ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: μας Eπιβλήθηκε ή τον Πιστέψαμε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 15:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου Ψηλέ,

Μιας και πετάγεσαι σαν "αέριο" για να κάνεις δηλώσεις της γειτονιάς, θα ήθελα να σου πω οτι πρέπει να γνωρίζεις πως κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις.
Έτσι και εδώ, σαν νόμισμα έχω 2 όψεις.....
Η μιά όψη που δεν σε αφορά, είναι η όψη με επίπεδο και αξιοπρέπεια, που απευθύνεται σε ανθρώπους σοβαρούς και μετρημένους.
Η άλλη όψη που απευθύνεται σε άτομα του δικού σου είδους, υστερεί εσκεμένα σε επίπεδο και διανόηση προκειμένου να γίνει αντιληπτή απο ανθρώπους που μοναδικό σκοπό εδω μέσσα έχουν να διασπάσουν το νευρικό σύστημα των ανθρώπων που διαφωνούν με τις θέσεις σας.
Πίστεψέ με ΕΣΥ και μερικοί άλλοι, αλλά προπάντων ΕΣΥ, δεν πρόκειται ΟΥΤΕ τα νεύρα μας να χαλάσετε, ΟΥΤΕ την διάθεσή μας.
Και μην παραπονιέσαι Κ-Α-Θ-Ο-Λ-Ο-Υ για την αντιμετώπιση που έχετε απο κάποιους εδώ μέσσα, (συμπεριλαμβάνομαι).
Είναι αυτό ακριβώς που σας αξίζει.....
Μάκια

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 20:17:41  Εμφάνιση Προφίλ
Telekinesis,
Καταρχήν, δεν μου καίγεται καρφί αν σπάσω τα νεύρα τα δικά σου!
Εσύ μας βρήκες και δεν σε βρήκαμε εδώ μέσα.

Μπήκες φουριόζος για να μας την πεις χωρίς να ζητήσουμε την άποψή σου.
Δεν θα με πείραζε αν εξέφραζες απλά την άποψή σου, αλλά εσύ την είδες ξερόλας και προσπάθησες με φραστική βία να μας την πεις. Αυτό αποδοκιμάζω όχι το δικαίωμά σου να μιλήσεις.

Τον αν εγώ και ίσως και μερικοί άλλοι χρησιμοποιήσαμε κάποιους χαρακτηρισμούς που τους θεωρείς προσβλητικούς, είναι γιατί εσύ το ζήτησες!!!
Σου το είπα και σε άλλο μήνυμα, κανείς Χριστιανός εδώ μέσα δεν ξεκίνησε προσβλητικό μήνυμα ή επιτέθηκε πρώτος. Αυτό που ίσως να έκανα εγώ αλλά και άλλοι, ήταν να αμυνθούμε στις αισχρές επιθέσεις σας και τίποτα άλλο!!

Το να δημιουργείτε προσβλητικά θέματα και να πιπιλίζετε τα γνωστά παραμύθια που σας έμαθαν, είναι χαρακτηριστικό δικό σας και μόνο δικό σας!!!

Κανείς Χριστιανός δεν αρνήθηκε ποτέ τις ρίζες του και το παρελθόν του, όσο βίαιο και απάνθρωπο κι αν ήταν!!
Εσείς όχι μόνο κατακρίνετε και πετσοκόβετε ένα μεγάλο κομμάτι της ιστορίας της χώρας μας, αλλά φτάνετε σε σημείο να αλλοιώνετε και την ίδια την ιστορία.

Δεν είναι λίγες οι φορές που ζήτησα σε εσένα αλλά και σε άλλους σαν και εσένα (αποφεύγω να χρησιμοποιήσω χαρακτηρισμό γιατί δεν ξέρω αν τον δεχθείς ή νοιώσεις προσβεβλημένος), να μας φέρετε ιστορικά στοιχεία και όχι το τι λέει ο κάθε ευφάνταστος μυθιστοριογράφος, αλλά ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ.

Κάποιος, της παρέας σου, μου ζητά να βάλουμε στοίχημα δήθεν για να μου αποκαλύψει ότι αυτά που λέει είναι αλήθεια, και ξέρεις πολύ καλά για ποιον λέω!!! Πες μου, είναι δυνατόν να θεωρήσεις αξιόπιστα τα λόγια ενός ατόμου που συμπεριφέρεται κατ’ αυτόν τον τρόπο;;

Εγώ δεν είμαι γνώστης πολλών πραγμάτων και ιδιαίτερα της ιστορίας. Έχω δηλώσει πως πιθανώς να κάνω λάθος σε κάποιες αντιλήψεις μου. Είμαι έτοιμος να ψάξω και να μάθω. Χάρη στη συμμετοχή μου εδώ μέσα, έχω ανοίξει βιβλία (χάρτινα και ηλεκτρονικά) και έχω μάθει πράγματα που έως τώρα τα αγνοούσα!!!!

Ορίστε λοιπόν, αυτό ζητάω από εσένα και την παρέα σου!! Δώσε μου στοιχεία, ιστορικές αναφορές, και ας τις αναλύσουμε μαζί!!! Αν το κάναμε αυτό, σίγουρα θα κερδίζαμε όλοι μας. Αυτό το πράγμα όμως ποτέ δεν το θέλησες φίλε μου, ούτε εσύ αλλά ούτε και οι άλλοι φωστήρες!!!!
Αυτό που επιβεβαιώνετε με τη συμπεριφορά σας είναι το να κάνετε μια στείρα και φτηνή προπαγάνδα σπιλώνοντας τον Χριστιανισμό!!
Δείξε μου δείγματα προς το αντίθετο και θα είμαι ο πρώτος να σε παραδεχθώ.

Μάλλον όμως θα πρέπει να περιμένω πολύ , ε;;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 21:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Σου έχω δώσει βιβλιογραφία, εσύ δεν μου έδωσες τίποτα παρά copy paste απο το Internet.

Α ξέχασα...

Μου έδωσες και μπόλικη ειρωνία.

Το 1ο σου μύνημα προς εμένα δεν ήταν καλοσώρισες, ήταν καλώς να φύγεις.

Περιμένεις λοιπόν να σε πάρω στα σοβαρά?
Που είναι η βιβλιογραφία σου αγόρι μου?
Με τι θα μας αντιπαρατεθείς αν δεν διαβάσεις λιγάκι?
Με ειρωνία?
ΟΚ
Κι εμείς λοιπόν σε παίρνουμε στο ψιλό, "Ο Ψηλός που τον πήραν στο Ψιλό".

Μάτσα μούτσα Ψηλέ...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 01:02:53  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Κάποιος, της παρέας σου, μου ζητά να βάλουμε στοίχημα δήθεν για να μου αποκαλύψει ότι αυτά που λέει είναι αλήθεια, και ξέρεις πολύ καλά για ποιον λέω!!!»

Καλά θα κάνεις να πάψεις να βάζεις τεμπέλες και να διακατέχεσαι από σενάρια…..συνομοσιολογίας! Εάν αναφέρεσαι στο άτομο μου, άκου το για πολλοστή φορά ότι ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ «ΠΑΡΕΑ».

Δεν επιδιώκω να είμαι αρεστός από κανέναν, δεν με ενδιαφέρουνε οι «παρέες» και τα «σενάρια». Γράφω ότι ως σωστό νομίζω, και θα το κάνω για όσο μου το επιτρέπει ο χρόνος μου ή για όσο θα με φιλοξενεί η σελίδα του esoterica.

Απλά και ξεκάθαρα Ψηλέ, και φρόντισε να κρίνεις ΜΟΝΑΧΑ για την αφεντιά σου και τους «αδελφούς» σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 08:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Φίλε μου Ψηλέ,

Μιας και πετάγεσαι σαν "αέριο" για να κάνεις δηλώσεις της γειτονιάς, θα ήθελα να σου πω οτι πρέπει να γνωρίζεις πως κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις.
Έτσι και εδώ, σαν νόμισμα έχω 2 όψεις.....
Η μιά όψη που δεν σε αφορά, είναι η όψη με επίπεδο και αξιοπρέπεια, που απευθύνεται σε ανθρώπους σοβαρούς και μετρημένους.
Η άλλη όψη που απευθύνεται σε άτομα του δικού σου είδους, υστερεί εσκεμένα σε επίπεδο και διανόηση προκειμένου να γίνει αντιληπτή απο ανθρώπους που μοναδικό σκοπό εδω μέσσα έχουν να διασπάσουν το νευρικό σύστημα των ανθρώπων που διαφωνούν με τις θέσεις σας.
Πίστεψέ με ΕΣΥ και μερικοί άλλοι, αλλά προπάντων ΕΣΥ, δεν πρόκειται ΟΥΤΕ τα νεύρα μας να χαλάσετε, ΟΥΤΕ την διάθεσή μας.
Και μην παραπονιέσαι Κ-Α-Θ-Ο-Λ-Ο-Υ για την αντιμετώπιση που έχετε απο κάποιους εδώ μέσσα, (συμπεριλαμβάνομαι).
Είναι αυτό ακριβώς που σας αξίζει.....
Μάκια


Φίλε μου Telekinesis, μήπως είσαι σκληρός απέναντι στον Ψηλό?
Σε επόμενο post σου αναφέρεις πως εξέλαβες ειρωνία από τον Ψηλό.
Τώρα όμως κι εσύ συνεχίζεις αυτήν την κατάσταση...
Δε νομίζω οτι ένας διάλογος μπορεί να βασιστεί σε αυτό το στύλ.
Από την άλλη Ψηλέ, δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που εμμένεις να πιστεύεις σε συνωμοσίες και σε άτομα απεσταλμένα από διάφορα sites ή ιστοσελίδες.
Το βρίσκω προκλητικό και νομίζω πως θα μπορούσε να λεχθεί το ίδιο και για εσένα από κάποιους.
Αν λοιπόν μας ενδιαφέρει να κάνουμε ένα διάλογο γύρω από κάποια θέματα, ας προσπαθήσουμε όλοι να τον κάνουμε σωστά και με επιχειρήματα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 09:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
ο Ψηλός έχει απόλυτο δίκιο....και το ομολογώ είμαι ΒΑΛΤΟΣ ΞΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΩΝΤΩΝ.....

Μπουαχαχαχαχαχαχαχαχαχα........


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 02:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Αυτό που καίει τους χριστιανόπληκτους είναι πως "διάολο" ξαναφυτρώσαμε παρά το τσεκούρι που έπεσε.




Ναι,
και το μεγάλο ερώτημα της ιστορίας είναι πως 12 ψαράδες απ του "διαόλου τη μάνα" ήλθαν στη δύση και έκαναν τα άνω κάτω.
Με τσεκούρι ήλθαν?
Αυτό καίει τους μη χριστιανόπληκτους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 10:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Εμένα η απορία μου είναι πού εξαφανίστηκε πάλι ο GodsenD. Κι αν τελικά εμφανιστεί, θα μου δώσει απαντήσεις, ή θα εξακολουθώ να είμαι "αόρατη" στα μάτια του? :Ρ

quote:
Ναι,
και το μεγάλο ερώτημα της ιστορίας είναι πως 12 ψαράδες απ του "διαόλου τη μάνα" ήλθαν στη δύση και έκαναν τα άνω κάτω.
Με τσεκούρι ήλθαν?
Αυτό καίει τους μη χριστιανόπληκτους.

Σ'αυτό φίλε Δημήτρη2 έχω να πω, ότι ο λόγος μπορεί να "πείσει", χωρίς βίαιη επιβολή. Κι αυτό θα'πρεπε να ισχύει για Χριστιανούς και Εθνικούς. Τον όρο "χριστιανόπληκτοι" ή και "εβραιοχριστιανοί που συχνά παίζει στο λεξιλόγιο των "νεοφώτιστων" Εθνικών, τον θεωρώ υποτιμητικό και δεν άκουσα ποτέ Χριστιανό ν'αποκαλεί τους άλλους... "εθνικόπληκτους". 'Οπως δεν είδα 'Ελληνα Χριστιανό να απαξιώνει αρχαίους προγόνους, ή τον πλούτο του (αρχαιο)ελληνικού πνεύματος, ενώ ακούω συχνά από Εθνικούς το "Χριστιανός και 'Ελληνας δε γίνεται", πράγμα άκρως απαξιωτικό και προσβλητικό για όλους τους εκχριστιανισθέντες προγόνους μας.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 12:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Ρε παιδιά θα μας τρελάνετε, τι λέτε τώρα?

Dying_Incubus:

quote:
Φίλε μου Telekinesis, μήπως είσαι σκληρός απέναντι στον Ψηλό?
Σε επόμενο post σου αναφέρεις πως εξέλαβες ειρωνία από τον Ψηλό.
Τώρα όμως κι εσύ συνεχίζεις αυτήν την κατάσταση...

Δεν σε βλέπω να κρίνεις αντικειμενικά τα πράγμματα, μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλα τα post ή παραβλέπεις τις προκλήσεις του Ψηλού και της παρεούλας του, δεν φτάνει που μας βρίζουν ζητάνε και τα ρέστα.
Και έρχεσαι τώρα εσύ να μου κάνεις ΤΙ? ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ???
Και στις 2 περιπτώσεις εσύ εκτείθεσαι...
Δεν λέω, του την είπα του Ψηλέα, του την είπα όμως πολλύ πιο ευγενικά μιας και απο την 1η στιγμή που μπήκα εδώ, τρώγεται να μου κολάει...

dimitris2:

quote:
και το μεγάλο ερώτημα της ιστορίας είναι πως 12 ψαράδες απ του "διαόλου τη μάνα" ήλθαν στη δύση και έκαναν τα άνω κάτω.

Κάνεις μεγάλο λάθος φίλε μου.
Οι Ιστορικοί και οι αρχαιολόγοι μιας και έχουν διαβάσει επιστημονικά βιβλία και ΟΧΙ Internet και φέιγ βολάν, γνωρίζουν πολλύ καλά τον τρόπο με τον οποίο το νέο δόγμα εισχώρησε μέσα στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία.
Γνωρίζουν τους λόγους και τα αίτια που οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες υοθέτησαν αυτό το δόγμα.
Οι 12 ψαράδες που λες, σάπισαν στις φυλακές της Αφρικής και έτρεχε η Αγία Ελένη να βρει τις σωρούς και τα δεσμά τους 350 χρόνια αργότερα.

Arela:

quote:
δεν άκουσα ποτέ Χριστιανό ν'αποκαλεί τους άλλους... "εθνικόπληκτους"

Arela δεν μας τα λες καλά...
Δεν έχεις δει εδώ μέσα να μας αποκαλούν ανθέλληνες και άνανδρους, ε?
Δεν έχεις δει εδώ μέσα αλλά και στο ευρύτερο ελληνικό διαδύκτυο ολόκληρες σελίδες που μας αποκαλούν αρχαιόπληκτους και ένα σωρό άλλα ε?
Εγώ ξέρεις τι νομίζω? Και λυπάμαι γι' αυτό:

Ότι θέλεις το βλέπεις και ό,τι δεν θέλεις το προσπερνάς...
Δεν πειράζει όμμως, εμείς υπάρχουμε και πληθαίνουμε και τίποτα μα τίποτα δεν πρόκειται να μας βάλει στο περιθώριο.
Εντάξει δεν λέω, η εκλησία είναι δύμναμη, δες πως την γλίτωσε ο Γιοσάκης εχθές αλλά και ο κάθε Γιοσάκης προχθές...

Όλες οι προσβολές και οι κακές πράξεις επιστρέφονται...θα δεις εν καιρώ τι εννοώ μ' αυτό._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 14:14:06  Εμφάνιση Προφίλ
Telekinesis,
Σου το είπα τόσες φορές και θα σου το ξαναπώ!!!

Κανείς Χριστιανός ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ ΘΕΜΑ!!!!

Τα περί "ανθέλληνα" και τα σχετικά που σου έχω πει και εγώ, είναι τίτλοι που δικαιωματικά και με τα γραφόμενά σου εδώ μέσα, κέρδισες!!!

Ξεχνάς βρε τα περί "να μην μείνει Βυζαντινό ρουθούνι" ή κάπως έτσι, που έγραψες σε κάποιο μήνυμά σου;;;
Ξεχνάς βρε που χειροκροτείς του Τούρκους για "την πολύ ωραία δουλειά" που έκαναν;;;
Ξεχνάς τους απαξιωτικούς και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς που εξακοντίζεις κατά του κλήρου και της Εκκλησίας;;

Νομίζω, λοιπόν, πως σου συμπεριφερόμαστε πάρα μα πάρα πολύ ευγενικά εδώ μέσα!!!

Την όλη συμπεριφορά σου εδώ μέσα, εγώ την κρίνω επιεικώς απαράδεκτη!!
Δικαίωμά σου είναι να έχεις διαφορετική γνώμη.
Ο τρόπος με τον οποίο όμως εκφράζεσαι, δεν τιμά διόλου αυτό που ισχυρίζεσαι ότι αντιπροσωπεύεις!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Νομίζω, λοιπόν, πως σου συμπεριφερόμαστε πάρα μα πάρα πολύ ευγενικά εδώ μέσα!!!

Νομίζεις ε???

quote:
Ξεχνάς τους απαξιωτικούς και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς που εξακοντίζεις κατά του κλήρου και της Εκκλησίας;;

Αχ, ψηλέ.....Και να ήξερες το παρελθόν μου...

Θα σε είχε λούσει κρύος ιδρώτας!

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:31:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αχ, ψηλέ.....Και να ήξερες το παρελθόν μου...

Θα σε είχε λούσει κρύος ιδρώτας!

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.


Ε πέστο να το μάθουμε βρε αδερφέ!!
Γιατί να με έχει λούσει κρύος ιδρώτας βρε;;

κάτι μου ήρθε στο μυαλό, από κάτι που είχες πει σε κάποιο μήνυμά σου, αλλά εδώ είμαστε. Αν τελικά το αναφέρεις θα σου πω αν είναι αυτό που μου ήρθε στο μυαλό ......

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 17/12/2005 15:32:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Ρε παιδιά θα μας τρελάνετε, τι λέτε τώρα?

Dying_Incubus:

quote:Φίλε μου Telekinesis, μήπως είσαι σκληρός απέναντι στον Ψηλό?
Σε επόμενο post σου αναφέρεις πως εξέλαβες ειρωνία από τον Ψηλό.
Τώρα όμως κι εσύ συνεχίζεις αυτήν την κατάσταση...

Δεν σε βλέπω να κρίνεις αντικειμενικά τα πράγμματα, μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλα τα post ή παραβλέπεις τις προκλήσεις του Ψηλού και της παρεούλας του, δεν φτάνει που μας βρίζουν ζητάνε και τα ρέστα.
Και έρχεσαι τώρα εσύ να μου κάνεις ΤΙ? ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ???
Και στις 2 περιπτώσεις εσύ εκτείθεσαι...
Δεν λέω, του την είπα του Ψηλέα, του την είπα όμως πολλύ πιο ευγενικά μιας και απο την 1η στιγμή που μπήκα εδώ, τρώγεται να μου κολάει...


Με το συμπάθειο κιόλας φίλε Telekinisis, αλλά αν έχεις φτάσει στο σημείο να σε επιπλήττει/παρατηρεί ο Dying Incubus, ο οποίος δεν είναι χριστιανός, αλλά ούτε και ευνοικά διακείμενος προς τους Χριστιανούς, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά.
Για σκέψου μήπως έχει δίκιο ο Ψηλός & η παρέα του. Μπες στα παπούτσια τους, αναλογίσου τα πόσα τους έσουραν τις τελευταίες μέρες κάποιοι καλοθελητές αρχίζοντας επειδικτικά θέματα μόνο και μόνο για να βρίσουν και να ειρωνευτούν! :)

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Θα...τα μάθεις...μην ανησυχείς καθόλου.

Λίγη υπομονή μόνον.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 16:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Ρε WWalker, δεν κατάλαβα καλά.....

Επειδή ο Ψηλός και η παρεούλα του έχουνε νευράκια θα την πληρώσω εγώ?

Όποιος έχει νευράκια να πάει σε ψυχολόγο, όχι να κάνει πεσίματα στον άλλο επειδή ΔΕΝ γουστάρει την άποψή του.

quote:
επειδικτικά θέματα μόνο και μόνο για να βρίσουν και να ειρωνευτούν

Θα ήθελα να μου πεις πια είναι αυτά τα θέματα ρε φίλε μου, έτσι για να ρίξω μια ματιά.....

Πάντως στα παπούτσια τους μην περιμένεις να μπω...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 16:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Ρε WWalker, δεν κατάλαβα καλά.....

Επειδή ο Ψηλός και η παρεούλα του έχουνε νευράκια θα την πληρώσω εγώ?

Όποιος έχει νευράκια να πάει σε ψυχολόγο, όχι να κάνει πεσίματα στον άλλο επειδή ΔΕΝ γουστάρει την άποψή του.


Αν ψάξεις σε παλαιότερα θέματα, μπορείς να δεις σαφώς το ότι τα νεύρα δεν απουσιάζουν από καμμία παράταξη.

quote:
quote:επειδικτικά θέματα μόνο και μόνο για να βρίσουν και να ειρωνευτούν

Θα ήθελα να μου πεις πια είναι αυτά τα θέματα ρε φίλε μου, έτσι για να ρίξω μια ματιά.....


"ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ=ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ" ένα και πολύ καλό.
Δες και το άλλο που άνοιξε ο GoldSend.

Αν θέλεις να δεις και παλαιότερα, μπορείς να κοιτάξεις για τα θέματα που άνοιξε ένα παλιό μέλος με το όνομα ΚΡΙΤΤΟΝ. Ένα από αυτά παλαιότερα είχε όνομα: "ΚΡΥΦΤΟΑΠΟΛΟΓΗΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΨΗΛΟΣ & ΣΝΟΥΠΥ", για να καταλάβεις τι έχει ακούσει και πόσα έχει τραβήξει ο Ψηλός μόνο εδώ μέσα.
Γι' αυτό σου λέω, βάλε λίγο νερό στο κρασί σου και κοίταξε λίγο και τον άλλον στον οποίο αναφέρεσαι.

quote:
Πάντως στα παπούτσια τους μην περιμένεις να μπω...

Τότε δεν προχωράμε...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 16:11:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
επειδικτικά θέματα μόνο και μόνο για να βρίσουν και να ειρωνευτούν
--------------------------------------------------------------------------------


Θα ήθελα να μου πεις πια είναι αυτά τα θέματα ρε φίλε μου, έτσι για να ρίξω μια ματιά.....

Πάντως στα παπούτσια τους μην περιμένεις να μπω...


Telekinesis ή Τηλεκινίζος;; (αστειεύομαι!)

Καλά βρε, ξέχασες που του τα έψαλες και εσύ του Τρίποδα που πριν ήταν God..... και ακόμη πιο πριν ήταν .....;;;
Δεν θυμάσαι το πλήθος μηνυμάτων που άνοιξε για να μας "αφυπνίσει";;
Ορισμένα είναι ακόμη ανοιχτά και άλλα έχουν κλειδώσει.

Έλα τώρα, δεν πιστεύω ότι σοβαρολογείς όταν ρωτάς ποια είναι τα εν λόγω θέματα;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 16:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Αν ήθελα Ψηλέ μπορούσα κι' εγώ και αρκετοί ΜΗ χριστιανοί εδώ μέσσα να κάνουμε συμαχία σαν την δική σας.
Όχι, εγώ έχω τα κότσια να κράζω και την δική μου πλευρά, αλλά με ωραίο τρόπο.
Εσύ και οι δικοί σου τους μουλαρώνετε με το ύφος σας και την τυφλή συμαχία σας.
Εμένα γιατί δεν μου την λέει ο Τρίποδας έτσι?
Γιατί μπορεί να του την είπα αλλά του την είπα με σεβασμό.
Ο Τρίποδας γνωρίζει πολλά και μπορεί να προσφέρει σε πολλές συζητήσεις αν τα μέλλη του esoterica αντί να τον κράζουν δουλεύοντάς τον, τον βοηθούσανε να προσαρμοστεί στο πνεύμα της συζήτησης και της οριοθετημένης αντιπαράθεσης.
Αλλά πως να γίνει αυτό αφού κι' εσείς οι ίδιοι ΔΕΝ γνωρίζετε ποιά είναι τα όρια...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 16:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos

Λοιπόν, εδώ βρίσκεται η καλύτερη απόδειξη οτι η θρησκεία μπορεί να κάνει τους ανθρώπους χειρότερους. Μαλλον διοτι υποβαθμίζει τη λογική τους, και ξυπνάει τα πιο πρωτόγονα συναισθήματα τους.

Ειναι ειρωνικό οτι ο αρχικός ρόλος των θρησκειών ειναι να κανουν τον ανθρωπο καλύτερο, να τον ανυψ´ωσουν. Αυτό που τελικά καταφέρνουν είναι να τον υποβιβάσουν στο επίπεδο του αγριου ζώου που ακολουθεί μονάχα τα ένστικτα του.

Μήπως να κοβατε λίγο τις άκομψες κοκορομαχίες και να προσευχόστασταν ολοι εκει που τέλος πάντων ο καθένας απο εσάς πιστεύει ? Δεν νομίζω οτι ο "διαλογος" που έχει ξετυλιχτεί τιμάει ούτε τους συμμετέχοντες ούτε την διοικηση του forum.

Angelos
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 17:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Λοιπόν, εδώ βρίσκεται η καλύτερη απόδειξη οτι η θρησκεία μπορεί να κάνει τους ανθρώπους χειρότερους. Μαλλον διοτι υποβαθμίζει τη λογική τους, και ξυπνάει τα πιο πρωτόγονα συναισθήματα τους.

Ειναι ειρωνικό οτι ο αρχικός ρόλος των θρησκειών ειναι να κανουν τον ανθρωπο καλύτερο, να τον ανυψ´ωσουν. Αυτό που τελικά καταφέρνουν είναι να τον υποβιβάσουν στο επίπεδο του αγριου ζώου που ακολουθεί μονάχα τα ένστικτα του.


Μιας και τυγχάνω χριστιανός, με συνειδητή μου επιλογή και ενεργή συμμετοχή, και θέλω να πιστεύω πως άγριο ζώο δεν είμαι, ούτε το μυαλό μου μπάζει από παραλογισμούς, θέλω να πιστεύω πως η παραπάνω άποψη που εκφράζεται κάθε τρεις και λίγο από αρκετούς που εναντιώνονται στον Χριστιανισμό είναι άδικη.
Επίσης θέλω να πιστεύω πως το θέμα το έχεις διαβάσει, και διαπίστωσες από μόνος σου πως αυτός που έχει εκτεθεί εδώ και βάλλεται τόσο από Χριστιανούς όσο και από μη Χριστιανούς, δεν ανήκει στην πλευρά των χριστιανών.

Το παραπάνω κείμενο θέλω να πιστεύω και το χαρακτηρίζω προσωπικά προιόν προκαταλήψης εναντίον των θρησκευομένων, και όχι ως κάτι σοβαρό.
Τέλος πάντων, μιας και είσαι σε θέση να γνωρίζεις καλύτερα από εμμένα τα δογματικά πιστεύω των θεμελιωτών της επιστήμης σου Άγγελε, καλά θα κάνεις να συγκεντρώσεις στοιχεία για τα ποιοί από αυτούς υπήρξαν χριστιανοί/θρησκευόμενοι, και σε ποιο βαθμό είχαν καταντήσει ζώα ή παραλογίζονταν. Πιστεύω θα εκπλαγείς.

Ως προς τα θέματα που αποτελούν αποδείξεις για το ότι οι χριστιανοί παραλογίζονται, εγώ παραθέτω τα παρακάτω, και ο καθένας ότι πιστεύει:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7578
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7580
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6981

Εγώ πάλι λέω φίλε Άγγελε, πως όλα αυτά σχετικά με το ότι η θρησκεία αποκτηνώνει τον άνθρωπο ή τον οδηγεί σε παραλογισμούς είναι φτηνή προπαγάνδα, άσχημες προκαταλήψεις και μισαλλοδοξίες που οδήγησαν στα πρόσφατα εγκλήματα στο όνομα "του κόμματος" στην ΕΣΣΔ.

Το καλύτερο είναι να αποβάλλεις τέτοιες αντιλήψεις. Δεν είναι η θρησκεία που αποκτηνώνει τον άνθρωπο, είναι η εμμονή και η άκριτη παραδοχή πραγμάτων στο πλαίσιο του φανατισμού που το κάνει αυτό. Στην θέση που βρίσκεται η θρησκεία στον εγκέφαλο του ανθρώπου, αν την απορρίψει, θα βάλει κάτι εξίσου εύκολο να τον παρασύρει.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 17:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε Telekinesis, δεν σου είπα οτι φταίς μόνο εσύ για την σύγκρουση που είχες με τον Ψηλό.
Σίγουρα κι εκείνος έχει μερίδιο ευθύνης και του το επεσήμανα όπως του το έχω επισημάνει πολλές φορές εδώ κι αρκετό καιρό.
Νομίζω πως το έκανα κιόλας στο post που αναφέρθηκα σε σένα.
Εσένα σου επεσήμανα τον τρόπο που του απάντησες, αγαπητέ.
Εάν πιστεύεις οτι έχεις δίκιο στα όσα υποστηρίζεις θεωρείς οτι με τέτοια αντιμετώπιση πρός τον συνομιλητή σου το κερδίζεις?
Μήπως το δίκιο που έχεις μετατρέπεται σε άδικο...?

quote:
Με το συμπάθειο κιόλας φίλε Telekinisis, αλλά αν έχεις φτάσει στο σημείο να σε επιπλήττει/παρατηρεί ο Dying Incubus, ο οποίος δεν είναι χριστιανός, αλλά ούτε και ευνοικά διακείμενος προς τους Χριστιανούς, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά.
Για σκέψου μήπως έχει δίκιο ο Ψηλός & η παρέα του. Μπες στα παπούτσια τους, αναλογίσου τα πόσα τους έσουραν τις τελευταίες μέρες κάποιοι καλοθελητές αρχίζοντας επειδικτικά θέματα μόνο και μόνο για να βρίσουν και να ειρωνευτούν! :)


Φίλε WWalker, έχεις δίκιο για τα θέματα που ανοίχτηκαν.
ήταν προκλητικά και το επεσήμανα από την αρχή.
Το αν ήθελαν να στραφούν προσωπικά στον Ψηλό και "την παρέα του", όπως είπες, δεν το γνωρίζω.
Μήπως όμως κι ο Ψηλός κι ο Χ Ψηλός με την στάση του προκάλεσε αρκετές φορές?
Αναφέρεις πως δεν είμαι Χριστιανός κι ούτε ευνοϊκά διακείμενος πρός τους Χριστιανούς.
Χριστιανός δεν είμαι αλλά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τους Χριστιανούς.
Δεν συνηθίζω να κρίνω ανθρώπους από τα θρησκευτικά τους πιστεύω, αυτό είναι μια επιλογή του καθενός μας.
Επέτρεψε μου όμως να πώ οτι δεν κατανοώ καθόλου την τόσο εκτεταμένη συζήτηση γύρω από τον Χριστιανισμό, την αντιπαράθεση (ήπια ή μή) Χριστιανών - μη Χριστιανών σε μια κατηγορία συζητήσεων του forum που μπορεί να φιλοξενήσει θέματα γύρω από τις θρησκείες όλου του κόσμου, διάφορες μυθολογίες κτλ.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 17:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Φίλε WWalker, έχεις δίκιο για τα θέματα που ανοίχτηκαν.
ήταν προκλητικά και το επεσήμανα από την αρχή.
Το αν ήθελαν να στραφούν προσωπικά στον Ψηλό και "την παρέα του", όπως είπες, δεν το γνωρίζω.
Μήπως όμως κι ο Ψηλός κι ο Χ Ψηλός με την στάση του προκάλεσε αρκετές φορές?
Αναφέρεις πως δεν είμαι Χριστιανός κι ούτε ευνοϊκά διακείμενος πρός τους Χριστιανούς.
Χριστιανός δεν είμαι αλλά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τους Χριστιανούς.
Δεν συνηθίζω να κρίνω ανθρώπους από τα θρησκευτικά τους πιστεύω, αυτό είναι μια επιλογή του καθενός μας.
Επέτρεψε μου όμως να πώ οτι δεν κατανοώ καθόλου την τόσο εκτεταμένη συζήτηση γύρω από τον Χριστιανισμό, την αντιπαράθεση (ήπια ή μή) Χριστιανών - μη Χριστιανών σε μια κατηγορία συζητήσεων του forum που μπορεί να φιλοξενήσει θέματα γύρω από τις θρησκείες όλου του κόσμου, διάφορες μυθολογίες κτλ.

Μιας και έχω το προνόμιο να βρίσκομαι εδώ αρκετό καιρό τώρα, και έχω φάει απογοητεύσεις και χαρές σε αυτή την γωνιά του forum με αποτέλεσμα να έχω σχηματίσει μια εκτενή εικόνα για το forum έχω να πω τα εξής:

α) Εδώ μέσα υπάρχουν άτομα που παρευρίσκονται απλά και μόνο για να κάνουν αντιπολίτευση και να εκνευρίζουν τους άλλους, και μάλιστα είναι άτομα με πάρα μα πάρα πολύ μεγάλη συμμετοχή.

β) Αρκετά άτομα έρχονται, και παρακινούμενα εσωτερικά από πάθη και προκαταλήψεις ενάντια στον Χριστιανισμό (μιας και ο Ισλαμισμός και οι λοιποί την γλίτωσαν) και ξεκινούν προσωπικό πόλεμο με άτομα τα οποία αντιπροσωπεύουν τις αντιλήψεις της μιας παράταξης.

γ) Σε απάντηση και τα συγκεκριμένα άτομα αντιδρούν βιαίως, με αποτέλεσμα η κατάσταση να γίνεται ανυπόφορη για το forum.

δ) Υπερτονίζεται το στοιχείο της θρησκειολογικής αντιπαράθεσης στην συγκεκριμένη κατηγορία του forum, όταν κάλλιστα λέγεται "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ", δηλαδή αφορά δύο αντικείμενα άρρικτα συνδεδεμένα εξαιτίας των δοξασιών του παρελθόντος. Πρέπει συνεπώς να ατονίσει η θρησκειολογική πλευρά του forum και να τονιστεί η μυθολογική. Εκτός βέβαια και αν οι admins εννοούσαν το συγκεκριμένο forum ως "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ" δηλαδή την αντιμετώπιση της μυθολογικής πλευράς της θρησκείας, οπότε τα ζητούσαν και τα έπαθαν, γι' αυτό και δεν στεριώνει θέμα εδώ μέσα.

ε) Υπάρχουν άτομα τα οποία σκοπίμως είναι αδιάλλακτα στις απόψεις τους, ακόμη και όταν το έχουν αντιληφθεί πως κάνουν λάθος, λόγω εγωισμού ή άλλων προσωπικών βλέψεων, με αποτέλεσμα τα νεότερα μέλη να τους μιμούνται και να βλέπουν το forum σαν γήπεδο για να ξεδίνουν.

Έτσι λοιπόν, εγώ τουλάχιστον, έχω να προτείνω στους administrators, σε μια προσπάθεια να αναβαθμιστεί το forum, να προβούν σε ριζικές αλλαγές σχετικά με την συγκεκριμένη κατηγορία. Να υπερτονίσουν την ιδιαίτερα αδύνατη μυθολογική πλευρά του forum και να ατονίσουν εντελώς την θρησκειολογική πλευρά του forum, ίσως ακόμη καλύτερα να αποβάλλουν το δεύτερο σκέλος "ΘΡΗΣΚΕΙΑ" το οποίο κυριολεκτικά έχει καταπιεί το πρώτο. Και τέλος, να σταματήσει η ανοχή μπροστά στις βρισιές και τις υποτιμητικές κρίσεις για τους συνομιλητές όπως ορίζουν οι κανόνες που ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΛΗ.

Όποιος συμφωνεί, να προτείνει κάτι για να φανεί σαν πιο ολοκληρωμένη πρόταση, και ακολούθως να προωθηθεί στους administrators.
Είναι καιρός πια να σταματήσουμε να βλέπουμε βρισιές και διαμάχες σε αυτό το forum, και η αλλαγή θα έλθει μόνο με ριζικά μέτρα (όχι δεν είμαι ριζοσπάστης απλά αποτελεσματικός είμαι).


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 18:07:41  Εμφάνιση Προφίλ
Η παραδοχή και μόνο ότι ΝΕΜΟΜΑΙ την ΜΟΝΑΔΙΚΗ αλήθεια, η παραδοχή και μόνο ότι ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΘΕΟΤΗΤΑ, η παραδοχή και μόνο ότι ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ και αυτός είναι αυτός που ΕΓΩ πιστεύω, η παραδοχή και μόνο ότι ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΕ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΙ, και άρα υποδεέστεροι, είναι δείγμα ΑΔΙΑΛΛΑΞΙΑΣ και ΚΑΚΩΣ ΝΟΟΥΜΕΝΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ.

Όλα τα υπόλοιπα, και εφόσον κάποιος ΔΕΝ ΑΠΟΚΗΡΥΣΣΕΙ όλες αυτές τις διχαστικές απόψεις, αυτές τις «ευγενικές μαχαιριές», είναι για χάριν ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ ή για καθαρά προπαγανδιστικούς λόγους.

Και την αποκήρυξη αυτών των προαιώνιων παραγώγων της θρησκοληψίας και της αμορφωσιάς, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΜΑΧΟΥΣ ΤΟΥ «ΚΑΛΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ».

Και ο νοών νοείτω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 18:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Η παραδοχή και μόνο ότι ΝΕΜΟΜΑΙ την ΜΟΝΑΔΙΚΗ αλήθεια, η παραδοχή και μόνο ότι ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΘΕΟΤΗΤΑ, η παραδοχή και μόνο ότι ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ και αυτός είναι αυτός που ΕΓΩ πιστεύω, η παραδοχή και μόνο ότι ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΕ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΙ, και άρα υποδεέστεροι, είναι δείγμα ΑΔΙΑΛΛΑΞΙΑΣ και ΚΑΚΩΣ ΝΟΟΥΜΕΝΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ.

Όλα τα υπόλοιπα, και εφόσον κάποιος ΔΕΝ ΑΠΟΚΗΡΥΣΣΕΙ όλες αυτές τις διχαστικές απόψεις, αυτές τις «ευγενικές μαχαιριές», είναι για χάριν ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ ή για καθαρά προπαγανδιστικούς λόγους.

Και την αποκήρυξη αυτών των προαιώνιων παραγώγων της θρησκοληψίας και της αμορφωσιάς, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΜΑΧΟΥΣ ΤΟΥ «ΚΑΛΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ».

Και ο νοών νοείτω.


Να ένα τυπικό παράδειγμα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 18:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
Walker

Τώρα εξελαβες σαν προσωπική μομφή την γενική μου παρατήρηση.
Δεν είπα οτι εισαι ζώον και ουτε το υπονοώ.


Ειπα κατά λέξη οτι "οι θρησκεία μπορει να κάνει τον άνθρωπο χειρότερο"
και οτι παρά τις καλές προθέσεις, η κατάληξη είναι το τέλος του δρόμου
που είναι στωμένος με αυτές.

Δεν θα αρνηθώ οτι πολλοι άνθρωποι έχουν γίνει καλύτεροι με τη θρησκεία (εστώ
και αν για να το δεχτώ θα πρέπει να βασιστώ στην ειλικρείνια της δήλωσής τους).
Δεν πείθομαι όμως οσο και αν εσύ το αρνείσαι οτι πολλοί άνθρωποι έχουν γινει
χειρότεροι με τη θρησκεία (ΝΑΙ και με την χριστιανική. Είναι θέμα ποιός θα σου την
διδάξει και με τι σκοπό).

Παραδείγματα συνναντησα σε αυτό το topic και το ανέφερα. Αν τώρα αυτά που έγραψα σου
ξυπνάνε τα αντικομουνιστικά αντισοβιετικά σου αντανακλαστικα κράτα τα βέλη σου για
την Παπαρήγα και τον Φιντέλ.

Εσύ είπες

quote:

Δεν είναι η θρησκεία που αποκτηνώνει τον άνθρωπο, είναι η εμμονή και η άκριτη παραδοχή πραγμάτων στο πλαίσιο του φανατισμού που το κάνει αυτό.

Απο πότε η αποδοχή μιας θρησκέιας βασίζεται στην κρίση και τη λογική ?
Η αποδοχή μιας θρησκείας βασίζεται στην Πιστη. Μήπως φάσκεις και αντιφάσκεις
μεσα σην ίδια πρόταση ?

Τελος πάντων, ο αρχαιογκαγκα σε προκάλεσε και αντιλαμβάνομαι το θυμό σου, αλλά μήπως
θα ήταν πιο εποικοδομητικό να επιδείξεις την χριστιανική σου ανωτερώτητα αντι να τραβάτε ο ένας τα μούσια του άλλου ?


ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 18:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Dying_Incubus

Γνωρίζεις πάρα μα πάρα πολλύ καλά πως η αντιπαλότητα μεταξύ εθνικών & χριστιανών ΔΕΝ είναι κάτι το καινούριο.

Η όλη φάση ξεκίνησε (αν θες να ξέρεις) απο μια μικρή ομάδα εθνικών που υμνούσε τα Ορφικά στους Δελφούς παρουσία κινηματογραφικών συνεργείων.
Εκεί λοιπόν αγαπητέ, είχαν στήσει ενέδρα τα τραγιά των γύρω χωριών μαζί με μερικούς αργόσχολους κάφρους-χωριάτες και με την δικαιολογία οτι αυτό που έκαναν οι εθνικοί είναι αντιχριστιανικό, πέταξαν πέτρες, χτύπησαν τον κόσμο με ξύλα (ακόμη και το κινηματογραφικό συνεργείο) και κατέστρεψαν ξένη περιουσία.
Απο τότε μέχρι και σήμερα, ΠΕΦΤΕΙ ΠΟΛΛΥ ΞΥΛΟ - ALL THE WAY BOYS.
Παρά το οτι οι χριστιανοί πάντα έρχονται όπου πάμε για να κάνουν φασαρία, παρά το οτι φεύγουν με σπασμένα κόκκαλα εθνικοί και χριστιανοί, τα Μ.Μ.Ε. δεν μεταδίσουν καμία πληροφορία.
Ξέρεις γιατί?
Οι εθνικοί αποτελούν το 1/12 του ελληνικού πληθυσμού και το 66% των ελλήνων μας βλέπουν με συμπαθητικό μάτι.
Αυτά όπως καταλαβαίνεις είναι επικίνδυνα νούμερα και αν ταραχθούν τα ήδη αφρίζοντα νερά της πίστης, στην Ελλάδα θα χυθεί πολλύ αίμα.
Εσύ τώρα μου μιλάς για το esoterica, εδώ είναι απλά ένας τόπος ανταλαγής απόψεων, το οτι μια παρεούλα τον μετέτρεψε σε πεδίο μάχης είναι απόλυτα λογικό.
Οι απόψεις μας δεν αρέσουν, ενοχλούν πως το λένε?
Μάθε όμως φίλε μου οτι οι εθνικοί έχουμε βιβλιοθήκη με έργα που έχουν αξία απο 30 ευρώ το βιβλίο εώς και 1.200 ευρώ το βιβλίο.
Με άλλα λόγια, όχι μόνον έχουμε αξιόλογα βιβλία αλλά μας έχουν γίνει τούμπανο τα μάτια στο διάβασμα.
Μαθαίνοντας λοιπόν την αλήθεια για τα τεκταινόμενα, κάποιοι θέλουμε να μοιραστούμε τις γνώσεις μας και με τον υπόλοιπο κόσμο.
Ο κόσμος ΠΡΕΠΕΙ να μάθει την αλήθεια, επειδή όμως η αλήθεια πλήτει την εκλησία, κάποιοι προσπαθούν να μας φιμώσουν με πλάγιους τρόπους.
Ένας απ' αυτούς είναι και ο πόλεμος νεύρων.
Για να έρθω στον Ψηλό, σου λέω οτι ο Ψηλός και η παρέα του είναι όντως εκνευριστικοί.
Ένας όμως είναι αυτός που εσκεμένα προπαγανδίζει και κάνει πόλεμο νεύρων με δολιότητα σε ό,τι δεν του αρέσει.
Και δεν είναι ΟΥΤΕ ο Ψηλός, ΟΥΤΕ ο stemix, ΟΥΤΕ ο Peronosporos.
Ξέρω όχι μόνον ποιός είναι και με τι πανούργο σκεπτικό ήρθε στο esoterica αλλά γνωρίζω και με ποιό λογαριασμό έμπαινε πριν τον διαγράψουν, η διαχείρηση επίσης τα γνωρίζει αυτά (για όσσους εξυπνάκηδες νομίζουν οτι ο κόσμος είναι χάπατο).

Εμένα με πείραξε που κάθησα και στραμπούληξα τα δάκτυλά μου για να μεταφέρω κείμενα απο βιβλία, έδωσα ΚΑΙ την βιβλιογραφία για ανάγνωση και αυτό που πήρα ΔΕΝ ήταν απλή ειρωνία, δεν ήταν copy-paste, ήταν αυτό που είδα:
-Περιμένω τα Ιστορικά σου στοιχεία.
Ποιά Ιστορικά στοιχεία ρε φίλε μου? Αυτά που σου έδωσα ποιό πριν τι ήταν, λεμονόκουπες?
Και σαν να μην έφτανε αυτό πήγαν να μου φορτώσουν και την υπαιτιότητα, οτι είμαι ταραξίας και οτι εγώ και ο σβάμπε ρίχνουμε το επίπεδο συζήτησης και εκτροχιάζουμε τα θέματα.

Καθαρή κοροϊδία δηλαδή οι εξυπνάκηδες...

Δικαίως λοιπόν θεωρώ αυτά τα άτομα ανάξια συζητήσεως και να σου πω και κάτι?
Ίσσως είμαι ο μόνος που ντρέπεται για την έκβαση του θέματος που άνοιξε η Ostria, παρ' αυτά εγώ την γνώμη μου έχω το δικαίωμα να την λέω, ακόμα και αν ΔΕΝ αρέσει στους άλλους, εγώ θα εκφράζομαι ελεύθερα γιατί είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου και ας έρθουν όλοι μαζί να μου την πέσουνε.
Ένα πράγμμα μόνον να ξέρουνε, η άρνησή τους να δεχθούνε το δικαίωμα των άλλων να έχουν τα πιστεύω τους συν η συμπεριφορά τους, είναι η θηλειά που μόνοι τους την βάζουν στον λαιμό τους, γιατί όσσο βλέπουμε αυτήν την αντιμετώπιση τόσο πιό πολλύ μουλαρώνουμε.
ΜΟΥ-ΛΑ-ΡΩ-ΝΟΥ-ΜΕ!

-Και τι θα γίνει δηλαδή άμα μουλαρώσετε?
-Έλα να δεις τι γίνεται, έρχεσαι? ΔΕΝ έρχεσαι, κάθεσαι στο κομπιουτεράκι σου και κάνεις τον έξυπνο, ας ερχόσουνα μια φορά όμμως να δεις την δική σου ψευτολεβεντιά πως την πληρώνουν οι ομοιδεάτες σου, εδώ σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 18:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Τελος πάντων, ο αρχαιογκαγκα σε προκάλεσε και αντιλαμβάνομαι το θυμό σου

Ποιός είναι αρχαιογκαγκα ρε χριστιανόπληκτο?

quote:
να επιδείξεις την χριστιανική σου ανωτερώτητα αντι να τραβάτε ο ένας τα μούσια του άλλου ?

Αυτή είναι η ανωτερότητά σου?

Μας κάνεις και κύρηγμα για επίπεδο...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 19:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Αγαπητέ Τηλέκίνησις μου λες...

quote:
Arela δεν μας τα λες καλά...
Δεν έχεις δει εδώ μέσα να μας αποκαλούν ανθέλληνες και άνανδρους, ε?
Δεν έχεις δει εδώ μέσα αλλά και στο ευρύτερο ελληνικό διαδύκτυο ολόκληρες σελίδες που μας αποκαλούν αρχαιόπληκτους και ένα σωρό άλλα ε?
Εγώ ξέρεις τι νομίζω? Και λυπάμαι γι' αυτό:

Kι εγώ λυπάμαι που δεν κατάλαβες τι εννοώ. Στεκόμενη αποστασιοποιημένη και απλά ως Ελληνίδα και χωρίς να μου φοράω άλλες θρησευτικές ή κομματικές ταμεπλίτσες, καταθέτω αυτά που διαπιστώνω, χωρις εμπάθεια εναντιον της μίας πλευράς ή προσκείμενη σε άλλλη. 'Εχω ήδη πολλάκις και παντιοτρόπως δηλώσει ένθεη μεν, άθρησκη δε. Δεν το'χεις δει αυτό? Δεν αντιλέγω ότι ανταλλάσσονται... αβρότητες και απ’τις δύο πλευρές. ΟΜΩΣ: θα σου επισημάνω μια ειδοποιό διαφορά των δογματικών ή και φανατικών έστω Χριστιανών από τους εξ'ίσου δογματικούς και φανατικούς Εθνικούς. Οι μεν (Χριστιανοί) δεν απαξιώνουν, απορρίπτουν κάθετα/συλλήβδην, αποτάσσουν, απαρνούνται ή αποποιούνται τους αρχαίους προγόνους και το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, (απεναντίας το τιμούν, το μελετούν, το σέβονται) οι δε, (εθνικοί) εξοβελίζουν, καθυβρίζουν, απαξιώνουν επιθετικότατα, και αποκαλούν μη 'Ελληνες τους εκχριστιανισθέντες 'ΕΛΛΗΝΕΣ προγόνους μας, κι αυτό καταδεικνύει και το ποιον της "ελληνικής" ψυχής που κουβαλάνε, αλλά και το ποιοι είναι πιο δογματικοί/φανατικοί /μισαλλόδοξοι και ζηλωτές με παρωπίδες.

quote:
Ο,τι θέλεις το βλέπεις και ό,τι δεν θέλεις το προσπερνάς...
Δεν πειράζει όμως, εμείς υπάρχουμε και πληθαίνουμε και τίποτα μα τίποτα δεν πρόκειται να μας βάλει στο περιθώριο.
Εντάξει δεν λέω, η εκλησία είναι δύμναμη, δες πως την γλίτωσε ο Γιοσάκης εχθές αλλά και ο κάθε Γιοσάκης προχθές...

‘Άλλο να στιλιτεύουμε τα κακώς κείμενα ή σαθρά της εκκλησίας/ιερατείου φίλε, (το’χω κάνει και το κάνω κι εγώ ως…εθνικότερη των εθνικών αν θες), κι άλλο να καταφερόμαστε εναντίον ΟΛΩΝ των Ελλήνων Χριστιανών, αποκαλώντας τους εβραιόψυχους (εμένα αυτή η προσβόλα μου κάνει χειρότερη απ’το να με πούνε πόρνη πχ) ή μη ‘Ελληνες, με τη γνωστή κλασική κλισαρισμένη πια φράση σας «Χριστιανός και ‘Ελληνας δε γίνεται».

quote:
Όλες οι προσβολές και οι κακές πράξεις επιστρέφονται...θα δεις εν καιρώ τι εννοώ μ' αυτό._

Απειλή είναι αυτό? ‘Ένα σου λέω. Αν αφυπνιστεί ποτέ ο γίγαντας που λέγεται ελληνικό γένος, κι αν ξεσηκωθεί κατά του αδίκου, του φανατικού, του ανθελληνικού, του ιταμού και του προδοτικού, μερικοί ιταμοί, επιθετικοί και προσβλητικοί ομοϊδεάτες σου, όψιμοι "Ελληναράδες" της συμφοράς, θα'ναι οι πρώτοι που θα λακίσουν για να κρυφτούν!

Προσωπικά δεν προσβάλλω. Προβάλλω επιχείρημα στο οποίο απάντηση ικανοποιητική από σας δε έχω πάρει (και πίστεψέ με έχω επικοινωνιακό αλισβερίσι με εθνικούς σε άλλα δύο κλαμπς όχι μόνο εδώ). Αυτό που βρίσκω ύποπτο ή εκ του πονηρού, ή τελοσπάντων ανάξιο σ’εσάς, είναι ότι εστιάζετε μόνο στα θρησκευτικά και σ’έναν λαύρο αγώνα κατά της εκκλησίας. Για να τιμήσετε τον τίτλο του «Εθνικού» που θέλετε να φέρετε, θα’πρεπε πρώτιστα να εστιάζετε στο γενικότερο καλό του έθνους, να προασπίζετε τα συμφέροντά του, να πολεμάτε τις μειοδοσίες. Σας βλέπω αδρανείς έναντι κυβερνώντων και εθνοπατέρων που ξεπουλάνε την Ελλάδα. Δεν σας είδα να αντιδράτε στο ανοσιούργημα που γίνεται στη Χίο, όπου καταστρέφονται πάνω από 100 αρχαίοι τάφοι των προγόνων (δόξα και τιμή δε λέτε στους προγόνους?) για να χτιστεί συγκρότημα με σινεμά. Γιατί δεν αντιδράσατε? Μήπως επειδή δεν εμπλέκεται η εκκλησία σ’αυτό το πανηγύρι, τη σύλληση και την ασέλγεια στα αρχαία μας? Αν γίνεται με τις ευλογίες της κυβέρνησης και από έναν κεφαλαιουχο παληκαρά, αλλάζει το πράμα?
Ξεκολλήστε απ’την διασπαστική πρακτική του να αψιμαχείτε με χριστιανούς για θέματα πίστης και κοιτάξτε την Ελλάδα, τα αρχαία της, το λαό της, αφού θέλετε να είστε θεματοφύλακες της πατρώας κληρονομιάς. Μη δηλώνετε ΥΠΕΡ-‘Ελληνες έναντι των άλλων, πρέπει να ΦΑΙΝΕΣΤΕ κι όλας.


_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 17/12/2005 19:40:58

Edited by - Arela on 17/12/2005 19:45:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 19:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
Telekinisis

Για αρχαιογκαγκα δεν ξέρω για να μυγιάσηκες ίσως ξέρεις εσύ.
Αλλα για προσβλητικος το συμπέρανα απο τα λογια σου προς
τον Ψηλο.

quote:

Μιας και πετάγεσαι σαν "αέριο" για να κάνεις δηλώσεις της γειτονιάς, θα ήθελα να σου πω οτι πρέπει να γνωρίζεις πως κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις.
Έτσι και εδώ, σαν νόμισμα έχω 2 όψεις.....
Η μιά όψη που δεν σε αφορά, είναι η όψη με επίπεδο και αξιοπρέπεια, που απευθύνεται σε ανθρώπους σοβαρούς και μετρημένους.
Η άλλη όψη που απευθύνεται σε άτομα του δικού σου είδους, υστερεί εσκεμένα σε επίπεδο και διανόηση προκειμένου να γίνει αντιληπτή απο ανθρώπους που μοναδικό σκοπό εδω μέσσα έχουν να διασπάσουν το νευρικό σύστημα των ανθρώπων που διαφωνούν με τις θέσεις σας.
Πίστεψέ με ΕΣΥ και μερικοί άλλοι, αλλά προπάντων ΕΣΥ, δεν πρόκειται ΟΥΤΕ τα νεύρα μας να χαλάσετε, ΟΥΤΕ την διάθεσή μας.
Και μην παραπονιέσαι Κ-Α-Θ-Ο-Λ-Ο-Υ για την αντιμετώπιση που έχετε απο κάποιους εδώ μέσσα, (συμπεριλαμβάνομαι).
Είναι αυτό ακριβώς που σας αξίζει.....

Για να δω τη δική σου εθνική ανωτερώτητα απέναντι στους χριστιανοπληκτους.

Και για να δοκιμάσω να το πώ με αλλα λόγια.
Εγώ δεν πιστεύω πουθενά. Και με αυτά που βλέπω σε αυτο το topic και τη συμπεριφορά
αυτών που "πιστεύουν" καπου, ολο και πειθομαι οτι καλά κάνω και δεν ανακατεύομαι
με τα πίτουρα. Τελικά θέλει μεγάλη προσπάθεια αν θέλεις να είσαι ΚΑΙ πιστός, ΚΑΙ αφανάτιστος.

Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 19:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Walker

Τώρα εξελαβες σαν προσωπική μομφή την γενική μου παρατήρηση.
Δεν είπα οτι εισαι ζώον και ουτε το υπονοώ.


Μην φοβάσαι φίλε μου, δεν εξέλαβα τίποτα ως προσωπικό χαρακτηρισμό, και δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο αν δεν στοχεύει σαν προσωπικός χαρακτηρισμός.

quote:

Απο πότε η αποδοχή μιας θρησκέιας βασίζεται στην κρίση και τη λογική ?
Η αποδοχή μιας θρησκείας βασίζεται στην Πιστη. Μήπως φάσκεις και αντιφάσκεις
μεσα σην ίδια πρόταση ?

Μάλλον θα πρέπει να ρίξεις στην θρησκεία γενικότερα ένα μεγαλύτερο ψάξιμο, χωρίς να θέλω να θίξω την δουλειά που έχεις κάνει ως τώρα. Υπάρχουν αξιοπερίεργα πράγματα στον κόσμο, τέτοια που δεν εξηγούνται με την κοινή, την πεζή λογική, και δεν μπαίνουν σε φόρμουλες ως φυσικά φαινόμενα, και ευτυχώς (?) για εμένα, είμαι από τα άτομα που έχουν βιώσει τέτοια αξιοπερίεργα πράγματα. Αν και μάλλον θα τα έχεις ήδη σκεφτεί και μόνος σου, και θα έχεις έλθει σε απόρριψη της ιδέας ως παράλογης ή αντιφατικής όπως γράφεις, υπάρχουν στοιχεία στην θρησκεία τα οποία μπορούν να μελετηθούν εαν και εφόσον η λογική ικανότητα του ανθρώπου μπορεί να ξεκολλήσει από τα στερεότυπα του καλοφορμαρισμένου τύπου και της μαθηματικής φόρμουλας.
Θα βρεις ανθρώπους που μπορούν να σου ορκιστούν πως Θεός υπάρχει, πως πίσω από τον μοναχό που τους εξομολόγησε τις προάλλες και τους αποκάλεσε με το μικρό τους χωρίς να τους ξέρει προηγουμένως βρίσκεται κάτι πολύ πιο πέρα, αλλά αν βάλεις κάτω στυγνή λογική θα βρεθείς σε αντίφαση: γιατί από την μια κάτι σου λέει πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται, και από την άλλη σου λέει πως δεν μπορεί αυτός ο άνθρωπος να σε δουλεύει.

Η λογική στον τόπο της, θα δουλέψει όπως πρέπει να δουλέψει, και θα σφάλλει και θα επιτύχει, αρκεί να χρησιμοποιείται με επίγνωση. Λογικός όμως αν είναι κάποιος, με λογική νηπίου, μπορεί να καταλάβει πως η λογική του είναι όργανο ανθρώπινο, άμεσα επηρεαζόμενο από τα βιώματά του και δεν αποτελεί εξαίρεση στον γενικότερο κανόνα: τίποτα ανθρώπινο δεν είναι τέλειο.
Και για να ολοκληρώσω αυτό το οποίο θέλω να πω, η λογική του ανθρώπου είναι χρήσιμη μόνο για το επίπεδο αρχιτεκτονικής του κόσμου στο οποίο βρίσκεται, και το επίπεδο νομοτελειακών σχέσεων που ισχύουν στην φύση (αν και σε αυτό με πολύ μεγαλύτερη δυσκολία). Στα πιο πίσω επίπεδα κάπου χάνει, βαλτώνει. Όποιος μπορέσει να διευρύνει την λογική του ώστε να μην βαλτώνει στο αμέσως προηγούμενο επίπεδο λογικής, αυτό το οποίο απαντάει στο "γιατί να μπει ο κόσμος στον κόπο να υπάρχει;", αυτός και θα καταλάβει αμέσως και γιατί η θρησκεία φαντάζει άλογη, αλλά είναι απολύτως μα απολύτως φυσιο-"λογική", πραγματική και υπαρκτή.

Άν δεν το έχεις ήδη διαβάσει (που μάλλον το έχεις), ίσως θα σε ενδιαφέρει, από κάποιον πολύ ισχυρότερο σε κάτι τέτοια από εμένα:
http://www.aip.org/history/einstein/essay.htm

quote:
Τελος πάντων, ο αρχαιογκαγκα σε προκάλεσε και αντιλαμβάνομαι το θυμό σου, αλλά μήπως
θα ήταν πιο εποικοδομητικό να επιδείξεις την χριστιανική σου ανωτερώτητα αντι να τραβάτε ο ένας τα μούσια του άλλου ?

Μάλλον δεν θα πρέπει να αναφέρεσαι σε εμμένα. Δεν με προκάλεσε κάποιος, και σε κάθε περίπτωση ακόμη και η "χριστιανική ανωτερότητα" στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα ήταν καθόλου μα καθόλου χριστιανική.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy