά που έγραψες?

Ναι ωραία είναι να μιλάμε για την αγάπη και εύκολα ίσως, στις πράξεις τι γίνεται όμως? Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο, και γι' αυτό μίλησα πρώτα για την αγάπη του εαυτού μας. Και με τη λέξη αγάπη δεν εννοώ μόνο αγάπη, αλλά και κατανόηση, και εμπιστοσύνη και... που θα μας βοηθήσουν να βρούμε το δρόμο της ψυχής μας.

Καλέ μου φίλε, γράφεις: "Καλές όλες οι φιλοσοφίες αλλά εμείς αυτό που θα πρέπει να επιθυμούμε είναι κάποιος να μας δείξει το τρόπο να μπορέσουμε να στρέψουμε τα μάτια μας επάνω και να επιθυμήσουμε να γίνουμε ένα με το Δημιουργό μας και τότε ίσως να μπορέσουμε να ελκύσουμε τη Θεία Χάρη που θα μας βοηθήσει να ξεκινήσουμε το δρόμο της επιστροφής μας.."

Όμως αφού όλα είναι μέσα μας, και ψάχνοντας να βρούμε εμάς, βρούμε το φως, την αλήθεια, όπως θέλεις πέστο, άρα γινόμαστε ένα με αυτό, οπότε νομίζεις ότι χρειαζόμαστε κάποιον άλλον να μας δείξει έναν άλλο δρόμο εκτός από αυτόν που είναι μέσα μας?

Εγώ πιστεύω ότι η Αλήθεια, το Φως, ο Θεός/οί, ΟΛΑ, είναι μέσα μας.

Ίσως χαμογελάσετε μ' αυτή την ερώτηση, αλλά εγώ θα την κάνω
Αν ο Θεός είναι ο Δημιουργός, τότε δεν είναι κι αυτός μέσα μας?

Nemesi


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2006, 22:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ΝΕΜΕΣΙ,

Πριν ξεκινήσω(και για να μη το ξεχάσω) θα ήθελα να σου πω ότι είμαι φίλη.

quote:
Ναι, έχεις δίκαιο, όσον αφορά την Αλήθεια, όλα είναι μέσα μας. Άρα ψάχνοντας να βρούμε εμάς, βρίσκουμε το φως. Έτσι δεν είναι ή κατάλαβα λάθος αυτά που έγραψες?


Περίπου, όταν λέω Φως εννοώ τις δύο εκδηλώσεις του "Λόγου" σαν Θείο Φώς και Θείος Ήχος, όπου Λόγος είναι η δημιουργική αιτία των πάντων. (...Εν αρχή ήτο ο Λόγος και ο Λόγος ήτο παρα τω Θεό...κλπ)
Μέσα σ' αυτό το Φως κολυμπά ολόκληρη η δημιουργία και αυτό το Φως αντιλαμβάνεται μια ψυχή όταν διασχίζει τα πνευματικά επίπεδα και "βλέπει" ότι το ίδιο Φως του Θεού υπάρχει μέσα σε όλα.


quote:
Όμως αφού όλα είναι μέσα μας, και ψάχνοντας να βρούμε εμάς, βρούμε το φως, την αλήθεια, όπως θέλεις πέστο, άρα γινόμαστε ένα με αυτό, οπότε νομίζεις ότι χρειαζόμαστε κάποιον άλλον να μας δείξει έναν άλλο δρόμο εκτός από αυτόν που είναι μέσα μας?

Χμ, το θίξαμε πάλι αυτό το θέμα νομίζω στη προηγούμενη σελίδα.

Λένε πως ότι υπάρχει "πάνω" υπάρχει και κάτω. Ως εν ουρανόν και επί της γης.
Νομίζω πως όταν αρρωστήσεις θα ψάξεις να βρεις ένα γιατρό για να σε κάνει καλά, δε νομίζω να πεις ότι: ε, εντάξει αφού οι γνώσεις είναι γραμένες στο DNA μου, τι να το κάνω το γιατρό? θα γίνω καλά μόνη μου!
Όταν γεννιόμαστε το ίδιο. Χρειαζόμαστε κάποιον να μας διδάξει τη γλώσσα για να μπορέσουμε να μιλήσουμε.
Το ίδιο όταν πας στο σχολείο πρέπει να σε διδάξει κάποιος δάσκαλος, όταν θέλεις να σπουδάσεις ιατρική, δικηγορία, ηλεκτρολογία ή ό,ποιαδήποτε άλλη γνώση αυτού του επιπέδου, θα πρέπει κάποιος να σε διδάξει!

Γιατί λοιπόν οι εσωτερικές πραγματικότητες που είναι ασύλληπτες για την ανθρώπινη διάνοια, να αποτελούν εξαίρεση

Δεν είπα ποτέ ότι χρειαζόμαστε κάποιον για να μας δείξει έναν άλλο δρόμο εκτός από αυτόν που είναι μέσα μας.

Αντιθέτως, αυτό το δρόμο θέλουμε να μας δείξει.Είπα ότι χρειαζόμαστε κάποιον να μας δείξει το τρόπο της Εσωστροφής,τη τεχνική με την οποία θα μπορέσουμε να μπούμε μέσα μας και θα μπορέσουμε εμείς οι ιδιοι από πρώτο χέρι να έχουμε εμπειρία και όχι επειδή κάποιος μας το είπε ή κάπου το διαβάσαμε.

φιλικά,



"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 11:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς, πάλι λάθος έκανα, συγνώμη καλή μου φίλη

Γράφεις: "Αντιθέτως, αυτό το δρόμο θέλουμε να μας δείξει.Είπα ότι χρειαζόμαστε κάποιον να μας δείξει το τρόπο της Εσωστροφής,τη τεχνική με την οποία θα μπορέσουμε να μπούμε μέσα μας και θα μπορέσουμε εμείς οι ιδιοι από πρώτο χέρι να έχουμε εμπειρία και όχι επειδή κάποιος μας το είπε ή κάπου το διαβάσαμε."
Σ' αυτό δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, η Αναζήτηση είναι η κινητήρια δύναμη.

Καλημέρα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2006, 11:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο Θεός τόσο πολύ επιθυμεί να επιστρέψουμε σ’ Αυτόν, ώστε δεν παύει να μας καλεί κοντά Του ξανά και ξανά. Μόνο εξαιτίας της δικής Του γλυκιάς Φωνής η ψυχή μας βυθίζεται στην έκσταση και παραδίδεται ολοκληρωτικά στη θέλησή Του."

— Αγ. Τερέζα της Άβιλα

Συχνά νομίζουμε ότι εμείς αναζητάμε τον Κύριο, αλλά όπως λένε και οι Σούφι, η αγάπη εκπορεύεται από την καρδιά του Αγαπημένου.

Έχουμε αποχωριστεί το Θεό εδώ και πολλούς αιώνες και έχουμε ξεχάσει τη θεία μας προέλευση.

Μέχρι ο ίδιος ο Κύριος να μας προσφέρει τη χάρη Του και να μας καλέσει κοντά Του, δεν είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε ούτε ποιοι είμαστε ούτε πώς να επιστρέψουμε στη Βασιλεία των Ουρανών...

φιλικά,


"Be in bliss in 2006"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 10:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον πλανήτη μας χρωστάμε κάποια πράγματα .
Η χορτοφαγία των ανθρώπων , είναι ένα τρόπος διατροφής , με τον οποίο μπορούμε να ξεπληρώσουμε κάποια χρέη .

Γεγονός αναμβισβήτητο είναι, ότι όσο περισσότεροι άνθρωποι εξελίσσονται σε χορτοφάγα οντα ,τοσο περισσότερο αυτός ανακτά τις πληγές που υφίστανται καθημερινά , με την κατανάλωση κρέατος , απο την καθολική πλειοψηφία των ανθρώπων στον πλανήτη μας .

Πέρα απο αυτό , η υγεία μας και η συμπερυφορά μας θα καλλυτερεύσει .

Βέβαια η αλλαγή απο την κρεατοφαγία σε χορτοφαγία , θέλει προσοχή .

Τι πρέπει να προσέξουμε , όλοι εμείς που είμαστε πρόθυμοι να υλοποιήσουμε μία σοβαρή προσπάθεια , προς αυτήν την εξέλιξη ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 11:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΟΡΘΩΣΗ .
τοσο περισσότερο αυτός (ανακτα)..... επουλώνει τις πληγές που υφίστανται καθημερινά , με την κατανάλωση κρέατος , απο την καθολική πλειοψηφία των ανθρώπων στον πλανήτη μας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy