ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: μας Eπιβλήθηκε ή τον Πιστέψαμε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 01:55:29  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε παιδειά να σας ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπλέξει τα μπούτια μου:

Δώστε μου τον ορισμό, αν ξέρετε φυσικά του:

1) Εθνικού
του
2) Ειδωλολάτρη
του
3) Δωδεκαθειστή
και του
4) Παγανιστή.

Ποιο πολύ θα ήθελα, μια που το αναφέρει ο φίλος Telekinesis, τον ορισμό του Εθνικού σε συνάρτηση με τα θρησκευτικά του πιστεύω.

Πάντως, αν κατά διάνοια, δεχθούμε το ορισμό του Εθνικού (Έλληνα) όπως αυτός συνάγεται από τα γραφόμενα της παρακάτω ιστοσελίδας, μάλλον θα πρέπει να πάνε να κρυφτούν οι εθνικοί από ντροπή παρά να πάνε να πλεμήσουν στην πρώτη γραμμή!!!

http://www.hellenicreligion.gr/doc/ithikoikodikes.htm

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 02:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε ψηλέ,

1) Εθνικός είναι αυτός που πιστεύει στο δωδεκάθεο, υποκειμενικά ή αντικειμενικά.

2)Ειδωλολάτρης είναι υβριστικός όρος που χρισημοποιείται απο την εκλησία για να προσδιορίσει τους πιστούς των παλαιών θρησκειών οι οποίοι απεικονίζουν τους θεούς τους με αγάλματα (λες και η εκλησία δεν έχει τις εικόνες).

3)Δωδεκαθεϊστής = Εθνικός, το ίδιο και το αυτό.

4)Παγανιστές είναι η θρησκεία που υπήρχε στην ελλάδα πριν το δωδεκάθεο, στην θρησκεία αυτήν (αρκετά μυστικιστική) λατρεύονταν οι 4 Τιτάνες των 4ων στοιχείων, Γη, Νερό, Φωτιά, Αέρας.

Φωτιά=Πύρρος
Γη=Λίθος
Νερό=Ύδρία
Αέρας=Στρατία

Η θρησκεία αυτή χάνεται στα βάθη των αιώνων, μα απο την εκλησία χρησημοποιείται σαν λέξη ως ύβρης εναντίον των εθνικών.
Η εκλησία δεν γνωρίζει τις μυστικές δοξασίες αυτής της θρησκείας, κανένας δεν τις γνωρίζει απλά χρισημοποιεί την λέξη χωρίς να ξέρει την σημασία της.
Η λέξη παγανισμός προκύπτει απο την λέξη παγανό που στην αρχαία σημαίνει ξωτικό-διαβολάκι.
Άρα η ύβρης παγανιστής σημαίνει ούτε λίγο ούτε πολλύ σατανιστής.

Κάτι το οποίο ΔΕΝ υσχύει αφ' ενός διότι δεν λατρεύεται ο διάβολος και αφ' ετέρου διότι οι εθνικοί βάση της αρχαίας κοσμοθεωρίας θεωρούν οτι το καλό και το κακό κρύβεται μέσα σε κάθε άνθρωπο ή θεό και ΔΕΝ αποδέχονται ΚΑΝ την ύπαρξη του διαβόλου.
Απο τις ύβρεις βέβαια φαίνεται καθαρά το παραλλήρημα μίσους που έχει η εκλησία απέναντι στους εθνικούς αλλά και ο πληγωμένος της εγωϊσμός, του τύπου: "μα καλά αφού τους αφανίσαμε πως ξαναφύτρωσαν και πληθαίνουν συνεχώς"?

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 15:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε Ψηλέ,

Καλή σου μέρα,

Ήθελα να σου πω και για την σελίδα που παραπάμπεις, λυπάμαι για το κατρακύλισμα ορισμένων, δεν έχω να πω κάτι άλλο για την σελίδα.
Έχω να πω κάτι για μένα, οτι σε καμιά περίπτωση δεν θα νιώσω ντροπή επειδή κάποιοι έχουν εκτροχιασθεί, αυτοί να ντραπούν για την κατάντια τους, όχι όσσοι παραμένουμε στην τροχιά της λογικής.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 16:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:
Να γνωρίζεις όμως οτι ο mr. e-e-e είναι χρυσαυγίτης και δεν εκφράζει σε καμιά περίπτωση τους εθνικούς, μάλλον εκφράζει τον εαυτό του παρά το διαυγές και ψύχραιμο πνεύμα σοφροσύνης της Ελλάδας.

O Ωρίων Δημητρακόπουλος χρυσαυγίτης; Απο που κι'ως πού;;;
Ποιος εθνικός κατα τη γνώμη σου εκφράζει το "ψύχραιμο πνεύμα σοφροσύνης της Ελλάδας";;

quote:
3)Δωδεκαθεϊστής = Εθνικός, το ίδιο και το αυτό.

Δεν νομίζω ότι μπορείς τόσο εύκολα να ταυτίσεις τις δύο έννοιες και αυτό διότι οι Εθνικοί υπήρξαν εκτός των άλλων ΚΑΙ μονοθειστές! Έχουμε τον μονοθεισμό του Ερμή του Τρισμέγιστου που σε αυτόν πίστευαν μια κάστα ελίτ Εθνικών φιλοσόφων με τα κείμενα του να χρονολούνται βαθιά μέσα στην ελληνική προϊστορία (~9000π.Χ) δηλαδή κατά πολυ προγενέστερου του Ιουδαϊκού μονοθεισμού.


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 16:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Γειά σου φίλε skeptic

quote:
O Ωρίων Δημητρακόπουλος χρυσαυγίτης; Απο που κι'ως πού;;

Έχω ένα ρεπορτάζ απο το κανάλι extra3 με θέμα την ακροδεξιά στην ελλάδα, σε αυτό το ρεπορτάζ δίνει συνέντευξη ο εν' λόγω κύριος μέσα απο τα γραφεία της χρυσής αυγής, με την ιδιότητα του αντιπροέδρου.

Είναι προφανές οτι τα χρυσά αυγά προσπαθούν να στρατολογήσουν κόσμο απο άπου μπορούν, οικοιοποιούνται δήθεν κάποιες αξίες για να τους δει ο κόσμος με συμπαθητικό μάτι.

Η συνέχεια στο "Άουσβιτς"

quote:
Ποιος εθνικός κατα τη γνώμη σου εκφράζει το "ψύχραιμο πνεύμα σοφροσύνης της Ελλάδας";;

Πλην εμού και αρκετοί άλλοι άνθρωποι των τεχνών και των γραμμάτων(εκατοντάδες πλησιάζοντας τους χιλιάδες).

quote:
Δεν νομίζω ότι μπορείς τόσο εύκολα να ταυτίσεις τις δύο έννοιες και αυτό διότι οι Εθνικοί υπήρξαν εκτός των άλλων ΚΑΙ μονοθειστές! Έχουμε τον μονοθεισμό του Ερμή του Τρισμέγιστου που σε αυτόν πίστευαν μια κάστα ελίτ Εθνικών φιλοσόφων με τα κείμενα του να χρονολούνται βαθιά μέσα στην ελληνική προϊστορία (~9000π.Χ) δηλαδή κατά πολυ προγενέστερου του Ιουδαϊκού μονοθεισμού.

Η λατρεία του Ερμού του Τρις Μέγιστου συνδέεται με τους νεκρομάντεις που υπήρχαν στην αρχαία Ελλάδα.
Δεν ήταν μονοθεϊστές απλά τον λάτρευαν ως ψυχοφέρων θεό.
(The god of deathspeak).
Απο την λατρεία του προέκυψαν αργότερα τα γνωστά αποκρυφιστικά συγγράματα:
-Μέγα γριμόριον
-Νεκρονομικόν
-Καμπάλα
-Η βίβλος της δυνάμεως
Νομίζω όμμως (με το συμπάθειο) οτι αυτό δεν αφορά το θέμα που άνοιξες.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 19:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:
Έχω ένα ρεπορτάζ απο το κανάλι extra3 με θέμα την ακροδεξιά στην ελλάδα, σε αυτό το ρεπορτάζ δίνει συνέντευξη ο εν' λόγω κύριος μέσα απο τα γραφεία της χρυσής αυγής, με την ιδιότητα του αντιπροέδρου.

Eντυπωσιακό, δεν το ήξερα!
Επειδη με ενδιαφέρει μπορείς να μου στείλεις αυτό το ρεπορταζ με κάποιο τρόπο;
Αν θες μπορείς να επικοινωνήσεις ιδιωτικά μαζί μου στο email:ssc'παπάκι'hol.gr


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 19:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Πολλύ ευχαρίστως φίλε μου.

Άλωστε αυτό κάνω, έχω πάρει άδεια απο το κανάλι για ελεύθερη αναπαραγωγή και μοιράζω το DVD δωρεάν.

Για να μάθει ο κόσμος ποιοί είναι οι χρυσαυγίτες, ποιός ο πρόεδρός τους, ποιός ο υδρυτής της 4ης Αυγούστου, ποιοί έφεραν την "Απριλιανή επανάσταση", ποιοί συνεργάστηκαν ως ρουφιάνοι μετά την λύση βουλής και κομμάτων, ποιοί είναι αυτοί που έμειναν ατιμώρητοι και διέφυγαν της φυλακίσεως μετά την πτώση των Απριλιανών και ποιά είναι τα σκοτεινά σχέδιά τους για την νέα Ελλάδα.
Άντε να δούμε τι άλλο θα αντέξουμε, τα λέμε σύντομα μέσω mail.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 20:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Φιλε Τelekinesis λες:


quote:
Η εκλησία κατά την γνώμη μου καλά θα κάνει να μην ανακατεύεται στην πολιτική

Χμ...αδόκιμο και δε θα σε ακολουθήσει στη συλλογιστική σου, μια και η ίδια εξ ορισμού ΚΑΝΕΙ πολιτική. χεχ
Αλλά πέραν αυτού, πάλι θα εμμείνω (επί της αρχής, όχι γιατί υποστηρίζω καμιά εκκλησία) στην προηγούμενη θέση μου. Αν είναι θεμιτό για μετανάστες να τοποθετούνται επί πολιτικών θεμάτων, δε βλέπω γιατί πρέπει να αποκλείονται 'Ελληνες μόνο και μόνο επειδή φορούν το ράσο.

quote:
η εκλησία απλά προσπαθεί να κερδίσει τον χαμένο της κόσμο πιάνοντας ευαίσθητες χορδές και οικοιοποιούμενη δήθεν εθνικές αξίες.

Κοίτα, δε μ'ενδιαφέρουν τα κίνητρα (και δεν είναι ότι τα αγνοώ). Εγώ λέω πως δε θα μ'εμποδίσει η αντίθετη στάση/θέση μου στο ιερατείο, να συμπορευτώ εκεί που θα τοποθετηθεί ΥΠΕΡ των εθνικών μας δικαιωμάτων/συμφερόντων/δίκιων. ΄Τώρα για τα απώτερα κίνητρα, άσε, ήδη καταφανή. Λαύρος ο Χριστόδουλος επί ΠΑΣΟΚ, τώρα κάνει γαργάρες γιατί του έδωσε ζαχαρούλα ο Καραμανλής ΄(Τις Εκκλησιαστικές Σχολές)


quote:
Να σου πω και κάτι άλλο για εχθρούς, αν γίνει πόλεμος (ελπίζω να μην γίνει), οι εθνικοί θα είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που θα "πέσουν" και μάλιστα στην 1η γραμμή, ή μάλλον στην εμπρόσθια θέση της 1ης γραμμής, διότι αγαπούν την Ελλάδα και αγαπούν και τους έλληνες/ελληνίδες.
Το άσχημο που το ξέρουμε απο τώρα ξέρεις ποιό είναι?
Η σφαίρα που θα μας βρει δεν θα έλθει απο μπροστά, θα έλθει απο πίσω Arela.

Δε θα διαφωνήσω με τον επίλογό σου. Η Ελλάδα γεμάτη εφιάλτες και μειοδότες δυστυχώς (ασχέτως θρησκεύματος).
Στο πρώτο μέρος θα σου πω πως δεν αμφιβάλλω ότι οι ΕΛΛΗΝΕΣ (Εθνικοί και Χριστιανοί αδιακρίτως) θα είναι στην πρώτη γραμμή. ΑΥΤΟ θέλω να υπερτονίσω και σ'αυτό εστιάζω, όχι στα της προσωπικής πίστης του καθένα. Και καλό είναι να μην κρίνουμε την Ελληνικότητα κάποιου από την θρησκευτική του τοποθέτηση, αλλά από το σφαιρικό του χαρακτήρα, της στάσης ζωής του, και απ'το βαθμό που αγαπάει την πατρίδα του. Την αγάπη για την πατρίδα δεν το καθορίζει το αν είσαι Εθνικός ή Χριστιανός, αλλά το αν είσαι ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ (κι όχι συμπτωματικά και στα χαρτιά) ΕΛΛΗΝΑΣ. Εγώ που είμαι ένθεη μεν, άθρησκη δε, θα με κατέτασσες στους μη-Ελληνες λόγω της διαφορετικής μου προσέγγισης στο θείο? 'Ελεος Εθνικέ.

quote:
Αν θέλεις φτιάξε ένα topic σχετικό και σου υπόσχομαι να γεμίσουμε πολλές σελίδες μαύρης εκλησιαστικής αντιεθνικής ιστορίας.

Δε θα το κάνω, πρώτον γιατί όταν πρωτόρθα εδώ πήγα ν'ανοίξω ένα θέμα και μου το'κλεισαν γιατί υπήρχε άλλο λέει (ενώ βλέπω πλείστα όσα θέματα στο ίδιο μοτίβο ήδη εδώ-ανοιχτά όλα τεσπα)
και δεύτερον γιατί με κούρασε η διαλεκτική της αντιπαράθεσης που δεν καταλήγει πουθενά,όταν αμφότερες οι πλευρές δε δείχνουν προθέσεις προσέγγισης, αλλά εμμένουν στις διαστάσεις τους- και μιλάω για αντιπαραθέσεις μου απ'τη μια με τους Χριστιανούς που όταν τους καταδεικνύω τεκμηριωμένα τα σαθρά της Εκκλησίας κάνουν την πάπια και παραμένουν αμετακίνητοι γιατί έτσι θέλουν, αλλά και για τους Εθνικούς που όταν τους πραοτρύνω να βλέπουν τα πράγματα με ευρύτερη οπτική και όχι στεγανοποιημένα, να είναι υπέρ της σύνθεσης όχι της αποσύνθεσης, με χαρακτηρίζουν αβασάνιστα εβραιοχριστιανή (δε θα μπορούσαν να απέχουν περισσότερο απ'την αλήθεια) και βλέπω μέσα από προσεγγίσεις τους να σχηματίζεται α/ ακόμα πιο άκαμπτο δόγμα απ'το δόγμα αυτών που στιλιτεύουν αλλά και β/ η λογική του Μπους του τύπου "αφού δεν είστε μαζί μας είστε εναντίον μας", πράγμα που πάλι βρίσκω αδόκιμο. Για μένα δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, για μένα δεν υπάρχει προχριστιανική και μεταχριστιανική Ελλάδα, για μένα ΜΙΑ είναι η Ελλάδα κι αυτό οι ομοϊδεάτες σου δε διατίθενται να το δεχτούν. Αν το ανοίξεις όμως εσύ, και δω θέσεις που θα με "ερεθίσουν" για σχολιασμό, στο υπόσχομαι πως θα ενδώσω στον πειρασμό να συμμετάσχω. (ουτοπική γαρ)

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 02/12/2005 20:09:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 21:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Καλώς την συμπαθή Arela,

quote:
Κοίτα, δε μ'ενδιαφέρουν τα κίνητρα (και δεν είναι ότι τα αγνοώ).

Πολλύ με ανησυχείς με τούτο δω που είπες, θα μου επιτρέψεις βέβαια να διαφωνήσω μαζί σου και να συνεχίσω να πιστεύω οτι τα κίνητρα των ανθρώπων είναι αυτά που μας φανερώνουν τις πραγμματικές τους επιδιώξεις.

quote:
Αν είναι θεμιτό για μετανάστες να τοποθετούνται επί πολιτικών θεμάτων, δε βλέπω γιατί πρέπει να αποκλείονται 'Ελληνες μόνο και μόνο επειδή φορούν το ράσο.

Οι μετανάστες απο ένα σημείο και μετά δικαίως χαρακτηρίζονται ως πολίτες της ελλάδας, να σου τονίσω και σ' αυτό το σημείο οτι τα δημόσια ταμειάκια μας έχουν διασωθεί απο τις εισφορές των αλλοδαπών.
Πέραν αυτού όταν κάποιος (αλλοδαπός ή ημεδαπός) φοράει το ράσο (και απαρνείται τα εγκόσμια), είναι υποχρεωμένος να περιοριστεί στα της εκλησίας και το "θεάρεστο" έργο της.
Αν πάλι επιθυμεί να συμετέχει στον "άθλιο" βίο μας, ας πετάξει τα ράσα του, ας κάνει την στρατιωτική θητεία του με πλήρη φόρτο, ας μάθει να σέβεται την επιλογή του λαού στην Δημοκρτία (μιας και οι πολιτικοί την σέβονται εν μέρη) και ας έλθει ως πολίτης να συμετάσχει στην πολιτική (μέσω του Καρατζαφέρη που τον εκφράζει).

quote:
Εγώ που είμαι ένθεη μεν, άθρησκη δε, θα με κατέτασσες στους μη-Ελληνες λόγω της διαφορετικής μου προσέγγισης στο θείο? 'Ελεος Εθνικέ.

Βιάζεσαι να με κρίνεις, βιάζεσαι πάρα πολλύ.

quote:
Αν το ανοίξεις όμως εσύ, και δω θέσεις που θα με "ερεθίσουν" για σχολιασμό, στο υπόσχομαι πως θα ενδώσω στον πειρασμό να συμμετάσχω.

Είμαι σίγουρος πως θα ενδώσεις μιας και απο τον λόγο σου φαίνεται οτι διαθέτεις την σπίθα και την επιθυμία της ορθής αναζήτησης.
Σύντομα θα το ανοίξω το topic και θα περιμένω την ανταπόκριση, αν και κάτι μου λέει οτι η κλειδοτεχνική προετοιμάζεται απο τώρα.

quote:
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Σταμάτα να τα κάνεις περμανάντ, βλάπτει σοβαρά τις ρίζες!

Παρ' όλα αυτά και πέρα απ' το χιούμορ, πρέπει να ξέρεις οτι οι Εθνικοί είναι μια μερίδα ανθρώπων που τώρα ανασχηματίζουν την θρησκεία τους, μετά απο 1676 χρόνια καταναγκαστικού ύπνου είναι λογικό κάποιοι ακόμα να "παραμιλάνε", μην στενοχωριέσαι όμμως, όλα θα φτιάξουν, στο υπόσχομαι.
Τα λέμε πάλι.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 21:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
quote:
Αν είναι θεμιτό για μετανάστες να τοποθετούνται επί πολιτικών θεμάτων, δε βλέπω γιατί πρέπει να αποκλείονται Ελληνες μόνο και μόνο επειδή φορούν το ράσο.

Αγαπητή φίλη Arela επι των πολιτικών μας θεμάτων ο καθένας μας λέγει το μακρύ του και το κοντό του. Στην συγκεκριμένη αναφορά σου θα έλεγα οτι έχεις άδικο διότι εγώ δέν βλέπω κανέναν μετανάστη να προσπαθήσει να ασκήσει επιρροή στην πολιτική μας ζωή. Και ευτυχώς για να λέμε και του στραβού το δίκιο διότι θα το θεωρούσα το χειρότερο όνειδος για την πολιτική ζωή του τόπου μας. Ήδη αρκετές ελευθερίες και δικαιώματα τους έχουμε δώσει δίχως διόλου να τους αξίζουν.
Και οι ρασοφόροι έχουν κάθε δικαίωμα ώς έλληνες πολίτες να πούν να κρίνουν και να ψηφίζουν όπως όλοι μας. Αλλά η αρπακτικότητα τους δέν σταματάει εκεί, αφού θέλουν να επιβάλλουν κατευθυνόμενες απο τους ίδιους πολιτικές. Θέλουν να φέρουν τους πολιτικούς στα μέτρα τους, κάνοντας τους πειθήνια όργανα τους. Απο την μία περίπτωση έως την άλλη υπάρχει τεράστια διαφορά.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 22:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου μηδενιστή.

quote:
Ήδη αρκετές ελευθερίες και δικαιώματα τους έχουμε δώσει δίχως διόλου να τους αξίζουν.

Μου το χάλασες, άποψή σου βέβαια, μα επέτρεψέ μου να σου πω μερικά πράγμματα, αν δεν σου κάνουν πέτατα στα σκουπίδια, μα αν δεις οτι έχω δίκιο κράτησέ τα και ενσωμάτωσέ τα στις απόψεις σου.

1)Ποιός έλληνας/έλληνίδα πάει για δουλειά:

α)Στο χωράφι
β)Στην οικοδομή
γ)Στο εργοστάσιο
δ)Στην οδοποιοία

Όλοι θέλουνε γραφείο, κομπιουτεράκι, ιντερνετάκι, καφεδάκι, ματάκι (την όμορφη γραμματέα).

Ποιός έλληνας πληρώνει τοις μετρητοίς τις οφειλές του σε:

α)Εφορία
β)Ασφαλιστικούς φορείς (Ι.Κ.Α.-Τ.Ε.Β.Ε.-Ο.Γ.Α.-Τ.Α.Ε.)
γ)Δήμους
δ)Νομαρχίες

Κανένας, όλοι ζητάνε με δόσεις, με αφαιρέσεις, με καινούριες τροπολογίες.

Οι αλλοδαποί προσφέρουν στην ελλάδα πολλύ περισότερα απ' όσσο φαντάζεσαι και γι' αυτήν την εργατικότητα αμείβονται και κάνουν τις οικονομίες τους.
Πήγαινε σε σπίτι αλλοδαπού και πες μου που θα δεις:

Home cinema
PC-Intertnet
Videocamera
Σακούλα με ψώνια απο το Κολωνάκι.

ΠΟΥΘΕΝΑ.

Οι αλλοδαποί, μας έφτιαξαν τους δρόμους, μας έφτιαξαν τις ολυμπιακές εκγαταστάσεις, μας μάζεψαν τα πορτοκάλια απ' το χωράφι.
Το κράτος ξέρεις με τι τους αντάμοιβε μέχρι και πριν απο 2 μήνες?

Με διοικητική απέλλαση και εγγραφή στην λίστα ανεπιθύμητων.

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να τους δώσουμε ευκαιρίες και δικαιώματα, διότι τα αξίζουν για όσσα προσέφεραν στην χώρα μας και σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να επιδυκνύουμε τέτοια αχαριστία.
Όπως αυτοί λένε ευχαριστώ όταν τους πληρώνουμε έτσι κι εμείς πρέπει να λέμε ευχαριστώ που μας κάνουν τις δουλειές μας.

Να είσαι καλά._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 23:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Telekinesis την ερωτηση σου την εχω μεταφερει στο

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7532

για να γινει εκει μια συζητηση γιατι το θεμα εδω θα παρεκτραπει αν
αρχισουμε να λεμε για το τι πρεπει και το τι οχι να κανουν οι μεταναστες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 23:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Συμφωνώ, καλώς έκανες και το μετακίνησες, δώσε αν θέλεις και μια περιγραφή του πως άρχισε το θέμα για να κατανοούν καλύτερα οι αναγνώστες, ειδαλώς σβήστο τελείως γιατί έτσι όπως το μόστραρες μοιάζει με ασυναρτησία.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 23:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
Παγανιστές είναι η θρησκεία που υπήρχε στην ελλάδα πριν το δωδεκάθεο, στην θρησκεία αυτήν (αρκετά μυστικιστική) λατρεύονταν οι 4 Τιτάνες των 4ων στοιχείων, Γη, Νερό, Φωτιά, Αέρας.

Φωτιά=Πύρρος
Γη=Λίθος
Νερό=Ύδρία
Αέρας=Στρατία


Αυτό φίλε μου Τηλεκίνησης πρώτη φορά το βλέπω καταγεγραμένο ως άποψη έστω και ως θεωρία. Μπορείς να το τεκμηριώσεις?
Εκτός και εάν εννοής ότι γενικώς λατρεύονταν πνέυματα-θεότητες τόσο του νερού, του αέρα, χθόνιες της Γης, και πύρινα της φωτιάς.
Ο όρος "Παγανιστής¨ βέβαια είναι αδόκιμος καθώς αναφέρεται με όρους άλλης εποχής (όχι της εποχής στην οποία αναφέρετε ο Τηλεκίνησης, αλλά πολύ αργότερα..)σε μία κοινωνία με άλλες ανάγκες και πολιτισμό. Δεν νομίζω εξάλλου ότι πολλοί από τους σύγχρονους παγανιστές είναι άνθρωποι της υπαίθρου, όπως ο όρος υποδηλώνει.
Κατά συνθήκη συνεπώς χρησιμοποιείται και σημαίνει απόδοση σεβασμού στην φύση.

«O άνθρωπος μέτρο πάντων πραγμάτων»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 00:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ

Η λέξη παγανιστής, προέρχεται απο την λέξη παγανό=>Στοιχειό / Στοιχείο.

Πόσσα στοιχεία έχουμε
-5

Κατά την θρησκεία των στοιχείων φαίνεται να λατρεύονται τα 4, το 5ο είναι χωρίς "αφέντη".

Υπάρχουν πολλές θεωρίες γι' αυτήν την πανάρχαια θρησκεία, καμιά απ' αυτές δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί, άλλωστε το είπα και πριν, χάνεται μέσα στα βάθη των αιώνων, σ' αυτήν την περίπτωση έχουμε μόνον εικασίες, μια εικασία θέλει ένα κίνημα νεο-δρυίδων στην Αγγλία να κατέχει τμήμα αυτής της γνώσης που διασώθηκε απο γενιά σε γενιά, μοιάζει πιό πολλύ με μαγική τέχνη παρά με θρησκεία.

Ας μην ξεφύγουμε όμως απο το θέμα μας, δεν θέλω να δώσουμε άλλο δικαίωμα._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 01:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
Η λέξη παγανιστής, προέρχεται απο την λέξη παγανό=>Στοιχειό / Στοιχείο.


Είναι νομίζω απαραίτητο να διευκρινήσουμε πως η λέξη «παγανισμός» προέρχεται από την λατινική λέξη «paganus» που σημαίνει «άνθρωπος της υπαίθρου».
Η λέξη χρησιμοποιήθηκε στην αρχαία Ρώμη, και υποδήλωνε όσους ζούσαν στην επαρχία, και αργότερα, όταν επικράτησε ο Χριστιανισμός, χρησιμοποιήθηκε απαξιωτικά για αυτούς που εξακολουθούσαν να πιστεύουν στους αρχαίους Θεούς.


Bρήκα ένα άρθρο με τίτλο «ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ;», που είχα παλαιότερα αντιγράψει από την ιστοσελίδα του ardin.gr.
Δυστυχώς δεν μπορώ πλέον να το εντοπίσω στο αρχείο του αρδην, για να παραπέμψω τον σύνδεσμο για αυτό το ανέβασα σε μία σελίδα που διαθέτω για όσους θέλουν να το διαβάσουν.

http://groups.yahoo.com/group/FILO_SOFIA/message/297

«O άνθρωπος μέτρο πάντων πραγμάτων»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 03/12/2005 01:17:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 01:17:53  Εμφάνιση Προφίλ
«Η λέξη παγανιστής, προέρχεται απο την λέξη παγανό=>Στοιχειό / Στοιχείο.»

Οι απόψεις διίστανται, και δεν μπορούμε να υιοθετήσουμε με σιγουριά τον συγκεκριμένο ισχυρισμό αγαπητέ.

Η λέξη «παγανισμός» προέρχεται από την λατινική λέξη «paganus» που σημαίνει «άνθρωπος της υπαίθρου». Στην αρχαία Ρώμη, χρησιμοποιούσαν αυτήν την λέξη για όσους ζούσαν έξω από την Ρώμη, στην επαρχία, και αργότερα, όταν άρχισε να ανθίζει ο Χριστιανισμός, την χρησιμοποιούσαν για αυτούς που εξακολουθούσαν να πιστεύουν στους αρχαίους Θεούς.

Αυτό, είναι η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Ας δούμε σχετικά μια ερμηνεία:

{What exactly is Neo-Paganism? What is Paganism?

The word “Pagan” has a somewhat ambiguous origin. In the past many scholars believed its root word, the Latin paganus, translated as “rustic”. The idea was that the people who were converted to Christianity last were the people in the country, who continued to practice older religions. Others thought the meaning of the word paganus is closer to “civilian”, which ties in with the idea that Pagans were not part of the Christian army of God. More recently Pierre Chuvin suggested that the word pagani (plural of paganus) means someone who preferred the religion of the pagus, which was the Roman local unit of government. In other words, a Pagan was someone who preferred the old local religions as opposed to the new religion of Christianity.}

Περαιτέρω, ας μην ξεχνάμε ότι τα διάφορα λεξικά κάνουνε και πολλά «παιχνίδια». Συγκεκριμένα:

Σε ένα λεξικό θα το βρούμε ως ειδωλολατρία, πολυθεϊσμός, παγανισμός
ρμ. προσηλυτίζω σε ειδωλολατρία, εισάγω ή επιβάλλω ειδωλολατρική θρησκεία σε <χώρα, λαό>

Σε άλλο θα το βρούμε ως ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ=ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ,ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΗΣ
ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑ=ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ,ΠΟΛΥΘΕΙΑ,ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΟΣ=ΠΟΛΥΘΕΙΚΟΣ,ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟΣ,ΠΡΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ,
ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΟΣ

ΚΑΤΑΔΙΩΚΩ=ΚΑΤΑΤΡΕΧΩ,ΚΑΤΑΖΗΤΩ,ΠΑΓΑΝΙΖΩ,ΔΙΩΚΩ,ΔΙΩΧΝΩ
ΠΑΓΑΝΙΖΩ=ΚΑΤΑΔΙΩΚΩ
ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ=ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑ
ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ=ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ
ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟΣ=ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΟΣ
ΠΑΓΑΝΟ=ΞΩΤΙΚΟ,ΣΤΟΙΧΕΙΟ

Και πάει λέγοντας......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 02:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
quote:
Πολλύ με ανησυχείς με τούτο δω που είπες, θα μου επιτρέψεις βέβαια να διαφωνήσω μαζί σου και να συνεχίσω να πιστεύω οτι τα κίνητρα των ανθρώπων είναι αυτά που μας φανερώνουν τις πραγμματικές τους επιδιώξεις.

Nαι, αλλά επειδή τα κίνητρα υπόκεινται και σε αντικειμενικές ερμηνείες, και δύσκολα να τεκμηριωθούν ή να αποδειχθούν χειροπιαστά, φρονώ πως καλύτερα ν'ακούμε το συγκεκριμένο μήνυμα όπως διατυπώνεται και να το εκτιμάμε για την ίδια του την αξία. Η λογική της αναζήτησης/εξερεύνησης/ερμηνείας αθέατων κινήτρων, συχνά μας βάζει σε τριπάκια συνωμοσιολογίας, ακόμα και κουτοπόνηρων διαδρομών.
Εγώ σου είπα, κι από το διάβολο τον ίδιο αν ακούσω κάτι που κρίνω δόκιμο ή σωστό, θα το αποδεχθώ και θα το στηρίξω γι'αυτό που είναι και εκφράζει, χωρίς να επηρεάζομαι από το γεγονός ότι το είπε μια κατά τα άλλα απωθητική για μένα οντότητα.

quote:
Οι μετανάστες απο ένα σημείο και μετά δικαίως χαρακτηρίζονται ως πολίτες της ελλάδας, να σου τονίσω και σ' αυτό το σημείο οτι τα δημόσια ταμειάκια μας έχουν διασωθεί απο τις εισφορές των αλλοδαπών.

Α, ναι? 'Ακου φιλε, τυχαίνει να'μαι παιδί της διασποράς και ξέρω τι θα πει μετανάστης. 'Οπως ξέρω πως άλλες χώρες που δέχονται μετανάστες έχουν μεταναστευτική πολιτική, ελέγχουν την εισροή μεταναστών (πόσο μάλλον λαθρομεταναστών) και δέχονται μόνο τόσους όσους χρειάζεται η χώρα τους. 'Οταν μιλάμε για την Ελλάδα που είναι ξέφραγο αμπέλι, που οι πολιτικοί ταγοί μας (να τους χαιρόμαστε, αυτοί μας αξίζουν) αδρανούν μπροστά στην αθρώα εισροή μεταναστών/λαθρομεταναστών, σε αριθμούς που δεν μπορεί ν'απορροφήσει ομαλά η χώρα, δημιουργείται πρόβλημα και μάλιστα εις βάρος των ίδιων των πολιτών αυτής της χώρας. (Θες ν'ανοίξεις και γι'αυτό ένα θέμα? 'Εχω πολλά ράμματα για πολλά γουναρικά). Κατάπιες βλέπω αμάσητη την καραμέλα που μας πασάρουνε μέσω των εντεταλμένων ΜΜΕ, περί εισφορών και αναστήλωσης των ταμείων. Δεν ξέρω πόσων ετών είσαι, υποθέτω νεότατος. Περίμενε να'ρθει η ώρα να συνταξιοδοτηθείς και μετά θα δούμε πόσο "αναστηλωμένα" ταμεία θα βρεις, πόσα και σε ποια ηλικία θα αρχίσεις να εισπράττεις...

quote:
Πέραν αυτού όταν κάποιος (αλλοδαπός ή ημεδαπός) φοράει το ράσο (και απαρνείται τα εγκόσμια), είναι υποχρεωμένος να περιοριστεί στα της εκλησίας και το "θεάρεστο" έργο της.

Δεν το'πιασα αυτό? Τα πιστεύεις αυτά που λες? Απαρνούνται ποια εγκόσμια οι όποιοι ρασοφόροι? α/ Ιερείς και μοναχοί παύουν να θέλουν να φάνε, να ενδυθούν, να λειτουργούν ως άνθρωποιεπειδή έβαλαν ράσο? β/ Ιερείς και μοναχοί παύουν να είναι 'Ελληνες πατριώτες ή 'Ελληνες πολίτες επειδή φόρεσαν το ράσο? γ/ Ιερείς και μοναχοί δεν κοιτάνε το μπεζαχτά? Οι μεν μέσω παγκαριών, ευχελαίων, αγιασμών και δε συμμαζεύεται, οι δε πείθοντας ανθρωπάκια εξαρτώμενα ψυχολογικα και χειραγωγούμενα απ'αυτούς να τους γράψουν τα περιουσιακά τους στοιχεία στη... "μονή"? ('Οπου η "μονή" πλέον σημαίνει αδασμολόγητο/αφορολόγητο κτίσμα-κτισματάρα σε σημεία-φιλέτα ευάερα και ευήλια με θέα για...πλησίασμα στο θείο, ξέρεις, με τις ανέσεις και την καλοπέραση των...αφιερωμένων στο θεό). Κάτσε καλά που απαρνούνται τα εγκόσμια.

quote:
Αν πάλι επιθυμεί να συμετέχει στον "άθλιο" βίο μας, ας πετάξει τα ράσα του, ας κάνει την στρατιωτική θητεία του με πλήρη φόρτο, ας μάθει να σέβεται την επιλογή του λαού στην Δημοκρτία (μιας και οι πολιτικοί την σέβονται εν μέρη) και ας έλθει ως πολίτης να συμετάσχει στην πολιτική (μέσω του Καρατζαφέρη που τον εκφράζει).

'Ελα βρε Τηλεκίνηση, δεν είναι απάντηση σοβαρή αυτή. Σου ζήτησε κανένας να παραιτηθείς απ'τη δική σου δουλίτσα επειδή θες να εκφέρεις γνώμη ή να συμμετέχεις στα κοινά? 'Οσο για τον Καρατζαφέρη, ναι δε μου γουστάρει που προτάσσει την ορθοδοξία για τα ψηφαλάκια της θεούσας, δε μου γουστάρει και η φίλα προσκείμενη στάση του στο Γλυξμπουργκέικο, και σαφώς δε μου γουστάρει το Μητσοτακικό παρελθόν του, αλλά σε θέματα όπως α/ μετανάστες, β/ Σκοπιανό γ/ 'Ενταξη των Τούρκων στην ΕΕ, αν παρακολουθείς τα πολιτικά δρώμενα,(κι αν σ'ενδιαφέρουν τα εθνικά μας δίκια, όχι μόνο τα θρησκευτικά "εθνικά") οφείλεις αντικειμενικά να παραδεχτείς πως είναι ο μόνος που φωνάζει (και ξέχνα τα κίνητρα τώρα, μη μου το πας πάλι εκεί), ενώ οι άλλοι, κότες λυράτες (γιατί το παίζουν κόκορες, γι'αυτό λυράτες), κάνουν τους Γερμανούς, βολεμένοι και υπακούοντες τις...άνωθεν εντολές.

quote:
Είμαι σίγουρος πως θα ενδώσεις μιας και απο τον λόγο σου φαίνεται οτι διαθέτεις την σπίθα και την επιθυμία της ορθής αναζήτησης.
Σύντομα θα το ανοίξω το topic και θα περιμένω την ανταπόκριση, αν και κάτι μου λέει οτι η κλειδοτεχνική προετοιμάζεται απο τώρα

Αντε ντε, τι το λες και δεν το κάνεις? Είμαι ψωνάρα στις άξιες νοητικές προκλήσεις και "τσιμπάω" σα χάνος

quote:
Σταμάτα να τα κάνεις περμανάντ, βλάπτει σοβαρά τις ρίζες!

Περμανάντ δεν τα κάνω, αλλά βάφω τις ρίζες μαύρες για...τεχνητή νοημοσύνη.

Βέβαια είπες και κάποια πράγματα στον Μηδενιστή, που δεν αντέχω φίλε μου θ'απαντήσω και σ'αυτά.

quote:
1)Ποιός έλληνας/έλληνίδα πάει για δουλειά:
α)Στο χωράφι
β)Στην οικοδομή
γ)Στο εργοστάσιο
δ)Στην οδοποιοία

1/ Για τα α/β/γ/ σε ρωτώ: Πριν το 85-89 που άρχισαν να μπαίνουν μέσα ορδές (όχι λογικός αριθμός) μεταναστών, ποιος τα'κανε όλα αυτά? Τι μου λες δηλαδή? Πως δεν τα καταφέρναμε και μόνοι μας κι ευτυχώς που ήρθαν να μας σώσουν και να μας ξελασπώσουν? Σοβαρολογείς τώρα?
για το δ/ η ΜΟΜΑ, αν και το πιθανότερο είναι να μην είχες γεννηθεί εσύ τότε. :Ρ

quote:
Όλοι θέλουνε γραφείο, κομπιουτεράκι, ιντερνετάκι, καφεδάκι, ματάκι (την όμορφη γραμματέα).

'Οχι φίλε, υπάρχουν και Ελληνες τούτη τη στιγμή που μιλαμε, που πασχίζουν να δώσουν τα απαραίτητα-αυτονόητα για αξιοπρεπή διαβίωση στην οικογένειά τους κι είναι άνεργοι και πολλοί απ'αυτούς σε τραγική κατάσταση- άποροι και αναξιοπαθούντες. Φτύσε επιτέλους τις καραμέλες που θέλουν να μασάς (αυτωνών τα κίνητρα γιατί δεν τα ψάχνεις????) και δες τα πράγματα με σκέψη ανεξάρτητη. Μην καταπίνεις αμάσητα και αβλεπί τα όσα σου πασάρουν λέμε.

quote:
Ποιός έλληνας πληρώνει τοις μετρητοίς τις οφειλές του σε:
α)Εφορία
β)Ασφαλιστικούς φορείς (Ι.Κ.Α.-Τ.Ε.Β.Ε.-Ο.Γ.Α.-Τ.Α.Ε.)
γ)Δήμους
δ)Νομαρχίες

α/ Εγώ.
β/ Εγώ -ΤΕΒΕ- και μου χτύπησε στο ύπουλο και δεύτερη αύξηση σε 2 χρόνια και μου ρουφάει το αίμα (του τύπου Μια χιλιάρα τη διμηνία για μένα και το σύζυγο)
γ/δ/ Κι εγώ κι εσύ και όλοι μας
ΕΠΙΠΛΕΟΝ: Πληρώνω και Φ.Π.Α. κατάλαβες? Και μου κάνουν και 20% παρακράτηση φόρου που μου επιστρέφεται την επόμενη χρονιά, κι έχουν εκμεταλλευτεί 1 χρόνο τα ωραία μου λεφτάκια ΑΤΟΚΑ!
Δέν ξέρω αν εσύ καλοζεις, εμένα μου βγαίνει η Παναγία (ή η Ηρα αν σε χαλάει η Μαριώ) για να'μαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου και να ζω στοιχειωδώς σαν άνθρωπος.

quote:
Οι αλλοδαποί προσφέρουν στην ελλάδα πολλύ περισότερα απ' όσσο φαντάζεσαι και γι' αυτήν την εργατικότητα αμείβονται και κάνουν τις οικονομίες τους.

Θα με τρελάνεις εσύ. Ξέρεις ΠΟΣΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΡΗΜΑ έχει πάει στην Αλβανία? Για κάνε μια έρευνα γιατί τα στοιχεία και οι γνώσεις σου είναι οδυνηρά ελλειπείς πάνω σ'αυτό. Θα συμφωνήσω ότι έχουν συμβάλλει στη ραγδαία αύξηση της εγκληματικότητας την τελευταία 15ετία. Ναι, σ'αυτό έχουν προσφέρει.

quote:
Οι αλλοδαποί, μας έφτιαξαν τους δρόμους, μας έφτιαξαν τις ολυμπιακές εκγαταστάσεις, μας μάζεψαν τα πορτοκάλια απ' το χωράφι.
Το κράτος ξέρεις με τι τους αντάμοιβε μέχρι και πριν απο 2 μήνες?

Να τους πούμε κι ευχαριστώ? Χάρισμά μας ο κόπους τους? Δεν πληρώθηκαν? Δεν πήραν μισθούς?
Κοίτα δεν έχω τίποτα με τους αλλοδαπούς. Αλλοδαπή υπήρξα κι εγώ μεγάλο μέρος της ζωής μου. ΟΜΩΣ: Θα'θελα ως ΕΛΛΗΝ και ΕΘΝΙΚΟΣ (υπέρ του έθνους βάλ'το για λίγο, όχι θρησκειολογικά) να κόπτεσαι ΠΡΩΤΙΣΤΑ για τους συνέλληνές σου, κι έπειτα για ξένους, τεράστιο ποσοστό των οποίων μπήκε λάθρα και αυθαίρετα στερώντας το ψωμί από πολλές ελληνικές φαμίλιες.

quote:
Νομίζω πως ήρθε η ώρα να τους δώσουμε ευκαιρίες και δικαιώματα, διότι τα αξίζουν για όσσα προσέφεραν στην χώρα μας και σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να επιδυκνύουμε τέτοια αχαριστία.
Όπως αυτοί λένε ευχαριστώ όταν τους πληρώνουμε έτσι κι εμείς πρέπει να λέμε ευχαριστώ που μας κάνουν τις δουλειές μας.

Ευχαριστώ να μας πουν εκείνοι που μπήκαν και βελτίωσαν το βιοτικό τους επίπεδο στη χώρα. Ευχαριστώ δε θα τους πω για νέες διαστάσεις εξαθλίωσης πολλών Ελλήνων μετά την επέλαση και την αύξηση της εγκληματικότητας που μαστίζει. Ευχαριστώ δε θα πω στον ιταμό εκπρόσωπό τους που βγαίνει ενίοτε στα ΜΜΕ, (Μηδενιστή και για σένα αυτό) προβάλλοντας απαιτήσεις με θρασύτητα κι ασέβεια, λες και τους χρωστάμε τιποτα. Ευχαριστώ επίσης δε θα πω στους ανεγκέφαλους που ΕΚΕΙΝΟΙ ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ, όταν κάνουν βανδαλισμούς, φασαρίες στο κέντρο της Αθήνας, κατάληψη στην πλατεία ομονοίας που κατάντησε πλατεία τυράνων και έχω δει με τα μάτια μου να καίνε τη σημαία μας χλευάζοντάς τη! Οχι, ευχαριστώ δε μπορώ να πω σ'αυτούς που πρόσφατα βγήκαν κι είπαν ότι ΟΛΗ η Ηπειρος είναι δικιά τους, ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ, κι ότι θα'ρθει η μέρα που θα τα πάρουν αυτά τα εδάφη πίσω.


quote:
Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας

και η ΕΥΡΥΤΗΤΑ αυτής θα πρόσθετα, με σφαιρικότερες οπτικές πραγμάτων.
Μην ενδίδεις αμαχητί στον ιδιάζοντα νοητικό φασισμό που "παίζει" πολύ στις μέρες μας. 'Εχεις δυνατό μυαλό κατά την ταπεινή μου γνώμη. Δούλεψέ το ελεύθερα- ανεξάρτητα- αδέσμευτα. Αυτά ως φιλική παρότρυνση.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 03/12/2005 02:48:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 11:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
κι από το διάβολο τον ίδιο αν ακούσω κάτι που κρίνω δόκιμο ή σωστό, θα το αποδεχθώ και θα το στηρίξω γι'αυτό που είναι και εκφράζει, χωρίς να επηρεάζομαι από το γεγονός ότι το είπε μια κατά τα άλλα απωθητική για μένα οντότητα.

Ακροβατείς σ' ένα σχοινί που θα σπάσει.

quote:
Α, ναι? 'Ακου φιλε, τυχαίνει να'μαι παιδί της διασποράς και ξέρω τι θα πει μετανάστης.

Α ναι? Για πες μας φιλενάδα πόσσο καιρό έχεις κάτσει στο κρατητήριο?

quote:
αδρανούν μπροστά στην αθρώα εισροή μεταναστών/λαθρομεταναστών, σε αριθμούς που δεν μπορεί ν'απορροφήσει ομαλά η χώρα, δημιουργείται πρόβλημα και μάλιστα εις βάρος των ίδιων των πολιτών αυτής της χώρας.

Θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι τους λαθραίους τους φέρνουν εδώ μέσσα έναντι 3.000 ευρώ/κεφάλι κάτι ελληνάρες (οι περί της πατρίδος πειθόμενοι).

quote:
Κατάπιες βλέπω αμάσητη την καραμέλα που μας πασάρουνε μέσω των εντεταλμένων ΜΜΕ, περί εισφορών και αναστήλωσης των ταμείων. Δεν ξέρω πόσων ετών είσαι, υποθέτω νεότατος.

Για άλλη μια φορά βιάζεσαι, κάνεις λάθος και στα 2, λυπάμαι.

quote:
Ιερείς και μοναχοί παύουν να είναι 'Ελληνες πατριώτες ή 'Ελληνες πολίτες επειδή φόρεσαν το ράσο?

Τι λες ρε Arela? Εδώ δεν πάνε να κάνουνε ούτε την θητεία τους και θα μας το παίξουν έλληνες πολίτες?

quote:
οφείλεις αντικειμενικά να παραδεχτείς πως είναι ο μόνος που φωνάζει

Κάνεις λάθος, είναι και άλλοι που φωνάζουν, κάτι σαν την λαϊκή αγορά ας πούμε που όποιος φωνάξει ποιό δυνατά έρχονται ποιό πολοί πελάτες...
Πελάτες Arela, εσύ αν θέλεις να γίνεις πελατάκι οκ, εγώ πάντως Νο.

quote:
'Οχι φίλε, υπάρχουν και Ελληνες τούτη τη στιγμή που μιλαμε, που πασχίζουν να δώσουν τα απαραίτητα-αυτονόητα για αξιοπρεπή διαβίωση στην οικογένειά τους κι είναι άνεργοι και πολλοί απ'αυτούς σε τραγική κατάσταση- άποροι και αναξιοπαθούντες.

Και μάντεψε τι δουλειά κάνει το μεγαλύτερο ποσσοστό απ' αυτούς τους ελληνάρες!!!
Έχω 1 φίλο & 1 μπάρμπα, εργολάβοι και οι 2, ζητάνε έλληνες για οικοδομή, τους παρακαλάνε να έρθουν για δουλειά και δεν έρχονται, δεν έχουν τσιγάρο να καπνίσουν!
Αλλά σου λένε χαρακτηριστικά:
-Δεν είναι για μένα αυτές οι δουλειές.
Μην τα παρουσιάζεις όπως θα ήθελες να είναι, παρουσίασέ τα όπως είναι.

quote:
Για κάνε μια έρευνα γιατί τα στοιχεία και οι γνώσεις σου είναι οδυνηρά ελλειπείς πάνω σ'αυτό.

Κάνε κι' εσύ μια έρευνα, την επόμενη που θα πας στο Τ.Ε.Β.Ε. σου ρώτα τον ταμεία ποιός πληρώνει τα περισότερα, οι έλληνες ή οι ξένοι?
Καλύτερα βέβαια να την κάνεις αυτήν την ερώτηση στο Ι.Κ.Α. διότι Τ.Ε.Β.Ε. είναι λίγοι ξένοι που έχουν, επειδή το κράτος δεν τους δίνει άδεια παραμονής ανεξαρτήτων δραστηριοτήτων.
Και έλα να μας πεις τι σου απάντησε ο ταμίας.

quote:
Θα συμφωνήσω ότι έχουν συμβάλλει στη ραγδαία αύξηση της εγκληματικότητας την τελευταία 15ετία. Ναι, σ'αυτό έχουν προσφέρει.

Όπως το είπες, κάποιοι (λίγοι) (γιατί παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι), έχουν συμβάλει στην αύξηση της εγκληματικότητας, με ποιούς όμως συνέβαλαν?
Για αναρωτήσου μήπως εδώ κάποιοι ελληνάρες που σου κλείνουν πονηρά το ματάκι στον δρόμο, φιλοδοξούν να σε κεράσουν καφεδάκι-ποτάκι με ματωμένα λεφτά???

quote:
Οχι, ευχαριστώ δε μπορώ να πω σ'αυτούς που πρόσφατα βγήκαν κι είπαν ότι ΟΛΗ η Ηπειρος είναι δικιά τους, ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ, κι ότι θα'ρθει η μέρα που θα τα πάρουν αυτά τα εδάφη πίσω.

Χαλάρωσε, μην ακούς τα παραμύθια που πασάρουνε τα φασιστάκια, δεν γίνονται αυτά Arela, αν γινόταν κάτι οι πρώτοι που θα έκαναν πίσω είναι αυτοί που εν καιρώ ειρήνης "Ωρίονται" για τα εθνικά μας συμφέροντα.

Επίσης επειδή δεν θέλω να δώσουμε άλλο δικαίωμα, αν θέλεις να συζητήσουμε το θέμα των μεταναστών ας το κάνουμε στο topic που άνοιξε ο gigenis.

Τα λέμε._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 13:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
Αγαπητή μου φίλη Telekinisis βλέπω εκ'μέρους σου τάση προς υπεράσπιση των αλλοδαπών υπολοιμάτων που παρίσταναι ετούτη την στιγμή στην πατρίδα μας. Συγκεκριμένα γράφεις :
quote:
1)Ποιός έλληνας/έλληνίδα πάει για δουλειά:
α)Στο χωράφι
β)Στην οικοδομή
γ)Στο εργοστάσιο
δ)Στην οδοποιοία

Όλοι αγαπητή μου, όλοι, όλοι μας απο κάποια εργατική ή αγροτική οικογένεια καταγόμαστε δέν είναι και τα 10.000.000 των Ελλήνων Ακαδημιακοί καθηγητές Πανεπιστημίων. Πήγαινε μιά βόλτα στις εργατικές περιοχές του Πειραιά και της Δυτικής Αττικής εάν βρίσκεσαι στο Αττικό λεκανοπέδιο να δείς τί όρεξη υπάρχει μεταξύ των συμπατριωτών μας για τέτοιου είδους προαναφερόμενες εργασίες απο εσένα. Μήν είσαι απορροφημένη μονάχα στα σαλόνια του Κολωνακίου, και μήν κρίνεις όλους τους Έλληνες με βάση κάποιους Κολωνακιώτες που βρήκαν έτοιμα πλούτη και δέν εργάσθηκαν ποτέ τους. Και οι αλλοδαποί με δόλο και απάτη καταφέρνουν να αρπάζουν τις εν λόγω εργασίες μέσα απο τα χέρια των συμπατριωτών μας στερώντας τους την χαρά της εργασίας, και τους ικανοποιητικούς όρους διαβίωσης τους.
Τους μετανάστες στον βαθμό που βρίσκονται την παρούσα ζωή στην πατρίδα μας θεωρούνται περιττά επιβαρυντικά στοιχεία. Όχι διότι είμεθα ρατσιστές αλλά δέν τους σηκώνει η οικονομία της χώρας μας που βρίσκεται στην πλέον χειρότερη κατάσταση. Σε διαφορετικές συνθήκες ίσως είχα και αντίθετη γνώμη, αλλά με την παρούσα οικονομική κατάσταση τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HELLFIRE
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 23:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELLFIRE
και ρωταω ο ''ασχετος'' γιατι οπου υπηρχε ναος των θεων του ολυμπου οι καλοι χριστιανοι τους γκρεμισαν και χτισαν εκκλησακια?
για να διωξουν τα κακα πνευματα.....?
τελικα μηπως ο χριστιανισμος ηταν μια καθαρη επιβολη?
παρ'οτι πιστευω πολυ στον χριστιανισμο θα ηθελα πολυ να ακουσς τις γνωμες σας επι τουτου.

the truth is inside us..

Edited by - HELLFIRE on 03/12/2005 23:42:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 20:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:

και ρωταω ο ''ασχετος'' γιατι οπου υπηρχε ναος των θεων του ολυμπου οι καλοι χριστιανοι τους γκρεμισαν και χτισαν εκκλησακια?
για να διωξουν τα κακα πνευματα.....?
τελικα μηπως ο χριστιανισμος ηταν μια καθαρη επιβολη?
παρ'οτι πιστευω πολυ στον χριστιανισμο θα ηθελα πολυ να ακουσς τις γνωμες σας επι τουτου.


Επιτέλους!!! Επιστροφή στο θέμα μας....

να προσθέσω εδώ ότι εκτός από τους ναούς της πατρώας θρησκείας και οι γιορτές αντικαταστάθηκαν ακριβώς από τις ημερομηνίες του ημερολογίου. Όπως για παράδειγμα η γιορτή των Χριστουγεννων ήρθε να "καθήσει" ακριβώς πάνω από μια αρχαία γιορτή του θεού Ήλιου-Απόλλωνα (αν δεν κάνω λάθος) που γίνονταν στις 25 Δεκεμβρίου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 22:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

και ρωταω ο ''ασχετος'' γιατι οπου υπηρχε ναος των θεων του ολυμπου οι καλοι χριστιανοι τους γκρεμισαν και χτισαν εκκλησακια?
για να διωξουν τα κακα πνευματα.....?
τελικα μηπως ο χριστιανισμος ηταν μια καθαρη επιβολη?


Αυτό μπορεί να έγινε για δύο διαφορετικούς λόγους.
Ο ένας είναι η ορμητική επιβολή της νέας θρησκείας και ο άλλος η πιό "ομαλή" αντικατάσταση. Η αλήθεια πρέπει να βρίσκεται κάπου στην μέση.
Προφανώς ο λαός δεν μπορούσε να αποκοπεί τόσο εύκολα από το παρελθόν οπότε οι χριστιανοί αναγκάστηκαν να υιοθετήσουν αρχαιότερες εορταστικές ημερομηνίες (και τις γιορτές τις ίδιες) και τόπους για να καταφέρουν να επιβληθούν.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 18:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΠΟΤΕ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΝΑΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΔΑΦΙΖΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙΑ ΤΟΥΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.

Μας κοπανάνε συνέχεια την ίδια ιστορία χωρίς αποδείξεις, οι Έλληνες τουλάχιστον Χριστιανοί πάντοτε σέβονταν την ιστορία τους. Ποτέ τους δέν είχαν οτε μαζοχιστικές, ούτε ισοπεδωτικές στάσεις ώστε να ισοπεδώνουν ότι αρχαίο έβρισκαν μπροστά τους. Θα είναι ωραία δικιολογία να λέμε συνέχεια οτι μας επιβλήθηκε με το ζόρι ο Χριστιανισμός.
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΥΤΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΝΕΒΗ. ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ ΣΑΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 20:00:32  Εμφάνιση Προφίλ
Θα συμφωνήσω με το Σνούπυ!

Σίγουρα ακραία φαινόμενα φανατισμού παρατηρούνται σε όλη τη διάρκεια της ιστορίας του έθνους μας, από την αρχαιότητα έως και σήμερα!!

Το πρόβλημα όμως είναι ότι κάποια συγκεκριμένα άτομα, ηθελημένα και με συγκεκριμένους σκοπούς, προσπαθούν να εκμεταλλευθούν κάποια θολά γεγονότα της ιστορίας μας, προκειμένου να πουλήσουν προπαγάνδα και να αλλοιώσουν την ιστορία προκειμένου να περάσουν κάποιες υστερόβουλες θέσεις τους.

Και σε αυτό το παιχνίδι έχουν επιδοθεί, τον τελευταίο καιρό, τα, ξενόφερτης λογικής, νεοπαγανιστικά κύματα, τα οποία στηρίζουν την ελπίδα επιβίωσής τους στη σπίλωση και διαστρέβλωση του Χριστιανισμού. Ο δημιουργημένος και πλαστός τους εχθρός είναι ο Χριστιανισμός.
Ο λόγος αυτών των κακόβουλων δεν είναι λόγος αλήθειας, φιλαδέλφειας, ενότητας και αγάπης!

Αυτοί οι ανθέλληνες, προσπαθούν να κομματιάσουν την ιστορία μας και να φέρουν το μίσος και τη μισαλλοδοξία στους κόλπους του ελληνισμού. Δυστυχώς, εκμεταλλευόμενοι την πορεία της κοινωνίας μας, τέτοιες τακτικές φανατισμού βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στους νέους που ξεγελιούνται πιστεύοντας στα σαθρά τους λόγια, προσπαθώντας έτσι να βρουν κάποιες απαντήσεις στο αδιέξοδο που τους προτάσσει αυτή η, δίχως την αγάπη του Χριστού, κοινωνία μας.

Αν πραγματικά θέλουμε να προσεγγίσουμε και να μελετήσουμε τον φανατισμό που υποτίθεται οδήγησε κάποιους σε ακραία φαινόμενα, δεν πρέπει να το κάνουμε υποκινούμενοι από άλλο τόσο φανατισμό και εθελοτυφλία!!!

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 05/12/2005 20:04:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 20:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Ε όχι και παραμύθια φίλε snoopy. To πάθος σου για τη θρησκεία που πιστεύεις προφανώς σε τυφλνώνει για να δείς την στυγνή αλήθεια. Αυτές οι καταστροφές και το απύθμενο μένος των χριστιανών για οτιδήποτε αντιπροσώπευε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα είναι επιβεβαιωμένες ιστορικές αλήθειες και μπορούν να διασταυρωθούν από πολλές και διαφορετικές πηγές.

Πως μπορείς να ισχυρίζεσαι όμως κάτι τέτοιο, τη στιγμή που η εκκλησία "της αγάπης" εξαπόλυσε βίαιο και ασταμάτητο ανελέητο διωγμό των Ελλήνων-Εθνικών για 4 συνεχόμενους αιώνες, τη στιγμή που η εκκλησία "της αγάπης" είναι υπεύθυνη για την απαγόρευση του ονόματος Ελλάς επί 17 αιώνες (με ποινή θανάτου για όποιον το χρησιμοποιούσε έστω και μία φορά) ήτο συνώνυμο με το όνομα του "αντιχρίστου"!!!...
Τη στιγμή που η εκκλησία "της αγάπης" πρόδοσε τη χώρα με την πτώση της Κωνσταντινούπολης (εκτός κι αν δεν έχεις ακούσει για τον "περιορισμό" των 350,000 αντρών που ήθελαν να την υπερασπίσουν αλλά τους αναθεμάτισαν οι παπάδες και δεν τους άφησαν)...μετά βέβαια έλεγαν και το ανεκδιήγητο "ήταν θέλημα Θεού η Πόλη να τουρκέψει"(ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!)
Τη στιγμή που η εκκλησία της "αγάπης" δεν έχασε ΟΥΤΕ ΕΝΑ προνόμιο από τους Τούρκους και μάλιστα παπάδες δήλωναν "εγώ είμαι Χριστιανός, όχι Έλληνας" και τους άφηναν αμέσως ήσυχους...
Τη στιγμή που η εκκλησία "της αγάπης" πρόδοσε ΞΑΝΑ τη χώρα και κατέπνιξε στο αίμα την Ελληνική επανάσταση του 1750, καταδίδοντας οι παπάδες τους τότε οπλαρχηγούς στους Τούρκους (τους είπαν ότι δε γίνεται τίποτε και να γυρίσουν οι οπλαρχηγοί στα σπίτια τους, όπου και τους περίμεναν οι Τούρκοι)...
Τη στιγμή που ακόμα και σήμερα η επίσημη "ελληνική" Εκκλησία "της αγάπης" αναθεματίζει το όνομα Ελλάς τρείς φορές στην Κυριακή της Ορθοδοξίας!!!

Διάβασε και το παρακάτω διαφωτιστικότατο ιστορικό κείμενο και ίσως καταλάβεις ότι σου έχουν ξεφύγει κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες. (τονίζω τα ενδιαφέροντα σημεία)

ΟΙ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΣΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΑΠΟ "ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ"
ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ

Μια απλή υπενθύμιση των πράξεων που έκανε και κάνει η Χριστιανική Θρησκεία για την επιβίωση του Ελληνικού πολιτισμού. Για να μην ακούμε πια αηδείες απο τα ΜΜΕ και απο κάποιους που δε θα ήθελα να ονομάσω.

Όπως θα δείτε και στο κείμενο που ακολουθεί, η ιουδαϊκή θρησκεία και τα παράγωγά της (πχ ο χριστιανισμός), αντιμετώπισαν με μεγάλο φόβο και μίσος το ελεύθερο Ελληνικό πνεύμα. Ο λόγος είναι απλός. Θρησκείες όπως οι παραπάνω βασίζονται στην αρχή του "πίστευε και μη ερεύνα". Οτιδήποτε πέρα της δικιάς τους ιδεολογίας θεωρείτε "σατανικό" και συνήθως είχε τη ποίνη του θανάτου (η ιερά εξέταση σταμάτησε να ισχύει μόλις το 1850 μ.χ.). Κάτι τέτοιο ήταν αδιανόητο για τους Έλληνες που είχαν έντονα τα στοιχεία της αναζήτησης και του προβληματισμού. Ήταν λοιπόν απειλή για τους εκφραστές της θρησκείας της "αγάπης". Με δικαιολογία λοιπόν τον εκχριστιανισμό μας, καταστρέψανε ένα πολιτισμό ανώτερο από κάθε άποψη. Ένα πολιτίσμο που έθεσε τις βάσεις της επιστημονικής σκέψης, της καλλιτεχνικής αναζήτησης και ενός ιδεώδους που δεν επιτρέπει στον άνθρωπο να είναι ζώο με προκαθορισμένη μοίρα στα χέρια του εκάστοτε δημιουργού (Γιαχβέ, Άλλαχ), αλλά ένα ον νοήμον, ικανό να μεγαλουργήσει, αν του βγάλεις τις παρωπίδες του φόβου.


324 μ.χ. Μετά την εξόντωση του ανταγωνιστή του Λικίνιου , ο ρωμαίος αυτοκράτορας Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος , αρχίζει την συστηματική καταστροφή των ελληνικών ιερών. Λεηλατεί το περίφημο Μαντείο του Διδυμαίου Απόλλωνος στην Ιωνία, και θανατώνει με φρικτά βασανιστήρια όλους τους ιερείς.

326 μ.χ. Ο Κωνσταντίνος με την προτροπή της φανατικά χριστιανής μητέρας του Ελένης καταστρέφει ολοκληρωτικά το ιερό του Θεού Ασκληπιού στις Αίγες της Κιλικίας
330 μ.χ. Ο Κωνσταντίνος κλέβει όλους τους θησαυρούς και τα αγάλματα που βρίσκονται μέσα στα Ελληνικά ιερά για να διακοσμήσει την Nova Roma (Κωνσταντινούπολη). Η πρωτεύουσα της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας εγκαθίσταται στην μεγαρικής προέλευσης πόλη Βυζάντιον.
Ο ελληνικός χαρακτήρας της πόλης αλλοιώνεται από βαρβαρικούς πληθυσμούς που μαζικά μεταφέρονται στην πόλη ώστε να αυξηθεί ο πληθυσμός της. Το ελληνικό στοιχείο μετατρέπεται από κυρίαρχο σε μια μικρή μειοψηφία. Η χερσόνησος του Άθου από ιερό ελληνικό κέντρο μετά από σφαγές και καταστροφές ναών μετατρέπεται από τον Κωνσταντίνο (με την προτροπή της θεομανούς μητέρας του) σε μοναστικό χριστιανικό κέντρο. Τον ίδιο χρόνο ο χριστιανικός όχλος, συνεπαρμένος από τη μισαλλόδοξη χριστιανική εκκλησία, καίει στο Bayeux το ιερό του Βελλενού-Απόλλωνος και λυντσάρει τους ιερείς του.

335 μ.χ Ο Κωνσταντίνος καταστρέφει δεκάδες ιερούς εθνικούς ναούς στη Μικρά Ασία και Παλαιστίνη ενώ διατάζει την ΣΤΑΥΡΩΣΗ όλων των μάγων και μάντεων. (με αυτούς τους χαρακτηρισμούς οι αμόρφωτοι και μισέλληνες χριστιανοί εννοούσαν όλους τους επιστήμονες, φιλόσοφους, ιερείς). Τότε είναι που μαρτύρησε και ο νεοπλατωνικός φιλόσοφος Σώπατρος. Ακολουθούν καταστροφές ελληνικών ναών και στη θέση τους κτίζονται χριστιανικές εκκλησίες.
337 μ.χ. Είναι το έτος που ο Κωνσταντίνος από τους πρώτους καταστροφείς του ελληνικού πνεύματος, παιδοκτόνος και συζυγοκτόνος (Ο Κωνσταντίνος διατάζει την εκτέλεση της ίδιας του της συζύγου Φαύστας την οποία και βράζουν ζωντανή, Κωνσταντίνος και Ελένη δηλητηριάζουν τον άτυχο Κρίσπο, γιο του Κωνσταντίνου από την παλλακίδα του Μινερβίνα, με την δικαιολογία ότι συνωμοτούσε ενάντια στον θρόνο καθώς και ουκ ολίγους συγγενείς τους), πεθαίνει ενώ λίγο πριν είχε βαπτιστεί χριστιανός. Η εκκλησία για το θεάρεστο έργο του, τον ανακηρύσσει Άγιο και Ισαπόστολο, όπως επίσης και την μητέρα του Ελένη ως Αγία.
341 μ.χ. Ο αυτοκράτωρ Κωνστάντιος Θέτει εκτός νόμου το Ελληνίζειν και την παραδοσιακή μαντική. Πολλοί Έλληνες είτε εκτελούνται , είτε φυλακίζονται.
346 μ.χ. Μεγάλης κλίμακας διωγμοί εναντίον των εθνικών, Ελλήνων και μη της Κωνσταντινούπολης. Ο ρήτωρας, φιλόσοφος και συγγραφέας Λιβάνιος κατηγορείται ως μάγος και εξορίζεται.
353 μ.χ. Με διάταγμα ο Κωνστάντιος απαγορεύει την λατρεία και την προσφορά θυσιάσματος στους εθνικούς δια ποινής θανάτου.
354 μ.χ. Με νέο διάταγμα ο Κωνστάντιος απαγορεύει την λειτουργία των εθνικών και ελληνικών ιερών και διατάζει το κλείσιμο τους. Οι ιεροί ναοί των Ελλήνων και των άλλων εθνικών λατρειών μετατρέπονται σε πορνεία και ταβέρνες. Οι εθνικοί ιερείς εκτελούνται. Καινούριο αυτοκρατορικό διάταγμα διατάζει την "ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΝΑΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΦΑΓΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ". Αρχίζουν οι πρώτες πυρπολήσεις βιβλιοθηκών σε πολλές πόλεις της αυτοκρατορίας.
Χριστιανοί ασβεστοπαραγωγοί κατασκευάζουν ασβεστοκάμινους δίπλα σε ελληνικούς ναούς για να εκμεταλευτούν τα μάρμαρα των ναών. Είναι η αρχή για ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα ενάντια στην επιστήμη και πνευματική και τεχνολογική πρόοδο της ανθρωπότητας. Από το 354 μ.χ. και για 1500 χρόνια ακόμα θα καούν στην πυρά ανυπολόγιστος αριθμός ελληνικών βιβλίων. Βιβλία φιλοσοφίας, λογοτεχνίας , μαθηματικών, ιστορίας, γεωγραφίας, ποιητικές συλλογές και κυρίως επιστημονικά βιβλία. Σε αυτά τα τελευταία οι χριστιανοί θα επιδείξουν ιδιαίτερο ζήλο καθώς για τον εξαιρετικά χαμηλού πνευματικού επιπέδου χριστιανικό όχλο αποτελούν, ιδιαίτερα τα μαθηματικά, κείμενα μαγείας.

Το αποτέλεσμα αυτών των πράξεων φαίνεται σήμερα αφού από την αρχαιοελληνική γραμματεία έχουμε όπως υπολογίζεται λιγότερο από τον 1% . Όσα σώθηκαν, σώθηκαν κυρίως από τους Άραβες και από άλλους ελληνόφιλους

357 μ.χ. Ο Κωνστάντιος απαγορεύει δια νόμου όλες τις μεθόδους μαντείας
359 μ.χ. Στην Σκυθόπολη της Συρίας οργανώνονται από τους χριστιανούς τα πρώτα στρατόπεδά θανάτου της ιστορίας. Εκεί συγκεντρώνονται οι συλληφθέντες Εθνικοί από όλα τα μέρη της αυτοκρατορίας. Τα βασανιστήρια και οι εκτελέσεις είναι σε καθημερινή βάση.
361 μ.χ. Ίσως ο μεγαλύτερος Ελληνολάτρης της ιστορίας ανεβαίνει στον θρόνο. Ο Φλάβιος Κλαύδιος Ιουλιανός μια από της τραγικότερες και εκπληκτικότερες μορφές της ιστορίας. Αμέσως παύει κάθε διωγμός ενάντια στους εθνικούς. Θεσμοθετεί απόλυτη ανεξιθρησκία και επιδιορθώνει όσους από τους ελληνικούς ναούς δεν είχαν ολοκληρωτικά καταστραφεί από τους χριστιανούς . Θέλοντας κάθε άνθρωπος να έχει την δυνατότητα να ακολουθεί ελεύθερα το θρησκευτικό του μονοπάτι επιδιώκει ακόμα και την αναστήλωση του ναού του Σολομώντα.
363 μ.χ. Δολοφονείται πισώπλατα από οπαδό της θρησκείας της αγάπης ο Ελληνολάτρης αυτοκράτορας Ιουλιανός κατά την διάρκεια μάχης με τους Πέρσες. Μόλις 2 χρόνια μετα. Η δολοφονία του Ιουλιανού θεωρείται σίγουρη καθώς κανείς από τους Πέρσες στρατιώτες δε παρουσιάστηκε να ζητήσει την ανταμοιβή που είχε ορίσει ο βασιλιάς Σαπώρ για τον θάνατο του Ιουλιανού. Ο χριστιανός Σωζόμενος επίσης επαινεί τον δολοφόνο ¨που για την αγάπη του θεού και της θρησκείας εκτέλεσε μια τέτοια πράξη¨. Τυπικό δείγμα μισαλλοδοξίας και αρρωστημένης φαντασίας.
364 μ.χ. Ο αυτοκράτορας Φλάβιος Ιοβιανός διατάζει την πυρπόληση της βιβλιοθήκης της Αντιόχειας. Χιλιάδες Ελληνικα βιβλία φιλοσοφίας και επιστήμης καίγονται.
365 μ.χ. Απαγορεύεται στους εθνικούς αξιωματικούς να διατάζουν χριστιανούς στρατιώτες.
370 μ.χ. Ο αυτοκράτωρ Βάλεντος διατάζει μεγάλο διωγμό κατά των Ελλήνων. Καίγονται χιλιάδες Ελληνικά βιβλία με την κατηγορία της μαγείας!!!! Ενώ ο φιλόσοφος Σιμωνίδης καίγεται στην πυρά, ο φιλόσοφος Μάξιμος ύστερα από φρικτά βασανιστήρια αποκεφαλίζεται, οι ιερείς Πατρίκιος και Ιλάριος εκτελούνται ενώ χιλιάδες άλλοι εθνικοί επώνυμοι και μη φυλακίζονται ή εκτελούνται.
372 μ.χ. Ο ανθέλληνας Βάλεντος διατάζει τους κυβερνήτες της Μικράς Ασίας να ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΟΥΣ.
373 μ.χ. Νέα απαγόρευση όλων των μορφών μαντείας. Αρχίζει η χρήση του όρου PAGANI (δηλαδή κάτοικος της υπαίθρου, λόγο της μεγαλυτερης θρησκευτικής ελευθερείας που είχε η επαρχία απο τη πόλη) υποτιμητικά για τους Ελληνές και τους λοιπούς Εθνικούς. (ακόμα κσι μέχρι σήμερα τους έλληνες εθνικούς η επίσημη εκκλησία τους αποκαλεί με αυτό ακριβώς τον όρο ΝΕΟ-ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ!!!!)
375μ.χ. Ο ναός του Ασκληπιού στην Επίδαυρο κλείνετε από τους χριστιανούς
380μ.χ. Ο φανατικός ισπανός ανθέλληνας Θεοδόσιος ο Α΄(ο αποκαλούμενος και Μέγας από τους χριστιανούς). Ορίζει επίσημη και μοναδική θρησκεία του κράτους τον χριστιανισμό και κηρύσσει εκτός νόμου κάθε άλλη λατρεία. Όποιος δεν είναι χριστιανός χαρακτηρίζεται ως σιχαμερός, αιρετικός, μωρός και τυφλός και απειλείται με επουράνια και επί γης τιμωρία (βλέπε Κώδιξ Θεοδοσίου)[. Δίνει εξουσιοδότηση στον επίσκοπο Μεδιολάνου Αμβρόσιο να καταστρέψει όλους τους ναούς των Εθνικών. Χριστιανοί ιερείς καθοδηγούν τον χριστιανικό όχλο ενάντια στον ναό της Δήμητράς στην Ελευσίνα καταστρέφουν τα πάντα γύρω τους και προσπαθούν να λιντσάρουν τους ιεροφάντες των Ελευσίνιων Μυστηρίων Νεστόριο και Πρίσκο. Ο 95χρονος ιεροφάντης Νεστόριος ύστερα από όλα αυτά κηρύσσει το τέλος των Ελευσίνιων μυστηρίων και την αρχή ενός πνευματικού σκότους για την ανθρωπότητα.
381μ.χ. Μια επιστροφή στις αρχαίες λατρείες αρχίζει να παρατηρείται στην αυτοκρατορία με μαζικές αποκηρύξεις της θρησκείας του Γιαχβέ και του Ναζωραίου. ο Μέγας και Άγιος Θεοδόσιος βλέποντας την επιστροφή πολλών χριστιανών στις πατρικές λατρείες με διάταγμα του στερεί τα πολιτικά δικαιώματα όλων των χριστιανών που επιστρέφουν στις παραδοσιακές λατρείες.
Σε όλη την ανατολική αυτοκρατορία ναοί και βιβλιοθήκες γκρεμίζονται και καίγονται. Σήμερα από τα 82 έργα του Αισχύλου έχουμε μόνο τα 7, από τα 123 του Σοφοκλή μόνο τα 7 από τα 92 έργα του Ευριπίδου μόνο τα 18. Έλληνες φιλόσοφοι, ποιητές, τραγωδοί, επιστήμονες, εχουν μείνει στην ιστορία μόνο από τα ονόματα τους και μικρά αποσπάσματα από τα γραπτά τους που βρίσκονται σε άλλα κείμενα. Ενώ δεκάδες άλλοι έχουν χαθεί μαζί με τα έργα τους για πάντα χάρη στο θεάρεστο έργο των χριστιανών.

Με νέο διάταγμα του ο Θεοδόσιος απαγορεύει ακόμα και την απλή επίσκεψη στους ελληνικούς και εθνικούς ναούς. Στην Κωνσταντινούπολη ο ναός της Θεάς Αφροδίτης μετατρέπεται από τους ευσεβείς χριστιανούς σε πορνείο ενώ της Θεάς Αρτέμιδος και του Θεού Ήλιου σε στάβλους.

382μ.χ. Το hellelu-jah ( το γνωστό αλληλούια) εντάσσεται στις χριστιανικές τελετές. Θα πρέπει να μάθετε ότι η φράση αυτή στα εβραικά σημαίνει Δόξα τω Γιαχωβά και ήταν η πολεμική κραυγή των εβραίων Ζηλωτών.
384μ.χ. Ο Θεοδόσιος διορίζει Ύπαρχο Ανατολής τον Ματέριο Κυνήγιο και τον διατάζει να συνεργαστεί με τους τοπικούς χριστιανούς επίσκοπους στην καταστροφή των ελληνικών και εθνικών ναών σε νότια Ελλάδα και Μικρά Ασία καθώς και την καταστροφή και το κάψιμό όλων των ελληνικών βιβλίων.
385-388μ.χ. Ο Μάτερνος Κυνήγιος ακολουθούμενος από χιλιάδες φανατικούς μοναχούς περιδιαβαίνει την ελληνική ύπαιθρο καίγοντας και καταστρέφοντας τα πάντα στο πέρασμα του. Εκατοντάδες ελληνικοί ναοί και βιβλιοθήκες ισοπεδώνονται και καίγονται από τους οπαδούς της θρησκείας της αγάπης. Χιλιάδες Έλληνες και Εθνικοί από όλα τα μέρη της αυτοκρατορίας καταλήγουν στα στρατόπεδα θανάτου της Σκυθοπόλεως.
389μ.χ. Όλες οι μέθοδοι χρονολόγησης πέραν της χριστιανικής καταργούνται δια νόμου.
390μ.χ. Ο πατριάρχης Αλεξάνδρειας Θεόφιλος εξαπολύει μέγα διωγμό κατά των Ελλήνων και των Εθνικών της περιοχής. Καταστρέφει σχεδόν όλους τους μη-χριστιανικούς ναούς της Αλεξάνδρειας εκτός του Σεραπείου και των ναών της Ίσιδος (όχι φυσικά λόγο κάποιου είδους σεβασμού αλλά λόγο του πολυάριθμου των Ισιδιστών της περιοχής). Οι μισαλλόδοξοι εβραιοχριστιανοί θέλοντας να εξευτελίσουν τα Ιερά των Εθνικών ανεβάζουν σε γαϊδούρια ιερά σκεύη και αγάλματα και τα περιφέρουν στην πόλη. Η φαιδρή αυτή πράξη οδηγεί σε εξέγερση των Εθνικών.
Ο χριστιανός Γότθος στρατηγός Βοθέριχος αρχηγός των Βυζαντινής φρουράς της Θεσσαλονίκης προσπαθεί με την βία να επιβάλλει την θρησκεία του Ναζωραίου στους Έλληνες της πόλης. Οι Έλληνες εξεγείρονταί και σκοτώνουν πολλούς αξιωματικούς και στρατιώτες της φρουράς. Ο Θεοδόσιος μαθαίνοντας τα συμβάντα καλεί τους κάτοικούς της Θεσσαλονίκης στον ιππόδρομο δήθεν να παρακολουθήσουν ιπποδρομίες.

Μέσα σε τρεις ώρες ο Θεοδόσιος με την βοήθεια των εκχριστιανισμένων Γότθων ΣΦΑΖΟΥΝ 7000 ΕΛΛΗΝΕΣ (ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ 15000) ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΜΕΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΣΠΑΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ. Σε μια προσπάθεια να ηρεμίσουν τα πνεύματα η χριστιανική εκκλησιά καταδικάζει την πράξη του Θεοδοσίου ενώ βέβαια στην συνέχεια τον ανακηρύσσει Μέγα και Άγιο.

391μ.χ. Ο Θεοδόσιος με νέο του νόμο απαγορεύει εκτός από την απλή επίσκεψη σε εθνικούς ναούς ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΣΠΑΣΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΓΑΛΜΑΤΩΝ. Επίσης απαγορεύει την ελληνική γλώσσα και καθιερώνει την λατινική γλώσσα ως την επίσημη της αυτοκρατορίας.
Νέοι διωγμοί και σφαγές των Εθνικών. Νέα εξέγερση των Εθνικών στην Αλεξάνδρεια που οχυρώνονται στο Σεράπειο. Μέσα στον ναό βρίσκονται τα τελευταία διασωθέντα έργα από την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας. Ο νεοπλατωνικός φιλόσοφος Ολύμπιος καλεί τους αρχαιόθρησκους της πόλης σε ένοπλο αγώνα υπέρ βωμών. Είναι μια απελπισμένη προσπάθεια των εκεί ελεύθερων ανθρώπων να υπερασπίσουν την τιμή τους , τις πατρώες λατρείες , και την γνώση του αρχαίου κόσμου από τους οπαδούς του Εβραίου θεού. Στην υπεράσπιση του ναού συμμετέχουν και οι ιερείς Ελλάδιος και Αμμώνιος καθώς και οι ποιητές Παλλαδάς και Κλαυδιανός. Για την αποφυγή περαιτέρω εξεγέρσεων ο Θεοδόσιος λύει την πολιορκία, δίνει αμνηστία στους πολιορκούμενους και ονομάζει οσιομάρτυρες τους χριστιανούς πολιορκητές που σκοτώθηκαν.

Αμέσως μετά την αποχώρηση του Ολύμπιου και των συναγωνιστών του, ο δειλός Θεόφιλος και οι εξίσου δειλοί οπαδοί της θρησκείας της αγάπης επιτίθενται στον ανυπεράσπιστο ναό, τον καταστρέφουν και παραδίδουν στις φλόγες την τεράστια βιβλιοθήκη που φιλοξενούσε το ιερό. Στην θέση του ναού και της ανυπολόγιστης αξίας βιβλιοθήκης οι χριστιανοί θα κτίσουν αργότερα μοναστήρι.

392μ.χ. Νέες σφαγές Ελλήνων και Εθνικών. Τα Καβήρεια μυστήρια της Σαμοθράκης παύουν και οι Έλληνες ιερείς σφάζονται. Στην Κύπρο οι τοπικοί επίσκοποί Επιφάνιος και Τύχων (Άγιοι και οι δύο) καταστρέφουν σχεδόν όλους τους ναούς στο νησί. Τα μυστήρια της θεάς Αφροδίτης σταματούν. Νέος παρανοϊκός νόμος του Θεοδοσίου, σύμφωνα με το οποίο, όποιος δεν υπακούει τον "Άγιο" Επιφάνιο δεν έχει δικαίωμα ζωής στο νησί! Νέες εξεγέρσεις Ελλήνων και Εθνικών ενάντια στον αυτοκράτορα και την εκκλησία σε πολλές περιοχές της αυτοκρατορίας.
393μ.χ. Απαγόρευση των Πυθικών, των Ολυμπιακών και Άκτιων αγώνων ως ελληνικά μιάσματα. Οι οπαδοί της αγάπης ισοπεδώνουν τους ναούς της Ολυμπίας. Παράλληλα με όλα αυτά ο Θεοδόσιος όλος περιέργως- ορίζει την ιουδαϊκή θρησκεία ως ανεκτή από τους χριστιανούς και [u]απαγορεύει κάθε καταστροφή Ιουδαϊκής συναγωγής.[/υ]
395μ.χ. Στον θρόνο ανεβαίνει ο επίσης ισπανικής καταγωγής Φλάβιος Αρκάδιος με δύο νόμους του διατάζει ανηλεή διωγμό κατά Ελλήνων και Εθνικών. Όμως ο κίνδυνος των Γότθων ( χριστιανών στο θρήσκευμα ασφαλώς) αρχίζει να ανησυχεί την βασιλεύουσα. Ο ευνούχος συμβουλάτορας του Αρκάδιου, Ρουφίνος συμβουλεύει τον αρχηγό των Γότθων Αλάριχο να στραφεί εναντίον της Γης των Ελλήνων και του υπόσχεται αμύθητα πλούτη τα οποία κρύβονταί μέσα στους ελληνικούς ναούς. Οι εκχριστιανισμένοι Γότθοι του Αλάριχου συνεπικουρούμενοι από πλήθος ειδωλοφάγων μοναχών αρχίζουν την ισοπέδωση των ελληνικών πόλεων και την σφαγή των Ελλήνων.
Το Δίων, η Μεσσηνία, το Άργος, η Νεμέα, η Λυκόσουρα, η Σπάρτη, τα Μέγαρα, η Κόρινθος και άλλες ελληνικές πόλεις καταστρέφονται ολοκληρωτικά. Τα ιερά του Διός στην Νεμέα, τα ιερά της Ολυμπιάς, τα αρκαδικά ιερά της Λυκόσουρας και το ιερό της Ελευσίνας μαζί με πλήθος άλλων ελληνικών λατρευτικών κέντρων καταστρέφονται ολοκληρωτικά ενώ οι ιερείς τους είτε σφάζονται, είτε όπως ο ιεροφάντης του Μίθρα, Ιλάριος καίγονται ζωντανοί. Χαρακτηριστική είναι η στάση που κρατάνε οι απανταχού την ελληνική επικράτεια αυτοκρατορικές φρουρές που αντί να εμποδίσουν τον Γότθο εισβολέα που καταστρέφει πόλεις τις αυτοκρατορίας παρακολουθούν απαθέστατα.

Χαρακτηριστικό είναι το περιστατικό της άφιξης των Γότθων στις Θερμοπύλες. Ο Αλάριχος αναγγείλει την άφιξη του στον Ανθύπατο Αντίοχο και αρχηγό της φρουράς των Θερμοπυλών Γερούσιο, ζητώντας τους να τον αφήσουν να περάσει ελεύθερα στην υπόλοιπη Ελλάδα, κάτι που φυσικά δεν του αρνούνται.

396μ.χ. Νόμος του Αρκάδιου ορίζει ότι οποιαδήποτε είδους ενασχόληση με το Δωδεκάθεο και τις εθνικές λατρείες πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ύστατη προδοσία απέναντι στην αυτοκρατορία. Οι εναπομείναντες Εθνικοί ιερείς και ιεροφάντες φυλακίζονται.
397μ.χ. Νέος νόμος του Αρκάδιου. Με την παρότρυνση του Άγιου και φανατικού ανθέλληνα Χρυσόστομου, αυτού του ανεκδιήγητου που απεκάλεσε τους Έλληνες φιλόσοφους ανήθικα καθάρματα, διατάζει το "Ες έδαφος φέρειν" για όλους τους εναπομείναντες ναούς Ελλήνων και Εθνικών, καθώς και την ασβεστοποίηση των μαρμάρων τους και την χρήση τους ως οικοδομικά υλικά ώστε να χαθούν για πάντα τα ίχνη των εθνικών λατρειών.
398μ.χ.Το 4ο εκκλησιαστικό συνέδριο της Καρχηδόνας απαγορεύει την μελέτη των βιβλίων των Ελλήνων και λοιπών Εθνικών ακόμα και στους χριστιανούς επίσκοπους. Ο επίσκοπός Πορφύριος, και αυτός "Άγιος", ισοπεδώνει σχεδόν όλους τους ναούς των εθνικών στη Γάζα. Ο Γότθος Αλάριχος για το θεάρεστο έργο της ισοπέδωσης της Ελλάδος διορίζεται γενικός αρχηγός του ιλλυρικού ζητήματος.
399μ.χ. Ο Αρκάδιος διατάζει με νέο νόμο την ισοπέδωση όσον από τους ελληνικούς και εθνικούς ναούς έχουν παραμείνει.
400μ.χ. Ο επίσκοπός Νικήτας καταστρέφει το μαντείο του Θεού Διονύσου στις Βέσσες και "βαπτίζει" τους κατοίκους της πόλης.
401μ.χ. Ο χριστιανικός όχλος της Καρχηδόνας με κραυγές καταστρέφει ναούς και είδωλά. Ο άγιος Πορφύριος ολοκληρώνει το έργο του στην Γάζα καταστρέφοντας και τα τελευταία 9 εθνικά ιερά, καίγοντας βιβλία και λυντσάροντας Εθνικούς. Η 15η σύνοδός της Καρχηδόνας αποφασίζει ότι όσοι δημιουργούν συγγένειες με ειδωλολάτρες αλλά και όσοι δεν αποκληρώνουν τους συγγενείς τους που παραμένουν ειδωλολάτρες ΘΑ ΑΦΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ!

405μ.χ. Ο Άγιος Χρυσόστομος στέλνει της ορδές των παρανοϊκών μοναχών να διαλύσουν όλα τα αγάλματα και τους ναούς στην Παλαιστίνη.
406μ.χ. Ο Άγιος Χρυσόστομος πείθει διάφορες πλούσιες "νεοφώτιστες" χριστιανές να χρηματοδοτήσουν της "ειδωλοφαγικές" δραστηριότητες αυτού και του όχλου του. Ένα από τα 7 θαύματα του αρχαίου κόσμου πυρπολείται και εκθεμελιώνεται από τους ροπαλοφόρους του και τα περίφημα γλυπτά του ναού χρησιμοποιούνται ως οικοδομικά υλικά για εκκλησιές, σπίτια, κλπ. Στην Σαλαμίνα της Κύπρου ο Άγιος Επιφάνιος δηλώνει ότι πήρε εντολή από τον Θεό και καταστρέφει και ληστεύει τον εκεί ναό του Δία. Ο άλλος Άγιος της Κύπρου Ευτύχιος καταστρέφει το μαντείο και τον ναό της Θεάς Αφροδίτης.

407μ.χ. Για ακόμα μια φορά όλες οι μη-χριστιανικές γιορτές, ιεροπραξίες και θρησκευτικές δραστηριότητες απαγορεύονται δια νόμου. Η αδιάκοπες διώξεις και διαταγές των διαφόρων χριστιανών αυτοκρατόρων αποδεικνύουν ότι οι Έλληνες όπως και οι υπόλοιποι εθνικοί υπόφεραν με πείσμα στις πατρώες τους αντιλήψεις εκτελώντας ακόμα και κρυφά και με κίνδυνο της ζωής τους τις ιεροπραξίες τους.
408μ.χ. Κοινό διάταγμα του αυτοκράτορα της ανατολής Αρκαδιού και της δύσης Ονώριου απαγορεύει την οποιαδήποτε κατοχή εθνικών γλυπτών, ενώ διατάσσεται η αφαίρεση όλων των αγαλμάτων από τους ναούς των Εθνικών και η μετατροπή των ναών σε εκκλησίες. Νέες σφαγές και διωγμοί του ελληνικού και εθνικού στοιχείου της αυτοκρατορίας και νέες πυρπολήσεις βιβλίων. Το ερευνητικό πνεύμα των Ελλήνων καθώς και η φιλομάθεια τους ήταν αυτή που είχε δημιουργήσει τέτοιο μεγάλο όγκο συγγραφικού έργου. Μόνο στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας μας αναφέρεται ότι υπήρχαν 700.000 συγγράμματα. Για αυτό ας μην παραξενεύεστε από την συνεχή αναφορά σε καταστροφές και καψίματα βιβλίων.

Ανανεώνονται οι απειλές για τους αξιωματικούς που δεν δείχνουν ιδιαίτερο ζήλο στις καταστροφές Εθνικών μνημείων. Βαριά πρόστιμα και απειλές της ίδιας τους της ζωής δέχονται που δεν εφαρμόζουν τον νόμο κατά της ειδωλολατρίας. Την ίδια εποχή ο Αυγουστίνος (Άγιος και αυτός) παρά της επικλήσεις επωνύμων εθνικών της Αλγερίας για σεβασμό στην διαφορετικότητα των πίστεων του κάθε ανθρώπου, σφαγιάζει εκατοντάδες, και με την βοήθεια του χριστιανικού όχλου και του αυτοκρατορικού στρατού γκρεμίζει πολλά εθνικά ιερά.

Νέος αυτοκράτορας ανεβαίνει στον θρόνο, ο Θεοδόσιος ο Β.

409μ.χ. Νόμος του Θεοδοσίου του Β απαγορεύει την αστρολογία και όλες της μεθόδους μαντείας δια ποινής θανάτου.
415μ.χ. Είναι το έτος που θα σημαδευτεί με ένα από τα ειδεχθέστερα εγκλήματα των χριστιανων, χαρακτηριστικό της σε παρανοϊκό βαθμό μισαλλοδοξίας αλλά και του μισελληνισμού αυτής της Ιουδαϊκής αίρεσης. Στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου σωματοφύλακες (παραβολάνοι) του εκεί πατριαρχείου βρίσκουν στον δρόμο την μαθηματικό και φιλόσοφο Υπατία, ένα από τα πιο φωτεινά πνεύματα της εποχής. Αφού την συλλαμβάνουν την οδηγούν μέσα στην εκκλησία του Αγίου Μιχαήλ (άλλες πήγες αναφέρουν την εκκλησία Κωνσταντίνου και Ελένης) και αφού της ξεσκίζουν τα ρούχα ΤΗΣ ΓΔΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΕ ΚΟΧΥΛΙΑ, ΤΗΣ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ, ΤΗΝ ΚΟΒΟΥΝ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΚΥΛΙΑ. Η μόνη αιτία για κάτι τόσο αισχρό δεν είναι άλλη από το γεγονός ότι η Υπατία ήταν μαθηματικός, άρα μάγισσα για τους χριστιανούς, φιλόσοφος, και το σημαντικότερο, κοινωνός του ελληνικού πνεύματος. Φυσικά κανείς από αυτά τα ζώα που ευθύνονταν για τον θάνατο της δεν θα τιμωρηθεί. Το αντίθετο μάλιστα, ο πατριάρχης Αλεξάνδρειας Κύριλλος, ο ηθικός αυτουργός της δολοφονίας, ΘΑ ΑΓΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ. Νέοι διωγμοί των εθνικών και των ιερέων τους στην Νότια Αφρική οι τρόποι εκτέλεσης είναι δυο σταύρωση ή θάνατος στην πυρά.
416μ.χ. Στην Αβυθινία ο μοναχός Υπάτιος ο αποκαλούμενος και ως η σπάθα του θεού μαζί με ροπαλοφόρους συνοδοιπόρους του περιδιαβαίνουν την περιοχή καταστρέφοντας ναούς, σκοτώνοντας Εθνικούς, συμπεριλαμβανομένων και των οικογενειών τους βέβαια) καίγοντας ιερά άλση και ανακαλύπτοντας κρυφούς Εθνικούς ιερείς που ασφαλώς σκοτώνουν. Όσοι αξιωματούχοι εμμένουν στις πατρώες θρησκείες χάνουν της θέσεις τους.
423μ.χ. Ο Θεοδόσιος ο Β με διάταγμα του χαρακτηρίζει όλες της εθνικές λατρείες ως λατρείες δαιμόνων και απειλή με φυλακίσεις και βασανιστήρια όσους τις ασπάζονται.
429μ.χ. Ροπαλοφόροι μοναχοί και αυτοκρατορικοί στρατιώτες γκρεμίζουν το χρυσελεφάντινο άγαλμα της Θεάς Αθηνάς από τον Παρθενώνα, καταστρέφουν την ξύλινη σκεπή του ναού και λαφυραγωγούν το ιερό. Οι Έλληνες εθνικοί της Αθήνας διώκονται.
435μ.χ. Με νόμο του ο Θεοδόσιος ο Β διατάζει την ποινή του θανάτου για τους Έλληνες εθνικούς καθώς και τους αιρετικούς. Επίσης ορίζει ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ ΝΟΜΙΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΟΥΔΑΪΣΜΟΣ !
438μ.χ. Μεγάλος λοιμός πέφτει τον χειμώνα του έτους στην αυτοκρατορία και ο Θεοδόσιος κατηγορεί ως αιτία τους Εθνικούς που λατρεύουν δαίμονες!!!
440-450μ.χ. Οι οπαδοί της θρησκείας της αγάπης γκρεμίζουν όλους τους ναούς και τα ιερά των Ελλήνων πλην εκείνων που μετατρέπονται σε χριστιανικές εκκλησίες. Ο Θεοδόσιος ο Β διατάζει το κάψιμο όλων των μη-χριστιανικών βιβλίων και ειδικότερα αυτών του Πορφύριου. Ο σημαντικότατος νεοπλατωνικός φιλόσοφός Πορφύριος υπήρξε μαθητής του Πλωτίνου. Μέσα στα δεκάδες φιλοσοφικά, αστρονομικά, μαθηματικά, ιστορικά και αλλά κείμενα του συνέγραψε και 15 κείμενα "Κατά χριστιανών" στα οποία αποδείκνυε ότι κάποια βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης είχαν κατασκευαστεί κατά τη διάρκεια της βασιλείας του Αντίοχου του Επιφανούς καθώς και καταδείκνυε της αντιφάσεις της ιουδαιοχριστιανικής θρησκείας. Λέγεται πως η ανάγνωση των έργων του αυτών εξόργισε αφάνταστα τον Θεοδόσιο τον Β που διέταξε την άμεση καταστροφή των κειμένων του. Οι ναοί της πόλεως Αφροδισίας καταστρέφονται και η πόλη μετονομάζεται σε Σταυρούπολη.
451μ.χ. Νέος νόμος του Θεοδόσιου του Β θέτει ως ποινή για κάθε μορφή "ειδωλολατρίας" τον θάνατο.
457-491μ.χ. Σποραδικές εκτελέσεις εθνικών σε όλη την αυτοκρατορία. Σε μια τελευταία προσπάθεια να υπερασπιστούν την λατρεία τους και την τιμή τους από τους από τους οπαδούς του εξ’ανατολάς "φωτός" οι Έλληνες της Μικρας Ασίας εξεγείρονται. Η εξέγερση καταστέλλεται και οι έλληνες σφάζονται από τον αυτοκρατορικό στρατό. Μεγάλες μορφές της αυτοκρατορίας με την κατηγορία πως είναι Έλληνες εκτελούνται. Ο Ζώσιμος, ο Ισίδωρος, ο Σεβεριανός, και άλλοι ενώ λαμβάνει χώρα η περίφημη δίκη του φιλόσοφου Ισοκάσιου . Ο φιλόσοφος Ισοκάσιος ο οποίος κατείχε μεγάλες θέσεις μέχρι πρότινος στην αυτοκρατορία οδηγήθηκε στο δικαστήριο γυμνός και δεμένος με την κατηγορία πως είναι Έλληνας.

Δικαστής είχε οριστεί ο έπαρχος Πουσαίος με τον οποίο ο Ισοκάσιος δίκαζε παλαιότερα μαζί. Με την έναρξη της δίκης ο Πουσαίος απεύθυνε το λόγο στον Ισοκάσιο λέγοντας του "Βλέπεις πως κατάντησες Ισοκάσιε" και ο Ισοκάσιος απάντησε "Βλέπω και δεν απορώ γιατί περνώ ανθρώπινες συμφορές. Αλλά δίκασε με δίκαια και καθαρά όπως δικάζαμε κάποτε μαζί ...ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΓΚΛΗΜΑ;"

Στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου χριστιανοί αξιωματούχοι εκτελούν βασανίζουν και διαπομπεύουν πολλούς κρυφούς εθνικούς ιερείς.

474μ.χ. Αυτοκράτορας αναλαμβάνει ο Ζήνων. Επι της βασιλείας του το 484μ.χ. εκδηλώνεται νέα εξέγερση των Ελλήνων κατά του εβραιοχριστιανικού κατεστημένου με ηγέτες τον Λεόντιο, τον Ίλλο και τον αθηναίο φιλόσοφό Παμπρέπιο επιδιώκουν την ανατροπή του χριστιανισμού και την επιστροφή των πατρώων αντιλήψεων. Παρά τον γενναίο αγώνα των Ελλήνων, 4 χρόνια μετά και οι τελευταίοι επαναστάτες θανατώνονται. Στην Ίμβρο ο προσηλυτιστής Κόνων ακολουθούμενος από το σύνηθες πλήθος των ειδωλοφάγων μονάχων εκτελεί όλους τους Έλληνες του νησιού. Ακόμα μια δωδεκαθειστική λατρεία αυτή του Λαβρανίου Δια βρίσκει το τέλος της όπως και οι λάτρεις της από τους οπαδούς της "αγάπης".
515μ.χ. Ο νέος αυτοκράτορας Αναστάσιος εξαπολύει τους στρατιώτες της αυτοκρατορίας και τον ειδωλοφαγικό "στρατό" των διαφόρων επισκόπων και ισοπεδώνει τον ναό του Θεού Θεανδρίτου στη Ζοάρα της Αραβίας καθώς και δεκάδες άλλα ιερά στην περιοχή οι εθνικοί της περιοχής τι άλλο…εκτελούνται. Στα χρόνια του Αναστάσιου γίνετε επίσης και υποχρεωτικό το βάπτισμα ακόμα και για όσους είναι ήδη χριστιανοί.

528μ.χ. Αυτοκράτορας είναι πλέον ένας από τους κορυφαίους ανθέλληνες της ιστορίας ο Γιουτπράδα (ελληνιστί Ιουστινιανός) επί των ημερών του καταργούνται οι ολυμπιακοί αγώνες και εκδηλώνεται η περίφημη στάση του Νίκα. Παρόλες τις αρχικές επιτυχίες των επαναστατών. H "στάσις του Νίκα" είναι ακόμα ένα χαρακτηριστικό ιστορικό γεγονός το οποίο έχει υποστεί και αυτό τις παραποιήσεις και τους κάθε είδους "καλλωπισμούς" από τους "ιστορικούς" της χριστιανικής εξουσιοκρατίας. Εν συντομία θα αναφέρουμε πως στον ιππόδρομο υπήρχαν δύο μεγάλες φατρίες οι Πράσινοι και οι Βένετοι. Οι Πράσινοι είχαν ταχθεί κατά του χριστιανισμού και επιζητούσαν μια λογικότερη και ελληνίζουσα θρησκεία όπως επίσης και την παύση κάθε είδους διωγμού για θρησκευτικούς και λατρευτικούς λόγους. Με την αρχή της εξεγέρσεως οι Πράσινοι πήραν με το μέρος τους και τους Βένετους και πυρπόλησαν της φυλακές στις οποίες κρατούνταν όσοι είχαν συλληφθεί για θρησκευτικούς λόγους απελευθερώνοντας τους. Έπειτα έκαψαν την χαλκή πύλη του παλατιού και την Αγία Σοφία. Οι επιτυχίες όμως των επαναστατών δεν συνεχίστηκαν και ύστερα από τεραστία στρατηγικά τους λάθη βρήκαν την ήττα από τον Ιουστινιανό.

O αυτοκρατορικός στρατός ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΒΑΡΙΚΟ ΦΥΛΟ ΤΩΝ ΕΡΟΥΛΩΝ (χριστιανών ασφαλώς) πνίγει την εξέγερση των Ελλήνων στο αίμα. 40.000 νεκροί αρχικά και εν συνεχεία γκρέμισμα ελληνικών ναών και κλείσιμο φιλοσοφικών σχολών. Η τελευταία ελπίδα του ελληνισμού είχε πια χαθεί. Μέσα στα αντίποινα της ιουδαιοχριστιανικής ηγεσίας είναι η αφαίρεση κτημάτων των Ελλήνων προς όφελος ασφαλώς της χριστιανικής εκκλησιάς και του δημόσιου ταμείου. Ο Ιουστινιανός συνεχίζοντας το θεάρεστο έργο του επιβάλλει ποινές θανάτου δια σταύρωσης πυρός και βασανιστηρίων για όσους "εκ των ανοσιών και μυσαρών Ελλήνων κατεχόμενοι πλάνη". Συντάσσει επίσης και τον περίφημο "Ιουστινιάνειο κώδικα" μνημείο ανθελληνικού παροξυσμού.

529μ.χ. Ο Ιουστινιανός κλείνει την φιλοσοφική σχολή των Αθηνών και δημεύει την περιουσία της. Οι τελευταίοι διδάσκαλοι κυνηγημένοι βρίσκουν καταφύγιο στην αυλή του λάτρη του ελληνικού πολιτισμού Πέρση βασιλεία Χοσρόη.(μήδισαν για να σωθούν!)
532μ.χ. Ο μονοφυσίτης μοναχός Ιωάννης Ασιακός μαζί με οπαδούς του περιδιαβαίνουν την Μικρά Ασία και διαλύουν ότι απομένει από της εθνικές λατρείες.
542-546μ.χ. Λόγο της συνεισφοράς του στην καταστροφή του ελληνικού πολιτισμού ο Ιουστινιανός ονομάζει τον Ιωάννη Ασιακό επίσημο αυτοκρατορικό προσηλυτιστή εξουσιοδοτημένο να εξοντώσει ή να βαπτίσει της "ειδωλολατρικές" ψυχές που έχουν απομείνει στην αυτοκρατορία. Ύστερα από 35 χρόνια σφαγών, βίαιων προσηλυτισμών δωροδοκιών και βασανιστηρίων ο Ιωάννης περιγράφει ο ίδιος τα κατορθώματα του στο έργο του. Ενώ στην Κωνσταντινούπολη φυλακίζονται, βασανίζονται και εκτελούνται γραμματικοί, ρήτορες, νομικοί και λόγιοι με την κατηγορία πως είναι "Έλληνες".
556μ.χ. Ο επίσκοπος Αμάνθιος στέλνεται από τον Ιουστινιανό στην Αντιόχεια για να εξοντώσει όλους τους εναπομείναντες εθνικούς της πόλης και να καταστρέψει όλες της κρυφές ιδιωτικές τους βιβλιοθήκες με την "ανόσια" γνώση των Ελλήνων.
562μ.χ. Νέος διωγμός των Ελλήνων και λοιπών εθνικών σε Αθήνα, Παλμήρα και Κωνσταντινούπολη. Ο χρονικογράφος Ι.Μαλαλάς στο έργο του "χρονογραφία" γράφει χαρακτηριστικά "Έλληνες πιάστηκαν και διαπομπεύθηκαν μέσα στην Κωνσταντινούπολη ταυτόχρονα με το κάψιμο των ελληνικών βιβλίων στον ¨Κυνήγιον¨ μαζί με εικόνες των Θεών".
578-582μ.χ. Την εξουσία παίρνει ένας νέος αυτοκράτορας ο Τιβέριος, ο οποίος ασφαλώς συνεχίζει το έργο των προκατόχων του ,εκατοντάδες κρυπτοεθνικοί εκτελούνται, παλουκώνονται, αποκεφαλίζονται και σταυρώνονται. Ο ύπαρχος Ανατολής Ανατόλιος ρίχνεται στα λιοντάρια με την κατηγορία της λατρείας του Διός. Όταν τα λιοντάρια δείχνουν απροθυμία να τον φάνε οι οπαδοί της θρησκείας της "αγάπης" αποφασίζουν την σταύρωση του ενώ εν συνεχεία πετούν το πτώμα του καθώς και τα πτώματα άλλων Έλλήνων στους σκουπιδότοπους εκτός των τειχών της πόλης . Φήμες ότι η εξουσία έχει ύποπτες συνδιαλλαγές με τους μιαρούς Έλληνες οδηγούν τον χριστιανικό όχλο της Κωνσταντινούπολης σε επίθεση εναντίον των ελαχίστων εναπομεινάντων Ελλήνων της πόλης τους οποίους ή λιθοβολούν ή καίνε ζωντανούς.
582-602μ.χ. Είναι η περίοδος της αυτοκρατορίας του Μαυρίκιου ο οποίος εγκαινιάζει την βασιλεία του με νέους διωγμούς κατά των εναπομεινάντων εθνικών της ανατολικής αυτοκρατορίας. Οι οπαδοί της θρησκείας της "αγάπης" εκτελούν βασανίζουν, καινε, σταυρώνουν οποιονδήποτε είναι ύποπτος για εθνική λατρεία. Η ερήμωσή της επαρχίας, η πνευματική και υλική εξαθλίωση, η υπερσυγκέντρωση του πληθυσμού της αυτοκρατορίας στις μεγάλες πόλεις οδηγούν στην αποκτήνωση της καθημερινής ζωής και στην εμφάνιση συνεχών επιδημιών πανούκλας που οδηγούν στον θάνατο μεγάλο αριθμό ατόμων από τα εξαθλιωμένα πλήθη της αυτοκρατορίας.
602μ.χ. Με τον θάνατο του Μαυρίκιου ξεσπά μια "εμφύλια" (χρησιμοποιώ τον όρο εμφύλια διαμάχη εντός εισαγωγικών διότι μεταξύ των υπηκόων της αυτοκρατορίας δεν υπήρχε καμία κοινή φυλετική ή εθνική συγγένεια) διαμάχη στους κόλπους της αυτοκρατορίας οι όχλοι της Κιλικίας, της Μικράς Ασίας, της Παλαιστίνης, της Θεσσαλονίκης, των Βαλκανικών επαρχιών και της ίδιας της πρωτεύουσας αλληλοσκοτώνονται. Είναι μια εποχή παραλογισμού και σχιζοφρένειας, όπως κάθε εποχή που ακολουθεί μετά από λοιμούς και επιδημίες. Ο ιστορικός C.Mango στο βιβλίο του ¨Η αυτοκρατορία της Νέας Ρώμης¨ περιγράφει χαρακτηριστικά "Άνθρωποι αλληλοσκοτώνονταν στους δρόμους, εισέβαλλαν στα σπίτια, πετούσαν γέρους και παιδία από τα παράθυρα, κακοποιούσαν της γυναίκες, λήστευαν και πυρπολούσαν".
692μ.χ. Είναι η χρονολογία που λαμβάνει χώρα η Πενθέκτη σύνοδος. Σε αυτήν, η ίδια η ηγεσία του ιουδαιοχριστιανισμού παραδέχεται πως παρόλες τις πολύχρονες (σχεδόν 4 αιώνες διωγμών) προσπάθειες της υπάρχουν ακόμα ελληνικά και εθνικά κατάλοιπα. Έτσι τα μέλη της συνόδου αποφασίζουν την απαγόρευση όσων από τις γιορτες των εθνικών λατρειών συνεχίζουν ακόμα σε σκόρπια μέρη της αυτοκρατορίας όπως τα Βρουμάλια, τα Ανθεστήρια, τα Βοτά και άλλες διονυσιακές και εθνικές εορτές.
804μ.χ. Ο πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως Ταράσιος αποπειράται να εκχριστιανίσει τους τελευταίους Έλληνες της αυτοκρατορίας τους κάτοικούς της Μέσα Μάνης αποτυγχάνει όμως καθώς το περήφανο ελληνικό στοιχείο της περιοχής αντιστέκεται σθεναρά.
850-860μ.χ. Αυτό που δεν κατάφερε ο Ταράσιος πέτυχε με την φωτιά και το σπαθί ο Αρμένιος προσηλυτιστής και "άγιος" Νίκων, γνωστός και ως Νίκων ο Μετανοείτε, προσωνύμιο που του έμεινε καθώς επαναλάμβανε διαρκώς την λέξη μετανοείτε(που σημαίνει κυριολεκτικά να "αλλάξεις μυαλό"). Αξίζει να αναφέρουμε πως ο εν λόγω προσηλυτιστής έχτισε τις πόρτες των εκκλησιών πολύ χαμηλές ώστε όταν εισέρχονταν μέσα οι "νεοφώτιστοι" Λάκωνες να σκύβουν ταπεινά το κεφάλι τους. Έτσι στα μέσα του 9ου αιώνα παύει η τελευταία λατρεία των Ελλήνων Θεών στα ιερά χώματα της πατρίδας μας.

Η καταγραφή αυτή μπορεί μεν να αναφέρεται στην περίοδο μεταξύ του 314μ.χ.και του 860μ.χ., όπου έγινε και το μεγαλύτερο μέρος από το διωγμό των Ελλήνων και του ελληνικού πνεύματος, οι σκόρπιες όμως καταστροφές και διώξεις του ελληνικού στοιχείου συνεχίστηκαν και συνεχίζονται μέχρι σήμερα. Μπορεί αυτές να είναι πυρπολήσεις βιβλιοπωλείων, σαν αυτή του εκδότη-συγγραφέα Μάριου Βερέττα, ή το σπάσιμο αγαλμάτων ελλήνων Θεών-στην προκειμένη περίπτωση τα γεννητικά όργανα αγάλματος του Διός- που έγιναν κομμάτια από την βαριοπούλα ενός θεοσεβούμενου μοναχού, είτε το πλέον ακραίο, η καταστροφή του αρχαιολογικού χώρου, του βωμού του Διόνυσου, απο παραθρησκευτικές οργανώσεις το 1977. Φυσικά τίποτα δεν αναφέρθηκε και κανείς ασφαλώς δεν τιμωρήθηκε για την πράξη αυτή. Όπως πάντα!


META AΠΟ ΑΥΤΟ, ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΠΛΑ "ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 20:28:27  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε skeptic

ΕΛΕΟΣ!!!

Μην μασάς βρε ότι γράφουν στις διάφορες ιστοσελίδες!!!
Όλα αυτά που παράθεσες ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ιστορική, εμπεριστατωμένη αναφορά δεν έχουν!!

Γεγονότα έγιναν πολλά. Πολλά μελανά σημεία έχει να επιδείξει η ιστορία μας.

Μη γίνεσαι θύμα τους!!!

Είναι πολύ εύκολο να πας να τα πάρεις και να τα ρίξεις εδώ μέσα!!!!

Δηλαδή τώρα εγώ στο ρατσισμό σου αυτό τι πρέπει να κάνω ε;;;
Πώς πρέπει να σου απαντήσω;; Πες μου;;;

Να αρχίσω να σου αναφέρω το τι έκαναν οι πρόγονοί μας ο ένας στον άλλο, από τους αρχαιότατους χρόνους;;; ΑΥΤΟ ΘΕΣ;;;

Θες να σου μιλήσω για τις αγριότητές τους;;; Για τις λεηλασίες τους;; Για τους δούλους που πουλούσαν και αγόραζαν σαν να ήταν εμπορεύματα;;; Θες να το κάνω παραθέτοντάς σου τις πρωτότυπες πηγές, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ;;;;;

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΜΑΣ ΩΦΕΛΟΥΣΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ;;;
Σε τι σκοπό θα εξυπηρετούσε να έκανα κάτι τέτοιο, πες μου σε παρακαλώ;;;
ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΟΥ!!!!

Εσύ γιατί δέχεσαι να παίξεις το ρόλο τους και αναπαράγεις τη λασπολογία τους;;;
Αναρωτήθηκες ποτέ ποιος ο λόγος που τα γράφουν όλα αυτά στην ιστοσελίδα τους;;; Πες μου ειλικρινά, αναρωτήθηκες ποτέ ποιος είναι ο σκοπός αυτών των ανθρώπων που κάθονται και γράφουν όλα αυτά;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 20:40:54  Εμφάνιση Προφίλ
Πότε επιτέλους θα πάψουν αυτά τα υποκείμενα να θεωρούν του Έλληνες ηλίθιους, ανίκανους και αδύναμα ανθρωπάκια που δεν μπόρεσαν να αντιταχθούν σε 12 αγράμματους ψαράδες!!!

Δεν ανέχομαι πια αυτοί οι βαλτοί λεγεωνάριοι να προσβάλλουν το πνευματικό μου επίπεδο και να καταρρακώνουν την ιστορία και την αξία του ελληνικού πνεύματος!!!

Καλά ρε μαμώτη μου, εσείς που παίζετε το παιχνίδι τους, καθόλου υπόληψη δεν έχετε και δέχεστε να σας προσβάλλουν έτσι καταφανέστατα!!!!

Όλοι οι ήρωές μας του 21 ήταν όλοι τους μωροί και ως Χριστιανοί ήταν και αυτοί από την ίδια πάστα λοιπόν, όπως θέλουν να παρουσιάζουν τους Χριστιανούς αυτοί οι νεόφερτοι τραμπούκοι;;;;
Αυτό θέλετε να μας πείτε και εσείς;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 21:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
ΑΓΑΠΗΤΕ skeptic ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΕ copy-paste AΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΙΚΑ site ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ :

http://www.mythologia.8m.com/dioxis.html

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 1.500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΩΣ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥΣ.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΤΟΥ 1821 ΠΟΥ ΕΧΗΣΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΑΝ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΑ 500 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.

ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΙΣΟΠΕΔΩΣΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΝΑΟΥΣ???

Υ.Γ. Ήθελα να μπώ προσωρινά αλλά θα με εξαναγκάσετε να παραμείνωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 21:48:10  Εμφάνιση Προφίλ
Χμμ θα φάω πολύ flame σήμερα....
Έχουμε και λέμε. Skeptic θα σου ζητήσω να μας δώσεις την ιστορική πηγή για κάθε περιστατικό που αναφέρεις. Κάποια από αυτά τα ξέρω και αληθεύουν αλλα εμπεριέχονται και "πατάτες" του τύπου
quote:
Η χερσόνησος του Άθου από ιερό ελληνικό κέντρο μετά από σφαγές και καταστροφές ναών μετατρέπεται από τον Κωνσταντίνο (με την προτροπή της θεομανούς μητέρας του) σε μοναστικό χριστιανικό κέντρο.
που είναι τελείως λάθος!!!! και αυτό
quote:
Επίσης απαγορεύει την ελληνική γλώσσα και καθιερώνει την λατινική γλώσσα ως την επίσημη της αυτοκρατορίας.
δηλαδή πρώτα χρησιμοποιούσαν Ελληνικά και μετά Λατινικά;;; μας δουλευετε;;; Ανάποδα έγινε....
Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά θα σου το ζητήσω σαν χάρη.

Πάμε στο flame τώρα...

Ότι έκαναν οι αυτοκράτορες του Βυζαντίου-Ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας το έκαναν για την συνοχή της αυτοκρατορίας. Και εγώ να ήμουν στην θέση τους δεν θα φειδώμουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΟΣ μέσου για να το επιτύχω!!!! ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΠΙΚΡΟΤΩ τις σφαγές που είχαν απώτερο σκοπό την ενότητα της αυτοκρατορίας γιατί αν αποτύγχαναν σήμερα (λόγω της τρομερής ενότητας και φιλαδελφίας που μας χαρακτηρίζει σαν έθνος) θα είμασταν ΆΡΑΒΕΣ ή τί σκατά άλλο θα είμασταν και φυσικά ποτέ δεν θα μιλούσαμε για αυτά τα πράγματα διότι δεν είναι του Κορανιού αυτά.
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα φίλοι μου στην πολιτική και στον πόλεμο και τα αγίασε και τότε.

Το βυζάντιο χωρίς την ενότητα που του παρείχε η θρησκεία θα είχε διαλυθεί τουλάχιστον 500 χρόνια νωρίτερα από όσο κράτησε. Και φυσικά οι "βάρβαροι" που θα παίρναν σβάρνα το Βυζάντιο (αν μας πέρναν μέσα οι Άραβες τουλάχιστον θα είχαμε τα κείμενα των αρχαίων ελλήνων σε κάποια μορφή διότι οι άνθρωποι τότε ήταν πολιτισμένοι) δεν θα λυπούνταν τίποτα και θα προκαλούσαν πολλαπλάσιες καταστροφές!!!!!!
Άσε που μάλλον θα μιλούσαμε καμμιά "βαρβαρική" Γερμανική γλώσσα ή κανα Ιταλικό ή κανα Φράγκικο ιδίωμα. Και δεν συζητώ το αν θα υπήρχε Ευρώπη αν έπεφτε το Βυζάντιο, μόνο όσοι ζούσαν πολύ βόρεια θα γλιτώναν....

Αυτά να μην τα παραβλέπετε. Έγινε ότι έγινε αλλά ξεχνάτε ότι άλλος ήταν ο στοχός, εσείς βλέπετε τον σκοπό κσι ξεχνάτε τον στόχο, χάνετε όλο το νόημα δηλαδή....
Φανταστείτε τί θα γινόταν άν έχανε για παράδειγμα ο Ηράκλειος από τους Αβάρους την Κων/πολη. Ουαί τοις ηττημένοις φίλοι μου, Ουαί τοις ηττημένοις !!!!!

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3120117
Maintained by Digital Alchemy