ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχουν τελικά οι 12 Θεοί?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2011, 20:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντότητες..ίσως γίγαντες ή άλλης μορφής όντα που οι άνθρωποι τα φοβόντουσαν στο απώτατο παρελθόν..με κάθε επιφύλαξη βέβαια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 14:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Εγώ θα επιμείνω στις καταγεγραμένες μαρτυρίες των βανδάλων του Παρθενώνα, οι οποίοι ομολόγησαν (πέρα απο το έγκλημά τους), το υπερφυσικό αυτό συμβάν, εγώ δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες, τις έμαθα απο τη ΝΕΤ όταν πρόβαλε την εκπομπή.

Ως τόσο δεν πιστεύω στη διαμάχη ελλήνων χριστιανών και ελλήνων εθνικών, κάποτε πίστευα οτι έχουμε πολά να χωρίσουμε, τελικά δεν έχουμε να χωρίσουμε απολύτως τίποτα, γιατί όπως και να το κάνουμε οι έλληνες έχουμε 4.000 χρόνια ιστορίας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!

Ολα είναι κομάτια της ιστορίας μας και δεν πιστεύω οτι πρέπει να αποποιούμαστε το ένα ή το άλλο κομάτι.

Και επανέρχομαι προβληματισμένος ως προς το εξής, οι ένδοξοι πρόγονοί μας αρχαίοι έλληνες, ήταν όλοι τους χαζοί που πίστευαν στο 12θεο?
Οι επίσης ένδοξοι πρόγονοί μας βυζαντινοί, ήσαν ηλίθιοι που τιμούσαν τον Ιησού?
Ποιός έχει δίκιο και ποιός έχει άδικο? Μήπως και οι δύο είχαν δίκιο?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 13:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νότης Σφακιανάκης πάντως αυτό υποστηρίζει. Μάλιστα ήπιε μαζί με το Δία καφέ στον Όλυμπο.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 20:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα,

Εγώ θα επιμείνω στις καταγεγραμένες μαρτυρίες των βανδάλων του Παρθενώνα, οι οποίοι ομολόγησαν (πέρα απο το έγκλημά τους), το υπερφυσικό αυτό συμβάν, εγώ δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες, τις έμαθα απο τη ΝΕΤ όταν πρόβαλε την εκπομπή.

Ως τόσο δεν πιστεύω στη διαμάχη ελλήνων χριστιανών και ελλήνων εθνικών, κάποτε πίστευα οτι έχουμε πολά να χωρίσουμε, τελικά δεν έχουμε να χωρίσουμε απολύτως τίποτα, γιατί όπως και να το κάνουμε οι έλληνες έχουμε 4.000 χρόνια ιστορίας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!

Ολα είναι κομάτια της ιστορίας μας και δεν πιστεύω οτι πρέπει να αποποιούμαστε το ένα ή το άλλο κομάτι.

Και επανέρχομαι προβληματισμένος ως προς το εξής, (πρόγονοί μας αρχαίοι έλληνες, ήταν όλοι τους χαζοί που πίστευαν στο 12θεο?
Οι επίσης ένδοξοι πρόγονοί μας βυζαντινοί, ήσαν ηλίθιοι που τιμούσαν τον Ιησού?
Ποιός έχει δίκιο και ποιός έχει άδικο? Μήπως και οι δύο είχαν δίκιο?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Οταν λες (ένδοξοι πρόγονοί μας βυζαντινοί)πως το εννοεις;Γιατι παραπανω γραφεις (πρόγονοί μας αρχαίοι έλληνες),εντελει ποιων απογονοι ειμαστε;
Οπως θα πρεπει να γνωριζεις το ονομα Βυζαντιο-Βυζαντινη αυτοκρατορια δωθηκε τον 18ο αιωνα στην Ανατολικη Ρωμαϊκη αυτοκρατορια,στην ουσια δεν υπηρξε ποτε Βυζαντινη αυτοκρατορια,και πανω απο ολα δεν ηταν ποτε Ελληνικη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 22:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλημέρα,

Εγώ θα επιμείνω στις καταγεγραμένες μαρτυρίες των βανδάλων του Παρθενώνα, οι οποίοι ομολόγησαν (πέρα απο το έγκλημά τους), το υπερφυσικό αυτό συμβάν, εγώ δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες, τις έμαθα απο τη ΝΕΤ όταν πρόβαλε την εκπομπή.

Ως τόσο δεν πιστεύω στη διαμάχη ελλήνων χριστιανών και ελλήνων εθνικών, κάποτε πίστευα οτι έχουμε πολά να χωρίσουμε, τελικά δεν έχουμε να χωρίσουμε απολύτως τίποτα, γιατί όπως και να το κάνουμε οι έλληνες έχουμε 4.000 χρόνια ιστορίας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!

Ολα είναι κομάτια της ιστορίας μας και δεν πιστεύω οτι πρέπει να αποποιούμαστε το ένα ή το άλλο κομάτι.

Και επανέρχομαι προβληματισμένος ως προς το εξής, (πρόγονοί μας αρχαίοι έλληνες, ήταν όλοι τους χαζοί που πίστευαν στο 12θεο?
Οι επίσης ένδοξοι πρόγονοί μας βυζαντινοί, ήσαν ηλίθιοι που τιμούσαν τον Ιησού?
Ποιός έχει δίκιο και ποιός έχει άδικο? Μήπως και οι δύο είχαν δίκιο?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Οταν λες (ένδοξοι πρόγονοί μας βυζαντινοί)πως το εννοεις;Γιατι παραπανω γραφεις (πρόγονοί μας αρχαίοι έλληνες),εντελει ποιων απογονοι ειμαστε;



Λοιπόν, ο opsimos έχει δίκιο.
Πρέπει να ξέρεις πως ο όψιμος και άλλοι κανά δυο προέρχονται κατευθείαν από το 200 π.Χ.
Θα μου πεις πώς γίνεται αυτό; Από το 200 π.Χ. έως σήμερα δεν είχαν προγόνους/απογόνους;
Ε, λοιπόν, όχι φίλε μου δεν είχαν και, πάνω απ όλα, σίγουρα όχι κατά τη Βυζαντινή περίοδο.
Αν αναρωτιέσαι, εύλογα, πώς εμφανίστηκαν, πρέπει να σου αποκαλύψω πως όλους αυτούς τους ενδιάμεσους αιώνες ήταν κλεισμένοι μέσα σε αυγά, τα οποία και έσκασαν εδώ και κάποιες δεκατίες και ..... ωπ! εμφανίστηκαν!

Βέβαια, υπάρχουν και φήμες πως κατέφθασαν από κάτι άστρα.
Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις τον καπετάνιο των αστρόπλοιων, αυτός ίσως να μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο, αν το θελήσει βέβαια.


Edited by - Ψηλός on 13/12/2011 22:36:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2011, 18:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

Οταν λες (ένδοξοι πρόγονοί μας βυζαντινοί)πως το εννοεις;Γιατι παραπανω γραφεις (πρόγονοί μας αρχαίοι έλληνες),εντελει ποιων απογονοι ειμαστε;

[/quote]

ΨΗΛΟΣ
Λοιπόν, ο opsimos έχει δίκιο.
Πρέπει να ξέρεις πως ο όψιμος και άλλοι κανά δυο προέρχονται κατευθείαν από το 200 π.Χ.
Θα μου πεις πώς γίνεται αυτό; Από το 200 π.Χ. έως σήμερα δεν είχαν προγόνους/απογόνους;
Ε, λοιπόν, όχι φίλε μου δεν είχαν και, πάνω απ όλα, σίγουρα όχι κατά τη Βυζαντινή περίοδο.
Αν αναρωτιέσαι, εύλογα, πώς εμφανίστηκαν, πρέπει να σου αποκαλύψω πως όλους αυτούς τους ενδιάμεσους αιώνες ήταν κλεισμένοι μέσα σε αυγά, τα οποία και έσκασαν εδώ και κάποιες δεκατίες και ..... ωπ! εμφανίστηκαν!

Βέβαια, υπάρχουν και φήμες πως κατέφθασαν από κάτι άστρα.
Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις τον καπετάνιο των αστρόπλοιων, αυτός ίσως να μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο, αν το θελήσει βέβαια.


Edited by - Ψηλός on 13/12/2011 22:36:42
[/quote]

ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΨΗΛΕ,ΜΠΡΑΒΟ ΕΣΚΙΣΕΣ ΠΑΛΙ,ΧΑΜΗΛΩΣΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΨΥΧΡΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΨΥΧΕΤΑΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 13:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν λες (ένδοξοι πρόγονοί μας βυζαντινοί)πως το εννοεις;Γιατι παραπανω γραφεις (πρόγονοί μας αρχαίοι έλληνες),εντελει ποιων απογονοι ειμαστε;
Οπως θα πρεπει να γνωριζεις το ονομα Βυζαντιο-Βυζαντινη αυτοκρατορια δωθηκε τον 18ο αιωνα στην Ανατολικη Ρωμαϊκη αυτοκρατορια,στην ουσια δεν υπηρξε ποτε Βυζαντινη αυτοκρατορια,και πανω απο ολα δεν ηταν ποτε Ελληνικη....

Opsime νομίζω πρέπει να ξεκινήσουμε, από το τι ορίζεις ως ελληνικό. Και αν το ελληνικό στοιχείο δεν υπήρχε στο βυζάντιο, τότε υπήρχε κάπου; Και αν ναι, πού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 15:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει όοολα τα μηνυματά σας οπότε δεν ξέρω εαν εχει αναφερθεί η παρακάτω σκέψη, απολογούμε για την τεμπελια μου προκαταβολικά

ήθελα να πω λοιπον οτι υπάρχει βιβλιογραφία στην οποία αναφέρετε πως οι 12 θεοί ουσιαστικά αποτελούν ενα συστημα αυτοβελτίωσης, οπου ο Διας ειναι η λογική, η Ηρα η ψυχή κ.ο.κ και μέσα από τις ''περιπετειες'' τους ο άνθρωπος πρεπει να παραδειγματιστεί και μπορεί να φτάσει σε άλλο επίπεδο.. για να ειμαι ειλικρινής αυτή η άποψη μου φαίνετε πιο λογική από την άποψη οτι οι 12 ήταν εξωγήινοι ή δεν ξέρω και γω τι και τελος πάντων έχω τους αρχαίους φιλοσόφους σε μεγάλη εκτίμηση για να τους θεωρώ απλά είτε παράφρωνες είτε εξαιρετικούς παραμυθάδες

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 18:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Βρε παιδιά, οι νεοέλληνες είμαστε ένα χαρμάνι πολλών φυλών, ψέματα λέω?
Τώρα κάποιοι αρνούνται επίμονα πως το Βυζάντιο είναι κομμάτι των προγόνων μας.
Η μόνη "θεραπεία" γι' αυτό είναι μια συζητησούλα με κάποιον Ακαδημαϊκό καθηγητή Αρχαιολογίας.
Μην ακούτε εμένα, εγώ κλειδαράς είμαι.
Ακούστε τους ειδικούς να σας λένε πως αν η αρχαία Ελλάδα δεν είχε ενθυλακωθεί στο Βυζάντιο, σήμερα δεν θα είχαμε τίποτα απο την Αρχαία Ελλάδα.
Οπότε, μας αρέσει δεν μας αρέσει, το Βυζάντιο στάθηκε επί αιώνες σαν ασπίδα προστασίας τόσο για τη σύγχρονη Δύση όσο και για την επιβίωση της αρχαίας Ελλάδας.

mystery flower

quote:
Ο Νότης Σφακιανάκης πάντως αυτό υποστηρίζει. Μάλιστα ήπιε μαζί με το Δία καφέ στον Όλυμπο.

Ταξίδι στο άγνωστο


Φίλε μου τι να σου πω? Δεν έχω ακούσει τον Νότη να λέει κάτι τέτοιο.
Έχω όμως ακούσει έναν "Πέτρο" στην πλατεία Εξαρχείων να λέει οτι ακούει τον Χριστό κάθε πρωί να του λέει διάφορα.

Καλό σου ταξίδι.

Opsime

Το να πάρεις και να διαβάσεις ένα Χ βιβλίο δεν σημαίνει πως ό,τι διαβάσεις είναι και αληθινό.
Την Ιστορία πολλάκις τη γράφουν κάποιοι κατα το δοκούν.
Να είσαι βέβαιος οτι η απειλή εξ Ανατολάς μόνον με δύο τρόπους μπορούσε να αντικρουσθεί, ο ένας ήταν η Βεργίνα και ο άλλος ήταν το Βυζάντιο και οι δύο έκαναν τη δουλειά τους άψογα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 19:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι λέτε βρε...παροπλισμένα Ελληνόπουλα?

500 χρόνια πώς επιβίωσε το Ελληνικό στοιχείο στην οθωμανική κατοχή?

Τι το δύσκολο να έχει επιβιώσει άλλα 1.500 πρίν και στην Ανατολική Ρωμαϊκή κατοχή?

Δεν αφήνετε μια θεσούλα στο μυαλό σας,να καταχωρήσετε την περίπτωση,να είναι το Ελληνικό στοιχείο πράγματι αθάνατο ?

Ετσι για την περίπτωση που μπορεί να συμβαίνει κι αυτό.
Εκτός κι αν βλέπετε τα πράγματα απο την οπτική του απατεώνα του Φαλμεραϊγερ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 16/12/2011 19:20:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 22:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Opsime νομίζω πρέπει να ξεκινήσουμε, από το τι ορίζεις ως ελληνικό. Και αν το ελληνικό στοιχείο δεν υπήρχε στο βυζάντιο, τότε υπήρχε κάπου; Και αν ναι, πού;

Φίλε Dr θα μου επιτρέψης να απαντήσω εγώ στην εύλογη αυτή απορία σου σχετικά με το Βυζάντιο και τους Βυζαντινούς , χάρη των οποίων έχει χυθεί πολύ μελάνι στις σελίδες του forum .
Επαναλαμβάνοντας λοιπόν αυτά που είχα γράψει και στο παρελθόν απαντώντας στις ανιστόρητες απόψεις των γραφικών βυζαντινολάγνων , και βασισμένος σε δύο ιστορικά συγγράμματα , το «Γυναίκες στην Πορφύρα» της Judith Herin (εκδ. Ωκεανίδα) και το «Ιστορία της Παρακμής και της Πτώσεως της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας» του Edward Gibbon (εκδ. Ελεύθερη Σκέψις) , θα ήθελα σαν πρόλογο θα σου διευκρινίσω δύο πράγματα για να ξέρουμε για τι ακριβώς μιλάμε όταν αναφερόμαστε στους όρους Βυζαντινός και Βυζάντιο .

Ο όρος Βυζάντιο πρωτοχρησιμοποιήθηκε από τον Φράγκο ιστορικό Ιερώνυμο Wolf , στις αρχές του δεκάτου έκτου αιώνος (1562 μ.Χ.) , για να προσδιορίση την «Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία» ή «Ρωμανία» όπως την αποκαλούσαν .

Ο όρος Βυζαντινός χρησιμοποιούταν μόνο από τους κατοίκους της Νέας Ρώμης (Κωνσταντινούπολης) κατά τους πρώτους χρόνους της δημιουργίας του πολυεθνικού αυτού κράτους σαν προσδιορισμός καταγωγής , (όπως θα λέγαμε σήμερα Θεσσαλονικιός , Καλαματιανός κλπ) , νιώθοντας υπερηφάνεια για την καταγωγή τους από τον ιδρυτή της πόλεως Βύζαντα .

Όλους τους μετέπειτα αιώνες και μέχρι της καταλύσεως του κράτους αυτού από τους Τούρκους , οι κάτοικοί του αποκαλούσαν τους εαυτούς τους Ρωμαίους .
Χαρακτηριστικό του γεγονότος αυτού είναι ο ύμνος που έψελναν σε μορφή αντιφωνήσεων οι φατρίες , οι ψάλτες και ο λαός για να υμνήσουν την στέψη του Αυτοκράτορα , ο οποίος κατά κανόνα δεν ήταν Έλληνας , αφού πρώτα επικαλούνταν την την προστασία του Θεού για την Αυτοκρατορία και τους λαούς της .

«Αυτή είναι η μεγάλη μέρα του Κυρίου , η μέρα σωτηρίας των Ρωμαίων , ετούτη η μέρα είναι η χαρά και η δόξα του κόσμου γιατί το στέμα της Αυτοκρατορίας τοποθετήθηκε δίκαια στο κεφάλι σου , Δόξα στον Θεό που είναι ο Κύριος των πάντων ! Δόξα στον Θεό που σε έκανε Αυτοκράτορα ! Δόξα στον Θεό πού έστεψε την κεφαλή σου , είθε Εκείνος που σε έστεψε , (όνομα Αυτοκράτορα ) , με το χέρι Του να σε κρατήση στην πορφύρα για πολλά χρόνια , προς δόξα και αγαλλίαση των Ρωμαίων » .

Μετά λοιπόν από αυτόν τον κατατοπιστικό πρόλογο , ας έλθουμε στο προκείμενο .
Όλα άρχισαν φίλε Dr , όταν το 395 μΧ ο Ρωμαίος Αυτοκράτορας Θεοδόσιος ο Μέγας λίγο πριν το θάνατό του και προκειμένου να αποφύγει αιματοχυσίες και αδελφοκτόνους πολέμους μεταξύ των γιων του Αρκάδιου και Ονώριου για την εξουσία , αποφάσισε να χωρίση την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία σε δύο ξεχωριστά κράτη , το ανατολικό και το δυτικό .
Και το μεν δυτικό το έδωσε στον Ονώριο , το δε ανατολικό το οποίο και μας ενδιαφέρει το έδωσε στον Αρκάδιο , και έτσι δημιουργήθηκε η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία , ή Βυζάντιο αν σου αρέσει να την αποκαλείς έτσι , η οποία διατηρήθηκε επί 1058 χρόνια σε κατάσταση πρόωρης και αέναης σήψης μέχρι την κατάληψή της από τους Τούρκους .

Η έκταση του κράτους αυτού μολονότι περιελάμβανε τις μισές από τις κτήσεις της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ήταν αρκετά μεγάλη , τα όριά του εκτείνονταν από τον Δούναβη μέχρι τον Νείλο και περιελάμβανε αρκετούς λαούς όπως Αρμένιους , Άραβες , Αιγυπτίους , Εβραίους , Φοίνικες , Ασσυρίους , Γαλάτες , Γότθους , Ίσαυρους , Δάκες , Καππαδόκες , Ιλλυριούς , Σλάβους , Ρωμαίους , και φυσικά ΚΑΙ Έλληνες τόσο της ηπειρωτικής και της νησιωτικής Ελλάδας και της Κύπρου , όσο και των παραλίων του Πόντου , της Ιωνίας και της κάτω Ιταλίας .


*

Edited by - Sesostris on 16/12/2011 22:44:43

Edited by - Sesostris on 16/12/2011 22:48:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 22:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι τόσο ετερόκλητοι αυτοί λαοί , είχαν εκτός από την υποδούλωσή τους από τους Ρωμαίους , άλλα δύο κοινά χαρακτηριστικά . Την θρησκεία την οποία τους επέβαλαν οι κατακτητές , και την Ελληνική γλώσσα που από την εποχή του Μεγάλου Αλεξάνδρου και των διαδόχων του μιλούσαν παράλληλα με τις εθνικές τους γλώσσες προκειμένου να συνεννοούνται μεταξύ τους . Τα Λατινικά τα μιλούσαν εκτός από τους Ύπατους Ρωμαίους διοικητές των περιοχών και τους στρατιώτες των Ρωμαϊκών λεγεώνων η υποτελής άρχουσα τάξη των λαών αυτών και ένα μικρό ποσοστό μορφωμένων .

Όταν ο Αρκάδιος πήρε τον τίτλο του Αυτοκράτορα της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας , πήρε μαζί του την Αυλή και το στρατό του , και εγκαταστάθηκε στην Κωνσταντινούπολη , την οποία έκανε πρωτεύουσα του κράτους του . Το τυπικό της Αυλής τα αξιώματα και οι νόμοι ήταν τα ίδια της Ρώμης , και η επίσημη γλώσσα του κράτους στη οποία συντάσσονταν οι νόμοι και τα διατάγματα ήταν τα Λατινικά .

Όμως οι δυσκολίες που προέκυπταν για την κατανόηση και την εφαρμογή των νόμων , από έναν λαό που δεν γνώριζε τη γλώσσα αυτή ανάγκασαν τον Σλάβο Αυτοκράτορα Γιουπράβδα (Ιουστινιανό) το 534 μΧ να ορίση την Ελληνική που ήταν και κατανοητή από τους λαούς της ανατολής , λόγω του Μ. Αλεξάνδρου και των διαδόχων του όπως προανέφερα , σαν επίσημα γλώσσα του κράτους του και να μεταφράση τους νόμους από τα Λατινικά στα Ελληνικά .

Το γεγονός ότι η Ελληνική γλώσσα καθιερώθηκε σαν επίσημη γλώσσα του κράτους , δεν μετέτρεψε βέβαια και σε Έλληνες τους λαούς της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας όπως ονομαζότανε , όπως δεν είναι Άγγλοι ή Γάλλοι οι κάτοικοι της Βενεζουέλας και της Αϊτής επειδή μιλούν Αγγλικά ή Γαλλικά αντίστοιχα .

Το πολυπολιτισμικό αυτό κράτος του Αρκάδιου , ύστερα από 1508 χρόνια συνεχούς σήψης και παρακμής , έχασε σταδιακά τα περισσότερα από τα εδάφη του έως ότου το θλιβερό απομεινάρι του καταληφθή οριστικά από τους Τούρκους το 1453 μΧ και ο Μωάμεθ Β’ ο Πολιορκητής ιδρύση την Οθωμανική Αυτοκρατορία η οποία περιελάμβανε περίπου τους λαούς και τις κτήσεις της πάλαι ποτέ αυτοκρατορίας του Αρκάδιου .


*

Edited by - Sesostris on 16/12/2011 22:45:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 23:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέροντα όσα λες Sesostris, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί μου φαινονται λογικά τα όσα λες και άλλωστε δεν είμαι και ο κατάλληλος να ασκήσω ιστορική κριτική.
Θέλω όμως δύο διευκρινίσεις:
1) Μέχρι πότε έχουμε "ίχνη" του ελληνικού λαού;
2) Πώς ξέρεις ότι οι όλοι ανεξαιρέτως οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες δεν ήταν έλληνες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 01:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι τόσο ετερόκλητοι αυτοί λαοί , είχαν εκτός από την υποδούλωσή τους από τους Ρωμαίους , άλλα δύο κοινά χαρακτηριστικά . Την θρησκεία την οποία τους επέβαλαν οι κατακτητές , και την Ελληνική γλώσσα


ΜπαρμπαΣωτήρη, πέρα από αυτά τα κοινά χαρακτηριστικά που ανέφερες, θα μπορούσες να μας πεις αν υπήρχε και μια κοινή παιδεία και ποια ήταν αυτή;

Μήπως η Ελληνική; λέω μήπως;

**Εννοείται, κατά βάση στην πρωτεύουσα της Ανατολικής Αυτοκρατορίας.

Edited by - Ψηλός on 17/12/2011 01:21:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 02:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
evram

ήθελα να πω λοιπον οτι υπάρχει βιβλιογραφία στην οποία αναφέρετε πως οι 12 θεοί ουσιαστικά αποτελούν ενα συστημα αυτοβελτίωσης, οπου ο Διας ειναι η λογική, η Ηρα η ψυχή κ.ο.κ και μέσα από τις ''περιπετειες'' τους ο άνθρωπος πρεπει να παραδειγματιστεί και μπορεί να φτάσει σε άλλο επίπεδο.. για να ειμαι ειλικρινής αυτή η άποψη μου φαίνετε πιο λογική από την άποψη οτι οι 12 ήταν εξωγήινοι ή δεν ξέρω και γω τι και τελος πάντων έχω τους αρχαίους φιλοσόφους σε μεγάλη εκτίμηση για να τους θεωρώ απλά είτε παράφρωνες είτε εξαιρετικούς παραμυθάδες


Από ερμηνείες μπορούμε να βρούμε πολλές αγαπητή evram. Το ζήτημα είναι κατά πόσο διαθέτουν στέρεες βάσεις ώστε να τις αποδεχτούμε. Κι εγώ θεωρώ εντελώς εκτός πραγματικότητας τα περί εξωγήινων. Αυτές οι θεωρίες άρχισαν να κερδίζουν φήμη κυρίως λόγω αμφισβητούμενων συγγραφέων του προηγούμενου αιώνα που προωθούσαν τέτοιου τύπου θεωρίες αποδίδοντας πολλές τεχνολογικές πτυχές του ανθρώπινου πολιτισμού σε εξωγήινα όντα. Είμαι επιφυλακτικός και στην υπόθεση περί συστήματος αυτοβελτίωσης καθώς όλα αυτά μου φαίνονται πολύ γενικά και ακαθόριστα. Γιατί ας πούμε ο Δίας να αντιπροσωπεύει αποκλειστικά τη λογική και η Ήρα την ψυχή(μια έννοια πολύ ακαθόριστη επίσης)?

Ένα χαρακτηριστικό φαίνεται σίγουρο πίσω από το δωδεκάθεο: ο ιερός αριθμός 12 που οφείλει την ιερότητά του στα ημερολογιακά και αστρολογικά πρότυπα του δωδεκάμηνου ηλιακού έτους και του ζωδιακού κύκλου ως σταθερές για την οργάνωση και τον προγραμματισμό της ζωής των ανθρώπινων κοινωνιών.

Αν το ψάξεις θα δεις ότι σύστημα δώδεκα θεών έχουν κι άλλοι αρχαίοι λαοί όπως οι Χετταίοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Ελαμίτες και άλλοι.

Επιπλέον υπάρχουν πολλά ακόμα μοτίβα με το 12 στις θρησκευτικές και μυθολογικές παραδόσεις του κόσμου. Π.χ. οι 12 μαθητές του Ιησού στη χριστιανική παράδοση, οι 12 γιοι του βιβλικού Ιακώβ και οι 12 φυλές του Ισραήλ, οι 12 Ιμάμηδες νόμιμοι διάδοχοι του Μωάμεθ της ισλαμικής παράδοσης, οι 12 γιοι του Όντιν στη Σκανδιναβική μυθολογία κ.α.

Ακόμα και οργανώσεις πόλεων βασίζονταν στο πρότυπο του ιερού αριθμού 12 όπως η Ιωνική δωδεκάπολις.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες με περαιτέρω μοτίβα του αριθμού 12 στον μυθικοθρησκευτικό κόσμο ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links:

http://en.wikipedia.org/wiki/12_%28number%29#In_religion

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/12_twelve/12.htm


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 07:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agnostic δεν εχω καμια διάθεση να πεισω κανενα για κάτι που και γω ψάχνω, μια απλή αναφορά εκανα άλλωστε στο θρέντ μάλλον πιο πολυ ενδιαφέρει το βυζάντιο παρά το θέμα αυτό καθε αυτό...
ο ανθρωπος που ενδιαφέρετε ψάχνει και βρισκει δεν θα μεταφέρω όλη την βιβλιογραφία εδώ ούτε θυμάμαι να ζήτησα συμβουλές ή ρώτησα κατι συγκεκριμένο, ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου


όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 10:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith

Opsime

Το να πάρεις και να διαβάσεις ένα Χ βιβλίο δεν σημαίνει πως ό,τι διαβάσεις είναι και αληθινό.
Την Ιστορία πολλάκις τη γράφουν κάποιοι κατα το δοκούν.
Να είσαι βέβαιος οτι η απειλή εξ Ανατολάς μόνον με δύο τρόπους μπορούσε να αντικρουσθεί, ο ένας ήταν η Βεργίνα και ο άλλος ήταν το Βυζάντιο και οι δύο έκαναν τη δουλειά τους άψογα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!
[/quote]

O "sesostris" με εχει καλυψει πληρως,ενα δεν καταλαβα,για ποια απειλη εξ Ανατολας μας λες;
Μηπως για αυτο το παραμυθι που κατασκευαστηκε για να αγοραζουμε σαν καλα κορόιδα που ειμαστε τα οπλα των Αμερικανογερμανογαλλων και ενιοτε των Ρωσων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 10:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
ΜπαρμπαΣωτήρη, πέρα από αυτά τα κοινά χαρακτηριστικά που ανέφερες, θα μπορούσες να μας πεις αν υπήρχε και μια κοινή παιδεία και ποια ήταν αυτή;

Χριστιανική , όπως το παρακάτω παράδειγμα . Αυτά δίδασκαν οι σοφοί ρασοφόροι διδάσκαλοι στα παιδάκια , και όχι μαθηματικά και ευκλείδειο γεωμετρία . Αυτά ήταν αντιχριστιανικά , σατανικά , και απαγορευμένα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 10:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Ενδιαφέροντα όσα λες Sesostris, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί μου φαινονται λογικά τα όσα λες και άλλωστε δεν είμαι και ο κατάλληλος να ασκήσω ιστορική κριτική.
Θέλω όμως δύο διευκρινίσεις:
1) Μέχρι πότε έχουμε "ίχνη" του ελληνικού λαού;
2) Πώς ξέρεις ότι οι όλοι ανεξαιρέτως οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες δεν ήταν έλληνες;

Φίλε Dr . Εγώ δεν αναφέρθηκα σε (Ίχνη) του ελληνικού λαού μέσα στο πολυεθνικό αυτό μόρφωμα που λέγεται Βυζάντιο , αλλά ότι μεταξύ των άλλων κατακτημένων εθνοτήτων , ήταν και οι Έλληνες . Μάλιστα ο κορμός της Ελλάδας ανήκε στο «Ιλλυρικό Θέμα»(επαρχία) της αυτοκρατορίας . Όσο για τους ελληνικούς πληθυσμούς της Μικράς Ασίας , άλλοι εξισλαμίστηκαν και παρέμειναν εκεί διατηρώντας προφορικά την γλώσσα , τα ήθη και τα έθιμα , και άλλοι έφτασαν πολεμώντας μέχρι τα παράλια της Ιωνίας και πέρασαν στην Ελλάδα . Αν σε ενδιαφέρει η εποποιία του ποντιακού ελληνισμού , υπάρχει ένα θαυμάσιο βιβλίο του Δημήτρη Ψαθά «Η ΓΗ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ» . Νομίζω ότι τελευταία μπορείς να το βρής και να το κατεβάσης σε μορφή pdf .

Όσο για την καταγωγή των αυτοκρατόρων , το θέμα είναι κάπως μπερδεμένο , γιατί στην ουσία γινόντουσαν γάμοι με σκοπό την σύναψη συμμαχιών μεταξύ των διαφόρων βασιλικών οίκων . Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις ιδρυτών δυναστείας η μεμονωμένων αυτοκρατόρων , οι οποίοι ήταν καθαρόαιμοι στην καταγωγή τους , όπως επί παραδείγματι η Ειρήνη η Αθηναία που ήταν Ελληνίδα από την οικογένεια Σαραντάπηχου . Οι Βασίλειος Α΄ (ιδρυτής της μακεδονικής δυναστείας) , Νικηφόρος Β’ Φωκάς , Ιωάννης Τσιμισκής ,Τιβέριος Γ΄ Αψίμαρος , Μιχαήλ Α΄ Ραγκαβές , Λέων Ε΄ ο Αρμένιος που ήταν Αρμένιοι . Ο Ζήνων που ήταν Ίσαυρος , και το πραγματικό του όνομα ήταν Ταρασιποδίσας , αλλά το άλλαξε όταν παντρεύτηκε την κόρη του Λέοντα Α’ , Αριάδνη .
Θα μπορούσα να σου φέρω και άλλα παραδείγματα φίλε Dr , όμως λόγω οικονομίας χρόνου σταματώ εδώ , με την ελπίδα να έγινα κατανοητός και να έλυσα μέρος των αποριών σου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 12:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
agnostic
Κι εγώ θεωρώ εντελώς εκτός πραγματικότητας τα περί εξωγήινων.

Φαίνεται πώς έχεις χάσει επεισόδια agnostic!!

Τώρα δεν αναρωτιόμαστε πλέον άν υπάρχουν εξωγήϊνοι.

Αναρωτιόμαστε άν είναι...καλοί ή κακοί!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 14:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
evram
agnostic δεν εχω καμια διάθεση να πεισω κανενα για κάτι που και γω ψάχνω, μια απλή αναφορά εκανα άλλωστε στο θρέντ μάλλον πιο πολυ ενδιαφέρει το βυζάντιο παρά το θέμα αυτό καθε αυτό...
ο ανθρωπος που ενδιαφέρετε ψάχνει και βρισκει δεν θα μεταφέρω όλη την βιβλιογραφία εδώ ούτε θυμάμαι να ζήτησα συμβουλές ή ρώτησα κατι συγκεκριμένο, ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου

Φίλη evram , κατ’ αρχήν θα ήθελα να σου ζητήσω συγνώμη για την μικρή εκτροπή του θέματος , στον βαθμό που μου αναλογεί . Όμως δεν μπόρεσα ν’ αντισταθώ στον πειρασμό και να αφήσω αναπάντητο τον βυζαντινολάγνο της παρέας , αλλά και να δώσω τις απαιτούμενες διευκρινήσεις στις εύλογες απορίες του φίλου Dr .
Ας έλθουμε όμως στο θέμα μας . Στο ερώτημα για την φύση των 12 θεών έχουν δοθεί από πολλούς συγγραφείς , από την αρχαιότητα ακόμα πάρα πολλές ερμηνείες . Όμως όλες βασίζονται σε προσωπικά συμπεράσματα δίχως ιστορική επιβεβαίωση . Κατά την προσωπική μου γνώμη πλησιέστερος προς την αλήθεια είναι ο Αθαν. Σταγειρίτης , ο οποίος στην εισαγωγή του Β’ τόμου του μνημειώδους έργου του «ΩΓΥΓΙΑ» σημειώνει μεταξύ άλλων τα εξής .

Οι άνθρωποι , ως είρηται , ελάτρευσαν πρώτον τα άστρα , έπειτα και τους προγόνους αυτών αγαθούς βασιλείς και ευεργέτας , ονομάσαντες αυτούς από των άστρων , τον μεν Κρόνον , τον δε Δία , τον δ’ άλλως , επειδή ενόμιζον , ότι αι ψυχαί των τοιούτων αγαθών ανδρών μεταβαίνουσιν εις τα άστρα , όθεν αναφέρονται τοσούτοι βασιλείς Κρόνοι ονομαζόμενοι , και άλλοι πάλι έχοντες το όνομα του Διός , Άρεως , Απόλλωνος , και άλλων , και πολλούς γονείς αναφερομένους εις το αυτόν πρόσωπον , επειδή ελάμβανον οι βασιλείς το όνομα του Διός μέχρι του Ηρωικού αιώνος . Προς τιμήν ουν τούτων των λατρευομένων προγόνων και φυσικών ενεργιών , έψαλλον και τινάς ύμνους εις ρυθμόν ποιητικόν , διότι όλων των εθνών η Ιστορία και φιλολογία ήρξατο εκ της ποιητικής , επειδή οι άνθρωποι ενθουσιαζόμενοι ορώντες την ανέκφραστον και ακατανόητον καλλονήν του παντός , δεν εδύναντο να εκφράσωσι τον ενθουσιασμόν αυτών άλλως εμφαντικότερον............
Αυξανομένων τοίνυν ούτω των προσώπων και συμβεβηκότων , εγένετο μακρά και η ιστορία , ώστε κατέστησαν και θεογονίαι και κοσμογονίαι , και δεν ήτον πλέον έργον του τυχόντος , αλλ’ εγίγνωσκον αυτά και τα έψαλλον μόνον οι νουνεχέστεροι , και επιμελέστερον προς τα τοιαύτα καταγινόμενοι . Όθεν εθεωρούντο ούτοι ως σεβασμιώτεροι των άλλων , και ειδημονέστεροι των θείων . Ταύτα δε βλέποντες εκείνοι και ερεθιζόμενοι υπό της φιλαυτίας , κατεγίνοντο έτι επιμελέστερον εις ταύτα , θυσιάζοντες και συνεχώς , και προσποιούμενοι , ότι γνωρίζουσι και άλλα πολλά μυστήρια των Θεών , και απόρρητα προς τους πολλούς . Ούτω δε προχωρούντος του πράγματος , ενομίσθησαν οι τοιούτοι , ιερείς , και μάντες , και μεσίται των ανθρώπων προς τους Θεούς , και των Θεών προς τους ανθρώπους , και έπλασαν αυτοί ύστερον , όπως ήθελον τας δυνάμεις και ενέργειας των Θεών , τα μυστήρια , τας τελετάς , εορτάς , και τα λοιπά

Όπως βλέπεις φίλη evram , η απάτη του ιερατείου είναι διαχρονική και αποδοτική για τους ανεπάγγελτους κηφήνες . Κάποιος είπε ότι η θρησκεία δημιουργήθηκε όταν ο πρώτος απατεώνας συναντήθηκε με τον πρώτο ηλίθιο . Δεν θυμάμαι φίλη μου ποιός το είπε , αλλπά είχε δίκιο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 21:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Φαίνεται πώς έχεις χάσει επεισόδια agnostic!!

Τώρα δεν αναρωτιόμαστε πλέον άν υπάρχουν εξωγήϊνοι.

Αναρωτιόμαστε άν είναι...καλοί ή κακοί!!!!!


Δεν με κατάλαβες Νικόμαχε.
Η άποψή μου δεν αφορούσε τη μη ύπαρξη εξωγήινων όντων. Διαφωνούσε απλά με την υπόθεση ταύτισης εξωγήινων και 12 θεών της αρχαίας ελληνικής παράδοσης.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 23:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παιδιά το Δωδεκάθεο αφορά τον ζωδιακό κύκλο, αυτό είναι ξεκάθαρο, αν και γενικώς άγνωστο...Οι 12 εγκόσμιες θεότητες πρεσβεύουν φυσικές και ηθικές δυνάμεις απολύτως αντίστοιχες με τα 12 αρχέτυπα του Ζωδιακού.


Επίσης, η έννοια του Δωδεκαθέου δεν συναντάται πουθενά -απ'όσο ξέρω τουλάχιστον- στην κλασική αρχαιότητα. Οι πρώτες αναφορές σε αυτό χρονολογούνται μετά την ελληνιστική εποχή.

Οι θεολόγοι και μύστες ωστόσο που κατείχαν τις εσωτερικές παραδόσεις γνώριζαν για την αστρολογική και κοσμογονική ιερότητα του αριθμού 12. Ο Πλάτωνας αναφέρει στον "Τίμαιο" πως ο "Δημιουργός διακόσμησε τον κόσμο σύμφωνα με το πενταγωνικό Δωδεκάεδρο", μία ξεκάθαρη, σύμφωνα και με τους μελετητές, αναφορά στον ζωδιακό κύκλο. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι πριν από μερικά χρόνια γάλλοι και αμερικάνοι επιστήμονες ανακοίνωσαν ότι το πιθανότερο σχήμα που φαίνεται να έχει το σύμπαν είναι αυτό του πενταγωνικού Δωδεκαέδρου!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 23:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και σκέφτομαι...Ταυτίζουν λοιπόν ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης το σύμπαν με το ισοδωδεκαεδρικό τέλειο στερεό...και έρχονται μετά από 2.500 χρόνια αμερικανοί και γάλλοι κοσμολόγοι να υποστηρίξουν ότι ένα σύμπαν σε σχήμα πενταγωνικού δωδεκαέδρου μπορεί να εξηγήσει τις μετρήσεις της κοσμικής ακτινοβολίας που προήλθε από τη Μεγάλη Εκρηξη!!

Είναι δηλαδή πραγματικά να καταριέσαι αυτούς τους δαίμονες τους Έλληνες, όπως ο Σίλερ, λόγω του ότι δεν υπάρχει τίποτα έπιστημονικό και φιλοσοφικό που να μην προέβλεψαν, καθαρά με τη δύναμη του νου!!!

Είναι όμως άραγε το σύμπαν όντως ένα Δωδεκάεδρο??

http://www.physics4u.gr/news/2003/scnews1101.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 00:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Είναι όμως άραγε το σύμπαν όντως ένα Δωδεκάεδρο??

Οχι και για αυτόν τον λόγο:

quote:

Οι επιστήμονες αυτοί πρώτα, έχουν προβλέψει ότι μια ιδιαίτερη παράμετρος - η γνωστή "Ω" - που χρησιμοποιείται από τους κοσμολόγους για να μετρήσουν την κυρτότητα του διαστήματος έχει τιμή 1.013 εάν οι μετρήσεις γίνουν ακριβέστερες (μια τιμή για την Ωμέγα=1 σημαίνει ότι ο Κόσμος είναι επίπεδος).

και για αυτόν:

quote:

Το δωδεκάεδρο αυτό πάντως το "φανταζόμαστε" ότι έχει τις οποιεσδήποτε απέναντι έδρες του που είναι πεντάγωνα, κολλημένες μεταξύ τους, αφού υποστούν μια στροφή 360. Αυτή η κατασκευή βέβαια δεν μπορεί να ανήκει στον τρισδιάστατο χώρο αλλά είναι εμβαπτισμένη σε έναν υπερχώρο


Agnostic

Ξέρω τι εννοείς.Αστειευόμουν!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 00:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Είναι δηλαδή πραγματικά να καταριέσαι αυτούς τους δαίμονες τους Έλληνες, όπως ο Σίλερ, λόγω του ότι δεν υπάρχει τίποτα έπιστημονικό και φιλοσοφικό που να μην προέβλεψαν, καθαρά με τη δύναμη του νου!!!

ή , με τη "βοήθεια"..... των Θεών τους (?)

Ο νους δεν είναι μια σταθερά,
δηλαδή, ναι μεν λειτουργούσε όπως και σήμερα (βιολογικά)
αλλά τα ερεθίσματα και η γνώση είναι αυτά που τον κάνουν να παράγει έργο .

ενα παράδειγμα ,
οσοι τυχεροί απο εσάς έχουν βρεθεί σε κάποιο βουνό, με μηδενική φωτορύπανση, στο απόλυτο σκοτάδι, πολυ μακριά απο τον πολιτισμό
σίγουρα θα έχουν (το λιγότερο) εντυπωσιαστεί απο τον έναστρο ουρανό.

Αν τώρα δεν εχεις διαβάσει ποτε κανένα βιβλίο περι αστρονομίας , δεν εχεις καμια ενασχόληση με το αντικείμενο
(παρόλο που οι γνώσεις σου ισως είναι εξαιρετικές είτε στη μηχανική είτε στην ιατρική)
εχεις την εντύπωση, οσα χρόνια και να κοιτάς αυτο το θέαμα
οτι θα μπορέσεις να αποσαφηνίσεις την ύπαρξη 6 πλανητών ?
(οσοι και οι γνωστοί στην αρχαιότητα)

ενω όλοι ξέρουμε οτι κάποιοι πολιτισμοί
(μετρημένοι στα δάκτυλα του ΕΝΟΣ χεριού)
την ωρα που άλλοι λαοί στον υπόλοιπο κόσμο,
έτρωγαν βελανίδια και κατοικούσαν σε σπηλιές ,
σε εκεινα τα μετρημένα μέρη, υπήρξαν άνθρωποι οι οποίοι ξεπέρασαν κατα πολύ τη γνώση της εποχής , για την ακρίβεια την δημιούργησαν !
απο το μηδέν είναι εξαιρετικά δύσκολο/πολύπλοκο να προκύψει "ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΕΣΗ"...
Ασε που αυτα τα δέκα/είκοσι "μυαλά" δεν ασχολούνταν με μια μόνο επιστήμη... (!)

Ολα τα παραπάνω , εμένα προσωπικά μου δημιουργούν πολλούς προβληματισμούς, χρόνια τώρα .




Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 01:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aitherovamon
Ο νους δεν είναι μια σταθερά,
δηλαδή, ναι μεν λειτουργούσε όπως και σήμερα (βιολογικά)
αλλά τα ερεθίσματα και η γνώση είναι αυτά που τον κάνουν να παράγει έργο .

Πολύ σωστή κουβέντα αυτη φίλτατε!!

Και για εμβαθύνω περισσότερο στούς "προβληματισμούς" σου,θα προσθέσω μερικά ακόμη,τα οποία μεγάλο μέρος της ανθρωπότητας αγνοεί,όχι επειδή δεν τα ξέρει,αλλά επειδή επιμελώς την ωθούν να τα παραβλέπει.

Στην αστρονομία διδάσκεται,ότι είναι η αρχαιοτέρα των επιστημών.Η ηλικία της είναι 5.000 ετων,απο την στιγμή που ο πρώτος "περίεργος" σήκωσε το κεφάλι ψηλά και άρχισε να αναρωτιέται.

Πρίν απο 2.800 χρόνια περίπου άρχισε η συστηματική παρακολούθηση του ουράνιου θόλου.Με τί? Με τίποτα!!! 'Ετσι δια γυμνών οφθαλμών.Τουλάχιστον έτσι μας λένε.

Ομως ένας σύγχρονος αστρονόμος δεν μπορεί παρά,να αναρωτιέται:Είναι έτσι?

Οι αρχαίοι Ελληνες πανεπιστήμονες όχι μόνο βρήκαν την σωστή θέση των πλανητων,αλλά και τις αποστάσεις μεταξύ των.Και μάλιστα με σειρά εγγύτητος στο κεντρικό άστρο [ήλιο].Και όχι μόνο! Η Αλμαγέστη του Κλαύδιου Πτολεμαίου,που περιλαμβάνει πολλά έργα συγκεντρωτικά αρχαίων αστρονόμων,βρίθει απο λεπτομέρειες!!

Θα σου πώ γιατί ο σύγχρονος αστρονόμος αναρωτιέται.

Ολα αυτά που κατεγράφησαν πρίν 2.800 χρόνια έως και πρίν 400,είναι αδύνατον,να παρατηρήθηκαν με γυμνό οφθαλμό και απλές μαθηματικές πράξεις.Παντελώς αδύνατον!!!

Μόνο τρείς τρόποι υπάρχουν και είναι και τρείς,ανατρεπτικοί.

1. Τα άκουσαν δια ζώσης,απο άλλους "παλαιότερους",μη γηγενείς!

2.Τα παρατήρησαν με τεχνικά μέσα,που κάποιοι "άφησαν" πίσω τους και την αναπαραγωγή των οποίων,αγνοούσαν
3.Τα παρατήρησηαν δια "εξωσωματικών ταξιδιών"

Οποιο απο τα τρία και να συμβαίνει,είναι άκρως επαναστατικό για το Ακαδημαϊκό κατεστημένο και αγνοείται.

Ο αστρονόμος όμως ξέρει καλά,ότι δεν υπάρχει περίπτωση να διακρίνει τον Αρη,τον Ερμή,τον Κρόνο με γυμνό οφθαλμό.Αυτο που βλέπει ειναι μόνο μια μικρή φωτεινή κουκίδα,στον θόλο και αν δεν ξέρει με άλλο τρόπο τι ακριβώς είναι,δεν μπορεί να στηρίξει ολόκληρη επιστήμη πάνω του,όπως έκαναν οι αρχαίοι,με ελάχιστες έως καθόλου αποκλίσεις απο τις σύγχρονες μετρήσεις.Πώς είναι δυνατόν,χωρίς φασματογράφο τελευταίας γενιάς,να μπορεί κάποιος να ξέρει οτι ο Δίας π.χ. είναι ένας αέριος πλανήτης! Η ότι ο Αρης είναι ερυθρός!

Εχω τούς ίδιους προβληματισμούς με εσένα φίλε και περισσότερους ακόμη.
Πού θα πάει,κάποτε θα μάθουμε με σιγουριά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 22:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
ΜπαρμπαΣωτήρη, πέρα από αυτά τα κοινά χαρακτηριστικά που ανέφερες, θα μπορούσες να μας πεις αν υπήρχε και μια κοινή παιδεία και ποια ήταν αυτή;

Μμμ... εσύ τι πιστεύεις για αυτό Sesostris;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 00:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
1. Τα άκουσαν δια ζώσης,απο άλλους "παλαιότερους",μη γηγενείς!
2.Τα παρατήρησαν με τεχνικά μέσα,που κάποιοι "άφησαν" πίσω τους και την αναπαραγωγή των οποίων,αγνοούσαν
3.Τα παρατήρησηαν δια "εξωσωματικών ταξιδιών"

Φίλε μου τα μαθηματικά που εμείς γνωρίζουμε σήμερα, συνεχίζουν να ξανα ανακαλύπτωνται, δυστυχώς ένα μεγάλο κομμάτι γνώσης έχει χαθεί και χρειάζεται χρόνος για να ανακτηθεί, (κάλιο αργά παρά ποτέ).

Εμένα ξέρεις τι με προβληματίζει; Ο υπολογιστής των Αντικυθήρων.
Αναρωτιέμαι για ποιό λόγο υπάρχει ΜΟΝΟ ένα κομμάτι.
Αν οι Αρχαίοι Έλληνες κατείχαν μια τέτοια τεχνολογία, γιατί δεν έφτιαξαν 5-10-20 κομμάτια;

Και γιατί αυτός ο σπουδαίος μηχανισμός βρέθηκε στα Αντικύθηρα και όχι στην Αθήνα που ήταν και η έδρα της Επιστήμης;

Επίσης δεν υπάρχει ή δεν έχει βρεθεί, καμία αναφορά για αυτή την τεχνολογία, στα σχολεία διδάσκεται οτι το γρανάζι ανακαλύφθηκε στη Γερμανία τον 14ο Αιώνα, όσο για τους ειδήμονες; Σκοτωθήκανε για να αποφανθούν τι είναι τελικά αυτός ο μηχανισμός και μαντέψτε που κατέληξαν, στο μάλλον και στο ίσσως, με άλλα λόγια ΠΟΥΘΕΝΑ!

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 00:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith

Σε παλαιότερα πόστ μου,δεν ξέρω άν έτυχε να τα δείς,είχα κάνει αναφορά στον μηχανισμό αυτόν.

Αντίστοιχο τμήμα του ανακαλύφθηκε και σε ναυάγιο ανοικτά της Σικελίας.

Σωστά αναρωτιέσαι γιατί έφτιαξαν μόνο ένα κομμάτι.
Αυτό σημαίνει,ότι δεν έφτιαξαν τίποτα.Απλά βρήκαν κάτι "ξεχασμένο"!!!

Γνωρίζω απο πολύ αξιόπιστη πηγή,ότι η αρχική εκτίμηση της ηλικίας του ανάγεται στα 11.200 χρόνια πρίν.Δηλαδή πρίν την επίσημη εποχή του σιδήρου.Μετα ακολούθησαν και άλλες χρονολογήσεις,με το πρόσχημα της απόκλισης του C 14 και ανέδειξαν 6.500-7.000 χρόνια.Πάλι όμως δεν ταίριαζε με την επίσημη αρχαιολογία.Κατέβηκαν στα 3.500,μετα στα 2.000 και τελικά στα 1150.

Παρ'όλα αυτά κανείς δεν μπορεί να πεί με σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας,τι μηχάνημα είναι αυτό και ποιά λειτουργία εξυπηρετεί.

Ετσι το έδαφος για υποθέσεις είναι αρκετά πρόσφορο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy