ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΜΑ(Ν)ΤΡΙΞ: ΠΟΡΝΟΙ ΜΕ ΒΟΥΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 04:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sonofzeus
Πολλές οι περιπτώσεις αυτών που έχουν χωρίσει αλλά δεν έχουν πάρει διαζύγιο ακόμη, και συζούν κάνοντας καινούργια οικογένεια ενίοτε και παιδιά. Ποιός νόμος τους αφορά

Αυτό δε συνιστά διγαμία για την πολιτεία, καθώς ένας γάμος μόνο υπάρχει, οπότε δεν υπάρχει καμία ποινική συνέπεια, όπως δεν υπάρχει καμία ποινική συνέπεια για εξωσυζυγικές σχέσεις.

quote:
sonofzeus
Ακόμη χειρότερα παντρεμένος/η που ζει με την οικογένεια του ανοίγει και άλλο σπίτι συζώντας (δεν ξαναπαντρεύεται φυσικά, ούτε καν έχει σκοπό να χωρίσει) το παίζει δίπορτο. Πού είναι το ποινικό του αδίκημα;

Δεν υπάρχει ποινικό αδίκημα γιατί δεν παραβιάζεται κανένας νόμος. Η μοιχεία έχει αποποινικοποιηθεί εδώ και πολλά χρόνια.

quote:
sonofzeus
Με το νέο νόμο θα είναι δίγαμος. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Δεν γνωρίζω τι θα λέει ο νόμος οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω. Οταν θα βγεί το σχέδιο νόμου μπορούμε να το συζητήσουμε.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 10:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Και τώρα μιά απορία μου πρός τους προσφιλείς Χριστιανούς του Forum .

Τα δισεκατομμύρια Χριστιανοί ή αλλόθρησκοι ανά τον κόσμο που δεν τελούν Χριστιανικό γάμο , είναι κατά τη γνώμη σας πόρνοι ; όταν σε ολόκληρο τον κόσμο είναι υποχρεωτικός και έγκυρος ο πολιτικός γάμος ,(δήλωση συμβίωσης στό δημαρχείο) , και ακολουθεί προαιρετικά η θρησκευτική τελετή ;

Και περιμένετε ότι με αυτές τις ακραίες θέσεις , με τις οποίες προς τιμήν τους δεν συμφωνούν ούτε ο Αρχιεπίσκοπος ούτε και ορισμένοι , δυστυχώς λίγοι φωτισμένοι ιεράρχες , θα πεισουν τον κόσμο οι "Ταλιμπάν" της ορθοδοξίας ;



-Φυσικά και δεν είναι! αλλά δεν απευθύνεται σε αυτούς η εκκλησία!
-απευθύνεται στους εν Ελλάδι Χριστιανούς! Δε μπορείς να είσαι Χριστιανός στα λόγια αλλά να μην κάνεις το μυστήριο του γάμου! παρά μόνο ένα συμβόλαιο!.
-Υποκειμενικά! η θέση δεν είναι καθόλου ακραία! (και πάντα στα όρια της Ελλάδας, δε νομίζω να βγάλαν παγκόσμιο διάγγελμα),_ούτε για την εκκλησία, ούτε για τους Χριστιανούς. Αντικειμενικά είναι πολύ ακραία, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει και να κάνει ότι θέλει αρκεί να μη βλάπτει τους άλλους.
-
quote:
europaios:
-E! τι γέλιο!
-Εσύ είσαι υπέρ του γάμου των ομοφιλοφίλων?
-Αν είσαι θέτω ερώτημα! εάν κάποιος θέλει να την πέσει στη θυληκιά! πως θα τη ξεχωρίσει? Γιατί σίγουρα ένας από τους 2 θα κάνει τη θυληκιά!

sonofzeus:
Οποιος "θέλει να την πέσει στη θυληκιά" είναι και αυτός ομοφυλόφιλος.
Πρόσεξε μη τη πατήσεις, η ομοφυλοφιλια δεν έχει σχέση με το ποιός είναι από πάνω ή άπό κάτω!



-Eγώ το γνωρίζω αλλά σκέφτομαι και τους άλλους σαν καλός Χριστιανός! που θα μπερδεύονται! πως θα βγάζουν άκρη?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 18:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια θα είναι η ημέρα που θα το δούμε και αυτό στην Ελλάδα;

Γνωρίζετε το περιστατικό της φωτογραφίας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 21:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2


quote:
Δε μπορείς να είσαι Χριστιανός στα λόγια ...

Γνωρίζεις κάποιον που είναι χριστιανός και στα έργα και ζεί με βάση το λόγο του χριστού;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 01:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ρούκουνα, ότι το μέλλον διαγράφεται ζοφερό και ότι λαμβάνουν χώρα στον πλανήτη μας γεγονότα με στόχο την διαμόρφωση της ανθρωποτητας σε ευκόλως χειριζόμενη μάζα, είναι ηλίου φαεινότερον.

Πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε επ’ αυτού αν και νομίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν προσφέρεται για θέατρο αντιπαραθέσεων, δεδομένου ότι μόνο η ατομική αφύπνιση (κατά τη γνώμη μου), μπορεί να αποτελέσει, κατ’ αρχήν πέδη και δευτερευόντως ματαίωση των αντιανθρώπινων σχεδίων των επίδοξων εξουσιαστών.

Η απορία μου, σε σχέση μ’ αυτά που λες, είναι η εξής, αν ερμηνεύω σωστά τους πανηγυρισμούς σου για τη νίκη του Κωνσταντίνου εναντίον των «παγανιστών».

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η θρησκεία του εβραιοχριστιανισμού (όπως και οι αδελφές της εβραιογενείς), δεν έχει το μερίδιό της σ’ αυτό που βιώνουμε σήμερα και την προβάλλεις σα μέσο αναχαίτησης;

Μήπως έχεις καταλήξει πρόχειρα, στον καταμερισμό ευθυνών;

Μήπως θέλει πιο σύνθετη σκέψη η αναζήτηση ενός τόσο πολύπλοκου προβλήματος που το αντιληπτό του κομμάτι είναι απλά, η κορυφή του παγόβουνου;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 01:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποια θα είναι η ημέρα που θα το δούμε και αυτό στην Ελλάδα;

Γνωρίζετε το περιστατικό της φωτογραφίας;


Ψηλέ...αστικούς μύθους μυρίζομαι...

http://www.snopes.com/pregnant/malepreg.asp

http://www.museumofhoaxes.com/birth/birth.html

Απαιτεί μεγάλο ρίσκο η υποτιθέμενη διαδικασία και δεν βλέπω γιατί κάποιος άντρας θα θελήσει να μπει σ'αυτή την επίπονη περιπέτεια με όλες τις άβολες συνέπειες που επιφέρει(ψυχικές,σωματικές).

Δε νομίζω λοιπόν να το δούμε κι αυτό στην Ελλάδα. Σίγουρα όχι σε κάποια ευρεία κλίμακα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 05:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε/η γιαπετ εσενα τι σε κανει να πιστευεις οτι ο Χριστος και η εκκλησια του ειναι Trademark των εβραιων.Συγγνωμη αλλα εισαι εντελως
"εκτος φασης" οι εβραιοι καταδικασαν και οι ρωμαιοι σταυρωσαν τον Κυριο.
Τι σχεση εχει το τορα με τα ευαγγελια?
Και ας μην μασαμε συνεχεια αυτην την καραμελα και προσπαθουμε να τους σταυρωσουμε ολους,ο καθε αυτοκρατορας η κληρικος η αρχιεπισκοπος
η πολιτικος ειναι ανθρωποι και αυτοι, μερικοι απο αυτους μερος
του "συστηματος" αλλοι υποκριτες και αλλοι αμαρτωλοι εως το κοκκαλο.
Ο Χριστος ειναι για ολους μαυρους κοκκινους κιτρινους λευκους αρκει
φυσικα να τον δεχτεις και να πιστεψεις τον λογο του.Ολα εδω πληρωνονται,
και πολοι απο αυτους τους "γραμματεις και φαρισαιους"θα αντικατασταθουν
αργα η γρηγορα,εδω ειμαστε..η γενια μας θα το δει.

Βλεπεις σημερα μια "φιλη" γειτονα τουρκια να βλεπει μειονοτιτα
σε θρακη κω χιο και κρυφο ποθο την αλλη μιση κυπρο,τους φιλους σκοπιανομογγολους να βλεπουν
μακεδονια εως και την κατερινι μια αλβανια να βλεπει την μιση ηπειρο
εδαφος της.Μια ευρωπαικη ενωση που σε θελει να δουλευεις 350 μερες
σαν σκυλι ολο και με μικροτερους μισθους μεχρι τα 70 σου χρονια
χωρις ταυτοτιτα χωρις ηθη και εθιμα ειτε αυτα ειναι ο 15αυγουστος
ειτε τα καρναβαλια και τα ορφικα.θελουν να σε εξαφανισουν απο τον
χαρτη Ελληνα,ΕΣΕΝΑ και ΕΜΕΝΑ σαν εθνος και σαν οντοτιτα.Αν ψαξεις
πολυ πισω στην ιστορια θα δεις οτι εχουν προσπαθισει πολλες φορες
περσες ρωμαιοι σλαβοι οθωμανοι και αλλοι.Φυσικα τοτε ηταν με το σπαθι
τον καταπελτη και το siegetower,σημερα ειναι εντελως διαφορετικα
και δεν θα καταλαβουμε,επειδη ειμαστε στα σπιτακια μας με την ζεστουλα μας και το λαπτοπ μας το κινητο μας με 12000 πιξελς και (extra contrast)με την απολαυση και την επιθυμια να μην χασουμε το επομενο
(σο γιου θινκ γιου καν..δεν ξερω εγω τι)και την ..καλομοιρα.

Πες μου κοριτσαρα η αγορινα μου,βλεπω κακο ονειρο..ειμαι θεοφοβουμενος
εσχατολογος και γραφικος η εχω προβλημα υγειας και να παω να κοιταχτω?

Οχι..δεν ειμαι ιερεας κληρικος η καποιος βαλτος που κανει κυρηγμα.
Πριν ακομα μερικα χρονια ετρεχα στα γηπεδα,"επινα" και κανα τσιγαρακι
που και που και περνουσα απο την εγνατιας και την τσιμισκη με τις μπαντες πανω στο νιντζα..Αγαπησα και ερωτευθηκα οπως και απογοητευθηκα.Μεσα απο τα
λογια και τις πραξεις του Χριστου η και ακομα του αθλιου Παισιου
οπως αρεσε να λεει για τον εαυτο του εγινα καλυτερος ανθρωπος,
σκεφτομαι πιο ωριμα και δεν με νοιαζει μονο το τομαρι μου και το
πως θα γινει παλι να τραβηχτω ινδονησιες και μπαλια για τα γουστα.
Πραγματικα δεν ξερω γιατι τα γραφω αυτα σε εσενα τωρα..ισως εχω αναγκη
να κουβεντιασω με καποιον/α τελευταια,ισως παλι να νιωθω καλυμμενος
πισω απο αυτο το ρημαδι που λεγετε οθονη.
Καληνυχτα σας και συγγνωμη για το παραμηλιτοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 06:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να πω και 2 λογια για το θεμα και συγγνωμη γι ατην παραμιλα..
ειμαι πολυ αυθορμητος και στην τσιτα τυπος...πρεπει να ελατωσω τον καφε.

Τι παει να πει συμβολαιο και συμφωνια φιλοι και φιλες?
Τι ειναι το ανδρογυνο,κοντεινερ με κατψυγμενα κρεατα και χταποδια
που μολις εφτασε απο το μπαρι στην προβλητα 3 στην ΖΕΑ.Η ειναι
τραπεζικος διακανονισμος για αγορα καινουργιου Ι.Χ.
Μας εχουν κανει σαν τα μουτρα τους μια πλαστικη καρτουλα
με αλγορυθμους και κωδικους.Σε υποχρεωσε κανενας να πληρωσεις
χαλια πολυαιλεους λαμπαδες ανθοδεσμες λιμο του 1954 και σοφερ...
Θα πας σε ενα ομορφο νησακι της χωρας μας σε μια ομορφη μικρη εκκλησια
με λιγο κοσμο και θα το γουσταρεις και πιο πολυ,πιστεψε με.
Εχεις παρακολουθησει παραδοσιακο νησιωτικο γαμο? οχι ειπες?
Και σου μιλαω για νορμαλ γαμο οχι σαν κατι μαιντανους που νομιζουν
οτι γυριζουν το λορδ οφ δε ρινκς νο4,δινουν μια περιουσια και μετα
απο 3 μηνες χωριζουν...οι αθλιοι! ποια αγαπη και ερωτας.Νομιζουν
οτι κανουν εκπομπη λαιφσταιλ.Για να μην σας θιξω το θεμα με τις
αμβλωσεις....η ωρα ομως ειναι 7:15.
Λοιπον..εναν ελληνικο διπλο,ενα παγωμενο ντουζ και βουρ για
"καβουροτρυπες"Καλο σαβ/ακο καλες βουτιες και καλα να περνατε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 10:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Rucuna, αυτό που κάνεις λείπει σήμερα πολύ
απο τον κόσμο...
… Είναι σπάνιο γιατί όλοι σήμερα δηλώνουν σωστοί,
εσύ ξέρεις και σε καταλαβαίνω πως νοιώθεις, έχω περάσει και βρίσκομαι εκεί εδώ και καιρό …
Τέτοιοι άνθρωποι είναι ζωντανοί και έχουν δύναμη από τον Θεό…
Έχε πίστη και μην προσπαθείς πολύ, άφησε και κάτι για τον Θεό…
Εσύ να κρατάς δυνάμεις γιατί θα χρειαστούν, όχι όλες,
αλλά προσπάθησε να κάνεις οικονομία δυνάμεων γιατί
έρχονται μέρες δύσκολες ψυχικά, εννοώ…
Όσο για το γάμο έτσι όπως διεφθείρανε τα ήθη της εποχής,
μπορεί να μοιάζει πληρωμένος, αλλά παραμένει μυστήριο Θεού και σαφώς καλύτερα από τα συμβόλαια, και τους πολιτικούς γάμους …
Τα οποία είναι επίσης πληρωμένα και φυσικά,
δεν έχουν καμία χάρη…
Όλα αυτά γίνονται για να απελπίζεται ο άνθρωπος να μην
πιστεύει τίποτα και να είναι εύκολο θύμα…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 16:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Αγαπητέ ρούκουνα, ότι το μέλλον διαγράφεται ζοφερό και ότι λαμβάνουν χώρα στον πλανήτη μας γεγονότα με στόχο την διαμόρφωση της ανθρωποτητας σε ευκόλως χειριζόμενη μάζα, είναι ηλίου φαεινότερον.

-Mπα? αρχίζεις να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν και ποιο σοβαρά θέματα? Με εκπλήσεις γιατί σε ομοειδή όπως το <<παραπάνω θέμα>> δε σε έχω δει ποτέ!
quote:
γιαπετ:
Γνωρίζεις κάποιον που είναι χριστιανός και στα έργα και ζεί με βάση το λόγο του χριστού;

-Ελάχιστους!, αρκετούς που πλησιάζουν, πολλούς που προσπαθούν και ακόμη περισσότερους που ενδιαφέροντε.
-Φίλε rukunas! δεν ξέρω τι ψηφίζεις αλλά αν ψηφίζεις ΠΑΣΟΚ ή Ν.Δ. έχεις το ανάλογο μερίδιο ευθήνης. Οι καλές βουτιές που κολάνε? Εκτός Ελλάδας είσαι? Αν ναι καλές βουτιές! και κάνε και για μας!
-Υ.Γ. φίλε Ψηλέ! μη σε προβνληματίζει η φωτό που παραθέτεις! είναι η εξέληξη του είδους που σε άλλο θέμα <<Ομιλίες περί πίστεως >> έχουμε συζητήσει!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 21:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve
Ακριβώς γι'αυτό το ζώο που υπάρχει μέσα μας
μαζί με τον πνευματικό άνθρωπο και πολεμάνε για το ποιος θα επικρατήσει, φίλε Sonofzeus μιλάω και δεν
είναι για να μπερδεύεσαι, έξυπνος είσαι…
Το ζώο υπάρχει μέσα μας, απλά κάποιοι
θέλουμε να το αφήσουμε πίσω μας και
κάποιοι να το διατηρήσουν…

Φίλε trexagireve , σε μια ελεύθερη κοινωνία , τα δικαιώματα των άλλων θα πρέπη να είναι σεβαστά εφ’ όσον δεν θίγουν τα δικαιώματα των συνανθρώπων τους .

Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να υποστηρίζης τον θρησκευτικό γάμο , όπως και δικαίωμα της εκκλησίας να μην εγκρίνη τον πολιτικό γάμο και το συμβόλαιο συμβίωσης . Από το σημείο αυτό όμως , μέχρι του να καθυβρίζονται οι συμπολίτες μας που έχουν διαφορετική άποψη ως πόρνοι , ζώα και μοιχοί , και να θέλουμε να επιβάλλουμε την δική μας επιλογή και στους άλλους υπάρχει μεγάλη απόσταση .

quote:
trexagireve
Φίλε Rucunas, βρήκες άτομα για να τους μιλήσεις
για ερμηνείες… αυτοί Ρασιά και μόνο Ρασιά καταλαβαίνουνε,
τι ψάχνεις να βρεις;

Απ’ ότι μπορείς να δης στις απαντήσεις που δίνονται υπάρχει αναφορά στον ιστορικό και την σελίδα του βιβλίου του από την οποία πάρθηκε το κείμενο , πράγμα που δεν παρατηρείται στις δικές σου απαντήσεις , εκτός από αυτές που είναι παρμένες από τα κείμενα των ευαγγελίων που δεν είναι ιστορικές αλλά θεολογικές απόψεις των χριστιανών .

Τόσο όμως εγώ όσο και οι άλλοι αντλούμε τις γνώσεις μας από τις ίδιες πηγές των χρονογράφων της εποχής , από τις οποίες ενδεχομένως αντλεί και ο Βλάσης Ρασσιάς τις δικές του πληροφορίες.

quote:
trexagireve
Οι άνθρωποι πιστεύουν ότι πρέπει να φοράμε ακόμη
χλαμύδες και ασπίδες και συ τους λες για
τόσο μακρινό μέλλον που δεν σε καταλαβαίνουν...

Πρέπει επιτέλους να εμπεδώσης φίλε trexagireve ότι όσοι δεν δηλώνουν χριστιανοί , δεν είναι κατ΄ ανάγκη και δωδεκαθεϊστές .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 01:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Πρέπει επιτέλους να εμπεδώσης φίλε trexagireve ότι όσοι δεν δηλώνουν χριστιανοί , δεν είναι κατ΄ ανάγκη και δωδεκαθεϊστές .

Kαλιό να σου βγει το μάτι παρά το όνομα!
quote:
Sesostris:
Απ’ ότι μπορείς να δης στις απαντήσεις που δίνονται υπάρχει αναφορά στον ιστορικό και την σελίδα του βιβλίου του από την οποία πάρθηκε το κείμενο , πράγμα που δεν παρατηρείται στις δικές σου απαντήσεις , εκτός από αυτές που είναι παρμένες από τα κείμενα των ευαγγελίων που δεν είναι ιστορικές αλλά θεολογικές απόψεις των χριστιανών .

-Από ότι μπορούμε και βλέπουνε υπάρχουν αποκομένα εδάφια που οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα! Δε φταίει ο trexagireve αν προσέχεις μόνο τους θεολόγους που παραθέτει!
-Πολλές φορές πολλά παιδιά έχουν παραθέσει ιστορικές πηγές! Αλλά...........πέρα βρέχει!
quote:
Sesostris:
Τόσο όμως εγώ όσο και οι άλλοι αντλούμε τις γνώσεις μας από τις ίδιες πηγές των χρονογράφων της εποχής , από τις οποίες ενδεχομένως αντλεί και ο Βλάσης Ρασσιάς τις δικές του πληροφορίες

Ενδεχομένος να είστε ομοιδεάτες!...........ενδεχομένος......

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 05:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ευρωπαιος με αναγκαζεις να χαλασω 10 λεπτα απο την ηρεμια του
σαβ/κου αλλα χαλαλι..Ειστε ενδιαφερον ατομα με αποψη και κανετε
ωραιες συζητησεις.Δεν ψηφιζω τπτ απο ολα αυτα,και νομιζω οτι
αν δεν ηταν η νδ η το πασοκ τωρα και ηταν πχ. κκε συριζα και λαος
θα σου ελεγα..ζητω που καηκαμε και πα να φυγουμε..

Ψηφιζω και υποστιριζω το δικαιο το αλληθινο και την δικαιοσυνη,που την
βλεπω σιγα σιγα απο την χαραμαδα να ξεπροβαλει και να φωτιζει το
"σκοτεινο δωματιο" μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 06:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φιλος ευρωπαιος,εχω και νιωθω μεγαλη ευθηνη να βοηθισω οπως μπορω
τον διπλανο μου που περνει 300 ευρω τον μηνα και πρεπει να ταισει
τα 3 παιδια του,τον τυπο που περπατουσε νηστικος 12 μερες μεσα στα
βουνα σε αθλια κατασταση και κατεληξε στο κρατητιριο,την κοπελα
που την εχουν κλειδωμενη σε ενα δωματιο 7m2 την ταιζουν σαν να ηταν
το σκυλι τους και την βιαζουν καθε μερα 40 φορες,να μπορουσα
να βοηθισω την ΜΑΝΑ αγκαλια με τα 4 παιδια της που καηκε ζωντανη ενω
καποιος ελεγε οτι υπευθηνος ειναι ο ανεμος.Θα προτιμουσα αυτα παρα
να κατεβω στους δρομους να φωναζω και να διαδηλωνω να σπαω και να καιω
περιουσιες που αλλος δουλεψε χρονια να αποκτησει.ΟΤΑΝ θα σε ρωτισουν
(και δεν αναφερομαι σε εσενα φιλε ευρωπαιε)δεν θα πεις μα...μου ειπαν
με διεταξαν δεν ηξερα...ειμαστε υπευθηνοι ολοι μας για της πραξεις μας.

Και ερχεστε τωρα να μου πειτε οτι σας εθιξε και σας πειραξε η ανακοινωση της συνοδου.Και καθεστε και μου "σφαζεστε"30 χρονια
για τα κομματα η για τις ομαδες σας.

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΑΙΣΧΟΣ και ΜΙΖΕΡΙΑ

ψευτοπαλικαρα και μεσσιες της νεας εποχης
βλπ τ___α και αλλα νουμερα νεοσυλλεκτους της "ντοπιας"
στοας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 10:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
rukunas:
Θα προτιμουσα αυτα παρα
να κατεβω στους δρομους να φωναζω και να διαδηλωνω να σπαω και να καιω περιουσιες που αλλος δουλεψε χρονια να αποκτησει.

-Δείγμα της εσκεμένης ανυπαρξίας του κράτους! και της άκρατης διαθοράς!
quote:
rukunas:
Δεν ψηφιζω τπτ απο ολα αυτα,και νομιζω οτι
αν δεν ηταν η νδ η το πασοκ τωρα και ηταν πχ. κκε συριζα και λαος
θα σου ελεγα..ζητω που καηκαμε και πα να φυγουμε..

-Αυτά τα κόματα δεν τα έχουμε δει στην εξουσία! οπότε δε μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή σμπεράσματα! Τόσο το ΠΑΣΟΚ όσο και η Ν.Δ. έγιεναν καθεστώς! δημοκρατία σημαίνει εναλλαγή του πολιτικού σκηνικού! 40 χρόνια Ν.Δ. και 30 ΠΑΣΟΚΟ μου θυμίζει βασιλικό καθεστώς! Αυτό που έντεχνα κατάφεραν αυτοί οπι μασκαράδες, είναι να εκμεταλευτούν τα πάθη του αφελή Έλληνα! και μέσω Δημοσίου να τον κάνουν πελάτη τους, μέσω t.v. να τον χαζέψουν τελείως και μέσω πληρωμένων δημοσιογράφων και παπαγαλαίων να του υποκλέψουν τη σκέψη του και να επιβάλλουν τη δηκή τους!
-Ίσως μόνο ο πολυκοματισμός να μπορέσει μακροπρόθεσμα να κάνει κάτι! Αν όχι και μείνουμε σε αυτό το μοντέλο όπου το 37% (20% συμφεροντόλογοι και 17% ανυποψίαστοι και αφελείς....περίπου)κλάφτα Χαράλαμπε, φίλε rukunas! Όπως βλέπεις τα προβλήματα της χώρας είναι τόσα πολλά! αλλά στο θέμα <<συμβαίνει κάτι με τους πολιτικούς μας>> στο Απόψεις προτάσεις κ.α., αλλά και σε άλλο που είχε ανοιχτεί παλαιότερα, η συμμετοχή είναι και ήταν ανύπαρκτη!...............έχουμε να λύσουμε ποιο σοβαρά προ-βλήματα!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 13:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ τι μου κάνετε!

Μπήκα ο άνθρωπος να διαβάσω το τι έχει γραφτεί και κόντεψαν να μου βγουν τα μάτια και να τα ψάχνω!
Πάω να ρίξω λίγο νερό στο πρόσωπο μου να βεβαιωθώ ότι είμαι ξύπνιος και δεν βλέπω όνειρο κι επιστρέφω!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 18:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε D Incubus, είναι καιρός τωρα που συμβαίνουν
τέτοια πράγματα και μάλλον όπως λες έχεις καιρό
να μπεις και μην παραξενεύεσαι… Γιατί αυτά που
βλέπεις συμβαίνουν καιρό τώρα και όχι σήμερα…
Τοποθετήσεις επί του θέματος εκλείπουν, το μόνο που υπάρχει
είναι μια έντονη εκδήλωση μίσους κατά της εκκλησίας και
υπεράσπιση της εκκλησίας από των εναντίων… Κάτι που συμβαίνει καιρό, τωρα…
Πάντως τοποθετήσεις ουσίας εκλείπουν. Τοποθετήσεις όπου να λέγεται ότι αυτό είναι έτσι και μέχρι τώρα δεν έχουν υπάρξει λάθη, πλην των πάντοτε εξαιρέσεων ανθρώπων που θέλουν κάτι άλλο από αυτό που λένε ότι θέλουν, δεν υπάρχουν...
Απ’ την αρχή του θέματος και το ίδιο το θέμα έχει ως στόχο την συκοφάντηση της εκκλησίας λές και αυτή σήμερα λέει κάτι σήμερα που δεν έλεγε εδώ και καιρό… Από την αρχή του θέματος έχουμε μια υποκρισία που ξεπερνάει τα όρια καθώς κάποιοι σήμερα ανακαλύπτουν τη θέση της εκκλησίας για ότι είναι εκτός της γραμμής της ορθοδόξου πίστεως, όταν αυτό υπάρχει εδώ και 18 αιώνες!!!
Καταλαβαίνω την ανάγκη να τα βάλει κανείς με την εκκλησία, όταν αυτή λαμβάνεται ως ανυπεράσπιστη, αλλά δείχνει την δειλία και την υποκρισία των για κάτι που ξέρουνε ότι έτσι υπάρχει και αυτοί κάνουν πως δεν το ξέρανε…
Υποκρισία μεγάλη…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 22:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
europaios2
-Από ότι μπορούμε και βλέπουνε υπάρχουν αποκομένα εδάφια που οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα! Δε φταίει ο trexagireve αν προσέχεις μόνο τους θεολόγους πουπαραθέτει!
-Πολλές φορές πολλά παιδιά έχουν παραθέσει ιστορικές πηγές! Αλλά...........πέρα βρέχει!

Για ανάφερέ μου έστω και μια ιστορική πηγή (Χρονογράφο , τίτλο βιβλίου , έκδοση , τόμο , σελίδα ) , έτσι για να μου φρεσκάρεις την μνήμη .
quote:
quote:
Sesostris:
Τόσο όμως εγώ όσο και οι άλλοι αντλούμε τις γνώσεις μας από τις ίδιες πηγές των χρονογράφων της εποχής , από τις οποίες ενδεχομένως αντλεί και ο Βλάσης Ρασσιάς τις δικές του πληροφορίες
europaios2
Ενδεχομένος να είστε ομοιδεάτες!...........ενδεχομένος......

Με τους χρονογράφους της εποχής ;;; Αποκλείεται !!! Στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι όχι μόνο πιστοί χριστιανοί , αλλά και μερικοί από αυτούς είναι και ιερωμένοι .
Για παράδειγμα ένας από αυτούς ο Ι. Μαλάλας στην αρχή του βιβλίου του «ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΙΑ» , πιστός στη διδασκαλία της Παλαιάς Διαθήκης γράφει :

[…Εν δε τοις αυτοίς χρόνοις ούτε πόλις ούτε διοίκησις τις ην εν τη δύσει , αλλά απλώς ωκείτο πάσα η γη εκείνη από των μετοικησάντων εκεί εκ της φυλής του Ιάφεθ , ιυού Νώε . ] (σελ. 19)

και σε κάποιο άλλο σημείο :

[…εκ της φυλής του Ιάφεθ αναφαίνετό τις ονόματι Ησίοδος , όστις εξεύρε τα Ελλήνων γράμματα , και συντάξας γράμματα εξέθετο τοις Έλλησι πρώτος , εν δε τοις χρόνοις του Αβραάμ εβασίλευσεν Ασσυρίων…….] (σελ.50)

‘Όπως βλέπεις κοιμότανε όπως και όλοι οι καλοί χριστιανοί με την Παλαιά διαθήκη για προσκέφαλο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 23:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Για ανάφερέ μου έστω και μια ιστορική πηγή (Χρονογράφο , τίτλο βιβλίου , έκδοση , τόμο , σελίδα ) , έτσι για να μου φρεσκάρεις την μνήμη .

-Με δουλεύεις προ λίγο συζητάγαμε για αυτά στο <<Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρ>> αλλά να σου κάνω το χατίρι ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ του Γ.Κορδλάτου σελίδα 56 μιλάει για τον Αλαρυχο που δήθεν τον κάλεσε ο Αρκάδιος για να σφάξει τους Έλληνες επειδή ήσαν ειδολολάτρες!......και φυσικά όποιος τη διαβάσει δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο για να καταλάβει το ψέμα και τη συκοφαντία αυτής της κατηγορίας.
-Στη σελίδα 18 στο ίδιο θέμα έγινε και προσπαθεια να σπηλωθεί ποιος? ο Κοσμάς ο Αιτωλός! αλιώνοντας νοήματα! στη σελίδα 19 αλιώνοντας γεγονότα παρουσιάζονται άλλα αντί άλλων! αν όμως πας στη 5-6-7 σελίδα εκεί είναι που γίνεται του Κουτρούλη ο γάμος με την αλλίωση ακόμη και γραπτών φράσεων.
quote:
Sesostris:
Με τους χρονογράφους της εποχής ;;; Αποκλείεται !!! Στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι όχι μόνο πιστοί χριστιανοί , αλλά και μερικοί από αυτούς είναι και ιερωμένοι .

Με τον Βλάση Ρασσιά sesostris, με τον Βλάση Ρασσιά

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 09:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:Απ’ την αρχή του θέματος και το ίδιο το θέμα έχει ως στόχο την συκοφάντηση της εκκλησίας λές και αυτή σήμερα λέει κάτι σήμερα που δεν έλεγε εδώ και καιρό… Από την αρχή του θέματος έχουμε μια υποκρισία που ξεπερνάει τα όρια καθώς κάποιοι σήμερα ανακαλύπτουν τη θέση της εκκλησίας για ότι είναι εκτός της γραμμής της ορθοδόξου πίστεως, όταν αυτό υπάρχει εδώ και 18 αιώνες!!!

Θα έλεγα καλύτερα οτι είναι εκμετάλευση κάποιων ανοησιών που πετάνε κάποιοι ανώτατοι ιεράρχες λέω κάποιοι προκειμένου να πλήξουν την ίδια την θρησκεία, να βάλουν όλους του χριστιανούς στο ίδιο τσουβάλι.
Ασφαλώς και είναι προτιμότερο για την εκκλησία ο χριστιανικός γάμος αλλά οποιαδήποτε άλλη μορφή δεσμού δέν τον κάνει ακαριαία πόρνο. Υπάρχουν και άνθρωποι που δέν γνώρισαν καθόλου τον χριστιανισμό, αλλά συμπεριφέρονται χριστιανιοκότατα άσχετα άν παντρεύονται με βουδιστικό ας πούμε γάμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 10:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λέμε φίλε Snoopy, είναι ότι εκτός γάμου
χριστιανικού λέγεται πόρνος ο χριστιανός που συζεί
με άτομο άλλου φύλου… Για ομοφυλοφιλία δεν το συζητώ, είναι κολάσιμο...
Ο χριστιανός που ξέρει δεν μπορεί να μένει ανύπανδρος,
αφού γνωρίζει τον νόμο του Θεού, αλλά και γιατί
μια ελεύθερη σχέση είναι πιο εύκολο να διαλυθεί…
Με την νοοτροπία του να γίνονται πολλές σχέσεις, υπάρχει πρόβλημα από άποψη ότι μετά θα γίνονται ελαφρά τη καρδία οι δεσμοί,
πράγμα που θα ευτελίζει τις σχέσεις.
Χρειάζεται σοβαρότητα στο πως αντιμετωπίζεται κάποια σχέση και όταν κάποιος δηλώνει ότι θέλει ένα άτομο, όχι απλά για τη σχέση του σώματος, αλλά και για σχέση ψυχής, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω γιατί να μην παντρεύεται…΄Ετσι δείχνουν ότι σέβονται ο ένας
τον άλλο κι ότι δεν το βλέπουν μόνο για το σέξ...
Υπάρχει κι η ευλογία που δίνει ο Θεός και πέραν αυτού ο γάμος είναι ένα από τα 7 μυστήρια της εκκλησίας, οπότε, αν θέλουμε ,μπορούμε να το δούμε και ως ακόμη μια προσπάθεια να πληγεί η ίδια η εκκλησία…
Κι αυτό είναι σίγουρο, εκτός της αλήθειας που υπάρχει στον ευτελισμό των σχέσεων…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 19:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Με δουλεύεις προ λίγο συζητάγαμε για αυτά στο <<Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρ>> αλλά να σου κάνω το χατίρι ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ του Γ.Κορδλάτου σελίδα 56 μιλάει για τον Αλαρυχο που δήθεν τον κάλεσε ο Αρκάδιος για να σφάξει τους Έλληνες επειδή ήσαν ειδολολάτρες!......και φυσικά όποιος τη διαβάσει δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο για να καταλάβει το ψέμα και τη συκοφαντία αυτής της κατηγορίας.

Είσαι σίγουρος φίλε europaios2 ; Γιατί στη σελίδα 56 ο Γ. Κορδάτος μιλάει για τα μοναστήρια και την αυτονομία τους από την εξουσία των επισκόπων . Για ξαναρώτα αυτούς που σου έδωσαν την πληροφορία αυτή , γιατί σου έδωσαν λάθος σελίδα .

Όμως στην σελίδα 80 του «ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ» του Γ.Κορδάτου , σου έχω λαυράκι σπαρταριστό , και για να μη νομίζης ότι αλοιώνω τα νοήματα , σου επισυνάπτω και το κομμάτι της σελίδας για να το διαβάσης ο ίδιος .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 00:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, εδώ μιλάμε για τον γάμο και το αν το νέο συμβόλαιο είναι καλύτερο ή εναλλακτική λύση, άλλο είναι το τόπικ για τον χριστιανισμό και τα παρεμφερή...
μπήκες πολύ φουριόζος και στην προσπάθεια σου, εκτίθεσαι... Μην αναπληρώνεις την απουσία του Μακεδόν... Ειλικρινά, δενφάνηκε καθόλου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 00:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
rukunas

quote:
Φιλε/η γιαπετ εσενα τι σε κανει να πιστευεις οτι ο Χριστος και η εκκλησια του ειναι Trademark των εβραιων.Συγγνωμη αλλα εισαι εντελως
"εκτος φασης" οι εβραιοι καταδικασαν και οι ρωμαιοι σταυρωσαν τον Κυριο.
Τι σχεση εχει το τορα με τα ευαγγελια?

Εκτός φάσης φίλε μου, με την προϋποθεση ότι ισχύουν αυτά που λες, είναι όποιος ακούει για τον προπάτορα Αβραάμ και τις δεήσεις υπέρ του ισραήλ και τις βρισιές κατά των Ελλήνων, στους ναούς της θρησκείας που ιδρύθηκε στο όνομα του χριστού.

ΤΩΡΑ τι έχει αλλάξει και δεν έχει σχέση με τα ευαγγέλια;
Αυτά δεν εξακολουθούν να είναι ο «λόγος» του θεού και να «δείχνουν» το δρόμο στους χριστιανούς;


quote:
Και ας μην μασαμε συνεχεια αυτην την καραμελα και προσπαθουμε να τους σταυρωσουμε ολους,ο καθε αυτοκρατορας η κληρικος η αρχιεπισκοπος
η πολιτικος ειναι ανθρωποι και αυτοι, μερικοι απο αυτους μερος
του "συστηματος" αλλοι υποκριτες και αλλοι αμαρτωλοι εως το κοκκαλο.

Καμμία αντίρρηση και γι’ αυτό δεν είναι σωστό ΑΥΤΟΙ να ρυθμίζουν τις τύχες του ποίμνιου, εκμεταλευόμενοι την ανάγκη του (καλώς ή κακώς) να πιστεύει κάπου, κάτι που γίνεται, όμως και μάλιστα με αισχρό τρόπο.

quote:
Ο Χριστος ειναι για ολους μαυρους κοκκινους κιτρινους λευκους αρκει
φυσικα να τον δεχτεις και να πιστεψεις τον λογο του.

Σ’ αυτό σε διαψεύδει ο ίδιος, κατά τα ευαγγέλια, διότι κι εσύ το «λόγο» του, από εκεί τον γνωρίζεις.

quote:
Ολα εδω πληρωνονται,

Σ’ αυτό διαψεύδεις εσύ την πεμπτουσία του χριστιανισμού, που λέει ότι στην άλλη ζωή θα ανταμειφθούν οι καλοί...

quote:
και πολοι απο αυτους τους "γραμματεις και φαρισαιους"θα αντικατασταθουν
αργα η γρηγορα,εδω ειμαστε..η γενια μας θα το δει.

Ίσως γνωρίζεις κάτι που εγώ αγνοώ, οπότα δεν μπορώ να πω οτιδήποτε πάνω σ’ αυτό.

quote:
Βλεπεις σημερα μια "φιλη" γειτονα τουρκια να βλεπει μειονοτιτα
σε θρακη κω χιο και κρυφο ποθο την αλλη μιση κυπρο,τους φιλους σκοπιανομογγολους να βλεπουν
μακεδονια εως και την κατερινι μια αλβανια να βλεπει την μιση ηπειρο
εδαφος της.Μια ευρωπαικη ενωση που σε θελει να δουλευεις 350 μερες
σαν σκυλι ολο και με μικροτερους μισθους μεχρι τα 70 σου χρονια
χωρις ταυτοτιτα χωρις ηθη και εθιμα ειτε αυτα ειναι ο 15αυγουστος
ειτε τα καρναβαλια και τα ορφικα.θελουν να σε εξαφανισουν απο τον
χαρτη Ελληνα,ΕΣΕΝΑ και ΕΜΕΝΑ σαν εθνος και σαν οντοτιτα.Αν ψαξεις
πολυ πισω στην ιστορια θα δεις οτι εχουν προσπαθισει πολλες φορες
περσες ρωμαιοι σλαβοι οθωμανοι και αλλοι.Φυσικα τοτε ηταν με το σπαθι
τον καταπελτη και το siegetower,σημερα ειναι εντελως διαφορετικα
και δεν θα καταλαβουμε,επειδη ειμαστε στα σπιτακια μας με την ζεστουλα μας και το λαπτοπ μας το κινητο μας με 12000 πιξελς και (extra contrast)με την απολαυση και την επιθυμια να μην χασουμε το επομενο

Συμφωνούμε απόλυτα.
Πιστεύω ότι γι' αυτό χρειάζεται η συνεχής προσπάθεια για γνώση, που είναι ο μόνος εχθρός όλων αυτών.

quote:
Πριν ακομα μερικα χρονια ετρεχα στα γηπεδα,"επινα" και κανα τσιγαρακι
που και που και περνουσα απο την εγνατιας και την τσιμισκη με τις μπαντες πανω στο νιντζα..Αγαπησα και ερωτευθηκα οπως και απογοητευθηκα.Μεσα απο τα
λογια και τις πραξεις του Χριστου η και ακομα του αθλιου Παισιου
οπως αρεσε να λεει για τον εαυτο του εγινα καλυτερος ανθρωπος,
σκεφτομαι πιο ωριμα και δεν με νοιαζει μονο το τομαρι μου και το
πως θα γινει παλι να τραβηχτω ινδονησιες και μπαλια για τα γουστα.

Χαίρομαι που τώρα κάνεις πράγματα για τα οποία είσαι ευχαριστημένος, άσχετα με το τι σ’ έκανε να τα κάνεις, σαν αφορμή.

Σημασία έχει ότι ενδόμυχα, δεν ήσουν ευχαριστημένος απ’ την κατάσταση που βρισκόσουν και βρήκες τρόπο να την αλλάξεις, πράγμα πολύ σημαντικό.

quote:
Πραγματικα δεν ξερω γιατι τα γραφω αυτα σε εσενα τωρα..ισως εχω αναγκη
να κουβεντιασω με καποιον/α τελευταια,ισως παλι να νιωθω καλυμμενος
πισω απο αυτο το ρημαδι που λεγετε οθονη.

Σημεία των καιρών φίλε μου, απ’ τα οποία δεν ξεφεύγει κανείς.
Έχει όμως σημασία η προσπάθεια και η θέληση, διότι άλλο να "πέσεις" αντιστεκόμενος και άλλο αμαχητί.

Σου θυμίζω ένα τραγούδι, που το λέει η Χαρούλα η Αλεξίου (δεν θυμάμαι δημιουργούς), «χιλιάδες ο κόσμος, δεν έχεις με ποιόν να μιλήσεις...»



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 11:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
rukunas :
Ο Χριστος ειναι για ολους μαυρους κοκκινους κιτρινους λευκους αρκει
φυσικα να τον δεχτεις και να πιστεψεις τον λογο του.

γιαπετ:
Εκτός φάσης φίλε μου, με την προϋποθεση ότι ισχύουν αυτά που λες, είναι όποιος ακούει για τον προπάτορα Αβραάμ και τις δεήσεις υπέρ του ισραήλ και τις βρισιές κατά των Ελλήνων, στους ναούς της θρησκείας που ιδρύθηκε στο όνομα του χριστού.
ΤΩΡΑ τι έχει αλλάξει και δεν έχει σχέση με τα ευαγγέλια;
Αυτά δεν εξακολουθούν να είναι ο «λόγος» του θεού και να «δείχνουν» το δρόμο στους χριστιανούς;


Σ’ αυτό σε διαψεύδει ο ίδιος, κατά τα ευαγγέλια, διότι κι εσύ το «λόγο» του, από εκεί τον γνωρίζεις.



-Nαι ε? κατά Ιωάννηκεφ.ζ' στοιχ. 35-36..<<είπον ουν οι Ιουδαίοι προς εαυτούς που ούτος μέλλει πορεύσθαι, ότι ημείς ουχ ευρήσομεν αυτόν? μη εις την διασποράν των Ελλήνων μέλει πορεύσθαι και διδάσκειν τους Έλληνας? τις έστιν ολόγος ον είπε, ζητήσετέ με και οχυ ευρήσετε, και όπου ειμί εγώ, υμείς ου δύανασθε έλθειν?>>

Ο Ιησούς για τους Εβραίους οι οποίοι και Τον σταύρωσαν είχε πει κατά Ματθαίου κεφ.1 στοιχ.11-12...<<λέγω δε υμίν ότι πολλοί από ανατολών και δυσμών ήξουσι και ανακληθίσονται μετά Αβραάμ και Ισαάκ και Ιακώβ εν τη βασιλεία των ουρανών>> (είναι οι βρισιές του Χριστού εναντίων των άλλων εθνών μεταξύ των οποίων και των Ελλήνων)
οι δε υιοί της βασιλείας εκβληθίσονται εις το σκότος το εξώτερον εκεί έσται ο κλαυθμός και ο βρυγμός των οδόντων.>> (οι εβραίοι δηλαδή)

-Τώρα?........
Υ.Γ. sesostris δε σε ξέχασα! όταν πάω σπίτι θα το δω και θα σου απαντήσω.


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 01/04/2008 11:39:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 11:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Τελικά και να θέλει να αγιάσει κάποιος δεν τον αφήνετε. Τι γενικεύσεις είναι αυτές ρε παιδιά;

quote:
Τι παει να πει συμβολαιο και συμφωνια φιλοι και φιλες?
Τι ειναι το ανδρογυνο,κοντεινερ με κατψυγμενα κρεατα και χταποδια
που μολις εφτασε απο το μπαρι στην προβλητα 3 στην ΖΕΑ.Η ειναι
τραπεζικος διακανονισμος για αγορα καινουργιου Ι.Χ.
Μας εχουν κανει σαν τα μουτρα τους μια πλαστικη καρτουλα
με αλγορυθμους και κωδικους.

Πάμε λοιπόν εν συντομία... το τι σχέση έχει φίλτατε το συμβόλαιο (που δεν αποτελεί γάμο, για να μην επαναλαμβάνω τον εαυτό μου) με τα χταπόδια, τη ΖΕΑ και την αγορά καινούριου ΙΧ, μόνο εδώ μέσα θα μπορούσα να το είχα ακούσει! Εκτός αν δεν έχει γίνει κατανοητό ότι οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων αποτελούν ισότιμους συναισθηματικούς δεσμούς, οι οποίοι δε χρειάζονται την ηθική υποχρεωτική νομιμοποίηση κανενός. Δε αγοράζεις άντρα ή γυναίκα, απλά στο πλαίσιο μίας ευνομούμενης (ας πούμε) πολιτείας δηλώνεις στα εντεταλμένα από το Ελληνικό Σύνταγμα όργανα την αναγνώριση των υποχρεώσεών σου απέναντι σε πιθανούς μελλοντικούς απογόνους. Το συμβόλαιο δεν είναι μυστήριο, είναι απλή συμβατική δήλωση προς όφελος των όποιων τρίτων.

quote:
Όλα αυτά γίνονται για να απελπίζεται ο άνθρωπος να μην
πιστεύει τίποτα και να είναι εύκολο θύμα…

Μην ανησυχείς για τα υποτιθέμενα θύματα, αυτά θα χρειαστεί να προστατέψουν τον εαυτό τους στο μέλλον, δε νομίζω ότι ζήτησαν τη βοήθεια οποιουδήποτε. Το πολύ πολύ να χαθούν μαζί με χιλιάδες άλλους, τους εγκόσμιους σωτήρες και "ασφαλίτες" τους χορτάσαμε. Άλλωστε πολλοί εξ αυτών "ελέω Θεού" μας προστατεύουν και μας "ελευθερώνουν", οπότε επέτρεψέ μας να παραμείνουμε "θύματα".

quote:
Και ερχεστε τωρα να μου πειτε οτι σας εθιξε και σας πειραξε η ανακοινωση της συνοδου.Και καθεστε και μου "σφαζεστε"30 χρονια
για τα κομματα η για τις ομαδες σας.

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΑΙΣΧΟΣ και ΜΙΖΕΡΙΑ

ψευτοπαλικαρα και μεσσιες της νεας εποχης
βλπ τ___α και αλλα νουμερα νεοσυλλεκτους της "ντοπιας"
στοας


Το αν θίγεται κανείς από τις δηλώσεις της ΔΙΣ και με ποια άλλα θέματα θίγεται, φίλε μου, άστο στην προσωπική του ευχέρεια. Κανείς εδώ μέσα δεν έχει δικαίωμα να κρίνει τη ζωή και το χαρακτήρα κάποιου, τον οποίο πιθανότατα δε γνωρίζει. Οι χαρακτηρισμοί που αποδίδεις σε όσους διαφωνούν με τις θέσεις σου προδίδουν απλά άνθρωπο που έχει ξεφύγει στιγμιαία από τον εαυτό του, γιατί δεν έχω πειστεί από τα όσα έχεις γράψει στα διάφορα θέματα ότι αποτελείς νεομουτζαχεντίν του χριστιανισμού ή οτιδήποτε παρόμοιο. Μη με αναγκάσεις με τα κείμενά σου να αλλάξω αυτή μου την άποψη, γιατί ενδέχεται να αδικείς τον εαυτό σου.

quote:
Τοποθετήσεις επί του θέματος εκλείπουν, το μόνο που υπάρχει
είναι μια έντονη εκδήλωση μίσους κατά της εκκλησίας και
υπεράσπιση της εκκλησίας από των εναντίων… Κάτι που συμβαίνει καιρό, τωρα…
Πάντως τοποθετήσεις ουσίας εκλείπουν. Τοποθετήσεις όπου να λέγεται ότι αυτό είναι έτσι και μέχρι τώρα δεν έχουν υπάρξει λάθη, πλην των πάντοτε εξαιρέσεων ανθρώπων που θέλουν κάτι άλλο από αυτό που λένε ότι θέλουν, δεν υπάρχουν...
Απ’ την αρχή του θέματος και το ίδιο το θέμα έχει ως στόχο την συκοφάντηση της εκκλησίας λές και αυτή σήμερα λέει κάτι σήμερα που δεν έλεγε εδώ και καιρό… Από την αρχή του θέματος έχουμε μια υποκρισία που ξεπερνάει τα όρια καθώς κάποιοι σήμερα ανακαλύπτουν τη θέση της εκκλησίας για ότι είναι εκτός της γραμμής της ορθοδόξου πίστεως, όταν αυτό υπάρχει εδώ και 18 αιώνες!!!

Φίλε trexagireve, νομίζω ότι οι τοποθετήσεις στο παρόν topic είναι επί του θέματος ως επί τω πλείστω, φυσικά από διαφορετικές κατευθύνσεις και ιδεολογίες. Το να μηδενίζεις κάθε τοποθέτηση που διαφέρει από τη δική σου, δε νομίζω ότι προάγει το διάλογο. Δε θα σου υπενθυμίσω συγκεκριμένες θέσεις μου επί του θέματος, απλά θα σου επαναλάβω για πολλοστή φορά ότι έχω υπερασπιστεί το δικαίωμα κάθε ζευγαριού να βιώνει τη σχέση του ελεύθερα όπως αυτό κρίνει, σε αντίθεση με τις αφοριστικές και εμπρηστικές τοποθετήσεις της ΔΙΣ. Το ότι διαφωνείς με τη θέση αυτή, δε σημαίνει ότι δεν τέθηκε στο διάλογο, όπως και πολλές άλλες. Επίσης, σου υπενθυμίζω ότι εγώ προσωπικά υποστήριξα το απόλυτο δικαίωμα της εκκλησίας στα του οίκου της και με το μόνο που διαφώνησα είναι η προσπάθεια επηρεασμού και προσβολής όλων των μη ενταγμένων στη ζωή αυτής. Επίσης προσωπική θέση, με την οποία ίσως διαφωνείς, αλλά εν τέλει τοποθέτηση. Οπότε... άκυρον.

quote:
Με την νοοτροπία του να γίνονται πολλές σχέσεις, υπάρχει πρόβλημα από άποψη ότι μετά θα γίνονται ελαφρά τη καρδία οι δεσμοί,
πράγμα που θα ευτελίζει τις σχέσεις.
Χρειάζεται σοβαρότητα στο πως αντιμετωπίζεται κάποια σχέση και όταν κάποιος δηλώνει ότι θέλει ένα άτομο, όχι απλά για τη σχέση του σώματος, αλλά και για σχέση ψυχής, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω γιατί να μην παντρεύεται…΄Ετσι δείχνουν ότι σέβονται ο ένας
τον άλλο κι ότι δεν το βλέπουν μόνο για το σέξ...

Με τη νοοτροπία του να επιβάλλουμε σε μία γυναίκα το μέλλοντα σύζυγό της, ευτελίστηκε η ίδια η ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Βέβαια το συγκεκριμένο δε θίγεται πουθενά, γιατί δε μας συμφέρει ως άρρενες, ποσώ μάλλον ως φαλλοκράτες. Με τη νοοτροπία της "παρθενίας" στο γάμο ευτελίστηκε επίσης η ανθρώπινη αξιοπρέπεια, αλλά αυτό λίγο μας απασχολεί εφόσον το θύμα είναι από την άλλη πλευρά. Με τη νοοτροπία ότι η αγάπη είναι συναίσθημα και όχι αλυσίδες ελάχιστα ασχολούνται οι θεωρητικοί της επιβεβλημένης νομιμοποίησης (είτε εκ Θεού, είτε εξ ανθρώπων) και ας προσβάλλεται βάναυσα η έννοια της αγάπης.
Η σοβαρότητα στο πως αντιμετωπίζεται μία σχέση δε φαίνεται από την επιλογή της "νομιμοποίησης", αλλά από τον εκατέρωθεν σεβασμό. Ας παρατεθεί μία στατιστική που να διαπιστώνει αποδεδειγμένη σημαντική απόκλιση στο ποσοστό βιαιοπραξιών σε ανύπανδρα ζευγάρια σε σχέση με παντρεμένα. Ας παρατεθούν στοιχεία αφορώντα στην προσβολή της αξιοπρέπειας (ειδικά των γυναικών, αλλά εσχάτως και των αντρών) εντόκαι εκτός γάμου. Αυτά και άλλα αντίστοιχα είναι στοιχεία σοβαρότητας αντιμετώπισης, όχι η υποχρεωτική "επισημοποίηση" που εντέλει συνήθως γίνεται για το θεαθήναι.
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Να περνάτε καλά και κυρίως ελεύθερα... παντρεμένοι ή μη, χωρίς όμως "νταβατζήδες" στο κεφάλι σας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 13:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λέμε φίλε Κοστάκις είναι ότι οι θέσεις
της εκκλησίας δεν έγιναν σήμερα, αλλά υπάρχουν
εκ της αρχής της θρησκείας, δεν εξελίχθηκαν ούτε άλλαξαν…
Οι όποιοι κατοπινοί σκαπανεις της επικρίσεως της, δείχνουν
ώψιμοι ως κάποιοι οι οποίοι δεν ζητούν παρά να κάνουν το εφφέ τους… Αλλά το Ρομπέν των Δασών, δεν περίμενα να τον ανακαλύψεις τώρα…
Εσύ ανέλαβες να υπερασπιστείς το κάθε ζευγάρι; Δε μου λές,
έχεις και στολή , πως λέμε Superman, για να ελαφρύνουμε
και λίγο την σοβαροφάνεια του θέματος…

Δεν πιστεύω φίλε μου ότι το αντίθετο του πολλές σχέσεις είναι η επιβολή κάποιου συζύγου… Αυτά έχουν εκλείψει εδώ και αρκετούς αιώνες… Χάθηκε δηλαδή , η σωστή επιλογή; Μια σοβαρή σχέση, όπως λειτουργεί εδώ και πολλούς αιώνες;
Ή την καταργούμε ως απίθανη;…

Πάλι επαναστάσεις ονειρεύεσαι; Ρε φίλε, λέμε ότι οι
άνθρωποι σήμερα έχουν καλύτερες σχέσεις και επίπεδο, αλλά μεγαλύτερη ανασφάλεια κι αυτή η τελευταία, δημιουργεί επισφαλείς σχέσεις και αβεβαιότητες…Αυτό είναι σήμερα κατά βάση το ζητούμενο κι όχι άλλου είδους γάμοι, συμβάσεις, συμβόλαια, ενοίκια,κλπ...
Αυτά μόνο με την ασφαλή σχέση μπορούν να λειτουργήσουν.
Αυτό είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι…Κι ο γάμος έχει τουλάχιστον
εκ πρώτης όψεως, την πιο σοβαρή πλευρά μέχρι τώρα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 13:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά και να θέλει να αγιάσει κάποιος δεν τον αφήνετε. Τι γενικεύσεις είναι αυτές ρε παιδιά;

Πρόσφατα σε μια συζήτηση υποστήριζα οτι ενας απο τους βασικούς μας στόχους και ισως ο βασικότερος, οσον αφορά την ασχολία με τον εσωτερισμό είναι να μπορούμε να βρούμε τι και γιατί σκεφτόμαστε...τι και γιατί αισθανόμαστε και τι και γιατί πράττουμε...

<< Η έννοια ολης αυτής της εργασίας είναι να μπορούμε να ''βλέπουμε ελεύθερα '', πράγμα που σημαίνει να εξερευνούμε κάθε τι στο φως χωρίς την διάθλαση που προξενούν οι ιδέες, οι πεποιθήσεις, τα συναισθήματα και οι σκεπτομορφές.
Μόνο έτσι θα είμαστε πιο κοντά στην αλήθεια και την αυτογνωσία.
Αυτό ομως προυποθέτει κόπο, χρόνο και πολύ ένταση επειδή ψαχνοντας, όλο το περιεχόμενο του μυαλού μας και της συνείδησης μας σίεται και μπορεί να γκρεμιστεί,...θεωρίες αναιρούνται, απόψεις αναθεωρούνται, είδωλα μικραίνουν και πρότυπα κατεβαίνουν απο το βάθρο τους...>>

Ξέρεις φίλε kostakis, πόσο επίπονο αλλα και πόσο λυτρωτικό και τελικά ''μόνιμο'' είναι αυτό που περιγράφω?

Ανάμεσα στους φίλους μου, κάποιος είπε το εξής..

<< Γιατί να χανουμε χρόνο και να παιδευόμαστε να βρόυμε όλα αυτά αφού μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τεχνικές η να προχωρήσουμε σύμφωνα με τα καταγεγραμμένα ? Τι νόημα εχει να δω τον θυμό για παράδειγμα αν ξέρω πως να τον εκτοπίσω η τι πρέπει να σκέφτομαι? >>

Γιατί αν σε μια αρρωστια δεν βρούμε το αίτιο αλλά βολευόμαστε μόνο με το φάρμακο, αυτή θα έρχεται και θα ξαναέρχεται ...μέχρι που το μικρόβιο θα είναι ανθεκτικό στα αντιβιοτικά και τότε τι ???
είναι η απάντηση ...

Γι΄αυτό και παρατηρούνται όλοι αυτοί οι αφορισμοί και οι γενικότητες που όλοι μας χωρίς εξαίρεση εχουμε την τάση να κάνουμε.
Είναι κυρίως ο ΦΟΒΟΣ που περικυκλώνει την ψυχή οταν αφεθεί μόνη μεσα στην ελευθερία της αμφισβήτησης..
Είναι το αίσθημα της ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ που βρίσκουμε οταν καταφεύγουμε στο Θεϊκό στοιχείο ακόμη και αν αυτό περιέχει έννοιες οπως η τιμωρία η η ανταπόδωση...ακόμη κι αν όλα αυτά δεν συνάδουν με την λογική μας.... ούτε καν με το συναίσθημα μας...

Εκεί είναι που επιτελείται και η μεγαλύτερη μάχη του ανθρώπου με τα δικά του ''δημιουργήματα'' με κάθε σημασία που έχει αυτή η λέξη.
Τότε θα πρέπει να βρούμε μια μέθοδο να δικαιολογήσουμε στην επαναστατημένη σκέψη μας που δειλά δειλά φτερουγίζει πρός τα πάνω ...την ίδια την ζωή μας και τις επιλογές μας .
Και αν δεν αντέχουμε αυτό που θα δούμε ....''αναγκαζόμαστε'' να το στολίσουμε με θέσφατα, αρχές, νόμους καθήκοντα ...και επειδή πάλι η ψυχή φωνάζει....προσθέτουμε και λίγο απο ελπίδες για τα μέλλοντα....

Μπορείς να φανταστείς πως είναι να βλέπεις τον καθρέφτη απέναντί σου άδειο?????

quote:
Με τη νοοτροπία ότι η αγάπη είναι συναίσθημα και όχι αλυσίδες ελάχιστα ασχολούνται οι θεωρητικοί της επιβεβλημένης νομιμοποίησης (είτε εκ Θεού, είτε εξ ανθρώπων) και ας προσβάλλεται βάναυσα η έννοια της αγάπης.

Μιλούμε και αναλύουμε την αγάπη αλλά τι εννοεί ο καθένας με αυτή την λέξη δεν ξέρουμε.


Φιλικά

Edited by - nst on 01/04/2008 13:41:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 13:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχαγύρευε μαζί γράφαμε !!! αλλά απαντούσα χωρίς να ξέρω τι θα εγραφες...για δες....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 13:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά μόνο με την ασφαλή σχέση μπορούν να λειτουργήσουν.

Δεν υπάρχει ασφαλής σχέση πουθενά στο σύμπαν...όλα αλλάζουν συνέχεια.
Ο ηλιος διαδέχεται την βροχή και την συννεφιά..
Το καλοκαίρι τον χειμώνα και μετα το φθινόπωρο κιτρινίζει τα φύλλα και λευκαίνει τα κλαριά...αλλά πάλι όμορφα είναι..
Ο θάνατος ακολουθεί την ζωή κι αυτή αναγενναται με αλλες μορφές και άλλα σχήματα.
Αυτή είναι και η δημιουργία και όλη η μαγεία.

Εχουμε ακόμη και με τον εαυτό μας ''ασφαλή '' σχέση? Υπάρχει κάτι μόνιμο εκτός του ότι είμαστε ζωντανοί αυτή την στιγμή ?

Ρίσκο είναι η ζωή φίλε μου και ευτυχώς επειδή αλλιώς θα ήταν πολύ βαρετή...
Δες ολους τους συνταξιούχους που δεν εχουν τίποτα πλέον να περιμένουν πως ''λατρεύουν'' την χοληστερίνη τους και την υπέρτασή τους...όλο γι αυτά μιλούν και μεγαλοποιούν....να δείς με τι ''χαρα'' εκθειάζει ο καθένας στον αλλον την συνταγογραφία του...
Δες τις εκφράσεις των ανθρώπων την Κυριακή το πρωί ..οταν πάνε στην εκκλησία..αλήθεια γιατί δεν χαμογελάει κανείς?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy