ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ... (Aum... Aμάν... Αμήν)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 00:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:


Jonnie, «Πωπω πεινάω σα λύκος! Πίσω από κάθε ΅οΆ βλέπω κι από ένα αυγό. Κι αν σπάσεις καναδυό ίσως φάμε ομελέτα!» ((φωνητικά/αστρόσκονη: «Πίκατσου», κορυφαία στις γυψογραφίες και στο ικεμπάνα με γαριδάκια...))

Βιβλιογραφία/χορηγία:
«Εφαρμοσμένη Κβαντομηχανική στη Σπηλιά της Πεντέλης» by Vril, «Ο μοναδικός μονόκερως με το χρυσό κέρατο-Πώς τα όνειρά μας γίνονται πραγματικότητα» (παραμύθι) by Sylvaine Nahas, «Ο Δημιουργικός ΟΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ» by Λίλιθ, «Οι Γάμοι του Ουρανού και της Κόλασης» by William Blake και «The Outsider» by Colin Wilson.

Μικροί εξερευνητές, μην σημειώνετε ασκόπως στα βιβλία «Helen I Love you». Εν όψει Τρωικών μηνύσεων προς αλλόθρησκους.com φροντίστε για ενταφιασμό/καύση. Ο φόβος της φωτιάς παλεύεται. Η ευδαιμονία της άγνοιας, ΟΧΙ.

Επί του «ανούσιου»:
Η Ιερή Φωτιά άναψε. Λύρα και νταούλι ήχησαν ξανά.* Τα κάρβουνα πατήθηκαν κι απέμεινε η στάχτη. (Και του χρόνου!) Την Ασκητική την πράττεις. Όλα ένα.
Aum? Αμάν... Αμήν.

Technosamanism in the des-s-ert
URUA!©Moz

------------------
*Στμ. Για τον Αγιο Κωνσταντίνο...

((Αντμιν, ζεις;;; ... Περιμένω απάντηση.))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 23:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
καλησπερα Μοz


-..
.
-.


-.--
.--.
.-
.-.
-..-
.
..


.-
-.
--.-
-
.
.-.
....


-....
.-.
....
...
-..-
.
..
.-


.-
.-.
---


-
....
-.


.-
.-..
....
-....
.
..
.-

.-/-/--/.-@@@.../.-/-.-/.-/.--./.-/--.-


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 00:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
εχεις δικιο αγαπημενε:)
κι οπως λεει και ο Μοζ πιο πανω...
quote:
Ο φόβος της φωτιάς παλεύεται. Η ευδαιμονία της άγνοιας, ΟΧΙ.

..μερα φωτιας γεννηθηκα μερα φωτιας γιορταζω τ'ονομα μου...
"αυτηνα" την αντεχω//την βλακεια των πολλων ...ακομη δεν καταφερα επαρκως...




cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 16:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Αν το βαλουμε στο systran?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 16:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Και υποτίθεται, οτι εγώ κάποτε ήξερα ΜΟΡΣ, σαν καλός Διαβιβαστής που ήμουν ....

Ποτέ δεν κάναμε ΜΟΡΣ.
Ήδη το 1987 που πήγα στο Σύλλογο Φυσιολατρών με γενικά καθήκοντα Συνοριοφύλλαξης, είχε καταργηθεί, επειδή ήταν ξεπερασμένος... !
Και εξαπέλησεν την περιστεράν...
Φσσσσ, πολύ πιο αξιόπιστο σύστημα !

Από κάτι τέτοιες μπούρδες σκυλοπνίγηκαν και αυτοί του Τιτανικού , γιατί από τα πολλά *ντίτ* *ντίτ* **ντίίιιιτ* *ντίτ*, ακούγανε "πουλάκια" οι ... τηλεγραφηταράδες, και αρμενίζαν αλλού τα καραβάκια.

Λοιπόν, μη με κουράζετε γέρον άνθρωπον, πέστε τι θέλετε και μην μας τα *ντίτ* *ντίτ* **ντίίιιιτ* *ντίτ*


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 16:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Μια αδιάκριτη ερώτηση πρός Moz

ΑΝ, αν σου στείλω Μαίηλ, θα το απαντήσεις ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Vril χαιρε!
εχουμε κοινο παρελθον περι στρατου.
Πηρες πτυχιο τυλετυπου κρυπτογραφου;
Ηθελε πανω απο 18.
Και για να ευλογησω τα μουσια μου το πηρα.
Ξερεις το επομενο βημα ειναι το hacking.


Μοz να δουμε πως κρυπτογραφουσαν οι αρχαιοι Σπαρτιατες;
Λοιπον καταρχας χρειζομαστε 3 βασικα υλικα

1.Δυο βεργες(σιδερο,ξυλο) κομμενες στο ιδιο μηκος και με το ιδιο παχος
στρογγυλες.
2.Μια λωριδα χαρτιου ή υφασματος που να τυλιγεται γυρω απο το ξυλο επακριβως στο μηκος του.
3.Δυο πινεζες

Την μια βεργα την κραταμε εμεις,την αλλη ο παραληπτης του μηνυματος μας.Κανουμε και στις δυο βεργες στο ιδιο ακριβως σημειο με την πινεζα.


Περνουμε την καρφιτσα και την λωριδα και την στερεονουμε μεσα στην τρυπα.Μετα τυλιγουμε σφιχτα το υφασμα ή χαρτι γυρω απο την βεργα μεχρι την αλλη ακρη και την στερεωνουμε ανοιγοντας μια καινουργια τρυπα εκει που τελειωνει το υφασμα.
Ετσι εχουμε την βεργα μας "ντυμενη".
Τωρα ξεκιναμε και γραφουμε το μηνυμα μας κατα μηκος της βεργας.

Αφου τελειωσουμε ξετυλιγουμε την λωριδα υφασματος και ηδου το μυνημα μας...δεν καταλαβαινουμε τιποτα γιατι τα γραμματα ειναι σκορπια.
Το στελνουμε στον παραληπτη και εκεινος το τοποθετει πανω στην δικια του βεργα και διαβαζει το μυνημα.

Οταν σε περιοδους πολεμου πιανοταν ενας αγγελιοφορος βρισκανε πανω του μια λωριδα χαρτι με ανακατεμενες λεξεις και δεν βγαζαν ακρη.Ο αγγελιοφορος δεν γνωριζε ουτε αυτος τον τροπο κρυπτογραφησης και αποκρυπτογραφησης.

Εξυπνο ε;

αντε και καλο μας απογευμα.


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 03:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
ryche
Ετσι δεν βγαίνουν τα γράμματα απλώς απομακρυσμένα; Μάλλον δεν κατάλαβα τον τρόπο...

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 03:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
Σίγουρα δεν πρόσθεταν ανα ένα δακτύλιο ή δεν ξέρω πόσους και τίποτα άσχετο;...

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 12:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
καλημερα Θειτσα.

Εγω φταιω που δεν καταλαβες.
Φαντασου οτι γραφεις ενα μεγαλο μυνημα.
Αρα θα χρειαστεις πολλες σειρες στον κυλινδρο.

Φαντασου οτι κατω απο το U (STHN EIKONA) εχει το πρωτο γραμμα
της επομενης λεξης κατω απο το R το δευτερο γραμμα κτλ.
πχ.

U R A @ M O Z
K A L H M E R A
S O Y E Y X O M A I
U E I T S A

Αρα ξεδιπλωνοντας την κορδελα απο τον κυλινδρο εσυ θα διαβαζεις:

U
k
s
U
R
A
O
E
L
Y
I
κτλ...

ελπιζω να βοηθησα


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 13:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
..ναι εντάξει..

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 00:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

Μια αδιάκριτη ερώτηση πρός Moz
ΑΝ, αν σου στείλω Μαίηλ, θα το απαντήσεις ?

Φυσικά. (Τι «Υποχθόνια» ερώτηση!)

nst, θα γίνει... του systran.

ryche, ελήφθη το «ανούσιο», thankSS!

ATMA, τις ευχές μου! Aum...

(Ήταν η θείτσα εδώ;;;)

(Φάνηκε καθόλου ο Admin;)

«ΟΜΕΛΕΤΑ FUSION ΤΟΥ ΕΡΜΗ» (Προσφορά του καταστήματος©AUM_oz): Δομικά υλικά: Αυγά (δίκροκα), ελαιόλαδο, αλάτι, κάρι (σανσκριτικό)// Εργαλεία: τηγάνι, τηλε-κίνηση (ή καπάκι) και 3Α.// Γαρνιτούρα: μανιτάρια ψιλοκομμένα-σωταρισμένα (τα μαύρα τα κινέζικα), φρέσκα κρεμμυδάκια (ελληνικά) σε λωρίδες, ελαιόλαδο, ξύδι βαλσάμικο (βιολογικό).//Πνεύμα: Λευκό σοβινιόν (Οινοποιείο των Υψιπέδων Γκολαν) // Για να δομήσουμε* την ομελέτα του Ερμή χτυπάμε (ευγενικά) τα αυγά προσθέτοντας αλάτι, κοκ //Τη γυρνάμε στον αέρα (την ομελέτα) για να ψηθεί και η άλλη πλευρά. Ξανά... κι άλλη μία (1). Η νοστιμιά βρίσκεται στη μαεστρία του αναποδογυρίσματος στον αέρα. Πιο ψηλά, πιο καλά. Σε περίπτωση ανάγκης χρησιμοποιούμε καπάκι (κατσαρόλας). Προσθέτουμε κάρι. Έτοιμη. Την αποδομούμε, γαρνίρουμε, σερβίρουμε.**

Χαμένοι στη Βίλα Αμαλίας και στον κύκλο με την κιμωλία...

((Δεν έχει αυγά, έχει Μόνο Αχλάδια;)) Ζητείται γνώστης ψυγομαγείας***. Η ανύπαρκτη (ελλείψει αυγών) ομελέτα πρέπει άμεσα να δομηθεί, να αποδομηθεί και να τοποθετηθεί στα πιάτα. Υποσχεθήκαμε στους φίλους ομελέτα του Ερμή και τέτοια θα σερβίρουμε. Aum-Αμάν-Αμήν. Τελεία, παύλα.

technosamanism by the code
URUA!©Moz

----------
*Στμ. Διατηρώ το αΆ πληθ. ως έχει στο Βιβλίο (Κ/ρ/ο/ν/ι/α).
** ΣτΣ. Στον Αρχάγγελο Μιχαήλ ούτε πιρουνιά (διαιτεί).
***ΣτΣ. Από το «Πλαθολόγιο Λέξεων» του Λύο (όχι Νύο) Καλοβυρνά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 03:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
Moz,δεν νομίζω...πάντως εγω δεν την είδα,αλλά αν την πετύχω πουθενά εδω μέσα θα της πω να πάει να πλέξει καμιά κάλτσα
ΥΓ:μάθανε και οι θειάδες εσωτερικά

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 16:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Στην ψυχομαγεία έμεινα μετεξεταστέος...
Αλλά στην τετρατριχεκτομία σκίζω!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 22:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz

Χμ...
quote:

quote:

©Mystery οf Z


Who the f*ck is Alice ???




"... και τα Μυστήρια."
("I am all ears")

quote:

..I used 2be Alice...on "Hermaphrotidus". ..upstairs...//one of the Sophia's..topics...//^(@_@)^
aumnamonamah...




«ΤΟ» (Marilyn+Manson)

quote:

quote:

// Βάσει σύνταξης 3+60, Ή οδός θα ήταν Ή γένους θηλυκού (την/της) // Μήπως (δι@ολε!) η οδός έχει κάποιον εσω-κωδικό-μετάλλαξης, που αγνοώ, οπότε το «την» γίνεται «τον»;;;


Aum ντε!

quote:
quote:

((Γιάννη, με κείνο το «ΤΟ» τι γίνεται;


χμμμ...
τωρα με επιασες υπο την κατοχην του επιλεκτικου αλτσχαϊμερ που με βασανιζει για τις αμαρτιες μου!
το ΤΟ ε?


Το μπονζάι γ@μ*το!...
((Η μικρή ρωτάει συνεχώς «μα γιατί ο καλός κος Τζώνυ δεν μας στέλνει το δεντράκι;»... Τι να της πω;... Jonnie, δεν μας αγαπάς πια;... Εκείνος ο Χμερ τα φταίει όλα... χαχαχα!))


"Αγαπητή θείτσα, θα σε παρακαλούσα να μην χρησιμοποιείς παραπλανητικούς όρους..."
((Ξέρεις τι βουν-τ-ού έχουν εκείνες οι κ*λτσ*ς...; χαχαχα!))

Δρ Ουένδιγο, δε γιούνιβερς νιντς γιου... []


Aum Aμάν Αμήν...Guttenacht!
URUA!@Moz by the code...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 01:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Ο Μ άιος* των Π υ ρ ώ ν ...


*όπως Μαία ή Μάγος


Τα σέβη μου σε όλους!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 01:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo



«ΟΜΕΛΕΤΑ FUSION ΤΟΥ ΕΡΜΗ» (Προσφορά του καταστήματος©AUM_oz): Δομικά υλικά: Αυγά (δίκροκα), ελαιόλαδο, αλάτι, κάρι (σανσκριτικό)// Εργαλεία: τηγάνι, τηλε-κίνηση (ή καπάκι) και 3Α.// Γαρνιτούρα: μανιτάρια ψιλοκομμένα-σωταρισμένα (τα μαύρα τα κινέζικα), φρέσκα κρεμμυδάκια (ελληνικά) σε λωρίδες, ελαιόλαδο, ξύδι βαλσάμικο (βιολογικό).//Πνεύμα: Λευκό σοβινιόν (Οινοποιείο των Υψιπέδων Γκολαν) // Για να δομήσουμε* την ομελέτα του Ερμή χτυπάμε (ευγενικά) τα αυγά προσθέτοντας αλάτι, κοκ //Τη γυρνάμε στον αέρα (την ομελέτα) για να ψηθεί και η άλλη πλευρά. Ξανά... κι άλλη μία (1). Η νοστιμιά βρίσκεται στη μαεστρία του αναποδογυρίσματος στον αέρα. Πιο ψηλά, πιο καλά. Σε περίπτωση ανάγκης χρησιμοποιούμε καπάκι (κατσαρόλας). Προσθέτουμε κάρι. Έτοιμη. Την αποδομούμε, γαρνίρουμε, σερβίρουμε.**


((Δεν έχει αυγά, έχει Μόνο Αχλάδια;)) Ζητείται γνώστης ψυγομαγείας***. Η ανύπαρκτη (ελλείψει αυγών) ομελέτα πρέπει άμεσα να δομηθεί, να αποδομηθεί και να τοποθετηθεί στα πιάτα. Υποσχεθήκαμε στους φίλους ομελέτα του Ερμή και τέτοια θα σερβίρουμε. Aum-Αμάν-Αμήν. Τελεία, παύλα.



Το μπονζάι γ@μ*το!...
((Η μικρή ρωτάει συνεχώς «μα γιατί ο καλός κος Τζώνυ δεν μας στέλνει το δεντράκι;»... Τι να της πω;...


Μέγας Γρίφος, ουχί της Σφιγγός αλλά του περιεχομένου του ............................................................................................................................................. και πάντα με τη βοήθεια του Ενός, φιλεύσπλαχνου και ελεήμονος Ko-hu-da. Aum, Αμάν, Αμήν?

((Χμ... «σανσκριτικά»;...))

Αυτά τα ολίγα από το καινούριο βιβλίο του Μοζ που σύντομα θα κοσμεί τις προθήκες των βιβλιοπωλείων.

Θα ήθελα να εξηγήσω εδώ ότι η καθυστέρηση της έκδοσης οφείλεται κυρίως στην ευαισθησία του συγγραφέως προς την συμπαθεστάτη παράκληση των εσωτεριστών γύφτων να μεταφραστεί το έργο στην γλώσσα τους. Για τον σκοπόν αυτόν ζητούνται συνεργάτες μεταφραστές. 'Οποιοι λοιπόν ενδιαφέρεστε παρακαλείστε να στείλετε βιογραφικό σημείωμα όπου θα αναφέρετε:

1ον. Πόσο χρονών είστε?
2ον. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΜΕΛΑΓΧΟΛΕΙΤΕ;
3ον. Πόσο εύκολα θα λέγατε ένα αντίο;
4ον. ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΑΔΟΞΑ;
5ον. Υπάρχει ημερομηνία λήξης της ανθρώπινης ύπαρξης;
6ον. Yπάρχουν... καλά μάτια?
7ον. Γιατί εξαφανίστηκε ο Κεραμμυδάς απο την tv?
8ον. Πιστεύετε στα κερματα που λενε το μελλον?
9ον. 2012 ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ?
10ον.Θα μπορούσε το τραγούδι της Έλενας να αναφέρεται στον Σατανά;


*Στμ. Διατηρώ το αΆ πληθ. ως έχει στο Βιβλίο (Κ/ρ/ο/ν/ι/α).


Υγιαίνεται συνολικά

Aum Aμάν Αμήν...Guttenacht!
URUA!@Moz by the code...

(Φάνηκε καθόλου ο Admin;)


Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 01:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Το μπονζάι γ@μ*το!...
((Η μικρή ρωτάει συνεχώς «μα γιατί ο καλός κος Τζώνυ δεν μας στέλνει το δεντράκι;»... Τι να της πω;... Jonnie, δεν μας αγαπάς πια;... Εκείνος ο Χμερ τα φταίει όλα... χαχαχα!))


αν ειναι να στενοχωριεται η μικρη, να της προσφερω μια νεραϊδοφωλια!

Aum ντε!

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 13:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αν μου παραχωρείται το βήμα μιας μάλλον γεμάτης με κόσμο αίθουσας και αντί να απευθυνθώ σε αυτούς που με ακούν, αρχίζω να μιλώ υπαινικτικά και κωδικοποιημένα με τους φίλους μου στο κινητό μου, έχοντας όμως πάντα το μικρόφωνο ανοιχτό, τι μπορεί να σημαίνει;

Μία ερμηνεία, λέμε τώρα, είναι πως έχω γραμμένους κανονικότατα και αυτούς που μου παραχωρούν το βήμα και αυτούς που τυχαίνει να αποτελούν εκείνη τη στιγμή το ακροατήριο.

Βέβαια δεν αποκλείω κάποιοι, περισσότερο καλοπροαίρετοι από εμένα, ίσως βρουν (ή εφεύρουν) μια πιο θετική ερμηνεία μιας τέτοιας συμπεριφοράς.

Στο κάτω – κάτω, από μία άποψη, όλα είναι θέμα ερμηνείας, δηλαδή, μετάφρασης.


Προσοχή στην Προσοχή

Edited by - Ampere on 31/05/2005 13:45:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 22:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

..Φιλε μας Ampere ...θα σου προτεινα να προσεξεις το κερασακι στην τουρτα και την πιθανη ερμηνεια αυτου.)
αν "δεν δυνασαι" βολευει παντα και "το χειλος του ποτηριου"('η αλλιως "το ποτηρι ξεχυλησε")..

-Αν παλι
"θελεις ρεστα"...(οπως κανουν τα τσιγκανακια και οχι μονο//τι αστειο! δεν εδωσαν τιποτα αλλα θελουν και τα ρεστα!...)
διαβασε παρακατω τα ετοιμοπαραδοτα...που δεν χριζουν "μεταφρασης"---

Πολλες φορες υπαρχουν τοσα τετοια οπως αυτο που προσεξες με το κινητο τριγυρω που αν ερθει ενας ακομη...που μαλιστα εχει και ουσια...τοτε "μαιμουδες" προσπαθουν και παλι να κανουν οτι ο νεοφερμενος...

τουτεστιν:
φιλοι μας ειναι ολοι οσοι εχουμε να μοιρααστουμε πραγματα/λυπες και χαρες/ανοιες/δημιουργιες/μυστικα/κουτσομπολια/χρονια/μηνες/εβδομαδες/μερες/ωρες/λεπτα/δευτερα...
εχθροι;
μα και αυτοι το ιδιο ειναι με μιαν διαφορα: ειτε τους εχουμε μεσα μας/ειτε ερχονται ως τετοιοι...ωστε να λαβουν μια θεση φιλου...κατοπιν μαχης....'η τη δικη μας...αν μαθουμε(αλλα και οχι) "τι εστι ηττα"....


Καλωςηλθες λοιπον ....(Τι εχεις να δωσεςι στο θεμα;/το καταλαβες;/αν οχι εμας που το καταλαβαμε μας κανει αμεσως παρεα;...χαχα...χοχο/χιχι...ωραια!"πανω απο δυο ειναι συγκεντρωση" ...μου θυμιζει αυτο..:Ρ)
αλλα εχω +αλλη μια ερωτηση...(για να εχει νοημα η παρουσια μου/επειδη τα οσα ειπα τα περιμενες απο καποιον της "ατυπης"..παρεας/χμ;)
που ακριβως χαθηκες--στη μεταφραση εννοω-- ...;)

και κατι ακομη-οι κατηγορουμενοι ως παρεες εχω μιαν εντυπωση οτι απο αλλες κρυφοπαρεες κατηγορουνται //παντα αυτο γινοταν εδω μεσα....(να θυμησω τη αξεπεραστη διαισθηση μου /η θα μου πειτε παλι οτι περιαυτολογω/ναι το κανω/idohavemyreasonstosayso/plus:i'mnottheonlyonedear.)δωσμου ενα "λογο" να το δω παλι εκ νεου...αλλα πεισε με/ok;)

πριν απο σελιδες διαβασα καπου για "περιττωματα"/αν η τεχνη ειναι περιττωματα τοτε τα θεματα του ερωτηματολογιου στο ποστ του φιλου Λορετζο...σε ποια κατηγορια εντασσονται;...

/εγω σαν καλο παιδακι (χωρις δυσκοιλιοτητα συμπεριφορικη αλλα και οργανικη) να θυμισω το Λιπασμα!....αλλα και τα Μιμιδια....καθως και το "παπαγαλιζειν εστι φιλοσοφειν εν ελλαδι"(χοιρινο/'η μη)...

τουτεστιν:

α:-δωσαμε /δωσαμε/δωσαμε/...
αλλεως:
α1:-Tι εκανα εγω για τον αγωνα;/τιποτα-τιποτα-τιποτα---If τινας without memory.."its ΜΑΝΤΩ ΜΑΥΡΟΓΕΝΟΥΣ"...//κατα το "its Billy Holiday"... (Μ.Ρουρκ προς την Κιμ...στις 9 and a half)-----

β:-θα σας εξαφανισομεν!(θα σας εξασφαλισομεν εννοουσε!)

φως+αγαπη
Ατμα


AUMNAMONAMAH

ΑUΜ.........

AUMNAMASHIVAYA...

OM

Edited by - ΑΤΜΑ on 31/05/2005 22:15:33

Edited by - ΑΤΜΑ on 31/05/2005 22:26:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Παρακαλώ τους φίλους συναθλουμένους εις το σπόρ της δια του φωτός σκοποβολής να μην χρησιμοποιούν λαμπτήρες ισχυρότερους των 25watt διότι η ξαφνική έκθεσις των στόχων σε ισχυρότερο φώς προκαλεί εννίοτε αποκαλυπτικό σοκ συνειδητότητας ικανόν δια της απογυμνωτικής δια του φωτός αποκαλύψεως διαφόρων κουφοεσωτεριστικών σκιάσεων την παραπομπή των αθλητών-παραβατών εις το ειδικόν δικαστήριον με την κατηγορία της προσβολής της δημοσίας αηδούς!!!!

Αγαπητή ΑΤΜΑ παρακαλώ προσοχή στη χρήση του κινητού σας διότι υπάρχουν πληροφορίες για έξαρση του φαινομένου ωτοακουστών, ηδονοβλεψιών κλπ. στους χώρους άθλησης..

Και φως ..λιγότερο φως.,.

Διότι όπως λέμε εκεί στα γύφτικα

ΤΟ ΦΩΣ
Βλάπτει σοβαρά την ..ισορροπία!!!!

Ανισόρροποι!!!! Αμάν πια με σκάσατε!!!

Τα είπα και ξεθύμανα...{ προς το παρόν}

Aum Aμάν Αμήν


Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 01:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
Αγαπητή ΑΤΜΑ παρακαλώ προσοχή στη χρήση του κινητού σας διότι υπάρχουν πληροφορίες για έξαρση του φαινομένου ωτοακουστών, ηδονοβλεψιών κλπ. στους χώρους άθλησης..

..αν σου πω....οτι μια υποψια την ειχα;...θα γινω "πολυ κακΙΑ"...η πολυ..."διαισθητικΗ":Ρ

anyways...
δωσε κοκκινο στο λυκο και ροζ στον ανεραστο...
its a free country (που 'λεγα καποτε ...)

(αγαπη μου ακουσες; μας ακουν! ..--καλο+αυτο--
εξαλλου τοσο καιρο μας διαβαζαν σε "λεζαντες"...αν εχουν και λιγο ηχο..."δενκακο"!...μετα μαλλον θα περασουμε σε βιντεος...μετα θα ρθουν και τα λαιβ...
---Κοινο μας!(πως ελεγε ο ΘΒ: "πεεελατες μου"!)---

και μετα/ξυπνησαν επειδη παλι μαζι μου/σου ξημερων-ω/-εις.)


Αληθεια Λορετζο...εισαι ο Πλατωνας ^@_@^
:ρρρρρρρ(για να μη περιαυτολογω συνεχως:)
--εγω παντως πονταρω στο οχι.)---
--ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΟΥΜΕ ,ΑΝ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ... ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ (ΟΙ ΤΥΝΓΧΑΝΟΝΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΑΠΟΡΙΑΣ)... ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΓΝΗ ΚΑΡΔΙΑ ΧΜ;--

κι αν δεν εισαι αυτος που εισαι...αλλα εισαι αυτος που εισαι...πως καταφερες να εισαι δυο διαφορετικα ενεργειακως(και υπαρξιακως )ατομα;...λεω αδυνατον αλλα ...τιμης ενεκεν της μνημης καιο της ληθης... ναμαι να σκαλιζω...την κοπρια πριν βαλω τα λουλουδακιαμ'

επειδη η ανθρωποι που βλεπουν πισω απο τις γραφες(βεβαιως βεβαιως)....νοιωθουν και την ουσια...περαν της μεταφρασης...(τριτο πληθ.επειδη αν ειμαι κι εγω μεσα...κατηγορουμαι τα μαλλα η γυναικα:ΡΡ))
καμμια φορα...αν καποιος κανει κατι...τρεχει και καρφωνει...τον πιο επικινδυνο...φορεα του...μυστικου του χμ;...αχ θεια Αγκαθα!και θειε Σερλοκ....

Απο πριβε στ'αποδητηρια εκτος εδρας ...το καναμε το θριλλερ της τριτης...και μαλιστα εντος.. η μηπως ...κατι σε "ξαγρυπνια";

//παραξενο "κολωδες" βραδυ //κατοπιν οχιαρκετηςβροχοπτωσης/κι εσυ μακρυα...//

--τωρα αν δω και κανα κουνουπι μεσ'τη νυχτα μου(πως λεει και ο Γιαννης: μεσα στην νυχτα των αλλων!)...εχμ επιασαν ζεστες...φυσικο ειναι και συνηθες να μπαινει στη νυχτα των αλλων.)

---διψαω καπως/αλλα δεν θελω αλλο παγωτοαισθησεων //ναι!τρελαινομαι για καρπουζι/αλλα στον καιρο του...//τα κουκουτσια; μερικες φορες ξεχνιεμαι/τα τρωω.)---

"Συνετο μου ημερολογιο" καληνυχτα
...μολις βγω κλειδωσου "μαναχο σ'"
.)

Η(Ο) Mαλβινατμα Ραιχ συναντωντας τον μυστηριωδη κυριο Λορετζο της Αραβιας, στη χωρα του ποτε(.-.)
---...reloaded //this episode is a malt edition--



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 01:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
PS:
quote:
ΤΟ ΦΩΣ
Βλάπτει σοβαρά την ..ισορροπία!!!!

σβησε το φως και συνεχισε να γραφεις:)(εξαλλου κι εμεις σβηστο το 'χουμε//ο υπολογιστης εκπεμπει ηδη αρκετο/εμεις αλλο τοσο/τι τι θες τη λαμπα;...στους δυο τριτος λενε.. //γιοκ..)

εξαλλου μια χαρα τα πηγες....(εχμ..με την ανισορροπια)

Fame!imgonnaliveforeverimgonnalearnhowtofly...
(αλλο fame=ο πυρετος της δοξας// και αλλο fame.. στορυ.)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 07:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

quote:
Αληθεια Λορετζο...εισαι ο Πλατωνας ^@_@^

Τώρα να σου πω την αλήθεια μέ τρωγε η αγωνία...

Θα με ρωτήσει? Δεν θα με ρωτήσει? Πότε θα με ρωτήσει? Πωε θα με ρωτήσει? κοκ......

Μα τι να σου πω. Τέτοιο άγχος για το πότε θα βρεθώ αντιμέτωπος με το βαθυστόχαστο αυτό ερωτηματικό των μαγευτικών αδελφών ψυχών και των συν αυτών βασιλικών ακολούθων μου δημιούργησε την ανάγκη να προσφεύγω στην θεραπευτικήν αγωγήν των συμβουλών των ειδικών επι του συγκεκριμένου θέματος "γιατί μελαγχολείται?" ή στο παραπλήσιον φαρμακείον "υπάρχει απόλυτη ευτυχία?" και κατέληξα να αποδεχτώ την ήττα μου αφήνοντας λίγους στίχους που μουρμούριζα όλη μέρα προσπαθώντας να αποδράσω παρέα μ' ένα τοξοτάκη πούχε οροσκόπο στον ζυγό κι εκεί παρεσύρθην το ομολογώ εις τα μαγικά ελληνικά βουνά και συγγεκριμένα προς τον Ταύγετο και μια φορά στο Πεντελικόν όπου εμπρηστές συνεπλάκησαν με δενδροφυτευτές με αφορμή κάτι περίεργα σχήματα σε κάτι καπάκια νερού υπονόμων θα σε γελάσω, Για καλύτερη ενημέρωση πάρε το καινούργιο βιβλίο του Λιακόπουλου.

Πάντως για να επανέλθουμε στο σαιξπιρικόν ερώτημα του μπει ορ{ε}Νότ' {Οχι ρε τον Σφακιανάκη} του μπεί και πιο συγκεκριμένα της ταυτοπροσωπίας που τόσον σάλον δημιούργησε στην κοινότητα των εσωσφετεριστών προ ολίγων ημερών συμπαθέστατον πρώην μέλος μας μου απέστηλε εμαιλ όπου μου ζητούσε συνάντηση στην Ρώμη όπου θα ταξίδευε εκείνες τις μέρες!!! Έμεινα έκπληκτος {ξέρω εσύ μένεις Ζήνωνος..άσχετον}.. Του έγραψα λοιπόν ότι εγώ αν και θάθελα να επιχειρήσω αστρικό ταξίδι ή προβολήν για να τα πούμε εκ του σύνεγγεις αλλά πέφτει λίγο μακρυά η Κρήτη απ' τη Ρώμη... όπου και κατοικοεδρεύει ο φίλτατος Πλάτων και ουχί εγώ ο "Άλλος" δηλαδή εγώ ο λορέντζο.. Τώρα πως τα συνδίασε αυτά τα δυό μου πρόσωπα σε ένα ίσως απο τα γνωστά διαφημιστικά σποτάκια των σαμπουάν. Τα γνωστά 2 σε 1.. Ξέρω γω? Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου φιλτάτη ΑτμΑζουσα ΑΤΜΑ..

θάθελα κλείνωντας αυτόν τον Ατμαουσιώδη απαντητικό μονόλογο να σε ευχαριστήσω δημόσια για την ευγενική συνεισφορά σου το απαράμιλλο σθένος την αυταπάρνηση καιτον ηρωισμό σου για την υπεράσπιση των ιδανικών του έθνους ώς γνήσια απόγονος των ηρωικών γυναικών της Ελλάδος του 40 αίτινες με το άκουσμα της σειρήνας προέβαιναν εις άμεσον συσκότισην των οικειών των έτσι και σύ λέγω υπήρξες λαμπρόν παράδειγμα προς μίμησην και παραδειγματισμόν και όλων ημών!Ας αναφωνήσωμεν όλοι μαζί λοιπόν με μίαν φωνήν

ΕΥΓΕ ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΗ ΑΤΜΑ

Αχ τι πίκρα πάλι κι αυτή...

Δεν βαριέσαι ευκαιρία γι' απόδραση...

quote:
"Συνετο μου ημερολογιο" καληνυχτα
...μολις βγω κλειδωσου "μαναχο σ'"
.)


λες να πιάσει???


Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 13:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Χμ… πράγματι, φαίνεται ότι κάπου χάθηκα στη μετάφραση.

Αν σκοπός του topic ήταν να καταδείξει και να στηλιτεύσει κάποια από τα κακώς κείμενα του forum, ταπεινή μου άποψη, μέχρι τώρα αποτυγχάνει οικτρά. Εκτός αν πιστεύουμε ότι μιμούμενοι το αίσχος καταφέρνουμε να το ξορκίσουμε καθιστώντας το ακόμη πιο επαίσχυντο.

Αν το νεαρό της ηλικίας, η ελλιπής παιδεία, η ενδεχομένως περιορισμένη αντιληπτικότητα μας εξασφαλίζουν κάποια ελαφρυντικά, το πέρασμα στην ενήλικη ζωή, οι αυξημένες(;) γνώσεις και νοητικές ικανότητες, μας χρεώνουν στο ακέραιο με την ευθύνη των όποιων συμπεριφορών μας.

Τι να πω… Βρίσκω πολύ μίζερο να αναλώνονται οι «ευφυείς», οι «γνώστες», οι «πεφωτισμένοι» στο να αλληλοσυγχαίρονται και να αυτοϊκανοποιούνται λοιδορώντας, χλευάζοντας και σιχτιρίζοντας τους «αδαείς», τους «μικρόνοες», τους «εν σκότει διατελούντες» και να περιχαρακώνονται γύρω από το εμείς οι εννοούντες και κατανοούντες και οι άλλοι οι αγνοούντες και παρανοούντες.

Ναι, πράγματι, κάπου χάθηκα στη μετάφραση.

Κάπου χάθηκα προσπαθώντας να διακρίνω
το έξυπνο από το εξυπνακίστικο
το αυτονόητο από το ανόητο
την ευήθεια από την κακοήθεια
την ευφυΐα από την … τριχοφυΐα

Κάπου ανάμεσα
στη φωτισμένη ελίτ και τη σκοτισμένη πλέμπα
σε εμάς τους ωραίους και τους άλλους τους …χαλέους
στην τέχνη των περιττωμάτων και στα περιττώματα της τέχνης.

Κάπου ανάμεσα σε αυτό που έγραψε ο moz

quote:
ΑΦΟΡΜΗ («έμπνευση») του παρόντος τόπικ ήταν ακριβώς αυτά «τα κακώς κείμενα» και το «όχι και τόσο ευχάριστο» κλίμα που επικρατεί ενίοτε και οδηγεί σε παρ-εξηγήσεις και παρα-νοήσεις.

και σε αυτό που έγραψε η amalia
quote:
Υποτίθεται, πως ελπίζουμε για έναν καλύτερο κόσμο.
Και νομίζω, πως έστω κάποιοι από εμάς, θα θέλαμε να συμβάλλουμε, ακόμα και λιγάκι στο να τον κάνουμε καλύτερο.
Γιατί λοιπόν να μην επενδύσουμε τις "ιδιαίτερες νοητικές ικανότητές μας" σε κάτι, που πραγματικά θα βοηθήσει τους άλλους και όχι με στόχο να δείξουμε, πόσο έξυπνοι είμαστε εμείς, και πόσο χαζοί οι υπόλοιποι, που δεν μπορούν να μας καταλάβουν;

Αλλά είπαμε, από μία άποψη όλα είναι θέμα ερμηνείας και μετάφρασης...
οπότε…

Προσοχή στην… Μετάφραση


Edited by - Ampere on 01/06/2005 14:08:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 15:17:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χμ… πράγματι, φαίνεται ότι κάπου χάθηκα στη μετάφραση.

Αμ, εγώ δεν χάθηκα...?

Και όχι μόνο χάθηκα αλλά ... κουράστηκα να μπαίνω σε θέματα που υπάρχουν μόνο για να καυγαδίζουν κάποιοι... και όχι μόνο αυτό.... αλλά να τα έχουν δημιουργήσει γι’ αυτόν αποκλειστικά τον σκοπό!


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

lorenzo
Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr.

Ampere
Αλλά είπαμε, από μία άποψη όλα είναι θέμα ερμηνείας και μετάφρασης...
οπότε…


Προσοχή στην… Μετάφραση


Το αυτό και δια υμάς αγαπητέ μου εκτός κι αν δεν μετέφρασα ορθώς.

Οι οπτικές θεάσεις του καθενός είναι καθαρά προσωπικές όπως όμως κι οι προθέσεις κοινοποίησης των.

Ο καθ' ύλην αρμόδιος να μεταφράσει τις εντυπώσεις που αυτός προσλαμβάνει μεταφράζοντας το αποτύπωμα που ο λόγος σου εναπώθεσε εντός του, είναι δικαίωμα ελευθέρας χρήσης όταν κοινοποιείται.

Χρήσιμον βοήθημα δια τον υγειώς σκεπτόμενο η προβολή του ειδώλου του εις τους κοινόχρηστους καθρέπτες όπου δή ποτέ.

Ίδιον σε αξία το έσω-αποτύπωμα μιας θεατρικής παράστασης αρχαίας Κωμωδίας ή Τραγωδίας. Τι Αριστοφάνης, τι Σοφοκλής?

Είναι θέμα μετάφρασης λοιπόν και η πρόθεση που έχει ο "ποιητής" ό ποιών δηλαδή την μετάφρασην.

Η των δικών σας θεάσεων εικόνα όπως την περιγράφετε και οι εντυπώσεις σας εκ του μεταφραστικού σας αποτελέσματος απορρέουσες, άκρως ενδιαφέρουσες και διδαχτικές και χρήσιμες το ίδιο όμως κι όλων των άλλων μεταφραστών.

Τελικά μήπως θάπρεπε να κατανοήσουμε ότι όλα είναι θέμα μετάφρασης και ο μεταφραστής είναι ιερουργός, ιεροφάντης των θεών???

Δια περεταίρω μετάφραση χρησιμοποιείσται ο καθείς τα όπλα του..


quote:
((Χμ... «σανσκριτικά»;...))


Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 21:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
namaste!
(ουφ!καποτε πρεπει να δικαιολογησω αυτο το mudra/χαιρετισμο/επειδη οσοι δεν με βλεπουν //και δεν με κατανοησαν ως τωρα~επειδη δεν θελησαν...~//παρεξηγουν παντα την φερομενη προς αυτους καλη μου τοποθετηση=διαθεση=προθεση)

--Ειρηνη μας,εισαι εγκυμονουσα καλομ';//'η εγκυμονεις κινδυνους- plus the teddybear--....)εσυ καποτε θυμαμαι καταλαβαινες πολλα.)
//αχ! moebius μας ελειψες εσυ + η τεχνη σου...//οneiric..θυμασαι;//

--Λορετζο μας κατι μου λεει πως καταλαβα αλλα θα το περασω...στα ψιλα επειδη επιβεβαιωθηκα τα μαλλα thanxs//ο πλατωνας δεν μενει στη ρωμη παραυτα...
(ετσι δεν ειναι αγαπημενε φιλοσοφε;...πεσμας για τις θαλασσες και τις παραλιες! ελλλααα πεσμας!)
---σιγουρα μας διαβαζει.)----

Ambere καλε μας Ambere ...αυτα που λεει η φιλη Αμαλια να εισαι σιγουρος οτι δεν απευθυνονται σε μας.-
----ξερεις στο σχολειο μαλωναν εμενα για να ακουσει η διπλανη /εγω δεν εφταιγα σε τιποτα αλλα βοηθουσα τα μαλλα στον παραδειγματισμο/γκεγκε τεκνον μου;
αν θες παντως μενεις /μια χαρα τα πας.)εμεις σε δεχομαστε--here it's a free country/εσυ δεν ξερω...
(ενα πραγμα βρε παιδακι μου αν θελει καποιος να χτυπησει καποιον-ιδιαν πειραν-αμεσως τον ανεβαζει πολυ με τα σχολια του και τσουπ!μετα απο κει κατω αρχιζει και βαραει!...κατι σαν τον χριστουλη εκει πανω στο σταυρο...και τους ρωμαιους με τις λογχες απο κατω...//τι να πω:συμπτωσις...)
οποιος αντεχει μενει!/so simple/εδω ολακερο τοπικ ηλιθιων("εννοουμε εξυπνακιδων αλλα δεν το μαρτυραμε".) κρατησε τοσες σελιδες απ'οτι θυμαμαι -απ'εξω-, αυτο με την ουσια(την φαια που κατακλεπτεται αν προσεξες/ στον τυπο ισως;) δεν θα αντεξει;
--εξαλλου εγινε διευκρινηση απο τον-την-το γεννητωρα του τοπικ καθως και απο τον αρχαγγελο μας.)/οποτε τα λοιπα εναπομειναντα προβληματα ειναι σαφως υποκειμενικα-αυτοκινητα- (για να μην πιστεψω πως ειναι υποκεινουμενα...)

αnyways/γι'αλλο ηρθα:
προταση προς βιβλιοφαγους
(ανευ υποχρεωτικης γνωσης της hindustani ,δικης μου μανιας .)
--ευτυχως για ολους μας υπαρχει +στην αγγλικην..--


THE WAR DECADES
Queen Victoria 3
Model T-Ford 4
Frank Lloyd Wright 6
Queen Victoria's Death 8
Women's Suffrage Movement 8
Sex Discrimination Act 10
Germany 11
First World War 12
German Advance 12
The Bomb 14
The War 15
Monoplane 16
The Wright Brothers 18
Charles Lindbergh 19
Germany 20
Modern Art 22
Pablo Picasso 24
Le Corbusier 27
Karl Marx 29
Csar/Czar/Tsarist Russia 31
From Russia with Love 32
Czar 33
The Bolshevik Revolution 34
Czar 37
Science 38
Albert Einstein 40
Darwin 41
Hitler 42
Dr Steinberg 46
The British Empire 48
Hitler 49
Mercedes 53
Hitler 54
Volkswagen 61
The Bauhaus 62
Hitler 64
Indian Independence Movement 67
Eiffel Tower 71
Hitler 72
Hitler and Eva 74
Second World War 75
Dictator of the Year 77
Mussolini 78
Hitler 80
Surrender 88
Hitler 89
Extrasensory Perception 90
Indian Independence 92
Hitler 93
Gandhi 95
Round Table Conference 96
Civil Disobedience 98
The Atlantic Charter 100
The A-Bomb 102
Opposition to the A-Bomb 106
Hitler 107
Victory 108
Love and Death 111
Eichmann 112
THE GREAT DIVIDE
Stalinism 117
Capitalism 117
America/USSR 121
Communism 121
The Kitchen Debate 126
Non-Alignment 127
Nehru 130
Indian Women's Rights 134
Conquest of Mt Everest 136
Jack and the Chicken Leg 137
McDonald's 139
The Drive-in 140
The Skyscraper 142
The Lift 143
Prefabrication 144
Mini Car 145
Gas Guzzler 145
Jet Age 147
Chocolate 148
Polio Vaccine 149
Adam and Eve 150
Tribal Sex 152
Antarctic Sex 153
African Sex 154
Nordic Sex 155
French Kiss 157
The Profumo Affair 157
Kennedy 160
Assassination 161
Marilyn Monroe 163
Gary Powers 164
Hot Line 166
NATO and the Warsaw Pact 168
The Berlin Wall 168
Hungry 170
Cuba 171
Cuban Missile Crisis 173
Peace Corps 174
Space Race 174
Yuri Gagarin 176
John Glenn 177
Little Red Riding Hood 178
Abstract Art 180
Pop Art 182
Less is More 184
Le Corbuiser 187
Beatles 188
Walt Disney 189
Light Bulb 190
Remington Calculator 191
White Racism 192
Immigration 193
Commonwealth Immigration Act 193
Virginity Tests 194
Racism 195
Booker T. Washington 198
Desegregation 199
The Mayflower 200
Ku Klux Klan 203
Freedom Riders 204
Martin Luther King 205
Heart Transplant 206
Medical Surgery 208
The Titanic 209
Aandes Plane Crash 211
Jumbo Jet 212
Concorde 214
Vietnam 215
Khrushchev 216
Brezhnev 217
de Gaulle 219
Vietnam 221
Watergate 225
Nixon 227
Pornography 228
American Sexual Revolution 229
Nixon 230
Chinese Cultural Revolution 231
Nixon 233
Yellow Journalism 235
Nixon in China 236
Return of the Boat People 238
Nixon 239
The Moon Landing 241
Test-tube Baby 245
The Moon Landing 246
Masters and Johnson 247
Sex Education 249
Nudism 251
The Acid Trip 252
The Spiritual Trip 252
Asceticism 255
Mysticism 256
END OF THE COLD WAR
Salt Talks 261
End of the Cold War 262
The Dismantled Berlin Wall 264
Chinese Capitalism 265
Transubstitution 266
Shah of Iran 268
Salman Rushdie 269
Ayatollah 270
Miss Iran Beauty Pageant 271
Ayatollah's Death 272
Clinton 273
Sexual Harassment 275
Clinton 276
Women's Movement 278
Clinton 279
Abstract Art 281
Jaws 281
The Godfather 283
Bollywood 285
Woody Allen 287
Psychiatry 289
Jung 291
THE LIBERAL DECADES
Pied Piper of Silicon Valley 297
Philosopher 299
Postmodern Architecture 301
New Age Home 302
The Computer Age 303
E-mail 304
E-sex 305
Homosexuality 306
Lesbianism 307
AIDS 307
The Great Debate

κι υστερα σου λενε οι ινδοι ειναι γυφτοι...
---ιδου λοιπον η εκδικηση
ΘΑ ΘΕΣΩ ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΥΑ" THEN.---


AumSriGaneshBagwan..

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 02:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Απόλυτο σκοτάδι. Από μακριά ακούγονται βήματα σαν σε χαλίκια.
Τα βήματα πλησιάζουν [χρατς, χρουτς]. Όλο και περισσότερο. Έφτασαν κοντά. Σταματούν. Κάποιος καθαρίζει το λαιμό του.
Ανάβει προβολέας και φωτίζει ένα πρόσωπο. Μόνο το πρόσωπο φαίνεται στο σκοτάδι: ένας κουρασμένος, αξύριστος ηλικιωμένος άνδρας, νυσταλέος
Ξαφνικά το ύφος του αλλάζει. Γίνεται σα μανιακός και φωνάζει στα όρια της υστερίας:
- Εδώ κανένας δε καυγαδίζει! Κατάλαβες; Δε μαλώνουμε εδώ. Τ'ακούτε; Κανείς δε καυγαδίζει εδώ μέσαααα! Είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι εδώωω!
Ναι, ναι... ήρεμοι άνθρωποι... όλοι μας... Ούτε φύλλο δε κουνιέται. Κανείς δε μαλώνει εδώ πέραααα...
[Συνεχίζει στο ίδιο κλίμα για κανά λεπτό].
Χέρια εμφανίζονται από το σκοτάδι και τον τραβούν βίαια, απότομα πίσω. Μια παλάμη τον φιμώνει. Δεν βλέπουμε σε ποιούς ανήκουν. Σε δυο δευτερόλεπτα έχει χαθεί από το φως [Ήχοι πάλης και αγκομαχητά].
Μπερδεμένες πατημασιές σε χαλίκια απομακρύνονται. Σιγή.
Το φως σβήνει. Μια φωνή ψιθυριστή (μόλις που ακούγεται) λέει:
- Ωραίον κλουμπ. Όποιος θέλει μπαίνει, όποιος θέλει βγαίνει. Θα έλθω μετά της οικογενείας μου.
Ακούγονται χειροκροτήματα, μαζί με παράσιτα, σαν ήχος από παλιά τηλεόραση που δεν πιάνει καλά. Τα παλαμάκια σβήνουν.

Δη Έντ.


ΥΓ: Τα "Ταχυδράματα y otros historias περίεργες" του Π.Κουτρουμπούση
κάνουν καλό στην ψυχή.
Αυτό το σύμπαν ήταν μια προσφορά wendigo. Με την εγγύηση wendigo.
Ampere, πάρε μια ανάσα, μέτρα μέχρι το δέκα, μη μας μαλώνεις, συνάνθρωποί σου είμαστε (και, σύμφωνα με τις φήμες, όχι από τα πιο πετυχημένα μοντέλα).

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 13:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Ο Moebius είναι πάντα εδώ ΑΤΜΑ...

και παρακολουθεί...

και περιβάλλει πάντα με το...μίσος του, την Oneiric...

εκπληκτική η μνήμη σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy