ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: μας Eπιβλήθηκε ή τον Πιστέψαμε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 14:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Peronosporos
"Ο Μ.Κων/νος δεν σχετίζεται με διώξεις από όσο ξέρω. "

και που λέω εγώ κάτι τέτοιο για τον Κων/νο....ο Κων/νος έδωσε την βάση....ίδρυση του επίσημου Χριστιανισμού...αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι και όλος ο κόσμος έγινε χριστιανός μόνο και μόνο από την εδραιωσή του στην Κων/πολη ....

...η συνέχεια είναι γνωστή (σχετικά με τους Εθνικούς και τις διώξεις τους.....από Βυζαντινούς Αυτοκράτορες)

Παρά όλα αυτά θα μπορούσε κάποιος να πει ότι, μια και είδε το όραμα ο Κων/νος, η Εκκλησία εδραιώθηκε με τις σφαγές των εχθρών του Κων/νου με την Θεϊκή Χριστιανική παρέμβαση....λέμε τώρα....

Telekinisis συμφωνώ με αυτά που λες μόνο που το "όραμα" δεν προήλθε από τον Θεό του ΗΛΙΟΥ αλλά από τον Χριστιανικό Θεό....ΧΡ, σταυρός, αγγελάκια, σάλπιγγες και αλλα τέτοια.....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 14:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
συγνώμη τώρα τα είδα

Peronosporos
"Ο Κων/νος τί σχέση είχε με τον χριστιανισμό;; Καμμία."

ε όχι και καμία βρε Peronospore κοτζάμ όραμα είχε, καινούρια πρωτεύουσα έφτιαξε με βάση την Χριστιανική Θρησκεία και εσύ λες τίποτα...έχτισε εκκλησίες...και τι δεν έκανε ο άνθρωπος για τον Χριστιανισμός και έρχεσαι και λες καμία σχέση ε όχι

Peronosporos
"Απλά οι πολιτικές του επιλογές ευνοήσαν την ανάπτυξη του χριστιανισμού όπως πολύ σωστά είπες."

Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι η βάση του Χριστιανισμού είναι αίμα....η πολιτική επιροή που είχε πλέον η Χριστιανική Θρησκεία μέσω των Παπάδων ήταν τεράστια και επιρέαζαν τις αποφάσεις του αυτοκράτορα....δεν είναι μια απλή εύνοια....

Peronosporos
"Ρε παιδιά κανείς δεν ισχυρίζεται ότι ήταν χριστιανός ο άνθρωπος, το ότι βαπτίστηκε στο τέλος της ζωής του δεν λέει τίποτα."

Νομίζω ότι υπάρχει η εικασία ότι το έκανε αυτό ο Κων/νος έτσι ώστε να μην είναι αμαρτωλός, δηλαδή σκότωνε αβέρτα με πρόφαση τον Θεό ήλιο...όταν ήταν στα τελευταία του τσακ άλλαξε νταμπλο....γάτος....

Αυτό βεβαίως βεβαίως είναι εικασία και δεν μπορεί να αποδειχθεί με τίποτα....

Peronosporos
"Και για τον Πλάτωνα τα ίδια λένε και τί έγινε??? Ήταν ο Πλάτωνας χριστιανός?? όχι βέβαια!!!"

ε τι να πουν βρε Peronospore σε ένα έθνος με μια ιστορία που ούτε σήμερα δεν γνωρίζουμε....πως θα παίρναγε η σύνδεση Αρχαίας Ελλάδας με την "Νέα" Ελλάδα....πετάνε ένα και ο Πλάτωνας Χριστιανός ήταν γιατί οι ιδέες του είναι ίδιες με του Χριστιανισμού και καθαρίσανε....πολιτική φίλε μου πολιτική....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 16:36:31  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε παιδιά όση σχέση είχε ο Κων/νος με τον χριστιανισμό άλλη τόση έχω εγώ με τους εξωγήινους.... Ο άνθρωπος βλέποντας ότι διαδόθηκε ο χριστιανισμός έκανε μια πράξη υστεροφημίας.
Δηλαδή αν βγώ και πώ ότι είμαι ο 14ος απόστολος, θα πάει να επί ότι είμαι κιόλας???? Ένας τρελάρας και μισός θα είμαι αυτός όμως ήταν αυτοκράτορας και έκανε ότι ήθελε και έτσι πέταξε και ο γάιδαρος .

GDS1 μια παρέμβαση

quote:
Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι η βάση του Χριστιανισμού είναι αίμα...
αυτό που εξελίχθηκε στην συνέχεια εννοείς, γιατί οι άποροι που ακολούθησαν τον Χριστό δεν έσφαξαν κανένα. Οι μαθητές των μαθητών τους έκαναν αυτά που τους κατηγορείτε μετά από 300 χρόνια κοντά 10 γενεές δηλαδή....
Μέχρι τότε οι χριστιανοί σφάζαν δηλαδή και επεκτεινόταν η θρησκεία?? Δεν σας καταλαβαίνω παίδες....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 20:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
Αγαπητέ μου φίλε τον λατρεύεις τον Άγιο Κωνσταντίνο ως έναν απο τους μεγαλύτερους πατέρες της θρησκείας σου. Τον προσκυνάς και πίνεις νερό στο όνομα του. Και όχι μονάχα αυτόν αλλά και όλους τους μεγάλους σφαγείς αυτοκράτορες της πρωτοβυζαντινής περιόδου. Απο την στιγμή που απαρνείσαι το εν λόγω πρόσωπο απαρνείσαι και την ίδια σου την θρησκεία. Διαφορετικά θα έπρεπε να καταγγείλεις το γεγονός στους εκπροσώπους της ίδιας της θρησκείας που υποστηρίζεις. Δέν είναι δυνατόν η θρησκεία που εκπροσωπεί τάχατες την ίδια την αγάπη νομίζοντας οτι έχει το μονοπώλιο ώς προς αυτή να τοποθετεί στην κεφαλή της πρόσωπα που έσφαξαν την ίδια τους την οικογένεια. Πρόσωπα που ισοπέδωσαν θρησκείες και έθιμα τα οποία σεβάστηκαν λαοί τους οποίους έχετε ώς παράδειγμα προς αποφυγήν.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 21:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Telekinisis συμφωνώ με αυτά που λες μόνο που το "όραμα" δεν προήλθε από τον Θεό του ΗΛΙΟΥ αλλά από τον Χριστιανικό Θεό....ΧΡ, σταυρός, αγγελάκια, σάλπιγγες και αλλα τέτοια.....

Απλά ήθελα να σου πω οτι είναι ιστορικά επιβεβαιωμένο οτι το όραμα του Κων/νου ήταν παραμύθι που επιννόησε ο ίδιος ο Κων/νος.
Το ψέμα του επιβεβαιώνεται απο τους ίδιους τους λόγιους του βυζαντίου.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 23:56:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μηδενιστής
Αγαπητέ μου φίλε τον λατρεύεις τον Άγιο Κωνσταντίνο ως έναν απο τους μεγαλύτερους πατέρες της θρησκείας σου. ............
Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα

Τι έκανε λέει;;;
Ο Μέγας Κωνσταντίνος ένας από τους μεγαλύτερους πατέρες του Χριστιανισμού;;; Τι άλλο θα ακούσουμε βρε παιδιά εδώ μέσα;;;;

Βρε Μηδενιστή μου, που το διάβασες αυτό;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 00:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Ο Κων/νος δεν δίωξε εθνικούς δεν γκρέμισε ναούς. Ήταν εθνικός.

Αυτό που καίει τους παγανιστές είναι : γιατί διέταξε ανεξιθρησκεία?
Τι είναι αυτό? Νέο φρούτο? Δηλαδή μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει?
Αρχισαν υπαρξιακοί, φιλόζωοι προβληματισμοί, όπως πως τα λιονταράκια θα πεθάνουν απ την πείνα κτλ.
Γιατί τότε έτσι γινόταν.
Δεν έλεγαν, τράβα του μιά στο κεφάλι του αλήτη, η στείλτον ηλεκτρική καρέκλα, γιατί δεν είχαν ηλεκτρισμό. Αφού δεν είχαν ηλεκτρισμό δεν είχαν και τηλεόραση.
Και αφού δεν είχαν τηλεόραση, τι χαρά έκαναν τα παληκάρια στην κερκίδα όταν γέμιζε η πίστα αίμα! δεν περιγράφεται!
Λοιπόν ο Μέγας Κωνσταντίνος ήταν και Μέγας εθνικός. Ήταν Μέγας πολιτικός . Το "εν τούτω νίκα" δεν κόπτομαι ότι το είδε όραμα η μάλλον τον θαυμάζω αν ήταν πολιτική εφεύρεση, γιατί η πολιτική μήτηρ των επιστημών ώς έλεγαν και οι αρχαίοι ημών.
Το αν έγινε χριστιανός στο τέλος και άγιασε , ουκ οιδα, ο θεός οιδε.
Ο κάθε άνθρωπος εκτός από το επάγγελμα και τις εξ αυτού ρουτίνες, είναι άνθρωπος απλός όπως όλοι.

Πολέμους και σφαγές έκαναν όλοι οι εθνικοί αυτοκράτορες.
Εσφαζαν στην ημεδαπή και αλλαχού.

Οι δε αρχαίοι ημών το είχαν παραξιλώσει.
Ηρακλής - Δόξα Ξάνθης.
Για να πάει ο Αθηναίος τουρισμό στη Σπάρτη πήγαινε μέσω Πατρών γιατί τα 2 τελευταία ντέρμπι ήταν μέ Κόρινθο και Αργος.

Αλλά κατά το χριστιανισμό ούτε αυτοί αποκλείονται της βασιλείας των ουρανών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Ο Κων/νος δεν δίωξε εθνικούς δεν γκρέμισε ναούς. Ήταν εθνικός.

Γειά σου μεγάλε ιστορικέ, πες μας κι΄άλλα γουστάρω.

Αλήθεια τι εθνικός ήταν ο Κων/νος? Εθνικός Αστέρας ας πούμε???

Επί τη ευκαιρία, παγανιστές μας είπες, ΟΚ.

Αυτό που καίει τους χριστιανόπληκτους είναι πως "διάολο" ξαναφυτρώσαμε παρά το τσεκούρι που έπεσε.

Η συνέχεια στο ντέρμπι Χριστιανοί-Δωδεκαθεϊστές, σύντομα κοντά σας.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 02:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Περονόσπορε...
quote:
Υ.Γ. Σίγουρα είσαι φυσική ξανθιά?? Αποκλείεται δεν το πιστεύω

Είμαι είμαι, αλλά βάφω τις ρίζες καστανές για τεχνητή νοημοσύνη

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 02:44:48  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Telekinesis, εφόσον και εσύ έχεις βαπτιστεί (υποθέτω), άρα είσαι Χριστιανός;;;

Έτσι δεν είναι;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 08:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Καλημέρα σε όλους

Peronospore εντάξει έχουμε διαφορετική άποψη στο θέμα Κων/νου...η γνώμη μου είναι ότι η σχέση του με τον Χριστιανισμό ήταν πολύ πιο κοντινή διότι

1) Πολέμαγε με τον Θεό
2) Η ίδρυση της νέας πρωτεύουσας της Ρώμης είχε Χριστιανική βάση
3) Βαφτίστηκε στο τέλος (και στο τέλος δεν παίζεις....τουλάχιστον όταν έρθει εκείνη την ώρα δεν θα σκεφθώ την υστεροφημία μου αλλά το τομάρι μου)

Αλλά οκ εντάξει απόψεις

"αυτό που εξελίχθηκε στην συνέχεια εννοείς, γιατί οι άποροι που ακολούθησαν τον Χριστό δεν έσφαξαν κανένα."

Περονόσπορε μάλλον εννοείς τους Απόστολους...ναι δεν εξανάγκασαν αυτοί με ξίφος κανέναν χρησιμοποίησαν μέσα ψυχολογίας( πχ πεινάτε;;;; στο παράδεισο θα τρώτε καρβέλια...και θα βλέπετε τους πλούσιους και αριστοκράτες να καίγονται στο πυρ .....)

Πέρα από την πλάκα ο Χριστιανισμός σαν Θρησκεία δεν βασίζεται σε αυτούς (δεν λέω ότι δεν έκαναν έργο) η Χριστιανική Θρησκεία οφείλη την υπαρξή της στους Βυζαντινούς αυτοκράτορες (Κων/νος και επόμενοι). Αν δεν υπήρχαν αυτοί το συγκεκριμένο Θρήσκευμα θα είχε ξεχαστεί. Νομίζω δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσουμε, συμφωνούμε σε αυτό.

Telekinesis ok σε έπιασα....είμαι λίγο αργός


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 14/12/2005 09:13:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 09:45:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πέρα από την πλάκα ο Χριστιανισμός σαν Θρησκεία δεν βασίζεται σε αυτούς (δεν λέω ότι δεν έκαναν έργο) η Χριστιανική Θρησκεία οφείλη την υπαρξή της στους Βυζαντινούς αυτοκράτορες (Κων/νος και επόμενοι). Αν δεν υπήρχαν αυτοί το συγκεκριμένο Θρήσκευμα θα είχε ξεχαστεί. Νομίζω δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσουμε, συμφωνούμε σε αυτό.
Εγώ μια ερώτηση να κάνω: στη δύση που δεν υπήρχαν αυτοκράτορες γιατί διαδόθηκε ο χριστιανισμός και μάλιστα σε παγανιστές λαούς. Για την Ελληνική επικράτεια μπορεί να ισχύει αυτό που λές, στη δύση όμως
Μετά τον Θεοδόσιο η δυτική αυτοκρατορία διαλύθηκε πρακτικά. Οι δυτικοί όμως εκχριστιανίστηκαν. Εκεί τί παίχτηκε ρε παιδιά

Στα υπόλοιπα που λές συμφωνώ απόλυτα....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 10:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Νομίζω είναι απλή η αιτιολόγηση της επέλασης της Χριστιανικής Θρησκείας σε άλλες Δυτικές χώρες πχ Αμερική (που είναι και πρόσφατη) ...... σκοτώστε τους όλους .....

Αν και δεν γνωρίζω καλά ίσως κάποιος άλλος να μπορεί να βοηθήσει στο ερωτημά σου...

όταν εννοείς συμφωνείς με τα άλλα εννοείς και ότι δέχεσαι ότι είμαι ΑΡΓΟΣ;;;;;; U WILL DIE.......


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 10:48:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
όταν εννοείς συμφωνείς με τα άλλα εννοείς και ότι δέχεσαι ότι είμαι ΑΡΓΟΣ;;;;;; U WILL DIE.......
Ναι είσαι αργός... στο τρέξιμο

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 11:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΣΩΣΕΣ.....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 11:16:32  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σας

Χωρίς να θέλω να γίνω κακιά , καλά καλά ακόμα δε γράφτηκα ...
μερικοί εδώ μέσα έχουν πάρει διαζύγιο με την τεκμηρίωση
και την απόδειξη.

Από ένα λεξικό που έχω ...

τεκμηρίωση:Ουσ. = απόδειξη ή ενίσχυση μιας απόδειξης με στοιχεία
που φανερώνουν την αλήθεια,
επιβεβαίωση της αλήθειας ενός πράγματος κατά τρόπο αναμφισβήτητο
απόδειξη με ολοκάθαρο τρόπο
ενίσχυση, στήριξη μιας απόδειξης με ντοκουμέντα

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 11:20:36  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα
Ποιό καλό και άξιο παληκάρι μπορεί
να αποδείξει ότι ο Χριστιανισμός
μας επιβλήθηκε και δεν τον πιστέψαμε
ή
δεν μας επιβλήθηκε αλλά τον πιστέψαμε ?

Τι ντοκουμέντα έχετε ? ?

Στην Λατινική Αμερική για παράδειγμα όπως προαναφέρθηκε
έπεσε τσεκούρι μαχαίρι και φωτιά και τελικά τον πιστέψανε.
Βέβαια αυτοί είναι αιρετικοί καθολικοί. Κακοί και εξαπατημένοι δηλαδή.


---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 12:15:49  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Radmila ποιός σου είπε ότι μπορεί να τεκμηριωθεί η μία ή άλλη θέση. Έγκειται καθαρά στον τρόπο που σκέφτεσαι και στα πιστεύω σου. Η ιστορία είναι υποκειμενική σε κάποια σημεία, ιδίως όταν δεν αφορά γεγονότα αλλά πρόσωπα και ο καθένας ερμηνεύει τις πηγές (που και αυτές υποκειμενικές είναι) κατά το δοκούν.
Είναι αδύνατον να αποδειχθεί μια ιστορική αλήθεια με τον τρόπο που ορίζει η φυσική. Στην ιστορία δεν μιλάμε για αποδείξεις και πειράματα, αλλά για γεγονότα και πηγές. Η αξιοπιστία των πηγών και το κατα πόσο αντιπροσωπεύουν την "κοινώς αποδεκτή" ιστορία είναι το θέμα μας και όχι οι "αποδείξεις".

Με την φυσική έννοια αποδείξεις είναι να βρείς τα λείψανα κάποιου ιστορικού προσώπου ή κάποιο αντικείμενο το οποίο αποδίδεται στον τάδε ή στον δείνα ή να βρείς μια αρχαιολογική τοποθεσία. Μην ξεχνάς ότι η Τροία θεωρείτω μύθος μέχρι που ανακαλύφθηκε από τον Σλίμαν. Άρα δεν ψάχνουμε αποδείξεις αλλά πηγές. Όσο για το τί είναι αλήθεια αυτό είναι λίγο σχετικό εκτός αν έχεις ενημέρωση από πρώτο χέρι (είσαι παρών στα τεκταινόμενα δηλαδή).

Φιλικά

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 12:29:11  Εμφάνιση Προφίλ
Σαφώς και υπάρχει μια διαφορά στην ερμηνεία
ιστορικών γεγονότων και στην απόδειξη φυσικών
φαινομένων αλλά εδώ μιλάμε για ντοκουμέντα
που στηρίζουν αυτά που λέμε

Ο Μ.Κωνσταντίνος για παράδειγμα εορτάζεται
στις 21Μαΐου και δεν μπορεί κάποιος που
υποστηρίζει τον Χριστιανισμό να λέει "ουκ είδα"

Βασικά ,οι θρησκείες ήταν ανέκαθεν το όπλο εξουσιασμού
στα χέρια των εξουσιαστών και οι Αυτοκράτορες δεν
πίστευαν πουθενά , ισχυρίζονταν ότι πίστευαν
για να ικανοποιήσουν κάποιες σκοπιμότητες.

Αν πίστευαν δεν θα ήταν αυτοκράτορες αλλά υπήκοοι.

Αν δεν καταλαβαίνουμε αυτά τα απλά , τότε ....


---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 12:34:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
by Peronosporos
Φίλη Radmila ποιός σου είπε ότι μπορεί να τεκμηριωθεί η μία ή άλλη θέση. Έγκειται καθαρά στον τρόπο που σκέφτεσαι και στα πιστεύω σου. Η ιστορία είναι υποκειμενική σε κάποια σημεία, ιδίως όταν δεν αφορά γεγονότα αλλά πρόσωπα και ο καθένας ερμηνεύει τις πηγές (που και αυτές υποκειμενικές είναι) κατά το δοκούν.
Είναι αδύνατον να αποδειχθεί μια ιστορική αλήθεια με τον τρόπο που ορίζει η φυσική. Στην ιστορία δεν μιλάμε για αποδείξεις και πειράματα, αλλά για γεγονότα και πηγές. Η αξιοπιστία των πηγών και το κατα πόσο αντιπροσωπεύουν την "κοινώς αποδεκτή" ιστορία είναι το θέμα μας και όχι οι "αποδείξεις".

Με την φυσική έννοια αποδείξεις είναι να βρείς τα λείψανα κάποιου ιστορικού προσώπου ή κάποιο αντικείμενο το οποίο αποδίδεται στον τάδε ή στον δείνα ή να βρείς μια αρχαιολογική τοποθεσία. Μην ξεχνάς ότι η Τροία θεωρείτω μύθος μέχρι που ανακαλύφθηκε από τον Σλίμαν. Άρα δεν ψάχνουμε αποδείξεις αλλά πηγές. Όσο για το τί είναι αλήθεια αυτό είναι λίγο σχετικό εκτός αν έχεις ενημέρωση από πρώτο χέρι (είσαι παρών στα τεκταινόμενα δηλαδή).

Φιλικά

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος


Και εφόσον η ιστορία είναι είναι υποκειμενική (για μένα δεν είναι)
τότε όταν μιλάμε για θρησκείες μπορούμε να υποθέσουμε ότι τα
πάντα είναι μόνο ερμηνείες και ζήτημα φιλολογικής ανάπτυξης
στα μονοπάτια της αυθαιρεσίας και του ετσιθελισμού.


---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 12:46:12  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Radmila,
Αν κατάλαβα καλά, θεωρείς τον Μ. Κωνσταντίνο Χριστιανό. Μπορείς να μου πεις που βασίζεις τη διαπίστωσή σου αυτή;;

Να υποθέσω και εγώ πως, εφόσον είσαι βαπτισμένη (αν είσαι όντως), είσαι Χριστιανή, σωστά;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 13:38:30  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν κατάλαβες καλά
Δεν τον θεωρώ Χριστιανό αλλά τον θεωρώ ικανό να
αντιληφθεί την πραγματικότητα με την λογική ενός
Αυτοκράτορα και να προβεί σε ενέργειες που
εξυπηρετούν σκοπιμότητες.

Θα στοιχημάτιζα ότι δεν ήταν τίποτα, ούτε sol τάδε
ούτε Χριστιανός. Και φυσικά ένας άνθρωπος που σφάζει
μέλη της οικογένειάς για να εξασφαλίσει την ακεραιότητα
της δικής του εξουσίας , δεν είναι δυνατόν να μετανοεί
ούτε να χωράει στο κεφάλι του τίποτα περισσότερο από
έναν τιποτένιο αυτοκρατορικό θρόνο. Κατ επέκταση
η καρδία του δεν θα μπορούσε να αντέξει το βάρος
κανενός θεού και καμίας αγάπης.

ΟΜΩς η εκκλησία τον εορτάζει.
Αυτό είναι το στοιχείο που δεν θέλω να προσπερνάμε
με ελαφρότητα και να σφυράμε αδιάφοροι .
Τον εορτάζει και εορτάζει και την μητέρα του.


ΥΓ
Λυπάμαι αλλά μάλλον θα αποχωρήσω ρε παιδιά ,
φτύνω αίμα να στείλω ένα μήνυμα ,λες και κατεβάζω εμ πι θρι
απο το νετ . Πολύ αργό αυτό το esoterica . Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος ?


---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧ

Edited by - Radmila on 14/12/2005 13:45:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 17:53:19  Εμφάνιση Προφίλ
Όντως, εδώ και μερικές ημέρες, το Εσωτέρικα σέρνεται;; Εγώ με ταχύτατη γραμμή ADSL και δεν καταφέρνω να ανοίξω την ιστοσελίδα!!!

Radmila,
"Δεν τον θεωρώ Χριστιανό αλλά τον θεωρώ ικανό να
αντιληφθεί την πραγματικότητα με την λογική ενός
Αυτοκράτορα και να προβεί σε ενέργειες που
εξυπηρετούν σκοπιμότητες."

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ σχετικά με τον Μ. Κωνσταντίνο, αλλά και σχετικά με άλλους αυτοκράτορες που πέρασαν και άφησαν τη σφραγίδα τους στο πέρασμα της ιστορίας.

Αυτό που με κάνει να αντιδρώ είναι η στάση, συνήθως των νεοπαγανιστών, που θέλουν ντε και καλά να τον βαπτίζουν Χριστιανό έτσι ώστε να αποδίδουν τις όποιες κατακριτέες πράξεις του, στον Χριστιανισμό!!!

Όπως δεν μπορούμε να καταδικάσουμε ολόκληρο τον Ελληνισμό για κάποιες πράξεις που έκαναν κάποιοι πρόγονοί μας ή και που διαπράττουν ακόμη και σήμερα οι σύγχρονοί μας, ακόμη περισσότερο, δεν μπορούμε να καταδικάσουμε τον Χριστιανισμό στο όνομα του Μ. Κωνσταντίνου που ουδέποτε υπήρξε Χριστιανός, και στο κάτω-κάτω της γραφής, κανείς δεν γεννιέται Χριστιανός, Έλληνας όμως ναι (το γένος)!

Όσον αφορά το αν δύναται να μετανοήσει κάποιος άνθρωπος, εγώ τουλάχιστον δεν θεωρώ ικανό τον εαυτό μου να κρίνει για το ποιος είναι ικανός και ποιος όχι!!!
Αυτό είναι έργο του Θεού και κανείς δεν μπορεί, σε τελευταία ανάλυση, να κοροϊδέψει Αυτόν που μας παραχώρησε την εν λόγω δυνατότητα.

Τώρα, για ποιον λόγο η Εκκλησία μας σήμερα τιμά τη μητέρα του και αυτόν τον ίδιο, είναι άλλο θέμα το οποίο και δεν είναι η αφορμή για τις κατηγορίες που προσάπτουν οι νεοπαγανιστές στο Χριστιανισμό.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 18:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
"Αυτό ακριβώς λέω και εγώ σχετικά με τον Μ. Κωνσταντίνο, αλλά και σχετικά με άλλους αυτοκράτορες που πέρασαν και άφησαν τη σφραγίδα τους στο πέρασμα της ιστορίας.

Αυτό που με κάνει να αντιδρώ είναι η στάση, συνήθως των νεοπαγανιστών, που θέλουν ντε και καλά να τον βαπτίζουν Χριστιανό έτσι ώστε να αποδίδουν τις όποιες κατακριτέες πράξεις του, στον Χριστιανισμό!!!"

Ψηλέ

1) Η Θρησκεία δέχεται τον Κων/νο ως Μέγα Χριστιανό
2) Έκανε πολλά για τον Χριστιανισμό είτε ήταν είτε δεν ήταν (και αυτός και οι άλλοι)
3) Είχε συμβούλους Χριστιανούς (πχ η Μητέρα του)(και αυτός και οι άλλοι)

Λοιπόν δεν με ενδιαφέρει τι ήταν, με ενδιαφέρει τι ΕΚΑΝΕ για τον χριστιανισμό και αυτός και οι υπόλοιποι...

capito?????


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 18:33:30  Εμφάνιση Προφίλ
GDS1,
Συγχώρα με αλλά, επέτρεψέ μου να σου πως τα έκανες ολίγον τι μαντάρα:

"Ψηλέ

1) Η Θρησκεία δέχεται τον Κων/νο ως Μέγα Χριστιανό
2) Έκανε πολλά για τον Χριστιανισμό είτε ήταν είτε δεν ήταν (και αυτός και οι άλλοι)
3) Είχε συμβούλους Χριστιανούς (πχ η Μητέρα του)(και αυτός και οι άλλοι)"

Καλά μας τα είπες, αλλά δεν κατάλαβα τι θες να πεις;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 18:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Με απλά λόγια....

δεν έχει σημασία αν ο Κων/νος πίστευε στον Χριστιανικό σημασία έχει τι ΕΚΑΝΕ για τον Χριστιανικό Θεό...

το ίδιο φυσικά και για τους επόμενους βασιλείς του Βυζαντίου πχ Θεοδώσιος....

capito???


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 19:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Φίλη Radmila

Κατ'αρχάς καλωσόρισες στο χώρο και όχι δε γίνεσαι "κακιά", είσαι όμως λίγο αόριστη όταν λες "μερικοί" δεν τεκμηριώνουν τη θέση τους.
Δεν ξέρω αν διάβασες καν τις θέσεις μου, άρα δεν ξέρω αν στους "μερικούς" συμπεριλαμβάνεται και η αφεντιά μου.

Σε ό,τι αφορά τα τεκτενόμενα όπως έχουν καταγραφεί ιστορικά, (και στο βαθμό που οι ίδιες οι καταγραφές είναι ακριβείς), δεν τίθεται θέμα υποκειμενικής ερμηνείας. Αν έγινε κάτι συγκεκριμένο, είναι αντικειμενικά δεδομένο. Ο υποκειμενισμός παίζει στον τρόπο που ερμηνεύονται κάποια δεδομένα, ή στην επιλεκτική επιλογή και σχολιασμό συγκεκριμένων γεγονότων, για να εξυπηρετηθεί το επιχείρημα που θέλει ο καθένας να προβάλλει.

Σε ό,τι με αφορά πάντως, επιδιώκω να τεκμηριώνω πάντα τις θέσεις μου με ορθολογιστικό επιχείρημα, όπως επιδιώκω να βλέπω τα πράγματα όσο πιο σφαιρικά δύναμαι, με ευρύνοια και αντικειμενικότητα και όχι παγιδευμένη σε προσωπικά μου "θέλω". Θεωρώ απαράδεκτο δε σε οποιονδήποτε διάλογο, την εμπάθεια και την επιθετικότητα, πράγματα που εκπορεύονται από αυτά τα "θέλω" ή αποτελούν την ενστικτώδικη αντίδραση κάποιων όταν νιώθουν ότι κλονίζονται τα θεμέλια του προσωπικού τους οικοδομήματος.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 20:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Καλώς ήρθες Radmila,

Θα σε προτρέψω να κάνεις ένα πείραμα.
Δώσε απο το υστέρημά σου 100 Ευρώπουλα, αγόρασε ένα βιβλίο Ιστορίας, έγκριτο, ουδέτερου σχήματος, ποιοτικό, λεπτομερές, με ακρίβεια και διασταυρωμένα στοιχεία, τέλος πάντων ένα σοβαρό Ιστορικό βιβλίο.

Μετά, αφού το διαβάσεις καμιά 50αριά φορές και το εμπεδώσεις καλά, στραμπούληξε τα ωραία σου δακτυλάκια για να μεταφέρεις μερικά στοιχεία προς όφελός μας και εν τέλει για να κάνουμε μια ωραία συζήτηση, όσσοι θέλουμε δηλ. να είναι ωραία.

Δεν θα προλάβει να κλείσει 24ωρο το θέμα που θα ανοίξεις.
Όλοι οι ειδικοί Ιστορικοί-Απολογητές σε χρόνο DT θα έχουν κάνει ντου για να σου αποδείξουν πως ό,τι έγραψες είναι προπαγάνδα, είναι λάθος, είναι προσβολή.
Εκτός βέβαια και αν τους βολεύει η τοποθέτησή σου...

Προσωπική συμβουλή:
Διάλεξε τους συνομιλητές σου, ΟΧΙ με κριτήριο σύμφωνων απόψεων αλλά με κριτήριο "Ποιός/ποιά μπορεί να κάνει διάλογο με ΜΗ υπεροπτική στάση, ποιός/ποιά μπορεί να σου προσφέρει γνώση και όχι προπαγάνδα, ποιός/ποιά συνομιλεί μαζί σου ΟΧΙ για να σου κάνει φιγούρα αλλά γιατί πραγμματικά επιθυμεί διάλογο και εσωτερισμό".

Καλή συνέχεια._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 23:57:32  Εμφάνιση Προφίλ
Arela & Telekinisis , το «μήνυμα» ελήφθη .
Είναι πολλά αυτά που πρέπει να διαβάσω και θα το κάνω εκτενέστερα τις
επόμενες μέρες αλλά από όσα έχω δει , όντως ,υπάρχει πολλή αυθαιρεσία
αλλά αυτό είναι σημείο των καιρών.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας .
Το αν πίστεψαν ή όχι (δηλαδή τους επέβαλλαν) τον Χριστιανισμό οι Έλληνες
είναι ένα θέμα που αντικειμενικά πρέπει να παραδεχθούμε ότι δεν απαντιέται
με ένα ναι ή με ένα όχι.

Σαφώς υπάρχουν έλληνες που επέλεξαν την νέα θρησκεία είτε γιατί επένδυσαν
σε αυτήν είτε γιατί πίστεψαν είτε γιατί τους το επέβαλλαν είτε γιατί …. έτσι ,
γιατί ξεμπαρκάρανε μια μέρα και όλοι εκεί ήταν Χριστιανοί και that’s it.

Υπάρχουν και οι εξισλαμισμένοι Βαλαήδες της Μακεδονίας και Τουρκοκρήτες αλλά
και οι γνωστές σε όλους μας περιπτώσεις των γενίτσαρων. Με τον εξισλαμισμό τους
και την αποκοπή τους από την Ορθόδοξη εκκλησία, δέχθηκαν τα ήθη και τα έθιμα των
Μουσουλμάνων , και όταν τον 19ο αιώνα άρχισε η εθνική συγκρότηση των λαών
της βαλκανικής ,αυτοί , επειδή ακριβώς είχαν αρνηθεί την ορθοδοξία και ότι
πολιτισμικά και πνευματικά δεδομένα αυτή ενσάρκωνε , απωλέσθησαν για την
ορθόδοξη πολιτισμική ταυτότητα.
Οι εξισλαμισθέντες έγιναν φορείς του νεοτουρκικού εθνικισμού και εκτουρκίστηκαν
ή ζητούν σήμερα προστασία του πλησιέστερου προς αυτούς πολιτιστικά λαού ,
των Τούρκων.

Άλλοι από αυτούς εξισλαμίσθηκαν είτε δια της βίας είτε οικειοθελώς
και άλλοι ενώ επεδίωξαν να εξισλαμισθούν ,δεν το κατάφεραν , επειδή φιρμάνι
του σουλτάνου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ περισσότερους εξισλαμισμούς λόγω της επίπτωσης που είχε
αυτό στα οικονομικά της Πύλης από την μείωση του κεφαλικού φόρου.

Πιστεύω λοιπόν ότι και στην εποχή της πρώιμης Βυζαντινής περιόδου συνέβησαν
σε αναλογία τα ίδια περίπου γεγονότα. Άλλοι οικειοθελώς και άλλοι δια της βίας,
άλλοι σιωπηρά είπαν «ναι» άλλοι πραγματικά πίστευσαν αλλά ΟΛΟΙ απωλέσθηκαν από
το την αρχαιοελληνική πολιτισμική ταυτότητα εισχωρώντας σε μια εισαγόμενοι θρησκεία.

Το ότι διατηρήθηκαν στον έναν ή στον άλλον βαθμό κληρονομιές της αρχαίας Ελλάδας,
εδώ χωράει πολλή κουβέντα για να διαπιστώσουμε πως διασώθηκαν και πόσο αλλοιώθηκαν
αυτές οι κληρονομιές.

Πάντως , το να διατυμπανίζει κάποιος ότι ΟΛΟΙ οι έλληνες πίστεψαν τον
Χριστιανισμό επειδή ήταν μια ανεπανάληπτη θρησκεία – θεωρία και ότι ΤΙΠΟΤΑ
δεν άλλαξε με αυτή την αλλαγή , ε , επιεικώς , αυτά είναι προπαγάνδες που όποιος
λίγο είναι ψαγμένος απλά μειδιά ,γελάει ή ξεκαρδίζεται.

Αυτά .

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 01:28:10  Εμφάνιση Προφίλ
Απευθυνόμενος στον Telekinesis, θα ήθελα να κάνω μια ευχή:
μακάρι οι προτροπές του προς τη Ραντμίλα να τις κάνει πράξη και ο ίδιος!!

Αγαπητή Ραντμίλα, νομίζω ότι κάνεις ένα λάθος, το οποίο θεωρώ ότι δεν είναι ηθελημένο αλλά εξ αμελείας.

Προβαίνεις σε μια σύγκριση ανόμοιων πραγμάτων.

Αναφέρεις, πολύ σωστά, τον εξισλαμισμό διαφόρων ομάδων, πράξη η οποία επέφερε και την αποκοπή τους από τα ήθη και τα έθιμα του τόπου τους.
Οι εξισλαμισμένες αυτές ομάδες ανθρώπων δεν απαρνήθηκαν ΜΟΝΟ "ότι
πολιτισμικά και πνευματικά δεδομένα ενσάρκωνε η ορθοδοξία", αλλά απαρνήθηκαν και την ελληνική πολιτισμική τους ταυτότητα, υπό συνθήκες που όλοι τις γνωρίζουμε.

Ε ....... δεν νομίζω να έγινε το ίδιο πράγμα και με τους εκχριστιανισμένους έλληνες.

Εγώ πάντως δεν αρνούμαι σήμερα την πολιτισμική μου ταυτότητα!!!
Δεν νομίζω λοιπόν ότι συμβαίνει το ίδιο και με τους απογόνους των γενιτσάρων σήμερα!!!

Είσαι απόλυτη σε αυτό που λες:
"..... αλλά ΟΛΟΙ απωλέσθησαν από την αρχαιοελληνική πολιτισμική ταυτότητα εισχωρώντας σε μια εισαγόμενοι θρησκεία."
Να υποθέσω ότι είσαι και εσύ μια από τους γνώστες της πρωτόγονης και τέλειας αρχαιοελληνικής ταυτότητας έτσι ώστε να μπορείς σήμερα εσύ να μας λες ότι τα άτομα αυτά απωλέσθησαν;;;
Δεν νομίζεις ότι αυτή σου η δήλωση αφήνει να φανεί μια δόση υπεροψίας;;

Κατά τη γνώμη μου, προβαίνεις σε έναν αυθαίρετο συσχετισμό και "μπουρδούκλωμα" μεταξύ απώλειας της θρησκευτικής και της πολιτισμικής ταυτότητας !!!

*****Θα ήθελα να μάθω εν τέλει, ποιος είναι αυτός που μειδιά, γελάει ή και ξεκαρδίζεται


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy