ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ... (Aum... Aμάν... Αμήν)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 09:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

αν σωσεις την ζωη καποιου ανθρωπου, θεωρειται "λογικο" απο την κοινωνια μας οτι σου εχει υποχρεωση.


οι Κινεζοι ομως λενε πως αν σωσεις την ζωη καποιου εχεις την Υποχρεωση να την προστατευεις για παντα...


οι Γιαπωνεζοι λενε γκιρι...

.


ΥΓ. μαξ, το κοαν ισχυει ακομη για σενα.

ψαξε το νοημα στο: "τι ειναι ο χοιρος τι το ζουμι του"

ουδεμια σχεση παντως με καβουρες...

.


come sta la luna?


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 12:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
Εχει ισως να κανει πιο πολυ με διαυγεια και οξυδερκεια στον νου.Θαρρω πως μιλα για "κατασταση" σαν να μας περιγραφει εναν νου καθρεπτη.
Ας ρωτησουμε ομως τον ιδιο.

Εδω Πυθεια! Ατμουλα Help!!!

Ετσι, ας το δουμε ακομα λιγο.

Βλέπεις το ματάκι του μικρού παιδιού, φίλε Ryche.?

Πρόσεξες τι έγραψε ο Μοζ, για εκείνο το… ουα στο φίλο του?

Aργησε κάπως, αλλά κατάλαβε ότι και η δική του αλήθεια βρίσκεται μέσα σε κείνο το βλέμμα του μωρού, που είναι παράθυρο για έναν άλλο κόσμο, απείρως πιο ουσιαστικό και συνάμα πιο εμπνευσμένο...

(Decode) από έναν που δεν έχει παιδιά, μα που έχει αγκαλιάσει ένα σωρό ξένα…

Όταν αγκαλιάζεις ένα παιδί, ευαίσθητο, ευάλωτο, όμορφο, έστω για λίγο, παύει ο παρατηρητής, ο κριτής μεσα.
Μαζί του, χάνεται και η απόσταση, ο Ψ.χρόνος!
Αυτό το σπάνιο, συμβαίνει στους γονείς…. πολλές φορές (στιγμές στο τώρα), και αυτό θα έλεγα… είναι η αγάπη.
Δεν εχει αποσταση!
Μήπως και εμείς οι μεγάλοι, όταν θέλουμε να την εκφράσουμε, στο φυσικό πεδίο, δεν το κάνουμε συνήθως με μια αγκαλιά? *

Δεν υπάρχει απόσταση!

* ορισμένοι το κάνουν και με καράτια… μα εκείνο το λένε αλλιώς!

quote:
Η ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΤΗΣ ΒΑΒΕΛ.

quote:
Στο βαθος,η ζωη ειναι η τεχνη να βλεπεις περα απο τα φαινομενα.

Θα έλεγα πως η πρώτη τέχνη στη Ζωή είναι να Ζεις στο παρών, να βλέπεις (ολικά) τα φαινόμενα, με τις αισθήσεις, το μυαλό τα νεύρα και την καρδιά σου.

Τώρα, αν πηγαίνει και πέραν, καλώς πάντα έχει. Τα περισσότερα, κολλάνε στην απόσταση (παρατηρητής/ εαυτός) που γράψαμε πιο πάνω

quote:
Πλάτωνα, πότε ακριβώς το ζήτησα εγώ αυτό;

quote:
ο άξονας είναι πολύ συγκεκριμένος και πάνω σε αυτόν θέλω να κινήστε, όσοι θέλετε να είστε εδώ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΟΥ.

Αυτό θα το βρεις μεσα στα λογια που εγραψες πιο πανω ΜοΖ. Η Έμπνευση, η ελευθερία, δεν έχει άξονα αδερφέ.

Αφροδιτη

quote:
Κι η ευαισθησία θέλει δύναμη.

ΜοΖ
quote:
Σαφώς. Και πολύ εξάσκηση... καθότι παρ-εξηγημένη ως λέξη.

Σε λίγο θα βγάλει και ποντίκι!

Σας τσιγγλαω...

Φιλοι μου,
Αυτό που μιλάτε, λέγεται επιτηδειότητα. Είναι κάτι σαν τον ΣΕΦ των κρασιών....
Μπορεί, εξαρτάτε που εξασκείστε, όπως και των επιδράσεων, (να αποκτήσετε σχετικό βάθος... σε βλέψη), μα αυτο, δεν είναι ευαισθησία, δεν είναι πάλη, μα γρήγορη και βαθιά κατανόηση, που δεν καλλιεργείται.

Είναι μια κατάσταση που είσαι τρωτός και ανοιχτός μαζί, σαν το παιδί. Η διαφορά από το παιδί, είναι πως αυτό έχει όση ενέργεια θέλει, (σαν παιδί) ενώ εμείς την σπαταλάμε άσκοπα, και έτσι η συνεχής φυσιολογική παρατήρηση, *(τρωτός και ανοιχτός, επίγνωση δίχως προσπάθεια) για τους περισσότερους… ειναι αδυνατη.

Έτσι, βρίσκουμε το χάπι μας στην εφημερίδα, το βιβλίο, και φοράμε τον μανδύα της κουλτούρας. Το γράφω, με όλη την επίγνωση αυτό, μιας και το κάνω ακόμα... όταν ξεχνιέμαι *(δεν προσέχω ηθελημένα),

Μη μου πειτε, πως δεν έχετε προσέξει ανθρώπους (μα και φίλους), που στην προσπάθεια τους να γίνουν κάτι... στο τέλος έγιναν αξιοπρεπείς αναίσθητοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 13:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
Au mA um... a... u... maomao- o!papa-who?-mama-Mao...!

quote:

Η Έμπνευση, η ελευθερία, δεν έχει άξονα αδερφέ.

Ντααα!!... Όμως αυτό είναι ένα «τόπικ» σε ένα «φόρουμ εσωτεριστικό» όπου υπάρχουν κανόνες/δεν είναι «ξέφραγο αμπέλι»! Το τόπικ λοιπόν, πολύ-αγαπητέ μου φιλόσοφε, ΕΧΕΙ άξονα... Tα υπόλοιπα είναι θέμα αντιληπτικής ικανότητας και σαφώς Έμπνευσης του καθενός. Έτσι απλά. ((«Ποιος σε βάζει να τα λες αυτά;;;» χαχαχα!))

quote:
Σας τσιγγλαω...

«Αυτά μας τά-παν κι άλλοι...» ((Κέφια έχεις τελευταία! Χαίρομαι!))

quote:
Είναι κάτι σαν τον ΣΕΦ των κρασιών....

Ε, όχι και γκουρού! // Τζώνυ, τι λέει αυτός; ((Θα σκάσει μύτη καμιά Μάστερ/στα Βακχικά/και θα γίνει της Μετάφρασης...!))

«Φακάτοι, η Hostess δεν κωλώνει. Δεν κώλωσε όλο το χειμώνα, θα κωλώσει τώρα... /Όσο για το Βασίλη, δεν ανησυχώ, γιατί αυτός έχει πετύχει το ακατόρθωτο για τους νυχτερινούς του Μαξίμου. Τριάντα χρόνια δημοσιογράφος ο Ραφαηλίδης, δεν έχει προσφέρει το σβέρκο του σε κανέναν για σφαλιάρα.../Αχ, βρήκαν άνθρωπο όμως τώρα να λογοκρίνουν. Τον Ραφαηλίδη. Είναι σαν να λες να παίξει ο Τάπερμαν μπάσκετ. Μασάει η κατσίκα ταραμά; Αχ! τελείωσα τον φιλιππικό, χωσ το τεμάχιο μάστορη για να δούμε που κατουράνε οι σκύλοι κύρους και περιωπής. Που τι σημαίνει σκύλος κύρους; Ε, τι σημαίνει καλέ; Σκύλος με ντοκτορά, με διπλώματα, με μπάτσελορ... ένα τέτοιο πράγμα...»*

Αφιερωμένο εξαιρετικά για 6 διαφορετικούς λόγους...

Καλημερούδια!
EatMe©abc_Mοz

---------------------
*Στμ. Οδός Πανός, Εργοτάξιο Εξαιρετικών Αισθημάτων, Νο119/ Ιαν.-Μαρτ. 2003
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 17:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram
quote:
Όταν αγκαλιάζεις ένα παιδί, ευαίσθητο, ευάλωτο, όμορφο, έστω για λίγο, παύει ο παρατηρητής, ο κριτής μεσα.
Μαζί του, χάνεται και η απόσταση, ο Ψ.χρόνος!
Αυτό το σπάνιο, συμβαίνει στους γονείς…. πολλές φορές (στιγμές στο τώρα), και αυτό θα έλεγα… είναι η αγάπη.
Δεν εχει αποσταση!
Μήπως και εμείς οι μεγάλοι, όταν θέλουμε να την εκφράσουμε, στο φυσικό πεδίο, δεν το κάνουμε συνήθως με μια αγκαλιά? *

Δεν υπάρχει απόσταση!



quote:
Φιλοι μου,
Αυτό που μιλάτε, λέγεται επιτηδειότητα. Είναι κάτι σαν τον ΣΕΦ των κρασιών....
Μπορεί, εξαρτάτε που εξασκείστε, όπως και των επιδράσεων, (να αποκτήσετε σχετικό βάθος... σε βλέψη), μα αυτο, δεν είναι ευαισθησία, δεν είναι πάλη, μα γρήγορη και βαθιά κατανόηση, που δεν καλλιεργείται.

Είναι μια κατάσταση που είσαι τρωτός και ανοιχτός μαζί, σαν το παιδί. Η διαφορά από το παιδί, είναι πως αυτό έχει όση ενέργεια θέλει, (σαν παιδί) ενώ εμείς την σπαταλάμε άσκοπα, και έτσι η συνεχής φυσιολογική παρατήρηση, *(τρωτός και ανοιχτός, επίγνωση δίχως προσπάθεια) για τους περισσότερους… ειναι αδυνατη.

Έτσι, βρίσκουμε το χάπι μας στην εφημερίδα, το βιβλίο, και φοράμε τον μανδύα της κουλτούρας. Το γράφω, με όλη την επίγνωση αυτό, μιας και το κάνω ακόμα... όταν ξεχνιέμαι *(δεν προσέχω ηθελημένα),

Μη μου πειτε, πως δεν έχετε προσέξει ανθρώπους (μα και φίλους), που στην προσπάθεια τους να γίνουν κάτι... στο τέλος έγιναν αξιοπρεπείς αναίσθητοι.



Ποτέ δεν αντιγράφω, όταν δεν έχω κάτι αξιόλογο να πω ` προτιμώ την σιωπή ,τα είπες όλα ΠΛΑΤΩΝΑ!


ΦΙΛΙΚΑ...

Edited by - xeiram on 21/07/2005 17:17:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 17:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ

(Decode) από έναν που δεν έχει παιδιά, μα που έχει αγκαλιάσει ένα σωρό ξένα…



κι ομως αδελφε, εχεις ενα μικρο παιδι καπου...

αυτο πρεπει να αγκαλιασουμε πρωτα.


αυτο κλαιει...


quote:

Δεν υπάρχει απόσταση!


οου γιες μαν!


quote:

* ορισμένοι το κάνουν και με καράτια… μα εκείνο το λένε αλλιώς!



και αλλοι με κα-ρα-τε-ντο

quote:

Θα έλεγα πως η πρώτη τέχνη στη Ζωή είναι να Ζεις στο παρών, να βλέπεις (ολικά) τα φαινόμενα, με τις αισθήσεις, το μυαλό τα νεύρα και την καρδιά σου.


πολυ καλα θα ταλεγες!


quote:

Τώρα, αν πηγαίνει και πέραν, καλώς πάντα έχει. Τα περισσότερα, κολλάνε στην απόσταση (παρατηρητής/ εαυτός) που γράψαμε πιο πάνω


με φτιαχνεις!

quote:

Φιλοι μου,
Αυτό που μιλάτε, λέγεται επιτηδειότητα. Είναι κάτι σαν τον ΣΕΦ των κρασιών....


χαχαχα!


κι αλλος αυτηνης της σχολης!


σεφ, κηπουρος, καπετανιος, σκουπιδιαρης - "και σκατα να φτυαριζεις, καντο τελεια, για σενα!" JBG

quote:


Μπορεί, εξαρτάτε που εξασκείστε, όπως και των επιδράσεων, (να αποκτήσετε σχετικό βάθος... σε βλέψη), μα αυτο, δεν είναι ευαισθησία, δεν είναι πάλη, μα γρήγορη και βαθιά κατανόηση, που δεν καλλιεργείται.



satori το λενε οι ζεν βουδιστες - ξαφνικη αποκαλυψη

με φτιαχνεις ολο και περισσοτερο!

quote:

Είναι μια κατάσταση που είσαι τρωτός και ανοιχτός μαζί, σαν το παιδί. Η διαφορά από το παιδί, είναι πως αυτό έχει όση ενέργεια θέλει, (σαν παιδί) ενώ εμείς την σπαταλάμε άσκοπα, και έτσι η συνεχής φυσιολογική παρατήρηση, *(τρωτός και ανοιχτός, επίγνωση δίχως προσπάθεια) για τους περισσότερους… ειναι αδυνατη.


μαστερ αυτηνης της σχολης θαλεγα!


quote:


Έτσι, βρίσκουμε το χάπι μας στην εφημερίδα, το βιβλίο, και φοράμε τον μανδύα της κουλτούρας. Το γράφω, με όλη την επίγνωση αυτό, μιας και το κάνω ακόμα... όταν ξεχνιέμαι *(δεν προσέχω ηθελημένα),



τοση ωρα με εφτιαχνες - εχω γκιρι απεναντι σου!

μηπως ηρθε η ωρα να αφεθεις αδελφε?

απλα να αφεθεις...



quote:

Μη μου πειτε, πως δεν έχετε προσέξει ανθρώπους (μα και φίλους), που στην προσπάθεια τους να γίνουν κάτι... στο τέλος έγιναν αξιοπρεπείς αναίσθητοι.


κατι?


τι?

χαχαχα!

νασαι καλα αδελφε μου Πλατωνα!

.

παρτε καργα φατσουλες - φυσηξε βοριαδακι!

-

ο ανεμος της διαυγειας.

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 21/07/2005 17:55:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 17:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

EatMe©abc_Mοz

((«Ποιος σε βάζει να τα λες αυτά;;;» χαχαχα!))


ελα ντε, ποιος???


quote:

quote:
Είναι κάτι σαν τον ΣΕΦ των κρασιών....

Ε, όχι και γκουρού! // Τζώνυ, τι λέει αυτός; ((Θα σκάσει μύτη καμιά Μάστερ/στα Βακχικά/και θα γίνει της Μετάφρασης...!))


μαστερ τον αποκαλεσα ηδη.

υπαρχουν Μαστερ θηλυκου γενους στα Βακχικα εδω μεσα?

quote:

Αχ, βρήκαν άνθρωπο όμως τώρα να λογοκρίνουν. Τον Ραφαηλίδη. Είναι σαν να λες να παίξει ο Τάπερμαν μπάσκετ.



αυτο μου εχει διαφυγει!!!

χαχαχα!

quote:

Μασάει η κατσίκα ταραμά;



θαλεγα φτυνει και τα κουκουτσια...

quote:

Που τι σημαίνει σκύλος κύρους; Ε, τι σημαίνει καλέ; Σκύλος με ντοκτορά, με διπλώματα, με μπάτσελορ... ένα τέτοιο πράγμα...»*


τωρα υποτιμας την Μπεζαντακου!

εχει περισσοτερο κυρος απο τα διπλωματουχα κανισακια.


.

ΥΓ.1 - εκτακτου επικαιροτητος μεταφρασεως θεμα: ποιος ειναι ο πιθανοτερος ενοχος σε ενα εγκλημα?


αυτος που εχει τελικα Συμφερον.


σκεφθειτε και μην μασατε πριν καταπιειτε...


.

ΥΓ.2 - αυτο μην κανετε τον κοπο να το μεταφρασετε - απευθυνεται σε συγκεκριμενους μεταφραστες: ειχαμε ενα ραντεβου για μονομαχια - περιμενα μεχρι που βαρεθηκα - τι να το κανω το γαντι σου?


να στο επιστρεψω με δικη μου πρωτοβουλια???

gadaras - gurunas - jbg - cosmic furt


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 00:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
[Ο Τσον και η δόνια Σελεστίνα μπήκαν στην κουζίνα το επόμενο πρωί, ενώ σερβιριζόμουν ουέβος ραντσέρος, αυγά ελευθέρας βοσκής πάνω σε φρέσκες τορτίγιας καλαμποκιού, πνιγμένα σε σάλτσα πράσινου τσίλι και τοματίγιο…
(...)
«Τι συμβαίνει με αυτό το σημείο στην κορυφή του μετώπου μου, δον Χουάν; Όλοι σας ασχολείστε τώρα μαζί του, ενώ δεν έχουμε καν μιλήσει γι’ αυτό».
Ο δον Χουάν χαμογέλασε. «Συμβαίνει ότι το κρόταλό σου αρχίζει να αναδύεται από το σημείο αυτό. Συνέχισε να κάνεις όλες τις παραλλαγές της αναπνοής της φωτιάς που διδάχτηκες. Το φίδι μακραίνει. Ένας ασκούμενος που μπορεί να “δει” θα μπορέσει να διακρίνει την ενέργεια που αναδύεται από εκεί. Να θυμάσαι ότι το φίδι είναι η σοφία και η μακροζωία σου. Όσο περισσότερο το καλλιεργείς, τόσο περισσότερη ενέργεια θα προεξέχει. (...) Ό,τι και αν πιστεύεις, μπορείς να φτάσεις σε αρκετά μεγάλη ηλικία, Μερλίνα».
Συλλογίστηκα τα λόγια του για μια στιγμή και έπειτα μοιράστηκα μαζί του τη σκέψη μου. «Στη μυθολογία πολλών αρχαίων πολιτισμών υπήρχε ένα πλάσμα που λεγόταν μονόκερως. Το πλάσμα αυτό είχε ένα κέρατο που έβγαινε από το σημείο στο οποίο αναφέρεσαι. Δεν μπορούσες να το αγγίξεις, επειδή το κέρατο ήταν το σεξουαλικό και δημιουργικό δυναμικό ενός μαγικού πλάσματος. Αυτό το κέρατο αντιπροσώπευε την αγνότητα και ο μονόκερως μπορούσε να είναι είτε αρσενικός είτε θηλυκός».
«Κι όμως, κατά κάποιον τρόπο ήταν και τα δύο», πρόσθεσε ο δον Χουάν, αν και ήξερα ότι δεν είχε ακούσει ποτέ για το πλάσμα αυτό.
«Ναι, δον Χουάν. Πράγματι. Κι όμως, κατά κάποιον τρόπο ήταν και τα δύο», επανέλαβα.
«Και είχαν ιστορίες και για το φωτεινό κουκούλι του ανθρώπου;» με ρώτησε.
«Όχι, δον Χουάν. Δεν νομίζω πως είχαν», του απάντησα.
«Κρίμα», θρήνησε, «γιατί εκεί βρίσκεται, βλέπεις, το μυστήριο. Μόλις το κρόταλο, το κέρατο ή η κεραία αρχίζει να αναδύεται, η φωτεινή μεταμόρφωση δεν αργεί. Ακριβώς όπως και τα κουκούλια των πεταλούδων της δόνια Σελεστίνα, που παρατήρησες με τα ίδια σου τα μάτια, έτσι είναι και το φωτεινό κουκούλι του ανθρώπου. Το να είσαι άνθρωπος μπορεί να γίνει μια φυλακή γεμάτη σκουλήκια, ένα ξερό κέλυφος σκόνης, ή να γίνει μια ανάδυση σε έναν κόσμο ενεργειακής μεταμόρφωσης που είναι κάτι πολύ πέρα από τις λέξεις, θαυμαστό, ασύλληπτο, ξεπερνώντας κατά πολύ ακόμη και την πιο τρελή σου φαντασία».]*

[Η επικοινωνία των νοών, απαραίτητη για την εκτίμηση της τέχνης, πρέπει να βασίζεται στις αμοιβαίες παραχωρήσεις. (...) Ο δάσκαλος του τσαγιού Κομπόρι Ένσιου, άρχοντας και ο ίδιος, μας έχει αφήσει αυτά τα αξιομνημόνευτα λόγια: «Να πλησιάζετε έναν σπουδαίο πίνακα όπως θα πλησιάζατε έναν σπουδαίο άρχοντα». Για να κατανοήσετε ένα αριστούργημα, πρέπει να υποκλιθείτε μπροστά του...]**

ShukrAAAn...
Μ©Ζ_code
-----------------
* ΣτΣ. «Ο Δον Χουάν και η Τέχνη της Σεξουαλικής Ενέργειας-Η Μυστική Διδασκαλία του Φιδιού του Ουράνιου Τόξου» Merilyn Tunneshende / μτφ. Τατιάνα Ραπακούλια / Εκδ. Έσοπτρον.
** ΣτΣ. «Το Βιβλίο του Τσαγιού», Okakura Kakuzo / μτφ. Αλίνα Πασχαλίδη / Εκδ. Ερατώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 03:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
..namaskar!
κοιτα τι παιρνει η ληθη...
学術・研究・専門分野

OM


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 18:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Θα προσπαθήσω να μεταφράσω κάτι για σας, φίλοι.

Τόπος: Ταβέρνα σε ορεινό διατηρητέο χωριό. Όλα εντυπωσιακά καθαρά, απίστευτο μεράκι σε λεπτομέρειες κι ας μην είναι όλες σύμφωνες με το "αστικό" μου (μη χέσω!) γούστο.
Φωτογραφία μεγάλη, ασπρόμαυρη, παλιά, με κόκκο.
Κορνιζαρισμένη απλά, σαν πίνακας, με λευκό χαρτί και μαύρο πλαίσιο.
Δυο νέοι (τότε) άνδρες, καθισμένοι σε ένα σιδερένιο τραπεζάκι καφενείου, κοιτούν το φακό.
Στο λευκό γύρω από τη φωτογραφία είναι γραμμένο στο χέρι:
"Το 1955 με το φίλο Γιώργο χωρίς δραχμή στην τσέπη".

Κάποιος συνάνθρωπος θεώρησε σημαδιακή αυτή τη στιγμή στη ζωή του και την έβαλε σε κοινή θέα. Υπήρχαν κι άλλες παλιές φωτογραφίες στους τοίχους. Με φίλους, ως επί το πλείστον. Δεν είχαν τον Ωνάση, τη Μελίνα, τον Ανδρέα, τον Καραμανλή Senior ή Junior, ή τον Γκρέγκορι Πεκ να τσακίζει παϊδάκια.
Ήταν εκείνη η μέρα, χωρίς δραχμή στην τσέπη, με τον Γιώργο.
Ας τονίσω και το "Γιώργος": δεν πιστεύω πως θα ήταν στη θέση του κάποιος "Κωνσταντίνος" ή "Ορφέας" ή "Μαρία-Νεφέλη" (να είστε καλά όσοι έχετε αυτά τα ονόματα, κάτι έχω κι εγώ).
Τι ήταν τότε;
Τα νιάτα κάποιου;
Η ελευθερία του να πιάνεις πάτο και να είναι ανοιχτοί όλοι οι δρόμοι;
Το καμάρι του πόσο δρόμο διάνυσες;
Η μνήμη του ποιός ήσουν που καθορίζει το ποιός είσαι ακόμα (λίγο, έστω);
Το καμάρι του να έχεις μια χειροποίητη ζωή με μόνη κληρονομιά αξίες, γνώσεις, εμπειρίες, ματιά;
["'Ό,τι έχω πάρει από της μάνας μου τα μάτια,
σκόνη και χώμα και ζωή σε δυο κομμάτια.
Ό,τι θυμάμαι απ'του πατέρα μου τον ήχο,
εννέα όγδοα στης Καισαριανής τον τοίχο"]

Συνέχισα το μακρύ δρόμο μου (με καλή παρέα να γλυκαίνει τα χιλιόμετρα)
ήρθα στον δικό μου μικρόκοσμο, πέρασε καιρός.
Γιατί θυμάμαι ακόμα κάποιου ξένου τις αναμνήσεις;
(Γιατί δάκρυσα ακούγοντας ηπειρώτικα, θείο;)
Τη σχέση έχουν αυτά με το φόρουμ;
Εδώ είμεθα εσωτερισταί ή σκεπτικισταί, ασκούμεθα παντοιοτρόπως, ανήκομεν εις ομάδας, διαθέτομεν απόψεις, ασπαζόμεθα ιδανικά, εκφραζόμεθα μέσω διαδικτύου;
Αλλά γιατί όχι; Όλοι κουβαλάμε σκόνη και χώμα και ζωή "and we all bleed red, even racist motherf***ers" -[Fun Lovin' Criminals].

Όλο απορίες είμαι... Συγνώμη που δεν μετάφρασα για πάρτη σας όσο
καλά θα ήθελα.
Με εκτίμηση, wendigo.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 10:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γιατί δάκρυσα ακούγοντας ηπειρώτικα, θείο;

Στην ξενητιά* δεν πήγα /
ούτ' αρρώστησα /
μα το κλαρίνο με τρυπά...

*Νομίζω πως η λέξη "ξενητιά", χρειάζεται μετάφραση. Ορμάτε...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 31/07/2005 10:19:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 16:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz

[Μάθε να κοιτάζεις με ολόκληρο τον ψυχισμό σου και όχι μόνον με τα μάτια. Δεν είσαι κάμερα που φωτογραφίζει, είσαι άνθρωπος που φωτίζει. Νιώσε ότι εσύ και το αντικείμενο που κοιτάζεις είσαστε ένα. Αυτό το Ένα πράγμα ονόμασέ το: Το Βλέμμα.

Μην προσπαθήσεις να δεις καινούριους τόπους. Δες τους ίδιους με άλλο μάτι. Κοίτα εντατικά ένα τοπίο που σου αρέσει και μετά κλείσε τα μάτια και ρώτα τον εαυτό σου τι ακριβώς σου «είπε» αυτό το τοπίο.

Κάνε το πείραμα της Παιδικής Παντοδυναμίας. Στάσου στη βεράντα και νιώσε τον άνεμο καθώς δυναμώνει, πέφτει και δυναμώνει ξανά. Τώρα συγκεντρώσου στην ιδέα πως ο αέρας αλλάζει ένταση σύμφωνα με δική σου απαίτηση. Συντονίσου με το ρυθμό και φαντάσου, προσπάθησε να πιστέψεις, ότι ρυθμίζεις τη συμπεριφορά καθεμιάς απ’ τις αύρες. Κάνε το ίδιο με το κύμα, με το πέταγμα των πουλιών, με την πτώση ενός φύλλου κτλ.

Παίξε το παιχνίδι που αποκαλούν κινέζικο πορτρέτο αλλ’ αυτή τη φορά με τους ήχους της Φύσης. Αν η κραυγή του γλάρου ήταν χρώμα, ποιο χρώμα θα ήταν; Αν το πράσινο του κυπαρισσιού ήταν ήχος, τι ήχος θα ήταν; Αν η γεύση του σταφυλιού ήταν χάδι, τι είδους χάδι θα ήταν; Και ούτω καθεξής. Ξαναπαίξε. Παίξε όσο πιο συχνά μπορείς: Έτσι θα καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στην πραγματικότητα και την Πραγματικότητα.

Κάθε ήχος έχει αρχή και τέλος, ένταση και χροιά. Έχει όμως, επίσης, φύλο (είναι αρσενικός, θηλυκός, ουδέτερος ή και βασίλισσα, όπως τα έντομα) καθώς και ηλικία (είναι παιδί, ενήλικος ή γέρος). Άκου τους ήχους προσεχτικά και θα το αντιληφθείς. Αν όχι, ξαναπροσπάθησε.

Ψάξε και βρες (κοίτα και δες) τα χρώματα που κρύβονται μέσα στις λέξεις ελάχιστο και ταυτόχρονα. Άρχισε απ’ τη δεύτερη: Στην αρχή είναι λευκή, μετά γίνεται γαλάζια, μετά μωβ και ούτω καθεξής. Κάνε το ίδιο με όλο και περισσότερες λέξεις.

Κάνε το Πείραμα του Υποκειμενικού Χρόνου. Μπορείς να δοκιμάσεις οπουδήποτε και οποτεδήποτε (για την ακρίβεια: «Οποτε»δη«ποτε»). Άρχισε να νιώθεις το χρόνο όχι σύμφωνα με το ρολόι (σαν κάτι που έχει μοιραστεί σε ίσα διαστήματα) αλλά σύμφωνα με το κέφι σου, με τις μικρές αγωνίες, με τη χαρά ή τη λύπη. Ξεκίνα απ’ το μάθημα ενός καθηγητή που αντιπαθείς λιγάκι και που, πάντως, τον βαριέσαι: Παραδέξου ότι το μάθημα διαρκεί αιώνες. Απόκτησε συνείδηση αυτής της πραγματικότητας. Κατόπιν, ζήσε τα όμορφα πράγματα σαν το αντίθετο της βίας των δευτερολέπτων.

Ξέρεις τι είναι η στατιστική; Αν όχι, ρώτησε να σου πουν. Μετά προσπάθησε να φανταστείς τι θα εννοούσα αν έλεγα ότι «η στατιστική είναι το αντίθετο τους Ποίησης».

Θυμάσαι τι είπαμε για τις πολικότητες, τις αντιθέσεις; Είναι εύκολο να βρεις το αντίθετο του ύψους (βάθος) ή το αντίθετο του αρσενικού (θηλυκό), το αντίθετο τους πείνας (κορεσμός), εντάξει! Ποιο είναι τους το αντίθετο του γαλάζιου; Ποιο είναι το αντίθετο του ήχου τους βρύσης που στάζει; Το αντίθετο του πηγαδιού που τραγουδάει, τους πέτρας που χτυπάει σαν καρδιά, του ουρανού όταν δεν τον βλέπεις; Προσπάθησε να δώσεις αυτές τους απαντήσεις με τη σκέψη σου (μην ανησυχείς/δεν είναι δυνατόν να διατυπωθούν με λέξεις).

Να ‘σαι καλά/να σκέφτεσαι εκείνους που σ’ αγαπούν!! Να τους ευχαριστείς προκαταβολικά!

(Όλα τα Σύμβολα είναι γαλήνια!)]*


Ευχές
AuM_©Z
--------------------------
* ΣτΣ. Καταχρηστικά, μιας και οι δικές μου λέξεις (εδώ/τώρα) ίσως έμοιαζαν με... άθλια επανάληψη. Από το «ΙΨ ο Τυπογράφος-Ο Ελύτης για παιδιά & Ερωτευμένους» του πολύ-αγαπητού μου (και ως mind game) Ευγένιου Αρανίτση.//Bιβλίο μαξιλαριού, περιπάτου κλπ... πρώτο σε προτίμηση του Άγγελου της Βιβλιοθήκης (μου). Αριστούργημα! (Εκδ. Πατάκη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 16:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

*Νομίζω πως η λέξη "ξενητιά", χρειάζεται μετάφραση. Ορμάτε...


Λες; (Με τέτοια ζέστη;! Να περιμένουμε να ανοίξουν τα σχολεία... καλύτερα; )

quote:
Όλο απορίες είμαι...

Ελπίζω αγαπητοί μου, να είστε κάπου/σε κάποια παραλία αραχτοί με δροσερούς χυμούς (πλήρεις σε βιταμίνη C), με κουβαδάκια και κάστρα στην άμμο... (Σίγουρα πράματα και με σφραγίδα "αυτηνής" της σχολής.)

Την καλησπέρα μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 17:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
quote:
πλήρεις σε βιταμίνη C

Aγαπητέ/Aγαπητή Moz, μου θύμισες ανέκδοτο που άκουσα στην αγαπημένη μου Bόρειο Eλλάδα, κατά τη διάρκεια ολιγοήμερων διακοπών κάπου στη Xαλκιδική...

- Πώς λένε οι Aθηναίοι τη βιταμίνη C;
- Bιταμίνη Σου

Kατά τα λοιπά, δεν γνωρίζω αν πρέπει να περιμένουμε το άνοιγμα των σχολείων για τη μτφρσ. της «ξενητιάς». Eχω δε την πεποίθηση ότι ένα καλό σχολείο-σχολή («αυτηνής», «αλληνής» ή οποιασδήποτε) δεν κλείνει ποτέ ουσιαστικώς αλλά μόνο τυπικώς.
Πάντως μου έρχονται στο μυαλό οι στίχοι "του μέγα του Pασούλη" (που λέει κι ο Δεληβοριάς με τα Hμισκούμπρια) από το «Aχ Eλλάδα»:

εκείνος που δεν ξέρει και δεν αγαπά
σάμπως φταις κι εσύ καημένη
και στην Αθήνα μέσα ζει στη ξενιτιά


Y.Γ.1: Eκεί εκεί στη Xαλκιδική
Y.Γ.2: Tερκενλή μας κατέστρεψες. Eνα τσουρέκι σε μισή ώρα...
Y.Γ.3: Θα μπορούσαν να γραφτούν και σαν συνθήματα σε τοίχο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 23:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
Oannes, χαίρομαι που σε ξαναβρίσκω εδώ! Αυτός ο ΙΨ, "αυτό το ντικρ!"... // Σαφώς μόνο τυπικώς... (("Δυο λέξεις" έγραψες και... μοσχοβόλησε Βόρειος Ανεμος!))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 15:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

quote:

Είδες να κρατάω κάτι στα χέρια μου; (εκτός από το ποντικάκι... στο τσοπ-στικ;)


να σερβιρω το σουσι τετροδοντα τωρα σεφ?

το αφησα το συκωτι του για νοστιμια...


quote:

quote:
κοαν - τι ειν ο χοιρος τι το ζουμι του...

«Εμείς δεν τα τρώμε αυτά τα πράγματα...» ((Αν σου κάτσει στο λαιμό ...διαμάντι, την έκατσες-Γκουχ-και κάτω!...Ίσως μόνο το ζουμί...))


ολοι στο ζουμι επικεντρωνονται.

quote:

Τζώνυ, για κάνε μας τη Χάρη! Συμφωνώ με τον Max. Ο γαλλικός πίνεται σκέτος.
Για τον εγκέφαλο, μόνο Μέλι (απ τα Μελ-ίσια).



πιεστε ο,τι θελετε, ακομη και ζουμι χοιρου καποιοι, ή τσι χηρας το... που λενε στην Κρητη, οτι και τον καρκινο γιαινει...

εγω προτιμω τα κοκκινα παλαια - παλιο κρασι φρεσκο λαδι - και τα τσαγια του βουνου


quote:

Στοιβάζουμε συνεχώς λέξεις. Παρατήρησε λίγο και τους ηλικιωμένους, τι λενε, είναι εμφανέστατο. Σε πολλούς, (φυσικά και εδώ μέσα), οι λέξεις έγιναν πιο σπουδαίες από την ίδια τη Ζωή.


δε με προσεχετε, δε με προσεχετε, τον ηλικιωμενο...


τι ωρα ειναι ρε παιδια?


ου μαθειν ρε γαμωτο...

.


sri Autan


φατσουλες γιοκ

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 15:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.


a kriket a kraket, my yellow litlle kraket



.

ο τζιτζιρας ο μιτζιρας ο τζιτζιμιτζιχοτζιρας

ανεβηκε στην τζιτζιρια, στην τζιτζιμιτζιχοτζιρια

.


ερωτησις κρισεως - ο τελευταιος τζιτζιρας που φωναζει μονος ενω σκοτεινιασε, ειναι ο πιο τεστοστερονατος ή αυτος που εμεινε με το bird στο χερι???

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 17:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
Φυσάει Βοριάς απ το Νοτιά...?!

quote:

να σερβιρω το σουσι τετροδοντα τωρα σεφ?

Jonnie... Be-my guest!

quote:

ερωτησις κρισεως


Πώς την θες την απάντηση, Μέγα Μύστη? ((Με κερασάκι... φιλοσοφικό ή άνευ?))

Τρέχα Πίτσα Πιτσιρδέλα με την πράσινη ομπρέλα!
«Καλημέρα μπάρμπα-Σπήλιο, θα θελα λιγάκι ήλιο,
να στεγνώσω τα καπέλα και την πράσινή μου ομπρέλα».

Σπίτι-πίτι-πίτι μου, / ν αβγό απ το πιπίτι μου / ή να μην αβγό;
Τι να κάνω πια κι εγώ; / Ένα βλήμα μέσα ή έξω; / Εξωμέσα; Πιπιτέξω;
Πίτι-πίτι-πίτι-πίτι,/ ν αβγομπαιναβγό πιπίτι;
Κι όσο πιο πολύ τ ομελετάει τόσο πιο πολύ μπερδεύεται,
μπερδεύεται μα σκέφτεται: «Αβγομελέτα κι έρχεται».*

quote:

τι ωρα ειναι ρε παιδια?

((Ώρα να στείλεις κάνα τσάι προς τα δω/από κείνα τα ευωδιαστά, της Εύφορης Γης... της Κυράς των Φιδιών-ε!))

Lazing on a sunny afternoon... Αum...
2917Μ©ZZZ

---------------------
* ΣτΣ. Από τα «Nανουρίσματα, ονειροτράγουδα και παρατράγουδα» του ποιητή Κίστιαν Μοργκενστερν, Εκδ. Αμμος.

Edited by - Moz on 02/08/2005 17:39:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 04:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

quote:
Φυσάει Βοριάς απ το Νοτιά...?!

"Όλοι οι άνεμοι είναι ευνοϊκοί για τον Μυλωνά".

Moz...
το νεσεσέρι με το ντιπ διαθέσιμα/πάντα.

Την Καλημέρα μου σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 11:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
«I fear that you will not reach Mecca, Oh Nomad!
For the road which you are following leads to Turkestan.»
Sheikh Saadi

(Από το «Νηπιαγωγείον» των Savage Republic)

quote:

..namaskar!

Ο Μιχάλης με κάνει να αισιοδοξώ για την απήχηση της Τέχνης στην καθημερινότητα//όταν η επικοινωνία μεταξύ «ξένων» μοιάζει «Χαοτική».//Σε αυτό το επίπεδο θα είχε νόημα το sssystran του θείου-Μάλεβιτς, αλλά θα προτιμήσω το «παιχνίδι» με τον Φύλακα της βιβλιοθήκης. ((Please mind the GAP...))

Αρχάγγελε... «show me the money!»:

[Ένα είναι και τα τρία!/Γνωρίζεις πώς; Όχι;
Το μυστικό γνωρίζει καλύτερα τον εαυτό του!] [1]

[Οι Αγγλοι ορειβάτες γλιτώνουν, αλλά επτά Σέρπα χάνονται στο χείμαρρο του χιονιού. Η αποστολή διακόπτεται και επιστρέφει αμέσως στο Λονδίνο. Παρότι ο Μάλλορυ δεν επικρίνεται δημοσίως, πολλά ηγετικά μέλη της Βασιλικής Εταιρείας και της Λέσχης των Αλπεων αμφιβάλλουν για το αν διαθέτει την αίσθηση της ορθής κρίσης.] [2]

[«εγώ θα σώσω την Ελλάδα», στοχαζόσουν, θα πει «Εγώ θα σώσω την ψυχή μου». Έκαιες για την τελειότητα τη δική σου, φλεγόμενος με τον όλο θυσία κι εγκαρτέρηση έρωτα της Φυλής. Κλειούσες τα μάτια κι ένιωθες σαν πηγή ν αναβρύζει μέσα σου η φωνή του Γένους κι η ύπαρξή σου να σμίγει μυστικά, ένα ?σαν ο ανθός στο δέντρο- με τη ρωμαίικη θάλασσα, με τα βουνά και με τους ανθρώπους, πεθαμένους, ζωντανούς κι αγέννητους. Κι ακόμα κάτι βαθύτερο, ανείπωτο και κρυφό, που ανέβαινε στα μάτια σου σαν το «ήπιον δάκρυ« των μεγάλων ασκητών.] [3]

[Και πάλι πρόκειται για πρόβλημα που δημιουργείται από το ότι θέσαμε λαθεμένα την ερώτηση. Έστω κάποιος που ποτέ του δεν είδε γάτα. Κοιτάζει πίσω από μια λεπτή σχισμή ενός φράχτη, μπροστά από τον οποίο περνάει μια γάτα. Βλέπει πρώτα το κεφάλι, μετά το τριχωτό σώμα και μετά την ουρά. Καταπληκτικό!] [4]

[«¶σε ρε Αλεξέι. Δε βλέπεις τι γίνεται εδώ πέρα;» είπε δείχνοντας τον θολό λευκό ορίζοντα. Για τον ΜακΦάρλαν οι αιώνιοι πάγοι δεν αντιπροσώπευαν παρά μια καλή πρώτη ύλη για να αραιώνει το ουίσκι του. «Χάλια, χάλια, χάλια». «Αχ καημένε Μακ Φάρλαν», χαμογέλασε φιλικά με τα άσπρα του δόντια ο Πρίγκηπας. «Μια ζωή γκρίνια. Ζήσε για μια φορά τη ζωή σου, ζήσε την κάθε στιγμή σα να ήταν η τελευταία σου, κοίτα για λίγο πίσω από τους πάγους»] [5]

[Κατά τη διάρκεια της αυτοψίας, οι δύο τύποι με τις άσπρες στολές δείχνουν ελάχιστο ενδιαφέρον για τα εσωτερικά όργανα του εξωγήινου. Δεν κάνουν καμιά προσπάθεια να τα μετρήσουν ή να τα εξετάσουν και ούτε καν τα γυρίζουν ανάποδα. Απλώς τα βγάζουν και τα πετούν σε μια λεκάνη, χωρίς καν την παρουσία ενός ιατρικού φωτογράφου ή σχεδιαστή. Οι στολές τους δεν είναι στολές προστασίας από τη ραδιενέργεια και δεν φαίνονται πουθενά ανιχνευτές ακτινοβολίας ή μετρητές Γκάιγκερ.] [6]

[Πρίγκηπας της Αραγωνίας: Τι ναι εδώ;
Εφτά χω στη φωτιά φορές δικαστεί,
Κι εφτά φορές κι η κρίση που, σωστή
Ποτέ της δε λαθεύει σ εκλογή.
Όποιος το είδωλο φιλεί,
Το είδωλο τον ευλογεί:
Ασημωμένοι είναι πολλοί,
ναι, σαν και τούτο παλαβοί.
Όποια κι αν πάρεις για καλή σου,
εμένα θα χεις κεφαλή σου:
άντε και φεύγα, ώρα καλή σου.
] [7]

[Σύμφωνα με τις συνήθειες και συμβάσεις που επιτέλους αμφισβητούνται αλλά κατά κανένα τρόπο δεν έχουν ξεπεραστεί, η κοινωνική παρουσία μιας γυναίκας είναι διαφορετικού είδους από εκείνη ενός άντρα. Η παρουσία ενός άντρα εξαρτάται από την υπόσχεση της δύναμης που ενσωματώνει. Αν η υπόσχεση είναι μεγάλη και πειστική η παρουσία του εντυπωσιάζει. Αν είναι μικρή ή ελάχιστα πειστική θεωρείται ασήμαντη παρουσία. Η υποσχεμένη δύναμη μπορεί να είναι ηθική, κοινωνική, σεξουαλική ?αλλά το αντικείμενό της πάντα εξωτερικό ως προς τον άντρα. Η παρουσία ενός άντρα υποβάλλει το τι είναι ικανός να κάνει σε σένα ή για σένα. Η παρουσία του μπορεί να είναι φτιαχτή, με την έννοια ότι προσποιείται πως είναι ικανός για ό,τι δεν είναι. Αλλά η προσποίηση είναι πάντα για μια δύναμη που αυτός ασκεί πάνω στους άλλους.
Αντίθετα η παρουσία μιας γυναίκας εκφράζει τη στάση της απέναντι στον εαυτό της και προσδιορίζει το τι μπορούν ή δεν μπορούν να της κάνουν. Η παρουσία της εκδηλώνεται στις χειρονομίες, τη φωνή, τις γνώμες, τις εκφράσεις, το ντύσιμό της, στα πράγματα που έχει επιλέξει να την περιβάλλουν, στο γούστο της ? δεν υπάρχει πράγματι τίποτε απ όσα μπορεί να κάνει που να μη συμβάλλει στην παρουσία της. Η παρουσία μιας γυναίκας είναι τόσο σύμφωνη με το πρόσωπό της ώστε οι άντρες τείνουν να την αντιλαμβάνονται σαν κάτι σχεδόν υλικό που αναδίνεται από αυτήν, ένα είδος θερμότητας ή μυρωδιάς ή ακτινοβολίας.] [ 8]

[Frame Window Hanging/Materials: 2 identical picture frames, with glass - 1 sheet Indian floral paper 56cmX76cm - 1 sheet acetate 46cmX61cm - acrylic paint for coloring frames - paintbrush - glue stick - velcro tape - four 16,5mm screw eyes - wire or cord for hanging - screwdrivers - ruler - pencil - scissors - utility knife - glue brush - soft clean rag - electric drill] [9]

Μουτζούρες / tilt!_mode:
Όποιος ανακατεύεται με τα αστρικά πίτουρα, τον τρώνε οι κότες... του Εφιάλτη-του Υπερπέραν.//Tensegrity;! Όχι, «γλυκειά μου», δεν είναι συνταγή για γιουβαρλάκια... ούτε πίτσα-στη 1 οι 5 δώρο. //Αrtificial Intelligence;! Αυτό το art-... «σαν μύγα μές στη σούπα μου». // Maalesh... Όλα πετεινά τ-ουρανού είναι...//Έχουνε Γνώση/«2 μάτια-2 αυτιά-2 ρουθούνια-1 στόμα... 7 το σύνολον».

quote:
«Τι κάνεις;»
«Αυτό που κάνεις κι εσύ, ΒΑΔΙΖΩ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ.»

Ευχές
Μ©Ζ

----------------------------
[1] Hans Kayser, «Ακρόασις-Η Αρμονία των Σφαιρών» /Εκδ. Βιβλιοθήκη Του Ρόδου.
[2] Θανάσης Βέμπος, «Χαμένοι Εξερευνητές» /Εκδ. Αρχέτυπο.
[3] Νίκος Καζαντζάκης, «Συμπόσιον» /Εκδ. Ελένης Καζαντζάκη.
[4] Alan Watts, «Το παιχνίδι του Μαύρου-Ασπρου» /εκδ. Πανεπ. Πατρών.
[5] Ξένος Μάζαρης-Στράτος Μπουλαλάκης, «Ο ΠΑΓΟΣ- ή Πώς να απολαμβάνετε τα αγαθά του καπιταλισμού χωρίς να χάνετε από τα μάτια σας το στρατηγικό όραμα της αταξικής κοινωνίας» (!!!) /Εκδ. Καστανιώτη
[6] Michael Shermer, «Γιατί οι άνθρωποι πιστεύουν σε παράξενα πράγματα;» /Πανεπ. Εκδ. Κρήτης.
[7] Ουίλιαμ Σαίξπηρ, «Ο Έμπορος της Βενετιάς» /Εκδ. Ίκαρος.
[ 8] John Berger, «Η Εικόνα και το Βλέμμα» /Εκδ. Οδυσσέας.
[9] Gail Hercher, «Crafting with handmade paper» /Rockport Publishers.

«Time is on my side-yes it is?»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 12:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

“Οι στενοί δρόμοι άδειοι από γυναίκες και οι αυλές γεμάτες παρθένες που κεντούσαν την προσδοκία ναρκωμένες από το νοτιά να μοσκοβολά ολοχρονίς νεραντζάνθους και λεμονιάς λουλούδια ολόγυρα στο λιβάδι με τις ασβεστωμένες πεζούλες

Οι θηλυκές περιποιούνται με πάθος όλο το χρόνο τις βιόλες και τα κρίνα στους κήπους ή σε ντενεκέδες που τους εξασφάλιζαν το νόμιμο πρόσχημα να βγουν στους δρόμους τη Μεγάλη Πέμπτη φορτωμένες τ’ άνθη τους για να στολίσουν τους επιτάφιους

Και ξαναγυρίζαν στα κεντήματα και τη βελόνα που τρυπούσε κοντά κοντά το ατλάζι ή το βελούδο σκορπώντας σε κάθε της βουτιά μια ανεπαίσθητη ανατριχίλα στο δέρμα

Οι κεντητές προσδοκίες χώριζαν πάντα μ’ ένα θαλασσί ποτάμι κάποιον ροδομάγουλο νεαρό από μια χλωμή κοπέλα

Το κεντητό ποτάμι μόνο ένα περιστέρι χωρούσε να το διασχίσει, κρατώντας στο ράμφος του ένα άσπρο ραβασάκι, συνήθως πιο μεγάλο απ’ το κορμάκι του, να χωράει την κεντητή επίκληση, “Σε αναμένω”

Όσο περνούν τα χρόνια, οι μπάντες γίνονται μεγαλύτερες, πολύπλοκες και μακροπρόθεσμες σε προσδοκίες, με φράσεις πεισματικής αισιοδοξίας, “Έχει ο θεός”, στη διάψευση κάποιας χαμένης ελπίδας, ή “Κι αυτό θα περάσει”

Αλλά μόνο τα χρόνια περνούσαν

Οι κοπέλες μεστώνανε με αρρωστημένα όνειρα που τυραννούσαν τον ύπνο τους ανάκατα με μυρωδιές βασιλικού και την μπόχα των βρακιών τους

Βρακιά πάνινα δεμένα ψηλά στους γοφούς ανέβαζαν τις αναθυμιάσεις τους στους σπασμούς των ονειρώξεων και σκλήραιναν οι τρυφερές γραμμές των νεανικών προσώπων

Οι νέες ωρίμαζαν γρήγορα και τα χαρακτηριστικά τους αγρίευαν όμοια με των μανάδων τους, καθώς άκουαν απελπισμένες τη ζωή να παρελαύνει χωρίς να τη βιώνουν.

Ααχ, τα παλιά καλά χρόνια!”

Λ. Ζωγράφου

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 14:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
[Και πάλι πρόκειται για πρόβλημα που δημιουργείται από το ότι θέσαμε λαθεμένα την ερώτηση. Έστω κάποιος που ποτέ του δεν είδε γάτα. Κοιτάζει πίσω από μια λεπτή σχισμή ενός φράχτη, μπροστά από τον οποίο περνάει μια γάτα. Βλέπει πρώτα το κεφάλι, μετά το τριχωτό σώμα και μετά την ουρά. Καταπληκτικό!] [4]

Που σημαινει οτι το κεφαλι γενναει το τριχωτο σωμα και μετα την ουρα.
Αιτια-Αιτιατο.Ο νομος αυτος στην προκειμενη περιπτωση δεν Ισχυει.
Μα τι ειναι αλλωστε η λεπτη σχισμη ενος φραχτη;Δεν ειναι η συνειδητη μας προσοχη;Ειναι η ιδιοτητα που μας εμποδιζει να δουμε ολη την εικονα.Ετσι λοιπον και κανουμε.Θεωρουμε οτι ολα ειναι αποτελεσμα καποιας αρχικης αιτιας.Μημπως ομως τελικα λογω ελλειψεως ολικης εικονας δεν υπαρχει αιτια;Mημπως η γατα ειναι ενα πραγμα ΟΛΟ μαζι;Μημπως και το ιδιο το Συμπαν παει ολο μαζι και δεν ειναι δυνατον να το Διαχωρισουμε;

Ryche..
Rage against..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 15:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
«Aυτό που εννοώ είναι ότι το σύμπαν είναι σαν ένα μεγάλο μαθηματικό παιχνίδι που παίζεται σε τεράστια κλίμακα. H μουσική είναι μία από τις αγνότερες μορφές των μαθηματικών. Kάθε μαθηματικός τύπος μπορεί να μετατραπεί σε μουσική...»

«Mε τον ίδιο τρόπο μπορεί και η μουσική να μετατραπεί σε μαθηματικά και μάλιστα με αξιοθαύμαστα αποτελέσματα. O Aρχιτέκτονας που έφτιαξε το σύμπαν το σχεδίασε με αυτό τον τρόπο. H μουσική έχει τη δύναμη να δημιουργήσει ένα σύμπαν ή να καταστρέψει έναν πολιτισμό. Aν δεν με πιστεύετε, σας προτείνω να διαβάσετε την Aγία Γραφή»

Kάπως έτσι τα λέει ο Γιόχαν Σεμπάστιαν Mπαχ στη σελίδα 232 του μυθιστορήματος της Kάθριν Nέβιλ, με τίτλο «Oχτώ» (Eκδ. A.A. Λιβάνη).

Y.Γ. 1 Eυχαριστώ για την "πάσα" φίλτατε ryche.
Y.Γ. 2 Tο «Oχτώ» κινείται γύρω από το υποτιθέμενο μυστηριώδες σκάκι του Mονγκλάν, ένα σκάκι με μυστικιστικές δυνάμεις που είχαν χαρίσει οι Mαυριτανοί στον Kαρλομάγνο και είχε γίνει το αντικείμενο του «πόθου» γι' αυτούς που αναζητούσαν τη δύναμη. H συγγραφέας «αντλεί» τις πληροφορίες της από την αρχαία Bαβυλώνα, το Iσλάμ, τους Mαυριτανούς, την Eυρώπη του Kαρλομάγνου, τη Γαλλική Επανάσταση, τη Nέα Yόρκη του 1972, το Aλγέρι και τη Σαχάρα.
Y.Γ. 3 Mέσα στα οχτώ X οχτώ ασπρόμαυρα τετράγωνα της σκακιέρας συμπεριλαμβάνονται, ίσως, όλες οι μαθηματικές εξισώσεις. Tο σκάκι δεν είναι απλώς ένα παιχνίδι. Mάλλον πρόκειται για «κώδικα».

Edited by - Oannes on 05/08/2005 15:18:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 16:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

code/bBbig sSsmile/code

το καλυτερο τοπικ του εσωτερικα - let it be


please lord, have mersy

.

παντα μαζι σας, σας απολαμβανω!

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 16:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
please lord, have mersy

The Meaning of Kyrie Eleison

St. Symeon of Thessaloniki writes about the Kyrie Eleison prayer: " 'Have mercy upon us, O God, according to your great mercy, we beseech you ... ' This expression is appropriate, since we should not ask for anything except for mercy, as we have neither boldness nor access to offer anything as our own ... So as sinners and condemned through sin we cannot, nor dare not, say anything to our Loving Master except 'have mercy.' "

The excellent book "Orthodox Worship" describes the meaning of the word mercy as follows:

"The word mercy in English is the translation of the Greek word eleos. This word has the same ultimate root as the old Greek word for oil, or more precisely, olive oil; a substance which was used extensively as a soothing agent for bruises and minor wounds. The oil was poured onto the wound and gently massaged in, thus soothing, comforting and making whole the injured part. The Hebrew word which is also translated as eleos and mercy is hesed, and means steadfast love. The Greek words for 'Lord, have mercy,' are 'Kyrie, eleison' ­ that is to say, 'Lord, soothe me, comfort me, take away my pain, show me your steadfast love.' Thus mercy does not refer so much to justice or acquittal ­ a very Western interpretation ­ but to the infinite loving-kindness of God, and his compassion for his suffering children! It is in this sense that we pray 'Lord, have mercy,' with great frequency throughout the Divine Liturgy."*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 17:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.


χαχαχα!


με εφτιαξες αδελφε μου!


εγω προτεινω παραλληλως Τζον Χαμοντ - μπουλ φρογκ μπλουζ - και χεβ μερσυ λορντ

.

δε μπεστ οφ δε μπεστ τοπικ αϊ σεντ!


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 18:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
δε μπεστ οφ δε μπεστ τοπικ αϊ σεντ!

Γιου χαβ σποκεν δε λανγκουιτζ οφ Τρουθ μαι φρεντ.

Edited by - ryche on 05/08/2005 18:11:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 18:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Ωραία τα κείμενα περί της γυναικείας φύσης που θελήσατε να εμψυχώσετε:

quote:
την αντιλαμβάνονται σαν κάτι σχεδόν υλικό που αναδίνεται από αυτήν, ένα είδος θερμότητας ή μυρωδιάς ή ακτινοβολίας.] [ 8]

quote:
Οι κοπέλες μεστώνανε με αρρωστημένα όνειρα που τυραννούσαν τον ύπνο τους ανάκατα με μυρωδιές βασιλικού και την μπόχα των βρακιών τους

Κάποια δύναμη, ονόματι Κουνταλίνι, καιροφυλακτεί εκεί "κάτω",
και ουδέποτε θα επέλθει η "θέωση", αν αυτή η κυρίως θηλυκή ενέργεια δεν ανυψωθεί και δεν συναντηθεί με τον αρσενικό εγκέφαλό σας (μας).

----------------

quote:
όταν η επικοινωνία μεταξύ «ξένων» μοιάζει «Χαοτική».

Η "παραδοξότητα της χαοτικής συλλογικότητας:

"Κάθε χαοτικό μη-γραμμικό ανοικτό σύστημα αυτο-οργανώνεται από την ανάδραση ανάμεσα σε ατομικά στοιχεία που αλληλεπιδρούν"

David Peat - John Briggs, XAOS, Τραυλός

quote:
Αυτό το art-... «σαν μύγα μές στη σούπα μου».

Καμμία δουλειά δεν έχουν οι μύγες στις σούπες, Moz !
Και ουδείς δύναται να προσβάλλει την Τέχνη. Εξάλλου η υψίστη των τεχνών: η Αρχιτεκτονική...
και στο εξαίρετο απόσπασμα του αγαπητού Oannes:

"O Aρχιτέκτονας που έφτιαξε το σύμπαν το σχεδίασε με αυτό τον τρόπο. H μουσική έχει τη δύναμη να δημιουργήσει ένα σύμπαν ή να καταστρέψει έναν πολιτισμό. Aν δεν με πιστεύετε, σας προτείνω να διαβάσετε την Aγία Γραφή»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 19:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
H υψιστη των τεχνων ιδου:

Εισαι τοσο ικανος ωστε να μην κανεις Τιποτα;

RRRyche
koAN Mode/jonnie's favorite..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 00:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα υπήρχες καν εσύ,

αυτός που αναρωτιέται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 03:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Τελευταία βρήκα λίγη σούπα στις μύγες μου και τσαντίστηκα άσχημα!
Καλά που
quote:
εγω προτεινω παραλληλως Τζον Χαμοντ - μπουλ φρογκ μπλουζ - και χεβ μερσυ λορντ

και στάνιαρα λιγάκι!
quote:
Εξάλλου η υψίστη των τεχνών: η Αρχιτεκτονική...

Χμ, "χμμμ" λέγω. Χμμ [...αυτοί οι αρχιτέκτονες... όλο στα πόδια μας...τέσπα... χμμμ]

Η σουρεαλτεχνία με ενέπνευσε και προπάντων το

quote:
Η υποσχεμένη δύναμη μπορεί να είναι ηθική, κοινωνική, σεξουαλική -αλλά το αντικείμενό της πάντα εξωτερικό ως προς τον άντρα.

αλλά λίγο η υπόσχεση βραδυνής καταιγίδας, λίγο που δεν βρήκα στη βιβλιοθήκη μου τις "Ιστορίες της Οσίας Γκούντρουν της Τηγανιάρας" [Νικόλαος Ξετσίπωτος, εκδ.Slingenfinger/Blotzenklitz, Τεπελένι, 1836]
θα αναφέρω μόνο ένα απόσπασμα από τα Σκυλιά της Βροχής του Θωμά που Περιμένει:

Αχ, πώς χορεύαμε
με το Ρόδο του Τραλύ,
τα μαλλιά της μαύρα του κοράκου...
Αχ, πώς χορεύαμε,
και μου ψιθύρισε:
"Σπίτι σου δεν θα ξαναπάς
ποτέ"


Guttenacht σε κυρίες και κυρίους. Αύριο ας επιστρέψουμε Δημήτριοι.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy