ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΜΑ(Ν)ΤΡΙΞ: ΠΟΡΝΟΙ ΜΕ ΒΟΥΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 15:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nst

quote:
Δες τις εκφράσεις των ανθρώπων την Κυριακή το πρωί ..οταν πάνε στην εκκλησία..αλήθεια γιατί δεν χαμογελάει κανείς?

Διότι το γέλιο απαγορεύεται απ' την χριστιανική θρησκεία!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 21:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nst:
Δες τις εκφράσεις των ανθρώπων την Κυριακή το πρωί ..οταν πάνε στην εκκλησία..αλήθεια γιατί δεν χαμογελάει κανείς?

γιαπετ:
Διότι το γέλιο απαγορεύεται απ' την χριστιανική θρησκεία!!!



Τι να πω?.............. .....πρωταπριλιά σήμερα!......

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 01/04/2008 21:49:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 22:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sesostris! έχω την έκδοση του 1953 με εκδότη τον Πέτρο Καραβάκο!
-Αυτό που γράφεις εσύ είναι στη σελίδα 52-53 για μένα και μάλιστα η αμέσως πιο πριν παράγραφο από αυτήν που δείχνεις γράφει:
<<Οι Γότθοι τράβηξαν για την Πόλη, μα το κάστρο της την έσωσε. Άλλαξαν τότε δρόμο, πέρασαν την Μακεδονία και κατέβηκαν στη Θεσσαλία.
O αυτοκράτορας Θεοδόσιος Α' (379-395) μη μπορώντας να τους αντιμετωπίσει δυναμικά, ακολούθησε άλλη πολιτική. Τους καλόπιασε με δώρα και δοσίματα και τους παραχώρησε κιόλας μεγάλες περιοχές να καλλιεργούν, με τη συμφωνία όμως να παίρνουν το τρίτο της παραγωγής και να φυλάνε τα σύνορα. Δεν πλήρωναν φόρους και μερικοί από τους Γότθους, εξόν από τα στρατιωτικά αξιώματα, πήραν και μεγάλες πολιτικές θέσεις στο Βυζάντιο.>>
-Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η σελίδα που λέω εγώ η 56 είναι 3 σελίδες μετά από αυτήν! που λες για 80 πως και δεν την είδες? Εσένα θα είναι στην 83! και μη μου πεις ότι σταμάτησες τυχαία εκεί!
-Αύριο το πρωί θα την σκανάρω και θα την παραθέσω στο Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι" για να μην είμαστε <<εκτός θέματος>>.
-Αυτά όμως αποδεικνύουν περίτρανα αυτό που υποστηρίζω ότι ο Θεοδόσιος όπως και άλλοι αυτοκράτορες ενδιαφερόντουσαν για το θρόνο τους, τη συνοχή και τα όρια της αυτοκρατορίας. Οι διωγμοί εναντίων των αιρέσεων και ειδολολατρών είχαν πολιτικό και όχι θρησκευτικό κίνητρο! τους φόρους στους μικροαγρότες και τους πληβείους δεν τους ξεχώρσει σε Χριστιανικούς και μη! και στην επόμενη σελίδα εξηγεί και τη σφαγή στον ιππόδρομο της Θεσσαλονίκης. Εύκολα διακίνεις ότι έσφαξε όλους τους παρευρισκομένους ανεξαρτήξτου φίλου ηληκίας και θρησκεύματος μόνο και μόνο επειδή ήσαν πολίτες της Θεσσαλονίκης όπου είχε ξεσπάσει εξέγερση εναντίων του και αυτό από τους αβάσταχτους φόρους!
-Με λίγα λόγια επιβεβαιώνομαι με τον καλύτερο τρόπο! Διάβασέτο και μόνος σου! και αν έχεις αντίρηση συνεχίζουμε στο "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι"

Υ.Γ. Δεν μου στέλνουν πληροφορίες όπως λες! βλέπεις εγώ αμέσως εντόπισα τη σελίδα που μου ειπέδειξες! Εσύ όμως? πως δεν εντόπισες τη δική μου?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 23:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Φίλε Sesostris, εδώ μιλάμε για τον γάμο και το αν το νέο συμβόλαιο είναι καλύτερο ή εναλλακτική λύση, άλλο είναι το τόπικ για τον χριστιανισμό και τα παρεμφερή...
μπήκες πολύ φουριόζος και στην προσπάθεια σου, εκτίθεσαι... Μην αναπληρώνεις την απουσία του Μακεδόν... Ειλικρινά, δενφάνηκε καθόλου...

Φίλε trexagireve , αν ρίξης μια ματιά στις πίσω σελίδες του θέματος θα δης ότι έχω κάνει προσπάθειες επαναφοράς στο θέμα , πλην όμως οι ανταπόκριση από την αντίπερα όχθη ήταν ή πέρα βρέχει ή άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε .

Εν πάσει περιπτώσει όμως , η απάντησή μου ήταν στον europaios2 , ο οποίος προσφάτως ανακάλυψε και τα smileys και βάζει το κατά τα άλλα συμπαθές αλογάκι του να μας χέζη , αλλά από ότι φαίνεται από τις απαντήσεις του , δεν έχει ανακαλύψει ακόμα τον Γ. Κορδάτο τον οποίο μάλλον ακουστά τον έχει .

Πάντως καλή η προσπάθειά σου να του ρίξεις το σωσίβιο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 00:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Φίλε sesostris! έχω την έκδοση του 1953 με εκδότη τον Πέτρο Καραβάκο!
-Αυτό που γράφεις εσύ είναι στη σελίδα 52-53 για μένα και μάλιστα η αμέσως πιο πριν παράγραφο από αυτήν που δείχνεις γράφει:
<<Οι Γότθοι τράβηξαν για την Πόλη, μα το κάστρο της την έσωσε. Άλλαξαν τότε δρόμο, πέρασαν την Μακεδονία και κατέβηκαν στη Θεσσαλία.

Φίλε europaios2 , όλα τα βιβλία του Γ. Κορδάτου που έχω είναι των εκδόσεων Μπουκουμάνη , και στην τελευταία σελίδα τους έχουν την υπαγραφή του κληρονόμου του , Αλεξάνδρου Κορδάτου .
Εν πάσει περιπτώσει φαίνεται ότι υπάρχει μία διαφορά τριών σελίδων μεταξύ των δύο εκδόδεων , γι' αυτό ζητώ συγνώμη και ανακαλώ το :
quote:
Sesostris
... αλλά από ότι φαίνεται από τις απαντήσεις του , δεν έχει ανακαλύψει ακόμα τον Γ. Κορδάτο τον οποίο μάλλον ακουστά τον έχει .

Πάντως αυτά που αναφέρεις δεν αναιρούν το απόσπασμα της σελίδας 80 που σου έστειλα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 09:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που υποστηρίζω sesostris όχι μόνο δεν αναιρούνται αλλά επιβεβαιώνονται από το βιβλίο του Κορδάτου! στη σελίδα 82-84 δεν αναφέρονται αυτά που θα σου παρουσιάσω σε λίγο στο <<Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρ >>! Και τη σελίδα 80 σε εμένα 53, την παρέθεσες μισή! συμφωνείς με τις 2 παραγράφους τις παραπάνω που δεν ανέφερες και εγώ συμπλήρωσα?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 10:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γέλιο φίλοι, Γιάπετ και nst, όχι μόνο δεν απαγορεύεται
από την χριστιανική θρησκεία, αλλά είναι και αρεστό…
Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος πηγαίνοντας στην εκκλησία,
μπορεί να έχει λίγο και την συναίσθηση των αμαρτιών του,
ώστε να διορθώνεται κάπως, οπότε δνε χρειάζεται και να χαμογελάει...

Και φυσικά αυτό πάει και στον γάμο, όπου ως μυστήριο,
καλά είναι να το αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα κι
όχι επιπολαιότητα, γιατί τότε έχουμε και τα συχνά διαζύγια,
τους χωρισμούς, κλπ..
Αν υπήρχε η πρέπουσα σοβαρότητα, δεν είναι λογικό ότι θα
μειώνονταν και τα διαζύγια; Το συμβόλαιο και ο πολιτικός
γάμος, δείχνουν σοβαρότητα;
Δεν νομίζω…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 11:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το γέλιο φίλοι, Γιάπετ και nst, όχι μόνο δεν απαγορεύεται
από την χριστιανική θρησκεία, αλλά είναι και αρεστό…
Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος πηγαίνοντας στην εκκλησία,
μπορεί να έχει λίγο και την συναίσθηση των αμαρτιών του,
ώστε να διορθώνεται κάπως, οπότε δνε χρειάζεται και να χαμογελάει...

΄Δεν γνωρίζω αν είναι η δεν είναι αρεστό στην χριστιανική θρησκεία ....παρατηρώ όμως οτι λείπει ...
Ο Θεός είναι χαρά, δεν είναι λύπη και ενοχή και νομίζω οτι οταν πηγαίνει κανείς στην εκκλησία θα επρεπε να χαίρεται που εκεί ισως μπορέσει να βιώσει κάτι ελάχιστο απο Εκείνον ετσι ωστε να προχωρήσει με περισσότερο θάρρος και αισιοδοξία κι όχι να αναμασάει το παρελθόν και τα υποτιθέμενα λάθη του.

Η ''διόρθωση '' 'ερχεται μετά απο την αναγνώριση της αγάπης του και οχι απο τον φόβο και την τιμωρία.

quote:
Και φυσικά αυτό πάει και στον γάμο, όπου ως μυστήριο,
καλά είναι να το αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα κι
όχι επιπολαιότητα, γιατί τότε έχουμε και τα συχνά διαζύγια,
τους χωρισμούς, κλπ..
Αν υπήρχε η πρέπουσα σοβαρότητα, δεν είναι λογικό ότι θα
μειώνονταν και τα διαζύγια; Το συμβόλαιο και ο πολιτικός
γάμος, δείχνουν σοβαρότητα;
Δεν νομίζω…

Αλλο η σοβαρότητα και άλλο η σοβαροφάνεια.
Εννοείται οτι μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα, αλήθεια και ειλικρίνεια ...οπως θα πρέπει να αντιμετωπίζεται και η άρση αυτής αν χρειαστεί.

Λέγοντας ομως << τέτοια απόφαση >> εννοω γενικά τις ανθρώπινες σχέσεις . Είναι ευθύνη του Ανθρώπου το πως σχετίζεται και τι αποδίδει στους άλλους, όποια κι αν είναι η μορφή της σχέσης και εκεί είναι το βάρος παρά στις τελετές.
Οι τελετές και τα τυπικά εχουν ως στόχο να μας βάλουν στην κατάλληλη ψυχική κατάσταση ωστε να είμαστε πιο δεκτικοί ως προς το νόημα το γεγονότος που ετοιμαζόμαστε να βιώσουμε αλλά δεν αντικαθιστούν το ίδιο το γεγονός.

Φιλικά

Edited by - nst on 02/04/2008 11:53:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 12:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nst:
΄Δεν γνωρίζω αν είναι η δεν είναι αρεστό στην χριστιανική θρησκεία ....παρατηρώ όμως οτι λείπει ...
Ο Θεός είναι χαρά, δεν είναι λύπη και ενοχή και νομίζω οτι οταν πηγαίνει κανείς στην εκκλησία θα επρεπε να χαίρεται που εκεί ισως μπορέσει να βιώσει κάτι ελάχιστο απο Εκείνον ετσι ωστε να προχωρήσει με περισσότερο θάρρος και αισιοδοξία κι όχι να αναμασάει το παρελθόν και τα υποτιθέμενα λάθη του.

Η ''διόρθωση '' 'ερχεται μετά απο την αναγνώριση της αγάπης του και οχι απο τον φόβο και την τιμωρία.



-Aπό την επόμενη Κυριακή θα ξεκινάω με τη μάνα μου! για την εκκλησία έχοντας καπνίσει πρώτα κανά τρίφυλο! έχοντας πει κανά ουισκάκι! στο δρόμο θα λέμε ανέκδοτα! θα πηγαίνουμε κατά μεγάλες παρέες! θα έχουμε και κανά βιολί! (θα λέιπει βέβαια η νύφη)................
-Η λέξη σοβαρότης! σου λέει τίποτα? Εσύ περπατάς στο δρόμο χαχανίζοντας?
quote:
http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/dash.gif

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 12:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε όχι και δεν γελάν οι χριστιανοί! Για δείτε το βιντεάκι...

http://www.youtube.com/watch?v=XSCuY7jyoTs


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 13:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη nst το γέλιο σε μια θρησκεία που έχει την αγάπη
ως βασικό αξίωμα και την λύτρωση μέσω του Θεού, έχει
το λιγότερο θέση, αλλά επαναλαμβάνω, στην εκκλησία δεν
πάς για γλέντι, δεν είναι μαγαζί…
Πας για να δείξεις μετάνοια , να προσευχηθείς,
να ζητήσεις βοήθεια, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές,
οπότε να κλαις και να γελάς μαζί είναι τουλάχιστον γελοίο…

Αν παρατηρείς ότι λείπει οφείλεται μάλλον στο ότι δεν πας …
συχνά… Βλέπεις τα παιδιά γελάνε όπου και να βρίσκονται,
οι μεγάλοι μιλάνε γελάνε και δεν προσέχουν πολλοί…
Πιστεύω, σε αντίθεση με άλλες θρησκείες, είναι κάπως
χαλαρά τα πράγματα στις εκκλησίες…
Δεν θυμίζει στοές, συναγωγές, ή βουδιστικούς ναούς…
Οπότε.. μάλλον έχεις καιρό να πας….
Ο φόβος είναι εκείνος που έχει κάθε άνθρωπος όταν σκέφτεται
ότι θα γίνουν φανερά όσα κάνει κρυφά…
Καταλαβαίνεις τι εννοώ…
Αν διαβάσεις η Κρίση που θα γίνει, θα αφορά στο πως σταθήκαμε προς τον συνάνθρωπο μας κι όχι για τις αμαρτίες μας…
συγκεκριμένα η Κρίση αφορά στο ότι « πεινούσα και δεν με δώσατε να φάω, στη φυλακή ήμουν και δεν με επισκεφθήκατε, κλπ…» Και «πότε Κύριε σε είδαμε και δεν σε δώσαμε να φας, κλπ..»
«Αφού δεν τον κάνατε στον τελευταίο από τους αδερφούς, αδερφές σας, το ίδιο είναι…» Έτσι είναι, φίλη μου…
Όσο για σοβαρότητα και γάμο, επαναλαμβάνω, σοβαρό είναι το μυστήριο που φοβίζει τον άνθρωπο με τις ευθύνες του,
ένασυμβόλαιο, είναι σαφώς πιο ελαφρύ…Και σε παρακαλώ,
καταλαβαίνεις τι λέω… μην το γυρνάς αλλού…
Ο γάμος είναι αυτό που ενώνει τον άνθρωπο με τον σύντροφο
του… και όχι με τον ομόφυλο του…
Και αυτό έχει να κάνει με την ένωση που λέει ότι έσσονται
οι δύο εις σάρκα μία… Αρκετά σημαντικό, άσχετα από το ότι επειδή έχει ξεφύγει από την εκκλησία ο μέσος πολίτης κι είναι πιο χαλαρός, γι’ αυτό και δεν είναι λιγότερο το μυστήριο από τους δύο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 00:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Aπό την επόμενη Κυριακή θα ξεκινάω με τη μάνα μου! για την εκκλησία έχοντας καπνίσει πρώτα κανά τρίφυλο! έχοντας πει κανά ουισκάκι! στο δρόμο θα λέμε ανέκδοτα! θα πηγαίνουμε κατά μεγάλες παρέες! θα έχουμε και κανά βιολί! (θα λέιπει βέβαια η νύφη)................
-Η λέξη σοβαρότης! σου λέει τίποτα? Εσύ περπατάς στο δρόμο χαχανίζοντας?

Σιγά μην είναι σοβαρότης όλη αυτή η μελαγχολία και η καταχνιά που φαίνεται στα πρόσωπα ορισμένων...
Μιζέρια είναι ευροπαίε...
Και γιατί να μην χαμογελάς αν νιώσεις όμορφα αν συντονιστείς με τους ρυθμούς της φύσης γύρω σου? Αυτό άλλωστε είναι και το πρόσωπο του Θεού κι όχι όλες αυτες οι τιμωρίες ...

quote:
Φίλη nst το γέλιο σε μια θρησκεία που έχει την αγάπη
ως βασικό αξίωμα και την λύτρωση μέσω του Θεού, έχει
το λιγότερο θέση,

Φίλε τρεχαγύρευε
Αυτο δεν είναι σωστά δοσμένο. Η αγάπη δεν είναι φόβος. Απο τι πρέπει τέλος πάντων να λυτρωθούμε τόσο απεγνωσμένα?
Δεν έχω πάει σε συναγωγές και βουδιστικά τεμένη, ουτε συχνάζω στις εκκλησίες...θεωρώ οτι η επικοινωνία με τον θεό της καρδιάς μου δεν χρειάζεται στέγη...

ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 01:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη nst, είναι γεγονός ότι δεν πρέπει οι χριστιανοί να γελάνε.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον συγκεκριμένο κανόνα, αλλά θα ψάξω στην πρώτη ευκαιρία.

Άλλωστε γι' αυτό δεν υπάρχει ζωγραφιά "άγιου", χαμογελαστή.

Αν παρατηρήσεις οι κύριοι συνομιλητές που κάνουν ότι δεν το γνωρίζουν, εμμέσως πλήν σαφώς συμφωνούν, με κάποιες δικαιολογίες βέβαια, ως παγίως πράττουν.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 02:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δεν είναι μαγαζιά οι χριστιανικοί ναοί, γιατί χρεώνουν τις υπηρεσίες τους όπως οι εταιρείες παροχής υπηρεσιών;

Γιατί παζαρεύουν τις τιμές όπως οι μη σοβαρές εταιρείες, που βασίζονται στην αρχή, "όπου τον πιάσουμε";

Γιατί κοστολογούν τη "μεσητεία" τους στην ανάγκη του ανθρώπου να επικοινωνήσει με κάτι ανώτερο;

Γιατί, κάθε μήνα, αποδίδουν στο δεσπότη τη μίζα του, όπως τα μαγαζιά που έχουν την ατυχία να μπουν στο μάτι του νονού της περιοχής;

Γιατί απομονώνουν τους λιγοστούς παπάδες που, ατυχώς για τους ίδιους, πιστεύουν στα καλά απ' τα γραφόμενα στα ευαγγέλια, με αποτέλεσμα να μαραζώνουν σε μια άγονη ενορία;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 08:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη nst, είναι γεγονός ότι δεν πρέπει οι χριστιανοί να γελάνε.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον συγκεκριμένο κανόνα, αλλά θα ψάξω στην πρώτη ευκαιρία.

Άλλωστε γι' αυτό δεν υπάρχει ζωγραφιά "άγιου", χαμογελαστή.

Αν παρατηρήσεις οι κύριοι συνομιλητές που κάνουν ότι δεν το γνωρίζουν, εμμέσως πλήν σαφώς συμφωνούν, με κάποιες δικαιολογίες βέβαια, ως παγίως πράττουν.

http://img145.imageshack.us/img145/5899/nikismallcopymi7.jpg" border=0>
ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Άν και απομακρυνόμαστε (πάλι) από το θέμα , η ταινία "Το όνομα του Ρόδου" , πραγματεύεται αυτήν ακριβώς την κατήφεια και το μίσος προς το γέλιο, που πρέπει να έχουν οι χριστιανοί.
Το εξηγεί δε στο τέλος με σαφήνεια : Το γέλιο απομακρύνει τον φόβο . Χωρίς φόβο δεν νοιώθεις την ανάγκη προστασίας κάποιου άϋλου , υπέρτατου όντος που σε κοιτάζει από ψηλά κ.λ.π. Με λίγα λόγια : θρησκεία = φόβος , και αντίστροφα.
Και πάλι συγγνώμη από τον θεματοθέτη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 10:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη nst δεν μου αρέσει να συζητάμε για αυτονόητα,
αλλά οι άνθρωποι που πάνε στην εκκλησία δεν είναι αυτά τα
φοβισμένα ανθρωπάκια που θέλεις να περάσεις, όπου φυσικά
καποιοι ελεύθεροι δεν ανήκουν…
Σε πληροφορώ ότι στους καιρούς μας οι πιστοί είναι πολύ
χαλαροί μες στην εκκλησία, σε σημείο άσχημο…Τώρα για τον
φόβο που λες… τι να πώ εγώ δεν τον έχω δει, αντιθέτως
βλέπω χαρά κι ανακούφιση, στα πρόσωπα που πάνε στην
εκκλησία, αλλά, όπως παραδέχεσαι δεν πηγαίνεις οπότε,
δεν ξέρεις…
Δοκίμασε το , έτσι αμερόληπτα, πήγαινε μια μέρα,
απλη μέρα και θα δεις…
Τώρα για τον φίλο Γιάπετ, έτσι για πλάκα θα του ζητήσω
να μου δείξει ..άγαλμα χαμογελαστό, μιας και λέει περί
χαμογέλου, σε εποχές διωγμών και σφαγών για τους αγίους
της εκκλησίας…
Η εκκλησία δεν χρεώνει, οι άνθρωποι χρεώνουν…Φίλε,
ο Χριστός είπε ότι όλα είναι δωρεάν, κατά το «δωρεάν
ελάβατε, δωρεάν δότε…»Αυτά που γράφεις για χρεώσεις,
είναι υλιστικά και χρεώσεις από πονηρούς ανθρώπους…
δεν είναι στο μήκος της εκκλησίας….
Φίλε PDJ10, η καθολική εκκλησία κι οι φραγκισκανοί είναι
άλλο πράγμα με την ορθοδοξία…Πστεύω ότι αν το είδες το έργο,
θα είδες ότι ήταν ένα μείγμα δαιμονολατρίας και δεισιδαιμονιών,
του μεσαίωνα και ανθρώπων που ήθελαν την εξουσία και είχαν πολύ χαμηλά ένστιγκτα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 16:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Φίλη nst δεν μου αρέσει να συζητάμε για αυτονόητα,
αλλά οι άνθρωποι που πάνε στην εκκλησία δεν είναι αυτά τα
φοβισμένα ανθρωπάκια που θέλεις να περάσεις, όπου φυσικά
καποιοι ελεύθεροι δεν ανήκουν…

Αυτονόητο είναι ότι ο φόβος φυλάει τα έρμα... πάνω στο φόβο της τιμωρίας του «πανάγαθου» εγκληματία της βίβλου, έχει κτίσει η θρησκεία σου το οικοδόμημά της.
Στο φόβο των ζωντανών και στην υπόσχεση για άνετη, μετά θάνατον, ζωή.

quote:
Τώρα για τον φίλο Γιάπετ, έτσι για πλάκα θα του ζητήσω
να μου δείξει ..άγαλμα χαμογελαστό, μιας και λέει περί
χαμογέλου, σε εποχές διωγμών και σφαγών για τους αγίους
της εκκλησίας…

Μιλάω για το γέλιο και την απαγόρευσή του στους πιστούς.
Ποτέ δεν είπα για χαμογελαστές ζωγραφιές, με την έννοια που κατανόησες, όμως μπερδεύεις την κατήφεια, την δυσάρεστη ψυχολογική κατάσταση δηλαδή, με τη σοβαρότητα.

Επίσης μπερδεύεις το κάλλος και την αισθητική τελειότητα, με τις καρικατούρες των εξαθλιομένων, λιπόσαρκων και κακομούτσουνων κακομοίρηδων που οι γεμάτες μίσος φάτσες τους, στολίζουν τους χριστιανικούς ναούς.


quote:
Η εκκλησία δεν χρεώνει, οι άνθρωποι χρεώνουν…Φίλε,
ο Χριστός είπε ότι όλα είναι δωρεάν, κατά το «δωρεάν
ελάβατε, δωρεάν δότε…»Αυτά που γράφεις για χρεώσεις,
είναι υλιστικά και χρεώσεις από πονηρούς ανθρώπους…
δεν είναι στο μήκος της εκκλησίας….

Την εκκλησία την απαρτίζουν άνθρωποι, αυτόκλητοι «σωτήρες» και διαμεσολαβητές, μεσίτες μεταξύ θεού και ανθρώπων, που έχουν δώσει στον όρο τη σημασία που τους συμφέρει.

Στην ουσία είναι μια μάζωξη πιστών οι οποίοι παίρνουν τη δόση υπνωτικού κι αυτή χωρίς να την καταλαβαίνουν, αλλά την πληρώνουν.

Αν είναι έτσι, θα πρέπει να κλείσουν όλα τα μαγαζιά του θεού, διότι όλα τα χρεώνουν, υλιστικά και πονηρά (όπως λες) και κανένα δεν εφαρμόζει αυτό το «δωρεάν ελάβατε, δωρεάν δώτε».

Γιατί λοιπόν, συνεχίζετε να τους θεωρείτε (εσείς οι πιστοί) αντιπροσώπους του θεού σας, αφού γνωρίζετε τι κάνουν;

Πόσοι θα μείνουν αν οι πονηροί υλιστές, όπως τους χαρακτηρίζεις, εκδιωχθούν απ' τους κόλπους της "εκκλησίας του χριστού";

Εσείς (οι πιστοί) που τους ανέχεστε είστε άμοιροι ευθυνών;

quote:
Φίλε PDJ10, η καθολική εκκλησία κι οι φραγκισκανοί είναι
άλλο πράγμα με την ορθοδοξία…

Ακόμη και το λόγο του θεού, τον έχετε (εσείς οι πιστοί) χωρίσει σε εκατοντάδες κομμάτια, ακολουθώντας ο καθένας αυτό που τον βολεύει και νομίζετε ότι υπάρχουν τόσοι χριστοί όσοι και οι λόγοι του, τους οποίους έχετε εφεύρει.

Με κάτι τέτοια γελοία τεχνάσματα νομίζετε ότι φορτώνοντας ο ένας στον άλλο τις «θεάρεστες» πράξεις των ταγών σας, οι υπόλοιποι δεν έχετε καμμία ευθύνη και δεν σας αφορούν.

Το ότι ο ένας χριστιανός μισεί θανάσιμα τον άλλο, δε σημαίνει πως η ομπρέλλα που σας σκεπάζει όλους (εσάς τους πιστούς), δεν είναι η ίδια.

quote:
Πστεύω ότι αν το είδες το έργο,
θα είδες ότι ήταν ένα μείγμα δαιμονολατρίας και δεισιδαιμονιών,
του μεσαίωνα και ανθρώπων που ήθελαν την εξουσία και είχαν πολύ χαμηλά ένστιγκτα…

Μπράβο!!!
Η πιο εύστοχη περιγραφή του ιερατείου της «εξ’ αποκαλύψεως» μοναδικής αληθινής θρησκείας, όλων των ανθρώπων...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 03/04/2008 16:43:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 18:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nst:
Σιγά μην είναι σοβαρότης όλη αυτή η μελαγχολία και η καταχνιά που φαίνεται στα πρόσωπα ορισμένων...
Μιζέρια είναι ευροπαίε...
Και γιατί να μην χαμογελάς αν νιώσεις όμορφα αν συντονιστείς με τους ρυθμούς της φύσης γύρω σου? Αυτό άλλωστε είναι και το πρόσωπο του Θεού κι όχι όλες αυτες οι τιμωρίες ...

-Kοπέλα μου για ποια φύση μιλάς? γιατί ακόμη και μέσα στα χωριά όπως είμαι εγώ! μόνο τσιμέντο βλέπεις!
-Από ότι λες ορισμένοι είναι μελαγχολικοί! θα μπορούσα να σου πω! ...................ότι όταν τους είδες είχαν εκείνη την Κυριακή! το μνημόσυνο του μπαμπά τους και ήσαν στεναχωρημένοι! θα μπορούσα να σου πω!......... τι πίνεις και δε μας δίνεις! ....αλλά γιατί δε σταματάς να τους ρωτήσεις?...... Ε! καλημέρα! γιατί είστε ή είσαι έτσι σκυθρωποί πρωί! πρωί!?............
-Πιθανές απαντήσεις: α) εχθές με λήστεψαν! ..........β)μου ψόφησε ο σκύλος γ) έχω να πάω μετά σε δουλειά και μόνο που το σκέφτομαι!.......δ)έχω το μνημόσυνο του μπαμπά μου.....ε)με απέλυσαν από τη δουλειά μου! στ)με πονάει το δόντι μου! ζ)είμαι αγουροξυπνημένος γιατί εχθές ξενύχτησα!..... η)άσε μας ρε κοπέλα μου πρωί πρωί!.......κ.ο.κ.
quote:
nst:
Αυτο δεν είναι σωστά δοσμένο. Η αγάπη δεν είναι φόβος. Απο τι πρέπει τέλος πάντων να λυτρωθούμε τόσο απεγνωσμένα?
Δεν έχω πάει σε συναγωγές και βουδιστικά τεμένη, ουτε συχνάζω στις εκκλησίες...θεωρώ οτι η επικοινωνία με τον θεό της καρδιάς μου δεν χρειάζεται στέγη...

-Ποιος σου είπε ότι πάμε με φόβο στην εκκλησία? όποιος φοβάται κλείνεται στον εαυτό του! Η λύτρωση είναι για τον καθένα διαφορετική! δεν παμε με το άγχος στην εκκλησία μήπως και δε λυτρωθούμε αυτή την Κυριακή!.........
quote:
γιαπετ:
Φίλη nst, είναι γεγονός ότι δεν πρέπει οι χριστιανοί να γελάνε.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον συγκεκριμένο κανόνα, αλλά θα ψάξω στην πρώτη ευκαιρία.

Άλλωστε γι' αυτό δεν υπάρχει ζωγραφιά "άγιου", χαμογελαστή.

Αν παρατηρήσεις οι κύριοι συνομιλητές που κάνουν ότι δεν το γνωρίζουν, εμμέσως πλήν σαφώς συμφωνούν, με κάποιες δικαιολογίες βέβαια, ως παγίως πράττουν.



-Γιαπετ! πες μας που το γράφει γιατί έχω αγχωθεί! τον τελευτάιο καιρό με κάνετε και γελάω πολύ!...............λες να τιμωρηθώ?
quote:
D.P.J. 10:
Άν και απομακρυνόμαστε (πάλι) από το θέμα , η ταινία "Το όνομα του Ρόδου" , πραγματεύεται αυτήν ακριβώς την κατήφεια και το μίσος προς το γέλιο, που πρέπει να έχουν οι χριστιανοί.
Το εξηγεί δε στο τέλος με σαφήνεια : Το γέλιο απομακρύνει τον φόβο . Χωρίς φόβο δεν νοιώθεις την ανάγκη προστασίας κάποιου άϋλου , υπέρτατου όντος που σε κοιτάζει από ψηλά κ.λ.π. Με λίγα λόγια : θρησκεία = φόβος , και αντίστροφα.
Και πάλι συγγνώμη από τον θεματοθέτη .

-Έλα καλέ μου άνθρωπε και είχε σκάσει η μάνα μου!.........δε θυμόταν γιατί δεν πρέπει να γελάει! πάνω στην ώρα ήρθες και εσύ...
quote:
γιαπετ:
Αυτονόητο είναι ότι ο φόβος φυλάει τα έρμα... πάνω στο φόβο της τιμωρίας του «πανάγαθου» εγκληματία της βίβλου, έχει κτίσει η θρησκεία σου το οικοδόμημά της.
Στο φόβο των ζωντανών και στην υπόσχεση για άνετη, μετά θάνατον, ζωή.


-Eσύ δηλαδή δε φοβάσαι να κάνεις κακό? δε φοβάσαι να σκωτώσεις? δε φοβάσαι να κλέψεις! για πες μας με την ευκαρία! γιατί εγώ για παράδειγμα φοβάμαι να τα κάνω τα παραπάων! φοβάμαι και τη συνείδησή μου και το Θεό!
quote:
γιαπετ:
Μιλάω για το γέλιο και την απαγόρευσή του στους πιστούς.
Ποτέ δεν είπα για χαμογελαστές ζωγραφιές, με την έννοια που κατανόησες, όμως μπερδεύεις την κατήφεια, την δυσάρεστη ψυχολογική κατάσταση δηλαδή, με τη σοβαρότητα.

Επίσης μπερδεύεις το κάλλος και την αισθητική τελειότητα, με τις καρικατούρες των εξαθλιομένων, λιπόσαρκων και κακομούτσουνων κακομοίρηδων που οι γεμάτες μίσος φάτσες τους, στολίζουν τους χριστιανικούς ναούς.



-Πήγαινε και καμιά φορά ξεμέθυστος στην εκκλησία......καλό θα σου κάνει!
quote:
γιαπετ:
Την εκκλησία την απαρτίζουν άνθρωποι, αυτόκλητοι «σωτήρες» και διαμεσολαβητές, μεσίτες μεταξύ θεού και ανθρώπων, που έχουν δώσει στον όρο τη σημασία που τους συμφέρει.

Στην ουσία είναι μια μάζωξη πιστών οι οποίοι παίρνουν τη δόση υπνωτικού κι αυτή χωρίς να την καταλαβαίνουν, αλλά την πληρώνουν.

Αν είναι έτσι, θα πρέπει να κλείσουν όλα τα μαγαζιά του θεού, διότι όλα τα χρεώνουν, υλιστικά και πονηρά (όπως λες) και κανένα δεν εφαρμόζει αυτό το «δωρεάν ελάβατε, δωρεάν δώτε».

Γιατί λοιπόν, συνεχίζετε να τους θεωρείτε (εσείς οι πιστοί) αντιπροσώπους του θεού σας, αφού γνωρίζετε τι κάνουν;

Πόσοι θα μείνουν αν οι πονηροί υλιστές, όπως τους χαρακτηρίζεις, εκδιωχθούν απ' τους κόλπους της "εκκλησίας του χριστού";

Εσείς (οι πιστοί) που τους ανέχεστε είστε άμοιροι ευθυνών;



-H εκκλησία ως μια μικρογραφία της κοινωνίας μας απαρτίζεται από κάθε λογής λουλούδια! από τον πιο καλό άνθρωπο μέχρι τον πιο κακό! Ειδικά τελευταία από Χριστόδουλο και μετά και σε συνδιασμό με την αγανάκτηση των πιστών! έχει αρχίσει να πνέει νέος άνεμος! 35.000.000€ έδωσε η εκκλησία σε φτωχές οικογένειες! αναγκέλθηκε η δημιουργεία νέων κοινωφελή ιδρυμάτων! Οι παπάδες όλο και συμορφώνονται και σταματάνε να ζητάνε χρήματα για την τέλεση μυστηρίων!(γάμος-βάπιτηση) ακολουθώντας το παράδειγμα πολλών άλλων που ποτέ δε ζήτησαν το παραμικρό! Δυστηχώς γιαπετ! όλο και χειροτερεύουν τα πράγματα για σένα και τους ομοιδεάτες σου!
quote:
γαιπετ:
Ακόμη και το λόγο του θεού, τον έχετε (εσείς οι πιστοί) χωρίσει σε εκατοντάδες κομμάτια, ακολουθώντας ο καθένας αυτό που τον βολεύει και νομίζετε ότι υπάρχουν τόσοι χριστοί όσοι και οι λόγοι του, τους οποίους έχετε εφεύρει.

Με κάτι τέτοια γελοία τεχνάσματα νομίζετε ότι φορτώνοντας ο ένας στον άλλο τις «θεάρεστες» πράξεις των ταγών σας, οι υπόλοιποι δεν έχετε καμμία ευθύνη και δεν σας αφορούν.

Το ότι ο ένας χριστιανός μισεί θανάσιμα τον άλλο, δε σημαίνει πως η ομπρέλλα που σας σκεπάζει όλους (εσάς τους πιστούς), δεν είναι η ίδια.



-Aντιθέτως δε μισούμε κανέναν και αυτό φαίνεται από όλους όσους γράφουν στο forum και δηλώνουν Ορθόδοξοι! αν όμως δούμε τα γραφόμενά σου όπως .......γιαπετ:<<Επίσης μπερδεύεις το κάλλος και την αισθητική τελειότητα, με τις καρικατούρες των εξαθλιομένων, λιπόσαρκων και κακομούτσουνων κακομοίρηδων που οι γεμάτες μίσος φάτσες τους, στολίζουν τους χριστιανικούς ναούς.>> αν αυτές οι κουβέντες δε δείχνουν δηλητηριασμένο άνθρωπο, τότε τι δείχνουν? μόνο μίσος και κακία δυστηχώς για σένα εκβάλεις! κρίμα..........
quote:
γιαπετ:
Αφού δεν είναι μαγαζιά οι χριστιανικοί ναοί,
1)γιατί χρεώνουν τις υπηρεσίες τους όπως οι εταιρείες παροχής υπηρεσιών;

2)Γιατί παζαρεύουν τις τιμές όπως οι μη σοβαρές εταιρείες, που βασίζονται στην αρχή, "όπου τον πιάσουμε";

3)Γιατί κοστολογούν τη "μεσητεία" τους στην ανάγκη του ανθρώπου να επικοινωνήσει με κάτι ανώτερο;

4)Γιατί, κάθε μήνα, αποδίδουν στο δεσπότη τη μίζα του, όπως τα μαγαζιά που έχουν την ατυχία να μπουν στο μάτι του νονού της περιοχής;

5)Γιατί απομονώνουν τους λιγοστούς παπάδες που, ατυχώς για τους ίδιους, πιστεύουν στα καλά απ' τα γραφόμενα στα ευαγγέλια, με αποτέλεσμα να μαραζώνουν σε μια άγονη ενορία;



1)-Eίναι δείγμα της διαφθοράς που έχει διεισδύσει και στην εκκλησία! όμως όπως προ είπα αρχίζει να ελέγχεται και κυρίως με τη βοήθεια των πιστών που καταγγέλουν αυτά τα φαινόμενα! (δυστυχώς για σας!)

2)Για τον ίδιο λόγο που γράφω και στο 1)

3)Αυτό διευκρίνησέτο για ποιο πράγμα ακριβώς μιλάς? γαιτί στην εξομολόγηση ποτέ δεν ακούστηκε να παίρνει λεφτά παπάς! για το γάμο τα είπαμε!

4)Δεν είναι μίζα! οι έρανοι που μόνο αποδίδονται στη Μητρόπολη, γίνονται πάντα για κάποιο σκοπό, τώρα το αν πάνε εκεί ή όχι τα χρήματα......ελπίζω να πηγαίνουν!

5)Ποτέ δεν έγινε κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι, για θύμισέ μου εσύ!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 03/04/2008 18:34:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 18:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, ξαναγράφω ότι τα δικά σου βιώματα με την
δική σου θρησκεία, μπορεί να είναι τέτοια, αλλά αυτά που
περιγράφεις για την χριστιανική θρησκεία αφορούν σε στοές και απόκρυφες συναγωγές που εκεί υπάρχει ο φόβος και το μυστήριο που δημιουργούν φόβους και τρόμους σε πιστούς,όπως γράφεις....
Πιστοί οι οποίοι όταν φεύγουν από κει κακήν κακώς και τρέχοντας, διηγούνται τέτοιες ιστορίες…
Είδες που πειράχτηκες μόλις μίλησα για τους αγαλματένιους
ήρωες σου;…
Όσο για τους…δικούς μου, θα ξαναπω τα ίδια. Με συγχωρείς αλλά,
όταν σε σφάζουνε, ή όταν σε διώκουνε δεν χαμογελάς…
Χαμόγελα έχουμε σήμερα που δεν υπάρχουν διωγμοί και που ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός, έδωσε στον άνθρωπο τη ζωή…
Και πάλι όταν μιλάς για σωτήρες, διαμεσολαβητές και…ναρκομανείς,
μας μπερδεύεις με άλλους, μάλλον πιο κοντά σε σένα…
Πόσοι θα μείνουν αν εκδιωχθούν οι λάθος; Πολλοί περισσότεροι
θα έρχονταν από ότι τώρα… Μπορεί να ήσουνα κι εσύ ,
φίλε Γιάπετ και γι’ αυτό κατηγορώ αυτούς τους υποκριτές και ψευτοχριστιανούς που διώχνουν κόσμο από την εκκλησία της
αγάπης και του μόνου Θεού…
Βλέπεις εγώ δεν κατηγορώ εσένα για την πίκρα και τα άσχημα συναισθήματα που έχεις για την εκκλησία, αλλά αυτούς που σου την έχουν δημιουργήσει και σε έχουν ρίξει στα χέρια άλλων που
καλύπτουν απατηλά και προσωρινά τις ανάγκες σου για το
θείο και τον Θεό…
Δεν διαφωνούμε στο πως βλέπεις τα άτομα που έχουν δώσει την λάθος εικόνα για τον χριστιανισμό, φίλε…Εγώ τους σιχαίνομαι πιο πολύ από σένα γιατί "κρύβουν" με την παρουσία τους την αγάπη και το έργο του Θεού για το πλάσμα του…
Απλά πιστεύω ότι καλά θα έκανες να κοιτούσες πιο βαθειά στον χριστιανισμό και είμαι σίγουρος ότι θα ανακάλυπτες ότι
ανακάλυψα κι εγώ…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 22:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Δεν είναι μίζα! οι έρανοι που μόνο αποδίδονται στη Μητρόπολη, γίνονται πάντα για κάποιο σκοπό...

Δεν ξέρεις τι σου γίνεται και απαντάς για πράγματα που έχεις μαύρα μεσάνυχτα.

Η Μητρόπολη κάθε τρίμηνο παίρνει προκαταβολικά από κάθε εκκλησία το 15% των ακαθάριστων εσόδων που θα έχει η εκκλησία το επόμενο τρίμηνο, με βάση την οικονομική (μη δηλωμένη φυσικά) κίνηση της εκκλησίας το προηγούμενο οικονομικό έτος.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο ναός να προσπαθεί να αποκτήσει τα έσοδα που του επιβάλλει έμμεσα η Μητρόπολη, καθώς επ'αυτών έχει ήδη πληρώσει το χαράτσι και αν δεν τα βγάλει, μπαίνει απλά μέσα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 23:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kοπέλα μου για ποια φύση μιλάς? γιατί ακόμη και μέσα στα χωριά όπως είμαι εγώ! μόνο τσιμέντο βλέπεις!

Δεν ξέρω εκεί τι γίνεται ..πάντως εδω που είμαι εγώ έχει πολλά δένδρα αλλά οταν λέω φύση εννοώ τους συμπαντικούς ρυθμούς κι όχι απλά ένα άλσος η την θάλασσα αν και βοηθάνε...

quote:
-Ποιος σου είπε ότι πάμε με φόβο στην εκκλησία? όποιος φοβάται κλείνεται στον εαυτό του! Η λύτρωση είναι για τον καθένα διαφορετική! δεν παμε με το άγχος στην εκκλησία μήπως και δε λυτρωθούμε αυτή την Κυριακή!.........

Αν ηταν για αυτη την Κυριακή θα πηγαινε και θα ερχόταν αλλά το να περιμένεις να λυτρωθείς απο κάτι που δεν ξέρεις να έκανες και αυτό αφού πεθάνεις τι λέει?

Τέλος πάντων,ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται ΄καλώς έχει..έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να μάθουμε τωρα τι παίζεται ...
Σχετικά με την αγιογραφία κλπ δεν νομίζω οτι εχει καμία σχέση με τις διδασκαλίες αλλά με την βυζαντινή τεχνοτροπία που ήθελε σώνει και καλά να παρουσιάσει όλες αυτές τις λυπημένες μορφές..
Ομως βρήκα αυτό ..


Μια χαμογελαστη Μαντόνα στην Ισπανία...

υγ Τι σχέση εχουν όλα αυτά με το συμβόλαιο που συζητάγαμε????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 00:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη nst, έχεις δίκαιο, συζητούσαμε για το συμβόλαιο, όμως είναι βέβαιο (λόγω προτέρου βίου), ότι λίγο θα ένοιαζε το παπαδαριό για τον τρόπο που θα επέλεγε ο κάθε άνθρωπος να συνυπάρξει με το ταίρι του, αν αυτή η επιλογή του πέρναγε απ' τα ταμεία τους.

Όπως σε τόσα και τόσα δεν τους απασχολεί ο λόγος του θεού τους, θα το ευλογούσαν βρίσκοντας καλές και κοινωνικότατες δικαιολογίες και θα μιλούσαν και για εκσυγχρονισμό της εκκλησίας και άλλα τέτοια όμορφα.

Βεβαίως αμέσως θα έτρεχαν οι... τρεχοευρωπαίοι να διατρανώσουν τον εναρμονισμό της εκκλησίας με την κοινωνία και το πόσο κοντά είναι στους ανθρώπους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 01:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, ολόκληρο το μήνυμά σου, αποτελεί ευσεβείς πόθους σου, με κορύφωμα την έναρξη εξυγείανσης της διαφθοράς και της απληστίας των "μελανοχιτώνων".

Υ.Γ. Πες σ' αυτούς που σε καθοδηγούν, να σου φέρουν αποδείξεις γι' αυτό. Όχι δημόσιες τοποθετήσεις ιεραρχών που είναι μνημεία υποκρισίας, αλλά προφορικές οδηγίες προς τους ιερείς.

Υπόδειξέ μου ένα ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΌ ΝΑΌ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΖΑΡΕΥΕΙ ΠΟΣΑ ΦΩΤΑ Ν΄ΑΝΑΨΕΙ, ΠΟΣΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ, ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ Ο ΔΕΣΠΟΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ "ΜΥΣΤΗΡΙΟ" ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.

Μη μου πεις, το τάδε μοναστήρι. Εκεί τα έσοδα προέρχονται απ' αλλού...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 10:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ το πόσο λάθος κάνουν οι παπάδες κι οι πληρωμένες τελετές, δεν είναι ευθύνη της θρησκείας αλλά ανθρώπων.
Ο Χριστός δεν λέει πουθενά για αμοιβές, αλλά "δωρεάν ελάβατε,
δωρεάν δότε..." και για να σε ...ξενερώσω λίγο, οι προφητείες
λένε ότι θα έρθει ο καιρός που οι κληρικοί θα είναι χειρότεροι
απο τους λαϊκούς και πιστεύω ότι αυτό ζούμε...

Και πάλι λέω ότι δεν φταις εσυ για τη γνώμη που έχεις,
αλλά οι παπάδες και η ευθύνη για σένα που δεν τους γουστάρεις
καθόλου, αλλά και για άλλους θα ζητηθεί απο αυτούς...
Για το γάμο, όμως, επιμένω,ότι ο χριστιανισμός έχει
την πιο όμορφη τελετή και τον πιο αισιόδοξο και τον καλύτερο΄
τρόπο αντιμετώπισης της αρχής μιας νέας σχέσης, και έχει
τόσο πιο θετική προσέγγιση περί του γάμου, ανάγοντας τον σε ένα απο τα 7 μυστήρια της εκκλησίας ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 11:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



quote:
-Έλα καλέ μου άνθρωπε και είχε σκάσει η μάνα μου!.........δε θυμόταν γιατί δεν πρέπει να γελάει!


Μάλλον παίζεις με τις λέξεις. Δεν ισχυρίσθηκε κανείς ότι οι άνθρωποι χριστιανοί ή όχι δεν γελάνε. Αλοίμονο .Απλώς καλό θα ήταν για το δίδυμο δόγμα - εκκλησία να μην παραγελάνε οι πιστοί. Άν γελάσουν πολύ τώρα με ένα θέμα άσχετο με θρησκεία , πιθανόν να γελάσουν αύριο και με κάτι που άπτεται αυτής , έστω λίγο στην αρχή και πάει λέγοντας . Μην μου φέρεις σαν αντίθετο παράδειγμα τα ανέκδοτα του Χριστόδουλου , μιλάμε για την γενική εικόνα . Η ταινία αναφέρεται στον μεσαίωανα (dark ages), όπου έγιναν φρικτότατα εγκλήματα της Εκκλησίας , εν ονόματι του ηθικού αυτουργού (θρησκείας).

quote:
-H εκκλησία ως μια μικρογραφία της κοινωνίας μας απαρτίζεται από κάθε λογής λουλούδια! από τον πιο καλό άνθρωπο μέχρι τον πιο κακό! Ειδικά τελευταία από Χριστόδουλο και μετά και σε συνδιασμό με την αγανάκτηση των πιστών! έχει αρχίσει να πνέει νέος άνεμος! 35.000.000€ έδωσε η εκκλησία σε φτωχές οικογένειες! αναγκέλθηκε η δημιουργεία νέων κοινωφελή ιδρυμάτων! Οι παπάδες όλο και συμορφώνονται και σταματάνε να ζητάνε χρήματα για την τέλεση μυστηρίων!(γάμος-βάπιτηση) ακολουθώντας το παράδειγμα πολλών άλλων που ποτέ δε ζήτησαν το παραμικρό! Δυστηχώς γιαπετ! όλο και χειροτερεύουν τα πράγματα για σένα και τους ομοιδεάτες σου!
[/quote]

Ώστε έχουν αγανακτήσει οι πιστοί.....Γιατί άραγε ;
Δηλαδή μέχρι τώρα γινόταν το σώσε από .....το δώσε , και ευελπιστείς να διορθωθούν τα πράγματα από εδώ και πέρα !
Θα αλλάξει τακτική ο κλήρος (όποιοι τέλος πάντων ενεργούσαν έτσι) ;
Βάλε τον ευατό σου στη θέση τους . Θα έπαυες να ζητάς χρήματα για γάμους κ.λ.π. ; Και άν θα το έκανες θα ήταν από συνείδηση (αποκλείεται διότι ΔΕΝ θα ζητούσες και πριν) ή από ανάγκη ; Μάλλον πρέπει να φυσήξει καινούργια ...θύελλα , για να φύγει ο παλιός βρώμικος άνεμος , και δεν το βλέπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 11:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω ξαναγράψει , είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να επιλέγει τον σύντροφο της ζωής του και τον τρόπο επικύρωσης της συμβιώσής του , είτε αυτός αρέσει , είτε δεν αρέσει στους άλλους .
Επίσης όπως έχω γράψει και στο παρελθόν είναι δικαίωμα της εκκλησίας και των φανατικών πιστών της να μην αποδέχονται άλλο είδος συμβολαίου
συμβίωσης , γιατί τέτοιο είναι , εκτός από τον θρησκευτικό γάμο .

Αν θέλουν μπορούν ακόμα να θεσπίσουν την έκδοση εκκλησιαστικών ταυτοτήτων για να καταγράψουν τους πιστούς τους και ας απαγορεύσουν στους μη πιστούς να συμμετέχουν στις ορθόδοξες λειτουργίες και τα μυστήρια . Γιατί δεν το κάνουν ; μήπως φοβούνται να μη χάσουν τα έσοδα από τις βαφτίσεις και τις κηδείες ;

Δεν έχουν όμως κανένα δικαίωμα να παρεμποδίζουν την ελεύθερη βούληση των συμπολιτών τους , και προπαντός να τους βρίζουν .

Όσο για το ότι οι χριστιανοί δεν χαμογελάνε θα σας διαψεύση το χαμογελαστό πρόσωπο και το γεμάτο καλοσύνη βλέμμα του γνωστού σουπερχριστιανού δημοσιογράφου οσάκις εμφανίζεται στην μικρή οθόνη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 12:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε, ολόκληρο το μήνυμά σου, αποτελεί ευσεβείς πόθους σου, με κορύφωμα την έναρξη εξυγείανσης της διαφθοράς και της απληστίας των "μελανοχιτώνων".

Υ.Γ. Πες σ' αυτούς που σε καθοδηγούν, να σου φέρουν αποδείξεις γι' αυτό. Όχι δημόσιες τοποθετήσεις ιεραρχών που είναι μνημεία υποκρισίας, αλλά προφορικές οδηγίες προς τους ιερείς.

Υπόδειξέ μου ένα ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΌ ΝΑΌ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΖΑΡΕΥΕΙ ΠΟΣΑ ΦΩΤΑ Ν΄ΑΝΑΨΕΙ, ΠΟΣΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ, ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ Ο ΔΕΣΠΟΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ "ΜΥΣΤΗΡΙΟ" ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.

Μη μου πεις, το τάδε μοναστήρι. Εκεί τα έσοδα προέρχονται απ' αλλού...



-Iερός ναός Αγιόυ Δημητρίου Εξαμιλίων (του χωριού μου)
-Ιερός ναός της Παναγίας Ξυλοκερίσης (διπλανού χωριού)
-Απόστολος Παύλος πολιούχος Κορίνθου (εκεί παντρεύτηκα)

-Υ.Γ. Με καθοδηγούνε?????? -Aπλά να επαναλάβω! <<Αγαπητέ μου φίλε! σας ξύνισαν τα μούτρα ε?>>

quote:
D.P.J. 10:
Μάλλον παίζεις με τις λέξεις. Δεν ισχυρίσθηκε κανείς ότι οι άνθρωποι χριστιανοί ή όχι δεν γελάνε

-Άλλοι παίζουνε...
nst: <<Δες τις εκφράσεις των ανθρώπων την Κυριακή το πρωί ..οταν πάνε στην εκκλησία..αλήθεια γιατί δεν χαμογελάει κανείς?>
γιαπετ: <<Φίλη nst, είναι γεγονός ότι δεν πρέπει οι χριστιανοί να γελάνε.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον συγκεκριμένο κανόνα, αλλά θα ψάξω στην πρώτη ευκαιρία>>
quote:
D.P.J. 10:
Ώστε έχουν αγανακτήσει οι πιστοί.....Γιατί άραγε ;
Δηλαδή μέχρι τώρα γινόταν το σώσε από .....το δώσε , και ευελπιστείς να διορθωθούν τα πράγματα από εδώ και πέρα !
Θα αλλάξει τακτική ο κλήρος (όποιοι τέλος πάντων ενεργούσαν έτσι) ;
Βάλε τον ευατό σου στη θέση τους . Θα έπαυες να ζητάς χρήματα για γάμους κ.λ.π. ; Και άν θα το έκανες θα ήταν από συνείδηση (αποκλείεται διότι ΔΕΝ θα ζητούσες και πριν) ή από ανάγκη ; Μάλλον πρέπει να φυσήξει καινούργια ...θύελλα , για να φύγει ο παλιός βρώμικος άνεμος , και δεν το βλέπω...

-Mέχρι τώρα πολλά ευτράπελα έχουν γίνει στην εκκλησία από μη ενάρετους ανθρώπους! Ευελπιστώ ότι τα πράγματα θα αλλάξουν! ήδη αυτό το καθαρό αεράκι το νιώθουμε όλοι μας....με πολύ προσπάθεια από όλους μας πιστεύω ότι θα καλύψει όλη την εκκλησία!...Ίδομεν.
-Θα αλλάξουν ή θα εκιδωχτούν έτσι πιστεύω. Όχι με το μαγικό ραβδί! σιγά-σιγά!

quote:
macedon:
Δεν ξέρεις τι σου γίνεται και απαντάς για πράγματα που έχεις μαύρα μεσάνυχτα.

Η Μητρόπολη κάθε τρίμηνο παίρνει προκαταβολικά από κάθε εκκλησία το 15% των ακαθάριστων εσόδων που θα έχει η εκκλησία το επόμενο τρίμηνο, με βάση την οικονομική (μη δηλωμένη φυσικά) κίνηση της εκκλησίας το προηγούμενο οικονομικό έτος.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο ναός να προσπαθεί να αποκτήσει τα έσοδα που του επιβάλλει έμμεσα η Μητρόπολη, καθώς επ'αυτών έχει ήδη πληρώσει το χαράτσι και αν δεν τα βγάλει, μπαίνει απλά μέσα.



-Tα έσοδα της εκκλησίας είναι από τα κεριά και τους εράνους! (τα μαύρα από γάμους.... κηδείες...κ.ο.κ. πάνε απευθείας στη τσέπη του παπά)
-Από τα έσοδα αυτά! η εκκλησία καλύπτει μισθούς (ψάλτη-καντηλονάφτησας εφόσον τους ζυτούνε) έξοδα(βαψίματα, εκκλησιατικά σκεύη, ηλεκτρολογικά, αγορά κεριών κ.ο.κ.) από αυτά που μενουν ένα μικρό μέρος το δίνουν στη Μητρόπολη για κοινωφελής σκοπούς (γηροκομεία, ορφανοτροφεία, ενίσχηση απόρων)και ένα άλλο το κρατάει ταμείο.
-Θα πω για την περιοχή μου την Κόρινθο! ο προηγούμενος Μητροπολίτης ήταν ένας πολύ μα πολύ μεγάλος αλήτης, ότι στραβό ήθελες το είχε επάνω του, ήταν προστατευόμενος του Σεραφείμ! έτσι η αλητεία του δεν είχε όρια! οι εκκλησίες είχαν αρχίσει να αδείαζουν γιατί εμείς οι πιστοί μεταφέραμε τα παράπονά μας στους κατά τόπους παπάδες, αλλά επειδή δε γινόταν τίποτα (περί απομάκρυνσής τους) αρχίσαμε να αριαώνουμε!
-Όταν αρρώστησε σε πληροφορρώ ότι όλοι περιμέναμε να αποδημήσει για να ξεβρομίσει η περιοχή! όπως και έγινε!
-Με τον νέο Δεσπότη τώρα! τα πράγματα έχουν αλλάξει σε μεγάλο βαθμό! οι πιστοί έχουμε αρχίσει και ξαναγεμίζουμε τους ναούς! (κυρίως η μεγαλύτερη αύξηση παρατηρείτε στην προσέλευση της νεολαίας!), ο Μητροπολίτης έχει αναλάβει τον πρικισμό άπορων νέων! κατά τακτά χρονικά διαστήματα προσέρχονται άποροι και τους ενισχύουν με διάφορα είδη (ρουχισμό-οικοσυσκευές). Πριν λίγους μήνες έδωσε σε κάθε ενορία οικονομική ενίσχυση 35.000 με σκοπό να δωθούν σε άπορες οικογένειες!
-Έχει δηλώσει <<όταν κάποιος έχει σοβαρά προβλήματα να τον επισκεφτεί για να κάνει ότι μπορεί>>
macedon! άσχημα τα νέα ε?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 16:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος

quote:
-Με τον νέο Δεσπότη τώρα! τα πράγματα έχουν αλλάξει σε μεγάλο βαθμό! οι πιστοί έχουμε αρχίσει και ξαναγεμίζουμε τους ναούς!

Πόσες φορές έχεις πει εσύ, αλλά και άλλοι ομόσταυλοί σου ότι ο σατανάς χρησιμοποιεί διάφορα προσωπεία για να ξεγελάσει τους ανθρώπους;


quote:
-Iερός ναός Αγιόυ Δημητρίου Εξαμιλίων (του χωριού μου)
-Ιερός ναός της Παναγίας Ξυλοκερίσης (διπλανού χωριού)
-Απόστολος Παύλος πολιούχος Κορίνθου (εκεί παντρεύτηκα)

Να προσθέσω και το ναό του προφήτη Ηλία στην άνω Ράχη του Ταϋγετου.


τρεχα..., αν συμφωνήσουμε ότι είναι ανθρώπινη αδυναμία, που δεν έχω καμμία αντίρρηση σ' αυτό, η εκμετάλευση της πιστής μάζας από τους ιερωμένους και ότι ανιτίθεται στην διδασκαλία του χριστού, τότε ο χριστιανισμός είναι μερικά χαρτιά τα οποία δεν παίζουν κανένα ρόλο σ' αυτό που καλείται θρησκεία, αφού δεν εφαρμόζεται πουθενά.

Επομένως οι πιστοί είναι έρμαιο των ανθρώπων που έχουν διαστρεβλώσει το λόγο του χριστού και αφού είναι νοήμονες, είναι και συνυπεύθυνοι στην συνέχιση αυτού του εκφυλισμού του θείου λόγου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 16:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ευρωπαίε2
Οπως σου είπα και πριν, είναι ανόητο να μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις, αλλά αυτό φαίνεται να αποτελεί πάγια τακτική σου.

Επειδή λοιπόν γνωρίζω τα πράγματα από μέσα, καθώς επί χρόνια βοηθούσα τον πατέρα μου στην τήρηση των βιβλίων της εκκλησίας του, επέτρεψέ μου να σε διορθώσω στις μπαρούφες που γράφεις.

quote:
europaios2
-Tα έσοδα της εκκλησίας είναι από τα κεριά και τους εράνους! (τα μαύρα από γάμους.... κηδείες...κ.ο.κ. πάνε απευθείας στη τσέπη του παπά)

1. Ο έρανος δεν αποτελεί έσοδο της εκκλησίας, καθώς για να γίνει έρανος για συγκεκριμένο σκοπό χρειάζεται ειδική άδεια και τα χρήματα πηγαίνουν στο συγκεκριμένο σκοπό.

2. Τα έσοδα της εκκλησίας αποτελούνται από τα κεριά, το δίσκο και τα χρήματα που καταβάλλουν οι πιστοί για την τέλεση των μυστηρίων, καθώς και από τις διάφορες εκδηλώσεις οικονομικού χαρακτήρα της εκκλησίας (παζάρια, εκδρομές, κτλ.).

Ορισμένα απ'αυτά είναι καταγεγραμμένα (χρήματα μυστηρίων για παράδειγμα, όπου εκδίδεται απόδειξη), ορισμένα όχι (π.χ. δίσκος).

3. Τα χρήματα που παίρνει ο παπάς για την τσέπη του είναι αυτά που αν θέλει ο πιστός δίνει ειδικά γι'αυτό, αν δεν θέλει δεν δίνει. Αυτά δεν αποτελούν έσοδα της εκκλησίας.

4. Τα έσοδα της εκκλησίας δεν τα διαχειρίζεται ο παπάς αλλά το εκκλησιαστικό συμβούλιο.

quote:
europaios2
-Από τα έσοδα αυτά! η εκκλησία καλύπτει μισθούς (ψάλτη-καντηλονάφτησας εφόσον τους ζυτούνε) έξοδα(βαψίματα, εκκλησιατικά σκεύη, ηλεκτρολογικά, αγορά κεριών κ.ο.κ.) από αυτά που μενουν ένα μικρό μέρος το δίνουν στη Μητρόπολη για κοινωφελής σκοπούς (γηροκομεία, ορφανοτροφεία, ενίσχηση απόρων)και ένα άλλο το κρατάει ταμείο.

Η Μητρόπολη, όπως σου είπα, φορολογεί τους ναούς με 15% επί των ακαθαρίστων εσόδων (καταγεγραμμένων ή όχι) ανά τρίμηνο και προκαταβολικά. Η φορολόγηση έχει να κάνει με το σύνολο των εσόδων (καταγεγραμμένων ή μη) και μάλιστα κατ'αποκοπή.

Επίσης, εκτός των άλλων εσόδων, ο Μητροπολίτης εισπράττει ένα πολύ μεγάλο ποσό (τελευταία ήταν 500 ευρώ για 2 ώρες) ώστε να παραστεί στη λειτουργία που γίνεται στο ναό παραμονή της πανηγύρεώς του. Τα χρήματα αυτά πάνε κατευθείαν στην τσέπη του Μητροπολίτη.

Αυτή είναι η πραγματικότητα, είτε σ'αρέσει είτε όχι. Αυτά που γράφεις εσύ είναι απλές φαντασιώσεις και ευσεβείς πόθοι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 21:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Macedon, νομίζω ότι αυτά που λες είναι σωστά και
συμφωνώ ότι δεν είναι αυτό το μήκος κύματος που έγινε η
εκκλησία, ή που έπρεπε να είναι...
Αυτά χαλάνε την εικόνα του χριστιανισμού και είναι που
διώχνουν τον κόσμο απο την εκκλησία...
Ωστόσο,κι επιμένω ότι και στο Δημαρχείο ο γάμος κοστίζει
αν όχι το ίδιο, τουλάχιστον περίπου...
Πέραν αυτο΄υπάρχει ένα ολοκληρο οικονομικό σκέλος απο τα
έξοδα του γάμου που κάνει τα ποσά προς την εκκλησία, επίσης μηδαμινά. Δηλαδή,όταν η εκκλησία παίρνει για τον άμο 200-300
ευρώ, τα υπόλοιπα έξοδα, ( φωτγραφίες μόνο σου βάζω 500, τουλάχιστον) ξεπερνάνε τα 5-6000 ευρώ.Οπότε ο "καυγάς δεν
γίνεται για το πάπλωμα" που λέμε...
Άλλο το πόσο ακριβος είναι ο γάμος κι άλλο πόσο κάνει
η εκκλησία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy