ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ ?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2013, 17:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90

quote:
Ντάξει, γενικά πιστεύω στον ατομικό δρόμο του ανθρώπου και ότι μέσω αυτού ο άνθρωπος γίνεται καλύτερος. Οπότε μπορείς να με πεις και προκατειλημμένο πάνω στο θέμα.

Δεν υπάρχει ατομικός δρόμος εντός της πολιτείας. Πρόσεξε τι λέω. Δεν μιλάω για κοινωνία. Μιλάω για πολιτεία. Κοινωνίες υπάρχουν και στη φύση, από τα αρθρόποδα έως και τα πρωτεύοντα. Το θέμα που πραγματεύομαι είναι η πολιτεία, κι εντός αυτής, η ανάπτυξη του πολίτη δεν μπορεί να είναι ατομική του υπόθεση. Ατομική υπόθεση είναι η συναίσθηση της ευθύνης και του χρέους.

quote:
Αλλά πώς νομίζεις ότι αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος τη θέση του σε μια κοινωνία; Ως μονάδα ή ως κομμάτι ενός συνόλου;

Διευκρίνισα και παραπάνω. Ο πολίτης δεν είναι ούτε μονάδα, ούτε μέλος. Και ακόμα περισσότερο, δεν μπορεί να είναι ενεργούμενο της όποιας πολιτειακής κατάντιας. Η πολιτεία είναι συνειδητή επιλογή του πολίτη, ή τουλάχιστον, αυτό είναι το δέον.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2013, 21:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.Πολίτης-Πολιτεία
2.Άτομο-Κοινωνία

Τα 1 και 2 είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ έννοιες.

Άμα τα μπλέξεις αυτά τα δυο,αναγκάζεσαι να εφεύρεις τον όρο ..κοινωνική πολιτική.
Είναι η παραδοχή ότι έχει αποτύχει το άτομο να γίνει πολίτης και η κοινωνία, αντιστοίχως, να γίνει πολιτεία.
Η κοινωνία "καταδέχεται" να έχει αντικρουόμενες ομάδες.Η πολιτεία όχι.

Αλλά οι ορισμοί της ελληνικής μας γλώσσας ακούγονται πια, ουτοπικοί και ακαταλαβίστικοι.Δυστυχώς.

Μετά ήρθαν και τα κόμματα.Για να αντιπροσωπεύσουν τις αντικρουόμενες ομάδες.Η απόλυτη ξεφτίλα του νου.Τελεία.

Dsm,
Ήθελα απλά να συμφωνήσω περιφραστικά.
Αλλά ...το βαριέμαι κι αυτό τελικά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 10:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έλαβα σήμερα το πρωί στο e-mail μου. Τα σχόλια δικά σας.

*

Edited by - Sesostris on 17/10/2013 10:57:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 14:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris

Η παραπάνω εικόνα αποδεικνύει τρία πράγματα:

1. Οι συγκεκριμένοι βουλευτές, μάλλον έχουν αποτύχει ως γονείς.
2. Η δικαιοσύνη και γενικά οι διωκτικές αρχές, έχουν ασχοληθεί με τα καμάρια τους.
3. Εκτός από την έλλειψη όλων των άλλων, ο χώρος που κυκλοφόρησε την συγκεκριμένη εικόνα μαστίζεται γενικώς από έλλειψη αισθητικής αλλά και στοιχειωδών γραφιστικών γνώσεων.

Πέραν τούτων, νομίζω πως κανένα μέλος της ΧΑ δεν έχει κατηγορηθεί για εγκλήματα συγγενών του.

Υ.Γ. Ξέρεις την εκτίμηση που τρέφω στο πρόσωπό σου. Πες μου όμως, στην τροπή που έχει πάρει η κουβέντα, πόσο πιστεύεις οτι βοηθάει η ανάρτησή σου?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 14:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κατάληξη της ανθρωπότητας, χωρίς πολιτεία!!!

http://olympia.gr/2013/10/16/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B8%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CE%B9%CF%83%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%AC/

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 15:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
"Δεν θα κάνουμε αυτό που επιθυμεί το σύστημα.
Αυτό το κοινοβούλιο δεν το παραδεχόμαστε ούτε ως περιεχόμενο, ούτε ως τρόπο ανάδειξης,
ασχέτως που συμπεριφερόμαστε καλά.

"Δε θα βγάλετε άκρη μαζί μας. Εμείς δεν είμαστε Χρυσή Αυγή που πήγαινε και έλεγε
«διακοσμητικός είναι ο αγκυλωτός σταυρός».
Εμείς το σφυροδρέπανο το σηκώνουμε και το πιστεύουμε!""


τάδε έφη... Αλέκα (σήμερα στη Βουλή)

Συγκεντρώνοντας τις θέσεις της ΧΑ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ και τώρα του ΚΚΕ
(μιλάμε για τα "μεγάλα" κόμματα)
τα εμφυλιοπολεμικά απωθημένα πάλι στην ατζέντα



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 15:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Sesostris

Η παραπάνω εικόνα αποδεικνύει τρία πράγματα:

1. Οι συγκεκριμένοι βουλευτές, μάλλον έχουν αποτύχει ως γονείς.
2. Η δικαιοσύνη και γενικά οι διωκτικές αρχές, έχουν ασχοληθεί με τα καμάρια τους.
3. Εκτός από την έλλειψη όλων των άλλων, ο χώρος που κυκλοφόρησε την συγκεκριμένη εικόνα μαστίζεται γενικώς από έλλειψη αισθητικής αλλά και στοιχειωδών γραφιστικών γνώσεων.

Πέραν τούτων, νομίζω πως κανένα μέλος της ΧΑ δεν έχει κατηγορηθεί για εγκλήματα συγγενών του.

Υ.Γ. Ξέρεις την εκτίμηση που τρέφω στο πρόσωπό σου. Πες μου όμως, στην τροπή που έχει πάρει η κουβέντα, πόσο πιστεύεις οτι βοηθάει η ανάρτησή σου?



Αυτός που μου έστειλε το π.μ. φίλε Μάνο, κάθε άλλο από υποστηρικτής της Χ.Α. είναι. Όσο για μένα έχω εκφράσει τις απόψεις μου σε προηγούμενη ανάρτηση του παρόντος θέματος, που ξεκαθαρίζουν επίσης ότι δεν πρόσκειμαι στο κόμμα αυτό. Όμως πιστεύω ότι το πολιτικό κατεστημένο λειτουργεί με δύο μέτρα και δύο σταθμά. Οι περισσότεροι από τους βουλευτές της Χ.Α. διώκονται για πλημμελήματα με αντισυνταγματικά μέτρα που αύριο μπορεί να γυρίσουν μπούμεραγκ και σε άλλα κόμματα. Χώρια που η διατεταγμένη πλύση εκγεφάλου που μας γίνεται από τα τηλεοπτικά κανάλια, στο τέλος θα ηρωοποιήση την Χ.Α. στη συνήδειση των αγανακτημένων ψηφοφόρων και θα αυξήση τα ποσοστά της, πράγμα που ήδη συμβαίνει αλλά δεν καταγράφεται στα στημένα γκάλοπ. Εκτός του ότι κατά τη γνώμη μου δεν είναι εγκληματική πράξη το να έχω στο σπίτι μου μια σημαία με σβάστικα και να χαιρετώ φασιστικά. Γράφεις και πολύ σωστά ότι οι διωκτικές αρχές, έχουν ασχοληθεί με τα καμάρια τους, και καλά έκαναν. Όμως δεν έβαλαν στο στόχαστρο ούτε τους γονείς ούτε και ολόκληρο τον ΣΥΡΙΖΑ εξ αυτού του γεγονότος, πράγμα που πιστεύω ακράδαντα ότι θα γινόταν αν αυτά τα παιδιά ήταν παιδιά μελών της Χ.Α. Αυτόν άλλωστε τον σκοπό είχε η ανάρτησή μου. Εν κατακλείδι φίλε Μάνο σύμφωνα με τα δημοκρατικά μου πιστεύω, οι ιδέες του ολοκληρωτισμού δεν πρέπει να διώκονται με αντισυνταγματικές πράξεις ολοκληρωτισμού, γιατί αυτό οδηγεί σε ολοκληρωτισμό με κοινοβουλευτικό μανδύα. Και είναι το τελευταίο που θέλω να συμβή στη χώρα μου.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 16:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωτήρη.

quote:
Εν κατακλείδι φίλε Μάνο σύμφωνα με τα δημοκρατικά μου πιστεύω, οι ιδέες του ολοκληρωτισμού δεν πρέπει να διώκονται με αντισυνταγματικές πράξεις ολοκληρωτισμού, γιατί αυτό οδηγεί σε ολοκληρωτισμό με κοινοβουλευτικό μανδύα. Και είναι το τελευταίο που θέλω να συμβή στη χώρα μου.

Συμφωνούμε απολύτως.

Αυτός είναι και ο λόγος που, από προχθές προσπαθώ να ανιχνεύσω -με τη βοήθεια και του ευγενικού τσιγκλίσματος του promitheus90- τα ουσιαστικά και θεμελιώδη προβλήματα της κατάστασης που ζούμε. Όχι μόνο στον τόπο μας, αλλά γενικώς.

Και το κάνω αυτό, πέρα από ιδεολογίες, πέρα από κόμματα, πέρα αν θες και από πολιτικά συστήματα. Για αυτόν τον λόγο με ξένισε η ανάρτησή σου. Αισθάνθηκα πως ήταν ένα βήμα πίσω, τρόπον τινά.

Ανδρέα.

Κάπως έτσι αισθάνομαι και με την δική σου ανάρτηση.

Υ.Γ. Στα τυπικά συμπεράσματα και των δύο σας, δεν θα με βρείτε αντίθετο. Θεωρώ όμως, πως αμφότερα δεν κάνουν κάτι άλλο, από το να αναπαράγουν ακριβώς τα επιχειρήματα όσων επιθυμούν κι άλλο λάδι στη φωτιά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 16:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου τοποθέτηση Μάνο είχε να κάνει με εμπρηστικές δηλώσεις των κομμάτων (όλων)
όσων άφορα το θέμα του παρόντος νήματος.

Η άποψη που κατέθεσες σε προηγουμένη σελίδα,
δεν θα μπορούσε παρα να με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο
απο την άλλη, τα "παραγγέλματα" τα δίνουν οι κοινοβουλευτικοί άρχοντες και απο τη στιγμή που δεν τα υπακούω...
τα σχολιάζω.

Μην ξεχνάμε (πέρσι είχαμε εκλογές) προσήλθε το 62,5 % των εγγεγραμμένων που έδωσε αυτό το αποτέλεσμα!
και απο το 30% που δήλωσε "αποχή" πολύ φοβούμαι αν το έκανε συνειδητοποιημένα.

Επομένως που καταλήγουμε ?



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 16:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο την άλλη, τα "παραγγέλματα" τα δίνουν οι κοινοβουλευτικοί άρχοντες

Οι κοινοβουλευτικοί άρχοντες, δίνουν παραγγέλματα στη βουλή, στα ΜΜΕ, και στο πόπολο.

Στο βαθμό που έχω την δυνατότητα, αλλά και που μου επιτρέπεται από τον παρόντα χώρο, εγώ έδωσα το δικό μου "παράγγελμα" στις προηγούμενες σελίδες.

Κι αν αισθάνθηκα πως έγινε ένα βήμα πίσω, είναι γιατί αντί να δω ανταπόκριση στο δικό μου παράγγελμα, είδα για άλλη μια φορά αναπαραγωγή των δικών τους.

Αυτό είναι όλο. Χωρίς ίχνος μομφής. Μπέσα.

Edited by - DSM on 17/10/2013 16:56:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 21:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Κι αν αισθάνθηκα πως έγινε ένα βήμα πίσω, είναι γιατί αντί να δω ανταπόκριση στο δικό μου παράγγελμα, είδα για άλλη μια φορά αναπαραγωγή των δικών τους.

Παραπονιάρη μου εσύ!!
Δεν σου αρκεί βρέ, ότι έστω ένας (εγώ ) σε αντελήφθη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 23:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η λέξη δημαγωγός προέρχεται από τις μέρες που οι Έλληνες ήταν στην ακμή τους.
Κι όμως δεν είναι οξύμωρο το σχήμα,μάγκες.

Απλά αποδεικνύει ότι η νοοτροπία ενός λαού καλά κρατεί και συντηρεί και τα αρνητικά στοιχεία της.
Η διαφορά είναι στη διαχείρησή τους.

Τότε -στα αρχαία χρόνια ντε-η ζυγαριά έγειρε θετικά, διότι παρ' ότι δεν μπόρεσαν να εξαλείψουν τα αρνητικά αυτά στοιχεία-που επιβιώνουν μέχρι σήμερα-ανέδειξαν τα θετικά σε τέτοιο βαθμό,ώστε η ζυγαριά να καταγράψει το αποτέλεσμα που αποτελεί χρυσή οικουμενική ιστορική σελίδα.
Αυτός είναι ο μόνος τρόπος.
Εμείς στα θετικά στοιχεία του γένους φροντίζουμε να βάζουμε τρικλοποδιά.


Ας κάνουμε όμως ένα διάλειμμα...
Και για να χαλαρώσουμε την κουβέντα ας δούμε μερικά παραδείγματα με χιουμορίστικη διάθεση.

Α.Οι Ιάπωνες..
-Είναι στρυφνοί,
-δουλεύουν πάντα για το συμφέρον της εταιρίας,σε σημείο που θα έκαναν την Παπαρήγα να απορεί μέχρι δακρύων,
-οι γυναίκες τους περπατούν πίσω από τους άνδρες σα σκυλάκια,
-την έχουν μικρή..

αλλά ταυτόχρονα:

-Δεν θα πρόδιδαν ποτέ τον δικό τους Λεωνίδα,
-Θα έκαναν χαρακίρι αν ένοιωθαν ότι ατίμασαν τη γυναίκα που περπατάει είτε πίσω, είτε εμπρός τους,
-Θα έβαζαν το φίλο τους πάνω από την εταιρία που έχουν αφιερώσει το 80% της ζωής τους,
-Θα πολεμούσαν πιο εύκολα από κάθε άλλο λαό, σαν Έλληνες(χιουμοριστικά ξεχιουμοριστικά το έβγαλα το σωβινιστιλίκι μου--
-Κοιμούνται σε κουκέτες,είναι στριμωγμένοι σαν σαρδέλες και παρά ταύτα δεν φαίνεται να έχουν δημογραφικό πρόβλημα..
-Sony, Honda e.t.c.

Β.Οι Γερμανοί...

-Έχουν πατήσει την μπανανόφλουδα της δημαγωγίας περισσότερο από κάθε άλλο λαό στη γη...
-Έχουν ιστορικές σελίδες που είναι αρκετή αιτία για να τους απελάσουν από τον πλανήτη...
-Ρεύονται μπύρες και κλάνουν λουκάνικα ασυναγώνιστα..
-Εκτελούν εντολές τρελών που θα τις αμφισβητούσε και το πιο πιστό σκυλί...

αλλά από την άλλη:

-Άμα βάλουν το κεφάλι κάτω,σέρνουν έλκηθρο στο χιόνι λες και είναι επίλεκτη ομάδα από χάσκευ..
-Είναι οι μόνοι (μετά τους Έλληνες-φτου,αδιόρθωτος είμαι-) που δεν μετρούν συνήθως τους αντιπάλους..
-Ξέρουν πότε πρέπει να απελάσουν μια ιστορική σελίδα από τα βιβλία τους για να γλυτώσουν την απέλαση από τον πλανήτη...
-Κατάφεραν να δώσουν τον ορισμό κλασσική στη μουσική καλύτερα από κάθε άλλον,μόλις 2-3 αιώνες πριν.Συνήθως για να αποκαλέσουμε κάτι κλασσικό απαιτούνται περισσότεροι ..αιώνες.
-ΒΜW
-Μάρκο,συγνώμη ευρώ ήθελα να πω..
-Rummenigge (και καυχιέμαι ότι σνομπάρω το ποδόσφαιρο κιόλας,μαυρίλα μου..)


Πάμε τώρα στους Έλληνες....
.
.
.

Αλλά θα το αφήσω για αργότερα αυτό το επεισόδιο.

Έχουμε τα ...κομματικά μας να λύσουμε πρώτα,σωστά;
Τα προτερήματα του γένους και η ανάδειξή τους, δεν πρέπει να μας απασχολούν.Δεν πρέπει να μας αποσπούν την προσοχή.
Έτσι δεν είναι συμπολίτες μου;

την καλησπέρα μου σε όλους σας.-και πως το λέει ο DSM...α ναι.Μπέσα.-

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 23:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-την έχουν μικρή..

Ενω εμείς ε??

Να, ένα πράγμα σαν...αγγούρι!!!

Είναι τυχεροί όμως οι Γιαπωνέζοι.
Τυχεροί, επειδή δεν...φθάνει να την βάλουν στον κώλο τους, όπως κάνουμε εμείς κάθε 4 χρόνια!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φέρτε μου τώρα μια σπηλιά. Στη Λέρο. Στους Λειψούς. Κάπου. Θα τα ομολογήσω όλα. Κανονίζω και με το Γιαχβέ. Να τελειώνουμε στα γρήγορα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φέρτε μου τώρα μια σπηλιά. Στη Λέρο. Στους Λειψούς. Κάπου. Θα τα ομολογήσω όλα. Κανονίζω και με το Γιαχβέ. Να τελειώνουμε στα γρήγορα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Εχω μια στο Βερμόντ, την θέλεις?

Κούλαρε λίγο!!!

Πετραδάκι-πετραδάκι χτίζεται η οικουμένη.
Εβαλες ένα λιθαράκι εσυ χθές, ένα ο Καζαντζάκης παλαιότερα, άλλο ο Εκο, όλο και κάποιος προσθέτει.
Τα λιθαράκια μένουν και γίνονται κοτρώνες Μάνο. Πυλώνες να στηριχθεί η νέα ανθρωπότητα.
Αυτη που θα βγεί, απο ανθρώπους που σκέπτονται όπως εμείς.

Υπομονή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός είναι ο Εκο? Αυτός με τα πετρέλαια?

Θα το ξαναπιάσω το ζήτημα του πολίτη και της πολιτείας.
Μια μικρή στάση μόνο.
Θα ήθελα όσοι διαβάζουν το συγκεκριμένο ρημάδι, να σκεφτούν την λέξη υστεροφημία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εβαλες ένα λιθαράκι εσυ χθές, ένα ο Καζαντζάκης παλαιότερα, άλλο ο Εκο, όλο και κάποιος προσθέτει.

Ναι. Το Μίκης δεν μου ταίριαζε στο μαλλί, και το Μάνος το έχει καπαρώσει άλλος. Για αυτό και το DSM.

Για όλα υπάρχει η σωστή ερμηνεία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,
Βιάζεσαι.
Δεν έχεις δει το δεύτερο επεισόδιο.
Υπάρχει όμως και ένα καλό στην ένστασή σου.
Σταμάτησα να βαριέμαι συμφωνώντας από την αρχή.
Θα συμφωνήσουμε ...μετά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιός είναι ο Εκο? Αυτός με τα πετρέλαια?

quote:

Ναι. Το Μίκης δεν μου ταίριαζε στο μαλλί, και το Μάνος το έχει καπαρώσει άλλος. Για αυτό και το DSM.

Οντως έχεις ανάγκη την...σπηλιά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 01:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,DSM,

Καλά ε,θα ξεβαρεθώ τελείως σήμερα.
Διαφωνείτε προσωρινά και μεταξύ σας!
Έχουμε τρεις παρεκλίνουσες απόψεις σήμερα.

Απίθανο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 01:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που διαφωνούμε βρε?

Στο άν η σπηλιά θα είναι στο Βερμόντ ή στην Λέρο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 01:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο το 'χεις;
Η μια είναι στην Ελλάδα και η άλλη στη Γαλλία...

Οικουμενικά μιλώντας,έχει διαφορά... ή όχι;

Μέχρι και ο Κοραής είχε υψηλές και βιαστικές απαιτήσεις οικουμενικότητας:

"Όταν έχωμεν τους Γάλλους,
Tίς η χρεία από άλλους;
Γάλλοι και Γραικοί δεμένοι,
Mε φιλίαν ενωμένοι,
Δεν είναι Γραικοί ή Γάλλοι,
Aλλ' έν έθνος Γραικογάλλοι,
Kράζοντες, «Aφανισθήτω,
K' εκ της γης εξαλειφθήτω
H κατάρατος δουλεία!
ZHTΩ H EΛEYΘEPIA!"

Και οι ..Γάλλοι τον γράψανε στ' ******* τους.

Θέλει υπομονή το πράγμα.
Όλα στον καιρό τους.
Αλλιώς υπάρχει λούμπα.

ΥΣ: Οικουμενιστής είμαι κι εγώ.Μη τρέχετε στις σπηλιές.Δεν υπάρχει λόγος.

----------------------

Καλό ξημέρωμα παιδιά

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 02:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM, για να γίνει ο άνθρωπος πολίτης η συνταγή είναι γνωστή και έχει καταντήσει κλισσέ. Η λέξη λέγεται παιδεία. Είχα μια σχετική συζήτηση χθες. Δεν ξέρω αν μια πολιτεία με όποιο σύστημα παιδείας κι αν φτιάξει θα καταφέρει να διαμορφώσει ανθρώπους-πολίτες. Νομίζω είναι πρωτοβουλία του ανθρώπου ατομικά να διαμορφώσει το χαρακτήρα του βάσει των αρετών που απαρτίζουν τον πολίτη. Το σχολείο και η οικογένεια που συμβάλλουν στην παιδεία μπορούν απλά να γεννήσουν στο παιδί αυτή την πρωτοβουλία. Από την κοινωνία πάλι που κι αυτή συμβάλλει στη διαμόρφωση του χαρακτήρα, δεν έχω τέτοια απαίτηση. Η κοινωνία προβάλλει τον ατομισμό όπως ανέφερες εσύ ή ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ πιο πάνω, είτε για άτομα είτε για υποσύνολα της κοινωνίας. Δε στοχεύει σε ένα συλλογικό καλό.

Εν τέλει, το παιχνίδι παίζεται στο αν θες να είσαι ενάρετος ή όχι. Αν όλοι απαντούσαμε καταφατικά στο ερώτημα, θα είχαμε και μια πολιτεία μετά.

Αλλά δεν ξέρω, προσωπικά πιστεύω ότι η τάξη στον κόσμο διατηρείται μέσα από τη σύγκρουση και το χάος. Δεν μπορεί κάτι να υπακούσει στεγνά σε patterns και τέλος. Υπαρξιακά αυτό το πράγμα είναι διαστροφή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 02:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90

quote:
Αλλά δεν ξέρω, προσωπικά πιστεύω ότι η τάξη στον κόσμο διατηρείται μέσα από τη σύγκρουση και το χάος. Δεν μπορεί κάτι να υπακούσει στεγνά σε patterns και τέλος. Υπαρξιακά αυτό το πράγμα είναι διαστροφή

Δεν θα σου πω πως διαφωνώ. Θα εικάσω απλώς, πως μία πραγματική Πολιτεία, είναι ακόμα καλύτερο άκρο, ως αντίβαρο στο γενικό χάος του κόσμους, κι ως εκ τούτου, ισχυρότερο συγκρουσιακό στοιχείο στο συνεχές.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 03:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως κι ο παππούς σου ο Ηράκλειτος, κάπως έτσι θα σου απαντούσε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 03:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, ένας τυπικός Φυσικός θα σου έλεγε πως η ζωή έτσι κι αλλιώς, κι ακόμα περισσότερο η Πολιτεία, αποτελούν προσωρινές τοπικές αναστολές της τάσης της εντροπίας, κι ένας λογιστής, πως σημασία έχει η τελική σούμα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 09:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Με πρόλαβε ο AitheroVamon με την ανάρτηση της θέσης του ΚΚΕ.
Δεν είναι η πρώτη φορά εξάλλου που το ΚΚΕ ευθέως εκφράζει την άποψή του για το πολίτευμα.

Και Ω! το οξύμωρο, εγώ ως φορολογούμενος πολίτης πληρώνω την Παπαρήγα και την κάθε Παπαρήγα για να λέει αυτές τις παπαριές στην Βουλή...

Φίλοι μου κάθε μέρα που περνάει νοιώθω όλο και πιο έντονα την ανάγκη ή να φύγω από αυτό το μπουρδέλο, ή να συμβάλω στην πλήρη κατραστροφή του με την ελπίδα της ανοικοδόμισης. Δεν βλέπω άλλη διέξοδο.... Πόσο χειρότερη ήταν η χούντα ρε παιδιά ??? Ειλικρινά αναρωτιέμαι, γεννήθηκα το 1971 και δεν την κατάλαβα....

Είμαστε κράτος ????
Είμαστε δημοκρατία ?????

Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι : Χωράμε όλοι σε αυτόν τον τόπο ???? Έχουμε έστω μια κοινή συνισταμένη για την Ελλάδα του αύριο ????

Μας οδηγούν σε εμφύλιο, δεν χωρά αμφιβολία.
Μην αναλωθούμε στο "ποιοί" και "γιατί"....

Ας πιάσουμε όμως την ουσία του προβλήματος.
Ποιά είναι αυτά που μας χωρίζουν και μας οδήγησαν στα άκρα ????


Edited by - KERRY KING on 18/10/2013 09:48:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 11:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING Φίλοι μου κάθε μέρα που περνάει νοιώθω όλο και πιο έντονα την ανάγκη ή να φύγω από αυτό το μπουρδέλο, ή να συμβάλω στην πλήρη κατραστροφή του με την ελπίδα της ανοικοδόμισης
Αν έχεις ντομάτες στην αυλή σου θα ήταν μια καλή ιδέα για σένα. Αν πάλι όχι δεν ξέρω αν θα ήταν έξυπνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 11:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθινή πολιτεία είναι αυτή που συντηρεί τον εαυτό της.
Χα-χα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 11:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

quote:
Δεν θα σου πω πως διαφωνώ. Θα εικάσω απλώς, πως μία πραγματική Πολιτεία, είναι ακόμα καλύτερο άκρο, ως αντίβαρο στο γενικό χάος του κόσμους, κι ως εκ τούτου, ισχυρότερο συγκρουσιακό στοιχείο στο συνεχές.

Δεν αντιλέγω. Μπορώ να δεχτώ έναν άνθρωπο ως προσωπικότητα να πορεύεται σχετικά σταθερός στη ζωή του βάσει των αρχών του. Δύσκολα μπορώ όμως να το δεχτώ αυτό για μια συντεταγμένη πολιτεία. Δηλαδή πάνω κάτω αυτό είναι που επεδίωξαν καθεστώτα όπως οι Σοβιέτ ή ο Χίτλερ. Αυτό αν θες είναι κι αυτό που επιδιώκεται εδώ από αυτή την κυβέρνηση. Πάνε να βάλουν σε τάξη την επιτομή της αταξίας, την Ελλάδα. Η Ελλάδα ήταν ανέκαθεν μια αντίφαση, το ίδιο και οι Έλληνες. ΑΠό τη μία Βαλκάνιοι και Ανατολίτες κι απ'την άλλη Ευρωπαίοι και Δυτικοί. Από τη μία πιστεύουν στη βία αλλά από την αλλη φρίττουν με φόνους σαν αυτούς του Φύσσα. Μπορεί να μου πει κάποιος ότι λαοί όπως η Μιανμάρ ή οι Ινδοί που ποδοπατιούνται είναι χειρότεροι από μας. Αυτοί όμως ποτέ δε διεκδίκησαν έναν κόσμο τάξης ενώ παράλληλα δεν τον υπάκουγαν και δεν την τηρούσαν. Εδώ έχουμε το φοβερό οι πλούσιοι να φέρονται σαν φτωχοί από ματαιοδοξία και οι φτωχοί να θέλουν να φαίνονται πλούσιοι πάλι από ματαιοδοξία. Και μέσα σε όλο αυ΄το το χάλι έχεις κάποιους να μιλάνε ακόμα για τη λογική και την αξιοπρέπεια. Γενικά δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος στη ζωή μου αλλά πιστεύω ότι η ανθρωπότητα χρειάζεται ένα γενναίο restart, τινί τρόπο δεν ξέρω.

Edited by - promitheus90 on 18/10/2013 11:48:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy