ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 13:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε magister μπα σε καλό σου, πολύ ...πατριωτικά το πήρες το πράγμα.
Αν δεν μπορείς να κάνεις διάλογο μη το παίρνεις κατάκαρδα. Απ' την ώρα που μπήκες στο θέμα έχεις κάνει εκατό λάθη. Άλλον διάβαζες και σε άλλον απαντούσες. Έξυνες συνέχεια τον P.C.(νό) σου για κοντρίτσες και όταν σκοράρισε ο Sesostris έπαθες τραμπάκουλο.

Δεν θα πάθεις τίποτα φίλε μου να παραδεχθείς ότι η Ελληνική γλώσσα δεν παίζεται στα σοκάκια της Ταγγέρης.

quote:
Ζούμε δε εδώ και αγωνιζόμαστε ενάντια στην νεοελληνική μιζέρια βάζοντας το καθημερινό μαςλιθαράκι, και δεν ρίξαμε ποτέ κάτω τις ασπίδες μας εμείς ή οι πρόγονοί μας, εγκαταλείποντας τη χώρα μας για λίγα δολλάρια (έστω και αυστραλιανά)magister

Φίλε μου σου λέω και πάλι προσπαθείς να μας ρίξεις στάχτη στα μάτια λες και τρώμε κουτόχορτο.
Όταν ο άλλος Εβραίος απ' την Αυστραλία σκυλόβρισε τους πάντες και τα πάντα και έφαγε κόκκινη κάρτα απ' τους διαχειριστές, δεν σε είδα να διαμαρτύρεσαι. Εκεί τι έγινε, γιατί κατάπιες την γλώσσα σου; Ξαφνικά μας έγινες και θεματοφύλακας του Ελληνισμού; Δύο μέτρα και δύο σταθμά; Άσε ρε φίλε δεν κολλάει το πράγμα έτσι όπως το σερβίρεις.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ διαφορές με κανένα λαό. Εκτός τούτου ζω σε μια πολυεθνική κοινωνία όπου τέτοιες κόντρες σπανίζουν.
Έχω φίλους Εβραίους και πίνω μαζί τους καφέ και σε πληροφορώ ότι τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση όσον αφορά την ικανότητά τους να κάνουν διάλογο.


quote:
Δεν έχει νόημα να συνεχίζω την "συζήτηση". Ειλικρινά λυπάμαι..
magister

Ειλικρινά και εγώ σου λέω ότι θα λυπηθώ ιδιαίτερα αν εγκαταλήψεις τον διάλογο.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 18:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Α cappella ο χορός σου ζητάει Magister να φανείς αντάξιος του λαμπρού σου Ονόματος και να μην εγκαταλείψεις. Μιμήσου τον Ελάχιστο που συστοιχήθηκε ως χριστεπώνυμος αμνός ανάμεσα στους λύκους, γνωρίζοντας εκ προοιμίου ότι στο τέλος θα αναγκαστεί να εναντιωθεί.

Από μπινελίκια, πουλ μουρ, κεκαλυμμένες ύβρεις και κακοπιστίες χορτάσαμε εδώ μέσα. Μια σοβαρή κουβέντα έχεις να πεις - και θα μας τη στερήσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 23:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris δεν αμφιβάλω για τα λεγόμενα σου, όμως εδώ το θέμα μας είναι οι «καλές πράξεις» των προγόνων μας, και όχι η καταγωγή των αλφαβήτων από το εβραϊκό ή το ελληνικό ή το φοινικικό.Επίσης καλό θα ήταν να μην συγχέουμε ιουδαϊσμό και σιωνισμό.
magister
Φίλε magister απευθύνοντάς μου την τελευταία παράγραφο του μηνύματός σου , είναι σαν να προσπαθείς να παραβιάσης ανοιχτές πόρτες , γιατί σίγουρα άλλο οι Σιωνιστές που δυστυχώς ευθύνονται για τα μύρια όσα , και άλλο οι φουκαράδες φιλήσυχοι Εβραίοι που πλήρωναν και πληρώνουν τις πράξεις των πρώτων .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 00:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε από το θέμα μας, αλλά πού πολέμησαν μαζί οι Εβραίοι και οι Σπαρτιάτες;

Ξέρω ότι υπάρχει μια υποτιθέμενη επιστολή στους Μακκαβαίους (που την επαναλαμβάνει ο Ιώσηπος) για την κοινή καταγωγή Λακεδαιμονίων και Εβραίων και μάλιστα από την γενιά του Αβραάμ, αλλά νομίζω ότι κανένας σύγχρονος ιστορικός δεν την δέχεται ως αληθινή.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 11:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κοινή καταγωγή Λακεδαιμονίων και Εβραίων και μάλιστα από την γενιά του Αβραάμ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συγγνωμη αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω. Ειναι απο τους γελοιοτερους ισχυρισμους που εχω ακουσει. Αγαπητη Ostria μην μπαινεις στη διαδικασια ουτε να το σκεφτεις. Φυσικα και δεν μπορει να δεχθει κανεις ιστορικος αυτη την εβραικη φαντασιωση γιατι θα τον παρουν με τα γιαουρτια.. Παντως βρηκαμε ενα καλο ανεκδοτο για να γελαμε.


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 13:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ξέρω ότι υπάρχει μια υποτιθέμενη επιστολή στους Μακκαβαίους (που την επαναλαμβάνει ο Ιώσηπος) για την κοινή καταγωγή Λακεδαιμονίων και Εβραίων και μάλιστα από την γενιά του Αβραάμ, αλλά νομίζω ότι κανένας σύγχρονος ιστορικός δεν την δέχεται ως αληθινή.

Η παρατήρησή σου είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αγαπητή Ostria για έναν επιπρόσθετο λόγο σε σχέση με το thread που μας φιλοξενεί:

Αν δεχθούμε τα περί κοινής καταγωγής Λακεδαιμονίων και Εβραίων και δεχθούμε ότι ο Λυκούργος "εκπολίτισε" τους Λακεδαίμονες με τη νομοθεσία του που απαγόρευσε τις ανθρωποθυσίες, τότε θα πρέπει, είτε να παραδεχθούμε ότι ο εν Ελλάδα κλώνος των απογόνων του Αβραάμ συνέχισε κάποια βάρβαρα πατρογονικά έθιμα (ο απόηχος των οποίων ιχνηλατείται και στην Παλαιά Διαθήκη) είτε να προσδιορίσουμε πότε άλλαξε ο κλώνος ή ο κορμός - και πώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 15:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είτε να παραδεχθούμε ότι ο εν Ελλάδα κλώνος των απογόνων του Αβραάμ συνέχισε κάποια βάρβαρα πατρογονικά έθιμα (ο απόηχος των οποίων ιχνηλατείται και στην Παλαιά Διαθήκη) είτε να προσδιορίσουμε πότε άλλαξε ο κλώνος ή ο κορμός - και πώς. Trainman


quote:
Ξέρω ότι υπάρχει μια υποτιθέμενη επιστολή στους Μακκαβαίους (που την επαναλαμβάνει ο Ιώσηπος) για την κοινή καταγωγή Λακεδαιμονίων και Εβραίων και μάλιστα από την γενιά του Αβραάμ, αλλά νομίζω ότι κανένας σύγχρονος ιστορικός δεν την δέχεται ως αληθινή.

Ostria


Να σας πω; δεν είναι και άσχημη ιδέα να προσπαθήσουμε να βαπτίσουμε τον Αβραάμ Έλληνα.
Κατ' αρχάς πρέπει να του διορθώσουμε λιγάκι το όνομα. Τι θα λέγατε το Abba+Rahim που υποτίθεται είναι το αρχικό έτυμο να το μεταφέρουμε σε απόλυτη μετάφραση σε Θεός+Χάρις;

Θα πρέπει λοιπόν να ζητήσουμε απ' τον κ. Μπαμπινιώτη και την Αρχιεπισκοπή να αλλάξουν το όνομα του Αβραάμ σε "Θεοχάρη" γιό του Υπερίωνος.
Θα μου πείτε γιατί Υπερίων και όχι κάποιο άλλο; Απλούστατα θα σας πω ότι τον πατέρα του Αβραάμ τον έλεγαν "Eber", το οποίο στα Εβραϊκά σημαίνει αυτός που "περνάει από ψηλά". Και λέω αν αυτός που περνάει από ψηλά δεν είναι ο "Υπερ+Ιών" τι άλλο μπορεί να είναι;

Αν ο Θεοχάρης γνώριζε Ελληνικά ή όχι έχω να πω το εξής:
Ο Αβραάμ και η συνοδεία του πιθανόν κυνηγημένοι από τίποτα μογγόλους εκείνης της εποχής αναγκάστηκαν να καταφύγουν στον βασιλιά των Φιλισταίων "Τον Δίκαιο Βασιλιά" ή "Μελχισεδέκ". Ο Μελχισεδέκ ό Φιλισταίος σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις ήταν Έλληνας απ' την Κρήτη, ο οποίος και φιλοξένησε πλουσιοπάροχα τους "πρόσφυγες" δηλ. την συνοδεία του Αβραάμ.

Εδώ όμως φίλοι μου μπαίνουν τα δύσκολα.

Διότι πρέπει να έχετε υπ' όψη σας ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος το βρίσκει διασκεδαστικότερο να πιστεύει παρά να αρνείται.

Έρχεται για παράδειγμα ο Magister ο Παναής και μας λέει ότι οι Εβραίοι και οι Σπαρτιάτες ήταν απ' την ίδια φυλή διότι λέει "τάδε έφη Παναής" ο Ελληνορθόδοξος αριστερός με προυπηρεσία στο Αντάρτικο κατά των "κακών" Γερμανών κλπ, κλπ.
Απ' την άλλη όταν ρωτήσεις τους Άραβες από που κατάγονται, οι μισοί σου λένε είμαστε του Ιμπραχίμ (Αβραάμ) και οι άλλοι μισοί του Ζουκτάν.
Αυτοί δε που λένε ότι κατάγονται απ' τον Ζουκτάν λένε ότι οι απόγονοι του Ιμπραχίμ είναι Γερμανοί.
Ρωτάς τώρα τους Γερμανούς "ρε παιδιά τι σημαίνει "Eber" και αυτοί σου λένε "αγριογούρουνο" ή "κάπρος".
Και ιδού το ερώτημα: ο Γερμανός "Eber" είναι ο προπάτορας του Αβραάμ ή ο Υπερίων;
Ξαναρωτάς τους Γερμανούς: "πως λέτε ρε καρντάσια το "Υπέρ" του Υπερίωνος;" και αυτοί σου λένε "Uber".
Βέβαια το πιό συνηθισμένο επίθετο που έχουν οι απόγονοι του Ζουκτάν για τους Ευρωπαίους γενικά είναι το "γουρούνι".

Προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι ο Θεοχάρης ο γιός κάποιου Υπερίωνα ήταν Ευρωπαίος και όχι Ασιάτης. Αν ήταν Γερμανός ή Έλληνας της Θράκης ή της Ιωνίας ποιός μπορεί να μας το πεί;
Αυτά για σήμερα.
Α.. και πριν το ξεχάσω. Αυτός ο αθεόφοβος ο Μπαμπινιώτης γιατί γράφει ότι η λέξη "Οθόνη" είναι Εβραϊκή;
Καλά νύχτα έγραφε το λεξικό του; Γιατί δεν άνοιξε λίγο Όμηρο να δεί πόσες φορές επαναλαμβάνεται εκεί μέσα ή λέξη "οθόνη";

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 19:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στον βασιλιά των Φιλισταίων "Τον Δίκαιο Βασιλιά" ή "Μελχισεδέκ". Ο Μελχισεδέκ ό Φιλισταίος σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις ήταν Έλληνας απ' την Κρήτη, ο οποίος και φιλοξένησε πλουσιοπάροχα τους "πρόσφυγες" δηλ. την συνοδεία του Αβραάμ.


φιλε μου γεια σου!

θα ήθελα τις πηγές σου για τον Μελχισεδεκ.
φυσικά εκτός απο αυτές τις Αγίας Γραφής.
διότι τα συμπεράσματα που βγάζεις δεν μπορούν να βγουν μόνο απο την Αγία Γραφή αλλά και απο άλλα βιβλία(άσχετα αν είναι σωστά ή όχι).


ευχαριστώ.


υγ. τσέκαρε τι κοινό έχει η "κατσούνα" με τους ποιμένες προβάτων της Παλιάς Διαθήκης όλων των φυλών...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 21:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ magister:

Έλεγξε σε παρακαλώ τα φίλτρα του mail server σου. Έχω προσπαθήσει επανηλημένως να απαντήσω σε email που μου έχεις στείλει για κάποιο θέμα και φαίνεται πως οι απαντήσεις μου δεν μπορούν να φτάσουν σε εσένα.

Συγνώμη για τη διακοπή της ροής του θέματος


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 22:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγγνωμη αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω. Ειναι απο τους γελοιοτερους ισχυρισμους που εχω ακουσει. Αγαπητη Ostria μην μπαινεις στη διαδικασια ουτε να το σκεφτεις

Αγαπητέ μου Ελεάτη να σου δώσω και το κείμενο να γελάσεις κι άλλο (;)

http://www.bibles.gr/makkabaion112.htm

Το κείμενο είναι λίγο μπερδεμένο ή μου φαίνεται;
Αναφέρονται δύο αρχιερείς Ο Ιωνάθαν και ο Ονίας (ο δεύτερος παλιότερος) και ένας βασιλιάς των Σπαρτιατών Άρειος ή Δαρείος;
Η επιστολή που αποστέλει ο Ιωνάθαν στους Σπαρτιάτες (για να τους υπενθυμίσει την αδερφική φιλία τους) είναι υποτίθεται αντίγραφο εκείνης της παλιότερης επιστολής που είχε στείλει ο Άρειος (Αρεύς αλλά ποιός από όλους;) ή Δαρείος (δεν υπάρχει τέτοιος βασιλιάς στην Σπάρτη) στον προκάτοχό του ή ακόμα παλιότερο αρχιερέα Ονία (πολλοί χρόνοι έχουν παρέλθει από τότε). Μόνο που δεν μας λέει αν έλαβε ποτέ απάντηση από τους Σπαρτιάτες.

Το επίμαχο κείμενο βέβαια της επιστολής το βλέπετε στο 20-23
Αν είχαν βρει οι Σπαρτιάτες ένα τέτοιο κείμενο γύρω στο 300-260 πΧ δεν θα υπήρχε έστω και μία ελληνική αναφορά σε αυτό;


quote:
Αν δεχθούμε τα περί κοινής καταγωγής Λακεδαιμονίων και Εβραίων και δεχθούμε ότι ο Λυκούργος "εκπολίτισε" τους Λακεδαίμονες με τη νομοθεσία του που απαγόρευσε τις ανθρωποθυσίες, τότε θα πρέπει, είτε να παραδεχθούμε ότι ο εν Ελλάδα κλώνος των απογόνων του Αβραάμ συνέχισε κάποια βάρβαρα πατρογονικά έθιμα (ο απόηχος των οποίων ιχνηλατείται και στην Παλαιά Διαθήκη) είτε να προσδιορίσουμε πότε άλλαξε ο κλώνος ή ο κορμός - και πώς.

Αγαπητέ Trainman θεωρώ απίθανο οι Λακεδαιμόνιοι βασιλείς, Αγιάδες και Ευρυποντίδες, να καταγόντουσαν από τους Ιουδαίους (ή και να το πίστευαν ποτέ αυτό).

Στον Ελευθερουδάκη βρήκα τα εξής: Η αλληλογραφία αυτή που αναφέρεται στο Α βιβλίο των Μακκαβαίων και στον Ιώσηπο, έγινε γύρω στο 175-164 πΧ ή επί Αρεως του Α΄ και Ονίου του Α΄ (309-265πΧ). Η επιστολή του Αρεως κατά την μετάφραση του βιβλίου Μακκαβαίων (Α,ιβ) άρχεται ομιλούσα περί κοινής καταγωγής Σπαρτιατών και Ιουδαίων. Επί ταύτης, καθώς και επί του βεβαιωμένου ότι ο αδερφός του Ονίου, Ιάσων (χμ) υπονομεύσας την αρχιερωσύνην, κατέφυγε εις Λακεδαίμονα "δια την συγγένειαν", επίσης δε και επι των ιστορουμένων περί Ευρυκλέους του Λαχάρους, επισκεφθέντος την Ιουδαίαν, εστηρίχθη η θεωρία, ήν εδέχετο και ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς, περί κοινής καταγωγής των δύο λαών, ήτις όμως γενικώς αποκρούεται ως ανακριβής. Ο Niese μάλιστα θεωρεί ως πλαστά επινοήματα την αλληλογραφίαν ταύτην και το εν αυτή όνομα Αρεύς.

(Ο Γάιος Ιούλιος Ευρυκλής (1ος αιώνας πΧ) διορίστηκε δοικητής της Σπάρτης από τον Καίσαρα αλλά λόγω των καταχρήσεων του έγινε επανάσταση και αυτός κατέφυγε στην Ιουδαία και μεσολάβησε στην διαμάχη μεταξύ του Ηρώδη και των γιών του μεταξύ του 10 και 5 πΧ. Πήρε πολλά δώρα πήγε στην Καππαδοκία και επέστρεψε στην Σπάρτη αλλά τον έδιωξαν πάλι και από κει χάνονται τα ίχνη του.)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 12/07/2006 22:28:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 01:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υγ. τσέκαρε τι κοινό έχει η "κατσούνα" με τους ποιμένες προβάτων της Παλιάς Διαθήκης όλων των φυλών...

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ


Απάντηση: Έχει σχήμα πυραμιδοειδές στην κορυφή. Βγάζει και φωτιές!!!
Ο Ζευς κρατούσε 3 κατσούνες.
Ο Ποσειδώνας μόνο μιά.
..Και ο Λουκάς καμία!!


Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 13/07/2006 01:47:27

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 13/07/2006 01:50:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 02:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα ήθελα τις πηγές σου για τον Μελχισεδεκ.
φυσικά εκτός απο αυτές τις Αγίας Γραφής.
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ

Έλα βρε Ελάχιστε, και τα μικρά παιδιά γνωρίζουν για τον Μελχισεδέκ τον Γαλ(ε)ιλαίο στα χειρόγραφα της Νεκρής Θάλασσας.

Υπάρχει όμως και ένας Έλληνας Μελχισεδέκ που έκανε τους Ρωμαίους να αναστενάξουν το 131π.Χ.. Δεν πιστεύω να μη γνωρίζεις το όνομά του;

Σου δηλώνω όμως ότι ο Μελχισεδέκ των χειρογράφων της Νεκρής θάλασσας είναι ο Έλληνας Μελχισεδέκ του 131π.Χ.

...Μ' αρέσει που το πας κατα 'κεί.

Φίλε Ελάχιστε δώσε χαιρετίσματα στο ..."Τάρεκ" εκεί που βρίσκεσαι και πες του ότι θα του κάνουμε και αυτού ένα ...μνημόσυνο σύντομα.


Υ.Γ. (εκεί που βρίσκεσαι πόσο μακριά είσαι απ' τα βουνά του Άτλαντος;)

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 12:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Ostria

Το ζήτημα δεν είναι αν απορρίπτει κάποιος ή όχι ένα τέτοιο ενδεχόμενο, αλλά οι λόγοι που τον οδηγούν να το κάνει. Νομίζω δε, πως καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Και μένα μου φαίνεται απίθανο το σενάριο, εφ' όσον δεν το έχει επικαλεσθεί π.χ. κάποιος από τους έλληνες εχθρούς των Σπαρτιατών και εφ' όσον δεν αναφέρονται οι Σπαρτιάτες στη Γένεση. Ένα έθνος ωστόσο, δεν είναι κατ' ανάγκην ομοιογενές από την αρχή ως το τέλος. (Αμφιβάλλεις ότι απόγονοι των Μακεδόνων είναι και οι Σκοπιανοί;)

Κάθε εικασία ας είναι ευλογημένη, αρκεί να μην προσπαθούμε να την αποδείξουμε με το στανιό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 22:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα βρε Ελάχιστε, και τα μικρά παιδιά γνωρίζουν για τον Μελχισεδέκ τον Γαλ(ε)ιλαίο στα χειρόγραφα της Νεκρής Θάλασσας.

Υπάρχει όμως και ένας Έλληνας Μελχισεδέκ που έκανε τους Ρωμαίους να αναστενάξουν το 131π.Χ.. Δεν πιστεύω να μη γνωρίζεις το όνομά του;

Σου δηλώνω όμως ότι ο Μελχισεδέκ των χειρογράφων της Νεκρής θάλασσας είναι ο Έλληνας Μελχισεδέκ του 131π.Χ.

...Μ' αρέσει που το πας κατα 'κεί.

Φίλε Ελάχιστε δώσε χαιρετίσματα στο ..."Τάρεκ" εκεί που βρίσκεσαι και πες του ότι θα του κάνουμε και αυτού ένα ...μνημόσυνο σύντομα.


Υ.Γ. (εκεί που βρίσκεσαι πόσο μακριά είσαι απ' τα βουνά του Άτλαντος;)

Λουκάς
ΕΡΙΩΠΙΣ Απεστάλη: 13/07/2006, 01:30:18

quote:υγ. τσέκαρε τι κοινό έχει η "κατσούνα" με τους ποιμένες προβάτων της Παλιάς Διαθήκης όλων των φυλών...

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ

Απάντηση: Έχει σχήμα πυραμιδοειδές στην κορυφή. Βγάζει και φωτιές!!!
Ο Ζευς κρατούσε 3 κατσούνες.
Ο Ποσειδώνας μόνο μιά.
..Και ο Λουκάς καμία!!



Φιλε μου ο τρόπος που έχεις διαλέξει να μας πληροφορείς είναι δίκοπο μαχαίρι.
Προσπαθώ να σε βοηθήσω να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός οδηγώντας σε ταυτόχρονα προς τα τελευταία κομμάτια του παζλ σου.
Και λέω του παζλ σου διότι εσύ έχεις τα κομμάτια στην σκέψη σου συνολικά , και για κάποιους λόγους δεν τα ενώνεις αλλά μας τα πετάς διασκορπισμένα βάζοντας μας συνάμα στην διαδικασία δόμησης…
Κάποια από αυτά έχουν βάση κάποια άλλα όχι.
Νομίζω ότι έχω καταλάβει που θες να καταλήξεις δεν γνωρίζω όμως το πότε…

Σου πετάω λοιπόν κάποια κομμάτια από το δικό μου παζλ τώρα, και όποια μπορείς να ενώσεις με δικά σου , ένωσε τα ! όποια δεν μπορείς αποθήκευσε τα διότι και εμείς αυτό κάνουμε με τα δικά σου…

Αν και δεν βοηθάμε την ομαλή ροή του θέματος έτσι, απλά μάλλον πετάμε μια ατάκα και το παίζουμε κάπως…..
Για αυτό είναι η πρώτη και η τελευταία φορά από την μεριά μου που παίζω έτσι.

ΣΧΕΤΙΚΆ ,λοιπόν, με ότι αφορά τον Μελχισεδέκ έχουμε τελείως διαφορετικές απόψεις .
Δεν συμφωνώ με τους συλλογισμούς σου, με τον δικό μου αρχάνθρωπο Μ… δεν υπάρχει σχέση.
Ένα έχω μόνο να σου πω : Ο Μελχισεδέκ ζει.

Ο Αβραάμ φίλε μου είχε σίγουρα περισσότερη σχέση με αυτό που σήμερα ονομάζετε Κρήτη από τον Μελχισεδέκ σου,
όπως και πολλοί άλλοι ποιμένες. εξ ου και οι κατσούνες, οι οποίες σήμερα υπάρχουν ακόμα μόνο σε έναν νομό αλλά σε πολύ πιο μικρό μέγεθος.
Ουδεμία σχέση έχει η πυραμίδα σαν σχήμα με την μορφολογία της κατσούνας φίλε, είσαι μάλλον εκτός σε αυτό...
αν και την συναντάμε και σε τοιχογραφίες της Αιγύπτου....

Για την ερώτηση περί Ατλαντίδας , ένα έχω να σου πω : δεν θα συμφωνήσω με τον φιλόσοφο Πλάτωνα σε αυτό , αλλά θεωρώ ότι βρίσκομαι πάρα πολύ κοντά. Ίσως πιο κοντά από ότι φαντάζομαι …
Γνωρίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε , αλλά τα συμπεράσματα μας δεν θα συγκλίνουν ποτέ…ή ποτέ να μην λέω ποτέ;


Τον Δεκέμβριο του 2001 στην δυτική Κούβα (κοντά στη χερσόνησο Guanahacabibes) σε υποθαλάσσιες έρευνες για βυθισμένα πλοία των προηγούμενων αιώνων, η Καναδή ερευνήτρια Paulina Zelitsky με το πλήρωμά της βρήκαν με την βοήθεια τηλεχειριζόμενου ρομπότ, σε βάθος περίπου 650 μέτρων, ερείπια από βυθισμένη πανάρχαια πόλη. Κάποιες επιγραφές έχουν αρκετά σύμβολα που είναι κοινά με τον δίσκο της Φαιστού. Η ηλικία τους προσδιορίζεται περίπου 6.000 ετών, ταυτίζοντάς τα με την πιθανότερη ηλικία της μυθικής Ατλαντίδος. Οι έρευνες συνεχίζονται. ΓΙΑ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ!!!!


Ίδωμεν…

Αλήθεια τι σημαίνει Asi Gonia και τι σχέση είχε ο Αβραάμ και η «κατσούνα του» ;
έχεις διαβάσει απο Ηρόδοτο την "Ευτέρπη";


Ευχαριστώ.



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 13/07/2006 22:51:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 00:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ζήτημα δεν είναι αν απορρίπτει κάποιος ή όχι ένα τέτοιο ενδεχόμενο, αλλά οι λόγοι που τον οδηγούν να το κάνει. Νομίζω δε, πως καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Και μένα μου φαίνεται απίθανο το σενάριο, εφ' όσον δεν το έχει επικαλεσθεί π.χ. κάποιος από τους έλληνες εχθρούς των Σπαρτιατών και εφ' όσον δεν αναφέρονται οι Σπαρτιάτες στη Γένεση. Ένα έθνος ωστόσο, δεν είναι κατ' ανάγκην ομοιογενές από την αρχή ως το τέλος. (Αμφιβάλλεις ότι απόγονοι των Μακεδόνων είναι και οι Σκοπιανοί;)


Νομίζω ότι συμφωνούμε αγαπητέ. Αν υπήρξε ένα τέτοιο έγγραφο δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην το αναφέρουν (να το χρησιμοποιήσουν κατά βούληση) είτε κατά την αρχαιότητα, είτε αργότερα. (πχ φαντάζομαι ότι ο Απόστολος Παύλος θα έτρεχε στην Σπάρτη και όχι στην Αθήνα ή την Θεσ/νικη ή την Κόρινθο).

Ας πούμε βρήκα αυτό το site (Το επίσημο συντονιστικό όργανο του Ελληνικού Εβραϊσμού είναι το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο Ελλάδος (Κ.Ι.Σ.).)
http://www.kis.gr/main.html

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσον οι πληροφορίες τους κρίνονται ακριβείς. πχ βλέπω ότι αναφέρει:
"Στο βιβλίο των Μακκαβαίων (Μακκ. Α' 15:23), παραδίδεται κατάλογος Ιουδαϊκών Κοινοτήτων εγκατασπαρμένων στα σημαντικότερα κέντρα της Ελλάδος.
Αν και πουθενά δεν γράφουν το κεφάλαιο που έχει τον κατάλογο, τελικά τον βρήκα ψάχνοντας το βιβλίο Α των Μακκαβαίων, είναι το Μακκ. Α' κεφ 15 στίχοι 15-23. Ρίξτου μια ματιά γιατί εγώ εδώ δεν βλέπω κατάλογο Ιουδαϊκών Κοινοτήτων αλλά αποδράσαντες Ιουδαίους από την χώρα τους που τους ζητούν να τους τους στείλουν πίσω με εντολή του Λεύκιου, υπάτου των Ρωμαίων.

"Εάν λοιπόν μερικοί κακοήθεις Ιουδαίοι άνδρες εδραπέτευσαν από την χώρα των και ήρθαν προς σάς, να τους παραδώσετε εις τον Σίμωνα τον αρχιερέα, δια να τους δικάσει και να τους τιμωρήσει σύμφωνα με τους νόμους των".

Αρα λοιπόν, ο Λεύκιος έστειλε εντολή σε όλες τις χώρες και τις κατανομάζει μία μία, να δεχτούν την ιουδαϊκή αντιπροσωπία και να τους βοηθήσουν να πάρουν πίσω τους αντιδραστικούς; δραπέτες από την Ιουδαία.
http://www.bibles.gr/makkabaion115.htm


Τώρα για τους απογόνους των Μακεδόνων είναι μεγάλη συζήτηση. Κάποιοι Σκοπιανοί πιθανότατα είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων, κάποιοι άλλοι όχι.


quote:
Τον Δεκέμβριο του 2001 στην δυτική Κούβα (κοντά στη χερσόνησο Guanahacabibes) σε υποθαλάσσιες έρευνες για βυθισμένα πλοία των προηγούμενων αιώνων, η Καναδή ερευνήτρια Paulina Zelitsky με το πλήρωμά της βρήκαν με την βοήθεια τηλεχειριζόμενου ρομπότ, σε βάθος περίπου 650 μέτρων, ερείπια από βυθισμένη πανάρχαια πόλη. Κάποιες επιγραφές έχουν αρκετά σύμβολα που είναι κοινά με τον δίσκο της Φαιστού. Η ηλικία τους προσδιορίζεται περίπου 6.000 ετών, ταυτίζοντάς τα με την πιθανότερη ηλικία της μυθικής Ατλαντίδος. Οι έρευνες συνεχίζονται. ΓΙΑ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ!!!!

Μόνο που απ ότι φαίνεται οι έρευνες έχουν σταματήσει..; Οσο για τα σύμβολα που είδαν έχω εδώ την σχετική συνέντευξη:
http://www.tylwythteg.com/articles/cuba.html

Paulina: Yes, thank you. I was overhearing my husband and I don't want you to make any bad mistakes mixing Greek, because it is not Greek. It has the same tendency, but it is not Greek. We don't know what it is and scientists are trying to decipher it.

RIGHT. IT HAS SOME RESEMBLANCE IN LETTERING TO GREEK, BUT IS NOT GREEK. AND THERE ARE SOME LIKE PICTOGRAPHS THAT WOULD FALL INTO THE HIEROGLYPHIC CATEGORY AS WELL?

Paulina: Yes, and symbols as well. There are different signs, more like American nature, like they have found in Central America.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 01:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίδωμεν…

Αλήθεια τι σημαίνει Asi Gonia και τι σχέση είχε ο Αβραάμ και η «κατσούνα του» ;

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ


Φίλε μου θυμάσαι τι σου έγραψα για την "κατσούνα" πριν καν μου αναφέρεις την Ασί Γωνία;

quote:
: Έχει σχήμα πυραμιδοειδές στην κορυφή. Βγάζει και φωτιές!!!
ΕΡΙΩΠΙΣ

Αυτά σου είχα γράψει, και υποτίθεται ότι δεν γνώριζα τίποτα ακόμα για την Άσι Γωνία που ανέφερες αργότερα.

Και για νε μη ...σε κουράζω όπως λες, σου υπενθυμίζω στα γρήγορα ότι στο χάρτη όταν κοιτάξεις η Ασί Γωνία που βρίσκεται στην Κρήτη έχει σχήμα πυραμιδοειδές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θυμάσαι όταν γράφαμε για το Τρίγωνο (πυραμίδα) με τον οφθαλμό στην μέση, στο ...άλλο θέμα τι τους είπα όλων;

Λες:

quote:
Αν και δεν βοηθάμε την ομαλή ροή του θέματος έτσι, απλά μάλλον πετάμε μια ατάκα και το παίζουμε κάπως…..ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ

Σε ρωτάω λοιπόν και σένα, αντέχεις;

"Dynion Mwyn"....., λένε οι Ουαλλοί μάγοι. Λες να μη γνωρίζω ποιοί είναι οι "Dynion Mwyn" φίλε μου;

quote:
έχεις διαβάσει απο Ηρόδοτο την "Ευτέρπη";

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ


Άντε και σου είπα όχι, θα με πιστέψεις;


Φίλε Trainman παρακολουθείς τι μου κάνει ο Ελάχιστος εδώ πέρα;

Λες;;;;


quote:
The Welsh Witchcraft tradition of Dynion Mwyn has many legends associated with a single lost civilization which we have interpreted to describe Atlantis.

Αυτά γράφει το site που μας συνέστησε ο φίλος Ελάχιστος.

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 14/07/2006 02:17:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 02:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα έχω μόνο να σου πω : Ο Μελχισεδέκ ζει.
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ


Και ύστερα μου γράφεις φίλε μου ότι σε ταλαιπωρώ με πάζλ.
-------------------------------------------------------


Αμαλιιιιίααααα που είσαι;
Ελάχιστος ...τάδε έφη ...ιδουνά.
-------------------------------------------------------

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 13:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα!

Συνεχίζω να παρακολουθώ το αξιόλογο αυτό topic , προσδοκώντας στην «ανασυγκρότηση των σκληρών του δίσκων c » μπας και βγει ένα ουσιωδέστερο νόημα σχετικά πάντα με το αρχικό ερώτημα του θεματοθέτη.

Προσωπικά δεν έχω αλλάξει γνώμη , δηλαδή σύμφωνα με την δική μου έρευνα και μελέτη εξακολουθώ να πιστεύω ότι κατά τόπους σε αυτό που σήμερα ονομάζουμε Ελλάδα γίνονταν ανθρωποθυσίες.
Οι οποίες καταργήθηκαν μετά από αγώνες των ανθρώπων του Πνεύματος ή και με νομοθετικές ρυθμίσεις όπου χρειάστηκε.

Βέβαια είμαι ανοιχτός και ευπρόσδεκτος να αναθεωρήσω τις απόψεις μου , αρκεί να παρουσιαστούν στοιχεία τα οποία θα με πείσουν.

Σέβομαι βέβαια τις απόψεις όλων και όλες οφείλω να τις εξετάζω δυό και τρεις φορές.
Αυτός είναι και ο λόγος που παραθέτω συνδέσμους από διάφορα site πολλές φορές τα οποία χρησιμεύουν σαν πηγή γνώσης . Άσχετα αν στο εν κατακλείδι συμπέρασμα τους , εκεί δηλαδή που μπαίνει εκτός από το καθαρά ιστορικό γεγονός και το χέρι του γράφοντα άρα η λογική του και το συναίσθημα του, εγώ είμαι αντίθετος ή δύσπιστος με αυτό.
Μάλιστα αυτός είναι και ο λόγος που έδωσα τον συγκεκριμένο σύνδεσμο , σαν πηγή γνώσης και καταγραφής ιστορικών καθαρά γεγονότων.

Όπως όμως έγραψα και παραπάνω στο ερώτημα αν γίνονταν ή όχι ανθρωποθυσίες στην «Ελλάδα»!η απάντηση είναι ναι γίνονταν όπως γίνονταν σε όλο σχεδόν τον τότε παγανιστικό κόσμο.


Υγ δεν κοίταξα στον χάρτη φίλε μου για την Ασί Γωνιά ,την ξέρω όπως ξέρεις εσύ την Αυστραλία.

Υγ2. σταματάω να γράφω μέχρι να βγεισε ένα post καποιο συγκεντρωτικό νόημα το οποίο θα με κάνει να αλλάξω γνώμη .


Ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 13:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

αφού εξετάσεις φίλε την εικόνα , κάνε και ένα κλικ...
το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και είχαν δωθεί σιγκεκριμένες ιστορικές πηγές απο όλες τις πλευρές...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 15:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υγ δεν κοίταξα στον χάρτη φίλε μου για την Ασί Γωνιά ,την ξέρω όπως ξέρεις εσύ την Αυστραλία.
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ

Μπορείς λοιπόν σαν ντόπιος που δηλώνεις να μας πεις τι σημαίνει "Ασί Γωνιά" και πως ετυμολογείται η "Κατσούνα";

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Όπως δεν έχεις και την παραμικρή ιδέα για τον ρόλο τον οποίο οικειοποιείσαι με ύφος αυθεντίας. Διαφορετικά κάτι θα μας έλεγες.

Καλά θα κάνεις λοιπόν να κοιτάξεις στον χάρτη και να δεις τι σχήμα έχει η Ασί Γωνία και να επανέλθεις στον διάλογο.

Καλά θα κάνεις επίσης να ρωτήσεις και τους παλιούς γιατί ονομάζανε την κατσούνα έτσι.

Όσον αφορά τις ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα ένα πράγμα σου λέω, αν δεν ήταν ο Θησέας να ξεπαστρέψει τους "Τελχίνες" με τελευταίο σταθμό την Κρήτη, σήμερα θα είχαμε όλοι ...Αμερικάνικο διαβατήριο με την σφραγίδα της ALBA.

Καλά ταξίδια φίλε μου αν δεν απαντήσεις, και χαιρετίσματα απ' τους Κούρους της Αυστραλίας.

Όσον αφορά τον Μελχισεδέκ που είπες ότι ζει, εγώ σου λέω ότι και ο Θησέας ΖΕΙ.


ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 16:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρε ΕΡΙΩΠΙΣ !
Γιατί έγινες ξαφνικά τόσο…ερειστικός ;
Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτό που θέλεις και σίγουρα, δεν είναι αυτό που θέλω εγώ να γίνουμε εδώ πέρα μαλλιά κουβάρια.

Μου έγραψες:

quote:
Όπως δεν έχεις και την παραμικρή ιδέα για τον ρόλο τον οποίο οικειοποιείσαι με ύφος αυθεντίας. Διαφορετικά κάτι θα μας έλεγες.

Καταρχήν δεν δηλώνω αυθεντία σε τίποτα και με τίποτα.
Αλλά ποιος είναι ο ρόλος ο οποίος οικειοποιούμε ;
Γράψε τον στα ίσα , μπας και τον καταλάβω, μπας και δω το λάθος μου ;

quote:
Μπορείς λοιπόν σαν ντόπιος που δηλώνεις να μας πεις τι σημαίνει "Ασί Γωνιά" και πως ετυμολογείται η "Κατσούνα";
Καλά θα κάνεις λοιπόν να κοιτάξεις στον χάρτη και να δεις τι σχήμα έχει η Ασί Γωνία και να επανέλθεις στον διάλογο.

Αναρωτιέμαι αν έχει δεις και αν έχεις πιάσει ποτέ στην ζωή σου κατσούνα;
Ή έστω να έχεις δει ποτέ τον χειρισμό της από κάποιο βοσκό;
Διότι τότε θα γνώριζες γιατί την ονομάζουν μεγάλο κατσούνι, το οποίο φυσικά κατσούνι είναι στην κορυφή της χρησιμεύει στο να πιάνουν τις αίγες και τους τράγους οι βοσκοί από τα κέρατα.
Φυσικά η καλή κατσούνα είναι από ξύλο αμπελιτσιάς και λίγοι ξέρουν πως θα την γυρίσουν για να γίνει το «κατσούνι» «βολικό».
Αυτό όμως που ήθελα να πω εγώ και που φυσικά δεν κατάλαβες είναι ότι την ίδια ακριβώς κατσούνα συναντάμε στα ιερογλυφικά της Αιγύπτου αλλά και στις απεικονίσεις των βοσκών της μέσης Ανατολής.
Και αυτό λέει πολλά…
Ο λόγος που δεν το κατάλαβες είναι διότι χρησιμοποίησα τον δικό σου τρόπο γραφής των post. Δηλαδή τα μισόλογα και ότι θέλει ο κάθε ένας ας καταλάβει.
quote:
Καλά θα κάνεις επίσης να ρωτήσεις και τους παλιούς γιατί ονομάζανε την κατσούνα έτσι.

Και ποιος σου είπε φίλε μου ότι δεν το έχω κάνει και μάλιστα πριν πολλά χρόνια;;;;

quote:
Όσον αφορά τις ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα ένα πράγμα σου λέω

Και εγώ θα σου προτείνω να κάνεις κλικ στην φώτο παραπάνω και να διαβάσεις τι είχε γράψει ο rizitis και όχι μόνο.

quote:
Καλά ταξίδια φίλε μου αν δεν απαντήσεις, και χαιρετίσματα απ' τους Κούρους της Αυστραλίας.

Πως μπορώ να μην απαντήσω στο post σου;
Έχεις και εσύ τα χαιρετίσματα μου και καλές αντάμωσες φίλε Λουκά.


η κατσούνα φίλτατε είναι το μπαστούνι απο ξύλο αμπελιτσιάς που κρατάει ο ασιγωνιότης γέρος.
αν παρατηρήσεις θα δεις το κυκλικό(κατσούνι) γύρισμα της στο πάνω της μέρος


άσχετα αν την κατσούνα σε αυτήν την φώτο την κρατάει ένα άσχετος...
απλά σύγκρινέτην με την ράβδο του Αβραάμ, του Ααρών αλλά και με τις τοιχογραφίες των Αιγυπτίων...
αυτό ήθελα να σου πω και τίποτα παραπάνω.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 18:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι

Το ξεφτιλίσαμε το θέμα, αλλά το πεπρωμένο ξανακτυπά: Βλέπετε, δίπλα στον George, εμφανίζεται ένας βουλευτής του ΠΑΣΟΚ από το Λασήθι, ονόματι...Καρχιμάκης!

Edited by - Trainman on 14/07/2006 18:05:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 18:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Now, the question remains, how do we know the Spartans were the offspring of the tribe of Dan? . . . Aside from the fact that the Spartans wore long hair as a symbol of their power (like Samson) there is a legend written about the son of Belus, king of the Spartans -- in which is given the story of one named 'Danaus,' who arrived in Greece with his daughters by ship. According to the legend, his daughters called themselves Danades. They introduced the cult of the mother goddess, which became the established religion of the Arcadians and developed over the years into the worship of Diana. . .The Spartans so loved their king that they called themselves Danaans -- long before they adopted the name of Spartans. Also in the legend is a record of the arrival of 'colonists from Palestine.' Please note, the man who headed the expedition was named Danaus. He may well have been of the tribe of Dan, and thus would have been the progenitor of the ancient Spartans." [Church, p. 120-21]

"In Greek myth. . .[is] the legend of King Belaus, one Danaus, who arrives in Greece with his daughters, by ship. His daughters are said to have introduced the cult of the mother goddess, which became the established cult of the Arcadians. According to Robert Graves the Danaus myth records the arrival in the Peleponnesus of 'colonists from Palestine.' Graves states that King Belus is in fact Baal, or Bel -- or perhaps Belial from the Old Testament." [Baigent, Holy Blood, p. 275]
"At that particular time Arcadia was ruled by Spartans. . . The Spartans placed a special magical significance on their long hair . . .associated with their great strength. There appears to have been a relationship between the Spartans and the Jews. In the Apocryphal we read: 'It has been found in writing concerning the Spartans and the Jews that they are brethren and are of the family of Abraham.' (Maccabees I 12:21)" [Van Buren, p. 45]
Dan shall be a serpent by the way, an adder in the path, that biteth the horse heels, so that his rider shall fall backward. Genesis 49:17

". . .Dan became the very type of evildoing. He was placed in the north (Num. ii.25), this being the region of darkness and evil (Jer. i.14). . ." [Singer, Jewish Encyclopedia ("Dan"), p. 423]

Κάτι αιρετικό: http://www.ucg.org/brp/materials/throne/appendices/ap2.html

Και κάτι άλλο: στην περίφημη Αδάκρυς Μάχη (Αδάκρυς= χωρίς δάκρυ) το 368 π.Χ, ο νεαρός βασιλιάς Αρχίδαμος του Αγησιλάου εκστράτευε μέσα στο αρκαδικό έδαφος με Σπαρτιάτες και μισθοφόρους. Στο ύψος της Μαλέας κατάλαβαν ότι ένα τεράστιο τμήμα του αρκαδικού στρατού ήταν μπροστά τους. Τότε οι μισθοφόροι, με τη δικαιολογία ότι ήταν απλήρωτοι (πάντα με το χρήμα αυτοί οι άνθρωποι ), αποχώρησαν. Λίγο πιο κάτω όμως τους πρόφτασαν οι Αρκάδες. Οι Σπαρτιάτες έτρεξαν σε βοήθεια των μισθοφόρων.
Σύμφωνα με τον θρύλο ο Αρχίδαμος τους απεύθυνε έναν λόγο για το ένδοξο παρελθόν και τη δόξα της Σπάρτης, ενώ ο ουρανός σχιζόταν από αστραπές. Ενθαρρυμένοι από το θεϊκό αυτό σημάδι οι 2000 Σπαρτιάτες και μισθοφόροι, επιτέθηκαν στον στρατό των 15000 Αρκάδων. Στην μάχη που ακολούθησε 10000(μύριοι) Αρκάδες έπεσαν νεκροί, χωρίς ούτε ένας Σπαρτιάτης να χάσει τη ζωή του.
Quiz: Ποιας εθνικότητας ήταν οι μισθοφόροι;
Et in Arcadia ego.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 23:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά δεν έχω αλλάξει γνώμη , δηλαδή σύμφωνα με την δική μου έρευνα και μελέτη εξακολουθώ να πιστεύω ότι κατά τόπους σε αυτό που σήμερα ονομάζουμε Ελλάδα γίνονταν ανθρωποθυσίες.
...
Όπως όμως έγραψα και παραπάνω στο ερώτημα αν γίνονταν ή όχι ανθρωποθυσίες στην «Ελλάδα»!η απάντηση είναι ναι γίνονταν όπως γίνονταν σε όλο σχεδόν τον τότε παγανιστικό κόσμο.


Το ίδιο πιστεύω και γω αγαπητέ Ελάχιστε, σε όλον σχεδόν το κόσμο (όχι μόνο τον παγανιστικό αλλά και στους Εβραίους). Απλώς στην Ελλάδα πρέπει είτε να ήταν περιπτωσιακές είτε να σταμάτησαν αρκετά νωρίς.

Το ντοκιμαντέρ του BBC που μας είχε ειδοποιήσει να δούμε στο ΣΚΑΙ o jonnie, αναφέρθηκε ειδικά στην θυσία του Αβράαμ αλλά και στους Χανανίτες και τους Μωαβίτες (υπάρχει και αναφορά στην θυσία του γιού του βασιλιά των Μωαβιτών στο link που βάζω πιό κάτω).
Οντως περιέργως δεν αναφέρθηκε καθόλου στην Ελλάδα (εκτός από τους παραπάνω αναφέρθηκε στους Ινκας, τους Ινδούς, τους Φοίνικες αν θυμάμαι καλά και τους βορειο-ευρωπαίους.)

Βρήκα άλλο ένα site (βιβλικές μελέτες) για τις ανθρωποθυσίες που και πάλι δεν αναφέρει τους Ελληνες, αναφέρει όμως όλους τους λαούς που έκαναν: Among the list of nations were the Ethiopians, the Babylonians, the Assyrians, the Phoenicians, the Canaanites, the Scythians, the Egyptians, the Chinese, the Persians, the Indians, the Gauls, the Carthaginians, the Britons, the Arabians, the Romans, and many more, including the Africans and peoples of the Americas.

Για τους εβραίους λέει ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν έκαναν ή όχι. Προσπαθεί να δώσει μια διαφορετική εκδοχή για την θυσία του Ισαάκ αλλά αναφέρει και όσα λέει ο Ιερεμίας στο 7:31-32 (για σένα Ερίωπη):

Ο Θεός ήταν δυσαρεστημένος επειδή οι Ιουδαίοι διέπραξαν πονηρίες εναντίον του.
"Εκτισαν βωμόν του Ταφέθ... δια να κατακαίουν εκεί επάνω εις το πυρ τους υιούς και τις θυγατέρες τους, το οποίο εγώ (λέει ο Θεός) δεν εζήτησα ποτέ να κάνουν, ούτε καν το εσκέφθην."

Και κάτι ακόμα που θα αρέσει στον αγαπητό Ερίωπη από το ίδιο site.
Phoenician mythology records that when war and pestilence afflicted the land, a man named Krones offered up his son Yeoud as a sacrifice

http://www.bible-history.com/backd2/human_sacrifice.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 14/07/2006 23:38:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 00:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dan Δαναοί... και γιατί να μην έγινε το αντίθετο που λέει και ο Τάκιτος ότι φημολογείτο την εποχή του; Δηλ Ιουδαίοι-Ιδαίοι (καταγωγή δηλαδή πό την Ιδη της Κρήτης) και ταιριάζει και η κατσούνα


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 01:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ostria δυστυχώς ή ευτυχώς έχω επιλέξει να κατοικώ σε ορεινό χωριό και δεν έχει εμβέλεια ο σταθμός “sky”.
Δεν μπορώ να έχω άποψη για το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ διότι δεν το είδα.
Από την στιγμή όμως που το είδες εσύ, δέχομαι σίγουρα την άποψη σου.

Φυσικά έκαναν και οι Εβραίοι ανθρωποθυσίες.
Δεν χωράει καμιά αμφιβολία περί τούτου.

Όταν έγραψα παγανιστές ίσως να διαβάστηκε κάπως περίεργα, θέλω να εξηγήσω τι εννοώ λοιπόν.

Οι επιστημονικές απόψεις για το ποια θρησκεία ήταν η πρωταρχική θρησκεία στον πλανήτη μας μεταξύ των «αρχανθρώπων» δεν έχουν ακόμα συμφωνηθεί.
Πολλοί επιστήμονες πιστεύουν ότι ήταν ο παγανισμός αλλά και πάρα πολλοί θεωρούν ότι ήταν ο μονοθεϊσμός.
Πριν 2 ημέρες είχα μια πολύ ωραία συζήτηση ακριβώς σε αυτό το θέμα πάνω, με την amalia στο topic που παρουσιάζονται τα άρθρα που επιμελείται η ομάδα του esoterica.

Και οι Εβραίοι όπως άλλωστε και εμείς οι Έλληνες έχουμε περάσει από χίλια μύρια κύματα αλλάζοντας πολλές φορές θρησκεία και πίστη στο πέρασμα των αιώνων.
Φαίνεται λοιπόν ότι για κάποιο μεγάλο χρονικό στάδιο , στον πλανήτη είχε επικρατήσει μια ιδεολογία και ένας τρόπος Πίστης ό οποίος ήθελε στις τελετές του και στα μυστήρια του σαν αναγκαιότητα το ράντισμα των βωμών με ανθρώπινο αίμα.
Αυτό όμως είχε παρουσιαστεί σε κάποια έκφραση παγανιστικών τελετών.
Σίγουρα όχι σε όλο το εύρος της παγανιστικής κοσμοΘεόρησης αλλά σε κάποια από τις εκφάνσεις της .
Το πνευματικό επίπεδο των τότε ανθρώπων αυτό πίστευε και αυτό καταλάβαινε για σωστό…

Η εξέλιξη του είδους μας ,ανά περιοχή πάντα, έφερε και την αλλαγή σε αυτήν την τελετουργία.
Στην Ελλάδα πχ τα πράγματα μπήκαν από πολύ νωρίς στην θέση τους όταν κατάφεραν να επικρατήσουν οι πιο πνευματικοποιημένοι παγανιστές , αυτοί που πίστευαν στον Δία ( Ζευς) , κατατροπώνοντας τους Κρόνιους με τις βαρβαρότητες τους.

Κάπως έτσι άλλαξαν και οι Εβραίοι, με την επικράτηση όμως του μονοθεϊσμού.
Αυτό ξεκίνησε από τον Αβραάμ και μετά.
Ο πατέρας του οποίου πχ ήταν αντίθετος μέχρι εσχάτων στην πίστη του υιού του.

Το πέρασμα όμως ενός λαού από μια θρησκεία σε μια άλλη ή σε μια παράλλαξη της παλιάς δεν είναι ποτέ εύκολο.
Έχει να κάνει μάλιστα και με τα φυλετικά χαρακτηριστικά του εκάστωτε λαού.
Έτσι σε άλλους λαούς αντικαταστάθηκαν οι ανθρωποθυσίες με αυτές των ζώων γιατί πολύ απλά ο λαός απαιτούσε αίμα, σε άλλους λαούς απαγορεύτηκαν από τον ηγέτη τους μονομιάς ή με νόμους και σε άλλους λαούς η ίδια η κοινωνία τις απέβαλε.

Εν κατακλείδι θέλω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτό που έγραψες.

quote:
Απλώς στην Ελλάδα πρέπει είτε να ήταν περιπτωσιακές είτε να σταμάτησαν αρκετά νωρίς

Κλίνοντας θέλω να πω ότι δεν είναι υποτιμητικό για εμάς τους Έλληνες το ότι κάποια από τα φύλα που κατοικούσαν στον σημερινό ελληνικό χώρο έκαναν στο απώτατο παρελθόν ανθρωποθυσίες.
Το επίπεδο του ανθρώπινου εγκεφάλου τότε μέχρι εκεί έφτανε , μέχρι εκεί μπορούσε να εννοήσει…
Άλλωστε οι περισσότεροι λαοί ακόμα και μέχρι πολύ όψιμα έκαναν τα ίδια αλλά και πολύ χειρότερα...


Υγ. κάπου πιο πάνω διάβασα για ωμοφαγίες.
Πρέπει να ξέρουμε ότι ωμοφαγίες γίνονταν σε πολύ κλειστούς κύκλους των ορφικοδιονυσιακών μυστηρίων και μόνο για τους μυημένους. Αυτές γινόταν προς τιμήν του Διόνυσου ζαγκρέα και συμβολίζουν κάποια πράγματα που σηκώνουν πολύ συζήτηση και είναι εκτός θέματος. Όμως από τα ευρήματα των αρχαιολόγων αλλά και από την αρχαία ελληνική γραμματεία (Πλάτων)μέχρι τώρα ,προκύπτει ότι έτρωγαν ταύρο και όχι άνθρωπο.
Με μια λέξη έκαναν Θεοφαγία…


Ευχαριστώ.



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 01:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dan Δαναοί... και γιατί να μην έγινε το αντίθετο που λέει και ο Τάκιτος ότι φημολογείτο την εποχή του; Δηλ Ιουδαίοι-Ιδαίοι (καταγωγή δηλαδή πό την Ιδη της Κρήτης) και ταιριάζει και η κατσούνα


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-



προσεξτε πως απεικονίζετε ο Ααρών και το σχήμα της ράβδου του


εδώ είναι ο Μωησής με την οικογένεια του


και λίγο Αίγυπτο με τον Ra να κάθετε...

τα συμπεράσματα δικά σας....


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 02:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και δυο κουβέντες παραπάνω σχετικά με την ωμοφαγία…

Η Θεοφαγία των «μυημένων» στα Ορφικο-Διονυσιακά μυστήρια.

Λέγοντας των «μυημένων», εννοούμε τους λίγους και εκλεκτούς {μυημένους} οι οποίοι στα διονυσιακά μυστήρια ,που γινόταν μεταξύ τους και όχι στα δημόσια , επιδιδόταν σε Θεοφαγία τρώγοντας ωμό ταύρο , τον λεγόμενο «ταύρο του Διονύσου», θεωρώντας ότι έτσι έτρωγαν τις σάρκες του Διόνυσου- Ζαγρέα οπότε με αυτόν τον τρόπο η ψυχή τους γέμιζε από θεϊκή αθανασία.
Η συγκεκριμένη τελετή των μυστηρίων ήταν βασισμένη στον μύθο του Διόνυσου-Ζαγρέα ,ο οποίος μύθος είναι και ο θεμέλιος λίθος της Ορφικο-Διονυσιακής λατρείας.

Μιλάμε για τον μύθο σύμφωνα με τον οποίο οι Τιτάνες ξεγέλασαν και απομονώσαν τον Διόνυσο Ζαγρέα , μέχρι να τον χάσουν οι τροφοί του από τα μάτια τους . έπειτα άρχισαν να διαμελίζουν το κορμί του τρώγοντας το συνάμα.
Ξαφνικά επεμβαίνει η Δήμητρα η οποία κατάφερε να σώσει την καρδιά του, την οποία και παρέδωσε στον Δία ,ο οποίος, μέσω της καρδιάς του, κατάφερε και ανέστησε τον Διόνυσο-Ζαγρέα , χτυπώντας παράλληλα τους Τιτάνες με τους κεραυνούς του κάνοντας τους στάχτη.
Συνεχίζοντας ο μύθος μας διηγείται ότι από την στάχτη αυτή των Τιτάνων δημιουργήθηκε το ανθρώπινο γένος .

Όμως σύμφωνα με τον Πλάτωνα , οι άνθρωποι αφού προέρχονται από τις στάχτες των Τιτάνων ,φέρουν μαζί τους αυτήν την βαριά πράξη, κάτι σαν προπατορικό αμάρτημα δηλαδή…

Οι άνθρωποι όμως μέσα τους έχουν και μια σπίθα θεότητας, διότι οι Τιτάνες είχαν καταβροχθίσει τις θεϊκές σάρκες του Διονύσου – Ζαγρέα άρα υπήρχε στις στάχτες τους και μια θεϊκή σπίθα, την οποία κληρονόμησαν οι άνθρωποι .

Προσπαθώντας να ενισχύσουν αυτό το θεϊκό στοιχείο μέσα τους οι άνθρωποι , το προερχόμενο από τον Διόνυσο Ζαγρέα , έναντι του γήινου των Τιτάνων, έτρωγαν ωμό ταύρο πιστεύοντας ότι τρώνε τον Διόνυσο- Ζαγρέα εκείνη την στιγμή .
Άρα έκαναν συμβολική Θεοφαγία με σκοπό την πλήρωση της ψυχής από θεϊκά στοιχεία και την απόκτηση της Θεϊκής αθανασίας.

Βέβαια στην πολιτισμένη Αθήνα δεν ευδοκίμησαν για πολύ οι ωμοφαγίες σαν Θεοφαγίες παρά μόνο σαν αντικείμενο πηγής γέλιου στις κωμωδίες των θεάτρων της εποχής.





ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 04:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



ΑΣΙ ΓΩΝΙΑ = Ο σταθμός 888 της ιερής φωτοδέσμης του Ερίωπα από την Ηλιούπολη της Αιγύπτου καθ’ οδόν προς, το ιερό κέντρο της ανθρωπότητας, τους Δελφούς.

(Ας είναι ευλογημένοι όλοι οι Ασιγωνιάτες χάρη στο Ελάχιστο. Ας είναι ευλογημένη όλη η Κρήτη χάρη στον Ελάχιστο.)

ΑΣΙ ΓΩΝΙΑ = Ο σταθμός του «Αγνού Απόλλωνα» εκεί στον «Αϊ Γιώργη» από το ιερό τρίγωνο του Σειρίου καθ’ οδόν προς το ιερό προσκύνημα της ανθρωπότητας, τους Δελφούς.

ΑΣΙ ΓΩΝΙΑ = Η αριστερή πλευρά της ιεράς ΩΠΗς.

ΑΣΙ ΓΩΝΙΑ = Το ταπεινό προσκύνημα του Έλληνα Ερίωπα.

ΑΣΙ ΓΩΝΙΑ = Το ιερό προσκύνημα του Ορφικού Έλληνα 444 καθ’ οδόν προς το ιερό Τρίγωνο της Ελληνικής Μέμφιδος.

ΑΣΙ ΓΩΝΙΑ = Η μέλαινα αδελφή της Λευκωσίας όταν ακτάνει ο Ήλιος.

ΑΣΙ ΓΩΝΙΑ = Το λευκό τρίγωνο όταν δύει ο Ήλιος.


Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α

Το προσκύνημά μου στην Ελληνική Ασί Γωνία.


Λουκάς Γαβριηλίδης

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 15/07/2006 04:24:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 06:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό όμως που ήθελα να πω εγώ και που φυσικά δεν κατάλαβες είναι ότι την ίδια ακριβώς κατσούνα συναντάμε στα ιερογλυφικά της Αιγύπτου αλλά και στις απεικονίσεις των βοσκών της μέσης Ανατολής.
Και αυτό λέει πολλά…
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ

Θα αντέξει αυτή η υπερήφανη Κρητική καρδιά, ή θα μου φύγει και αυτή όπως του Magister;

Για τρίτη και τελευταία φορά στο γράφω. Ρώτησες τους παλιούς να σου πουν γιατί τι ονομάζουν "Κατσούνα"; Θα με σκάσεις για να μου απαντήσεις ένα απλό πράγμα!!

Τελικά τι λες γνωρίζω ή δεν γνωρίζω τι είναι η Κατσούνα;

Το Απόστολο Παύλο τον μνημονεύετε εκεί πάνω που ήλθε και σας βρήκε;

Αλήθεια γιατί έκανε τον κόπο να έλθει στο ιερό χωριό σας μαζί με τον Πέτρο, διερωτήθηκες ποτέ;


Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2226563
Maintained by Digital Alchemy