ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: μας Eπιβλήθηκε ή τον Πιστέψαμε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 09:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Ψηλός
«ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ;;»

ΟΧΙ

ΨΗΛΟΣ
«ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ ρεύμα στη χώρα μας!!!»

Το 1ο πιο ήταν Ψηλέ …..μήπως η ίδια η Εκκλησία σου

ΨΗΛΟΣ
«…και όσοι άλλοι έχουν παρόμοιες ιδέες για την ιστορία και σχετικά με τον τίτλο του θέματος, να το σκεφτούν λίγο καλύτερα και να αρχίσουν να αναρωτιούνται, πρώτον για την ορθότητα των όσων πιστεύουν και, δεύτερον, τι προσφέρουν στη χώρα μας τακτικές και τοποθετήσεις σαν και τις δικές τους;»

Τι σχέση έχει ρε Ψηλέ το Θρησκευτικό με το Εθνικό…..δεν νομίζω κανείς με αυτά που λεει να προδίδει την Χώρα του αν εξαιρέσουμε αυτά που λες εσύ περί Μακεδονίας (ξέρω δεν τα εννοείς τα φέρνεις σαν παράδειγμα μόνο)



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 09:54:57  Εμφάνιση Προφίλ
Πέστα βρε Πλωτίνε, πέστα!!!

Ήμουν έτοιμος να απαντήσω στις προκλήσεις τους, αλλά θεωρώ τα λόγια σου ως την καλύτερη απάντηση και για την ώρα δεν έχω παρά .......... να σου βγάλω το καπέλο!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 10:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Ψηλέ με έκαψες τώρα είναι που θα με κατηγορήσουν για εβραιαοχριστιανό...

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 10:24:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Telekinesis,
Μαλλον με παρεξηγησες.
Δεν κανω τον δικηγορο κανενος εδω μεσα,
ουτε εχω προσωπικες σχεσεις με κανεναν.
Απλως ετυχε, να παρακολουθησω τις απαντησεις
του Περονοσπορου και σε αλλα τοπικ.
Το οτι διαθετει χιουμορ, μου αρεσει.
Το οτι εχει αποψη για πολλα θεματα, μου αρεσει.
Δεν ειναι κακο.
Το οτι παρεκτρεπεται μερικες φορες, ειναι
φυσιολογικο, (πολυ το κανουν και συμπεριλαμβανομαι κι εγω),
αλλα ποτε δεν ξερεις, σε τη ψυχολογικη κατασταση
βρισκεται καποιος οταν καθεται να γραψει σ΄ενα τοπικ,
τι διαθεση εχει εκεινη τη στιγμη.
Άντζι σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καλύτερα όμως να μην μπλεχτείς γιατί όπως βλέπεις θα "βάλλεται" ο οποιοσδήποτε με υποστηρίζει...
Εδώ απειλούν και να με κλειδώσουν, καλή δημοκρατία έχουμε πάντως. Το να βρίζεις τα πιστεύω κάποιου (δεν λέω μονο για τα δικά μου) είναι ηθικό, το να αντιδράσει είναι ανήθικο; ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω την λογική τους.
quote:
Ψηλέ με έκαψες τώρα είναι που θα με κατηγορήσουν για εβραιαοχριστιανό...
Κάνεις λάθος, η σκέψη σου είναι γνήσια ελληνική.
Οι έλληνες πάντα απείχαν από τέτοιες ακρότητες και ήταν καταδεκτικοί. Τώρα αν κάποιοι από μας (όπως εγώ πχ.) πιστεύουμε σε κάποιον άγνωστο για αυτούς θεό, αυτό τους μάρανε δηλαδή;;
Δηλαδή αυτό με κάνει Μαμελούκο;; Κρίνουν το τί πιστεύω και όχι τον τρόπο σκέψης μου ή τις γνώσεις μου. Είναι δυνατόν;; Αυτό πρεσβεύαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι των οποίων καυχόνται μερικοί εδώ μέσα ότι είναι απόγονοι;;;
ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΝΤΙΔΡΩ ΕΤΣΙ. ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΕΜΑΤΕ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΝΩ ΚΟΜΠΑΖΕΣΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΤΕ. Η ΑΚΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΑΣ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΕΜΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ!!!! ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΟΡΙΣΩ 1000 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 10:29:25  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΛΩΤΙΝΕ
Εγώ σε "διαβάζω" εδώ μέσα αρκετό καιρό.

Είσαι από τα λίγα άτομα εδώ μέσα που ο λόγος τους είναι λόγος δημιουργικός και λόγος συμφιλίωσης. Και θα πρόσθετα, από τα λίγα παραδείγματα (όσοι απόμειναν) ανθρώπου με γνήσιο Ελληνικό Πνεύμα.

Σε ορισμένα, λίγα, πράγματα έχω διαφορετική άποψη από εσένα αλλά χαίρομαι γιατί αυτή η διαφορά είναι παραγωγική και προάγει το διάλογο και νιώθω πως κερδίζω παρά χάνω .... το χρόνο μου.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το ότι τυχαίνεις ευρείας εκτίμησης από όλο το φόρουμ.

Δεν θέλω να σου χαϊδέψω τα αυτιά ή να σε κάνω να με βλέπεις με καλό μάτι. Κάποια πράγματα όμως πρέπει να λέγονται και να αποδίδουμε τον πρέποντα σεβασμό στα άτομα που τους αξίζει.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 08/12/2005 10:30:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 10:33:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ψηλέ με έκαψες τώρα είναι που θα με κατηγορήσουν για εβραιαοχριστιανό...
--------------------------------------------------------------------------------

Κάνεις λάθος, η σκέψη σου είναι γνήσια ελληνική.


Χαίρομαι που και ο Περονόσπορος έχει την ίδια άποψη με εμένα και, επιπλέον, συνέπεσαν τα μηνύματά μας σχεδόν ταυτόχρονα!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos25266
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 14:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos25266
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΕΔΩ ΤΙ ΛΕΕΙ ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΘΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΤΑΣΟΥΝ

Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΑΙΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΙΩΝΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ . ΑΥΤΟΣ Ο ΑΙΩΝΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΙΩΝΑΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GodsenD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 14:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GodsenD
Peronospore το να πιστεύεις σε όποιον θεό θέλεις είναι δικαίωμα σου αναφαίρετο.
Δεν θα είχα καμία μα καμία διάθεση να ασχοληθώ με φανταστικά πρόσωπα της εβραϊκής θρησκείας σας. Αν αυτά, δεν άπλωναν τα πλοκάμια τους σαν βδέλλες να ρουφίξουν το αίμα της ανθρωπότητας, δεν θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ μαζί τους.
Όμως από τη στιγμή που βάζουν το μακρύ τους (το χέρι εε) στο κοντό των άλλων (τη τσέπη εε), δεν θα φύγουν ατιμώρητοι. Για ποια παράδοση 1000 χρόνων μιλάς περονοσπορέ;;
Σιγά την παράδοση την πολύχρονη, εγώ μια και είμαι κουβαρντάς σου λέω πως ο χριστιανισμός υπάρχει(που δεν υπάρχει) 3250 χρόνια (απο το 1250 πχ που έζησε ο Μωυσής μέχρι σήμερα) αν και κανονικά είναι απο το 0 μέχρι σήμερα.

Τι έχεις να πεις για όσους ζούσανε πρίν το 10.000 πχ ή μετά, μέχρι να φτάσουμε στο 1250πχ όπου ο Μωυσής, ο ξάδερφος του φαραώ Ραμσή άρχισε να βλέπει θεούς στον ύπνο του, να του τάζουνε καρβέλια;;

Η Ελλάδα δυστυχώς έχει 2000 χρόνια μαύρης ιστορίας, με μερικές αναλαμπές ελπίδας για να μην καταρρακωθεί το πνεύμα μας.
Έτσι είναι το σχέδιο της "μοίρας" (Ειμαρμ..) και έτσι θα γίνει. Μετά απο 2000 χρόνια, θα έχει πληρώσει το τίμημα ο Ελληνισμός για τα λάθη που διέπραξε και η τιμωρία θα αρθεί.

Θρησκείες λοιπόν που διονίζουν το σκοταδισμό του πνεύματος ή χρησιμοποιηθήκαν για να μας υποδουλώσουν και να μας εκμεταλλεύονται από τη γέννηση μέχρι το τάφο, δεν χωράνε στην παιδεία μας και θα καταστραφούν.

Η Μαρία(παναγία) ουδε μία σχέση είχε με το γέννος Δαυβίδ γιατί ήταν ξάδερφη της Ελισάβετ που ήταν γυναίκα του Ζαχαρία. Εφόσον ο jesus ήταν παιδί της Μαρίας και του "κρίνου", που βρήκαν οι χριστιανοί(εβραίοι)
οτι ο θεός κατάγετε απο τη ράτσα του Ιωσήφ;;
Αφου ο θεός σας είναι αγέννητος (τρομάρα σας) πως έγινε απόγονος των (αμαρτωλων απο το πρωπατορικό αμάρτημα)δημιουργημάτων του;;
Ο jesus ήταν 4 σε 1 καταπληκτικό!!! Ηταν πατήρ-υιός-πνεύμα αλλά και άνθρωπος γιατί αμφισβητούσε το θέλημα των τριών πρώτων.
Καλά ο jesus όποτε φαίνεται να προσεύχεται που μιλούσε;;
Στον εαυτό του;;
Ρωτούσε στον ουρανό για το θέλημα του και ενω είχε αποφασίσει τι θα κάνει νωρίτερα και το ήξερε, μετά το αμφισβητούσε(;)!!
Εδώ έρχεται η ανθρώπινη φύση του να σώσει την κατάσταση, γιατί η φώτιση από το θεό ερχόταν μόνο εργάσιμες μέρες, όποτε τις υπόλοιπες σκέφτονταν σαν άνθρωπος και όχι θεός.
Για όλα έχουν ενα σόφισμα οι παπάδες, οι μπουνταλάδες τους πιστεύουν αβίαστα και νομίζουν οτι το κάνουν απο επιλογή τους.
Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αφου ειστέ χριστιανοί τυπικά (στην εκκλησία μονο πάσχα και χριστούγεννα άντε και στα Φώτα)κόπτεστε να υποστηρίξετε ένα παραμύθι που και οι ίδιοι δεν πολυ πιστεύετε.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos25266
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 16:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos25266
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΘΕΛΕΙ. ΣΤΟΝ ΔΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΣΤΗΝ ΗΡΑ ΣΤΑ ΒΟΔΙΑ ΣΤΑ ΜΟΣΧΑΡΙΑ ΣΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ .

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ , ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΕΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΜΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΘΕΙΡΕΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 17:03:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΘΕΛΕΙ. ΣΤΟΝ ΔΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΣΤΗΝ ΗΡΑ ΣΤΑ ΒΟΔΙΑ ΣΤΑ ΜΟΣΧΑΡΙΑ ΣΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ .

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ , ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΕΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΜΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΘΕΙΡΕΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.


Έτσι μπράβο να τα ακούσουν αυτά και από άλλους μπας και τα εμπεδώσουν.
Εγώ δεν ασχολούμαι με την Εστία και την Άρτεμη και τον Ήφαιστο, εσείς γιατί ασχολείστε με τον Θεό. Και άθεοι να είστε, τί σας νοιάζει κάτι που για εσας δεν υπάρχει;;;;
Κάτι τύποι σαν και εσάς ώρες ώρες με κάνουν να νοιώθω υπερευφυής.

Φιλικά Περονοτέτοιος

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 17:23:51  Εμφάνιση Προφίλ
Πράγματι,
Όλη, μα όλη η επιχειρηματολογία, αυτών που θέλουν να ονομάζονται εθνικοί σήμερα, στηρίζεται στη λασπολογία κατά του Χριστιανισμού!!!

Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο panos25266, αυτό που κάνουν, έως τώρα, είναι να προσβάλουν την πίστη της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού.

Είστε σίγουροι βρε υπερέλληνες ότι εσείς, με τον τρόπο που συμπεριφέρεστε, τιμάτε και αντιπροσωπεύετε τους ένδοξους αρχαίους μας;;;;; Για σκεφτείτε λίγο πιο ψύχραιμα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 17:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Λοιπόόόόν,

Φίλοι μου,

Όταν "παρεκτρέπεστε" διότι η "διάθεσή" σας δεν είναι "καλή", προσβάλετε τους άλλους με πλάγιο ή ευθύ τρόπο.
Μην με βάλετε στη διαδικασία copy-paste απο τα τραγικά σας "λογάκια" που εκσφενδονίζετε όποτε έχετε ακεφιές.
Προσπαθείτε να βαπτίσετε τις προσβολές σας ως "αντίθετη γνώμη" για να γλιτώσετε των ευθυνών?
Να είστε βέβαιοι πως ΟΥΤΕ οι συμαχίες θα σας γλιτώσουν ΟΥΤΕ η βαθμίδα σας.
Βλέπω οτι ΟΥΤΕ ΚΑΝ αποδέχεστε τις ευθύνες της συμπεριφοράς σας και ΦΥΣΙΚΑ πετάτε το μπαλάκι όλοι μαζί εκεί που σας βολεύει.
Και βέβαια αν σας κλειδώσει η διαχείρηση θα αρχίσετε να φωνάζετε για δημοκρατία, για αδικία και τα λοιπά σχετικά.
Βέβαια, η διαχείρηση θα φταίει που διέγραψε αυτά τα καλά παιδιά επειδή είχαν ακεφιές.
Λοιπόν, άμα έχετε ακεφιές να πηγαίνετε να την πέσετε για νάνι
το φόρουμ και το κάθε μέλλος του δεν έχουν καμιά υποχρέωση να σας ανέχονται ΟΥΤΕ εσάς ΟΥΤΕ τις "ακεφιές" σας.
Και μαγκιά δεν είναι να προσβάλεις τον συνομιλητή σου, μαγκιά είναι να ξέρεις να ζητάς συγνώμη όταν έχεις κάνει ένα λάθος, μαγκιά είναι να αναλαμβάνεις τις ευθύνες για την συμπεριφορά σου.
Και για όσσους διάβασαν αυτό εδώ και συνεχίζουν να ζαμογελούν ειρωνικά:

Ο λογαριασμός φεύγει, το κλειδί έρχεται. Keep Walking!!!

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 18:40:53  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Telekinesis μου,
τι λόγια είναι αυτά που λες τώρα;;
Πού ένιωσες προσβεβλημένος εσύ;;;

Μωρέ ξέρω εγώ, ............ αυτός ο Πλωτίνος φταίει!!!

Είδες πως εκφράζεται;;;
Πάντα το έλεγα εγώ ότι είναι παλιοχαρακτήρας!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 12:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Αυτό το ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ=ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ τα λέει όλα για τους αντίπαλους της χριστιανικής πίστης, και για το πόση επαφή έχουν με την αντικειμενικότητα, τον σεβασμό και την ορθή κρίση στην σύγχρονη Ελλάδα.
Όπως βλέπω ο φίλος Goldsend έχει αναλάβει να συνεχίσει το ίδιο έργο σε αυτό το θέμα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 00:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:

Πράγματι,
Όλη, μα όλη η επιχειρηματολογία, αυτών που θέλουν να ονομάζονται εθνικοί σήμερα, στηρίζεται στη λασπολογία κατά του Χριστιανισμού!!!

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το κάνουν οι εθνικοί αυτό, γιατί απλά ο χριστιανισμός αυτολασπολογείται από μόνος του, να μίλησουμε για σκάνδαλα θες; άστο καλύτερα....
δείτε παρακάτω, ένας χρήσιμος οδηγός παρασκευής χριστιανικών ..."θαυμάτων".

Η ΦΑΜΠΡΙΚΑ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ

ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΜΟΝΑΧΟΣ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΙ ΤΟ... "ΙΕΡΟ" ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΟΥ ΕΞΑΠΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΗ-ΣΑΥΡΙΖΕΙ
ΠΗΓΗ: PRESS TIME, ΠΕΜΠΤΗ 8 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2005


http://ellhn.e-e-e.gr/news_report/assets/miracles_1.jpg
http://ellhn.e-e-e.gr/news_report/assets/miracles_2.jpg
http://ellhn.e-e-e.gr/news_report/assets/miracles_3.jpg

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 01:54:04  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Σκέπτικ νομίζω ότι ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ τίποτα από αυτά που έγραψε ο panos25266!!! Έχω την εντύπωση ότι εσύ παίζεις μόνο το βιολί σου και δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις και κάτι από εδώ μέσα.

Οι αυτοαποκαλούμενοι εθνικοί ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ;;;
Ποιός ο λόγος ύπαρξής τους;;;

Μήπως μιλάνε για κάποια κοινωνία αγάπης και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι;;
Μήπως προτείνουν κάτι για να βγει η κοινωνία μας από το τέλμα;;

Πέρα από την αρχαιοκαπηλία και τη λασπολογία κατά των Χριστιανών, τίποτα απολύτως δεν προσφέρουν σήμερα!!!!!

Περιμένω τόσο καιρό να ακούσω-διαβάσω τις προτάσεις τους. ΜΈΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ!!!

Έχουν πάρει σχοινί κορδόνι τη γνωστή καραμέλα και φτου και από την αρχή!!!!

****Δεν θα αναφερθώ βέβαια στο κακό που κάνουν στη χώρα μας, αυτό έχει λεχθεί πολλές φορές!!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 09:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7
Ψηλέ γιατί θέλεις να τους βάζεις όλους σε κάποια ομάδα; Όσοι δεν είναι Χριστιανοί ορθόδοξοι πρέπει να είναι εθνικοί; Πρέπει να ανήκουν κάπου; Δεν γίνεται να μην ανήκουμε πουθενά και ότι πιστεύουμε να είναι θέμα δικό μας και κανενός άλλου;

Ίσως από αυτή την κατηγοριοποίηση που γίνεται στους ανθρώπους να έχουν ξεκινήσει πολλά κακά!

_____________________
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο και τ'ονομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 12:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Ο Περονόσπορος είπε
quote:
ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΝΤΙΔΡΩ ΕΤΣΙ. ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΕΜΑΤΕ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΝΩ ΚΟΜΠΑΖΕΣΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΤΕ. Η ΑΚΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΑΣ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΕΜΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ!!!! ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΟΡΙΣΩ 1000 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ.

Προσυπογράφω, ως ένα από τα βασικά σημεία διάστασής μου με τους εθνικούς.

Και πάμε στον Ψηλό

quote:

1/Όλη, μα όλη η επιχειρηματολογία, αυτών που θέλουν να ονομάζονται εθνικοί σήμερα, στηρίζεται στη λασπολογία κατά του Χριστιανισμού!!!

2/Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο panos25266, αυτό που κάνουν, έως τώρα, είναι να προσβάλουν την πίστη της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού.

3/Είστε σίγουροι βρε υπερέλληνες ότι εσείς, με τον τρόπο που συμπεριφέρεστε, τιμάτε και αντιπροσωπεύετε τους ένδοξους αρχαίους μας;;;;; Για σκεφτείτε λίγο πιο ψύχραιμα.

4/Περιμένω τόσο καιρό να ακούσω-διαβάσω τις προτάσεις τους. ΜΈΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ!!!



1/ Αν και των χριστιανών μπορεί να μην είναι ΟΛΗ η επιχειρηματολογία τους αυτή, εν τούτοις κι αυτοί λασπολογούν κατά των εθνικών με λαύρες και απαξιωτικές επιθέσεις. Η λέξη-έννοια ανεξιθρησκεία δεν αρκεί να γίνεται "αποδεκτή" μόνο στα λόγια, αλλά να εφαρμόζεται σαν οπτική/στάση ζωής και στην πράξη.

2/ Σ'αυτό θα συμφωνήσω, στο βαθμό που έχω επιχειρήσει επικοινωνία με άτομα του ΥΣΕΕ. Η ισοπεδωτική και φανατική λογική δεν μπορεί να προάγει κανενός είδους προσέγγιση.

3/ Ναι, θα πρέπει να σκύψουν βαθύτερα στο ¨"άγεσθαι και φέρεσθαι". Δε φτάνει μόνο να στηρίζουν/ενστερνίζονται στη θεωρία το "αρχαίο πνεύμα αθάνατο", πρέπει να το κάνουν και πράξη. 'ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ όμως, όχι μονον οι εθνικοί.

4/ Αυτό που με απογοητεύει οικτρά σ'αυτό το σημείο, είναι ότι στέκονται και αγκιλώθηκαν σ'έναν λαύρο αγώνα τους κατά της εκκλησίας- που στο φινάλε είναι για τον καθένα προαιρετικό αν θα την "ακολουθεί" ή θα τηρεί τις προσταγές και τα κελεύσματά της, σε ό,τι αφορά την πίστη ή το παγκάρι. Σε σαθρά του κράτους/των κυβερνώντων, στα κελεύσματα των οποίων ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να συμμορφωνόμαστε, δε βλέπω έντονες αντιδράσεις. Στις εθνικές μειοδοσίες των "εθνοπατέρων" μας, μούγγα. Στην απραάδεκτη σύλληση πάνω απόο 100 προγονικών ΑΡΧΑΙΩΝ τάφων στη Χίο, πάλι μούγγα. Γιατί? Επειδή εκείνη γίνεται με τις ευλογίες του κυρίου...υπουργού πολιτισμού που τα'κανε πλακάκια με μεγαλοεπιχειρηματία? Επειδή σ'αυτή τη βεβήλωση δεν εμπλέκεται η εκκλησία? 'Ελεος Εθνικοί. Θα'θελα να σας δω να θέτετε την ΕΛΛΑΔΑ ως προταιρεότητά σας αντί των θρησκευτικών, και τότε εγώ θα'μουν ΑΔΙΣΤΑΚΤΑ μαζί σας.

GodsenD, θέτεις δόκιμα αντεπιχειρήματα των σαθρών του ΔΟΓΜΑΤΟΣ (όχι της αυτούσιας φιλοσοφίας του χριστιανισμού) όπως αυτά:

quote:
Ο jesus ήταν 4 σε 1 καταπληκτικό!!! Ηταν πατήρ-υιός-πνεύμα αλλά και άνθρωπος γιατί αμφισβητούσε το θέλημα των τριών πρώτων.

Καλά ο jesus όποτε φαίνεται να προσεύχεται που μιλούσε;;
Στον εαυτό του;;

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αφου ειστέ χριστιανοί τυπικά (στην εκκλησία μονο πάσχα και χριστούγεννα άντε και στα Φώτα)κόπτεστε να υποστηρίξετε ένα παραμύθι που και οι ίδιοι δεν πολυ πιστεύετε.


με κάποια δε απ'αυτά γέλασα κι όλας, όμως: Εισπράττω μια απαξία στην αναφορά του Χριστού ως jesus, πράγμα που βρίσκω αδόκιμο. Πέφτεις κι εσύ στην παγίδα του να ασεβείς απέναντι σε κάτι που για άλλον είναι "ιερό και όσιο". Θα σου έλεγα πως ο ιδιος ο Χριστός ουδέποτε δήλωσε "Θεός", (άλλοι τον έκαναν κατ'επίφασιν τέτοιο- βλ. ιερατεία). Απεναντίας συχνά αναφερόταν στον εαυτό του ως "Ο Υιός του Ανθρώπου". Αυτό προβλημάτισε άραγε κανέναν?
Θα σου έλεγα επίσης πως πολλά απ'αυτά που μας πασάρει το δόγμα απαιτώντας να γίνουν πιστευτά από ΕΛΛΟΓΑ ΚΑΙ ΝΟΗΜΟΝΑ όντα, είναι όντως παραμύθια (η εκ παρθενίας σύλληψη και γέννηση και ότι ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ παρθένα -έλεος!- μετά τη γέννηση και άλλα τέτοια), αλλά αν μπορούσες να διαχωρίσεις τα σαθρά του δόγματος- ανθρωπόφτιαχτα (και ΟΥΧΙ θεόπνευστα) κατασκευάσματα του ιερατείο, από την ουσιαστική και ατόφια φιλοσοφία του ίδιου του Χριστού, θα μπορούσες ίσως να βρεις σημεία και διαδρομές του, με τις οποίες θα συγκλίνεις, αφού τίποτα "κακό" ή σαθρό δεν επιδιώκουν να περάσουν. Πολλοί κάνουν το λάθος να συγχέουν δόγμα με το αυτούσιο μήνυμα του Χριστού. Μεγάλο λαθος κατά τη γνώμη μου.

Πολλοί επίσης, τείνουν να βάζουν "εθνικότητα" στο θείο. Το βρίσκω ανοησία. Ο "δικός" μας ο Θεός είναι Ελληνας, ο "δικός"σας Εβραίος κλπ. Δεν έχω την αλλαζονεία να δηλώνω ότι έχω συλλάβει έστω και στο ελάχιστο το Θείον, αλλά τουλάχιστον ξέρω και πιστεύω πως ο Θεός δεν είναι θεούλης, δεν έχει εθνική ταυτότητα, είναι πανσυμπαντική δύναμη, δεν είναι τιμωρός (όπως γουστάρουν οι Εβραίοι) αλλά παιδευτής- εκπαιδευτής δηλ. (όπως θα υποστήριζαν οι 'Ελληνες φιλόσοφοι)και δεν δρα/ενεργεί κατά τα καπρίτσια του ως παράφρων και αψυχολόγητος κυρίαρχος. Από 'κει και πέρα θεωρώ τα υπόλοιπα σάλτσες, ανούσια-περιττά λόγια, που προσθέτουν τη γιρλάντα του θρησκευτικού κατασκευάσματος που θέλει ο καθένας για να εμπνέεται στη λατρεία του θείου.

Ο/η Telekinesis είπε:

quote:
Και μαγκιά δεν είναι να προσβάλεις τον συνομιλητή σου, μαγκιά είναι να ξέρεις να ζητάς συγνώμη όταν έχεις κάνει ένα λάθος, μαγκιά είναι να αναλαμβάνεις τις ευθύνες για την συμπεριφορά σου.
Και για όσσους διάβασαν αυτό εδώ και συνεχίζουν να ζαμογελούν ειρωνικά

Δε θα διαφωνήσω με τις παρατηρήσεις σου για συμπεριφορές που συχνά βλέπουμε στα φόρουμς, και ίσως δόκιμο να τις στιλιτεύεις ενίοτε. Εδώ όμως δεν είδα εσκεμμένη διάθεση να σε προσβάλλει κανείς, απλά ίσως μια εντονότερη τοποθέτηση σε μορφή επιχειρήματος, για να στηρίξουν τη δική τους οπτική. Επί του συγκεκριμένου δεν εστίασες.

Τέλος, θα έλεγα σε όλους να πάψουμε να προτάσσουμε τη θρησκευτική μας "ταμπέλα". Να εστιάσουμε στο γεγονός ότι είμαστε 'Ελληνες, έχουμε πολλά που μας "καίνε" από κοινού, και σ'αυτά θα'πρεπε να εστιάζουμε και να δίνουμε ίσως αγώνα για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα, ΕΝΩΜΕΝΟΙ. Χριστιανοί, και 12θεϊστές, Μουσουλμάνοι ή Βουδιστές.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 15:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Όταν θα σταματήσει ο θρησκευτικός φανατισμός και η μισαλοδοξία (αν ποτέ γίνει αυτό δηλαδή) τότε θα πραγματοποιηθεί αυτό που λες στο τέλος, η αρμονική συνήπαρξη μεταξύ διαφορετικών θρησκειών. Αν και δεν το βλέπω να συμβεί ποτέ αυτό γιατί η θρησκεία γεννάει από μόνη της τον φανατισμό και όταν μπλέκεται και η πολιτική στην μέση βράστα χαράλαμπε....


Από την άλλη η εκκλησία στην Ελλάδα σήμερα παραμένει μια πανίσχυρη δύναμη ενώ οι έλληνες εθνικοί είναι όντως μια νεοσύστατη ομαδαδούλα διασκορπισμένη. Οι τελευταίοι ήρθαν από σκληρούς και ανελέητους διωγμούς (από το χριστιανικό κατεστημένο)
που κράτησαν τουλάχιστον τέσσερις αιώνες επι βυζαντίου και είναι λογικό να ζητάνε στις μέρες μας το "αίμα" τους πίσω.
Ο σύγχρονος Έλληνας σε ένα διαρκώς μεταβαλόμενο με ταχύτατους ρυθμούς μεταμοντέρνο κόσμο ζητάει διακαώς να αυτοπροσδιοριστεί, θρησκευτικά-πολιτισμικά-κοινωνικά.
Πολλοί επιθυμούν σήμερα για παράδειγμα την αποθρησκευτικοποίηση του κράτους με τον περίφημο συνταγματικό διαχωρισμό κράτους και εκκλησίας, την καύση των νεκρών κλπ

Τι πιστεύετε γι'αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 03:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
quote:

Όταν θα σταματήσει ο θρησκευτικός φανατισμός και η μισαλοδοξία (αν ποτέ γίνει αυτό δηλαδή) τότε θα πραγματοποιηθεί αυτό που λες στο τέλος, η αρμονική συνήπαρξη μεταξύ διαφορετικών θρησκειών. Αν και δεν το βλέπω να συμβεί ποτέ αυτό γιατί η θρησκεία γεννάει από μόνη της τον φανατισμό και όταν μπλέκεται και η πολιτική στην μέση βράστα χαράλαμπε....


Συμφωνώ απολύτως. Ο φανατισμός είναι μία απ'τις χειρότερες παγίδες του νου, μια τροχοπέδη για την ανάπτυξη της ευρύνοιας και ένας βρόγχος που καταπνίγει την ελευθερία του πνεύματος.


quote:
Από την άλλη η εκκλησία στην Ελλάδα σήμερα παραμένει μια πανίσχυρη δύναμη ενώ οι έλληνες εθνικοί είναι όντως μια νεοσύστατη ομαδαδούλα διασκορπισμένη. Οι τελευταίοι ήρθαν από σκληρούς και ανελέητους διωγμούς (από το χριστιανικό κατεστημένο)που κράτησαν τουλάχιστον τέσσερις αιώνες επι βυζαντίου και είναι λογικό να ζητάνε στις μέρες μας το "αίμα" τους πίσω.

Αυτή η αέναη και απελπιστικά ανούσια μάχη για να βολεύεται ο κάθε "πιστός" σε επίπλαστες ασφάλειες που του παρέχει το οποιοδήποτε δόγμα, είναι που με θλίβει.

quote:
Ο σύγχρονος Έλληνας σε ένα διαρκώς μεταβαλόμενο με ταχύτατους ρυθμούς μεταμοντέρνο κόσμο ζητάει διακαώς να αυτοπροσδιοριστεί, θρησκευτικά-πολιτισμικά-κοινωνικά.
Πολλοί επιθυμούν σήμερα για παράδειγμα την αποθρησκευτικοποίηση του κράτους με τον περίφημο συνταγματικό διαχωρισμό κράτους και εκκλησίας, την καύση των νεκρών κλπ

Τι πιστεύετε γι'αυτό;


Ο λόγος που είμαι απρόθυμη να συναινέσω βιαστικά και αβασάνιστα στην αποθρησκευτικοποίηση του κράτους, έχει να κάνει με οπτικές μου που άπτονται του συνεκτικού ιστού των Ελλήνων και της εθνικής μας ταυτότηας. Σε καμία περίπτωση δεν στηρίζω την φαυλότητα των ιερατείων ούτε προσχωρώ σε περιχαρακωμένα δόγματα που μας θέλουν κρετίνους. Η όποια πίστη έχω είναι ατομικό μου βίωμα και δε χρειάζεται κανενός είδους στήριξη-επιβεβαίωση ή επικύρωση από κανέναν για να με καλύπτει προσωπικά.

Ρίχνω όμως δαγκωτή ψήφο "υπέρ" της καύσης των νεκρών (θέμα που θέλω να ανοίξω εδώ μέσα, τι λες?) γιατί πιστεύω πως όπως έχουμε το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του σώματός μας εν ζωή, το ίδιο ακριβώς πρέπει να έχουμε και στο θάνατό μας.


Βίκυ


_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 11:34:28  Εμφάνιση Προφίλ
Όλοι οι άνθρωποι, ανεξαρτήτου φυλής και χρώματος, είναι ίσοι, και συνεπώς δικαιούνται να απολαμβάνουνε και στην πράξη αυτή την πολυδιαφημιζόμενη ισότητα που φέρει ως σημαία της η δημοκρατία. Κάτι που, δυστυχώς για τον σημερινό πολιτισμό μας, μένει τις περισσότερες φορές στα παχιά λόγια.

Σε αυτό ακριβώς το σημείο εκκινεί και η απορριπτέα προσπάθεια εγκιβωτισμού της θρησκευτικότητας των πολιτών, που λιβανίζουνε κρατικοδίαιτες και εγκάθετες Θρησκείες, με διάφορα μέσα επιβολής και κυριαρχίας, επιλέγοντας ΑΥΤΟΙ για τους ΑΛΛΟΥΣ. Εκ του ασφαλούς.

Διότι, το κόψανε και το ράψανε στα απόλυτα μέτρα τους το δόγμα και τον Θεό τους, και αφού γευτήκανε την κοσμική εξουσία και επιβολή ελέω του καισαροπαπισμού, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝΕ ΡΟΥΠΙ ΠΙΣΩ.

Βέβαια, γνωρίζει άριστα το χριστιανικό δόγμα ότι η απόκτηση μιας περιεκτικής, επιστημονικής παιδείας, πολλές φορές δεν ικανοποιεί πλήρως την εσωτερική μας ανάγκη για μια σταθερή, θρησκευτική ή φιλοσοφική στήριξη του εαυτού μας εν όψει και των πολλών βασάνων της καθημερινότητας, ώστε να είμαστε ευτυχισμένοι και να μην αναζητούμε τίποτα περισσότερο στις διάφορες πνευματικές τσουλήθρες που μας προσφέρονται.

Έτσι, κραδαίνοντας λάβαρα και θαυματουργές εικόνες, ιερά παράδοση και αυτόκλητες αποκλειστικότητες, επιτυγχάνουνε διαίρεση και λυσσαλέες αντιπαλότητες, μισαλλόδοξες σκέψεις και εμποτισμό στην κολυμπήθρα του απόλυτου θρησκευτικού φανατισμού.

Σε αυτή τη λογική αντιπαράθεσης λοιπόν, καλείται κανείς να επιλέξει πολλές φορές μεταξύ του σχετικού και του απόλυτου. Θα μπορούσα να πω σχετική ή απόλυτη ρήξη με το κατεστημένο.

Σχετικό η διατήρηση μιας θεσμικής σύζευξης κράτους-θρησκείας, απόλυτο ο ξεκάθαρος διαχωρισμός.

Σε αυτό το «δίλημμα» επιλέγω λοιπόν την ελληνική αρχή, ότι τα άτομα θα πρέπει να ξέρουνε να πληρώνουνε για την αναντίρρητη ιδέα ότι το απόλυτο είναι λιγότερο επικίνδυνο από το σχετικό. Το ένα οδηγεί χωρίς έλεγχο στην υπερβολή, αλλά το άλλο πάντα σε ηθική κενότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 19:41:51  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακαλώ,
όποιον κατάλαβε κάτι από το τελευταίο μήνυμα του Σβάμπε, να το κάνει λιανά και για μένα γιατί εγώ δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

Δεν κατάλαβα τι θέλει να πει!! Υποθέτω βέβαια πως μας λέει για ακόμη μια φορά για τον κακό Χριστιανισμό, αλλά, ειλικρινά, δεν κατάλαβα τί νόημα έχουν και που κολάνε αυτά που είπε.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 19:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:

Όλη, μα όλη η επιχειρηματολογία, αυτών που θέλουν να ονομάζονται εθνικοί σήμερα, στηρίζεται στη λασπολογία κατά του Χριστιανισμού!!!
...αυτό που κάνουν είναι να προσβάλουν την πίστη της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού. Είστε σίγουροι βρε υπερέλληνες ότι εσείς, με τον τρόπο που συμπεριφέρεστε, τιμάτε και αντιπροσωπεύετε τους ένδοξους αρχαίους μας;


Κύριε Ψηλέ , οι αρχαίοι ήταν μια πολύ μεγάλη γκάμα
απόψεων ιδεών θεωριών αντιμαχομένων στρατοπέδων κλπ.

Αρχαίος είναι και ο Εφιάλτης αρχαίος και ο Λεωνίδας.
Αρχαίοι οι γραικοί αρχαίοι και οι γραικύλοι ...

Όταν κάποιος λέει την γνώμη του δεν την λέει γιατί
χρωστάει σε κάποιο ίδρυμα γραμμάτια ούτε την λέει
με τέτοιο τρόπο ώστε να μην θίξει συμφέροντα κάποιων
αλλά την προσαρμόζει στο "πλατωνικό" σεξ για να μην
τσούξει κανενός τα σκέλια .

Και τουλάχιστον μέσα σε ένα φόρουμ ο καθένας έχει
την ευχέρεια να τα πει και κάπως πιο ωμά άνευ
διπλωματικών τερτιπίων

Και τέλος πάντων δεν είναι θέμα πλειοψηφίας διότι αν ήταν
όσα ισχυρίζεται μια θρησκεία στην ουσία προσβάλλει τα πιστεύω
άλλων θρησκειών και δεν είναι ανάγκη να βρίσει κάποιος τον Μωάμεθ
αλλά αν είσαι Χριστιανός και λες ότι ο Ιησους είναι ο ενανθρωπισμένος
Θεός τότε εμέσως πλην σαφώς είναι σα να λες ότι ο Μωάμεθ είναι φέικ πίστη και θεός.

****************************************
Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 19:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:

Παρακαλώ,
όποιον κατάλαβε κάτι από το τελευταίο μήνυμα του Σβάμπε, να το κάνει λιανά και για μένα γιατί εγώ δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

Με δυο κουβέντες ο σβαμπε είπε ,
οι θρησκείες είναι κομμάτια αναπόσπαστα της σημερινής
κρατικής εξουσίας και ανταλλάσσουν υπηρεσίες (κράτος-εκκλησία)
σε βάρος της δημοκρατίας και σε βάρος των δικαιωμάτων του λαού.

Η απόκτηση (ουσιαστικής) μόρφωσης είναι ενοχλητική και όχι επιθυμητή
από τα ιερατεία γιατί αισθάνονται ότι "ρισκάρουν" το ευοίωνο μέλλον τους
και προσπαθούν να μας δώσουν έτοιμα υποκατάστατα για να ικανοποιήσουμε
τις όποιες ανησυχίες μας και το πετυχαίνουν αυτό ταΐζονταν τον θρησκευτικό
φανατισμό.

Μπαίνοντας κάποιος σε λογική αντιπαράθεσης είναι ήδη ψιλοπελαγωμένος
και ή θα έχεις απόλυτη ρήξη με το κατεστημένο ή όχι.

****************************************
Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 20:04:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητή Rumyana,
Θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά τη "γκάμα" απόψεων, ιδεών, ..... των αρχαίων.

Λογικό βρίσκω επίσης να υπάρχει σύγκρουση απόψεων ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ απόψεις και από τις δύο-τρεις-πέντε-δέκα πλευρές.

Άλλο, λοιπόν, είναι να έρχονται οι απόψεις σε σύγκρουση και άλλο είναι οι μεν να μην έχουν καθόλου απόψεις και το μόνο που κάνουν είναι να βάλουν κατά των απόψεων των δε!!

Οι μεν λοιπόν ακολουθούν την τακτική των παρασίτων, στηρίζουν την ύπαρξή τους στην αφαίμαξη του αντιπάλου τους, χάρη του οποίου βρίσκονται και αυτοί στη ζωή.

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω, πως, ο Έλληνας ποτέ του δεν ανέχτηκε πατροναρίσματα και τη διεκδίκηση οποιασδήποτε αποκλειστικότητας.
Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί, αλλά, σήμερα, αυτοί που θέλουν να αποκαλούνται Εθνικοί, απαιτούν και την αποκλειστικότητα και γνησιότητα του Έλληνα.
Δεν το βρίσκεις κομματάκι παρατραβηγμένο ...............;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 20:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Κύριε ψηλέ
Αυτοί που αποκαλούνται Εθνικοί ,τους θεωρώ εξίσου γραφικούς
αλλά δεν με ενοχλούν καθόλου , ούτε με φορολογούν ούτε με
υποχρεώνουν σε τελετές όπως π.χ. βάπτιση κηδεία κλπ .
Αν κατάλαβα καλά , την βρίσκουν να πηγαίνουν με λευκά
ενδύματα στον Όλυμπο και να κάνουν τελετές στον Δία .

Με γεια τους με χαρά τους.

Το πρόβλημα με τον χριστιανισμό είναι ότι μου επιβάλλονται
Με υποχρεώνουν σε τελετές , με φορολογούν , ασκούν
πολιτική και κατευθύνουν τους πιστούς τους εδώ και κει
και τελικά καθορίζουν ερήμην μου μιά σειρά από γεγονότα
που αφορούν εμένα.

Τι πάει να πει έχω άποψη ή δεν έχω άποψη ??
Με συγχωρείς , τίποτα δεν πάει να πει.

Οι απόψεις τους με αφήνουν αδιάφορη και ασχολούμαι με
αυτές μόνο από "μουσειακό" και ενίοτε και ιστορικό ενδιαφέρον .

****************************************
Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 20:42:05  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Δεν κατάλαβα τι θέλει να πει!! Υποθέτω βέβαια πως μας λέει για ακόμη μια φορά για τον κακό Χριστιανισμό, αλλά, ειλικρινά, δεν κατάλαβα τί νόημα έχουν και που κολάνε αυτά που είπε.»

Αγαπητέ Ψηλέ, θαρρώ ότι το μέλος Rumyana έχει δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση στο ερώτημα που έθεσες.

Ο σχολιασμός μου, για να απαντηθεί και αυτό σου το ερώτημα, ήρθε ως συνέχεια των όσων κατέθεσε το μέλος Arela.

Νομίζω ότι ήταν απλό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 00:00:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το πρόβλημα με τον χριστιανισμό είναι ότι μου επιβάλλονται
Με υποχρεώνουν σε τελετές , με φορολογούν , ασκούν
πολιτική και κατευθύνουν τους πιστούς τους εδώ και κει
και τελικά καθορίζουν ερήμην μου μιά σειρά από γεγονότα
που αφορούν εμένα.

Το ότι μιλήσαμε για τους εθνικούς είναι η συνέχεια του μηνύματός σου που πήρες παραπομπή κάτι που είπα εγώ γι' αυτούς.

Δεν γνωρίζω γιατί και ποιοι είναι αυτοί που σου επιβάλλονται, αλλά εμένα κανείς Χριστιανός δεν μου επιβλήθηκε. Κανείς δεν με υποχρέωσε σε τελετές, όπως δεν υποχρέωναν σε καμιά τελετή τους συσστράτους μου πομάκους.
Κανείς Χριστιανός δεν με φορολογεί.
Αυτός που με φορολογεί και άγρια είναι ο κύριος κράτος. Τώρα αν για πολλούς, διάφορους και γνωστούς λόγους το κράτος ή οι εκάστοτε κυβερνήσεις καταβάλλουν μέρος φορολογίας ή παραχωρούν ειδικά καθεστώτα, ξέρουν αυτοί γιατί το κάνουν.
Το αν οι Χριστιανοί ασκούν πολιτική, το δικαίωμα αυτό τους το παρέχει αυτό το πράγμα που λέγεται δημοκρατία!!
Το αν πάνε τους πιστούς από εδώ και από εκεί, δεν έχω δικαίωμα εγώ να μιλήσω για άλλους. Εγώ πάντως, και πολλοί άλλοι φίλοι που νιώθουν Χριστιανοί, δεν αισθανόμαστε ότι μας πάνε από εδώ και από εκεί.
Αν εσύ νομίζεις ότι κάποιες αποφάσεις που παίρνουν σε επηρεάζουν ή σε αφορούν, δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς. Αν θες μπορείς να αποστασιοποιηθείς βρίσκοντας τον τρόπο σου. Είτε με φυγή, είτε με οτιδήποτε κρίνεις εσύ σωστό.
Και εγώ νιώθω να με καταπιέζει μια τρομακτικά αδύναμη μειοψηφία αλλά τι να κάνω, μου λες;;;


Φυσικά το θέμα μας εδώ δεν είναι αυτό που συζητάμε αυτή τη στιγμή.
Εγώ πάντως, το ότι είμαι και θέλω να λέγομαι Χριστιανός, είναι, όπως το είπα, αποτέλεσμα δικής μου επιλογής και όχι διότι κάποιος μου το επέβαλε.
Έτσι πιστεύω, λοιπόν, πως ο Χριστιανισμός δεν μας επιβλήθηκε. Μπορεί να έγινε εργαλείο στα χέρια κάποιων δυνατών της ιστορίας. Δεν μας επιβλήθηκε όμως βίαια, όσο και να το πιπιλίζουν κάποιοι.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 00:13:04  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Έτσι πιστεύω, λοιπόν, πως ο Χριστιανισμός δεν μας επιβλήθηκε. Μπορεί να έγινε εργαλείο στα χέρια κάποιων δυνατών της ιστορίας. Δεν μας επιβλήθηκε όμως βίαια, όσο και να το πιπιλίζουν κάποιοι.»

Έτσι θέλεις να πιστεύεις αγαπητέ, και είναι κατανοητό.

Ωστόσο, η ιστορία δεν σε δικαιώνει.

Ούτε οι ατελείωτοι διωγμοί της Νέας Ρώμης σε δικαιώνουνε, ούτε οι αιώνιες σφαγές κατά των Εθνικών, ούτε και τα δραματικά παραδείγματα εκχριστιανισμού (π.χ. οι σφαγές της Σκυθόπολης).

Κανείς δεν είχε κάποιο λόγο να αλλάξει την πίστη του και τους Θεούς του ένεκα μιας Ιουδαϊκής προσμονής. Κάτι εξάλλου που εξόργισε ήδη και τον Φαρισαίο Σαούλ κατά την επίσκεψη του στην πόλη της σοφίας την Αθήνα….

Τυχαίο ότι όσοι λαοί εκχριστιανίστηκαν, συνέβη επειδή στήριξε η πολιτική ηγεσία το δόγμα? Τυχαίο ότι οι Ρώσοι εκχριστιανίστηκαν μετά από τον εκχριστιανισμό του αυτοκράτορα? Τυχαίο ότι οι Ρωμαίοι υιοθετούν τον χριστιανισμό αφού το κάνει σταδιακά νόμο και υποχρέωση ο αυτοκράτορας?

Τυχαίο ότι οι γηγενείς πληθυσμοί της Αμερικής γίνονται χριστιανοί με την βίαια είσοδο των Ισπανών?

Και τόσα άλλα παραδείγματα…..

Η έχεις καμία εξήγηση για το ότι η Κίνα ή η Ιαπωνία ΔΕΝ έγιναν πιστοί και καλοί χριστιανοί σαν και εμάς??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 00:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Αυτοί που αποκαλούνται Εθνικοί ,τους θεωρώ εξίσου γραφικούς
αλλά δεν με ενοχλούν καθόλου , ούτε με φορολογούν ούτε με
υποχρεώνουν σε τελετές όπως π.χ. βάπτιση κηδεία κλπ .
Αν κατάλαβα καλά , την βρίσκουν να πηγαίνουν με λευκά
ενδύματα στον Όλυμπο και να κάνουν τελετές στον Δία .

Με γεια τους με χαρά τους.



Τους απαγόρεψε κανείς να πάνε στον Όλυμπο?
Ειρωνεύτηκε κανείς χριστιανός εδώ στο φόρουμ τους θεούς τους ή τη θρησκεία τους?
Αυτοί μονίμως ειρωνικά μιλώντες για τα πιστεύω των χριστιανών διαμαρτύρονται από την άλλη θιγόμενοι για την συμπεριφορά των χριστιανών του φόρουμ αλλά.. και για το κακό που κάνει ο χριστιανισμός στους χριστιανούς.!
quote:

Το πρόβλημα με τον χριστιανισμό είναι ότι μου επιβάλλονται
Με υποχρεώνουν σε τελετές , με φορολογούν , ασκούν
πολιτική και κατευθύνουν τους πιστούς τους εδώ και κει
και τελικά καθορίζουν ερήμην μου μιά σειρά από γεγονότα
που αφορούν εμένα.


Επιλέγεις
πολιτικό γάμο.
Σε ξωκκλήσι.
Με 10 πολυελαίους και το mega
Η φορολογία υπήρχε σε όλες τις κοινωνίες άσχετα σε ποιο θεό πίστευαν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy