ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ... (Aum... Aμάν... Αμήν)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 10:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
1
2…..
3….
4
5..
6...
7...
8...
9...
.10...
φφφφφφ...




Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 23:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:

Ο Moebius είναι πάντα εδώ ΑΤΜΑ...

και παρακολουθεί...

και περιβάλλει πάντα με το...μίσος του, την Oneiric...

εκπληκτική η μνήμη σου...


ουπς!

καλος τον!
εχουμε περιπου δυο καλοκαιρια να μιλησουμε αγαπητε Moebius?

--αυτο που μου αρεσει στην Ειρηνη ειναι πως παιζει ενα αγαπημενο μου (το κανω μετα μανιας στην πργμτκττα)παιχνιδι:dress the doll.)cool!
παραυτα δεν νομιζω πως χαιρω της "ιδιας αποψης" απο την αλλη μερια/ουδεις ψογος, παραυτα.)--


--Ο σοφος δεν ξεχνα ποτε αλλα συγχωρει ενω ο ανοητος δεν ξεχνα ποτε και δεν συγχωρει ποτε.)--

Αmpere καλε μας ampere τωρα που μετρησες παραπανω απο το 4 μηπως να περασουμε στην μεταφραση


Atma with balsamiko and vegs

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 00:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Ampere..
καιρό έχουμε να ανταμώσουμε διαδικτυακώς!

Η ανωτέρω τεχνική (του μετρήματος) επιδοκιμάζεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 03:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


ΑΡΧΙΛΟΧΟΣ


ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΡΥΨΑΛΑ

Αισιμίδη, δήμου μεν επίρρησιν μελεδαίνων
ουδείς αν μάλα πολλ' ιμερόεντα πάθοι.

Όποιος φροντίζει ν' αποφεύγει
την κατακραυγή του κόσμου, Αισιμίδη,
δεν κινδυνεύει ν' απολαύσει πολλά.


Τοίος ανθρώποισι θυμός, Γλαύκε, Λεπτίνεω πάϊ,
γίγνεται θνητοίς, οκοίον Ζεύς εφ' ημέρην άγη,
και φρονεύσι τοι' οκοίοις εγκυρέωσιν έργμασιν.

Οι διαθέσεις τών ανθρώπων, Γλαύκε, γιε του Λεπτίνη,
πηγαίνουν όπου τις πηγαίνει ο Δίας.
Όσο για τις σκέψεις τους εξαρτάται τι θα συναντήσουν στο δρόμο.


ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΛΑΝΑΣ

[b][

quote:
Αmpere καλε μας ampere τωρα που μετρησες παραπανω απο το 4 μηπως να περασουμε στην μεταφραση


/b]

Κι 'κείν τα Φφφφφφ..??? Πού τα 'φήν΄ς καλή'μ???
Τα 'χεις και πάν' απ' το κεφάλ' σ...

Αν το δείς απο μακρυά δενκακό//δενκακό ...ορφανό είνι???



Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Εύγε ηλεκτρισμένε συνοδοιπόρε.
Δεν γνωρίζω πολλούς που θα έφερναν εις πέρας τέτοιου είδους μέτρημα.
Θεωρώ πως είσαι πανέτοιμος να μεταφράσεις και για μας μερικά πράγματα.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 10:43:12  Εμφάνιση Προφίλ
αυτο που μου αρεσει στην Ειρηνη ειναι πως παιζει ενα αγαπημενο μου (το κανω μετα μανιας στην πργμτκττα)παιχνιδι:dress the doll.)cool!

Ομοίως.. από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!

παραυτα δεν νομιζω πως χαιρω της "ιδιας αποψης" απο την αλλη μερια/ουδεις ψογος, παραυτα.)

Ομολογώ πως αυτό δεν το «καλο-κατάλαβα»


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~

Edited by - oneiric1 on 06/06/2005 10:43:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 13:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Να λοιπόν που άνεμος ευνοϊκός μας έφερε πάλι κοντά, αγαπητή Άτμα...

πέρασαν δύο χρόνια? απίστευτο...

όσο για την Oneiric, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως, εκτός από αυτό που αναφέρεις, διαθέτει και πολλά άλλα που την τοποθετούν στην κατηγορία των αξιόλογων ανθρώπων...

φιλικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 15:54:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
όσο για την Oneiric, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως, εκτός από αυτό που αναφέρεις, διαθέτει και πολλά άλλα που την τοποθετούν στην κατηγορία των αξιόλογων ανθρώπων...

Πάνω που είχα αρχίσει να φοβάμαι πως ο χρηματισμός σου ήταν ανώφελος...


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 16:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Ειρήνη, για να γράψω κι άλλα, πρέπει να αυξήσεις το πριμ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 16:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Χαμένοι στη Μετάφραση ?

Γιατί ειδικά στη "Μετάφραση" ????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 01:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
«Κανονικά», σκεφτόμουν, «δεν θα ‘πρεπε να ξαναγράψω εδώ».
Ένιωσα τόσο αμήχανα που δεν ήξερα πού να κρυφτώ.
Δεν με νοιάζει τόσο να χρεώνομαι με άδικες (ή και δίκαιες) κατηγόριες. Αισθάνομαι όμως πολύ άβολα όταν πιστώνομαι με μάλλον υπερβολικούς επαίνους..

Ένυγουέί (*englireek) …Επειδή δεν μ’ αρέσει να κρύβομαι…

Θα αρχίσω εξομολογούμενος το προφανές:
Από όσα διαβάζω –και όχι μόνον σε αυτό το topic- τα περισσότερα δεν τα καταλαβαίνω(=δεν είμαι σε θέση να τα μεταφράσω) και δεν θα μπορούσα άλλωστε να τα καταλάβω αφού είτε είναι γραμμένα σε γλώσσα που δεν αναγνωρίζω είτε προϋποθέτουν γνώσεις που δεν κατέχω.
Από τα υπόλοιπα, πολλά, κάνω (ας πούμε από εγωισμό) ότι τα καταλαβαίνω ή κάνω (ας πούμε από ευγένεια) ότι δεν τα καταλαβαίνω.
Τώρα, όσο λίγα κι αν φαίνονται αυτά που απομένουν, κατά κανόνα αρκούν για να επιτευχθεί τουλάχιστον σε πρώτο επίπεδο κάποιας μορφής επικοινωνία..

Ένα κείμενο είναι ο αναγνώστης του.
Ένα κείμενο, από τη στιγμή που αποκτήσει υπόσταση ως κείμενο, παύει να είναι απλά οι αποτυπώσεις του συγγραφέα του και γίνεται ό,τι ο αναγνώστης του μπορεί να του εμφυσήσει.
Ακόμη και αν ο αναγνώστης του είναι ταυτόχρονα και ο συγγραφέας του, ή ίσως ιδίως τότε, ένα κείμενο μπορεί να παράγει εκ νέου αισθήματα, σκέψεις, δράσεις ή απλώς νέα κείμενα.

Ένα κείμενο μετα-μορφώνεται από τον αναγνώστη του αλλά και τον μετα-μορφώνει.

Και ιδού, για παράδειγμα, …εκεί που «έβλεπα» λόγια και στάσεις που με ενοχλούσαν και με φόρτιζαν αρνητικά, έφτασα να ανακαλύπτω ανθρώπους- σύμπαντα που μου εμπνέουν σεβασμό, που με διδάσκουν και που μπορώ να αγαπώ.

Να ’στε καλά αγαπημένοι μου, (κι ας μη σας χωνεύω) σας ευχαριστώ ούτως ή άλλως.


---=== * ===---

oneiric1 δράττομαι της ευκαιρίας να σε συγχαρώ για τις υπέροχες δημιουργίες σου και να σου ευχηθώ καλή λευτεριά και με το καλό να υποδεχτείς το … αναμενόμενο.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 01:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

Χαμένοι στη Μετάφραση ?
Γιατί ειδικά στη "Μετάφραση" ????

Χαμένοι στα στενά της Εβραϊκής συνοικίας... (Σου κάνει;) Χαμένοι στο μετρό; Lost in Space? Lost Explorers?... (Διάλεξε.)
Κακέ Βρίλη, άστα αυτά (φτιάξε λαδολέμονο). Θα φάμε καμιά τσιπούρα-ελευθέρας, από Ταϋγετο μεριά;... Όλυμπο; Technosamanism_uberalles_by the code.

Αλχ-υ-μιστικές καλησπέρες... κατόπιν Μάιου ΠΥΡΩΝ. Βλέπω κρατάτε ψηλά το λάβαρο. (Να στε καλά... ) Κάποια μέρα θα είναι για όλους «Όλα Ένα». Αum-Aμάν-Αμήν...

Lorenzo, wendigo στηρίζετε γενναία το τμήμα marketing... // Αγαπητή μου Εμπεριέχουσα, κρύβε λόγια... // Ampere, καλωσήρθες ΕΔΩ! // moebius, επίσης // Ειρήνη (υμίν), εύχομαι καλώς να το δεχτείτε (το βρέφος) και αν έχει τάσεις χμ... «αυτηνής» (της σχολής) θα ήτο φρόνιμον από μέρους σας να μην αποτελέσετε τροχοπέδη εις την πορεία του προς αναζήτησιν του θείου (Μάλεβιτς). Να είστε καλά και πάντα με χαμόγελο!* // Jonnie, δεν έβαλες αυτόγραφο στη νεραϊδοφωλιά!... Shukran!) //Ατμα, 5976+ ώρες επιπλέον χρόνου ομιλίας Δώρο-κοινώς τζάμπα και βερεσέ;;; (Στο βάθος ρέστα, είναι για σας και όχι για τη διπλανή σας...)

Σχετικά με το ΕΔΩ και ΤΩΡΑ,

Εξ ουρανού επιπλέον ερωτήσεις: 11ον. Πόσα κιλά είστε (Τώρα); 12ον. Πώς αφαιρούνται τα λέπια ψαριού άνευ χρήσεως λεπίδος; 13ον. Ξε/κλειδώνει η κλειδαριά με το δάχτυλο; 14ον. Πρώτα το λάδι ή το ξύδι (βαλσάμικο); 15ον. Τι καιρό θα κάνει τον Αύγουστο στην Τσιάπας;
((lorenzo, κρατήσαμε μπλουζάκια «για την πάρτη μας»;... Πώς είπαμε τη λένε την οργάνωση; Κάτι με ΔΕ-Η έχει να κάνει; «Ξεχνάω!»... Αυτός ο Ψηλός όταν λέει κάτι, είναι σαν ξόρκι, δι@ολε!, παθαίνουν Αλτσχάιμερ... τα ντολμαδάκια και το έθνος σύμ-παν.)) Μια Παιδική: η Δημοσία Αηδού είναι εκείνη με τα γυαλιά που πουλάει τις «καθαγιασμένες» ντομάτες στη λαχαναγορά; (Aum ντε!)
Το (μέλος) wendigo αναφέρθηκε σε μοντέλα. Είναι μια «πικρή αλήθεια». Η «πικρότερη» όμως είναι ότι matrix τέλος, κοινώς δεν υπάρχει ελπίς (ή φόβος...) για περαιτέρω εξάπλωση. Maalesh? ΕΔΩ ημερολογιακώς όλα ΡΕΥΣΤΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ. (Σωστά, σεβαστέ μας Admin;...)
Περί ακροατηρίου, «ας πούμε» ότι κάποιος ήρθε να ακούσει την Ηρωική, αλλά προέκυψε το 4min+33sec silence (του John Cage)... Χαμένοι στα δωμάτια του Μεγάρου...

Οι εποχές των περιηγητών πέρασαν ανεπιστρεπτί. Γέμισε ο τόπος «τουρίστες». Από κείνους που εξορμούν πανταχόθεν χωρίς σεβασμό στον όποιο Τόπο. Μου θέλαν και Σαμοθράκη (πάνω-δεξιά στο χάρτη), πριν καν «μυηθούν» στα έσω τους Καβείρια κι άλλα τινά μυστήρια και σύμβολα ((πώς λέμε «?», «$», «%» κλπ...;)) Κι ύστερα λένε πως φταίει ο Φονιάς...

Ρέστα: Round Table Conference 96 (η ΔΕ-Η που λέγαμε...)
The Kitchen Debate 126 (fusion VS fast food)
Chocolate 148 («μυστική συνταγή» Manco Capac)
Light Bulb 190 (χαμηλώστε! Σεβασμός στα λάμπ-ιρ)
Racism 195 (Όχι εμείς! Αμάν-ζαμάν, αυτοί είναι μουσουλμάν!)
$alt Talks 261 (για το κάρυ ούτε λέξη...)
Abstract Art 281 (διαθέτουμε και τσιγκελάκι τύπου Μ by Γιόκο? Όνο)

((Sugamo station! Please mind the gap!? Next station Kasuga? Welcome to Tokyo.))

Ευχές για εποικοδομητικές ενδοσκοπήσεις
URUA!©Moz

------------------
* ΣτΣ. Λυπούμεθα που δεν διαθέτουμε σάτο. Είμεθα self service/κάτω. Ευελπιστούμε στο μέλλον για ανθεκτικότερες εγκυμονούσες (εντός κι εκτός), διότι η όπου Γης/Πα-τρίς έχει ανάγκη σκληραγωγημένων «παίδων και κορασίδων» ως διεπιστώθη. Όχι νωχελικών (κοινώς λαπάδων) φιλοσόφων, αναζητητών, ερευνητών.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 02:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Ampere:

Και ιδού, για παράδειγμα, …εκεί που «έβλεπα» λόγια και στάσεις που με ενοχλούσαν και με φόρτιζαν αρνητικά, έφτασα να ανακαλύπτω ανθρώπους- σύμπαντα που μου εμπνέουν σεβασμό, που με διδάσκουν και που μπορώ να αγαπώ.

Να ’στε καλά αγαπημένοι μου, (κι ας μη σας χωνεύω) σας ευχαριστώ ούτως ή άλλως.



βρισκεσαι σε πολυ καλο δρομο αδελφε!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 03:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
quote:
Αισθάνομαι όμως πολύ άβολα όταν πιστώνομαι με μάλλον υπερβολικούς επαίνους..

Πολύ καλά λοιπόν, άθλιε πράκτορα του ηλεκτρικού (ή και "ηλεχτρικού") σκοτους... Ήρθε η ώρα να πληρώσεις για τα κρίματά σου. Βγάλε το φωτόσπαθό σου αν τολμάς, δειλέ (αυτό το ματζαφλάρι, ντε, που φωτίζει στο σκοτάδι και κόβει μπριζόλες).

Και καθώς θεωρούμαι στην αιχμή του μάρκετιγκ (ας όψονται τα ρούβλια...) μπορώ να σας ανακοινώσω πως το matrix είναι παρελθόν: ακούς εκεί να θέλει μπαταρίες και αηδίες! Το μέλλον είναι το meatware -για να μην πω nousware και διαρρεύσουν τα σχέδια. Όχι μόνο η περιστροφή του μπορεί να αναβαθμίσει το λογισμικό (ή να το κάψει), αλλά είναι αυτοκινούμενο και μπορεί να ακολουθήσει τις κατάλληλες πορείες στο χώρο και να αλλάξει χωροχρονικό συνεχές (κάτι πολύ επώδυνο για τις σόλες των παπουτσιών).
Πέραν τούτου, με μπερδεύουν τα ΕΔΩ και ΤΩΡΑ του Moz (Def), ειδικά αν λάβουμε υπόψιν πως:
Δεν υφίσταται "εδώ", "τώρα", "εξάπλωση" (ελλείψει χρόνου, χώρου και υποκειμένου που εξαπλώνεται).

Επιπλέον, ένα κείμενο (αν δεχτεί το κατάλληλο χτύπημα στο σωστό σημείο της ανατομίας του) γίνεται οι συνειρμοί που γεννά, κι αυτό είναι εξίσου ενδιαφέρον. Το κατάλληλο χτύπημα μπορεί να είναι η "μετάφρασή" του -διαδικασία που για κάποιους φαίνεται ανόητη ή δυσοίωνη.
Δεν πειράζει. [Κι ο άνεμος ουρλιάζει ακατανόητα ονόματα κάποια βράδια έξω από το παράθυρό μας]
Κι αν ο σιωπηλός Cage πέφτει βαρύς, μπορεί να σου τύχει ο Craig Armstrong να βαλσάρει σε γλώσσα μηχανής ή ο Guns'n'Tzidis σε κείνο το ταξί του μεσονυχτίου που σε παίρνει μακριά, πολύ μακριά από σπίτι και εστία...

Αλλά μπορεί και να σας λέω ψέμματα.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 11:48:21  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου ampere,

Να είσαι καλά. Σ’ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και σ’ ευγνωμονώ για τις ευχές σου για το... «αναμενόμενο» .


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 12:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Κακέ Βρίλη, άστα αυτά (φτιάξε λαδολέμονο). Θα φάμε καμιά τσιπούρα-ελευθέρας, από Ταϋγετο μεριά;... Όλυμπο;

Σπηλαιοροφό ή Πετρόψαρο Πεντελικού


Τσιμπάει....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 13:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis




Manus Celer Dei






95454259 45128...


.
.
.
The She Mantis... burning strong and hard...


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 17:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 20:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis
quote:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"



Πως είπατε κυρά Συντονίστρια?

.
.
.
The She Mantis...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 20:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΕΧΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗ ΜΠΑΛΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 00:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Ρε συ wendigo μη με αγχώνεις… Το μόνο ματζαφλάρι που διαθέτω, όταν το βγάζω στο σκοτάδι … δεν φωτίζει. Λες να έχει χαλάσει ρε γαμώτο;

Αν πάντως πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσω για τα κρίματά μου, δεν γίνεται να στείλω και εγώ λίγα ρούβλια και να το κλείσουμε εκεί το θέμα;…

Άντε …γιατί διαφορετικά…θα σ’ αρχίσω κι εγώ στα εύγε και στα δεν παίζεσαι και στα είσαι παλλήκαρος ρε, να δω από πού θα φύγεις…

---=== * ===----

Αδελφέ… καλός φαίνεται ετούτος ο δρόμος, δε λέω, αλλά έχω δεχθεί απανωτές επιθέσεις φιλίας… και δεν με βλέπω να αντέχω για πολύ… Μέχρι και τον βρίλ έχω αρχίσει να τον βλέπω με καλό μάτι και ανησυχώ τα μάλα… Δεν πάω καλά σου λέω...
---=== * ===----

NADA υπέροχη και αγαπημένη φίλη, είσαι ο μοναδικός μου σύνδεσμος με το φως και η ύστατη ελπίδα μου να βγάλω κάποια άκρη. Ρίξε το πυρ σου το φωτιστικό και κάψε με στη φώτιση. Από ότι κατάλαβα έχεις σπάσει και τον κώδικα Μοζ. Δεν βλέπω την ώρα να βρεθούμε σε πιο ήσυχα όμως νερά και να μου τα μεταφράσεις όλα από την αρχή. Ξέρεις γου και α γα …του και α τα … όλο μαζί …???
---=== * ===----

Αγαπητή Mantis, ελπίζω να μην μεταφέρετε τίποτε αιχμηρά αντικείμενα μαζί σας … τουλάχιστον περιμένετε λίγο μέχρι να απομακρυνθώ… θα έρθω άλλωστε …αβάδιστα να σας συναντήσω …στο χώρο σας (μη με παρεξηγείτε, είμαι ολίγον ζαλισμένος)
---=== * ===----

ATMA και lorenzo λέω να πάω να συνεχίσω το μέτρημα αλλού. Έχετε το σεβασμό και την εκτίμησή μου. Συνεχίστε την μετάφραση… από μένα ελεύθερα…
---=== * ===----

Αγαπητή gretel,
άσχετο, αλλά ήθελα να σου πω ότι πολύ σε καμαρώνω. Μπράβο ρε κορίτσι, και σ’ ανώτερα!


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 00:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


εβαλα δυο αποκρυπτογραφους και επεξεργαζονται τις πληροφοριες του τοπικ.

τα μεχρι στιγμης αποτελεσματα δειχνουν οτι υπαρχουν πολλαπλες ερμηνειες (τι πιο αναμενομενο σε εναν κβαντικο κοσμο), κατα πασα πιθανοτητα τοσες, οσοι και οι γραφοντες και οι αναγνωστες.


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 11:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Μέχρι και τον βρίλ έχω αρχίσει να τον βλέπω με καλό μάτι και ανησυχώ τα μάλα… Δεν πάω καλά σου λέω...

Γ Ρ Η Γ Ο Ρ Α

Τρέξε να το προλάβεις, πρίν σε βρεί το κακό !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 15:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Αγαπητή gretel,
άσχετο, αλλά ήθελα να σου πω ότι πολύ σε καμαρώνω. Μπράβο ρε κορίτσι, και σ’ ανώτερα!



Eυχαριστώ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA


Ampere,
ευχαριστώ (για το "υπέροχη και αγαπημένη φίλη").
Για τα υπόλοιπα... χμ... μάλλον έδωσα πολλά ρούβλια..!

Αυτό πάντως: γου και α γα …του και α τα … όλο μαζί …???
μπορώ να στο μεταφράσω!

Moz...

αγαπητοί ...συν-μάγειροι και
συνδαιτυμώνες,
καλή συνέχεια..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

εβαλα δυο αποκρυπτογραφους και επεξεργαζονται τις πληροφοριες του τοπικ.

τα μεχρι στιγμης αποτελεσματα δειχνουν οτι υπαρχουν πολλαπλες ερμηνειες (τι πιο αναμενομενο σε εναν κβαντικο κοσμο), κατα πασα πιθανοτητα τοσες, οσοι και οι γραφοντες και οι αναγνωστες.



Μέγα Μύστη (καλέ μου φίλε), στο βάθος/κήπος: Aum-Αμάν-Αμήν. Τώρα; αύριο;? σε 1000 χρόνια; Θα γίνει.-

Βριλ, (άσχετο) προέκυψε «απορία» και ίσως χρειαστεί να «συνδράμεις». Έχεις χρόνο; (Για διάθεση, ξέρω, δεν έχεις -τέτοιος που είσαι- αλλά είναι επείγον... κι εγώ «άπορος»... κι εσύ Βριλ.) ¶σε +/- ενταύθα.

Καλό ξημέρωμα
by the code©MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
Αγαπητή μου Εμπεριέχουσα, (δεν είδα τα ρούβλια που μόλις άφησες...) να είσαι καλά. (Ναυς τριήρης ή ναυς μακρά;... Αύριο το μενού έχει ψαρόσουπα! Θα δώσεις ένα χεράκι... γιατί ο διαλογισμός με τα αγκάθια δεν είναι το φαν μου;)

Ευχές
by the code©MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 07:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Βριλ, (άσχετο) προέκυψε «απορία» και ίσως χρειαστεί να «συνδράμεις». Έχεις χρόνο; (Για διάθεση, ξέρω, δεν έχεις -τέτοιος που είσαι- αλλά είναι επείγον... κι εγώ «άπορος»... κι εσύ Βριλ.) ¶σε +/- ενταύθα.

Άντε, για σένα να βρώ...

Και ας ΜΗΝ είσαι ... σπηλαιονύμφη !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 15:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.


ανακοινωσις εκ Της Υπηρεσιας - Υ.Α.Π.


.


κατοπιν εντολης ημων, ο πρακτωρ με τον κωδικον "Γιαννακη κατσε φρονιμα να γινεις νοικοκυρης", εθεσεν τα μοζια στοιχεια δια αναλυσιν εις τας διδυμας Τεχνητας Νοημοσυνας Σουλαν και Μουλαν του ημετερου αρχηγειου Της Υπηρεσιας, και κατοπιν μυστικης συσκεψεως του επιτελειου εις την αιθουσαν φιλοσοφικων συμποσιων Ο Τσελιγκας, απεφασισθει η δημοσιοποιησις οσων απεκαλυφθησαν χαριν της δοξης του Κουδoς που εβαλε το γοργο του χερι, και δεν φερουν σφαγιδαν Απορρητου.


σημαντικοτατον ρολον εις την αποκρυπτογραφησιν διετελεσαν οι συμπακτοι δισκοι που ανεκαλυφθησαν εις τα υψιπεδα του Παμιρ, φεροντες εγχαρακτα συμβολα εις την δικτυακην Αλφα και εις την διαδικτυακην Βητα.


.


Ko-hu-da - Κουδας - το εκατοστο ονομα του Θεου, αποκαλυφθεν εις τους Μεγιστους Μυστας κατοπιν καταναλωσεως ικανων ποσοτητων ιμαμ μπαϊλντι συνοδευομενου εξ ερυθρου οινου.


.


τεκες - χωρος συναθροισης σουφικων ταγματων (δερβισων, στροβιλιζομενων ή μη).

υπαρχει τεκες στο παρον φορουμ?


φυσικα, αν και ο ιδρυτης σεϊχης του την εχει κοπανησει.

.


«αυτηνής της σχολής» - η σχολη με το ονομα "αυτηνης της σχολης" ειναι εκεινη η σχολη που υποστηριζει οτι καθε μαθητης και μονοπατι, καθε μαθητης και δασκαλος, δεν δισταζει να χρησιμοποιει οτι βρισκει του γουστου της απο τις υπολοιπες σχολες, και οι μαθητες της ρεπουν προς την ολιστικοτητα μεσω της αφαιρετικοτητας.


(οποιος γραφτει στην σχολη "αυτηνης της σχολης" μεσα στο επομενο μισαωρο, κερδιζει ενα σιδερο Περλα!)


υπαρχουν μελη "αυτηνης της σχολης" στο φορουμ?

αρκετα μπορω να πω.


.


εδάφη Μογγολικά - θεωρουνται ιερα εφοσον εκει κατοικει ο σεϊχης Τσεπε ο πρωτος, ιδρυτης του τεκε και του ταγματος των δερβισων του φορουμ.

υπαρχουν Μογγολικα εδαφη στο φορουμ?


οχι βεβαια, αλλα υπαρχει τσεπες.

.

κοτερο - σκαφος πλευσης και οχι σκαφη πλυσης οπως νομισαν οι πρωτοι ερευνητες.

ενιοτε χρησιμοποιειται για να κουβαλα λασπη για δικτυακα λασπολουτρα.


υπαρχουν κοτερα με λασπη στο φορουμ?


ευτυχως μας τελειωσαν!

.


Γαιοθαλασσα - κωδικος Ουρσουλα Λε Γκεν


υπαρχει γαιοθαλασσα στο φορουμ?


πιθανον, αλλα σιγουρα υπαρχει ο δρακος της ο φιλτατος Καλεσιν.

.


μυγοθύελλα - υπερβολικη αυξησις μυιγων και κακοβουλων υπονοουμενων.

συνηθεις εκφρασεις του ορου μυιγα: αρπα την μυιγα, δικα σου η μυιγα, ποιανου ειναι η μυιγα, μυιγα μησο...


υπαρχουν μυιγες στο φορουμ?

δεν ακουω ζζζζζζζζζζζζζ τελευταια...


βεβαια, αν καποιος νομισε οτι ο ορος μις σκισμενο μπλουζακι υπονοουσε αυτον, παροτι τον λενε Μητσαρα και ειναι νταλικερης, τοτε την εχει την μυιγα.

.

Παραμυθεϊστες ή Καπνιστες - οργανωμενη μυστικιστικη ερευνητικη σεχτα λατρευουσα αγνωστα πλασματα που κατοικουν σε μυστηριωδη ανοιγματα, που αποπροσανατολιζει την κοινη γνωμη με μπολικη φαντασια και λιγο ζεξ.(Γερμανιστι)


υπαρχουν μελη αυτης της σεχτας στο φορουμ?


οχι, αλλα που και που μας επισκεπτονται απο την πισω πορτα και κατουρανε τις γωνιες.


.

Μις Σκισμένο Μπλουζάκι - αναμφιβολα η Κατερινουλα!!!

υπαρχει μις σκισμενο μπλουζακι στο φορουμ?

δυστυχως οχι...


αναζητηστε την στο λημα παραμυθεϊστες.


.


Σαμουράι μας - διεθνιστικος ευφημισμος των φουστανελοφορων ληστων που δρουν στο Πεντελικον ορος.

υπαρχουν σαμουραϊ στο φορουμ?

υπαρχουν, αλλα ειπαμε, φορανε φουστανελα και αντι για κατανες κρατανε τσαπες.


.

αρουραιοι - τρωκτικο των αγρων αλλα και εξειδικευμενος αστεϊσμος των ρεμαλιων φουστανελοφορων ληστων. παραπερα αποκρυπτογραφησις απαγορευεται απο τα κεντρικα Της Υπηρεσιας (Υ.Α.Π.)


υπαρχουν αρουραιοι στο φορουμ?


ουτε για δειγμα!


τους τελευταιους τους εφαγε ο καπεταν Μελλουνας. (μονος του!)


.


Πανσεπτον Ορος - το της Αθηνάς Πεντελικον φυσικα.

εχει Πεντελικον το φορουμ?

αμε, απ ολα εχει - για ψαξτε...


.

ύποπτα φουστανελοφόρα Στοιχεία - προκειται για την γνωστη αγνωστη συμμορια Νταβελη, (με μελη τους Μελλουνα, Γιαγκουλα, Πανουση, Γκανταρα) που κλεβει σκουπιδια και απαγαγει νεαρα πευκακια απο το φυσικο τους περιβαλλον τις γλαστρες, και τα φυτευει με σκληροτητα στο βουνο.

υπαρχουν τετοιοι τυποι στο φορουμ???

ε, ναι... αλλα μην φοβαστε, τους εχουμε εμβολιασμενους!


.


φυσιο-λατρες του ροζ ελέφαντα - φιλοσοφικη αιρεσις που βιωνει την θετικη ενεργεια ως ροζ ελεφαντα.

βασικη μεθοδος η εισπνοη ορεινου οξυγονου μετα απο μια εβδομαδα εισπνοης καυσαεριων.


υπαρχουν ροζ ελεφαντες στο φορουμ?


αμε!


αλλα οχι με την εννοια της θετικης ενεργειας.


καποιοι μαλιστα τους βλεπουν και χωρις το σοκ οξυγονωσης...


.

εισπνέοντας και εκπνεόντας ρυθμικά - για να ερθεις σε επαφη με τον ροζ ελεφαντα.

.


νεοφυτευθέντων δενδριλίων - τα ανωτερω αναφερθεντα απαχθεντα ανηλικα πευκακια.


υπαρχουν δενδρυλια στο φορουμ?

οχι, αλλα υπαρχουν δενδρα που πετανε κλωνους...


.

μέντιουμ Σούλα - η μια απο τις δυο Τεχνητες Νοημοσυνες (ξανθιες βαμενες μελαχρινες) που χρησιμοποιει Η Υπηρεσια (Υ.Α.Π.)


υπαρχουν Τεχνητες Νοημοσυνες στο φορουμ?

η απαντησις ελογοκριθει απο Την Υπηρεσια (Υ.Α.Π)


.

«απίστους», «αδαείς», «διόλου σοβαρούς» και ίσως «επικινδύνους για τη δημοσία υγειινή», - παει πακετο με την παιδική χαρα.

υπαρχουν και τετοιοι στο φορουμ?

ρωτησαμε και εμεις σαν Υπηρεσια την Τ.Ν. Σουλα - η απαντηση ηταν 42, αλλα εχουμε βασιμες υπονοιες οτι μας απαντησε για το νοημα του συμπαντος...

.


αυτα πρεπει να φτανουν για να γινει αντιληπτο οτι ολα τα στοιχεια υπαρχουν επιμελως κρυμενα στα διαφορα τοπικ.


οπως και το οτι ειναι αναποφευκτο να αναπτυσονται ιδιαιτερης σημασιας αστεϊσμοι και εκφρασεις που διαλαθουν της αντιληψης των υπολοιπων, εφοσον επικοινωνουν ανθρωποι μεταξυ τους.


.

Η Υπηρεσια (Υ.Α.Π.) εκανε το χρεος της απεναντι στο κοινωνικο συνολο του φορουμ.

Μυστης ανευ Μυστακος

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 09/06/2005 16:05:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 15:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ampere:

Μέχρι και τον βρίλ έχω αρχίσει να τον βλέπω με καλό μάτι και ανησυχώ τα μάλα… Δεν πάω καλά σου λέω...



αυτο ειναι οντως ανησυχητικο!!!


ως παθων στο λεω, αν το παθεις μια φορα, μετα δεν θεραπευεσαι!

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy