ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 15:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν νομίζεις ότι όλα τα μηνύματα μου είναι γραμμένα από τον magister, απατάσαι οικτρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 15:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εγώ ποιος είμαι;;;


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 16:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχιδνα, ονομάζεσαι ή δεν ονομάζεσαι Αλέξης;

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 16:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Αλέξης... Αλέξανδρος.
Καλά Ανθρωπέ μου είσαι ***. Σε προκαλώ να ψάξεις στην Forthnet (θα σου δώσω εγώ τα στοιχεία) και να δεις αν η σύνδεση είναι στο όνομα Μαρία Δρ.. ή όχι. Ελπίζω να είναι μια χαζή πλάκα γιατί αρχίσαμε να το χοντραίνουμε και θα πράξω αναλόγως. Δεν ξέρω στην Καγκουρία πως συνδέεστε αλλά εδώ οι φτωχομπινέδες έχουμε Dynamic IP. Ελπίζω να μην έβγαλες από αυτό τα συμπεράσματά σου. Κρίμα...


__________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 16:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχιδνα, συγνώμη Άλεξ, να συνεχίσω με το επίθετο που αρχίζει με Κ.;

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 16:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν το παραθέτεις ολόκληρο άνθρωπέ μου και κρατάς τον κόσμο σε αγωνία; Μην φοβάσαι. Δεν θα σου κάνω μήνυση.
Πάντως αν είναι Αλέξης προτιμώ αντί του Κ. το Γ(εωργούλης).
Άντε ρίχτα. Καλά ποιος σε παραμυθιάζει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχιδνα,

Ηρέμησε ρε φιλάρα, τώρα που ξέρουμε ότι είσαι άνδρας και όχι *** όπως αποκάλεσες τον εαυτό σου μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας σε ποιο σωστές βάσεις.
Να θυμάσαι ένα πράγμα, ό,τι βγαίνει απ' το στόμα του κάθε ανθρώπου, και ιδιαίτερα οι βρισιές, επηρεάζουν ανάλογα και την ψυχοδιάθεσή του.
Ειλικρινά δεν θέλω να στεναχωριέσαι για τίποτα διότι ουδείς έχει την παραμικρή προδιάθεση να σε βλάψει. Αντιθέτως η καλή διάθεση απ' την πλευρά μου τουλάχιστον νομίζω ότι υπήρξε διάχυτη και ολοφάνερη.
Θυμάσαι όμως τι σου έγραφα όλες αυτές τις μέρες; Μη προσπαθείς το ακατόρθωτο

Εγώ τώρα μπορώ να συνεχίσω να σε λέω ζουζούνι;


Λουκάς


_________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε; Αρχίσαμε να αμφιβάλλουμε; Γιατί δεν λες το "όνομά μου". Ξέρεις ότι εδώ είναι δημόσιος χώρος και δεν μπορείς να λες ότι *** σου κατέβει; Σε προκαλώ δημόσια. Πες το όνομα που νομίζεις αλλίως βγες σαν άντρας και πες συγνώμη ρε παιδιά, έκανα λάθος ή " η Έυα με ηπάτησε" ή ότι σου κατέβει σαν δικαιολογία. Οι Έλληνες με παντελόνια έτσι κάνουν. Σε προκαλώ!!!!


__________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε παρακαλώ για να λήξει το θέμα βγες και πες το όνομα που νομίζεις. Η πλάκα είναι ότι Αλέξη δεν έχω ούτε στο περιβάλλον μου. Δεν έλεγες τουλάχιστον Γιάννης ή Κώστας μήπως και νομίσω ότι κάποιος με χακάρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΕΡΙΩΠΙΣ κι αγαπητή Έχιδνα, θα σας παρακαλέσω να επιδείξετε την κατάλληλη ψυχραιμία.
Θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να δημιουργείται μια τέτοια διαμάχη ανάμεσα σας και να χάνετε τον έλεγχο στον μεταξύ σας διάλογο, την στιγμή που έχετε συνομιλήσει σε ήρεμα πλαίσια.

Αγαπητέ ΕΡΙΩΠΙΣ, δεν βρίσκω σωστή την ανάμιξη του μέλους magister στις συζητήσεις μας την στιγμή που επέλεξε να μην συμμετέχει πλέον σ' αυτές.

Θα συνιστούσα επίσης αποφυγή στην έκφραση υποννοιών σχετικά με την πραγματική ταυτότητα των συνομιλητών μας.
Εξάλλου τα προσωπικά μας στοιχεία δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία όταν επιθυμούμε να κάνουμε ένα διάλογο μεταξύ μας.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετών 22;

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D.I με τα πιο πάνω ποστ το μέλος Εριωπις με θίγει και με τους υπαινιγμούς του κάνει να φαίνονται γελοία, τα όσα έχω συζητήσει. Νομίζω ότι δικαιούμαι την απάντηση που του ζήτησα, καθώς και να μας πει με τι μαγικές και χακερικές μεθόδους έφτασε στο συμπέρασμα αυτό, και αυτομάτως θα λήξουν όλα. Αν όχι, τότε δηλώνω υπεύθυνα και γνωρίζοντας τις συνέπειες του νόμου περί εξύβρισης, ότι είναι ένας τρισάθλιος *** και μπορεί αν θέλει να βρεί αυτόν τον Αλέξη Κ(ωλοπετσομένο) και να του κάνει μήνυση.

Απαγορεύω οποιαδήποτε παρέμβαση στο μήνυμά μου.


__________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετών 33 ***!!!


________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ
________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***


__________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.I σε παρακαλώ σταμάτησε να επεμβαίνεις στα ποστ μου. Αφού ο άλλος δεν έχει παντελόνια δεν χρειάζεται να τον καλύπτεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχιδνα, είδα τους υπαινιγμούς σχετικά με την ταυτότητα σου, κάτι το οποίο αποδοκιμάζεται, και για αυτό τον λόγο επενέβην.

Όταν όμως κι εμείς χάνουμε την ψυχραιμία μας εκτοξεύοντας προσωπικούς χαρακτηρισμούς, ακόμα και δίκιο να έχουμε, κάνουμε το ίδιο λάθος κι εμείς οι ίδιοι.

Ψυχραιμία λοιπόν...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying_Incubus,

Επειδή σύμφωνα με την γνωμάτευση του αγαπητού μέλους "Έχιδνα" ...υποφέρω λίγο απ' την υγεία μου, λέω να σας χαιρετήσω όλους οριστικά για να μπορέσω να κοιτάξω λίγο την υγεία μου και παράλληλα να απασχοληθώ και με κάτι παραγωγικότερο στην ζωή μου.

Με χτύπησε άσχημο χνώτο και μου χάλασε το στομάχι και γι αυτό λεω να πηγαίνω. Φίλη/ε Έχιδνα το βήμα δικό σου.
See you later.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάω να πιω ένα καφεδάκι να ηρεμήσω. Αν στο μεταξύ με έχουν διαγράψει λόγο αθυροστομίας (λίγα του έσυρα), να πω σε όλα τα μέλη ότι χάρηκα την μέχρι τώρα κουβέντα μας. Εριωπούλα κρύψου. Είσαι τελικά ένας τόσο υπερφίαλος εγωιστής που δεν μπορεί να παραδεχτεί ότι είπε μια μ...(είδες D.I , συγκρατήθηκα)

Edited by - Έχιδνα on 19/07/2006 17:57:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 19:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Έχιδνα, θα πρέπει να σου πω οτι δεν έχει νόημα να μην παρασυρθείς εξαιτίας μου.
Το νόημα είναι να μην χάσεις εσύ η ίδια την ψυχραιμία σου και να καταλάβεις τους λόγους που δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό.
Ακόμη κι αν εγώ σου αναφέρω όλους εκείνους τους λόγους που δεν είναι σκόπιμη αυτή η έξαψη δεν πρόκειται να τους καταλάβεις αν εσύ η ίδια δεν θελήσεις να προσπαθήσεις να τους κατανοήσεις.

Σκέψου όμως μόνο πως ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος θίγεται από έναν συνάνθρωπο του κι έχει 100% δίκιο, όταν του αποδώσει τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς τότε παύει να έχει δίκιο και φλερτάρει, επικίνδυνα ίσως, με το άδικο.

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να αναφέρω κάποια πράγματα με αφορμή μια πρόταση σου:

quote:
Απαγορεύω οποιαδήποτε παρέμβαση στο μήνυμά μου.

Αυτό, όπως καταλαβαίνεις, δε μπορεί να συμβεί.
Μια συζήτηση έχει πολλούς αποδέκτες οι οποίοι δεν έχουν και καμία διάθεση να βλέπουν τέτοιου είδους μηνύματα και δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός οτι όταν έχουν συγκεκριμένο αποδέκτη είναι πολύ πιθανό να τον πληγώσουν.
Πέραν τούτου, είναι μια επίθεση σε έναν συνομιλητή μας σε προσωπικό επίπεδο και κάτι τέτοιο δεν είναι επιτρεπτό.

Αγαπητέ ΕΡΙΩΠΙΣ, η δήλωση της οριστικής αποχώρησης σου με κάνει να θέλω να σου πω κάποια πράγματα ως ένας ακόμη συμμετέχων του χώρου αυτού.

Είναι πολύ πιθανό σε μια επικοινωνία γραπτού τύπου να υπάρχουν παρανοήσεις, παρεξηγήσεις κι ακόμα και συγκρούσεις μεταξύ των μελών.
Αυτό είναι και λογικό εν μέρει αν αναλογιστούμε το γεγονός οτι λείπει η άμεση επαφή που θα μας προσέφερε ο κατ' ιδίαν διάλογος.
Φαντάσου, για παράδειγμα, να γνώριζες ένα μέλος (με το οποίο έχεις λογομαχήσει) από κοντά και να κάνετε ένα θαυμάσιο διάλογο από τον οποίο θα προέκυπτε κάτι το εποικοδομητικό και για τους 2.

Η έλλειψη όμως της άμεσης επαφής δεν θα έπρεπε να μας κάνει να υποτιμούμε την αξία του γραπτού λόγου ή έστω να την βάζουμε σε μια υποδεέστερη θέση από αυτή που θα έπρεπε.
Κι η αιτία είναι οτι μας παρέχει την δυνατότητα να καταθέσουμε τις απόψεις μας κάνοντας τόσους ανθρώπους (είτε αυτοί είναι οι υπόλοιποι συμμετέχοντες είτε οι απλοί αναγνώστες) να σκεφθούν και πιθανόν να τους δίνεις έμμεσα την δυνατότητα να εξάγουν κάποια συμπεράσματα που θα τους φανούν χρήσιμα κι ενδεχομένως να μην είχαν σκεφθεί καν.

Το κάθετί που συμβαίνει κάποιο νόημα έχει και κάτι εμπεριέχει μέσα του να μας διδάξει.
Το αν θα το δούμε ή όχι εξαρτάται από εμάς.
Στην προκειμένη περίπτωση το συγκεκριμένο συμβάν κάτι θα έπρεπε να σου διδάξει το οποίο δε μπορώ να στο δείξω ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος.
Από την στιγμή λοιπόν που αυτό υπάρχει είναι στο χέρι σου αν θα το δεις ή αν θα το παραβλέψεις.

καλή σου συνέχεια.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 00:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Εριώπη,

έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς ότι η έχιδνα είναι ο magister !

Δεν είναι σωστό όμως να μην τεκμηριώνεις επαρκώς την θέση σου αυτή.

Εάν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά, περίμενε λίγο να συλλέξεις στοιχεία και όταν είσαι έτοιμος παρέθεσέ τα στο forum.

Μην μας λες ότι αποχωρείς μονομερώς επειδή τσακώθηκες με κάποιον που ισχυρίζεσαι πως είναι κάποιος άλλος !! Δεν μας καλύπτεις !

Προσωπικά δεν μου πολυαρέσει το στυλ σου ! Έχει λίγη ειρωνία και έπαρση !

Από την άλλη πλευρά έχεις κάτι το διαφορετικό και κάνεις πολύ ενδιαφέρουσες αναλύσεις ετυμολογικά και μη !
Είναι κρίμα να σε χάσουμε! Δείνεις ωραίο χρώμα στο site !

Think it over !


Φιλικά Βασίλης

Edited by - Vasiliscm on 20/07/2006 00:20:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 01:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορεί, τελικά πρέπει να είναι ανάδρομος ο Ερμής ή κάτι τέτοιο...
Εγώ επειδή είμαι και λίγο βραδύνους δεν κατάλαβα τι έγινε και γιατί. Μια χαρά συζήτηση δεν είχαμε; (τώρα μια χαρά συζήτηση περί ανθρωποθυσιών είναι λίγο οξύμωρο αλλά οκ!)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 16:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφορμή για να γράψω είναι η παρεξήγηση του ΕΡΙΩΠΙΣ και της Έχιδνα.

Παρακολουθώ και διαβάζω όλα τα θέματα στο -= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =- ασχέτως που δεν συμμετέχω, έτσι έχω καταλήξει ότι το -= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =- θα πρέπει να ήταν μέρος του -= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
-Καταλαβαίνω ότι θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, ακραίες πολλές φορές.
-Καταλαβαίνω ότι επειδή τα θέματα αυτά έχουν να κάνουν με τα προσωπικά πιστεύω του καθενός, δε υπάρχει διαλακτικότητα στις απόψεις μας.
-Καταλαβαίνω ότι θα υπάρχει κάποιος φανατισμός για την υπεράσπιση αυτών των πιστεύω.
-Καταλαβαίνω ότι θα πέσουν και κάποια "Γαλλικά" όταν θα ανάψουν τα αίματα. (Και προσωπικά δεν με ενοχλούν καθόλου αρκεί να μην περάσουν κάποια όρια)
-Καταλαβαίνω γιατί όταν κάποιος στριμωχτεί αρχίζει να γράφει "κινέζικα" και κάνει τους υπόλοιπους "Τούρκους".
-Καταλαβαίνω και δικαιολογώ έως ένα βαθμό ότι και να γραφτεί.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μπορεί να γίνει μια παρεξήγηση και να χαλάσει ένα θέμα από το πουθενά. Ξυπνάς ένα πρωί μπαίνεις να διαβάσεις τι έχει ειπωθεί την προηγούμενη και χάνεις την μπάλα.
Λες δεν μπορεί... θα διαβάζω άλλο θέμα. Κοιτάς πάνω αριστερά... και όχι, είσαι στο σωστό θέμα... αλλά έπεσες για άλλη μια φορά έξω... χάλασε και αυτό.

Το συγκεκριμένο θέμα άρχισε όπως όλα τα θέματα που αγαπήσαμε στο -= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
Κάποια στιγμή στην "κουβέντα" μπήκε ο ΕΡΙΩΠΙΣ και απέκτησε το θέμα ένα άλλο ενδιαφέρον. Έμοιαζε σαν κυνήγι κάποιου θησαυρού. Περίμενα κάθε μέρα να δω τι θα αποκαλυφθεί και ήταν το θέμα που παρακολουθούσα με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον (και παρακολουθώ πολλά). Είχα την περιέργεια να δω που θα καταλήξει.
Και ξαφνικά σήμερα το πρωί... τέλος.
Λέω δεν είναι δυνατόν !! Πάλι ;;; και εδώ ;;;
Μα δεν υπήρχαν τίποτε διαφορές, πως καταλήξαμε πάλι σε αποχωρήσεις από την συζήτηση ;

Αυτό είναι που αδυνατώ να καταλάβω.
Έτσι κατέληξα ότι το -= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =- είναι ή ματιασμένο ή ανεξήγητο φαινόμενο.
Το μάτι το απορρίπτω επειδή είμαστε σε εσωτεριστικό forum και δεν μπορεί... όλο και κάποιος θα το είχε εντοπίσει και θα μας λύτρωνε.
Έτσι κατέληξα στο δεύτερο σαν πιο λογική εξήγηση και προτείνω την μεταφορά του στο -= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.


Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ εμένα μου άρεσε ο αινιγματικός τρόπος γραψίματος σου, που αν μη τι άλλο κρύβει κάποιες γνώσεις και κάποια ποιότητα, αλλά δεν μπορώ, παρά να συμφωνήσω με τον Vasiliscm ότι μερικές φορές :

quote:
το στυλ σου ! Έχει λίγη ειρωνία και έπαρση !

Καθώς επίσης

quote:
Από την άλλη πλευρά έχεις κάτι το διαφορετικό και κάνεις πολύ ενδιαφέρουσες αναλύσεις ετυμολογικά και μη !
Είναι κρίμα να σε χάσουμε! Δείνεις ωραίο χρώμα στο site !

Ξανασκέψου το φίλε !

Έτσι κι' αλλιώς δεν νομίζω ότι έχουμε να χωρίσουμε τίποτα εδώ μέσα.
Την ώρα μας μπαίνουμε να περάσουμε, να γράψουμε την γνώμη μας ,και να μάθουμε κάτι που δεν ξέρουμε.
Δεν νομίζω να γράφτηκε κανείς στο forum για να ανοίξει διάλογο με μόνο ένα μέλος, γιατί θα μπορούσε να του στείλει και mail. Για τον ίδιο λόγω δε νομίζω ότι πρέπει να αποχωρεί κάποιος γιατί δεν απευθύνεται σε ένα μέλος αλλά σε όλους

Αυτά προς το παρόν και sorry για την ταλαιπωρία


Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 16:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ερίωπη

Προσυπογράφω τα όσα έγραψε ο Ευστράτιος, πλην το σημείο που συμφωνεί με το Βασίλη. Είναι κρίμα να αποχωρήσεις Κούρε του Μύθου και της Θρησκείας! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 00:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ , επέτρεψέ μου να συμφωνήσω κι' εγώ , και να ενώσω την φωνή μου με τους προλαλήσαντεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 00:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Έχιδνα , το παραπάνω δεν σημαίνει ότι επικροτώ την συμπεριφορά του ΕΡΙΩΠΙΣ , απέναντί σου .
Πιστεύω ότι πρέπει να σεβόμαστε την ανωνυμία και την προσωπικότητα των συνομιλητών μας , και οι όποιες αντιπαραθέσεις μας να είναι μέσα στον κύκλο του επιτρεπτού .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 05:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris. Προσωπικά αδιαφορώ για το αν ο χρήστης Εριωπις θα επιστρέψει ή όχι στο Φόρουμ. Δεν είναι τσιφλίκι μου, σε ελεύθερη χώρα ζούμε. Ταυτόχρονα όμως δεν επιθυμώ να συμετάσχω πλέον στην συζήτηση αυτή , γιατί κανείς δεν πρόκειται να με ξαναπάρει στα σοβαρά. Οι υπαινιγμοί θα μένουν σαν ρετσινιά που κηλιδώνει τα όσα έχω πει. Συγχώρεση λοιπόν στον ενοριακό πάτερ, όχι σε εμένα. Μπορει ο χρήστης αυτός να επιστρέψει όποτε θέλει, αρκεί να μην μου απευθύνει τον λόγο ή να κάνει την οποιαδήποτε αναφορά έμμεση ή άμμεση στο πρόσωπό μου. Αλλιώς του υπόσχομαι ότι το θέμα θα τελειώσει στα διαστήρια (να μην τον περιμένει καμμία δυσάρεστη έκπληξη όταν ξανάλθει στο αεροδρόμιο). Ευχαριστώ πολύ για την όποια προσοχή σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 07:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχιδνα είναι δικαίωμά σου να μην συμμετάσχεις στην συζήτηση αυτή, όπως είναι και του ΕΡΙΩΠΙΣ. Σκέψου μόνο πως οι υποθέσεις, τέτοιου είδους, που κάνουμε κάθε φορά δεν είναι απαραίτητο να είναι και σωστές και μάλιστα η συγκεκριμένη δεν έχει αξία για σένα. Μιλάμε για να επικοινωνήσουμε και μέσω αυτής της επικοινωνίας να μάθουμε, όλα τα υπόλοιπα είναι προβλήματα όσων θέλουν να τα έχουν.

Βέβαια δεν έγραψα για να σε πείσω να παραμείνεις, απλά είναι η άποψή μου που αν θέλεις την σκέφτεσαι εάν θέλεις την πετάς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 15:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Εχιδνα, προσωπικά με ενδιαφέρουν περισσότερο οι απόψεις και λιγότερο τα πρόσωπα (παρόλο που προτιμώ οι απόψεις να καθρεφτίζουν τα πρόσωπα που τις φέρουν, αλλά στην δική σου περίπτωση αυτό συμβαίνει έτσι κι αλλιώς) . Οπότε θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να γράφεις επειδή και οι δικές σου απόψεις έχουν ενδιαφέρον, το ίδιο και του Ερίωπη και οποιοδήποτε άλλου που έχει κάτι να πει.
Οι παρεξηγήσεις είναι συνηθισμένες στα φόρα και δεν πρέπει να τους δίνουμε μεγάλη σημασία, έτσι όπως αρχίζουν, έτσι και τελειώνουν.

Αγαπητέ Ερίωπη το ίδιο ισχύει και για σένα. Είναι κρίμα να κόβουμε έτσι μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Για ξανασκέψου το.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 18:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xριστιανισμός και Αρχαιοελληνική θρησκεία, δυο διαφορετικοί κόσμοι. Κάθε συζήτηση γι’ αυτούς θα φέρνει τριβές και αντιπαλότητες. Γι’ αυτό κλείνοντας, θα ήθελα να παραθέσω με τη σειρά μου, ένα φαινομενικά άσχετο ερώτημα με τη μορφή quiz. Οι συντονιστές και ο θεματοδότης μπορούν να το μεταφέρουν αλλού αν θέλουν, κατά την κρίση τους.
Η απάντηση που θα δώσει ο καθένας έχει σημασία μόνο για τον ίδιο και ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος μπορεί να πει ποια είναι η σωστή, και ποια η λάθος επιλογή. Η ερώτηση μου έχει σχέση με ένα δίλλημα.
Από τη μια μεριά η Γνώση και η αναζήτησή της με κόπο και μελέτη, η Θέληση και η Δύναμη που προκύπτει απ’ αυτή.
Από την άλλη η Φαντασία και το κυνήγι του Αγνώστου, η Εναρμόνιση και η επαφή με το Αρχέτυπο.
Ας μη γελιόμαστε, κανείς δεν μπορεί να βαδίσει και τους δύο δρόμους, γι’ αυτό διαλέξτε…
Λοιπόν η ερώτηση είναι η εξής, και μπορείτε να την πάρετε κυριολεκτικά ή μεταφορικά:

Αν χανόσασταν σε ένα δάσος και συναντούσατε τους δύο παρακάτω εκπροσώπους, τίνος τις οδηγίες θα ακολουθούσατε για να βρείτε το δρόμο σας;
Να θυμάστε ότι ο πρώτος θα σας έδινε μεν ακριβείς και ρεαλιστικές οδηγίες, μπορεί όμως κινούμενος από ιδιοτέλεια, να σας παραπλανούσε σκόπιμα. Από την άλλη ο δεύτερος θα ήταν σίγουρα ειλικρινής, αλλά μη μπορώντας να διαχωρίσει φαντασία και πραγματικότητα, ίσως σας έστελνε στη χώρα του Ποτέ. Η επιλογή δική σας….


O Aleister Crowley με τα εμβλήματα του τάγματός του



Σιβηριανός Σαμάνος με την παραδοσιακή σαμανική στολή


Edited by - Έχιδνα on 21/07/2006 18:20:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 03:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητά μέλη του Esoterica,

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους ανεξαίρετα για την έκφραση της επιθυμία σας να με καλέσετε να συνεχίσω να γράφω στο παρόν θέμα.

Θα ήθελα να απευθύνω μόνο δύο λόγια στο μέλος Έχιδνα το οποίο πραγματικά με αδίκησε παράφορα καθώς και στον διαχειριστή που βιάστηκε να με επιπλήξει γράφοντας ότι χρησιμοποίησα υποτιμητικές εκφράσεις σε βάρος κάποιου άλλου μέλους.

Όταν έγραψα στο μέλος Έχιδνα και της είπα αν ονομάζεται «Αλέξης» η μόνη προδιάθεση που είχα ήταν να ομορφύνω τον διάλογο με λίγο χιούμορ έτσι για να χαλαρώναμε λίγο όλοι μας απ’ τις «βάρβαρες ανθρωποθυσίες».

Ακολούθησε το επόμενο μήνυμά μου μέσα στο ίδιο ύφος. Αν διαβάσετε ξανά το κείμενο θα δείτε ότι έγραψα μήπως αρχίζει το επίθετό σου με «Κ»;

Το τι βρισίδι έφαγα στην συνέχεια όλοι το ξέρετε.

Εκεί έχασα και το ενδιαφέρον μου να συνεχίσω.

Πρόθεσή μου να ονομάσω το μέλος «Έχιδνα» Αλέξη ήταν για να της πω στην συνέχεια ότι έχει αρκετό χιούμορ (ας μη ξεχνάμε τα γελάκια, χε, χε κλπ που εξέφρασε κατ’ επανάληψη) και ότι μήπως είναι ο αρχαίος συγγραφέας ο Αλέξης ο Κωμικός.

Όταν μάλιστα μου απάντησε ότι δεν είναι ο Αλέξης αλλά ο ...Αλέξανδρος τότε πραγματικά χάρηκα πολύ διότι νόμιζα προς στιγμήν ότι είχα άνθρωπο που γνώριζε και τον Αλέξη τον Κωμικό αλλά και τον μεταγενέστερο Αλέξανδρο τον Κωμικό (350π.Χ.) και το καλαμπούρι μου είχε πιάσει τόπο.

Στα επόμενα λεπτά και μηνύματα όμως ακολούθησαν άλλα άγρια πράγματα. Εκεί έπεσα απ’ τα σύννεφα. Τα πάνω ήλθαν κάτω. Αδυνατούσα να καταλάβω τι γινόταν.

Εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και ιδιαίτερα με το συντονιστή που βιάστηκε να με κατακρίνει.

Τον χαρακτηρισμό «μ.λ...κω», επαναλαμβάνω τον είπε το ίδιο το μέλος για τον εαυτό της όταν είχε μια κοντρίτσα με κάποιο άλλο μέλος. Εγώ ουδέποτε χρησιμοποίησα τέτοιο χαρακτηρισμό σε βάρος του μέλους Έχιδνα

Αντιθέτως και κατ’ επανάληψη έδειχνα ότι απολάμβανα ιδιαίτερα την «ζωηρή» παρουσία του μέλους στο θέμα και ίσως η μόνη αυθάδειά μου να ήταν όταν την αποκάλεσα «Ζουζούνι». Αλήθεια τι πιο χαριτωμένο για μια νέα κοπέλα που είχε το θάρρος να μπει σ’ ένα τόσο σκληρό θέμα;

Αλλά ας το πάρουμε και λογικά. Πως μπορεί να παρεξηγηθεί ένα μέλος που αυτοαποκαλείται Έχιδνα με το αθωότατο «Αλέξης»;

Όσο για το Ethernet τσιπάκι που αστειευόμενος ανέφερα, σίγουρα και ένας ακόμη πρωτάρης κομπιουτεράς θα γνωρίζει ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και νομίζω εδώ τα σχόλια περισσεύουν.

Εκτός τούτου σε δύο περιπτώσεις δήλωσα αδιαπραγμάτευτα «Ήμαρτον» όταν διαπίστωσα ότι είχα κάνει λάθος μετά από κάποια σωστή υπόδειξη. Τι θα μου στοίχιζε να το ξαναγράψω;

Αυτά τα πολύ λίγα είχα να σας πω και ευχαριστώ το Esoterica για την φιλοξενία.


ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy