ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 15:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλ Ιουδαίοι-Ιδαίοι (καταγωγή δηλαδή πό την Ιδη της Κρήτης) και ταιριάζει και η κατσούνα. Ostria

O Ιουδαίος προέρχεται από το ΙΕΥΣ+ΟΥΔΑ.

Ο Ιεύς, του Ιευός, τω Ιευί, τον Ιευά, ω Ιευ.

Ιεύς δηλαδή ο Ζευς. (Σε πάμπολλες αρχαίες επιγραφές έτσι αναφέρεται το όνομα Ζευς)

Με τα ίδια γράμματα IEBE έγραφαν και οι Ιουδαίοι το όνομα του (Yehwe)Ιεχωβά μέχρι το 570 π.Χ.

Η λέξη "ούδα" στην αρχαία Ελληνική γλώσσα σημαίνει "γη".

Τα έτυμα Yeh+ouda, μας δίνουν τον Yehouda δηλ. τον Ιουδαίο λέξη η οποία προήλθε από την Αραμαϊκή Yehoudea η οποία καταγράφτηκε λατινικά ως JUDEA.

Ιουδαία λοιπόν σημαίνει "Η γη του Ζευ".

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 21:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι χριστιανοί και οι ομοιδεάτες τους ακόμα προσπαθούν να πείσουν οτι εμείς οι δωδεκ-άθεοι είμαστε ανθρωποφάγοι.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 22:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ιεύς

ΙΕΥ είναι επιφώνημα και σήμαινε την ειρωνεία ,την γιούχα.


quote:
Σε πάμπολλες αρχαίες επιγραφές έτσι αναφέρεται το όνομα Ζευς)

Είναι το Ζ ,απλά σε κάποιες επιγραφές γραφόταν με πιο λοξό τρόπο γραφής και έμοιαζε με Ι .

quote:
Η λέξη "ούδα" στην αρχαία Ελληνική γλώσσα σημαίνει "γη".

Ουδας είναι το έδαφος
Γη είναι το δωρικό δα.


quote:
"Η γη του Ζευ".

Το σωστό είναι γη του Ζηνος


--

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 00:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σωστό είναι γη του Ζηνος

τυχερουλης


Αχ βρε Τυχερούλη, ζηλεύω την τύχη σου που γνωρίζεις τόσα πολλά. Βοήθησε και εμένα τον ολιγογράμματο σε κάτι που με βασανίζει.

Επειδή σε βλέπω ότι επιθυμείς να στρατοπεδεύσεις σ' αυτό το θέμα, σου ζητώ αν μπορείς να μου ετυμολογήσεις σε παρακαλώ το ρήμα "στρατοπεδεύω";

Διότι κάθε φορά που την αναλύω αυτή την λέξη, ο Δωδωναίος Ζεύς μου φέρνει ύπνο, και ...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Σε παρακαλώ ιδιαίτερα, να μη με ξεχάσεις.

Είναι πολύ κρίμα να με αφήσεις να κοιμάμαι αγκαλιά με την άγνοια.

Ταπεινός ζηλωτής ...της τύχης σου.

Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 16/07/2006 00:47:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 01:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προσπαθούν να πείσουν οτι εμείς οι δωδεκ-άθεοι είμαστε ανθρωποφάγοι.



Μπα σε καλό σου βρε Telekinesis με έκανες και γέλασα με το ανθρωπάκι σου.
Δεν κατάλαβα όμως κάτι, ...Δώδεκα μόνο είναι τελικά οι Άθεοι στο φόρουμ αυτό;

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 03:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί μου φίλοι, πάσης φυλής, ιδεολογίας και χρώματος, (έτσι για να μη παρεξηγιέται κανένας) άθελά μας ή ηθελημένα, λίγο πολύ όλοι μας, μέσα σ’ αυτό το Φόρουμ, έχουμε γίνει κατ’ επανάληψη, πεισματικά και βλακωδέστατα, βασιλικότεροι του βασιλέως στην προσπάθειά μας να ρίξουμε η μια παράταξη στην άλλη την διαχρονική ευθύνη των ανθρωποθυσιών.

Την ίδια ώρα όμως γινόμαστε όλοι σιχαμένοι τυφλοπόντικες όταν ακούμε για τις σύγχρονες ανθρωποθυσίες, ήτοι τις αμβλώσεις.

Εκατοντάδες χιλιάδες Ελληνόπουλα, Εβραιόπουλα, Τουρκόπουλα, Μογγολόπουλα, (αλήθεια τι σημασία έχει η καταγωγή του κοτόπουλου όταν το σφάζουμε) καταλήγουν κάθε εβδομάδα που περνά στους υπονόμους.
Αυτή την σιχαμένη και απάνθρωπη ιατρική πρακτική, η σύγχρονη πόρνη κοινωνική συνείδησή μας φαίνεται να την δέχεται αδιαμαρτύρητα και μάλιστα να την επιδοτεί από τους εθνικούς μολγούς κάθε «Υουνανιστάν» και κάθε «Τουρκαλλάδας» αφού πρώτα ευλογήσουν καλά-καλά οι Εθνικοί «Μολγοί» τις δικές τους βορβορόζωμες τσέπες απ’ τον ίδρωτα των ηλιθίων πατεράδων και μανάδων των σφαγμένων κοτόπουλων.
Σίγουρα μπορούμε να γράψουμε άλλες 400 σελίδες για να αποδείξει ο Ερίωπας στο ...Κύκλωπα ότι δεν είναι ...Μύωπας αλλά ...τυφλοπόντικας, και ο Ελάχιστος στον «Μέγιστο» ότι τέτοια κακά πράγματα δεν κάνουν οι καλοί Χριστιανοί αλλά τα έκαναν οι ...κακοί Έλληνες τους οποίους έσωσαν οι καλοί Χριστιανοί(αφού πρώτα έσφαξαν) εντάσσοντας τους στον Χριστιανισμό του Αβααμίκου και του μπάρμπα Θεοδόση απ’ την Καρχηδονία..


Μπορεί να γράψει άλλες 400 σελίδες το μέλος Έχιδνα για να αποδείξει ότι οι Εβραίοι δεν έκαναν ανθρωποθυσίες αλλά οι ...σιχαμένοι Παγανιστές Έλληνες και είναι ικανός να μας πει ότι αν τυχόν φτάσετε και μας αποδείξετε ότι οι Εβραίοι έκαναν θυσίες τότε σας τον χαρίζουμε και τον Αβραάμ και όλο του το σοι, αφού πρώτα σας αποδείξουμε πέραν πάσης αμφιβολίας ότι ήταν Ελληνάρας και μάλιστα απ’ την ...Ασί Γωνία..

Θα επαναλάβω κάτι που λεω συχνά εδώ στους ξεχασμένους Έλληνες της Αυστραλίας.

«Φίλοι μου, η διαλεκτική αναπνοή μας μυρίζει γενικά πολύ άσχημα.
Ύπερεκτιμημένοι διανοητές έχουμε γίνει όλοι μέσα σε μία απέραντη εκφυλισμένη πνευματική ασημαντότητα αγνοώντας τους αληθινούς σύγχρονους Μολώχ».

Απολαύστε την «Πνευματική ασημαντότητα» σ’ όλο της το μεγαλείο έτσι όπως ακολουθεί:

*************************************************


Ορθοδοξία και Αμβλώσεις - Της Βαρβάρας Καλογεροπούλου-Μεταλληνού

Δρος Θεολογίας – Φιλολόγου, Προέδρου του Συλλόγου Προστασίας Αγέννητου Παιδιού

Ο Χριστιανισμός ως εκκλησία, ένα νέο μέγεθος και ‘καινή κτίσις’, έφερε μια ριζική ανατοποθέτηση στον κόσμο και ως προς τα αδύνατα μέλη της οικογένειας, τη γυναίκα και το παιδί. Ιδιαίτερα ως προς το δεύτερο δείχνει όλο τον σεβασμό και την στοργή της, που δεν απορρέει από μια απλή συναισθηματικότητα, αλλά από καθαρά εκκλησιολογικές και νέες ανθρωπολογικές προϋποθέσεις. Έτσι, ιστορικά πρώτα, αντιτάσσεται στην αστοργία και σκληρότητα της αθεΐας – ειδωλολατρίας, απέναντι στο αδύνατο παιδί, το οποίο δεν δίσταζαν να το θυσιάζουν ή να το προσφέρουν στην πυρακτωμένη αγκαλιά του ειδώλου του «θεού» Μολώχ.
Σ’ ολόκληρο τον αρχαίο και σ’ αυτό τον ελληνικό και ρωμαϊκό κόσμο, η τύχη του παιδιού εξαρτιόταν από την παντοδυναμία της πατρικής θέλησης. Το βρέφος μπορούσε με απόφαση του πατέρα αφέντη να εκτεθεί στα όρνια ή και να φονευθεί. Η έκθεση των βρεφών ήταν καθημερινή συνήθεια στον αρχαίο κόσμο. Ο ίδιος ο φιλόσοφος Σενέκας θα ομολογήσει: «τιμωρούμεν δια θανάτου τους κακούργους, τους λυσσασμένους σκύλους, τα θηρία και τα αδύνατα και ανάπηρα παιδιά».

****************************************************************
****************************************************************
****************************************************************

Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 16/07/2006 03:16:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 17:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εριώπη.

Με το τελευταίο ποστ σου θεωρώ ότι σηκώνεις σε όλους μας σημαία για κατάπαυση του πυρός και ανακωχή, θίγοντας ένα θέμα που μας αφορά όλους πολύ περισσότερο, από το να αποδείξουμε τίνος λαού οι πρόγονοι ήταν τα μεγαλύτερα καθίκια. Πρόσφατα σε ένα ντοκιμαντέρ που παρακολούθησα για την Κούβα, ειπώθηκε ότι εκεί μια γυναίκα 30 ετών έχει κάνει κατά μέσο όρο 4 εκτρώσεις. Σίγουρα δεν είναι επίσης τυχαίο ότι για την ίδια γυναίκα της Κούβας αντιστοιχούν 3 διαζύγια (κοστίζουν 3,5 ευρώ και βγαίνουν σε 5 λεπτά). Μια αντιρρησούλα μόνο για τον Σενέκα, ότι οι φόνοι που αναφέρει γίνονταν για λόγους ευγονικής (και φυσικά γίνονται και σήμερα υπό τον μανδύα της επιστήμης).
Κρίμα πάντως γιατί είχα ετοιμάσει με τη συμβολή ενός παλιού σας γνώριμου ένα πολύ επιθετικό ποστ, αλλά δέχομαι την εκεχειρία. Θα μου δοθεί πάντως σίγουρα η ευκαιρία, χε , χε, χε. Υπομονή.


Edited by - Έχιδνα on 16/07/2006 17:31:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 17:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εριώπη.

Με το τελευταίο ποστ σου θεωρώ ότι σηκώνεις σε όλους μας σημαία για κατάπαυση του πυρός και ανακωχή, θίγοντας ένα θέμα που μας αφορά όλους πολύ περισσότερο, από το να αποδείξουμε τίνος λαού οι πρόγονοι ήταν τα μεγαλύτερα καθίκια. Πρόσφατα σε ένα ντοκιμαντέρ που παρακολούθησα για την Κούβα, ειπώθηκε ότι εκεί μια γυναίκα 30 ετών έχει κάνει κατά μέσο όρο 4 εκτρώσεις. Σίγουρα δεν είναι επίσης τυχαίο ότι για την ίδια γυναίκα της Κούβας αντιστοιχούν 3 διαζύγια (κοστίζουν 3,5 ευρώ και βγαίνουν σε 5 λεπτά). Μια αντιρρησούλα μόνο για τον Σενέκα, ότι οι φόνοι που αναφέρει γίνονταν για λόγους ευγονικής (και φυσικά γίνονται και σήμερα υπό τον μανδύα της επιστήμης).
Κρίμα πάντως γιατί είχα ετοιμάσει με τη συμβολή ενός παλιού σας γνώριμου ένα πολύ επιθετικό ποστ, αλλά δέχομαι την εκεχειρία. Θα μου δοθεί πάντως σίγουρα η ευκαιρία, χε , χε, χε. Υπομονή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 23:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι για τον Κρητικό μας. Από το πάντα έγκυρο και παγκοσμίας φήμης περιοδικό http://www.archaeology.org/ πατάμε: http://www.archaeologica.org/ResourcesPage.htm
και ώπ!
Τι έχουμε στην πέμπτη σειρά;
The Prehistoric Archaeology of the AegeanCrete and other islands during the Bronze Age
Για να το πατήσουμε: http://projectsx.dartmouth.edu/history/bronze_age/lessons/les/15.html
Ωωωωωωωωωώ…. Τι είναι αυτό;;;; EVIDENCE FOR HUMAN SACRIFICE
Σας αφήνω να διαβάσετε τα υπόλοιπα. Πάντως άσχετα με τη γνώμη του καθενός, το site είναι γ*μάτο (το * με ε πονηρούληδες)
Φιδίσια υπομονή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 23:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ε, μιλάμε με άφησες άφωνο.

Φίλε άκου να σου πω μερικά πραγμματάκια για να μην σε πιάνουν κότσο ή για να μην πιάνονται κότσοι αυτοί που θες εσύ να πιαστούν.

Όταν η σάρκα και οι μύες εξαφανιστούν είναι αδύνατον να αποδοθεί ιατροδικαστική άποψη για τα αίτια θανάτου.

Σε περίπτωση ανακαλύψεως ομαδικού τάφου είναι δυνατόν να εκτιμηθεί αν τα θύματα υπέσθησαν βασανισμό απο όμοια μεταξύ αυτών σημάδια και οστεϊκές κακώσεις.

Πράγμα που σημαίνει οτι ο σκελετός που υποτίθεται οτι βρέθηκε μπορεί να ανήκει σε θύμα εγκληματικής ενέργειας.

Επίσης αναρωτιέμαι γιατί δεν βρήκαν 500 σκελετούς ακόμα στο ίδιο μέρος, αν έκαναν ανθρωποθυσίες σ' αυτό το μέρος θα έπρεπε να μετράμε εκατόμβη σκελετών.

Άσε που τέτοιο πράγμα ΔΕΝ βρέθηκε ποτέ, το σενάριο είναι μαϊμού.

Τέλος θέλω να σου πω οτι λυπάμαι αλλά εκτός απο αναξιόπιστος είσαι και επιθετικός μ*λ*κ*ς (*=Α κεφαλαίο).

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 23:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωωωωωωωωωώ…. Τι είναι αυτό;;;;


Η περίπτωση της ανεμοσπηλιάς πρέπει να είναι ανθρωποθυσία, αλλά δες και αυτό εδώ

"It is most likely that the normal victims of sacrifice would have been bulls, but in the face of seismic activity which threatened the whole community, it may have been considered necessary to make a human sacrifice."

http://www.uk.digiserve.com/mentor/minoan/anemospilia.htm

Πάντως στο παραπάνω άρθρο υπάρχει και ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο.

"The temple is unusual for a Minoan site in that it is more symmetrical and less labyrinthine than most Minoan remains. The simple design consists of three rectangular rooms in a row, and a corridor or antechamber running the length of the three rooms to the north of the building. There is no other example of such a building from the Minoan-Mycenean periods."

και επίσης

"The west room is, in many ways, the most interesting. First of all, unlike the other two rooms, the entrance is not in the centre of the wall but to the east so it is out of alignment with the entrance into the antechamber. This room was used for blood sacrifices. "

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αν δείχνει κάτι ή όχι. Μήπως ο ναός αυτός τελικά δεν είναι μινωϊκός αλλά ανήκει σε κάποια ξένη θρησκευτική κοινότητα;

Για τα 327 παιδικά κόκκαλα που βρέθηκαν καμμένα στο Βόρειο Κτίριο του παλατιού της Κνωσσού, το λίνκ που μας έδωσες λέει
"Subsequent analysis has revealed that the bones in fact need belong to no more than four individuals, two of whom can be quite precisely aged by means of their teeth to eight and twelve years"

Πάντως εδώ μιλάει και για στοιχεία κανιβαλισμού. Δεν ξέρω αν αυτά τα στοιχεία δικαιολογούν την ερμηνεία που δίνει παρακάτω
"Among possible interpretations are ritual usage (otherwise unexampled in the open town of Knossos) and lack of all other food because of poisoning or other deleterious effect of gases or fall out from intense activity of the volcano of Thera." "

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 23:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά ε, μιλάμε με άφησες άφωνο.

Φίλε άκου να σου πω μερικά πραγμματάκια για να μην σε πιάνουν κότσο ή για να μην πιάνονται κότσοι αυτοί που θες εσύ να πιαστούν.

Όταν η σάρκα και οι μύες εξαφανιστούν είναι αδύνατον να αποδοθεί ιατροδικαστική άποψη για τα αίτια θανάτου.

Σε περίπτωση ανακαλύψεως ομαδικού τάφου είναι δυνατόν να εκτιμηθεί αν τα θύματα υπέσθησαν βασανισμό απο όμοια μεταξύ αυτών σημάδια και οστεϊκές κακώσεις.

Πράγμα που σημαίνει οτι ο σκελετός που υποτίθεται οτι βρέθηκε μπορεί να ανήκει σε θύμα εγκληματικής ενέργειας.

Επίσης αναρωτιέμαι γιατί δεν βρήκαν 500 σκελετούς ακόμα στο ίδιο μέρος, αν έκαναν ανθρωποθυσίες σ' αυτό το μέρος θα έπρεπε να μετράμε εκατόμβη σκελετών.

Άσε που τέτοιο πράγμα ΔΕΝ βρέθηκε ποτέ, το σενάριο είναι μαϊμού.

Τέλος θέλω να σου πω οτι λυπάμαι αλλά εκτός απο αναξιόπιστος είσαι και επιθετικός μ*λ*κ*ς (*=Α κεφαλαίο).

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.



Duying Incubus,
Για καμάρωσε το λεβέντη μας τον Telekinesis, που ήθελε να μας κάνει και μήνυση , πόσο όμορφα και με χάρη εκφράζεται!!!


Είναι φοβερός στις διαπιστώσεις του!!!
Μου θυμίζει κάτι από το παιχνίδι της κολοκυθιάς!
Και για να κάνω και εγώ παιχνίδι ..... και γιατί να μην βρουν 1000 σκελετούς ακόμη στο ίδιο μέρος;;

*****Telekinesis,
Όλοι οι 12θεϊστές είναι σαν και τη χάρη σου;;
Επιτίθεστε με τον ίδιο τρόπο σε όποιον δεν σας χαϊδεύει τα αυτάκια;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα κι εγώ, δεν θα βγει ο τσαμπουκαλής χριστιανός του esoterica να πάρει θέση???

Μην ανησυχείς αγοράκι μου γλυκό, απο Σεπτέμβριο σας έχω έτοιμους για εκτόξτευση στο φεγγάρι...ξέρω εγώ τι σου λέω, κάνε κι εσύ λίγη υπομονή και θα μάθεις.

Μύνηση επι δημόσια εξύβρυση? ΟΚ το δέχομαι, να δούμε κάτι άλλοι με κατηγορίες για Συνταγματικές παραβάσεις τι θα πούνε!!!
Τότε να τη δω τη μαγκιά σας.


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Telekinesis.
α) ***. Ευχαριστώ
β) Ήδη από τη βικτοριανή εποχή οι επιστήμονες είναι σε θέση, από τμήματα (προσοχή τμήματα, όχι ολόκληρο) σκελετού να διαγνώσουν μέχρι και ποιά ήταν η διατροφή του θύματος. Αλλά ξέχασα, εσύ ζείς στο μεσαίωνα! Αν δε υπάρχει το κρανίο, είναι σε θέση να "ανακατασκευάσουν" και το πρόσωπο σε εύπλαστο υλικό. Αν άνοιγες και κανένα βιβλίο θα έβλεπες ότι π.χ ξέρουμε από τι πέθανε ο Ταμερλάνος, ή ο Τουταγχαμών παρά την έλλειψη ιστορικών στοιχείων. Πως άραγε; Η αυτοψία σε πρόσφατα τεθνηκότες είναι άλλο πράγμα:
http://health.howstuffworks.com/autopsy1.htm


_________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είπα κι εγώ, δεν θα βγει ο τσαμπουκαλής χριστιανός του esoterica να πάρει θέση???

Μην ανησυχείς αγοράκι μου γλυκό, απο Σεπτέμβριο σας έχω έτοιμους για εκτόξτευση στο φεγγάρι...ξέρω εγώ τι σου λέω, κάνε κι εσύ λίγη υπομονή και θα μάθεις.

Μύνηση επι δημόσια εξύβρυση? ΟΚ το δέχομαι, να δούμε κάτι άλλοι με κατηγορίες για Συνταγματικές παραβάσεις τι θα πούνε!!!
Τότε να τη δω τη μαγκιά σας.


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.


Δεν φταίει κανείς άλλος αλλά αυτοί που ακόμη ανέχονται την αγένειά σου!!!!!!

Και όσον αφορά αυτά που λες για το Σεπτέμβρη!!
Ένα έχω να σου πω, και ας μου το συγχωρήσουν οι συντονιστές!!!

Θα μας κλ*σεις μια μάντρα α*χ*δ*α!!!

Άντε σοβαρέψου και αν δεν σου αρέσει η γειτονιά μας, οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα!!

****Το πιο πάνω το έβαλα με κόκκινο μήπως και δεν το έβλεπες αν το έγραφα με απλούς χαρακτήρες. Διάβασέ το και χώνεψέ το καλά!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκια χαλαρώστε... ας μην γίνει εδώ "του Λιβάνου"... οκ?


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ήδη από τη βικτοριανή εποχή οι επιστήμονες είναι σε θέση, από τμήματα (προσοχή τμήματα, όχι ολόκληρο) σκελετού να διαγνώσουν μέχρι και ποιά ήταν η διατροφή του θύματος.

Δεν αντιλέγω, η διατροφή είναι εφικτό να ανιχνευθεί απο την χρωμολογία των οστών αλλά και τις ουσίες που υπάρχουν μέσσα σε υπολείματα του μυελού.


quote:
Αν δε υπάρχει το κρανίο, είναι σε θέση να "ανακατασκευάσουν"

Πάρτο αλλιώς θα βρεις...

quote:
το πρόσωπο σε εύπλαστο υλικό

Αν υπάρχει κρανίο με άθικτες τις μυοσκελετικές αυλακώσεις ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ εφ' όσον έχουν καταστραφεί μερικώς ή ολικώς γναθικές κλειδώσεις ή τμήμα του άνω κρανίου.

quote:
Αν άνοιγες και κανένα βιβλίο θα έβλεπες ότι π.χ ξέρουμε από τι πέθανε ο Ταμερλάνος, ή ο Τουταγχαμών παρά την έλλειψη ιστορικών στοιχείων. Πως άραγε; Η αυτοψία σε πρόσφατα τεθνηκότες είναι άλλο πράγμα:

Αν άνοιγες κι εσύ κανένα βιβλίο της προκοπής και όχι του Λιακόπουλου θα ήξερες οτι τα ιστορικά στοιχεία που έχουμε για αυτούς είναι λεπτομερέστατα ως και οι σκέβροι τους σε κατάσταση μερικής αποσύνθεσης λόγω ταρίχευσης.

quote:
Μαλάκω, όχι μαλάκας. Ευχαριστώ

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα, αλήθεια πες μου κάτι: σε τι κατάσταση βρέθηκε το σώμα του Αττίλα, τον βρήκαν ταριχευμένο?
Εσύ που διαβάζεις πολλύ...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν δεν σου αρέσει η γειτονιά μας, οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα!!

Δεμένο σε έχουνε βρε κακομοίρη???

Αχ δεν μπορώ θα βάλω τα κλάματα με τον Ψηλό.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κάτι για τον Κρητικό μας. Από το πάντα έγκυρο και παγκοσμίας φήμης περιοδικό http://www.archaeology.org/ πατάμε: http://www.archaeologica.org/ResourcesPage.htm
και ώπ!
Τι έχουμε στην πέμπτη σειρά;
The Prehistoric Archaeology of the AegeanCrete and other islands during the Bronze Age
Για να το πατήσουμε: http://projectsx.dartmouth.edu/history/bronze_age/lessons/les/15.html
Ωωωωωωωωωώ…. Τι είναι αυτό;;;; EVIDENCE FOR HUMAN SACRIFICE
Σας αφήνω να διαβάσετε τα υπόλοιπα. Πάντως άσχετα με τη γνώμη του καθενός, το site είναι γ*μάτο (το * με ε πονηρούληδες)
Φιδίσια υπομονή
Έχιδνα
Φίλη Έχιδνα , εντάξει με τις επισημάνσεις σου , αλλά τι σχέση έχει η Μινωική με την Ιστορική περίοδο ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και ζορίζεσαι με τον όρο ανακατασκευή για μετέφρασέ μας εσύ τον όρο Facial Reconstruction και πες μας πως έγιναν οι φωτό στη σελίδα αυτή:
http://www.forensicartist.com/reconstruction.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ρώτησα κάτι και δεν απάντησες.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris συγνώμη. Δεν σε αγνόησα. Θα σου απαντήσω αργότεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοπέλα μου διάβασες τι σου λέει η σελίδα?

Χρειάζεται το κρανίο για να γίνει η επιδερμική και ενδομυική ανάπλαση.

Ξέρεις να διαβάζεις Αγγλικά?
Τη διάβασες την σελίδα?

Να σου πω επίσης οτι και με μισό μέσσο σκελετικό υλικό κρανίου έμπροσθεν είναι εφικτή η προσωποανάπλαση.

Σε ρώτησα κάτι για τον Αττίλα και δεν μου απάντησες, τι έγινε ψάχνεις τα Λιακοπουλαίικα βιβλιαράκια.

Εκεί το μόνο που θα βρεις είναι "ο κεφτές γαρ εγγύς".

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 01:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τάφηκε σε τριπλό φέρετρο από μολύβι,χρυσό και άργυρο. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ρωτάς. Έχω και το σχετικό DVD. Νομίζω του Discovery. Αν ζορίζεσαι τόσο να ψάξω να το βρώ. Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να μας διαφωτίσεις; Όσο για τον "Λιακό" και τους δικούς του μάλλον αλλού να κοιτάξεις.
mevin?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 01:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν στα είπανε καλά....

Απο χρυσό το πρώτο
Απο άργυρο το δεύτερο
Απο σίδηρο το τρίτο και όχι απο μολύβι.

Εγώ σε ρώτησα σε τι κατάσταση τον βρήκανε κυρία διαβασμένη!

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 01:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν το βρήκα το dvd. Είναι από το History ch. Σου είπα ότι δεν το θυμάμαι. Θα μας διαφωτίσεις ή θα περιμένεις 90 min να το ξαναδώ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 01:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά διαφώτισέ μας αύριο. Πάω γι ύπνο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 01:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και δεν τα πας καλά με τα βιβλία, κάτσε δες το DVD μπας και μάθεις, που χλωμό το κόβω...

Και να μάθεις να σέβεσαι την αδυναμία των άλλων χωρίς να πουλάς μούρη επειδή ξέρεις 2 πραγμματάκια παραπάνω.

Μέσσα στα forum θα βρεις Ψηλούς να το παίζουν συγγραφείς και επίδοξοι ιεραπόστολοι, με επίπεδο χαμηλότερο απο βόθρου.
Αυτούς να μάθεις να τους λυπάσαι.

Καληνύκτα._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 01:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
is this a chat room ?


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 02:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"The temple is unusual for a Minoan site in that it is more symmetrical and less labyrinthine than most Minoan remains. The simple design consists of three rectangular rooms in a row, and a corridor or antechamber running the length of the three rooms to the north of the building. There is no other example of such a building from the Minoan-Mycenean periods."

και επίσης

"The west room is, in many ways, the most interesting. First of all, unlike the other two rooms, the entrance is not in the centre of the wall but to the east so it is out of alignment with the entrance into the antechamber. This room was used for blood sacrifices. "

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αν δείχνει κάτι ή όχι. Μήπως ο ναός αυτός τελικά δεν είναι μινωϊκός αλλά ανήκει σε κάποια ξένη θρησκευτική κοινότητα;

OSTRIA


Μήπως ήταν η παρέα του Εριχθονίου του "Αποβάτη";
Μήπως ήταν το σόϊ των Ξυπετεώνων;
Μήπως ήταν η κυρά-Άλμα με τα κανακάρια της;

Όσον αφορά το σχέδιο των κατασκευών πριν πούμε ο,τιδήποτε θα ήθελα να "κατέβαζες" καμιά εικόνα να την σχολιάζαμε και μετά θα καταλάβεις που το πάω.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy