ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 09:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,

κατ' αρχάς είναι λάθος να συγκρίνεις το σήμερα με το 500 π.Χ.

Αυτό το είπαμε 1000 φορές αλλά εσύ "αγρόν ηγόραζες" !

Ο Agnostic κάνει μια ανάλυση για τις σχέσεις εφήβων - ενηλίκων στην αρχαία Αθήνα. Το σημαντικότερο στοιχείο είναι ότι οι σχέσεις αυτές δεν οδηγούσαν στην ομοφυλοφυλία ούτε στην παιδεραστία (με την σημερινή έννοια της αποπλάνησης ανηλίκου).

Βέβαια λέγε λέγε όλα και κάτι θα μείνει. Είναι γνωστή η μέθοδός σου. Την έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί στο παρελθόν. Προχώρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 11:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ψηλέ,

κατ' αρχάς είναι λάθος να συγκρίνεις το σήμερα με το 500 π.Χ.

Αυτό το είπαμε 1000 φορές αλλά εσύ "αγρόν ηγόραζες" !

Ο Agnostic κάνει μια ανάλυση για τις σχέσεις εφήβων - ενηλίκων στην αρχαία Αθήνα. Το σημαντικότερο στοιχείο είναι ότι οι σχέσεις αυτές δεν οδηγούσαν στην ομοφυλοφυλία ούτε στην παιδεραστία (με την σημερινή έννοια της αποπλάνησης ανηλίκου).

Βέβαια λέγε λέγε όλα και κάτι θα μείνει. Είναι γνωστή η μέθοδός σου. Την έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί στο παρελθόν. Προχώρα!



Φίλε Βασίλη,
Συμφωνώ στο ότι θα πρέπει να εξετάζουμε ένα γεγονός, ένα χαρακτηριστικό μιας κοινωνίας, μια συνήθεια, ένα έθιμο, ........ λαμβάνοντας υπόψη τον τόπο και τον χρόνο.

Η συγκεκριμένη πράξη όμως, της αποπλάνησης ανηλίκων, ως πράξη, ήταν και είναι κατακριτέα (χτες και σήμερα) ναι ή όχι;

Τα πράγματα, για τον καθένα μας, γίνονται πιο απλά αν στη θέση των ανηλίκων που αποπλανούνται βρισκόταν τα παιδιά μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 13:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, η παρέμβαση μου στο θέμα δεν έγινε εξαιτίας της φωτογραφίας που παρέθεσες.
Έγινε επειδή κατά κάποιον τρόπο κατάλαβα "διαισθητικά" τι θα ακολουθούσε, κάτι το οποίο εν μέρει συνέβη πριν καν ακόμα παρέμβω...

quote:
Μια γενική ερώτηση προς κάθε ενδιαφερόμενο:
Αλήθεια,το ποσοστό ομοφυλοφίλων είτε αυτοί ήταν αρχαίοι Ελληνες είτε σύγχρονοι Χριστιανοί αποδεικνύει κάτι το ιδιαίτερο για το περιεχόμενο των εκάστοτε θρησκειών ή μήπως είναι απλά ένα υπερμεγενθυμένο επιχείρημα για αμοιβαίες συκοφαντίες???

Φίλε μου Impious Varmint, δεν αποδεικνύει τίποτα το ποσοστό που αναφέρεις.
Είναι απλά ένα υπερμεγενθυμένο επιχείρημα για αμοιβαίες συκοφαντίες...

quote:
Dying, δεν το άνοιξε Χριστιανός αυτό το θέμα, μην είσαι άδικος.
Η σχέση δεν είναι αμφίδρομη και το γνωρίζεις πολύ καλά.
Δες πόσοι και πώς χλευάζουν κατά των μοναχών. Δες το τσουβάλιασμα που πέφτει και ύστερα να μου μιλήσεις εσύ και ο Seostris για το τι προωθείται μέσω του παρόντος θέματος.

Την σχέση, αγαπητέ Ψηλέ, την θεωρώ αμφίδρομη κι έχω δει να συμβαίνει το τσουβάλιασμα που αναφέρεις κι από τις δύο πλευρές.
Γενικότερα δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που συμβαίνει αυτό.
Παραθέτει ο Sesostris μια φωτογραφία για κάποιον μοναχό ο οποίος είχε μια ζωή που σε κάποιους τομείς δεν συμβάδιζε με την μοναχική ζωή που επέλεξε να ακολουθήσει.
Αμέσως μετά μπαίνεις και βάζεις κάποιες φωτογραφίες από αναπαραστάσεις με δύο άνδρες που έχουν σωματική - όχι ερωτική - επαφή.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που το έκανες αυτό και δεν βρίσκω και την σκοπιμότητα του.
Θεώρησες πως βάλλεται ο Χριστιανισμός κι έσπευσες να τον υπερασπιστείς δείχνοντας ότι η ομοφυλοφιλία υπήρχε και στην Ελλάδα?
Η παρέμβαση σου ήταν όντως άσχετη και δεν υπήρχε και λόγος για να γίνει.
Το θέμα μας δεν είναι να δούμε αν οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι είναι Χριστιανοί ή μη Χριστιανοί ούτε να μονομαχήσουμε για αυτό.
Έλεος δηλαδή!

Έχετε μήπως την πεποίθηση ότι οι Συζητήσεις μπορούν να αποτελέσουν ένα ρινγκ για κάποια μονομαχία μεταξύ δύο αντίπαλων στρατοπέδων?
Λυπάμαι αλλά δεν αποτελούν και δε μπορούν να αποτελέσουν ρινγκ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 22:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 έγραψε:

quote:
- Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ ΑΥΞΑΝΕΣΘΕ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΝΕΣΘΕ. ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΛΕΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΩΝ ΙΕΡΩΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΜΙΑ ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΛΙΜΑΚΙΑ ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. ΕΞΑΛΟΥ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΟΝΤΕ ΠΕΡΙΓΕΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗΣ!

Φίλε μου δεν μπορεί κανένας να αλλάξει τους ιερούς κανόνες της εκκλησίας επειδή πιστεύει πως είναι λάθος.
Αυτοί οι κανόνες είναι αρχαίοι και απαράβατοι από την εποχή του Αβραάμ και του Μελχισεδέκ κ.τ.λ.
Κανείς δεν τους άλλαξε και αν θα αλλάξουν, θα αλλάξουν από τα μέσα, όχι από την κοινή γνώμη του πλήθους.
Όποιος δεν συμφωνεί το θέτει σαν ερώτημα αρχικά στο πνευματικό του και μετά βλέπουμε.
Και προσοχή σε ποιόν πνευματικό!!!
Οι θρησκείες δεν φτιάχτηκαν για τα γούστα της κάθε εποχής, ούτε του καθενός.
Δεν θέλω να σε επικρίνω μιας και ο οποιοσδήποτε προβληματισμός έστω και αστείος δεν είναι κατακριτέος, αν βέβαια δεν έχει και άλλα στοιχεία μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 00:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dimitris2
Αν σήμερα έστελνα το γιό μου στο γυμναστήριο και του έπιαναν το πιπί για οποιοδήποτε λόγο, φυσικά και θα παρέμβαινε εισαγγελέας και θα οδηγούσε τα γεροχσούφταλα στη στενή.
Μόνο ένας φτωχός στας φρένας δεν καταλαβαίνει ότι στην ανωμαλία δεν υπάρχει ιεράρχιση μεταξύ πιπί και ποπού, γέρου και νέου.
Απλά γιατί η ιεράρχιση είναι ανώμαλη στην ανωμαλία.

Φίλε dimitris2 , κάνεις το μεγάλο λάθος να κρίνης τα ήθη της τότε εποχής με σημερινά κριτήρια .
Σε κάθε εποχή φίλε μου τα ήθη αλλάζουν . φαντάζεσαι πριν 70 χρόνια να κυκλοφορούσε μία κοπέλα με σούπερ μίνι ; ή να συζούσε με το αγόρι της ; ή ακόμα να επέλεγε να είναι ανύπανδρη μητέρα ;
Αν τότε αυτά θα ήταν λόγος για δράματα τιμής , σήμερα θεωρείται και πολύ σωστά κατά την γνώμη μου , ότι κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να επιλέξη τον τρόπο ζωής του αρκει να μην παραβαίνη τους νόμους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 00:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Το να οδηγείς και να εθίζεις έναν ανήλικο στην ομοφυλοφιλία, όπως κι αν προσπαθούσαν τότε ή, προσπαθούν σήμερα να το παρουσιάσουν είναι χειρότερο και από έγκλημα.
Για βάλτε στη θέση, εκείνων των νεαρών, τους γιους σας, να τους χουφτώνει ο κάθε τυχάρπαστος τρελοφιλόσοφος, και ύστερα τα βάζουμε τα πράγματα στο τραπέζι για να δούμε πόσο ανεκτικοί θα ήσασταν στην ιδέα και μόνο.
Όχι βρε παιδιά να προσπαθείτε να εξωραΐσετε και την παιδεραστία!!!!
Όποιες διαφορές και να έχετε με το Χριστιανισμό, φανείτε λίγο ειλικρινείς.
Το ποιος προσπαθεί να παρουσιάσει και τι, φαίνεται από τον τίτλο του παρόντος θέματος Sesostris.
Ε όχι «να μας χρωστάς και να μας ζητάς και το γάιδαρο κι από πάνω»!!!

Δεν νομίζω Ψηλέ , να φταίω εγώ , ή ο φίλος Dying Incubus , για τα όργια που γίνονται από τους μοναχούς στα μοναστήρια του Αγίου Όρους και αλλού για να μας κατηγορής .
Επίσης κανείς δεν προσπαθεί να εξωραΐση την παιδεραστία απλώς την κρίνουμε με τα κριτήρια της εποχής της και δεν στρουθοκαμηλίζουμε , ούτε και σου χρωστάμε .
Μάλλόν εσύ χρωστάς μια εξήγηση για τα όσα συμβαίνουν στον κόσμο των ρασοφόρων , της θρησκείας σου και πως τα αποδέχεσαι όλα αυτά , και τι έχεις να απαντήσεις στις απορίες που εξέφρασα σε προηγούμενη απάντησή μου .

quote:
Ψηλός
Dying, δεν το άνοιξε Χριστιανός αυτό το θέμα, μην είσαι άδικος.
Η σχέση δεν είναι αμφίδρομη και το γνωρίζεις πολύ καλά.
Δες πόσοι και πώς χλευάζουν κατά των μοναχών. Δες το τσουβάλιασμα που πέφτει και ύστερα να μου μιλήσεις εσύ και ο Seostris για το τι προωθείται μέσω του παρόντος θέματος.
Όπως και να έχει, όσον αφορά την αρχαιότητα, με την ταξική ανισότητα που βασίλευε, οι «λεφτάδες» και οι «ψευτοδιανοούμενοι της δεκάρας» μπορούσαν να γα... και να δέρνουν και κανένας να μην τους λέει τίποτα. Είχαν φτιάξει και ένα κατεστημένο δικαίου στα μέτρα τους, οπότε ήταν στο απυρόβλητο. .

Εν πάση περιπτώσει επειδή βλέπω ότι το πας φιρί –φιρί Ψηλέ να εκτρέψης το θέμα γιατί δεν έχεις επιχειρήματα , σε πληροφορώ και πάλι ότι αν θέλεις να μιλήσουμε για την αρχαία Ελλάδα , δεν έχεις παρά να επαναφέρεις το σχετικό παλαιό θέμα , και όχι να μιλάς στο παρόν για άλλα αντ’ άλλων .
Υ.Γ.
Σεβόμενος την σοβαρότητα των Forums του Esoterica , δημοσίευσα την σελίδα με τις (αθωότερες) από τις φωτογραφίες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 03:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Το να οδηγείς και να εθίζεις έναν ανήλικο στην ομοφυλοφιλία, όπως κι αν προσπαθούσαν τότε ή, προσπαθούν σήμερα να το παρουσιάσουν είναι χειρότερο και από έγκλημα.
Για βάλτε στη θέση, εκείνων των νεαρών, τους γιους σας, να τους χουφτώνει ο κάθε τυχάρπαστος τρελοφιλόσοφος, και ύστερα τα βάζουμε τα πράγματα στο τραπέζι για να δούμε πόσο ανεκτικοί θα ήσασταν στην ιδέα και μόνο.
Όχι βρε παιδιά να προσπαθείτε να εξωραΐσετε και την παιδεραστία!!!!
Όποιες διαφορές και να έχετε με το Χριστιανισμό, φανείτε λίγο ειλικρινείς.
Το ποιος προσπαθεί να παρουσιάσει και τι, φαίνεται από τον τίτλο του παρόντος θέματος Sesostris.
Ε όχι «να μας χρωστάς και να μας ζητάς και το γάιδαρο κι από πάνω»!!!

Δεν νομίζω Ψηλέ , να φταίω εγώ , ή ο φίλος Dying Incubus , για τα όργια που γίνονται από τους μοναχούς στα μοναστήρια του Αγίου Όρους και αλλού για να μας κατηγορής .
Επίσης κανείς δεν προσπαθεί να εξωραΐση την παιδεραστία απλώς την κρίνουμε με τα κριτήρια της εποχής της και δεν στρουθοκαμηλίζουμε , ούτε και σου χρωστάμε .
Μάλλόν εσύ χρωστάς μια εξήγηση για τα όσα συμβαίνουν στον κόσμο των ρασοφόρων , της θρησκείας σου και πως τα αποδέχεσαι όλα αυτά , και τι έχεις να απαντήσεις στις απορίες που εξέφρασα σε προηγούμενη απάντησή μου .

Βεβαίως και φταις και σκοπός σου είναι να δυναμιτίσεις το θέμα, βάζοντας τη φωτογραφία, με τη φράση «χωρίς λόγια», που κάθε άλλο παρά τεκμήριο αποτελεί.
Αν δει κανείς τις φράσεις σου, που έβαλα σε μπλε χρώμα, καταλαβαίνει την πρόθεσή σου προς γενίκευση και, κοινώς, τσουβαλιάσματος των μοναχών «στο Άγιο Όρος και αλλού», και την απαξίωση των «ρασοφόρων» και «της θρησκείας μου», όπως εσύ ο ίδιος λες.
Οι φωτογραφίες που εγώ έβαλα, ήταν η απάντηση στη δική σου τακτική και λογική, πράγμα που σας έκανε να αντιδράσετε. Μη με ρωτήσεις ποιοι είστε εσείς, το γνωρίζετε.

Ελπίζω η Αμαλία να σχολιάσει την απάντησή μου αυτή και να μου απαντήσει αν η κίνησή σου να βάλεις την επίμαχη φωτογραφία, ήταν ή όχι ένας έμμεσος τρόπος «δυναμιτισμού» του θέματος, εκ μέρους του Sesostris;


quote:

quote:
Ψηλός
Dying, δεν το άνοιξε Χριστιανός αυτό το θέμα, μην είσαι άδικος.
Η σχέση δεν είναι αμφίδρομη και το γνωρίζεις πολύ καλά.
Δες πόσοι και πώς χλευάζουν κατά των μοναχών. Δες το τσουβάλιασμα που πέφτει και ύστερα να μου μιλήσεις εσύ και ο Seostris για το τι προωθείται μέσω του παρόντος θέματος.
Όπως και να έχει, όσον αφορά την αρχαιότητα, με την ταξική ανισότητα που βασίλευε, οι «λεφτάδες» και οι «ψευτοδιανοούμενοι της δεκάρας» μπορούσαν να γα... και να δέρνουν και κανένας να μην τους λέει τίποτα. Είχαν φτιάξει και ένα κατεστημένο δικαίου στα μέτρα τους, οπότε ήταν στο απυρόβλητο. .

Εν πάση περιπτώσει επειδή βλέπω ότι το πας φιρί –φιρί Ψηλέ να εκτρέψης το θέμα γιατί δεν έχεις επιχειρήματα , σε πληροφορώ και πάλι ότι αν θέλεις να μιλήσουμε για την αρχαία Ελλάδα , δεν έχεις παρά να επαναφέρεις το σχετικό παλαιό θέμα , και όχι να μιλάς στο παρόν για άλλα αντ’ άλλων .
Υ.Γ.
Σεβόμενος την σοβαρότητα των Forums του Esoterica , δημοσίευσα την σελίδα με τις (αθωότερες) από τις φωτογραφίες .

Το θέμα το έχεις εκτρέψει εσύ, ίσως και άλλοι, με το είδος των σχολίων σας και τις φωτογραφίες που παραθέτετε.
Αν η πρόθεσή σας ήταν η σοβαρή και εμπεριστατωμένη ανάλυση του φαινομένου της ομοφυλοφιλίας εντός μιας συγκεκριμένης κοινωνικής ομάδας ανθρώπων, ήδη από τον τίτλο του θέματος θα έπρεπε να είχατε δώσει προσοχή για το πώς θα έπρεπε να τον διατυπώσετε.
Σκοπός σας, βέβαια, δεν ήταν αυτός και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και από τη συνέχεια που δόθηκε στο θέμα. Ανοίξατε ακόμη ένα θέμα για να χλευάσετε και προκαλέσετε, να προκαλέσετε και την αντίδραση τη δική μου, και να βγείτε και παραπονεμένοι κι από πάνω. Εσείς, βέβαια, κάνετε τη δουλειά σας.
Οι συντονιστές, όμως, που είναι για να τα ελέγξουν όλα αυτά;

***Για πες μου τι «συναισθήματα» σου γεννούν οι παρακάτω τίτλοι:
Δειλία και Ελληνισμός
Ψευτιά και Αρχαίος κόσμος
Παιδεραστία και αρχαίοι φιλόσοφοι
Υποκρισία και Ελληνισμός
Ψευτοεπιστήμες και ελληνική αρχαιότητα
Ψευτοθεοί και Έλληνες
Ιερή πορνεία και αρχαία Ελλάδα
......
........

μπορώ να σου βρω πλήθος «παρόμοιων» τίτλων.

***Η δε υποκριτική σας στάση απέναντι στους συνανθρώπους μας που είναι ομοφυλόφιλοι, που λέτε ότι δήθεν τους σέβεστε, φαίνεται και από τη στάση σας απέναντι στους ομοφυλόφιλους "ρασοφόρους" που σας αρέσει να τους διαπομπεύετε, χωρίς, ωστόσο, να έχετε κάποιο αξιόλογο τεκμήριο στα χέρια σας, και αυτό μόνο και μόνο γιατί είναι "ρασοφόροι".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 11:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα το έχεις εκτρέψει εσύ, ίσως και άλλοι, με το είδος των σχολίων σας και τις φωτογραφίες που παραθέτετε.
Αν η πρόθεσή σας ήταν η σοβαρή και εμπεριστατωμένη ανάλυση του φαινομένου της ομοφυλοφιλίας εντός μιας συγκεκριμένης κοινωνικής ομάδας ανθρώπων, ήδη από τον τίτλο του θέματος θα έπρεπε να είχατε δώσει προσοχή για το πώς θα έπρεπε να τον διατυπώσετε.
Σκοπός σας, βέβαια, δεν ήταν αυτός και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και από τη συνέχεια που δόθηκε στο θέμα. Ανοίξατε ακόμη ένα θέμα για να χλευάσετε και προκαλέσετε, να προκαλέσετε και την αντίδραση τη δική μου, και να βγείτε και παραπονεμένοι κι από πάνω. Εσείς, βέβαια, κάνετε τη δουλειά σας.
Οι συντονιστές, όμως, που είναι για να τα ελέγξουν όλα αυτά;


Αγαπητέ Ψηλέ είναι αστείο αυτό που κάνεις με τα παραπάνω λόγια σου.Σκέψου μόνο,πόσα άτομα προκαλείς εσύ με τις τοποθετήσεις περί ορθότητας των "Χριστιανικών" σου λεγομένων.Απλά δες ενδεικτικά κάποια μηνύματα σου,ως εξωτερικός παρατηρητής,και με αντικειμενικότητα,δες τι εντυπώσεις αφήνεις στις διάφορες συζητήσεις.Επίσης τονίζεις (αν θυμάμαι καλά σε άλλο θέμα) πως δεν απαίτησες ποτέ την παρέμβαση των συντονιστών για τις "επιθέσεις" που συνεχώς δέχεσαι,αλλά δυστυχώς αγαπητέ παρατηρώ πως συνεχώς κάνεις υπαινιγμούς στα πρόσωπα τους,κρίνοντας το έργο τους,το οποίο προφανώς δεν συμβαδίζει με τις δικές σου απαιτήσεις για την προστασία της προσωπικής σου αξιοπρέπειας.

Τα παραπάνω αποτελούσαν έναν πρόλογο για μερικά πράγματα που θέλω να τονίσω σχετικά με τα τελευταία μηνύματα.Η ομοφυλοφιλία λοιπόν είναι μια τάση που,όπως σωστά ανέφεραν οι αγαπητοί συνομιλητές,εμφανιζόταν τόσο στην Αρχαία Ελλάδα,όσο και επι Ρωμαικής εποχής και εξακολουθεί να υφίσταται και στις μέρες μας.Η στάση όμως του κοινωνικού συνόλου απέναντι σε μια κατάσταση που θεωρητικά αντιβαίνει τα φυσιολογικά πρότυπα,όπως είναι η ομοφυλοφιλία εξαρτάται κάθε φορά από τις εκάστοτε κοινωνικό-πολιτισμικές συνθήκες που επικρατούν.Συνεπώς δεν μπορούμε να βάζουμε στο ίδιο "τσουβάλι" όλους τους ομοφυλόφιλους όλων των εποχών.Αυτό θα ήταν τουλάχιστον ανόητο.Αλλωστε οι λόγοι που οδηγούν ένα άτομο να στραφεί στην ομοφυλοφιλία είναι πολλοί και διάφοροι και οφείλουν,αν θέλουμε να σεβόμαστε τον εκάστοτε ομοφυλόφιλο,να τους εξετάζουμε σε βάθος.Λαμβάνοντας υπ'όψιν όλα τα παραπάνω,δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα,αν ήμουν Αρχαίος Ελληνας και διαπαιδαγωγούσαν το παιδί μου με τρόπο εφάμιλλο των εικόνων του αγαπητου Sesostris.Μπορεί να το δεχόμαι,μπορεί κα όχι.Ολα εξαρτώνται από τις επικρατούσες αντιλήψεις εποχής και από τι είχα εγώ διαμορφώσει ως ηθικό και ανήθικο.Ομολογουμένως αν αυτό συνέβαινε σήμερα όχι μόνο θα με ανησυχούσε αλλά και θα με εξόργιζε.Οσον αφορά τώρα τους,κατά τα άλλα, συμπαθητικούς ρασοφόρους,τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα για αυτούς.Πρώτα απ'όλα θέλω να τονίσω τον απόλυτο σεβασμό μου σε οποιαδήποτε σεξουλική προτίμηση ενός ατόμου ανεξάρτητα από την κοινωνική και επαγγελματική του ιδιότητα.

Τι συμβαίνει όμως με τους μοναχούς και τους παπάδες?
Οπως είχες πει και παλαιότερα αγαπητέ Ψηλέ η ομοφυλοφιλία είναι μια απαγορευμένη "ελευθερία" σύμφωνα με τον Χριστιανισμό και ένα άτομο ομοφυλοφιλο προβαίνει σε αμαρτία αντιβαίνοντας τις αρχές τις θρησκείας.Βγάζοντας από το παιχνίδι τους παπάδες που έχουν μετατρέψει την θρησκεία σε επάγγελμα και πηγή πλουτιμού καταπατώντας όχι μόνο τις Χριστιανικές αρχές αλλά και όλων των θρησκειών μαζί,θα ήθελα να επικεντρωθώ στους μοναχούς,οι οποίοι έχουν αφιερώσει την ζωή και την ύπαρξη τους στο Θεό.Απ'όσο ξέρω όταν θέλεις να μονάσεις,παρατάς δουλειά,οικογένεια,χρήμα και λοιπές υποχρεώσεις,αποχωρίζεσαι τις υλικές και σαρκικές απολαύσεις,αλλάζεις ψυχο-πνευματική θεώρηση για τον κόσμο και τους ανθρώπους γύρω σου και τελικά προσφέρεις των εαυτό σου στην υπερεσεία του Θεού.Μεχρί εδώ όλα βαίνουν καλώς.Και αν μάλιστα φτάσεις σε κάποιο επιθυμητό επίπεδο ψυχικής και πνευματικής ανάτασης,μπορείς να αρχίσεις να δέχεσαι απλό λαό,εξομολογώντας τον και δίνοντας του συμβουλές για πάσις φύσεως θέματα,δίνοντας του έτσι ένα έναυσμα για μια καινούρια αρχή στην ζωή του,πάντα κοντά στο Θεό.Και αν μάλιστα είσαι άριστος στα μοναχικά σου καθήκοντα μπορεί να φτάσεις και σε σημείο να θεραπεύεις.

Και σε ρωτάω εγώ αγαπητέ Ψηλέ:
Θα περίμενες ποτέ από αυτά τα άτομα να γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τις εντολές του Κυρίου και να προβαίνουν σε Διονυσιακά όργια?Θα περίμενες ποτέ από άτομα που διαλαλούν πως ζουν σύμφωνα με τις επιταγές του Θεού και καλούν τους "αμαρτωλούς" να μετανοήσουν να προβαίνουν σε διαστροφές,που ούτε μπορείς και θέλεις να φανταστείς?

Είναι γελοίο να υποστηρίζουμε άτομα μόνο και μόνο επειδή φορούν τον μανδύα της σωστής Χριστιανικής ζωής.Είναι ανόητο να εμπιστευόμαστε άτομα μόνο και μόνο γιατί φαίνονται ταπεινοί και πράοι.Και είναι ηλίθιο να περιμένουμε να σωθούμε ακολουθώντας τις συμβουλές τους.

Αγαπητέ Ψηλέ:
"Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά"...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 13:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, στο προηγούμενο μήνυμα μου τόνισα ότι οι Συζητήσεις δε μπορούν να αποτελέσουν ρινγκ για μονομαχίες στο Ελ Πάσο.

Οπότε τα σπαθιά μπορούν να κρυφτούν στα θηκάρια τους γιατί η κλεψύδρα αρχίζει να τελειώνει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 14:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Βεβαίως και φταις και σκοπός σου είναι να δυναμιτίσεις το θέμα, βάζοντας τη φωτογραφία, με τη φράση «χωρίς λόγια», που κάθε άλλο παρά τεκμήριο αποτελεί.
Αν δει κανείς τις φράσεις σου, που έβαλα σε μπλε χρώμα, καταλαβαίνει την πρόθεσή σου προς γενίκευση και, κοινώς, τσουβαλιάσματος των μοναχών «στο Άγιο Όρος και αλλού», και την απαξίωση των «ρασοφόρων» και «της θρησκείας μου», όπως εσύ ο ίδιος λες.

Κατ’ αρχήν οι φωτογραφίες που παρέθεσα Ψηλέ , ήταν τεκμήρια από δημοσιογραφική έρευνα και όχι δικά μου κατασκευάσματα , και δεν ήταν οι μόνες . Αφ’ ετέρου δεν χρειαζόντουσαν λόγια γιατί ο τίτλος του άρθρου τα έλεγε όλα .
Γιατί θίχτηκες για το θρησκείας σου ; μήπως δεν είσαι εσύ Χριστιανός ; ή μήπως αυτοί είναι Βουδιστές και όχι στο Άγιο Όρος αλλά σε κάποια παγόδα στην Λάσα ;;;
Όσο για την απαξίωση που γράφεις αυτή δεν ήταν για τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις , αυτές λίγο με ενδιαφέρουν , αλλά για το ότι υποτίθεται ότι έδωσαν όρκο αγνότητας και εγκράτειας . Άλλωστε το θέμα είναι «Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός» , και αν δεν κάνω λάθος η εκκλησία είναι εκείνη που επιτίθεται από άμβωνος στους ομοφυλόφιλους , όταν ως γνωστόν αποτελούν πλειοψηφία στις τάξεις της .
Αν αυτό δεν είναι καταδικαστέος Φαρισσαϊσμός τότε τι είναι ;
quote:
Ψηλός
Οι φωτογραφίες που εγώ έβαλα, ήταν η απάντηση στη δική σου τακτική και λογική, πράγμα που σας έκανε να αντιδράσετε. Μη με ρωτήσεις ποιοι είστε εσείς, το γνωρίζετε.
Ελπίζω η Αμαλία να σχολιάσει την απάντησή μου αυτή και να μου απαντήσει αν η κίνησή σου να βάλεις την επίμαχη φωτογραφία, ήταν ή όχι ένας έμμεσος τρόπος «δυναμιτισμού» του θέματος, εκ μέρους του Sesostris;

Η αντίδραση μου Ψηλέ , δεν ήταν για τις φωτογραφίες που έβαλες γιατί εγώ ποτέ δεν αμφισβήτησα ότι υπήρχαν αυτά τα έθιμα στην Αρχαία Ελλάδα , αλλά τον τρόπο που τα παρουσιάζετε .
Όπως έγραψα κατ ‘ επανάληψη αλλά κάνεις πως δεν το κατάλαβες επειδή πρόθεσή σου είναι να εκτρέψης και να δυναμιτίσης το παρόν θέμα , αν θέλεις να μιλήσουμε για την παιδοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα , να ενεργοποιήσεις το παλαιότερο θεμα που υπάρχει , και όχι να γράφεις εδώ εκτός θέματος .
Όσο για τις φωτογραφίες της εφημερίδας που παρέθεσα , ήταν απολύτως εντός του θέματος .
quote:
Ψηλός Το θέμα το έχεις εκτρέψει εσύ, ίσως και άλλοι, με το είδος των σχολίων σας και τις φωτογραφίες που παραθέτετε.
Αν η πρόθεσή σας ήταν η σοβαρή και εμπεριστατωμένη ανάλυση του φαινομένου της ομοφυλοφιλίας εντός μιας συγκεκριμένης κοινωνικής ομάδας ανθρώπων, ήδη από τον τίτλο του θέματος θα έπρεπε να είχατε δώσει προσοχή για το πώς θα έπρεπε να τον διατυπώσετε.
Σκοπός σας, βέβαια, δεν ήταν αυτός και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και από τη συνέχεια που δόθηκε στο θέμα. Ανοίξατε ακόμη ένα θέμα για να χλευάσετε και προκαλέσετε, να προκαλέσετε και την αντίδραση τη δική μου, και να βγείτε και παραπονεμένοι κι από πάνω. Εσείς, βέβαια, κάνετε τη δουλειά σας.
Οι συντονιστές, όμως, που είναι για να τα ελέγξουν όλα αυτά;

Αν κάποιος είναι εκτός θέματος φίλτατε Ψηλέ αυτός είσαι εσύ , ρίξε μια επαναληπτική ματιά στις απαντήσεις σου για να το διαπιστώσης ιδίοις όμμασι .
Αν συνεχίσης έτσι Ψηλέ , σε βλέπω να σε βάζει ο φίλος Dying Incubus να φτιάχνης σαλάτες . Πάντως εγώ προσωπικά , θα αγνοήσω τις άσχετες απαντήσεις σου , και δεν πρόκειται εδώ να σου ξαν’ απαντήσω στο μέλλον εκτός θέματος .
quote:
Ψηλός ***Για πες μου τι «συναισθήματα» σου γεννούν οι παρακάτω τίτλοι:
Δειλία και Ελληνισμός
Ψευτιά και Αρχαίος κόσμος
Παιδεραστία και αρχαίοι φιλόσοφοι
Υποκρισία και Ελληνισμός
Ψευτοεπιστήμες και ελληνική αρχαιότητα
Ψευτοθεοί και Έλληνες
Ιερή πορνεία και αρχαία Ελλάδα
......
........
μπορώ να σου βρω πλήθος «παρόμοιων» τίτλων.

Απλώς μου επιβεβαιώνουν τον μισελληνισμό των φανατικών Χριστιανών . Όμως άνοιξε εσύ όποιο από τα παραπάνω θέματα επιθυμείς και ευχαρίστως να το συζητήσουμε .
quote:
Ψηλός
***Η δε υποκριτική σας στάση απέναντι στους συνανθρώπους μας που είναι ομοφυλόφιλοι, που λέτε ότι δήθεν τους σέβεστε, φαίνεται και από τη στάση σας απέναντι στους ομοφυλόφιλους "ρασοφόρους" που σας αρέσει να τους διαπομπεύετε, χωρίς, ωστόσο, να έχετε κάποιο αξιόλογο τεκμήριο στα χέρια σας, και αυτό μόνο και μόνο γιατί είναι "ρασοφόροι".

Μα αυτοί είναι που επιτίθενται κατά των ομοφυλοφίλων όταν οι ίδιοι , (δεν εννοώ τους οικογενειάρχες παπάδες στα χωριά) , στην πλειοψηφία τους και ειδικότερα στα ανώτερα αξιώματα έχουν , όπως λέει καλή του ώρα και ο Χριστόδουλος , το κουσούρι .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 14:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΦΙΛΕ ΜΗΤΣΑΚΟ!
- ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ! ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ! ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ! ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ (ΑΜΕΣΑ Η' ΕΜΕΣΑ). ΕΞΑΛΟΥ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΑΓΙΑΣΟΥΝ ΕΔΩ! ΣΤΑ ΕΓΚΟΣΜΙΑ! ΑΝ ΚΛΕΙΣΤΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ! Ε! ΘΑ ΑΓΙΑΣΩ! ΕΔΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΣ ΑΓΙΑΣΟΥΝ! ΟΠΟΤΕ....
-ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ! ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ! ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ π.χ. ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΔΕΣΠΟΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ! (ΕΥΤΥΧΩΣ ΨΟΦΗΣΕ!)ΤΟΝ ΕΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ! Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ! ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ! ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ (ΜΕ ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΙΩΤΕΣ) ΟΜΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ! ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΑΠΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΡΟ!
-ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ! ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΟΝΤΩΣ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗΣ! ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ!
-ΚΑΙ ΑΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΟ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΣΚΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΘΩΕΣ ΓΡΙΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΑΘΟΥΣ ΝΕΟΥΣ! ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΣΑΡΛΑΝΤΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ! ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ! ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΣΑ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΛΟΓΙΑ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 18:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 δεν κάνω λάθος η θρησκεία δεν διμιουργήθηκε από τον λαό αλλά λαός πολύς την αποδέχτηκε αν θέλει ο ίδιος λαός ας την αναιρέσει όποτε θέλει.
Οι κανόνες της εκκλησίας είναι αρχαίοι και κανείς Άγιος δεν διαμαρτηρήθηκε για αυτούς, ούτε ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ούτε ο Κοσμάς ο Αιτωλός, ούτε ο Πάτερ Παΐσιος, ούτε κανένα ιερό τέρας της εκκλησίας.
Αν εσύ θέλεις άλλα...

Μέσα στο ίδιο το Ευαγγέλιο μιλάει ο ίδιος ο Χριστός για το σέξ αν θες ρώτα να σου πούν.
Καλήτερα να μην το προχωρίσουμε γιατί είμαστε εκτός θέματος.
Ρώτα και θα μάθεις, εγω δεν θυμάμαι τα ακριβή λόγια ούτε σε ποιό σημείο της Βίβλου, λέει ότι λέει ο Χριστός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 22:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκος:
«Μέσα στο ίδιο το Ευαγγέλιο μιλάει ο ίδιος ο Χριστός για το σέξ αν θες ρώτα να σου πούν.»

Για το ΣΕΞ συγκεκριμένα, που νομίζεις ότι ομιλεί ο Ιησούς φίλτατε?

Βέβαια, αναφερόμαστε πάντοτε στην παρούσα ανάγνωση της Κ.Δ. διότι αυτή μας έχει παραδοθεί από το ιερατείο. Είναι συνάμα και αλήθεια?

Για παράδειγμα, στον Μάρκο διαβάζουμε τα εξής: {και εις τις νεανίσκος ηκολούθησεν αυτώ περιβεβλημένος σινδόνα επί γυμνού. Και κρατούσιν αυτόν οι νεανίσκοι. Ο δε καταλιπών την σινδόνα, γυμνός έφυγεν απ΄ αυτών.}

Μέσα στον κήπο της Γεσθημανής, τι γύρευε ένας γυμνός νεαρός? Που κολλάει η υπογράμμιση του ότι ήταν νεαρός και γυμνός? Πως σχετίζεται αυτός ο νεαρός με το έργο και την ζωή του Ιησού?

Αναπάντητα ερωτήματα, αναπάντητα επί 2000 χρόνια ή απλώς ένα κείμενο που κατέληξε εμβόλιμο από αλλού??

Κατά τον ίδιο τρόπο, εάν κοιτάξουμε καλύτερα το κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο, γίνεται αναφορά για έναν ανώνυμο μαθητή, τον οποίο {όν ηγάπα ο Ιησούς}, ο οποίος κατά τον μυστικό δείπνο ήτα {ην ανακείμενος ...εν τω κόλπω του Ιησού..... επιπεσών δε εκείνος επί το στήθος του Ιησού λέγει αυτώ..}

Ποια άραγε η σχέση με αυτόν τον «ανώνυμο» μαθητή?

Στη συνέχεια βέβαια, βλέπουμε ότι ο ίδιος «ανώνυμος» μαθητής, τον οποίο {ον ηγάπα ο Ιησούς}, ήταν παρών και στην Σταύρωση του Ιησού (Ιωαν. 19: 26), και δεν είναι άλλος από τον Ιωάννη τον ίδιο.

Ο Ιωάννης αναφέρεται περίπου οκτώ φορές στην λέξη αγάπη στο Ευαγγέλιο του, κατά τις οποίες μονάχα πέντε φορές κάνει χρήση για να υπογραμμίσει την ιδιαίτερη αγάπη μεταξύ των δυο ανδρών.

Κάτι τέτοιο, δεν συμβαίνει και με τους άλλους μαθητές του Ιησού.

Για ποιο λόγο τονίζει ο ίδιος ο συγγραφέας αυτή την αγάπη μεταξύ των δυο? Για ποιο λόγο ξεχωρίζει ο νεαρός Ιωάννης? Για ποιο λόγο άφησε ο Ιησούς να γύρει στο στήθος του μονάχα ο Ιωάννης?

Και όλα ετούτα, την στιγμή που δεν γίνεται καμία απολύτως αναφορά στην Κ.Δ. για σεξουαλικές σχέσεις, για κάποια συζυγική σχέση του Ιησού (εξόχως παράξενο για έναν άνδρα αυτής της ηλικίας εκείνη την εποχή..), παρά όλα εκτυλίσσονται γύρω των 12 ανδρών….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 10:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΦΙΛΕ SCHWABE
- ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ. ΟΜΩΣ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ!
-ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΗΤΣΑΚΟ ΠΟΣΟ ΞΥΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΔΗΘΕΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ?
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΤΟΠΙΝ ΙΗΣΟΥ! ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ! ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΔΙΕΣΤΡΕΒΛΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΕΠΟΧΗ!
-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΗΣ: H EKKΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΗΣ!
-ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΕ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗΣ, ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΛΑΙΣΙΟΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΓΡΙΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΕΚΕΙ ΑΝΑΒΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΡΑΚΙ..ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΤΡΟΠΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΠΙΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΑ!
-ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ!!! ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΙΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΣΤΡΟΓΚΥΛΕΣ! ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ....Η ΔΗΘΕΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΙΩΧΝΕΙ ΤΟ ΠΟΙΜΝΗΟ ΤΗΣ!
-ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ! ΑΣΤΟ...ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΩ ΕΓΩ!
-ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, Η ΔΗΘΕΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΡΗΜΑΞΕΙ, ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΒΙΑΣΕΙ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΗ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΞΕΠΗΔΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! Η ΕΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ.
-ΟΣΟ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΟ 90% ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΡΤΟ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΘΑ ΣΥΡΙΚΝΩΝΟΤΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΘΑ ΧΑΘΕΙ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 22:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανερχόμενος φίλοι μου στο θέμα μας μετά από τις απόπειρες εκτροπής του , έχω να προσθέσω τα εξής .

Στον Μεσαίωνα , παρά την επικράτηση του Χριστιανισμού , που καταπολέμησε τις ανώμαλες σχέσεις τόσο μεταξύ ανδρών όσο και μεταξύ γυναικών , η ομοφυλοφιλία εξακολουθούσε να ανθή , παρ’ όλο ότι από την εποχή του Μεγάλου Κωνσταντίνου άρχισε συστηματικά η καταπολέμησή της και χαρακτήριζε τους ομοφυλόφιλους «δαιμονόπληκτους» , αποδίδοντας σ΄ αυτούς όλα τα δεινά της αυτοκρατορίας :
Πείνα , πλημμύρες ,εισβολή Σαρακηνών ή αρουραίων κλπ , τα οποία ερμήνευε σαν έκφραση της οργής του Θεού , λόγω της ομοφυλοφιλίας .

Ο Ιουστινιανός αργότερα θέσπισε αυστηρότατους νόμους κατά των ομοφυλοφίλων , ο διωγμός τους δε συνεχίστηκε και έγινε ακόμα αγριώτερος κατά τον Μεσαίωνα , οπότε πολλοί ομοφυλόφιλοι κάηκαν στην φωτιά ζωντανοί για το παράπτωμά τους . Παρ όλα αυτά όμως η ομοφυλοφιλία εξακολουθούσε να υπάρχη .Σύμφωνα με τον καθηγητή
H.Elis , η σεξουαλική αυτή αναστροφή ανθούσε όχι μόνο στα στρατόπεδα , αλλά και στα μοναστήρια , γιατί γινόταν λόγος γι’ αυτήν στα εξομολογητήρια .

Ένας άλλος ερευνητής πάλι ο E. Fuchs , παρατηρεί ότι όλες αυτές οι αυστηρές απαγορεύσεις στάθηκαν ανίκανες να συγκρατήσουν το καταπιεζόμενο φυλετικό ένστικτο και εξαπλώθηκε παντού η ομοφυλοφιλία , παρά τις αυστηρότατες ποινές με τις οποίες την τιμωρούσαν . Φαίνεται δε ότι παρετηρείτο σε μεγάλη κλίμακα και ανάμεσα στους κληρικούς .

Ο ίδιος συγγραφές γράφει .
«Κατά την σύγκληση μίας συνόδου στο Παρίσι πάρθηκε η εξής απόφαση : Οι μοναχοί και οι κανονικοί να μην κοιμούνται μαζί στο κρεβάτι , για να αποφεύγεται η πραγματοποίηση σοδομικών πράξεων . Να αποφράσσονται επίσης οι ύποπτες πόρτες που οδηγούν προς τα υπνωτήρια .
Οι μοναχές δεν επιτρέπεται να κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι .»

Παρ όλες τις εντολές όμως οι μοναχοί δεν φαίνονταν διατεθειμένοι να υπακούσουν . Οπότε οι αρχές του Καθολικισμού , άρχισαν να δείχνουν κάποια επιείκεια , κατά κάποιο τρόπο , απέναντι στις ασελγείς πράξεις των μοναχών .
Η επιείκεια αυτή δεν υπαγορεύθηκε βέβαια από την κατανόηση μιας φυσικής ανάγκης που την έκανε πιο επιτακτική η αγαμία , αλλά ήταν ένας τρόπος ανταποδόσεως , ή μάλλον ανταμοιβής των μοναχών από την Παπική Εκκλησία , λόγω των μεγάλων εισφορών των μοναχών στα ταμεία της .

Με τα έγγραφα της επιείκειας που στέλνονταν στους μοναχούς , η Παπική Εκκλησία ήταν σαν να μην καταδίκαζε την ερωτική πράξη στις άλλες μορφές της , παρά μόνο στην πιο ηθική και φυσική μορφή της , δηλαδή μεταξύ συζύγων .
Οι μεγάλοι ηθικολόγοι της Εκκλησίας , βρήκαν μάλιστα και «λογικά» σχήματα λόγου για να δικαιολογήσουν την ασέλγεια των μοναχών .

Όταν κατά τον 14ο αιώνα πολλοί ιερείς θέλησαν να αντιταχθούν εναντίον του νόμου της αγαμίας , ο φημισμένος Γάλλος εκκλησιαστικός διδάσκαλος Gerson , ο οποίος είχε μεγάλη επιρροή στον κλήρο , δικαιολογούσε τις καθόλου αγνές πράξεις των ιερέων και των μοναχών ως εξής .

«Ένας ιερεύς , παραβαίνει την ιερή υπόσχεση της αγνότητας , όταν διαπράττη ασεγή πράξη ;
Όχι !
Η ιερά υπόσχεση της αγνότητας αναφέρεται απλώς στην αποχή του γάμου .
Ένας ιερεύς ο οποίος επιτρέπει στον εαυτόν του τις ισχυρότερες ασελγείς πράξεις δεν παραβαίνει , όταν τις κάνει ως ανύπαντρος , την ιερή υπόσχεση αγνότητος»

Τα παραπάνω στοιχεία τα συνέλεξα από την «Ερωτική Εγκυκλοπαίδεια» εκδ . Γιαννίκος & Σια .

Για τα συμβαίνοντα στην Ορθόδοξη Εκκλησία δεν υπάρχει σχετική βιβλιογραφία , ή τουλάχιστον δεν την έχω εγώ υπ’ όψιν μου . Όμως αν κρίνουμε από ορισμένα αποσπάσματα εντύπων που κυκλοφορούσαν την εποχή της Τουρκοκρατίας , όπως π.χ. η «Ελληνική Νομαρχία» , μπορούμε να συμπεράνουμε ότι κάτι ανάλογο θα συνέβαινε και εδώ , όπως και εξακολουθεί να συμβαίνη μέχρι και στις ημέρες μας .



__________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ
ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
02/10/2007
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2007, 10:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ. ΟΜΩΣ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ!»

Αυτό που λες είναι φυσικό, όμως άλλο το εάν εσύ πλαγιάζεις στο στήθος της μητέρας σου και άλλο εάν αυτό συμβαίνει μεταξύ δυο νέων ανδρών. Και δη, όταν έχουμε τους ρόλους του δασκάλου και του μαθητή.

Εκεί, προς τι η εξαίρεση?

Κατά τον ίδιο τρόπο, προς τι η εμφάνιση ενός γυμνού νεαρού σε ένα θεολογικού περιεχομένου αφήγημα?

Άραγε, αυτή η ανθρώπινη φύση, η οποία μπορεί και πονάει, μπορεί και υβρίζει, δεν αγαπάει, δεν ποθεί τον έρωτα?

Είναι εξόχως επιπόλαιο να πιστεύουμε ότι κείμενα που γραφθήκανε πριν χιλιάδες χρόνια, σε εποχές όπου συχνά ακόμα και η σημασία λέξεων υπήρξε άλλη, σε εποχές όπου ορισμένοι κλήθηκαν να μεταφράσουνε εις την ελληνική (τίθεται θέμα αξιοπιστίας αλλά και ενδεχομένων προθέσεων των μεταφραστών..), αλλά και άλλοι που «παρέλαβαν» έβαλαν το…..χεράκι τους, ότι θα βρούμε την οποιαδήποτε αλήθεια.

Ο Ιησούς, ο άνθρωπος Ιησούς, δεν δικαιώνεται μέσα από την Καινή Διαθήκη του εξουσιαστικού «χριστιανισμού»…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2007, 10:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ιουστινιανός αργότερα θέσπισε αυστηρότατους νόμους κατά των ομοφυλοφίλων , ο διωγμός τους δε συνεχίστηκε και έγινε ακόμα αγριώτερος κατά τον Μεσαίωνα , οπότε πολλοί ομοφυλόφιλοι κάηκαν στην φωτιά ζωντανοί για το παράπτωμά τους .

Φίλε Sesostris, δεν το γνώριζα αυτό και για να είμαι ειλικρινής δεν γνώριζα την αντιμετώπιση των ομοφυλόφιλων τα τελευταία 2000 χρόνια.
Οι ομοφυλόφιλοι που αναφέρεις ότι κάηκαν ζωντανοί στην πυρά κάηκαν επί Ιουστινιανού?
Καίγονταν στην Ύστερη Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία - το λεγόμενο Βυζάντιο?

Εάν πράγματι συνέβαινε αυτό, βλέπουμε ότι οι καύσεις ανθρώπων - αμαρτωλών κλπ - έγιναν στο Βυζάντιο πολύ πριν αρχίσουν να γίνονται στην Δυτική (Καθολική) Ευρώπη.
Ο Μεσαίωνας μας είχε επισκεφθεί νωρίτερα μάλλον...

Αλήθεια, υπάρχουν μήπως πηγές που να αναφέρουν πως αντιμετωπιζόταν η ομοφυλοφιλία στο Βυζάντιο?

quote:
Η επιείκεια αυτή δεν υπαγορεύθηκε βέβαια από την κατανόηση μιας φυσικής ανάγκης που την έκανε πιο επιτακτική η αγαμία , αλλά ήταν ένας τρόπος ανταποδόσεως , ή μάλλον ανταμοιβής των μοναχών από την Παπική Εκκλησία , λόγω των μεγάλων εισφορών των μοναχών στα ταμεία της .

Αυτό δε μου προκαλεί και τόσο μεγάλη έκπληξη για την Παπική Εκκλησία...

Όσον αφορά την δικαιολογία του Gerson, απορώ αν ήθελε να πείσει τον εαυτό του ή τους γύρω του ότι δεν παρέβαινε τον όρκο του...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2007, 17:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μεταστροφή της κοινωνίας από την ανοχή της ομοφυλοφιλίας, που επικρατούσε στον αρχαίο κόσμο, στην ποινική καταδίκη της, έγινε στα χρόνια του αυτοκράτορα Ιουστινιανού, στις αρχές του 6ου αιώνα. Κατά τους πρώτους χρόνους της βασιλείας του (528-529) ο αυτοκράτορας εξαπέλυσε έναν άνευ προηγουμένου διωγμό των ομοφυλοφίλων. Αρκούσε μια απλή καταγγελία από έναν πολίτη για να οδηγηθεί σε μαρτυρικό θάνατο οποιοσδήποτε, ακόμη και αθώος. Οι διαδικασίες ήταν συνοπτικές, χωρίς καμία επίφαση νομιμότητας και η ποινή για το "αδίκημα" ήταν η "καυλοτομία", η εισαγωγή αιχμηρών καλαμιών στα γεννητικά όργανα και η διαπόμπευση.

Η νομοθετική πολιτική του Ιουστινιανού αποκρυσταλλώθηκε σε δύο νόμους (νεαρές), την αυστηρότερη από τις οποίες εμπνεύστηκε ο αυτοκράτωρ από το μεγάλο σεισμό του 557 και την επακόλουθη επιδημία πανώλης. Και τα δύο φαινόμενα εξηγήθηκαν ως οργή του Θεού για τις κάθε είδους αμαρτίες των κατοίκων. Από τότε και μέχρι την πτώση του Βυζαντίου, ως ποινή της ομοφυλοφιλίας ορίστηκε και για τους δύο δράστες ο δια ξίφους θάνατος, ενώ η "καυλοκόπηση" θεσπίστηκε ως η τυπική ποινή για την κτηνοβασία.

Αυτά τα λίγα από ένα άρθρο της ιστοσελίδας του περιοδικού "10%" (περιοδικό ομοφυλοφίλων).

Πάντως αν ήμουν ομοφυλόφιλος θα προτιμούσα να με ρίξουν στα λιοντάρια...Ακαριαίος θάνατος...Ακου εκεί "καυλοτομία"...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2007, 23:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Ο Ιουστινιανός αργότερα θέσπισε αυστηρότατους νόμους κατά των ομοφυλοφίλων , ο διωγμός τους δε συνεχίστηκε και έγινε ακόμα αγριώτερος κατά τον Μεσαίωνα , οπότε πολλοί ομοφυλόφιλοι κάηκαν στην φωτιά ζωντανοί για το παράπτωμά τους .

quote:
Dying Incubus
Φίλε Sesostris, δεν το γνώριζα αυτό και για να είμαι ειλικρινής δεν γνώριζα την αντιμετώπιση των ομοφυλόφιλων τα τελευταία 2000 χρόνια.
Οι ομοφυλόφιλοι που αναφέρεις ότι κάηκαν ζωντανοί στην πυρά κάηκαν επί Ιουστινιανού?
Καίγονταν στην Ύστερη Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία - το λεγόμενο Βυζάντιο?
Εάν πράγματι συνέβαινε αυτό, βλέπουμε ότι οι καύσεις ανθρώπων - αμαρτωλών κλπ - έγιναν στο Βυζάντιο πολύ πριν αρχίσουν να γίνονται στην Δυτική (Καθολική) Ευρώπη.
Ο Μεσαίωνας μας είχε επισκεφθεί νωρίτερα μάλλον...
Αλήθεια, υπάρχουν μήπως πηγές που να αναφέρουν πως αντιμετωπιζόταν η ομοφυλοφιλία στο Βυζάντιο?

Φίλε Dying Incubus , την παραπάνω παράγραφο την αντέγραψα αυτολεξεί από το βιβλίο , και δεν διευκρινίζει αν οι καύσεις των ομοφυλοφίλων είχαν αρχίσει από τότε .
Σύμφωνα όμως με άλλες πηγές , το να καίγονται οι ομοφυλόφιλοι ζωντανοί ξεκίνησε μάλλον από τον Θεοδόσιο αφού με διάταγμά του το 390 στη Ρώμη οι εκδιδόμενοι αρσενικοί σύρονταν έξω από τους ανδρικούς οίκους ανοχής και καίγονταν ζωντανοί μπροστά στα μάτια του όχλου που χειροκροτούσε .

Σύμφωνα με άλλες πηγές πάλι κατά τους πρώτους χρόνους της βασιλείας του Ιουστινιανού (528-529) ο αυτοκράτορας εξαπέλυσε ένα διωγμό
άνευ προηγουμένου κατά των ομοφυλοφίλων . Αρκούσε μια απλή καταγγελία από έναν πολίτη για να οδηγηθεί κάποιος ακόμη και αν ήταν αθώος σε μαρτυρικό θάνατο .

Οι διαδικασίες ήταν συνοπτικές, χωρίς καμία επίφαση νομιμότητας και η ποινή για το αδίκημα ήταν η «καυλοτομία» , η εισαγωγή αιχμηρών καλαμιών στα γεννητικά όργανα και η διαπόμπευση , όπως αναφέρει ο Ιωάννης Μαλάλας στην «Χρονογραφία» , ο οποίος μεταξύ άλλων γράφει :

«…εν αυτώ δε τω χρόνω διεβλήθησάν τινες των επισκόπων από διαφόρων επαρχιών , ως κακώς βιούντες περί τα σωματικά και αρσενοκοιτούντες , εν οις ην Ησαΐας ο της Ροδου ο από νυκτεπάρχων Κωνσταντινουπόλεως , ομοίως δε και ο από Διός πόλεως της Θράκης , ονόματι Αλέξανδρος , οίτινες κατά θείαν πρόσταξιν ηνέχθησαν εν Κωνσταντινουπόλει , και εξετασθέντες καθηρέθησαν υπό Βίκττωρος επάρχου πόλεως , όστις ετιμωρήσατο αυτούς .

Και τον μεν Ησαΐαν πικρώς βασανίσας εξώρισε , τον δε Αλέξανδρον καυλοτομήσας επόμπευσεν εις κραβαταρίαν . Και ευθέως προσέταξεν ο αυτός βασιλεύς τους εν παιδεραστίαις ευρισκομένους καυλοτομείσθαι , και συνεσχέθησαν εν αυτώ τω καιρώ πολλοί ανδροκοίται , και καυλοτομηθέντες απέθανον . Και εγένετο έκτοτε φόβος κατά των νοσούντων την των αρρένων επιθυμίαν .» «Χρονογραφία» εκδ. Ηλιοδρόμιο σελ. 347

Η νομοθετική πολιτική του Ιουστινιανού περιελήφθη σε δύο νόμους (νεαρές), την αυστηρότερη από τις οποίες εμπνεύστηκε ο αυτοκράτωρ από το μεγάλο σεισμό του 557 και την επακόλουθη επιδημία πανώλης.
Τα δύο φαινόμενα αυτά εξηγήθηκαν πως ήταν η οργή του Θεού για τις κάθε είδους αμαρτίες των κατοίκων.

Από την εποχή του Ιουστινιανού , έως και την πτώση του Βυζαντίου, ορίστηκε σαν ποινή για την ομοφυλοφιλία και για τους δύο δράστες ο δια ξίφους θάνατος, ενώ η «καυλοκόπηση» θεσπίστηκε ως η τυπική ποινή για την κτηνοβασία.
Ο Προκόπιος πάντως μας πληροφορεί ότι πίσω από το πρόσχημα της ηθικής , πολλές φορές κρύβονταν η εξόντωση των πολιτικών αντιπάλων του Ιουστινιανού και της Θεοδώρας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 09:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, η ανάγνωση και μόνο της τιμωρίας της "καυλοτομίας" με έκανε να ανατριχιάσω...

Απ' ό,τι καταλαβαίνω λοιπόν, μπορούσε ο οποιοσδήποτε πολίτης να κατηγορήσει έναν άλλον ότι ήταν ομοφυλόφιλος αφού δεν γίνονταν έλεγχοι των κατηγοριών.
Νόμιζα ότι η καύση στην πυρά ως τρόπος θανάτωσης άρχισε στην Δυτική Ευρώπη αλλά μάλλον έκανα λάθος...
Είναι όντως πιθανόν να είναι αληθές αυτό που ανέφερε ο Προκόπιος και μ' αυτόν τον τρόπο να μπορούσαν να εξοντωθούν οι πολιτικοί αντίπαλοι του Ιουστινιανού.

Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτή η αυστηρότητα ηθικής επί εποχής Ιουστινιανού όταν η πορνεία ήταν επιτρεπτή κι υπήρχε κι ολόκληρη συνοικία στην Πόλη όπου έμενες οι ιερόδουλες.
Αυτό το αναφέρω έχοντας διαβάσει την βιογραφία της Θεοδώρας η οποία ήταν επίσης ιερόδουλος.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 10:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΓΙΑΤΙ ΠΑΤΕ ΜΑΚΡΙΑ? ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΕΜΦΥΛΙΟ? ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΣ ΚΑΠΙΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΑΛΛΟΤΕ ΓΙΑ ΚΤΗΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ! ΑΛΛΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΩΡΑΙΕΣ ΚΟΡΕΣ Ή ΓΥΑΝΑΙΚΑ! ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΑΧΑΡΩΝΕ! ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΤΠΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΗΣ ΣΤΗΓΜΗΣ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ ΓΙΑ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤΗ Η' ΓΙΑ ΦΑΣΙΣΤΑ..ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΡΧΟΤΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΙΒΑΛΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ Η ΤΟΥ ΚΟΒΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, Η ΤΟΝ ΚΡΕΜΟΥΣΑΝ Η ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΣΑΝ!
-ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΤΟ DNA ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ! (ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ), ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΔΗΛΩΝΟΥΝ, ΜΙΑ ΑΦΟΡΜΗ! ΑΛΛΟΤΕ ΟΙ ΜΑΓΙΣΕΣ, ΑΛΛΟΤΕ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ, ΑΛΛΟΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΙ, ΑΛΛΟΤΕ ΟΙ ΚΟΥΜΜΟΥΝΕΣ, ΑΛΛΟΤΕ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΑΛΛΟΤΕ ΟΙ ΠΟΡΝΕΣ...και λοιπά πολλά....
-ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΗΘΗ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΕΕΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ. ΠΑΡΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΑ ΑΙΛΟΥΡΩΕΙΔΕΣ, ΘΑ ΣΚΟΤΟΣΕΙ ΜΙΑ ΓΑΖΕΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗ ΦΑΕΙ. ΜΟΛΙΣ ΞΑΝΑΠΕΙΝΑΣΕΙ ΘΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΑΖΕΛΑ! ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΠΙΒΗΩΣΗ!
-ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΕΝΑΝ ΚΥΝΗΓΟ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΑ ΦΥΣΙΓΚΙΑ. ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΟΣΕΣ ΓΑΖΕΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ, ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΕΚΡΕΣ ΓΑΖΕΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ! ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΧΟΜΠΥ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 11:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγω σοβαρών προβλημάτων έλειπα από το φόρουμ καιρό.Άνοιξα την σελίδα αυτή που δημιουργήθηκε από "μη χριστιανό" όπως είπε κάποιος εξυπνάκιας και είδα με χαρά ότι η συζήτηση συνεχίζεται.Όχι έτσι όπως θα ήθελα αλλά έτσι όπως ήθελαν αυτοί που αποκαλούν τους ομοφυλόφιλους "ανώμαλους,άρρωστους" και φυσικά το καλύτερο "ανθρώπους με κουσούρι".
Γιατί θα πρέπει να λέμε τα ίδια και τα ίδια Ψηλέ;δεν με απασχολεί το αν οι παπάδες και οι μοναχοί το γλεντάνε στα μοναστηρια.Κατηγορώ μόνο όσους το γλεντάνε ποικιλοτρόπως κι έχουν το θράσος να αποκαλούν άρρωστους και ανώμαλους τους υπόλοιπους.Κατηγορώ την εκκλησία που μέσα από το στόμα του φωτισμένου χριστόδουλου,αποκάλεσε την ομοφυλοφιλία "κουσούρι",δίνοντας το καλό παράδειγμα στο ποίμνιο.Ο ρατσισμός ξεκινάει απο εκεί..


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 12:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστή η τοποθέτηση σου europaios2 .

Βλέπεις δεν μπορούμε να καταλάβουμε ότι πίσω από κάθε θρησκεία, ιδεολογία ή πιστεύω, υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας .
Δυστυχώς όμως το μόνο που κάνουμε εμείς είναι να επιμένουμε σε μια κόντρα νομίζοντας πως θα μειώσουμε αυτά που αντιπροσωπεύει ο καθένας μας .

Κοιτάξτε την συμπεριφορά μας εδώ μέσα, με τις αλλεπάλληλες κόντρες και διαφωνίες, μια κόντρα που μας απομακρύνει από έναν υγιή διάλογο, βγάζοντας έναν τυφλό φανατισμό που το μόνο πράγμα που αποδεικνύει είναι ότι μας ενδιαφέρει να αποδείξουμε την ανωτερότητα που έχει το προσωπικό μας πιστεύω .

Τελικά δεν έχει σημασία τι θρησκεία, ιδεολογία ή πιστεύω έχει ο καθένας μας, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ο σεβασμός πρός κάθε τι το διαφορετικό .

Και πάνω από όλα το να καταφέρουμε να συνειδητοποιήσουμε ότι για τα πάντα ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγοντας με όλες τις αδυναμίες του και τους εγωισμούς του και όχι ένα / οποιοδήποτε πιστεύω ( θρησκεία – ιδεολογία ), αρκεί να μην έχει σκοπό την άσκηση εξουσία ( ανθρώπινος παράγοντας ), αλλά την ηθική .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 15:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm:

κατ' αρχάς είναι λάθος να συγκρίνεις το σήμερα με το 500 π.Χ.

Αυτό το είπαμε 1000 φορές αλλά εσύ "αγρόν ηγόραζες" !


Αφού το έχετε πει 1000 φορές, δεν το λέτε άλλη μια, όχι όμως εδώ αλλά στο θέμα Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία..


Τι σημαίνει όμως κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος?

ομοφυλόφιλος -η -ο [omofilófilos]: που χαρακτηρίζεται από την ομοφυλοφιλία, που επιδιώκει σεξουαλικές σχέσεις με άτομα του φύλου του: Ομοφυλόφιλος άντρας. Ομοφυλόφιλη γυναίκα., λεσβία. || (ως ουσ. ) ο ομοφυλόφιλος, θηλ. ομοφυλόφιλη: Δικαιώματα των ομοφυλοφίλων. || που αναφέρεται στην ομοφυλοφιλία· ομοφυλοφιλικός: Ομοφυλόφιλες σχέσεις. [λόγ. ομοφυλοφιλ(ία) -ος (αναδρ. σχημ. )]

Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ένας φυσιολογικός άντρας (με ένα τσουτσούνι και δυο αυγουλάκια ) που κάλλιστα μπορεί να «πάει» με γυναίκα αλλά για κάποιο λόγο προτιμάει άντρες
Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί το κάνει αυτό? Ποιοι οι λόγοι?
Τι θα πει, θέλω?
Είναι το «θέλω» δικαιολογία για να κάνεις μια πράξη?

Με αυτήν την λογική να νομιμοποιήσουμε και την παιδοφιλία, μητροφιλία, αδελφοφιλία κτλ.

Ότι είναι για την ελληνική κοινωνία η ομοφυλοφιλία, είναι για την ολλανδική, η παιδοφιλία γιατί ακριβώς η ομοφυλοφιλία εκεί, είναι κάτι το συνηθισμένο και βγήκαν οι παιδεραστές (όχι βιαστές αλλά και με την συγκατάθεση του ανηλίκου ) να διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους όπως ακριβώς κάποτε οι ομοφυλόφιλοι.
Πότε δηλαδή θα πρέπει να μπει φρένο σε αυτήν την ανωμαλία?

Θεωρείται εξέλιξη?

Είναι δικαιολογία οι «άλλες εποχές»?

Είναι δικαιολογία οι «νόμοι»?
Αν όμως είναι νόμιμο σε ένα κράτος να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι γιατί θα πρέπει να το αποδεχτεί η εκκλησία ντε και καλά?

Μπορεί κάποιος νόμος να επιβάλει σε κάποιο ποσοστό του λαού να αποδεχτεί αυτήν την συμπεριφορά?

Μπορούν και πρέπει οι νόμοι να αντικαθιστούν τους ηθικούς κανόνες? Γιατί είναι πχ. παράνομο να φοράς την μαντίλα σε δημόσιους χώρους σε κάποιες "δημοκρατικές" χώρες και γιατί τότε καταργήθηκε η σχολική ποδιά?

Είναι το νόμιμο, σωστό και δίκαιο?

Και αφού δεν αναπαράγονται οι ομοφυλόφιλοι γιατί αυξάνεται ο αριθμός τους όπως οι οπαδοί μιας ομάδας που ανεβαίνει στην Α’ εθνική?

Ο χριστιανισμός (για την ακρίβεια το ευαγγέλιο) καταδικάζει αυτό το φαινόμενο, ακριβώς επειδή είναι επιλογή του ανθρώπου να λαχταρά τον ποπό του άντρα.

Να δούμε όμως τι θα πει και η λέξη ρατσισμός:
ρατσισμός ο [ratsizmós]: η αντίληψη εκείνων που πιστεύουν ότι η δική τους φυλή είναι ανώτερη από τις άλλες που η φύση τις έχει καταδικάσει σε κληρονομική κατωτερότητα· (πρβ. φυλετικές διακρίσεις): Ο ρατσισμός, παρόλο που είναι επιστημονικά αστήρικτος, αποτελεί σημαντικό παράγοντα πολιτικού ανταγωνισμού. Η ιδεολογία του ρατσισμού μόνο μίσος και φανατισμό εμπνέει. [λόγ. < ιταλ. razz(ismo) -ισμός]

Κάνει λόγο για φυλή, και αν το γενικέψουμε, για κάτι που είναι ο άνθρωπος (δεν μπορεί να αλλάξει oάνθρωπος, τους γονείς του). Η ομοφυλοφιλία όμως είναι επιλογή του ανθρώπου – πράξη,(όπως ορίζεται πάνω) άρα μπορεί να κριθεί από τους υπόλοιπους ελεύθερα χωρίς να φοβούνται μήπως χαρακτηριστούν ρατσιστές, χαρακτηρισμός που είναι υποτιμητικός.


Βέβαια τώρα με την παγκοσμιοποίηση δεν έχουν πια τόσο σημασία οι φυλές και τα έθνη, έτσι και η λέξη: ρατσισμός, χάνει την σημασία της και κολλάει παντού.


...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 16:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορθότατη η άποψη σου αγαπητέ elo.Εχω όμως να διατυπώσω μια ένσταση.

Ο ανθρώπινος παράγοντας είναι πράγματι αυτός που οδηγεί ένα άτομο στο να διαπομπέψει έναν συνάνθρωπο του με διαφορετικές προτιμήσεις.Ο ανθρώπινος παράγοντας είναι αυτός που οδήγησε,τους Αρχαίους Ελληνες,τους Ρωμαίους,τους Βυζαντινούς και τους Καθολικούς να θεσπίζουν βαρύτατες τιμωρίες για τα ομοφυλόφιλα άτομα.Ο ανθρώπινος παράγοντας είναι αυτός που οδηγεί το άτομο στην απανθρωπιά.Με μια σημαντική διαφορά όμως,που έχει να κάνει κυρίως με το ιδεολογικό υπόβαθρο του κάθε ατόμου.

Οι Ρωμαίοι,ή οποιοσδήποτε λαός αντίστοιχης ιδεολογίας,δεν αξίωναν ποτέ να τους θεωρούν φιλεύσπλαχνους ή δίκαιους.Βασάνιζαν,φυλάκιζαν,σκότωναν οποιονδήποτε για χίλιους δύο λόγους,οι οποίοι είτε πραγματικά υπήρχαν είτε εφευρίσκονταν κατόπιν εορτής.Διέπρατταν κακουργήματα διότι αυτή ήταν η φύση τους,την οποία από όσο ξέρω,ποτέ δεν αρνήθηκαν.Από την άλλη μεριά όμως (και εδώ τίθεται το θέμα της ιδεολογίας) υπήρχαν τα γνωστά "κυνηγητά" της Παπικής Εκκλησίας εναντίων κάθε μορφής αίρεσης.Η θρησκευτική και πολιτική εξουσία που συγκεντρώθηκε,έκανε το Βατικανό να βλέπει παντού εχθρούς που υπονόμευαν τα ορθά Χριστιανικά πρότυπα με τα οποία λειτουργούσε το κράτος.Ετσι λοιπόν έχουμε το ανελέητο κυνηγητό επιστημόνων,συγγραφέων,ζωγράφων,αντιρρησιών συνείδησης,ομοφυλοφίλων και οποιουδήποτε τολμούσε να εκφράσει κάτι διαφορετικό από τα "χρηστά ήθη".Και αυτό το κυνηγητό μεταφράζεται σε κάψιμο στην πυρά,σε απαγχωνισμούς,αποκεφαλισμούς,φυλάκισεις,διαπομπέψεις,βασανηστήρια και λοιπές "αγαθεργίες".Οταν λοιπόν έχεις μια Εκκλησία,που διαγγέλει πως βαδίζει σύμφωνα με τις αξίες τις οποίες εξέφρασε ο Ιησούς και πως στηρίζεται στην αγάπη,την ισότητα,την ελευθερία,τον σεβασμό, είναι πλέον δικό σου ζήτημα να δεις αν αυτά τα δύο συμβαδίζουν.

Αν δηλαδή συμβαδίζουν τα λόγια με τις πράξεις...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 18:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
libero
Τι θα πει, θέλω?
Είναι το «θέλω» δικαιολογία για να κάνεις μια πράξη?

Με αυτήν την λογική να νομιμοποιήσουμε και την παιδοφιλία, μητροφιλία, αδελφοφιλία κτλ.

Ότι είναι για την ελληνική κοινωνία η ομοφυλοφιλία, είναι για την ολλανδική, η παιδοφιλία γιατί ακριβώς η ομοφυλοφιλία εκεί, είναι κάτι το συνηθισμένο και βγήκαν οι παιδεραστές (όχι βιαστές αλλά και με την συγκατάθεση του ανηλίκου ) να διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους όπως ακριβώς κάποτε οι ομοφυλόφιλοι.
Πότε δηλαδή θα πρέπει να μπει φρένο σε αυτήν την ανωμαλία?

Θεωρείται εξέλιξη?



Φίλε libero κανένας δεν υποστήριξε οτι πρέπει να νομιμοποιηθή η παιδοφιλία , όμως νομίζω ότι ένας ενήλικας , που είναι και υπεύθυνος κατά τον νόμο των πράξεών του , έχει το δικαιωμα της διαφορετικότητας , και δεν πρέπει να τον αντιμετωπίζουμε λόγω της ιδιαιτεότητάς του αυτής ως χολερόβλητο .

Αρκεί για την ιδιαιτερότητά του αυτή να μη παρασύρει ανηλίκους του ιδίου ή άλλου φύλου προς ικανοποίηση του πάθους του , δελεάζοντάς τους με διάφορα δώρα κλπ. , οπότε στην περίπτωση αυτή η πράξη του , ενεργητική ή παθητική , εμπίπτει στο παράπτωμα της αποπλάνησης ανηλίκου .

quote:
libero
Είναι δικαιολογία οι «νόμοι»?
Αν όμως είναι νόμιμο σε ένα κράτος να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι γιατί θα πρέπει να το αποδεχτεί η εκκλησία ντε και καλά?

Μπορεί κάποιος νόμος να επιβάλει σε κάποιο ποσοστό του λαού να αποδεχτεί αυτήν την συμπεριφορά?

Μπορούν και πρέπει οι νόμοι να αντικαθιστούν τους ηθικούς κανόνες? Γιατί είναι πχ. παράνομο να φοράς την μαντίλα σε δημόσιους χώρους σε κάποιες "δημοκρατικές" χώρες και γιατί τότε καταργήθηκε η σχολική ποδιά?

Είναι το νόμιμο, σωστό και δίκαιο?



Μάλλον δεν έχεις καταλάβει το νόημα της συζήτησης αυτής για να μπλέκεις την μαντήλα και την ποδιά του σχολείου με το δικαίωμα δύο ενηλίκων πολιτών του ιδίου φύλου να συμβιώσουν .
Όσο για τον γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων που λές , κανένας μέσα στο Forum απ' ότι βλέπω δεν υποστήριξε κάτι τέτοιο , αλλωστε θα ήταν και λίγο αστείος ένας τέτοιος γάμος , όμως δεν νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνη στο δημαρχείο ένα συνυποσχετικό συμβίωσης μεταξύ των ατόμων αυτών , ουτως ώστε να μπορούν να ρυθμίσουν τα κληρονομικά , περιουσιακά , ή ακόμα και τα φορολογικά τους , έναντι της πολιτείας όπως και τα υπόλοιπα φυσιολογικά ζευγάρια .
Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ενοχλούσε κανέναν , αυτοί στα του οίκου τους και οι υπόλοιποι στα των δικών τους οίκων .
quote:
libero
Ο χριστιανισμός (για την ακρίβεια το ευαγγέλιο) καταδικάζει αυτό το φαινόμενο, ακριβώς επειδή είναι επιλογή του ανθρώπου να λαχταρά τον ποπό του άντρα.

Ο Χριστιανισμός μπορεί φίλτατε να το καταδικάζει , αλλά η πλειοψηφία των εκπροσώπων του , από τις πράξεις τους φαίνεται να το επικροτούν , και έχουν και το θράσος όλες αυτές οι ρασοφόρες λούγκρες να καυτηριάζουν από άμβωνος τους ομοφυλόφιλους .
Και κάτι ακόμα , όπως θα παρατήρησες στίς απαντήσεις των μελών , οι μή Χριστιανοί δεν καταφέρονται κατά της ομοφυλοφιλίας αλλά κατά της υποκρισίας και του φαρισαϊσμού των ρασοφόρων .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 18:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λόγω σοβαρών προβλημάτων έλειπα από το φόρουμ καιρό.Άνοιξα την σελίδα αυτή που δημιουργήθηκε από "μη χριστιανό" όπως είπε κάποιος εξυπνάκιας και είδα με χαρά ότι η συζήτηση συνεχίζεται.Όχι έτσι όπως θα ήθελα αλλά έτσι όπως ήθελαν αυτοί που αποκαλούν τους ομοφυλόφιλους "ανώμαλους,άρρωστους" και φυσικά το καλύτερο "ανθρώπους με κουσούρι".
Γιατί θα πρέπει να λέμε τα ίδια και τα ίδια Ψηλέ;δεν με απασχολεί το αν οι παπάδες και οι μοναχοί το γλεντάνε στα μοναστηρια.Κατηγορώ μόνο όσους το γλεντάνε ποικιλοτρόπως κι έχουν το θράσος να αποκαλούν άρρωστους και ανώμαλους τους υπόλοιπους.Κατηγορώ την εκκλησία που μέσα από το στόμα του φωτισμένου χριστόδουλου,αποκάλεσε την ομοφυλοφιλία "κουσούρι",δίνοντας το καλό παράδειγμα στο ποίμνιο.Ο ρατσισμός ξεκινάει απο εκεί..


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη



Επιμένεις να μην λαμβάνεις υπόψη σου τη διαφορά που υπάρχει στην αντιμετώπιση, από την Εκκλησία, των ομοφυλόφιλων και της ομοφυλοφιλίας.
Όταν θα αξιωθείς να καταλάβεις τη διαφορά αυτή, τότε ίσως μπορέσουμε να συζητήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 19:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υποκρισία υπάρχει παντού, Sesostris και είναι πάντα κατακριτεα. Υπάρχει όμως ρασοφόρος που να είναι ομοφυλόφιλος και ταυτόχρονα να καταδικάζει την ομοφυλοφιλία; Ο πατέρας που καπνίζει θα πρέπει να εθισει το παιδί του στο κάπνισμα για να μην είναι κατακριτέος, που συμβουλεύει το παιδί του να μην καπνίζει;
Να ανοίξουμε και ένα τέτοιο θέμα.

Όσο αφορά την παιδοφιλία, υπάρχει η περίπτωση να θέλει και το ανήλικο. Πολλές οι περιπτώσεις. Μόνο τις εκτρώσεις να δεις, φτάνει. Όλες αυτές δηλαδή, έπεσαν θύματα πλάνης ή βιασμού;

Το να "πηδάει" κανείς την μάνα του (ως ενήλικας πάντα) είναι κοινωνικα κατακριτέο αλλά ως ενήλικοι, είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους και άρα, άμα θέλουν ας παντρευτούν θα λέει ο νόμος.
Και αφού το λέει ο νόμος θα πρέπει να είναι κοινωνικα αποδεκτό για να μην θεωρηθεί η κοινωνία ρατσιστική

η μαντίλα και η ποδιά ήταν απλά παραδείγματα για να δείξω την παράκρουση τον διαφόρων νόμων και πως δεν είναι πανάκεια

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 19:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υποκρισία υπάρχει παντού, Sesostris και είναι πάντα κατακριτεα. Υπάρχει όμως ρασοφόρος που να είναι ομοφυλόφιλος και ταυτόχρονα να καταδικάζει την ομοφυλοφιλία; Ο πατέρας που καπνίζει θα πρέπει να εθισει το παιδί του στο κάπνισμα για να μην είναι κατακριτέος, που συμβουλεύει το παιδί του να μην καπνίζει;
Να ανοίξουμε και ένα τέτοιο θέμα.

Όσο αφορά την παιδοφιλία, υπάρχει η περίπτωση να θέλει και το ανήλικο. Πολλές οι περιπτώσεις. Μόνο τις εκτρώσεις να δεις, φτάνει. Όλες αυτές δηλαδή, έπεσαν θύματα πλάνης ή βιασμού;

Το να "πηδάει" κανείς την μάνα του (ως ενήλικας πάντα) είναι κοινωνικα κατακριτέο αλλά ως ενήλικοι, είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους και άρα, άμα θέλουν ας παντρευτούν θα λέει ο νόμος.
Και αφού το λέει ο νόμος θα πρέπει να είναι κοινωνικα αποδεκτό για να μην θεωρηθεί η κοινωνία ρατσιστική

η μαντίλα και η ποδιά ήταν απλά παραδείγματα για να δείξω την παράκρουση τον διαφόρων νόμων και πως δεν είναι πανάκεια

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 20:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ομοφυλοφιλία, κατά τη γνώμη μου, είτε οφείλεται σε ορμονικές διαταραχές είτε είναι επίκτητη κατά την ηλικία που ο άνθρωπος συνειδητιποιεί τη σεξουαλικότητά του και προσδιορίζεται και διαμορφώνει την προτίμησή του σ’ αυτόν τον τομέα, με γνώμονα τη φύση του, το φύλο του και τις κοινωνικές συνθήκες που επικρατούν (ΜΜΕ που δημιουργούν πρότυπα, κοινωνικός περίγυρος, κρατούσα άποψη κλπ).

Δεν πρόκειται βέβαια περί ασθένειας αλλά σαφώς και δεν είναι φυσιολογική σαν τάση, με την έννοια ότι η φύση, που πάντα δημιουργεί, έχει ορίσει και τον τρόπο αναπαραγωγής με την ένωση των δύο φύλων μέσω της σεξουαλικής πράξης.

Επομένως όταν αυτή η πράξη γίνεται μεταξύ ομοφύλων, επειδή δεν υπάρχει περίπτωση αναπαραγωγής του είδους, είναι πέραν της φυσικής διαδικασίας.

Πιστεύω ότι η εκκλησία (για να μπω και στο θέμα) καταδικάζει εντελώς υποκριτικά το φαινόμενο, διότι στην ουσία, είναι χώρος στον οποίον υπάρχουν ιδανικές συνθήκες για να ευδοκιμήσει η ομοφυλοφιλία.

Για την επίκτητη λέω....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy