ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΜΑ(Ν)ΤΡΙΞ: ΠΟΡΝΟΙ ΜΕ ΒΟΥΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 22:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα..., σου έχω απαντήσει ήδη εγώ, ότι τα άλλα έξοδα αφορούν σε δοσοληψίες εμπορικές, με διάφορους επαγγελματίες.
Και αν θεωρείς τέτοια την τέλεση του γάμου στο ναό, να το πεις.

Επιμένεις όμως να λες ότι το θέμα είναι ποσοτικό και όχι ποιοτικό, προφανώς επειδή αδυνατείς να μπεις στην ουσία, αφού δεν απαντάς συγκεκριμένα.

Γιατί;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 23:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
- Αγαπητέ ευρωπαίε2
Οπως σου είπα και πριν, είναι ανόητο να μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις, αλλά αυτό φαίνεται να αποτελεί πάγια τακτική σου.

Επειδή λοιπόν γνωρίζω τα πράγματα από μέσα, καθώς επί χρόνια βοηθούσα τον πατέρα μου στην τήρηση των βιβλίων της εκκλησίας του, επέτρεψέ μου να σε διορθώσω στις μπαρούφες που γράφεις.



-Αγαπτέ macedon! άσε την πάγια τακτική μου γιατί σου χει βάλει κάτι ματομπούκαλα! σαν αυτά του Αστεροσκοπίου!

-Τι βιβλία είχε Γ΄κατηγορίας και τον βοηθούσες? Φαντάζομαι σα δάσκαλος θα έκανες και προβλέψεις αποθεματικού, θα τύπωνες θεωρημένα! θα έφτιαχνες δήλωση για επιστροφή ΦΠΑ!, θα βοηθούσες στη σύνταξη του Ισολογισμού! θα έκανες τις αυξήσεις του Μ.Κ, τις αποσβέσεις παγίων.......(φταίω εγώ ρε παιδιά!!!!!!)

quote:
macedon:
1. Ο έρανος δεν αποτελεί έσοδο της εκκλησίας, καθώς για να γίνει έρανος για συγκεκριμένο σκοπό χρειάζεται ειδική άδεια και τα χρήματα πηγαίνουν στο συγκεκριμένο σκοπό.


2. Τα έσοδα της εκκλησίας αποτελούνται από τα κεριά, το δίσκο και τα χρήματα που καταβάλλουν οι πιστοί για την τέλεση των μυστηρίων, καθώς και από τις διάφορες εκδηλώσεις οικονομικού χαρακτήρα της εκκλησίας (παζάρια, εκδρομές, κτλ.).

Ορισμένα απ'αυτά είναι καταγεγραμμένα (χρήματα μυστηρίων για παράδειγμα, όπου εκδίδεται απόδειξη), ορισμένα όχι (π.χ. δίσκος).

3. Τα χρήματα που παίρνει ο παπάς για την τσέπη του είναι αυτά που αν θέλει ο πιστός δίνει ειδικά γι'αυτό, αν δεν θέλει δεν δίνει. Αυτά δεν αποτελούν έσοδα της εκκλησίας.

4. Τα έσοδα της εκκλησίας δεν τα διαχειρίζεται ο παπάς αλλά το εκκλησιαστικό συμβούλιο.



1. Ο δίσκος τι είναι? δεν είναι έρανος? γιατί είτε γίνεται έρανος με εντολή του μητροπολίτη! είτε βγεί ο <<δίκος>>, και στις 2 περιπτώσεις βγαίνει ένα κόκκινο πανεράκι, οι ίδιοι επίτροποι τους μεταφέρουν, στον ίδιο χώρο γίνεται η διαδικασία, οι ίδιοι πιστοί ρίχνουν μέσα χρήματα! και στις 2 περιπτώσες αφιλοκερδώς και στις 2 περιπτώσεις για κάποιο σκοπό! Ο <<δίσκος>> για οικονομική ενίσχυση της συγκεκριμένης εκκλησίας! ο <<έρανος>> για οικονομική ενίσχυση κάποιου σκοπού!
-Τώρα πως το πρώτο είναι <<δίσκος>> αλλά όχι έρανος! μόνο ο macedon! το ξέρει! (είναι δάσκαλος ξέρει πολλά!!!!!!)
2.Τα έσοδα από την τέλεση των μυστηρίων και οι αποδείξεις που λές είναι έσοδα που με την απόδειξη πάνε απευθείας στη Μητρόπολη! η εκκλησία από αυτά δε γνωρίζω αν παρακρατεί κάτι! αλλά και πάλι μιλάμε για μικροποσά. Το παζάρι δεν το κατάλαβα? πρώτη φορά το ακούω!...........για διευκρίνησε!
- Από τις εκδρομές που κάνουν ποτέ δεν παρακρατούν για την εκκλησία. Συνήθως γίνεται με πρωτοβουλία των πιστών για να πάνε σε ένα μέρος που δεν έχουν ξαναπάει, με σκοπό την προσκύνηση! και ποτέ δε γίνεται με σκοπό να αποκομίσει έσοδα η εκκλησία.
3.Ναι! (συμφωνούμε!)
4.Το εκκλησιαστικό συμβούλιο διορίζεται από τον ίδιο τον παπά! αναλόγως εάν είναι λαμόγιο ή όχι....... και κρυφά ή φανερά! ......και πάλι ανάλογα με τα λοιπά μέλη του εκκλησιατικού συμβουλίου! (αν είναι και αυτά ή όχι λαμόγια) τα διαχειρίζεται ή όχι.
quote:
macedon:
Η Μητρόπολη, όπως σου είπα, φορολογεί τους ναούς με 15% επί των ακαθαρίστων εσόδων (καταγεγραμμένων ή όχι) ανά τρίμηνο και προκαταβολικά. Η φορολόγηση έχει να κάνει με το σύνολο των εσόδων (καταγεγραμμένων ή μη) και μάλιστα κατ'αποκοπή.

Επίσης, εκτός των άλλων εσόδων, ο Μητροπολίτης εισπράττει ένα πολύ μεγάλο ποσό (τελευταία ήταν 500 ευρώ για 2 ώρες) ώστε να παραστεί στη λειτουργία που γίνεται στο ναό παραμονή της πανηγύρεώς του. Τα χρήματα αυτά πάνε κατευθείαν στην τσέπη του Μητροπολίτη.

Αυτή είναι η πραγματικότητα, είτε σ'αρέσει είτε όχι. Αυτά που γράφεις εσύ είναι απλές φαντασιώσεις και ευσεβείς πόθοι.



-To 15% έγκυτε, στο μικό ποσό που είπα στο προηγούμενο μύνημα.
-Ο μισθός του Μητροπολίτη δε θα πρέπει να ξεπερνάει μηνιάιως τα 700€, πιαδιά σκυλιά δεν έχει! ανύπαντρος είναι, ζωή χαμηλών τόνων κάνει και πολλά του είναι. Τόσα πρέπει να παίρνει για να ξεβρωμίσει μαι και καλή η εκκλησία! θα την κάνουν τα λαμόγια και θα μήνουν οι αληθινοί Μητροπολίτες!
-Ξέχασες το ποιο βασικό! οι μεγαλύτεροι μισθοί των Μητροπολιτών είναι τα μάυρα που παίρνουν από τις δωρεές των πιστών! εκεί με πολλά τεχνάσματα καταφέρνουν τα λαμόγια και αντί να μεταβιβαστούν οι περιουσίες στην εκκλησία για χρηστούς σκοπούς πάνε στις τσέπες τους για τα μούλικά τους και τις πουτάνες τους!.......

-Αυτά ευελπιστούμε σιγά σιγά αλλά σταθερά να αλλάξουνε! θα δούμε......αν κρίνω από τη δική μου Μητρόπολη θα πω ότι είμαι πολύ αισιόδοξος! πρέπει όμως όλοι οι πιστοί μόλις βλέπουν τα στραβά να τα διαδίδουν και να τα στιλητεύουν προς καλό του Χριστιανισμού.

quote:
γιαπετ:
Πόσες φορές έχεις πει εσύ, αλλά και άλλοι ομόσταυλοί σου ότι ο σατανάς χρησιμοποιεί διάφορα προσωπεία για να ξεγελάσει τους ανθρώπους;

-Για ομόσταυλους να ψάξεις στο σπίτι σου!
-Εγώ ποτέ δεν το έχω πει! αλλά έτσι είναι!
quote:
γιαπετ:
Να προσθέσω και το ναό του προφήτη Ηλία στην άνω Ράχη του Ταϋγετου

-Nα πας μέχρι τη γωνία να δεις αν έρχομαι!
quote:
γιαπετ:
τρεχα..., αν συμφωνήσουμε ότι είναι ανθρώπινη αδυναμία, που δεν έχω καμμία αντίρρηση σ' αυτό, η εκμετάλευση της πιστής μάζας από τους ιερωμένους και ότι ανιτίθεται στην διδασκαλία του χριστού, τότε ο χριστιανισμός είναι μερικά χαρτιά τα οποία δεν παίζουν κανένα ρόλο σ' αυτό που καλείται θρησκεία, αφού δεν εφαρμόζεται πουθενά.

Επομένως οι πιστοί είναι έρμαιο των ανθρώπων που έχουν διαστρεβλώσει το λόγο του χριστού και αφού είναι νοήμονες, είναι και συνυπεύθυνοι στην συνέχιση αυτού του εκφυλισμού του θείου λόγου.



-Η γενίκευσή σου μοιάζει με μια εικόνα,χίλιες λέξεις:

Υ.Γ. <<ΜΠΟΪΚΟΤΑΖ ΣΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ>>

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 23:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, πάλι κάνεις γαργάρα τα νούμερα και κοιτάς
τις συκοφαντίες…
Είπαμε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν κοστολόγια,
αλλά προαίρεση στην δωρεά,
καθώς ο Θεός δεν έχει ανάγκη…
Οι άνθρωποι έχουν ανάγκες κι αυτοί δημιουργούν τέτοιες
παρεξηγήσεις, που υπάρχουν παντού.
Εσύ γιατί επιμένεις ότι υπάρχουν μόνο στον
χριστιανισμό;
Δεν ωφελεί να προσπαθείς να χρεώσεις τον χριστιανισμό
για κάτι που ισχύει παντού…Αλλού δεν σε πειράζει; Η απλά ο χριστιανισμός μόνο σε πειράζει γενικώς;
Εξ’ ου και η μεροληψία…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 00:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Φίλε Γιάπετ, πάλι κάνεις γαργάρα τα νούμερα και κοιτάς
τις συκοφαντίες…


ποιός κάνει γαργάπες, φαίνεται απ' τις απαντήσεις σου.

quote:
Είπαμε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν κοστολόγια,
αλλά προαίρεση στην δωρεά,
καθώς ο Θεός δεν έχει ανάγκη…

Εννοείς το "ότι θέλετε δώστε" και αμέσως μετά "άλλος δίνει 300, άλλος 400", ε;

Ο θεός δεν έχει ανάγκη, οι παπάδες όμως έχουν κι απ' ότι φαίνεται, αυξημένες...

Ένας παπάς συγγενής μου, λέει το εξής:

Όταν μου δίνουν λεφτά, τα πετάω ψηλά στον αέρα για να κρατήσει ο θεός όσα θέλει και τα υπόλοιπα να είναι δικά μου.
Ωραίος;

quote:
Οι άνθρωποι έχουν ανάγκες κι αυτοί δημιουργούν τέτοιες
παρεξηγήσεις, που υπάρχουν παντού.

Δεν είπα το αντίθετο.

quote:
Εσύ γιατί επιμένεις ότι υπάρχουν μόνο στον
χριστιανισμό;

Διότι με αφορά άμεσα, αφού πληρώνω κι εγώ τους παπάδες, που τον εκπροσωπούν, χώρια απ' αυτά που κλέβουν.

quote:
Δεν ωφελεί να προσπαθείς να χρεώσεις τον χριστιανισμό
για κάτι που ισχύει παντού…Αλλού δεν σε πειράζει; Η απλά ο χριστιανισμός μόνο σε πειράζει γενικώς;

Τι εννοείς; Ότι θα έπρεπε να καταφέρομαι εναντίον των επαγγελματιών που χρεώνουν τις υπηρεσίες τους ή αυτά που εμπορεύονται;

Αν είναι έτσι μεροληπτώ υπέρ των επιχειρηματιών...

Τι απ' τα παραπάνω δεν είναι αλήθεια;

ευρωπαίε, μ'έχεις ξαναστείλει στη γωνία τζάμπα, δεν τη ξαναπατάω....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 00:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ωστόσο,κι επιμένω ότι και στο Δημαρχείο ο γάμος κοστίζει
αν όχι το ίδιο, τουλάχιστον περίπου...

Μην επιμένεις φίλε trexagireve , γιατί δεν είναι έτσι τα πράγμα τα .
Για παράδειγμα βλέπε παρακάτω τι βρήκα στην ιστοσελίδα
http://www.gamosgamos.gr/DiadikasiesPol.aspx για τον πολιτικό γάμο .

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ

1. Αίτηση έντυπη που την παραλαμβάνεται από το αρμόδιο γραφείο του δήμου.
2. Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως από το αρμόδιο Ληξιαρχείο του δήμου που γεννηθήκατε.
3. Οι ανήλικοι κάτω των 18 ετών πρέπει να πάνε στο δικαστήριο γιά να τους επιτρέψει ο πρόεδρος το ατόπημα.
4. Ληξιαρχική πράξη θανάτου για τους χηρεύοντες
5. Διαζευκτήριο για τους ξαναπαντρεμένους
6. Για τους εξαφανισθέντες πιστοποιητικό οτι έχουν περάσει 4 χρόνια από την δήλωση της εξαφάνισης εκ της Αστυνομίας
7. Υπέυθυνη δήλωση οτι οι μέλλοντες σύζυγοι δεν έχουν πρόβλημα με τα αρθρα 1350,1351,1352,1354,1356,1357,1360 του Αστικού Κώδικα οτι είναι κάτοικοι του συγκεκριμένου δήμου και ότι θα κάνουν τον πρώτο τους γάμο.
8. Βέβαια και οι δύο πρέπει να έχουν τα λογικά τους
9. Να φέρουν και καμμιά εφημερίδα με την αγγελία του γάμου τους πανελλήνιας η αθηναικής κυκλοφορίας
10. Να τα ακουμπήσουν και στο δημόσιο ταμείο γιά ένα παράβολο των 15 ευρώ

Και ο πολιτικός γάμος τρεχαλητό έχει απλά εδώ είναι λίγο πιο χαμηλού κόστους μάλλον τα πράγματα άσε που άμα είσαι και τυχερός μπορεί να σε παντρέψει και ο Δήμαρχος.

Όπως βλέπεις φίλε μου το κόστος δεν είναι στο περίπου . Εκτός αυτού όμως μπορεί και να μην είναι θέμα κόστους αλλά συνειδητή επιλογή , και το ζεύγος των μελλονύμφων εκ πεποιθήσεως να μην επιθυμή την τέλεση θρησκευτικού γάμου , όπως συνέβη με τα παιδιά μιάς φιλικής οικογένειας στην βόρεια Ελλάδα , όπου η αίθουσα δεξιώσεων του δημαρχείου ανθοστολίστηκε , τον γάμο τον τέλεσε ο δήμαρχος , και ακολούθησε πανάκριβη δεξίωση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 01:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
ευρωπαίε, μ'έχεις ξαναστείλει στη γωνία τζάμπα, δεν τη ξαναπατάω....


-


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 03:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Αγαπτέ macedon! άσε την πάγια τακτική μου γιατί σου χει βάλει κάτι ματομπούκαλα! σαν αυτά του Αστεροσκοπίου!

Μακάρι να ήταν όλοι οι πνευματικοί μου αντίπαλοι σαν και σένα .

quote:
europaios2
Φαντάζομαι σα δάσκαλος θα έκανες και προβλέψεις αποθεματικού, θα τύπωνες θεωρημένα! θα έφτιαχνες δήλωση για επιστροφή ΦΠΑ!, θα βοηθούσες στη σύνταξη του Ισολογισμού! θα έκανες τις αυξήσεις του Μ.Κ, τις αποσβέσεις παγίων.......(φταίω εγώ ρε παιδιά!!!!!!)

Οι ναοί (σαν νομικά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα) ούτε μετοχικό κεφάλαιο έχουν, ούτε αποθεματικά, όπως γνωρίζει ακόμη και ο κυλικειάρχης των ΤΕΙ Λογιστικής.

Επίσης, τις θεωρήσεις των βιβλίων εσόδων-εξόδων του ναού στην εφορία και την θεώρηση των αποδείξεων καθώς και τις άλλες φορολογικές εκκρεμότητες τις είχε αναλάβει το αρμόδιο λογιστικό γραφείο το οποίο επίσης υπέβαλλε στην αρμόδια εφορία τις φορολογικές δηλώσεις της εκκλησίας.

Στον ισολογισμό, όντως, το βοήθησα αρκετές φορές.

quote:
europaios2
1. Ο δίσκος τι είναι? δεν είναι έρανος?

Φυσικά και όχι. Βλέπεις, η νομοθεσία δεν είναι καινή διαθήκη να την ερμηνεύεις όπως θέλεις.

Ο έρανος είναι συγκεκριμένη οικονομική ενέργεια για συγκεκριμένο σκοπό, που απαιτεί ειδική άδεια από τη Νομαρχία, που απαιτεί σφραγισμένα κουπόνια επίσης από τη Νομαρχία, που αποδίδει το 2% των εσόδων στη Νομαρχία, που απαιτεί ανακοίνωση στον ημερήσιο τύπο 15 μέρες πριν την έναρξή του, που απαιτεί επίσης δημοσίευση των αποτελεσμάτων του μετά την ολοκλήρωσή του.

Σίγουρα ΤΕΙ λογιστικής τελείωσες; Αν με ρωτούσες μάλλον θα έλεγα πως τελείωσες τη σχολή κομμωτικής "Χρυσή Κτένα" του Αμάραντου.

quote:
europaios2
γιατί είτε γίνεται έρανος με εντολή του μητροπολίτη!

Καμία εκκλησία δεν έχει δικαίωμα κάνει έρανο επειδή το είπε ο Μητροπολίτης, αν δεν έχει άδεια από τη Νομαρχία. Το απαγορεύει ρητά η νομοθεσία.

quote:
europaios2
2.Τα έσοδα από την τέλεση των μυστηρίων και οι αποδείξεις που λές είναι έσοδα που με την απόδειξη πάνε απευθείας στη Μητρόπολη!

Λάθος. Η Μητρόπολη φορολογούσε τις ενορίες με το 15% επί των συνολικών ακαθάριστων εσόδων κατ'αποκοπή (ενδεχομένως το ποσοστό να έχει αλλάξει τώρα) από το οποίο 11% πήγαινε "υπέρ των Μητροπολιτικών Γραφείων" και 4% υπέρ "Μητροπολιτικού Μεγάρου".

quote:
europaios2
η εκκλησία από αυτά δε γνωρίζω αν παρακρατεί κάτι!

Να ήταν μόνον αυτό που δεν γνωρίζεις...

quote:
europaios2
αλλά και πάλι μιλάμε για μικροποσά

Σε τιμές του 2000, το κατώτερο κατ'αποκοπή φορολογητέο ποσό ανά ναό ήταν στα 3.000.000 δρχ. ετησίως που σημαίνει 450.000 δρχ εισφορά στη Μητρόπολη για τους φτωχότερους των ναών (που ήταν 4 συνολικά) . Η Μητρόπολη είχε 43 ναούς από τους οποίους περισσότεροι από τους μισούς ήταν κεντρικοί και το ποσό ήταν πολλαπλάσιο.

Μικροποσά είπες... Χμμμ....

quote:
europaios2
το παζάρι δεν το κατάλαβα? πρώτη φορά το ακούω!...........για διευκρίνησε!

Πάνε ρώτα στον παπά της ενορίας σου.

quote:
europaios2
- Από τις εκδρομές που κάνουν ποτέ δεν παρακρατούν για την εκκλησία.

Ετσι, ε; Μάλλον θα ξέρεις καλύτερα, μια και είμαι σίγουρος πως είχες οργανώσει κάμποσες εκδρομές για εκκλησίες.

quote:
europaios2
Συνήθως γίνεται με πρωτοβουλία των πιστών για να πάνε σε ένα μέρος που δεν έχουν ξαναπάει, με σκοπό την προσκύνηση! και ποτέ δε γίνεται με σκοπό να αποκομίσει έσοδα η εκκλησία.

Ε, αφού το λες εσύ... μάλλον έτσι είναι!

quote:
europaios2
4.Το εκκλησιαστικό συμβούλιο διορίζεται από τον ίδιο τον παπά!

Το εκκλησιαστικό συμβούλιο εκλέγεται με μυστική ψηφοφορία όπως ορίζεται σαφώς στο άρθρο 35 παρ. 7 εδάφιο δ του Ν.1700/87.

Οπως σου είπα, μακάρι όλοι οι αντίπαλοί μου να ήταν άσχετοι σαν και σένα

Υ.Γ.

quote:
europaios2
<<ΜΠΟΪΚΟΤΑΖ ΣΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ>>

Δεν υπάρχουν αμερικάνικα προϊόντα. Ολα κατασκευάζονται στην Κίνα. Το μόνο αμερικανικό προϊόν είναι οι αναπτήρες zippo.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 09:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, με στέλνεις, με στέλνεις, με παρασέρνεις…
που λέει και το τραγούδι… Τι δεν κατάλαβες από τα όσα
συμφωνούμε; Τον ανθρώπινο παράγοντα κατηγορείς ή τη θρησκεία;
Γιατί οι άνθρωποι είναι ίδιοι, παντού…
Εδώ πάντως μιλάμε για τον γάμο κι όχι τους επαγγελματίες.
Σε περίπτωση που κάποιος απατεώνας κάνει τον παπά και πάρει
λεφτά από ένα μυστήριο θα κατηγορήσεις τον χριστιανισμό;
Πόρωση φίλε, με το « για όλα φταίει ο χριστιανισμός…»

Φίλε Sesostris, όταν λές μπορεί να είσαι τυχερός και να
σε παντρέψει ο Δήμαρχος, ανθοστολίστηκε η αίθουσα του
δημαρχείου, κι ακολούθησε πανάκριβη τελετή ,μήπως
καταλαβαίνεις ότι στην ουσία συμφωνείς μαζί μου;…
Μήπως κι αυτά κοστίζουν και δεν είναι τζάμπα;...
Φίλε, είμαστε στα ίδια έξοδα κι αν όχι σήμερα που είναι αρχή,
όπως ήταν και με τον θρησκευτικό γάμο, σε λίγα χρόνια θα
υπάρχουν καπέλα, φακελάκια, κλπ και για τον πολιτικό γάμο,
το μόνο που θα λείπει θα είναι το μυστήριο, για να αγιασθεί
το ζεύγος… Γιατί η ευχή του Δημάρχου, δεν είναι φυσικά το ίδιο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 10:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
Macedon
Δεν ξέρεις τι σου γίνεται και απαντάς για πράγματα που έχεις μαύρα
μεσανυχτα.
Η Μητρόπολη κάθε τρίμηνο παίρνει προκαταβολικά από κάθε εκκλησία το 15% των ακαθάριστων εσόδων που θα έχει η εκκλησία το επόμενο τρίμηνο, με βάση την οικονομική (μη δηλωμένη φυσικά) κίνηση της εκκλησίας το προηγούμενο οικονομικό έτος.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο ναός να προσπαθεί να αποκτήσει τα έσοδα που του επιβάλλει έμμεσα η Μητρόπολη, καθώς επ'αυτών έχει ήδη πληρώσει το χαράτσι και αν δεν τα βγάλει, μπαίνει απλά μέσα.

Αγαπητέ συνΜακεδόνα εδώ πρέπει να διαφωνήσω με τα γραφόμενά σου, για τις εισπράξεις κάθε μητρόπολης από τις ενορίες. Σε πληροφορώ ότι εγώ σαν γραμματεύς της εκκλησιαστικής επιτροπής της ενορίας που ήμουν ποτέ δεν πλήρωσα το 15% στην Μητρόπολη που υπαγόμαστε προκαταβολικά. Η πληρωμή γινόταν στο τέλος του κάθε μήνα από τις εισπράξεις, καιπλήρωνα το 15%.Μην κάνεις παραπληρωφόρηση σε παρακαλώ.greco

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 17:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Φίλε Γιάπετ, με στέλνεις, με στέλνεις, με παρασέρνεις…
που λέει και το τραγούδι…

Έχεις φύγει προ πολλού, απλά δε σ’ έχουν ενημερώσει ακόμη...

quote:
Τι δεν κατάλαβες από τα όσα
συμφωνούμε; Τον ανθρώπινο παράγοντα κατηγορείς ή τη θρησκεία;
Γιατί οι άνθρωποι είναι ίδιοι, παντού…

Τους ανθρώπους που εκπροσωπούν την θρησκεία σου και τους οποίους, όλοι εσείς οι χριστιανοί προσκυνάτε και τους αφήνετε να αλωνίζουν στις ψυχές σας, παρά το γεγονός ότι τους βρίζετε κατά καιρούς.

quote:
Εδώ πάντως μιλάμε για τον γάμο κι όχι τους επαγγελματίες.

Πόσο δύσκολο άραγε, σου είναι να καταλάβεις ότι εσύ μιλάς για χρήματα και αναφέρεσαι σ’ αυτά που ξοδεύονται κατά βούλησιν, σε διάφορους επαγγελματίες για τις υπηρεσίες ή τα αγαθά που προσφέρουν, θέλοντας να μειώσεις τη σημασία της ληστείας των παπάδων που ΚΑΝΟΝΙΚΑ δε θα έπρεπε να πληρώνονται για το «μυστήριο».

Απλά εγώ θεωρώ όλα τα έξοδα του ζευγαριού επιλογή τους, πλην του χαρατσίου των «αντιπροσώπων» του θεού, το οποίο ΔΕΝ είναι επιλογή τους.

Απλά τιμωρούνται επειδή αποφάσισαν να τελέσουν το γάμο τους σε χριστιανικό ναό.


quote:
Σε περίπτωση που κάποιος απατεώνας κάνει τον παπά και πάρει
λεφτά από ένα μυστήριο θα κατηγορήσεις τον χριστιανισμό;

Με εκπλήσσει το γεγονός ότι θεωρείς τους περισσότερους παπάδες απατεώνες (οι περισσότεροι παίρνουν λεφτά), αλλά εκείνο το «κάνει τον παπά» δεν το κατάλαβα.

Δεν είναι παπάδες αυτοί; Μασκαρεμένοι είναι ή απλώς μασκαράδες;


quote:
Πόρωση φίλε, με το « για όλα φταίει ο χριστιανισμός…»

Αν θεωρείς τους παπάδες, τους ιεράρχες, την εφαρμογή των κανόνων των «πατέρων» σου και την καθημερινή πρακτική του παπαδαριού, άσχετους με το χριστιανισμό, τότε τι μένει απ’ αυτόν και τι εφαρμόζεται ως θρησκεία;

Γιατί πηγαίνεις στους ναούς και νομιμοποιείς με την παρουσία σου τα κακώς κείμενα και αυτούς που τα πράττουν;

Γιατί στέλνεις το παιδάκι σου να φιλήσει το χέρι του παπά το οποίο είναι το όργανο κλοπής της κατάθεσης, της ελπίδας και της προσδοκίας των πιστών;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 19:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
grecobraziliano
Η πληρωμή γινόταν στο τέλος του κάθε μήνα από τις εισπράξεις, καιπλήρωνα το 15%.Μην κάνεις παραπληρωφόρηση σε παρακαλώ

Αγαπητό "νέο" μέλος

1. Δεν έχω κανένα λόγο να κάνω "παραπληρωφόρηση" για το συγκεκριμένο θέμα.
2. Η μητρόπολη στην οποία ανήκε η ενορία του πατέρα μου μέχρι και το 2001 (που έχω άποψη) φορολογούσε τις ενορίες της προκαταβολικά ανά τρίμηνο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 20:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, βλέπω ότι πραγματικά ζεις σε ένα κόσμο δικό σου,
όπου είσαι ο …επιθεωρητής και ο ελεγκτής των κακως κειμένων
του χριστιανισμού… Φίλε μου πες μου που δίνουν τέτοιους διορισμούς, γιατί έχω κάτι φίλους ανέργους, μπας και
τοποθετηθούν και αυτοί όπως εσύ…
Τώρα για το ποιος έχει φύγει, άστο καλύτερα … δεν νομίζω
ότι καταλαβαίνεις τι λες και πλησιάζεις το ..ακαταλόγιστο,
οπότε, δεν σε παρεξηγώ,…έχεις τα περιθώρια…
Κάποια στιγμή όμως, πρέπει να σε απασχολήσει αν επικοινωνείς καθόλου… Έχει κι αυτό τη σημασία του…
Τώρα καταλαβαίνω την …αλλεργία σου για ότι χριστιανικό, αλλά
όλα τα άλλα καλά και φτηνά, πλην του χριστιανισμού, έχει την υπερβολή του…Ξέρω ότι δεν καταλαβαίνεις, αλλά και να το
ομολογείς, δείχνει ειλικρίνεια…
Σου μίλησα για περίπτωση που κάποιος είναι απατεώνας και το
χρέωσες κι αυτό στον χριστιανισμό;… Έχεις πλάκα…
Κάποτε θα καταλάβεις πάντως, ότι ο παπάς δεν είναι ούτε η
εκκλησία, ούτε ο Θεός…Έχεις συνηθίσει από τους δικούς σου
ιερείς, αλλά και τέτοια πλάνη;…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 21:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
________________________________________
Τρεχα....

Σε περίπτωση που κάποιος απατεώνας κάνει τον παπά και πάρει
λεφτά από ένα μυστήριο θα κατηγορήσεις τον χριστιανισμό;
________________________________________
γιαπετ
Με εκπλήσσει το γεγονός ότι θεωρείς τους περισσότερους παπάδες απατεώνες (οι περισσότεροι παίρνουν λεφτά), αλλά εκείνο το «κάνει τον παπά» δεν το κατάλαβα.
Δεν είναι παπάδες αυτοί; Μασκαρεμένοι είναι ή απλώς μασκαράδες;


Εκτός απ' τη γνωστή και αναμενόμενη παπαρολογία, μπορείς να διακρίνεις ότι ακολούθησα το συλλογισμό σου(!!!), επί της πραγματικότητας;

Και καμμιά απάντηση που και που;;;

Αυτό είπες κι εσύ, αλλά συχνά όταν διαβάζεις τι γράφεις αναρωτιέσαι ποιός να τόγραψε...

quote:
γιαπετ
Αν θεωρείς τους παπάδες, τους ιεράρχες, την εφαρμογή των κανόνων των «πατέρων» σου και την καθημερινή πρακτική του παπαδαριού, άσχετους με το χριστιανισμό, τότε τι μένει απ’ αυτόν και τι εφαρμόζεται ως θρησκεία;
Γιατί πηγαίνεις στους ναούς και νομιμοποιείς με την παρουσία σου τα κακώς κείμενα και αυτούς που τα πράττουν;
Γιατί στέλνεις το παιδάκι σου να φιλήσει το χέρι του παπά το οποίο είναι το όργανο κλοπής της κατάθεσης, της ελπίδας και της προσδοκίας των πιστών;


Καμμιά απάντηση εδώ;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 22:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
trexagireve
Φίλε Sesostris, όταν λές μπορεί να είσαι τυχερός και να
σε παντρέψει ο Δήμαρχος, ανθοστολίστηκε η αίθουσα του
δημαρχείου, κι ακολούθησε πανάκριβη τελετή ,μήπως
καταλαβαίνεις ότι στην ουσία συμφωνείς μαζί μου;…
Μήπως κι αυτά κοστίζουν και δεν είναι τζάμπα;...

Φίλε trexagireve , τόσο λόγω της κακής ποιότητας της τηλεφωνίας στην περιοχή μου όσο και της δύσκολης πρόσβασης στο Forum , πάνω στη βιασύνη μου να προλάβω να συντάξω και να στείλω την απάντησή μου , ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής .

Και πρώτα απ’ όλα η επίμαχη πρόταση

«Και ο πολιτικός γάμος τρεχαλητό έχει απλά εδώ είναι λίγο πιο χαμηλού κόστους μάλλον τα πράγματα άσε που άμα είσαι και τυχερός μπορεί να σε παντρέψει και ο Δήμαρχος.»

δεν είναι δική μου όπως εσφαλμένα εμφανίζεται στην απάντησή μου , αλλά ανήκει στον συντάκτη του http://www.gamosgamos.gr/DiadikasiesPol.aspx από όπου και τα αντέγραψα .

Όσο για την αναφορά μου στο πολιτικό γάμο του φιλικού ζευγαριού , το πανάκριβο στολισμό της αίθουσας εκδηλώσεων και όχι (δεξιώσεων) όπως πάνω στη βιασύνη μου έγραψα , καθώς και την μετέπειτα δεξίωση σε πολυτελές κέντρο , αυτό το έκανα για να τονίσω ότι , μπορεί το κόστος του πολιτικού γάμου να είναι μόνο ένα παράβολο των 15 ευρώ , που είναι δέλεαρ για ένα φτωχό ζευγάρι να τον επιλέξη , όμως υπάρχουν και συνειδητές επιλογές που δεν βασίζονται στο κόστος .

quote:
trexagireve
Φίλε, είμαστε στα ίδια έξοδα κι αν όχι σήμερα που είναι αρχή,
όπως ήταν και με τον θρησκευτικό γάμο, σε λίγα χρόνια θα
υπάρχουν καπέλα, φακελάκια, κλπ και για τον πολιτικό γάμο,
το μόνο που θα λείπει θα είναι το μυστήριο, για να αγιασθεί
το ζεύγος… Γιατί η ευχή του Δημάρχου, δεν είναι φυσικά το ίδιο…

Όπως βλέπεις δεν είμαστε καθόλου στα ίδια έξοδα , όσο για τα καπέλα και τα φακελάκια που αναφέρεις είναι μια αβέβαιη μελλοντολογία που δεν βλέπω λόγο επαλήθευσής της . Αλλά όπως τόνισα και πιο πάνω δεν είναι πάντα το οικονομικό που ορίζει την επιλογή , χώρια που το συμβόλαιο συμβίωσης περιλαμβάνει και έξοδα συμβολαιογράφου , και πιθανόν να στοιχίζη ένα σκασμό λεφτά .

Το μυστήριο και ο αγιασμός του ζεύγους είναι υποκειμενικό και σύμφωνα με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις εκάστου , όσο για τον Δήμαρχο , ο άνθρωπος δεν δίνει καμία ευχή γιατί δεν είναι θρησκευτικός εκπρόσωπος , αλλά απλά υπενθυμίζει στο ζεύγος τις έναντι του νόμου και της κοινωνίας υποχρεώσεις του και τους εύχεται βίο ανθόσπαρτο .

Και κάτι ακόμα στην απάντησή σου φίλε trexagireve , επικεντρώνεσαι μόνο στην οικονομική διάσταση του θέματος και αφήνεις ασχολίαστη την παρατήρησή μου ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάποιου να διαφωνή με τον πολιτικό γάμο και το συμβόλαιο συμβίωσης , όμως πρέπει παράλληλα να σέβεται την διαφορετικότητα των άλλων και δεν έχει κανένα δικαίωμα να επιτίθεται και να καθυβρίζει όσους έχουν άλλη άποψη και επιλογή από αυτόν , αποκαλώντας τους πόρνους , μοιχούς , ζώα , και δεν ξέρω άλλο τι και να προσπαθεί να τους προβάλλη εμπόδια επιβάλλοντας τις δικές του απόψεις στον νομοθέτη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 23:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα λοιπόν φίλε Sesostris, ερχόμαστε πάλι στα ίδια…
Μιλάμε για έναν γάμο, φτάνει να μην είναι θρησκευτικός…
Ας μην μείνουμε αυτή τη φορά στην εμμονή ενάντια στα
χριστιανικά ήθη, έθιμα και μυστήρια…
Ας πάμε στο κατά πόσο ένα συμβόλαιο είναι τιμητικό
για μια σχέση συναισθημάτων. Για το πόσο το ιερό μυστήριο
του γάμου έχει να κάνει με μορφή εταιρίας, ΕΠΕ, ΟΕ,
ή όποιας άλλης μορφής που γίνεται η οικογένεια.
Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα;
Περί ορέξεως, τι είδους σύμβαση κάνει ο καθείς είμαι
τουλάχιστον τόσο δημοκράτης ώστε να αναγνωρίζω
το δικαίωμα της…αυτοδιάθεσης.
Η κουβέντα όμως είχε να κάνει με το τι είναι για
την εκκλησία η μη από γάμο συμβίωση και μάλιστα όχι
σήμερα αλλά από την αρχή της ,όπως και για όλες τις
άλλες θρησκείες.
Ολίγον από ώψιμο το θέμα της αλλαγής, δεν νομίζεις;
Επιμένω πάντως ότι τα συμβόλαια κι οι πολιτικοί γάμοι,
μειώνουν την σχέση και δεν την εξυψώνουν,
με αποτέλεσμα, πιστεύω, πιο πολλές διελυμένες
οικογένειες…
Σχέδια πο για μένα γίνονται απο αντιανθρώπινες
οργανώσεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 02:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μακάρι να ήταν όλοι οι πνευματικοί μου αντίπαλοι σαν και σένα

-To βλέπω...το βλέπω....
quote:
macedon:
Οι ναοί (σαν νομικά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα) ούτε μετοχικό κεφάλαιο έχουν, ούτε αποθεματικά, όπως γνωρίζει ακόμη και ο κυλικειάρχης των ΤΕΙ Λογιστικής.

Επίσης, τις θεωρήσεις των βιβλίων εσόδων-εξόδων του ναού στην εφορία και την θεώρηση των αποδείξεων καθώς και τις άλλες φορολογικές εκκρεμότητες τις είχε αναλάβει το αρμόδιο λογιστικό γραφείο το οποίο επίσης υπέβαλλε στην αρμόδια εφορία τις φορολογικές δηλώσεις της εκκλησίας.
Στον ισολογισμό, όντως, το βοήθησα αρκετές φορές.



-Καταλαβαίνεις τι λες?

-Από πότε τα βιβλία εσόδων εξόδων έχουν ισολογισμό?
quote:
macedon:
Ο έρανος είναι συγκεκριμένη οικονομική ενέργεια για συγκεκριμένο σκοπό, που απαιτεί ειδική άδεια από τη Νομαρχία, που απαιτεί σφραγισμένα κουπόνια επίσης από τη Νομαρχία, που αποδίδει το 2% των εσόδων στη Νομαρχία, που απαιτεί ανακοίνωση στον ημερήσιο τύπο 15 μέρες πριν την έναρξή του, που απαιτεί επίσης δημοσίευση των αποτελεσμάτων του μετά την ολοκλήρωσή του.

Σίγουρα ΤΕΙ λογιστικής τελείωσες; Αν με ρωτούσες μάλλον θα έλεγα πως τελείωσες τη σχολή κομμωτικής "Χρυσή Κτένα" του Αμάραντου.



Ο <<δίσκος>> που βγάζει η εκκλησία εάν δεν είναι έρανος για την εκκλησία τότε τι είναι?
quote:
macedon:
Καμία εκκλησία δεν έχει δικαίωμα κάνει έρανο επειδή το είπε ο Μητροπολίτης, αν δεν έχει άδεια από τη Νομαρχία. Το απαγορεύει ρητά η νομοθεσία.

-Ξέρεις έστω και έναν έρανο που έχει προτείνει ο Μητροπολίτης να μην έχει γίνει αποδεκτός? Έναν πες μου όχι πολλούς.
quote:
macedon:
Ετσι, ε; Μάλλον θα ξέρεις καλύτερα, μια και είμαι σίγουρος πως είχες οργανώσει κάμποσες εκδρομές για εκκλησίες.

-Ποτέ, απλά τα νέα διαδίδονται γρήγορα, θα είχα ακούσει κάτι!
quote:
macedon:
Το εκκλησιαστικό συμβούλιο εκλέγεται με μυστική ψηφοφορία όπως ορίζεται σαφώς στο άρθρο 35 παρ. 7 εδάφιο δ του Ν.1700/87.

Οπως σου είπα, μακάρι όλοι οι αντίπαλοί μου να ήταν άσχετοι σαν και σένα



-Το λεγόμενο εκκλησιατικό συμβούλιο είναι η λεγόμενη και αλλιώς επιτροπή. Στις μεγάλες πόλεις δε ξέρω αν γίνεται κλήρωση αλλά στα χωριά γίνεται ως εξής: O παπάς παίρνει τηλέφωνο τους υποψηφίους και τους ρωτάει εάν θέλουν να γίνουν επίτροποι. Όταν τους μαζέψει ενημερώνει εγγράφως για έγκριση τη Μητρόπολη. Η Μηρόπολη αποδέχεται. -
Χωρίς μυστική ψυφοφορία αλλά είτε με κλήρο είτε με συναπόφαση βγάζουν το γραμματέα τον ταμία και οι λοιποί είναι τα μέλη.
-Δε νομίζω να σου κάτσα καλά για αντίπαλος!
quote:
europaios2
<<ΜΠΟΪΚΟΤΑΖ ΣΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ>>

macedon:
Δεν υπάρχουν αμερικάνικα προϊόντα. Ολα κατασκευάζονται στην Κίνα. Το μόνο αμερικανικό προϊόν είναι οι αναπτήρες zippo.



-Τα θες με αλφαβιτική σειρά? για παράδειγμα τα λιβάις! τι είναι?
-Στην Κίνα μπορεί να κατασκευάζονται αλλά οι εταιρείες είναι Αμερικανικών συμφερόντων!

Αλλά αφού Δε σούκατσε καλά ας γράψω άλλο..!

Υ.Γ. Η Η.Π.Α. ΕΙΝΑΙ ΕΧΡΘΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΜΕ ΝΟΜΙΜΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ, ΑΣ ΒΛΑΨΕΙ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 06/04/2008 02:53:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 03:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σ' όλους
φίλοι macedon, grecobraziliano, europaios2, κ.α.
βρήκα ένα άρθρο για κρατήσεις/εισφορές εκκλησιών που θα σας ενδοιαφέρει

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=70022756

Επι του θέματος, είναι ανατριχιαστικά εγκληματικό να τιμωρούνται τα παιδιά από την εκκλησία με το να τα θεωρεί και να τους βάζει ταμπέλα παιδιά πόρνων ή εξώγαμα και φρικιαστικό να μην τα βαπτίζει!! (όπου κι όταν γίνεται αυτό) επειδή δεν εγκρίνει το είδος συμβίωσης ή γάμου των γονέων των.

φιλικά Γιάννης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 11:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sonofzeus:
Επι του θέματος, είναι ανατριχιαστικά εγκληματικό να τιμωρούνται τα παιδιά από την εκκλησία με το να τα θεωρεί και να τους βάζει ταμπέλα παιδιά πόρνων ή εξώγαμα και φρικιαστικό να μην τα βαπτίζει!! (όπου κι όταν γίνεται αυτό) επειδή δεν εγκρίνει το είδος συμβίωσης ή γάμου των γονέων των.

-Eγώ δεν είδα καμιά ταμπέλα σε παιδιά! Όσο για τη βάπτιση! όταν το ζευγάρι δεν έχει τελέσει το μυστήριο του γάμου! πως θα τελέσει της βάπτισης? αφού δεν αποδέχεται τον εκκλησιατικό γάμο πως θα αποδεχτεί την εκκλησιαστική βάπτιση?. Ίσως κάτι να μην κατάλαβα.


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 11:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
sonofzeus:
Επι του θέματος, είναι ανατριχιαστικά εγκληματικό να τιμωρούνται τα παιδιά από την εκκλησία με το να τα θεωρεί και να τους βάζει ταμπέλα παιδιά πόρνων ή εξώγαμα και φρικιαστικό να μην τα βαπτίζει!! (όπου κι όταν γίνεται αυτό) επειδή δεν εγκρίνει το είδος συμβίωσης ή γάμου των γονέων των.

-Eγώ δεν είδα καμιά ταμπέλα σε παιδιά! Όσο για τη βάπτιση! όταν το ζευγάρι δεν έχει τελέσει το μυστήριο του γάμου! πως θα τελέσει της βάπτισης? αφού δεν αποδέχεται τον εκκλησιατικό γάμο πως θα αποδεχτεί την εκκλησιαστική βάπτιση?. Ίσως κάτι να μην κατάλαβα.


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Ίσως λόγω πένθους να αναβλήθηκε ο γάμος και τελικά για κάποιους λόγους ίσως και οικονομικούς να μήν έγινε ποτέ.

δεν δικαιούται γι' αυτόν τον λόγο να μην βαπτισθούν τα παιδιά του?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 12:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Δεν ξέρω να αρνείται σε αυτές τις περιπτώσεις η εκκλησία! με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος κανόνας επάνω σε αυτό ή αν οι παπάδες πράτουν κατά βούληση! Αν ξέρει κάποιος ας πει.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 23:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, το θέμα είναι πως δεν γίνεται κάποιος
να αναγνωρίζει κάποια μυστήρια του χριστιανισμού και
κάποια όχι...
Πως να το κάνουμε ή είσαι χριστιανός ή όχι,
δεν γίνεται με ολίγη πίστη, όπως στον καφέ...
Ή πιστεύεις σε όλο τον χρισταινισμό ή καθόλου...
Το τι γίνεται με τα παιδιά, όλου ξέρουμε ότι το πρόβλημα τώρα τελευταία προέκυψε...΄
Μόλις υπήρξε ο πολιτικός γάμος που επιβλήθηκε
Είναι κατι σαν το δίπλωμα οδήγησης, διακαιούται
ο καθένας να έχει άλλο;
Όχι όλοι πειθαρχούμε και πάμε και τα ακουμπάμε
για να το πάρουμε. Με τον γάμο, εφόσον δηλώνουμε
χριστιανοί γιατί να μην δεχτούμε και το τι πρέπει
να γίνεται; Δική μας είναι η θρησκεία και την κάνουμε
ότι θέλουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 01:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, το θέμα είναι πως δεν γίνεται κάποιος
να αναγνωρίζει κάποια μυστήρια του χριστιανισμού και
κάποια όχι...
Πως να το κάνουμε ή είσαι χριστιανός ή όχι,
δεν γίνεται με ολίγη πίστη, όπως στον καφέ...
Ή πιστεύεις σε όλο τον χρισταινισμό ή καθόλου...
Το τι γίνεται με τα παιδιά, όλου ξέρουμε ότι το πρόβλημα τώρα τελευταία προέκυψε...΄
Μόλις υπήρξε ο πολιτικός γάμος που επιβλήθηκε
Είναι κατι σαν το δίπλωμα οδήγησης, διακαιούται
ο καθένας να έχει άλλο;
Όχι όλοι πειθαρχούμε και πάμε και τα ακουμπάμε
για να το πάρουμε. Με τον γάμο, εφόσον δηλώνουμε
χριστιανοί γιατί να μην δεχτούμε και το τι πρέπει
να γίνεται; Δική μας είναι η θρησκεία και την κάνουμε
ότι θέλουμε;

............... Εν μέρει φίλε trexagireve έχεις δίκιο , δική σας η θρησκεία και την κάνετε ότι θέλετε . Όμως φίλε μου έλα που υπάρχουν και αλού πορτοκαλιές ......
Και για να γίνω πιό σαφής θα σου διηγηθώ μιά προσωπική μου ιστορία για να καταλάβης .

Όταν πριν 44 χρόνια θέλησα να παντρευτώ , πήγα στην Αρχιεπισκοπή για να εκδόσω την άδεια γάμου .
Έκει λοιπόν στην γραμματεία αν θυμάμαι καλά ό υπεύθυνος , ένας αρχιμανδρίτης , μου ζήτησε ένα έγγραφο , "ελευθεροχάρτι" μου το ονόμασε από τον τόπο που μεγάλωσα . Εγώ άλλο έγγραφο απο το βαπτιστικό μου δεν διέθετα και ούτε κανένα συγγενή στην Αλεξάνδρεια που μεγάλωσα μέχρι τα είκοσί μου χρόνια είχα για να μου στείλη τέτοιο πράγμα .

Του εξήγησα πως έχουν τα πράγματα , αυτός όμως ανένδοτος , ούτε μάρτυρες δεν δεχότανε να καταθέσουν ενόρκως . Είχα περιέλθει σε αδιέξοδο βλέπεις τότε ο μόνος τρόπος να παντρευτή κάποιος ήταν ο Θρησκευτικός .

Στην απελπισία μου απάνω σκέφτηκα να τα παίξω όλα για όλα και κατόπιν συνεννοήσεως με την σύζυγό μου και τα αδέλφια της , ξαναπήγα στην Αρχιεπισκοπή ,ίσια στο γραφείο του "παπατζόρα" και του είπα :
-Σεβασμιώτατε έρχομαι για τελευταία φορά να σας ζητήσω να μου χορηγήσετε την άδεια γάμου . Άν δεν μου τη χορηγήσετε εσείς είμαι αποφασισμένος με την μνηστή μου να ασπασθούμε τον Καθολικισμό και να παντρευτούμε σύμφωνα με το Καθολικό δόγμα .

Πήδησε απάνω λες και τον τσίμπησε σκορπιός . Για πότε δέχθηκε να καταθέσουν ενόρκως δύο μάρτυρες , για πότε βγήκε η άδεια γάμου , περιττό να σου το περιγράψω .
Θέλεις και το δίδαγμα ; Αν κάθε φορά που κάποιος που έχει τελέσει πολιτικό γάμο θελήσει να βαπτίση τα παιδιά του , και συναντήσει την άρνηση του ιερέα (γιατί τέτοια εγκύκλιος δεν υπάρχει) , δηλώσει ότι θα τα βαπτίση σε Καθολική εκκλησία ή ακόμα καλύτερα σε Ουνιτική , σε διαβεβαιώ φίλε trexagireve , ότι εν ριπή οφθαλμού θα λύση το πρόβλημά του , όπως έλυσα και εγώ τότε το δικό μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 09:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Αυτά ευελπιστούμε σιγά σιγά αλλά σταθερά να αλλάξουνε! θα δούμε......αν κρίνω από τη δική μου Μητρόπολη θα πω ότι είμαι πολύ αισιόδοξος!


Να κάνω μια πρόβλεψη φίλε europeos 2 ; ΕΑΝ αλλάξουνε αυτά όπως λες , θα ψάχνετε να βρήτε παπάδες και μητροπολίτες .....με το τουφέκι !
Εκτός και εάν τα καταφέρει ο κλήρος έτσι , ώστε η μισθοδοσία των μελών του από το Δημόσιο , να είναι στο ύψος των δηλωμένων και άδηλων πόρων τους !
Εσύ τι πραγματικά πιστεύεις ότι θα γίνει :
1 . Το πρώτο
2 . το δεύτερο
3 . δεν θα υπάρχει χρηματισμός off the record (αλλά "καθιερωμένος") πλέον , όπως λες
4 . δεν θα γίνει τίποτα ουσιαστικό τελικά .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 09:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sonofzeus:
quote:
Επι του θέματος, είναι ανατριχιαστικά εγκληματικό να τιμωρούνται τα παιδιά από την εκκλησία με το να τα θεωρεί και να τους βάζει ταμπέλα παιδιά πόρνων ή εξώγαμα και φρικιαστικό να μην τα βαπτίζει!! (όπου κι όταν γίνεται αυτό) επειδή δεν εγκρίνει το είδος συμβίωσης ή γάμου των γονέων των.

Απάντηση: Sesostris:<<(τέτοια εγκύκλιος δεν υπάρχει)>>

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 09:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10:
quote:
Να κάνω μια πρόβλεψη φίλε europeos 2 ; ΕΑΝ αλλάξουνε αυτά όπως λες , θα ψάχνετε να βρήτε παπάδες και μητροπολίτες .....με το τουφέκι !
Εκτός και εάν τα καταφέρει ο κλήρος έτσι , ώστε η μισθοδοσία των μελών του από το Δημόσιο , να είναι στο ύψος των δηλωμένων και άδηλων πόρων τους !
Εσύ τι πραγματικά πιστεύεις ότι θα γίνει :
1 . Το πρώτο
2 . το δεύτερο
3 . δεν θα υπάρχει χρηματισμός off the record (αλλά "καθιερωμένος") πλέον , όπως λες
4 . δεν θα γίνει τίποτα ουσιαστικό τελικά .


-Κατά αρχάς για τους μισθούς των Μητροπολίτων έχω πει ότι τους θεωρώ απαράδεκτους. Οι μισθοί των παπάδων θα πρέπει να αυξηθούν σε λογικά πλαίσια αλλά! επειδή υπάρχει το ρητό <<ο τεμπέλης κι ο φαγάς! ή δραγάτης ή παπάς>>, θα πρέπει να αναπροσσαρμοτεί ο χρόνος εργασίας τους ώστε να ανταποκρίνεται στο μισθό τους. Τουτέστιν τουλάχιστον 3 λειτουργείες την Κυριακή! ώστε να μπορούν και οι ξενύχτηδες να εκκλησιαστούν, αλλά και το Σάββατο! όπως και συνεχή ενασχόληση με κοινωφελής σκοπούς.
-Από κει και έπειτα! η εκκλησία τόσο από την περιουσία της όσο και από τη συνδρομή των πιστών μπορεί άνετα να καλύψει τους μισθούς και τα εν γένη έξοδά της. Εξάλου με αυτή την κίνηση και περισσότεροι πιστοί θα επιστρέψουν στις τάξεις της οπότε θα αυξηθούν τα έσοδα! αλλά και θα λιγοστέψουν οι Μητροπολίτες-παπάδες γιατί όσοι είναι τεμπέληδες και επιτήδηοι θα την κοπανίσουν και θα μέινουν μόνο οι <<καλοί και ενάρετοι>>.
Δεν μπορώ να γνωρίζω! αν ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο αλλά θέλω να το πιστεύω.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 16:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Απάντηση: Sesostris:<<(τέτοια εγκύκλιος δεν υπάρχει)>>

Απάντηση: europaios2: <<(Τέτοια εγκύκλιος υπάρχει με ημερομηνία 6 Νοεμβρίου 1982)>>

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 18:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απάντηση: europaios2: <<(Τέτοια εγκύκλιος υπάρχει με ημερομηνία 6 Νοεμβρίου 1982)>>
macedon



Για ποια εγκύκλιο μιλάς;
Να τη δούμε;

Edited by - Ψηλός on 07/04/2008 18:09:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 18:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επι του θέματος, είναι ανατριχιαστικά εγκληματικό να τιμωρούνται τα παιδιά από την εκκλησία με το να τα θεωρεί και να τους βάζει ταμπέλα παιδιά πόρνων ή εξώγαμα και φρικιαστικό να μην τα βαπτίζει!! (όπου κι όταν γίνεται αυτό) επειδή δεν εγκρίνει το είδος συμβίωσης ή γάμου των γονέων των.

φιλικά Γιάννης



Φίλε Γιάννη,
Δεν έτυχε να δω παιδάκια να τριγυρνούν με ταμπελίτσα που να αναγράφει πως πρόκειται για παιδιά πόρνων.

Η Εκκλησία, αντιθέτως, έχει ιδρύματα και νοιάζεται ακόμη και για όσα παιδάκια είναι ανεπιθύμητα από τους γονείς τους, είτε γεννημένα, είτε που πρόκειται να γεννηθούν, παροτρύνοντας τους μέλλοντες γονείς να φέρουν εις πέρας την εγκυμοσύνη και αν δεν θέλουν το παιδί τους, μπορούν να το ξεφορτωθούν σε κάποιο ίδρυμα της Εκκλησίας.

Αν θεωρείς πως είναι "φρικιαστικό" να μην τα βαπτίζει, τότε θα πρέπει να μιλήσεις στους γονείς τους που αρνήθηκαν τη ζωή της Εκκλησίας.
Εκτός κι αν, οι γονείς, ενώ επέλεξαν γι' αυτούς να βγουν εκτός Εκκλησίας, επιθυμούν να εντάξουν τα παιδιά τους στη λειτουργική και μυστηριακή ζωή της Εκκλησίας, οπότε θα πρέπει να το γνωστοποιήσουν στην ιεραρχία της Εκκλησίας και θα βρεθεί λύση.

Αν κάποιο ζευγάρι, για διάφορους σεβαστούς λόγους, δεν μπόρεσε να τελέσει το μυστήριο του γάμου στην Εκκλησία και έτυχε να τεκνοποιήσουν πριν μπορέσουν να τελέσουν το μυστήριο του γάμου, τότε και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει λύση.

Η Εκκλησία δείχνει αμέριστη κατανόηση όταν πρόκειται, όντως, για "προβληματικές" περιπτώσεις.

Όταν όμως διαχωρίζεις τη θέση σου και εγκαταλείπεις τη ζωή της Εκκλησίας, είναι αδιανόητο και προσβάλλει και εσένα τον ίδιο, να απαιτείς κάτι το οποίο, στη βάση του, το αρνείσαι ο ίδιος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 21:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλοι γειά σας
έγραψα
quote:

είναι ανατριχιαστικά εγκληματικό να τιμωρούνται τα παιδιά από την εκκλησία με το να τα θεωρεί και να τους βάζει ταμπέλα παιδιά πόρνων ή εξώγαμα

και η απάντηση!

quote:

Ψηλός
Δεν έτυχε να δω παιδάκια να τριγυρνούν με ταμπελίτσα που να αναγράφει πως πρόκειται για παιδιά πόρνων.
europaios2
Eγώ δεν είδα καμιά ταμπέλα σε παιδιά!

Φαίνεται ότι δεν μιλάω καλά ελληνικά, δεν εξηγείται αλλιώς, με το "βάζει ταμπέλα" θέλω να πω ότι ή εκκλησία τα χαρακτηρίζει, τα χωρίζει σε κατηγορίες, και τα φακελώνει-όχι δεν θα δείτε παιδιά μέσα σε φακέλους- ελπίζω να έγινα κατανοητός. Δεν μπορώ να δεχτώ τις απαντήσεις ούτε σαν κακόγουστο χιούμορ. Νόμιζα ότι οι ταμπέλες παιδιά πόρνης,εξώγαμα, μπάσταρδα ανήκουν πια στο παρελθόν,λείπω καιρό από την Ελλάδα.
Το παράξενο είναι ότι ενώ αμφιβάλλετε για την εγκύκλιο περί βάπτισης και πολιτικού γάμου, άρα μάλλον δεν είναι απόφαση της ΔΙΣ αλλά του κάθε αρμόδιου μητροπολίτη,συμφωνείτε με την άρνηση του ιερέα.
Σύμφωνα με οδηγίες απο εταιρείες που ασχολούνται με βαπτίσια (δεξιώσεις κλπ) έμαθα
στ) Ἀνάδοχος τοῦ παιδιοῦ δέν μπορεῖ νά γίνει ἀλλόδοξος ἤ ἀλλόθρησκος, ἀλλά καί Ὀρθόδοξος, ὁ ὁποῖος ἔχει τελέσει μόνο πολιτικό Γάμο.

ζ) Τέκνα προερχόμενα ἀπό γονεῖς πού ἔχουν τελέσει μόνο πολιτικό γάμο, βαπτίζονται ἐφόσον ὁ Ἀνάδοχος ἐγγυᾶται τήν κατήχηση τοῦ νεοφωτίστου.

αλλά συγχρόνως ότι

Υπάρχουν ιερείς οι οποίοι δεν δέχονται να τελέσουν το μυστήριο της Βάπτισης αν οι γονείς δεν έχουν κάνει θρησκευτικό γάμο . Έτσι κι αλλιώς μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα θρησκευτικό γάμο και Βάπτιση.

Αυτό, και επίσης φρικιαστικό ότι μερικοί ιερείς αρνούνται ακόμη και την κηδεία ερχόμενοι σε σύγκρουση με τους συγγενείς από πείσμα και μόνο ενώ ο πεθαμένος είναι βαπτισμένος Χ.Ο. που δεν τον έχει αφορίσει η εκκλησία. Είναι φανερό ότι αυτό αποτελεί εκβιασμό, που είναι ποινικό αδίκημα, αλλά ξέχασε ο θεός να συμπεριλάβει τον εκβιασμό στις αμαρτίες!
Φίλε ψηλέ λες

quote:

Όταν όμως διαχωρίζεις τη θέση σου και εγκαταλείπεις τη ζωή της Εκκλησίας, είναι αδιανόητο και προσβάλλει και εσένα τον ίδιο, να απαιτείς κάτι το οποίο, στη βάση του, το αρνείσαι ο ίδιος.


πολλοί "εγκαταλείπoυν τη ζωή της Εκκλησίας" αλλά η εκκλησία βαπτίζει τα παιδιά τους, π.χ. κανενός αμετανόητου εγκληματία ακόμα και βιαστού ή δολοφόνου δεν θα αρνηθούν να βαπτίσουν παιδί. Αν κάποιος πεθάνει ενώ διέπραττε μοιχεία -ωραίος θάνατος- σίγουρα η εκκλησία δεν θα έχει πρόβλημα για την κηδεία του. Είμαι σίγουρος αν ένα ζευγάρι μουσουλμάνων ή αλλόθρησκων γενικά θέλουν να βαπτίσουν το ανήλικο παιδί τους θα τρέξουν οι ιερείς και δεν θα τους πειράζει ο γάμος τους .
Οπως είπα είναι απλά ένας φτηνός εκβιασμος εκ μέρους λίγων ευτυχώς μητροπολιτών και ιερέων και βρώμικος αφού χρησιμοποιούν τα παιδιά , και γέρους γονείς σε περίπτωση κηδείας σαν μέσο εκβιασμού.
φιλικά Γιάννης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 21:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλοι γειά σας
έγραψα
quote:

είναι ανατριχιαστικά εγκληματικό να τιμωρούνται τα παιδιά από την εκκλησία με το να τα θεωρεί και να τους βάζει ταμπέλα παιδιά πόρνων ή εξώγαμα

και η απάντηση!

quote:

Ψηλός
Δεν έτυχε να δω παιδάκια να τριγυρνούν με ταμπελίτσα που να αναγράφει πως πρόκειται για παιδιά πόρνων.
europaios2
Eγώ δεν είδα καμιά ταμπέλα σε παιδιά!

Φαίνεται ότι δεν μιλάω καλά ελληνικά, δεν εξηγείται αλλιώς, με το "βάζει ταμπέλα" θέλω να πω ότι ή εκκλησία τα χαρακτηρίζει, τα χωρίζει σε κατηγορίες, και τα φακελώνει-όχι δεν θα δείτε παιδιά μέσα σε φακέλους- ελπίζω να έγινα κατανοητός. Δεν μπορώ να δεχτώ τις απαντήσεις ούτε σαν κακόγουστο χιούμορ. Νόμιζα ότι οι ταμπέλες παιδιά πόρνης,εξώγαμα, μπάσταρδα ανήκουν πια στο παρελθόν,λείπω καιρό από την Ελλάδα.
Το παράξενο είναι ότι ενώ αμφιβάλλετε για την εγκύκλιο περί βάπτισης και πολιτικού γάμου, άρα μάλλον δεν είναι απόφαση της ΔΙΣ αλλά του κάθε αρμόδιου μητροπολίτη,συμφωνείτε με την άρνηση του ιερέα.
Σύμφωνα με οδηγίες απο εταιρείες που ασχολούνται με βαπτίσια (δεξιώσεις κλπ) έμαθα
στ) Ἀνάδοχος τοῦ παιδιοῦ δέν μπορεῖ νά γίνει ἀλλόδοξος ἤ ἀλλόθρησκος, ἀλλά καί Ὀρθόδοξος, ὁ ὁποῖος ἔχει τελέσει μόνο πολιτικό Γάμο.

ζ) Τέκνα προερχόμενα ἀπό γονεῖς πού ἔχουν τελέσει μόνο πολιτικό γάμο, βαπτίζονται ἐφόσον ὁ Ἀνάδοχος ἐγγυᾶται τήν κατήχηση τοῦ νεοφωτίστου.

αλλά συγχρόνως ότι

Υπάρχουν ιερείς οι οποίοι δεν δέχονται να τελέσουν το μυστήριο της Βάπτισης αν οι γονείς δεν έχουν κάνει θρησκευτικό γάμο . Έτσι κι αλλιώς μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα θρησκευτικό γάμο και Βάπτιση.

Αυτό, και επίσης φρικιαστικό ότι μερικοί ιερείς αρνούνται ακόμη και την κηδεία ερχόμενοι σε σύγκρουση με τους συγγενείς από πείσμα και μόνο ενώ ο πεθαμένος είναι βαπτισμένος Χ.Ο. που δεν τον έχει αφορίσει η εκκλησία. Είναι φανερό ότι αυτό αποτελεί εκβιασμό, που είναι ποινικό αδίκημα, αλλά ξέχασε ο θεός να συμπεριλάβει τον εκβιασμό στις αμαρτίες!
Φίλε ψηλέ λες

quote:

Όταν όμως διαχωρίζεις τη θέση σου και εγκαταλείπεις τη ζωή της Εκκλησίας, είναι αδιανόητο και προσβάλλει και εσένα τον ίδιο, να απαιτείς κάτι το οποίο, στη βάση του, το αρνείσαι ο ίδιος.


πολλοί "εγκαταλείπoυν τη ζωή της Εκκλησίας" αλλά η εκκλησία βαπτίζει τα παιδιά τους, π.χ. κανενός αμετανόητου εγκληματία ακόμα και βιαστού ή δολοφόνου δεν θα αρνηθούν να βαπτίσουν παιδί. Αν κάποιος πεθάνει ενώ διέπραττε μοιχεία -ωραίος θάνατος- σίγουρα η εκκλησία δεν θα έχει πρόβλημα για την κηδεία του. Είμαι σίγουρος αν ένα ζευγάρι μουσουλμάνων ή αλλόθρησκων γενικά θέλουν να βαπτίσουν το ανήλικο παιδί τους θα τρέξουν οι ιερείς και δεν θα τους πειράζει ο γάμος τους .
Οπως είπα είναι απλά ένας φτηνός εκβιασμος εκ μέρους λίγων ευτυχώς μητροπολιτών και ιερέων και βρώμικος αφού χρησιμοποιούν τα παιδιά , και γέρους γονείς σε περίπτωση κηδείας σαν μέσο εκβιασμού.
φιλικά Γιάννης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy