ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ ?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 01:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και παραφράζοντας τα λόγια ενός ωραίου τύπου,

Άκουσόν με ή μη, πάταξον ουδένα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

Edited by - DSM on 23/10/2013 01:48:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 02:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα φιλε μου ειναι,οτι ετσι οπως παμε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μεινουμε οι μισοι.Οχι γιατι οι υπολοιποι θα εχουν πεθανει,αλλα γιατι θα εχουν φυγει.Ηδη μεσα σε 3 χρονια,εχουν φυγει περιπου 250-300.000 νεοι στο εξωτερικο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 02:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πριν πάρουμε κι άλλη φόρα,να δηλώσω τα εξής:
Ακόμα και σε έναν εμφύλιο πρέπει ίσως να παίρνει κάποιος θέση.

ΑΛΛΑ από αυτό, μέχρι που να τον επιδιώκει ή να τον θεωρεί καλοδεχούμενο,υπάρχει τεράστια διαφορά.



Μιλησα πολυ καθαρα.Ειπα οτι αν η λυση δωθει με εμφυλιο,τοτε ειναι καλοδεχουμενος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 02:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Το θεμα φιλε μου ειναι,οτι ετσι οπως παμε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μεινουμε οι μισοι.Οχι γιατι οι υπολοιποι θα εχουν πεθανει,αλλα γιατι θα εχουν φυγει.Ηδη μεσα σε 3 χρονια,εχουν φυγει περιπου 250-300.000 νεοι στο εξωτερικο.

Και θα είναι θελκτικός προς επιστροφή τους ένας εμφύλιος?

Το μόνο που μπορεί να τους θέλξει πλέον, αυτούς αλλά και άλλους, είναι να αλλάξουμε εμείς που μείναμε. Με ουσιαστικό τρόπο όμως.

Το έχουμε ξανακάνει. Η βαριά μας βιομηχανία, δεν είναι ο τουρισμός, αλλά ο Ορθός Λόγος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 02:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados

quote:
Το θεμα φιλε μου ειναι,οτι ετσι οπως παμε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μεινουμε οι μισοι.Οχι γιατι οι υπολοιποι θα εχουν πεθανει,αλλα γιατι θα εχουν φυγει.Ηδη μεσα σε 3 χρονια,εχουν φυγει περιπου 250-300.000 νεοι στο εξωτερικο.

Και θα είναι θελκτικός προς επιστροφή τους ένας εμφύλιος?

Το μόνο που μπορεί να τους θέλξει πλέον, αυτούς αλλά και άλλους, είναι να αλλάξουμε εμείς που μείναμε. Με ουσιαστικό τρόπο όμως.

Το έχουμε ξανακάνει. Η βαριά μας βιομηχανία, δεν είναι ο τουρισμός, αλλά ο Ορθός Λόγος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Το θεμα ειναι να μην φυγουν και αλλοι.Αν φυγουν χαιρετα μου τον πλατανο.Αν φυγει κανα εκατομυριο νεων ελληνων ακομα,εχετε γεια βρυσουλες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 02:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι λοιπόν να γίνουμε Ακρίτες, ας γίνουμε εδώ. Κι ας πούμε πως τα Μαρμαρένια Αλώνια, είναι οι αυλές μας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 05:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=TLd9m0ZAaUg#t=147

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 15:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πουμε οτι εγω αυτη τη στιγμη,εχω 3 προτεραιοτητες.
Να τιμωρηθουν οι υπευθυνοι.
Να φυγουν οι λαθρομεταναστες.
Να ανοιξουν θεσεις εργασιας για τους ελληνες.

Με βαση αυτα,ψηφιζω αυριο χ.α.Η χ.α παιρνει μια πολυ ισχνη πλειοψηφια.Εσεις τι λετε;Οτι αυτο θα περασει στο ντουκου;Εγω λεω οτι θα γινουμε αιγυπτος.Τι πρεπει να κανω εγω και ο καθε εγω;Να πω δεν πειραζει ας συνεχισουν να κυβερνουν οι κλεφτες,αρκει να μην αλληλοσφαχτουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 17:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados τα ερώτηματα για μένα είναι :

Χωράμε τελικά όλοι οι Έλληνες σε αυτό τον τόπο ???
Γίνεται να συνυπάρξουν Διεθνιστές με Εθνικιστές ???
Τι Ελλάδα ονειρεύεται ο καθένας μας ???
Τι Ελλάδα θέλουμε να παραδώσουμε στα παιδιά μας ???

Edited by - KERRY KING on 23/10/2013 17:05:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 19:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γίνεται να συνυπάρξουν Διεθνιστές με Εθνικιστές ???
Λάθος ορολογία KERRY KING.
Προδότες με πατριώτες.
Ανθέλληνες με Ελληνες.
Παράσιτα με εργαζόμενους.
Κολόπαιδα με απολυμένους.
...και ο φασισμός με την δημοκρατία.
Διάλεξε.
quote:
Ας πουμε οτι εγω αυτη τη στιγμη,εχω 3 προτεραιοτητες.
Να τιμωρηθουν οι υπευθυνοι.
Να φυγουν οι λαθρομεταναστες.
Να ανοιξουν θεσεις εργασιας για τους ελληνες.

Με βαση αυτα,ψηφιζω αυριο χ.α.Η χ.α παιρνει μια πολυ ισχνη πλειοψηφια.Εσεις τι λετε;Οτι αυτο θα περασει στο ντουκου;Εγω λεω οτι θα γινουμε αιγυπτος.Τι πρεπει να κανω εγω και ο καθε εγω;Να πω δεν πειραζει ας συνεχισουν να κυβερνουν οι κλεφτες,αρκει να μην αλληλοσφαχτουμε;


Μα τι λες βρε σκαρτάδο!
Θα φας τώρα στην μάπα μια αερολογία - μπουρδολογία που δεν λέει τίποτα κι αν δεν σου αρέσει, θα σε πουν και μαλάκα...

Το ζητάει ο οργανισμός σου...

Edited by - Αίολος on 23/10/2013 20:01:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 20:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε...έσκισες!!!

Και έλεγα ποιός, μα ποιός θα επιβεβαιώσει δεύτερος τον DSM!!
Και κέρδισα 5 μπύρες!!
Τώρα έχω άλλες πέντε για τον τρίτο.Για να δούμε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 20:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να τιμωρηθουν οι υπευθυνοι.
Να φυγουν οι λαθρομεταναστες.
Να ανοιξουν θεσεις εργασιας για τους ελληνες.

Συμφωνώ.

Συμφωνώ επίσης ότι οι προδότες ,οι ανθέλληνες και οι "φασίστες"("αριστεροί" και "δεξιοί") πρέπει να τιμωρηθούν-εξουδετερωθούν.

Το γεγονός ότι δεν θεωρώ ότι το σύνολο των παραπάνω,είναι τέτοιο που να δικαιολογεί εμφύλιο,πόσο μάλλον να τον καθιστά καλοδεχούμενο,
με κάνει και μένα έναν από τους παραπάνω;

Θέση μου είναι ότι, όπως όλοι όσοι ψηφίζουν ΧΑ, ΔΕΝ είναι φασίστες,έτσι και όλοι όσοι ψηφίζουν σύριζα, ΔΕΝ είναι προδότες.

Ο εμφύλιος έρχεται σε περιόδους που υπάρχει ασυννενοησία και μιζέρια μαζί,πασπαλισμένες με προδοτική διαχείρηση εξουσιών από τους κυβερνώντες.Η ιστορία το καταθέτει αυτό.

Αντί να συννενοηθούμε να κρεμάσουμε μερικούς από δαύτους, μου θέλετε να μακελευτούμε μεταξύ μας...

Και το θεωρείτε λύση...

Και μετά υποννοείτε ότι αυτά θα απαντηθούν με αερολογίες...
Σας φαίνονται αερολογίες τα παραπάνω που λέω;

Αν ναι,
να πάρουμε όλοι ένα τσεκούρι και να σκοτώνουμε τις μανάδες, ο ένας του αλλουνού, επειδή ψήφισαν σύριζα ή ΧΑ αντίστοιχα.....

Δε παίρνουμε όλοι μια βαθειά ανάσα για να μη πνιγούμε στη μαλακία λέω εγώ...
Αν είναι δυνατόν.
Ο γραπτός λόγος βοηθά στο να σκεφτόμαστε λίγο παραπάνω πριν εκφραστούμε.
Ας το εκμεταλευτούμε όλοι.
-----------------------------
Kerry,skartado και Αίολε,

Διαφωνούμε στα σημεία μόνο,και καταλήγουμε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας.
Η άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει.
Ο στόχος μου είναι μονάχα να μπούμε πίσω από την ίδια πλευρά της ασπίδας.Στην τιμή μου.

Δείτε το λίγο πιο περισσότερο συνετά και λίγο λιγότερο επιπόλαια.Αυτό μονάχα.
Μεταξύ πατριωτών και προδοτών υπάρχουν και κάμποσοι απαίδευτοι,άβουλοι,φουκαράδες, μαλάκες, Έλληνες.
Να τους σκοτώσουμε;
Να μας σκοτώσουν;

Ή ως σκεπτόμενοι να βρούμε την "ασπίδα" που θα χωράει όσο το δυνατόν περισσότερους και να φάμε τα λαμόγια;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 20:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο στόχος μου είναι μονάχα να μπούμε πίσω από την ίδια πλευρά της ασπίδας.Στην τιμή μου.
Δεν αμφισβήτισα τις προθέσεις σου.
Τρόπο δεν βλέπω.
Δηλαδή συμφωνία στα προφανή και αυτονόητα.
Στην πράξη!
Δηλαδή να προτείνει κάποιος σε ποίο ΥΠΑΡΚΤΟ πεζοδρόμιο να περπατήσουμε, με επιχειρήματα και όχι με αρλούμπες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 21:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε ότι πρέπει να ξεριζωθεί συθέμελα όλο αυτό το σάπιο σύστημα;
Αλλοιώς δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.
Συμφωνούμε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 21:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,

1. Συμφωνείς ότι πρέπει να είναι πλατύ το πεζοδρόμιο και να περπατάνε πάνω του πολλοί;

2. Συμφωνείς ότι ο εμφύλιος είναι πάντα η έσχατη κατάντια, και ιστορικά έχει φέρει αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιδίωκε η όποια από τις δυο πλευρές; (και πάντα αποτελέσματα που ευννοούσαν ξένα συμφέροντα,φυσικά)

3. Συμφωνείς ότι για να τα βρούν δυο πλευρές πρέπει να βάλουν νερό στο κρασί τους; αμφότερες.

4. Συμφωνείς ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι;

5. Συμφωνείς ότι οι σκεπτόμενοι έχουν τη μεγαλύτερη ευθύνη και είναι δικό τους βάρος-αναγκαστικά- να γεννήσουν λύση;


Αν ναι,
και Θεωρώντας ότι είναι σχετικά εύκολες ερωτήσεις(επειδή ακριβώς έχουν στόχο τη αμοιβαία συμφωνία),
θα χαρώ να απαντήσω σε 5 δικές σου,
γνωρίζοντας ότι θα είναι διατυπωμένες ώστε να φανερώνουν και τη δική σου θέληση να τα βρούμε.

Και εννοείται ότι στο καλοπροαίρετο αυτό "παιχνίδι" ερωτήσεων,είναι ευπρόσδεκτος ο καθένας από μας.(και με την δική άδειά σου φυσικά).

Αν πλατύνουμε το πεζοδρόμιο του forum μας,τότε υπάρχει ελπίδα να το κάνουμε και παραέξω.

Με την καλύτερη δυνατή διάθεση προς όλους σας.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 21:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και συμφωνούμε Αίολε.

Στην βία διαφωνούμε.

Τι σόϊ εμφύλιος θα είναι αυτός?
Το πόπολο εναντίον τίνος?
Του Κράτους θα μου πείς.Των Λαμογιών θα που πείς.

Αυτοί όμως ελέγχουν τις δυνάμεις καταστολής και το στράτευμα.
Ποιός και εναντίον ποίου θα σηκώσει το όπλο?

Οι γονείς στα παιδιά τους που υπηρετούν ή εργάζονται στην Αστυνομία?
Το αντίστροφο?

Αρα τι μένει?
Η συνειδητή αλλαγή, έστω και αργή.Αυτή της Πολιτείας.
Αν γίνει σιγά-σιγά βίωμα στους ανθρώπους, τότε και οι δυνάμεις καταστολής, θα είναι μαζί μας.Τα Λαμόγια δεν θα έχουν την δύναμη.
Και τότε, θα έχει έρθει ο...καιρός!

Θα ξεκινήσει απο σένα, απο μένα, που θα μιλήσουμε στα παιδιά μας και τους γύρω μας, για την πολιτεία και τον αναίμακτο τρόπο, εξολόθρευσης των Λαμογιών.
Σιγά, αλυσιδωτά, θα φανεί το αποτέλεσμα.Κάλπη με κάλπη, χρόνο με τον χρόνο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 21:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνούμε ότι πρέπει να ξεριζωθεί συθέμελα όλο αυτό το σάπιο σύστημα;
Αλλοιώς δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.
Συμφωνούμε;;;

Έγραφα ταυτόχρονα με σένα.
Χαίρομαι που και συ ξεκινάς με ερωτήσεις.

Απαντάω λοιπόν (ως καλωσόρισμα στην αλληλουχία ερωτήσεων)στη δική σου:

Ναι ,αλλά με τις λιγότερες δυνατές παράπλευρες απώλειες.

Απάντησα εν μέρει,το ξέρω,αλλά ας το πάμε λίγο πιο σιγά,ώστε να δίνουμε ο ένας στον άλλο την δυνατότητα να απαντάει με ξερό ναι ή όχι.
Δεκτό;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 21:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας πουμε οτι εγω αυτη τη στιγμη,εχω 3 προτεραιοτητες.
Να τιμωρηθουν οι υπευθυνοι.
Να φυγουν οι λαθρομεταναστες.
Να ανοιξουν θεσεις εργασιας για τους ελληνες.

Με βαση αυτα,ψηφιζω αυριο χ.α.Η χ.α παιρνει μια πολυ ισχνη πλειοψηφια.Εσεις τι λετε;Οτι αυτο θα περασει στο ντουκου;Εγω λεω οτι θα γινουμε αιγυπτος.Τι πρεπει να κανω εγω και ο καθε εγω;Να πω δεν πειραζει ας συνεχισουν να κυβερνουν οι κλεφτες,αρκει να μην αλληλοσφαχτουμε;


Φίλτατε Σκαρτάδο, με όλο το συμπάθειο, νομίζω οτι έχεις λάθος τις προτεραιότητες σου.

Αντι της παραπάνω διατύπωσης θα τις έθετα κάπως έτσι:
1) Να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι πολιτικοί και οι διαπλεκόμμενοι του δημόσιου ή του ιδιωτικού τομέα, προς όφελος του ελληνικού λαού.
2) Να ανοίξουν θέσεις εργασίας.
3) Να φύγουν οι λαθρομετανάστες & να επακτούνται τα βασικά εργασιακά δικαιώματα.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω, είναι οτι ο έλληνας πεινάει και αντί να τον νοιάζει το πώς να βρει να φάει τον νοιάζει να φύγει ο λαθρομετανάστης από τη χώρα του. Όχι οτι δεν είναι σημαντικό να διευθετηθεί ταχέως το λαθρο-μεταναστευτικό, αλλά αν δεν έχεις φαϊ να φας, αυτό πυο σε ενδιαφέρει είναι να κάνεις απολύμανση στο σπίτι σου; Φυσικά και αν αφήσεις τις κατσαρίδες, κάποια στιγμή θα γίνουν τόσες που δε θα μπορείς να κάτσεις σπίτι σου. Αλλά οι κατσαρίδες, ούτε σε ενοχλούν συνέχεια (στον υπόνομο μένουν και καμιά φορά βγαίνουν όταν ψάχνουν νερό) ούτε θα μπουν στην κουζίνα σου, αν δεν έχεις φαΐ να τις τραβήξει. Επομένως τι σε νοιάζει περισσότερο, να βάλεις φαΐ στο σπίτι σου ή να διώξεις τις κατσαρίδες από τον υπόνομο;
(Με αυτό δε θέλω να υποβιβάσω τους λαθρομετανάστες)
Έπειτα, πάλι στο ίδιο παράδειγμα, μιλάμε για τιμωρία των λαμόγιων. Ερώτημα. Αν κάποιος σου κλέψει το σπίτι σου, π.χ. τον υπολογιστή, τα λεφτά, το δακτυλίδι της γυναίκας σου κλπ. Τι είναι αυτό που σε νοιάζει, να μπει ο κλέφτης φυλακή ή να σου επιστρέψει τα κλοπιμαία; Δηλαδή αν σου πούνε "τον βάλαμε φυλακή τον κλέφτη" και εσύ είσαι στην ψάθα γιατί σου έκλεψε τα χρήματα που φύλαγες στο στρώμα.. σε νοιάζει που ο κλέφτης μπήκε φυλακή;
Θέλω να πω δηλαδή με όλα αυτά, γενικά μιλώντας, οτι η λογική των ελληνών, είναι σαν αυτή του πληγωμένου παιδιού, πολύ καημενίστικη. Το πρόβλημα εξαρχής ήταν οτι αντί να σκέφτονται σαν ενήλικες, ψήφιζαν συναισθηματικά λες και οι ψήφοι ήταν στραγάλια. Τώρα τι κάνουν;

Φυσικά δε διαφωνώ με τις παραπάνω θέσεις του φίλου skartados, αλλά δε ξέρων αν συμφωνώ με τη νοοτροπία πίσω απο αυτές.

quote:
KERRY KING
Χωράμε τελικά όλοι οι Έλληνες σε αυτό τον τόπο ???
Γίνεται να συνυπάρξουν Διεθνιστές με Εθνικιστές ???
Δε νομίζω οτι θέτεις το ερώτημα σε σωστή βάση. Υπάρχουν έλληνες που ψηφίζουν συναισθηματικά και έλληνες που ψηφίζουν ώριμα, έχοντας ερευνήσει και σταθμίσει τους αντικειμενικούς παράγοντες. Αν έκανες έτσι τον διαχωρισμό θα συμφωνούσα.
Απο κομματικής άποψης, ούτε οι αυτοαποκαλούμενοι "εθνικιστές" (εννοώ τους χρυσαυγίτες) δρουν ως τέτοιοι, ούτε οι αποκαλούμενοι διεθνιστές είναι σε θέση πολιτικά να στηρίξουν 100% τον "διεθνισμό" τους (για αυτό εν μέρει και ο Τσίπρας το στρέφει λίγο δεξιά). Άλλο η θεωρία άλλο η πράξη.
Στην πράξη, σε επίπεδο λαού, δεν υπάρχουν ούτε τόσοι διεθνιστές που να... πάνε μαζικά να ανοίξουν τα σύνορα. Ούτε τόσοι εθνικιστές που να... εξαναγκάσουν τους 2-4 εκ. λαθρομετανάστες να φύγουν. Αποτελούν μειοψηφία.
Υπάρχει λαουτζίκος που προσωρινά ψηφίζει το τάδε κόμμα (έστω Συριζα) επειδή νομίζει οτι βρήκε κάποια ελπίδα εκεί. Αυτό έρχεται και φεύγει σαν τον άνεμο. Το ίδιο ισχύει για τον λαουτζίκο που ψηφίζει τώρα χρυσή αυγή επειδή τους θεωρεί πολύ "βαρείς άνδρες" και "ανισυστημικούς". Αυτά αλλάζουν σε χρόνο ντε-τε.
quote:
Τι Ελλάδα ονειρεύεται ο καθένας μας ???
Τι Ελλάδα θέλουμε να παραδώσουμε στα παιδιά μας ???
Αυτά είναι σημαντικά ερωτήματα.

quote:
DSM
Το μόνο που μπορεί να τους θέλξει πλέον, αυτούς αλλά και άλλους, είναι να αλλάξουμε εμείς που μείναμε. Με ουσιαστικό τρόπο όμως.

Το έχουμε ξανακάνει. Η βαριά μας βιομηχανία, δεν είναι ο τουρισμός, αλλά ο Ορθός Λόγος.


Ακριβώς.

Edited by - Πύρινος on 23/10/2013 23:23:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 21:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Το γνωρίζεις ότι θεωρητικά, συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

Αλλά εδώ πάμε να βρούμε μια κοινά αποδεκτή συνισταμένη.

Το γρήγορα και αιματηρά,πάει να συμβιβαστεί με το αργά και αναίμακτα.

Υπάρχουν θετικά και αρνητικά και στα δυο.

Κάνε μου τη χάρη και να το πάμε βήμα βήμα,όπως περιέγραψα το "παιχνίδι" στον Αίολο.

Θα μου το κάνεις το χατήρι,μάγκα;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 21:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε,

Αν μου επιτρέπεις την ίδια χάρη ζητώ και από σένα.
(Και ναι, συμφωνώ με τους προβληματισμούς σου.)

Δε πάω να κάνω τον ...Χατζηνικολάου.
Απλά με ερωταπαντήσεις,νομίζω ότι οι θέσεις μας θα διατυπωθούν σαφέστερα και χωρίς διαπλατύνσεις, που μπερδεύουν και άθελά μας,αποπροσανατολίζουν.Με μένα πρώτο,στο τελευταίο,αν θες.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 21:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα μου το κάνεις το χατήρι,μάγκα;

Δικό σου το...τερέν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 22:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία,
τότε,περιμένω να απαντήσεις κυρίως στις 5 ερωτήσεις που θα θέσει(αν τελικά το επιλέξει) ο Αίολος ή όποιος άλλος,προσπαθώντας να είναι οι απαντήσεις λακωνικές,αν όχι μονολεκτικές.
Αν δε βαριέσαι, απαντάς και στις δικές μου...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 22:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύκολο.
ΝΑΙ και στα 5.

Το θέμα δεν είναι να συμφωνήσουμε εμείς, που πρεσβεύουμε το θέμα της Πολιτείας.
Οι "διαφωνούντες" πρέπει να απαντήσουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 22:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,
Ευχαριστώ για την συμφωνία ΑΛΛΑ:

Συγκεντρώσου...
Είπες ΝΑΙ στην ερώτηση 3.

Για κάποιους είμαστε εμείς οι διαφωνούντες....
Νερό στο κρασί ,λοιπόν,καλέ μου φίλε,ώστε να γίνουμε όλοι συμφωνούντες σε μια συνισταμένη.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 23:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΜΕΙΝΙΑ βλέπω οτι παραπάνω εκφράζεις θέσεις που καλύπτουν τις δικές μου, δεν τις είχα προσέξει.. δυστυχώς διαβάζω αποσπασματικά οπότε δε μπορώ να τοποθετηθώ πλήρως σε όλα όσα λέγονται. Αλλά θα γίνει και αυτό κάποια στιγμήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 01:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος προς skartados
Θα φας τώρα στην μάπα μια αερολογία - μπουρδολογία που δεν λέει τίποτα κι αν δεν σου αρέσει, θα σε πουν και μαλάκα...

quote:
Αίολος
Δηλαδή να προτείνει κάποιος σε ποίο ΥΠΑΡΚΤΟ πεζοδρόμιο να περπατήσουμε, με επιχειρήματα και όχι με αρλούμπες.

Τα παραπάνω αναφέρονται προφανώς σε εμένα.
Και αναφέρονται με αφορμή τα παρακάτω.

quote:
DSM
Και θα είναι θελκτικός προς επιστροφή τους ένας εμφύλιος?
Το μόνο που μπορεί να τους θέλξει πλέον, αυτούς αλλά και άλλους, είναι να αλλάξουμε εμείς που μείναμε. Με ουσιαστικό τρόπο όμως.
Το έχουμε ξανακάνει. Η βαριά μας βιομηχανία, δεν είναι ο τουρισμός, αλλά ο Ορθός Λόγος.


quote:
DSM
Αν είναι λοιπόν να γίνουμε Ακρίτες, ας γίνουμε εδώ. Κι ας πούμε πως τα Μαρμαρένια Αλώνια, είναι οι αυλές μας.

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Άνευ λοιπών σχολίων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 01:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Δεν κάνεις ένα κόπο να παίξεις και συ το παιχνίδι μου με τις ερωτήσεις;

Ο κανόνας είναι ένας:
Απαντάς στις υπάρχουσες πεντάδες και θέτεις την δική σου πεντάδα ερωτήσεων,προσπαθώντας να έχει πιθανότητες να τύχει συμφωνίας
(χωρίς βέβαια να βάλεις ... πετρέλαιο στο κρασί σου.Μονάχα λίγο νεράκι)
-----------------------------------------------------------------------

Κι αύριο μέρα είναι.
Καληνύχτα σε όλους

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 02:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία.

Αν τα κείμενά μου δεν είναι αρκετά, δεν έχω άλλες απαντήσεις. Κι από την άλλη, τί άλλες ερωτήσεις να απευθύνω στους συνδίκτυους, από αυτές στις οποίες απαντώ με αυτά?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 02:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδος των απαντήσεων που δίνει,το επιλέγει ο καθένας μας.
Αυτό είναι αλήθεια.
Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει τον άλλον σε συγκεκριμένη υφή λόγου.
Ούτε καν εγώ εσένα φίλε μου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 12:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ
quote:
1. Συμφωνείς ότι πρέπει να είναι πλατύ το πεζοδρόμιο και να περπατάνε πάνω του πολλοί;

Ολοι, ή σχεδόν όλοι. Εξαιρούνται τα παράσιτα που θα πρέπει να δουλέψουν αν περπατήσουν στο ίδιο πεζοδρόμιο.
quote:
2. Συμφωνείς ότι ο εμφύλιος είναι πάντα η έσχατη κατάντια, και ιστορικά έχει φέρει αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιδίωκε η όποια από τις δυο πλευρές; (και πάντα αποτελέσματα που ευννοούσαν ξένα συμφέροντα,φυσικά)

Φυσικά συμφωνώ. Τον εμφύλιο τον επιδιώκουν εκείνοι που δεν θέλουν το καλό μας, στηριζόμενοι στους (σχετικά) ελάχιστους πουλημένους και τους πολλούς (δυστυχώς) ηλιθίους που θα τους στηρίξουν. Παράδειγμα: Αν εκλεγόταν η ΧΑ, θα είχαμε εμφύλιο από τους "δημοκράτες" - παράσιτα που θα φυλακίζοντο ή θα σταματούσε η μάσα.
quote:
3. Συμφωνείς ότι για να τα βρούν δυο πλευρές πρέπει να βάλουν νερό στο κρασί τους;
αμφότερες.

Οι "πλευρές" είναι τεχνητό προϊόν με σκοπό τον διχασμό. Η ιδεολογία, δηλαδή το "πιστεύω" και όχι το "γνωρίζω", δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουν.
Αν αντικαταστήσεις τις "πλευρές" με την τσέπη (αξιοπρεπή διαβίωση) να δεις που δεν θα υπάρχουν διαφωνίες. Εξαιρούνται οι ηλίθιοι φυσικά.
quote:
4. Συμφωνείς ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι;

Κατά τον λαόν και οι βασιλείς αυτού, είπε κάποιος παλιά και που το θύμισε και ο φίλος μου ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ.
quote:
5. Συμφωνείς ότι οι σκεπτόμενοι έχουν τη μεγαλύτερη ευθύνη και είναι δικό τους βάρος-αναγκαστικά- να γεννήσουν λύση;

Εδώ τα χαλάμε! Χαχα! Ποίοι είναι οι σκεπτόμενοι; Και ποίοι θα τους αποδεχθούν; Και σε ποίους θα πρέπει ν' απευθυνθούν; Στους ηλιθίους;;; Χαααχαχα!
Οποιος βρει τον τρόπο να μετατρέψει έναν ηλίθιο σε σκεπτόμενο, θα λύσει τα προβλήματα όλου του κόσμου!

Edited by - Αίολος on 24/10/2013 12:15:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy