ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ινδική φιλοσοφία - ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ (Σειρά Γνώσης)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 11:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ

Ο εξωτερικός δάσκαλος δεν είναι παρά ένας υπαινιγμός. Όταν η πίστη στον εξωτερικό δάσκαλο είναι ισχυρή, τότε ο Δάσκαλος όλων των δασκάλων μέσα μας, μιλάει, η αιώνια σοφία μιλάει μέσα στην καρδιά κάθε ανθρώπου. Δεν χρειάζεται να συνεχίσει την αναζήτηση άλλο πια, σε βιβλία ή σε άλλους ανθρώπους ή σε ανώτερα όντα, δεν χρειάζεται για υπερφυσικά όντα για εκπαίδευση. Ο Κύριος ο ίδιος γίνεται ο εκπαιδευτής του. Ο άνθρωπος αυτός παίρνει ότι έχει ανάγκη από την ψυχή του. Δεν χρειάζεται να πάει άλλο σε κάποιον ναό ή εκκλησία. Το δικό του σώμα έχει γίνει ο μέγιστος ναός στον κόσμο, και σε αυτόν τον ναό ζει ο Κύριος της Δημιουργίας.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 00:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΚΗ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΣΒΗΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ. - ΠΑΡΑΒΟΛΗ

Κάποιος μουσουλμάνος βρισκόταν σε έναν κήπο, όταν άκουσε την φωνή που καλούσε για προσευχή. Έτσι έσκυψε αμέσως και άρχισε να προσεύχεται. Μια κοπέλα περίμενε στον κήπο να έρθει ο αγαπημένος της, με τον οποίον είχε ραντεβού. Όταν τον είδε ήταν τόση η ανυπομονησία της να βρεθεί μαζί του, που στην βιασύνη της δεν είδε τον σκυμμένο μουσουλμάνο που προσευχόταν και πέρασε από πάνω του, πατώντας τον. Αυτός όμως ήταν φανατικός μουσουλμάνος και θύμωσε τόσο πολύ που ήθελε να σκοτώσει την κοπέλα. Η κοπέλα όμως ήταν έξυπνη και του είπε: «Σταμάτησε αυτές τις ανοησίες. Είσαι ανόητος και υποκριτής». Ο μουσουλμάνος έκπληκτος την ρώτησε: «Τι; Εγώ, υποκριτής;;;»

«Ναι», απάντησε η κοπέλα. «Ναι. Πάω να συναντήσω τον γήινο μου εραστή και δεν σε είδα μπροστά μου. Αλλά εσύ πρόκειται να συναντήσεις τον Ουράνιο σου Εραστή και δεν θα έπρεπε να καταλάβεις καν ότι ένα κορίτσι πέρασε από πάνω σου».


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 11:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΝΟ.

Οι άνθρωποι μοιάζουν να ξεχνούν ότι περίπου το 90% όλης της γνώσης μας δεν μπορεί, στην βαθύτερη ουσία των πραγμάτων, να εφαρμοστεί με πρακτικό τρόπο έτσι ώστε να βοηθήσει στην υλική ευτυχία ή να περιορίσει την δυστυχία μας. Μόνο ένα μικρό κλάσμα της επιστημονικής γνώσης μπορεί να έχει οποιαδήποτε πρακτική εφαρμογή στην καθημερινή μας ζωή. Αυτό συμβαίνει γιατί μόνο ένα άπειρα μικρό ποσοστό του συνειδητού μας νου, βρίσκεται στον αισθητό κόσμο. Έχουμε μόνο ένα μικρό κομματάκι αισθητής συνειδητότητας και φανταζόμαστε ότι αυτό είναι όλος μας ο νους και η ζωή, αλλά στην πραγματικότητα, αυτό είναι μια σταγόνα στον απέραντο ωκεανό του υποσυνείδητου νου. Εάν όλα όσα υπάρχουν για εμάς ήταν μια δεσμίδα απολαύσεων των αισθήσεων, δεν θα υπήρχε θέμα.

Όσο απομακρυνόμαστε μακριά από την ζωική κατάσταση, οι απολαύσεις μέσω των αισθήσεων γίνονται όλο και λιγότερες και η απόλαυσή μας, μέσα από μια ταχύτατα αυξανόμενη συνείδησης της επιστημονικής και της ψυχολογικής γνώσης, γίνεται όλο και περισσότερο έντονη, και η «γνώση για την γνώση», γίνεται η ανώτατη απόλαυση του νου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 23:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΛΑΒΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Ακόμη κι αν λάβουμε την Δυτική ιδέα περί ωφελιμισμού ως κριτήριο για να κρίνουμε την ψυχολογία, είναι η επιστήμη των επιστημών. Γιατί;

Είμαστε σκλάβοι στις αισθήσεις μας, σκλάβοι στο νου μας, συνειδητό και υποσυνείδητο. Ο λόγος που ένας εγκληματίας είναι εγκληματίας δεν είναι γιατί επιθυμεί να είναι τέτοιος, αλλά διότι δεν έχει το νου του υπό έλεγχο και είναι συνεπώς σκλάβος στον δικό του συνειδητό και υποσυνείδητο νου, και στο νου οποιουδήποτε άλλου. Πρέπει να ακολουθήσει την κυρίαρχη τάση του δικού του νου, δεν μπορεί να βοηθηθεί, είναι εξαναγκασμένος να ρέπει προς τα εκεί ενάντια στον εαυτό του, σε αντίθεση με τις δικές του καλές προθέσεις, την καλύτερή του φύση. Είναι αναγκασμένος να υπακούει στην κυρίαρχη εντολή του δικού του νου. Ο κακόμοιρος, δεν μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό του.

Αυτό το παρατηρούμε συνεχώς στις ζωές μας. Συνεχώς κάνουμε πράγματα αντίθετα προς την καλύτερη πλευρά της ζωής μας, και έπειτα επιπλήττουμε τους εαυτούς μας για το πώς κάνουμε τα πράγματα και αναρωτιόμαστε πως μπορέσαμε να σκεφτούμε κάτι τέτοιο και μπορέσαμε να κάνουμε τέτοιο πράγμα! Αλλά πάλι, ξανά και ξανά, το επαναλαμβάνουμε και ξανά και ξανά υποφέρουμε για αυτό και επιπλήττουμε τους εαυτούς μας. Κάποια στιγμή, ίσως, νομίζουμε ότι έτσι επιθυμήσαμε να κάνουμε, αλλά το επιθυμήσαμε γιατί είμαστε αναγκασμένοι να το επιθυμήσουμε.

Είμαστε αβοήθητοι! Είμαστε σκλάβοι του εαυτού μας και στο νου των άλλων, είτε είμαστε καλοί, είτε κακοί, δεν έχει καμιά διαφορά. Περιφερόμαστε εδώ κι εκεί διότι δεν μπορούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας. Λέμε, σκεφτόμαστε, κάνουμε κ.ο.κ. Δεν είναι έτσι. Σκεφτόμαστε γιατί πρέπει να σκεφτούμε. Δρούμε επειδή πρέπει να δράσουμε. Είμαστε σκλάβοι στον εαυτό μας και στους άλλους. Βαθιά μέσα στον υποσυνείδητό μας νου, είναι αποθηκευμένες όλες οι σκέψεις και οι δράσεις του παρελθόντος μας, όχι μόνο της παρούσας ζωής, αλλά από όλες τις ζωές που έχουμε ζήσει.

Αυτός ο μεγάλος απέραντος ωκεανός του υποκειμενικού νου, είναι γεμάτος από όλες τις σκέψεις και τις δράσεις του παρελθόντος. Η κάθε μία από αυτές αγωνίζεται να αναγνωριστεί, σπρώχνοντας για να εκφραστεί, ανερχόμενη, κύμα, κύμα, έως πάνω στον αντικειμενικό νου, τον συνειδητό νου. Αυτές οι σκέψεις, η αποθηκευμένη ενέργεια, αυτά λαμβάνουμε ως φυσικές επιθυμίες, ταλέντα κ.α. Κι αυτό γιατί δεν συνειδητοποιούμε την αρχική τους πηγή. Τις υπακούμε τυφλά, αναντίρρητα, και η σκλαβιά, το πιο σκληρό είδος σκλαβιάς, είναι το αποτέλεσμα και αποκαλούμε τους εαυτούς μας ελεύθερους.

Ελεύθερους! Εμείς που ούτε για μια στιγμή δεν κυβερνούμε το νου μας, που δεν μπορούμε να συγκεντρώσουμε το νου μας πάνω σε ένα θέμα, να εστιάσουμε κάπου και να αποκλείσουμε κάθε τι άλλο προς στιγμή ! Κι όμως, ακόμη, αποκαλούμε τους εαυτούς μας ελεύθερους. Σκεφτείτε το ! Δεν μπορούμε να κάνουμε αυτό που θα έπρεπε να κάνουμε ακόμη και για ένα σύντομο χρονικό διάστημα. Κάποια επιθυμία αίσθησης θα αναδυθεί, και αμέσως θα την υπακούσουμε. Η συνείδησή μας πλήττεται από τέτοια αδυναμία, αλλά ξανά και ξανά το κάνουμε, πάντοτε το κάνουμε. Δεν μπορούμε να δράσουμε σε συμφωνία με τα ανώτερα επίπεδα της ζωής, να δοκιμάσουμε όπως θέλουμε. Τα φαντάσματα των παλιών σκέψεων, οι παλιές ζωές μας κρατούν χαμηλά.

Όλη η δυστυχία του κόσμου προκαλείται από αυτήν την σκλαβιά στις αισθήσεις. Η ανικανότητά μας να ανυψωθούμε πάνω από την ζωή των αισθήσεων – τον αγώνα για φυσικές απολαύσεις, είναι η αιτία για όλα αυτές τις τρομερές δυστυχίες μέσα στον κόσμο.

Είναι η επιστήμη της ψυχολογίας που μας διδάσκει συγκρατήσουμε τις άγριες περιφορές του νου, να τις θέσουμε κάτω από τον έλεγχο της θέλησης και έτσι να ελευθερώσουμε από τις τυραννικές του διαταγές. Η ψυχολογία είναι συνεπώς η επιστήμη των επιστημών, χωρίς την οποία όλες οι επιστήμες και όλες οι άλλες γνώσεις είναι άχρηστες.

(…)

Για να μελετήσουμε και να αναλύσουμε οποιαδήποτε υλική επιστήμη, απαιτούνται αρκετά δεδομένα. Αυτά τα δεδομένα μελετώνται και αναλύονται και η γνώση των επιστημών είναι το αποτέλεσμα. Αλλά στην επιστήμη και στην ανάλυση του νου, δεν υπάρχουν δεδομένα, δεν απατούνται εξωτερικά στοιχεία, αφού είναι εξίσου διαθέσιμα σε όλους. Ο νους αναλύεται από τον εαυτό του. Η μεγαλύτερη επιστήμη συνεπώς είναι η επιστήμη του νου, η επιστήμη της ψυχολογίας.

(…)

Για να ελέγξετε το νου πρέπει να βυθιστείτε στον υποσυνείδητο νου, να τον κατηγοριοποιήσετε και να τον ταξινομήσετε έτσι ώστε όλες οι διαφορετικές παρορμήσεις, σκέψεις κ.α. που είναι αποθηκευμένες εκεί, να τεθούν υπό τον έλεγχό σας. Αυτό είναι το πρώτο βήμα.

Με τον έλεγχο του υποσυνείδητου νου θα πάρετε τον έλεγχο του συνειδητού νου.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 00:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΝΤΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ)

Όταν η νταντά παίρνει το παιδάκι στον κήπο και παίζει με αυτό, η Μητέρα μπορεί να φωνάξει το παιδάκι για να μπει μέσα στο σπίτι.

Το παιδάκι είναι απορροφημένο στο παιχνίδι και λέει «δεν θα έρθω, δεν θέλω να φάω».

Μετά από λίγο το παιδάκι κουράζεται από το παιχνίδι και λέει: «θα πάω στην Μητέρα μου».

Η νταντά λέει: «Κοίτα εδώ σου έχω μια νέα κούκλα» αλλά το παιδάκι θα πει: «Δεν με νοιάζουν οι κούκλες ούτε τίποτε άλλο. Θα πάω στην Μητέρα» και θα κλάψει μέχρι τελικά να επιστρέψει στην μητέρα του.

Είμαστε όλοι παιδάκια. Η Μητέρα είναι ο Θεός. Έχουμε απορροφηθεί στην αναζήτηση χρημάτων, πλούτου και όλων αυτών των πραγμάτων, αλλά η ώρα θα έρθει όπου θα ξυπνήσουμε και τότε αυτή η φύση θα προσπαθήσει να μας δώσει περισσότερες κούκλες και εμείς θα πούμε: «Όχι, είχα αρκετά, τώρα θέλω να πάω στον Θεό»


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 11:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΠΑΡΝΗΣΗ. ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ

«Απάρνηση σημαίνει ότι δεν μπορούμε να υπηρετούμε ταυτόχρονα τον Θεό και τον Μαμμωνά. Εμβαθύνετε την δύναμη σας για σκέψη και αγάπη. Φέρτε τον λωτό σας στο στήθος σας, οι μέλισσες θα έρθουν από μόνες τους. Πιστέψτε πρώτα στον εαυτό σας, μετά στον Θεό. Μια χούφτα δυνατών ανθρώπων μπορούν να μετακινήσουν τον κόσμο. Χρειαζόμαστε μια καρδιά να αισθάνεται, ένα νου να συλλαμβάνει και δυνατά μπράτσα για να εργαστούν. Ο Βούδας πρόσφερε τον εαυτό του ως θυσία για να σώσει ζώα. Κάντε τον εαυτό σας έναν ικανό μέσον για να εργαστεί. Αλλά είναι ο Θεός που εργάζεται και όχι εσείς. Ένας άνθρωπος περιλαμβάνει ολόκληρο το σύμπαν. Ένα άτομο ύλης έχει όλη την ενέργεια του σύμπαντος πίσω του. Σε μια σύγκρουση μεταξύ καρδιάς και μυαλού ακολουθήστε την καρδιά.

Χθες, ο ανταγωνισμός ήταν ο νόμος. Σήμερα η συνεργασία είναι ο νόμος. Αύριο δεν θα υπάρχει νόμος.»


Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ.

«Η ιστορία του κόσμου είναι η ιστορία λίγων ανθρώπων που είχαν πίστη στον εαυτό τους. Εκείνη η πίστη καλεί σε δράση την εντός μας θεότητα. Μπορείτε να κάνετε οτιδήποτε. Αποτυγχάνετε μόνο όταν δεν αγωνίζεστε επαρκώς για να εκδηλώσετε άπειρη δύναμη. Όσο σύντομα ένα έθνος ή ένας άνθρωπος χάνει την πίστη του, έρχεται και η παρακμή.»

Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΜΕΣΑ ΜΑΣ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΦΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ

«Τι είναι ο πολιτισμός; Είναι το συναίσθημα του θείου μέσα μας. Όταν βρίσκετε χρόνο, επαναλάβετε αυτές τις ιδέες στον εαυτό σας και ποθήστε την ελευθερία. Αυτό είναι όλο. Αρνηθείτε ό,τι δεν είναι Θεός. Διεκδικείστε ό,τι είναι Θεός. Νοητικά αποδεχτείτε το, μέρα και νύχτα. Έτσι το πέπλο θα γίνει λεπτότερο.

Δεν είμαι ούτε άνθρωπος, ούτε άγγελος. Δεν έχω φύλο ούτε όριο. Είμαι αυτή η ίδια η Γνώση. Είμαι Αυτός. Δεν έχω ούτε θυμό ούτε μίσος. Δεν έχω ούτε πόνο ούτε ηδονή. Θάνατο και ζωή ποτέ δεν δέχτηκα. Γιατί είμαι Γνώση Απόλυτη και Ευδαιμονία Απόλυτη. Εγώ είμαι Αυτός, η ψυχή μου, Είμαι Αυτός.

(…)

Ο Κομφούκιος, ο Μωυσής και ο Πυθαγόρας, ο Βούδας και ο Χριστός, ο Μωάμεθ, ο Λούθηρος, ο Καλβίνος και οι Σιχ, η Θεοσοφία, ο Πνευματισμός και όλα τα παρόμοια, όλα αυτά σημαίνουν μόνο την ηθική διδασκαλία του Θείου μέσα στον άνθρωπο.»


Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 11:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth,σήμερα μας μετέφερες το ομορφότερο απ'όλα!

Τις ευχαριστίες μας και τον καλύτερο μήνα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 12:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 12:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι κι από τα δικά μου αγαπημένα αποσπάσματα. Λόγια δύναμης και κουράγιου.

Είναι από τα "κύκνεια" αποσπάσματα του topic αυτού. Σε λίγες ημέρες θα τελειώσει αυτή η σειρά, αφού ό,τι έχει αρχή έχει και τέλος. Και κάπου αλλού, σε άλλο επίπεδο, μια άλλη αρχή, θα γεννήσει έναν νέο κύκλο.

Εξάλλου κι αυτός που είναι πίσω από τον ΤΗΟΤΗ, θα συμβαδίσει με αυτήν την φυσική πορεία, σε λίγες ημέρες.

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 12:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και σε εσένα Στέφανε.

Αυτή η φράση βγήκε από μέσα μου, πρόσφατα, και με έχει βοηθήσει ήδη αρκετά, όταν οι σκέψεις μου, αντί να γίνουν σχοινιά για να ανέβω, γίνονται σχοινιά για να δεθώ.

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 12:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξάλλου κι αυτός που είναι πίσω από τον ΤΗΟΤΗ, θα συμβαδίσει με αυτήν την φυσική πορεία, σε λίγες ημέρες.


Mη μου πεις ότι σκέφτεσαι κι εσύ,πως ήρθε η στιγμή να αλλάξεις όνομα...
Θα ανατριχιάσω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 13:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αφού ό,τι έχει αρχή έχει και τέλος. Και κάπου αλλού, σε άλλο επίπεδο, μια άλλη αρχή, θα γεννήσει έναν νέο κύκλο.

Εξάλλου κι αυτός που είναι πίσω από τον ΤΗΟΤΗ, θα συμβαδίσει με αυτήν την φυσική πορεία, σε λίγες ημέρες.


thoth, θα ήθελες να γίνεις λίγιο πιο συγκεκριμένος;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 14:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ΤΑΟ μου, το όνομα δεν θα φύγει. Θα είναι το μόνο που θα μείνει, να στέκεται κόντρα στον χρόνο.

Στέφανε, ίσως ήρθε το "πλήρωμα του χρόνου" για να κάνω κάποιες... δηλώσεις.

Γενικά, η ζωή μου αλλάζει, νέες προκλήσεις έχουν εμφανιστεί εμπρός μου, και που όπως πάντα εγώ απαιτώ από αυτές και αυτές από εμένα μια... μονογαμική σχέση (όχι δεν μιλάω για σύντροφο ).

Και ήδη κάνω... απιστίες με αποτέλεσμα να μην δίνομαι με όλο τον εαυτό μου σε καμία από αυτές (το ξανατονίζω ότι δεν μιλάω για σύντροφο. )

Προσπαθώντας να εφαρμόσω τις... εντολές του Κορανίου, για να έχω πολλές... "συζύγους", "σκόνταψα" στο γεγονός ότι δεν έχω τόσες "καμήλες" (δλδ. ενεργειακές αποθήκες) όσες χρειάζονται για να "ταίσω" και να "ντύσω" αξιοπρεπώς όλες τις "γυναίκες" της ζωής μου.

Και μάλλον θα πρέπει να αλλάξω σελίδα, έχοντας πάρει πολύ γνώση, αγάπη και δύναμη από εδώ μέσα και προσπαθώντας να δώσω κι εγώ ό,τι καλύτερο είχα, άσχετα εάν δεν το κατάφερνα πάντα.

Δεν το κάνω για να ξεκουραστώ αλλά για να δοκιμάσω νέους δρόμους δημιουργικότητας και προκλήσεων που μου εμφανίστηκαν και που νομίζω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω (και θα ήθελα να μη τα κοινοποιήσω). Και δυστυχώς δεν έχω δύο καρδιές για να τις μοιράσω.

Παραπάνω από 4 χρόνια τώρα, το Esoterica (όλο, και όχι μόνο το forum) ήταν για μένα, μια καθημερινή μου πρόκληση και δοκιμασία και προσπάθησα να κάνω ό,τι καλύτερο μπορούσα και ήξερα. Και νομίζω ότι, ειδικά, στα πρώτα του βήματα, βοήθησα αρκετά τον Admin και τους τότε συνεργάτες του, για να κάνουν ένα όνειρό τους πραγματικότητα.

Και, ιδού, το Esoterica.gr έχει ήδη 8.000 περίπου μέλη στο forum, υπάρχουν πάνω από 12.000 άτομα που έχουν κάνει αίτηση να παραλαμβάνουν το newsletter του, συνεργάζεται αποκλειστικά με σημαντικά sites, όπως το Pathfinder, καλούν τους υπευθύνους του σε εκπομπές μεγάλης τηλεθέασης, αναγνωρίζοντας βέβαια το έργο και την επιρροή του στον κόσμο, έχει δημοσιεύσει εκατοντάδες άρθρα και ειδήσεις από τον χώρο της αναζήτησης στο σταθερό μέρος και έχει πολλά μικρά άλλα όμορφα διαμάντια μέσα στο forum του. Έχει καταφέρει να δώσει ένα βήμα επικοινωνίας και γνωριμίας σε ανθρώπους που μέχρι τώρα συζητούσαν αυτά τα θέματα μόνο μέσα στις παρέες τους ή στις εσωτερικές τους ομάδες ή με όποιους ελάχιστους τύχαινε να ανακαλύψουν.

Υπάρχουν, πλέον, πολλά καλά μέλη και λίγοι αλλά έμπιστοι συνεργάτες που θα πάνε το Esoterica ακόμα πιο μπροστά και ψηλά. Όχι με ευκολία, βέβαια, αφού τίποτε, εξάλλου, δεν κατακτήθηκε χωρίς θυσίες και πισωγυρίσματα. Η συνείδησή μου είναι ήσυχη και έτσι μπορώ να αλλάξω σελίδα αφού, η μοίρα μου έδωσε αυτό το δικαίωμα και αυτήν την ευκαιρία.

Δεν θα μπορούσα να εφαρμόσω ημίμετρα και να γράφω κάπου, κάπου στο forum, ή απλά να παρακολουθώ. Ο ομφάλιος λώρος που με συνδέει τόσα χρόνια δεν θα μου επιτρέψει να είμαι απλώς ένας περιστασιακός επισκέπτης. Η καρδιά μου θα αλλάζει ρυθμό και το μυαλό μου, θα μου στήνει παγίδες και κόλπα για να με αποπροσανατολίσουν. Και δεν είμαι τόσο δυνατός για να τα ελέγξω. Και πιστέψτε με, το δοκίμασα και δεν τα κατάφερα.

Μόλις ολοκληρώσω αυτά που υποσχέθηκα στον εαυτό μου, σε λίγες εβδομάδες ή μήνες, θα βάλω μια τελεία σε αυτό το όμορφο, ίσως το ομορφότερο κομμάτι της ζωής μου. Κι ελπίζω να είμαι τόσο δυνατός που να μπορώ να τα καταφέρω.

Αυτά είναι λοιπόν τα νέα μου. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στις αποφάσεις μου (εκτός κι αν συμβούν πολλές και απρόβλεπτες αλλαγές, πράγμα πολύ σπάνιο).

Δεν λέω αντίο από τώρα. Έχουμε ακόμη καιρό.

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 14:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thoth, ένας φίλος με ρωτάει συχνά:Πόσα καρπούζια μπορείς να κρατήσεις κάτω από την ίδια μασχάλη?

Κάτι μου λέει ότι η δήλωση σου αυτή,δε θα πετάξει απαρατήρητη...Ούτε με ευκολία.

Καλή τύχη,σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 15:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth, θα κάνουμε διαδήλωση, θα βγούμε στους δρόμους, να μη φύγεις.

Ήδη, στο Ρέθυμνο, κατεβάζω αρκετούς κουμπουροφόρους και αν σκεφθείς να φύγεις ή κάποιος να σε αφήσει να φύγεις, τη βάψατε.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 00:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόλις ολοκληρώσω αυτά που υποσχέθηκα στον εαυτό μου, σε λίγες εβδομάδες ή μήνες, θα βάλω μια τελεία σε αυτό το όμορφο, ίσως το ομορφότερο κομμάτι της ζωής μου. Κι ελπίζω να είμαι τόσο δυνατός που να μπορώ να τα καταφέρω.

Αυτά είναι λοιπόν τα νέα μου. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στις αποφάσεις μου (εκτός κι αν συμβούν πολλές και απρόβλεπτες αλλαγές, πράγμα πολύ σπάνιο).

Δεν λέω αντίο από τώρα. Έχουμε ακόμη καιρό.


---οπως επανω ετσι και κατω---

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 03:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και η γνώση δεν χρειάζεται εξηγήσεις, το συναίσθημα χαίρεται στην πίστη ότι το "σπάνιο" είναι αρκετά πιθανό...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 09:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth,έμαθες τα νέα?
Εχθές το βράδυ γνωστή ομάδα αγνώστων συγκεντρώθηκε στα Προπύλαια ,σε καθιστή διαμαρτυρία.Ανάμεσα στα αιτήματα τους, ακούγονταν εν ολίγοις και τα εξής:
-Δημιουργία τμήματος Αιγυπτιολογίας στα μεγάλα Πανεπιστήμια της χώρας
-Διεξαγωγή του επόμενου παγκόσμιου συνεδρίου Φιλοσοφίας,στη χώρα μας
-Να παραμείνει στην έδρα του στο esoterica ο thoth...
Το πρωί διαλύθηκαν δίχως ταραχές .

Μια ιδέα σχετικά με τις επερχόμενες αντιδράσεις.
Καλημέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 10:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είστε όλοι σας πολύ καλοί.

Με κάνετε να γίνομαι πιο σίγουρος ότι το σύντομο πέρασμά μου από εδώ μέσα, δεν ήταν ούτε επιπόλαιο, ούτε ρηχό.

Και τώρα πρέπει να βάλω τα λίγα κεραμύδια που απέμειναν για να ολοκληρωθεί και η στέγη...

Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ. ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ. ΝΑ ΜΗΝ ΘΙΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ

«Αλλά πρέπει να διαφυλάξετε αυτό: Μην παρενοχλείτε την πίστη του άλλου. Διότι πρέπει να γνωρίζετε ότι η θρησκεία δεν είναι στα δόγματα. Η θρησκεία βασίζεται στο είναι και στο γίγνεσθαι, στην πραγμάτωση. Όλοι οι άνθρωποι είναι γεννημένοι ειδωλολάτρες. Ο κατώτατος άνθρωπος είναι ένα ζώο. Ο ανώτατος άνθρωπος είναι τέλειος. Και μεταξύ όλων αυτών, όλοι πρέπει να καταλάβουμε με ήχους και χρώματα, στα δόγματα και στις τελετουργίες. Το τεστ που θα μας δείξει εάν πάψαμε να είμαστε ειδωλολάτρες είναι «Όταν λέτε «Εγώ» σας έρχεται στο νου σας, το σώμα σας ή όχι; Εάν απαντήστε ναι, τότε είστε ακόμα ειδωλολάτρες.» Η θρησκεία δεν είναι μια διανοητική ασυναρτησία καθόλου, αλλά πραγμάτωση. Εάν στοχάζεστε σχετικά με τον Θεό, είστε μοναχά ανόητοι. Ο αγράμματος άνθρωπος, με την προσευχή και την αφοσίωση, μπορεί να φτάσει πιο μακριά από τον φιλόσοφο. Για να γνωρίζεις τον Θεό καμία φιλοσοφία δεν είναι απαραίτητη. Το καθήκον μας δεν είναι να υποτιμούμε την πίστη των άλλων. Η θρησκεία είναι εμπειρία. Μα πάνω από όλα, ας είμαστε ειλικρινείς, η ταυτότητα φέρνει δυστυχία, διότι φέρνει επιθυμία. Έτσι ο δύστυχος άνθρωπος βλέπει το χρυσάφι και ταυτίζει τον εαυτό μου με την ανάγκη για χρυσάφι. Να είσαι παρατηρητής. Μάθε να μην αντιδράς ποτέ.»

ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ

Η αφύπνιση της ψυχής στο γεγονός της δέσμευσής της και η προσπάθειά της να επαναστατήσει και να διεκδικήσει τον εαυτό της – αυτό αποκαλείται ζωή. Η επιτυχία σε αυτόν τον αγώνα ονομάζεται εξέλιξη. Ο τελικός θρίαμβος, όταν όλη αυτή η σκλαβιά απομακρυνθεί, ονομάζεται σωτηρία, Νιρβάνα, ελευθερία. Κάθε τι στο σύμπαν αγωνίζεται για ελευθερία. Όταν είμαι περιορισμένος από την φύση, από το όνομα και την μορφή, από τον χρόνο, τον χώρο και την αιτιότητα, δεν γνωρίζω ποιος είμαι πραγματικά. Αλλά ακόμη και μέσα σε αυτά τα δεσμά ο πραγματικός μου Εαυτός δεν έχει τελείως χαθεί. Χαλαρώνω τους κόμπους, ένας, ένας, λύνονται και γίνομαι συνειδητός του έμφυτου μεγαλείου μου. Μετά έρχεται η πλήρης απελευθέρωση. Επιτυγχάνω την καθαρότερη και πληρέστερη συνείδηση του εαυτού μου – γνωρίζω ότι είμαι το άπειρο πνεύμα, ο κύριος της φύσης, όχι ο σκλάβος της. Πέρα από όλες τις διαφοροποιήσεις και τους συνδυασμούς, πέρα από τον χώρο, τον χρόνο και την αιτιότητα....

...ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ...»


Κι αυτό το topic έφτασε για μένα στο τέλος του. Σε αυτήν την σκυταλοδρομία του πνεύματος θέλησα να μεταφέρω κι εγώ, για λίγα μέτρα, το φως αυτό, που μου έδιωξε κάποια από τα σκοτάδια μου, για να το παραδώσω ποιος ξέρει σε ποιον...

Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ανήκε σε κάποιον. Έρχεται από το Αόρατο και επιστρέφει πάλι εκεί όταν το λυχνάρι μας σπάει, ή ο αέρας σώνεται, ή το λάδι τελειώνει.

Καλό ταξίδι, φλόγα...

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 12:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μας thoth, εμείς σ' ευχαριστούμε για όλα όσα προσέφερες, προσφέρεις και θα συνεχίσεις να προσφέρεις, σε όλους μας.

Να είσαι καλά.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 16:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth,
η παρουσία σου σ'αυτόν τον χώρο, έχει υπάρξει και θα υπάρχει σαν ένα από τα σπάνια πνευματικά διαμάντια.

Κι όπως έχουμε μάθει από τον κινηματογράφο:

"Diamonds are for ever"...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 02:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τρισμέγιστε, έχω κερδίσει πολλά από την συμμετοχή μου σε αυτό τον χώρο.. Από τα σημαντικότερα όμως είναι πως οι δρόμοι μας διασταυρώθηκαν έστω και από μακριά. Προσωπικά , μου πρόσφερες νέα μονοπάτια γνώσης όπως συμβαίνει και με το συγκεκριμένο θέμα. Η αλτρουιστική σου στάση είναι πρότυπο, αλλά δημιουργεί καρμικό υπόλοιπο… Σου χρωστάμε ρε μεγάλε….
Παρόλα αυτά ένα πραγματικό σε ευχαριστώ αν και καθυστερημένο…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 10:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε τρισμέγιστε, έχω κερδίσει πολλά από την συμμετοχή μου σε αυτό τον χώρο.. Από τα σημαντικότερα όμως είναι πως οι δρόμοι μας διασταυρώθηκαν έστω και από μακριά. Προσωπικά , μου πρόσφερες νέα μονοπάτια γνώσης όπως συμβαίνει και με το συγκεκριμένο θέμα. Η αλτρουιστική σου στάση είναι πρότυπο, αλλά δημιουργεί καρμικό υπόλοιπο… Σου χρωστάμε ρε μεγάλε….
Παρόλα αυτά ένα πραγματικό σε ευχαριστώ αν και καθυστερημένο…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»



Να είσαι καλά, φίλε μου. Είσαι από τα λίγα αυτά μέλη (μαζί με κάποιους που ήδη έγραψαν πιο πάνω) που κατάλαβαν τι θέλησα να κάνω με αυτές τις σειρές και ίσως είσαι κι αυτός που τις αξιοποίησε και με τον καλύτερο τρόπο. Και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτήν την ανταπόκριση που βρήκα. Ήταν και παραπάνω από ό,τι περίμενα.

Πάντως ό,τι μου... δώσετε κάποια στιγμή από αυτό που μου χρωστάτε, δεν θα το... χαρώ, γιατί το ίδιο ακριβώς χρωστάω κι εγώ σε αυτούς που με ενέπνευσαν κατά καιρούς και οφείλω να τους δώσω ότι μου δώσετε. Για τα χρέη μου δουλεύα τόσο καιρό εδώ μέσα.

Σιγά, σιγά, κλείνω κι εγώ τις εκκρεμείς μου υποθέσεις και τα όσα υποσχέθηκα στον εαυτό μου και σε κάποιους φίλους και ξεκινώ για "άλλες πολιτείες". Βασίλη, δεν θα χαθούμε. Μπορεί να μην είμαι ενεργός στο forum, σε λίγο καιρό, αλλά όσες μελέτες συνεχίσω να κάνω θα είναι πάντα στη διάθεσή σου γιατί ξέρω ότι τις εκτιμάς και ότι ξέρεις να τις αξιοποιείς, κατάλληλα.

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 04:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...missing the goodolddays...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 13:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...missing the goodolddays...




Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 14:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 17:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρασα για ένα σύντομο γεια...

Καλή συνέχεια παιδιά

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 08:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πέρασα για ένα σύντομο γεια...

Καλή συνέχεια παιδιά

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.


Αγαπητέ thoth η απουσία σου είναι παραπάνω από αισθητή...
αυτά που άφησες όμως είναι πραγματικά υπερ-πολύτιμα,
σε ευχαριστούμε!!


If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 09:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση είναι σαν τη θάλασσα: εκείνος που τσαλαβουτάει πάνω στην επιφάνεια, πάντα βγάζει θόρυβο και τραβάει την προσοχή, παρά εκείνος που χωρίς θόρυβο βουτάει στο βυθό για να βρει ένα μαργαριτάρι...
Ου. Ίρβινγκ

Η παρακαταθήκη σου φίλε μου Θώθ είναι πραγματικά μεγάλη. Πραγματικά σε ευχαριστώ για ακόμη μία φορά..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 10:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πέρασα για ένα σύντομο γεια...


....με Χαρά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy