ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ ?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING

quote:
Φίλοι μου κάθε μέρα που περνάει νοιώθω όλο και πιο έντονα την ανάγκη ή να φύγω από αυτό το μπουρδέλο, ή να συμβάλω στην πλήρη κατραστροφή του με την ελπίδα της ανοικοδόμισης. Δεν βλέπω άλλη διέξοδο.... Πόσο χειρότερη ήταν η χούντα ρε παιδιά ??? Ειλικρινά αναρωτιέμαι, γεννήθηκα το 1971 και δεν την κατάλαβα....

Είμαστε κράτος ????
Είμαστε δημοκρατία ?????


Αυτό είναι κατ' ουσίαν το βασικότερο πρόβλημα. Η έλλειψη δηλαδή καθαρής ματιάς. Δεν μου αρέσει, άρα ή φεύγω, ή το κάνω Κούγκι. Λαμπρά.
Σε πρώτη δόση, μάλλον είναι αφαλέστερο για σένα(αλλά και για τους υπόλοιπους) να την κάνεις.
Στην δική σου οπτική λοιπόν, οι επιλογές είναι δύο. Η σημερινή πραγματικότητα, και η χούντα. Αυτά δηλαδή που έχεις δοκιμάσει. Για σένα, δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Ή τα σκατά, ή τα απόσκατα.

Περί των ερωτημάτων σου για την χούντα τώρα.
Θα μπορούσα να σου πω το φτηνό, οτι επί χούντας, δεν θα είχες την δυνατότητα να γράφεις σε ένα φόρουμ σαν κι αυτό. Θα μου απαντούσες βέβαια, πως τότε οι άνθρωποι είχαν δουλειά και δεν πεινούσαν.
Κλασσική παπαριά. Δεν λαμβάνει υπόψιν της, αυτούς που τρέχανε στα άγονα νησάκια ξυλοδαρμένοι, χωρίς ελπίδα για το μέλλον, χωρίς δυνατότητα εργασίας για τους ίδιους και τις οικογένειές τους. Ψιλά γράμματα...

Κράτος φυσικά δεν είμαστε, ούτε άλλωστε και δημοκρατία. Είμαστε όμως αρκούντως αμόρφωτοι για να έχουμε άποψη.

Πύρινος

quote:
Η αληθινή πολιτεία είναι αυτή που συντηρεί τον εαυτό της.
Χα-χα.

Ελπίζω, χα-χα, να κάνεις πλάκα. Διαφορετικά δεν έχω να σου πω τίποτα.

promitheus90

quote:
Δεν αντιλέγω. Μπορώ να δεχτώ έναν άνθρωπο ως προσωπικότητα να πορεύεται σχετικά σταθερός στη ζωή του βάσει των αρχών του. Δύσκολα μπορώ όμως να το δεχτώ αυτό για μια συντεταγμένη πολιτεία. Δηλαδή πάνω κάτω αυτό είναι που επεδίωξαν καθεστώτα όπως οι Σοβιέτ ή ο Χίτλερ. Αυτό αν θες είναι κι αυτό που επιδιώκεται εδώ από αυτή την κυβέρνηση. Πάνε να βάλουν σε τάξη την επιτομή της αταξίας, την Ελλάδα.

Καμία σχέση οι επιδιώξεις του Χίτλερ και του Στάλιν, με αυτά που γίνονται εδώ , αλλά και αλλού σήμερα. Θέλει μελέτη αυτό για να γίνει κατανοητό, αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς. Το να πετάμε πυροτεχνήματα και να τσουβαλιάζουμε τα πάντα, δεν βοηθάει.

Επίσης, όλα αυτά τα προηγούμενα, καμία σχέση δεν έχουν με τις κουβέντες που κάνω περί Πολιτών και Πολιτείας.

quote:
Και μέσα σε όλο αυ΄το το χάλι έχεις κάποιους να μιλάνε ακόμα για τη λογική και την αξιοπρέπεια.

Να με συμπαθάς, αλλά θα κάνω οτι και όπως νομίζω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90

Ο Χίτλερ οραματιζόταν το Tausendjähriges Reich.
Την Χιλιόχρονη Αυτοκρατορία.

Ο Στάλιν μιλούσε για την Δικτατορία του Προλεταριάτου.
Την Δικτατορική και προς τον Σοσιαλισμό Κατάλυση του (όποιου) Πολιτεύματος

Η Νέα Τάξη μιλάει για Global Government.
Την Κατάλυση του Εθνοτικού Προσδιορισμού, υπό μιας Απρόσωπης και Συγκεντρωτικής Παγκόσμιας Εξουσίας.

Εγώ μιλώ για την Πολιτεία ως επιθυμία του Πολίτη. Απλά και ξεκάθαρα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω, χα-χα, να κάνεις πλάκα. Διαφορετικά δεν έχω να σου πω τίποτα.
Πέρα από την πλάκα.. η πόλις δε βασίζεται στην παραγωγική της δομή; Χωρίς παραγωγική δομή δεν υπάρχει πόλις, άρα δεν υπάρχει και πολιτεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

quote:
Καμία σχέση οι επιδιώξεις του Χίτλερ και του Στάλιν, με αυτά που γίνονται εδώ , αλλά και αλλού σήμερα. Θέλει μελέτη αυτό για να γίνει κατανοητό, αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς. Το να πετάμε πυροτεχνήματα και να τσουβαλιάζουμε τα πάντα, δεν βοηθάει.

Επίσης, όλα αυτά τα προηγούμενα, καμία σχέση δεν έχουν με τις κουβέντες που κάνω περί Πολιτών και Πολιτείας.


Οκ, ίσως είναι έτσι. Απλά θέλω να δείξω ότι όταν επιδιώκεις κάτι σταθερό, ακόμα και μια ιδανική πολιτεία με υγειείς πολίτες, έστω και τότε ποντάρεις σε κάτι πρόσκαιρο, κάτι που προορίζεται να φθαρεί και να εκφυλιστεί, και αυτό ίσως γίνει από τους ίδιους ανθρώπους που το έχτισαν. Π.χ. το πιο κοντινό παράδειγμα σε αυ΄το που λέω είναι η αρχαία Αθήνα, πώς ήταν επί Κλεισθένη, πώς επί Περικλή, πώς επί Κλέονα και πώς επέι Δημοσθένη. Ωστόσο ναι, μπορεί και πάλι να είναι άστοχο. Δε σου κρύβω ότι δεν έχω καταλάβει καλά πώς εννοείς την πολιτεία και τον πολίτη και απλά βιάζομαι να μιλήσω.

quote:
Να με συμπαθάς, αλλά θα κάνω οτι και όπως νομίζω.

Μην είσαι παρεξηγιάρης!

Στο ίδιο "στρατόπεδο" είμαστε πάνω σε αυτό το θέμα. Τι σου κάνει ο γραπτός λόγος που περιορίζει το ύφος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90

quote:
έστω και τότε ποντάρεις σε κάτι πρόσκαιρο, κάτι που προορίζεται να φθαρεί και να εκφυλιστεί, και αυτό ίσως γίνει από τους ίδιους ανθρώπους που το έχτισαν.

Εχθές αργά, ζήτησα από όσους διαβάζουν το συγκεκριμένο topic, να σκεφθούν τη λέξη υστεροφημία. Κάνε λίγη υπομονή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι

Απο ότι διαβάζω, κανείς σας δεν έχει καταλάβει που το πάει ο DSM.

Κάνετε λίγο υπομονή να ολοκληρώσει και θα εκπλαγείτε.Το νόημα των λόγων του, είναι τελείως διαφορετικό, απο όσα μέχρι τώρα ανταπαντάτε.

Και έχετε υπ'όψιν, το εξής:
Να σκέπτεσθε ώς συνολική οντότητα και όχι μεμονωμένα, ώς άτομα ή εθνικότητες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος

quote:
Πέρα από την πλάκα.. η πόλις δε βασίζεται στην παραγωγική της δομή; Χωρίς παραγωγική δομή δεν υπάρχει πόλις, άρα δεν υπάρχει και πολιτεία.

Προσωπικά, δεν κάνω καθόλου πλάκα.

Ένα κράτος μπορεί να βασίζεται μεταξύ άλλων στην παραγωγική του δομή. ’λλο πράγμα όμως η Πολιτεία, κι άλλο πράγμα το Κράτος. Όπως άλλο πράγμα ο Πολίτης, κι άλλο πράγμα ο Υπήκοος.

Οπωσδήποτε ο Πολίτης πρέπει να είναι παραγωγικός, όχι όμως για να εισφέρει οικονομικά, αλλά για να μπορεί να ολοκληρωθεί ως Αξιοπρεπές και Ενεργό ον, ικανό να Επιθυμεί Πολιτεία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@DSM

quote:
Στην δική σου οπτική λοιπόν, οι επιλογές είναι δύο. Η σημερινή πραγματικότητα, και η χούντα. Αυτά δηλαδή που έχεις δοκιμάσει. Για σένα, δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Ή τα σκατά, ή τα απόσκατα.

Στην δική μου οπτική, η σημερινή πραγματικότητα δεν διαφέρει από αυτό που έχω διδαχθεί ως ΧΟΥΝΤΑ

quote:
Θα μπορούσα να σου πω το φτηνό, οτι επί χούντας, δεν θα είχες την δυνατότητα να γράφεις σε ένα φόρουμ σαν κι αυτό. Θα μου απαντούσες βέβαια, πως τότε οι άνθρωποι είχαν δουλειά και δεν πεινούσαν.
Κλασσική παπαριά. Δεν λαμβάνει υπόψιν της, αυτούς που τρέχανε στα άγονα νησάκια ξυλοδαρμένοι, χωρίς ελπίδα για το μέλλον, χωρίς δυνατότητα εργασίας για τους ίδιους και τις οικογένειές τους. Ψιλά γράμματα...

Θα σου απαντήσω λοιπόν ότι έχω αρχίσει και προβληματίζομαι έντονα που έχω την δυνατότητα να γράφω σε forum, από την στιγμή που γνωρίζω ότι η IP μου καταγράφεται και ουσιαστικά είμαι φακελωμένος. Η στάση που έχω κρατήσει για την Χ.Α. με έχει ήδη κατατάξει στα μάτια κάποιων στην κατηγορία των Νεοναζί και φοβάμαι πως μια μέρα μπορεί να γίνει ντου στο σπίτι μου και να δω φωτογραφίες σε ενημερωτικά (ταχα μου) blogs με τα συναρμολογούμενα αεροπλανάκια που έχουν αγκυλωτό σταυρό, με τα εξώφυλλα δίσκων μου (Ναζιστής και Σατανιστής), το ξεχαρβαλωμένο αεροβόλο του πατέρα μου που το χρησιμοποιούσαμε για να γυρνάμε χαζά βιντεάκια στα χρόνια του Λυκείου (κατασχέθηκε οπλισμός) και άλλα χαριτωμένα που παρακολουθούμε τις τελευταίες εβδομάδες.

Αυτά τα σκηνικά αγαπητέ δεν παραπέμπουν σε απολυταρχικά καθεστώτα ?

Το ότι εγώ από το πουθενά μπορεί να βρεθώ υπόλογος και δαχτυλοδειχτούμενος, με ότι αυτό συνεπάγεται σε επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο, σε τι διαφέρει από ξερονήσια ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν λαμβάνει υπόψιν της, αυτούς που τρέχανε στα άγονα νησάκια ξυλοδαρμένοι, χωρίς ελπίδα για το μέλλον, χωρίς δυνατότητα εργασίας για τους ίδιους και τις οικογένειές τους. Ψιλά γράμματα...

Κάποιοι από αυτούς αποκαταστάθηκαν για τα καλά πάντως....
Και τους χρυστοπληρώσαμε γι'αυτό....
Και θα τους χρυσοπληρώνουνε και τα εγγόνια μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 15:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING

quote:
Θα σου απαντήσω λοιπόν ότι έχω αρχίσει και προβληματίζομαι έντονα που έχω την δυνατότητα να γράφω σε forum, από την στιγμή που γνωρίζω ότι η IP μου καταγράφεται και ουσιαστικά είμαι φακελωμένος.

Αν αυτά που γράφεις σε εκφράζουν, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Ίσα-ίσα, θα πρέπει να είσαι περήφανος. Απλώς θα πρέπει να αποδεχτείς πως η εσωτερική σου ελευθερία, μπορεί να έχει και κόστος. Πάντα είχε. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο, θα πρέπει να είναι κανείς σοβαρός και προσεκτικός με τα γραπτά και την τσουτσού του. Διαφορετικά είναι τζάμπα μάγκας, και κινδυνεύει να τον φάνε από λάθος.

quote:
Το ότι εγώ από το πουθενά μπορεί να βρεθώ υπόλογος και δαχτυλοδειχτούμενος, με ότι αυτό συνεπάγεται σε επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο, σε τι διαφέρει από ξερονήσια ???

Έχεις την τύχη να μην έχεις ζήσει τα ξερονήσια. Για αυτό μιλάς έτσι.

quote:
Κάποιοι από αυτούς αποκαταστάθηκαν για τα καλά πάντως....
Και τους χρυστοπληρώσαμε γι'αυτό....
Και θα τους χρυσοπληρώνουνε και τα εγγόνια μας....

Και κάποιοι άλλοι, άφησαν εκεί τα κόκαλά τους.
Όπως και κάποια από τα εγγόνια τους.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 15:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@DSM

quote:
Αν αυτά που γράφεις σε εκφράζουν, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Ίσα-ίσα, θα πρέπει να είσαι περήφανος. Απλώς θα πρέπει να αποδεχτείς πως η εσωτερική σου ελευθερία, μπορεί να έχει και κόστος. Πάντα είχε. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο, θα πρέπει να είναι κανείς σοβαρός και προσεκτικός με τα γραπτά και την τσουτσού του. Διαφορετικά είναι τζάμπα μάγκας, και κινδυνεύει να τον φάνε από λάθος.

Όταν μου σερβίρουν δημοκρατία, απαιτώ η εσωτερική μου ελευθερία να μην έχει κανένα κόστος. Αλλιώς να μας γίνει γνωστό με τι έχουμε να κάνουμε για να γνωρίζουμε πως θα το αντιμετωπίσουμε.

quote:
Έχεις την τύχη να μην έχεις ζήσει τα ξερονήσια. Για αυτό μιλάς έτσι.

Έχεις προσωπική εμπειρία επί αυτού ???
Ναι, δεν έχω ζήσει και δεν θέλω να ζήσω ξερονήσια.
Όπως δεν θέλω να ζήσω συνθήκες προφυλάκισης γιατί κάποιος (προστατευόμενος μάρτυρας Χ θα τον αναφέρουν) μπορεί να υποστηρίξει το οτιδήποτε χωρίς ΚΑΝ να μπει η "δικαιοσύνη" στον κόπο να το διασταυρώσει...

quote:
Και κάποιοι άλλοι, άφησαν εκεί τα κόκαλά τους.
Όπως και κάποια από τα εγγόνια τους.

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 15:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING

quote:
Όταν μου σερβίρουν δημοκρατία, απαιτώ η εσωτερική μου ελευθερία να μην έχει κανένα κόστος. Αλλιώς να μας γίνει γνωστό με τι έχουμε να κάνουμε για να γνωρίζουμε πως θα το αντιμετωπίσουμε.

Το τι προσπαθεί να σου σερβίρει ο καθένας, είναι δικό του θέμα. Το τι θα επιλέξεις προς βρώση, είναι αποκλειστικά δικό σου.
Οι απαιτήσεις του τύπου που προβάλλεις, είναι αδικαιολόγητες για έναν Πολίτη. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω (μου αρέσει άλλωστε πολύ ο διάλογος μαζί σου), θα έλεγα πως είναι αφελείς και παιδικές. Ο Πολίτης, γνωρίζει τις ευθύνες, αλλά και το κόστος των πράξεών του.

quote:
Έχεις προσωπική εμπειρία επί αυτού ???

Όχι.

quote:
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο...

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο, ήταν άστοχη η προσπάθειά σου να το θέσεις ως επιχείρημα, ή έστω αιτίαση.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 16:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@DSM

quote:
Το τι προσπαθεί να σου σερβίρει ο καθένας, είναι δικό του θέμα. Το τι θα επιλέξεις προς βρώση, είναι αποκλειστικά δικό σου.
Οι απαιτήσεις του τύπου που προβάλλεις, είναι αδικαιολόγητες για έναν Πολίτη. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω (μου αρέσει άλλωστε πολύ ο διάλογος μαζί σου), θα έλεγα πως είναι αφελείς και παιδικές. Ο Πολίτης, γνωρίζει τις ευθύνες, αλλά και το κόστος των πράξεών του.

Είκοσι (και βάλε) χρόνια, στο όνομα της δημοκρατίας ανέχθηκα πολλά.
Ανοχή τέλος...
Τώρα του αν σου φαίνονται αφελή και παιδικά αυτά, no bad feelings my friend. Το είπα χτες στο αφεντικό μου, θα το πω και από εδώ (είμαι που είμαι φακελωμένος....). Αν δεν είχα οικογένεια να αναθρέψω, ενδεχομένως να είχα τάσεις προς τον ένοπλο αγώνα...

quote:
ήταν άστοχη η προσπάθειά σου να το θέσεις ως επιχείρημα, ή έστω αιτίαση.

Μουρμούρα ήταν, ούτε επιχείρημα - ούτε αιτίαση....
Πως μουρμουράνε οι γέροι στον εαυτό τους ?
Ένα τέτοιο πράγμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 16:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING

Όχι πως δεν αισθάνομαι κι εγώ τα ίδια μερικές φορές, αλλά προσπαθώ, και με την εξαιρετική ευκαιρία που μας δίνεται εδώ, να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη.

Κι αφού όλα όσα έχουν δοκιμαστεί μέχρι τώρα είναι λάθος, κι αφού τίποτα δεν είναι ικανό από μόνο του να αλλάξει, ψάχνω σε βαθύτερες ρίζες να βρω τη ζωή για κάτι νέο. Να κατανοήσω ο ίδιος το λάθος.

Υ.Γ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 17:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

quote:
Εχθές αργά, ζήτησα από όσους διαβάζουν το συγκεκριμένο topic, να σκεφθούν τη λέξη υστεροφημία. Κάνε λίγη υπομονή.

Οκ, αναμένω με ενδιαφέρον!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 19:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Όσον αφορά τη δική μου θέαση και παρ' ότι έχω διαφωνήσει κάποιες φορές με τον Kerry,πιστεύω βαθειά,ότι αν ήταν στο χέρι του, δεν θα πήγαινε κανείς στη Μακρόνησο.
Το θέμα όμως είναι ότι σε καταστάσεις εκτροπών δεν κάνουν κουμάντο οι σκεπτόμενοι ιδεαλιστές.Αλλά οι φανατικοί.Σε νοιώθω.

------------------
Kerry,


quote:
Μουρμούρα ήταν, ούτε επιχείρημα - ούτε αιτίαση....
Πως μουρμουράνε οι γέροι στον εαυτό τους ?
Ένα τέτοιο πράγμα....

Η αναγνώριση δείχνει μαγκιά.
-----------------------------------

promitheus90,

Μέσα στο γενικό πνεύμα είσαι,όντως.
Περίμενε όμως λίγο φίλε,έχει πραγματικό ενδιαφέρον.
---------------------------------

Παπάρα Αμεινία,
Μεγάλη πατάτα το Βερμόντ της ...Γαλλίας.Κι ας ήταν κάποτε αλλιώς.
--------------------------------------

Νικόμαχε,

Ξέρεις κάτι, που το ξέρω ,που το ξέρει, αυτός που τα ..λέει.
Και τα λέει καλύτερα από μας.

Φόρτσα Γιόντα λοιπόν.

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 19:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε,

Ξέρεις κάτι, που το ξέρω ,που το ξέρει, αυτός που τα ..λέει.
Και τα λέει καλύτερα από μας.


Σίγουρα ναι!
Εμείς πρώτα πυροβολάμε και μετά κάνουμε...ερωτήσεις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 20:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύο παρατήρησεις για τον οποιοδήποτε έλληνα.
1) Η εσωτερική σου ελευθερία δεν εξαρτάται από τους άλλους.
2) Αυτό που πλασάρεται ως δημοκρατία (τυπικά βέβαια ονομάζεται αντιπροσώπευση ή κοινοβουλευτισμός) είναι στην πραγματικότητα μια επιεικής δικτατορία ή ολιγαρχία. Επομένως αν εξανίστασαι σε αυτό που σου πλασάρουν, εξανίστασαι στην ολιγαρχία, την δικτατορία ή και "χούντα". Σε αυτά εξανίστασαι. Επομένως δεν μπορείς να πεις "Εξανίσταμαι στο παρόν σύστημα! Προτιμώ τη δικτατορία!" γιατί η δίκτατορία (ή έστω ολιγαρχία) ΕΙΝΑΙ το παρόν σύστημα. Οπότε σε τι εξανίστασαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 20:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίος Πύρινε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 23:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
’λλο Πόλις, άλλο Κράτος, και άλλο Πολιτεία.

Η Πόλις αντιπροσωπεύει μια οντότητα χωρικά περιορισμένη, άρα περιορισμένη και ως προς το ανθρώπινιο δυναμικό της. Σε παλαιότερους καιρούς, όπως πχ στην αρχαία Ελλάδα (χρησιμοποιώ την πατρίδα μας ως το εγγύτερο παράδειγμα, αν και στην πραγματικότητα θα μπορούσε να την συναντήσει κάποιος σε όλη την υφήλιο), μπορούσε χονδρικά να ταυτιστεί και με την Πολιτεία, ακριβώς λόγω του περιορισμένου, αν και όχι όσο φανταζόμαστε, αριθμού κατοίκων.

Η Πολιτεία, δεν έχει τόσο σχέση με χωρικούς προσδιορισμούς, αλλά μάλλον αποτελεί έννοια επιθυμίας και αποδοχής, και αφορά την ανθρώπινη σύμβαση της κοινής συνείδησης. Κάπου εδώ εμφιλοχωρεί και η έννοια του Πολιτισμού. Πολιτισμός δηλαδή, είναι μέσες άκρες ο κοινός τρόπος των εκδηλώσεων μιας ομάδας ανθρώπων, αλλά πολύ συγκεκριμένης. Της ομάδας των Πολιτών μιας Πολιτείας. Οι Πολίτες φέρουν και προσδιορίζουν συγχρόνως τον Πολιτισμό της Πολιτείας.

Επιπλέον, αυτό το "ομότροπον" που εκφράζεται Πολιτισμικά μέσω των εκδηλώσεων των Πολιτών, είναι ταυτοχρόνως και το όχημα διεύρυνσης της Πόλης σε Πολιτεία, της μετουσίωσης δηλαδή των ντουβαριών, σε κοινά συμφωνημένες ιδέες και πρακτικές, οι οποίες μπορούν να εκδηλώνονται και να επικοινωνούνται, όχι μόνο διαχωρικά, αλλά και διαχρονικά.

Η Πολιτεία, πολύ περισσότερο από ένα πλέγμα κανόνων (που εξ αυτού του λόγου, εσκεμένα πολλές φορές μας κάνουν να την ταυτίζουμε με το Κράτος), είναι μία Κοινή Διαθήκη, μία επιθυμία συνειδητής και πλήρους συμφωνίας μεταξύ ανθρώπων, αλλά επί της ουσίας παραμένει άγραφη. Είναι δηλαδή κυρίως μία Υπόθεση Τιμής εν Λόγω και Έργω. Όσοι προσχωρούν σε αυτή την συμφωνία, αυτοδικαίως χαρακτηρίζονται ως Πολίτες, ενώ όσοι την αθετούν, αυτομάτως παύουν να φέρουν αυτή την ιδιότητα. Είναι αυτονόητο πως, αφού κεντρικό ρόλο στο ζήτημα παίζει η Τιμή, αυτή θα πρέπει να καθορίζει και σε κεντρικό βαθμό την ζωή, την λειτουργία, αλλά κυρίως τις σκέψεις και τους οραματισμούς του Πολίτη.

Κατά την προσωπική μου άποψη, αυτές οι σκέψεις και οι οραματισμοί του Πολίτη, είναι η ουσία κάθε Πολιτείας. Η Πολιτική, Στρατιωτική και Νομική οργάνωση μιας Πολιτείας, μπορεί να οδηγήσει στην εμφάνιση ενός Κράτους. Το αντίθετο ωστόσο, δηλαδή η ανύψωση ενός Κράτους σε επίπεδο Πολιτείας, ελάχιστη σχέση έχει με το Κανονιστικό Πλαίσιο λειτουργίας των Υπηκόων του (και δεν θέλω μουρμούρες για τον όρο, καθώς όλη η μανούρα γίνεται για την αναγνώριση της Υπηκοότητας σε πολλές περιπτώσεις), αλλά μάλλον εξάγεται ως υλοποίηση του βαθμού της Πολιτειακής Συνείδησής τους.

Φυσικά δεν ισχυρίζομαι πως η Πολιτεία είναι αποτέλεσμα απόλυτης συμφωνίας μεταξύ των Πολιτών. Αλλά δεν είναι ούτε και μια κατ' ελάχιστον συγκατάβαση. Είναι μάλλον μια εξελισσόμενη διαδικασία, με κύριο στόχο την ανάπτυξη και εξέλιξή τους. Αυτό δεν μπορεί, παρά να είναι ο μόνος απαράβατος πυλώνας, η ραχοκοκαλιά της Πολιτείας.

Σε αυτά τα πλαίσια, η συνύπαρξη αντικρουόμενων ομάδων, στην ίδια χρονική και χωρική περίοδο, είναι αδιανόητη στα πλαίσια της Πολιτείας. Για να υπάρχουν αντικρουόμενες ομάδες, θα πει πως υπάρχουν αντικρουόμενες ανάγκες, άρα η όποια Κοινή Διαθήκη, παύει να είναι τέτοια. Οι Πολίτες δηλαδή, δεν νοείται να έχουν διαφορετικά "συμφέροντα". Και τότε ποιές είναι οι επιλογές?

Θεωρητικά είναι πολύ απλό, και εκφράζεται κατά το άσμα, με το "Πάμε γι' άλλες Πολιτείες". Με το καλό ή με το ζόρι . Τουλάχιστον για όσους παύουν να αισθάνονται τους γύρω τους ως Συμπολίτες. Γιατί η έννοια του εντός Πολιτείας απόκληρου, είναι απολύτως αντιφατική, κατά τα παραπάνω λεχθέντα.

Το Ζόρι ιδεατώ τω τρόπω.

'Απόκληρο με είπες μια βραδιά
και μού' μεινε για πάντα η ρετσινιά.'

Βαγγέλης Γερμανός, Ο Απόκληρος.

Αυτή, κατά την άποψή μου, είναι η επιτομή της Πολιτείας. Η μεγαλύτερη "τιμωρία" στα πλαίσια μιας Πολιτείας είναι ακριβώς αυτή. Η Ρετσινιά. Η διαρκής δηλαδή κατάδειξη, της απώλειας Τιμής του Πολίτη, που αυτομάτως τον υποβιβάζει σε Πάροικο, ανίκανο δηλαδή να λειτουργήσει, να σκεφτεί και να αισθανθεί ως Συμπολίτης.

Ακόμα παραπέρα, η ζωή η ίδια ενός Πολίτη, δεν περαιώνεται στις σύντομες δεκαετίες της παρουσίας του, αλλά τραβάει στο διηνεκές. Η Υστεροφημία, όχι ως άμεσα εξαργυργυρώσιμο αγαθό, αλλά ως παρακαταθήκη, εγγύηση και επικύρωση της Κοινής Διαθήκης, αποτελεί την Λυδία Λίθο, τον Οβολό στο πέρασμα της Αχερουσίας.

Προυπόθεση φυσικά για όλα αυτά, είναι να υπάρχει ως κύριο συστατικό της ψυχοσύνθεσης του Πολίτη, η αίσθηση της ικανοποίησης μέσω της συνειδητότητας και της συμμετοχής. Αντίστροφα, η απώλεια της αίσθησης αυτής, να αποτελεί σοβαρό, διαρκές και πραγματικό άχθος.

Δεν είμαι σίγουρος πως αυτό μπορεί να επιτευχθεί απλώς μέσω της παιδείας. Υποψιάζομαι, πως η μέθεξη, έστω κι εξ αντανακλάσεως, είναι πολύ πιό σημαντικός παράγοντας στην διαδικασία εμπαίδωσης τέτοιου τύπου φρονημάτων:

Εδώ, στον υπέροχα ελάχιστο τόπο των Ελλήνων, έχουμε έναν δικό μας τρόπο να ανταποδίδουμε την Τιμή. Ως Πολίτες προς Πολίτη.
Κατόπιν, αλλά ακόμα πιό όμορφα εν ζωή, προσφωνούμε τους ’ξιους Συμπολίτες μας με τα μικρά τους ονόματα. Ως οικείους εν Πολιτεία. Λίγα τα ονόματα, ολιγάριθμοι, ωστόσο αρκετοί κι εμείς:

Η Μελίνα, ο Μάνος, ο Μίκης, ο Νικόλας, ο Γρηγόρης, ο Λευτεράκης, ο Θοδωρής, ο μπαρμπα Γιάννης...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 23:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό DSM.

To ψητό:

quote:

Φυσικά δεν ισχυρίζομαι πως η Πολιτεία είναι αποτέλεσμα απόλυτης συμφωνίας μεταξύ των Πολιτών. Αλλά δεν είναι ούτε και μια κατ' ελάχιστον συγκατάβαση. Είναι μάλλον μια εξελισσόμενη διαδικασία, με κύριο στόχο την ανάπτυξη και εξέλιξή τους. Αυτό δεν μπορεί, παρά να είναι ο μόνος απαράβατος πυλώνας, η ραχοκοκαλιά της Πολιτείας.

Καιτο ζουμί:

quote:

Σε αυτά τα πλαίσια, η συνύπαρξη αντικρουόμενων ομάδων, στην ίδια χρονική και χωρική περίοδο, είναι αδιανόητη στα πλαίσια της Πολιτείας. Για να υπάρχουν αντικρουόμενες ομάδες, θα πει πως υπάρχουν αντικρουόμενες ανάγκες, άρα η όποια Κοινή Διαθήκη, παύει να είναι τέτοια. Οι Πολίτες δηλαδή, δεν νοείται να έχουν διαφορετικά "συμφέροντα". Και τότε ποιές είναι οι επιλογές?

Η Πολιτεία, δεν εκφράζεται απο καμία αρχή.Φυσικά δεν πρόκειται περι αναρχίας,( να προλάβω τυχόν παρανοήσεις), αλλά συλλογικής έντιμης αποδοχής, της ισότητας και της ελευθερίας.
Οι Πολίτες που θα κληθούν, να αναλάβουν όχι την διακυβέρνηση, αλλά την εφαρμογή του Κοινού Συμφέροντος, θα είναι κοινώς αποδεκτοί και δεν θα εφαρμόζουν κανένα Σύνταγμα, παρά μόνον την Κοινή Διαθήκη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 00:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

quote:
Η Πολιτεία, δεν εκφράζεται απο καμία αρχή.Φυσικά δεν πρόκειται περι αναρχίας,( να προλάβω τυχόν παρανοήσεις), αλλά συλλογικής έντιμης αποδοχής, της ισότητας και της ελευθερίας.
Οι Πολίτες που θα κληθούν, να αναλάβουν όχι την διακυβέρνηση, αλλά την εφαρμογή του Κοινού Συμφέροντος, θα είναι κοινώς αποδεκτοί και δεν θα εφαρμόζουν κανένα Σύνταγμα, παρά μόνον την Κοινή Διαθήκη.

Μα η πραγματική διαστροφή της εποχής μας, εκεί ακριβώς εδράζεται:

Όλοι μιλούν για την έλλειψη ηγετών με όραμα, ενώ στην πραγματική Πολιτεία, ο "ηγέτης", δεν είναι τίποτα άλλο, από απλός διεκπεραιωτής του κοινού οράματος των Συμπολιτών του. Και λέω Συμπολιτών, γιατί μόνο ένας Πολίτης μπορεί να "ηγείται"...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirax7
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 01:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομορφη σαν ιδεα DSM ,σωστος και ο τροπος μαθησης αλλα πολυ φοβαμαι οτι "σκαλωνει" στην προυποθεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 01:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sirax7

Πιθανόν. Πρόθεσή μου είναι να διαπιστώσω και να καταδείξω τις στρεβλώσεις. Στον βαθμό που ενδέχεται να καταφέρνω κάτι τέτοιο, είμαι ικανοποιημένος.

Δεν κάνω πρόταση, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της κουβέντας. Ανιχνεύω απλώς.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 08:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

"ο θάνατος και η φιλοσοφία έχουν τον ίδιο σκοπό: τον αποχωρισμό της
ψυχής από το σώμα" (Φαίδων,αν θυμάμαι)

Η μέθεξη έχει δυστυχώς κι αυτή ...προαπαιτούμενα.
Όχι απαραίτητα την παιδεία.Όντως.Αν και βοηθάει.

Ποια είναι αυτά τα προαπαιτούμενα;

Έχουν τσακωθεί περί αυτού,αρκούντως, οι ...Πλάτωνες μεταξύ τους.
Οι χαρακτήρες των έργων του δηλαδή.
Βλέπε Παρμενίδη ,Σωκράτη στους διαλόγους ...Παρμενίδη και Φαίδων.

Το μόνο που μπορώ να πω σε αυτή τη φάση είναι ότι ίσως είναι διαφορετικά για τον καθένα.Απαιτητά όμως,ούτως ή άλλως.

Εκεί "σκαλώνει" η προυπόθεση.

ΥΣ:Το κείμενο σου είναι υπέροχο.Δώσε λύση για το σκάλωμα όμως.
Βαρύ το άχθος που σου φορτώνω.Το γουστάρεις όμως καταβάθος.

---------------------------------------------------------------
Sirax7,
Για "νέο μέλος" ,"τα σπάει" η παρατήρησή σου.
Και συγνώμη για την τοποθέτηση επί της τοποθέτησης, περί σκαλώματος...


Καλημέρα σε όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 19/10/2013 08:27:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 15:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκάλωμα λοιπόν!

Ναι υπάρχει "σκάλωμα".
Υπάρχουν και λύσεις όμως.Αλλες φανταστικές, άλλες εξωπραγματικές, άλλες βίαιες.Ομως υπάρχουν.

Φανταστική:
Ενας τόνος νεραϊδόσκονη στην ατμόσφαιρα, απο τα ορυχεία των 7 νάνων!

Εξωπραγματική:
Εξωγήϊνη εισβολή και εξαναγκασμός στην έννοια του Πολίτη της Πολιτείας.

Βίαιη:
Αιματηρή επανάσταση και εγκαθίδρυση "χούντας", με σκοπό την υποχρεωτική ένταξη στην Πολιτεία.Βίαιος τρόπος, αλλά με αρχή και τέλος.Αξίζει η θυσία? Αξίζει να θεμελιωθεί η Πολιτεία, σε πράξη που καταδικάζει?

Τέλος υπάρχει και ο αργός τρόπος.Πολύ αργός.Πάρα πολύ αργός.
Αυτο που κάνουμε εδώ.Να παρουσιάζουμε μια τέτοια ιδέα.
Αυτο που έκαναν οι γνωστοί με τα μικρά τους ονόματα, διαχρονικά.
Να υπάρχει στην άκρη του μυαλού μας όταν καλούμεθα να ορίσουμε τους άρχοντές μας, στην παρούσα κατάστασή μας.
Είναι ο σπόρος που αργεί να αποδώσει καρπούς, αλλά όταν τελικά το κάνει, ευωδιάζει ο τόπος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 21:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σιωπή των...αμνών!!!

Μόνο ο panpam λείπει, να βάλει τους διαλόγους!

Η ακατάσχετη "φλυαρία" των παροικούντων του παρόντος θέματος, είναι ενδεικτική, του πόσο αργή είναι η...μετάπτωση απο τον ατομικισμό και τον φυλετικό διαχωρισμό, στην Πολιτεία!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 20/10/2013 21:46:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 22:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που καταλαβαίνω:

Υπάρχουν κάποιες βασικές αρχές πάνω στις οποίες στηρίζεται ο άνθρωπος και αναλόγως του πόσο θα διευρύνει τη συνείδησή του σε επίπεδο που να συμπνέει με αυτές τις αρχές, θα μπορεί να μετέχει ή όχι της Πολιτείας. Η Ιδέα της Πολιτείας θα πρέπει να είναι κάτι που να ανταποκρίνεται σε έναν πυρήνα που έχει κάθε άνθρωπος μέσα του, στην αλήθεια, τη μία και μοναδική. Και το λέω αυτό γιατί έτσι όπως μας παρουσιάζεται δεν τίθεται θέμα για την αμφισβήτηση της ορθότητας της. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, δεν υπάρχει και πιθανότητα ελαττωμάνων.

Μία τέτοια μορφή όμως συνύπαρξης απαιτεί, αυτοί που την αποτελούν (Πολίτες), να μετέχουν αυτής, να την υπακούν, να την τηρούν και να την προστατεύουν, όλοι μαζί, ταυτόχρονα, ενσυνείδητα αλλά και μηχανικά συνάμα. Κάπως έτσι μπορώ να φανταστώ τη μάθεξη όπως τη λέει ο DSM.

Τώρα, οι βασικές αρχές που αναφέρω πιο πάνω δεν μπορώ να ξέρω ποιες είναι. Γιατί αποτελούν ουσιαστικά και την προϋπόθεση ύπαρξης της Πολιτείας. Ρωτάω λοιπόν, ποιες θα μπορούσαν να είναι αυτές οι αρχές; Η τιμή, η υστεροφημία, μου φαίνεται πιο πολύ σαν το μέσο για τη διατήρηση του κύρους της Πολιτείας.

Υ.Γ. Μπορεί να μην είναι και έτσι, αλλά μου θυμίζει πολύ την Πλατωνική κατασκευή αυτό το όραμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 22:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90

quote:
Η τιμή, η υστεροφημία, μου φαίνεται πιο πολύ σαν το μέσο για τη διατήρηση του κύρους της Πολιτείας.

Ακριβώς ως τέτοια τα έθεσα.

quote:
Τώρα, οι βασικές αρχές που αναφέρω πιο πάνω δεν μπορώ να ξέρω ποιες είναι. Γιατί αποτελούν ουσιαστικά και την προϋπόθεση ύπαρξης της Πολιτείας. Ρωτάω λοιπόν, ποιες θα μπορούσαν να είναι αυτές οι αρχές.

Μάλιστα. Το ζουμί λοιπόν. Η ουσία είναι ένα εντελώς καινούργιο Σύνταγμα, έκφραση ακριβώς της επιθυμίας του Πολίτη για Πολιτεία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 23:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

quote:
Μάλιστα. Το ζουμί λοιπόν. Η ουσία είναι ένα εντελώς καινούργιο Σύνταγμα, έκφραση ακριβώς της επιθυμίας του Πολίτη για Πολιτεία.

Φαντάζομαι το Σύνταγμα αυτό το εννοείς και ως έναρξη ενός νέου πολιτεύματος. Λιγότερο ολιγαρχικού, περισσότερο πολιτο-κρατία. Ο Αριστοτέλης έλεγε ότι το τέλειο πολίτευμα είναι η Πολιτεία(έτσι την ονόμαζε) και ήταν το μέτρο ανάμεσα στη δημοκρατία και την οχλοκρατία.

Πάντως το Σύνταγμα μας έτσι ως έχει, έχει και καλά. Αν το διαβάσουμε θα δούμε μια ιδανική κατάσταση κράτους όπου όλες οι αυθαιρεσίες ελέγχονται και δεν υπάρχουν τελματώσεις.

Ο Πολίτης για ποιες αρχές-αρετές του πρέπει να διακρίνεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy