ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 01:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου πολύς λόγος γίνεται τελευταία , μετά και την αναγνώριση από το μονομελές πρωτοδικείο Αθηνών στους Δωδεκαθεϊστές Έλληνες το δικαίωμα να τελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα σύμφωνα με τις πεποιθήσεις τους , για την τέλεση εκ μέρους τους ανθρωποθυσιών , όπως τις τελούσαν δήθεν και οι δωδεκαθεϊστές πρόγονοί μας .
Φυσικά όλη αυτή η ανιστόρητη λάσπη , εκτοξεύεται κατά των προγόνων μας και των Δωδεκαθεϊστών συμπολιτών μας , από τους κύκλους των φανατικών Χριστιανών και τις παραεκκλησιαστικές οργανώσεις , με την σιωπηρή συμπαράσταση της εκκλησίας , η οποία δεν βλεπει με καλό μάτι την προσπάθεια αναβίωσης της θρησκείας των προγόνων μας .
Περιμένω και τις δικές σας απόψεις επάνω σ'αυτό το θέμα .
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 03:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟΡΙΑ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΗΘΙΚΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΑΑΚ
ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ
ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΣΤΗ ΚΙ ΔΙΧΩΣ ΑΝΤΙΡΗΣΗ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ
ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΟΡΑΤΟ ΧΕΡΙ
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΦΑΓΜΕΝΟ ... ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΛΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο .... ΘΕΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 03:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Φυσικά όλη αυτή η ανιστόρητη λάσπη , εκτοξεύεται κατά των προγόνων μας (συγνώμη αλλά εγώ δεν είδα να λένε τίποτα για το Σωκράτη, τον Κολοκοτρώνη, τον Μακρυγιάννη, τον ......, μήπως πρέπει να διευκρινίσεις κάτι εδώ πέρα;;;;;)και των Δωδεκαθεϊστών συμπολιτών μας , από τους κύκλους των φανατικών Χριστιανών και τις παραεκκλησιαστικές οργανώσεις , με την σιωπηρή συμπαράσταση της εκκλησίας , η οποία δεν βλεπει με καλό μάτι την προσπάθεια αναβίωσης της θρησκείας των προγόνων μας .
Περιμένω και τις δικές σας απόψεις επάνω σ'αυτό το θέμα .

Αφού με κάλεσες, ήρθα!
Βέβαια δεν ξέρω αν αυτοί που θα αναφέρω παρακάτω ανήκουν σε κύκλους φανατικών Χριστιανών ή σε παραεκκλησιαστικές οργανώσεις, αυτό όμως που βλέπω είναι πως αναφέρουν κάποια στοιχεία, τα οποία θεωρώ πως είναι σχετικά με το θέμα που άνοιξες!

Ορίστε λοιπόν:

Το απόσπασμα το πείρα από εδώ: http://www.ekivolos.gr/thriskeia.pdf

«ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ
ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / Θρησκεία

ΕΚΗΒΟΛΟΣ

Τα Θαργήλια και τα Πυανόψια τελούνταν προς τιμήν του Απόλλωνα. Τα Θαργήλια, που περιλάμβαναν και τελετές για την Αρτέμιδα, εορτάζονταν τον Μάιο/Ιούνιο. Στον Απόλλωνα προσφέρονταν οι πρώτοι, μη ωριμασμένοι ακόμη, καρποί καθώς και «άρτος ζυμωμένος με αυτούς τους καρπούς (θάργηλος). Στις τελετές γινόταν παράκληση για καλή καρποφορία και μάλιστα η γιορτή συνοδευόταν από καθαρμό των Αθηναίων για τον σκοπό αυτό. Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν, περιφέρονταν στους δρόμους με σύκα κρεμασμένα στον λαιμό τους. Ονομάζονταν φαρμακοί και καθάρματα και η αποπομπή τους αποσκοπούσε στον καθαρμό ανδρών και γυναικών. Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φαρμακοί (εξ ου και φάρμακο = γιατρικό) να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη.»

Ορίστε και η ιστοσελίδα των, κατά τα φαινόμενα, φανατικών Χριστιανών (εκκλησιαστικών ή παρακκλησιαστικών δεν γνωρίζω) απ' όπου πείρα και το απόσπασμα:
http://www.ekivolos.gr

Edited by - Ψηλός on 04/06/2006 04:05:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 04:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΠΟΡΙΑ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΗΘΙΚΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΑΑΚ
ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ
ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΣΤΗ ΚΙ ΔΙΧΩΣ ΑΝΤΙΡΗΣΗ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ
ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΟΡΑΤΟ ΧΕΡΙ
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΦΑΓΜΕΝΟ ... ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΛΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο .... ΘΕΟΣ

Δεν μου αρέσει ο ρόλος του αστυνόμου αλλά θεωρώ υποχρέωση μου να πω στο φίλο AINEIAN06 ότι είναι εκτός θέματος και κινδυνεύει να τον παρατηρήσει ο Sesostris ότι προσπαθεί να εκτρέψει τη συζήτηση σε ύποπτα μονοπάτια!!!

Sesostri είδες τελικά ότι, ήδη από την αρχή του θέματός σου, προσπαθώ να είμαι σωστός και να βοηθήσω στην πρόοδο του παρόντος θέματος για να μην εκτραπεί και αυτό αλλού "γιαλού"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 05:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris υπάρχει ήδη θέμα παλιότερο σχετικά με τις ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα. Ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7710

Αυτό που είχα πει και τότε είναι πως αφήνω ανοικτό το ενδεχόμενο να είχαν γίνει κάποιες ανθρωποθυσίες σε ειδικά γεγονότα όπως ένας σημαντικός πόλεμος ή εξάπλωση μιας αρρώστειας. Η υπόθεσή μου βασίζεται στην γενικότερη δεισιδαιμονία των αρχαίων λαών. Αλλά τέλος πάντων και να αποδειχθεί ότι γινόντουσταν ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα, αδιάφορο θα μου είναι. Δεν νιώθω ότι με αφορά ή ότι μου θίγουν κάτι. Αλλη κοινωνία οι αρχαίοι Ελληνες και άλλη εμείς.


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 04/06/2006 05:24:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 12:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

Λεει η ιστοσελίδα του ΕΚΗΒΟΛΟΥ:

quote:
Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν......

Που σημαίνει ότι ήταν φονιάδες ή προδώτες ή ότι άλλο. Είχαν δε καταδικαστεί σε θάνατο από την πόλη.
Χρησιμοποιούνταν λοιπόν στην ιεροτελεστεία.

Το συμπέρασμα που βγάζει ο καθένας είναι ότι δεν γινόταν τελετή ανθρωποθυσίας.
Δεν επέλεγαν από το πλήθος κάποιους να τους θανατώσουν.
Οι κακοποιοί - το λέει και η ιστοσελίδα - επρόκειτο με τον ένα ή άλλο τρόπο να θανατωθούν.

Προσωπικά δεν με νοιάζει εάν οι έλληνες έκαναν ακόμη και καθαρές ανθρωποθυσίες.
ΑΠό την γενικότερη φιλοσοφική τους θεώρηση όμως κάτι τέτοιο δεν προκείπτει.
Οι "ηθικοί Χριστιανοί" πολύ θα ήθελαν να φορτώσουν στους έλληνες ειδωλολάτρες, και μη, μια κατηγορία.

Διότι είναι ο χριστιανισμός "λίγος" μπροστά στο μεγαλείο της Ελληνικής Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
Τι να αντιπαραθέσει ο Χριστιανισμός στους Έλληνες;
1. Την Δημοκρατία;
2. Το θέατρο;
3. Τα φιλοσοφικά ρεύματα;
4. Τον αθλητισμό και την ευγενή άμιλα;
5. Την καλλιέργια των επιστημών;

Ψάξετε λοιπόν Ψηλοί μου Χριστιανοί με ΜΑΝίΑ να βρήτε κάτι το μεμτόν!

Σας καταλαβαίνω!

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 14:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ,

Λεει η ιστοσελίδα του ΕΚΗΒΟΛΟΥ:

quote:
Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν......

Που σημαίνει ότι ήταν φονιάδες ή προδώτες ή ότι άλλο. Είχαν δε καταδικαστεί σε θάνατο από την πόλη.



Δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Πόσες φορές έχουν χαρακτηριστεί φονιάδες, προδότες ή ότι άλλο, άνθρωποι αθώοι, θύματα ενός κατεστημένου που κάνει ότι του γουστάρει αφού αποφασίζει για τη ζωή και το θάνατος χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν;
Άπειρα τα παραδείγματα Βασίλη, αλλά ας μην μπλεχτούμε με αυτό τώρα εδώ.


quote:
Χρησιμοποιούνταν λοιπόν στην ιεροτελεστεία.

Το συμπέρασμα που βγάζει ο καθένας είναι ότι δεν γινόταν τελετή ανθρωποθυσίας.
Δεν επέλεγαν από το πλήθος κάποιους να τους θανατώσουν.
Οι κακοποιοί - το λέει και η ιστοσελίδα - επρόκειτο με τον ένα ή άλλο τρόπο να θανατωθούν.



Το λες και μόνος σου: "Χρησιμοποιούνταν λοιπόν στην ιεροτελεστεία", η ανθρωποθυσία γινόταν στο πλαίσιο μιας λατρευτικής τελετής.
Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να πούμε περισσότερα!


quote:
Προσωπικά δεν με νοιάζει εάν οι έλληνες έκαναν ακόμη και καθαρές ανθρωποθυσίες.
ΑΠό την γενικότερη φιλοσοφική τους θεώρηση όμως κάτι τέτοιο δεν προκείπτει.

Γιατί μπερδεύεις πράγματα διαφορετικά μεταξύ τους;
Τι σχέση μπορεί να έχει η «φιλοσοφική θεώρηση» με τις ανθρωποθυσίες και ειδικότερα αυτές που γινόταν στο πλαίσιο της θρησκευτικής λατρείας;;
Πλήθος φιλοσόφων και άλλων επιφανών ανθρώπων της εποχής υπέφεραν από το θρησκευτικό κατεστημένο. Ας μην εμπλέξουμε και αυτό στη συζήτηση.


quote:

Οι "ηθικοί Χριστιανοί" πολύ θα ήθελαν να φορτώσουν στους έλληνες ειδωλολάτρες, και μη, μια κατηγορία.

Διότι είναι ο χριστιανισμός "λίγος" μπροστά στο μεγαλείο της Ελληνικής Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
Τι να αντιπαραθέσει ο Χριστιανισμός στους Έλληνες;
1. Την Δημοκρατία;
2. Το θέατρο;
3. Τα φιλοσοφικά ρεύματα;
4. Τον αθλητισμό και την ευγενή άμιλα;
5. Την καλλιέργια των επιστημών;

Ψάξετε λοιπόν Ψηλοί μου Χριστιανοί με ΜΑΝίΑ να βρήτε κάτι το μεμτόν!

Σας καταλαβαίνω!

Βασίλης



Πολύ φοβάμαι ότι βγαίνεις εκτός θέματος και θα δεχθείς την παρατήρηση του Sesostri!
Δεν πειράζει, θα ξεφύγω και εγώ για λίγο από το θέμα και θα σου απαντήσω.
Η ποικιλόμορφη, συνεχώς μεταβαλλόμενη, εισαγόμενη (εν μέρει) ειδωλολατρική θρησκεία των προγόνων μας, πολλά από τα παραπάνω που αναφέρεις τα κυνήγησε, δίωξε τους ανθρώπους και έκαψε τα συγγράμματά τους.

Όπως και οι άλλοι, έτσι και εσύ, παρουσιάζεις μια άποψη που καπελώνει τον αρχαίο μας πολιτισμό.
Ντε και καλά, τελείως αυθαίρετα και ετσιθελικά, συνδέεις την ειδωλατρική/παγανιστική θρησκεία των προγόνων μας με την πρόοδο του αρχαίου μας πολιτισμού!

Καταλαβαίνω πως είναι και για σένα το μόνο τέχνασμα και η μόνη διέξοδος όταν στριμώχνεσαι, το οποίο έχεις στη διάθεσή σου και το χρησιμοποιείς αρκετά συχνά.

Μας παρουσιάζεις από τη μια ένα μπουρδούκλωμα διαφόρων πραγμάτων και από την άλλη το Χριστιανισμό, μόνο και μόνο για να προκαλέσεις και να δημιουργήσεις κάποιες εντυπώσεις που δεν έχουν καμιά λογική συνοχή μεταξύ τους.

Αναφέρεις την "Ελληνική Πολιτιστική Κληρονομιά", τους "Έλληνες", τη "Δημοκρατία", τα "φιλοσοφικά ρεύματα", τις "επιστήμες", ...... αλλά δεν κάνεις καμιά προσπάθεια να συνδέσεις όλα αυτά με την "αρχαία ελληνική θρησκεία". Γιατί;;

Ας μην επεκταθούμε όμως άλλο γιατί ξεφεύγουμε τελείως από το θέμα μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 16:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Πόσες φορές έχουν χαρακτηριστεί φονιάδες, προδότες ή ότι άλλο, άνθρωποι αθώοι, θύματα ενός κατεστημένου που κάνει ότι του γουστάρει αφού αποφασίζει για τη ζωή και το θάνατος χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν;
Άπειρα τα παραδείγματα Βασίλη, αλλά ας μην μπλεχτούμε με αυτό τώρα εδώ.

μαλιστα φανταστικη η οπτικη σου ψηλε
δεν ξερουμε αν τους αδικησε το συστημα αρα μπορει να ηταν αθωοι
αρα αθωοι θυσιαζονταν στους θεους

μονο που ξεχνας κατι τα ατομα αυτα δεν τα θυσιαζαν αλλα τα περιεφεραν στην πολη με καρπους κρεμασμενους επανω τους για να τραβηξουν τις κακες πραξεις των κατοικων
οι θεοι δεν δεχονταν αυτους σαν θυσια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 16:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,

Να σε ρωτήσω κάτι:

Ο ίδιος ο Χριστός δεν σταυρώθηκε την περίοδο του εβραϊκού Πάσχα και οι Εβραίοι είχαν την επιλογή να του χαρίσουν τη ζωή εξαιτίας του Πάσχα;
Είναι οι εβραίοι κατά την άποψή σου ανθρωποθυσιαστές διότι κατά την μεγαλύτερη θρησκευτική τους εορτή θυσίαζαν κακούργους;

Φιλικά,
Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 17:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι χιλιάδες "μαρτυρες", τα εκατομμυρια θυματα της εκκλησιας, ακομα και ο ιδιος ο χριστος, αποτελουν ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ πως ο χριστιανισμος ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ την ανθρωποθυσια.

_________________________


"...τι μπορει να κατανοησει ενα βακτηριο του παχεος εντερου μας (που το συμπαν του ειναι το σκατο) για τον οργανισμο που το φιλοξενει?

τι γνωριζουν τα βακτηρια σου για σενα ψηλε?"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 18:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο αποσπασμα που μεταφερει ο "Ψηλος" λεει καθαρα οτι στον Απολλωνα προσφερονταν καρποι. Οι κακοποιοι ηταν καταδικασμενοι απο την νομοθεσια της πολης σε θανατο ή εξορια και τους περιεφεραν στην πολη για να παρουν μαζι τους το κακο πριν εκτελεστει η ποινη τους. Ουδεν ηθικως μεμπτον. Με την περιπτωση μαλιστα ομοιαζει η περιπτωση του Ιησου που θυσιαστηκε και πηρε μαζι του τις αμαρτιες των ανθρωπων συμφωνα με τους Χριστιανους.

Μαλιστα θα επρεπε να γνωριζουν καποιοι οτι οι θυσιες των ζωων ηταν συνηθως η μονη ευκαιρια για τους αρχαιους να φανε κρεας. Και αυτο συνεβαινε διοτι υπηρχε η αντιληψη οτι το να σκοτωνει κανεις ενα εμψυχο ον ηταν αδικια προς τη φυση. Ετσι ετρωγαν κρεας μονο αφου το αφιερωναν στους θεους. Επισης να μην ξεχνουν μερικοι οτι οι αρχαιοι ναοι ηταν καταφυγιο για απορους και για ανθρωπους που ειχαν αναγκη στους οποιους προσφερονταν ως τροφη το κρεας και οι αλλες προσφορες που γινονταν προς τους θεους.
Ενω σημερα στις θρησκευτικες εορτες σφαζονται χιλιαδες ζωα για να κοσμησουν τα τραπεζια των καλοφαγαδων και κανεις δεν λεει το παραμικρο.

Και δεν θελει και πολυ μυαλο για να καταλαβει καποιος οτι οταν αρχαιοι θεωρουσαν απρεπες το να σκοτωσουν ζωο ειναι αδιανοητο να σκεφτει κανεις οτι εκαναν ανθρωποθυσιες.


Υ.Γ.:Παντως με λυπη διαπιστωνω παρακολουθωντας το φορουμ οτι οι ενθερμοι Χριστιανοι δεν ειναι καθολου φιλαληθεις. (Αναμενομενο βεβαια)


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 18:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,
quote:

quote:

Ψηλέ,

Λεει η ιστοσελίδα του ΕΚΗΒΟΛΟΥ:

quote:
Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν......

(Vasiliscm:) Που σημαίνει ότι ήταν φονιάδες ή προδώτες ή ότι άλλο. Είχαν δε καταδικαστεί σε θάνατο από την πόλη.



(Ψηλός:)Δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Πόσες φορές έχουν χαρακτηριστεί φονιάδες, προδότες ή ότι άλλο, άνθρωποι αθώοι, θύματα ενός κατεστημένου που κάνει ότι του γουστάρει αφού αποφασίζει για τη ζωή και το θάνατος χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν;

Είναι λοιπόν αυθαίρετο αυτό που ισχυρίζεσαι : "Δεν σημαίνει απολύτως τίποτα".

Είναι ξένο από την διαδικασία της ανθρωποθυσίας που εξετάζουμε.
ΨΗΛΕ είσαι εκτός θέματος!!!
Μπορεί οι κακοποιοί να ήταν όντως αθώοι, ή ένοχοι.
Αυτό έχει να κάνει με την πόλη ή την κοινωνία αυτής. Δεν έχει σχέση με την ιεροτελεστία!

Δέχεσαι αυτό που γράφει ο ΕΚΗΒΟΛΟΣ στην ιστοσελίδα του και σωστά πράττεις! Από την άλλη πλευρά όμως πρέπει να δεχθείς ότι οι άνθρωποι ήταν κακοποιοί! Όχι να δέχεσαι επιλεκτικά ότι σου κάνει και να αρνήσαι ότι δεν σου κάνει! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ.
(Μας συμφέρει ότι θα συμμετάσχουν στην ιεροτελεστεία δυο άνθρωποι; το χρησιμοποιούμε. Δεν μας συμφέρει ότι είναι κακοποιοί; το αμφισβητούμε!)

Δυο μέτρα και δυο σταθμά! Η συνήθης πρακτική της εκκλησίας ΣΑΣ!!!

Λες:

quote:
Η ποικιλόμορφη, συνεχώς μεταβαλλόμενη, εισαγόμενη (εν μέρει) ειδωλολατρική θρησκεία των προγόνων μας, πολλά από τα παραπάνω που αναφέρεις τα κυνήγησε, δίωξε τους ανθρώπους και έκαψε τα συγγράμματά τους.

Από ποιά στοιχεία προκύπτει αυτό που λες Ψηλέ;

Εαν δεν βρεις στοιχεία, τότε θα είσαι ένας συκοφάντης που λέει ψέματα.

Είσαι ένας άνθρωπος που δέχεται για ιστορία του την μυθολογία των ΕΒΡΑΙΩΝ : την Παλαιά διαθήκη!

Δικαίωμά σου. Όπως και του Χριστόδουλου άλλωστε!!!

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 21:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με λύπη μου διαπιστώνω ότι ορισμένοι προσπαθούν να οδηγήσουν το θέμα και πάλι στη γνωστή αντιπαράθεση και να μας διηγηθούν και πάλι τα ίδια και τα ίδια.

Το θέμα συζήτησης δεν είναι για το τι έκαναν οι εβραίοι, οι μοϊκανοί, οι αφρικανοί, οι ζουλού ή όποιος άλλος λαός στον κόσμο.

Το θέμα συζήτησης είναι:
"Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες , κατά την ιστορική περίοδο ; "

Απορώ γιατί ο δημιουργός του θέματος δεν επεμβαίνει για να επαναφέρει τη συζήτηση στην αρχική της βάση.

Ωραία τα όσα λέτε, καλή η προσπάθειά σας αλλά έχω την εντύπωση πως δεν ανταποκρίνεται καθόλου με την πραγματικότητα που μας διηγείται η παράθεση που έκανα.

Ας αφήσουμε το θέμα αν δίκαια ή όχι είχαν καταδικαστεί οι άνθρωποι αυτοί. Ούτε εσείς μπορείτε να το ξέρετε αλλά ούτε και εγώ.
Το γεγονός όμως ότι προσπαθείτε να δικαιολογήσετε άμεσα ή έμμεσα την εκτέλεση ανθρώπων που έχουν καταδικαστεί σε θάνατο (χωρίς να γνωρίζετε αν καταδικάστηκαν δικαίως ή όχι) , ανοίγει ένα άλλο θέμα αλλά ας το αφήσουμε και αυτό το θέμα.

Παραβλέπετε ότι στην ιστοσελίδα αυτή, το περιστατικό αυτό είναι στην κατηγορία ΘΡΗΣΚΕΙΑ, δεν σας λέει τίποτα αυτό;; Να είναι τόσο άσχετοι οι δημιουργοί της ιστοσελίδας που το τοποθέτησαν στην κατηγορία αυτή;;;

Διαβάζετε επιλεκτικά!!
Αναφέρεστε, πολύ σωστά στο γεγονός ότι:
«Τα Θαργήλια και τα Πυανόψια τελούνταν προς τιμήν του Απόλλωνα.»

Και ότι


«Στον Απόλλωνα προσφέρονταν οι πρώτοι, μη ωριμασμένοι ακόμη, καρποί καθώς και «άρτος ζυμωμένος με αυτούς τους καρπούς (θάργηλος). Στις τελετές γινόταν παράκληση για καλή καρποφορία και μάλιστα η γιορτή συνοδευόταν από καθαρμό των Αθηναίων για τον σκοπό αυτό.»

Αλλά η αντικειμενικότητά σας σταματά εδώ.

Μήπως το παρακάτω κείμενο είναι αόρατο στις οθόνες σας;; Μήπως έχουν κάτι τα μάτια σας και δεν το βλέπετε;;
Μήπως είστε απρόσεκτοι και δεν το είδατε;;;

Γιατί αγαπητοί μου δεν διαβάζετε και το παρακάτω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ας παραθέσω και πάλι το υπόλοιπο κείμενο, μήπως συνέβη κάτι από τα παραπάνω και δεν το είδατε:

Πολλές φορές, (προσέξετε!!! Λέει πολλές φορές) κατά την διάρκεια των τελετών, (δηλαδή στις ίδιες τελετές που προσφέρονταν οι καρποί και ο άρτος ζυμωμένος) δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν, (δηλαδή αφού τους είχαν που τους είχαν για ξέκαμα) περιφέρονταν στους δρόμους με σύκα κρεμασμένα στον λαιμό τους. Ονομάζονταν φαρμακοί και καθάρματα και η αποπομπή τους αποσκοπούσε στον καθαρμό ανδρών και γυναικών. Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας (το λέει ξεκάθαρα «ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ» και αναφέρεται στην όλη τελετή που οδηγούσε στην θανάτωση των ‘‘καθαρμάτων’’, δεν το έβγαλα εγώ από το μυαλό μου) ήταν οι φαρμακοί (εξ ου και φάρμακο = γιατρικό) να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη.»

Δεν θα απαντήσω στις προσωπικές προκλήσεις.
Είναι γνωστή η τακτική αυτού που αναγνωρίζει την αλήθεια αλλά αρνείται επίμονα να τη δεχθεί.
Οποιαδήποτε δικαιολογία ή και διαστρέβλωση του αρκεί προκειμένου να μην δει κατάματα την αλήθεια.
Έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται γιατί ο άνθρωπος αυτός νομίζει, πως αν παραδεχθεί την αλήθεια, προδίδει ο έθνος του και νιώθει να προσβάλλεται όλη η ιστορία του έθνους του, και για το λόγο αυτό προτιμά το ψέμα!!!
Είναι βέβαια μια εσφαλμένη εντύπωση που έχουν αρκετά άτομα και δεν γνωρίζω γιατί συμβαίνει αυτό.
Γιατί κάποιοι νομίζουν πως αν αποκρύψουν ή και παραποιήσουν κάποια μόνο μελανά σημεία της ιστορίας μας, είναι πιο Έλληνες από τους υπόλοιπους;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 21:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας (το λέει ξεκάθαρα «ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ» και αναφέρεται στην όλη τελετή που οδηγούσε στην θανάτωση των ‘‘καθαρμάτων’’, δεν το έβγαλα εγώ από το μυαλό μου)

η ιεροτελεστια αυτη ηταν η περιφορα των καθαρματων μεσα στην πολη με κρεμασμενα συκα για να τραβηξουν τα λαθη των κατοικων
δεν ειχαμε ουτε τελετουργικη θανατωση ουτε τελετουργικη αποπομπη
η ολη ιεροτελεστια σταματαγε εκειστην περιφορα των καθαρματων

καταλαβενω την προσπαθια σου να βγαλεις τους ελληνες οτι εκαναν ανθρωποθυσιες αλλα δεν σου βγαινει

στην προσπαθια σου να δειξεις οτι οι ελληνες ηταν κακοι βγαζεις λαθος και το οτι ειχαν θεσπισει νομους που τιμωρουσαν τους παρανομους

σοβαρεψου ψηλε


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 21:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί κύριοι,

Μετά την πρόσφατη απάντηση του χρήστη "Ψηλός", οφείλω να εκθέσω τις ακόλουθες διαπιστώσεις μου:
1) Ο χρήστης "Ψηλός" απέφυγε να απαντήσει στην ερώτησή μου παρόλο που έχει άμεση σχέση με τη συγκεκριμένη πτυχή του θέματος, και δεν απαντά όπως λέει σε "προσωπικές προκλήσεις" και γι'αυτό δεν απευθύνω πλέον σε αυτόν την παρούσα απάντηση.
2) Αναγάγει τον ευατό του ως τον φέροντα ή γνωρίζοντα την αλήθεια με το να δηλώνει ότι "Είναι γνωστή η τακτική αυτού που αναγνωρίζει την αλήθεια αλλά αρνείται επίμονα να τη δεχθεί.
Οποιαδήποτε δικαιολογία ή και διαστρέβλωση του αρκεί προκειμένου να μην δει κατάματα την αλήθεια.
Έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται γιατί ο άνθρωπος αυτός νομίζει, πως αν παραδεχθεί την αλήθεια, προδίδει ο έθνος του και νιώθει να προσβάλλεται όλη η ιστορία του έθνους του, και για το λόγο αυτό προτιμά το ψέμα!!!"
Βέβαια ξεχνά ότι το να φέρει τον εαυτό του ως υπερασπιστή της αλήθειας τον καθιστά αυτόματα δογματικό, εχθρό της ελευθερίας του λόγου, και αφοσιωμένο εργάτη της προπαγανδιστικής αλήθειας που προωθεί.
3) Με έχει θέσει αυτόματα στο τσουβάλι του "αντιπάλου στρατοπέδου" και απευθύνεται σε όλους τους χρήστες που θέτουν απορίες και προβληματισμούς σε β' πληθυντικό πρόσωπο σαν να νιώθει πραγματικά ότι μάχεται τη στιγμή αυτή για αυτά που πιστεύει και τους αντιμετωπίζει ως "αντιπάλους" και για αυτό τους προσβάλλει ομαδικά:"Μήπως το παρακάτω κείμενο είναι αόρατο στις οθόνες σας;; Μήπως έχουν κάτι τα μάτια σας και δεν το βλέπετε;;
Μήπως είστε απρόσεκτοι και δεν το είδατε;;;"

Μετά λυπης μου διαπιστώνω ότι ο παραπάνω χρήστης είναι δογματισμένος, προκατειλλημένος και δεν ερευνά στο ελάχιστο οποιαδήποτε σκέψη ή ερώτημα που πάει "κόντρα" στον σκοπό του: Την επιβολή των απόψεών του σύμφωνα με το εικονίδιο που υπογράφει.

Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 22:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχετλαίε, δεν φταιει ο Ψηλος... η κοινη του λογικη εχει καταστραφει ανεπανορθωτα απο την χριστιανικη πιστη. Μια πιστη- μαρτυριο, μια δολοφονικη πιστη, που θα επρεπε να απαγορευεται απο το νομο. Μια πιστη που καταδικαζει τα μελη της σε ψυχωσικες συμπεριφορες, σε φοβιες, σε παραλογες πεποιθησεις, και σε αγνοια. Κριμα πραγματικα για τους ανθρωπους που πεφτουν θυματα της μολυσματικης ασθενειας του χριστιανισμου, και καθε αλλης θρησκειας... ΜΗ εξαιρουμενης και της παγανιστικης.

_________________________


"...τι μπορει να κατανοησει ενα βακτηριο του παχεος εντερου μας (που το συμπαν του ειναι το σκατο) για τον οργανισμο που το φιλοξενει?

τι γνωριζουν τα βακτηρια σου για σενα ψηλε?"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 23:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ!!!!

Οι κακοποιοί είχαν καταδικαστεί σε θάνατο. Επρόκειτο να θανατωθούν για κάποια αδικήματά τους.

Το κείμενο που χρησιμοποιείς λέει:

quote:
Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν,.....

Επαναλαμβάνω :

Δέχεσαι αυτό που γράφει ο ΕΚΗΒΟΛΟΣ στην ιστοσελίδα του και σωστά πράττεις! Από την άλλη πλευρά όμως πρέπει να δεχθείς ότι οι άνθρωποι ήταν κακοποιοί! Όχι να δέχεσαι επιλεκτικά ότι σου κάνει και να αρνήσαι ότι δεν σου κάνει! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ.
(Μας συμφέρει ότι θα συμμετάσχουν στην ιεροτελεστεία δυο άνθρωποι; το χρησιμοποιούμε. Δεν μας συμφέρει ότι είναι κακοποιοί και έχουν ήδη καταδικαστεί από την πόλη τους για κάποιο λόγο; το αμφισβητούμε! τους βαφτίζουμε αδικημένους κλπ.....)

Είναι δύσκολο να κατασκευάσεις κατηγορίες για τους αρχαίους Έλληνες ΨΗΛΕ!

Είναι προφανές ότι βαρέθηκες να απολογείσαι για τα εγκλήματα των Χριστιανών. Προσπαθείς να αντεπιτεθείς με την "κατασκευή" κατηγοριών προς τους αρχαίους Έλληνες. Δεν σου φθάνει η ανηλεής επίθεση των Χριστιανών κατά των Ελληνικών ναών, ιδεών, και του ελληνικού τρόπου ζωής, πριν από 17 αιώνες. Συνεχίζεις απτόητος την λάσπη της Ιουδο-Χριστιανικής απολογητικής σχολής.

Συνέχισε να εκτείθεσαι.


Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 00:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κάνω μια εξαίρεση, ελπίζω να με συγχωρέσει ο δημιουργός του θέματος για το παραστράτημα αυτό, αλλά θεωρώ πως πρέπει να απαντήσω.

quote:
η ιεροτελεστια αυτη ηταν η περιφορα των καθαρματων μεσα στην πολη με κρεμασμενα συκα για να τραβηξουν τα λαθη των κατοικων
δεν ειχαμε ουτε τελετουργικη θανατωση ουτε τελετουργικη αποπομπη
η ολη ιεροτελεστια σταματαγε εκειστην περιφορα των καθαρματων

Όσο και να προσπαθείς να το γυρίσεις από εδώ και από εκεί, δεν σου βγαίνει Γηγενή!!
«Σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φουκαράδες αυτοί να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους»!!!
μια δεισιδαιμονική ιερή τελετή που φόρτωνε σε δύο ψυχές το μίασμα όλων των κατοίκων που νόμιζαν ότι έτσι θα εξιλεωθούν
Στη συνέχεια δε, τους σκότωναν αφού ούτως ή άλλως επρόκειτο για θανατοποινίτες!!!

Όσο να προσπαθείς εσύ και ο Εχετλαίος να απαλύνετε τις εντυπώσεις, δεν καταφέρνετε τίποτα.


quote:
καταλαβενω την προσπαθια σου να βγαλεις τους ελληνες οτι εκαναν ανθρωποθυσιες αλλα δεν σου βγαινει

στην προσπαθια σου να δειξεις οτι οι ελληνες ηταν κακοι βγαζεις λαθος και το οτι ειχαν θεσπισει νομους που τιμωρουσαν τους παρανομους



Επιβεβαιώνεις αυτό που είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Το να αντικρίζει κάποιος την αλήθεια όπως έχει, σημαίνει για σένα ότι μισεί τους Έλληνες και θέλει να τους βγάλει κακούς.
Εντελώς αυθαίρετα καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι όλοι οι Έλληνες είναι κακοί, πράγμα που εγώ δεν είπα!!

Δηλαδή Γηγενή αν κάποιος αναφέρει την προδοσία του Εφιάλτη, θα θεωρήσουμε ότι προσπαθεί να βγάλει όλους τους Έλληνες προδότες;;
Εύγε! Πολύ ωραίος συλλογισμός!!

quote:

Εχετλαίος
1) Ο χρήστης "Ψηλός" απέφυγε να απαντήσει στην ερώτησή μου παρόλο που έχει άμεση σχέση με τη συγκεκριμένη πτυχή του θέματος, και δεν απαντά όπως λέει σε "προσωπικές προκλήσεις" και γι'αυτό δεν απευθύνω πλέον σε αυτόν την παρούσα απάντηση.

Ερώτηση;;;;;;;;;;; Που;;;;;;;;;;;;;; Πότε;;;;;;;;;;;;
Μου απηύθυνες ερώτηση στο προηγούμενο μήνυμά σου και δεν το είδα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

*******Εντάξει την είδα την ερώτησή σου. Δεν μπορώ όμως να δω το συσχετισμό με το αν "τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο";;

quote:

Εχετλαίος
2) Αναγάγει τον ευατό του ως τον φέροντα ή γνωρίζοντα την αλήθεια με το να δηλώνει ότι "Είναι γνωστή η τακτική αυτού που αναγνωρίζει την αλήθεια αλλά αρνείται επίμονα να τη δεχθεί.

Ο Ψηλός μίλησε για μια αλήθεια που περιέχεται στην κατηγορία ΘΡΗΣΚΕΙΑ, της γνωστής και όχι φίλα προσκείμενης στο Χριστιανισμό, ιστοσελίδας του «ΕΚΗΒΟΛΟΣ».
Το απόσπασμα που παράθεσα εγώ είναι ένα μόνο μικρό κομματάκι ενός «πονήματος» με τίτλο
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Velial,
Τι έγινε βρε;; Κοίτα να δεις που βρήκαμε το ευαίσθητο σημείο του;
Αργά ή γρήγορα όλα έρχονται στην επιφάνεια!

«Ουδέν κρυπτό υπό τον ήλιον» φίλε μου!!!


Edited by - Ψηλός on 05/06/2006 01:50:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 00:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φουκαράδες αυτοί να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους»!!!
μια δεισιδαιμονική ιερή τελετή που φόρτωνε σε δύο ψυχές το μίασμα όλων των κατοίκων που νόμιζαν ότι έτσι θα εξιλεωθούν
Στη συνέχεια δε, τους σκότωναν αφού ούτως ή άλλως επρόκειτο για θανατοποινίτες!!!

μα δεν λεω κατι το διαφορετικο ψηλε
με την μονη διαφορα οτι δεν ηταν φουκαραδες αλλα θανατοποινιτες που ειχε αποφασιστει η εκτελεση τους για τα εγκληματα που ειχαν κανει και οχι γιατι χρειαζοντουσαν δυο ατομα για να τραβηξουν το κακο
το λαθος της ιεροτελεστιας αυτης ηταν οτι με την περιφορα τον θανατοποινιτων νομιζαν οτι θα καθαριζαν


κατι αναλογο που γινετε και σημερα που μερικοι δεν εχουν καταλαβει οτι το να εξομολογουνται δεν καθαριζει την ψυχη τους αν δεν εχουν μετανιωσει για τις πραξεις τους

quote:
Δηλαδή Γηγενή αν κάποιος αναφέρει την προδοσία του Εφιάλτη, θα θεωρήσουμε ότι προσπαθεί να βγάλει όλους τους Έλληνες προδότες;;


αν καποιος πει οτι ο εφιαλτης προδωσε ειναι σωστος αν πει οτι ολοι οι ελληνες που μετα απο διαταγη του λεωνιδα αποχωρησαν απο το στρατοπεδο προδωσαν τον λεωνιδα με την πραξη τους αυτη τοτε ειναι λακαμας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 02:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Sesostris υπάρχει ήδη θέμα παλιότερο σχετικά με τις ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα. Ρίξε μια ματιά εδώ .
Agnostic
Φίλε Agnostic έχεις δίκιο , αλλά από κεκτημένη ταχύτητα και λόγω του προχωρημένου της ώρας δεν το πρόσεξα , στην κρίση του διαχειριστή είναι να το αφήση ή να ενεργοποιήση το παλαιότερο .
quote:
Δεν μου αρέσει ο ρόλος του αστυνόμου αλλά θεωρώ υποχρέωση μου να πω στο φίλο AINEIAN06 ότι είναι εκτός θέματος και κινδυνεύει να τον παρατηρήσει ο Sesostris ότι προσπαθεί να εκτρέψει τη συζήτηση σε ύποπτα μονοπάτια!!!
Ψηλός
Φίλε Ψηλός κατ'αρχήν δεν κάνω παρατηρήσεις , αλλά επισημάνσεις , και στο προηγούμενο θέμα ότι είχε να ειπωθεί κατα την γνώμη μου ειπώθηκε , άσχετο να εσύ στήλωσες τα πόδια και δεν παραδεχόσουνα τίποτα από όσα παρατέθηκαν .
Και δεύτερον το απόσπασμα που παραθέτει ο φίλος AINEIAN06 είναι μεν εκτός θέματος , αναφέρεται όμως έμμεσα στην μαρτυρία για θυσίες και στον πρώϊμο Ιουδαϊσμό , που είναι η βάση του Χριστιανισμού .
quote:
ΕΚΗΒΟΛΟΣ
Τα Θαργήλια και τα Πυανόψια τελούνταν προς τιμήν του Απόλλωνα. Τα Θαργήλια, που περιλάμβαναν και τελετές για την Αρτέμιδα, εορτάζονταν τον Μάιο/Ιούνιο. Στον Απόλλωνα προσφέρονταν οι πρώτοι, μη ωριμασμένοι ακόμη, καρποί καθώς και «άρτος ζυμωμένος με αυτούς τους καρπούς (θάργηλος). Στις τελετές γινόταν παράκληση για καλή καρποφορία και μάλιστα η γιορτή συνοδευόταν από καθαρμό των Αθηναίων για τον σκοπό αυτό. Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν, περιφέρονταν στους δρόμους με σύκα κρεμασμένα στον λαιμό τους. Ονομάζονταν φαρμακοί και καθάρματα και η αποπομπή τους αποσκοπούσε στον καθαρμό ανδρών και γυναικών. Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φαρμακοί (εξ ου και φάρμακο = γιατρικό) να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη.»
Το απόσπασμα που παραθέτεις απάντήθηκε ήδη από άλλους , εκτός τούτου , αν δεν κάνω λάθος από ότι θυμάμαι εκεί που λέει οι κατάδικοι είναι να θανατωθούν υπάρχει η διάζευξη "ή να εξοριστούν" , θα ψάξω να το βρώ .
Και μιά απορία , τί δουλειά εχει ο Μακρυγιάννης και ο Κολοκοτρώνης με τον Σωκράτη ;;
Καί κάτι άλλο , όταν μιλώ για ανθρωποθυσίες κατά την ιστορική περίοδο , εννοώ τις ετήσιες καθιερωμένες ανθρωποθυσίες , και όχι σαν αυτή την περιστασιακή των τριών Περσών αιχμαλώτων που έγινε μετά από απαίτηση των πληρωμάτων του Αθηναϊκού στόλου παρά την αρχική αντίρηση του Θεμιστοκλή . ( Εδώ σε προλαβαίνω , για να μην το βάλεις σαν επιχείρημα }
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 02:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
«Σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φουκαράδες αυτοί να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους»!!!
μια δεισιδαιμονική ιερή τελετή που φόρτωνε σε δύο ψυχές το μίασμα όλων των κατοίκων που νόμιζαν ότι έτσι θα εξιλεωθούν
Στη συνέχεια δε, τους σκότωναν αφού ούτως ή άλλως επρόκειτο για θανατοποινίτες!!!

μα δεν λεω κατι το διαφορετικο ψηλε
με την μονη διαφορα οτι δεν ηταν φουκαραδες αλλα θανατοποινιτες που ειχε αποφασιστει η εκτελεση τους για τα εγκληματα που ειχαν κανει και οχι γιατι χρειαζοντουσαν δυο ατομα για να τραβηξουν το κακο
το λαθος της ιεροτελεστιας αυτης ηταν οτι με την περιφορα τον θανατοποινιτων νομιζαν οτι θα καθαριζαν


Να που ο Γηγενής έβγαλε λαβράκι!! Ανακάλυψε τι ήταν λάθος στην ιεροτελεστία!

Από πότε βρε Γηγενή οι αρχαίοι μας συνήθιζαν να εκτελούν τους θανατοποινίτες κατά τη διάρκεια θρησκευτικών τελετών;;

Το άσχετο περί εξομολόγησης το αφήνω ασχολίαστο.

quote:

quote:
Δηλαδή Γηγενή αν κάποιος αναφέρει την προδοσία του Εφιάλτη, θα θεωρήσουμε ότι προσπαθεί να βγάλει όλους τους Έλληνες προδότες;;


αν καποιος πει οτι ο εφιαλτης προδωσε ειναι σωστος αν πει οτι ολοι οι ελληνες που μετα απο διαταγη του λεωνιδα αποχωρησαν απο το στρατοπεδο προδωσαν τον λεωνιδα με την πραξη τους αυτη τοτε ειναι λακαμας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Θα κάνεις μια ακόμη προσπάθεια για να καταλάβω αυτό που θες να πεις;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 02:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Δεν μου αρέσει ο ρόλος του αστυνόμου αλλά θεωρώ υποχρέωση μου να πω στο φίλο AINEIAN06 ότι είναι εκτός θέματος και κινδυνεύει να τον παρατηρήσει ο Sesostris ότι προσπαθεί να εκτρέψει τη συζήτηση σε ύποπτα μονοπάτια!!!
Ψηλός
Φίλε Ψηλός κατ'αρχήν δεν κάνω παρατηρήσεις , αλλά επισημάνσεις , και στο προηγούμενο θέμα ότι είχε να ειπωθεί κατα την γνώμη μου ειπώθηκε , άσχετο να εσύ στήλωσες τα πόδια και δεν παραδεχόσουνα τίποτα από όσα παρατέθηκαν .
Και δεύτερον το απόσπασμα που παραθέτει ο φίλος AINEIAN06 είναι μεν εκτός θέματος , αναφέρεται όμως έμμεσα στην μαρτυρία για θυσίες και στον πρώϊμο Ιουδαϊσμό , που είναι η βάση του Χριστιανισμού .

Μα ο Χριστιανισμός, δεν υπάρχει ένα θέμα ανοιγμένο εδώ μέσα, που να μην δέχεται λασποπόλεμο!!!
Τι χρειαζόταν ακόμη ένα;;
Δεν φτάνουν ήδη τα υπάρχοντα;;;;

Κρίμα, νόμιζα πως άνοιξες το θέμα εδώ για άλλο σκοπό.

quote:

quote:
ΕΚΗΒΟΛΟΣ
Τα Θαργήλια και τα Πυανόψια τελούνταν προς τιμήν του Απόλλωνα. Τα Θαργήλια, που περιλάμβαναν και τελετές για την Αρτέμιδα, εορτάζονταν τον Μάιο/Ιούνιο. Στον Απόλλωνα προσφέρονταν οι πρώτοι, μη ωριμασμένοι ακόμη, καρποί καθώς και «άρτος ζυμωμένος με αυτούς τους καρπούς (θάργηλος). Στις τελετές γινόταν παράκληση για καλή καρποφορία και μάλιστα η γιορτή συνοδευόταν από καθαρμό των Αθηναίων για τον σκοπό αυτό. Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν, περιφέρονταν στους δρόμους με σύκα κρεμασμένα στον λαιμό τους. Ονομάζονταν φαρμακοί και καθάρματα και η αποπομπή τους αποσκοπούσε στον καθαρμό ανδρών και γυναικών. Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φαρμακοί (εξ ου και φάρμακο = γιατρικό) να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη.»

Το απόσπασμα που παραθέτεις απάντήθηκε ήδη από άλλους , εκτός τούτου , αν δεν κάνω λάθος από ότι θυμάμαι εκεί που λέει οι κατάδικοι είναι να θανατωθούν υπάρχει η διάζευξη "ή να εξοριστούν" , θα ψάξω να το βρώ .



Μα το απόσπασμα αυτό δεν έχει ανάγκη από απάντηση. Δεν βλέπω να τίθεται κάποιο ερώτημα που ζητά απάντηση.
Το απόσπασμα αυτό είναι ένα μόνο μέρος από αυτό που ζήτησες!


quote:

Καί κάτι άλλο , όταν μιλώ για ανθρωποθυσίες κατά την ιστορική περίοδο , εννοώ τις ετήσιες καθιερωμένες ανθρωποθυσίες , και όχι σαν αυτή την περιστασιακή των τριών Περσών αιχμαλώτων που έγινε μετά από απαίτηση των πληρωμάτων του Αθηναϊκού στόλου παρά την αρχική αντίρηση του Θεμιστοκλή . ( Εδώ σε προλαβαίνω , για να μην το βάλεις σαν επιχείρημα }

Εμ δεν μας το είπες ντε!
Πέστο για να ξέρουμε και εμείς!!!

******Έκανε τέτοιο πράγμα ο Θεμιστοκλής;;
Πότε;;

Edited by - Ψηλός on 05/06/2006 02:42:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 03:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λες:
quote:
Η ποικιλόμορφη, συνεχώς μεταβαλλόμενη, εισαγόμενη (εν μέρει) ειδωλολατρική θρησκεία των προγόνων μας, πολλά από τα παραπάνω που αναφέρεις τα κυνήγησε, δίωξε τους ανθρώπους και έκαψε τα συγγράμματά τους.

Από ποιά στοιχεία προκύπτει αυτό που λες Ψηλέ;

Εαν δεν βρεις στοιχεία, τότε θα είσαι ένας συκοφάντης που λέει ψέματα.

Είσαι ένας άνθρωπος που δέχεται για ιστορία του την μυθολογία των ΕΒΡΑΙΩΝ : την Παλαιά διαθήκη!

Δικαίωμά σου. Όπως και του Χριστόδουλου άλλωστε!!!

Βασίλης


Βασίλη,
Διάβασε το παρακάτω και θα λάβεις τις απαντήσεις σου. Βέβαια θα μάθεις και κάποια πράγματα που ίσως αγνοείς, όπως και εγώ άλλωστε!!!

http://www.istoria.gr/jun01/elefsina.htm

****Δεν το ήξερα ότι δεν άφησαν να λάβει μέρος στα Ελευσίνια μυστήρια τον "Μέγα φιλέλληνα" Νέρωνα!!!!

Κοίτα να δεις πόσα πράγματα μαθαίνει κανείς όταν ψάχνει!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 08:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον Απόλλωνα προσφέρονταν οι πρώτοι, μη ωριμασμένοι ακόμη, καρποί καθώς και «άρτος ζυμωμένος με αυτούς τους καρπούς (θάργηλος)

Δεν ήξερα ότι η προσφορά των καρπών συνιστά ανθρωποθυσία.

quote:
Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν, περιφέρονταν στους δρόμους με σύκα κρεμασμένα στον λαιμό τους. Ονομάζονταν φαρμακοί και καθάρματα και η αποπομπή τους αποσκοπούσε στον καθαρμό ανδρών και γυναικών. Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φαρμακοί (εξ ου και φάρμακο = γιατρικό) να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη

Η ανθρωποθυσία που περιγράφεις υπάρχει ως τις μέρες μας με το όνομα "θανατική καταδίκη". Τα (εσκεμμένα;) λάθη που κάνεις:

1. Η θυσία είναι προσφορά προς τους Θεούς. Όπως αναφέρεις και συ, η προσφορά ήταν οι καρποί, όχι οι άνθρωποι. Άρα δε μιλάμε για θυσία.

2. Η θανάτωση ή η εκδίωξη του κακοποιού ήταν ουσιαστικά η ικανοποίηση του "κοινού περί δικαίου αίσθημα". Δεν ήταν προσφορά στο Θεό.

3. Η ανθρωποθυσία στους αρχαίους Έλληνες ήταν απαράδεκτη και βάρβαρη πράξη, συνιστούσε δε βλασφημία προς τους Θεούς, όπως αναφέρει π.χ. ο Παυσανίας.

4. Με τον ίδιο τρόπο δεν ήταν ανθρωποθυσία ο λιθοβολισμός που ήταν στην ουσία λυντσάρισμα από τον εβραϊκό όχλο κάποιου βλάσφημου (όχι κακοποιού).

5. Στις θρησκείες που δεχόταν τις ανθρωποθυσίες, όπως αυτή των Αζτέκων, το θύμα θα έπρεπε να είναι αμόλυντο (γι'αυτό συχνά θυσιάζανε παιδιά όπως ανακάλυψαν ερευνητές) (πηγή: National Geographic, Ελληνική Έκδοση, Ιούνιος 2002). Άρα ακόμη κι αυτοί δεν θα θυσίαζαν κακοποιούς.

Αυτά τα λίγα για την αποκατάσταση της αλήθειας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 09:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το λαθος ψηλε ηταν αυτο
το λαθος της ιεροτελεστιας αυτης ηταν οτι με την περιφορα τον θανατοποινιτων νομιζαν οτι θα καθαριζαν

καταλαβενεις το λαθος
ειναι σαν ενας λακαμας να πιστευει οτι θα μαθει μαθηματικα φορωντας τα ρουχα ενως καθηγητη μαθηματικων

quote:
Από πότε βρε Γηγενή οι αρχαίοι μας συνήθιζαν να εκτελούν τους θανατοποινίτες κατά τη διάρκεια θρησκευτικών τελετών;;

η εκτελεση τους δεν ηταν μερος της τελετουργιας
η συμετοχη τους στην τελετουργια τελιωνε με το που τελιωνε η περιφορα του στην πολη


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδή Γηγενή αν κάποιος αναφέρει την προδοσία του Εφιάλτη, θα θεωρήσουμε ότι προσπαθεί να βγάλει όλους τους Έλληνες προδότες;;

--------------------------------------------------------------------------------


αν καποιος πει οτι ο εφιαλτης προδωσε ειναι σωστος αν πει οτι ολοι οι ελληνες που μετα απο διαταγη του λεωνιδα αποχωρησαν απο το στρατοπεδο προδωσαν τον λεωνιδα με την πραξη τους αυτη τοτε ειναι λακαμας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

--------------------------------------------------------------------------------


Θα κάνεις μια ακόμη προσπάθεια για να καταλάβω αυτό που θες να πεις;;


θα κανω οτι μπορω για να σε βοηθησω

ο εφιαλτης προδωσε το κρυφο μονοπατι
οι ελληνες περιεφεραν δυο καταδικους για να τραβηξουν το κακο επανω τους

ολοι οι ελληνες ειναι προδοτες με αφορμη την προδοσια του εφιαλτη

οι ελληνες εκαναν ανθρωποθυσιες γιατι σκοτωναν τους καταδικους


αν ειναι σωστο το συμπερασμα με τα κοκινα τοτε ειναι σωστο και το συμπερασμα μετα μαυρα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 12:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών,


........... να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη."

"κατά τη διάρκεια των τελετών"!!
Ποιών τελετών;;;;;;
Μα φυσικά των τελετών που ελάμβαναν χώρα κατά τη διάρκεια των θρησκευτικών «εορτών» "Θαργήλια" και τα "Πυανόψια"!!


Δεν επρόκειτο για δημόσια εκτέλεση θανατοποινιτών!

Όπως και να το θέσουμε, είτε εντός της θρησκευτικής τελετής είτε ως μια δημόσια εκτέλεση θανατοποινιτών, είναι πράξη βάρβαρη και απάνθρωπη και δεν αποτελεί χαρακτηριστικό του πολιτισμού του έθνους μας. Αφορά μόνο κάποιες απεχθείς πρακτικές της ειδωλολατρικής θρησκείας κάποιων περιόδων της ιστορίας των προγόνων μας, και μόνο!!


"ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ".
Αυτό δείχνει ξεκάθαρα ότι η απάνθρωπη αυτή πρακτική ήταν συνήθης κατά την διεξαγωγή των "Θαργήλια" και "Πυανόψια"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 13:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

Τζάμπα μην χτυπιέσαι, και άσε τα δήθεν δακρύβρεχτα περί «απεχθείς πρακτικές της ειδωλολατρικής θρησκείας κάποιων περιόδων..», καθώς ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ.

Σας βολεύει βέβαια το θέμα, για να το παίζεται «Σωτήρες από την ειδωλολατρία», αλλά το ΠΑΡΑΜΥΘΙ αυτό έχει προ πολλού καταρρεύσει. Συνάμα, τι ειρωνεία, η έκταση της ειδωλολατρίας στον χριστιανισμό έχει εδώ και αιώνες πάρει μορφή…..ΤΟΤΕΜΙΣΜΟΥ!!

Εάν δεν υπήρχε ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΘΟΣ (για να αντικαταστήσει τις Ιουδαϊκές ανοησίες της ερήμου), εάν δεν υπήρχε Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (για να δώσει νόημα και περιεχόμενο στην έκφραση του Θείου), ο χριστιανισμός θα παρέμενε μια από τις πολλές σέκτες της Ιουδαϊκής ερήμου, επάνω στο άχαρο ένδυμα της εσχατολογίας.

Σοβαρευτείτε επιτέλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 13:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενδιαφέρον θέμα (i had no idea)... αλλά όπως σε όλα τα θέματα μία απο τα ίδια ...(καλά δεν βαριέστε)
χωρίς να ρωτάει ή να ασχολήτε κανείς ... "λειτουργούσε" ? είχε αποτελέσματα ..και πώς? (την Ναυμαχία παντως την κερδίσαν)

και μήπως έχουμε κάτι παρόμοιο σήμερα

δηλ. έαν ερχόταν οι Ιερεις και σου λέγανε "θές να κερδίσεις την Ναυμαχία...?
θυσίασε τα Περσόπουλα" (αιχμαλοτους)... εσύ τι θα έκανες...? θα τους αγνοούσες..? ή μήπως θα σκεφτόσουνα " μα τι θα πούν τα χριστιανόπουλα που θα έρθουν μερικά εκατοντάδες χρόνια μετά απο μάς?"

και έαν ερχόνταν σήμερα ο Μαρκετινγκ Γκουρού - και σου λέει "θές να πουλήσεις?" δείξε "αίμα και σπέρμα" (έχει σημασία έαν ειναι real or fake..?) ... εσύ τι θα έκανες...?

anyway... έχει να προτήνει κανείς κανένα βιβλίο (χριστιανικό ή μή) πάνω στις ανθρωποθυσίες στην Αρχαία Ελλάδα..*thanku

Γιώργος
in searching mode...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν ο Sesostris ρώτησε αν γίνονταν ανθωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα.Έχει γινει ποστ γι αυτο το θέμα πριν μερικούς μήνες στο οποίο είχαν παρατεθεί οι ανάλογες αρχαίες πηγές που δείχουν οτι ναι γίνονταν ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα.Ο gigenis τότε θυμάμαι το αμφισβητούσε καθώς έλεγε οτι ο Πλούταρχος,ο Παυσανίας και πολλοί αλλοι δεν τα ξέρανε καλά τα πράγματα.Αλλά οι πηγές μιλάνε απο μόνες τους ότι και να λέει ο gigenis η όποιος gigenis που δεν θέλει να δεί και τα αρνητικά των προγόνων μας και της κουλτούρας τους.

Το κωμικοτραγικό είναι όμως αλλού.Τελικά σε τί ακριβώς πιστέυουν οι λεγόμενοι δωδεκαθεϊστές?Όταν θα πάνε να κάνουν τις τελετές τους τί ακριβώς θα κάνουν?Βασισμένοι σε τί κείμενα?Σε ημιτελή?Και πόσες άραγε διαφορετικές ομάδες δωδεκαθεϊστών θα πάνε να κάνουν τέτοιες τελετές?Διότι απο όσο ξέρω ο καθένας λέει τα δικά του και δεν υπάρχει μια αμιγής ομάδα δωδεκαθεϊστών αλλα κάμποσες.

Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι διότι η μία ομάδα θα κλείνει ένα χώρο για την τελετή (π.χ Παρθενώνα) και θα θέλει και άλλη ομάδα να κλείσει εκεί την ίδια μέρα και θα γίνεται μπάχαλο.

Ας βγεί κάποιος να μας πεί ακριβώς σε τι πιστέυει.Ακριβώς όμως.Διότι οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ακριβώς σε κάποια πράγματα και όχι έτσι αόριστα.Και είχαν και συγκεκριμένες τελετές.Για πείτε μας τί θα χρησιμοποιήσετε για την τέλεση των τελετουργικών.Να τα διαβάσουμε και εμείς.

Για πείτε μας, μήπως γνωρίζετε ποιά είναι τα μυστικά και τα απαγορευμένα των ελευσινείων μυστηρίων?Γιατί αλλιώς τί θα κάνετε?Θα διβλασετε έναν δυο ύμνους προς τον Αππόλωνα και θα σηκωθείτε να φύγετε?

Περιμένω υπεύθυνη απάντηση.

Φυσικά μπορείτε να κάνετε οτιδήποτε.Ανεξιθρησκεία έχουμε και πρέπει να έχουμε.Αλλα θα είστε περίγελος και η απαξία του ελληνισμού αν προσπαθήσετε να κάνετε τελετουργικά τα οποία πραγματικά δεν γνωρίζετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 14:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Efstathie,

Λες:

quote:
Έχει γινει ποστ γι αυτο το θέμα πριν μερικούς μήνες στο οποίο είχαν παρατεθεί οι ανάλογες αρχαίες πηγές που δείχουν οτι ναι γίνονταν ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα

Γιατί δεν μας παραθέτεις τις πηγές εκείνες;
Μήπως επειδή δεν υπάρχουν τέτοιες πηγές;

Εάν δεν τις βρεις είσαι αναμασητής (!) ψευδών στοιχείων.

Λες επίσης:


quote:
Το κωμικοτραγικό είναι όμως αλλού.Τελικά σε τί ακριβώς πιστέυουν οι λεγόμενοι δωδεκαθεϊστές?Όταν θα πάνε να κάνουν τις τελετές τους τί ακριβώς θα κάνουν?Βασισμένοι σε τί κείμενα?Σε ημιτελή?Και πόσες άραγε διαφορετικές ομάδες δωδεκαθεϊστών θα πάνε να κάνουν τέτοιες τελετές?Διότι απο όσο ξέρω ο καθένας λέει τα δικά του και δεν υπάρχει μια αμιγής ομάδα δωδεκαθεϊστών αλλα κάμποσες.

Νομίζεις ότι όποιος αντιτίθεται στην Εβραιο-Χριστιανική θρησκεία σου είναι Δωδεκαθειστής;

Εάν νομίζεις κάτι τέτοιο δεν με εκπλήσεις. Είναι προς αναλογία του επιπέδου σου. Η Ισοπέδωση και το τσουβάλιασμα των αντιπάλων του Χριστιανισμού είναι συνήθης πρακτική των Χριστιανο-Χριστοδουλαίων!

Περιμένω με υπομονή τα στοιχεία σου.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 15:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστο ρε Βασιλη, τι ψαχνεις να βρεις... εχεις δει τι ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΔΕΣ ειναι οι συγχρονοι δωδεκαθειστες? Φορανε δυο σανδαλια και μια χλαμυδα, και την βλεπουν σουπερ- ηρωες.

ΧΑΜΠΑΡΙ δεν πηραν για την κριτικη του Πλατωνα προς τους μυθους, ΜΥΡΩΔΙΑ δεν πηραν απο τον ορθολογισμο του Αριστοτελη, ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ εχουν για την ΑΠΟΡΥΨΗ ΤΩΝ ΑΤΕΛΩΝ ΘΕΩΝ ΤΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ απο τον Επικουρο. Ολοι οσοι το παιζουν 12θειστες, εχουν ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΚΤΑ για τους προγονους μας.

Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ηταν η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των δυσιδαιμονιων. Οσοι ταυτιζουν το 12θεο με το Αρχαιο Πνευμα, ειναι αμορφωτοι, καταγελαστοι και καταπτυστοι.

_________________________


"...τι μπορει να κατανοησει ενα βακτηριο του παχεος εντερου μας (που το συμπαν του ειναι το σκατο) για τον οργανισμο που το φιλοξενει?

τι γνωριζουν τα βακτηρια σου για σενα ψηλε?"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2030029
Maintained by Digital Alchemy