ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ... (Aum... Aμάν... Αμήν)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 22:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Ο βήχας του Ιουστινιανού δεν έχει μεταφραστεί ακόμη.
Εξού και η δυσκολία να κατανοηθεί ως τις μέρες μας η δημιουργία
του Βυζαντίου.

δεν είναι σανσκριτικά
δεν είναι αρχαιογερμανικά
δεν είναι λατινικά
δεν είναι γραμμική β'

είναι ελληνικά ΑΑ'

Galadriel

Υ.Γ. φαίνονται και δια γυμνού οφθαλμού...

1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 23:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
συγνώμη λάθος μήνυμα μου το παρόν ,ας το σβήσει κάποιος διαχειριστής για να μην αλλοιώνει την πορεία της συζητήσεις των συμμετεχόντων.


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 07/05/2005 23:50:30

Edited by - τυχερουλης on 07/05/2005 23:51:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 00:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Δυστυχώς τυχερούλη, στο συγκεκριμένο θέμα δεν φανήκαμε καθόλου...τυχερούληδες!
Το χρονικό περιθώριο της διαγραφής, εστέρεψε.

Τώρα, μονάχα ο Θεός!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
...DOI OI ONG!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

...DOI OI ONG!!!


και αυτό είναι (δυστυχώς) klopy α΄πό τον κακό Βρίλ


Βλ. θεματική ενότητα "στενές επαφές τρίτου τύπου"

Εκέι μίλησε κάποιος ερασιτέχνης, και ειδικά στον κακό Βρίλ για "εξοπλισμό"

Και που ξέρει ο αγαθός PHILOSOFOS_1, τι εξοπλισμό διαθέτει ο Βρίλ ?

Τον έχει ψάξει ποτέ, τι έχει μαζί του ο Βρίλ ?

Τι έχει ΚΑΤΩ από το Gorotex ?

Μάλλον όχι...

Ας ρωτήσει κάπιον, που ΞΕΡΕΙ τον Βρίλ, τι ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ διαθέτει ...


Edited by - Vril on 08/05/2005 01:39:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

συγνώμη λάθος μήνυμα μου το παρόν ,ας το σβήσει κάποιος διαχειριστής για να μην αλλοιώνει την πορεία της συζητήσεις των συμμετεχόντων.
Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!
Edited by - τυχερουλης on 07/05/2005 23:50:30
Edited by - τυχερουλης on 07/05/2005 23:51:22

χαχαχα!ααααααχαχούχα!!!!!!

quote:
Δυστυχώς τυχερούλη, στο συγκεκριμένο θέμα δεν φανήκαμε καθόλου...τυχερούληδες!
Το χρονικό περιθώριο της διαγραφής, εστέρεψε.
Τώρα, μονάχα ο Θεός!

(copy paste) χαχαχα!ααααααχαχούχα!!!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
Γιατί δια ο λο να πλ η κτ ρ ο λογεί ται έτσι το κεί με νό μου; ...Μα ... «is any bo dy the re?» Σα ν να ακο ύω την καρ διά του σέρ β ερ... Τικ Τοκ Τικ Τοκ ... Κάτι σε Min or ity Re por t μου θυμίζει...! I feel th e pow er... Vril are you he re??? The Vril power ! .... .... ..... ........
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

quote:

...DOI OI ONG!!!




MOZ, is here Vril... THE Moz! (στέλνω jpg με τεκμήρια... αρχαιογερμαν ικής OVER? 98-34-298 cv9b5p98435d9875978Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Στο Ελλάντα είσαι οτι δηλώσεις !

Ναι Μοζ !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

και αυτό είναι (δυστυχώς) klopy α΄πό τον κακό Βρίλ


Πανκάκιστε Απαίσιε Βρίλη, σου το ειπά ότι θα klepso σε Στ. βλέπε προηγουμ σελιδ387υ9873879 2938978. Χρειάζο μαι τεκ μήρια!!
Gorotex ? Γουάτ?? 231899-878^$(&^%(%8786062Specify VRIL
Μάλλον όχι...?? Και βέβαια ναι Βρίλη Θεέ των Υπερβόρειων Σπηλαίων ΄δηξ;δςδ διοςοιξ ο 987987-972 διαβά ζεις και τη σκέψη μου μήπως?? Είμαστε σε καλό δρόμο... αυτό θα πει «one man show!» ΧΑί ρο μαι που δείχνεις τη 3838388 δύναμή σου επι οθόνης!! ^&%^%
URUA!©MOZ lime green

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 02:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Είμαι κακός στην τοποθέτηση.
Δεν είμαι απαίσιος !
Είμαι παρα πολυ καλος σε ότι κάνω !

Ρώτα και θα μάθεις !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 02:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

Ρώτα και θα μάθεις !

Το ήδη γνωστό;;; (Βριλ, λες να σπαταλάω το χρόνο μου «τζάμπα» εδώ μέσα;)
(((Αλλά μη μου το χαλάς τώρα που περάσαμε στο... M inor it y re port...)))

©THE... Μ οzΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 04:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
αμαλία μου, περί θεού o δικός μου είναι ένας ?ο Κούδας. Συνεπώς και απασχολημένος να είναι o Μεγάλος, κανένα πρόβλημα. ((Μήπως θα θεωρηθεί η επισύναψή μου? βλασφημία;)) Για τα υπόλοιπα, θα σου απαντήσω κατ’ ιδίαν, γιατί είναι πάρα πολλά και δεν θέλω να πιάσουμε τις 800 σελίδες.

τυχερούλη, αν δεν ήσουν εσύ που... σκάβεις βαθειά και τρέχεις γρήγορα, θα το θεωρούσα Έγκλημα και όχι απλά «αλλοίωση πορείας»...

Βριλ σου αφήνω λινκ για το αρχαιο-γερμανικό (αν δεν το είδες ήδη μέσω... ενόρασης!), έστω κι αν ήταν δευτερεύουσας σημασίας. Σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να το μτφ. http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/hakawati/34996/422439/0/Vgnr.jpg (Ελπίζω να είναι ΟΚ ο τρόπος που το έγραψα)

URUA!MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 04:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/hakawati/34996/422440/0/NkdLnchLow.jpg

Καλημέρα σε όλους...
URUA!©MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 04:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
Namaskar!
--μηπωςηθελεςνακανειςαυτο;---:


---accha!..ωραια τα ειπες στην εισαγωγη..butthen .."ji-nahi!"/δυσκολο να μας ακολουθησει καποιος σε "μαλβινοπορεια" χμ;//σιωπω παραυτα μεχρι να εχω "οιστροπροςκοινοποιησημεταφοβουκαιεβαιοτητοςεκφυλισμουτηςουσιαςτων.."--

Αum tat sat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 08:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis


Μή επιλίποι υμάς πλούτος, Εφέσιοι, ίν εξελέγχοισθε πονηρευόμενοι


ουχί σανσκριτικά...

ουχί παλαιογερμανικά...

ουχί γραμμική ΙΙ...

ουχί μαλβινικά...

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~



95454259 45128...

.
.
.
The She Mantis... extented and bright...


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 01:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

Aum bhadram karnebhih srnuyama devah
bhadram pasyemaksabhiryajatrah
sthirairangaistuvamsastanubhih
vyasema deavahitam yadayuh...
aum...santih.santih.santih...

-SorryMozπουδενεβαλατασημειαστιξηςκαιθασεδυσκολεψωστηναποδοση.P...
--i think ..its easier 4U to read me in hindi than.. in devanangari!--
(αν παλι βοηθαει ...να πω οτι ειναι μια προσ-ευχη ...αν παλι θες την απαντηση ανευ προσπαθειας...θα επανελθω in absolutegreekmode..//likemyRchusetosign:)


aum tat sat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 02:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Μετά-φράση:

’κου ρε, μπαίνω που λες στο εσωτέρικα και πέφτω πάνω σ'εκείνο το Μοζ...Ναι, το σουκράν-σουκράν! κι αρχίζει τα έτσι και τα αλλιώς και κάτι για Μογγολίες και μπάφους και μέντιουμ... ναι ρε ξέρεις τώρα... κάτι για σούπα και αρχαγγέλους και τους σάλταρε όλους το άτομο, μιλάμε τι να σου λέω, αμάν και τέτοια... Όχι ρε, όχι αυτός με τις τσέπες, ο άλλος, ο χάσιμο... Ναι ρε μ@λ@κα! Και μετά πετάγεται κι ο Κακός και τι πετάει λες; Ζορρό και έτσι, μού'φυγε το κλαπέτο, άσχετο...
Ε, να και η ξωτικιά... Το δίμετρο ρε... που το δάγκωνε ο μούσιας στην ταινία με το μπασμένο και τα δαχτυλίδια;... Ναι, και ξηγιέται κάτι του στυλ "φύγε από τον καθρέφτη καβαλημένε, θα πάθω μανία"... ’σε ρε έχουν σαλτάρει σου λέω, όλο μανούρες και ιστορίες τα άτομα... Μετά ένας Κέρβερος και "τι ώρα είναι" και πάλι ο Κακός με το Ζορρό... καλά μιλάμε για κόλλημα ρε μαν!
Και πάλι ο σουκράν με κάτι που δεν έπιασα Χριστό, γειά σου τελείως, και ξανά μανά οι άλλοι και σκάει μύτη κι ο ευγενικός με το γέρο στη Σαχάρα και μένει λέει Αμπελόκηπους... ναι ρε μ@λ@κα, κοντά σου να πούμε!... και ο ροκερόλ... ναι, ναι τον κόβω για ροκαμπίλι τον έτσι... ε, αυτός λέει για παϊδάκια και με τελειώνει ο τύπος, στο χάσιμο... Ε, κι ο σουκράν λέει δεν ξέρω τίποτα δε λέω τίποτα έτσι για χαβαλέ το θέμα ρε κορόϊδα, χα χα, καλό ε;
Ο Κακός αρχίζει τα γουστάρω κάμα σούφρα (καλά τον κόβω για πολύ προχωρημένο, δε μασάει...) και θέλει, λέει και στολές και φλαμπέ και... τι "τι φλαμπέ" ρε; ξέρω γω;... και το μοζ χαιρετά τα πλήθη σαγκρητικά... να από τη Κρήτη θα είναι, με τα κουμπούρια και τα κόλπα...
Και μετά το γυρνάνε, ρε μ@λ@κα, κι αρχίζουν τα γερμανικά να πούμε, και τα σπατανέϊκα και ξέρω γω κάτι περίεργα... 'ντάξει, πλάκα-πλάκα πρέπει να είναι μες στη μόρφωση τα άτομα, τίγκα στο βιβλίο... και το μοζ, λέει, είναι γκομενάκι, αλλά εγώ δε μασάω... ναι, ρε, τον έκοψα τον τύπο σου λέω, εμένα θα μου πείς...
Οκέϊ, που λες, και σκάει μύτη και η έτσι με την άδεια φωτογραφία κι έχει ξενερώσει... ξέρεις, τώρα, "τι κάνετε εδώ, όλοι το παίζετε έξυπνοι και λέτε τα τρελά" και "πώς την έχετε δει έτσι" και τέτοια... και μετά η ζόρικια με το δράκο με τα φτερά που σκούζει;... ναι, ναι... κι έχει κι ένα νούμερο και το πήρα να δω αλλά μου βγήκε κάποιος και μίλαγε... ξέρω γω; ρώσσικα, αλβανικά κι έτσι... και λέω λες να'ναι καμιά μαφία κι έκλεισα...
’ντε πάλι γερμανικά και το σουκράν κάνει "μπόϊνγκ"! ναι, ρε "το μάτι" μου... σα τα μικυμάους... και γ@μώ τις φάσεις!... κι ο Κακός το παίζει πολύ "για ψάχτε με που τό'χω μεγάλο"... ναι ρε σου λέω δε μασάει ο λοστρέ...
Μετά χαλάει το κήμπορντ και μετά ποιόν θυμούνται ρε! τον Κούδα τον θυμάσαι! Όχι γαύρος ρε μ@αλ@κα, αλλά τι σου λέω εσένα είσαι μπάζο... ε, ποιός λείπει ποιός λείπει να η τύπισσα που τα γράφει περίεργα και δε μπορώ να διαβάσω;... ναι, αυτή, και βάνει μια φωτογραφία με ένα τυπά που στη μούρη έχει γραφομηχανή... μιλάμε για πολλά ντραγκζ ε;... και πάλι ο δράκος, καλά πολύ ζόρικο, θα το χτυπήσω τατού μιλάμε... όχι ρε δε ξαναπήρα, σου λέω εκεί μαφία παίζει, μ@λ@κας είμαι;
Εγώ θα μπω σήμερα να δω τι καινούρια σάλτα στείλανε... αφού έχουν ξεφύγει, ρε, κορόϊδο είμαι;... μπίμπα στο σάϊκο σου λέω, έλα κι εσύ θα πέσει γέλιο... όχι, ρε, χεσ'τη τη Πόπη, σου λέω εδώ έχει ψαχνό, εσωτέρικα και ξερό ψωμί... ναι θα τη δω αύριο... άντε ρε σε κλείνω με φωνάζει η μάνα μου για τις φακές... ναι, ναι τσάο... [κλικ]

ΥΓ: Ή της "καμμιανής", αν προτιμάτε...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 10:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Οχι πια "Χαμένοι στη Μετάφραση"


Χαμένοι στο Διάστημα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 11:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
«Είναι πολλά τα λεφτά Άρη»;;;
wendigo, αν μου μεταφράσεις κι αυτό, «προσλαμβάνεσαι άνευ* συνέντευξης».
(e-mail me)

Το σούκραν **
--------------
* Στμ. Χωρίς
** ΣτΣ Από «φτερά και πούπουλα» είμεθα κομπλέ, κοινώς δεν ζήτησα σπόνσορα! Γκε-γκε; (κοινώς, «σαφές;»)

((in space? Vril, είσαι σίγουρος??))
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 12:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Μετά-φράση: ...


ΥΓ: Ή της "καμμιανής", αν προτιμάτε...

No Method, No Guru, No Teacher



ΧΑΧΑΧΑ!


αλλος ενας "αυτηνης" της σχολης - ή της "καμμιανης" αν προτιματε.

υποδεχθειτε τον!

.


εγραψες μεγαλε, ακομα γελαω!!!


νασαι καλα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 13:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Vril-Bond

όχι βρέ ο δίπλοκούλουρος ο γαύρος, ο Τζαίημης !

Bond, Vril-Bond !

Φοβερή επενδυτική ευκαιρία, ταχύτατα ανερχόμενη μετοχή, πολλαπλά εισηγημένη στα χρηματιστήρια του χώρου.
Αναζητήστε εσωτερικές πληροφορίες, η μετοχή θα παίξει σε πολλά ταμπλώ.

Μοζ, διαπιστώνω κάτι.
Πολλαπλώς έχεις πάρει φράσεις και εκφράσεις μου... Σε λίγο θα ζητάς να φορέσεις και τα ρούχα μου, για να νοιώσεις λιγάκι οτι είσαι ... εγώ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 13:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Γεια σας!

Ολίγα και ευκρινή θα σας πω στην παρούσα, ας την πούμε προς χάρη συννενοήσεως, "Συζήτηση", την οποία δεν γνωρίζω κανέναν Θεό που να μπορούσε, ή να ήθελε, να την κάνει τέτοια, αλλά καθώς είμαστε άνθρωποι, για μικρό πάντα χρονικό διάστημα συγχωρούμεθα... ως ανόητα όντα!

1. Από τον τίτλο του Θέματος κρατώ μόνον το:

Α Μ Α Ν

και θα το διευκρινήσω περισσότερο:

Αμάν πια! Πάψτε να λερώνετε τους οποιουσδήποτε χώρους σας δόθηκε η πρόσβαση, την οποία ούτε δικαιούστε εκ προοιμίου ούτε και κερδίσατε ποτέ, με τα διάφορα Νοητικά, Συναισθηματικά και γενικότερα Συμπλεγματικά σας Περιττώματα!

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: δεν αναφέρομαι φυσικά σε όλους τους συμμετέχοντες στο παρόν θέμα! Αναφέρομαι όμως σε κάποιους λίγους από αυτούς σίγουρα και δεν θέλω να το συγκεκριμενοποιήσω περισσότερο! Εξάλλου, δεν είναι ποτέ τα πρόσωπα που μας ενοχλούν - εδώ στο ESOTERICA - αλλά οι άρρωστημένες Νοοτροπίες και Στάσεις τις οποίες, άθελά τους ή ηθελημένα, μεταφέρουν εδώ. Αυτές και προσπαθούμε, με όση δύναμη ή αντοχή διαθέτουμε, να καταδείξουμε ως άχρηστες, ανώφελες και καταστροφικές, αλλά δεν φτάνει μόνον να το γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι ή να το καταδεικνύουμε απλώς, αλλά να το αντιληφθούν και όσοι από τους υπόλοιπους Αναζητητές έχουν αυτή τη δυνατότητα, έστω και σε ληθαργική κατάσταση, και να "εκπαιδεύσουν" τη Διάκρισή τους(ένα από τα ισχυρότερα όπλα που στην παρούσα στιγμή της Ιστορίας χρειάζεται ο ’νθρωπος).

2. Moz, θα σου ζητήσω να διευκρινήσεις με κάποια μεγαλύτερη σαφήνεια ποιος ο δημιουργικός Σκοπός και ποιο το Περιεχόμενο αυτού του Θέματος που ξεκίνησες έτσι ώστε να μπορούμε να κρίνουμε πως θα το χειριστούμε περαιτέρω αναφορικά με την οργάνωση της θεματολογίας μας.

3. Το θέμα αυτό μεταφέρεται, για την ώρα, στο Forum "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" από το Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. το οποίο, ας πούμε ότι, το "φιλοξένησε" αρχικά. Εκεί θα παραμείνει ενεργό μέχρι και αύριο Τρίτη καθώς θα περιμένουμε σαφείς και κατατοπιστικές απαντήσεις στο προηγούμενο ερώτημα/αίτημα. Αν αυτές δεν δοθούν ή/και δεν μας γίνει κατανοητή η οποιαδήποτε χρησιμότητά του για τον ευρύτερο χώρο των Συζητήσεων του ESOTERICA, θα Κλειδωθεί.

4. Θα παρακινήσω, και θα επιμένω να το κάνω για το χρονικό διάστημα που διανύουμε, κάποιους και κάποιες από τα Μέλη των Forums, να επαναξετάσουν τον στόχο και το βαθύτερο νόημα της Συμμετοχής τους σε αυτήν την κοινότητα Αναζητητών. Δεν θα ανεχτούμε πλέον την οποιαδήποτε διαιώνιση των, γνωστών σε κάποιους/ες όπως φαίνεται, επαναλαμβανόμενων και εσκεμμένων συμπεριφορών που περιλαμβάνουν εκτόξευση Χολής εναντίον άλλων Προσώπων(απροκάλυπτα ή συγκεκαλυμμένα), δημιουργία παραπλανητικού κλίματος, είτε εναντίον του χώρου αυτού, είτε γενικά εναντίον των Πεδίων της Εσωτερικής Πορείας και της Μεταφυσικής Αναζήτησης τα οποία το ESOTERICA υπηρετεί.
Η μεταφορά μέσα στις Συζητήσεις μας, διαπροσωπικών Συγκρούσεων, με μόνον στόχο τη στηλίτευση της προσωπικότητας των άλλων, τη διασπορά Φημολογίας και Λασπολογίας κ.ο.κ. θεωρείται από την Ομάδα των Συνεργατών/Υπευθύνων του ESOTERICA τακτική καθαρά Επιθετική και Πολεμική εναντίον της Κοινότητας αυτής, και με όποια τεχνικά και διαδικαστικά μέσα μπορούμε και πάντα στο πλαίσιο των χρονικών περιορισμών που η ζωή μας θέτει θα προσπαθούμε να την αποτρέπουμε.
Για την πλήρη εξάλειψή της όμως θα ζητήσουμε κι εδώ, όπως και αλλού, την ανεκτίμητη, καλοπροαίρετη και σώφρονα συμβολή και των υπολοίπων Μελών των Forums.

Υπενθυμίζουμε ότι κάποιοι χώροι μέσα στη Δομή των Συζητήσεων του ESOTERICA μπορούν να φιλοξενήσουν Συζητήσεις που έχουν να κάνουν με Κριτική ή κατάδειξη αρνητικών Συμπεριφορών που αφορούν, είτε τον χώρο γενικότερα(Forum "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά."), είτε τη Συμμετοχή Μελών/Προσώπων(Forum "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"). Ειδικά σχετικά με το δεύτερο όμως, οποιαδήποτε τέτοια κριτική θα πρέπει να πληρεί κάποια κριτήρια:
- Να είναι καλοπροαίρετη και με σκοπό τη βελτίωση(και των Συζητήσεων και των ανθρώπων που συμμετέχουν σ'αυτές).
- Να υπακούει στους γραπτούς και άγραφτους κανόνες Ευγένειας καθώς και στους Κανονισμούς Λειτουργίας των Forums.
- Να σχετίζεται με τις ίδιες τις Συζητήσεις και όχι με στοιχεία που προέρχονται από καταστάσεις εξωτερικές αυτών και τα οποία δεν ενδιαφέρουν φυσικά τα υπόλοιπα Μέλη, ή δεν θα έπρεπε να γίνεται έτσι, και οι οποίες θα έπρεπε και θα μπορούσε να διευθετηθούν με άλλους τρόπους επικοινωνίας.
- Να γίνεται με σαφήνεια και να στοιχειοθετείται με επιχειρήματα αλλά και με προτεινούμενους τρόπους επίλυσης των δυσχερών καταστάσεων ή των προβλημάτων.

Γενικότερα λοιπόν: κρατήστε παρακαλώ τις δια-προσωπικές, και άσχετες με τις Συζητήσεις μας, Προστριβές και Διαμάχες έξω από αυτόν τον χώρο!
Δεν είναι μία απλή Προτροπή. Αποτελεί Κανονισμό της Κοινότητας των Forums του ESOTERICA.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 16:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

2. Moz, θα σου ζητήσω να διευκρινήσεις με κάποια μεγαλύτερη σαφήνεια ποιος ο δημιουργικός Σκοπός και ποιο το Περιεχόμενο αυτού του Θέματος που ξεκίνησες έτσι ώστε να μπορούμε να κρίνουμε πως θα το χειριστούμε περαιτέρω αναφορικά με την οργάνωση της θεματολογίας μας.


Admin, χαίρομαι που ανταποκρίθηκες, διότι με βοηθάς στο "δημιουργικό σκοπό μου" και σ' ευχαριστώ γι' αυτό. Θα έχεις την απάντησή μου, αναλυτικ-ότατα, επί της "ουσίας" και "σφαιρικά" (και ειδικά αν θέλεις). Ελπίζω να διάβασες προσεκτικά ΟΛΕΣ τις επισυνάψεις μου.
Καλοπροαίρετα ΠΑΝΤΑ (και στα πλαίσια της δικής μου αισθητικής*, αντίληψης και σαβουάρ βιβρ.)

URUA!@Moz

----
*Στμ. Σε παραπέμπω στο θέμα "Τέχνη και εσωτερισμός" της αγαπητής Avallon σε περίπτωση που δεν είναι αυτό σαφές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 18:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Moz:
"Σε παραπέμπω στο θέμα "Τέχνη και εσωτερισμός" της αγαπητής Avallon σε περίπτωση που δεν είναι αυτό σαφές."

Θα με βοηθούσες Moz, καθώς και άλλους αναγνώστες, εάν μου έδινες και το Link για το Θέμα αυτο καθώς και το/τα μήνυμα/τα το/τα οποίο/α θα ήθελες να διαβάσω.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 18:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER
AΓΑΠΗΤΕ ΑΝΤΜΙΝ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ....????
ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΑΧΛΑΔΟΤΗΡΙ Κ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΗΡΞΑΝ Κ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΑ Κ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΔΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ????

quote:
Αμάν πια! Πάψτε να λερώνετε τους οποιουσδήποτε χώρους σας δόθηκε η πρόσβαση, την οποία ούτε δικαιούστε εκ προοιμίου ούτε και κερδίσατε ποτέ, με τα διάφορα Νοητικά, Συναισθηματικά και γενικότερα Συμπλεγματικά σας Περιττώματα!
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: δεν αναφέρομαι φυσικά σε όλους τους συμμετέχοντες στο παρόν θέμα! Αναφέρομαι όμως σε κάποιους λίγους από αυτούς σίγουρα και δεν θέλω να το συγκεκριμενοποιήσω περισσότερο! Εξάλλου, δεν είναι ποτέ τα πρόσωπα που μας ενοχλούν - εδώ στο ESOTERICA - αλλά οι άρρωστημένες Νοοτροπίες και Στάσεις τις οποίες, άθελά τους ή ηθελημένα, μεταφέρουν εδώ. Αυτές και προσπαθούμε, με όση δύναμη ή αντοχή διαθέτουμε, να καταδείξουμε ως άχρηστες, ανώφελες και καταστροφικές, αλλά δεν φτάνει μόνον να το γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι ή να το καταδεικνύουμε απλώς, αλλά να το αντιληφθούν και όσοι από τους υπόλοιπους Αναζητητές έχουν αυτή τη δυνατότητα, έστω και σε ληθαργική κατάσταση, και να "εκπαιδεύσουν" τη Διάκρισή τους(ένα από τα ισχυρότερα όπλα που στην παρούσα στιγμή της Ιστορίας χρειάζεται ο ’νθρωπος).




ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ.....
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.....

ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 02:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
Εις το όνομα του Ελεήμονος και φιλευσπλάχνου Ko-hu-da, με σύμμαχο τον Μέγα Ταξιάρχη (Μιχαήλ)... ορκίζομαι κλπ κλπ...

Admin, κατ’ αρχήν, ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΝΕΙΣ, τρόπον τινά, με τη μετακίνηση του θέματος στο «μεταξύ τύρου...». Θα μου επιτρέψεις όμως, πριν απαντήσω σε εσένα, κατόπιν εισαγωγής, να δώσω κάποιες απαντήσεις στα αγαπητά μου μέλη που συνεισέφεραν δια της επισυνάψεως. (Για να μην μένει ουδείς «άπορος» και στεναχωρημένος.)

==============
Για να συμβάλλω κι εγώ στις γενικεύσεις «είμαστε» «κάνουμε» και τα συναφή... και πάντα στα πλαίσια του παρόντος τόπικ («μου»), και Περί μιμιδίων, αμελέτητων και άλλων τινών, προτείνω ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ, τον Βέμπο (the best και μακράν-κατ’ εμέ) και τον Βέλτσο (τα σέβη μου), να μας πουν τι ακριβώς εννοούν, και σε τι ακριβώς αναφέρονται, βάσει της προσωπικής τους αντιληπτικής ικανότητας και βάσει των δικών τους «φίλτρων», παιδείας, κουλτούρας κλπ... Στη συνέχεια όμως να ρωτήσουμε και τον Βέγγο (αυτόν που τρέχει... γενικώς) και απέχει έτη φωτός από ηθοποιούς «ουσίας» και σίγουρα θα έχει άποψη περί μιμιδίων. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ;* Πόσο ταυτίζονται οι απόψεις τους «γενικώς» και «ειδικώς»; (Αλήθεια μήπως... συντρώγουν και μαζί; Δεν νομίζω...)

«Γενικώς»... άλλο Ζαπατίστας κι άλλο Κόκκινοι Χμερ! **

---------------------------
* ΣτΣ. Ίσως κάτι μας ξεφεύγει, ακόμα κι αν πιστεύουμε ότι κατανοήσαμε επαρκώς το συνολικό έργο και την προσφορά κάποιου, είτε αυτό λέγεται έρευνα, είτε σύγχρονη φιλοσοφία, είτε τέχνη.
** Στμ. Οι γενικεύσεις, ακούγονται ως κάτι de facto χωρίς να είναι. Όχι, ΔΕΝ «είμαστε» όλοι το ίδιο. Κι ας καταλήγουμε όλοι 6 feet under (κοινώς στον αγύριστο)! Διαφέρουμε ΚΑΙ στις επιλογές ΚΑΙ σε άλλα τινά. Που σημαίνει «διαφορετική πορεία». Η ουσία είναι προσβάσιμη από όλους, αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο και όχι την ίδια χωροχρονική στιγμή. «Ουδείς εκών βλαξ» για να παραφράσω και τον Μέγα φιλόσοφο... Θέμα θέλησης και κόπου. Αλλά έχει αποδειχθεί η ρήση του επίσης Μέγα Ραφαηλίδη «Η βλακεία είναι αήττητη.»... Αλλά maalesh, «η άγνοια είναι ευδαιμονία» και η «γνώση φέρνει θλίψη». Θέμα επιλογής.

==============

Cernavus,...remember, η ανατροπή δια του σοκ συμβάλλει στην επίτευξη του κβαντικού άλματος. (Είσαι άξιος και «κορυφή»... αλλά όχι σαν τον jonniebe!) Ελπίζω τα περί οικονομίας στην ανάγνωση να φανούν χρήσιμα (ακολουθεί Μεγίστη Επισύναψις τύπου όχι κινέζικου Huanhg He, αλλά Solimoes River!!...)

Αμαλία μου, περί ελπίδος, ο Καζαντζάκης το είπε καλύτερα και με καλύπτει γενικώς και πλήρως. Περί «επένδυσης» στους «αμύητους»? όποιος θέλει να κάνει την Μητέρα Τερέζα, ας την κάνει και καλά κάνει. ΕΓΩ δεν θέλω να «ξεστραβώσω» κανέναν. Δεν δήλωσα «μύστης» ή «δάσκαλος». Αν χρειαστεί «λα-λα Λόλα» θα το κάνω, όσο μπορώ κι όσο αντέχει ο καθένας και «Ου μαθείν δει τους μύστας αλλά παθείν»... Έχει αποδειχθεί («ΜΕΧΡΙ ΚΕΡΑΙΑΣ!») ποιος θέλει να μάθει και τι εδώ (τα γνωρίζεις απείρως καλύτερα από εμένα), αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το περαιτέρω κους κους. (Κοινώς δεν μου καίγεται καρφί, αν αυτό δεν εμποδίζει τη συνεννόηση μεταξύ μας. Τα υπόλοιπα... θέμα ψυχαναλυτή κι εγώ τέτοιος δεν δήλωσα.)

«Πανέμορφη» Γκαλάντριελ, βοήθησες όσο δεν φαντάζεσαι και σ’ ευχαριστώ. ΟΜΩΣ (και σε ένα γενικό): θα μπορούσα να δεχτώ το στυλάκι σου ως cult άποψη, αλλά ο τρόπος σου δεν με έπεισε και δεν με ενδιαφέρει να πειστώ. Ευκαιρίες για κουβέντα είχες, αλλά εφόσον δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, μην μπεις καν στον κόπο να σκεφτείς απάντηση. (Μην βγάλω κανένα «Σκοτεινό Εγώ» -είτε ως «Ο», είτε ως «Η»- γιατί ίσως αλλάξει η ροή του ύπνου σου και δεν θα φταίω εγώ και, πίστεψέ με, δεν θα νιώσω καθόλου τύψεις. ΤΟ ΕΝΝΟΩ κι ελπίζω τώρα να «με πιάνεις». Ασχολήσου πάραυτα με τους αναγραμματισμούς του ονόματός σου -έχει σημασία-... κι αυτό δες το σαν μια έξτρα, αλλά ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ευκαιρία από εμένα.)

The She Mantis, σ’ ευχαριστώ για την ευστόχως χωροχρονικά τοποθέτησή σου. Θα μπορούσες ωστόσο να χρησιμοποιήσεις την εφευρετικότητά σου περισσότερο δημιουργικά κι εποικοδομητικά κι εξίσου εύστοχα και με «εκτόπισμα» όχι μόνο ως προς το εμβαδό των ποστ. (Έχεις περισσότερα να δώσεις, απ’ ό,τι θέλεις να πιστεύεις, πρωτίστως εσύ η ίδια. Δείξε τις αληθινές σου «ποιότητες». Ίσως αξίζει τον κόπο περισσότερο απ’ όσο νομίζεις.)

Jonnie, γι‘ αυτήν τη συγχρονικότητα ζω επίσης και, ναι, ήταν «ο άγγελος της βιβλιοθήκης». Σωστά μίλησες περί του «το»! ((Mέγα μύστη του Κhd!))?

Καλέ μου Avatargr,... άσχετο... επειδή ανέφερες τα όρη και τα βουνά ((«να φυλάγεσαι» γιατί κυκλοφορεί γρίππη και λόγω έξαρσης της άνοιξης, διάφορες αλλεργίες. Σε θεωρώ από τους εύστοχους συνομιλητές μου έσω. Δεν θα ήθελα να λείψεις λόγω «αψού»!)) Ευχές.

Άτμα, να 'σαι καλά που έβαλες την εικόνα. Το πράσινο αντί κόκκινου -όχι χαλιού- προέκυψε κατόπιν εισόδου σε άλλη διάσταση (Πώς λέμε «μου άναψαν τα λαμπάκια»; «E, Πράσινο!»; κλπ.) Αλλά επετεύχθη σύζευξις! (Και απεδείχθη ΚΑΙ «πειραματικά» από το μέλος Vril.) Αισιοδοξώ για το μέλλον του χώρου και της επιστήμης... Περί greek mode, καθότι το τόπικ «ξεστρατισμένο» και «ύποπτο για συμμετοχή σε οργάνωση μουτζαχεντίν σαμουράι του Γάγγη», κι εγώ «αμύητος και πένης» (για ντοκτορά στα σανσκριτικά), διόρθωσέ με αν κάνω λάθος** (στο βάθος κήπος). Ελπίζω, με εννοείς και με κατα-νοείς.

Wendigo, (μην αναφέρεις το όνομά του επί ματαίω.) Τσέκαρε αν θέλεις τη σχέση του Μπάροουζ με τους Σούφι, έχει σημασία έστω κι έτσι. Με τιμά που άφησες την Πόπη για το...«Αμάν» (που ευστόχως είπε ο Admin)!

Βριλ, μπορώ να είμαι ΚΑΙ εσύ ΚΑΙ ο jonnie ΚΑΙ η Άτμα ΚΑΙ η Zadok και ο Κρόουλι και ο Κουτ-χ-ούμι... καθότι «ρευστό ον» και «αυτηνής της σχολής» με σφαιρική αντίληψη και πλήρως εναρμονισμένα τα δυο ημισφαίρια... (μα η Γκαλάντριελ «δεν δύναμαι να είμαι, δυστυχώς», και δεν λυπάμαι καθόλου κι ευτυχώς). Βοήθησες τα μέγιστα ως εδώ, κι ελπίζω να κατανόησες τι εστί συνεργασία techno και «εν-όρασης». Αν υπάρχει περιθώριο εποικοδομητικότερης συνεργασίας, let me know. (Είσαι...«Απαίσιος» και σ’ ευχαριστώ γι' αυτό.)

Cybermaster, ... τελευταία σε βρίσκω ΠΟΛΥ διαφορετικό. Κάτι έχει αλλάξει και φαίνεται! (Σωστά;)

Admin, ελπίζω να είχες τον χρόνο να διαβάσεις τις επισυνάψεις μου. (Θα το θεωρήσω μεγάλη τιμή. Εγώ τις δικές σου πάντως τις διαβάζω και με προσοχή.)
Επί της «ουσίας»...
ΓΕΝΙΚΑ: η ανταλλαγή απόψεων σαφώς και με ενδιαφέρει (δε φαίνεται;). Όμως πάντα σε πλαίσιο που δεν θίγει την αισθητική και την αντίληψή μου. Η προσωπική μου ανατροφή και κουλτούρα δεν μου επιτρέπουν να είμαι αγενής κυρίως με αυτούς που δεν γνωρίζω και στα πλαίσια ενός καλοπροαίρετου διαλόγου. Γνωρίζω «τους κανόνες του παιχνιδιού», μην ανησυχείς. Τα παραφερνάλια δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Να τα αναλύσω όμως ΝΑΙ. Να τα κρίνω ΕΠΙΣΗΣ. (Είναι για μένα στάση ζωής και κάθε μέρα, όλη μέρα.) Έχω ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ της κατάστασης που επικρατεί ΚΑΙ εντός αλλά ΚΑΙ εκτός φόρουμ. Τον χώρο της «πνευματικής αναζήτησης» τον γνωρίζω και σε όλες του τις εκφάνσεις. Τα διάφορα τινά που «παίζονται», επίσης, αλλά δεν με αφορούν, ούτε άμεσα, ούτε έμμεσα και ούτε θέλω να συμμετέχω. Ό,τι προσωπικά δεν μου αρέσει, απέχω, είτε λέγεται «δωμάτιο», είτε «ομάδα», «κλίκα», «κοπάδι» κλπ. Αυτό όμως δεν μου απαγορεύει να εκφέρω γνώμη, που ίσως ιντριγκάρει ή ακόμα και πυροδοτεί καταστάσεις. (Ξέρω ΚΑΙ πώς γίνεται ΚΑΙ πώς να παρακολουθώ την εξέλιξή του, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ για το ναρκοπέδιο, ούτε και για τις άσκαστες νάρκες. Οι Χμερ ξέρουν περισσότερα!) Και θα την εκφέρω και άφοβα και άμεσα και όπως μου επιτρέπεται και πολύ περισσότερο όταν άπτεται της δικής μου «έρευνας-μελέτης» που είναι σε «πλαίσιο δημιουργικό και interaction». Όποιος ενοχλήθηκε ή ενοχλείται γιατί θίγονται τα όποια συμφέροντά του, θα υπενθυμίσω ότι έχουμε ελευθερία λόγου και ΕΚΦΡΑΣΗΣ και, εφόσον δεν μιλάω «με διευθύνσεις και τηλέφωνα» και τηρώ τους κανόνες ευπρεπούς συμπεριφοράς, να μην ασχολούνται μαζί μου ούτε φανερά, αλλά ούτε και αλλιώς. Δεν με ενδιαφέρει να πάρω «το ψωμί» κανενός (έχω δικό μου «φούρνο»).-

Επί της «ουσίας»...
ΕΙΔΙΚΑ: Δεν υποχρέωσα κανένα να είναι στο «Αum-Αμάν-Αμήν»-θέμα και mode μου. Το είπα στα ελληνικά. (Πού να μιλούσα δηλαδή και κινέζικα!) Μερικές φορές Η ΣΙΩΠΗ κάποιων είναι ουσιαστικότερη. Αλλά κι αυτό είναι ένα προσόν που κατακτιέται. Κάποιοι βιάστηκαν ίσως να απαντήσουν (αναμενόμενο και όχι έκπληξη), γιατί προφανώς δεν έχουν μάθει να ρωτάνε.
ΑΦΟΡΜΗ («έμπνευση») του παρόντος τόπικ ήταν ακριβώς αυτά «τα κακώς κείμενα» και το «όχι και τόσο ευχάριστο» κλίμα που επικρατεί ενίοτε και οδηγεί σε παρ-εξηγήσεις και παρα-νοήσεις.
Παρακολουθώ το φόρουμ από γεννέσεως και διαπιστώνω ότι το «επίπεδο» τελευταία οδεύει την κατιούσα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η παρουσία μου βοηθάει στην όποια ανέλιξη). Η αποχώρηση κάποιων μελών (και δεν εννοώ μόνο την πρόσφατη) και η σιωπή κάποιων άλλων, σημαίνει πολλά. Δεν θα κρίνω το αν και κατά πόσο η προσφορά τους εκτιμήθηκε ως τέτοια (ο καθένας γνωρίζει «για πάρτη του»).
Αυτό εν μέρει έχει να κάνει με την ίδια τη φύση της διαδικτυακής επικοινωνίας. Μιλάμε με επισυνάψεις και η χρήση του λόγου πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες γραφής και ανάγνωσης (αν όχι σε όλο το εύρος και βάθος, τουλάχιστον στα στοιχειώδη). Αυτό ενίοτε παίρνει τη μορφή «κώδικα» μεταξύ μελών, εφόσον είναι τρόπος για να επικοινωνήσουν καλύτερα μεταξύ τους. Κατανοητό (ασχέτως προθέσεων). Οι υπόλοιποι θα καταλάβουν «ό,τι να ‘ναι» βάσει προσωπικών δεδομένων και ιδίας αντίληψης, στηριζόμενοι σε εικασίες και ενίοτε ανεξακρίβωτες πληροφορίες. Αν ΕΓΩ θέλω να καταλάβουν όλοι, θα πρέπει να προσαρμόζομαι κατά περίπτωση γιατί ο καθένας διαθέτει διαφορετικό «περιεχόμενο» ψυχικά και νοητικά. Εννοείται βέβαια ότι δεν θα καταλάβουν όλοι, και το χάσμα δεν είναι χωροχρονικό. Εντέλει δεν με ενδιαφέρει να καταλάβουν όλοι διότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί. Αρκούμαι λοιπόν στο να κατανοήσουν αυτοί που «δύνανται» χωρίς αυτό να μειώνει τους υπόλοιπους, διότι όλοι έχουν τη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ αλλά διαφέρει ο χρόνος και ο χώρος όπου θα κατανοήσουν. (Άλλοι κατανοούν κολυμπώντας κι άλλοι πετώντας. Άλλοι στα σαλόνια κι άλλοι στα αλώνια, κ.ο.κ.)
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφερθώ σε συγκεκριμένα παραδείγματα γιατί δεν είναι εκεί το point. (Τα γνωρίζετε ίσως καλύτερα.) Οι παρα-νοήσεις, κι αυτές χρήσιμες είναι διότι οδηγούν σε συμπεράσματα κάποιας αξίας επίσης, αλλά σε διαφορετικό επίπεδο...
ΟΜΩΣ, (κάτι που διαπίστωσα ιδίοις) από ένα σημείο και μετά και οι ίδιες ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ δεν είναι αρκετές για να λειτουργήσουν. Που σημαίνει ότι θα πρέπει να υπάρχει συνάφεια στο «επίπεδο» και στην «αντίληψη» για να υπάρχει αρμονία (Περί αυτών το μέλος morent11, στο περί δαφνών, έφερε ένα πολύ ωραίο παράδειγμα.) Οι «μυημένοι» δεν γίνονται κατανοητοί παρά μόνο από (more or less) «ισάξιους». Τέτοιους έχουν ανάγκη να σταθούν απέναντί τους και στα πλαίσια της δικής τους παραπέρα «ανέλιξης» στο πλαίσιο της πνευματικής αναζήτησης και ολοκλήρωσής τους. (Διαφορετικά πελαγοδρομούν, άνευ λόγου και ουσίας.)
Σε αυτήν όμως την περίπτωση δεν έχουμε να κάνουμε με «κώδικα» σε επίπεδο λέξεων, αλλά με «σφαιρική αντίληψη» όπως επανειλημμένα είπα. (Υπάρχει ευρετήριο-του μαρτυρίου!-για σελίδες θέματα κλπ.) Αυτό που (καθόλου χιουμοριστικά τελικά) ανέφερε ο jonniebegood -και συνυπογράφω- ως «μέλη αυτηνής της σχολής» και επίσης ανέφερε ο Avatargr ως «αυτούς που μπορούν να απλώσουν τη διάνοιά τους» για να πάρουν τις απαντήσεις, είναι ο ΑΞΟΝΑΣ πάνω στον οποίο θα κινούνταν αυτό το θέμα, όμως με τρόπο περισσότερο interactive. Επιπλέον επί του «σκεπτικoύ» 1. «Άλλο τι είναι κι άλλο τι φαίνεται» (εξ’ ου και το «σανσκριτικό» ιντριγκαδόρικο κείμενο τύπου Πυθιακού χρησμού) και 2. όσο κανείς «απλώνεται», ψυχή και νους ενώνονται και στα έξω και στα έσω «μάτια», που ευθύς εξαρχής είναι ΕΝΑ. Που σημαίνει ότι μπορεί να κατανοήσει και τα «σανσκριτικά» και τα κινέζικα και τα ελληνικά. Όπερ... «εναρμόνιση», χρήση δεξιού και αριστερού ημισφαιρίου και συνδυασμός techno και samanism...

Αν αυτά που διαβάσατε από εμένα («αυτηνής της σχολής» με...χμ... «ενόραση-assembly») δεν είναι αρκούντως κατανοητά «δεν δύναμαι» να προσφέρω περισσότερο πλην ενός επιπλέον copy paste (με όλο το σεβασμό) σε κάποιον που αγαπώ ιδιαίτερα...:

<Προσέξτε: Πέρα από την εξωτερική περιγραφή ενός ατόμου υπάρχει και η αληθινή του υπόσταση, ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ...>

<Έτσι, αυτό που η φυσική αποκαλεί ‘κβαντικό άλμα’, στον αποκρυφισμό αναφέρεται ως ‘άνοδος στα επίπεδα’ ή ως ‘Πορεία στο δέντρο’, ενώ η ίδια η πράξη ή το αποτέλεσμα περιγράφεται σαν ‘μύηση’, ‘φώτιση’ κτλ. Έχουμε εδώ δύο ανεξάρτητες προσεγγίσεις από διαφορετικούς δρόμους που, ωστόσο, καταλήγουν στα ίδια θεμελιώδη συμπεράσματα. Μονάχα η ορολογία διαφέρει.>

<Έτσι από τα πρωτόγονα τύμπανα ως τα σύγχρονα ηλεκτρονικά στραβοσκόπια, από τον κοινό χορό ως το στροβίλισμα των Δερβίσηδων Σούφι-ακόμη και οι ρυθμικές κινήσεις ενός αυτιστικού παιδιού!- όλα αποτελούν σε τελική ανάλυση μη λεκτικές μορφές μάντρα, άλλες εντελώς ενστικτώδεις κι άλλες συνειδητές.>
«Η Λέξη και η Δύναμη», Γιώργος Μπαλάνος.-

============
Admin, ζητώ συγγνώμη για την «κάπως» μεγάλη επισύναψη. Αφήνω στην κρίση σου το αν και πότε θα το στείλεις στον αγύριστο! (Εξαρχής δεν είχε σημασία η «εδώ» η «αλλού» θέση του για εμένα, αλλά πλέον το θεωρώ λήξαν.) Για όποιες ?τυχόν- απορίες ή περαιτέρω διευκρινήσεις, θα είμαι στη διάθεσή σου.

Να είστε όλοι καλά και... με χαρά.
URUA!©Moz

---------
** Επίκληση Ειρήνης: Aum... Ω αξιολάτρευτοι, είθε με τ’ αυτιά μας να ακούμε πράγματα ευνοϊκά. Είθε με ωφέλιμο για τη λατρεία τρόπο να βλέπουμε ό,τι είναι ευνοϊκό. Είθε εμείς που τη δόξα σας υμνούμε να ζήσουμε την πεπρωμένη μας ζωή με τέλεια υγεία και δύναμη. Aum... Ειρήνη, ειρήνη, ειρήνη, πάση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 04:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Οι «μυημένοι» δεν γίνονται κατανοητοί παρά μόνο από (more or less) «ισάξιους».


αυτη ειναι και η αιτια πολλων παρανοησεων και παρεξηγησεων στην ανταλλαγη πληροφοριων...

quote:


Σε αυτήν όμως την περίπτωση δεν έχουμε να κάνουμε με «κώδικα» σε επίπεδο λέξεων, αλλά με «σφαιρική αντίληψη» όπως επανειλημμένα είπα.


την συνιστω ανεπιφυλακτα!!!

quote:

Αυτό που (καθόλου χιουμοριστικά τελικά) ανέφερε ο jonniebegood -και συνυπογράφω- ως «μέλη αυτηνής της σχολής» και επίσης ανέφερε ο Avatargr ως «αυτούς που μπορούν να απλώσουν τη διάνοιά τους» για να πάρουν τις απαντήσεις


προκειται για ζεν μη-χιουμορ.


quote:

όσο κανείς «απλώνεται», ψυχή και νους ενώνονται και στα έξω και στα έσω «μάτια», που ευθύς εξαρχής είναι ΕΝΑ. Που σημαίνει ότι μπορεί να κατανοήσει και τα «σανσκριτικά» και τα κινέζικα και τα ελληνικά.



κοαν: τι συμβαινει στην γροθια οταν ανοιξει η παλαμη?


quote:


<Έτσι από τα πρωτόγονα τύμπανα ως τα σύγχρονα ηλεκτρονικά στραβοσκόπια, από τον κοινό χορό ως το στροβίλισμα των Δερβίσηδων Σούφι-ακόμη και οι ρυθμικές κινήσεις ενός αυτιστικού παιδιού!- όλα αποτελούν σε τελική ανάλυση μη λεκτικές μορφές μάντρα, άλλες εντελώς ενστικτώδεις κι άλλες συνειδητές.>
«Η Λέξη και η Δύναμη», Γιώργος Μπαλάνος.



"αυτηνης" της σχολης ειναι μου φαινεται κι ο Μπαλανος!

.

.


να συνεισφερω στην επιστημονικη ερευνα με μια νεα φοβια: αστακοφοβια!


a Bad Case of Lobsterphobia


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 07:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Εγώ ήμουν πάντα της άποψης, οτι ο μεγαλύτερος εχθρός του Έλληνα ήταν ο ίδιος ο Έλληνας.

Μπορεί μέν σε κάποια μακρυνή εποχή να μεγαλούργησε το ελληνικό πνεύμα, όμως η έλλειωη αλληλοεκτίμισης και του αισθήματος του "κοινού" οδήγησε τον Έλληνα να σκέφτεται και να είναι πάντα "κράτος-πόλη".

Ακόμα και σήμερα, ο καθένας σας, έτσι σκέφτεται. Εμένα αφήστε με απ΄έξω, σίγουρα θα έχετε καταλάβει οτι είμαι από άλλο πλανήτη. Και δε με ενοχλεί καθόλου, και ας το λένε και μπροστά μου.

Μιλάτε για εσωτερική αναζήτηση, και συ αγαπητέ admin. Τέθηκε, και με προθεσμία υποβολής δηλώσεων, ποιοί και γιατί θέλουν να παραμέινουν στο χώρο της εσωτερικής αναζήτησης. Από την άλλη, λέτε οτι η εσωτερική αναζήτηση σας κάνει καλύτερους ανθρώπους.
Εγώ, ούτε άνθρωπός είμαι, ούτε καλύτερος θέλω να γίνω. Είμαι Βρίλ. Καλύτερος δε γίνεται !

Αφού ξεπεράσετε τον βρασμό ψυχής για την ιεροσυλία που διαβάσατε, καθήστε και σκεφτείτε το εξής απλό.

Το φόρουμ καθρεφτίζει την πραγματική νεοελληνική κοινωνία.

Πέρα από κάποιες συχνές πυκνές εμφανίσεις κοινά παραδεκτών ανόητων και ανεγκέφαλων, στο χώρο αυτό συμμετέχουν άτομα που βλέπουν τα πράγματα από κάθε δυνατή σκοπιά. Παρόλα αυτά, οι χειρότερες συγκρούσεις έχουν παρατηρηθεί ανάμεσα σε αυτούς, που δηλώνουν "γνώστες", "μύστες", "καλύτεροι άνθρωποι" κλπ κλπ.
’ρα, λειτουργεί το αρχικό μοντέλο ?
Οδηγεί πράγματι η ενασχόληση με τα αποκρυφα στη βελτίωση ?
Ζυγίζονται πράγματι όλα με τα ίδια μέτρα και σταθμά ?
Είναι πράγματι οτι φαίνεται ?

’ς πάμε και ένα βήμα πιο πίσω.
Έχω δηλώσει εξ αρχής παντελώς άσχετος με τα θέματα του εσωτερισμού. Και γι αυτό έχω δηλώσει ΚΑΚΟΣ (από αντιστροφή της πρότασης, που θέλει "να γίνονται καλύτεροι άνθρωποι" όσους ασχολούνται με τον εσωτερισμό)
Έχω γράψει ποτέ σε θέματα που αφορούν "γνώση" κλπ. ? Το έχω παίξει ποτέ "μύστης" ? Τεχνοκράτης, φυσικά και ναι !

Γράφω για τα τρελά που λέγονται για τη Σπηλιά της Πεντέλης (ή Γκαντάρα, κατά αξιόπιστα ιστορικά κείμενα).
Έχω αναπτύξει μια δράση στο Όρος της Πεντέλης, και λόγω αυτής έχω κάνει δύο πράγματα.
- έχω τεκμηριώσει πλήρως το παρατσούκλι, που με θέλει "κακό Βρίλ"
- έχω τεκμηριώσει πλήρως το παρατσούκλι, που με θέλει "Λήσταρχο Μελλούνα"

Πρέπει να αναζητήσω κάτι, που είναι ξένο πρός εμένα και τη φύση μου ?
Πρέπει να σταματήσω να γράφω σε αυτό το φόρουμ. επειδή αφήνω τους άλλους να είναι αυτοί που λένε οτι είναι,
αλλά εγώ ζώ, δρώ και είμαι συνειδητά αυτός που είμαι ?

Έχω παρατηρήσει το εξής.
Μου έχουν πεί, οτι στη Σπηλιά υπάρχουν Δράκοι, Φαντάσματα, ΟΥΦΟ, Νεραίδες, Λύκοι, Ραδιενέργεια και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε, όταν έχετε δυσκοιλιώτητα και θέλετε να πουλήσετε μούρη στην καφετέρια.
Λόγω της ενασχόλησηής μου, μπορώ να σας ζωγραφίσω το εσωτερικό της σπηλιάς σε ένα κομάτι χαρτί, οποτεδήποτε μου το δώσετε.
’λλά δεν έιναι μόνο αυτό. Αναζήτηση ? Όχι. Μάλλον απλή παρατητηρητικότητα.
Θυμάμαι και κάποιες περιπτώσεις, που φάνηκε εμφανώς η παρατηρητικότητα. Αφήστε, δε θέλω να αναφέρω λεπτομέρεις, όσοι παρακολουθούν το φόρουμ, ξέρουν τι λέω.
Βλέπετε, γι αυτά, κανείς δε μιλάει. Κάποια λάθη και πτώματα που έχουν θαφτεί στο υπόγειο, καμιά φορά ξεχνιούνται και καμια φορά όχι. Αλλά όποτε πάω να βάλω μια γερή φυτιλία, τσούπ, φεύγουμε από το θέμα. Κρίμα, και μου πάει και το παρατσούκλι "Κανάρης"

...

Έχω γράψει κοντά 1.300 μηνύματα. Πολλά έχουν γραφτεί και πάνω στο "τσακίρ κέφι". Μερικά δεν τα θυμάμαι ούτε και εγώ. Παρόλα αυτά, μου έκανε φοβερή εντύπωση, που είδα ΕΝΑ και συγκεκριμένο τσιτάτο μου πρόσφατα μπροστά μου ! Σύμπτωση, έ ?

Η έλλειψη οξυδέρκειας όμως, δε σας αφήνει καμιά φορά να δείτε πράγματα που βρίσκονται μπροστά στη μύτη σας.

Και ούτε και αυτό το "βρήκε" ποτέ κανείς. Όλα στο "ντούκου" περνάνε !

...


Καλή η αναζήτηση, να ξέρουμε όμως τι ακριβώς ψάχνουμε.

Γιατί, πέρα από το γνωστό μου, υπάρχει και ένα άλλο μου, που μου αρέσει επίσεις πάρα πολύ, που λέει
Ψάξε, ψάξε, δεν θα το βρείς

ο κακός Βρίλ


Edited by - Vril on 10/05/2005 08:17:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 08:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
quote:
κοαν: τι συμβαινει στην γροθια οταν ανοιξει η παλαμη?

γινεται σφαλιαρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy