ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: μας Eπιβλήθηκε ή τον Πιστέψαμε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 21:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Ψηλέ, τα τελευταία σου post είναι επιεικώς απαράδεκτα και η μάταιη προσπάθεια σου να «αποδείξεις» την μη ελληνικότητα της Μακεδονίας και των Μακεδόνων τουλάχιστον ανιστόρητη.
Φαίνεται ότι δεν επιθυμείς τον ορθό διάλογο και παρασύρεσαι από τον φανατισμό της πίστης σου που είναι κακός σύμβουλος σε κάθε περίπτωση.
Τέλος να σεβαστείς τους αλλόθρησκους με εσένα και να μην τους αποκαλείς με τον υποτιμητικό εκκλησιαστικής προελεύσεως όρο "νεοπαγανιστές" ή «παγανιστές» που χρησιμοποιήθηκε κατά τις ανηλεείς διώξεις τους, αλλά “εθνικούς” όπως oι ίδιοι αυτοπροσδιορίζονται.
Να επισημάνω εδώ ότι δεν ανήκω στις τάξεις τους αλλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται καθώς και να υπάρχει ο ανάλογος σεβασμός στην ελευθερία της πίστεως και της σκέψεως.

Ευτυχώς σήμερα έχουμε θεσπισμένη ανεξιθρησκία και δεν βρισκόμαστε στο σκοταδιστικό μεσαίωνα του βυζαντίου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 21:27:47  Εμφάνιση Προφίλ
Μηδενιστή γιατί αρχίζεις και εσύ με το ίδιο βιολί που το κάνουν πολλοί εδώ μέσα;;

Αυτά που έγραψα εγώ δεν τα έγραψα προς υποστήριξη της Πίστης μου!! Η πίστη μου δεν έχει ανάγκη από τέτοιου είδους τακτικές που είναι κύριο γνώρισμα άλλων ρευμάτων εδώ μέσα!!!!

Άλλωστε, τι έχει να κερδίσει η Πίστη μου, π.χ. από αυτό το απόσπασμα που παράθεσα σχετικά με τους χαρακτηρισμούς του Δημοσθένη για τον Φίλιππο;;
Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω καν κατά πόσο είναι αληθινοί αυτοί οι ισχυρισμοί!!!
Εγώ για άλλο σκοπό παραθέτω αυτά τα πράγματα!!!

Αντί όμως να αρχίσεις με τα περί ντροπής και τα σχετικά, γιατί δεν βγάζεις τις παρωπίδες σου και να προσπαθήσεις να απαντήσεις (αν ξέρεις φυσικά) σε αυτές τις τοποθετήσεις-προκλήσεις που υπάρχουν στο Ίντερνετ;;;

Δηλαδή, εν ολίγοις, αν τολμήσει κάποιος να μας αμφισβητήσει (τη μαγκιά μας εννοώ ως Έλληνες) το μόνο που μπορούμε να του πούμε είναι να ντρέπεται και ότι προσπαθεί να μας δυσφημίσει;;

Τίποτα άλλο δεν έχουμε να του πούμε, πιο πειστικό;;

Αυτά που γράφω εγώ μας θίγει ως Έλληνες έτσι;;
Για τα όσα γράφετε εσείς και σούρνετε, πετσοκόβοντας και διαστρεβλώνοντας την ιστορία, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ;;

Θα σε παρακαλέσω τον Απολογητή να μην τον αναμιγνύεις εδώ τώρα γιατί, μακάρι να είχατε και εσείς τις γνώσεις και τόσο εμπεριστατωμένα στοιχεία όσα παραθέτει ο Απολογητής!!
Άλλο ο Απολογητής και άλλο αυτά που παρέθεσα εγώ και σας προκάλεσα!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 21:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:

Αγαπητέ μου Ψηλέ βλέπω σε μιά προσπάθεια να αντιδράσεις σπασμωδικά και να υπερασπιστείς τις χριστιανικές σου ιδέες επιδίδεσαι σε έναν αγώνα δρόμου για να δυσφιμήσεις τους αρχαίους μας προγόνους. Και ασπάζεσαι παραθέτοντας φράσεις τόσο απο τον απολογητή, όσο και απο πολλές άλλες μισελληνικές σελίδες. Ντροπή λυπάμαι ειλικρινά, δέν είναι αυτός τρόπος αντίδρασης για κάποιον που θέλει να λέγεται Έλληνας, έστω και χριστιανός.


Πολύ σωστά, και μετά αποκαλούν τους εθνικούς ανθέλληνες, τι να πεί κανείς..κρίμα......ο Ψηλός σήμερα ανταγωνίζεται επάξια την ΣΚΟΠΙΑΝΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ........Εύγε Ψηλέ!!!!, συνέχισε έτσι!!!!!!!!


Αγαπητέ συντονιστά ΠΛΩΤΙΝΕ, δυστυχώς στο τελευταίο όντως τεράστιο κείμενο δεν μπορούσα να παραθέσω ιστοσελίδα γιατί αυτά τα στοιχεία είναι παρμένα από διάφορες πηγές και βιβλία τα οποία έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς -σκόρπια όμως- στο internet.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 09:22:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΙΠΠΟ

" ..Ού μόνον ούχ Ελληνος όντος ουδέ προσηκόντως ουδέν τοις Έλλησιν, αλλ' ουδέ βαρβάρου εντεύθεν όθεν καλόν ειπείν, αλλ' ολέθρου Μακεδόνος, όθεν ουδ' ανδράποδον σπουδαίον ουδέν εν πρότερον πριάσθαι"(Δημοσθένης, Γ΄ Φιλιππικός κεφ. 31)"


Ο Δημοσθένης ήταν μέλος της "αντιμακεδονικής" παράταξης στην Αθήνα. Το τί ισχυρίζεται δεν είναι αντικειμενικό γιατί είναι φοβερά εμπαθής.

quote:
"Μακεδόνες ουχ ομόφυλον των Ελλήνων γένος"

(Ισοκράτης: Αθηναίος ρήτωρ 436-338 πΧ, Φίλιππος 107,108)


Γράψε ΟΛΗ την πρόταση σε παρακαλώ γιατί ο Ισοκράτης ήταν μέλος της "Φιλομακεδονικής" παράταξης και δεν νομίζω να το είπε. Θυμίζει πάντως το "ήξεις αφίξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις" που έχει τρομερή διαφορά που θα βάλεις το κόμμα. Εδώ αν βάλλεις κόμμα μετά το "ουχ" αλλάξει το νόημα.
quote:
..."Αναπηδήσας Αλέξανδρος ανεβόα Μακεδονιστί.."

(Πλούταχος: ¨Βίος Αλεξάνδρου 47-3)"


Το παράξενο που είναι;; Οι μακεδόνες μιλούσαν μια διάλεκτο των Ελληνικών που διέφερε από την Αττική και την Δωρική. Δεν έπαυε όμως να είναι Ελληνική.

Ψηλέ μην ξαναθίξεις αυτό το θέμα. Δεν σε τιμά καθόλου αυτό. Και εμένα δεν μου αρέσουν οι πεποιθήσεις των "εθνικών", αλλά αν είναι να φτάσουμε στο σημείο να χρησιμοποιούμε τέτοια επιχειρήματα καλύτερα να μην μιλάμε καθόλου, λιγότερη ζημιά κάνουμε...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 12:17:57  Εμφάνιση Προφίλ
Peronosporos,
Περίμενα εσύ τουλάχιστον να καταλάβεις γιατί θίγω τέτοια θέματα και με ποια λογική τα θέτω.

Ίσως δεν διάβασες τα προηγούμενα μηνύματά μου, πριν αρχίσει ο Σκέπτικ να μας αραδιάζει τα κατεβατά του, και για αυτό ΔΕΝ καταλαβαίνεις το γιατί κάνω ότι κάνω.
Το έγραψα κιόλας, θέλω να προκαλέσω!!

Είναι μια πρόκληση προς αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους ως μόνους άξιους απόγονους των αρχαίων μας (τους ελληναράδες), και θέλησα με αυτό τον τρόπο να τους δείξω πως, όπως αυτοί πετσοκόβουν, αλλοιώνουν, και προσαρμόζουν τα ιστορικά στοιχεία, ΑΛΛΟ ΤΌΣΟ ΚΑΙ ΕΓΩ (στο ΕΓΩ βάλε όποιο πρόσωπο θέλεις) μπορώ να το κάνω, αν έχω και λίγη τύχη να πάρω και μερικούς στενόμυαλους με το μέρος μου, και να δημιουργήσουμε ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ ρεύμα στη χώρα μας!!!

Δυστυχώς, αυτές οι παραπομπές που εγώ παράθεσα, υπάρχουν στο Ίντερνετ. Είναι διάφοροι σκοπιανοί και άλλοι, πιθανώς τούρκοι, που διαδίδουν τέτοιες πληροφορίες.

Κοίτα να δεις τώρα: αυτοί οι προβοκάτορες τουλάχιστον είναι αλλοεθνείς και προσπαθούν να καπηλευθούν και να αρπάξουν την ιστορία και τον πολιτισμό ενός άλλου λαού.

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΛΥΠΗΡΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ, ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ, ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΛΟΕΘΝΕΙΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ.

Και έρχομαι τώρα στα στοιχεία τα οποία εγώ παράθεσα.
Δεν είδα καμιά αντίδραση, πέραν από αυτή του Σβάμπε και τη δική σου Peronosporos, από αυτούς τους θερμούς «αποκλειστικούς έλληνες»!

Αν κάποιοι το θέλουν, όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο μήνυμά μου, μπορώ να συνεχίσω την πρόκληση (άσχετα με το τι πιστεύω και τις γενικότερες πεποιθήσεις μου), βασιζόμενος σε πληθώρα «ιστορικών στοιχείων», και θα δούμε που θα καταλήξουμε στο τέλος!!!
Είχα γράψει επίσης πως υπάρχουν αρκετοί «φίλοι μας ιστορικοί» ευρωπαίοι που δεν έχασαν το χρόνο τους και πληροφόρησαν και πληροφορούν τον κόσμο για την καταγωγή μας, την ιστορία μας και τον πολιτισμό μας. Μπορώ κάλλιστα να δανειστώ και από αυτούς κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία!!!

Καλώ τον Σκέπτικ, το Μηδενιστή, τον Telekinesis, και όσοι άλλοι έχουν παρόμοιες ιδέες για την ιστορία και σχετικά με τον τίτλο του θέματος, να το σκεφτούν λίγο καλύτερα και να αρχίσουν να αναρωτιούνται, πρώτον για την ορθότητα των όσων πιστεύουν και, δεύτερον, τι προσφέρουν στη χώρα μας τακτικές και τοποθετήσεις σαν και τις δικές τους;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 13:04:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Peronosporos,
Περίμενα εσύ τουλάχιστον να καταλάβεις γιατί θίγω τέτοια θέματα και με ποια λογική τα θέτω.
Το ξέρω για αυτό έγραψα αυτό
quote:
Και εμένα δεν μου αρέσουν οι πεποιθήσεις των "εθνικών", αλλά αν είναι να φτάσουμε στο σημείο να χρησιμοποιούμε τέτοια επιχειρήματα καλύτερα να μην μιλάμε καθόλου, λιγότερη ζημιά κάνουμε...
Αυτό εννοούσα με τον όρο "επιχειρήματα". Μπορεί δε και κανείς να τα δεί κυριολεκτικά αυτά που γράφεις, αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία.
Μην φοβάσαι σε πιάνω. Αλλά δεν μου αρέσουν τέτοιου στυλ επιχειρήματα. Το να καταδείξεις ότι είναι ανθέλληνες στην πράξη οι (ακραίοι) "εθνικοί", φτάνει.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GodsenD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 13:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GodsenD
Ψηλέ Έλληνες που ημνούν την αρχαία Ελλάδα δεν είναι ανθέλληνες. Σημέρα υπάρχουν υπάρχουν 2 τύποι Ελλήνων. Ο Έλλην και ο ρωμιός. Όταν λείπανε γνώμες σαν του skeptic και των "άλλων ρευμάτων", βρήκε έφορο έδαφος η εξαπάτηση και η κοροιδεία της θρησκείας σας. Σας λέμε οτί το ψάρι βρωμά απο το κεφάλι και εσείς υποστηρίζετε οτί καλύβουμε η πετσοκόβουμε την ιστορία, για να μην φαινόνται τα λάθη μας. Μα και φυσικά οι Έλληνες έχουν κάνει λάθη (αυτό φαίνεται άλλοστε απο την σημερινή καταστασή), αλλά μην συγκρίνουμε ιστορικά υπαρκτά ανθρώπινα πρόσωπα (που κάνουν λάθη)με τα όνειρα των εβραίων. Γιατί εμείς λέμε ότι ο θεός σας είναι ανθρώπινο λάθος και εσείς υποστηρίζετε, οτι οι ανθρώποι κάνουν λάθη.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 13:31:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλέ Έλληνες που ημνούν την αρχαία Ελλάδα δεν είναι ανθέλληνες. Σημέρα υπάρχουν υπάρχουν 2 τύποι Ελλήνων. Ο Έλλην και ο ρωμιός
Ελληνες που υμνουν την αρχαια Ελλαδα και μενουν σε αυτην ειναι ανθελληνες δινουν το δικαιωμα στους υπολοιπους να θετουν βασικα δικαιωματα σε Ελληνικα εδαφη αφου ο Ελληνισμος συμφωνα με το δικο σας σκεπτικο επαψε να υπαρχει πριν 1800 χρονια και επανηλθε ξαφνικα πριν απο 200 σημαινει οτι υπαρχει ενα χρονικο κενο και αυτο το κενο θα εκμεταλευτουν οι ξενοι φιλε μου.Η πολυ αρχαιολατρεια κανει κακο ο Ελληνας ειχε εχει και θα εχει μελλον εφοσον αναγνωρισει το παρελθον του.Αν εσυ σημερα μιλας Ελληνικα και οχι περσικα η τουρκικα εν μερη το οφειλεις στους Ρωμιους προγονους σου και οχι στους αρχαιους .Εαν ολη η ευρωπη σημερα γνωριζει τι εστι αρχαια Ελλαδα το οφειλει στους Ρωμιους που μεσω των Αραβων μοιρασαν στην Δ.Ευρωπη το Ελληνιξκο φως.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 13:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ μαζί σου αλλά εσύ τρώγεσαι άγρια...

quote:
Ελληνες που υμνουν την αρχαια Ελλαδα και μενουν σε αυτην ειναι ανθελληνες

Άλλο ένα τέτοιο "τούβλο" να ξαναπετάξεις για να προσβάλεις με τον φανατισμό σου εμένα ή άλλα μέλη και θα δεις για πότε θα φας λουκέτο.

Άκου ανθέλληνας, φάγαμε 14μήνες στο αγκαθονήσι για να μας την λέει ο VELLISARIOS.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 13:51:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άλλο ένα τέτοιο "τούβλο" να ξαναπετάξεις για να προσβάλεις με τον φανατισμό σου εμένα ή άλλα μέλη και θα δεις για πότε θα φας λουκέτο.


Εγω σου εξηγησα το γιατι τωρα εσυ κοψε ραψε οπως το θελεις την επομενη φορα που θα κανεις quote κανε ολο το κειμενο ομως οχι μια φραση.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GodsenD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 13:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GodsenD
Κατά πρώτον, την Ελλάδα την ελευθέρωσαν Έλληνες και όχι ρωμιοί. Οι ρωμιοί έκαναν το σταυρό τους και ήταν χανουμάκια του σουλτάνου. Για ποιο φως μιλάς Βελ..; Μήπως λές για το μεγαλείο του αρχαίου πολιτισμού που γνώρισαν επειδή γλίτωσε απο την πυρά των χριστιανών; Γιατί η Ελλάδα απο τον 4 αίωνα μχ δεν έχει δεί άσπρη μέρα. Τί έγινε τότε;; Πάρε βιβλία να διαβάσεις, να δείς, ότι στα αρχαία μαντεία είχε προβλεφθεί ο ερχομός 2000 χρόνων σκοταδιού όταν θα έμπενε η ανθρωπότητα στον αστερισμό του Ιχθύ (του θανάτου) και η λύτρωση της με την είσοδο στο ζώδιο του Υδροχόου. Δεν είμαι προγονολάτρης, είμαι προγονο-θαυμαστής γιατί αυτά που καταφερανέ οι αρχαίοι στις επιστήμες ήταν θαυμαστά. Για να πάει όμως μπροστα η Ελλάδα, δεν πρέπει να γυρίσει στην δογματική αποδοχή των αρχαίων, αλλά να πάρει αυτά που βρήκανε εκείνοι για σκελετό και πάνω να χτισθεί μια νέα πολιτεία. Η επιστήμη στην Ελλάδα είναι μαζί με τη θρησκεία 1600 χρόνια πίσω. Αν θέλουμε να λεγόμαστε έλληνες πρέπει να αποδηχθούμε καλύτεροι απο αυτούς στο μυαλό. Σημειωτέον όμως ότι τα αρχαία μυαλά ήταν τόσο λαμπρά, που τυφλώθηκαν οι εβραίοι και ξέροντας ότι η λεπρή φυλή τους ποτέ δεν θα γνώριζε αυτό το μεγαλείο ποτέ, προτίμησαν να το καταστρέψουν και να το απαξιώνουν λές και αυτοι έιχαν κάτι να δείξουν.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΕΒΡΑΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΕΝΑ ΜΟΝΟ...
Δεν έχουν φιλόσοφους,
Δεν έχουν αστρολόγους,
Δεν έχουν καλλιτέχνες,
Δεν έχουν μαθηματικές διανοιές
Ουτε φυσικές
Τι έχουν;;;
Εχουν Αβρααμ Ισαακ, Σαρα Μαρα και κακο συναπάντημα.
Και ολοι με κομμένο τσουτσούνι, γιατι δεν σχολιάζετε αυτό το γεγονός;;; Δηλαδή οτι οι"Πατέρες" της θρησκείας σας, είναι εβραίοι;;

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:04:36  Εμφάνιση Προφίλ
Τα εχεις βαλει με τους Εβραιους?για πιο λογο?Μια χαρα λαος ειναισε τι σε πειραξαν?


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GodsenD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GodsenD
Δεν μιλάω Βελ. για τους απλούς ανθρώπους. Μιλάω για τα καθάρματα που ανέδειξε αυτή η ράτσα. Το γεγονός ότι δεν ξέρεις την ιστορία τους, για το τι έχουν κάνει κατά του Ελληνισμού και των απλών ανθρώπων, προκαλεί την περιέργεια σου, για την αντιπάθεια μου προς αυτούς. Αυτή όμως η ράτσα μόνο τραπεζίτες, έμπορους, απατεώνες, ρουφιάνους, έχει να επιδείξει και αρετή καμιά. Τι προϊόν λοιπόν πιστεύεις πως είναι το θρήσκευμα που παρήγαγαν και κατάφεραν να σε πείσουν ότι θες και το πιστεύεις;;

Αν έχεις παιδί αβάπτιστο Ελληνόπουλο, για δοκίμασε να πας στο ληξιαρχείο να δηλώσεις το όνομα, πριν πας στην εκκλησία και θα καταλάβεις τότε, το πόσο ελεύθερος είσαι να πιστεύεις στο χριστό.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:34:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κατά πρώτον, την Ελλάδα την ελευθέρωσαν Έλληνες και όχι ρωμιοί.
Αυτό είναι τελείως λάθος. Και είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ανθελληνικό. ο Κωλοκοτρώνης είπε "πολεμήσαμε πρώτα για του Χριστού την πίστη την αγία..". Όλοι οι κάτοικοι του σημερινού ελλαδικού χώρου πολέμησαν για την ελευθερία τους
quote:
Δεν είμαι προγονολάτρης, είμαι προγονο-θαυμαστής γιατί αυτά που καταφερανέ οι αρχαίοι στις επιστήμες ήταν θαυμαστά.
Τα περισσοτερα θαυμαστά που αναφέρεις τουλάχιστον σε μηχανικά θέματα επιτεύχθηκαν στην Αλεξάνδρεια κατά του Ελληνιστικούς χρόνους, από ανθρώπους που δεν ήταν Έλληνες αλλά εξελληνίστηκαν. Μη μου πείς ότι ξαφνικά μετά τις εκστρατείες του Αλέξανδρου "ξεφύτρωσαν" ξαφνικά από το πουθενά κάτοικοι στην Αίγυπτο.

Δεν πρέπει να παραγνωριστεί βέβαια ότι πολλοί από αυτούς ήταν όντως Έλληνες, αλλά δεν μπορεί να διαπιστωθεί ποιοί ήταν, διότι πάρα πολλοί είχαν εξελληνισμένα ονόματα, φαινόμενο συχνό της εποχής εκείνης.

quote:
Για να πάει όμως μπροστα η Ελλάδα, δεν πρέπει να γυρίσει στην δογματική αποδοχή των αρχαίων, αλλά να πάρει αυτά που βρήκανε εκείνοι για σκελετό και πάνω να χτισθεί μια νέα πολιτεία.
Σου υπενθυμίζω ότι οι "λαμπροί" μας πρόγονοι φυλακίσαν τον Μιλτιάδη την επόμενη της μάχης του μαραθώνα. Η μή αναφορά του γεγονότος στα βιβλία ιστορίας δεν είναι προπαγάνδα δηλαδή;;; Τον Αριστείδη τον Δίκαιο γιατί τον εξοστρακίσαν δηλαδή;; Το ξέρεις ότι ο άνθρωπος επανήλθε στην Αθήνα για να πολεμήσει και μετά τον εξορίσαν πάλι, ενώ πολέμησε γενναία.
Τον Αλκιβιάδη πάλι που ουσιαστικά τον εξώθησαν να καταφύγει στην Σπάρτη, γιατί του ανέθεσαν την "σικελική εκστρατεία" (μια καθαρή προσπάθεια υποδούλωσης ελεύθερης πόλης που ουδεμία εχθρική σχέση είχε με την Αθήνα). Να μην πώ τίποτα για την Αθηναϊκή "συμμαχία" που μόνο συμμαχία δεν ήταν, φόρο υποτέλειας πληρώναν οι άνθρωποι, νταβατζιλίκι στην Αθήνα.
Η Ανταλκίδειος ειρήνη δεν σου λέει τίποτα που μερικοί "εθνοπροδότες" με επικεφαλής τον Σπαρτιάτη Ναύαρχο Ανταλκίδα ουσιαστικά μετάτρεψαν την Ελληνική επικράτεια σε υποτελές κράτος των Περσών.

Η θρησκεία σας μάρανε εσάς λες και τότε η θρησκεία έφταιγε για τα παραπάνω. Η θρησκεία έφταιγε για την προδοσία του εφιάλτη στις Θερμοπύλες ε;;
Άντε ρε συνέλθετε, αυτή η φαγωμάρα μας στέρησε την δύναμη και καμμιά θρησκεία. Κοιτάξτε πρώτα να γίνουμε κράτος και αφήστε την Εκκλησία κατά μέρους.

Είναι τυχαίο που ανάμεσα σε όλους τους δημοκράτες έλληνες ένας μόνο αυταρχικός βασιλίας ονόματι Αλέξανδρος, κατάφερε με την τρέλα του να κατακτήσει τον μισό γνωστό τότε κόσμο;;; Ο άνθρωπος ήταν πανέξυπνος, (σε θέματα στρατηγικής δε αιώνες μπροστά) αλλά δεν έδινε δεκάρα για τις απόψεις των άλλων. Ναι ένας ΤΡΕΛΟΣ είναι το ίνδαλμά σας γιατί η τρέλα και ιδιοφυία είναι αδερφάκια....
Και ξέρετε γιατί;; Γιατί είχε τα μόνα καλά χαρακτηριστικά που έχει η κ*λοράτσα μας, ήταν ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ και ΕΦΕΥΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΣ. Αυτά έχουμε σαν ράτσα και τίποτα παραπάνω, για να έχουμε και αυτογνωσία δηλαδή...

Κλείνωντας να σας θυμίσω Ελληναράδες ότι αυτοί που πολέμησαν στο μέτωπο στην Αλβανία το '40 και αργότερα στο Ρούπελ ενάντια στους Γερμανούς ήταν όπως τα λέτε Ρωμιοί έτσι;;; (γιατί μη μου πείτε ότι δεν πιστεύαν στο Θεό, η αρχαιολαγνεία είναι σχετικά νέο "φρούτο"). Ή μήπως ήταν έλληνες που κρυφά πιστεύαν στο 12θεο

Άμα είναι έτσι (ήρωες) οι ρωμιοί και εγώ ρωμιός να είμαι ρε... και είμαι περήφανος για αυτό....

Ότι καλό έγινε στην χώρα το έκαναν έλληνες ότι κακό έγινε το έκαναν ρωμιοί έ;; Άντε κοιταχτείτε στον καθρέφτη και μετά σε κανα γιατρό ρε. Κάνετε τα χατήρια των εχθρών της χώρας μας σαν φανατισμένα πρόβατα. Όταν επιλύσουμε τα εθνικά μας προβλήματα βγείτε και πείτε ότι θέλετε δεν με νοιάζει, αλλά μέχρι τότε για μένα είστε εχθροί της χώρας...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 07/12/2005 15:17:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Εγώ σε προειδοποίησα...
Και για να έχουμε καλές εξηγήσεις, εσύ και κάτι άλλοι που έχετε κάνει το γράψιμο στο esoterica επάγγελμα (χριστιανική προπαγάνδα), γίνεστε μέχρι στιγμής ανεκτοί απο την διαχείρηση για έναν λόγο.

Πριν σου/σας πω τον λόγο να σου/σας πω οτι βλέπω κατά καιρούς πολλύ αξιόλογα άτομα, με διάθεση, με γνώσεις, με επίπεδο που προσπαθούν να κάνουν κάτι αξιόλογο μέσσα απο αυτό το φόρουμ.
Δυστυχώς, αργά ή γρήγορα έρχονται αντιμέτωποι με το δικό σας φαινόμενο, δέχονται συντονισμένες επιθέσεις απο την πλευρά σας, τους χαλάτε την διάθεση, αναιρείτε αυθαίρετα όλες τις γνώσεις τους, υπονομεύετε το επίπεδό τους και τους αναγκάζετε είτε να αποχωρήσουν οικοιοθελώς, είτε τους φέρνετε εκτός εαυτού και "παραπατούν" με αποτέλεσμα την διαγραφή τους.
Και στις 2 περιπτώσεις χαμένοι είσαστε εσείς...
Γιατί πολλύ απλά το να κερδίσετε με ανορθόδοξο τρόπο την διαγραφή ενός αξιόλογου μέλλους που ΤΟΛΜΑΕΙ να σας κριτικάρει δεν έπεται οτι τον διαγράφετε και απο την ύπαρξη.
Σύντομα θα γίνει δημοψήφισμα για τον διαχωρισμό εκλησίας-κράτους, τότε θα δείτε στην πράξη:
α)Ποιό είναι το πραγμματικό ποσοστό που σας αναλογεί.
β)Την δύναμη που έχουν οι άνθρωποι να σας κατακεραυνώνουν χωρίς να μπορείτε να τους διαγράψετε.

Να σας πω και τον λόγο που η δική σας πλευρά χαίρει προς στιγμήν της ανοχής της διαχείρησης.
Κάποτε, πολλύ πιο παλιά, κάποιοι της πλευράς σας άρχισαν να κλαίγωνται προς την διαχείρησηεπειδή το λουκέτο πλέον είχε γίνει προέκταση του σώματός τους.
Βέβαια οι ίδιοι που κλαιγόντουσαν δημιουργούσαν πάρα πολλά προβλήματα, παρ' αυτά κλαιγόντουσαν.
Πολλοί απο εσάς ήταν μέλλη αυτής της ομάδας, άσχετο αν σήμερα μπαίνετε στο φόρουμ με άλλο ψευδόνυμο.

Συνεχίστε, τελικά το πιό πιθανόν είναι να εκνευρίσετε την διαχείρηση και να φωνάζετε στο τέλος για κλειδαρά.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:38:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν έχεις παιδί αβάπτιστο Ελληνόπουλο, για δοκίμασε να πας στο ληξιαρχείο να δηλώσεις το όνομα, πριν πας στην εκκλησία και θα καταλάβεις τότε, το πόσο ελεύθερος είσαι να πιστεύεις στο χριστό.
Δεν σου αρέσουμε ρε μεγάλε;; Φύγε στο εξωτερικό!!! Ποιός σε εμποδίζει να φύγεις
Εμείς είμαστε μ@#$κες και μένουμε. Εσύ που είσαι έξυπνος φύγε! Εμείς είμαστε χριστιανοί. .-(τελεία και παύλα)

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:42:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κλείνωντας να σας θυμίσω Ελληναράδες ότι αυτοί που πολέμησαν στο μέτωπο στην Αλβανία το '40 και αργότερα στο Ρούπελ ενάντια στους Γερμανούς ήταν όπως τα λέτε Ρωμιοί έτσι;;; (γιατί μη μου πείτε ότι δεν πιστεύαν στο Θεό, η αρχαιολαγνεία είναι σχετικά νέο "φρούτο"). Ή μήπως ήταν έλληνες που κρυφά πιστεύαν στο 12θεο

Άμα είναι έτσι (ήρωες) οι ρωμιοί και εγώ ρωμιός να είμαι ρε... και είμαι περήφανος για αυτό....



Οσο για αυτα που ειπε ο κυριος για τους Εβραιους λυπαμαι γιατι δεν ειναι αυτος ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:44:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σύντομα θα γίνει δημοψήφισμα για τον διαχωρισμό εκλησίας-κράτους, τότε θα δείτε στην πράξη:
α)Ποιό είναι το πραγμματικό ποσοστό που σας αναλογεί.
β)Την δύναμη που έχουν οι άνθρωποι να σας κατακεραυνώνουν χωρίς να μπορείτε να τους διαγράψετε.
Και εγώ το θέλω αλλά δεν είναι εφικτό για νομικούς λόγους. Πρέπει να επιστραφεί η περιουσία της εκκλησίας ή μέρος της από το ελληνικό κράτος και δεν μπορεί να γίνει επί του παρόντος (με την οικονομική δυσπραγία του κράτους).
Για μένα δεν είναι θέμα δημοψηφίσματος εκτός και αν πούνε παρακαλώ όσοι θέλετε να διαχωριστεί η εκκλησία από το κράτος πληρώστε 100 €(για να μαζευτούν λεφτά να επιστραφούν στην εκκλησία). Τότε να δούμε ποιά θα είναι τα πραγματικά ποσοστά

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GodsenD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GodsenD
Peronospore είσαι sporos στο μυαλό. Έχεις μέχρι τώρα 322 μηνύματα και δεν είναι δύσκολο να φανταστεί κάνεις ότι τα μαζέψεις ενοχλώντας το κοσμάκη.
Να σε βρίζουν και να σε φτύνουν, εσένα σου δίνει αξία, ασχολούνται επιτέλους κάποιοι μαζί σου, γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος. Αν δεν μπορείς να κάνεις διάλογο τράβα στο παπά σου, να σε κάνει κουπεπέ στα γόνατα του και το υφάκι σου “έτσι είναι και άμα γουστάρεις” να το πεις στο σκύλο σου, που είναι το μόνο ζωντανό που μπορείς να του επιβληθείς.
Φιλικά


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GodsenD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 15:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GodsenD
Ποια περιουσία της εκκλησίας peronospore;;;
Δουλέψανε ποτέ αυτοί για να έχουν περιουσία;;
Τα λεφτά του κόσμου τρώνε σαν δημόσιοι υπάλληλοι (80% έπι του συνόλου) και αναθεματίζουν όσους έχουν και δεν δίνουν.
Αυτοί αφού δίνουν, πως γίνεται να έχουν περιουσία; Μήπως δεν δίνουν αλλά μαζεύουν;;
Ποιος δίνει; Τα κοροΐδα
Ποιος παχαίνει; Ο παπάς
Ποιος παραμένει αδύνατος; Ο αμνός
Θαύμα μηδέν. Τα θαύματα τα έκαναν οι άνθρωποι, όχι οι θεοί.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 20:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Λίγος καιρός έμεινε...

Δεν θα αποκαλύψω ΟΥΤΕ τις πληροφορίες μου ΟΥΤΕ τις πηγές μου.

GodsenD και λοιποί αναζητητές, χαλαρώστε...
ΟΥΛΟΙ αυτοί που κοιμούνται κάτω απο την σκιά του κατεστημένου, πέραν απο το να ενοχλούν τον κοσμάκη φραστικά, δεν έχουν την δύναμη να κάνουν τίποτα παραπέρα.
Εμείς είμαστε η δύναμη, η πλειοψηφία έχει γυρίσει την πλάτη της στο μαγαζάκι "Ρωμιο-Βυζαντινή Θρησκεία" Α.Ε. που τρίζει πλέον και σε λίγο τα θεμέλια θα αρχίσουν να υποχωρούν.

Κάντε ότι κάνω κι' εγώ, γελάστε με την καρδιά σας.

Α, μην χάσετε και την εκπομπή του Μάκη, τον Φλεβάρη...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 20:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:

Κάντε ότι κάνω κι' εγώ, γελάστε με την καρδιά σας.

Φίλε , απλοί φακίρηδες ποταποί , έχουν χαντακώσει την ανθρωπότητα
και ακόμη δεν μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι ,
αυτά δεν είναι για γέλια , μάλλον για κλάματα.

Εδώ απλά βλέπουμε πως σκέπτονται και αντιλαμβάνονται τον κόσμο
κάποια ανθρωποειδή ,φολκλόρ πανηγυρτζήδες , που ενδεχομένως έχουν
επενδύσει στο θέμα θρησκεία .

****************************************
Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 20:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
quote:
Μηδενιστή γιατί αρχίζεις και εσύ με το ίδιο βιολί που το κάνουν πολλοί εδώ μέσα;;
Αυτά που έγραψα εγώ δεν τα έγραψα προς υποστήριξη της Πίστης μου!! Η πίστη μου δεν έχει ανάγκη από τέτοιου είδους τακτικές που είναι κύριο γνώρισμα άλλων ρευμάτων εδώ μέσα!!!!

Ψηλέ μου είδα στα τελευταία σου post μιά επανειλλημένη απόπειρα να κατασυκοφαντίσεις τους αρχαίους μας προγόνους. Και το έκανες στην προσπάθεια σου να αμυνθείς προκειμένου να υποστηρίξεις τον χριστιανισμό σου, απο την στιγμή που σου στέρεψαν τα επιχειρήματα. Δέν είναι μόνο οι λόγοι του Δημοσθένη προς τον Φίλιππο που μας παρέθεσες που τους χρησιμοποιούν όσοι έχουν σκοπό να δημιουργήσουν εντυπώσεις ενάντια στον Ελληνισμό αλλά και όλα τα άλλα προηγούμενα μηνύματα σου πάνω στο ίδιο μοτίβο κινήθησαν. Παρουσίασες τον Μέγα Αλέξανδρο σάν απάνθρωπο κατακτητή και σφαγέα χρησιμοποιώντας κείμενα απαράδεκτων, καταδικαστέων απο όλους σελίδων γνωστών που κυκλοφορούν απο καιρό στο δίκτυο μία εκ των οποίων παρουσίασα και εγώ προ καιρού προκαλώντας την μήνη όλων μας. Καποια στιγμή πρέπει να στηρίξεις τις απόψεις σου για την θρησκεία που ασπάζεσαι με επιχειρήματα και όχι με τέτοιου είδους ύβρεις. Κατανοητό?
Όποιος σέβεται και τιμά το όνομα της πατρίδας του δέν ακολουθεί τέτοιου είδους τακτικές. Είναι πραγματικά η χειρότερη ντροπή τόσο προς αυτούς που τις έγραψαν, όσο και προς αυτούς που τις επαναλαμβάνουν.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 21:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:

Και μια που αναλάβατε το ρόλο των "καλλιεργητών" τι έχετε να πείτε για τα κατωτέρω:

"ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΙΠΠΟ ....
"Οι αρχαίοι Έλληνες συγγραφείς θεωρούσαν τους Μακεδόνες βάρβαρους
"Μακεδόνες ουχ ομόφυλον των Ελλήνων γένος"
(Ισοκράτης: Αθηναίος ρήτωρ 436-338 πΧ, Φίλιππος 107,108)
..."Αναπηδήσας Αλέξανδρος ανεβόα Μακεδονιστί.."
(Πλούταχος: ¨Βίος Αλεξάνδρου 47-3)"
Τι έχετε λοιπόν να πείτε σε έναν πρωτάρη που βλέπει αυτά τα πράγματα να είναι γραμμένα στο Ίντερνετ, με παραπομπές και σε ιστορικές πηγές;;


Τι έχετε λοιπόν να πείτε σε έναν πρωτάρη

Έχω να του πω ότι απουσιάζουν τέτοιες αντίθετες ή ενάντιες μαρτυρίες
για τον Ιησού Χρηστό , γεγονός που μας κάνει να υποθέσουμε
ότι ουδέποτε απασχολήθηκαν οι σύγχρονοί του με την δάση του ή
με ότι "δίδασκε" ή "θαυματοποιούσε".

****************************************
Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 21:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
GodsenD,
Ο Περονοσπορος εχει αποδειξει, πολλες φορες
εδω μεσα, οτι εχει γνωσεις που δεν περιοριζονται
μονο στη σφαιρα του παροντως τοπικ.
Και σε καμμια περιπτωση, δεν τον διακατεχει,
ο φανατισμος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 22:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
GodsenD,
Ο Περονοσπορος εχει αποδειξει, πολλες φορες
εδω μεσα, οτι εχει γνωσεις που δεν περιοριζονται
μονο στη σφαιρα του παροντως τοπικ.
Και σε καμμια περιπτωση, δεν τον διακατεχει,
ο φανατισμος!

Angi, να θυμάσαι οτι σημασία δεν έχει αν απέδειξες τις γνώσεις σου,
σημασία έχει να σέβεσαι τον συνομιλητή σου.
Αν δεν σου αρέσουν οι θέσεις του τοποθετείσαι με ευγένεια, δεν βλέπω να υπάρχει όμμως αυτό το στοιχείο.
Για πολλούς λογαριασμούς λοιπόν υπάρχει το λουκετάκι, για όποιον υπερβαίνει τα όρια της καλής συμπεριφοράς.
Δεν σε βλέπω όμμως κυρία angi, να βάζεις "πάγο" για την συμπεριφορά ορισμένων εδώ μέσσα...
Μάλλον βλέπεις αυτά που σε συμφέρουν και όχι μόνον αυτό.
Κάποιες φράσεις σου μου θυμίζουν ένα μέλλος "παλιό" που εμφανιζόταν μόνον για να κάνει τον δικηγόρο υπέρ αυτών που αποκαλούνται χριστιανοτσαμπουκάδες.


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 00:43:33  Εμφάνιση Προφίλ
Peronosporos:
«Δεν πρέπει να παραγνωριστεί βέβαια ότι πολλοί από αυτούς ήταν όντως Έλληνες, αλλά δεν μπορεί να διαπιστωθεί ποιοί ήταν, διότι πάρα πολλοί είχαν εξελληνισμένα ονόματα, φαινόμενο συχνό της εποχής εκείνης.»

Θεωρούμε Έλληνες όσους μας έχει παραδώσει έτσι η ιστορία. Το να πιθανολογούμε, δεν προσθέτει κάτι το καινούργιο αλλά απλά δημιουργεί σύγχυση.

Το φαινόμενο όμως των εξελληνισμένων ονομάτων, είχε και συνέχεια. Το μεγαλύτερο ποσοστό των αυτοκρατόρων της Νέας Ρώμης («Βυζάντιο»), που ελαφρά τη καρδία θεωρούμε «ρωμιούς=έλληνες», είχανε απλά ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.

Και ο νοών νοείτω.

Peronosporos:
«Σου υπενθυμίζω ότι οι "λαμπροί" μας πρόγονοι φυλακίσαν τον Μιλτιάδη την επόμενη της μάχης του μαραθώνα.»

Και λοιπόν?? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ αυτό μειώνει τους Έλληνες?

Μήπως δεν ήταν άνθρωποι? Μήπως δεν είχαν αδυναμίες και φιλοδοξίες? Ας είμαστε λίγο πιο συγκρατημένοι.

Peronosporos:
«Η θρησκεία σας μάρανε εσάς λες και τότε η θρησκεία έφταιγε για τα παραπάνω. Η θρησκεία έφταιγε για την προδοσία του εφιάλτη στις Θερμοπύλες ε;;»

Όχι, δεν έφταιγε η θρησκεία. Όμως, ο εγκιβωτισμός της σκέψης δεν υπήρχε!

Υπήρξε όμως, και «έλαμψε», άπαξ και ΗΡΘΕ πλέον ο πόλεμος και η αιματοχυσία ΓΙΑ την θρησκεία. Φαντάζεσαι έναν Ηράκλειτο, έναν Επίκουρο, έναν Σωκράτη να δρούνε ελεύθερα, να σκέπτονται και να γράφουνε, να διδάσκουνε και να ζούνε κάτω από……ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ για παράδειγμα?

Ας μην περνάμε τόσο αβίαστα το καρκίνωμα της θρησκείας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 00:52:28  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλέ,

η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ που σε χαρακτηρίζει σε ιστορικά θέματα, σε συνδυασμό με την παπαγαλία του ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ Απολογητή, σε καθιστούν…..επάξιο διεκδικητή του τίτλου ΓΡΑΦΙΚΟΣ.

Αναρωτιέμαι, εκτός από αντιγραφές στις σελίδες του, αγοράζεις αδερφάκι μου και κανένα βιβλίο στη ζωή σου??

Λέει ο Στράβων σχετικά:

«Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία». Με άλλα λόγια, η Μακεδονία είναι μέρος της Ελλάδας.

Ας σου θυμίσω καλύτερα τα λόγια που είπε Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ:

{Ο Ηρόδοτος αναφέρεται στα λόγια του Αλεξάνδρου} : «Άνδρες Αθηναίοι αν δεν είχα στην καρδιά μου το συμφέρον της Ελλάδας δεν θα είχα έρθει να σας το πω. Αλλά και η δική μου καταγωγή είναι Ελληνική, και δεν θα ήθελα εκουσίως να δω την Ελλάδα να ανταλλάσσει αντί ελευθερίας την σκλαβιά. Εάν επιτύχετε σ' αυτό τον πόλεμο, μην ξεχνάτε να κάνετε κάτι και για την δική μου ελευθερία. Σκεφθείτε τον κίνδυνο που αντιμετώπισα με τον ζήλο μου προς το Ελληνικό θέμα, να σας γνωστοποιήσω τις προθέσεις του Μαρδόνιου, και να σταματήσω μια δυσάρεστη για σας έκπληξη από τους Βαρβάρους. Είμαι ο Αλέξανδρος, ο Μακεδόνας.»

Όσον αφορά δεν την πατάτα του «Φιλέλληνα» που διαρκώς πατάς, ας το επαναλάβουμε.

Ο Μέγας Αλέξανδρος ονομάστηκε Φιλέλλην από το Θηβαίο ποιητή Πίνδαρο για τον ίδιον λόγο ο Ιάσων των Φερών και ο Ευαγόρας της Κύπρου ονομάστηκαν Φιλέλληνες: o τίτλος "Φιλέλλην" στην αρχαία εποχή σήμαινε Φιλόπατρις ή αλλιώς μπορούμε να πούμε πιο απλά "πατριώτης"!

Αλλά είπαμε, αναγνώστης του Απολογητή και….νιονιό ΓΙΟΚ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 01:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Telekinesis,
Μαλλον με παρεξηγησες.
Δεν κανω τον δικηγορο κανενος εδω μεσα,
ουτε εχω προσωπικες σχεσεις με κανεναν.
Απλως ετυχε, να παρακολουθησω τις απαντησεις
του Περονοσπορου και σε αλλα τοπικ.
Το οτι διαθετει χιουμορ, μου αρεσει.
Το οτι εχει αποψη για πολλα θεματα, μου αρεσει.
Δεν ειναι κακο.
Το οτι παρεκτρεπεται μερικες φορες, ειναι
φυσιολογικο, (πολυ το κανουν και συμπεριλαμβανομαι κι εγω),
αλλα ποτε δεν ξερεις, σε τη ψυχολογικη κατασταση
βρισκεται καποιος οταν καθεται να γραψει σ΄ενα τοπικ,
τι διαθεση εχει εκεινη τη στιγμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 08:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Tηλεκίνησης πολύ γρήγορα κρίνεις μέλη και το forum. Θεωρείς ότι συμπεριφορές μηδενισμού και ακύρωσης όσων έχουν διαφορετικές απόψεις από εσένα και του GodsenD συνεπικουρούμενου από τον Rumyana (ωραία παρέα κάνετε)είναι σωστές?
Γιατί ωρε παλικαριά δεν καταγράφεται τις απόψεις σας να τις αναρτήσουμε σε άρθρα να επωφεληθούν οι συν έλληνες?
Κάντε κάτι εποικοδομητικό. Για να κομπάζετε εσείς οι φωστήρες έχουν προηγηθεί χιλιάδες μέλη και κάποιοι έχουν μοχθήσει για να υπάρχει αυτός ο χώρος με τα όποια προβλήματα του.
Ξεκολλήστε από το παρελθόν, πάρτε αυτό που έχει να σας δώσει και δείτε το μέλλον. Αν αύριο δεν έχετε δουλεία ή ένας σεισμός μας πλακώσει όλους δεν θα φταίει ούτε ο Ποσειδώνας ούτε ο Γιαχβέ ούτε ο Χριστός.
Το παιδί σας αύριο θα σας ρωτήσει τι κάνατε σε αυτό τον κόσμο που ήρθατε , τι θα απαντήσετε?
Ο κίνδυνος του παρελθόντος που τόσο θαυμάζετε (και θαυμάζω) ήταν να μην γίνεις δούλος. Ο αυριανός κίνδυνος είναι είτε να καταστρέψουμε την Γη είτε να γίνουμε ρομπότ.
Ξεχάστε τον Homo sapiens ο homo economicuw παρήλθε o homo electronicus είναι προ των πυλών και εσείς έχετε κολλήσει σε θεούς του 3000 π.χ …

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 08/12/2005 08:49:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy