ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ελληνες.Ο εκλεκτος λαος (Ενα θέμα ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 08:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην σας μπερδεύει το ότι τώρα λέγομαι "Καραϊσκάκης".
Κάποτε λεγόμουν..... Ζεχρά

Απο αυτή τη ΤΟΣΟ απλή φράση που ΚΡΥΒΕΙ μεγάλη Σοφία ορμόμενος παραθέτω το εξής για συλλογισμό...

'Ολοι "εκείνοι" που "κόπτονται" για τον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, έχουν καθήσει να σκεφτούν το εξής σοβαρό, σε σχέση με αυτό που αποκαλούν με τόση υπερηφάνεια (και ΟΧΙ αδίκως) ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ.
'Οτι η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΛΟ καθώς και πώς ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΦΥΛΕΣ!!!

'Ολα αυτά περί D.N.A. και ΓΟΝΙΔΙΩΝ έχουν να κάνουν ΜΟΝΟ με το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΕΛΥΦΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, το σώμα και ΜΟΝΟ με αυτό...

Να γιατί η προσωπική μου τοποθέτηση με βρίκσει σκεπτικό ως πρός αυτά που αναφέρονται περί υπεροχής των γονιδιών κλπ κλπ, που ΜΟΝΟ σκοπό έχουν να ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΟΥΝ τον κόσμο απο την ανακάλυψη του Εσωτερικού του Θείου Πυρίνα καθως και να φουντώνουν ΟΛΕΣ αυτές οι θεωρείες ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ που όφελος αφήνουν ΜΟΝΟ σε αυτούς που τις γράφουν (πολλά και γνωστά ονόματα)...

Φίλε Παρμενίωνα σε άλλο τόπικ σου παρέθεσα το ερώτημα της σχέσης του νόμου της ΜΕΤΑΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ με αυτό που σήμερα θεωρούμε "εχθρό ή φίλο" και μου είπες ΤΟΤΕ ότι θα το σκεφτής μιάς και το βρήκες ενδιαφέρον σαν άποψη...
Πρόσθεσε λοιπόν στο πάζλ και την παραπάνω τοποθέτηση ΤΟΣΟ του φίλου Καραϊσκάκη όσο και τη δική μου και περιμένω τον ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 21:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ ΕΛΛΗΝΑΣ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=635

ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ Η ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ/ΓΕΝΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΑΓΩΓΗ, Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΟΣ ΜΑΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ "ΠΛΑΘΟΥΝ", ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΣΑΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΝ.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 22:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TO DNA INE O MEGALITEROS PARAGODAS PU KA8ORIZI APO TIN EMFANISI MEXRI KE TO TELEFTEO STIXIO EKFRASIS.INE ENAS KODIKAS PROGRAMATISMENOS NA PROSARMOZETE KE NA ALAZI.INE ENAS A.I. KODIKAS PU EXI POLA BAG.

EGO 8A DIAFONISO MAZI SU SILVERWOLF.TO DNA PEZI TO MEGALITERO ROLO STIN PROSOPIKOTITA MAS.INE KATI ANAPOFEKTO.ENA BAG DEN FEVGI EUKOLA APO MIA GENIA,XRIAZETE POLES GENIES GIA NA KATASTRAFI.

PANO SE AUTO TON TOMEA ERGASTIRIAKOI VIOLOGOI KA8ODE KE EREVNUN TON KODIKA PU IPARXI STA XERIA TUS "MISOS" AN KE XERUME OTI APOKODIKOPII8IKE.


OSO GIA TUS ELLINES.EXO PI SE ALA TOPIC OTI DEN XERUME KALA KALA TI EGINE PRIN 100 XRONIA ISTORIAS.OLA INE PLASMENA APO "VALMENUS" ISTORIKUS.OI ELLINES EXUN ISTORIA XILIADON XRONON,KE EURIMA MAS O DISKOS TIS FESTOU.TI NA LEME TORA. 5 FILES KATEVIKAN STI GI.TA 5 XROMATA STOUS DAKTILIOUS TON OLIMPIAKON AGONON.AUTOI INE OI POLITISMOI.O KA8ENAS DIAFORETIKOS APO TON ALO APO OLES TIS APOPSIS.

FILIKA

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 23:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ Skies tou Fegariou ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΑ ΛΙΓΟ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ "ΑΤΖΟΥΜΠΑΛΑ" ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΜΥΜΑ ΜΟΥ.

ΤΟ DNA ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΧΙΚΟ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΜΑΣΤΕ". ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟ Ο ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟΣ ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ/ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟ ΟΠΌΙΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΡΟΠΟ. ΕΝΑ ΓΟΝΙΔΙΟ ΣΤΟ DNA ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ. ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΕΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΘΑ ΠΑΡΑΧΘΟΥΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ. ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΟΛΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

TO DNA ΑΛΛΑΖΕΙ "ΔΥΣΚΟΛΑ" (ΣΧΕΤΙΚΑ). ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΓΚΟΣ "ΑΧΡΗΣΤΟΥ" DNA ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΛΕΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΤΑΛΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ. ( "ΑΧΡΗΣΤΟ" ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΓΟΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣIΜΟΤΗΤΑ)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΣΟ ΒΑΘΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.

Silverwolf Η ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ (to be... )
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 23:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας....
Θα μπορούσα να μάθω παρακαλώ την ΣΧΕΣΗ Ψυχής και D.N.A...
Υπάρχει κάποια σχέση και ΑΝ ναι ποιά είναι αυτή;;;

Πιστευεται με το θέμα των κλώνων μπορούν να παραχθούν ΕΛΛΗΝΕΣ ή ΕΒΑΡΑΙΟΙ ή ΓΕΡΜΑΝΟΙ ή ΤΟΥΡΚΟΙ ή .... ή .... ή ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 23:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Silverwolf,

Είναι τουλάχιστον αστείος ο αφορισμός σου, οτι δήθεν δεν έχoυν καμία σημασία τα γονίδια. Μα είναι δυνατον να λέγονται τόσο εύκολα τέτοια πράγματα; Πραγματικά με ενδιαφέρει από ποιές επιστημονικές πηγές αντλείς αυτό το συμπέρασμα...Μην ξεχνάς οτι η όποια αγωγή και ο πολιτισμός είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ των γονιδίων, δηλ. των Εθνών.Εγώ είπα ότι ο συνδυασμός γονιδίων και αγωγής έδωσε το θαύμα του ελληνικού πολιτισμού. ΄Οσο για το... περιβάλλον που λες, νομίζω οτι έχω απαντήσει και ήμουν ακριβής. Παρακαλώ, διάβασε με γαλύτερη προσοχή στην απάντησή μου και θα καταλάβεις τί θέλω να πώ.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 00:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΑ.

ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ Η ΟΧΙ. ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΚΛΑΜΒΑΝΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΡΟ.
ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΦΡΑΖΟΜΑΙ ΠΙΟ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΗΓΩ ΠΛΗΡΩΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 00:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΠΕΤΥΧΕΣ ΔΙΑΝΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΑΙΔΕΥΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΠΑΙΔΕΥΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ.

ΨΥΧΗ <-> DNA ΠΟΙΑ Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ...

ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΠΩ ΕΓΩ, ΑΛΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ...
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ / ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΕΙΚΑΣΙΕΣ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 00:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Εχω μάθει να τεκμηριώνω τις απόψεις μου με επιστημονικές αποδείξεις, λόγω της ιδιότητος μου. Η θέση μου επομένως δεν μου επιτρέπει να λέω αερολογίες για θέματα που δεν γνωρίζω. Μελετώ και προσπαθώ να μάθω. 'Ομως δεν μπορώ να πω οτι με πείθει η θεωρία της μετενσαρκώσεως. Δέν την απορρίπτω, αλλά δεν την επικροτώ.

Φίλε beyond,

Χαίρομαι που βρήκες ενδιαφέρουσες τις πληροφορίες σχετικώς με το DNA, που προσπάθησα να εκλαϊκεύσω για να γίνουν αντιληπτά κάποια θέματα, που μπορεί να μας τρομάζουν, αλλά όμως είναι τελικώς η ίδια μας η ουσία και υπόσταση.
Kelso, μην υποτιμάς τόσο εύκολα τα γονίδια και τη σημασία τους. Θα έλεγα οτι τα αγνοείς εντελώς! Ομως έτσι οδηγούμαστε σε παρερμηνείες και αφορισμούς. Λόγω άγνοιας! Αυτό είναι το επικίνδυνο. ΄Οταν εσύ αντιμετωπίζεις μ' αυτό τον τρόπο το τεραστιο ζήτημα των γονιδίων, που είναι η έκφραση της ζωής και του Γένους και που μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο ερεύνης και μελέτης, τότε πώς πρέπει να αντιδράσουμε στη θεωρία της μετενσαρκώσεως; Μιας θεωρίας που μπορεί να οδηγήσει και σε απόψεις του τύπου:
" Γιατί ν' αγωνιστούμε για την Πατρίδα, τη Φυλή , το Έθνος, τη Σημαία, τα Εθνικά Ιδανικά, τις Εθνικές Παραδόσεις, τα Έθιμα μας, τους Νεκρους μας, τα Χώματά μας, αφού αύριο θα είμαστε κάπου...αλλού". Μπορείς να φανταστείς σε τί χάος και τί μηδενισμό θα μας οδηγούσε κάτι τέτοιο και μάλιστα σε κρίσιμες περιόδους ( π.χ. σε έναν πόλεμο όπου οι στρατιώτες αρνούνται να υπερασπιστούν την πατρίδα με πρόσχημα αυτή τη θεωρία ); Ερώτηση διατυπώνω.

Το 1992 ο κ. Κ.Τριανταφυλλίδης, καθηγητής Γενετικής του τμήματος Βιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, έκανε μία έρευνα πάνω στη γενετική σύσταση των Ελλήνων. Χωρίς να συμφωνώ απολύτως με τον κ. Τριανταφυλλίδη, θα αναφέρω κάποια στοιχεία, που κρίνω οτι κινούνται θετικά στο φυλετικό ζήτημα. Φυσικά αυτό αποτελεί και μια απάντηση - κόλαφο σ' όσους κατά καιρούς έχουν υποστηρίξει οτι καταγόμαστε από τους...Τούρκους!!! Η έρευνα του καθηγητού έχει δημοσιευτεί και στο έγκυρο ελβετικό περιοδικό HUMAN HEREDITY.

Παλιότερα, η εκτίμηση του βαθμού συγγενείας ανάμεσα στους ανθρώπινους πληθυσμούς βασιζόταν κυρίως στη μελέτη μορφολογικών χαρακτηριστικών (π.χ. διαφορές στο ανάστημα, στο χρώμα της επιδερμίδος κλπ ). Αργότερα άρχισαν να χρησιμοποιούνται οι ομάδες αίματος. Σε ένα τρίτο στάδιο, από το 1976, άρχισε να γίνεται μελέτη των πρωτεϊνικων και ενζυματικών παραλλαγών.Οι λόγοι για τους οποίους οι ομάδες αίματος και οι άλλοι πρωτεϊνικοί και ενζυμικοί πολυμορφισμοί χρησιμοποιούνται ολοένα και συχνότερα, είναι δύο:

α. ο φαινότυπός τους δεν επηρεάζεται από τις μεταβολές του περιβάλλοντος ή την ηλικία των φορέων
β. κληρονομούνται και προσδιορίζονται με απλό τρόπο.

Τα τελευταία χρόνια, για τον ίδιο σκοπό, άρχισε η μελέτη του πολυμορφισμού του μιτοχονδριακού και του πυρηνικού γενετικού υλικού ( DNA ), καθώς και ο προσδιορισμός διαφορών στις αλληλουχίες του πυρηνικού ή μητοχονδριακού DNA.

ΓΕΝΕΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΑΛΛΩΝ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ

Οι πληθυσμοί αυτών των χωρών αποτελούνται από άτομα διαφορετικής εθνικότητος,γλώσσας και θρησκείας. Εδώ συγκεντρώθηκαν στοιχεία για τη γενετική σύσταση των κατοίκων της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ιταλίας, της Ελλάδος, της Τουρκίας, του Ισραήλ, της Λιβύης, της Αιγύπτου και της Αλγερίας σε 16 γενετικά συστήματα, που αφορούν 40 παραλλαγές(αλληλόμορφα) περίπου. Στα στοιχεία αυτά περιλαμβάνονται π.χ. οι ομάδες αίματος ΑΒΟ, Rhesus, κλπ, τα πρωτεϊνικά συστήματα ACPH, AK, Hp κ.α. Με βάση τα στοιχεία αυτά και χρησιμοπόιώντας κατάλληλους μαθηματικούς τύπους υπολογίστηκε η γενετική σχέση ανάμεσα στους κατοίκους των 9 Μεσογειακών χωρών.

Φαίνεται, οτι η μικρότερη γενετική απόσταση ( με άλλα λόγια η μεγαλύτερη γενετική συγγένεια) υπάρχει ανάμεσα στους Γάλλους και τους Ισπανούς και ανάμεσα στους ΄Ελληνες και στους Ιταλούς. Η μεγαλύτερη γενετική απόσταση βρέθηκε ανάμεσα στους κατοίκους των άλλων 8 Μεσογειακών χωρών.
Θα λέγαμε ότι οι ΄Ελληνες μοιάζουν γενετικά σε σειρά πρώτα με τους Ιταλούς, έπειτα με τους Γάλλους και τελευταία με τους Τούρκους.

Και επειδή έχει αναφερθεί οτι αφου είμασταν προσφυγες από την Τουρκία, θα μπορούσαμε να... έχουμε κάποια συγγένεια με τους Τούρκους, θα δούμε οτι και εδώ τα στοιχεία μιλούν μόνα τους. ΄Εχουν παρθεί για γενετική ανάλυση, δείγματα αίματος από 1083 άτομα προσφυγικού στοιχείου. Η μελέτη δειγμάτων έγινε στο Εργαστήριο της Βιολογικής Ανθρωπολογίας, του Βρετανικού Μουσείου Φυσικής Ιστορίας του Λονδίνου, σε συνεργασία με τον Ερυθρό Σταυρό. Η μελέτη αφορούσε 10 συστήματα ομάδων αίματος (ABO, MNs, Rhesus, Lutheran, Kell, Kidd, Wright κλπ), τρία συστήματα πρωτεϊνών του ορού ( Απτοσφαιρίνες, Τρανσφαιρίνες και Αιμοσφαιρίνες) και 8 ένζυμα των ερυθροκυττάρων (ACPH, AK, ADA, EsD, G6PD, PGM, 6-PGD και PHI). Τα αποτελέσματά τους τα συνέκριναν, όπου αυτό ήταν δυνατό, με ανάλογα από την Ηπειρωτική Ελλάδα, την Τουρκία και τη Βουλγαρία. Η σύγκριση έγινε για κάθε γενετικό σύστημα μεμονωμένα, ή για όσο το δυνατό περισσότερα συστήματα ταυτόχρονα.

Αξιόπιστα συμπεράσματα για το βαθμό συγγένειας δυο πληθυσμών μπορούν να προκύψουν όταν αυτοί συγκριθούν με βάση αρκετά γενετικά συστήματα. Ετσι υπολόγισαν τη γενετική απόσταση ανάμεσα στους 4 παραπάνω πληθυσμούς βασιζόμενοι σε 8 γενετικά συστήματα ( ABO, MNSs, Rhesus, Aπτοσφαιρίνη, Οξινη φωσφατάση, 6-φωσφογλυκονική αφυδρογονάση, αδελυνική κινάση και απταμινάση της αδενοσίνης ) για τα οποία υπήρχαν διαθέσιμα αποτελέσματα και για τους 4 πληθυσμούς. Με μαθηματικούς τύπους υπολόγισαν τις γενετικές αποστάσεις των 4 πληθυσμών.

Προκύπτει οτι ο προσφυγικός πληθυσμός παρουσιάζει μεγαλύτερη ομοιότητα γενετικά, με τον πληθυσμό της ηπειρωτικής Ελλάδος και ελάχιστη με τον Τουρκικό και Βουλγαρικό πληθυσμό.

Αυτό ως απάντηση σε κάποιους που θέλουν να μετατρέψουν την επιθυμία τους σε πραγματικότητα..΄.

"Κάποτε νομίζαμε ότι η μοίρα μας είναι γραμμένη στ' αστέρια. Τώρα όμως γνωρίζουμε ότι είναι γραμμένη στα γονίδιά μας"
JAMES WATSON

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 26/02/2003 00:38:58

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 26/02/2003 00:48:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 09:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους...
Φίλε μου Ασημόλυκε, παρέθεσα ΑΠΛΑ την απορία μου πρός τον φίλο μας Παρμενίωνα απο τον οποία θα περίμενα τουλάχιστον (λόγο της ιδιότητός του όπως ο ίδιος λεει) να ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙ τα λεγόμενά μου αι να ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ της ερώτησής μου...
Αλλά όπως ό ίδιος λεει
quote:
...Λόγω άγνοιας, όμως έτσι οδηγούμαστε σε παρερμηνείες και αφορισμούς... Αυτό είναι το επικίνδυνο...

Συμφωνώ φίλε μου η ΑΓΝΟΙΑ είναι πραγματικά ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ πράγμα...
Και έρχεσαι φίλε μου να το επιβεβαιώσεις με το κείμενο που παρέθεσες.
Επιστημονικοφανές, δε λέω αλλά ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ!!!

Το πόσο ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΣΥΛΛΟΓΙΖΕΣΑΙ φίλε μου ΚΑΙ αυτό το έδειξες λέγοντάς μου ότι

quote:
...Kelso, μην υποτιμάς τόσο εύκολα τα γονίδια και τη σημασία τους...

ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ φίλε μου;;;
Χάρην εντυπωσιασμού θα έλεγα και για να στηρίξεις τις απόψεις σου ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ σε αυτό που σε ρωτάνε, αλλά ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ τη συνέχεια απο το βιβλίο της βιολογίας...

Εάν ΔΕΝ τα τιμούσα τα γονίδια φίλε μου, ΔΕΝ θα έψαχνα να βρώ την ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ...
Γιατί ΟΣΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ, δεν μπορείς να με πείσεις ότι η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ, έχει να κάνει με τα ΓΟΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ...

Επειδή ΞΕΡΩ ότι στα ιδρύματα εκείνα που έχουν το παχυλό τίτλο απ'έξω "ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ" ουδεμία σχέση θέλουν με την ΨΥΧΗ την οποία προσπαθούν να την κατατάξουν (ηλιθιοδώς θα έλεγα) σε μέρος του εγκεφάλου, ΚΑΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ δε γίνεται στο θέμα ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΥΠΟ ΜΟΡΦΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ, προκαλώ λοιπόν να ξεκινήσουμε έρευνες...
Που ξέρετε φίλοι επιστήμονες, ΜΠΟΡΕΙ να ανακλύψουμε πολλά απο τα μυστικά του ΑΝΘΡΩΠΟΥ που τόσο γελία νομίζετε ότι φτιάχνωντας έναν κλώνο, έχετε και το ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ενός ανθρώπου...

Ναι.. Το ακριβές αντίγραφο, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΕΔΙΟ...
Ο άνθρωπος όμως φίλοι μου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 09:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ...
αναρωτιεμαι.... αν απο την διασταβρωση των φυλών δυναται να αλοιωθει το DNA ή να βελτιωθει αν θελεις και αν ναι.... τοτε... μηπως ειναι περισοτερο εξωτερικοι οι παραγοντες που επιρεαζουν και διαχωριζουν τις φυλες?


τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 12:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω απόλυτα σε ολα οσα αναφερει ο Παρμενίωνας παραπανω.
Φυσικα και οι ελαχιστες διαφορες στο DNA μεταξυ των λαων σε συνδιασμο με την αγωγη, συντελουν στη διαφοροποιηση των εθνοτήτων και τους προσδιδουν ανωτερα ή κατωτερα χαρακτηριστικα.
Πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειναι κακο, αλλα υπερ του Εθνους μας να μιλαμε για τις παραδοσεις μας, τη γλωσσα μας, για την ιστορια, τον πολιτισμο μας αλλα και την εξεχουσα θεση που εχουμε μεταξυ ολων των αλλων εθνοτητων.
Θα με πειτε ισως ρατσιστη, εθνικιστη, παραφρων...μα ειναι φυσικο, απ'τη στιγμη που στις μερες μας Ο ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ.
οποιος μιλαει για πατριδα, για εξωτερικους εχθρους, θρησκεια και ενδοξη ιστορια ειναι εγληματιας...!


Με εκτιμηση,

Ραδαμανθυς ο Δικαιος


ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 13:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ.
οποιος μιλαει για πατριδα, για εξωτερικους εχθρους, θρησκεια και ενδοξη ιστορια ειναι εγληματιας...!

Συγγνώμη, ΠΟΥ το είδατε αυτό; Ένα συγκερκιμένο παράδειγμα θα ήθελα, μπας και καταλάβω το συλλογισμό...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 13:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ DNA - ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.

ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΣΟ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ;

ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ;

ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΡΩΤΑΩ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 13:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε radamanthis
μήπως ξεχνάς τα εγκλήματα που έγιναν απο ανθρώπους που μιλούσαν για πατρίδα , εξωτερικούς εχθρούς, θρησκεία και ένδοξη ιστορία ;
Αν εσύ βιάζεσαι να τα ξεχάσεις σκέψου πως δεν μπορούν να κάνουν όλοι το ίδιο.
Η ιστορία μας δείχνει οτι όταν η ιδέα της ανωτερότητας φωλιάσει στο μυαλό μερικών ανθρώπων η έπαρση που τους δημιουργεί ειναι πολύ επικίνδυνη και μπορεί να οδηγήσει σε εγκλήματα.
Το έργο το έχουμε δει. Δεν χρειάζεται ,ούτε πρέπει, να το ξαναδούμε.

Οποιος λοιπόν πιστεύει στην ανωτερότητα του μπορεί να το δείξει με τα έργα του και όχι με την ανάλυση DNA.


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 15:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KELSO,

Είπα ότι η άγνοια οδηγεί σε παρερμηνείες και αφορισμούς. Και το ξαναλέω, διότι όταν αντιμετωπίζεται το τόσο σοβαρό αυτό θέμα των γονιδίων με τετοια ελαφρότητα και ειρωνεία, μόνο δείγμα αμορφωσιάς και κουταμάρας μπορεί υποδηλώσει. Το θέμα είναι "Ελληνες, ο εκλεκτός λαός". Προσπάθησα να κάνω μία εισαγωγή σε μια πτυχή του θέματος που θα μπορούσε να μας διαφωτίσει και να μας προστατέψει απο λάθη και εύκολους χαρακτηρισμούς. Φαίνεται οτι εσύ δεν θέλεις να το καταλάβεις αυτό. Δεν θέλω να πιστέψω ότι δεν μπορείς...

Λες :

quote:
Συμφωνώ φίλε μου η ΑΓΝΟΙΑ είναι πραγματικά ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ πράγμα...
Και έρχεσαι φίλε μου να το επιβεβαιώσεις με το κείμενο που παρέθεσες

Τί εννοείς; Οτι έχω άγνοια πάνω στα ζητήματα που ανέλυσα ; Αν ναι, σε παρακαλώ να μου πεις πού έχω λάθος!

Δεν παρέθεσα..."βιβλία", αλλά εκανα μία αναφορά στην τόσο σημαντική έρευνα που έγινε για έναν σκοπο και που μας δίνει άλλο ένα όπλο στα χέρια μας για την απόδειξη της ελληνικότητός μας. Αυτής της πραγματικής, και όχι αυτής που κάποιοι θέλουν να έχουν στο μυαλό τους...

Τα λεγόμενά μου δεν είναι επιστημονικοφανή , αλλά στηρίζονται σε επιστημονικώς τεκμηριωμένα στοιχεία διότι δεν θέλω, όπως είπα να λέω αερολογίες. Και δεν έχω καμία πρόθεση να εντυπωσιάσω! Ποιόν και γιατί! Αυτός είναι ο τρόπος που απαντώ και το γνωρίζεις και από άλλες φορές. Το αν εσύ εντυπωσιάζεσαι, αυτό είναι δικό σου θέμα.

Αλήθεια, σου έκαμα κι εγώ μια ερώτηση που αφορά το ζήτημα της μετενσαρκώσεως... Τί έχεις να μου πείς;

Πρέπει να ενδιαφερόμαστε για τα θέματα φυλής, αφού ο πατριωτισμός είναι κυριολεκτικός και όχι μεταφορικός. Διότι αν πατριωτισμός είναι η έμπρακτη αγάπη και αφοσίωση προς την Πατρίδα και Πατρίδα είναι αυτό που λέει η λέξη, γη των Πατέρων μας, τότε κυριολεκτούμε ΜΟΝΟ όταν αντιλαμβανόμαστε την άρρηκτη σχέση του Αίματος - της καταγωγής μας, με τη χώρα μας, με τη Γή μας, τη γή των Πατέρων μας, που και τα δικά μας παιδιά θα κληρονομήσουν και θα τη λένε Πατρίδα.

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 26/02/2003 15:27:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 15:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανός, η επιστημονική σου σκέψη, αδυνατή να καταλάβει τον αμαθή μου τρόπο που παραθέτω τις απορίες μου...

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το ΞΑΝΑΘΕΣΩ το ερώτημα μου με πιο απλό(ακομα;;;;) τρόπο...

Κάθεσαι μέσα στο καβούκι σου και ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ...
Υπάρχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΛΟΓΟΣ, ή θα πρέπει να φέρω πιστοποιητικό κοινονίκων φρονημάτων (που το θυμήθηκα πάλι!!!) ΜΑΖΙ με αντίγραφα επικυρομένα απο την πλησιέστερη αστυνομική αρχή των πτυχίων (κοινός διπλώματα παπλώματα) που έχω;;;

Ειληκρινά, ΕΣΕΙΣ οι ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ πέρα πο τη μύτη σας βλέπετε;;; Ακούτε;;;; Καταλαβένετε;;;;

Βάλε λοιπόν τα γυαλιά σου ντόκτορ και διάβασε τι λέω...

quote:
'Ολοι "εκείνοι" που "κόπτονται" για τον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, έχουν καθήσει να σκεφτούν το εξής σοβαρό, σε σχέση με αυτό που αποκαλούν με τόση υπερηφάνεια (και ΟΧΙ αδίκως) ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ.
'Οτι η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΛΟ καθώς και πώς ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΦΥΛΕΣ!!!

'Ολα αυτά περί D.N.A. και ΓΟΝΙΔΙΩΝ έχουν να κάνουν ΜΟΝΟ με το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΕΛΥΦΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, το σώμα και ΜΟΝΟ με αυτό...


Μάθε να διαβάζεις και να ακούς, ΠΡΙΝ αρχίσεις να λές οτιδήποτε σοφέ μου καθηγητά...
Ξαναρωτάω λοιόν...

quote:
Θα μπορούσα να μάθω παρακαλώ την ΣΧΕΣΗ Ψυχής και D.N.A...
Υπάρχει κάποια σχέση και ΑΝ ναι ποιά είναι αυτή;;;

Πιστευεται με το θέμα των κλώνων μπορούν να παραχθούν ΕΛΛΗΝΕΣ ή ΕΒΑΡΑΙΟΙ ή ΓΕΡΜΑΝΟΙ ή ΤΟΥΡΚΟΙ ή .... ή .... ή ....


Αν έχεις άποψη και προπαντώς ΓΝΩΣΗ επι του θέματος, μοιράσουτη μαζί μας...
Αν πάλι δεν σκαμπάζεις γρί για ότι ρωτάω, είναι ΤΙΜΙΟΤΕΡΟ να πείς ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΥΡΙΟΙ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ ΜΟΥ (ως άλλη ταπετσαρία)...

Τι πιό τίμιο απο το να κάθεσαι και να ΑΝΑΜΑΣΑΣ ως μυρικαστικό ότι έχεις πεί μέχρι τωρα ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚ...

Λοιπόν, περιμένω μια ΤΙΜΙΑ απάντηση καλέ μου καθηγητά...

Κέλσος ο Αμαθής,
αλλά γνώστης της ΑΓΝΟΙΑΣ ΤΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 16:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE KELSO IME ENA APLOS ANAGNOSTIS EDO MESA.ALA DEN MARESI NA VLEPO TUS SIDONISTES NA IRONEVODE TA MELI SINEXOS.

AN DEN BORIS NA KRATISIS KAPIO XARAKIRA STO FORUM TOTE TA PTIXIA SU DEN MU LENE TIPOTA.O PARMENION INE SAFIS KE LOGIKOS MILAI OMORFA.ESI IRONEVESE.

KRIMA.....KRIMA AN EXIS PTIXIA NA MILAS TOSO "KUFIA".

APADISE TOU KE ESI PARMENION GIATI 8A VGALI KE XIROTERO EAUTO.O ESOTERISMOS PU MILANE SE KA8E FORUM MALON APEF8INETE MONO GIA TA MELI.

FILIKA

AGAPA GIA NA MIN MISIS.


A XEXASA. TO DNA TON ELLINON EXI VA8IA XEXASMENES TIS RIZES TOY APO TON MINOIKO POLITISMO,TON A8INAIKO, KE TON ARXEO POLITISMO PU OTAN OI ELLINES XTIZANE KE MILUSAN GIA TAXIDIA,"EGRAFAN" MA8IMATIKA,NOMO8ETUSAN,XRISOS EONAS PERIKLI,DIMOKRATIA,POLITISMOS, OI ALI KRATUSAN ROPALA KE AKOMA DEN IXERAN NA MILUN UTE ME NOIMATA....

KE 8A MU PITE OTI I SIBERIFORA KE I PROSOPIKOTITA DEN EXI NA KANI ME TO DNA KA8E FILIS?AN ISTE SINIGOROI TOY DIAVOLOU KADE TO SOSTA KE DOSTE KE ESIS OI PTIXIOUXOI EPIXIRIMATA.


Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 16:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Σκιά του Φεγγαριού...
Δεν σε κατάλαβα ΚΑΘΟΛΟΥ...
Θα ήθελα να εξηγηθής γιατί είπες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και ΟΛΑ χωρίς ουσία...
Μίλησες γιανα μιλήσεις...

Τι είναι αυτό που ΔΕΝ έχεις καταλάβει απο τον τρόπο που θέτω ερωτήσεις;;;
Τι είναι αυτό που ο παρμενίων μου έχει απαντήσει;;;

Απο τον τρόπο που γράφει ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ αντλώ ΚΑΙ τις λέξεις που χρησημοποιώ ΚΑΙ το ύφος...
Ξαναδιάβασε σε παρακάλω το θέμα ΕΞΑΡΧΗΣ και θα καταλάβεις αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχεις καταλάβει...

Γιθα να συζητήσει κάποιος, θα πρέπει να έχει μάθει να ακούει και αυτό είναι το ΜΟΝΟ βέβαιο που διακρίνω σε πάρα πολλά μέλη...
Μιλάνε μόνο γοια να μιλήσουν ΧΩΡΙΣ να μπορούν να ξέρουν ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΑΝΕ...

'Οταν είμαστε ευγενικοί, μας θεωρείτε ΗΛΙΘΙΟΥΣ...
Απλά δείχνω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ....
Μπορώ να μιλήσω φίλε μου ΚΑΙ αλλιώς ΚΑΙ αλλιώτικα ΚΑΙ Πασαλιμανιώτικα


Κέλσος, ο Εχων Αγνοια
και Αμάθεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 16:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE KESLO,

ISE TON AKRON.SU EKANA MIA PARATIRISI KE ARPAKTIKES.SE STRIMOXANE KE VGAZIS TON PRAGMATIKO SU EAUTO KANONTAS TON ANAGNOSTI NA ES8AN8I ASXIMA.AN DEN KATALAVES TI 8ELO NA PO TOTE MALON ESI DEN EXIS KATALAVI OTI O XARAKTIRAS PU MILUSES ITAN KATAMUTSUROMENOS APO TIN LASPI TOU KAKU EAFTU SU KE I IRONIA SU PROS TON PARMENION,ITAN AKRADADA IPERVOLIKI.

MALON SU ARMOZI NA MILAS PASALIMANIOTIKA.....SINEXISE DEN BORI NA SE STAMATISI KANIS.


AN 8EORIS OTI MILISA MONO GIA NA MILAO TOTE NA PARO KE EGO ENA PTIXIO KE NA EXO GNOMI EDO MESA.

FILIKA

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 17:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κelso,

Ο τόνος , το ύφος και ο τρόπος που απαντάς είναι εντελώς απαράδεκτος. ΄Οταν μάθεις πώς πρέπει να συμπεριφέρεσαι θα έχεις και την απάντηση που ζητάς.

Τον τρόπο σου, αφήνω να τον κρίνουν και οι άλλοι... Φαντάζομαι οτι αν υπάρχει ίχνος αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού, θα έχουν καταλάβει το πώς αντιλαμβάνεσαι τη Γνώση.

Κάποτε έλαβα και το χαρακτηρισμό του "φασίστα". Αν φασίστας σημαίνει να να είσαι εκφραστής όλων των αρνητικών χαρακτηριστικών συμπεριφοράς, τότε θα ρωτήσω μήπως εννοούσαν κάποιον άλλον;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 17:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Παρμενίων η μόνη κοινώς αποδεκτή και επιστημονικώς τεκμηριωμένη αλήθεια είναι ότι ΟΛΟΙ είμαστε συμπαντική σκόνη...

Ναι στην προάσπιση των Εθνικών μας συμφερόντων και στην μελέτη της ιστορίας μας, όχι σε διχασμούς και μισο-ανθρωπισμούς....

Ο Χρόνος και ο άνθρωπος κύκλους κάνει....

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 17:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Γνώση της ελληνικότητος, της ουσίας του είναι μας, της Φυλής μας και της ιδιαιτερότητός μας δεν είναι μισανθρωπισμός. Μισανθρωπισμό κάποιοι άλλοι εκφράζουν , δείγμα του οποίου με αγενή, χυδαίο και ευτελή τρόπο διατυπώθηκε από κάποιον άλλον, "φιλαλήθη"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 18:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΨΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ
ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΟΤΙ Η ΜΙΑ ΟΨΗ ΤΟΥ
ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΦΩΝΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.......
ΦΙΛΙΚΑ

Υ.Γ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟ ΣΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ
ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ....ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΛΑΜΨΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 18:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXOYME FTASEI SE MEGALH SYGXYSH TWN PRAGMATWN.AKOYW NA LENE GIA PSYXES KAI OTI DEN EXOYN SXESH ME TO DNA.AN DEXTOYME TH 8EWREIA THS DIARKOYS METEMPSYXWSEWS,TOTE 8A DOYME OTI H PSYXH META TO 8ANATO AIWREITAI MEXRI NA BREI KAPOIO ALLO SWMA NA KATOIKHSEI.KAT'AYTO TON TROPO H PSYXH ENOS ELLHNA META TO 8ANATO TOY MPOREI NA MPEI STO SWMA ENOS NEOGENNHTOY TOYRKOY.MPOREI NA SYMBEI KAI TO ANTISTROFO.SYMFWNOYME WS EDW;TOTE TI EINAI AYTO POY MAS DIAFOROPOIEI WS ELLHNES APO TOYS KATA GENIKH OMOLOGIA BARBAROYS TOYRKOYS;TO ANWTERO DNA MAS.EIMAI KA8ETOS SE AYTO POY LEW.DEN EIMAI OYTE FASISTAS,OYTE NEONAZI,OYTE IKANOPOIOYME OTAN 8EWRW TON ELLHNA ANWTERO TOY TOYRKOY.AYTO ALLWSTE TO EXEI APODEIKSEI H ISTORIA.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 18:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ANARWTIEMAI MERIKES FORES PWS PREPEI NA MILAEI KANEIS GIA NA MHN KATHGOREITAI OTI EINAI EPIFANEIAKOS KAI OTI DEN BLEPEI "ESWTERIKA" TA PRAGMATA.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 18:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PES TA FILE PAN GIATI EDO MESA MERIKI TIN EXUN "DI" POLI.

FILIKA


AGAPA GIA NA MIN MISIS

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 20:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ANARWTIEMAI MERIKES FORES PWS PREPEI NA MILAEI KANEIS GIA NA MHN KATHGOREITAI OTI EINAI EPIFANEIAKOS KAI OTI DEN BLEPEI "ESWTERIKA" TA PRAGMATA.


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ/ΜΙΛΑΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.
ΕΚΦΡΑΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ....
ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΞΗΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΙΣΤΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟΛΥΤΟΙ .....
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΓΝΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΠΟΛΥΤΗ ...

ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ.

ΑΣ ΛΕΧΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ....

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 21:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουδείς τολμά να διατυπώσει την προφανή και αυταπόδεικτη αλήθεια οτι οι ανθρώπινες Φυλές είναι διαφορετικές μεταξύ τους και ότι μοιραία αφού είναι διαφορετικές είναι και άνισες, ΕΑΝ ΤΕΘΟΥΝ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ. Η ανισότητα των Φυλών ΔΕΝ σημαίνει ότι η μία φυλή πρέπει να εξουσιάζει την άλλη και πολύ περισσότερο να τη μισεί! Αυτοί είναι συνειρμοί που κατά κόρον χρησιμοποιεί η κυριαρχούσα προπαγάνδα του καιρού μας και που σε καμία περίπτωση δεν αναιρούν την πραγματικότητα. Η "ανωτερότητα" δεν σημαίνει κατ' ανάγκη εκμετάλλευση και υποδούλωση. Μπορεί να σημαίνει και προστασία, βοήθεια ή και αδιαφορία.

Η ισότητα των Φύλών είναι ένα ΔΟΓΜΑ των ημερών μας. 'Οποιος το αμφισβητήσει, αυτομάτως περνά από τους "ιεροεξεταστές" των σύγχρονων καιρών, τίθεται στο περιθώριο, χάνει την εργασία του... Πολλοί καθηγητές Πανεπιστημίων στην Ευρώπη και στην Αμερική, έχουν χάσει τις έδρες τους, μόνο και μόνο διότι τόλμησαν να αμφισβητήσουν τα ψεύδη των ΜΜΕ και του Συστήματος, μένοντας πιστοί στα επιστημονικά τους πορίσματα.

Το κλίμα αυτό αποτελεί φαινόμενο των μεταπολεμικών χρόνων. Από το 1945 μέχρι σήμερα, μεθοδικά καλλιεργείται και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η αντίληψη ότι όλες οι φυλές είναι ίσες, χωρίς να μπαίνουν στον κόπο, ούτε να τεκμηριώσουν επιστημονικά αυτή τη θέση ( αφού ΔΕΝ τεκμηριώνεται ) και ούτε βέβαια να επιτρέπουν σε όσους έχουν αντίθετη γνώμη, να τη διατυπώσουν. Καθόλου τυχαίο φυσικά δεν είναι ότι αυτή η ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗ αντίληψη εξυπηρετεί θαυμάσια αυτούς που επιδιώκουν το "παγκόσμιο χωριό", δίχως έθνη, δίχως ταυτότητα, παρα μόνο καταναλωτές! 'Ολοι "ίσοι" λοιπόν και προς χάριν αυτής της αντιλήψεως αγνοούνται δεδομένα και γεγονότα, αγνοούνται στοιχεία ακράδαντα για την ποιότητα κάθε Φυλής, που ίσχυαν μόλις πρίν λίγες δεκαετίες.

Με σκοπό να προβληματιστούμε για το κατά πόσο οι φυλές είναι ίσες, θα παραθέσω κάποια στοιχεία. Μην ανησηχείς kelso, δεν θα σε κουράσω με ενζυμικούς τύπους, αφου τόσο τα απεχθάνεσαι, όσο και τα αγνοείς. Ας δούμε τη μορφή της γλώσσας κάποιων φυλών και το έθιμο της...ανθρωποφαγίας, που υπήρχε σ' αυτούς μέχρι και το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Η γλώσσα είναι αναμφισβήτητα η εικόνα του πολιτισμού ενός λαού. Η εξέλιξη της γλώσσας είναι και εξέλιξη της κοινωνίας. Από τους ήχους, τον αριθμό των λέξεων και την ποικιλία των εκφράσεων μπορούμε να κρίνουμε σε τί επίπεδο βρίσκεται ένας λαός. Αυτά τα στοιχεία πρέπει να συνεκτιμηθούν γιατί παρόλο το γεγονός ότι οι γλώσσες κάποιων φυλών της Αφρικής είναι πλούσιες σε ποικιλία και συνθετική ικανότητα , είναι απελπιστικά φτωχές στη δυνατότητά τους να εκφράσουν αφηρημένες έννοιες. Και αυτό είναι που δείχνει μέσα από τη γλώσσα, τον πολιτισμό και το επίπεδο μιας Φυλής.

Σαν παράδειγμα θα αναφέρω τη φυλή Μασάϊ, της κεντρικής Αφρικής, που ενώ για την ουρά των ζώων έχουν αρκετές λέξεις, ΔΕΝ διαθέτουν ούτε μία λέξη για να αποδώσουν τις έννοιες "αγάπη" και "θεός". Η λέξη "χαϊδεύω" επίσης δεν υπάρχει, αφού όταν μια μητέρα ( σε πολλές φυλές νέγρων της Αφρικής) θέλει να χαϊδέψει το παιδί της, το μυρίζει όπως ακριβώς κάνουν τα ζώα...

H έλλειψη γενικά λέξεων για ιδέες και έννοιες είναι καθολική στις περισσότερες φυλές τόσο της Αφρικής, όσο και της Καραϊβικής και της Ν. Αμερικής. Γενικά οι γλώσσες αυτών των φυλών δεν έχουν τη δυνατότητα να αποδώσουν τίποτε πέρα από εξωτερικές εντυπώσεις, τίποτε που θα μπορούσε να θεωρηθεί αποτέλεσμα διανοητικής διεργασίας. Διαθέτουν χιλιάδες λέξεις για να περιγράψουν ζώα, φυτά, αλλά καθόλου λέξεις για να αποδώσουν έννοιες όπως αξιοπρέπεια, σεβασμός, αγάπη, μίσος, καλωσύνη, κακία κλπ.

Η γλώσσα των αγρίων π.χ της Γης του Πυρός, έχει περισσότερες από 30.000 λέξεις, αλλά καμία για μια έστω ιδέα ή αφηρημένη έννοια. Ακόμη λείπει εντελώς, όπως είναι φυσικό, απο αυτές τις φυλές ( που είναι "ίσες" με τη δική μας...), η κλίση, οι χρόνοι, η σύνταξη κ.λ.π..

Για την Ανθρωποφαγία ούτε λέξη δεν γράφεται και δεν λέγεται...μέσα στο κλίμα περι "ισότητος" των φυλών. Αυτό το "χαριτωμένο" έθιμο της ανθρωποφαγίας ή αλλιώς Καννιβαλισμού ήταν σε ισχύ σε πολλές φυλές της Αφρικής, της Ωκαιανίας και της Αμερικής, μόλις πριν λίγες δεκαετίες. Πολλοί απ' αυτούς που εμφανίζονται στις τηλεοράσεις μας φορώντας γραβάτες, ως εκπρόσωποι χωρών της Αφρικής, είναι πολύ πιθανόν οι γονείς τους να ήσαν ανθρωποφάγοι!

Πρέπει όμως κατ' αρχάς να πούμε ότι η ανθρωποφαγία σ'αυτές τις φυλές δεν ήταν σε καμιά περίπτωση προϊόν της ανάγκης και πράξη απόγνωσης λόγω ελλείψεως τροφής. Υπήρξε ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ και κατάπτωση των φυλών αυτών σε επίπεδο κατώτερο και των περισσοτέρων ζώων, που δεν τρώνε όμοιό τους ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ.

Στοιχεία για τις ανθρωποφάγες "ισες" με μας φυλές, έχει παραθέσει και το 1931 σε μελέτη του και ο καθηγητής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Ι.Γ.Κούμαρης. Σύμφωνα με τον Κούμαρη, καννίβαλοι ήσαν όλες σχεδόν οι φυλές της Κεντρικής Αφρικής : Ζουλού, Μπαντού, Νιαμ-Νιαμ, νέγροι του Σουδαν, Κάφροι κλπ. Στη δε Δυτική Αφρική πουλούσαν ανθρώπινο κρέας στην αγορά ! Ανθρωποφάγοι ήσαν μέχρι το 1940 και οι Παπούα της Μελανησίας, οι Πολυνήσιοι, οι κάτοικοι της Νέας Γουϊνέας, της Νέας Καληδονίας ( που ξεσηκώθηκαν για την ανεξαρτησία τους απ' τη Γαλλία, έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των "προοδευτικών" του κόσμου ). Ακόμη στη Νέα Ζηλανδία οι Μαοροί και οι κάτοικοι των νησιών Φίτζι ήσαν κι αυτοι ανθρωποφάγοι.

Στην Αμερική, επίσης αφθονούν οι ανθρωποφαγοι. Τέτοι ήσαν οι κάτοικοι της Γής του Πυρός, οι περισσότεροι άγριοι του Αμαζονίου, της Παταγονίας, της Καραϊβικής.Ανθρωποφαγικές τελετές είχαν και οι Αζτέκοι, καθώς και οι φυλές των 'Ανδεων. Στα νησιά Φίτζι το μαγείρεμα ανθρωπίνου κρέατος απαιτούσε ειδική συνταγή. Γι αυτή μάλιστα χρησιμοποιούσαν ένα φυτό που σήμερα οι βοτανολόγοι ονομάζουν SOLANUM ANTHROPOPHAGORUM.

Πιθανώς πολλοί απο εσάς να χαμογελάσατε μ' όλα αυτά. Ομως όλα όσα λέω είναι απολύτως ακριβή και σας παραπέμπω σε σχετικές προπολεμικές κυρίως εκδόσεις, όπου μπορείτε να βρείτε πολλές λεπτομέρεις και στοιχεία.

Με τα παραπάνω, δεν θέλω να μειώσω κάποια φυλή, ούτε θέλω να πω ότι τα μέλη των μέχρι χθές πρωτόγονων φυλών, να είναι δούλοι των άλλων. Δέν μπορεί όμως να μας μιλούν για ισότητα μεταξύ φυλών συγκρίνοντάς μας με τους μέχρι πριν δυο γενιές καννίβαλους. Και φυσικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΛΕΥΚΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ! Πουθενά στη φύση ΔΕΝ υπάρχει ισότητα, όπως την εννοούν κάποιοι. Υπάρχει ΙΕΡΑΡΧΙΑ !

Βέβαια ο kelsos πάλι θα ειρωνευτεί τα ιστορικά γεγονότα και θα πεί ότι η μετενσάρκωση είναι κάτι... που τελικώς τα μηδενίζει όλα ! Ας είναι. Εγώ απευθύνομαι σ' όσους μπορούν να καταλάβουν. Και υπάρχουν τέτοιοι πολλοί.

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 26/02/2003 21:19:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 22:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τα παραπάνω, δεν θέλω να μειώσω κάποια φυλή, ούτε θέλω να πω ότι τα μέλη των μέχρι χθές πρωτόγονων φυλών, να είναι δούλοι των άλλων. Δέν μπορεί όμως να μας μιλούν για ισότητα μεταξύ φυλών συγκρίνοντάς μας με τους μέχρι πριν δυο γενιές καννίβαλους. Και φυσικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΛΕΥΚΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ! Πουθενά στη φύση ΔΕΝ υπάρχει ισότητα, όπως την εννοούν κάποιοι. Υπάρχει ΙΕΡΑΡΧΙΑ !



ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΛΕΥΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΑΝΑΝ ΤΟΥΣ "ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΥΣ" ΤΟΥΣ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ, ΤΟΥΣ ΕΚΟΒΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΕΒΓΑΖΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΦΡΟΝΗΜΟΙ, ΤΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΓΑΝ, ΤΟΥΣ ΕΚΑΙΓΑΝ ΣΤΗ ΠΥΡΑ ΤΙΜΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΙΑ. ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΙ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΠΟΥΝΙΑ, ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΝΝΟΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΤΗΝΗ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΜΑΣ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.......
ΤΑ ΖΩΑ, ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΖΩΑ, ΜΕ ΤΟ DNA ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ, ΤΗΣ ΜΙΣΣΑΛΟΔΟΞΙΑΣ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΑΙΜΑΤΟΚΥΛΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤOΚΥΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΥΠΗΡΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΩΣΥΝΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΦΤΗΝΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑ Η ΛΕΒΕΝΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ, Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΞΙΟ Ή ΑΝΑΞΙΟ......ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΩΝΙΔΑ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΟΧΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΣ.....ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ...ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ DNA

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2226563
Maintained by Digital Alchemy