ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 02:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με όλα αυτά που γράφεις Impious Varmint και θα μπορούσα και εγώ να γράψω δεκάδες παραδείγματα που φανερώνουνε την ανθρώπινη (αθλιότητα), αλλά ο σκοπός μου δεν είναι αυτός .
Βλέπεις ανελέητα κυνηγητά, δολοφονίες και εξορισμούς είχαμε άφθονους μέσα στην ιστορία και στην αρχαία Ελλάδα που φημίζεται για τον πολιτισμό της και στην μεταχριστιανική εποχή που είχε ως σκοπό την διάδοση της αγάπης .
Δυστυχώς όμως η ιστορία μας μαθαίνει πως ο άνθρωπος κάθε θρησκευτική διδασκαλία, κάθε καινούργιο φιλοσοφικό ρεύμα ή το χρησιμοποιούσε διαστρεβλώνοντας το για άσκηση εξουσίας ή το πολεμούσε με κάθε μέσο, φοβούμενος μην χάσει την εξουσία .

Ο άνθρωπος ανάπτυξε σπουδαίες θεωρίες, αλλά δυστυχώς κάθε μια από αυτές τις χρησιμοποίησε για την (καταπίεση) του .

Και όσο για αυτό που αναφέρεις «Οταν λοιπόν έχεις μια Εκκλησία,που διαγγέλει πως βαδίζει σύμφωνα με τις αξίες τις οποίες εξέφρασε ο Ιησούς και πως στηρίζεται στην αγάπη,την ισότητα,την ελευθερία,τον σεβασμό, είναι πλέον δικό σου ζήτημα να δεις αν αυτά τα δύο συμβαδίζουν.» αν και δεν ειμαι χριστιανός ως προς την ευρεία έννοια, αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν ο άνθρωπος να θαυμάζει να αγαπάει να επιθυμεί να μοιάσει σε κάτι / κάποιον που πιστεύει, αλλά όταν δει ότι δεν μπορεί να το κατανοήσει πραγματικά, όταν δει ότι ποτέ δεν πρόκειται να γίνει ένα με αυτό, να το μισεί, να το χλευάζει, να το σκοτώνει .

Οπότε έχεις δίκιο φίλε μου, στο συγκεκριμένο θέμα του χριστιανισμού ο άνθρωπος δεν πρόκειται ποτέ να καταφέρει να κάνει τις πράξεις του να συμβαδίσουν με τα λόγια του …..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 10:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
-ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΑΝΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ Η ΟΧΙ!
-ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ! ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ!ΟΤΑΝ ΚΑΠΙΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΣΩΜΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ! ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΟΡΑΝΙΣΜΟΥ? ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΒΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ? ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ! ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ. ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!
-ΑΥΤΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΒΛΑΒΗΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΚ ΓΕΝΗΤΗΣ ΒΛΑΒΗ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΥΤΣΟΣ! Η Ο ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ! ΑΝΤΕ ΣΥ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΤΗ ΚΑΜΠΟΥΡΑ!, ΧΡΗΖΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ! ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ π.χ. ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΡΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥΣ! ΠΟΣΟ ΜΑΛΟΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΒΛΑΒΗΣ!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 11:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιμένεις να μην λαμβάνεις υπόψη σου τη διαφορά που υπάρχει στην αντιμετώπιση, από την Εκκλησία, των ομοφυλόφιλων και της ομοφυλοφιλίας.

Αγαπητέ Ψηλέ αυτό είναι ανοησία.Το κάθε άτομο κρίνεται από τις πράξεις του και συνεπώς δεν μπορούμε να διαχωρίζουμε τις πράξεις από τα άτομα που προβαίνουν σε αυτές.Δεν μπορείς να διαχωρίσεις τον κλέφτη από την ληστεία,τον παιδεραστή από την παιδεραστία και αναλογικά τον αομοφυλόφιλο από την ομοφυλοφιλία.Αν τα πράγματα είναι έτσι,τότε στις φυλακές δεν θα έπρεπε να υπάρχουν άτομα,αλλά θα έπρεπε να κρατάμε ένα μητρώο "κακών" πράξεων.Δεν είναι όμως έτσι.Οι πράξεις χαρακτηρίζουν το άτομο.

Και ας μιλήσουμε συγκεκριμένα για την ομοφυλοφιλία.Εσύ,λοιπόν,υποστηρίζεις πως η επίσημη Εκκλησία θεωρεί και καταδικάζει την ομοφυλοφιλία ως αμαρτία ενώ παράλληλα σέβεται τον εκάστοτε ομοφυλόφιλο.Λαμβάνοντας υπ'όψιν τις δικές σου αρχές,για πες μου σε παρακαλώ πως θα κριθεί ένα τέτοιο άτομο στην Δευτέρα Παρουσία?Θα χρειαστεί να ζητήσει συγχώρεση για το θανάσιμο αμάρτημα της ομοφυλοφιλίας ή θα χρειαστεί απλά να λογοδοτήσει για τα απλά καθημερινά αμαρτήματα στα οποία όλοι προβαίνουμε?Δηλαδή ο ομοφυλόφιλος θα κριθεί ως απλός αμαρτωλός ή ως υπαίτιος για αμαρτίες ανάλογες της δολοφονίας,της κλοπής,του βιασμού?

----------------------------------------------------------------------


quote:
Με αυτήν την λογική να νομιμοποιήσουμε και την παιδοφιλία, μητροφιλία, αδελφοφιλία κτλ.

quote:
Μπορούν και πρέπει οι νόμοι να αντικαθιστούν τους ηθικούς κανόνες?


Μια απλή ερώτηση αγαπητέ libero.
Ποιος σου προκαλεί μεγαλύτερη αποστροφή,ένας ομοφυλόφιλος ή ένας παιδεραστής?Σε ποιον θα έριχνες δέκα καντάρια ξύλο αν σου δινόταν η ευκαιρία?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 11:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo, μιας κι αναφέρθηκες στον Μεσαίωνα και την πυρά, τους απαγχονισμούς, τους αποκεφαλισμούς κλπ, θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον αν σκεπτόμασταν τι βασανιστήρια είχαν επιβληθεί σε πολλούς ανθρώπους.
Εάν κάποιος έχει διαβάσει κάποια πράγματα σχετικά με την φύση των βασανιστηρίων θα εκπλαγεί όχι μόνο με την βαναυσότητα τους αλλά και με την ανθρώπινη εφευρετικότητα.

Θα συμφωνήσω και με τον elo ότι τα πράγματα και στην αρχαία Ελλάδα δεν ήταν ρόδινα.
Παρόλο που είχαμε ανάπτυξη της φιλοσοφίας, των θετικών επιστημών, του εμπορίου κλπ και πάλι υπήρχε διαφθορά.
Νομίζω πως σχεδόν σε κάθε οργανωμένη κοινωνία που εμφανίστηκε στον πλανήτη μας έχουν εμφανιστεί κρούσματα διαφθοράς.
Είπαμε, ο ανθρώπινος νους είναι απρόβλεπτος και μπορεί να εφεύρει 1002 πράγματα.
Άλλα από αυτά θα τον ωφελήσουν κι άλλα θα τον βλάψουν...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 12:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Impious Varmint,
ο παιδεραστής μου προκαλεί μεγαλύτερη αποστροφή, ο παιδεραστης.


...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 13:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς αγαπητέ libero...Ακριβώς...
Οπως και εσύ διαπιστώνεις σε αυτή την περίπτωση τόσο οι ηθικοί κανόνες όσο και οι νόμοι συμβαδίζουν.Τι εννοώ?

Εννοώ ότι τόσο εσύ,όσο και εγώ όσο και το μεγαλύτερο ποσοστό των υγιώς σκεπτόμενων ανθρώπων θεωρεί την παιδεραστία έγκλημα.Βλέπεις λοιπόν πως αυθόρμητα μου είπες πως ένας παιδεραστής σου προκαλεί μεγαλύτερη αποστροφή από έναν ομοφυλόφιλο.Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο λειτουργεί και ο νόμος.Καταδικάζει ως κακούργημα την παιδεραστία.Γιατί πραγματικά αξίζει να τιμωρηθεί κάποιος που αποπλανά παιδιά για να ικανοποιήσει τις άρρωστες ορέξεις του.Ο ομοφυλόφιλος γιατί να πρέπει να έρθει αντιμέτωπος με τέτοιες κατηγορίες?Είναι ή δεν είναι δικαίωμα του,η προσωπική του ζωή και ευχαρίστηση?Μπορεί να προτιμούν πράγματα τα οποία είναι ομολογοτμένως αφύσικα,αλλά αυτό δεν αποτελεί λόγο να τους διαπομπέψουμε και να τους καταδικάσουμε.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 16:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ευρωπαίε 2

Συμφωνώ με το τελευταίο κομμάτι της τοποθέτησής σου.

Όμως πιστεύω ότι ούτε ο καμπούρης είναι ασθενής, ούτε ο κουτσός.

Και δεν χρειάζεται να επαναπροσδιορίσουμε τη λογική. Μιά χαρά είναι διότι ο καθένας έχει τη δική του...


Έδωσα μεγαλύτερο βάρος, με το μήνυμά μου, στην επίκτητη ομοφυλοφιλία και αναφέρθηκα σχετικά με το αρχικό θέμα, στην υποκρισία της εκκλησίας σε σχέση με το «κουσούρι» (όπως την χαρακτηρίζει), μόνο και μόνο επειδή, καλώς ή κακώς, δεν είναι κοινωνικά αποδεκτή, ίσως επειδή, όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου η φύση έχει ορίσει τις διαδικασίες, σαφέστατα.


Νομίζω πως γι’ αυτόν το λόγο οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι το κρύβουν.


Αν δε φοβούνταν οι ιεράρχες μη χαλάσει η πελατειακή σχέση με το «ποίμνιο», γι’ αυτούς τους λόγους, θα είχαν κάποιο άλλο πρόβλημα οι 40 από τους 81, να δηλώσουν «κουσουρόπληκτοι»;


Συμφωνώ με αυτό που έγραψε ο φίλος Impious Varmint

quote:
Είναι ή δεν είναι δικαίωμα του,η προσωπική του ζωή και ευχαρίστηση?Μπορεί να προτιμούν πράγματα τα οποία είναι ομολογοτμένως αφύσικα,αλλά αυτό δεν αποτελεί λόγο να τους διαπομπέψουμε και να τους καταδικάσουμε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 13:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα υποσχεθεί νωρίτερα ότι θα παραθέσω την φώτο αρχαίου αντικειμένου που απεικονίζει έναν Ελληνα να κυνηγάει έναν Πέρση για βιασμό, σατιρίζοντας ουσιαστικά την ήττα των Περσών και επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι η δια του πρωκτού επικοινωνία ήταν κάτι υποτιμητικό και κοινωνικά κατακριτέο στην αρχαία Ελλάδα και φυσικά δεν συνέβαινε στη σχέση "παιδεραστίας" μεταξύ ενήλικα "εραστή" και ανήλικου "ερωμένου". Κατάφερα να το βρω από σχετικό βιβλίο.

Δεν φαίνεται πολύ καθαρά βέβαια(damn my phone!)

http://aklafton.blogspot.com/

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 20:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Impious Varmint:
Μπορεί να προτιμούν πράγματα τα οποία είναι ομολογοτμένως αφύσικα,αλλά αυτό δεν αποτελεί λόγο να τους διαπομπέψουμε και να τους καταδικάσουμε.
Κατ’ αρχάς τι εννοείς, λέγοντας «καταδικάσουμε»? Δεν είπα να τους κλείσουμε φυλακή ή να πληρώνουν κάποιο πρόστιμο.

Αυτό που λέω εγώ είναι το δικαίωμα αλλά πιστεύω και η υποχρέωση της κοινωνίας να κατακρίνει τέτοιες επιλογές, χωρίς να χαρακτηρίζεται από κάποιους «προοδευτικούς» ρατσιστική. Γιατί αν αυτή επιλογή τους είναι αποτέλεσμα κάποιας ορμονικής διαταραχής, τότε χρειάζονται ιατρική βοήθεια και όχι κάποια δικαιώματα. Να τους αφήνουμε στην τύχη τους υπερασπίζοντας την διαιώνιση αυτής της κατάστασης, ως κάτι φυσιολογικό, είναι υποκρισία.

Η αποδοκιμασία αυτή, της κοινωνίας, λειτουργεί ως μηχανισμός αυτοπροστασίας από την διάλυσή της. Μια κοινωνία ομοφυλόφιλων διαλύεται, μόλις πεθάνουν οι συντελεστές της, αφού δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν.

Το ερώτημα όμως είναι, θέλουν οι σημερινοί ομοφυλόφιλοι να «γιατρευτούν»?

Γιατί απορρίπτουν, για παράδειγμα την Μπελούτσι και προτιούν έναν τριχωτό ανδρικό πισινό?

Έχω την εντύπωση πως η πλειοψηφία των ομοφυλόφιλων, είναι λόγω επιλογής, επίκτητη όπως έγραψε ο γιαπετ και όπως ερμηνεύεται, πάνω.
Οι λόγοι θα μπορούσαν να είναι: έλλειψη γυναικών, απανωτές χυλόπιτες, φόβος η κόμπλεξ, οικογενειακά προβλήματα, έτοιμο υπόβαθρο κτλ.

Αλίμονο όμως, αν αποδίδουμε τις διάφορες επιλογές που κάνει ο άνθρωπος σε ορμόνες και γονίδια, γιατί τότε καταργούμε την παιδεία αλλά και την ελεύθερη βούλησή του. Με αυτήν την λογική θα μπορούσαμε να πούμε πως οι βιαστές, οι δολοφόνοι, δρουν λόγω κάποιων ορμονικών διαταραχών, δεν φταίνε αυτοί αλλά τα γονίδια, το ζώδιο ή οτιδήποτε άλλο. Άρα δεν έχει νόημα να τους βγάζεις έξω από την φυλακή, στην κοινωνία, όταν εκτελέσουν την ποινή τους γιατί πάλι θα υποτροπιάσουν, άρα η μόνη λύση θα είναι θάνατος.

Όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να πράξει ελεύθερα, αλλά είναι ελεγχόμενος από κάποιες ανώτερες δυνάμεις ή τηλεκατευθυνόμενος από άλλους, τότε δεν τίθεται θέμα κρίσης, ούτε από ανθρώπους αλλά, πιστεύω, ούτε και από τον Θεό.


Φίλε Impious Varmint εκτός από παιδοφιλία έγραψα και για μητροφιλία, αδελφοφιλία, τι γνώμη έχεις; συμβαδίζει η ηθική με τους νόμους;

Εξάλλου δεν χρειάζεται σήμερα και πολύ προσπάθεια από τον παιδεραστή για να αποπλανήσει το παιδί. Aυτήν την δουλειά την ανέλαβε το διαδίκτυο, τα περιοδικά κ.α., έτσι ώστε από μόνα τους ανοίγουν τα πόδια. Δυστυχώς σήμερα χάνουν από μικρή ηλικία την αθωότητα

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 21:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε libero

Γενικά συμφωνώ μαζί σου, όμως μπερδεύτηκα λίγο...

λες:

quote:
Αυτό που λέω εγώ είναι το δικαίωμα αλλά πιστεύω και η υποχρέωση της κοινωνίας να κατακρίνει τέτοιες επιλογές, χωρίς να χαρακτηρίζεται από κάποιους «προοδευτικούς» ρατσιστική. Γιατί αν αυτή επιλογή τους είναι αποτέλεσμα κάποιας ορμονικής διαταραχής, τότε χρειάζονται ιατρική βοήθεια και όχι κάποια δικαιώματα. Να τους αφήνουμε στην τύχη τους υπερασπίζοντας την διαιώνιση αυτής της κατάστασης, ως κάτι φυσιολογικό, είναι υποκρισία.


Η κοινωνία αποτελείται απ' τα μέλη της τα οποία καθορίζουν πλειοψηφικά την κοινή γνώμη, την άποψη της κοινωνίας δηλαδή.

Αν κάποιες ομάδες ή χώροι είναι υπέρ ή κατά, έχει καλώς. Είναι η άποψή τους και είναι σεβαστή.

Είναι επίσης δεδομένο ότι αυτή η προτίμηση είναι πέραν της φύσης, όμως δε ξέρω αν αυτό υποχρεώνει, όπως λες, την κοινή γνώμη να είναι κατακριτική.

Διότι αν ναί, με ποιόν τρόπο θα τιμωρήσει (αφού θα πρέπει) τους ομοφυλόφιλους, καθώς κάθε κατακριτέα πράξη ή θέση πρέπει να αντιμετωπίζεται απ' τους υγιείς μηχανισμούς της κοινωνίας...

Εννοείς να μη μπορούν να βρούν δουλειά, να μην έχουν ασφάλιση και άλλα κοινωνικά δικαιώματα κλπ.;

Ακόμη λες να μην τους αφήνουμε στη τύχη τους και να μην τους αντιμετωπίζουμε σαν κάτι φυσιολογικό διότι είναι υποκρισία.

Επίσης λες

quote:
Αλίμονο όμως, αν αποδίδουμε τις διάφορες επιλογές που κάνει ο άνθρωπος σε ορμόνες και γονίδια, γιατί τότε καταργούμε την παιδεία αλλά και την ελεύθερη βούλησή του. Με αυτήν την λογική θα μπορούσαμε να πούμε πως οι βιαστές, οι δολοφόνοι, δρουν λόγω κάποιων ορμονικών διαταραχών, δεν φταίνε αυτοί αλλά τα γονίδια, το ζώδιο ή οτιδήποτε άλλο. Άρα δεν έχει νόημα να τους βγάζεις έξω από την φυλακή, στην κοινωνία, όταν εκτελέσουν την ποινή τους γιατί πάλι θα υποτροπιάσουν, άρα η μόνη λύση θα είναι θάνατος.

Όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να πράξει ελεύθερα, αλλά είναι ελεγχόμενος από κάποιες ανώτερες δυνάμεις ή τηλεκατευθυνόμενος από άλλους, τότε δεν τίθεται θέμα κρίσης, ούτε από ανθρώπους αλλά, πιστεύω, ούτε και από τον Θεό.



Να αντιμετωπίζονται πώς, κατά τη γνώμη σου;

Για να μπω και στο θέμα τώρα, για μένα υποκρισία, είναι κάποιες ομάδες ομοφυλόφιλων να κατακρίνουν και να κατηγορούν δημόσια, κινούμενοι απο ιδιοτελη κίνητρα και συμφέροντα, αυτούς τους ανθρώπους ως μιάσματα και να το κάνουν φορώντας στρινγκ...


Η ομοφυλοφιλία (η όποια) δεν ξέρω αν αλλάζει με ιατρική φροντίδα, όμως είναι γεγονός και αποτελεί κοινωνικό φαινόμενο είτε είναι κατάλοιπο αρχαίων γενετικών παρεμβάσεων είτε γίνεται απλά για σαρκική ευχαρίστηση και θέλει, τουλάχιστον, συζήτηση σε κάποιο σχετικό θέμα.

Σχετικά όμως με το παρόν θέμα, νομίζω ότι η στάση και η θέση (επίσημα) της εκκλησίας είναι ο ορισμός της υποκρισίας...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 09:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που λέω εγώ είναι το δικαίωμα αλλά πιστεύω και η υποχρέωση της κοινωνίας να κατακρίνει τέτοιες επιλογές, χωρίς να χαρακτηρίζεται από κάποιους «προοδευτικούς» ρατσιστική.
Είσαι απίστευτος όμως;

quote:
Μπορεί να προτιμούν πράγματα τα οποία είναι ομολογοτμένως αφύσικα,αλλά αυτό δεν αποτελεί λόγο να τους διαπομπέψουμε και να τους καταδικάσουμε.
Μα γιατί το λες αυτό;;;στην πυρά όλοι!!!

Γιατί δεν μπορούνε να ζήσουν ήσυχοι την ζωή τους αυτοί οι άνθρωποι,που στο κάτω κάτω,δεν βλάπτουν κανέναν.Και ναι,libero,όταν τους τσουβαλιάζεις όλους και τους κατακρίνεις για την συγκεκριμένη επιλογή τους,είναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.

Ψηλέ,κατάλαβες τι γράφω;μάλλον δεν θες να καταλάβεις.Όπως και να έχει,ποσώς με απασχολεί.


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 09:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλέ,κατάλαβες τι γράφω;μάλλον δεν θες να καταλάβεις.Όπως και να έχει,ποσώς με απασχολεί.

Καλή μου maraki8, θα πρέπει να ενημερώσω ότι εάν αρχίσουν τα "τσιγκλίσματα" μεταξύ του Ψηλού κι εσένα θα σας πάρω και τους 2 και θα σας βάλω στο ίδιο καζάνι της Κολάσεως για να σας τριβελίζω από το πρωί ως το βράδυ!
Βοηθήστε με να μην θυμηθώ την Ινκούμπεια (δαιμόνια) φύση μου...


Υ.Γ. Χαίρομαι που σε βλέπω και πάλι κοντά μας!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 10:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΜΑΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ!
-ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΗΝ ΚΑΥΜΕΝΗ ΤΗ ΚΥΡΑ ΜΑΡΙΝΑ (ΜΕΝΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΣΗ!)ΟΤΙ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ! ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΙΑ (ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΑΣ) Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΜΠΟΥΡΑ! ΠΕΘΑΝΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!
-ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΓΙΑΓΙΑ! ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ...ΑΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΕΙΕΣ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΕΠΟΧΗ! ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΝΤΥΝΟΤΑΝ ΜΑΣΚΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ. ΗΡΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ Η ΣΥΧΩΡΕΜΕΝΗ ΝΤΥΜΕΝΗ ΓΙΑΓΙΑ! ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΑΛΑΝ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ Η ΚΑΥΜΕΝΗ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΓΕΛΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΙΣ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ, ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ..ΤΗΣ ΧΑΪΔΕΨΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ: ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΒΡΕ ΘΕΙΑ ΣΩΤΗΡΑ! ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕΣ? ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 10:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΜΑΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ!
-ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΗΝ ΚΑΥΜΕΝΗ ΤΗ ΚΥΡΑ ΜΑΡΙΝΑ (ΜΕΝΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΣΗ!)ΟΤΙ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ! ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΙΑ (ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΑΣ) Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΜΠΟΥΡΑ! ΠΕΘΑΝΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!
-ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΓΙΑΓΙΑ! ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ...ΑΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΕΙΕΣ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΕΠΟΧΗ! ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΝΤΥΝΟΤΑΝ ΜΑΣΚΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ. ΗΡΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ Η ΣΥΧΩΡΕΜΕΝΗ ΝΤΥΜΕΝΗ ΓΙΑΓΙΑ! ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΑΛΑΝ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ Η ΚΑΥΜΕΝΗ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΓΕΛΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΙΣ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ, ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ..ΤΗΣ ΧΑΪΔΕΨΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ: ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΒΡΕ ΘΕΙΑ ΣΩΤΗΡΑ! ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕΣ? ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 10:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΜΑΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ!
-ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΗΝ ΚΑΥΜΕΝΗ ΤΗ ΚΥΡΑ ΜΑΡΙΝΑ (ΜΕΝΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΣΗ!)ΟΤΙ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ! ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΙΑ (ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΑΣ) Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΜΠΟΥΡΑ! ΠΕΘΑΝΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!
-ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΓΙΑΓΙΑ! ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ...ΑΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΕΙΕΣ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΕΠΟΧΗ! ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΝΤΥΝΟΤΑΝ ΜΑΣΚΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ. ΗΡΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ Η ΣΥΧΩΡΕΜΕΝΗ ΝΤΥΜΕΝΗ ΓΙΑΓΙΑ! ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΑΛΑΝ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ Η ΚΑΥΜΕΝΗ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΓΕΛΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΙΣ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ, ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ..ΤΗΣ ΧΑΪΔΕΨΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ: ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΒΡΕ ΘΕΙΑ ΣΩΤΗΡΑ! ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕΣ? ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 14:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ...
quote:
Γενικά συμφωνώ μαζί σου, όμως μπερδεύτηκα λίγο...

Που να διαφωνούσες κιόλας
quote:

Διότι αν ναί, με ποιόν τρόπο θα τιμωρήσει (αφού θα πρέπει) τους ομοφυλόφιλους, καθώς κάθε κατακριτέα πράξη ή θέση πρέπει να αντιμετωπίζεται απ' τους υγιείς μηχανισμούς της κοινωνίας...

Εννοείς να μη μπορούν να βρούν δουλειά, να μην έχουν ασφάλιση και άλλα κοινωνικά δικαιώματα κλπ.;



Με ποιόν τρόπο?
Κουτσομπολιό, ψύχρανση των σχέσεων από το γύρο περιβάλλον κυρίως από το φιλικό και οικογενειακό, περιφρόνηση. Βέβαια σήμερα δεν μπορεί να λειτουργήσει ο μηχανισμός αυτός της απομόνωσης γιατί το ποσοστό των ομοφυλόφιλων έχει αυξηθεί, και πάντα μπορεί να βρει το αντίστοιχο.

Έκανα μια υπόθεση με την οποία δεν συμφωνώ. Υπάρχει και κόσμος που τους θεωρεί «αρρώστους» αλλά ταυτόχρονα το σέβεται.
Το 2007 βάλανε μεταγλωττιστή για κωφάλαλους στην βουλή, οι μη ρατσιστές για να
μάθουν και αυτοί τι γίνεται στην βουλή και να μην πηγαίνουν σαν πρόβατα στην κάλπη

quote:
Ακόμη λες να μην τους αφήνουμε στη τύχη τους και να μην τους αντιμετωπίζουμε σαν κάτι φυσιολογικό διότι είναι υποκρισία.

Έκανα μια υπόθεση...
quote:
Γιατί [size=3]αν[size=3] αυτή επιλογή τους είναι αποτέλεσμα κάποιας ορμονικής διαταραχής, τότε χρειάζονται ιατρική βοήθεια και όχι κάποια δικαιώματα.
με την οποία δεν συμφωνώ. Υπάρχει και κόσμος που τους θεωρεί «αρρώστους» αλλά ταυτόχρονα το σέβεται.
Το 2007 βάλανε μεταγλωττιστή για κωφάλαλους στην βουλή, οι μη ρατσιστές, για να
μάθουν και αυτοί, τι γίνεται στην βουλή και να μην πηγαίνουν σαν πρόβατα στην κάλπη.

maraki8...

quote:
Γιατί δεν μπορούνε να ζήσουν ήσυχοι την ζωή τους αυτοί οι άνθρωποι,που στο κάτω κάτω,δεν βλάπτουν κανέναν

Ακριβώς αυτό maraki8.Αυτή είναι η κοινωνία σήμερα
Γιατί να μην υπάρχουν κωφοί, γιατί να μην υπάρχουν ζητιάνοι, γιατί να μην υπάρχουν άνεργοι, αφού δεν μας ενοχλούν, ας υπάρχουν.

quote:
Και ναι,libero,όταν τους τσουβαλιάζεις όλους και τους κατακρίνεις για την συγκεκριμένη επιλογή τους,είναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.

Γι’ αυτό έβαλα και την ερμηνεία της λέξης ρατσισμός σε προηγούμενο μήνυμά μου, για να πω πως, το να κατακρίνει κανείς μια επιλογή, δεν είναι ρατσισμός. Αντίθετα είναι ρατσισμός να χλευάζεις κάποιον ανάπηρο, έναν αράπη, ακόμα, ακόμα και κάποιον που είναι φτωχός με σκισμένα ρούχα χωρίς να το θέλει, λόγω ανεργίας που μαστίζει τον τόπο. Τίποτα απο τα παραπάνω δεν είναι, από επιλογή τους.

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 08:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή μου maraki8, θα πρέπει να ενημερώσω ότι εάν αρχίσουν τα "τσιγκλίσματα" μεταξύ του Ψηλού κι εσένα θα σας πάρω και τους 2 και θα σας βάλω στο ίδιο καζάνι της Κολάσεως για να σας τριβελίζω από το πρωί ως το βράδυ!
Βοηθήστε με να μην θυμηθώ την Ινκούμπεια (δαιμόνια) φύση μου...

Μην ανησυχείς καλέ μου,δεν έχω τέτοια πρόθεση...

quote:
Ακριβώς αυτό maraki8.Αυτή είναι η κοινωνία σήμερα
Γιατί να μην υπάρχουν κωφοί, γιατί να μην υπάρχουν ζητιάνοι, γιατί να μην υπάρχουν άνεργοι, αφού δεν μας ενοχλούν, ας υπάρχουν.
Σε ενοχλούν κάπου;εσένα προσωπικά,σε ενοχλούν κάπου;
Επίσης,σε προηγούμενο μήνυμά σου,είπες ότι είναι δικαίωμα της κοινωνίας να κατακρίνει,σωστά;ρατσιστικό δεν ακούγεται;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 12:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικα maraki8, δεν με ενοχλούν ούτε οι βιαστές, αφού είμαι άντρας και όχι από τους πιο εμφανίσιμους, για να πέσω θύμα βιασμού.

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 15:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ευρωπαίε ευτυχώς που το μήνυμά σου το δημοσίευσες τρείς φορές, με την τρίτη το κατάλαβα.

Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω το σκεπτικό σου...

Η κυρά Μαρίνα είχε πόνους, ανέβαζε πυρετό, έβηχε ή χρειαζόταν μεταμόσχευση κάποιου οργάνου, λόγω της αναπηρίας της;

Η θεία σου, λόγω της καμπούρας της, ακολουθούσε κάποια αγωγή για να αντιμετωπίσει τα συμπτώματα απ' την αναπηρία της;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 15:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου libero

Λες:

quote:
Με ποιόν τρόπο?
Κουτσομπολιό, ψύχρανση των σχέσεων από το γύρο περιβάλλον κυρίως από το φιλικό και οικογενειακό, περιφρόνηση. Βέβαια σήμερα δεν μπορεί να λειτουργήσει ο μηχανισμός αυτός της απομόνωσης γιατί το ποσοστό των ομοφυλόφιλων έχει αυξηθεί, και πάντα μπορεί να βρει το αντίστοιχο.

Νομίζω ότι αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης οποιασδήποτε ομάδας ανθρώπων, θα οδηγούσε σε παραβατικές συμπεριφορές εκ μέρους τους και πιθανόν, όχι άδικα.

Εσύ θα περιφρονούσες ή θα απομόνωνες ένα μέλος της οικογένειάς σου γι' αυτόν το λόγο, χωρίς να σ' ενδιαφέρει σε τι ποιότητα ζωής, πιθανόν, να το οδηγούσες μ' αυτήν τη συμπεριφορά;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 16:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΠΕΤ!
-ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΣΕΡΦΑΡΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!
-ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΠΟΙΠΟΙΗΣΩ ΤΗ ΛΕΞΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 08:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με ποιόν τρόπο?
Κουτσομπολιό, ψύχρανση των σχέσεων από το γύρο περιβάλλον κυρίως από το φιλικό και οικογενειακό, περιφρόνηση. Βέβαια σήμερα δεν μπορεί να λειτουργήσει ο μηχανισμός αυτός της απομόνωσης γιατί το ποσοστό των ομοφυλόφιλων έχει αυξηθεί, και πάντα μπορεί να βρει το αντίστοιχο.
Ήθελα κι εγώ να σου κάνω την ίδια ερώτηση που έκανε ο φίλος γιαπετ.Οι απόψεις σου είναι ακραίες αγαπητέ libero.

quote:
Προσωπικα maraki8, δεν με ενοχλούν ούτε οι βιαστές, αφού είμαι άντρας και όχι από τους πιο εμφανίσιμους, για να πέσω θύμα βιασμού.
Ή το παράδειγμά σου είναι ατυχές,ή είσαι παρτάκιας,ως προς το συγκεκριμένο θέμα.Δεν μου απάντησες όμως.Εσένα προσωπικά,που σε ενοχλούν αυτοί οι άνθρωποι;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 12:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
libero:Αυτό που λέω εγώ είναι το δικαίωμα αλλά πιστεύω και η υποχρέωση της κοινωνίας να κατακρίνει τέτοιες επιλογές, χωρίς να χαρακτηρίζεται από κάποιους «προοδευτικούς» ρατσιστική. Γιατί αν αυτή επιλογή τους είναι αποτέλεσμα κάποιας ορμονικής διαταραχής, τότε χρειάζονται ιατρική βοήθεια και όχι κάποια δικαιώματα. Να τους αφήνουμε στην τύχη τους υπερασπίζοντας την διαιώνιση αυτής της κατάστασης, ως κάτι φυσιολογικό, είναι υποκρισία.


quote:
libero:Αλίμονο όμως, αν αποδίδουμε τις διάφορες επιλογές που κάνει ο άνθρωπος σε ορμόνες και γονίδια, γιατί τότε καταργούμε την παιδεία αλλά και την ελεύθερη βούλησή του. Με αυτήν την λογική θα μπορούσαμε να πούμε πως οι βιαστές, οι δολοφόνοι, δρουν λόγω κάποιων ορμονικών διαταραχών, δεν φταίνε αυτοί αλλά τα γονίδια, το ζώδιο ή οτιδήποτε άλλο. Άρα δεν έχει νόημα να τους βγάζεις έξω από την φυλακή, στην κοινωνία, όταν εκτελέσουν την ποινή τους γιατί πάλι θα υποτροπιάσουν, άρα η μόνη λύση θα είναι θάνατος.


Καλημέρα σας και πάλι...
Αγαπητέ libero στο πρώτο απόσπασμα αναφέρεις πως ένα άτομο το οποίο πάσχει από ορμονικές ή οποισδήποτε φύσης διαταραχές χρειάζεται ιατρική βοήθεια.Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό.

Σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι,όταν λες πως δεν χρειάζονται δικαιώματα.Αν εξαιρέσουμε το θέμα των ομοφυλοφίλων,υπάρχουν πολλές ακόμη κατηγορίες ατόμων που πάσχουν από πάσης φύσεως διαταραχές.Τι θα έλεγε για τα άτομα με σύνδρομο Down,για τους κωφάλαλους,τους τυφλούς,τους εκ γενετής ανάπηρους?Αυτά τα άτομα δεν απαιτούν ιατρική φροντίδα?Δεν απαιτούν όμως και δικαιώματα?

Οι οροθετικοί δεν χρειάζονται ιατρική βοήθεια?Αλλά και δικαιώματα που να τους εξασφαλίζουν τον σεβασμό που τους αξίζει?Δεν πρέπει να υπάρχει κάτι που να τους προστατεύει από την αδικία της υπόλοιπης "υγιούς" κοινωνίας?Ξέρεις,είναι μερικές φορές πολύ εύκολο να περιθωριοποιούμε άτομο αλλά πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε το γιατί.

Και επειδή,όπως πολύ σωστά αναφέρεις στο δεύτερο απόσπασμα,δεν μπορούμε να τα "φορτώνουμε" όλα στα γονίδια και στις ορμόνες,φυσικά και πρέπει να υπάρχουν νόμοι που να καθορίζουν τα δικαιώματα των αόμων απένατι στην κοινωνία.Ομως το να βάζεις τους ομοφυλόφιλους στο ίδιο καζάνι με τους βιαστές,τους παιδεραστές,τους δολοφόνους και οποιοδήποτε άλλον,προσωπικά,θεωρώ πως είναι αδικία.Και στην τελική,ο ομοφυλόφιλος είτε εκ γενετής είτε επίκτητος,δεν θα έρθει ποτέ να σε βιάσει,ή να βιάσει τα παιδιά σου,ή να παρενοχλήσει σεξουάλικα την γυναίκα σου ή να σε σκοτώσει επειδή δεν τον προτίμησες για σεξουαλικό παρτενέρ.

Επομένως,αφού δεν παραβιάζουν κανέναν γραπτό ή άγραφο κοινωνικό κανόνα,παρά μόνο την αισθητική μας απόλαυση να βλέπουμε έναν άνδρα με έναν άλλο άνδρα ή μια γυναίκα με μια άλλη γυναίκα,δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να πρέπει ένας ομοφυλόφιλος να λογοδοτήσει για τις αποδεδειγμένα αθώες επιλογές του.

Υ.Γ
Αλήθεια σου είναι τόσο αποτρόπαιο το θέαμα μιας "γυναικείας ομοφυλοφιλικής συνάθροισης"?


Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 08:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια σου είναι τόσο αποτρόπαιο το θέαμα μιας "γυναικείας ομοφυλοφιλικής συνάθροισης"?
Α,εδώ αλλάζει το πράγμα!!!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 12:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ:
Νομίζω ότι αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης οποιασδήποτε ομάδας ανθρώπων, θα οδηγούσε σε παραβατικές συμπεριφορές εκ μέρους τους και πιθανόν, όχι άδικα.


Δεν κατάλαβα για πιο λόγο θα πρέπει να τους οδηγήσει αυτό, σε παραβατικές συμπεριφορές
Είναι δικαιολογία αυτή για τους παραβάτες? Υπάρχουν χιλιάδες περιπτώσεις όπου οικογένειες και μέλη αυτών δεν μιλάνε μεταξύ τους για πιο γελοίους λόγους (οικονομικά, πολιτικά πιστεύω…), τους οδηγεί αυτό σε παραβατικές συμπεριφορές? Δεν πρέπει δηλαδή ποτέ να φέρνω αντίρρηση στο παιδί μου μην τυχών του δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα και το οδηγήσει σε παραβατικές συμπεριφορές? Από την στιγμή που είναι ενήλικας έχει ευθύνη των πράξεών του.
quote:

γιαπετ:
Εσύ θα περιφρονούσες ή θα απομόνωνες ένα μέλος της οικογένειάς σου γι' αυτόν το λόγο, χωρίς να σ' ενδιαφέρει σε τι ποιότητα ζωής, πιθανόν, να το οδηγούσες μ' αυτήν τη συμπεριφορά;


Θα ήμουν πιο ψυχρός, απέναντί του. Τι θα ‘πρεπε να πω στον γιό μου δηλαδή «μπράβο παιδί μου καλά κάνεις» ή να αναπαυτώ στο μεγάλο ποσοστό ομοφυλόφιλων που υπάρχουν γύρω (άγνωστο πως και γιατί) και να το θεωρήσω φυσιολογικό?
Αν το παιδί σου γίνει τεμπέλης και χαραμοφάης πως θα σου φαινόταν? Αν το παιδί σου γινόταν χρήστης ηρωίνης, για ενήλικο μιλάμε πάντα, θα ενέκρινες μια τέτοια συμπεριφορά? Καμιά από τις δύο, δεν είναι παράνομη.

quote:

maraki8:
Ήθελα κι εγώ να σου κάνω την ίδια ερώτηση που έκανε ο φίλος γιαπετ.


Ποιος σε εμπόδισε να την κάνεις; Παπαγαλάκι…

quote:

maraki8:Οι απόψεις σου είναι ακραίες αγαπητέ libero.



quote:
maraki8:
Ή το παράδειγμά σου είναι ατυχές,ή είσαι παρτάκιας,ως προς το συγκεκριμένο θέμα.Δεν μου απάντησες όμως.Εσένα προσωπικά,που σε ενοχλούν αυτοί οι άνθρωποι;

Μάλλον είσαι εσύ ο παρτάκιας για να επιμένεις σε αυτήν την ερώτηση παρόλο που σου έδωσα απάντηση. Αλλά βέβαια, σκέφτεσαι μονάχα τον εαυτούλι σου και καλύπτεις την αδιαφορία σου πίσω από τον δήθεν ρατσισμό.
Με ενοχλεί λοιπόν, να μεγαλώνουν τα παιδιά, μέσα σε αυτά ίσως και το δικό μου, σε ένα περιβάλλον όπου ο βιασμός της φύσης, θεωρείται φυσιολογικό. Δημιουργεί έδαφος για αύξηση των ομοφυλοφίλων, αλλά και περιθώρια να αποδέχονται πράξεις ως ηθικά ορθές, κάποιες που σήμερα θεωρούνται κατακριτέες (έδωσα σαν παράδειγμα το κόμμα των παιδεραστών που δημιουργήθηκε στην Ολλανδία).
quote:
Impious Varmint:
Σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι,όταν λες πως δεν χρειάζονται δικαιώματα.Αν εξαιρέσουμε το θέμα των ομοφυλοφίλων,υπάρχουν πολλές ακόμη κατηγορίες ατόμων που πάσχουν από πάσης φύσεως διαταραχές.Τι θα έλεγε για τα άτομα με σύνδρομο Down,για τους κωφάλαλους,τους τυφλούς,τους εκ γενετής ανάπηρους?Αυτά τα άτομα δεν απαιτούν ιατρική φροντίδα?Δεν απαιτούν όμως και δικαιώματα?

Βρε Impius Varmint είπα τέτοιο πράγμα; Ίσα, ίσα διαχώρισα την ΕΠΙΛΟΓΗ των ομοφυλόφιλων, από την ΜΗ ΕΠΙΛΟΓΗ των κωφαλάλων, τυφλών, Downικών κτλ. και αυτήν αποδοκιμάζω. Σε όλους πρέπει να δοθούν (και τους ομοφυλόφιλους ) τα ίδια δικαιώματα. Γι’ αυτό και ανέφερα ειρωνευόμενος, το δικαίωμα που δόθηκε στους κωφούς μόλις σημερα, να ξέρουν τι παίζεται στην βουλή.

( ήθελα να πω κάποια "επιπλέων δικαιώματα" από τους υπόλοιπους συμφωνώντας με αυτό που έγραψε ο europaios2, δικό μου το σφάλμα )

quote:
Impious Varmint:
Οι οροθετικοί δεν χρειάζονται ιατρική βοήθεια?Αλλά και δικαιώματα που να τους εξασφαλίζουν τον σεβασμό που τους αξίζει?Δεν πρέπει να υπάρχει κάτι που να τους προστατεύει από την αδικία της υπόλοιπης "υγιούς" κοινωνίας?Ξέρεις,είναι μερικές φορές πολύ εύκολο να περιθωριοποιούμε άτομο αλλά πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε το γιατί.
Έχεις δίκιο…
Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε γιατί κάποιοι προτιμούν την παρά φύση ικανοποίηση και γι’ αυτό τους βαφτίζουμε φυσιολογικούς. Αν αυτό δεν λέγεται περιθωριοποίηση του ορμονικού προβλήματος, αν υπάρχει στους ομοφυλόφιλους, τότε τι είναι. Γιατί αν υπήρχε ζήτημα κάποιου προβλήματος, για τους ομοφυλόφιλους θα επιζητούσαν και την λύση αυτού.
Δικιά τους επιλογή είναι και αυτήν αποδοκιμάζω.
quote:
Impious Varmint:
Ομως το να βάζεις τους ομοφυλόφιλους στο ίδιο καζάνι με τους βιαστές,τους παιδεραστές,τους δολοφόνους και οποιοδήποτε άλλον,προσωπικά,θεωρώ πως είναι αδικία


Δεν τους συγκρίνω με ομοφυλόφιλους γιατί δεν έγραψα πως πρέπει να καταδικάζονται από την πολιτεία οι ομοφυλόφιλοι και ούτε επιθυμώ κάτι τέτοιο.
quote:
Impious Varmint:
Υ.Γ
Αλήθεια σου είναι τόσο αποτρόπαιο το θέαμα μιας "γυναικείας ομοφυλοφιλικής συνάθροισης"?

Εννοείται, όταν οι άντρες χαραμίζονται, τι να κάνουν και οι γυναίκες. Το ένα φέρνει το άλλο.

Μιας και έκανες αναφορά για τους ανάπηρους και περάσαμε στις προσωπικές ερωτήσεις, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους αντιρατσιστές εδώ μέσα, αν έχουν οι παραπάνω, δικαίωμα στην σεξουαλικότητα? Ικανοποιήσατε ποτέ σεξουαλικά αυτήν την ομάδα των ανθρώπων, ή μήπως οι ανάπηροι, μόνο με ανάπηρους? Ή μήπως ποτέ!!

Σήμερα πιο εύκολα "κοιμάσαι" με έναν του ίδιου φύλου, παρά με έναν τυφλό.


...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 13:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ libero σε γενικές γραμμές κατανόησα τις απόψεις σου και συμφωνώ σε αρκετές από αυτές.Από ότι κατάλαβες και εσύ,ήθελα να τονίσω την ανάγκη διασφάλισης της αξιοπρέπειας των ομοφυλοφίλων ανεξάρτητα από το αν είναι ορμονικοί ή ψυχολογικοί οι παράγοντες που τους οδηγούν σε τέτοιες συμπεριφορές.Και όπως εξήγησα πιστεύω πως αξίζουν κάποια συγκεκριμένα δικαιώματα από την στιγμή που δεν βλάπτουν το υπόλοιπο σύνολο της κοινωνίας.

Θα ήθελα όμως να σταθώ περισσότερο στην παρακάτω πρόταση σου,που πραγματικά μου έκανε εντύπωση.


quote:
Μιας και έκανες αναφορά για τους ανάπηρους και περάσαμε στις προσωπικές ερωτήσεις, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους αντιρατσιστές εδώ μέσα, αν έχουν οι παραπάνω, δικαίωμα στην σεξουαλικότητα? Ικανοποιήσατε ποτέ σεξουαλικά αυτήν την ομάδα των ανθρώπων, ή μήπως οι ανάπηροι, μόνο με ανάπηρους? Ή μήπως ποτέ!!

Σήμερα πιο εύκολα "κοιμάσαι" με έναν του ίδιου φύλου, παρά με έναν τυφλό.



Θεωρώ πως έχεις απόλυτο δίκιο...
Ενα άτομο που αντιμετωπίζει συγκεκριμένα προβλήματα,είτε αυτά είναι κινητικά είτε ψυχολογικο-πνευματικά,θεωρεί τον εαυτό του ως κάτι το διαφορετικό από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο.Θεωρεί πως δεν αποτελεί τμήμα του και μοιραία περιθωριοποιείται και απομονώνεται.Σε αυτό το φαινόμενο,θεωρώ,πως την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν τα μέλη της "υγιούς" κοινωνίας.Με το θεωρητικό ενδιαφέρον τους αλλά στην πραγματικότητα με την πρακτική σου αδιαφορία βάζουν στο περιθώριο άτομα που υπολοίπονται από τα δικά τους "υψηλά" στάνταρ.

Τι εννοώ???
Εννοώ ότι σε εμένα,σε εσένα και γενικότερα στο μεγαλύτερο ποσοστό των ανδρών,όπως αντίστοιχα και των γυναικών,το ενδιαφέρον θα μας τραβήξει μια όμορφη,ψηλή,αρτιμελής κοπέλα.Πες μου,λοιπόν, με τι ψυχικό κουράγιο θα διεκδικήσει την ζωή της μια τυφλή ή ανάπηρη ή υπέρβαρη κοπέλα από την στιγμή που οι άνθρωποι γύρω της δεν της δίνουν σημασία και γενικά την κρίνουν ανάξια χωρίς καν να ενδιαφερθούν για το αν πραγματικά αξίζει.Και δεν περιορίζομαι μόνο στον ερωτικό τομέα αλλά και στο επαγγελματικό και τον συναισθηματικό.

Ετσι,μαθηματικά έρχεται η γκετοποίηση...Οι τυφλοί με τους τυφλούς,οι ανάπηροι με τους ανάπηρους και οι "άνθρωποι" με τους "άνθρωπους". (όπως έλεγαν σε παλαιότερες εποχές,μόνο οι λευκοί είναι άνθρωποι)

Παρατηρείς λοιπόν καμία διαφορά αγαπητέ libero,σήμερα σε σχέση με το "ρατσιστικό" παρελθόν? Αλλαξε τίποτα? Προοδεύσαμε?

Δεν νομίζω...Τουλάχιστον οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι ρατσιστές...


Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 17:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
libero

Δεν κατάλαβα για πιο λόγο θα πρέπει να τους οδηγήσει αυτό, σε παραβατικές συμπεριφορές
Είναι δικαιολογία αυτή για τους παραβάτες? Υπάρχουν χιλιάδες περιπτώσεις όπου οικογένειες και μέλη αυτών δεν μιλάνε μεταξύ τους για πιο γελοίους λόγους (οικονομικά, πολιτικά πιστεύω…), τους οδηγεί αυτό σε παραβατικές συμπεριφορές? Δεν πρέπει δηλαδή ποτέ να φέρνω αντίρρηση στο παιδί μου μην τυχών του δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα και το οδηγήσει σε παραβατικές συμπεριφορές? Από την στιγμή που είναι ενήλικας έχει ευθύνη των πράξεών του.



Νομίζω ότι άφησα να εννοηθούν περισσότερα, απ’ όσα έπρεπε, όταν αναφέρθηκα σε παραβατικές συμπεριφορές.
Εννοούσα ότι η περιθωριοποίηση, στην οποία θα οδηγηθούν, πιθανόν να τους οδηγήσει εκεί.
Διότι τι θα πεί κουτσομπολιό, ψύχρανση των σχέσεων και περιφρόνηση;

Επί του πρακτέου πώς εφαρμόζονται αυτά;
Αυτά δεν έχουν άμεσα δεινά, στην εφαρμογή τους;
Δεν σημαίνει ότι δεν θα βρίσκουν δουλειά;
Ότι δεν θα έχουν τη θαλπωρή της οικογένειάς τους;
Άρα θα είναι «διωκόμενοι» ή κάπως έτσι;

‘Ολ’ αυτά που οδηγούν τελικά;

Ποιός θα συνεργαζόταν με κάποιον που για ένα συγκεκριμένο λόγο τον κατακρίνει ή τον περιφρονεί;

Αυτό που αναφέρεις για τις ενδοοικογενειακές προστριβές, νομίζω ότι είναι άστοχο, διότι λείπει η γενική κατακραυγή της κοινωνίας, άρα δεν περιθωριοποιούνται τα διαφωνούντα μέλη, αλλά απλώς, δεν μιλούνται μεταξύ τους, χωρίς αυτό να έχει κοινωνικές προεκτάσεις στη ζωή τους.


Αν ένα παιδί μεγαλώνοντας εξελισσόταν σε τεμπέλη ή χαραμοφάη, το πιο πιθανό θα ήταν να έχει παραδείγματα από μέσα.
Έχει να κάνει με τον τρόπο που μεγάλωσε, με την διαπαιδαγώγησή του και με τα παραδείγματα που είχε στο περιβάλλον του... όσο δεν ήταν ακόμη ενήλικας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 08:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν πρέπει δηλαδή ποτέ να φέρνω αντίρρηση στο παιδί μου μην τυχών του δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα και το οδηγήσει σε παραβατικές συμπεριφορές? Από την στιγμή που είναι ενήλικας έχει ευθύνη των πράξεών του.
Και κάτω να χτυπιέσαι,αν το παιδί σου είναι ομοφυλόφιλο,δεν πρόκειται να αλλάξει.Δεν είναι θέμα αντιρρήσεων αυτό..

quote:
Αν το παιδί σου γίνει τεμπέλης και χαραμοφάης πως θα σου φαινόταν? Αν το παιδί σου γινόταν χρήστης ηρωίνης, για ενήλικο μιλάμε πάντα, θα ενέκρινες μια τέτοια συμπεριφορά? Καμιά από τις δύο, δεν είναι παράνομη.
Γιατί συγκρίνεις την ομοφυλοφιλία με τους ναρκωμανείς και τους τεμπέληδες;
**Θα προτιμούσα το παιδί μου να είναι ομοφυλόφιλο και ΚΑΛΑ,παρά στρέητ και ναρκωμανής...

quote:
Ποιος σε εμπόδισε να την κάνεις; Παπαγαλάκι
Το γεγονός ότι γράφω από το γραφείο μου και είμαι αφηρημένη συχνά πυκνά.Στέλνω την απάντηση ξεχνώντας να αναφέρω όλα όσα θέλω.Και μετά,για να ξαναμπώ στο φόρουμ....αστο!

quote:
Δημιουργεί έδαφος για αύξηση των ομοφυλοφίλων,
Ουουου!!!Τι φρίκη!!!!Τι μάστιγα!!!

quote:
αλλά και περιθώρια να αποδέχονται πράξεις ως ηθικά ορθές, κάποιες που σήμερα θεωρούνται κατακριτέες (έδωσα σαν παράδειγμα το κόμμα των παιδεραστών που δημιουργήθηκε στην Ολλανδία).
Δεν νομίζω ότι έχουν κάποια σχέση οι απανταχού ομοφυλόφιλοι/ες με τους παιδεραστές.Πάλι τσουβαλιάζεις libero.

quote:
Σήμερα πιο εύκολα "κοιμάσαι" με έναν του ίδιου φύλου, παρά με έναν τυφλό.
Σε κάποιους από εμάς,η λέξη "κοιμάμαι με κάποιον" δεν υπάρχει καν στο λεξιλόγιο μας.Κι αφού πάει προσωπικά,εγώ συνήθως λέω "είμαι με κάποιον",κοινώς έχω σχέση,νιώθω πράγματα κτλ.Αν ερωτευόμουν έναν ανάπηρο ή έναν τυφλό,η αναπηρία τους δεν θα με εμπόδιζε σε τίποτα.Όπως και τίποτα δεν με εμποδίζει να έχω κολλητούς φίλους/ομοφυλόφιλους....


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 12:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαπιστώνω πως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην συνεννόηση και στην κατανόηση των μηνυμάτων μεταξύ των συμμετεχόντων στην παρούσα συζήτηση.
Ορισμένοι δεν θέλουν να δεχθούν κάποια πράγματα.

Τα συναισθήματα δεν αφήνουν να δούμε κάποια πράγματα από μια απόσταση "ασφαλείας".

Προτείνω να περιοριστεί η συζήτηση στην ομοφυλοφιλία μόνο και όχι στους ομοφυλόφιλους.

Έως τώρα, ο Λίμπερο είναι ο μόνος που προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοιο και εξετάζει την ομοφυλοφιλία ως φαινόμενο.
Τελικά η ομοφυλοφιλία είναι: επιλογή, έμφυτη, κληρονομική ή επίκτητη ιδιότητα, διαστροφή, ....... τι από όλα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 12:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΑΠΟ ΟΛΑ! ΔΙΑΛΕΞΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1953125
Maintained by Digital Alchemy