ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: μας Eπιβλήθηκε ή τον Πιστέψαμε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 00:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:

Από που αντλείς αυτή τη βεβαιότητα πως πράγματι υπήρξε φιλέλλην ή ακόμη λάτρης της ελληνικής φιλοσοφίας (Ο Χριστός)?

Αυτό έχει παρεξηγηθεί όσον αφορά τη στάση του Χριστού σε 2 τουλάχιστον περιπτώσεις.

1. Όταν τον επισκέφτηκαν κάτι Έλληνες αυτός ανέφερε: "Ήρθε η ώρα να δοξαστεί ο υιός του Ανθρώπου".

2. Έδωσε Ελληνικά ονόματα στους μαθητές του. Όπως για παράδειγμα μετονόμασε τον εβραίο ψαρά Πέτρο από το ελληνικό "Πέτρα" λέγοντας "Πάνω σε αυτή την Πέτρα θα χτίσω την εκκλησία μου"

Προφανώς ο Χριστός εκμεταλεύτηκε την μεγαλειώδη δύναμη της Ελλάδας και της Ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού εκείνα τα αρχαία χρόνια (όχι όπως τα σημερινά μας χάλια, τότε η γλώσσα μας ήταν όπως είναι σήμερα τα αγγλικά, διεθνής και ομιλούνταν σχεδόν απ'όλους) για να διαδώσει την θρησκεία του, την οποία προόριζε να την κάνει παγκόσμια (όπως και έγινε) και όχι μια ακόμα εβραϊκή αίρεση κλεισμένη μέσα στα ιδεολογικά πλαίσια της ιουδαικής θρησκείας.

Επίσης το παρακάτω χωρίο προβληματίζει τους αναλυτές όσον αφορά την φιλελληνικότητα ή όχι του Ιησού:

ακούσασα γαρ γυνή περί αυτού, ης είχε το θυγάτριον αυτής πνεύμα ακάθαρτον,ελθούσα προσέπεσε προς τους πόδας αυτού.η δε γυνή ην Ελληνίς Συροφοινίκισσα τω γένει.και ηρώτα αυτόν ίνα το δαιμόνιον εκβάλη εκ της θυγατρός αυτής.Ο δε Ιησούς είπεν αυτή.Άφες πρωτον χορτασθήναι τα τέκνα.ου γαρ εστι καλόν λαβείν τον άρτων των τέκνων και τοις κυναρίοις βαλείν¨ (Μαρκ.Ζ΄25-27)+(Ματθ.Η΄28-32)

Προφανώς εδώ όταν λέει Ελληνίς αναφέρεται στην Ελληνική θρησκεία του δωδεκάθεου και όχι στην καταγωγή της συγκεκριμένης γυναίκας γιατί παρακάτω προσθέτει "Συροφοινίκισσα τω γένει".
Χρησιμοποιεί τη σκληρή φράση ΣΚΥΛΟΙ για να χαρακτηρίσει την Εθνική Ελληνική θρησκεία και όχι τους ανθρώπους. Είναι μια σκληρή παρομοίωση που ήθελε να δείξει ότι πρώτα ο Χριστός ενδιαφερόταν για τους δικούς του("Εβραίους">ΤΕΚΝΑ) αλλά αφού είδε ότι δεν είχε την σχετική ανταπόκριση για την θρησκεία του στράφηκε κατόπιν στους Εθνικούς-("Έλληνες">ΣΚΥΛΟΙ!) σε μια προσπάθεια να παγκοσμιοποιήσει την θρησκεία του μέσω των Ελλήνων αφού η Ελληνική θρησκεία και η Ελληνική γλώσσα ήταν η κοινή αποδεκτή δύναμη στον τότε γνωστό πολιτισμένο κόσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 00:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αγαπητέ Δημήτρη2,
χρησιμοποίησα ως quote, το κομμάτι στο οποίο αναφέρεσε στο Γανυμήδη απλά για να συναιχίσω τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό.

Μου ήταν σαφές το κίνητρο σου και θα συμφωνίσω με την άποψη σου/του Πλάτωνα, πως ίσως να εφήυραν το μύθο για να κουουλώσουν και να δικαιολογίσουν τις πράξεις τους.

Αγαπητέ Ευστάθειε,
λες:
"Ακουω πολλους να παρουσιαζουνε αποψεις λες και ητανε εκει και τα ζουσανε αυτα.Η αληθεια ειναι οτι απλα ξερουμε πολυ λιγα,οποτε κανεις δεν μπορει να κατεχει την αληθεια.Την αληθεια μπορει να την βγαλει η ερευνα και ο διαλογος οχι η χρησιμοποιηση απολυτων χαρακτηρισμων.Οι ξενοι εχουνε βγαλει με το ετσι θελω την δικη τους αληθεια,κατοπιν ισως παρερμηνειων και βιαστικων αναλυσεων.Εμεις παλι ισως κανουμε κατι παρομοιο.Ποια ειναι η αληθεια τελικα?"

Συμφωνώ, κι εγώ δεν έζησα εκεί, ούτε και θέλω να φανώ απόλυτη με όσα παραπάνω έγραψα. Ίσως να ήταν έτσι ίσως και όχι -Sorry, αν φάνηκε το αντίθετο.
Απλά το θεωρώ πιο πιθανό να ήταν κάπως έτσι
-με βάση διάφορες αναφορές, την ύπαρξη σχετικών νομοθετημάτων που καταδικάζουν και τιμωρούν όσους ασελγούν σε βάρος νέων ή ομοφύλων τους κτλ.-
από το να δεχτώ αβασάνιστα πως ήταν της μόδας τα αχαλίνωτα ομοφυλοφιλικά ή παιδεραστικά όργια, σε μια εποχή που διακρίνεται για την αγάπη προς το ωραίο και την αρμονία.

Αγαπητή Αρέλα σχετικά με το ερώτημα σου:

"Σήμερα λοιπόν πώς θα'πρεπε ν'αντιμετωπίζουμε την ομοφυλοφιλία? Η εκκλησία έχει σαφή θέση πάνω σ'αυτό. Εμείς όμως? Θα τη δούμε σαν εξοβελιστέο, διαστροφικό, ανώμαλο άρρωστο κομμάτι της φύσης κάποιων ανθρώπων? Είναι απλά απόκλιση ή καθ'όλα αφύσικο? Θα'θελα να δω απαντήσεις σ'αυτό."

Στο "Συμπόσιο" δια στόματος Αριστοφάνη, δηιγείται ο Πλάτωνας έναν μύθο, ο οποίος θέλει να εξηγήσει γιατί υπάρχει έλξη ανάμεσα σε ομόφυλους.
Λέει λοιπόν πως τα πολύ παλιά χρόνια οι άνθρωποι ήταν "διπλοί", κολλημένοι ανά δύο στην πλάτη, κάτι σαν τερατόμορφα πλάσματα, αλλά παντοδύναμα.
Τα ζεύγη αυτά έιχαν διάφορη σύνθεση. Άντρας με άντρα, άντρας με γυναίκα και γυνάικα με γυναίκα.
Ο Δίας και οι άλλοι θεοί για να αντιμετωπίσουν την παντοδυναμία τους αποφάσισαν να τα χωρίσουν στα δύο.
Από τότε το ένα κομμάτι ψάχνει το άλλο - το "έτερον του ήμισυ"
και αν ήταν π.χ. άντρας ενωμένος με άντρα, ψάχνει να τον βρεί
για να ολοκληρωθεί. Το ίδιο αν ήταν γυναίκα με γυναίκα ή άντρας με γυναίκα.

Με το μύθο αυτό βρήκαν ας πούμε μια λογικοφανή απάντηση για την έλξη ακόμη και μεταξύ ομοφύλων και το θέμα -εν μέρει- λύθηκε...

Αν δεχτούμε τον παραπάνω μύθο, αμέσως αμέσως η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι αφύσικο ή διεστραμμένο, αλλά σχεδόν το ίδιο φυσική με την ετεροφυλόφιλη έλξη.

Βέβαια δεν θέλω να πω πως είμαι και απόλυτα σύμφωνη με το παραπάνω.

Δεν μπορώ να μπω στη θέση ενός ή μιας ομοφυλόφιλης για να κατανοήσω την κατάσταση. Δεν με ενοχλεί αν κάποιος έχει μια τέτοια προτίμηση, αλλά δεν το επικροτώ κιόλας.
Με ξενίζει και σίγουρα δεν θα το θεωρούσα παράδειγμα προς μίμηση για τα δικά μου παιδιά.

Μάλλον τείνω περισσότερο προς την άποψη πως ναι μεν είναι μια απόκλιση από το φυσικό, αλλά όταν μιλάμε για τη συνειδητή απόφαση δύο ενηλίκων να ζήσουν σε μια ομοφυλόφυλη σχέση, δεν έχω παρά να σεβαστώ την ελευθερία επιλογής και αυτοδιάθεσης τους.

Συμφωνώ πως θα πρέπει νομοθετικά να υπάρξει ρύθμιση σχετικά με τα φορολογικά θέματα που αφορούν ζευγάρια ομοφυλοφίλων. Από τη στιγμή που συμβιώνουν κάτω από μία στέγη για ένα μεγάλο διάστημα, γιατί να μην απολαμβάνουν και τις σχετικές ελαφρύνσεις. Δίκαιο μου φαίνεται.

Το θέμα του γάμου μεταξύ ομοφύλων, το θεωρώ όμως αστείο.
Ακόμη καταδικάζω την υιοθεσία παιδιού από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Θεωρώ πως δεν είναι δικαίωμα τους να αναγκάζουν ένα ανήλικο πλάσμα να ζήσει σε μία αρρωστημένη κατάσταση όπου δεν θα ξέρει αν έχει δύο "μαμάδες" ή δύο "μπαμπάδες".


Φιλικά Τοξότης


Edited by - toxotis on 22/12/2005 00:33:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 00:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Νομίζω ότι σκυλιά ονομάζει τους δαίμονες οι οποίοι για να απαλλάξουν κάποιον από τα πειράγματα ζητούσαν κάποιο είδος ηδονής και ενέργειας.
Οπως το κοπάδι με τα γουρούνια που έπεσαν στη θάλασσα.
Ισως ο Χριστός ήθελε κάποια αποθέματα ενέργειας σαν άνθρωπος για να διδάξει ή να θεραπεύσει άλλου είδους αρρώστιες.

Δεν νομίζω ότι ο Χριστός ήταν λάτρης της ελληνικής φιλοσοφίας. Απλά η συχνότητα της σκέψης του ήταν στους ίδιους κύκλους με έλληνες σοφούς, όπως και με σοφούς άλλων λαών.

Χάρηκε όταν είδε τους έλληνες γιατί ήξερε διορατικά ότι πάνω στην ελληνική φιλοσοφία θα στερεωθεί η διδασκαλία του.

Υπήρχαν και φιλοσοφικά συστήματα ισάξια των ελληνικών όπως του ταοισμού, βραγχμανισμού κ.α.

Από αυτά πήρε λίγα η μετέπειτα εκκλησία ενώ σχεδόν σε όλα οικοδόμησε πάνω σε ελληνικά θεμέλια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 00:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios
Η ομοφυλοφιλια ειναι μεσα στη ζωη μας.Και οι ομοφυλοφιλοι θα επρεπε να αντιμετωπιζονται οπως ολοι οι ανθρωποι.Οταν ομως σεβονται και εκεινοι καποια πραγματα.

Υπαρχουν διαφοροι τυποι ομοφυλοφιλων.Αυτοι που αν τους εβλεπες στο δρομο η αν τους μιλουσες δεν θα καταλαβαινες τιποτε και αυτοι που κανουν κρα απο μακρυα.Οι δευτεροι συνηθως γυναικοφερνουν και πολλες φορες επιτηδες τονιζουν αυτο το χαρακτηριστικο για να προκαλεσουν κυριως.Γινονται θεαμα στην τηλεοραση και με την συμπεριφορα τους αυτη δεν εμπνεουν σεβασμο.Γιατι ειναι κατα κυριο λογο επιτηδες φτιαχτη συμπεριφορα η απλως προκειται για εκφυλισμενα ατομα.το θεμα ειναι οτι δεν θα επρεπε τετοια ατομα να βγαινουν στην τηλεοραση οπου τους βλεπουν παιδια και μπορει να επηρεαστουν με διαφορους τροπους απο τετοια παραδειγματα.Φανταζομαι βεβαια καταλαβαινετε για τι ειδους ανθρωπους μιλαω.Τους ειδαμε ολοι προσφατως και σε σειρες ελληνικες και σε φειμ στορυ με κρετινικα καπελα και ιστοριες.

Αυτου του ειδους οι ανθρωποι περνανε μια πολυ ασχημη εικονα για τους ομοφυλοφιλους.Το θεμα ειναι οτι ειναι πολλες οι περιπτωσεις που ομοφυλοφιλοι δεν σεβονται τους υπολοιπους ανθρωπους με τον εναν η με τον αλλον τροπο.Εκτος απο την περιπτωση της τηλεορασης υπαρχει και η περιπτωση ομοφυλοφιλων που αν και ξερουν οτι δεν εισαι και συ ετσι, σου κολλανε.Και δεν το κανουν απο αναγκη,το κανουν επιτηδες.Βεβαια θα μου πειτε οκ, κια οι αντρες δεν κολλανε ετσι σε γυναικες?Ε ναι αλλα ο σκοπος διαφερει.

Και τελος υπαρχουν και οι περιπτωσεις ομοφυλοφιλων που βιαζουν αγορια θελοντας να τα κανουν στο μελλον να αποχτησουν και αυτα ομοφυλοφιλικες συμπεριφορες.Ευτυχως δεν ειναι συνχες αυτες οι περιπτωσεις,αλλα υπαρχουν.Και μιλαω για περιπτωσεις οπου γινονται για αυτο καριβως το σκοπο και οχι περιπτωσεις που θα υπαγονταν σε κατι αντιστοιχο με τον βιασμο γυναικων.

Στην τελικη αναλυση το φταιξιμο ειναι και των 2 πλευρων.Οταν ο αλλος σε σεβεται και δεν σε ενοχλει, θα τον σεβαστεις και συ.Εχει τυχει φορες να μιλησω η να συνεργαστω με ομοφυλοφιλους που ενεπνεαν περισσοτερο σεβασμο ισως, απο αλλους ανθρωπους.Απο την αλλη εχουμε περιπτωσεις σαν αυτες που ανεφερα παραπανω οπου αντι για σεβασμο σου εμπνεει να γυρισεις και να του σκασεις αναποδη,γιατι θελει να προκαλεσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 00:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αγαπητέ/ή sceptic kai Dimitris2

ευχαριστώ για την απάντηση-αν και αρχικά την είχα απευθύνει στην Arela, αλλά μάλλον δεν το πρόσεξε.

Μάλλον κλείνω περισσότερο προς την άποψη του Δημήτρη.
Δεν πιστεύω πως ήταν ο Χριστός λάτρης του αρχαίου Ελληνικού πνεύματος.
Δεν ξέρουμε αν είχε μελετήσει ίσως τη φιλοσοφία των προγόνων μας, πάντος σε πολλά σημεία της διδασκαλίας του μοιάζει να έχει επιρρεαστεί αρκετά από αυτή.

Δεν μπορούμε επίσης να είμαστε βέβαιοι για τις προθέσεις του Ιησού σχετικά με την θρησκεία που ίδρυσε, πόσο μάλλον να πούμε πως είχε σκοπό να την εξαπλώσει σε παγκόσμιο επίπεδο.
Θεωρώ μάλλον πως αρχικά τον ενδιέφερε ο δικός του λαός. Εξ' άλλου με τόσες προσθαφαιρέσεις που έχουν γίνει στις γραφές δεν ξέρουμε την αλήθεια ολόκληρη.
Μάλλον οι μεταγενέστεροι θέλησαν με βάση τη διδασκαλία του να προχωρίσουν στην ίδρυση του σημερινού τύπου Εκκλησίας και προσυλιτισμού.

Όσων αφορά το σημείο με την Ελληνίδα την οποία δεν δέχετε να θεραπεύσει, θεωρώ πως είτε αναφέρετε στην εθνικότητα της είτε στη θρησκεία της,
κάθε άλλο παρά αγάπη προς τον πλησίον δείχνει. _Είναι άραγε πραγματικά λόγια του Χριστού αυτά? Και αν ναι πως ταιριάζουν με τα μυνήματα αγάπης που του αποδίδονται?

Από τον ίδιο διάλογο με την Ελληνίδα, μάλλον μια προτίμηση στους ιουδαίους δείχνει να έχει ο Ιησούς και δεν μοιάζει να τον απασχολούν οι άνθρωποι άλλων εθνικοτήτων.

Φιλικά Τοξότης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 01:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios
Πως μπορουμε να ξερουμε οτι αυτο το περιστατικο με την ελληνιδα (φοινισσα ητανε τελικα η ελληνιδα?) ειναι αυθεντικο και οχι κατασκευασμενο?Σιγουρα ο Χριστος δεν θα αρνιοτανε σε μια ελληνιδα τη θεραπεια τη στιγμη που δεν την αρνηθηκε σε μια ρωμαια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 02:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Φυσικά δεν γνωριζουμε αν είναι κτασκευασμένο ή όχι το κομμάτι αυτό.
Παρ' όλ' αυτά παρουσιάζει το Χριστό να αρνείται να θεραπεύσει κάποιον "για να μην στερήσει το ψωμί από τα παιδιά του λαού του και να το πετάξει στα σκυλιά"

Όπως και να' χει δεν φανερώνει η συμπεριφορά αυτή αγάπη προς το πλησίον άλλα ούτε και αρμοζει σε θεάνθρωπο να διαχωρίζει τους ανθρώπους. Άρα?

΄΄Η κατασκευασμένο είναι το κομμάτι -με ποιό στόχο άραγε? να τονίσει μια προτίμηση στο λαό του?

'Η πραγματικά συνέβει, οπότε ή δεν ήταν θεός για όλο τον κόσμο -άραγε κακώς τον πιστέψαμε εμείς οι Έλληνες και τόσοι άλλοι λαοί? αφού ούτως ή άλλως προτιμά τους ιουδαίους?

Ή τα μυνήματα αγάπης του αποδόθηκαν -ως επιρρεασμοί απο αρχαία ελληνικά φιλοσοφικά ρεύματα- ενώ δεν τα πρέσβευε.

Τι ακριβώς ισχύει φυσικά δεν ξέρουμε, απλά κάνουμε υποθέσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 02:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84
quote:

Επειδή ακριβώς δεν ήμασταν εκεί, και μόνο διάσπαρτες καταγραφές έχουμε γι'αυτά τα πράγματα, ο καθένας μπορεί να τα ερμηνεύει κατά το δοκούν. 'Αλλωστε, το ότι είπε κάτι ο Πλάτων στην αρχαιότητα ή κάποιοι άγιοι πατέρες μεταγενέστερα, ειναι μεν σεβαστό αλλά πρέπει να θεωρείται και θέσφατο? Μπορεί για την εποχή να ήταν, όμως υποτίθεται ότι η εξέλιξη του ανθρώπου δεν περιορίζεται μόνο στις επιστήμες και την τεχνολογία, αλλά και σε ψυχονοητικά πεδία, φιλοσοφία, κοσμοθεωρία. Σήμερα λοιπόν πώς θα'πρεπε ν'αντιμετωπίζουμε την ομοφυλοφιλία? Η εκκλησία έχει σαφή θέση πάνω σ'αυτό. Εμείς όμως? Θα τη δούμε σαν εξοβελιστέο, διαστροφικό, ανώμαλο άρρωστο κομμάτι της φύσης κάποιων ανθρώπων? Είναι απλά απόκλιση ή καθ'όλα αφύσικο? Θα'θελα να δω απαντήσεις σ'αυτό, απεγκλωβισμένες από τις όποιες θρησκευτικές ή μη καταβολές και το προσωπικό σύστημα αξιών/ηθικού κώδικα του καθένα μας, σε καθαρά και ψυχρά αντικειμενικές λογικές, πράγμα πολύ δύσκολο για να μην πω αδύνατο, άρα ξέρω πως είναι ευσεβής πόθος. Ωστόσο θέτω το ερώτημα και θα μ'ενδιέφεραν οι απόψεις των συνομιλούντων.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη


Συμφωνω απολυτα με την λογικη σου . Επειδή ακριβώς δεν ήμασταν εκεί, και μόνο διάσπαρτες καταγραφές έχουμε γι'αυτά τα πράγματα, ο καθένας μπορεί να τα ερμηνεύει κατά το δοκούν . Θεωρω ομως πολυ παραξενο να αποδεχομαι σαν γεγονος κατι του οποιου δεν εχω την πειρα . Η αρχη της μαθησης ξεκιναει για μενα απο την παραδοχη της αγνοιας . Και αυτο το λεω επειδη εχω πληρη επιγνωση οταν δεν ξερω.
Τι μας ωθει να διαλεξουμε κατι ? Μπορει να ησυχασει τον νου μας μια εκλογικευση ? Σιγουρα ναι. Οι αμυντικοι μηχανισμοι ειναι αποτελεσμα της αδυναμιας μας να ανταποκριθουμε σωστα στην προκληση .
Ειπε ο Χριστος αυτο η ο πλατων εκεινο,αρα ?
Τι εννοει με την λεξη αγαπη ? Δινουμε μια λεκτικη ερμηνεια . Πως αισθανεται καποιος οταν την βιωνει ? Υπαρχει ?


Μπορουμε να θεωρησουμε την ομοφυλοφιλια οτιδηποτε απο αυτα .Το ζητημα ειναι θα ειναι κατι απο αυτα ? Αλλα οτι και να ειναι,ειναι δικο τους θεμα.Ασε που μπορει να μην ειναι καν επιλογη δικη τους αλλα αποτελεσμα γονιδιακο η αλλο.
Αισθανομαι αηδια με την σκληροτητα που αντιμετωπιζουμε ο ενας τον αλλο και ακομα περισσοτερο οταν ανηκουμε στην πλειοψηφια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 11:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Αγαπητή Toxotis, κατά βάση συμφωνώ με τις θέσεις που εκφράζεις, από τη θέση και της ετερόφυλης αλλά και της μητέρας. Αυτό όμως πάει σε προσωπική στάση ζωής...
Στο σημείο που αφορά το μύθο, που πολύ δόκιμα έθεσες, κι επειδή ως μύθος δίνει το περιθώριο να αναπτυχθεί κανείς ελεύθερα, ακόμα και άναρχα πάνω σ’αυτόν , οι ατραποί στη σκέψη που μπορεί να ανοιχτούν εδώ είναι κάμποσες, εγώ θα καταπιαστώ με δύο σκέλη. ‘Ένα δίχαλο στο ίδιο μονοπάτι δηλαδή.. Σαφώς προβάλλεται ήδη το αυτονόητο, το οποίο είναι πως απ’τη στιγμή που χωρίστηκαν, φυσιολογικά αναζητά το ένα (άρρεν) το «έτερόν του ήμισυ» (θήλυ). Τώρα το γιατί μπορεί ένα άρρεν να αναζητήσει άλλο άρρεν ή ένα θήλυ άλλο θήλυ, δεν το γνωρίζω αφού μου είναι «ξένο» βιωματικά, όμως εφ’όσον είναι κάτι υπαρκτό στον πλανήτη, και εφ’όσον όσα εμπεριέχει ο πλανήτης αποτελούν μέρος της φύσης, εγώ δεν μπορώ προς χάριν ανθρώπινων δοξασιών και ηθικοπλασιών, να το αναγάγω στα «αφύσικα». Μπορώ σε σχέση με τα δικά μου δεδομένα (της πλειοψηφίας) να το αναγάγω σε «απόκλιση της κρατούσης στάσης», αλλά μπορώ ταυτόχρονα να το αποδεχτώ και να το σεβαστώ ως υπαρκτό δεδομένο είτε «αρέσει» είτε όχι. Το άλλο δίχαλο στη σκεπτική μου ατραπό με πάει σε μια άλλη διάσταση που έχει σχέση με συγκεκριμένη ερωτικο-σεξουαλική συμπεριφορά, αλλά με το ψυχονοητικό μας γίγνεσθαι. Το γεγονός δηλαδή πως κάθε άντρας κουβαλάει (ή πρέπει να κουβαλάει) ένα μικρό θηλυκό μέσα του, και κάθε γυναίκα ένα μικρό αρσενικό. Το δικό μου «αντράκι» στο μυαλό μάλιστα, πρέπει να’ναι διογκωμένο αν κρίνω από αντιδράσεις στο νετ ενίοτε, του τύπου «Ρε Αρέλα σίγουρα είσαι γυναίκα? Γιατί συχνά σε βλέπω να σκέφτεσαι σαν άντρας». Το εκλαμβάνω σαν φιλοφρόνηση και καθόλου ως προσβολή όταν το λένε καλοπροαίρετα, γιατί το «bi» μυαλό (μην το πάμε σεξουαλικά επαναλαμβάνω) μπορεί να συνθέσει εκτενέστερα, να σκεφτεί ευρύτερα και να προάγει πρακτικά την ποθητή «παντοδυναμία» που αναφέρεις..

Σε ό,τι αφορά τον Χριστό, στις θέσεις/αρχές/τοποθετήσεις του που έχουν καταγραφεί, προσωπικά βλέπω ελληνικό πνεύμα παρά εβραϊκό. Προσωπική και υποκειμενική ίσως άποψή μου καταθέτω εδώ, αλλά ορθολογιστικά τα εργαλεία που με οδηγούν σ’αυτό το συμπέρασμα. Υπάρχει ένα ολόκληρο κομμάτι του βίου του- προ της συγκεκριμένης γνωστής πορείας του- (αυτό των 30 ετών) που δεν έχει καταγραφεί ουσιαστικά. Δεν αποκλείεται να ταξίδευε μέσα σ’αυτό το διάστημα, όπως δεν αποκλείεται κεντρικός σταθμός στις περιπλανήσεις του να ήταν η Ελλάδα. Αν και δεν υπάρχει απόδειξη για κάτι τέτοιο, η φιλοσοφία του αυτό μου καταδεικνύει. Αν σε κάποια σημεία «φαίνεται» δογματικός, να μην ξεχνάμε τα εξής:: α/ την εποχή και τα μυαλά στα οποία απευθυνόταν β/ τον τρόπο που εισέπραταν οι Ευαγγελιστές τα λεθέντα του και γ/ και ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ, τις αυθαίρετες επεμβάσεις του ιερατείου στα ευαγγέλια που είναι βέβαιο πως έχουν γίνει, κυρίως με αφαιρέσεις «καυτών» σημείων που δε θα εξυπηρετούσαν την χειραγώγηση του ποιμνίου, τα ενοχικά που στόχος ήταν να μπολιάσουν οι ιεράρχες στο μυαλό του κοσμάκη (και το κατάφεραν) και κυρίως για να εδραιώσουν/καθορίσουν την έννοια και τη θέση της «αμαρτίας» ως κύριο συστατικό της ψυχολογικής «εξουσίας» που πρέπει να ασκείται στον πιστό από κάθε ιερατείο που σέβεται τον εαυτό του.

Δημήτρη84

quote:
Η αρχη της μαθησης ξεκιναει για μενα απο την παραδοχη της αγνοιας . Και αυτο το λεω επειδη εχω πληρη επιγνωση οταν δεν ξερω.

Πολύ σωστό. Θα συμπλήρωνα δε εδώ, ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

quote:
Τι μας ωθει να διαλεξουμε κατι ?

Αυτό πρέπει να ενυπάρχει στις αναζητήσεις και τις εμβαθύνσεις μας προς την αυτογνωσία αφ’ενός, αφ’ετέρου είναι σαφές πως με κάποια πράγματα ο άνθρωπος γεννιέται, (το ψυχικό DNA που λέω εγώ) και σε κάποια άλλα, ναι διαμορφώνεται.

quote:
Τι εννοει με την λεξη αγαπη ? Δινουμε μια λεκτικη ερμηνεια . Πως αισθανεται καποιος οταν την βιωνει ? Υπαρχει ?

Για μένα δεν υπάρχει πλήρης και άρτιος τρόπος λεκτικής διατύπωσης αυτού του βιωματικού συναισθήματος, ακόμα και μέσα από την πάμπλουτη σε λήματα και έννοιες γλώσσα μας. Το θλιβερό εδώ είναι ότι τα ιερατεία, εκμεταλλεύτηκαν αυτό το μήνυμα αγάπης του Ιησού, και κατά τη γνώμη μου μ’αυτόν τον τρόπο, ευτελίζεται και καλουπώνεται η έννοια, το μέγεθος και η καθάρια-ατόφια αξία της.

quote:
Αισθανομαι αηδια με την σκληροτητα που αντιμετωπιζουμε ο ενας τον αλλο και ακομα περισσοτερο οταν ανηκουμε στην πλειοψηφια.

ΜΑΖΙ ΣΟΥ φίλε μου! Υποκλίνομαι.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 22/12/2005 11:58:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 12:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Συμπληρωματικά, όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου, σέβομαι και αποδέχομαι την ομοφυλοφιλία ως πράγμα υπαρκτό και δεδομένο από αρχαιοτάτων χρόνων. Αυτό που απαξιώνω είναι οι "ξεφωνημένες" που θέλουν να γίνονται προκλητικοί προς χάριν μιας κακώς νοούμενης αντιδραστικότητας στη μη αποδοχή τους, αλλά με το ίδιο ακριβώς μέτρο (σιχαίνομαι τα 2 μέτρα 2 σταθμά) απαξιώνω και τους "στρέιτ" άντρακλες, ψευτοτσαμπουκάδες, ανάγωγους και ιταμούς φαλοκράτες, που μετράνε το αντριλίκι μόνο με αυτό που φέρουν ανάμεσα στα σκέλια τους, καθώς και με ύβρεις ή/και ψυχική ή σωματική (ή και τα δυο) κακοποίηση γυναικών ή παιδιών.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 14:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84
Προς Efstathio

Οπως τα ειπες ειναι.Πανω απο ολα ομως ειναι συνανθρωποι μας με οτι αυτο συνεπαγεται,καλα και κακα.

προς toxotis
Ειπες, τι ακριβώς ισχύει φυσικά δεν ξέρουμε, απλά κάνουμε υποθέσεις.

Ειναι ενα γεγονος . Συμφωνω και με τη λογικη αναπτυξη των ερωτηματων που προηγηθηκαν.

Προς Arela

Και παλι θα συμφωνησω απολυτα σε ολα.

ΥΓ.Λογω του οτι θα λειπω κανα μηνα , για το διαστημα αυτο δεν θα απαντησω σε πιθανες προσωπικες ερωτησεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 16:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Δημήτρη 84
quote:
ΥΓ.Λογω του οτι θα λειπω κανα μηνα , για το διαστημα αυτο δεν θα απαντησω σε πιθανες προσωπικες ερωτησεις .

Να περάσεις καλά εκεί που θα είσαι, καλές γιορτές και καλό γύρισμα της χρονιάς. Ως του χρόνου που θα σε ξαναδούμε, θα λείψεις.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ Προς όλους

Σε προηγούμενο ποστ μου έγραψα:

quote:
Το άλλο δίχαλο στη σκεπτική μου ατραπό με πάει σε μια άλλη διάσταση που έχει σχέση με συγκεκριμένη ερωτικο-σεξουαλική συμπεριφορά, αλλά με το ψυχονοητικό μας γίγνεσθαι.

Επειδή η παράλειψη του αρνητικού μορίου ΔΕΝ αλλάζει τελείως το νόημα αυτής της φράσης, την επανατοποθετώ σωστα:

Το άλλο δίχαλο στη σκεπτική μου ατραπό με πάει σε μια άλλη διάσταση που ΔΕΝ έχει σχέση με συγκεκριμένη ερωτικο-σεξουαλική συμπεριφορά, αλλά με το ψυχονοητικό μας γίγνεσθαι.

Αχ αυτό το Αλσχάιμερς...
_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 22/12/2005 18:36:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 22:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:

Κι' εσύ και οι όμοιοί σου είτε είσαι άθεος (που δεν είσαι και θα σου πω πιό κάτω γιατί), είτε πιστεύεις κάπου, ΔΕΝ έχεις σε καμιά περίπτωση το δικαίωμα να αποκαλείς αρχαιογκαγκα τους όποιους επέλεξαν να έχουν τα πιστεύω τους.


ΠΕΣ ΤΑ!

quote:

Τι είσαι εσύ στην τελική που θα αποκαλέσεις έτσι τους άλλους


Τι το ψάχνεις; Αθεογκαγκά είναι!

Telekinisis, τι θα γίνει ρε φίλε μου με τα DVDάκια για τους φασίστες και τον Δημητρακόπουλο; Πως και πως τα περιμένω!!


Edited by - skeptic on 29/12/2005 22:18:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 21:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ
ΕΝΟΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΕΠΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
ΤΗΣ ΘΕΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
ΠΟΥ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ
ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ FORUMS.
περισσότερα στο σχετικό θέμα:

Ανακοίνωση: ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
κάνε κλικ^^^^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy