ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ ?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 23:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μία τέτοια μορφή όμως συνύπαρξης απαιτεί, αυτοί που την αποτελούν (Πολίτες), να μετέχουν αυτής, να την υπακούν, να την τηρούν και να την προστατεύουν, όλοι μαζί, ταυτόχρονα, ενσυνείδητα αλλά και μηχανικά συνάμα.

promitheus90, αυτο ακριβώς είναι το όραμα.
οταν γίνει κτήμα μας, αυτομάτως θα έχουν εξαλειφθεί όλα τα 'κακά" της μέχρι τότε πορείας μας.

Δεν χρειάζεται κανένα Σύνταγμα, όταν η ιδανική Πολιτεία, είναι ριζωμένη μέσα μας.
Θα ξέρουμε όλοι πιο είναι το σωστό, απο μέσα μας.Και θα το κάνουμε.
Οπως την ανάσα μας.Δεν χρειαζόμαστε οδηγίες για να αναπνέουμε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 23:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90

quote:
Πάντως το Σύνταγμα μας έτσι ως έχει, έχει και καλά. Αν το διαβάσουμε θα δούμε μια ιδανική κατάσταση κράτους όπου όλες οι αυθαιρεσίες ελέγχονται και δεν υπάρχουν τελματώσεις.

Να ξεκαθαρίσω από την αρχή, πως δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα. Επίσης, δεν αντιλαμβάνομαι πως ακριβώς ορίζεις την έννοια του κράτους.

Ξέρεις, σε μια τέτοια κουβέντα, όλα θα πρέπει να οριστούν από την αρχή. Το λέω αυτό,γιατί αν ψάξεις την έννοια του κράτους (κι εννοώ από άποψης κοινωνιολογίας, κοινωνικής ανθρωπολογίας, νομικής και πολιτειολογικής), θα διαπιστώσεις προς μεγάλη σου έκπληξη, πως κράτη με την επιστημονική έννοια του όρου, υπάρχουν ελάχιστα, μην σου πω καθόλου.

Σε κάθε περίπτωση, το κράτος μπορεί μόνο να προκύψει ως αποτέλεσμα της Πολιτείας. Το αντίστροφο δεν ισχύει, και νομίζω πως το εξήγησα σε προηγούμενη αναφορά μου.

Επίσης, το Σύνταγμά μας, δεν είναι καθόλου "μας", και σε σημαντικό βαθμό, καθόλου "Σύνταγμα". Νομίζω πως μια στοιχειώδης έρευνα από μέρους σου, εύκολα θα καταλήξει σε ένα τέτοιο συμπέρασμα.

quote:
Ο Πολίτης για ποιες αρχές-αρετές του πρέπει να διακρίνεται;

Αυτά είναι και κατά την γνώμη μου όσα πρέπει να συζητηθούν από εδώ και πέρα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 23:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Πολίτης για ποιες αρχές-αρετές του πρέπει να διακρίνεται;

Προσωπικά, θεωρώ μόνο μια.

Αυτην της διατήρησης της ατομικής ιδιότητας του Πολίτη της Πολιτείας.
Για να διατηρηθεί η ιδιότητα του Πολίτη, αυτομάτως πρέπει να έχουν ήδη επιτευχθεί και όλα τα υπόλοιπα.

ο Πολίτης, αφού εφαρμόζει στον εαυτό του και τους γύρω του, τις αρχές της Πολιτείας, πυροδοτεί μια "αλυσιδωτή" αντίδραση, καθ'όσον τα άτομα του κύκλου του, έχουν άλλους κύκλους κ.ο.κ

Ολοι μαζί, εφαρμόζοντας πρώτα στους εαυτούς τους την ιδανική Πολιτεία, έχουν πράγματι μιαν ιδανική Πολιτεία.

Αρα η αρετή είναι μια και μοναδική και όλες οι άλλες πηγάζουν απο την αρχική.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 00:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

Επί της ουσίας δεν διαφωνούμε. Αντιλαμβάνομαι όμως, μάλλον κι εσύ, πως όλα αυτά χρειάζονται μια πιό "πρακτική" μετάφραση. Τουλάχιστον αυτό είναι που ψάχνει ο promitheus90, και είναι λογικό.

Νομίζω πως προς αυτή την κατεύθυνση θα κινηθεί η συζήτηση. Τουλάχιστον αυτό προτίθεμαι να κάνω από την μεριά μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 02:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με το μέλος promitheus90
το Σύνταγμα μας δηλαδη ο θεμελιώδης νόμος επάνω στον οποίο βασίζεται η διαμόρφωση ολόκληρης της νομοθεσίας,
είναι μια χαρά, αρκεί(!) να εφαρμόζεται,
τοσο απο την πολιτεία οσο και απο τους πολίτες αυτής.

Oι επισημάνσεις του DSM (και το κουβάρι που ξετυλίγει σιγά σιγά)
χωρίς να θέλω να μειώσω ούτε κατ' ελάχιστο τη σημασία τους, παραμένουν ουτοπικές, Σωστές, αλλά ουτοπικές.

Οι κεντρομολοφυγοκεντρικές δυνάμεις του σύμπαντος, όπως θα έλεγε και μια φίλη μας,
μας οδηγούν πάλι στην αρχή (της κουβέντας)
Θυμηθείτε τον @AMEINIA που απαρίθμησε μερικά απο τα προτερήματα
άλλων φυλών... απο τους "κακούς" Γερμανούς ως τους "άκακους" Κινέζους
αναγνωρίζουμε κάποιο απο αυτά στο δικό μας Λαό ?

Δεν μας αρέσουν αυτά, αλλά εκτός απο ενα "φιλότιμο" και μια "φιλοξενία" το οποίο το πάμε και το φέρνουμε με ύφος 100 καπουτσίνων δε βλέπω τίποτα άλλο δυστυχώς.
(αν και αυτά αναλώνονται σε ενα "κάτσε να πιούμε" κι αυτό ξεθωριάζει σιγά σιγά)
εν κατακλείδι δεν είμαστε άξιοι ουτε αυτά να πουλήσουμε, φιλότιμο φιλοξενία και ήλιο!


Επικαλούμαστε εκείνη την Αρχαία Ελλάδα, αλλά κανείς δεν λέει οτι εκτός οτι μας χωρίζουν 2000+ χρόνια δεν μιλάμε ούτε την ίδια γλώσσα αλλά ούτε την ίδια θρησκεία έχουμε.
Μόνοι απομακρυνθήκαμε απο εκείνη την φυλή,
μετά απο εκείνους ο Ελληνας δεν έκανε τίποτα μα τίποτα για να "εκμεταλλευτεί" την παρακαταθήκη τους.
Γι'αυτο και πολύ παλιότερα, ειχα πει εδω μέσα οτι αυτή η κληρονομιά (δεν ξέρω το γιατί)
αλλά λειτούργησε ως "βαρίδι" για τους μετέπειτα.

Και θα κλείσω θέτοντας ενα ρητορικό ερώτημα, κι ας δώσει ο καθένας την απάντηση στον εαυτό του:
"Έχουμε δει (έστω) αυτα τα 4-5 χρόνια της "κρίσης" να αλλάζουν οι άνθρωποι, οι Έλληνες ?"
η μόνη αλλαγή ξεκινάει και σταματάει στο "αυτά έχουμε με αυτά θα περάσουμε"
(κάτι σαν τα 600 χρόνια υπο τον Τουρκικό ζυγό μου κάνει εμένα...)
Νισάφι πια αυτη τη ραγιάδικη νοοτροπία δεν θα την ξεπεράσει ποτέ?




not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 02:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

quote:
Επίσης, το Σύνταγμά μας, δεν είναι καθόλου "μας", και σε σημαντικό βαθμό, καθόλου "Σύνταγμα". Νομίζω πως μια στοιχειώδης έρευνα από μέρους σου, εύκολα θα καταλήξει σε ένα τέτοιο συμπέρασμα.

Το λέω από την άποψη ότι το Σύνταγμα της Ελλάδας τουλάχιστον (και δυστυχώς) διαφυλάσσει ένα όριο κρατικής παρέμβασης στα δικαιώματα, ατομικά και κοινωνικά των πολιτών. Το όριο αυ΄το βέβαια κινείται στα πλαίσια του minimum συνήθως, πόσο μάλλον αυτές τις μέρες. Αλλά οκ, δεν απασχολεί άμεσα τη συζήτηση μας. Και όντως έχεις πει πως δε μιλάμε μόνο για την Ελλάδα. Οκ, δεκτόν.

quote:
Επί της ουσίας δεν διαφωνούμε. Αντιλαμβάνομαι όμως, μάλλον κι εσύ, πως όλα αυτά χρειάζονται μια πιό "πρακτική" μετάφραση. Τουλάχιστον αυτό είναι που ψάχνει ο promitheus90, και είναι λογικό.

Νομίζω πως προς αυτή την κατεύθυνση θα κινηθεί η συζήτηση. Τουλάχιστον αυτό προτίθεμαι να κάνω από την μεριά μου.


Αυτό ακριβώς ψάχνω! Αναγνωρίζω ότι ο Πολίτης πρέπει να είναι Άνθρωπος με το Α κεφαλαίο. Εννοώ ότι πρέπει να τον διακατέχει ένα υψηλό αίσθημα τιμής, ευθύνης, καθήκοντος, συνείδησης, γενναιότητας, καλοσύνης, ενεργητικής συμμετοχής στη διαμόρφωση της ζωής του, να μην είναι μοιραίος, να είναι λογικός και να υπακούει στο νόμο όχι επειδή ο νόμος τον αναγκάζει αλλά επειδή αυτός δημιούργησε το νόμο επειδή τον θεωρούσε καλό, αυτός και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι συμπολίτες του που ομονοούν σε αυτή την κατεύθυνση, προκειμένου να αποκτήσει σάρκα και οστά το όραμα. Έτσι μπορώ να το κρίνω. Και τα λέω αυτά και σε συνδυασμό με όσα λέει και ο Νικόμαχος:

quote:
Αυτην της διατήρησης της ατομικής ιδιότητας του Πολίτη της Πολιτείας.
Για να διατηρηθεί η ιδιότητα του Πολίτη, αυτομάτως πρέπει να έχουν ήδη επιτευχθεί και όλα τα υπόλοιπα.

Αυτό θέλω να καταλάβω, τι καθορίζει την ιδιότητα του Πολίτη, ποια τα συτατικά της που πρέπει, όπως λές, να συντηρούνται;

* Αιθεροβάμον, ανοίγεις πολλά ζητήματα και θέλω να απαντήσω αλλά θα ξωκοίλουμε και δε θέλω αυτή τη στιγμή

Edited by - promitheus90 on 21/10/2013 02:42:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 02:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90
Μπορείτε να συνεχίσετε την κουβέντα σας ανεπηρέαστοι
(την οποία παρακολουθώ με ενδιαφέρον)
Μια απλή άποψη κατέθεσα
και βέβαια οχι με σκοπό τον αποπροσανατολισμό της συζήτησης.



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 13:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμένα θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με το μέλος promitheus90
το Σύνταγμα μας δηλαδη ο θεμελιώδης νόμος επάνω στον οποίο βασίζεται η διαμόρφωση ολόκληρης της νομοθεσίας,
είναι μια χαρά, αρκεί(!) να εφαρμόζεται,
τοσο απο την πολιτεία οσο και απο τους πολίτες αυτής.

Θα πω για τρίτη φορά, πως δεν αναφέρομαι ειδικά στην Ελλάδα.
Αλλά αφού επιμένεις, να σου πω, πως στην Ελλάδα δεν υπάρχουν Πολίτες, αλλά ούτε και Πολιτεία. Ούτε κατ' ελάχιστον, ακόμα και με την στενή έννοια του Κράτους, με το οποίο επιμένεις να την συγχέεις.

quote:
Oι επισημάνσεις του DSM (και το κουβάρι που ξετυλίγει σιγά σιγά)
χωρίς να θέλω να μειώσω ούτε κατ' ελάχιστο τη σημασία τους, παραμένουν ουτοπικές, Σωστές, αλλά ουτοπικές.

Αυτό που προσπαθώ να κάνω, είναι μια θεωρητική υπέρβαση της κατάστασης που βιώνουμε, τόσο εδώ, όσο και στην υπόλοιπη υφήλιο.

Αν αυτά που περιγράφω εδώ, αλλά και άλλες ιδέες τέτοιου τύπου, σου μοιάζουν ουτοπικές, είσαι καταδικασμένος να βολοδέρνεις με χρυσά αυγά, ξύριζες, νέες τρομοκρατίες και αριστερογραφικά κόμματα Ελλάδος.

Αν και τώρα δεν είναι η στιγμή για τέτοιες αναζητήσεις, εκτός των γνωστών και διεστραμένων συστημάτων, πότε είναι? Εκτός κι αν έχεις την εντύπωση, πως με ακόμα μια σειρά μπαλώματα και ράμματα, το παρόν σύστημα μπορεί να ανακτήσει την παρθενία και την σφριγηλότητά του. Αν τα είχε κι αυτά ποτέ..

Σε κάθε περίπτωση, το λογικό είναι να οραματίζεσαι πρώτα, και να ξεκινάς κατόπιν. Το ανάποδο το έχουμε εμπεδώσει αρκούντως.

quote:
Δεν μας αρέσουν αυτά, αλλά εκτός απο ενα "φιλότιμο" και μια "φιλοξενία" το οποίο το πάμε και το φέρνουμε με ύφος 100 καπουτσίνων δε βλέπω τίποτα άλλο δυστυχώς.
(αν και αυτά αναλώνονται σε ενα "κάτσε να πιούμε" κι αυτό ξεθωριάζει σιγά σιγά)
εν κατακλείδι δεν είμαστε άξιοι ουτε αυτά να πουλήσουμε, φιλότιμο φιλοξενία και ήλιο!


Επικαλούμαστε εκείνη την Αρχαία Ελλάδα, αλλά κανείς δεν λέει οτι εκτός οτι μας χωρίζουν 2000+ χρόνια δεν μιλάμε ούτε την ίδια γλώσσα αλλά ούτε την ίδια θρησκεία έχουμε.
Μόνοι απομακρυνθήκαμε απο εκείνη την φυλή,
μετά απο εκείνους ο Ελληνας δεν έκανε τίποτα μα τίποτα για να "εκμεταλλευτεί" την παρακαταθήκη τους.
Γι'αυτο και πολύ παλιότερα, ειχα πει εδω μέσα οτι αυτή η κληρονομιά (δεν ξέρω το γιατί)
αλλά λειτούργησε ως "βαρίδι" για τους μετέπειτα.


Για τέταρτη φορά θα πω, πως οι σκέψεις μου δεν αφορούν στο στενό περιβάλλον μας. Επιπλέον, αν και άσχετο με τον πυρήνα των σκέψεών μου, η κληρονομιά μας είναι βαρίδι, μόνο για όσους δεν μπορούν να την σηκώσουν. Κι όσο πιστεύεις οτι αυτοί που είναι ανίκανοι ως κληρονόμοι, υπερτερούν και κερδίζουν, τόσο αυτό θα συμβαίνει.

quote:
Και θα κλείσω θέτοντας ενα ρητορικό ερώτημα, κι ας δώσει ο καθένας την απάντηση στον εαυτό του:
"Έχουμε δει (έστω) αυτα τα 4-5 χρόνια της "κρίσης" να αλλάζουν οι άνθρωποι, οι Έλληνες ?"
η μόνη αλλαγή ξεκινάει και σταματάει στο "αυτά έχουμε με αυτά θα περάσουμε"
(κάτι σαν τα 600 χρόνια υπο τον Τουρκικό ζυγό μου κάνει εμένα...)
Νισάφι πια αυτη τη ραγιάδικη νοοτροπία δεν θα την ξεπεράσει ποτέ?

Νισάφι το ένα, νισάφι το άλλο, αφορισμοί και κατάρες με μπόλικη δόση αυτολύπησης και μαυρίλας.

Εδώ κάθομαι και μιλάω για το παρακάτω, για το δέον, το όραμα, τη στόχευση, την ευκαιρία στην τελική, κι εσύ μου κλαίγεσαι για την βαριά κληρονομιά, τις σταυροφορίες και την τουρκοκρατία.

Μην με κάνεις να αισθάνομαι μαλάκας όταν σου δείχνω το δάσος.

Υ.Γ. Μιλάω σαν να καθόμασταν στο τραπέζι με ουζάκι. Γνωρίζεις την εκτίμησή μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 15:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθήρ

Κάνε άλλη μια προσπάθεια, να εμβαθύνεις στο νόημα της ιδέας του Πολίτη και της Πολιτείας, όπως έχει κατατεθεί εδώ.

Σκέψου πέρα απο:

Εθνικότητες
Φυλές
πολιτικά συστήματα
κοματικές ταυτότητες
κράτη,συντάγματα,νόμους
θρησκείες
κέρδος και χρέος
ταξικές διαφορές

Οραματίσου μια ανθρωπότητα, χωρίς τα ανωτέρω.Πώς θα μπορούσε να υφίσταται?
Φαντάσου την,επεξεργάσου το προϊόν της φαντασίας σου και εν συνεχεία προσπάθησε να δείς, πώς θα μπορούσε να γίνει πραγματικότητα.

Διώξε μακρυά απο την σκέψη σου, ότι έχεις μάθει, βιώσει, πράξει, στην μέχρι τώρα ζωή σου, σαν άτομο και σαν μέλος κοινωνίας.
Διευκόλυνε την φαντασία σου, οραματιζόμενος έναν άλλο πλανήτη με μια ανθρώπινη κοινωνία και πώς θα ήθελες εσυ, να λειτουργεί αυτή.
Αν το καταφέρεις αυτο, τότε θα είσαι πολύ κοντά στην ιδέα της Πολιτείας.

Θα ξαναπώ εδώ κάτι που έχω πεί πολλές φορές:

Τα πάντα ξεκινούν απο την φαντασία, απο το όραμα και μετά πραγματοποιούνται!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 15:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και Αιθηρ, όταν ολοκληρώσεις την "εργασία" σου, απάντησέ μου σε παρακαλώ στο εξής ερώτημα:

Αν καταφέρεις να "θεμελιώσεις" την Πολιτεία στο όραμά σου, σε ένα άλλο πλανήτη, σε μια άλλη κοινωνία, τότε τι σε εμποδίζει να την θεμελιώσεις κι εδώ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 15:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προμηθεύς
Αυτό θέλω να καταλάβω, τι καθορίζει την ιδιότητα του Πολίτη, ποια τα συτατικά της που πρέπει, όπως λές, να συντηρούνται;

1. Το συμφέρον της Πολιτείας, επειδή μέσα σε αυτο, είναι και το προσωπικό του συμφέρον.

2. Η αλληλεγγύη, επειδή μέσω αυτής ωφελείται και ο ίδιος αλυσιδωτά.

3. Η απεξάρτηση απο κακόβουλα συναισθήματα.( ζήλια, φθόνος, συσσώρευση πλούτου, ανωτερότητα έναντι συνανθρώπων, ιδιοτέλεια και άλλα τέτοια άχρηστα.)

4. Απόλυτος σεβασμός πρός την ελευθερία του συνανθρώπου, τόσο ώς προς το πνεύμα, όσο και προς την αυτοδιάθεση, εντός των ορίων της Πολιτείας.( εννοώ να μην αυτοδιατίθεται κανείς σε βάρος άλλων).

5. Ισονομία.

6. Ο κάθε ένας απο τους πολίτες, θα συμπεριφέρεται στον άλλον, όπως θα ήθελε και ο ίδιος να του συμπεριφέρονται οι άλλοι.

Αυτα είναι κατα την γνώμη μου τα βασικά, τα οποία φυσικά περιλαμβάνουν πλείστες ακόμη έννοιες της ιδιότητας του πολίτη, όπως αυτές απορρέουν, εκ της κάθε μιας απο τις έξι βασικές.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 16:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως είναι αρκετά νωρίς για να μπούμε σε τέτοιες λεπτομέρειες.

Ωστόσο, ακόμα κι έτσι, θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και δυο τρεις ακόμα βασικές αρχές:

Ισηγορία. Χωρίς αυτήν, κανένα νόημα δεν έχει η ισονομία.

Ελευθερία. Η δυνατότητα επιλογής του Πολίτη να είναι τέτοιος.

Συνέχεια. Οι επιλογές του Πολίτη, εκ των πραγμάτων, δεν μπορούν να περιορίζονται χρονικά. Οι αποφάσεις που δεσμεύουν σε βάθος χρόνου, άρα και του επερχόμενους Πολίτες, δεν μπορεί να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Εκτός και αν, υπάρχει δυνατότητα ευκαιρούς ανάκλησής τους.

Αλλά ας μην μπούμε ακόμα σε τόσες λεπτομέρειες. Τα πράγματα ούτως ή άλλως, δεν κινδυνεύουν να διορθωθούν αμεσότερα από την εξέλιξη της κουβέντας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 18:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

με έχεις καλύψει πλήρως! Ειδικά με τα 3, 4 και 6 πιάνω το νόημα.

Εν τέλει μιλάμε για μια μορφή ανθρώπου νιτσεϊκών διαστάσεων. Δεν το θεωρώ ανέφικτο. Προσωπικά είμαι πρόθυμος να το ακολουθήσω και μπορώ να πω ότι το κάνω με τον τρόπο μου με τις όσες αστοχίες που έχω γιατί και μένα με κυριεύει η πονηριά, η καχυποψία και ο εγωισμός αλλά και η τεμπελιά συχνά. Ωστόσο, αντιλαμβάνομαι αυτές τις αρετές και κυρίως αναγνωρίζω την υποχρέωση που έχει ο άνθρωπος να μην κάνει στον άλλον ό,τι δε θα ήθελε να του κάνει κι ο άλλος.

Είναι λοιπόν εφικτό, αλλά μεγάλη, τεράστια, μοναδική για μένα προϋπόθεση είναι η προσωπική επιλογή αυτού του δρόμου. Ο DSM το είπε καλά στην αρχή ότι ο τρόπος δεν είναι η παιδεία και αυτό το θεωρώ μεγάλη υπέρβαση από πλευράς του, διότι την έχουμε κάνει καραμέλα την παιδεία και ας μη κοροϊδευόμαστε, αν κάποιος θέλει να είναι σωστός θα γίνει, αν θέλει να είναι κάθαρμα, τέτοιος θα είναι. Δεν υπάρχει παιδεία και εξαναγκασμός σε αυτό, υπάρχει μόνο ατομική επιθυμία.

Ωστόσο, ρε παιδιά, μήπως τελικά αυτό δεν είναι το νόημα του κόσμου. Δεν μπορούν να υπάρχουν μόνο καλοί, λογικοί και υπεύθυνοι, πρέπει να υπάρχουν και οι "απέναντι". Δεν ξέρω, το πάω υπαρξιακά αλλά πιστεύω ότι τα πάντα μπορούν να κινηθούν στα πλαίσια του νόμου των αντιθέτων, ο,τιδήποτε εκτός αυτών των ορίων δυσκολεύεται να το αντιληφθεί η λογική μου. Δε λέω ότι στηρίζω το χάος, αλλά ξέρω μέσα μου ότι μάλλον η τάξη του κόσμου διατηρείται μέσω της σύγκρουσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 18:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@AitheroVamon

quote:
Επικαλούμαστε εκείνη την Αρχαία Ελλάδα, αλλά κανείς δεν λέει οτι εκτός οτι μας χωρίζουν 2000+ χρόνια δεν μιλάμε ούτε την ίδια γλώσσα αλλά ούτε την ίδια θρησκεία έχουμε.
Μόνοι απομακρυνθήκαμε απο εκείνη την φυλή,
μετά απο εκείνους ο Ελληνας δεν έκανε τίποτα μα τίποτα για να "εκμεταλλευτεί" την παρακαταθήκη τους.
Γι'αυτο και πολύ παλιότερα, ειχα πει εδω μέσα οτι αυτή η κληρονομιά (δεν ξέρω το γιατί)
αλλά λειτούργησε ως "βαρίδι" για τους μετέπειτα.

Και θα κλείσω θέτοντας ενα ρητορικό ερώτημα, κι ας δώσει ο καθένας την απάντηση στον εαυτό του:
"Έχουμε δει (έστω) αυτα τα 4-5 χρόνια της "κρίσης" να αλλάζουν οι άνθρωποι, οι Έλληνες ?"
η μόνη αλλαγή ξεκινάει και σταματάει στο "αυτά έχουμε με αυτά θα περάσουμε"
(κάτι σαν τα 600 χρόνια υπο τον Τουρκικό ζυγό μου κάνει εμένα...)
Νισάφι πια αυτη τη ραγιάδικη νοοτροπία δεν θα την ξεπεράσει ποτέ?


Λοιπόν, νιώθω ότι σου χρωστάω απάντηση. Θα σχολιάσω αυτό με βάση και τα προηγούμενα που έγραψα. Γενικά οι Έλληνες ανέκαθεν ήταν χαωτικοί άνθρωποι, αντιφατικοί και νομίζω αυτό είναι που τους κάνει τόσο ανθρώπινους. Ιστορικά ακόμα και μεγάλοι ήρωες έχουν κάνει βρωμιές, ο Λεωνίδας ανέβηκε με δόλο στην εξουσία, οι Αθηναίοι φυλακίσανε το Μιλτιάδη και τον αφήσανε να πεθάνει στη φυλακή ένα χρόνο μόλις μετά τη μάχη στο Μαραθώνα. Ο Περικλής ναι μεν έκανε την Αθήνα διαμάντη του ανθρώπινου πολιτισμού αλλά όλα αυτά έγιναν επειδή είχε μια μεγάλη προσωπική (το τονίζω) υπερφιλοδοξία. Με τα μέσα του (και μη γελιόμαστε θα ήταν και αθέμιτα αφού πολιτικός γαρ) πέτυχε, κέρδισε το στοίχημα και έγινε πρότυπο. Θες να πάμε και στο '21; Δε θέλω να αναλωθώ σε λεπτομέρειες, αλλά ο Παπαφλέσσας αν και πέθανε στο Μανιάκι, εισηγήθηκε τη φυλάκιση του Κωλοκοτρόνη, η επίσημη εκδοχή λέει ότι ο Καποδίστριας σκοτώθηκε από τους Μαυρομιχαλαίους (διατηρώ πολλές επιφυλάξεις γι'αυτό σε σημείο να μην το πιστεύω), έχουμε παραδείγματα κλεφταρματωλών που αλλάζανε πλευρές κατά το δοκούν κάθε φορά. Έχουμε τον εμφύλιο κατά τη διάρκεια της επανάστασης με έναν Ιμπραήμ να σφάζει την Πελοπόννησο ανενόχλητος και για το τέλος θα πω ένα ονοματεπώνυμο που τα λεέι όλα: Ιωάννης Κωλέττης, ό,τι πιο σάπιο και διεφθερμένο έχει να επιδείξει το νεογέννητο τότε ελληνικό κράτος.

Θέλω να πω ότι πρέπει ακριβώς να απαλλαχθούμε από το βαρίδι. Να καταλάβουμε ότι οι παλιοί Έλληνες ήταν άνθρωποι του κόσμου, κι αν έχουν παιδιά, δεν κατοικούν απαραίτητα στην Ελλάδα, κατοικούν όπου υπάρχουν άνθρωποι. Ο Έλληνας με την ιδανική του έννοια είναι ακριβώς ο Άνθρωπος με την ιδανική του έννοια. Μη ξεχνάμε ότι και οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι θεωρούσαν τη δημοκρατία ένα από τα χειρότερα πολιτεύματα. Πρέπει να αμφισβητούμε όπως κάνανε και οι αρχαίοι Έλληνες όχι επειδή ζούμε κι εμείς στην Αθήνα, τη Σπάρτη, τη Θήβα ή τη Σαλονίκη αλλά γιατί ο πνευματικός απανταχού άνθρωπος οφείλει να αμφισβητεί, να είναι υπαρξιακά ανήσυχος και να αντιλαμβάνεται ότι ο πολιτισμός του δεν είναι ορθός και πόσο μάλλον αληθινός.

και να ένα αρθράκι που θέλω να μοιραστώ μαζί σας

http://img.pathfinder.gr/clubs/files/61405/35.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 18:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90

quote:
ο τρόπος δεν είναι η παιδεία και αυτό το θεωρώ μεγάλη υπέρβαση από πλευράς του, διότι την έχουμε κάνει καραμέλα την παιδεία και ας μη κοροϊδευόμαστε, αν κάποιος θέλει να είναι σωστός θα γίνει, αν θέλει να είναι κάθαρμα, τέτοιος θα είναι.

Ένα απλό παράδειγμα:

Ο Βύρων Πολύδωρας, βαρύ όνομα και επανειλημμένως υπουργός και βουλευτής, θεωρείται -και δικαίως- ένας από τους ελάχιστους "Λόγιους" της πολιτικής μας σκηνής, κι ένας από τους ακόμα λιγότερους διανοητές της δεξιάς παράταξης.
Την μία μέρα (ουσιαστικά λιγότερες από 24 ώρες) κατά την οποία διετέλεσε πρόεδρος της βουλής, φρόντισε να διορίσει την κόρη του σαν μετακλητή υπάλληλο. Την ίδια εποχή, που ο συμπολίτες (και όχι Συμπολίτες) του, σιτίζονται στους κάδους των σκουπιδιών.

Ο Ραμσής ο Β΄, γιός του Σέτι του Α΄, μεγαλούργησε, σε βαθμό να θεωρείται η πλέον εξέχουσα προσωπικότητα όλων των Βασιλείων (και του παλαιού, και του νέου) της Αιγύπτου. Τα περισσότερα μνημεία (πλην των πυραμίδων) που θαυμάζουμε σήμερα, από αυτόν κατασκευάστηκαν.
Ήταν κι εκείνος "Λόγιος", με την έννοια πως πέραν όλων των άλλων, είχε εκπαιδευτεί και σαν μηχανικός, πράγμα που για την εποχή του, ήταν σχεδόν μυστικιστική γνώση.

Διαλέγετε, και παίρνετε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 18:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90,

O DSM είπε:

"Δεν είμαι σίγουρος πως αυτό μπορεί να επιτευχθεί απλώς μέσω της παιδείας. Υποψιάζομαι, πως η μέθεξη, έστω κι εξ αντανακλάσεως, είναι πολύ πιό σημαντικός παράγοντας στην διαδικασία εμπαίδωσης τέτοιου τύπου φρονημάτων"

και όχι "ο τρόπος δεν είναι η παιδεία"

Ακόμα κι αυτό όμως είναι υπέρβαση.. ,έχεις δίκιο.

Ας δώσουμε όμως βάση σε αυτό το πρόσθετο χαρακτηριστικό και λιγότερο στην όποια (διότι υπάρχει κι αυτή) ανάγκη παιδείας,μια που τα περί τελευταίας είναι χιλιοειπωμένα.

Η ευχαρίστηση σε μια κουβέντα, ξεκινάει και τελειώνει στα φρέσκα.
Και αυτά είναι που μπορεί να απομακρύνουν την όλη ιδέα από το φόβητρο-παγίδα της ουτοπίας.

-----------------------------------------------

Aitherovammon,

Δεν είσαι λάθος στις παρατηρήσεις σου,αλλά ανήκουν στην σφαίρα των διαπιστώσεων...

Ο άλλος ο "μαύρος",ο φίλος μας, παλεύει, κόντρα στη μιζέρια όλων μας,να διατυπώσει διέξοδο-λύση,έστω θεωρητικά σε πρώτη φάση.

Και κάτι ακόμα:

Η μέθεξη ανήκει στην κληρονομιά της αρχαίας Ελλλάδας...που θεωρείται πλέον οικουμενικό εφόδιο(η κληρονομιά εννοώ)

Κάτι μου λέει ότι εκτός από "ραγιαδισμό" έχουμε κληρονομήσει κι αυτήν(τη μέθεξη εννοώ).

Αυτό που μένει είναι να "θυμηθούμε" τον τρόπο,για να χρησιμοποιήσουμε και πάλι το "εργαλείο".

Ας σταθούμε αισιόδοξα για αλλαγή.Εδώ μέσα είναι τσάμπα τουλάχιστον.
Και ποιος ξέρει... μπορεί να αποδειχθεί εποικοδομητικό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 19:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΜΕΙΝΙΑ, κι εγώ ακριβώς στη μέθεξη αναφέρομαι όταν μιλάω για ατομική βούληση. Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο θα πρέπει κάποιος να βολεύεται στα δικαιώματά του αν είναι πολίτης και στις εξουσίες του αν είναι πολιτικός ή ηγέτης. Δηλαδή, τόσο βαρετό είναι γι'αυτούς να υπερβαίνουν τον τετριμμένο εαυτό τους; Πόσο βαρετό μπορεί να είναι το να γίνεσαι όλο και πιο "γαμάτος" από το μετερίζι σου και να απολαμβάνεις τους καρπούς του κόπου σου και όχι της θέσης σου. Και έστω αυτή η φιλοδοξία ας πηγάζει από μια μορφή υγιούς ματαιοδοξίας και όχι απαραίτητα από την ενσυνείδητη συμμετοχή στο κοινό όπως αναφέρουν ο DSM και ο Νικόμαχος.

DSM, δαγκωτό στο Ραμσή! Κρίμα πάντως που για να βρεις ένα αξιόλογο πρότυπο ανθρώπου πρέπει να διαγράψεις τους δύο περασμένους αιώνες τουλάχιστον...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 19:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Promitheus90,

quote:
πρέπει να διαγράψεις τους δύο περασμένους αιώνες τουλάχιστον

Τα παραλές λιγάκι...

Και σκέψου πιο οικουμενικά.Όχι ότι δεν είχαμε και στην Ελλάδα αξιόλογους,κάθε άλλο.

Θες ένα "αμόρφωτο" ντόπιο παράδειγμα, σε αντιδιαστολή με τους χαρακτήρες του '21 που είπες πριν;
Ο γιος της καλογριάς... Κι αν βρεθεί έστω κι ένας που να βρει αξιοσημείωτο ψεγάδι, ας βγει μπροστά να το πει.

Τα μορφωμένα παραδείγματα υπάρχουν κι αυτά αλλά δεν είναι του παρόντος.

*Τη μέθεξη, δες την λιγότερο ..περιοριστικά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 19:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία.

quote:
Ο γιος της καλογριάς... Κι αν βρεθεί έστω κι ένας που να βρει αξιοσημείωτο ψεγάδι, ας βγει μπροστά να το πει.

Εγώ. Έφτιαξε γήπεδο στον Ολυμπιακό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 19:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία.

quote:
Ο άλλος ο "μαύρος",ο φίλος μας, παλεύει, κόντρα στη μιζέρια όλων μας,να διατυπώσει διέξοδο-λύση,έστω θεωρητικά σε πρώτη φάση.

Θεωρώ εξαιρετικά χρήσιμο, να ξελαμπικάρουμε το μυαλό μας. Να ξεφύγουμε από το τι είπε αυτός ή ο άλλος, είτε λέγονται πρετεντέρης και ευαγγελάτος, είτε Πλάτωνας και Αριστοτέλης.

Στην τελική, κανένα από αυτά τα πρόσωπα δεν είναι υπαρκτό πλέον.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 20:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Καλά ,καλά ,μη κοκκινίζεις.

Και δε θέλω μαλακίες με τον Καραισκάκη.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 20:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα Αμεινία. Εκδηλώσου ελεύθερα. Πες μας οτι είσαι κρυπτόγαβρος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 20:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια DSM, οι γαύροι έχουν ίσα δικαιώματα στην Πολιτεία?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 20:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι τίποτε άλλο, αλλά είμαι βέβαιος πως υπάρχουν τουλάχιστον 10 "συμπολίτες" μας, για τους οποίους ο Καραισκάκης:

Όταν ήταν έφηβος, υπήρξε πρωταθλητής ποδηλασίας.
Στρατεύτηκε νωρίς-νωρίς και συμμετείχε στους Μηδικούς Πολέμους όπου διακρίθηκε, ειδικά στο Καλπάκι.
Ασχολήθηκε κατόπιν με το ποδόσφαιρο, οπου μέσω Ολυμπιακού έπαιξε και εθνική ομάδα.
Στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο νίκησε τους κομμουνιστές, οπου τραυματίστηκε από ακόντιο και έχασε το δεξί του πόδι.
Προς τιμήν του ο Ολυμπιακός, έδωσε το όνομα Στάδιο Καραισκάκη στο ποδηλατοδρόμιο.
Κατέκτησε μετάλλιο σε παραολυμπιακούς αγώνες, και για αυτό όταν ο κύριος Κόκκαλης έφτιαξε το γήπεδο, έδωσε εκ νέου το όνομά του στο γήπεδο, και κρέμασε για πάντα τη φανέλα του (21)* δίπλα από αυτή του Πάσπαλιε.

* Για αυτό και λέμε πως ήταν ήρωας του 21. Ο Τζόρνταν παρεμπιπτόντως, δεν ήταν ήρωας, και για αυτό του κρεμάσανε τη φανέλα με το 23.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 20:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαργαριτάρια απο...μαθητές είναι αυτά?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 20:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

quote:
Αλήθεια DSM, οι γαύροι έχουν ίσα δικαιώματα στην Πολιτεία?

Νομίζω πως ρίχνεις το επίπεδο της κουβέντας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 20:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

quote:
Μαργαριτάρια απο...μαθητές είναι αυτά?

Περίπου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 20:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρωστάω ένα δεύτερο ημίχρονο όσον αφορά τα Ελληνικά χαρακτηριστικά, δοσμένα χιουμοριστικά ή μη.

Δεν θα το κάνω ακόμη ,για να μη προσδώσω ακόμη και άθελά μου μη οικουμενικό χαρακτήρα στην συζήτηση.

Εξ' άλλου εκτός από κρυπτόγαυρος,είμαι γνωστός κρυφοχριστιανός,κρυπτοφασίστας,κρυπτοεβραίος,κρυπτομασώνος και .. κρυπτοAdmin..

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 21:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία.

quote:
Χρωστάω ένα δεύτερο ημίχρονο όσον αφορά τα Ελληνικά χαρακτηριστικά, δοσμένα χιουμοριστικά ή μη.

Εδώ που τα λέμε, θέλω να δω την ελληνική BMW, αλλά κυρίως τον έλληνα Ρουμενίγκε.

Όταν τον εντοπίσεις, ή καλύτερα όταν είναι να τον υποδείξεις, στείλε ένα pm. Έχω κάτι άκρες στον Παναθηναικό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2013, 21:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά λες τον Aitherovammon απαισιόδοξο.

Πάντως θεωρώ πιο εύκολο στόχο, την ελληνική "BMW" παρά τον ποδοσφαιριστή.
Κάτω από τον ελληνικό ήλιο, ένα αυτοκίνητο με panels (αλά BMW i3) έχει περισσότερες πιθανότητες να τρέξει για 90΄ παρά ο ποδοσφαιριστής μας...


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy